PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : عیب یابی و تعمیر خودرو

صفحه ها : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37

smh420
18-06-2013, 00:09
اسمش کنیستره. کارش اینه که بعد خاموش شدن ماشین به وسیله یه شیر برقی که پشتشه هوای اتاقک آرامش رو می مکه و بنزین موجود در اون رو دوباره به سیستم گردش سوخت بر می گردونه و علاوه بر تاثیرش بر میزان مصرف بنزین تاثیر بسیار زیادی هم در جلوگیری از آلودگی هوا داره.
ممکنه خراب هم بشه؟نشانه های خرابیش چیه؟

heinrich_himmler
18-06-2013, 00:38
ممکنه خراب هم بشه؟نشانه های خرابیش چیه؟

آره، مثل هر قطعه دیگه ای مشکنه یا خراب میشه، اگه فقط خودش خراب بشه هیچ علائمی نداره. تقریبا هیچی!

arash_a59
18-06-2013, 16:25
دوستان مشکلی برام پیش اومده شدیدا اعصابم رو بهم ریخته
من206 تیپ 2 دارم به تازگی سرپلوس عوض کردم اونم فقط بخاطر تعویض با نوع چرخ دنده ای ABS(هیچ مشکلی نداشتم)
از نمایندگی ایساکو دو عدد سر پلوس چرخ دنده ای تیپ 2، 21 خار گرفتم
سر پلوسهای خودم رو خرد کردند، دراوردند و اینها رو بستند
اینم اضافه کنم که سر پلوسها ایساکویی نبود(فروشنده گفت ایساکویی نیست اصلا تو بازار) و یک جفت سرپلوس ساخت ترکیه بهم داد که گفت تیپ 2 ای هست و 21 خار.
سر پلوسها بسته شد...
الان توی سرعت بالای 50 وقتی فرمون رو به سمت راست میدم فرمون زیر دستم تق تق میزنه و منبع صدا از چرخ سمت راننده هست انگار چرخ سمت راننده رفته باشه توی جاده خاکی!
امیدوارم از سرپلوسها نباشه
برای همین ها حدود 150 تومن پول دادم دیگه خیلی زوره.... [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
اینم بگم قبل تعویض سر پلوس هیییییییییچ مشکلی نداشتم...
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

MOHAMMAD_ASEMOONI
18-06-2013, 22:08
اسمش کَنیستره.
کارش اینه که بعد خاموش شدن ماشین به وسیله یه شیر برقی که پشتشه هوای اتاقک آرامش رو می مکه و بنزین موجود در اون رو دوباره به سیستم گردش سوخت بر می گردونه و علاوه بر تاثیرش بر میزان مصرف بنزین تاثیر بسیار زیادی هم در جلوگیری از آلودگی هوا داره.

سلام .
کانیستر همونطور که گفتین در حقیقت یک شیر برقی داره هر چند ثانیه یک بار توسط کامپیوتر برقش وصل میشه و باعث میشه مکش منیفولدِ هوا , بخارهای توی مخزن کنیستر رو بکشه توی منیفولد و بره توی سیلندرها و بسوزه و مصرف بشه

شیرش درحقیقت یک آهنربای الکتریکی هست (solenoid ) مثل شیر لباسشوئی
بنده کانیستر رو با ولتمتر آزمایش کردم

یک لوله اش وصله به مخزنی که بخار بنزین در اون جمع میشه .

لوله ی دیگه وصله به منیفولدِ هوا

وقتی که ماشین خاموشه اصلاً کار نمیکنه و برقش قطع هست و بخارها نمیتونه جائی بره

با روشن شدن ماشین , هر چند ثانیه یک بار یکبار به مدتِ سه ثانیه روشن میشه و بخار بنزین کشیده میشه توی منیفولد تا با هوا مخلوط بشه و بره توی سیلندرها و بسوزه و مصرف بشه .
با این کار مصرف سوخت کم میشه و آلودگی هوا هم کم میشه .
اگر دو تا سوزنِ نازک بزنین توی سوراخهایِ فیشش ( جائی که سیم برق بهش وصل شده ) سر سوزنها به سیمها وصل میشه .
بعدش ولتمتر رو بذارین روی 50 ولت DC ( دکمه ی ده ولت کم هست و عقربه میره میچسبه آخر چون برق کانیستر 12 ولت هست )
با روشن شدن ماشین چیزی رو که عرض کردم مشاهده میکنید .
البته در ماشینهای مختلف , زمان کارکردنش متفاوت هست

عکسهاش

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

MOHAMMAD_ASEMOONI
18-06-2013, 22:15
من206 تیپ 2 دارم به تازگی سرپلوس عوض کردم اونم فقط بخاطر تعویض با نوع چرخ دنده ای ABS(هیچ مشکلی نداشتم)
اینم اضافه کنم که سر پلوسها ایساکویی نبود(فروشنده گفت ایساکویی نیست اصلا تو بازار) و یک جفت سرپلوس ساخت ترکیه بهم داد که گفت تیپ 2 ای هست و 21 خار.
سر پلوسها بسته شد...
الان توی سرعت بالای 50 وقتی فرمون رو به سمت راست میدم فرمون زیر دستم تق تق میزنه و منبع صدا از چرخ سمت راننده هست انگار چرخ سمت راننده رفته باشه توی جاده خاکی!
برای همین ها حدود 150 تومن پول دادم دیگه خیلی زوره.... [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

سلام
یا مکانیک خرابکاری کرده یا قطعه ای که نصب کرده اند معیوب بوده
یا مخصوص ماشین شما نیست
برید پیش مکانیک و ولش نکنین تا مشکل رو رفع کنه
زیر بار حرفهائی مثل :
اینها همش همینجوری هست
مسئله ی مهمی نیست
خودش بعداً درست میشه
و اینها نرید
بسیاری از کسانی که کلاهبردار هستند یا خرابکاری میکنند و گند میزنند , با این حرفها میخوان از مسئولیت پذیری فرار کنند
حق گرفتنی هست , دادنی نیست

heinrich_himmler
18-06-2013, 22:29
سلام .
کانیستر در حقیقت یک پمپِ هوایِ برقی هست درست مثل پمپهائی که برای آکواریوم میذارند تا هوا رو بدَمه تویِ حوضِ آکواریوم برای تنفس ماهیها

بنده کانیستر رو با ولتمتر آزمایش کردم

یک لوله اش ( مَکَنده ) وصله به مخزنی که بخار بنزین در اون جمع میشه .

لوله ی دیگه وصله به منیفولدِ هوا ( لوله ی دَمَنده )

وقتی که ماشین خاموشه اصلاً کار نمیکنه و برقش قطع هست .
با روشن شدن ماشین , هر دو یا سه دقیقه یکبار به مدتِ سه ثانیه روشن میشه و بخار بنزین رو پمپ میکنه توی منیفولد تا با هوا مخلوط بشه و بره توی سیلندرها و بسوزه و مصرف بشه .
با این کار مصرف سوخت کم میشه و آلودگی هوا هم کم میشه .
اگر دو تا سوزنِ نازک بزنین توی سوراخهایِ فیشش ( جائی که سیم برق بهش وصل شده ) سر سوزنها به سیمها وصل میشه .
بعدش ولتمتر رو بذارین روی 50 ولت DC ( دکمه ی ده ولت کم هست و عقربه میره میچسبه آخر چون برق کانیستر 12 ولت هست )
با روشن شدن ماشین چیزی رو که عرض کردم مشاهده میکنید .
البته در ماشینهای مختلف , زمان کارکردنش متفاوت هست

کنیستر پمپ نیست محود جان. کنیستر اصلا هیچ سیمی نداره که بجایی وصل باشه. اون چیزی که ازش نام بردی یه پمپ کوچیک مکشه که به نحوی به کنیستر وصله. کنیستر فقط کارش به نوعی جمع آوری بخار بنزین و هدایتش برای سوختن مجدده.

heinrich_himmler
18-06-2013, 22:32
سر پلوسها بسته شد...

پلوس راست مشکل داره. احتمالا کوتاهتر از پلوسهای اصلی ماشین شماست یا اینکه سر پلوسها با قبلی تفاوت دارن. به هر حال صدا از پلوس راسته.

arash_a59
18-06-2013, 22:44
پلوس راست مشکل داره. احتمالا کوتاهتر از پلوسهای اصلی ماشین شماست یا اینکه سر پلوسها با قبلی تفاوت دارن. به هر حال صدا از پلوس راسته.
ممنونم از پاسختون
من خودم رفتم و سرپلوس خریدم
اون فقط بست.
سرپلوسی هم که بستم میگفتن بهترین هست!(مارک تکنوکار)
هر دو سر پلوس یه جنس و مارک بود، پس چرا فقط سمت راست اینجوری شده؟
شما سرپلوس جنس خوب سراغ ندارید؟
206 تیپ 2 ABS دار 21 خار.
خیلی اعصابم بهم ریخته...پلوس کامل حدود 500 تومنه(هر دو طرف) سرپلوسم اصلا جنس ایساکویی نیست، ایساکو پلوس رو کامل میزنه...

heinrich_himmler
18-06-2013, 22:48
ممنونم از پاسختون
اون فقط بست.
خیلی اعصابم بهم ریخته...پلوس کامل حدود 500 تومنه(هر دو طرف) سرپلوسم اصلا جنس ایساکویی نیست، ایساکو پلوس رو کامل میزنه...

بحث جنس نیست. بحث اینه بنا به دلیلی که الان مشخص نیست دنده پلوس رو دنده دیفرانسیل چفت نمیشینه و صدا میده. یه آزمایش بکن:
فرمون رو کامل به سمت راست بگیر و سریع دور بزن یعنی با شدت ماشین از سمت راست دور خودش بچرخه. ببین این صدا زیاد میشه یا نه. اگه آره به احتمال 90% مجموعه پلوس راستت مشکل داره.

MOHAMMAD_ASEMOONI
18-06-2013, 22:56
کنیستر پمپ نیست محمد جان. کنیستر اصلا هیچ سیمی نداره که بجایی وصل باشه. اون چیزی که ازش نام بردی یه پمپ کوچیک مکشه که به نحوی به کنیستر وصله. کنیستر فقط کارش به نوعی جمع آوری بخار بنزین و هدایتش برای سوختن مجدده.

سلام
بله , درسته
به اون مخزنی که بخار بنزین توش جمع میشه میگن conister
و به اون پمپ هوا که بخار بنزین رو از کانیستر میکشه و تزریق میکنه توی منیفولد هوا میگن
canister solenoid

arash_a59
18-06-2013, 23:24
بحث جنس نیست. بحث اینه بنا به دلیلی که الان مشخص نیست دنده پلوس رو دنده دیفرانسیل چفت نمیشینه و صدا میده. یه آزمایش بکن:
فرمون رو کامل به سمت راست بگیر و سریع دور بزن یعنی با شدت ماشین از سمت راست دور خودش بچرخه. ببین این صدا زیاد میشه یا نه. اگه آره به احتمال 90% مجموعه پلوس راستت مشکل داره.
جناب هیملر
صدا از سمت چرخ هست نه از سمت گیربکس!
این تست گفته شده رو هم انجام دادم، خیر صدا زیاد نمیشه در یک سطح میمونه(در واقع صدایی نیست احساس تق تق زیر دست هست، ضربه ای که احساس میکنی...)
نکته : رفتم یروز پیچ سر پلوس رو سفت تر کردم(پیچی که سر پلوس بسته میشه و مجوعه دیسک رو روی پلوس چفت میکنه) تق تقش بدتر شد!

heinrich_himmler
18-06-2013, 23:38
جناب هیملر
صدا از سمت چرخ هست نه از سمت گیربکس!
این تست گفته شده رو هم انجام دادم، خیر صدا زیاد نمیشه در یک سطح میمونه(در واقع صدایی نیست احساس تق تق زیر دست هست، ضربه ای که احساس میکنی...)
نکته : رفتم یروز پیچ سر پلوس رو سفت تر کردم(پیچی که سر پلوس بسته میشه و مجوعه دیسک رو روی پلوس چفت میکنه) تق تقش بدتر شد!

پیچ سر پلوس جای خودش بسته میشه و تلرانس خاصی نداره اما با گفته های شما و در نظر گرفتن اینکه همه مشاهدات و نتیجه گیریهات درست باشه احساسم به من میگه پلوس راست تحت فشاره. اگرچه امکان ایراد قسمتهایی از جلوبندی بربرینگ و حتی سگدست هم هست اما ببر یه جای مطمئن برات چک کنه که پلوس تحت فشار نباشه.

arash_a59
18-06-2013, 23:46
پیچ سر پلوس جای خودش بسته میشه و تلرانس خاصی نداره اما با گفته های شما و در نظر گرفتن اینکه همه مشاهدات و نتیجه گیریهات درست باشه احساسم به من میگه پلوس راست تحت فشاره. اگرچه امکان ایراد قسمتهایی از جلوبندی بربرینگ و حتی سگدست هم هست اما ببر یه جای مطمئن برات چک کنه که پلوس تحت فشار نباشه.
این قضیه رو هم اضافه کنم...چرخ رو به صورت افقی که میگیری و چپ و راست میکنی حدود 2میل لق میزنه! اما عمودی که بگیری لق نمیزنه! بعضی از جلو بندی ها میگفتن از بلبرینگ هست اما میومدن چرخ رو از بالا میگیرفتن میدیدن لق نمیزنه میگفتن هیچیش نیست بروووو...
جلو بند اصلیم بعد از بازدید گفت از بلبرینگت هست، گفتم بلبرینگ که 1ساعته خراب نمیشه، تا قبل از تعویض سر پلوس که من مشکلی نداشتم
گفت چیزه دیگه ای به ذهنم نمیرسه
(شرمنده ام که زیاد سوال میپرسم)

smh420
19-06-2013, 00:19
آره، مثل هر قطعه دیگه ای مشکنه یا خراب میشه، اگه فقط خودش خراب بشه هیچ علائمی نداره. تقریبا هیچی!
لطفا بیشتر توضیح بدید اگه خراب بشه چی میشه؟فقط بوی بنزین تو اتاق میاد؟ماشین بد روشنی نمیکنه؟

kasra2002
19-06-2013, 09:07
ممنونم از پاسختون
اون فقط بست.
هر دو سر پلوس یه جنس و مارک بود، پس چرا فقط سمت راست اینجوری شده؟

امکان اره در باز و بسته کردندنده های پلوستون رو خراب کرده باشن یا پلوستون کوتاهتر از این مدله و دنده رد می کنه علت تعویض چی بوده؟؟

kasra2002
19-06-2013, 09:14
این قضیه رو هم اضافه کنم...چرخ رو به صورت افقی که میگیری و چپ و راست میکنی حدود 2میل لق میزنه! اما عمودی که بگیری لق نمیزنه! بعضی از جلو بندی ها میگفتن از بلبرینگ هست اما میومدن چرخ رو از بالا میگیرفتن میدیدن لق نمیزنه میگفتن هیچیش نیست بروووو...
جلو بند اصلیم بعد از بازدید گفت از بلبرینگت هست، گفتم بلبرینگ که 1ساعته خراب نمیشه، تا قبل از تعویض سر پلوس که من مشکلی نداشتم
گفت چیزه دیگه ای به ذهنم نمیرسه
(شرمنده ام که زیاد سوال میپرسم)
لقی چپ و راست از سیبک و سیستم فرمونه . قطعه ای که به زور باز می شه خیلی حالت هارو پیش میاره اینی که میگید ممکنه بالانس پلوس باشه و یا کی کج باشه و اگه در پیچ پر شتاب تق نمیزنه و فقط میلرزه می تونه حتی مشکل از جای قرار گیری و بوش پلوس در کمک فنر و حتی کاسه نمد اون در گیرباکس باشه به صدایی که می ده خیلی دقت کنید صدای ساییدگی نباشه از نشت روغن واسکازین هم مطمئن شیدحتی تست ترمز کنید که از لنت و دیسک نباشه در مواردی حتی لاستیک رو باز و بسته کنید تا پیچ هاش جای دیگه ای بسته شند.

arash_a59
19-06-2013, 09:34
لقی چپ و راست از سیبک و سیستم فرمونه . قطعه ای که به زور باز می شه خیلی حالت هارو پیش میاره اینی که میگید ممکنه بالانس پلوس باشه و یا کی کج باشه و اگه در پیچ پر شتاب تق نمیزنه و فقط میلرزه می تونه حتی مشکل از جای قرار گیری و بوش پلوس در کمک فنر و حتی کاسه نمد اون در گیرباکس باشه به صدایی که می ده خیلی دقت کنید صدای ساییدگی نباشه از نشت روغن واسکازین هم مطمئن شیدحتی تست ترمز کنید که از لنت و دیسک نباشه در مواردی حتی لاستیک رو باز و بسته کنید تا پیچ هاش جای دیگه ای بسته شند.
وقتی فرمون رو به راست میدم زیر دستم ضربه میزنه این حالت در زمانی که به چپ میدم نیست.
پلوس یبار باز شد مجددا بسته شد اما مشکل رفع نشد
اگه ایراد از پلوس و کوتاهی اون باشه باید برای حالتی که به چپ فرمون رو میدم هم این مشکل پیش بیاد درسته؟
نه نشتی روغن دارم و نه از ترمز هست چک شدند...

امکان اره در باز و بسته کردندنده های پلوستون رو خراب کرده باشن یا پلوستون کوتاهتر از این مدله و دنده رد می کنه علت تعویض چی بوده؟؟
اگه دنده رد کنه در حالتی که ماشین مستقیم حرکت میکنه نباید رد کنه؟
علت، تعویض سر پلوس با نوع چرخ دنده دار برای نصب ABS (اشتباه بزرگی که مرتکب شدم...)

kasra2002
19-06-2013, 12:14
وقتی فرمون رو به راست میدم زیر دستم ضربه میزنه این حالت در زمانی که به چپ میدم نیست.
پلوس یبار باز شد مجددا بسته شد اما مشکل رفع نشد
اگه ایراد از پلوس و کوتاهی اون باشه باید برای حالتی که به چپ فرمون رو میدم هم این مشکل پیش بیاد درسته؟
نه نشتی روغن دارم و نه از ترمز هست چک شدند...

اگه دنده رد کنه در حالتی که ماشین مستقیم حرکت میکنه نباید رد کنه؟
علت، تعویض سر پلوس با نوع چرخ دنده دار برای نصب ABS (اشتباه بزرگی که مرتکب شدم...)

رد کردن دنده بیشتر در زمان پیچیدن و فشار اوردنه مثلا یجا دور برگردون و یا کوچه می خواید برید و با سرعت ایکارو انجام می دید
صدا و لرزش هم مهمه که در چه حدیه مثل بالانس چرخ و یا نه . ایا abs نصب کردید ؟ از سیستم ترمز مطمئنید....

arash_a59
19-06-2013, 13:02
رد کردن دنده بیشتر در زمان پیچیدن و فشار اوردنه مثلا یجا دور برگردون و یا کوچه می خواید برید و با سرعت ایکارو انجام می دید
صدا و لرزش هم مهمه که در چه حدیه مثل بالانس چرخ و یا نه . ایا abs نصب کردید ؟ از سیستم ترمز مطمئنید....

صدا از سمت چرخ هست اگر رد کردن دنده باشه از سمت گیربکس میاد...
ای بی اس نصب نکردم به دلیل این مشکل فعلا متوقف شد
سیستم ترمزم هیچ مشکلی نداره و در ترمزهای شدید بدون کوچکترین انحرافی ماشین وایمیسه.

camaro lt
19-06-2013, 15:32
صدا از سمت چرخ هست اگر رد کردن دنده باشه از سمت گیربکس میاد...
ای بی اس نصب نکردم به دلیل این مشکل فعلا متوقف شد
سیستم ترمزم هیچ مشکلی نداره و در ترمزهای شدید بدون کوچکترین انحرافی ماشین وایمیسه.

مشكل شما رو با دقت مطالعه كردم. اگر امكان داشت و از نزديك ماشين رو بازديد ميكردم بهتر بود اما با توجه به گفته هاي شما من فكر ميكنم فنر داخل پلوس شكسته و يكي از علامت هم همينه كه زير دست صدا ميده .
سمت راست ماشين جك بزنين و چرخ راست كاملا از زمين بلند بشه و با دست چرخ رو بچرخانيد و ببينين آيا صدايي از اون در مياد؟ صدايي مثل همان تق تق منتها خيلي كمتر ( چون وزن ماشين روي اون نيست و سرعت چرخش هم خيلي كمتره)
در اين صورت بايد سر پلوس تعويض بشه. بعضي وقتها هم با تعويض فنر اون درست ميشه.
بازديد سه شاخه پلوس را هم فراموش نكنين.
اين كار رو بايد به فرد ماهر بسپاريد و البته خودتون هم كاملا ناظر بر تعميرات باشيد.

arash_a59
19-06-2013, 16:40
مشكل شما رو با دقت مطالعه كردم. اگر امكان داشت و از نزديك ماشين رو بازديد ميكردم بهتر بود اما با توجه به گفته هاي شما من فكر ميكنم فنر داخل پلوس شكسته و يكي از علامت هم همينه كه زير دست صدا ميده .
سمت راست ماشين جك بزنين و چرخ راست كاملا از زمين بلند بشه و با دست چرخ رو بچرخانيد و ببينين آيا صدايي از اون در مياد؟ صدايي مثل همان تق تق منتها خيلي كمتر ( چون وزن ماشين روي اون نيست و سرعت چرخش هم خيلي كمتره)
در اين صورت بايد سر پلوس تعويض بشه. بعضي وقتها هم با تعويض فنر اون درست ميشه.
بازديد سه شاخه پلوس را هم فراموش نكنين.
اين كار رو بايد به فرد ماهر بسپاريد و البته خودتون هم كاملا ناظر بر تعميرات باشيد.

بسیار بسیار متشکر و ممنونم از حسن توجهتون.
راستش من پیش مکانیک های زیادی رفتم و از اونجا که هیچکس به قاطعیت دلیلی نمیاورد ماشین رو دستش ندادم(همه میگفتن احتمالا از فلان چی هست...)
تنها یک مکانیک با قاطعیت گفت از فنر پلوس هست که اونم اصلا به ماشینم حاضر نشد نگاه کنه گفت سرم شلوغه برو بعدا بیا که منم بهم برخورد و رفتم...الان که گفتید یاد اون مکانیک افتادم.
طرف گفت فنر پلوسو به راحتی عوض میکنم برات و درس میشه...
میشه بیشتر راجب این فنر پلوس بگید؟ اینکه کجاست و کارش چیه؟ که اگر مشکل از این هست من یراست برم سروقت همون مکانیکی که این تشخصی رو داد.
اگه از فنر پلوس باشه براتون دعای خیر میکنم...

camaro lt
19-06-2013, 22:09
فنر پلوس اگر اشتباه نكنم، در داخل مشعلي قرار داره و بين سه شاخه پلوس و مشعلي و كارش گرفتن نوسانات و خلاصي اون است و در صورت له و يا شكسته شدن همين مشكلي كه داريد بوجود مياد.
تعويض اون كار چندان سختي نيست و با هزينه نسبتا كمي انجام ميشه، البته به شرطي كه صدمه خاصي به مشعلي و سه شاخه وارد نشده باشه، همينطور بلبرينگ نصب شده روي پلوس و كل متعلقات ديگه.
اين فنر پلوس هست كه داخل مشعلي قرار ميگيره.
اينهم يك پلوس كامل سمت راست (بلند) و بلبرينگ پلوس مشخص شده. مشعلي هم با فلش قرمز مشخص شده.
و اينها هم دو عدد پلوس
كوتاه كه مربوط به سمت راننده و بلند ، مربوط به سمت شاگرد هست .

اگر مكانيك مورد نظر اين تشخيص را داده، حتما پيش خودش ببريد ، چون به نظر ميرسه در كارش وارده و با شك و شبهه حرف نميزنه، اگر هم فرصت نداشت، يك وقت بگيريد و فقط پيش خودش ببريد، از ماشين هم تا تعمير كامل استفاده نكنين تا احيانا صدمه بيشتري نخوره،
تحمل چند روز بي ماشين بودن و انتظار كشيدن بهتره تا اينكه هزينه سنگيني متحمل بشيد،

arash_a59
19-06-2013, 22:49
جناب camaro lt ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
بسیار ممنونم از توضیح و عکستون
بلبرینگی که روی سمت شاگرد هست تعویض شده
ازون سمت مشکلی ندارم
مشکلم فقط از سمت راننده هست
امیدوارم از فنر باشه
چون معمولا وقتی یه مکانیک تشخیصی میده در صورتی که تشخیصش اشتباه باشه معمولا زیر بار نمیره میگه اینی که عوض کردم هم مشکل داشته و باید عوض میکردی!!!

ess_1362
19-06-2013, 22:54
خوب با سلام
حالا خودم دچار مشکل شدم (خلاصه شتره روی من هم خوابید:n02:)
چند وقتی هست که احساس می کنم یکی از بلبرینگ های چرخ عقب احتمالا شاگرد تندر 90 فول یک مقدار خیلی جزیی می خونه
البته صداش اصلا زیاد نیست و اگر حدود 50-70 به دقت گوش کنم شنیده میشه اما من حدس می زنم با کارکرد بیشتر صدا هم افزایش داشته باشه
قبلا این مشکل را دقیقا در همین کیلومتر(حدود 17 هزار) با پراید ، سمند ، تویوتا هم داشتم که نمی دونم چرا اینطوری میشه احتمالا مربوط به سبک رانندگی من میشه دقیقا هم همین چرخ در همین کیلومتر
در شهر از چند قطعه فروش پیگیر بلبرینگ و کاسه نمد شدم ولی ظاهرا می گفتن نیست و البته طبق پیگیری که خودم کردم بلبرینگ یک تیکه هست بصورت زیر :

فکر می کنم در بدترین شرایط حدود 10 تا 15 هزار تای دیگه کار کنه اما به نظر شما امکان داره در صورت پیدا نشدن جنس اصلی خودش از بلبرینگ های متفرقه بهش خوروند؟

با تشکر

camaro lt
20-06-2013, 12:17
جناب camaro lt ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
بسیار ممنونم از توضیح و عکستون
بلبرینگی که روی سمت شاگرد هست تعویض شده
ازون سمت مشکلی ندارم
مشکلم فقط از سمت راننده هست
امیدوارم از فنر باشه
چون معمولا وقتی یه مکانیک تشخیصی میده در صورتی که تشخیصش اشتباه باشه معمولا زیر بار نمیره میگه اینی که عوض کردم هم مشکل داشته و باید عوض میکردی!!!
امروز با يكي از دوستان مكانيك كه مهارت خوبي داره در اين مورد صحبت كردم و اون هم عقيده داشت كه مشكل از سمت فنر داخل پلوس بوجود آمده.
ظاهرا فنر سمت راننده ( كوتاه) كمتر ميشكنه اما اگر شكست احتمال روغن ريزي گيربكس خيلي زياده( با توجه به مقدار خسارت و لقي ايجاد شده)
سمت شاگرد( بلند) بيشتر شكسته ميشه اما روغن ريزي بوجود نمياد.
احتمالا موقع سوار كردن پلوسها درست كار نكردن و يا جنس خوبي نداشته.
به هر حال بازديد پلوسها و فنر اونها الزاميست.

arash_a59
20-06-2013, 16:36
امروز با يكي از دوستان مكانيك كه مهارت خوبي داره در اين مورد صحبت كردم و اون هم عقيده داشت كه مشكل از سمت فنر داخل پلوس بوجود آمده.
ظاهرا فنر سمت راننده ( كوتاه) كمتر ميشكنه اما اگر شكست احتمال روغن ريزي گيربكس خيلي زياده( با توجه به مقدار خسارت و لقي ايجاد شده)
سمت شاگرد( بلند) بيشتر شكسته ميشه اما روغن ريزي بوجود نمياد.
احتمالا موقع سوار كردن پلوسها درست كار نكردن و يا جنس خوبي نداشته.
به هر حال بازديد پلوسها و فنر اونها الزاميست.
از زحمتی که برای حل مشکل بنده کشیدید بینهایت سپاسگزارم
مکانیک خودم که برام سر پلوس عوض کرد گفت احتمالا از بلبرینگه! گفتم بلبرینگ یه ساعته خراب میشه؟ تا قبل از بستن سر پلوسها بلبرینگها بدون صدا کار میکردند و هیچ مشکلی نداشتند، گفت من نظرم اینه، گفتم اگه بلبرینگ خریدم و عوض کردی و درست نشد چی؟! ساکت شد و جوابی نداشت...
به هرحال از لطف شما بسیار سپاسگذارم خیلی زحمت کشیدید
در هفته آینده ماشین رو برای بازدید فنر پلوس خواهم برد و نتیجه رو اینجا اعلام میکنم.

smh420
21-06-2013, 10:09
پراید نیمه انژکتور از وقتی سوزناش شسته شده وقتی موتور سرده باید استارت 2یا3 ثانیه نگه داشته باشه تا ماشین روشن بشه.البته وقتی شب تا صبح ماشین خاموش باشه صبح با تک استارت روشن میشه.دیاگ چیزی نشون نمیده،کویل دلکو و شمع و وایرم چک شده سالمه.چه احتمالاتی میشه براش در نظر گرفت؟

camaro lt
21-06-2013, 14:25
خوب با سلام
حالا خودم دچار مشکل شدم (خلاصه شتره روی من هم خوابید:n02:)
چند وقتی هست که احساس می کنم یکی از بلبرینگ های چرخ عقب احتمالا شاگرد تندر 90 فول یک مقدار خیلی جزیی می خونه
البته صداش اصلا زیاد نیست و اگر حدود 50-70 به دقت گوش کنم شنیده میشه اما من حدس می زنم با کارکرد بیشتر صدا هم افزایش داشته باشه
قبلا این مشکل را دقیقا در همین کیلومتر(حدود 17 هزار) با پراید ، سمند ، تویوتا هم داشتم که نمی دونم چرا اینطوری میشه احتمالا مربوط به سبک رانندگی من میشه دقیقا هم همین چرخ در همین کیلومتر
در شهر از چند قطعه فروش پیگیر بلبرینگ و کاسه نمد شدم ولی ظاهرا می گفتن نیست و البته طبق پیگیری که خودم کردم بلبرینگ یک تیکه هست بصورت زیر :

فکر می کنم در بدترین شرایط حدود 10 تا 15 هزار تای دیگه کار کنه اما به نظر شما امکان داره در صورت پیدا نشدن جنس اصلی خودش از بلبرینگ های متفرقه بهش خوروند؟

با تشکر

تا الان بلبرينگ چرخ عقب ال 90 نديدم، اما اگر يك تكه باشه( مشابه نمونه هاي 405 و يا سمند) در واقع دوتا بلبرينگ در يك كنس مشترك به حساب مياد و گاهي ميشه يكي از بلبرينگها رو از كنس جدا كرد و داخل اون رو با گريس نسوز پر كرد.
اين كار رو براي بلبرينگهاي يك تكه چرخ جلو پرايد انجام دادم و خوب جواب داده.
انجامش ضرري نداره و اگر نتيجه نگرفتيد تعويض كنين.
طبق شماره بلبرينگ ميتونين نمونه مشابه رو در بلبرينگ فروشي پيدا كنيد.

babolsar_iran
21-06-2013, 19:03
با سلام.

نیاز به خرید دیسک و صفحه اورجینال ال 90 دارم. اگه میشه راهنمایی کنید چه مارکی واز کجا(در تهران) بگیرم؟ چه جوری مطمین شم که اصله؟ لطفا راهنمایی کنید، چون هیچ گونه اطلاعاتی ندارم.

camaro lt
21-06-2013, 19:26
با سلام.

نیاز به خرید دیسک و صفحه اورجینال ال 90 دارم. اگه میشه راهنمایی کنید چه مارکی واز کجا(در تهران) بگیرم؟ چه جوری مطمین شم که اصله؟ لطفا راهنمایی کنید، چون هیچ گونه اطلاعاتی ندارم.

ماركهاي مختلفي در بازار پيدا ميشه، اما يكي از نمونه هاي خوب كه تا الان شناختم، پايا كلاچ بوده كه براي انواع خودرو توليد داره.
نمونه هاي ساخته شده براي پرايد ، 206 ، 405 ، سمند، پيكان ... خيلي خوب جواب داده.
گفته ميشه لنت صفحه اونها از والو فرانسه وارد ميشه، كه البته اگر هم اينجور نباشه، فرقي نميكنه چون تا الان من مشكلي در توليدات اين گروه نديدم.
كيت شامل ديسك و صفحه و بلبرينگ كلاچ بوده و تقريبا تمام يدك فروشيها ميشه پيدا كرد.
فكر كنم بهتره به خيابان اميركبير يا همان چراغ برق معروف مراجعه كنين و سراغ بگيريد.

ess_1362
21-06-2013, 19:50
تا الان بلبرينگ چرخ عقب ال 90 نديدم، اما اگر يك تكه باشه( مشابه نمونه هاي 405 و يا سمند) در واقع دوتا بلبرينگ در يك كنس مشترك به حساب مياد و گاهي ميشه يكي از بلبرينگها رو از كنس جدا كرد و داخل اون رو با گريس نسوز پر كرد.
اين كار رو براي بلبرينگهاي يك تكه چرخ جلو پرايد انجام دادم و خوب جواب داده.
انجامش ضرري نداره و اگر نتيجه نگرفتيد تعويض كنين.
طبق شماره بلبرينگ ميتونين نمونه مشابه رو در بلبرينگ فروشي پيدا كنيد.

دقیقا همین طور هست که شما می گی
اگر به عکس دقت کنیم درون ببلبرینگ شیاری می بینیم که نشاندهده این هست که 2 بلبرینگ درون یک کنس قرار داره
با این حساب خیالم تا حدودی راحت شد

jvdyari
22-06-2013, 12:00
سلام دوستان
چند بار چراغ چک ماشینم(405مدل 89موتورtu5)روشن شدوپس از چند کیلومتر خاموش شد ...حدسم کثیفی بنزین و...بود....بعضی از مواقع ماشین درحالیکه روشن بود حرکت نمی کرد..تا چند دقیقه خاموش می کردم....همیشه توی دنده 1 یا2 این اتفاق می افتد بالاخره امروز بردم دیاگ زدم..گفت خطا در خطوط سیگنال خطوط گاز 1و2 است وسنسور دریچه گاز که حدود500هزار تومان هزینه دارد باید توسط نمایندگی عوض شود....نظر شما چیه؟ببرم نمایندگی؟مکانیک درست تشخیص داده؟

heinrich_himmler
22-06-2013, 12:40
سلام دوستان
چند بار چراغ چک ماشینم(405مدل 89موتورtu5)روشن شدوپس از چند کیلومتر خاموش شد ...حدسم کثیفی بنزین و...بود....بعضی از مواقع ماشین درحالیکه روشن بود حرکت نمی کرد..تا چند دقیقه خاموش می کردم....همیشه توی دنده 1 یا2 این اتفاق می افتد بالاخره امروز بردم دیاگ زدم..گفت خطا در خطوط سیگنال خطوط گاز 1و2 است وسنسور دریچه گاز که حدود500هزار تومان هزینه دارد باید توسط نمایندگی عوض شود....نظر شما چیه؟ببرم نمایندگی؟مکانیک درست تشخیص داده؟

دوگانه یا تک؟ میتونه از دریچه گاز. سیم کشی و ای سی یو باشه. احتمال اول دریچست. ببر نمایندگی معتبر. کار مکانیک نیست. کارشناس باید چکش کنه.

total_overdose
22-06-2013, 12:54
b
سلام دوستان
سلام
دوست عزیز به احتمال خیلی زیاد از سوکت های دریچه گاز هست! این دریچه گاز شما فلزی هست بوش و ساخت آلمان که کیفیت خیلی خوبی دارن.
چند مورد دیدم که این ایراد رو پیدا کردن و نمایندگی و تعمیرکارا میخواستن دریچه گاز کامل و گرونو تو پاچه ملت...
شما اینکارو که میگم انجام بده
ببین اول یه اسپری کنتاکت شور خوب میخری.سوکتای منتهی به دیریچه گازو در بیار و با این اسپری حساب تمیز کن+ سوکتای نری رویه دریچه گازو هم تمیز کن.
بعد این سوکتا بصورت نر ومادگی هست.شما مادگیی که رویه دسته سیم هست و سوراخاشو به وسیله یه چیز باریک مثل سوزن تنگتر کن.دقت کن تنگتر که
خوب به نری روی دریچه بچسبه اتصالاتش....ایشالله حل میشه

jvdyari
22-06-2013, 13:26
دوگانه یا تک؟ میتونه از دریچه گاز. سیم کشی و ای سی یو باشه. احتمال اول دریچست. ببر نمایندگی معتبر. کار مکانیک نیست. کارشناس باید چکش کنه.[/
تک سوزه

سلام
دوست عزیز به احتمال خیلی زیاد از سوکت های دریچه گاز هست! این دریچه گاز شما فلزی هست بوش و ساخت آلمان که کیفیت خیلی خوبی دارن.
چند مورد دیدم که این ایراد رو پیدا کردن و نمایندگی و تعمیرکارا میخواستن دریچه گاز کامل و گرونو تو پاچه ملت...
شما اینکارو که میگم انجام بده
ببین اول یه اسپری کنتاکت شور خوب میخری.سوکتای منتهی به دیریچه گازو در بیار و با این اسپری حساب تمیز کن+ سوکتای نری رویه دریچه گازو هم تمیز کن.
بعد این سوکتا بصورت نر ومادگی هست.شما مادگیی که رویه دسته سیم هست و سوراخاشو به وسیله یه چیز باریک مثل سوزن تنگتر کن.دقت کن تنگتر که
خوب به نری روی دریچه بچسبه اتصالاتش....ایشالله حل میشه
با تشکر دست به آچار نیستم می ترسم بازش کنم...کارهایی که گفتید بدم یک مکانیک انجام بده؟

hamed malekpour
22-06-2013, 14:06
ببخشید جای این سوال نمی دونم اینجا است یا نه بهترین لنت ترمز برای Ef7مدل1388کدوم مارکه ودر ضمن وقتی که ترمز می کنم انگار صدای اعصاب خورد کنی میاد انگار آهن به آهن گیر می کنه به نظرتون ترمز هام تموم شده؟

total_overdose
22-06-2013, 23:58
تک سوزه

با تشکر دست به آچار نیستم می ترسم بازش کنم...کارهایی که گفتید بدم یک مکانیک انجام بده؟
کار سختی نیست اما در هر صورت آره بدین به یک تنظیم انژکتوری با حوصله و با دقت بالا سرش وایسید تا کارارو به دقت انجام بده

camaro lt
23-06-2013, 06:48
ببخشید جای این سوال نمی دونم اینجا است یا نه بهترین لنت ترمز برای Ef7مدل1388کدوم مارکه ودر ضمن وقتی که ترمز می کنم انگار صدای اعصاب خورد کنی میاد انگار آهن به آهن گیر می کنه به نظرتون ترمز هام تموم شده؟

بايد لنتهاي جلو باز و چك بشه.
مثل بقيه قطعات يدكي، براي لنت ترمز هم ماركهاي زيادي وجود داره با قيمتهاي متفاوت. بعضي خيلي گران و بعضي ديگه متوسط .
ايراني يا خارجي چندان تفاوتي نداره و البته اگر از ماركهاي معروفتر بخريد بهتره.

محمد علی مختاری
23-06-2013, 07:41
سلام.ماشینم پژو405مدل84با80000کیلومتر کارکرد که مدتی است توی دنده 1 و2 ودور کم لیور دنده لرزش داره وپلوس ها رو هم چک کردم گود نکرده بنظرتون چه مشکلی داره//؟

camaro lt
23-06-2013, 12:26
بازديد شمعهاي پژو 206 تيپ 2

لوله متصل به خرطومي هوا و درب سوپاپ رو با فشردن ضامنهاي زرد رنگ تعبيه شده ، از خرطومي جدا ميكنيم. در سه محل اتصال وجود داره.
دقت كنيد اين لوله صدمه نبينه و خيلي با ملايمت با اون رفتار كنيد چون خيلي كمياب و گرانقيمت است.

سوكت برق متصل به كوئل دوبل با فشردن ضامن اون جدا ميشه

دنباله سوكت برق را از داخل خارهاي نگهدارنده جدا كرده و كنار ميكشيم.

پيچ نگهدارنده سمت چپ كوئل با آچار رينگ 10 باز ميشه.

مهره نگهدارنده خازن بر روي پيچ سمت راست كوئل هم باز شده و خازن و پايه اون به كنار گذاشته ميشه.

پيچ نگهدارنده هم مثل قبل باز ميشه. در صورت سفت بودن بيش از حد پيچها، ميتونيد از بكس مناسب استفاده كنيد.

كوئل دوبل را با فشار ملايم از جاي خودش خارج ميكنيم ، سر شمعها به اون متصل بوده و از نظر سلامت و نداشتن ترك و خوردگي و پوسيدگي و..چك كنيد.

سايز بكس مورد نياز براي باز كردن شمعها، 5/8 بوده و با استفاده از يك اتصال كوتاه به دسته جغجغه ، شمعها رو باز كنيد.
اگر شمع خيلي سفت بود، فشار زياد وارد نكنيد، بلكه با استفاده از يك دسته ثابت، و اضافه كردن ميله به دسته، اهرم قويتر ساخته و با فشارهاي ملايم و متوالي آرام و كم كم شمع رو باز كنيد.

بعد از باز شدن شمع، به دليل عميق بودن محل نصب شمعها ، با استفاده از دم باريك سر شمع رو گرفته و بيرون بياريد.

بعد از بازديد و يا تعويض ، سرويس و تنظيم دهانه شمعها، دوباره اونها رو ببنديد، و تمام مراحل رو بطور عكس انجام بديد.
براي بستن شمعها ابتدا اونها رو در محل خودشون قرار داده و با استفاده از بكس و رابط كوتاه ( بدون دسته جغجغه) و فقط با دست اونها رو آرام ببنديد.
اگر با دست به راحتي بسته شدند ، يعني رزوه هاي شمع و سرسيلندر نسبت به هم درست قرار گرفته و اگر نه يعني دنده روي دنده بسته شده كه در اين صورت بايد شمع رو باز كرده و دوباره ببنديد و در نهايت به اندازه مناسب با دسته جغجغه سفت كنيد.

ARAIK84
24-06-2013, 00:29
با سلام به همه
اول از همه چندتا سوال دارم. فرق ecu گاز و ecu چیه؟کار هرکدوم چیه؟
ecu گاز اگر خطا داشته باشه وقتی با بنزین کار میکنه ربط داره?
ecu گازی که با گازهم روشن میشه بندازم رو ماشینم دیگه با دور موتور نمیره رو گاز یعنی ماشین از حالت فابریکش درمیاد؟
این ماشین بعضی وقتا خیلی زور میزد ئلی کم کم خفه میشد وخاموش میشد باید دو سه دقیقه منتظر میشدم بعد استارت میزدم دوباره راه میرفت یهو انگار میخواست بایسته ولی یهو شتاب میگرفت خیلی علافم کرد تا یه نفر گفت مشکل از ecu گاز من میتونم دزستش کنم که خفه نشه ولی شاید یه خورده به اون حالت نمیافته یا باید ecu گاز نو بخری منم بعد از تعمیر کردن ایشون یه سال بعدش رفتم از نمایندگی سای÷ا ecu گاز جدید بگیرم دیدم از تو بسته اکبندشون انگار ecu کار کرده یا تعمیر شده که با خودکار هم یه چیزی روش نوشته شده بود در اومد اون تعمیرکاریم که بردم ÷یشش تا تعویض کنه گفت تو اگه ecu خودت ناسالمه اینی که از نمایندگی سای÷ا خریدی از اونم خرابتره واز صدای ماشینت با ثعویض این معلومه که این خودش خرابه اینم تاکید میکنم که این همه بازی که این ماشین دراورده با بنزین میروندمش اصلا سالی یکی دوبار بیشتر اونم توجاده با گاز نمیرونمش لطفا راهنمایی کنید اگه مشکلم با ecu گاز جدید حل میشه چه مارکی بگیرم که باز خراب نشه ماشینم از حالت فابریکش درنیاد
مدل 87 دوگانه سوز کارخانه ای انژکتور زیمنس

camaro lt
24-06-2013, 08:04
با سلام به همه
ecu گاز اگر خطا داشته باشه وقتی با بنزین کار میکنه ربط داره
ecu گازی که با گازهم روشن میشه بندازم رو ماشینم دیگه با دور موتور نمیره رو گاز یعنی ماشین از حالت فابریکش درمیاد؟
این ماشین بعضی وقتا خیلی زور میزد ئلی کم کم خفه میشد وخاموش میشد باید دو سه دقیقه منتظر میشدم بعد استارت میزدم دوباره راه میرفت یهو انگار میخواست بایسته ولی یهو شتاب میگرفت خیلی علافم کرد تا یه نفر گفت مشکل از ecu گاز من میتونم دزستش کنم که خفه نشه ولی شاید یه خورده به اون حالت نمیافته یا باید ecu گاز نو بخری منم بعد از تعمیر کردن ایشون یه سال بعدش رفتم از نمایندگی سای÷ا ecu گاز جدید بگیرم دیدم از تو بسته اکبندشون انگار ecu کار کرده یا تعمیر شده که با خودکار هم یه چیزی روش نوشته شده بود در اومد اون تعمیرکاریم که بردم ÷یشش تا تعویض کنه گفت تو اگه ecu خودت ناسالمه اینی که از نمایندگی سای÷ا خریدی از اونم خرابتره واز صدای ماشینت با ثعویض این معلومه که این خودش خرابه اینم تاکید میکنم که این همه بازی که این ماشین دراورده با بنزین میروندمش اصلا سالی یکی دوبار بیشتر اونم توجاده با گاز نمیرونمش لطفا راهنمایی کنید اگه مشکلم با ecu گاز جدید حل میشه چه مارکی بگیرم که باز خراب نشه ماشینم از حالت فابریکش درنیاد
من اطلاعات چنداني در مورد سيستمهاي گاز سوز خودرو ندارم، اما مشكلي كه گفتيد رو يكي از دوستانم داشت كه ماشين دقيقا مدل ماشين شما است.
پرايد 87 دوگانه ( درب مخزن گاز سمت راست قرار داره)
ماشين رو تازه خريده و ميگفت هيچ مشكلي با بنزين نداشت، اما در وضعيت گاز دوتا مشكل بزرگ داشت:
1. مصرف بسيار زياد بود و با يكبار گاز زدن حدود 80 كيلومتر ميرفت.

2. در موقع حركت با گاز، اگر قصد شتاب گرفتن داشت ماشين كم مي آورد و انگار خفه كرده باشه، بعد حدود 1 تا 2 ثانيه بايد بهش فرصت ميداد تا دور بگيره و بعد شتاب پيدا كنه. اگر پدال گاز رو زيادتر از حد فشار ميداد موتور خاموش ميكرد و بايد دوباره استارت ميزد.

با مراجعه به يك تعميركار ( CNG و LPG ) و تنظيم و سرويس ساده رگلاتور گاز ماشين،؛مشكل برطرف شد.
الان با يك بار گاز زدن تا نزديك 150 كيلومتر ميره و ديگه توي شتاب هم كم نمياره.

arash_a59
24-06-2013, 22:01
با سلام خدمت تمامی دوستان خصوصا جناب camaro lt
در مورد مشکل 206 که خدمتتون گفتم
دیروز بردمش پیش همون مکانیکی که تشخیص فنر پلوس داده بود...
سوارش شد و چند کیلومتری باهاش دور زدیم
گفت بجز فنر پلوس از مشعلی هم میتونی باشه
همچنین بلبرینگ سمت راست(شاگرد) هم ممکنه خراب باشه
گفت بلبرینگ تا باز نشه نمیشه فهمید، گفتم معمولا یه جک میزنن زیر ماشین چرخ رو میچرخونن میفهمند گفت نه 206 به این راحتی نمیشه و باید باز شه
گفت سه شنبه بیارش
هزینشم:
باز کردن پلوس 40
باز کردن کمکها و دراوردن بلبرینگ 30
مجموع 70 !
نظر دوستان راجب بلبرینگ چرخ چیه؟ درست گفته باید باز شه تا فهمید؟

camaro lt
25-06-2013, 00:13
با سلام خدمت تمامی دوستان خصوصا جناب camaro lt
در مورد مشکل 206 که خدمتتون گفتم
دیروز بردمش پیش همون مکانیکی که تشخیص فنر پلوس داده بود...
سوارش شد و چند کیلومتری باهاش دور زدیم
گفت بجز فنر پلوس از مشعلی هم میتونی باشه
همچنین بلبرینگ سمت راست(شاگرد) هم ممکنه خراب باشه
گفت بلبرینگ تا باز نشه نمیشه فهمید، گفتم معمولا یه جک میزنن زیر ماشین چرخ رو میچرخونن میفهمند گفت نه 206 به این راحتی نمیشه و باید باز شه
گفت سه شنبه بیارش
هزینشم:
باز کردن پلوس 40
باز کردن کمکها و دراوردن بلبرینگ 30
مجموع 70 !
نظر دوستان راجب بلبرینگ چرخ چیه؟ درست گفته باید باز شه تا فهمید؟

متشكرم جناب arash_a59 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

در مورد خراب بودن يا نبودن بلبرينگ پلوس، تا حدي حق با مكانيك هست چون اين بلبرينگ در محلي واقع شده كه صداي اون كمتر به بدنه منتقل ميشه و مثل خرابي بلبرينگهاي داخل توپي چرخ هاي جلو و عقب، صداي اون در حين حركت، داخل اتاق نمي پيچه، مگر اينكه خرابي خيلي زياد باشه.
اما شايد با جك زدن و چرخش چرخ، در حالت دنده ، ( و البته رعايت موارد ايمني) بشه صداي اون رو متوجه شد( با دست گذاشتن بر روي پايه نگهدارنده بلبرينگ )
ولي دركل چه بخواهيد يا نه، اين پلوس به علت صداي ناهنجاري كه داره، بايد باز بشه و چه بهتر كه اين كار رو انجام بديد چون در ادامه احتمال صدمه بيشتر خوردن و نياز به تعويض كامل پلوس و صرف هزينه هاي بسيار بيشتر از 70 تومان پيش مياد.
اگر تصميم به باز كردن گرفتيد، حتما از مراحل مختلف عكس بگيريد، و سعي كنيد بالاي سر تعميركار باشيد و تاكيد كنيد كه ميخواهيد تمام مراحل را ديده و عكس بگيريد، و براي اينكه احيانا بهش برنخوره( كه اعتماد نداريد) بگيد قصد داريد در نت براي اون و كارش تبليغ كنين تا مشتري بيشتري بياد چون خيليها همين مشكل رو دارند!

heinrich_himmler
25-06-2013, 03:22
با سلام به همه
ecu گاز اگر خطا داشته باشه وقتی با بنزین کار میکنه ربط داره?

سلام
فرق ECU گاز تو مدلهای میکسری با ECU بنزین اینه که ECU بنزین مغز متفکره ماشینه و تمام دستورات رو صادر می کنه اما گاز در واقع یه هماهنگ کنندست برای استفاده از سوخت دوم.
اگه ECU گاز خطا داشته باشه باید به وسیله دستگاه و نرم افزار مخصوص CNG برطرف و تنظیم بشه.
مدلهای شرکتی از سه مدل ECU گاز وارش گستر، پرینس و OMVL استفاده می کنن که سه نوع زگلاتور هم با همین نامها دارن. البته فرقی نداره کدوم ECU با کدوم رگلاتور بسته میشه.
در بعضی موارد خرابی یا سوختن ECU گاز باعث عدم عملکرد صحیح رو حالت بنزین هم میشه و در برخی موارد فقط روی وضعیت گاز مشکل ایجاد می کنه.
روی مدلهای زیمنس هر سه نوع ECU گاز جواب میده اما جزییاتی داره که از حوصله بحث خارجه و تخصصیه.
با توجه به مشکل شما من حدس میزنم مشکل تنظیم نبودن رگلاتوره نه ECU گاز. اگه پیش یه تعمیرات سی ان جی ماهر ببری راحت تنظیم می کنه.

takotok
25-06-2013, 11:46
سلام:n16:
من پراید 82 دارم
روغن سوزی داره
1000 تا یه لیتر بیشتر
میخوام بدم تعمیر
اولا ارزش داره؟
ثانیا خرجش چقدره؟ لطفا جزئ به جزئ بگید... سرم کلاه نره
مثلا تراشکار چقدر، وسایل چقدر، دستمزد مکانیک و....

camaro lt
25-06-2013, 14:33
سلام:n16:
من پراید 82 دارم
روغن سوزی داره
1000 تا یه لیتر بیشتر
میخوام بدم تعمیر
اولا ارزش داره؟
ثانیا خرجش چقدره؟ لطفا جزئ به جزئ بگید... سرم کلاه نره
مثلا تراشکار چقدر، وسایل چقدر، دستمزد مکانیک و....

منظور شما از ارزش داره ، دقيقا چيه؟

اگر منظور شما مدل سال ساخت باشه، به هر حال مدل كمتر از اونهم هست كه مردم خريداري ميكنن و سوار ميشن و حسابي بهش ميرسن، و البته مدل بالاتر و يا حتي صفر هم هست كه در كمتر از دو سال به ريخت و قيافه اي ميافته كه دست كمي از چپ شده و آتش گرفته نداره...

اين ديگه به خود شما بستگي داره كه ارزش رو در چي ببينيد؟

به نظر من اگر بدنه سالمي داره يا آنچنان مشكلي از نظر تصادف و به اصطلاح چهارچوب بدنه نداره، ارزش تعمير رو داره، چون اگر بخواهيد مدل بالاتر بگيرين، بايد خيلي بگرديد تا از نظر ظاهري و فني سالم باشه و البته با قيمت بسيار بالاتر و بازهم ممكنه مشكلات ديگه اي داشته باشه، اما ماشين فعلي شما همه چيزش براتون مشخصه.

در مورد مقدار مخارج، واقعا نميشه عدد مشخصي رو گفت، چون تا موتور باز نشده و تمام قطعات به درستي چك نشه، نميشه گفت چقدر هزينه داره.

مثلا ممكنه ماشين شما با يك تراش سيلندر و تعويض رينگ و پيستون و ياتاقان به خوبي كار بكنه، و يا اينكه لازم باشه سرسيلندر كف سابي بشه ، و يا ميل لنگ و ميل سوپاپ با سوپاپها و فنر هاي اونها كلا تعويض بشه.

اين به مقدار فرسودگي موتور بستگي داره و الان مشخص نيست.
يك سري وسائل رو معمولا تعويض ميكنن، مثل پمپ روغن، واتر پمپ و البته تسمه تايم و سفتكن اون.

با توجه به بالا رفتن هزينه هاي تعميرات، دستمزدها و قيمت قطعات ، و اينكه مشخص نيست دقيقا موتور خودروي شما چه مقدار فرسودگي داره، قيمت مشخصي نميشه داد اما حدس من بر اساس مقدار روغن سوزي كه داره چيزي بين 600 تا 800 تومان ( بطور تقريبي) است.
اگر تصميم به تعمير گرفتيد، از چند جا در مورد دستمزد مكانيك و تراشكاري قيمت بگيريد،
بعضي مكانيكها خودشون تراشكار خاصي رو مد نظر دارند كه قطعات رو براي تراش پيش اون ميفرستند، اگر اينجوري بود تا حدي كار شما راحت ميشه و دردسرهاي تراشكاري رو نداريد و طرف حساب خود مكانيك و تراشكار هستند، و البته اگر تعمير مشكلي داشته باشه بهانه دست اون نيست كه بگه تراشكار خوب كار نكرده.

در مورد قطعات هم هر ماركي كه گفت تهيه كنيد و كلا نگذاريد بهانه دستش بيافته كه فلان قطعه خوب نبود و تعمير من هم خراب از آب درآمده!

تعميركاران هميشه دنبال راهي براي شانه خالي كردن از زير بار مسئوليت هستند!

در نهايت اگر از دوستان و آشناها سوال كنين، شايد مكانيك منصف و ماهر بشناسند كه قبلا براشون كار انجام داده باشه.

kasra2002
25-06-2013, 17:02
بايد لنتهاي جلو باز و چك بشه.
مثل بقيه قطعات يدكي، براي لنت ترمز هم ماركهاي زيادي وجود داره با قيمتهاي متفاوت. بعضي خيلي گران و بعضي ديگه متوسط .
ايراني يا خارجي چندان تفاوتي نداره و البته اگر از ماركهاي معروفتر بخريد بهتره.

من هم همین مشکل رو دارم و با تعویض لنت هم حل نشد حتی چهار چرخ باز شد و چک شد باز هم صدای وحشتناک (سوت نیست ) ساییدگیه هنوز هست

takotok
26-06-2013, 07:43
سلام
با تشکر از لطف دوستان
بردم چند جا
یکی که آشنا بود گفت الان درست نکن
اولا اوج گرما است بزار پاییز. اگه الان درست کنی ممکنه خوب جواب نده
ثانیا وضع مملکت داره به سمت ارزان شدن میره هم قطعات هم دستمزد ها ناپایداره ممکنه با دو سه ماه خیلی کم بشه
ثالثا روغن سوزی اگه مواظب باشی روغن خالی نشه می شه با ماشین کار کرد لازم نیست عجله کنی به قول معروف رس قطعات تعویضی رو بکش
این حرف ها منطقی هست؟

ملا نصرالدین
26-06-2013, 12:15
سلام
فکر کنم ما هم ترمزمون مشکل داره
ماشین 206 تیپ 5
وقتی ترمز میکنیم صدای سوت میده
مشکل از لنت ترمزه؟
حدودا قیمت خرید و تعویض لنت ترمز چقدر در میاد؟
من شنیدم گاهی لنت های جلو و عقب رو جا به جا میکنند درسته؟

saeed_nikzad01
26-06-2013, 12:30
سلام
كولر ساز و باطري ساز متخصص مرسدس بنز مجرب و با انصاف براي مدلهاي دهه هاي 1970 تا 1990 سراع داريد؟

ممنون
سعيد نيك زاد

camaro lt
26-06-2013, 12:31
سلام
با تشکر از لطف دوستان
بردم چند جا
ثانیا وضع مملکت داره به سمت ارزان شدن میره هم قطعات هم دستمزد ها ناپایداره ممکنه با دو سه ماه خیلی کم بشه
ثالثا روغن سوزی اگه مواظب باشی روغن خالی نشه می شه با ماشین کار کرد لازم نیست عجله کنی به قول معروف رس قطعات تعویضی رو بکش
این حرف ها منطقی هست؟
اگر نظر من را جويا باشيد، استفاده از خودرويي كه موتورش ايراد داره، نه منطقي است و نه بصرفه.
استهلاك قطعات فرسوده ميتونه اونقدر شديد بشه كه به تعويض كامل منجر شده و هزينه تعميرات رو بالا ببره.
بفرض اگر الان ميل لنگ با يك تراش قابل استفاده باشه، ممكنه بخاطر دير كرد در تعميرات و صدمه خوردن بيشتر، ديگه قابل استفاده نباشه و تعويض بشه و يا سيلندر بخاطر لبه زدن بيش از حد بوش بخوره و اين هزينه تعمير رو بيشتر ميكنه.
از طرفي آلودگي ايجاد شده بخاطر يك موتور خراب، در هيچ كجاي دنيا قابل قبول نيست و ضررش به همه ميرسه.
و در نهايت تا اونجايي كه من ميدونم و كار هر روزم هست و قطعات يدكي ميفروشم، قيمتها نه تنها كم نشده بلكه بيشتر هم ميشه و هيچ نشانه اي از ارزان شدن قطعات يدكي نديدم،همينطور هزينه هاي مختلف و دستمزدها.
نهايتا اگر بدايل مالي توانايي تعمير رو نداريد با استفاده كمتر از ماشين شخصي و فشار كمتر وارد كردن به اين موتور معيوب، اين دوره رو بگذرانيد تا بتونين تعمير اساسي رو انجام بديد.
خنك بودن هوا براي آب بندي يك موتور تازه تعمير بد نيست اما حتما نياز نيست كه تا زمستان و يا پاييز صبر كنين، دماي موتور در حد نرمال باشه، كار بخوبي انجام ميشه.

camaro lt
26-06-2013, 12:35
سلام
ماشین 206 تیپ 5
مشکل از لنت ترمزه؟
صداي سوت از خيلي چيزها ميتونه باشه و چندين بار توضيح داده شده.
در ابتدا تمام لنتها رو چك كنين تا احيانا اگر تمام شده تعويض بشه.
قيمت لنت ترمز جلو و عقب بستگي به مارك اون داره و از 25000 تومان به بالا است.
مثلا لنت جلوي 206 ، ساخت اسپانيا 55000 تومان و لنت عقب تيپ 5 و 6 ساخت تايوان 40000 تومان .تعويض اونها هم كار سختي نيست و يكبار انجام بديد بلد خواهيد شد( تعويض لنتهاي تيپ 5 و 6 از لنت پرايد هم آسانتره)
لنتهاي جلو و عقب كاملا با هم متفاوت است و امكان جا بجا كردن اونها با همديگه وجود نداره.

arash_a59
26-06-2013, 20:17
سلام خدمت دوستان و همچنین جناب camaro lt عزیز
قربان من امروز ماشین رو بردم تعمیرگاه و از ابتدا تا انتهای کار بالا سر تعمیر کار بودم
1-ابتدا پلوس بلند رو درآورد و گفت فنر پلوس افتاده، همچنین بلبرینگ روی پلوس بلند هم سر جاش لق میزد(بلبرینگ مشکل نداشت اما سر جاش لق میزد) مشعلی اون بازدید شد هیچ مشکلی نداشت، پلوس بلند رو بردم تراشکار، بلبرینگ رو دراورد زیرش رو به قول خودش زبر کرد و بلبرینگ رو جا زد و بسیار عالی فیت شد و دیگه لق نمیزد. پلوس بلند سرهم شد و فنر هم دقیق جا زده شد و کامل بسته شد.
2- پلوس کوتاه رو درآورد فنرش ظاهرا نیفتاده بود، اونم مشعلیش بازدید شد هیچ مشکلی نداشت گیرسکاری شد و بسته شد.
3- بلبرینگ چرخهای جلو بازدید شد هیچ مشکلی نداشت.
4-سرپلوسها با دست چپ و راست شد و کشیدشون مشکلی نداشتند.
سوار شدم رفتم با ماشین دور زدم،متاسفانه مشکل همچنان پا بر جا بود!:n03::n03:
همچنان وقتی فرمون رو به سمت راست (سمت شاگرد) میدم زیر دستم ررررررررررررر میزنه،اگه شیشه ها بالا باشه صداش رو هم میشه متوجه شد همچنین کسیکه سمت شاگرد نشسته باشه این زبری رو زیر پا میتونه احساس کنه!
برگشتم بهش گفتم که درست نشده و هیچ فرقی نکرده نشست پشت ماشین باهم رفتیم دور زدیم... اما همانطور که پیشبینی کرده بودم و میدونستم گفت ماشینت چندتا عیب داشت که دیگه الان نداره و اینها بر طرف شده اون زبری هم درسته هنوز هست که میتونه از بلبرینگ چرخهای عقب باشه که به جلو منتقل میشه! ضمنا کمکهای عقبت هم تعطیله(اینو راست میگه عقب کمکهاش خیلی وقته تعطیله)
خلاصه برگشتیم درب تعمیرگاه جک زد زیر چرخهای عقب، تک تک چرخهارو چرخوند، چرخ عقب سمت راننده شدیدا زبر بود و چرخ سمت شاگرد علاوه بر زبر بودن وووره.ه.ه هم میداد.
گفت بیار برات کمک و بلبرینگ عقب عوض کنم درست میشه...!

القصه 30 تومن ازم گرفت و به دستمزدهای بیهوده ای که توی این مدت برای این مشکل اعصاب خوردکن دادم 30 تومن دیگه اضافه شد و تا اینجا 200 تومن هزینه کردم و هنوز سر پله اولم البته بماند که تا حالا 40 تومن هم پول روغن گیربکس دادم که توی درآوردن هر بار پلوس هی خالی شده و هی من خریدم و پر کردم...
خلاصه اینکه این مشکل ربطی به چرخ عقب و کمک عقب نداره...دقیقا زیر دست حس میشه و از جلو هست.
دیگه عقلم به جایی قد نمیده. :n28:

camaro lt
26-06-2013, 21:33
مكانيك بررسي هاي زيادي رو ميتونست انجام بده، اما نميدونم چرا اين كار رو نكرده؟

مثلا ببينه كه اثري از برخورد يه جسم به پلوس و يا بخشي از اون ديده ميشه يا نه؟

شايد موقع چرخاندن فرمان، چيزي به پلوس گير ميكنه، مثل لوله ترمز يا يك قطعه لاستيكي كه از چيزي جدا شده.
كاشكي از پلوس و مراحل كاري اون عكس ميگرفتيد.

از بخشهاي مختلف پلوس و نواحي كه در اطراف اون هست، مثل داخل گلگير، پشت چرخها، سمت گيربكس و زير اون و اينجور جاها عكس بگيريد و اينجا بگذاريد ، شايد بشه چيزي رو متوجه شد.

arash_a59
26-06-2013, 21:58
مكانيك بررسي هاي زيادي رو ميتونست انجام بده، اما نميدونم چرا اين كار رو نكرده؟

مثلا ببينه كه اثري از برخورد يه جسم به پلوس و يا بخشي از اون ديده ميشه يا نه؟

شايد موقع چرخاندن فرمان، چيزي به پلوس گير ميكنه، مثل لوله ترمز يا يك قطعه لاستيكي كه از چيزي جدا شده.
كاشكي از پلوس و مراحل كاري اون عكس ميگرفتيد.

از بخشهاي مختلف پلوس و نواحي كه در اطراف اون هست، مثل داخل گلگير، پشت چرخها، سمت گيربكس و زير اون و اينجور جاها عكس بگيريد و اينجا بگذاريد ، شايد بشه چيزي رو متوجه شد.

چشم فردا عکس میگیرم میذارم.

ess_1362
26-06-2013, 23:28
من میگم شما جک بزن فرمون را همون سمتی ک صدا میده بچرخون و بذار توی دنده کا ر کنه ببین صدا از کجا میاد؟
حتی اگر همون چرخی را که احساس می کنی صدا ازش میاد را با جک بلند کنی و بذاری روی دنده باز هم می چرخه و حدودا میشه گفت صد از کجاست

saeed_nikzad01
27-06-2013, 12:11
سلام
باطري ساز متخصص مرسدس بنز مجرب و با انصاف براي مدلهاي دهه هاي 1970 تا 1990 سراع داريد؟
(براي بازسازي و تعمير سيم كشي و مدار وكيوم بنزهاي كلاسيك)

ممنون
سعيد نيك زاد

MOHAMMAD_ASEMOONI
27-06-2013, 12:21
سلامباطري ساز متخصص مرسدس بنز مجرب و با انصاف براي مدلهاي دهه هاي 1970 تا 1990 سراع داريد؟(براي بازسازي و تعمير سيم كشي و مدار وكيوم بنزهاي كلاسيك)ممنونسعيد نيك زاد
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]سلام. کجا هستی شما ؟
اگر تهرانید برید پیش آقای طالبی
تو گوگل بنویسید طالبی معجزه در کولر اتومبیل

فروم مخصوص ایشون رو پیدا میکنید و باید ازشون وقت قبلی بگیرین

arash_a59
28-06-2013, 10:16
سلام خدمت دوستان همچنین جناب camaro lt
چندتا عکس از زیر 206 ام گرفتم
متاسفانه چون ارتفاع 206 نسبت به دیگر ماشین ها یکم پایینه به سختی میشه از زیر عکس گرفت
باید روی چال بردش
به هرحال چندتا عکس گرفتم امیدوارم بدرد بخوره...
برای اینکه فضا نگیره لینکشو میذارم

MRMadadiN
28-06-2013, 10:53
سلام دوستان

دیشب در جدیدترین اتفاق هیچکدوم از عقربه‌های صفحه کیلومتر پرایدم بعد از یه خاموش روشن کردن دیگه کار نمیکنه ....!!!
دلیلش چیه‌ ، باید چیکار کنم ؟؟؟

kasra2002
28-06-2013, 12:14
سلام
با تشکر از لطف دوستان
بردم چند جا
این حرف ها منطقی هست؟

مهمترین نکته ای که می تونم بگم اینه که جدای از آلودگی هم ممکنه خسارت شدید تری به سیلندر وارد کنه و هم اینکه روغن وارد شده به بقیه ماشین مثل اگزوز مجبور به تعویض اون ها هم خواهید شد

kasra2002
28-06-2013, 12:17
سلام
ماشین 206 تیپ 5
مشکل از لنت ترمزه؟

صدای سوت از جنس لنته که با باز و بسته کردن و سنباده زدن مدتی ممکنه بهتر بشه و اگر لنت عقب ماشین کاسه ای باشه که نمی دونم تیپ 5 باشه یا نه ولی فکر می کنم اینطوری باشه نمی شه جاشئ عوض کرد

kasra2002
28-06-2013, 12:19
سلام
كولر ساز و باطري ساز متخصص مرسدس بنز مجرب و با انصاف براي مدلهاي دهه هاي 1970 تا 1990 سراع داريد؟

ممنون
سعيد نيك زاد

والا 450 slc بردم پیش یکی ولی با انصاف و مجرب نبود

kasra2002
28-06-2013, 12:29
سلام دوستان

دیشب در جدیدترین اتفاق هیچکدوم از عقربه‌های صفحه کیلومتر پرایدم بعد از یه خاموش روشن کردن دیگه کار نمیکنه ....!!!
دلیلش چیه‌ ، باید چیکار کنم ؟؟؟

فیوزش رو چک کنید حتما سوخته

ess_1362
28-06-2013, 12:58
سلام خدمت دوستان همچنین جناب camaro lt
چندتا عکس از زیر 206 ام گرفتم
متاسفانه چون ارتفاع 206 نسبت به دیگر ماشین ها یکم پایینه به سختی میشه از زیر عکس گرفت
باید روی چال بردش
به هرحال چندتا عکس گرفتم امیدوارم بدرد بخوره...
برای اینکه فضا نگیره لینکشو میذارم

دوست عزیز اینطوری اصلا مشخص نمیشه
شما فرمون را در همون جهتی که زمان حرکت صدا میده بچرخون بعد جک بزن زیر همون چرخی که به ان مشکوک هستی
ماشین را روشن کن بذار دنده 2 یا 3 یا 4 و بعد آروم کلاچ را رها کن تا چرخ شروع به حرکت کنه و بذار کار کنه
اگر ان صدا و لرزش هنوز وجود داشته باشه و اینطور که شما میگی از داخل خودرو هم قابل احساس باشه شما به راحتی می تونی محل ایجاد صدا را پیدا کنی و راحت تر مشکل را حل کنی
ولی اگر هیچ صدایی به گوش نرسه یا لرزشی وجود نداشته باشه این یعنی یکی از دو بلبرینگ چرخ درست روی کنس قرار نمی گیره که چرخ زیر فشار و در گردش بلبرینگ لق میزنه

775e
29-06-2013, 00:07
سلام دوستان
امروز که ماشین رو از پارکینگ آوردم بیرو زیرش روغن چیکه کرده بود
روغنش تیره بود
تازه روغنش رو عوض کردم(یعنی 2 تا سه روزه)
این روغن تیره ماله چیه؟
یه راهنمایییی کنید فردا میخوام ببرم رو جک

heinrich_himmler
29-06-2013, 01:55
سلام دوستان
امروز که ماشین رو از پارکینگ آوردم بیرو زیرش روغن چیکه کرده بود
روغنش تیره بود
تازه روغنش رو عوض کردم(یعنی 2 تا سه روزه)
این روغن تیره ماله چیه؟
یه راهنمایییی کنید فردا میخوام ببرم رو جک

احتمال داره موقع تعویض روغن مقداری روغن ریخته باشه روی رام یا سینی و وقتی ماشینو پارک کردی این روغن ریخته اونجا. اگه مستمر بود و ادامه داشت احتمال بعدی بد بسته شدن فیلتر روغن و پیچ کارتره. فعلا صبر کن ببین بازم نشت داره یا نه؟

heinrich_himmler
29-06-2013, 02:03
سلام خدمت دوستان و همچنین جناب camaro lt عزیز
قربان من امروز ماشین رو بردم تعمیرگاه و از ابتدا تا انتهای کار بالا سر تعمیر کار بودم
1-ابتدا پلوس بلند رو درآورد و گفت فنر پلوس افتاده، همچنین بلبرینگ روی پلوس بلند هم سر جاش لق میزد(بلبرینگ مشکل نداشت اما سر جاش لق میزد) مشعلی اون بازدید شد هیچ مشکلی نداشت، پلوس بلند رو بردم تراشکار، بلبرینگ رو دراورد زیرش رو به قول خودش زبر کرد و بلبرینگ رو جا زد و بسیار عالی فیت شد و دیگه لق نمیزد. پلوس بلند سرهم شد و فنر هم دقیق جا زده شد و کامل بسته شد.
2- پلوس کوتاه رو درآورد فنرش ظاهرا نیفتاده بود، اونم مشعلیش بازدید شد هیچ مشکلی نداشت گیرسکاری شد و بسته شد.
3- بلبرینگ چرخهای جلو بازدید شد هیچ مشکلی نداشت.
4-سرپلوسها با دست چپ و راست شد و کشیدشون مشکلی نداشتند.
سوار شدم رفتم با ماشین دور زدم،متاسفانه مشکل همچنان پا بر جا بود!:n03::n03:
همچنان وقتی فرمون رو به سمت راست (سمت شاگرد) میدم زیر دستم ررررررررررررر میزنه،اگه شیشه ها بالا باشه صداش رو هم میشه متوجه شد همچنین کسیکه سمت شاگرد نشسته باشه این زبری رو زیر پا میتونه احساس کنه!
برگشتم بهش گفتم که درست نشده و هیچ فرقی نکرده نشست پشت ماشین باهم رفتیم دور زدیم... اما همانطور که پیشبینی کرده بودم و میدونستم گفت ماشینت چندتا عیب داشت که دیگه الان نداره و اینها بر طرف شده اون زبری هم درسته هنوز هست که میتونه از بلبرینگ چرخهای عقب باشه که به جلو منتقل میشه! ضمنا کمکهای عقبت هم تعطیله(اینو راست میگه عقب کمکهاش خیلی وقته تعطیله)
خلاصه برگشتیم درب تعمیرگاه جک زد زیر چرخهای عقب، تک تک چرخهارو چرخوند، چرخ عقب سمت راننده شدیدا زبر بود و چرخ سمت شاگرد علاوه بر زبر بودن وووره.ه.ه هم میداد.
گفت بیار برات کمک و بلبرینگ عقب عوض کنم درست میشه...!

القصه 30 تومن ازم گرفت و به دستمزدهای بیهوده ای که توی این مدت برای این مشکل اعصاب خوردکن دادم 30 تومن دیگه اضافه شد و تا اینجا 200 تومن هزینه کردم و هنوز سر پله اولم البته بماند که تا حالا 40 تومن هم پول روغن گیربکس دادم که توی درآوردن هر بار پلوس هی خالی شده و هی من خریدم و پر کردم...
خلاصه اینکه این مشکل ربطی به چرخ عقب و کمک عقب نداره...دقیقا زیر دست حس میشه و از جلو هست.
دیگه عقلم به جایی قد نمیده. :n28:

این قضیه ماشین شمام سوژه ای شده! خب اینجوری نمیشه قاطعانه نظر داد و باید از نزدیک دید اما اگر فرض کنیم از پلوس نباشه فقط دو احتمال قوی وجود داره یکیش گیر کردن چرخ به پالانی و بعدی هم مشکل جعبه فرمون که دومی خیلی ضعیفه. اما دو تا سوال می پرسم که دقت کن و جواب بده:
پلوس راستو کامل عوض کردی؟
دومی هم اینکه تو یه جای باز فرمونو تا آخر به راست بگیر و تقریبا باشدت حرکت کن طوری که ماشین دور خودش بچرخه (لیز نخوره، مثل دور زدن دور میدون با فرمون کامل) ببین صدا چقدر شدیده و چجوریه؟
اینا رو بگو بهمون ببینم قضیه چند چنده؟

775e
29-06-2013, 11:54
احتمال داره موقع تعویض روغن مقداری روغن ریخته باشه روی رام یا سینی و وقتی ماشینو پارک کردی این روغن ریخته اونجا. اگه مستمر بود و ادامه داشت احتمال بعدی بد بسته شدن فیلتر روغن و پیچ کارتره. فعلا صبر کن ببین بازم نشت داره یا نه؟

سلام امروز بردمش سینیشو باز کردن از چند جاش روخن اومده بود اما چون میخواستم برم تهران گفت وقتی برگشتی بیا سینشو برات باز کنم ببری بشورن زیرشو بعد یه روز کار کنه و بیاری ببینم از کجاشه
اما گفت روغنش رو همیشه چک کن هم موتور هم گیر بکس

shiraz522
29-06-2013, 13:09
سلام مشکل بد جا رفتن دنده چیا می تونه باشه ؟؟؟
چه کار کنم دنده ها راحت تر و نرم تر بشه ؟؟
:n13:

camaro lt
29-06-2013, 13:18
جناب
arash_a 52
با توجه به تيپ ماشين شما كه 206 تيپ 2 است، و اينكه اين مدل سيستم ABS نداره، حس ميكنم همون سرپلوسهاي نمونه ABS مشكل رو بوجود آوردن و به احتمال زياد از دندانه هاي موجود روي سر پلوسها بايد باشه.
توي نت دنبال مشكل مشابه شما گشم و تجاربي ديدم كه بد نيست نگاهي بندازيد

arash_a59
29-06-2013, 16:50
جناب
arash_a 52
با توجه به تيپ ماشين شما كه 206 تيپ 2 است، و اينكه اين مدل سيستم ABS نداره، حس ميكنم همون سرپلوسهاي نمونه ABS مشكل رو بوجود آوردن و به احتمال زياد از دندانه هاي موجود روي سر پلوسها بايد باشه.
توي نت دنبال مشكل مشابه شما گشم و تجاربي ديدم كه بد نيست نگاهي بندازيد

بسیار ممنونم از پیگیری شما دوست عزیزم
راستش من ماشینم مدل اسفند 88 هست و در این ماه خیلی از 206 ها ABS دار روانه بازار شدند و از ابتدای 89 که دیگه همه 206 ها... سگدستهای ماشین من بطور فابریک جای سنسور ABS دارند! یعنی روی خط تولید سگ دست ABS دار بسته شده اما پلوس معمولی...از دوستان هستند که مدلهای پایین تر رو خودشون ABS کردند و هیچ مشکلی نداشتند.
اگه وجود چرخ دنده مشکل ساز باشه باید در چرخ دنده آثار ساییدگی مشاهده بشه که نبود توی عکسم معلومه
متاسفانه الان اومدم ماموریت کاری و دسترسی به ماشین ندارم، به نظرم تست روی جک همه چیز رو معلوم کنه(ماشین رو ببرم روی جک و استارت کنم و فرمون بدم...)
از زحمات و پاسخهای شما صمیمانه متشکرم
باز اگر مورد خاصی دیدید که کمکی به رفع مشکل من میکنه بسیار ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

محمد داود
29-06-2013, 18:14
:n13:سلام.1.مستهلك شدن واسكازين2.تنظيم نبودن اهرم كلاچ3.خرابي قطعات زير لوردنده4.تنظيم نبودن پيچ دوشاخ صفحه كلاچ 5معيوب بودن محك هاي داخل گريبكس 6.اگر دنده همراه با صدا تعويض ميشود دنده برنجي ها خرابه.اگه چيز ديگه اي هم هست الان به ذهنم نميرسه.

shiraz522
29-06-2013, 18:55
سلام.1.مستهلك شدن واسكازين2.تنظيم نبودن اهرم كلاچ3.خرابي قطعات زير لوردنده4.تنظيم نبودن پيچ دوشاخ صفحه كلاچ 5معيوب بودن محك هاي داخل گريبكس 6.اگر دنده همراه با صدا تعويض ميشود دنده برنجي ها خرابه.اگه چيز ديگه اي هم هست الان به ذهنم نميرسه.

صدا نداره
فقط خیلی سخت و بد جا میره !!! همین

محمد داود
29-06-2013, 20:01
صدا نداره
ماشين چي هستش؟

shiraz522
29-06-2013, 20:12
ماشين چي هستش؟

پارس ( کروز کنترل هم دارم )...
روغن گیربکس هست ، چیه ؟؟؟ یکی می گفت واسه 407 اتومات بریز خیلی خوبه !!! نظر شما چیه ؟

محمد داود
29-06-2013, 21:48
در مورد ارتباط كروز كنترل با دنده ها در گريبكسهاي اتومات اطلاع دقيقي ندارم اما اگه گريبكس معموليه كروز به دريچه گاز نظارت داره و فكر كنم ارتباط مكانيكي با گريبكس نداشته باشه بنابراين با بررسي قطعات زير لوردنده و اهرم ارتباط و همچنين كنترل لقي اهرم كلاچ مشكل پيدا بشه(كار مكانيكه).اگه حل نشد ديگه صفحه كلاچ و ديسك و... بايد كنترل بشه كه فكر نميكنم به اونجاها برسه.اگه گريبكس معموليه نيازي به هزينه اضافه نيست كه اتومات بريزي داخل گريبكس همين واسكازين پارس كارش عاليه.(البته موقع خريد بايد بگي براي پارس )

smh420
29-06-2013, 23:48
صدا نداره
ماشین منم وقتی گیربکس گرمه دنده عقب بد همراه با صدای زیاد جا میخوره.چرا؟

javadk123
30-06-2013, 00:36
واشر نیمسوز شده و کمپرس رد میکن.باید عوض بشه

Sent from my HTC Explorer A310e using Tapatalk 2

همت
30-06-2013, 01:32

نوع واسکازین یا به قول معروف روغن گیربکس خیلی توی نرم جا رفتن دنده ها تأثیر داره.
اگر سیم کلاچ درست ریگلاژ نشده باشه هم یه مقدار دنده بد جا میره.

kasra2002
30-06-2013, 11:31
صدا نداره

مشکل شما خیلیه
1- بیشتر این گیرباکس ها همینند مخصوصا در زمستان
2- دنده یک و دو سخت تر جا میرند مگه نه ؟
3- اگه در موقع ایست کامل ماشین هستید و باز هم سخت جا میره اول تنظیم سیم کلاچ - تا نشدن کفی لاستیکی زیر پا یه زیر پدال - دیسک و صفحه -
4- وقتی ماشین رو در دنده می ذارید چفدر خلاصی داره خود دسته دنده - معمولا خلاصی بالا میره و از لور دنده اهرم ان است
5- اگر واسکازین روغن دنده رو می خواید عوض کنید حتما از فورمول بالا استفاده کنید ( بهران بسیار رو غن خوبیه ولی فورمول 4 اگه فورمول 5 و روانی بیشتر یعنی شماره کمتر استفاده کنید با توجه به آب و هوای شیراز شهرتون بهتره)

negar42
01-07-2013, 00:51
با سلام
من پرایدم مدل 87 دو گانه سوز هست دو سال میشه که خریدم ماشین خوبی هست الحمدالله، اما مشکلی که هست در مورد تعویض دنده هست ؛ شوهر خواهرم ( یک راننده ماهر هست )از پارسال به من گفته بود برم نمایندگی خودرو و این مشکل رو رفع کنم میگه خیلی دنده ها بد جا میخورد یکی از برادرم و خواهرهام همینو میگه ؛ اما خودم لمش دستم اومده و راحت دنده رو تعویض میکنم گاهی اوقات که بد جا میخوره کلاچ ول میکنم و دوباره میگیرم . اما وقتی میخام دنده معکوس کنم و سرعت بالا هست و یکباره باید سرعتمو کم کنم دنده بد جا میخوره و همچنین بخوام برم دنده 5 مشکل هست و تو بزرگراه ها 110 تا را با دنده 4 میرم (حالا نمیدونم من بلد نیستم تعویض دنده کنم از 4برم 5 یا واقعا مشکل از ماشینمه) میخاستم برم این مشکل رو حل کنم اما یکی از داداشم میگه نرو بیشتر خراب میکنن و باهش بساز، حالا موندم برم نمایندگی و بدم درستش کنه یا نه؟ (در ضمن ماشین فقط دست خودم هست (خدارو شکر برادرهام ماشین دارن ) . روغن موتور رو تعویض میکنم میگم که همه چیز رو چک کنن) در ضمن ماشین خاموش هست بدون گرفتن کلاچ میشه دنده رو 1 و 2 عوض کرد .آیا قطعه ای از ماشین خراب شده؟
ممنون میشم اگه راهنمایی ام کنید.

heinrich_himmler
01-07-2013, 01:37
با سلام
من پرایدم مدل 87 دو گانه سوز هست دو سال میشه که خریدم ماشین خوبی هست الحمدالله، اما مشکلی که هست در مورد تعویض دنده هست ؛ شوهر خواهرم ( یک راننده ماهر هست )از پارسال به من گفته بود برم نمایندگی خودرو و این مشکل رو رفع کنم میگه خیلی دنده ها بد جا میخورد یکی از برادرم و خواهرهام همینو میگه ؛ اما خودم لمش دستم اومده و راحت دنده رو تعویض میکنم گاهی اوقات که بد جا میخوره کلاچ ول میکنم و دوباره میگیرم . اما وقتی میخام دنده معکوس کنم و سرعت بالا هست و یکباره باید سرعتمو کم کنم دنده بد جا میخوره و همچنین بخوام برم دنده 5 مشکل هست و تو بزرگراه ها 110 تا را با دنده 4 میرم (حالا نمیدونم من بلد نیستم تعویض دنده کنم از 4برم 5 یا واقعا مشکل از ماشینمه) میخاستم برم این مشکل رو حل کنم اما یکی از داداشم میگه نرو بیشتر خراب میکنن و باهش بساز، حالا موندم برم نمایندگی و بدم درستش کنه یا نه؟ (در ضمن ماشین فقط دست خودم هست (خدارو شکر برادرهام ماشین دارن ) . روغن موتور رو تعویض میکنم میگم که همه چیز رو چک کنن) در ضمن ماشین خاموش هست بدون گرفتن کلاچ میشه دنده رو 1 و 2 عوض کرد .آیا قطعه ای از ماشین خراب شده؟

خب گیربکس ماشین شما نیاز به تعمیر اساسی داره. احتمالا کشویی ها و یکی دو تا از دنده ها و برنجی ها باید عوض بشن و بهتره ببری برای تعمیر تا خرجش بالاتر نرفته. چون این وضعیتی که گفتی طبیعی نیست. حالا نمایندگی یا تعمیرکار بیرون تفاوتی نداره. اگه تعمیرکار آشنا و خوب سراغ داری بده بیرون برات تعمیر کنه.

kasra2002
01-07-2013, 09:15
با سلام

شما یک چک کنید سیم کلاچتون رو بالاتر بیا رید ببینید بهتر نمی شه؟؟؟ الان کلاچتون در چه حدیه چون می گید دو کلاچه مشکل دارید و بعد ازون کی ئیسک و صفحه عوض کردید ممکنه با یه تنظیم کلاچ از سیم بهتر شهو اگه نه ممکنه فقط راد یا سر دنده باشه که از زیر ماشین قابل بازرسی و تعمیره

jesus11077
01-07-2013, 11:33
با سلام خدمت دوستان
من یه روآ مدل 87 دارم که ازش راضیم اما چند ماهی میشه که مشکل پیدا کرده و مشکلش هم اینه که دور موتور میره بالای 2000 و نمیاد پایین، حتی توی سرعت هم وقتی پدال گاز رو هم که ول میکنم باز هم دور موتور از همون جایی که هست پایین تر نمیاد و انگار که هنوز هم گاز میدی... اما کارایی که شده:
1. سیم گاز چک شده.
2. استپر تمییز شده و یک بار هم تعویض شده توسط متخصص.
3.برنامه ECU چند بار عوض شده توسط متخصص اما هر بار فقط 4 روز درست میشه اما دوباره مشکل...
4.دریچه گاز شسته شده توسط متخصص.
هر بار که کارای بالا رو انجام میدم فقط 4 روز ماشین درسته اما بعدش دوباره خراب میشه.
عقلم دیگه به جایی قد نمیده.... لطفا استادان و متخصصان راهنمایی کنن.
پیشاپیش ممنونم.

محمد داود
01-07-2013, 13:32
سلام.ما همين مشكل رو روي روا داشتيم تمام كارايي كه شما گفتيد انجام داديم به نتيجه نرسيديم بالاخره تو يكي از نمايندگي ها دريچه گاز رو كامل عوض كردن مشكل حل شد.سال 89.اين موضوع اتفاق افتاد كه 50اشلوغ هزينه برد وتا الان شكر خدا مشكلي نداشته.

mostafchobin
01-07-2013, 14:14
سلام من یه پراید 82 دارم تا کولر رو روشن می کنم به 10 دقیقه نمیکشه که آمپر آب نزدیکه جوش می رسه.از ترسم کولرو خاموش می کنم.نمیدونم چیکار کنم.

camaro lt
01-07-2013, 16:42
سلام من یه پراید 82 دارم تا کولر رو روشن می کنم به 10 دقیقه نمیکشه که آمپر آب نزدیکه جوش می رسه.از ترسم کولرو خاموش می کنم.نمیدونم چیکار کنم.

اين موارد رو چك كنيد:
مقدار آب رادياتور كافي و تميز باشه، همچنين ضد جوش/ زنگ اون به اندازه كافي.
درب رادياتور ، لوله متصل به مخزن تبخير، و درب مخزن تبخير
ترموستات، درب ترموستات و كليه جنتهاي رادياتور
لوله برگشت آب بخاري و جنتهاي بخاري
فن رادياتور و كندانسور( منظور فن مربوط به راديات كولر كه جلوي ماشين قرار داره) از نظر به موقع روشن شدن و با سرعت مناسب چرخيدن.
فشنگي فن، آفتمات فن

kasra2002
01-07-2013, 18:43

همونطور که دوستمون فرمودند و بعد از اون از مقدار آب و تمیز کردن خود رادیاتور که مطمئن شدید اگر خنک کنندگی کولر در حد مطلوب هست این چک کنید که در موقع درجا بودن ماشین وقتی کولر رو روشن می کنید همون اول و تا چند دقیقه بعد چه مقدار از ماشین قدرت میگیره و بعد از چند دقیقه از گردش صحیح کمپرسور خنک کنندگی و هر دو فن اطمینان حاصل کنید
باتوجه به مدل ماشین شما باید دارای کمپرسور دیوو قدرتمند باشه کهامکان جام کمپرسور گرفتگی لوله سفت بودن تسمه یا مشکل کلاچ کولر و در مرحله بعد موتور ماشین شما هم باشه
مشکل رادیاتور خود ماشین و آب زنگ زده در سر سیلندر که با فشار آوردن به ماشین خیلی داغ شه

heinrich_himmler
01-07-2013, 18:54
با سلام خدمت دوستان
من یه روآ مدل 87 دارم که ازش راضیم اما چند ماهی میشه که مشکل پیدا کرده و مشکلش هم اینه که دور موتور میره بالای 2000 و نمیاد پایین، حتی توی سرعت هم وقتی پدال گاز رو هم که ول میکنم باز هم دور موتور از همون جایی که هست پایین تر نمیاد و انگار که هنوز هم گاز میدی... اما کارایی که شده:
1. سیم گاز چک شده.
2. استپر تمییز شده و یک بار هم تعویض شده توسط متخصص.
3.برنامه ECU چند بار عوض شده توسط متخصص اما هر بار فقط 4 روز درست میشه اما دوباره مشکل...
4.دریچه گاز شسته شده توسط متخصص.
هر بار که کارای بالا رو انجام میدم فقط 4 روز ماشین درسته اما بعدش دوباره خراب میشه.
عقلم دیگه به جایی قد نمیده.... لطفا استادان و متخصصان راهنمایی کنن.
پیشاپیش ممنونم.

پتانسیومتر دریچه گاز مشکل داره.

jesus11077
01-07-2013, 19:42
پتانسیومتر دریچه گاز مشکل داره.

ممنون از دوستانی که پاسخ منو دادن.
heinrich عزیز شما مطمینید؟ چطور باید مطمین بشم؟ باید پیش کی ببرمش که الکی خرج نتراشه؟ دریچه گاز رو نمیخواد کلا عوض کنم؟
مشکل دیگه ای که داره توی سرعتهای زیر 5 کیلومتر زمانی که ترمز میگیرم صدایی نمیاد اما وقتی پدال ترمز رو که ول میکنم میگه تق و دیگه صدا نمیده، مشکل از چیه؟
باز هم تشکر

mehran_pqqp
01-07-2013, 22:21
سلاممن یک سمند معمولی دارم ، چند روز پیش رفته بودم بیرون ، سر یه خیابون اومدم دور بزنم وقتی سرعت خیلی کم شده و رفتم تو دنده یک ، ماشین خود به خود خاموش شد ، مجبور شدم هلش بدم بره کنار خیابون ، 10 دقیقه خاموش بود استارت میزدم ، برق تو ماشین بود و استارت میخورد ولی روشن نمیشد، بعد از 10 دقیقه روشن شد! بیخیالش شدم ولی باز امشب تو خیابون (شانس آوردم خلوت بود) باز همین اتفاق افتاد! همیشه وقتی سوئیچ رو میبرم مرحله قبل از استارت ، یه صدایی فک کنم مربوط به پمپ بنزین میده ، ولی وقتی اینجوری که گفتم خاموش میشه اون صدا رو نمیده ، بعد از 10 -15 دقیقه خاموش بودن درست میشهراستش این تعمیرگاهی ها فقط منتظرن کسی ناوارد باشه حسابی از خجالتش در میان ، گفتم اینجا مطرح کنم اگر دوستان کمک کنن حداقل بدونم تقریبا مربوط به چی میشه

heinrich_himmler
01-07-2013, 23:26
سلاممن یک سمند معمولی دارم ، چند روز پیش رفته بودم بیرون ، سر یه خیابون اومدم دور بزنم وقتی سرعت خیلی کم شده و رفتم تو دنده یک ، ماشین خود به خود خاموش شد ، مجبور شدم هلش بدم بره کنار خیابون ، 10 دقیقه خاموش بود استارت میزدم ، برق تو ماشین بود و استارت میخورد ولی روشن نمیشد، بعد از 10 دقیقه روشن شد! بیخیالش شدم ولی باز امشب تو خیابون (شانس آوردم خلوت بود) باز همین اتفاق افتاد! همیشه وقتی سوئیچ رو میبرم مرحله قبل از استارت ، یه صدایی فک کنم مربوط به پمپ بنزین میده ، ولی وقتی اینجوری که گفتم خاموش میشه اون صدا رو نمیده ، بعد از 10 -15 دقیقه خاموش بودن درست میشهراستش این تعمیرگاهی ها فقط منتظرن کسی ناوارد باشه حسابی از خجالتش در میان ، گفتم اینجا مطرح کنم اگر دوستان کمک کنن حداقل بدونم تقریبا مربوط به چی میشه

ببر نمایندگی. احتمالا پمپ بنزینت مشکل داره. و احتمال ضعیفتر سیستم سوئیچه. اونجا رسیدگی می کنن البته یه نمایندگی معتبر ببر.

kasra2002
02-07-2013, 09:15
ممنون از دوستانی که پاسخ منو دادن.

مشکل دیگه ای که داره توی سرعتهای زیر 5 کیلومتر زمانی که ترمز میگیرم صدایی نمیاد اما وقتی پدال ترمز رو که ول میکنم میگه تق و دیگه صدا نمیده، مشکل از چیه؟
باز هم تشکر

مشکل از لق بودن لنته چک کنید ولی معمولا طبیعیه ممکنه شل شده یا کوتاه باشه اگه دیسکتون نازک کرده باشه خطر در رفتن داره

camaro lt
02-07-2013, 12:39
تفاوت كوئل دوبل ساژم و زيمنس و سنسور دور موتور مربوط به هريك از آنها.
گاهي اوقات كه نياز به خريد سنسور دور موتور داريد، ممكنه به دليل تشابه نزديك ظاهري هردو نمونه و البته توضيحات ناكافي و عدم اطلاع خريدار و فروشنده، قطعه اشتباهي خريداري بشه.
براي همين بهتره قبل از خريد، دقيقا نمونه كوئل دوبل ماشين خودتان را مشخص كنيد و بعد سنسور مناسب با اون نمونه كوئل را بخريد،

كوئل دوبل ساژم

كوئل دوبل زيمنس

حالا تفاوت بين سنسور دور موتور مربوط به هر كدام از اين كوئلها رو ببينيد:
در نمونه مربوط به ساژم، سري مقداري باريكتراز نمونه زيمنس است، و همينطور بخش انتهايي آن بلندتر بوده و كاملا قابل شناسايي است.
سمت چپ نمونه ساژم ، و سمت راست نمونه زيمنس است.

بنابراين با نگاه به سري هركدوم متوجه خواهيد شد كه مربوط به ساژم است يا زيمنس.
تصوير جداگانه نمونه ساژم

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]سوكت نمونه ساژم با زيمنس هيچ تفاوتي نداره و كاملا يكسان هستند.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]تصوير نمونه زيمنس

سوكت نمونه زيمنس، كه كاملا با نمونه ساژم تشابه داره

محمد داود
02-07-2013, 12:51
[QUOTE=jesus11077;7724649]ممنون از دوستانی که پاسخ منو دادن.
heinrich عزیز شما مطمینید؟ چطور باید مطمین بشم؟ باید پیش کی ببرمش که الکی خرج نتراشه؟ دریچه گاز رو نمیخواد کلا عوض کنم؟
مشکل دیگه ای که داره توی سرعتهای زیر 5 کیلومتر زمانی که ترمز میگیرم صدایی نمیاد اما وقتی پدال ترمز رو که ول میکنم میگه تق و دیگه صدا نمیده، مشکل از چیه؟سلام.در ادامه فرمايشات اقاي هيملر ميتوني دريچه گاز رو با يك رواي ديگه عوض كني ببيني مشكل حل ميشه يا نه.معمولا پتانسيومترهاي بازار به سختي با ماشين روا هماهنگ ميشه.بايد پتانسيومتري كه نصب ميكني با دريچه ورودي هماهنگ بشه.(مچ بشه)وقتي كه دريچه كامل ميخري اين كار توسط توليد كننده انجام شده.

Abdolreza2012
04-07-2013, 01:29
سلام دوستان
من تجربه ی زیادی تو ماشین و مشکلاته ماشین ندارم

ماشین هم 405 مدل 90
من بعد 20 تا 30 دقیقه استفاده از ماشین یه لحظه برای کاری نگه داشتم پیش دوستم
که دوستم گفت ماشینت چه قدر گرمه خیلی گرما از زیرش میاد
من خودمم چندبار برام پیش اومده امتحان کردم خیلی خیلی گرمه اگه کنار ماشین بمونی به طور واضح از زیر ماشین گرما رو حس میکنی
این حرفو چند نفر دیگه قبلا هم بهم گفتن ولی جدی نگرفته بودم ( آخه عادیه ماشین کار کنه خب گرم میشه دیگه)
ولی چون این چندمین باره که اینو بهم گفتن میخواستم از اساتید اهل فن بپرسم این قضیه عادیه؟
یا مشکلی هست؟
ممنون

+
بعضی از اساتید نیستن ؟
کجان؟

shiraz522
04-07-2013, 08:18
مشکل شما خیلیه
1- بیشتر این گیرباکس ها همینند مخصوصا در زمستان
2- دنده یک و دو سخت تر جا میرند مگه نه ؟
3- اگه در موقع ایست کامل ماشین هستید و باز هم سخت جا میره اول تنظیم سیم کلاچ - تا نشدن کفی لاستیکی زیر پا یه زیر پدال - دیسک و صفحه -
4- وقتی ماشین رو در دنده می ذارید چفدر خلاصی داره خود دسته دنده - معمولا خلاصی بالا میره و از لور دنده اهرم ان است
5- اگر واسکازین روغن دنده رو می خواید عوض کنید حتما از فورمول بالا استفاده کنید ( بهران بسیار رو غن خوبیه ولی فورمول 4 اگه فورمول 5 و روانی بیشتر یعنی شماره کمتر استفاده کنید با توجه به آب و هوای شیراز شهرتون بهتره)

1- :n13:
2- آره همینطوره
3-کفی رو که اطمینان دارم مشکل ایجاد نمیکنه - دیسک و صفحه رو هم باید ببرم نگاه کنن + سیم کلاچ
4-اینم نمی دونم چطور باید بفهمم ؟؟ :n13:
5-بهترین پیشنهاد شما چیه واسه پارس ؟؟؟

SaMsUnG
04-07-2013, 10:41
دوستان من ماشینم پراید هستش چند وقت پیش تصادف کردم که باعث شد کامل رادیاتور آب و کولر را عوض کنم و کولر را مجددا گاز کنم حالا مشکلی که برخوردم باهاش اینه که زمانیکه کولر ماشین را روشن میکنم و روی درجه 2 یا 3 میگذارم اساس میکنم از قدرت ماشین کم میشه و همچنین از شتابش
و سرعتم افت پیدا میکنه ولی به محض اینکه خاموشش میکنم مشکل رفع میشه
چیکار کنم اساتید؟:n27:

kasra2002
04-07-2013, 11:15
سلام دوستان
من تجربه ی زیادی تو ماشین و مشکلاته ماشین ندارم

ماشین هم 405 مدل 90
من بعد 20 تا 30 دقیقه استفاده از ماشین یه لحظه برای کاری نگه داشتم پیش دوستم
که دوستم گفت ماشینت چه قدر گرمه خیلی گرما از زیرش میاد
من خودمم چندبار برام پیش اومده امتحان کردم خیلی خیلی گرمه اگه کنار ماشین بمونی به طور واضح از زیر ماشین گرما رو حس میکنی
این حرفو چند نفر دیگه قبلا هم بهم گفتن ولی جدی نگرفته بودم ( آخه عادیه ماشین کار کنه خب گرم میشه دیگه)
ولی چون این چندمین باره که اینو بهم گفتن میخواستم از اساتید اهل فن بپرسم این قضیه عادیه؟
یا مشکلی هست؟
ممنون

+
بعضی از اساتید نیستن ؟
کجان؟

دمای آمپر آبتون چقدره
می تونید با دستگاه دیاگ دمای واقعی رو با دمای آمپر مقایسه کنید
وقتی ماشین کار می کنه فن روشن می شه و این گرما حس می شه در هر حال حتما مطمئن شید چون اگه ترموستات خراب شه واشر سر سیلندر کار دستتون میده

kasra2002
04-07-2013, 11:24
1- :n13:
2- آره همینطوره
3-کفی رو که اطمینان دارم مشکل ایجاد نمیکنه - دیسک و صفحه رو هم باید ببرم نگاه کنن + سیم کلاچ
4-اینم نمی دونم چطور باید بفهمم ؟؟ :n13:
5-بهترین پیشنهاد شما چیه واسه پارس ؟؟؟

1- با 206و ... مقایسه کنید حتی پراید کشویی و ترمز دیسک این مدل ها همینه شما 206 رو با سرعت بالا هم دنده یک بذارید جا میره ( این کارو هییییییییییییییچ وقت امتحان نکنیدا)
2- وقتی اینجوری شد به ماشین فشار نیارید و اگه میشه با دنده دو به مسیر ادامه بدین تا اینکه به زور دنده یک رو جا بزنید
3-کفی بعضی وقتا حس نمیشه ولی کمک میکنه کلاچ ماشینتون کجا در گیر میشه یعنی چقدر بالا یا پایین عمل می کنه اگه سیم کلاچ موتاه با راد قابل تنظیم دارید اونو بالا تر بیارید تا شاید کمک کنه
4- ماشین رو خاموش در دنده یک بذارید و حالا دسته دنده رو تکون بدین ببینید بدون اینکه خلاص شه چقدر بازی می کنه ( در بعضی موارد حتی شبیه ماشین خلاص میشه)
5 - می گن توتال یا لیکومولی خوبه ببیند فورمولش W5 ؟؟؟؟؟ باشه نه 4 و مثلا 80-95 برزید نه 95-120
6- طبق تجربه با چندین تا از این مدل موتور گیرباکس بیشتر این مشکل رو دارند و با هزینه دیسک و صفحه و باز و بست گیرباکس خرج رو دست خودتون نذارید ( حتی ممکنه وقتی ماشین سرد تره دنده 1 به دو که عوض می کنید صدای تق تقی هم به گوش برسه)
7- خیلی حساس نشید

kasra2002
04-07-2013, 11:29
دوستان من ماشینم پراید هستش چند وقت پیش تصادف کردم که باعث شد کامل رادیاتور آب و کولر را عوض کنم و کولر را مجددا گاز کنم حالا مشکلی که برخوردم باهاش اینه که زمانیکه کولر ماشین را روشن میکنم و روی درجه 2 یا 3 میگذارم اساس میکنم از قدرت ماشین کم میشه و همچنین از شتابش
و سرعتم افت پیدا میکنه ولی به محض اینکه خاموشش میکنم مشکل رفع میشه
چیکار کنم اساتید؟:n27:

تنظیم موتور و فیلر گیری
چک کردن ف بنزین و شمع
اگر خنک کنندگی کولر به اندازه کافی هست یا نیست؟
ممکنه از سفتی تسمه گرفتگی لوله های گاز و یا جام بودن و سفتی کمپرسور باشه کولر سساز تست کنید

ehsaaaan
04-07-2013, 19:19
دوستان پمپ هیدرولیک ماشینمون (206 تیپ 3)خراب بود تو تعمیرگاه مرکزی عوضش کردن از اون موفع فرمون خیلی نرم تر شده
ولی الان از اطراف درب پمپ هیدرولیک یه کمی روغن میده،چند بار پاکش کردم بازم روغنی شده بود
آیا روغن هیدرولیک زیاد ریختن؟! یا در خرابه؟
چجوری این مشکل رو برطرف کنم؟
با تشکر

heinrich_himmler
05-07-2013, 01:10
دوستان پمپ هیدرولیک ماشینمون (206 تیپ 3)خراب بود تو تعمیرگاه مرکزی عوضش کردن از اون موفع فرمون خیلی نرم تر شده
ولی الان از اطراف درب پمپ هیدرولیک یه کمی روغن میده،چند بار پاکش کردم بازم روغنی شده بود
با تشکر

درب رو که باز کنی یه گیج اندازه گیری بهش وصله. یه حداقل و یه حداکثر روی اون گیج مثل گیج روغن مشخصه. روغن حداکثر باید تا اون علامت حداکثر باشه و اگه بیشتره پس روغن زیاده. اگه سطح روغن مناسبه دربش مشکل داره.

Abdolreza2012
05-07-2013, 01:31
دمای آمپر آبتون چقدره
می تونید با دستگاه دیاگ دمای واقعی رو با دمای آمپر مقایسه کنید
وقتی ماشین کار می کنه فن روشن می شه و این گرما حس می شه در هر حال حتما مطمئن شید چون اگه ترموستات خراب شه واشر سر سیلندر کار دستتون میده

دمای آمپر آب معمولیه زیاد نیست
باشه باید ببرم واسه دیاگ
مرسی

camaro lt
05-07-2013, 07:17
با تشکر
اول بايد اندازه روغن رو ببينيد، اين كار رو زماني بايد انجام بديد كه ماشين مدتي حركت كرده و موتور و متعلقات اون( و البته پمپ هيدروليك فرمان) گرم شده باشه.
بعد در زمان توقف، فرمان را يكبار كاملا به چپ و راست بچرخانيد تا پمپ بيشترين مقدار روغن رو از داخل مخزن به مدار هيدروليك بفرسته، و سپس با باز كردن درب مخزن، و نگاه به گيج ، مقدار صحيح روغن را ببينيد.
درب داراي يك بخش لاستيكي گرد در قسمت پايين خودش است كه به نوعي مانع رسيدن و انتشار روغن به سمت بالا و محل درب ميشه. گاهي اين قسمت خراب و يا اصلا وجود نداره( ممكنه درب كهنه براي اون گذاشته باشن).

Abdolreza2012
05-07-2013, 21:31
دوستان دوتا سوال اگه زود بهم جواب بدین ممنون میشم
من لنت هام تمومه دیگه
1 _ فردا میخوام برم لنت هامو عوض کنم یه لنت خوب برای 405glx چیه؟ + قیمتشو بگین که فردا زیادی بهم نگه
2_ لاستیک های فابریک که ایران خودرو رو ماشیناش میذاره ( بیشتر منظورم 405 ) تا چندهزار میشه ازش استفاده کرد؟ حدودا
من الان حدود 24 هزار رفتم 2 تا چرخ جلو زیاد ساییده شده ولی لاستیکهای عقب شرایط خوبی داره

(من فردا صبح میرم برای تعویض لنت اگه یکی امشب بهم جواب بده عالی میشه)
مرسی

heinrich_himmler
05-07-2013, 23:13
من لنت هام تمومه دیگه
1 _ فردا میخوام برم لنت هامو عوض کنم یه لنت خوب برای 405glx چیه؟ + قیمتشو بگین که فردا زیادی بهم نگه
2_ لاستیک های فابریک که ایران خودرو رو ماشیناش میذاره ( بیشتر منظورم 405 ) تا چندهزار میشه ازش استفاده کرد؟ حدودا
من الان حدود 24 هزار رفتم 2 تا چرخ جلو زیاد ساییده شده ولی لاستیکهای عقب شرایط خوبی داره

مرسی

معمولا لنت تکستار میندازیم حدود 80 تومن لنت جلو قیمتشه. حالا چیز دیگه هم شد اشکال نداره، در مورد لاستیک هم اگه حاد نیست میتونی جای لاستیکای جلو و عقبو عوض کنی و بازم کلی استفاده کنی اما اگه می خوای بخری استاندارد پژو 14/175 هست سایزش اما من معمولا خودم 14/185 میندازم. اگه وضعت خوبه می تونی لاستیک خارجی بگیری مثل مکسس یا اگه خیلی اوضات توپه میشلن. اگه نه من کویر و یزد تایر رو پیشنهاد میدم. بد نیستن. من خودم انداختم راضیم.

kasra2002
05-07-2013, 23:17
من لنت هام تمومه دیگه

مرسی
دوست عزیز بستگی داره کجا باشید یه زمان لنت تکستار خوب بود ولی نمی دونم یگه گیر بیاد یا نه من خودم آخرین باز لنت ایتالیایی خریدم که خوبه
مصرف لنت و لاستیکتون برا 24 هزار زیاد بوده احتمالا ترمز یاد می گیرید
من لنت رو حدود 40000 و لاستیک رو البته درست نیست ولی 5.5 سال بعد اونم بخاطر سفر عوض کردم مهم اینه که چه مارکی براتون گذاشته اگه بریجستونه که معمولا اون یا بارز میندازن تا 3 سال جواب میده اگه میگید خیلی ساییده شده میتونید یه جفت بگیرید مثل خودش عوض کنید
در ایرانی ها هم یزد از همه بهتره

camaro lt
06-07-2013, 00:06
لنتهاي زيادي در بازار وجود داره، از لنت پارس با قيمت حدود 25000 گرفته تا تكستار كه قيمت امروز رو ندارم.يك مدل لنت اسپانيايي هست كه در قوطيهاي خاكستري بسته بندي شده و كيفيت فوق العاده اي داره و حدود 50000 قيمتشه.
يك مدل ديگه ساخت شركت والو تحت ليسانس كره جنوبي كه اونهم 50000 قيمت داره و اينهم خوب جواب داده.
در مورد تاير، من تجربه خوبي با تايرهاي ايراني نداشتم و بيشتر آزار دهنده بودن تا كار راه انداز، اما خارجيها، بخصوص كره اي مثل هانكوك يا مارشال خيلي عالي جواب داده.

takotok
06-07-2013, 06:49
سلام
پراید 82 دارم
روغن سوزی داشت
دادم تعمیر شد و الان 3 روز از تعمیرش می گذره
اولا اوایل صبح گاز می دم دور موتور 3000 تا دود می کنه سفید
اتوبان هم وقتی گاز می دم بعضی وقتا دود سفید می کنه
سه روز قبل که مکانیک بهم ماشین رو داد گفت شنبه ببرم روغنش رو عوض کنه امروز عصر می برم مکانیک روغنش رو عوض کنه
این دودها عادیه؟
با تشکر...

camaro lt
06-07-2013, 14:35
سلام
پراید 82 دارم
روغن سوزی داشت
سه روز قبل که مکانیک بهم ماشین رو داد گفت شنبه ببرم روغنش رو عوض کنه امروز عصر می برم مکانیک روغنش رو عوض کنه
این دودها عادیه؟
با تشکر...
تعمير موتور اگر به صورت صحيح و اصولي انجام شده باشه، تا چند روز اول دود آبي رنگ رو خواهيد داشت، چون معمولا مكانيكها براي آب بندي موتور مقداري روغن داخل محفظه سيلندر ميريزند تا رينگها با ديواره سيلندر اصطكاك كمتر داشته باشه ، و البته زمان جا زدن پيستونها به همراه رينگ، هميشه داخل ديواره سيلندر با روغن چرب ميشه تا راحت جا بره.
در حال حاضر ماشين شما حكم بيماري رو داره كه تازه از اتاق عمل بيرون آمده و نبايد بهش فشار بياريد.
زماني كه موتور سرده نبايد به اون گاز بديد، بخصوص وقتي كه تازه تعمير شده و اصولا دور موتور رو تا 1000 كيلومتر اول سعي كنين زير 2000 باشه.

محمد داود
06-07-2013, 15:42
سلام
پراید 82 دارم
روغن سوزی داشت
این دودها عادیه؟
با تشکر...
سلام.در تكميل فرمايشات اقاي كامارو ال تي با مشخصاتي كه شما فرموديد فكر كنم مشكل از لاستيكهاي ساق باشه.از مكانيكتون سوال كنيد كه لاستيكهاي ساق رو عوض كرده يا اينكه همون قبلي ها رو دراورده و دوباره جا زده؟

Abdolreza2012
06-07-2013, 18:55
معمولا لنت تکستار میندازیم حدود 80 تومن لنت جلو قیمتشه. حالا چیز دیگه هم شد اشکال نداره، در مورد لاستیک هم اگه حاد نیست میتونی جای لاستیکای جلو و عقبو عوض کنی و بازم کلی استفاده کنی اما اگه می خوای بخری استاندارد پژو 14/175 هست سایزش اما من معمولا خودم 14/185 میندازم. اگه وضعت خوبه می تونی لاستیک خارجی بگیری مثل مکسس یا اگه خیلی اوضات توپه میشلن. اگه نه من کویر و یزد تایر رو پیشنهاد میدم. بد نیستن. من خودم انداختم راضیم.
نه اونقدرام ساییده نشده ولی نسبت به لاستیک های عقب یکم ساییده تر شده
اگه من میخوام لاستیک هایی تا 450 جفتی بگیرم چی خوبه؟

دوست عزیز بستگی داره کجا باشید یه زمان لنت تکستار خوب بود ولی نمی دونم یگه گیر بیاد یا نه من خودم آخرین باز لنت ایتالیایی خریدم که خوبه
مصرف لنت و لاستیکتون برا 24 هزار زیاد بوده احتمالا ترمز یاد می گیرید
من لنت رو حدود 40000 و لاستیک رو البته درست نیست ولی 5.5 سال بعد اونم بخاطر سفر عوض کردم مهم اینه که چه مارکی براتون گذاشته اگه بریجستونه که معمولا اون یا بارز میندازن تا 3 سال جواب میده اگه میگید خیلی ساییده شده میتونید یه جفت بگیرید مثل خودش عوض کنید
در ایرانی ها هم یزد از همه بهتره
یعنی شما از اول که ماشینو گرفتی تا 40000 عوض نکردین؟
من لنت های فابریکمه و قبلا ها که 8 هزار رفته بودم صدا میداد که رفتم ایران خودرو گفت جنسش داغونه صدا میده ولی الان 24 هزار رفتم دیروز داشتم تو سرازیری میرفتم یه صدایی خفت تری میداد و اینکه ترمز پایین تر میگیره
من امروز رفتم نشون دادم گفت داره هنوز و 4 هزار دیگه بری بیا عوض کن
لاستیکای زی ماشینم فابریکه کارخونه هست نمیدونم چه مارکی فقط مطمئنم خارجیه :n02: و چینیه :n08:

+

اگه بخوام لنت هامو عوض کنم تکستار (البته اگه گیرم اومد) اگه گیر نیومد اون ایتالیایی که گفتی مارکش چیه؟
لاستیکم یه چیز در حد 450 (آخرشه:n02:) چی خوبه؟
فقط قیمت بارز و میشلن و مکسسو بگین + قیمت همه ی لاستیک های پیشنهادیو و کیفیتشونو بگین

+
احتمالا جای لاستیک های جلو وعقبو عوض کنم که 4 تا رو بعدها باهم عوض کنم که یه دست باشه نمیخوام لاستیک هام با هم فرق کنن

خیلی خیلی ممنون

SaMsUnG
06-07-2013, 23:52
تنظیم موتور و فیلر گیری
چک کردن ف بنزین و شمع
اگر خنک کنندگی کولر به اندازه کافی هست یا نیست؟
ممکنه از سفتی تسمه گرفتگی لوله های گاز و یا جام بودن و سفتی کمپرسور باشه کولر سساز تست کنید

خنک کنندگی کولر خوبه ولی وقتی روی درجه 2 یا 3 میگذارم ماشین به لرزش میوفته و تازه از سرعت ماشین خیلی هم کم میشه که این مسئله واقعا مشهوده و باید حتما کولر را خاموش کنم تا ماشین تو سرعت بالا کم نیاره،:n21: ولی قبلا اصلا اینجوری نبود (قبل تصادف)

alipencia
06-07-2013, 23:55
سلم دوستان...ی سوال داشتم...چرا وقتی با ماشین در حال حرکت هستم و پدال گازو نم نم فشار میدم ماشین خیلی خوب شتاب میگیره ولی اگر از ی حد بیشتر فشار بدم پدال گازو نتیجه عکس میده؟(پراید)

Abdolreza2012
07-07-2013, 00:08
دوستان یه سوال دیگه امروز رفتم ایران خودرو چون بعضی اوقات استارت میزدم دیر روشن میشد گفتم یه نگاه به شمع ها بندازه ، نگاه کرد و گفت باید عوض شه
عوض کرد حالا 2 تا سوال
1- 50 تومن ازم گرفت هزینه ی شمع ها و دستمزد ، درسته؟
2- خیلیا بهم میگن زود عوض کردی حالا حالاها جا داشت بمونه درسته ؟ کارکرد 24 هزار پژو 405 glx

arash_a59
07-07-2013, 00:48
با سلام خدمت تمامی دوستان
من مشکلی داشتم در رابطه با پلوس که هنوز حل نشده ماشینم واشر سرسیلندر سوزوند...:n03:
آب و روغن قاطی کرد و...الان سر سیلندر باز شده
از چندجا خوردگی بهم زده رفته برای جوش آلومینیوم و سپس کف تراشی و بستن دوباره
واشری که تهیه کردم از مارک Elring هست که روش نوشته Engine Germany تهیه شده از نمایندگی ایساکو هست.
آیا واشر بهتری وجود داره توی بازار؟ هنوز سر سیلندر بسته نشده
ماشینم 206 تیپ 2 هست.

camaro lt
07-07-2013, 06:40
دوستان یه سوال دیگه امروز رفتم ایران خودرو چون بعضی اوقات استارت میزدم دیر روشن میشد گفتم یه نگاه به شمع ها بندازه ، نگاه کرد و گفت باید عوض شه
عوض کرد حالا 2 تا سوال
1- 50 تومن ازم گرفت هزینه ی شمع ها و دستمزد ، درسته؟
2- خیلیا بهم میگن زود عوض کردی حالا حالاها جا داشت بمونه درسته ؟ کارکرد 24 هزار پژو 405 glx

آيا با تعويض شمعها، مشكل دير روشن شدن حل شد؟
1. اين بستگي به مارك شمع داره، چه نوع شمعي استفاده كرديد؟ در مورد دستمزد اين كار به نظر من اونقدر ساده است كه نبايد بيشتر از 1000 تومان دستمزد گرفته بشه( گاهي اوقات براي مشتريها بطور مجاني انجام ميدم)
2.شمعها هم معمولا بر اساس كيلومتر كاركرد خودشون تعويض ميشن، كه حدودا ميشه گفت بين 40 تا 60 هزار كيلومتر متغيره.
البته ممكنه خيلي زودتر يا ديرتر هم نياز بشه كه اين بستگي به سالم ماندن شمعها و يا صدمه ديدن اونها داره.

camaro lt
07-07-2013, 06:44
با سلام خدمت تمامی دوستان
من مشکلی داشتم در رابطه با پلوس که هنوز حل نشده ماشینم واشر سرسیلندر سوزوند...:n03:
آب و روغن قاطی کرد و...الان سر سیلندر باز شده
از چندجا خوردگی بهم زده رفته برای جوش آلومینیوم و سپس کف تراشی و بستن دوباره
واشری که تهیه کردم از مارک Elring هست که روش نوشته Engine Germany تهیه شده از نمایندگی ایساکو هست.
آیا واشر بهتری وجود داره توی بازار؟ هنوز سر سیلندر بسته نشده
ماشینم 206 تیپ 2 هست.
بخاطر اينهمه اتفاقات بد متاسفم
در مورد پلوس آيا آزمايش جك زدن و روشن كردن ماشين رو انجام داديد؟ پيش كس ديگه اي هم برديد؟
در مورد واشر سرسيلندر، اگر خود ايران خودرو گفته خوبه، از همون استفاده بكنين تا بعدا ايرادي پيدا شد بهانه نيارن كه وسيله مورد تاييد ما نبوده.
دلايل خوردگي سرسيلندر چي بوده؟
زنگ زدگي؟ كيفيت بد ساخت قطعه؟ و يا فشار زياد به ماشين؟
سعي كنين هميشه از بخشهاي مورد تعمير و صدمه ديده عكس بگيريد، اينجوري هم يك آرشيو براي خودتون داريد تا از سابقه تعميراتي مطلع باشيد و هم احيانا اگر بعدا نياز به مشاوره داشتيد با نشان دادن عكسها بتونين توضيحات بهتري بديد.

takotok
07-07-2013, 07:12
تعمير موتور اگر به صورت صحيح و اصولي انجام شده باشه، تا چند روز اول دود آبي رنگ رو خواهيد داشت، چون معمولا مكانيكها براي آب بندي موتور مقداري روغن داخل محفظه سيلندر ميريزند تا رينگها با ديواره سيلندر اصطكاك كمتر داشته باشه ، و البته زمان جا زدن پيستونها به همراه رينگ، هميشه داخل ديواره سيلندر با روغن چرب ميشه تا راحت جا بره.
در حال حاضر ماشين شما حكم بيماري رو داره كه تازه از اتاق عمل بيرون آمده و نبايد بهش فشار بياريد.
زماني كه موتور سرده نبايد به اون گاز بديد، بخصوص وقتي كه تازه تعمير شده و اصولا دور موتور رو تا 1000 كيلومتر اول سعي كنين زير 2000 باشه.

سلام
ممنون
اما در مورد اینکه فرمودید دور موتور زیر 2000 باشه اما مکانیکم تاکید داشت تا اصلا دور موتور زیر 2000 تا نره و به اصطلاح موتور "دنده مرده" نباشه میگفت دور موتور یه چیزی بین 2000 و 3000 تا باشه نه از 3000 بیشتر بشه نه بیاد زیر 2000 که به موتور فشار بیاد آیا این حرفشون درسته؟

camaro lt
07-07-2013, 08:00
در يك موتور نو، يا موتور تازه تعمير كه سيلندر تراش خورده و رينگها و پيستون نو شده، و البته ياتاقانها هم تعويض شده، به دليل سفت بودن و آب بندي نبودن بايد به موتور فشار كمي وارد بشه تا بر اثر اصطكاك زياد و كمپرس بالا به اين قطعات صدمه نخوره.آب بندي بصورت آرام و ملايم بايد انجام بشه.
تعويض روغن موتور بعد از تعمير در كيلومتر 500 و تعويض دوم در كيلومتر 1000 و سپس استفاده از روغن اصلي براي كيلومترهاي بالاتر. در اين حال سرعت تا قبل از كيلومتر 500 حدود 40 تا 45 و بعد از اون ، تا قبل از 1000 حدود 55 تا 60 بايد باشه، و در نهايت بعد از 1000 كيلومتر آب بندي شده و ميتونين سرعتهاي بالاتر هم بريد.
اين روشي است كه سالهاست انجام ميدم و هميشه روي همه ماشينهاي كه خريدم، تعمير كردم، اعم از داخلي يا خارجي و البته خودروهاي دوست و آشنا، بخوبي جواب داده.
از مكانيك سوال كنين دليل منطقي و علمي اين توصيه اي كه ميكنه چيه؟
موتوري كه دور اون 3000 باشه حداقل دنده 4 رو داره و سرعت اون از 90 كيلومتر هم رد كرده( سرعت در دور موتور 2500 با دنده 4 حدود 80 كيلومتر ميشه)
به نظر شما يك موتور تازه تعمير اونهم پرايد بايد بلافاصله با چنين دور بالا و سرعتي حركت بكنه؟
از زمان تعمير و بسته شدن موتور تا الان چند كيلومتر رفتيد؟

arash_a59
07-07-2013, 11:25
بخاطر اينهمه اتفاقات بد متاسفم
در مورد پلوس آيا آزمايش جك زدن و روشن كردن ماشين رو انجام داديد؟ پيش كس ديگه اي هم برديد؟
در مورد واشر سرسيلندر، اگر خود ايران خودرو گفته خوبه، از همون استفاده بكنين تا بعدا ايرادي پيدا شد بهانه نيارن كه وسيله مورد تاييد ما نبوده.
دلايل خوردگي سرسيلندر چي بوده؟
زنگ زدگي؟ كيفيت بد ساخت قطعه؟ و يا فشار زياد به ماشين؟
سعي كنين هميشه از بخشهاي مورد تعمير و صدمه ديده عكس بگيريد، اينجوري هم يك آرشيو براي خودتون داريد تا از سابقه تعميراتي مطلع باشيد و هم احيانا اگر بعدا نياز به مشاوره داشتيد با نشان دادن عكسها بتونين توضيحات بهتري بديد.
سلام دوست عزیزم
ممنون از پاسختون
در مورد پلوس فرصت به جک زدن نرسید ، از ماموریت کاری که برگشتم دیدم قمقه آب پر روغن شده...دیگه پلوس رو بی خیال شدم...
عکس گرفتم
این عکس سر سیلندر هست [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
خوردگی ها کاملا مشخصه
اینم عکس واشر سر سیلندر هست که پوسیده شده [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
علت مشخصی نداره توی 206 های تیپ 2 این یه مشکل فراگیر هست...
من به ماشین فشاری نیاوردم و هیچوقت هم Overheat نشده...
سرسیلندر کاملا آلومینیومی هست اینکه به این شکل خورده شده واقعا جای تعجبه.

Abdolreza2012
07-07-2013, 15:24
آيا با تعويض شمعها، مشكل دير روشن شدن حل شد؟
1. اين بستگي به مارك شمع داره، چه نوع شمعي استفاده كرديد؟ در مورد دستمزد اين كار به نظر من اونقدر ساده است كه نبايد بيشتر از 1000 تومان دستمزد گرفته بشه( گاهي اوقات براي مشتريها بطور مجاني انجام ميدم)
2.شمعها هم معمولا بر اساس كيلومتر كاركرد خودشون تعويض ميشن، كه حدودا ميشه گفت بين 40 تا 60 هزار كيلومتر متغيره.
البته ممكنه خيلي زودتر يا ديرتر هم نياز بشه كه اين بستگي به سالم ماندن شمعها و يا صدمه ديدن اونها داره.

ممنون
فعلا که حل شده البته اون مشکل قبلی هم همیشگی نبود هر چند وقت اتفاق می افتاد و الانم باید یه مدت بگذره ببینم حل شده یا نه
شمع ها نمیدونم چه مارکی گذاشته الا میشه فهمید یا نه؟
پس من خیلی زود تعویض کردم چون 24 هزار رفتم

kasra2002
07-07-2013, 21:54
نه اونقدرام ساییده نشده ولی نسبت به لاستیک های عقب یکم ساییده تر شده
اگه من میخوام لاستیک هایی تا 450 جفتی بگیرم چی خوبه؟

یعنی شما از اول که ماشینو گرفتی تا 40000 عوض نکردین؟
من لنت های فابریکمه و قبلا ها که 8 هزار رفته بودم صدا میداد که رفتم ایران خودرو گفت جنسش داغونه صدا میده ولی الان 24 هزار رفتم دیروز داشتم تو سرازیری میرفتم یه صدایی خفت تری میداد و اینکه ترمز پایین تر میگیره
من امروز رفتم نشون دادم گفت داره هنوز و 4 هزار دیگه بری بیا عوض کن
لاستیکای زی ماشینم فابریکه کارخونه هست نمیدونم چه مارکی فقط مطمئنم خارجیه :n02: و چینیه :n08:

+

اگه بخوام لنت هامو عوض کنم تکستار (البته اگه گیرم اومد) اگه گیر نیومد اون ایتالیایی که گفتی مارکش چیه؟
لاستیکم یه چیز در حد 450 (آخرشه:n02:) چی خوبه؟
فقط قیمت بارز و میشلن و مکسسو بگین + قیمت همه ی لاستیک های پیشنهادیو و کیفیتشونو بگین

+
احتمالا جای لاستیک های جلو وعقبو عوض کنم که 4 تا رو بعدها باهم عوض کنم که یه دست باشه نمیخوام لاستیک هام با هم فرق کنن

خیلی خیلی ممنون

دوست عزیز بسته به نوع و شرایط استفاده شما داره من با پراید 30000 دوام آورم دوستم 8000 رسید به آهن لنت وبا 206 58000 عالی کار کرد معمول سری پژو هم 40000 هستش ایتالیاییه که ضمانت صدا هم داشت فکر کنم آلفردو بود ولی اینی که دوست عزیز می فرمایند هم حتما خوبه
نکته خیلی مهم برای این خانواده نتظیم ترمز دستی در فواصل یکماهه اونم از درون چرخ های عقبه که تمام جون ماشین و مصرف لنت بسته به اونداره کاری کنید که ترمز دستی حداکثر 3 دندانه بالا بییاد اگه بیشتره حتما تنظیم کنید که هم از ترمز مطمئن و خوب لذت ببرید هم اینکه فشار رو از ترمز جلو کم کنید
در مورد لاستیک هم اگه خیلی صاف نیست و کم بادی نکشیده و ترک خوردگی نداره می تونید با اون سر کنید لاستیک چینی هم نخرید با 450 برای هر جفت احتمالا لاستیک کره ای گیرتون میاد و حتما تاریخ تولیدش رو چک کنید که مونده نباشه حالا هرچند ارزونتر درضمن تاپیکی به این عنوان باز کردم که سوالاتون رو می تونید درباره لاستیک به جواب برسونید موفق باشید

kasra2002
07-07-2013, 22:00
خنک کنندگی کولر خوبه ولی وقتی روی درجه 2 یا 3 میگذارم ماشین به لرزش میوفته و تازه از سرعت ماشین خیلی هم کم میشه که این مسئله واقعا مشهوده و باید حتما کولر را خاموش کنم تا ماشین تو سرعت بالا کم نیاره،:n21: ولی قبلا اصلا اینجوری نبود (قبل تصادف)

ببینید مشکل شما عجیب شد
اگه از همون اول تا مثلا 5 دقیقه بعد و توی هر دوری از فن این مشکل رو دارید فرق داره با اینکه فقط توی دور 2 و 3 و اینکه مشکل شما با کم آوردن هست یا اینکه ریپ زدن و بی نفسی کلی داره و به کجای ماشین شما صدمه وارد شده آیا مطمئنید موتور کاملا سالمه و از تنظیم فیلر خارج نشده و یا مشکل برقی براش بوجود نیومده ( با دستگاه دیاگ از نبودن ایرور اطمینان حاصل کنید) اگه کاربراتوریه و ای سی یو نداره احتمال داره با ضربه سوزن کاربراتور یا جرم اونو کثیف کرده و یا دلکو شما ترک دار شده باشه
خیلی چیزا می تونه باشه و باید با حوصله و دقت و البته با کمترین هزینه به اون رسید

kasra2002
07-07-2013, 22:03
سلم دوستان...ی سوال داشتم...چرا وقتی با ماشین در حال حرکت هستم و پدال گازو نم نم فشار میدم ماشین خیلی خوب شتاب میگیره ولی اگر از ی حد بیشتر فشار بدم پدال گازو نتیجه عکس میده؟(پراید)

این مشکل معموله توی ماشین های داخلی و اونم از استپر موتور و سنسور های دور موتور و دریچه گازه و متاسفانه دقیق نیست

camaro lt
07-07-2013, 22:11
ممنون
فعلا که حل شده البته اون مشکل قبلی هم همیشگی نبود هر چند وقت اتفاق می افتاد و الانم باید یه مدت بگذره ببینم حل شده یا نه
شمع ها نمیدونم چه مارکی گذاشته الا میشه فهمید یا نه؟
پس من خیلی زود تعویض کردم چون 24 هزار رفتم

بله الان هم ميشه مارك شمعها رو متوجه بشيد، كافيه يكي از اونها رو باز كنين و روي اون اسم و مشخصات اون رو بخونيد، البته اگر انجام داديد حتما عكس هم بگيريد و اينجا بگذاريد تا از نوع اونها مطلع بشيم،
دير روشن شدن به خيلي چيزها بستگي داره، يكي هم شمع ميتونه باشه، اما من شخصا فكر ميكنم بيشتر مشكلات اينچنين در خودروهاي مختلف از بنزين نامرغوب و كثيف بودن اون بوجود مياد، بخصوص كه فيلترهاي بنزين رو سريعا كثيف و غير قابل استفاده ميكنه، پس از فيل تر بنزين هم غافل نباشيد.

Abdolreza2012
08-07-2013, 02:46
kasra2002
دوست عزیز بسته به نوع و شرایط استفاده شما داره من با پراید 30000 دوام آورم دوستم 8000 رسید به آهن لنت وبا 206 58000 عالی کار کرد معمول سری پژو هم 40000 هستش ایتالیاییه که ضمانت صدا هم داشت فکر کنم آلفردو بود ولی اینی که دوست عزیز می فرمایند هم حتما خوبه
فکر نکنم استفادم اونقدر ها بوده باشه که به این زودیا بخواد عوض شه
حالا مسئله ی زیاد مهمی نیست بعد از 5 هزارتا که دوباره راه رفتم دوباره به یکی دیگه نشون میدم بهم میگه

نکته خیلی مهم برای این خانواده نتظیم ترمز دستی در فواصل یکماهه اونم از درون چرخ های عقبه که تمام جون ماشین و مصرف لنت بسته به اونداره کاری کنید که ترمز دستی حداکثر 3 دندانه بالا بییاد اگه بیشتره حتما تنظیم کنید که هم از ترمز مطمئن و خوب لذت ببرید هم اینکه فشار رو از ترمز جلو کم کنید
منظور صداس که 3 تا باشه؟
برای من فکر کنم همون 3 تا صدا میده موقعی که ترمز دستی رو میکشم

در مورد لاستیک هم اگه خیلی صاف نیست و کم بادی نکشیده و ترک خوردگی نداره می تونید با اون سر کنید لاستیک چینی هم نخرید با 450 برای هر جفت احتمالا لاستیک کره ای گیرتون میاد و حتما تاریخ تولیدش رو چک کنید که مونده نباشه حالا هرچند ارزونتر درضمن تاپیکی به این عنوان باز کردم که سوالاتون رو می تونید درباره لاستیک به جواب برسونید موفق باشید

عکسهای لاستیکامو میذارم
البته چون تو گل رفتم یکم کثیفه ولی خیلی مونده تا به کم بادی و ترک خوردگی و ... برسه
حالا اگه قابل تشخیصه خودت رو عکس ها نظر بده

لاستیک جلو

اینم لاستیک عقب
( تو عکس ها شاید به نظر یکی بیاد)

مرسی

Abdolreza2012
08-07-2013, 02:52
بله الان هم ميشه مارك شمعها رو متوجه بشيد، كافيه يكي از اونها رو باز كنين و روي اون اسم و مشخصات اون رو بخونيد، البته اگر انجام داديد حتما عكس هم بگيريد و اينجا بگذاريد تا از نوع اونها مطلع بشيم،
دير روشن شدن به خيلي چيزها بستگي داره، يكي هم شمع ميتونه باشه، اما من شخصا فكر ميكنم بيشتر مشكلات اينچنين در خودروهاي مختلف از بنزين نامرغوب و كثيف بودن اون بوجود مياد، بخصوص كه فيلترهاي بنزين رو سريعا كثيف و غير قابل استفاده ميكنه، پس از فيل تر بنزين هم غافل نباشيد.

الان شمع های قبلی نگاه کردم تمومه چیزایی که روش نوشته بود همینه
EYQUEM
RFN58LZ
106 AB
اینا فابریک کارخونس که تازه عوض کردم
اینا چه جوری بودن؟

( اگه تونستم شمع های جدیدو باز کنم عکسی ازش میذارم)

اینم عکسی از شمع ها

shadows_funeral
08-07-2013, 03:21
الان شمع های قبلی نگاه کردم تمومه چیزایی که روش نوشته بود همینه
EYQUEM
RFN58LZ
106 AB
اینا فابریک کارخونس که تازه عوض کردم
اینا چه جوری بودن؟

( اگه تونستم شمع های جدیدو باز کنم عکسی ازش میذارم)

اینم عکسی از شمع ها

دوست من به نظرم شمع های شما مشکلی نداشته. دیر روشن شدن صبح (جدیدا هم خیلی شایع شده) احتمالا بخاطر کیفیت بنزینی که زدین (خصوصا بنزین های سوپر موجود) و یا تنظیم نبودن استپر یا کثیف بودن فیلتر بنزین بوده. ربطی به شمع ها احتمالا نداشته. اگه چند روز دیگه دوباره مشکل دیر روشن شدن صبح داشتین به این موارد توجه کنید.

takotok
08-07-2013, 11:36
در يك موتور نو، يا موتور تازه تعمير كه سيلندر تراش خورده و رينگها و پيستون نو شده، و البته ياتاقانها هم تعويض شده، به دليل سفت بودن و آب بندي نبودن بايد به موتور فشار كمي وارد بشه تا بر اثر اصطكاك زياد و كمپرس بالا به اين قطعات صدمه نخوره.آب بندي بصورت آرام و ملايم بايد انجام بشه.
تعويض روغن موتور بعد از تعمير در كيلومتر 500 و تعويض دوم در كيلومتر 1000 و سپس استفاده از روغن اصلي براي كيلومترهاي بالاتر. در اين حال سرعت تا قبل از كيلومتر 500 حدود 40 تا 45 و بعد از اون ، تا قبل از 1000 حدود 55 تا 60 بايد باشه، و در نهايت بعد از 1000 كيلومتر آب بندي شده و ميتونين سرعتهاي بالاتر هم بريد.
اين روشي است كه سالهاست انجام ميدم و هميشه روي همه ماشينهاي كه خريدم، تعمير كردم، اعم از داخلي يا خارجي و البته خودروهاي دوست و آشنا، بخوبي جواب داده.
از مكانيك سوال كنين دليل منطقي و علمي اين توصيه اي كه ميكنه چيه؟
موتوري كه دور اون 3000 باشه حداقل دنده 4 رو داره و سرعت اون از 90 كيلومتر هم رد كرده( سرعت در دور موتور 2500 با دنده 4 حدود 80 كيلومتر ميشه)
به نظر شما يك موتور تازه تعمير اونهم پرايد بايد بلافاصله با چنين دور بالا و سرعتي حركت بكنه؟
از زمان تعمير و بسته شدن موتور تا الان چند كيلومتر رفتيد؟

سلام
ممنون
منظور من را متوجه نشدید
اینکه دور موتور 2000 تا 3000 باشه منظورم در حین حرکته
مثلا دنده یک به دو ، دو به سه، سه به چهار بصورت 3000 به 2000 عوض بشه
مثلا در دنده یک دور موتور را 3000 برسانم و بعد دنده دو که دور موتور 2000 بشه و بهمین صورت دنده های بعدی اما سرعت از 60 تا بالاتر نره
مکانیکم می گفت اصلا نزار دور موتورت بره زیر 2000 مثلا وقتی دور موتور 2000 تا است و دنده 2 هستی دنده را بالا نبر و دنده 3 با دور موتور 1500 نکن همون دنده 2 رو ادامه بده وقتی خواستی سرعت رو بالا ببری برو 3000 بعد دنده رو سه کن که دنده مرده نشه

محمد داود
08-07-2013, 12:45
سلام.خدمت جناب camaro&takotok عرض كنم كه در قديم به علت كم بودن دقت دستگاههاي تراش و همچنين كوليس ها پس از جمع كردن موتور چند صد كيلومتري ملاحظه حال موتور رو ميكردند حالا كه دستگا ههاي تراش ديجيتال شده و دقتي در حد ميكرون دارند اگه مكانيكتون كارشو بلد باشه پس از تحويل گرفتن خودرو ميتوني چنان خودرو رو بگازي كه جگرش حال بياد اما طبق گفته دوستمون روغن اول رو همراه با ----- روغن زود عوض كن.در ضمن در مورد دود سفيد به نتيجه اي رسيدي؟(منظورم در پست قبلي لاستيك ساق سوپاپ يا گيت سوپاپ بود)وقتي ماشين رو خاموش ميكني اگه لاستيك خراب باشه روغن از كنار سوپاپ مياد پايين و با روشن شدن اون روغن سوخته و دود سفيد توليد ميكنه.ممكنه دلايل ديگه اي هم داشته باشه كه جناب camaroفرمودند.

Abdolreza2012
08-07-2013, 12:52
دوست من به نظرم شمع های شما مشکلی نداشته. دیر روشن شدن صبح (جدیدا هم خیلی شایع شده) احتمالا بخاطر کیفیت بنزینی که زدین (خصوصا بنزین های سوپر موجود) و یا تنظیم نبودن استپر یا کثیف بودن فیلتر بنزین بوده. ربطی به شمع ها احتمالا نداشته. اگه چند روز دیگه دوباره مشکل دیر روشن شدن صبح داشتین به این موارد توجه کنید.

فیلتیرو تازه عوض کردم
تازه که میگم نه دیروز یا ...
منظورم حدودا 5 ماه پیشه
چون شنیدم فیلتر بنزین باید تقریبا سالانه عوض بشه
به استپر هم تا حالا نگاه نکردم
در مورد کیفیت بنزین هم که نمیشه کاریش کرد

kasra2002
08-07-2013, 15:50
فکر نکنم استفادم اونقدر ها بوده باشه که به این زودیا بخواد عوض شه
حالا مسئله ی زیاد مهمی نیست بعد از 5 هزارتا که دوباره راه رفتم دوباره به یکی دیگه نشون میدم بهم میگه

منظور صداس که 3 تا باشه؟
برای من فکر کنم همون 3 تا صدا میده موقعی که ترمز دستی رو میکشم

عکسهای لاستیکامو میذارم
البته چون تو گل رفتم یکم کثیفه ولی خیلی مونده تا به کم بادی و ترک خوردگی و ... برسه
حالا اگه قابل تشخیصه خودت رو عکس ها نظر بده

لاستیک جلو

اینم لاستیک عقب
( تو عکس ها شاید به نظر یکی بیاد)

مرسی

در مورد دندانه صداست بله که البته بهتره صداش رو در نیارید در کشور های دیگه موقع ازمایش رانندگی اگه با صدا ترمز دستی بکشی ردت می کنه
لنت رو هم یه چک کن که خیالت راحت شه
لاستیک هم با اینکه خیلی معلوم نیست ولی خوبه و میتونم حدس بزنم که مشکلش چیه و لبه هاش برای فرمون دادن ساییدگی داره
اونو هم می تونی عقب و جلو کنی و اگه جاده نوردی زیادی نداری که لاستیک ها داغ شند سر فرصت کره ای بخری
(البته برعکس نظر خیلیا لاستیک عقب برای حفظ تعادل در پیچ لغزنده باید بهتر از جلو باشه و لاستیک جلو بدلیل دیفرانسیل جلو بودن ماشین ها برای خاک و.. بهتره در کل چون می خوایید 4 لاستیک باهم فرسوده شند و با هم تعویض پس همون جلو عقب جوابگوه

kasra2002
08-07-2013, 15:58
سلام.خدمت جناب camaro&takotok عرض كنم كه در قديم به علت كم بودن دقت دستگاههاي تراش و همچنين كوليس ها پس از جمع كردن موتور چند صد كيلومتري ملاحظه حال موتور رو ميكردند حالا كه دستگا ههاي تراش ديجيتال شده و دقتي در حد ميكرون دارند اگه مكانيكتون كارشو بلد باشه پس از تحويل گرفتن خودرو ميتوني چنان خودرو رو بگازي كه جگرش حال بياد اما طبق گفته دوستمون روغن اول رو همراه با ----- روغن زود عوض كن.در ضمن در مورد دود سفيد به نتيجه اي رسيدي؟(منظورم در پست قبلي لاستيك ساق سوپاپ يا گيت سوپاپ بود)وقتي ماشين رو خاموش ميكني اگه لاستيك خراب باشه روغن از كنار سوپاپ مياد پايين و با روشن شدن اون روغن سوخته و دود سفيد توليد ميكنه.ممكنه دلايل ديگه اي هم داشته باشه كه جناب camaroفرمودند.

دو نکته هم من اضافه کنم یکی اینکه اگه ماشین مدت زیادی روغن سوزی داشته و بعد به اون رسیدگی کردین به جز موارد بالا روغن زیادی هم درون لوله و خمره اگزوز می مونه که به مرور می سوزه حتی دیده شده که با سوراخ ریزی در خمره اگزوز این روغن به بیرون می چکه و حتی باید تعویض یا حسابی تمیز شه
در مورد آب بندی هم فشار کم و ثابت رانندگی نکردن مهم تریین چیزه یعنی از همون اول که ماشین سرد رو روشن می کنید با 6 نفر و شونصد کیلو بار و کولر روشن تخته گاز نیری :)
نظر من اینه که ( یه نفر شنیده بود برای آب بندی نباید دنده 4 رفت ماشین رو با دنده 3 می گازوند
با مدارا و ملایم رانندکی کنید و بعد از گرم شدن ماشینتون سرعت بالا هم برید ولی نه تمام مسیر رو بازی کنید بهتره

Abdolreza2012
09-07-2013, 02:21
kasra2002
در مورد دندانه صداست بله که البته بهتره صداش رو در نیارید در کشور های دیگه موقع ازمایش رانندگی اگه با صدا ترمز دستی بکشی ردت می کنه
بیشتر اوقات دکمه ی دستی نگه میدارم که صدا نده ولی خب بعضی اوقاتم . . .

لاستیک هم با اینکه خیلی معلوم نیست ولی خوبه و میتونم حدس بزنم که مشکلش چیه و لبه هاش برای فرمون دادن ساییدگی داره
دقیقا همینطوره

اونو هم می تونی عقب و جلو کنی
احتمالا همین کارو میکنم چون لاستیک های جلو اونقدرها داغون نیست بذارم عقب مواقع بارونی خطر ناک باشه

و اگه جاده نوردی زیادی نداری که لاستیک ها داغ شند سر فرصت کره ای بخری
مظورتو از جاده نوردی نگرفتم؟
لاستیک ها داغ شن چی میشه مگه؟

(البته برعکس نظر خیلیا لاستیک عقب برای حفظ تعادل در پیچ لغزنده باید بهتر از جلو باشه و لاستیک جلو بدلیل دیفرانسیل جلو بودن ماشین ها برای خاک و.. بهتره در کل چون می خوایید 4 لاستیک باهم فرسوده شند و با هم تعویض پس همون جلو عقب جوابگوه)
کاملا موافقم

kasra2002
09-07-2013, 15:42
بیشتر اوقات دکمه ی دستی نگه میدارم که صدا نده ولی خب بعضی اوقاتم . . .

احتمالا همین کارو میکنم چون لاستیک های جلو اونقدرها داغون نیست بذارم عقب مواقع بارونی خطر ناک باشه

مظورتو از جاده نوردی نگرفتم؟
لاستیک ها داغ شن چی میشه مگه؟

کاملا موافقم

بسیار خوبه
منظور از جاده نوردی کسایی که خیلی ماشین روتوی این گرما به جاده صاف و پر سرعت میندازند مثل اتوبان تهران قم یعنی مسافرت طولانی خواستی بری اون موقع عوض کن عمر مفید لاستیک خوب 3 ساله
لاستیک در جاده های گرم و خشک و صاف و سرعت بالا گرم میشه و اگه پوسیده باشه خطر ترکیدگی داره

Abdolreza2012
09-07-2013, 16:31
بسیار خوبه
منظور از جاده نوردی کسایی که خیلی ماشین روتوی این گرما به جاده صاف و پر سرعت میندازند مثل اتوبان تهران قم یعنی مسافرت طولانی خواستی بری اون موقع عوض کن عمر مفید لاستیک خوب 3 ساله
لاستیک در جاده های گرم و خشک و صاف و سرعت بالا گرم میشه و اگه پوسیده باشه خطر ترکیدگی داره

نه فعلا که ماه رمضونه نمیشه جایی رفت
من تا دو یا سه ماه دیگه اینا رو عوض کنم این لاستیک های چینی فابریک کارخونه تقریبا دوسال کار کردن
راستی نگاه کردم مارکش HIFLY هست
دستت درد نکنه برای تمومه راهنمایی ها

mostafa_360
12-07-2013, 14:01
سلام دوستان
کمپرسور کولر پرایدم (مدل 131 هیدرولیک) خراب شده و نیاز به تعویض داره کسی از قیمت کمپرسور کولر پراید خبر داره؟لطفآ نوع و قیمت هاشو ذکر کنید.

bigman
12-07-2013, 16:45
پراید صبا مدل 88 سرعت وقتی ار 80 میگذره چرخ سمت شاگرد صدا میده مشکل از چی میتونه باشه

میتونه از بلبرینگ باشه ؟؟

faramarz65
12-07-2013, 17:34
سلام دوستان ....

یک 405 کاربراتور 2000 دارم که همش کویل ماشین میسوزه !!!!!!! می خواستم بدونم علت از چیه ؟؟؟

وقتی کویل نو میندازم رو ماشین با یک استارت روشن میشه ولی بعد از چند روز دوباره میسوزه و ماشین روشن نمیشه ........

لطفا اگر کسی تجربه یا اطلاعاتی داره کمک کنه ..

camaro lt
12-07-2013, 20:43
سلام دوستان کمپرسور کولر پرایدم (مدل 131 هیدرولیک) خراب شده و نیاز به تعویض داره کسی از قیمت کمپرسور کولر پراید خبر داره؟لطفآ نوع و قیمت هاشو ذکر کنید.

چه جور خرابي داره؟
اگر نشت گاز باشه با تعويض اورينگ و كاسه نمد حل ميشه، البته اگر تعميركار وارد پيدا كرديد كه معمولا به راحتي پيدا نميشه!
قيمتها بين 250 تا 500 متغيره، يك نمونه ساندن تا 500 تومان و مدل دوو هم تا 350 قيمت داره كه البته با توجه به فرم پايه و تسمه نصب شده روي ماشين و همچنين لوله هاي متصل به كمپرسور بايد انتخاب بشه.

camaro lt
12-07-2013, 20:51
پراید صبا مدل 88 سرعت وقتی ار 80 میگذره چرخ سمت شاگرد صدا میده مشکل از چی میتونه باشه

دهها دليل ميتونه داشته باشه و بر اساس نوع صدا مشخص ميشه. بيشترين دليل ميتونه بخاطر خرابي بلبرينگ باشه كه اونهم دلايل خاصي داره.
اگر هنگام دور زدن( در سرعتهاي كم و با گردش زياد فرمان) صدا بياد ( مثل صداي برخورد مداوم دو شيئ به همديگه : تق تق تق تق...) احتمال زياد از سر پلوس پشت چرخ بايد باشه.
گاهي اوقات هم مشكل از سه شاخ پلوس ميتونه باشه كه سمت گيربكس قرار داره و ممكنه منشاء صدا رو اشتباه از چرخ تشخيص بدهند.

محمد داود
12-07-2013, 23:39
سلام دوستان ....

یک 405 کاربراتور 2000 دارم که همش کویل ماشین میسوزه !!!!!!! می خواستم بدونم علت از چیه ؟؟؟

وقتی کویل نو میندازم رو ماشین با یک استارت روشن میشه ولی بعد از چند روز دوباره میسوزه و ماشین روشن نمیشه ........

لطفا اگر کسی تجربه یا اطلاعاتی داره کمک کنه ..
سلام.مطالبي كه مينويسم ممكنه بدردتون بخوره:پرايدمدل 82 يكي از دوستان همين مشكل رو داشت . بطور تصادفي موقع تعويض كويل سوم تو تاريكي شب متوجه شده بود كه ار خروجي كويل به قطبهاي ديگه كويل جرقه پرتاب ميشه با نصب يك كويل دست دوم كره اي و تعويض واير مشكل حل شد.اميدوارم اين تجربه كمكتون كرده باشه.

MOHAMMAD_ASEMOONI
13-07-2013, 17:10
سلام دوستان ....یک 405 کاربراتور 2000 دارم که همش کویل ماشین میسوزه !!!!!!! می خواستم بدونم علت از چیه ؟؟؟ وقتی کویل نو میندازم رو ماشین با یک استارت روشن میشه ولی بعد از چند روز دوباره میسوزه و ماشین روشن نمیشه ........لطفا اگر کسی تجربه یا اطلاعاتی داره کمک کنه ..سلام . سوختن کویل یا از گرما هست یا از اتصالی سیم و رطوبت ( شرجی ) و آب .سیمهای برق رو زیر ماشین چک کنین و اطراف موتور و زیر فرمان . احتمالا سیمهای برقی که در مدار کویل هست ( از سوئیچ تا کویل) , یه جائیش پوسیدگی داره و باعث اتصالی لحظه ای و سوختن کویل میشه یا آب بهش میرسه یا رطوبت . اگر خازن هم داره , خراب بودن یا قطع بودنش باعث سوختن کویل میشه .بعضی از کویلها یک سیم اتصال بدنه هم داره که اگر قطعی داشته باشه کویل میسوزه

MOHAMMAD_ASEMOONI
13-07-2013, 17:14
پراید صبا مدل 88 سرعت وقتی ار 80 میگذره چرخ سمت شاگرد صدا میده مشکل از چی میتونه باشهمیتونه از بلبرینگ باشه ؟؟سلام . نگفتین چه صدائی میده . 1- بالانس چرخها رو چک کنین . 2- چرخ رو بزنین روی جک در یک جای بی صدا و بچرخونین . نباید صدای زبری بده .

bigman
14-07-2013, 02:22
سلام . نگفتین چه صدائی میده . 1- بالانس چرخها رو چک کنین . 2- چرخ رو بزنین روی جک در یک جای بی صدا و بچرخونین . نباید صدای زبری بده .

دهها دليل ميتونه داشته باشه و بر اساس نوع صدا مشخص ميشه. بيشترين دليل ميتونه بخاطر خرابي بلبرينگ باشه كه اونهم دلايل خاصي داره.
اگر هنگام دور زدن( در سرعتهاي كم و با گردش زياد فرمان) صدا بياد ( مثل صداي برخورد مداوم دو شيئ به همديگه : تق تق تق تق...) احتمال زياد از سر پلوس پشت چرخ بايد باشه.
گاهي اوقات هم مشكل از سه شاخ پلوس ميتونه باشه كه سمت گيربكس قرار داره و ممكنه منشاء صدا رو اشتباه از چرخ تشخيص بدهند.

موقع دور زدن و چرخوندن فرمون صدا نمیده . روی جک موقعی که چرخ را میچرحونم باز هم صدایی نمیده !!!!
فقط موقعی که سرعت از 80 به بالا میره چرخ سمت شاگرد صدایی میده که صدای تق تق و این جور چیزا نیست صدا مثل موقعی هست که با دنده کم بخواین سرعت را زیاد کنید !!!

camaro lt
14-07-2013, 07:15
موقع دور زدن و چرخوندن فرمون صدا نمیده . روی جک موقعی که چرخ را میچرحونم باز هم صدایی نمیده !!!!
فقط موقعی که سرعت از 80 به بالا میره چرخ سمت شاگرد صدایی میده که صدای تق تق و این جور چیزا نیست صدا مثل موقعی هست که با دنده کم بخواین سرعت را زیاد کنید !!!
تا باز نشه مشخص نيست و از اينجا هم نميشه درست تشخيص داد اما گمان كنم بلبرينگ مشكل پيدا كرده.
ماشين شما احتمال زياد داراي بلبرينگ تكي در چرخهاي جلو است( مثل 405 و 206 و سمند) و تعويض اونها معمولا با پرس و توسط تراشكار انجام ميشه( درواقع كسي كه دستگاه پرس داره) تا توپي چرخ جلو و بلبرينگ را از داخل سگدست در بياره.
قيمت متداول يك بلبرينگ تكي براي ماشين شما حدود 20.000 تا 30.000 تومان هست، البته نمونه هاي ايراني و يا چين درجه يك، اگر نمونه اي مثل FAG آلمان يا KOYO ژاپن و يا TIMKEN آمريكا باشه( از اين مارك آخر در كانادا و فرانسه و چند كشور ديگه هم تحت ليسانس ساخته ميشه و كيفيت بسيار عالي داره) قيمتهاي بسيار بالاتري دارن و ممكنه تا 80.000 تومان هم برسه، اما ارزش داره و در دراز مدت كارايي خوبي دارن.
دستمزدها هم ديگه بر اساس معرفت و وجدان مكانيكها تعيين ميشه تا مقدار واقعي زمان و كار انجام شده براي اون مورد!

kasra2002
14-07-2013, 21:02

با اجازه دوستان دوست گرامی اگه می تونید جای لاستیک های جلو رو اگه چپ و راست نداره عوض کرده و اگه داره جای جلو و عقب ر عوض کنید و تست بگیرید که مطمئن شید از لاتیک و رینگ نیست بعد از اون احتمال بلبرینگ زیاده حتی خاکگیر

محمد داود
15-07-2013, 00:32
سلام.يك تجربه براي پيدا كردن بلبرينگ معيوب چرخ در ماشينهاي محور جلو: در حالي كه خودرو خاموشه انتهاي ماشين جك زده بطوري كه جفت چرخهاي عقب از زمين جدا بشه سپس راننده در صندلي عقب نشسته و به كمك دستگاه بالانس روكار چرخها رو به نوبت با دور تند مچرخونيد چرخ معيوب بلافاصله پيدا ميشه (بلبرينگ معيوب در دورهاي بالا به اصطلاح سوت ميكشه)ولازم نيست راننده وتعميركار هر دو داخل ماشين نشسته و تو شهر جهت پيدا كردند بلبرينگ معيوب چرخ بزنند.در ماشينهاي محور عقب با اين روش ميشه چرخهاي جلو رو امتحان كرد.البته شايد خيلي از دوستان از اين روش استفاده كردند و مطلب تكراري باشه كه اميدوارم به بزرگواري خودتون...

Abdolreza2012
15-07-2013, 09:15
صداى زيادى اگزوز نشونه ى مشکليه؟
چه مشکلى و چه جورى ميشه حلش کرد؟
احساس ميکنم صداى اگزوز زيادتراز قبل شده
ماشىن 405 glx

john nash
15-07-2013, 17:29
سلام دوستان
من یه پراید دارم
چند روزه وقتی استارت میزنم بعضی موقع ها یه صدای قیژژژژژ همراه با استارت زدن میاد
مشکل چیه؟؟؟

محمد داود
15-07-2013, 19:30
سلام.بررسي كن كه بوشهاي سر و ته استارت سالمه.ميتوني يك سيم از باتري مستقيم به كابل ورودي استارت(سيم افشان بدون روكش كه بعد از اتومات) بدي ببين استارت روون ميچرخه يا گير داره.بعد بايد بري سروقت اتومات استارت كه باز هم با يك برق مستقيم به فيش نري ته اتومات .ببين دنده استارت رو با قدرت به سمت دنده فلايويل پرتاپ ميكنه يا ضعيف عمل ميكنه در اين حالت بايد برق مثبت باتري رو باز كني و سوئيچ هم بسته باشه .(درتمام شرايط به هيچ عنوان ماشين تو دنده نباشه وترمز دست كشيده باشه)

Abdolreza2012
15-07-2013, 20:02
صداى زيادى اگزوز نشونه ى مشکليه؟
چه مشکلى و چه جورى ميشه حلش کرد؟
احساس ميکنم صداى اگزوز زيادتراز قبل شده
ماشىن 405 glx
دوستان لطفا جواب بدين
مرسى

camaro lt
15-07-2013, 20:10
دوستان لطفا جواب بدين
مرسى

معمولا بيشترين اتفاق خراب شدن اگزوز هست كه شامل منبع جلو، منبع عقب، كل لوله هاي اتصال و مانيفولد اگزوز و واشرهاي مربوط به اونها ميشه.
گاهي با جوشكاري و تيكه زدن ميشه درستش كرد( در بخش لوله ها و منبعي كه قابل جوشكاري باشه) اما اگر خرابي از حدي بيشتر باشه بايد تعويض بشه.
به اگزوز ساز مراجعه كنيد و ببينين آيا مشكل از خود اگزوز هست يا نه؟ اگر نبود دنبال عامل ديگه اي بايد بگرديد.

john nash
17-07-2013, 06:38
دوستان این پراید هر روز یه داستان جدید داره
الان جدیدا پدال ترمز نسبت به قبل به صورت ملموس شل تر شده
قبلا خیلی بهتر ترمز میگرفت
به نظرتون مشکل چیه؟؟

camaro lt
17-07-2013, 07:40
دوستان این پراید هر روز یه داستان جدید داره
الان جدیدا پدال ترمز نسبت به قبل به صورت ملموس شل تر شده
قبلا خیلی بهتر ترمز میگرفت
به نظرتون مشکل چیه؟؟
دقيقا منظورتون از شل تر چيه؟
يعني ترمز ضعيف شده؟ يا خود پدال پايينتر ترمز ميگيره؟ و يا كل مجموعه پدال لق شده؟
هر كدوم دلايل خودش رو داره، اما براي شروع،روغن ترمز داخل مخزن و لنتها رو چك كنين، لنتهاي عقب اگر نياز به تنظيم داشت، انجام بديد.
در صورت لق بودن پدال ،وضعيت كشكولي و بوش پايه پدال رو بررسي كنين.
احتمالا اگر بوستر ترمز خراب بود بايد تعمير بشه.

javadk123
17-07-2013, 07:48
اگه این صدا بعد از چند ثانه که گاز بدی یا ولش بکنی قطع بشه مال تسمه پروانت هست ولی من دقیقا نمیدونم چجور باید درستش کرد.حالا مال خودمون همین جوری بود درش آوردیم بهش آرد زدیم درست شد.ولی بعد از کارواش دوباره همین جوری میشه.

Sent from my HTC Explorer A310e using Tapatalk 2

john nash
17-07-2013, 07:55
دقيقا منظورتون از شل تر چيه؟
يعني ترمز ضعيف شده؟ يا خود پدال پايينتر ترمز ميگيره؟ و يا كل مجموعه پدال لق شده؟
هر كدوم دلايل خودش رو داره، اما براي شروع،روغن ترمز داخل مخزن و لنتها رو چك كنين، لنتهاي عقب اگر نياز به تنظيم داشت، انجام بديد.
در صورت لق بودن پدال ،وضعيت كشكولي و بوش پايه پدال رو بررسي كنين.
احتمالا اگر بوستر ترمز خراب بود بايد تعمير بشه.

بله پایینتر ترمز میگیره، این دلیلش چیه؟
بعد مگه اگه چیزی خراب باشه چراغ روشن نمیشه؟
دیروز بردم نمایندگی نشون دادم گفت ایراد نداره حساسی گفتم بابا قبلا بهتر بود گفت نه خوبه، گفتم لنت هاشو چک کن گفت ماشین چون 10000 تا راه رفته چه لنتی آخه
به نظرتون چجوری بهشون بفهمونم که یه نگاه بندازن بهش؟!

kasra2002
17-07-2013, 09:10
دوستان لطفا جواب بدين
مرسى
دوست عزیز اگه ماشینتون به زیرش ضربه وارد نشده و دست انداز سنگین و زیاد نرفتین که در ایران اجتناب نا پذیره یه سری به گلویی ورودی اگزوز بزنید و همچنین تمامی منجیت هارو چک کنید چون اگزوز 405 سنگینه و بعد از مدتی در اثر تکان خوردن شل میشه و باعث شل شدن و سوختن واشر اگزوز شده و صدا می ده اگه از این نبود همونطور که فرمودند از تکیدن داخلی اگزوز می تونه باشه که مواظب باشید ممکنه اگزوز جدیدی که میخرید بدتر از قبلی باشه و هزینه بی جهت کرده باشید

kasra2002
17-07-2013, 09:16
بله پایینتر ترمز میگیره، این دلیلش چیه؟
بعد مگه اگه چیزی خراب باشه چراغ روشن نمیشه؟
دیروز بردم نمایندگی نشون دادم گفت ایراد نداره حساسی گفتم بابا قبلا بهتر بود گفت نه خوبه، گفتم لنت هاشو چک کن گفت ماشین چون 10000 تا راه رفته چه لنتی آخه
به نظرتون چجوری بهشون بفهمونم که یه نگاه بندازن بهش؟!
دوست گرامی
برای پراید بسته به استفاده و نوع ان و جنس لنت نمیشه گفت که 000 10 کمه یا زیاده ولی به احتمال زیادد لنت شما به آخراش رسیده و سطح روغن رو پایین اورده البته روغن زیاد نریزید که با تعویض لنت سر میره .
نرم شدن پدال در صورتی که خالی نمی کنه و بازهم ترمز میگیره بیشتر از لنته و اگه ترمز دستی شا بیش از 3 تیک دندانه بالا میاد حتما با تنظیم اون حتی از سیم ترمز دستی اونو درست کنید که خیلی مهمه
باز بگم که در مورد پراید خود من تا حدود 000 30 با یک لنت می رفتم ولی دوستم با 9000 لنت رو به آهن رسوند و دیسک رو هم خراب کرد

john nash
17-07-2013, 11:03
دوست گرامی
برای پراید بسته به استفاده و نوع ان و جنس لنت نمیشه گفت که 000 10 کمه یا زیاده ولی به احتمال زیادد لنت شما به آخراش رسیده و سطح روغن رو پایین اورده البته روغن زیاد نریزید که با تعویض لنت سر میره .
نرم شدن پدال در صورتی که خالی نمی کنه و بازهم ترمز میگیره بیشتر از لنته و اگه ترمز دستی شا بیش از 3 تیک دندانه بالا میاد حتما با تنظیم اون حتی از سیم ترمز دستی اونو درست کنید که خیلی مهمه
باز بگم که در مورد پراید خود من تا حدود 000 30 با یک لنت می رفتم ولی دوستم با 9000 لنت رو به آهن رسوند و دیسک رو هم خراب کرد

ممنون
فقط ترمز دستی رو یه بار دیگه بگو، نفهمیدم درست، سه تیکه دندانه یعنی چی؟ اگه منظورت سه تا از اون صداهاس که در حین بالا اومدن میده باید بگم بیشتر از سه تاست!! راستش ترمز دستی بالاس میشینم تو ماشین قرچ و قورچ صدا میده
قبلا همینجا پرسیدم دوستان گفتن پراید همینه لنت نو هم بندازی صدا میده!! درسته؟
بعد "ا تنظیم اون حتی از سیم ترمز دستی اونو درست کنید که خیلی مهمه" یعنی چی؟ راستش خودم اینکاره نیستم، باید چی بگم به تعمیر کار؟؟
ضمنا اگه باید لنت عوض کنم لطف کنید بگید بهترین لنت بازار چیه؟ بعضی ها میگن برا جلو و عقب فرق میکنه
حالا اول باید ببرم نشون بدم لنتارو ببینن و چک کنن؟ یعنی شاید تموم نشده باشه؟
یا ببرم عوض کنم یه دفه

ess_1362
17-07-2013, 11:15
تجربه من به من میگه که لنت عقب پراید از 4 هزار کیلومترر باید بررسی بشه
من خودم بطور معمول هر 4500 کیلومتر لنتای عقب را مجبور به تعویض میشدم

Gazmali
17-07-2013, 11:27
دوستان ماشين 405 هر چند روز يه بار بعد از خاموش شدنش ديه روشن نميشه و بايد هلش داد ! : دي منظورم اينه كه اينطور نيست كه ماشين براي مثال اول صبح استارت نخوره ؛ بلكه بعد از اينكه خاموشش ميكني و مياي كه دو باره روشن كني ديگه را نميفته و با يكم هل دادن كار مي كنه ... ظاهرا از باتريشه ولي به استارتش هم مشكوكم .. نظر شما دوستان چيه ؟

محمد داود
17-07-2013, 11:51
سلام.اگه از باتري و اتصالات مسير برق استارت مطمئني به احتمال زياد از زغالهاي ارميچر استارت وبه احتمال ضعيفتر از پلاتين اتومات استارت هستش.(البته اين موارد در صورتي كه بعداز خاموش شدن خودرو ماشين يا استارت نزنه يا استارت به سختي عمل كنه)

john nash
17-07-2013, 14:43
ممنون
فقط ترمز دستی رو یه بار دیگه بگو، نفهمیدم درست، سه تیکه دندانه یعنی چی؟ اگه منظورت سه تا از اون صداهاس که در حین بالا اومدن میده باید بگم بیشتر از سه تاست!! راستش ترمز دستی بالاس میشینم تو ماشین قرچ و قورچ صدا میده
قبلا همینجا پرسیدم دوستان گفتن پراید همینه لنت نو هم بندازی صدا میده!! درسته؟
بعد "ا تنظیم اون حتی از سیم ترمز دستی اونو درست کنید که خیلی مهمه" یعنی چی؟ راستش خودم اینکاره نیستم، باید چی بگم به تعمیر کار؟؟
ضمنا اگه باید لنت عوض کنم لطف کنید بگید بهترین لنت بازار چیه؟ بعضی ها میگن برا جلو و عقب فرق میکنه
حالا اول باید ببرم نشون بدم لنتارو ببینن و چک کنن؟ یعنی شاید تموم نشده باشه؟
یا ببرم عوض کنم یه دفه

راستی با توجه به اینکه گفته بودین اگه لنت باشه سطح روغن ترمز میاد پایین، رفتم نگاه کردم دیدم نه پایین نیومده آیا باز هم از لنته؟

esi222
17-07-2013, 22:30
سلام دوستان
چندین روزی هست که من یه تاپیک اینجا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) زدم که متاسفانه نتیجه ای نگرفتم هنوز!
گفتم سوالمو اینجا مطرح کنم شاید سریعتر به جواب برسم:

یه سوال عجیب برام پیش اومده
بهم گفتن که بنزین سوپر واسه ماشین دوگانه سوز خوب نیست چون خشکه !!! :n04:

راستش منو تو شک انداختن...
ماشینم سمند دوگانه دستی مدل 83 اما کاملا سرحال هستش
سوخت استانداردش سوپر با اکتان 95 هستش
نظر کارشناسیتون چیه درمرود این قضیه ؟ :n13:

john nash
18-07-2013, 08:14
دوستان خواهشا جواب بدین لطفا
گیج شدم

kasra2002
18-07-2013, 09:18
راستی با توجه به اینکه گفته بودین اگه لنت باشه سطح روغن ترمز میاد پایین، رفتم نگاه کردم دیدم نه پایین نیومده آیا باز هم از لنته؟
دوست عزیز
منظور از دندانه آره همون صدایی که موقع بالا بردن دسته ترمز دستی می شنوید ( که البته سعی کنید در مواقع عادی با فشردن کلید روی آن از این صدا اجتناب کنید) یعنی وقتی دسته ترمز دستی را می کشید با کمی بالا امدن ترمز دستی کاملا عمل کرده و نیازی به بالاتر کشیدن آن نباشه که اگه اینجوری بود برای پراید می تونید سیم ترمز دستی رو از داخل ماشین تنظیم کنید به تعمیرکار بگید که لنت عقب و ترمز دستی رو تنظیم کنه و پایین بیاره که دوبراه بعد از چند هزار کیلومتر و با دیدن مجدد ترمز دستی درست میشه و باید مجدد تنظیم کنید
این کار باعث بهبودعملکرد ترمز شده از مصرف بیش از اندازه لنت جلوگیری می کنه و از خدایی نکرده بروز حادثه هم ( کشیده شدن ماشید در ترمز شدید) جلوگیری میشه
برای لنت هم الان براپراید مارک خاصی سراغ ندارم و همین ایرانی ها مثلپارس هم جوابگو هستند برا پراید و مواظب باشید به اسم کره ای و چینی گرون نخرید
من خودم قبلا برا پراید جلو لنت ساز و عقب تندر می ذاشتم که ممکنه الان تندر گیر نیاد ولی از هر لحاظ راضی بودم
مواظب باشید لنت شما تموم نشه چون دیسک اسیب می بینه و عواقب خوبی نداره
برای لنت جلو اگه می خواید عوض کنید سعی کنید تعوض کار رو راضی کنید که فنر محافظ روی لت رو حتما سر جاش بذاره و اونو دور نندازه متاسفانه این کار مد شده و برای راحتی خودشون میگن که نیازی به اون نیست ولی فقط باعث می شن که لنت به صدای تق تق بیوفته و مخصوصا در دنده عقب ضربه به ماشین بزنه
موفق باشید

kasra2002
18-07-2013, 09:21
در این مورد هم با توجه به جنس فوق العاده بوستر و پمپ ترمز پراید های جدید نرمم بودن پدال کلاچ و خوب عمل نکردن نسبی ترمز عادیه ولی بعد از اون چک کردن ها که بیشتر ماشین شما از ترمز دستی و لنت عقبه که در سطح روغن تاثیر زیادی نداره اگه باز هم مشکل داشتید به یه بوستر ساز نشونبدین ولی خرج برا خودتون نتراشید

kasra2002
18-07-2013, 09:30
سلام دوستان
چندین روزی هست که من یه تاپیک اینجا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) زدم که متاسفانه نتیجه ای نگرفتم هنوز!
گفتم سوالمو اینجا مطرح کنم شاید سریعتر به جواب برسم:

یه سوال عجیب برام پیش اومده
بهم گفتن که بنزین سوپر واسه ماشین دوگانه سوز خوب نیست چون خشکه !!!
:n04:

راستش منو تو شک انداختن...
ماشینم سمند دوگانه دستی مدل 83 اما کاملا سرحال هستش
سوخت استانداردش سوپر با اکتان 95 هستش
نظر کارشناسیتون چیه درمرود این قضیه ؟
این بحث تاحالا خیلی مطرح شده برا همین تاپیک های جدید پاسخ داده نمی شه
دوست گرامی
بنزین س و پ ر عدد اکتان بالاتری داره و برا همین دیر تر منفجر می شه کلی بگم برای 16 سوپاپ مناسب تره
اینی که نوشته اکتان 95 درسته ولی بنزین س و پ ر هم این عدد رو نداره
ماشین شما هم که دستی دوگانه سوز شده
پس همون بنزین معمولی رو بزنید
در ضمن کیفیت بنزین س و پ ر امروزه خیلی بدتر از معمولیه و قابل اطمینان نیست ( مدرک معتبر رسمی نداره ولی اینجوریاست)
بنزین معمولی + تعویص به موقع ف ی ل ت ر بنزین و هوا + روغن موتور مناسب + رادیاتور سالم همراه با ابو ضد یخ و جوش مناسب در همه فصل های سال + استفاده از بنزین همراه با گاز بخصوص در مواقع سرد بودن و سنگین بودن و 5 دقیقه قبل از خاموش کردن خودرو ( رسیدن به مقصد) + نیازی به استفاده از مکمل ها نیست چون تضمیننی نداره = رانندگی با خیال راحت و مطمئن و ارزان و دور از خرج های سنگین

kasra2002
18-07-2013, 09:39
دوستان ماشين 405 هر چند روز يه بار بعد از خاموش شدنش ديه روشن نميشه و بايد هلش داد ! : دي منظورم اينه كه اينطور نيست كه ماشين براي مثال اول صبح استارت نخوره ؛ بلكه بعد از اينكه خاموشش ميكني و مياي كه دو باره روشن كني ديگه را نميفته و با يكم هل دادن كار مي كنه ... ظاهرا از باتريشه ولي به استارتش هم مشكوكم .. نظر شما دوستان چيه ؟
بستگی به خیلی چیزا داره اول مدل ماشینتون چنده
بعد موقعی استارت می خوره کاملا عادیه یا ضعیفه؟
وقتی استارت نمی خوره تمام چراغا و علامت ها عادی روشن میشند ؟
چراغ جلو و نور بالا کاملا پر نورند ؟ چراغ رو روشن کنید و استارت بزنید ببینید چه تاثیری می ذاره ؟
بست باتری رو حتما چک و تمیز کنید
نوع و عمر باتری رو ذکر کنید
وقتی استارت نخورد اگه همه این مطالب درست بود چند ضربه به اسارت وارد کنید و ببینید ایا درست میشه یعنی: ماشی خلاص و با احتیاط تمام از یکی بخواید استارت بزنه و شما با یه چیزی مثل انبردست چند ضربه به استارت بزنید
جواب ها ررو اینجا مطرح کنید تا بیشتر کمکتون کنیم
ماشینتون رو هم خیلی با هل روشن نکنید
احتیاط ایمنی فراموش نشه!!!!!!!!!!!!

محمد داود
18-07-2013, 09:58
دوست گرامی
بنزین س و پ ر عدد اکتان بالاتری داره و برا همین دیر تر منفجر می شه کلی بگم برای 16 سوپاپ مناسب تره
در ضمن کیفیت بنزین س و پ ر امروزه خیلی بدتر از معمولیه و قابل اطمینان نیست ( مدرک معتبر رسمی نداره ولی اینجوریاست)
بنزین معمولی + تعویص به موقع ف ی ل ت ر بنزین و هوا + روغن موتور مناسب + رادیاتور سالم همراه با ابو ضد یخ و جوش مناسب در همه فصل های سال + استفاده از بنزین همراه با گاز بخصوص در مواقع سرد بودن و سنگین بودن و 5 دقیقه قبل از خاموش کردن خودرو ( رسیدن به مقصد) + نیازی به استفاده از مکمل ها نیست چون تضمیننی نداره = رانندگی با خیال راحت و مطمئن و ارزان و دور از خرج های سنگین
سلام.در تكميل فرمايشات جناب كسري:دوست عزيز هر چي تو باك بريزي به خشكي گاز نميرسه.به عنوان مثال شما ميتوني با مخلوط گاز و اكسيژن تيراهن18 رو مثل ماست برش بزني ولي فكر نكنم با بهترين بنزين هم بشه اين كار رو كرد پس اين ماشينهاي بدبخت با گاز چه بلاها كه سرشون نمياد.

esi222
18-07-2013, 11:23
دوست گرامی
ممنون دوست عزیز
سوالم فقط این بودش این حرفی که درمورد سوپر میزنن که خشکه و برای گازسوزها مناسب نیست،درسته یا نه !؟
با توجه به اینکه سوخت استانداردش سوپر با اکتان 95 هستش.
باقی مسائل رو درجریانم که این بنزین سوپر ما هم درست و حسابی نیست و ... اما با این حال تفاوتش رو با بنزین معمولی به وضوح حس میکنم... (بنزین سوپر رو همیشه میدون کرج که مال شرکت نفته میزنم...)
گفتید ماشین شما دستی دوگانه شده پس بنزین معمولی بزن،میشه بگید چرا و دلیلش چیه !؟

esi222
18-07-2013, 11:29
سلام.در تكميل فرمايشات جناب كسري:دوست عزيز هر چي تو باك بريزي به خشكي گاز نميرسه.به عنوان مثال شما ميتوني با مخلوط گاز و اكسيژن تيراهن18 رو مثل ماست برش بزني ولي فكر نكنم با بهترين بنزين هم بشه اين كار رو كرد پس اين ماشينهاي بدبخت با گاز چه بلاها كه سرشون نمياد.
خب این حرفتون یعنی چی !؟
جواب سوالمو نگرفتم من !!!
واسه ماشین های گاز سوزی که سوختشون بنزین سوپر با اکتان 95 توصیه شده،بنزین سوپر مضره ؟
درحالیکه من تفاوت بزنین معمولی رو با سوپر به وضوح حس میکنم.هیچ وقت هم از مکمل یا چیز دیگه ای استفاده نکردم.
ماشینم با بنزین سوپر با دنده 2 سرعت رو به 85 تا 90 میرسونه،دور موتور هم رو 5.5 :n05:

محمد داود
18-07-2013, 11:53
سلام.شما فرمودي كه بنزين سوپر براي ماشين دوگانه خوبه يا نه؟ما هم عرض كرديم هر نوع بنزيني به خورد ماشين بدي از گاز بهتره.و اگه بنزين سوپر با كيفيت گيرتون بياد كه چه بهتر.من خودم روا گازسوز شركتي داشتم هر3000 تا يك باك كامل بنزين سوپر ميزدم.(البته من شنيدم بنزين سوپر براي كابراتوريها كارايي چنداني نداره بخصوص كه كنيستر ندارن و پرت بنزين زياد ميشه.)

esi222
18-07-2013, 13:54
سلام.شما فرمودي كه بنزين سوپر براي ماشين دوگانه خوبه يا نه؟ما هم عرض كرديم هر نوع بنزيني به خورد ماشين بدي از گاز بهتره.و اگه بنزين سوپر با كيفيت گيرتون بياد كه چه بهتر.من خودم روا گازسوز شركتي داشتم هر3000 تا يك باك كامل بنزين سوپر ميزدم.(البته من شنيدم بنزين سوپر براي كابراتوريها كارايي چنداني نداره بخصوص كه كنيستر ندارن و پرت بنزين زياد ميشه.)
سلام
بله این حرفتون که درسته هر بنزینی از گاز بهتره!
البته ناگفته نمونه که بنزین سوپر مناسب هر خودرویی نیست،بستگی داره چه سوختی برای اون ماشین توصیه شده باشه که توجیه علمی داره و در این مقوله نمیگنجه...
------
باز هم سوال من بی پاسخ موندش... :n03:

محمد داود
18-07-2013, 15:24
سلام.از يكي از دوستان كه تو كار دياگ و... پرسيدم ميگه هيچ مشكلي نداره فقط بنزين سوپر در بعضي ماشينها بازدهي 100% خودش رو نداره و يك جور هزينه اضافه پرداخت ميكني.

kasra2002
18-07-2013, 15:51
خب این حرفتون یعنی چی !؟
جواب سوالمو نگرفتم من !!!
واسه ماشین های گاز سوزی که سوختشون بنزین سوپر با اکتان 95 توصیه شده،بنزین سوپر مضره ؟
درحالیکه من تفاوت بزنین معمولی رو با سوپر به وضوح حس میکنم.هیچ وقت هم از مکمل یا چیز دیگه ای استفاده نکردم.
ماشینم با بنزین سوپر با دنده 2 سرعت رو به 85 تا 90 میرسونه،دور موتور هم رو 5.5 :n05:
بیشتر منظور اینه که بنزین س و پ ر به دلیل اختلاف زمان انفجار که با بنزین معمولی داره در برخی ماشین ها باعث بروز دوده در انژکتور میشه و در بعضی باعث پاک شدن دوده ها بدلیل کارکرد بهتر می شه
البته بدونید که منظور از خشکی میزان چرب بودن و رغن نیست که بعضیا به اشتباه در ماشین های قدیمی روغن و یا گازوییل رو قاطی بنزین می کنند منظرور دمای احتراقه که هرچی دما برای احتراق بالاتر بره از طرفی بهتر می سوزه و از طرفی پدیده خشکی رو پیش میاره که در فرسودگی قطعات تاثیر داره
از لحاظ مواد اضافی هم نمیدونم چیز اضافه ای داشته باشه ولی قددیمی ها می گفتند برای تمیز کردن استفاده شه و این شاید کمکی در خراب شدن داشته باشه باز شنیدم که برای دوگانه سوز و مدل پایین کمتر از اون استفاده شه هر از چندگاهی بهتره
در مورد شتاب هم بله بهتره ولی ممکنه باعث فشار بیشتر هم بشه در کل بیشتر به استفاده از اون برای 16 سوپاپ و معمولی برای 8 پیشنهاد میدن .که فکر می کنم بستگی به تنظیم سوپاپ هم داره و شاید در موتور های CVVT اینگونه نباشه

kasra2002
18-07-2013, 15:55
سلام.از يكي از دوستان كه تو كار دياگ و... پرسيدم ميگه هيچ مشكلي نداره فقط بنزين سوپر در بعضي ماشينها بازدهي 100% خودش رو نداره و يك جور هزينه اضافه پرداخت ميكني.
این کاملا درسته و حتی ممکنه مضر هم باشه و به پیستون فشار بیاره

camaro lt
18-07-2013, 22:32
سنسور فن رادياتور و دماي آب پژو 206
اين سنسور در محل هوزينگ ترموستات سوار شده و محل سوكت آن به رنگ سبز است،

كار اين سنسور بطور خلاصه نشان دادن درجه حرارت آب موتور بر روي پانل كيلومتر و همچنين فعال كردن فن رادياتور است.
همچنين تشخيص دما براي تنظيم وضعيت ساسات ماشين و ديگر موارد مربوط به آن هست.

در پژو 206 تيپ 2 و 3 ، سوكت اين سنسور به رنگ سبز و داراي 2 فيش اتصال بوده و در پژو 206 تيپ 5 و 6 داراي سوكت به رنگ خاكستري كه سه فيشه است.

خرابي اين قطعه باعث اشتباه نشان دادن دماي آب موتور، دير روشن شدن و يا روشن نشدن فن رادياتور، مشكلات روشن شدن ماشين در سرما و ايراد در ساسات و سوخت مورد نياز براي روشن شدن موتور خواهد بود.

محمد داود
19-07-2013, 10:36
سلام.اگه براي دوستان امكانش هست چندتا عكس از مراحل بازكردن وتعويض پمپ بنزين پرايد انژكتوري بزارن.(الطفا به فوت اوستايي مراحل كار نيز اشاره اي هم داشته باشند.)

smh420
19-07-2013, 16:03
با سلام
میشه پراید نیمه انژکتورو تمام انژکتور کرد چطوری؟

eshgh_namordeh
19-07-2013, 20:48
دوستان مشکل عجیب برای پراید ایجاد شده ممنون میشم راهنمائی کنید

ماشین بعضی وقتها استارت میخوره بعضی وقتها نمیخوره ، وقتی استارت نمیخوره فقط یک صدای تیک میاد همین ، بعدش با پیچ گوشتی دو تا سیم رله استارت را به هم وصل میکنم استارت میخوره روشن میشه ، مشکل از کجاست ؟ ممنون میشم پاسخ بدین

محمد داود
19-07-2013, 21:15
سلام.اگه منظورتون 2تا سيم برق قدرت پشت اتوماته كه به هم جمپر ميكني پس به احتمال كم كنتاكت داخل اتومات ضعيفه يا به احتمال زياد اتومات به خوبي مگنت نميكنه.كلا اتومات رو ببر نشون تعمير كار بده.(در ضمن بستهاي باتري رو هم يك بررسي بكن.)

kasra2002
20-07-2013, 09:23
با سلام
میشه پراید نیمه انژکتورو تمام انژکتور کرد چطوری؟
فکر نمی کنم عملی باشه حد اقل یه ecu و سیمکشی و سیستم انژکتور لازم داره و شاید سوزن یعنی:
چه کارییییه خوب

aaaammmm87
20-07-2013, 14:08
سلام
وقتی می خوام حرکت کنم یه صدایی تقه ای از چرخ جلو سمت شاگرد درمیاد .پرایده ماشین . از چی می تونه باشه ؟ اگه پلوس باشه چقد هزینش می شه ؟

kasra2002
20-07-2013, 15:24
سلام
وقتی می خوام حرکت کنم یه صدایی تقه ای از چرخ جلو سمت شاگرد درمیاد .پرایده ماشین . از چی می تونه باشه ؟ اگه پلوس باشه چقد هزینش می شه ؟

خیلی مبهمه
از خیلی چیزا میتونه باشه اولین و ساده ترینش لنته که فنرش افتاده و شل شده . کمک فنر و سیبک و...
اینجوری نمیشه گفت

hamed malekpour
20-07-2013, 16:36
یه مشکلی دارم ماشین من مدلش1388ef7و هر هفته آب رادیات کم می کنه یعنی وقتی در رادیات را باز می کنم ضد یخ را نمی بینم وروش آب می ریزم چی کار کنم؟ در ضمن مشکل از سرسلندر نباشه وبهتره چی کار کنم

camaro lt
21-07-2013, 07:51
تمام جنت و لوله هايي كه آب در اونها جريان داره را از نظر پوسيدگي و نشت آب بررسي كنين.
گاهي اوقات رادياتور در بخش كوچكي دچار نشتي ميشه و مقدار خيلي كمي از اون آب مياد ولي چون كمه به چشم نمياد و روي زمين نميريزه،بخصوص در محل دوتا شير تخليه.
اين احتمال هم هست كه رادياتور بخاري سوراخ شده باشه و از اون به داخل اتاق نشت بكنه( به مقدار كم) و باز متوجه نباشيد.
در مورد سرسيلندر ممكنه اين وضعيت وجود داشته باشه و چون مقدار كم شدن هنوز به اندازه اي نريسده كه با روغن قاطي بشه( آب روغن قاطي كردن) بازهم متوجه نباشيد.
درب روغن موتور را باز كرده و در پشت اون دنبال قطرات ريز آب بگرديد. همينطور گِيج روغن موتور..
درب رادياتور را هم از نظر سلامت و بخصوص سالم بودن لاستيك اون بررسي كنين.

t.sunami
21-07-2013, 13:56
سلام دوستان

اقا من یه 206 تیپ 2 دارم که کیلومتر زیر 20هزارتا بوده..بنا به دلیلی مجبور شدم پمپ هیدرولیک فرمون رو باز کنیم برای تعمیر...متاسفانه یکی از قطعه های مربوطه که اسمش الان یادم نیست دچار خرابی خط و خش شده بود که تعمیرکار مربوطه گفت باید تعویض بشه . 140 تومن هزینه داشت برای ما..بعد از تعویض فرمون خیلی نرم و خوب شده بود تا اینکه متوجه شدیم که مخزن هیدرولیک نشتی داره و مجبور شدیم 30تومن بدیم مخزن نو بگیریم...اما از زمانی که مخزن نو انداختیم نمیدونم چرا وقتی ماشین روشن میشه از سمت پمپ یه صدایی شبیه سوت میاد و بعد چند دقیقه قطع میشه؟ ایراد کجاست؟

اما مشکل اساسی اینجاست که فرمون ماشین از روز اول سفت تر شده...نمیدونم چرا ولی وقتی هم که بیشتر با ماشین رانندگی میکنم فرمون سفت تر هم میشه...تعمیرکار اول گفت از شیرفرمونه ولی بعدش گفت که نیست...

چکار کنم/؟؟ اعصابمو خیلی خورد کرده....

لطفا راهنمایی کنید

joe_satriani
21-07-2013, 17:44
با سلام خدمت دوستان
من یه L90 مدل E2 پارس خودرو دارم.
همین چند روز پیش روغن موتور و فیلتر هوا و صافی بنزینش رو عوض کردم، اما از اون روز به بعد میانگین مصرف بنزینش در 100 کیلومتر 9.5 لیتر شد که قبلا" 8.4 بود.
چی شده که مصرفش رفته بالاتر؟ چیکار کنم الان؟

ممنون از راهنماییتون.

kasra2002
21-07-2013, 18:06
سلام دوستان

اقا من یه 206 تیپ 2 دارم که کیلومتر زیر 20هزارتا بوده..بنا به دلیلی مجبور شدم پمپ هیدرولیک فرمون رو باز کنیم برای تعمیر...متاسفانه یکی از قطعه های مربوطه که اسمش الان یادم نیست دچار خرابی خط و خش شده بود که تعمیرکار مربوطه گفت باید تعویض بشه . 140 تومن هزینه داشت برای ما..بعد از تعویض فرمون خیلی نرم و خوب شده بود تا اینکه متوجه شدیم که مخزن هیدرولیک نشتی داره و مجبور شدیم 30تومن بدیم مخزن نو بگیریم...اما از زمانی که مخزن نو انداختیم نمیدونم چرا وقتی ماشین روشن میشه از سمت پمپ یه صدایی شبیه سوت میاد و بعد چند دقیقه قطع میشه؟ ایراد کجاست؟

اما مشکل اساسی اینجاست که فرمون ماشین از روز اول سفت تر شده...نمیدونم چرا ولی وقتی هم که بیشتر با ماشین رانندگی میکنم فرمون سفت تر هم میشه...تعمیرکار اول گفت از شیرفرمونه ولی بعدش گفت که نیست...

چکار کنم/؟؟ اعصابمو خیلی خورد کرده....

لطفا راهنمایی کنید
خراب بودن پمپ و شیر می تونه باشه و چه روغنی ریختید؟ ممکنه از اون باشهو یا مخزن مشکل داشته باشه

t.sunami
21-07-2013, 21:17
روغن کاسپین ریختم

تقریبا میشه گفت همه چیز پمپ عوض شده...ولی شیرفرمون رو عوض نکردم..

اخه از وقتی که مخزن رو عوض کردم اینجوری شد..مخزن رو نو خریدم

تنظیم فرمون تاثیر نداره؟

t.sunami
21-07-2013, 21:52
راستی اون صدا از چی میتونه باشه؟؟ رو اعصابه...

camaro lt
21-07-2013, 22:49

اگر با گرم و سرد شدن ، صدا كم و زياد ميشه، احتمالا مشكل از يك قطعه متحرك مثل بلبرينگ بايد باشه.
موقعي كه صدا ميده، يك تكه چوب و يا لوله نسبتا بلند روي بخشهاي مختلف پمپ بگذاريد و سمت ديگه اون رو به گوش خودتون بچسبانيد تا صدا از اون طريق راحتتر به گوش شما منتقل بشه( مثل گوشي پزشكي) و اينجوري احتمالا منبع صدا رو بهتر بشه تشخيص داد.
اون سفت شدن هم ممكنه بخاطر كم فشار شدن روغن توسط پمپ باشه كه بايد دليل اون رو توي شيرفرمان و قطعاتي كه با فشار اون درگير هستن پيدا كنين.
گاهي اوقات تجربه كم يكي از تعميركاران( خرابكاران) مشكلات زيادي بوجود مياره، به چند تعميركار ديگه مراجعه كنين، البته توصيه من تعميركاران مختص پمپ هيدروليك فرمان هست چون اين يك معقوله جداست و بايد تبحر زيادي در اون داشت.

kasra2002
22-07-2013, 08:34
ببینید اگه صدای سوته وقتی فرمونو همون موقع می پیچید بیشتر میشه یا نه چون سفت شدن پمپ نو و کهنه و شل بودن تسمه این صدا رو تولید می کنه
من احتمال میدم نو شدن پیپ شما همراه با روغن که فکر کنم با روغن اصلی و قبلی فرق داره باعث این صدا و سفتی فرمون می شه
و اینکه با عوض شدن مخزن و رو غن اول که توی سیستم با روغن قبلی بوده نرم و الان سفت شده باشه
در هر حال باید ببنید که با عوض شدن مخزن حتی ممکنه درست بسته نشده باشه و باعث بسته شدن راه روغن شه و حتی این سری که پمپ باز شده یه اتفاق یاتنظیمی بهم ریخته باشه
اگر صدایی که میاد مثل صدای هواست و سوت نیست پمپتون مشکل داره و جنسش خوب نیست

neopersia
22-07-2013, 10:53
سلام
دیروز منبع روغن هیدرولیک یک 405 رو باز کردم که مقدار روغنش رو چک کنم. دیدم روغنش کاملاً کف کرده، رنگش هم صورتی متمایل به سفید شده بود.
صاحب ماشین میگفت هیچ چیزی به جز روغن هیدرولیک توش نریخته.
آیا این حالت دلیل دیگه ای میتونه داشته باشه؟ اگر مشکلی در پمپ هیدرولیک پیش بیاد ممکنه که به کف کردن روغن منجر بشه؟

camaro lt
22-07-2013, 12:15
سلام
دیروز منبع روغن هیدرولیک یک 405 رو باز کردم که مقدار روغنش رو چک کنم. دیدم روغنش کاملاً کف کرده، رنگش هم صورتی متمایل به سفید شده بود.
آیا این حالت دلیل دیگه ای میتونه داشته باشه؟ اگر مشکلی در پمپ هیدرولیک پیش بیاد ممکنه که به کف کردن روغن منجر بشه؟
تابحال چنين چيزي نديدم و اگر مشكلي در پمپ باشه معمولا به سفت شدن فرمان يا نشت روغن و صدا دادن منتهي ميشه كه در پست قبلي هم توضيح داده شده.
تصور كنم مشكل از روغن باشه چون روغنهاي غير استاندارد و دست ساز كه داراي موادي مثل رنگ غذا، رنگ لباس، نفت، گازوئيل ، پارافين ....هست توي بازار وجود داره و بعضيها ندانسته خريداري ميكنن و توي پمپ فرمان و بدتر از اون توي گيربكس اتومات ميريزن و داستاني درست ميشه..
روغن هيدروليك سالم و تازه رنگ قرمز روشن و شفاف داره كه به مرور زمان و بر اثر كار كرد تيره تر شده و احتمالا ذرات ناخالصي هم در اون ديده بشه، اما اينكه رنگش روشنتر بشه و كف بكنه، يا روغن استاندارد نيست و يا شايد چيزي اشتباها داخل اون ريخته شده.

kasra2002
22-07-2013, 12:27
سلام
فکر نمی کنم مگر جنس روغنش بد بوده باشه یا یکی بجای آب رادیاتور توش ریخته باشه

neopersia
22-07-2013, 14:41
تابحال چنين چيزي نديدم و اگر مشكلي در پمپ باشه معمولا به سفت شدن فرمان يا نشت روغن و صدا دادن منتهي ميشه كه در پست قبلي هم توضيح داده شده.
تصور كنم مشكل از روغن باشه چون روغنهاي غير استاندارد و دست ساز كه داراي موادي مثل رنگ غذا، رنگ لباس، نفت، گازوئيل ، پارافين ....هست توي بازار وجود داره و بعضيها ندانسته خريداري ميكنن و توي پمپ فرمان و بدتر از اون توي گيربكس اتومات ميريزن و داستاني درست ميشه..
روغن هيدروليك سالم و تازه رنگ قرمز روشن و شفاف داره كه به مرور زمان و بر اثر كار كرد تيره تر شده و احتمالا ذرات ناخالصي هم در اون ديده بشه، اما اينكه رنگش روشنتر بشه و كف بكنه، يا روغن استاندارد نيست و يا شايد چيزي اشتباها داخل اون ريخته شده.

فکر نمی کنم مگر جنس روغنش بد بوده باشه یا یکی بجای آب رادیاتور توش ریخته باشه

برای من هم عجیب بود. مشکل از روغن نمیتونه باشه چون از همون مارک روغن برای همه ماشینها میریزم و تا حالا هم مشکلی نداشته.
احتمال میدم که یه جوری آب وارد منبع روغن شده که به این صورت کف کرده. چون وقتی که گیج روغن هیدرولیکش رو بیرون میکشیدم اطرافش همه کف بود اما قطراتی که ازش چیکه میکردن قرمز رنگ بود.

حالا بر فرض اینکه چیزی وارد روغن هیدرولیک شده یا اینکه جنس روغنش بد بوده باید چکار کرد؟ آیا باید روغن رو تخلیه کنم و روغن جدید بریزم؟ با این حالت که الان داره پمپ هیدرولیکش رو خراب نمیکنه؟

camaro lt
22-07-2013, 15:52
برای من هم عجیب بود. مشکل از روغن نمیتونه باشه چون از همون مارک روغن برای همه ماشینها میریزم و تا حالا هم مشکلی نداشته.
احتمال میدم که یه جوری آب وارد منبع روغن شده که به این صورت کف کرده. چون وقتی که گیج روغن هیدرولیکش رو بیرون میکشیدم اطرافش همه کف بود اما قطراتی که ازش چیکه میکردن قرمز رنگ بود.

حالا بر فرض اینکه چیزی وارد روغن هیدرولیک شده یا اینکه جنس روغنش بد بوده باید چکار کرد؟ آیا باید روغن رو تخلیه کنم و روغن جدید بریزم؟ با این حالت که الان داره پمپ هیدرولیکش رو خراب نمیکنه؟
بله، احتمال اينكه آب وارد اون شده باشه هست، بهترين كار تخليه سريعتر روغن و استفاده از روغن نو و استاندارد هست، چون اگر آب داخل روغن قاطي شده باشه، به مرور باعث باد كردن اورينگها شده و آب بندي از بين ميره. اين وضعيت توي گيربكس اتومات رخ داده و تجربه شده.
حداقل دوبار روغن را به فاصله يك روز تعويض كنين تا تمام روغن قبلي و آب و مواد زائد قبلي اون خارج بشه.

t.sunami
22-07-2013, 16:05
ببینید اگه صدای سوته وقتی فرمونو همون موقع می پیچید بیشتر میشه یا نه چون سفت شدن پمپ نو و کهنه و شل بودن تسمه این صدا رو تولید می کنه
من احتمال میدم نو شدن پیپ شما همراه با روغن که فکر کنم با روغن اصلی و قبلی فرق داره باعث این صدا و سفتی فرمون می شه
و اینکه با عوض شدن مخزن و رو غن اول که توی سیستم با روغن قبلی بوده نرم و الان سفت شده باشه
در هر حال باید ببنید که با عوض شدن مخزن حتی ممکنه درست بسته نشده باشه و باعث بسته شدن راه روغن شه و حتی این سری که پمپ باز شده یه اتفاق یاتنظیمی بهم ریخته باشه
اگر صدایی که میاد مثل صدای هواست و سوت نیست پمپتون مشکل داره و جنسش خوب نیست

خب میگی چکار باید کرد؟؟ مخزن رو که از نمایندگی گرفتم

درضمن این بابایی که تعمیرش کرد خودش متخصص هیدرولیک بود و توی اراک گفتن از همه بهتره.. خودش گفت از شیرفرمون نیست و کلا پمپ رو چک کرد ولی شرایط فرقی نکرد

t.sunami
22-07-2013, 16:06
دوست عزیز camaro It شما نظرتون چیه؟

camaro lt
22-07-2013, 16:13
دوست عزیز camaro It شما نظرتون چیه؟

من هم با نظر جناب kasra2002 موافقم، چون بخشهايي كه بايد چك بشه، ظاهرا چك شده( هرچند كه من هيچوقت 100% به تعميركاران اطمينان نميكنم و هميشه نظر چند نفر ديگه را هم جويا ميشم)
من زياد با پمپهاي هيدروليك پژو سروكار نداشتم اما صداي تسمه رو خيلي زياد توي پژوها شنيدم كه ميتونه از بد بسته شدن تسمه و شل بودن اون بوجود بياد.

joe_satriani
22-07-2013, 17:21
با سلام خدمت دوستان
من یه L90 مدل E2 پارس خودرو دارم.
همین چند روز پیش روغن موتور و فیلتر هوا و صافی بنزینش رو عوض کردم، اما از اون روز به بعد میانگین مصرف بنزینش در 100 کیلومتر 9.5 لیتر شد که قبلا" 8.4 بود.
چی شده که مصرفش رفته بالاتر؟ چیکار کنم الان؟

ممنون از راهنماییتون.

من رو هم راهنمایی کنید :n03: ممنون:n20:

mehdi_ghp
22-07-2013, 17:46
سلام.
شنیدم روغن هیدرولیک اواخر عمرش تغییر رنگ میده.چقدر کار کرده ؟

mehdi_ghp
22-07-2013, 17:51
من رو هم راهنمایی کنید :n03: ممنون:n20:شاید مشکل

روغن چی ریختی ؟
از کجا فهمیدی سوختش زیاد شده اون نشانگر کیلومتر شاید مشکل داره؟
یه جاده برو موقع شروع حرکت صفرش کن و دیگه دستش نزن .حدود 10 کیلومتر با دور موتور معمولی!

mehdi_ghp
22-07-2013, 17:57

روغن چی ریختی ؟
یه جاده برو موقع شروع حرکت صفرش کن و دیگه دستش نزن .حدود 10 کیلومتر با دور موتور معمولی!

kasra2002
22-07-2013, 18:43
خب میگی چکار باید کرد؟؟ مخزن رو که از نمایندگی گرفتم

درضمن این بابایی که تعمیرش کرد خودش متخصص هیدرولیک بود و توی اراک گفتن از همه بهتره.. خودش گفت از شیرفرمون نیست و کلا پمپ رو چک کرد ولی شرایط فرقی نکرد
چک کردن تسمه و باز و بست مجدد ضرر نداره اگه مشکلی در شیر و یا اورینگ و لوله ها بوجود امده باشه سفت شدن فرمان همراه با صدا طبیعیه فوقش جای دیگه ببرید وطرف رو قانع کنید که تا قبل از تعویض مخزن و با تعویض پمپ بسیار خوب شده بوده .
نگفتید صداش چه شکلیه

kasra2002
22-07-2013, 18:47
می خوام مطمئن شم که شما کیلومتر مصرف متوسط رو صفر کردید
رانندگی در شهر با ترافیک همراه با گرمای تابستان و کولر
+ بنزین نامناسب و کثیف شدن شمع در صورتی که شما ف ل ت ر بنزین رو نو کرده باشید ممکنه باعث افزایش مصرف شه در کل می تونید به اندهزه یک باک صبر کرده و در جاده نیز حرکت کنید تا مطمئن شید

joe_satriani
22-07-2013, 19:07
روغن چی ریختی ؟

با سلام
نشانگرش که بعید میدونم مشکل داشته باشه؛ چون تا قبلش مصرف پایین تر بود. چطوری باید متوجه بشم خوب مشکل از نشانگر هست یا نه؟

می خوام مطمئن شم که شما کیلومتر مصرف متوسط رو صفر کردید
رانندگی در شهر با ترافیک همراه با گرمای تابستان و کولر
+ بنزین نامناسب و کثیف شدن شمع در صورتی که شما ف ل ت ر بنزین رو نو کرده باشید ممکنه باعث افزایش مصرف شه در کل می تونید به اندهزه یک باک صبر کرده و در جاده نیز حرکت کنید تا مطمئن شید

با سلام
نه صفرش نکردم. باید صفر کنم؟
بدون روشن کردن کولر اینطوریه...
در جاده هنوز حرکت نکردم؛ باید امتحانش کنم توی جاده هم...

kasra2002
22-07-2013, 21:58
با سلام
نشانگرش که بعید میدونم مشکل داشته باشه؛ چون تا قبلش مصرف پایین تر بود. چطوری باید متوجه بشم خوب مشکل از نشانگر هست یا نه؟

با سلام
نه صفرش نکردم. باید صفر کنم؟
بدون روشن کردن کولر اینطوریه...
در جاده هنوز حرکت نکردم؛ باید امتحانش کنم توی جاده هم...
حتما صفر کنید با نشانگر روی مصرف برید و همه رو صفر کنید تا متوسط نگیره بعد چک کنید

negar42
22-07-2013, 23:26
خب گیربکس ماشین شما نیاز به تعمیر اساسی داره. احتمالا کشویی ها و یکی دو تا از دنده ها و برنجی ها باید عوض بشن و بهتره ببری برای تعمیر تا خرجش بالاتر نرفته. چون این وضعیتی که گفتی طبیعی نیست. حالا نمایندگی یا تعمیرکار بیرون تفاوتی نداره. اگه تعمیرکار آشنا و خوب سراغ داری بده بیرون برات تعمیر کنه.

شما یک چک کنید سیم کلاچتون رو بالاتر بیا رید ببینید بهتر نمی شه؟؟؟ الان کلاچتون در چه حدیه چون می گید دو کلاچه مشکل دارید و بعد ازون کی ئیسک و صفحه عوض کردید ممکنه با یه تنظیم کلاچ از سیم بهتر شهو اگه نه ممکنه فقط راد یا سر دنده باشه که از زیر ماشین قابل بازرسی و تعمیره

با تشکر از راهنمایتون من چون تعمیرکاری برای کلاچ نمیشناختم بردم نمایندگی سایپا و گفتم دنده بد جا میخوره ،بعد که رفتم ماشین تحویل بگیرم بهم تعمیرکارش گفت ماشین تون مشکلی نداشته و ریگلاژ کرده و تو صورتحساب نوشته بود (تنظیم کلاچ و پدال گاز و لیور دنده و تست کامل کیت کلاچ )و مبلغ 14500 تومان ازم گرفتند. احساس میکنم الان بهتر دنده جا میخوره و دیگه نیاز نیست وقتی دنده خوب جا نمیخوره دنده رو خلاص کنم و دوباره کلاچ بگیرم . و تا بحال دیسک و صفحه و یا قطعه ای مربوط به کلاچ باشه عوض نکردم وفقط همون اوایل ماشین رو که خریدم برادرم برد و تنظیم کلاچ کرد .
قطعاتی که عوض کردم (شمع و وایر و کویل و فیلرگیری کردم تعویض فیلتر هوا و بنزین) اونم بخاطر ماشین رو بنزین صبح خوب روشن نمیشد و هنگام رانندگی یا روشن کردن صدای انفجار میداد( به قول مکانیکها عطسه میزنه ) و متاسفانه با این تعویض قطعات که بهم تعمیرکارها گفتند و مشکل حل نشد و همچنان صدای انفجار بود . که اومدم تو همین سایت مشکل رو نوشتم که راهنمایی ام کردن( دستشون درد نکنه ) گفتند برم دیاگ کنم و بطور اتفاقی منم یک تعمیرگاهی که سر درش نوشته بود دیاگ ماشین .. و دیاگ کردم و مشکل ماشین(دو گانه دستی از گاز و بنزین هردو استفاده می کنم) رو گفتم . تعمیرکار گفت شاید پمپ بنزین مشکل داشته و ماشین صبح خوب روشن نمیشه که یک تست کرد و درست هم میگفت و پمپ بنزین نیم سوز شده بود اون رو عوض کرد . و یادمه فرداش که یک روز برفی بود با اولین استارت ماشین رو بنزین راحت روشن شد:n01: (قبلا بایستی با گاز روشن میکردم اول صبح)و تا الان هم دیگه مشکل نداره و خدا رو شکر با یک استارت روشن میشه . برای مشکل انفجارش هم تعمیرکاره گفت یک CNG کار ماهر میشناسه و ادرسشو بهم داد و منم رفت مشکل ماشین رو به سی ان جی کار گفتم . روشن کردم و گاز دادم گفت همکارشون میتونه درست کنه که دو سه تا مغازه بالاتر بود وخودشون هم اومدن و به همکارشون گفتند و اون اقا اومدن دهنه شمع رو تنظیم دستی کردن و 4هزار تومان دستمزد گرفتند و تا حالا که یک سال از اون موقع میگذره دیگه صدای انفجار نداده (عطسه )و ماشین درست شد خوشبختانه .البته تازگیها گاهی وقتا که سرعتم زیاده و باید ترمز کنم می بینم ماشین خاموش میشه ولی باز گاز بدم روشن میشه. البته سرعت به 20 نباید برسه که خاموش میمونه و گاز فایده نداره.

kasra2002
23-07-2013, 09:45

با تشکر از راهنمایتون من چون تعمیرکاری برای کلاچ نمیشناختم بردم نمایندگی سایپا و گفتم دنده بد جا میخوره ،بعد که رفتم ماشین تحویل بگیرم بهم تعمیرکارش گفت ماشین تون مشکلی نداشته و ریگلاژ کرده و تو صورتحساب نوشته بود (تنظیم کلاچ و پدال گاز و لیور دنده و تست کامل کیت کلاچ )و مبلغ 14500 تومان ازم گرفتند. احساس میکنم الان بهتر دنده جا میخوره و دیگه نیاز نیست وقتی دنده خوب جا نمیخوره دنده رو خلاص کنم و دوباره کلاچ بگیرم . و تا بحال دیسک و صفحه و یا قطعه ای مربوط به کلاچ باشه عوض نکردم وفقط همون اوایل ماشین رو که خریدم برادرم برد و تنظیم کلاچ کرد .
قطعاتی که عوض کردم (شمع و وایر و کویل و فیلرگیری کردم تعویض فیلتر هوا و بنزین) اونم بخاطر ماشین رو بنزین صبح خوب روشن نمیشد و هنگام رانندگی یا روشن کردن صدای انفجار میداد( به قول مکانیکها عطسه میزنه ) و متاسفانه با این تعویض قطعات که بهم تعمیرکارها گفتند و مشکل حل نشد و همچنان صدای انفجار بود . که اومدم تو همین سایت مشکل رو نوشتم که راهنمایی ام کردن( دستشون درد نکنه ) گفتند برم دیاگ کنم و بطور اتفاقی منم یک تعمیرگاهی که سر درش نوشته بود دیاگ ماشین .. و دیاگ کردم و مشکل ماشین(دو گانه دستی از گاز و بنزین هردو استفاده می کنم) رو گفتم . تعمیرکار گفت شاید پمپ بنزین مشکل داشته و ماشین صبح خوب روشن نمیشه که یک تست کرد و درست هم میگفت و پمپ بنزین نیم سوز شده بود اون رو عوض کرد . و یادمه فرداش که یک روز برفی بود با اولین استارت ماشین رو بنزین راحت روشن شد:n01: (قبلا بایستی با گاز روشن میکردم اول صبح)و تا الان هم دیگه مشکل نداره و خدا رو شکر با یک استارت روشن میشه . برای مشکل انفجارش هم تعمیرکاره گفت یک CNG کار ماهر میشناسه و ادرسشو بهم داد و منم رفت مشکل ماشین رو به سی ان جی کار گفتم . روشن کردم و گاز دادم گفت همکارشون میتونه درست کنه که دو سه تا مغازه بالاتر بود وخودشون هم اومدن و به همکارشون گفتند و اون اقا اومدن دهنه شمع رو تنظیم دستی کردن و 4هزار تومان دستمزد گرفتند و تا حالا که یک سال از اون موقع میگذره دیگه صدای انفجار نداده (عطسه )و ماشین درست شد خوشبختانه .البته تازگیها گاهی وقتا که سرعتم زیاده و باید ترمز کنم می بینم ماشین خاموش میشه ولی باز گاز بدم روشن میشه. البته سرعت به 20 نباید برسه که خاموش میمونه و گاز فایده نداره.
بسیار عالی که خرج زیادی براتون نداشته .
بله تنظیم شمع و هوای رگولاتور خیلی مهمه و الان هم بعد از یکسال با الودگی و بنزین کثیف بهتره سیستم دریچه گاز رو تمیز و سرویس کنیدوباز شمع ها رو تمیز و تنظیم کنید و همچنین به استپر موتور تمیز کاری شه
امیدوارم باز مشکلی نداشته باشید
موفق باشید

t.sunami
23-07-2013, 12:29
چک کردن تسمه و باز و بست مجدد ضرر نداره اگه مشکلی در شیر و یا اورینگ و لوله ها بوجود امده باشه سفت شدن فرمان همراه با صدا طبیعیه فوقش جای دیگه ببرید وطرف رو قانع کنید که تا قبل از تعویض مخزن و با تعویض پمپ بسیار خوب شده بوده .
نگفتید صداش چه شکلیه

عرضم به حضورت که صداش یه همچین چیزیه : ترتر ترتر و بعضی مواقع بعد از یه چند دقیقه صداش میوفته و بعضی مواقع هم نه ولی به مرور کمتر میشه

دیروز هم پیش تعمیرکارش بردم زیر بار نرفت و گفت کار من بدون عیب بوده..حتی گفت فرمون مشکلی نداره ولی منی که از اول 206 زیر دستم بوده میدونم که فرمون یکم سفت شده...

خودش اول گفت که مشکل از شیر نیست...راستی اینم بگم گاهی اوقات از داخل فرمان یه صدای تق تق هم میاد...البته به ندرت پیش میاد ولی گفتم بگم شاید کمک کنه

camaro lt
23-07-2013, 14:29
عرضم به حضورت که صداش یه همچین چیزیه : ترتر ترتر و بعضی مواقع بعد از یه چند دقیقه صداش میوفته و بعضی مواقع هم نه ولی به مرور کمتر میشه

دیروز هم پیش تعمیرکارش بردم زیر بار نرفت و گفت کار من بدون عیب بوده..حتی گفت فرمون مشکلی نداره ولی منی که از اول 206 زیر دستم بوده میدونم که فرمون یکم سفت شده...

خودش اول گفت که مشکل از شیر نیست...راستی اینم بگم گاهی اوقات از داخل فرمان یه صدای تق تق هم میاد...البته به ندرت پیش میاد ولی گفتم بگم شاید کمک کنه
از روشي كه گفتم استفاده كرديد؟ (گذاشتن يك تكه چوب و يا لوله بلند روي بخشهاي پمپ و تشخيص محل صدا)
وقتي محل صدا مشخص شد بهتر ميشه رفع عيب كرد
وقتي صدا ميده، مقداري آب روي تسمه موتور بريزيد و ببينين تغييري در صدا بوجود مياد؟ اگر از تسمه باشه احتمالا با آب ريختن كمتر و يا رفع بشه، گاهي هم هرزگردها ممكنه ايراد پيدا كرده باشن.
توي 206 يكي از دوستان همين ايراد صدا بود كه با چند بار روغنكاري دوتا هرزگردها مشكل برطرف شد.

t.sunami
23-07-2013, 19:10
از روشي كه گفتم استفاده كرديد؟ (گذاشتن يك تكه چوب و يا لوله بلند روي بخشهاي پمپ و تشخيص محل صدا)
وقتي محل صدا مشخص شد بهتر ميشه رفع عيب كرد
وقتي صدا ميده، مقداري آب روي تسمه موتور بريزيد و ببينين تغييري در صدا بوجود مياد؟ اگر از تسمه باشه احتمالا با آب ريختن كمتر و يا رفع بشه، گاهي هم هرزگردها ممكنه ايراد پيدا كرده باشن.
توي 206 يكي از دوستان همين ايراد صدا بود كه با چند بار روغنكاري دوتا هرزگردها مشكل برطرف شد.

ممنون...حتما کاری که فرمودید رو انجام میدم و نتیجه رو اینجا میزارم

kasra2002
23-07-2013, 20:32

چون پولی با احتمال زیاد عوض شده اگه میتونید با دقت و حوصله سطح تسمه رو چک کنید . حتی احتمال کمی هست که روکشی یا خاک گیری داره برخورد می کنه همونطور که فرمودند هرزگرد هم چک کنید
متاسفانه بعضی وقتا میخواییم یه مشکل حل شه برامون مشکل دیگه ای تراشیده میشه
صدای فرمون که میگید میتونه از 4 شاخه و یا حتی راهنما و بوش باشه خیلی مهم نیست میشه روانکاری کرد
ولی ممکنه جعبه فرمون الان خودش رو نشون داده و خراب باشه
البته اینی که میگید خوب بود و با تعویض مخزن اینجوری شد جای شک داره .
یه ریسک کنید و اگه روغن رو بعد از تعویض مخزن عوض کردید با مشورت اونو باز با یه مارک دیگه ( فکر کنم روانتر - فورمول متفاوت) عوض کنیدو مواظب روغن های تقلبی باشد شاید مشکل رفع شه
یه سوال دیگه وقتی فرمون رو درجا میپیچید حالت لرزش و یا فشار بیش از حد به موتور و یا لرزش در ماشین نمیاره؟
عذر خواهی ویژه از جناب camaro lt

t.sunami
24-07-2013, 12:25
چون پولی با احتمال زیاد عوض شده اگه میتونید با دقت و حوصله سطح تسمه رو چک کنید . حتی احتمال کمی هست که روکشی یا خاک گیری داره برخورد می کنه همونطور که فرمودند هرزگرد هم چک کنید
متاسفانه بعضی وقتا میخواییم یه مشکل حل شه برامون مشکل دیگه ای تراشیده میشه
صدای فرمون که میگید میتونه از 4 شاخه و یا حتی راهنما و بوش باشه خیلی مهم نیست میشه روانکاری کرد
ولی ممکنه جعبه فرمون الان خودش رو نشون داده و خراب باشه
البته اینی که میگید خوب بود و با تعویض مخزن اینجوری شد جای شک داره .
یه ریسک کنید و اگه روغن رو بعد از تعویض مخزن عوض کردید با مشورت اونو باز با یه مارک دیگه ( فکر کنم روانتر - فورمول متفاوت) عوض کنیدو مواظب روغن های تقلبی باشد شاید مشکل رفع شه
یه سوال دیگه وقتی فرمون رو درجا میپیچید حالت لرزش و یا فشار بیش از حد به موتور و یا لرزش در ماشین نمیاره؟
عذر خواهی ویژه از جناب camaro lt

سلام..راجب سوالتون عرض کنم که نه...موتور صدا یا لرزشی نداره...

راستش منم فکرم رفته به روغن...میگم شاید روغن بدرد نخور بوده...برای گشیدن روغن نیاز به مکنده داره؟

همونطور که گفتم روغن کاسپین ریختم...امکان داره این روغن هم تقلبی باشه؟ ایا روغن تقلبی به جعبه فرمون اسیب برسونه؟

kasra2002
24-07-2013, 16:02
سلام..راجب سوالتون عرض کنم که نه...موتور صدا یا لرزشی نداره...

راستش منم فکرم رفته به روغن...میگم شاید روغن بدرد نخور بوده...برای گشیدن روغن نیاز به مکنده داره؟

همونطور که گفتم روغن کاسپین ریختم...امکان داره این روغن هم تقلبی باشه؟ ایا روغن تقلبی به جعبه فرمون اسیب برسونه؟
جدای از تقلبی بودن ممکنه فورمولش برای ماشین شما مناسب نباشه صرف به غلیظ یا شل بودن اون نیست روی جعبه رو بخونید و با اونی که در کاتالوگ ماشین نوشته مقایسه کنید

Mahdi/s
24-07-2013, 20:22
ســـلام....
توی جعبه ی فیوز سمت چپ ماشین405/ کاربرات / رو اتفاقی دیدم اسم اونارو نمیدونم چیه رله هست..فیوز هست....نمیدونم ولی اون سبز رنگه که توی عکس هم مشخصه دیدم سیاه شده...
میخواستم ببینم چی هست و کارش چیه..؟ و نیازی هست عوض اش کنم..؟؟ مشکلی برام درست نکرده...تا الان...
سیم های پشت اش چک کردم..دیدم سوختگی نداره و توی خود اون سوخته فکر کنم در اثر برق زیاد....ممنون میشم راهنمایی بفرمایید../

محمد داود
24-07-2013, 23:47
سلام.تو عكسي كه گذاشتي 3تا رله ديده ميشه.رله يا همون كنتاكتور داراي يك برق فرمان(كه مثبت و منفي با دو سوكت)وبرق قدرت داره كه معمولا يك يا چند خروجي داره وبه صورتNO و ياNC استفاده ميشه.ظاهر رله سبز سالم ديده ميشه واحتمالا اون سياهي داخل مادگي در اثرسوختن رله قبلي بوده كه عوض شده.مشخصات رله از جمله نوع برق(DCياAC) و ولتاژ نامي وجريان عبوري و تعداد تيغه يا كنتاكتها و نوع اونها رو در كنار رله مينويسند.ولي متاسفانه با اين عكس نميشه گفت كارش چيه.معمولا رله براي راه اندازي كولر .فنها.چراغها.فلاشر و...استفاده ميشه.بطور مثال شما موقعي كه كليد كولر رو ميزني بسته به نوع ماشين تا20 امپر برق نياز هست كه اگه از كليد كولر بگذره بلافاصله ذوب ميشه بنابراين شما نياز به رله داريد تا اين جريان رو از طريق رله به مگنت كمپرسور و فنها برسوني.

Mahdi/s
25-07-2013, 09:36
سلام.تو عكسي كه گذاشتي 3تا رله ديده ميشه.رله يا همون كنتاكتور داراي يك برق فرمان(كه مثبت و منفي با دو سوكت)وبرق قدرت داره كه معمولا يك يا چند خروجي داره وبه صورتNO و ياNC استفاده ميشه.ظاهر رله سبز سالم ديده ميشه واحتمالا اون سياهي داخل مادگي در اثرسوختن رله قبلي بوده كه عوض شده ســـلام..
و ممنون بابت توضیحات کامل....
اما روی رله سبز.....2تا از اون سوکت ها هم تغییر رنگ داشتن..توی این عکس باز بهتر مشخصه..\.
.ولی فکر نکنم قبلا عوض شده باشه..آخه فرانسویی هست..الان این قطعه رو فکر نکنم فرانسه بده.؟؟///..پس نیازی به تعویض اش نیست.؟؟

محمد داود
25-07-2013, 11:34
سلام.از روي عكس مشخصه كه توان كاري رله حداكثر 25 آمپره.دركنار رله پايه ها وشماره ها رو مشخص كرده.اون 2شماره اي كه مستطيل كوچيك مربوط ميشه پايه هاي فرمان و 2تاي ديگه مال قدرت هست.كه احتمالا مدتي امپر كشيده و تغيير رنگ داده.(معمولا در اثر گذشت زمان وضعيف شدن اتصالات اين موضوع اتفاق ميفته.)در ضمن رله فرانسوي گير مياد ولي بايد دنبال بگردي.هر موقع خواستي رله اي رو عوض كني نوع امپر بالاتر بخر مثلا اگه25 امپر بود شما30 بخر.اون رله كناري كه علامت مثبت ومنفي داره مربوط به راهنماست.

t.sunami
25-07-2013, 13:28
جدای از تقلبی بودن ممکنه فورمولش برای ماشین شما مناسب نباشه صرف به غلیظ یا شل بودن اون نیست روی جعبه رو بخونید و با اونی که در کاتالوگ ماشین نوشته مقایسه کنید

میشه چندتا روغن هیدرولیک که مربوط واسه 206ها استفاده میشه بهم بگید که برم از همونا بگیرم؟

==========

camaro عزیز اون کاری که گفتین رو کردم ولی نفهمیدم که صدا دقیقا کجاست...چکار کنم ؟

kasra2002
25-07-2013, 17:18
میشه چندتا روغن هیدرولیک که مربوط واسه 206ها استفاده میشه بهم بگید که برم از همونا بگیرم؟

==========

camaro عزیز اون کاری که گفتین رو کردم ولی نفهمیدم که صدا دقیقا کجاست...چکار کنم ؟
دوست من الان نمیدونم واقعا چی معرفی کنم شما دفترچشو بخون فورمول روغن مصرفی نوشته مثلا برخی گیرباکس های اتوماتیک نوشته dexron II و... که مهمه به سرم اومده که میگم
تشخیص خرابی بلبرینگ یه کم سخته ولی دقیقا باروش جناب camaro lt عملیه

kasra2002
25-07-2013, 17:27
ســـلام....
توی جعبه ی فیوز سمت چپ ماشین405/ کاربرات / رو اتفاقی دیدم اسم اونارو نمیدونم چیه رله هست..فیوز هست....نمیدونم ولی اون سبز رنگه که توی عکس هم مشخصه دیدم سیاه شده...
میخواستم ببینم چی هست و کارش چیه..؟ و نیازی هست عوض اش کنم..؟؟ مشکلی برام درست نکرده...تا الان...
سیم های پشت اش چک کردم..دیدم سوختگی نداره و توی خود اون سوخته فکر کنم در اثر برق زیاد....ممنون میشم راهنمایی بفرمایید../

در ماشین شما معمولا این دو مربوط به فن و کمپرسور کولر و ... باید باشه که علت سیاه شدگی هم اینه که در اثر کارکرد و کهنگی سیم ها و سیستم های برقی باعث گرم شدن مدار در محل های اتصال که شل هم باشند میشه و بدون سوزاندن فیوز باعث سیاهی و بعد از اون آب شدن قطعات می شه شما حالا که بازش کردید پایه رو تمیز کرده و اگه اسپری الکترونیکی خشک دارید به اون بزنید و دهانه هر 5 یا 4 پایه رو در فیش زیری تنظیم کنید که شل نباشه و با خیال راحت استفاده کنید برای امتحان بیشتر می تونید وقتی داره کار می کنه حرارتشو بسنجید که زیاد از حد نباشه مثلا ممکنه اگه این مال فن شما باشه در اثر پوسیدگی سیم یا کثیف بودن فن امپر بیش از حدی بکشه و دوباره گرم کنه ولی با سالم بودن رله خیلی نگران نباشید

camaro lt
25-07-2013, 17:30
اگر قصد تعويض روغن داريد، اين كار رو ميتونين از روشي كه در اين تاپيك توضيح داده شده استفاده كنين، هرچند من بشخصه انجام ندادم اما با توجه به توضيحاتي كه داده شده و اينكه فرد مورد نظر روي ماشين خودش انجام داده ميشه اون رو روش مناسبي حساب كرد
در مورد صداي مورد نظر، يا بايد پمپ باز بشه و بلبرينگ چك و بقيه موارد هم بررسي شده، و يا از همين روش بتونين جاي صدا رو تشخيص بديد.
با استفاده از اين روش سعي كنين ببينين در كجا صدا كمتر و كجا بيشتره؟
مسلما جايي كه صداي بيشتر داشت نشون ميده مشكل داره، اگر براتون سخته، از يك تعميركار و يا شخصي كه فني باشه كمك بگيريد تا انجام بده.
ريختن كمي آب و البته بررسي تسمه موتور و در ادامه چك كردن وضعيت صدا در هرزگردها هم ميتونه به شما كمك كنه تا به جواب برسيد.
كارها رو دوباره و اينبار با دقت و حوصله بيشتر انجام بديد، مطمئن باشيد مشكل درست در همون جايي هست كه تصور نميره، منتها بايد كمي وقت بيشتري صرف كنين و دقت بيشتري به خرج بديد، اين دقت و صرف وقت بيشتر دقيقا همون چيزيه كه تعميركار خوب و ماهر رو از مكانيكهاي خرابكار و بي هنر متمايز ميكنه.

kasra2002
25-07-2013, 17:33
دوستان در موقع تعویض رله (قدیمی ها به اون می گن آفتامات) واقعا مواظب (ببخشید که اینجوری میگم) تعمیرکاران بی سواد باشید که نزدیک بود به سر خودم بیاره
رله های مورد استفاده در وسایل طولانی کار مثل چراغ و فن و ای سی یو و ... باید از کیفیت و فورمول ساخت خودش برخوردار باشه بعضی ها مثلا برای فن با امپر بالا از رله معمولی بوق استفاده می کنند
این رله حتی اگر بدون بار ( بدون نصب هیچ مصرف کننده ای و فقط برق به مدار فرمان) بیش از دو دقیقه کار کنه نمیشه از داغی اونو با دست گرفت و بعد از اون ذوب می شه
حالا بعضی از تعمیر کارای محترم اینو برای فن ماشین با اون آمپر بالا نصب میکنند و میگن که اگه می بردی نمایندگی دانه ای 20000 می گرفت ولی من با مثلا 5000 درستش کردم برات ولی.........
خلاصه که خیلی باحالن یکیشون حتی قطب مثبت و منفی رو نمی دونست و می گفت این آهنه و اون برق و اگه خودم بلد نبودم الان 3 تا رله و دو تا فن رو دستم افتاده بود از یه قطعی کوچک سیم

kasra2002
25-07-2013, 17:40
تشکر بسیار از جناب camaro lt عزیز بابت پست فنی شون ( یه سوال بی ربط اینکه کلید تشکر از آی دی شما غیب می شه نمی دونم چرا)

دو نکته کوچک اضافه کنم یکی اینکه خیلی مواظب باشید که مقوا و دست و هیچ ابزاری با تسمه برخورد نکنه خیلییییییییییییییییییییی خطر آفرینه به جز خسارت مالی احتمال جراحت و یا پرتاب چیزی به صورت داره

و بعد از اون که همرو بستید فرمون رو چپ و راست چند بار و ماشین رو خاموش و روشن کنید و گاز بدین و دوباره سطح روغن رو چک کنید تا هوا گیری بشه کامل

یکمی هم مصرف روغنش بالاستا

arash_a59
25-07-2013, 19:05
سلام جناب camaro it
خوب هستید؟
ازینکه بین پستهای من این همه فاصله میوفته علتش مشکلات شغلیم هست که مدام در سفرم و نیستم برای پیگیری خرابی ماشینم خلاصه عذر میخوام
امروز رفتم و از مکانیک(همون جلوبندی) خواستم ماشین رو ببره روی جک و من روشن کنم و تست کنیم ببینیم صدا از کجاست
گفت اصلا همچین چیزی شدنی نیست
اگه ماشین رو بردی رو جک پلوسها خودشون رو میندازن و حرکت نمیکنن، گفت اگه بخوای باید تک تک چرخهارو ببری رو جک جوریکه چرخ اون ور با زمین در گیر باشه، اگه جفتش آزاد باشه اصلا نمیچرخه!

kasra2002
25-07-2013, 21:23
سلام جناب camaro it
خوب هستید؟
ازینکه بین پستهای من این همه فاصله میوفته علتش مشکلات شغلیم هست که مدام در سفرم و نیستم برای پیگیری خرابی ماشینم خلاصه عذر میخوام
امروز رفتم و از مکانیک(همون جلوبندی) خواستم ماشین رو ببره روی جک و من روشن کنم و تست کنیم ببینیم صدا از کجاست
گفت اصلا همچین چیزی شدنی نیست
اگه ماشین رو بردی رو جک پلوسها خودشون رو میندازن و حرکت نمیکنن، گفت اگه بخوای باید تک تک چرخهارو ببری رو جک جوریکه چرخ اون ور با زمین در گیر باشه، اگه جفتش آزاد باشه اصلا نمیچرخه!
میچرخه ولی برعکس و چیزی نشون نمیده خوب تک تک ببرید و با دنده 5 تست کنید

arash_a59
26-07-2013, 17:16
خوب بنده امروز بعد از مدتها موفق به انجام اون تست ساده شدم:n02:
یه جک زدیم زیر چرخ سمت راست(شاگرد)
بنده نشستم توی ماشین و دوستم کنار چرخ
زدم دنده 5 و تا سرعت 100 باهاش رفتم!
برای من که پشت فرمون بودم: سر و صدای زیادی داخل کابین میومد(ورررررررر) که نمیدونم طبیعی هست یا نه،اما چرخوندن فرمون هیچ تاثیری در صدا نداشت(برخلاف وقتی که ماشن روی زمین هست که به راست پیچیدن باعث ایجاد ضربه و صدای مختصری زیر دستات میشه) در واقع پیوسته و با صدا وررررر کار میکرد که چرخوندن به راست و چپ تاثیری در صدا نداشت.
برای دوستم که کنار چرخ بود: کارکرد بدون کوچک ترین صدا و کاملا طبیعی!

قفط یک نکته! چرخ تاب داشت، تاب عمودی ، به این شکل تست شد که یک شی پلاستیکی به فاصله چند میلیمتری زیر لاستیک گرفته شد و لاستیک تا سرعت بالا(بالای 90) چرخانده شد، بعد از استاپ و توقف رد اون شی روی بعضی قسمت ها افتاده بود روی بعضی قسمتها نه! به بیان ساده تر در شکل زیر لاستیک در راستای محور y نوسان داشت.(البته اگر اون شی رو در راستای x میذاشتیم هم همین نتیجه حاصل میشد.)
منتظر نظر دوستان و اساتید محترم هستم.

camaro lt
26-07-2013, 18:50
وقتي ماشين روي جك باشه و چرخ روي هوا بچرخه، صداهايي ممكنه شنيده بشه كه در مواقع عادي وجود نداره و اين بخاطر نبود فشار و سنگيني روي قطعات متحرك و نبود فشار روي بخشهاي درگير با چرخش هست.
مثلا توي ماشينهاي ديفرانسيال عقب، اگر يكي از چرخهاي عقب روي هوا باشه و بچرخه، به علت نبود وزن ماشين روي چرخ و نبود فشار روي كرانويل و پنيون ديفرانسيال، صداهاي بم و نسبتا زيادي از ديفرانسيال در مياد كه ممكنه فكر كنيد ديفرانسيال خرابه و يا زوزه ميكشه، در حاليكه اگر روي زمين باشه و حركت بكنه اصلا اون صداها بوجود نمياد.

در مورد تاير و تاب اون هم چيز خاصي نيست، بازهم بخاطر اينكه تاير روي هوا معلق مانده، و بخاطر نيروي گريز از مركز در سرعت زياد چرخش تاير، كمي تغيير شكل و از فرم افتادن بوجود مياد كه در حالت عادي و روي زمين اينجوري نيست.
اين آزمايش نشون ميده مشكل از همان پلوس و زمانيه كه وزن و فشار روي اون افتاده، و حالا بايد آزمايشي انجام بشه كه در اون ماشين در وضعيت حركت معمولي روي جاده تست بشه تا اون صدا در بياد، و شايد بهترين وسيله همان غلتكهاي تست حركت ماشين باشه كه توي مراكز آزمايش فني و بعضي تعميرگاهها وجود داره.
وقتي تاير روي هوا است، بخاطر زياد شدن طول فنر و كش آمدن اون، ممكنه بخشي كه باعث صدا ميشه از چيزي ديگه كه عامل ثانويه باشه فاصله بگيره، و نشه درست فهميد كه علت چيه؟
شما فقط پيش همان تعميركار اولي برديد؟
و دومي كه ميگفت مشكل از فنر پلوس بايد باشه؟
به چند نفر ديگه هر سر بزنين و فقط از اونها مشورت بگيريد و بگيد كه چه كارهايي انجام دادين و چه قطعاتي عوض شده.
توي باز كردن سري دوم كه براي چك كردن فنر پلوس بود، آيا چيزي ديده شد كه نشان از سائيدگي و برخورد قطعه باشه؟
بخصوص توي كله پلوس ( ساچمه ها) و سه شاخه داخل مشعلي( سمت گيربكس)
هرچي هست به احتمال قوي از اين دو محل بايد باشه، چون بجز اين دو بخش چيز ديگه اي نيست كه به اون شك داشته باشيم.
بيرون از اونها هم كه ظاهرا پلوس به جايي گير نميكنه و برخوردي نداشته، همين آزمايش بلند كردن چرخ هم نشون ميده كه مشكل از اونهاست.
ماشين رو خاموش و خلاص كنين و فرمان تا انتها بپيچانيد( به همان سمتي كه هميشه صدا ميده) و ماشين رو با دست هل بديد و يكي سمت تاير باشه ببينه صدايي مياد؟
شايد در اون حالت هم صدا باشه و بهتر بشه محل اون رو تشخيص داد.

arash_a59
26-07-2013, 19:08
جناب camaro lt ممنون از پاسختون
اما جواب چند سوال که پرسیده بودید:
1-در حالت عادی ماشین وقتی مستقیم در حال حرکت هست هیچ ضربه ای زیر فرمون احساس نمیشه اما با افزایش سرعت صدای چرخها(وررر شنیده میشه، این تازه ایجاد شده) و به محض چرخش فرمون زیر دست زبری عجیبی(مشکل اصلی) به خوبی احساس میشه، البته ابن نکته رو اضافه کنم شاید مهم باشه امروز که ماشین رو بردم رو جک بعدش توی سرعتهای بسیار پایین هم زبری زیر فرمان احساس میشد(قبل از روی جک بردن در سرعت بالای 60-70 احساس میشد) در واقع خیلی بدتر شده الان وضعیتش!!!
2-وقتی پلوسها باز شد هیییچ مورد مشکوکی مشاهده نشد، مشعلی ها کاملا سالم و خوب بودند سر پلوس هم در سلامت کامل بود جوریکه مکانیک مونده بود من از چی شاکیم!
3-ماشین در حالت خاموش و خلاص و حتی روشن و خلاص و حتی سرعت های پایین(البته امروز بعد از بردن روی جک وضعش بدتر شده) هم صدا نمیده و زبری حین پیچش فرمون رو نداره
4-اون مکانیکی که تشخیص فنر پلوس داد دیروز رفتم پیشش(قبل این تست) و ازش خواستم این تست رو باهم انجام بدیم دستش بند بود و گفت بی فایدست(شرحش رو نوشتم) گفت با تعویض جای لاستیک هات مشکلت حل خواهد شد! گفت ال 90 منم این درد رو داشت حتی بلبرینگ هم براش خریدم اما جای لاستیک رو عوض کردم حل شد!

جسارتا یه سوال برای من ایجاد شده، اگه مشکل از سر پلوس باشه باید روی جک هم خودش رو نشون بده، چون برای سرپلوس فرقی نمیکنه چرخ زیر بار باشه یا خیر چون هیچ نیروی عمودی رو تحمل نمیکنه، اینکه روی جک بی صدا و روی زمین صدا دار میشه نمیتونه از بلبرینگ چرخ باشه؟

camaro lt
27-07-2013, 00:16
با اين توضيحاتي كه داديد، من هم به بلبرينگها بيشتر شك بردم.
البته جاي تعجبه كه چرا با يك بار جك زدن و چرخش تاير بطور معلق، مشكل حادتر شده؟
شايد اينجور بشه تعبير كرد كه با جك زدن و نبود فشار خاصي روي بلبرينگ، و البته چرخش تاير در اين وضعيت، به نوعي آزادي عمل براي اون مشكل بيشتر شده و خودش رو بهتر نشون داده، و ايراد بيشتر شده
بلبرينگهاي چرخ جلو پژو ها و البته 206 بصورت تكي در هر چرخ وجود داره ، كه در واقع دوتا بلبرينگ با يك كنس واحد به حساب مياد و همين مشكل رو كمي پيچيده ميكنه.
توصيه اون مكانيك ظاهرا خرجي نداره و شما هم جاي دوتا تاير جلو را با هم عوض كنين، و ببينين نتيجه چيه؟
يك كار ديگه اينكه وقتي تاير رو باز كرديد، ماشين رو روشن و توي دنده بذاريد تا پلوس گردش بكه و البته فرمان هم به سمتي كه مشكل بوجود مياد بچرخانيد و ببينيد باز هم اون حالت زبري وجود داره؟
از همان روش شنيدن صدا( استفاده از يك لوله و يا چوب براي انتقال صدا به گوش) استفاده كنين و بيشتر در محل سگدست و جايي كه بلبرينگ در اون نصب شده جستجو كنين.
شايد حتي با گذاشتن دست و لمس اون نقاط در اين حالت بشه صدا و ارتعاشات خاص اون رو تشخيص داد،ولي مسائل ايمني را حتما رعايت كنين و مراقب باشيد.
صداي خاصي كه در حال حركت مستقيم بوجود آمده هم ميتونه يكي ديگه از نشانه هاي اون باشه

arash_a59
27-07-2013, 07:39
ممنون از پاسختون متاسفانه تا هفته اینده دسترسی به ماشین ندارم در اولین فرصت پیشنهادتون رو تست خواهم کردضمنا عرضتون در مورد بلبرینگ چرخ ۲۰۶کاملا درسته دو بلبرینگ در یک پوسته هستند و رفتار پیچیده ای دارند.من به هر مکانیکی که گفتم بلبرینگم رو چک کنه این کارو کرده و بعدشم گفته هیچیش نیست برو:چرخ رو میبره رو جک با دست یه تاب میده صدایی نمیشنوه همچنین لقی چرخ روهم بررسی میکنه که اونم لق نمیزنه میگه بلبرینگ سالمه

Life24
27-07-2013, 12:04
سلام
خسته نباشید.
پراید 111 یکسال کارکرده و زیاد هم کولر نکشیدیم. جند روز هست دکمه کولر میزنم چراغش سبز میشه اما با فن فرق نداره.
من فکر نمیکنم گاز کولر تمام شده باشه.چون احساس میکنم وقتی کولر میزنم اصلا روشن نمیشه! و موتور قبلا وقتی کولر میزدم میرفت تو زور . الان فرق نداره. من حدسم این هست که اصلا روشن نمیشه! نمیدانم حدس میزنم.باید برم برق کار؟ خودم تست اولیه نمیتونم انجام بدم ببنم چیه جریان؟

camaro lt
27-07-2013, 12:37
سلام
خسته نباشید.
پراید 111 یکسال کارکرده و زیاد هم کولر نکشیدیم. جند روز هست دکمه کولر میزنم چراغش سبز میشه اما با فن فرق نداره.
من فکر نمیکنم گاز کولر تمام شده باشه.چون احساس میکنم وقتی کولر میزنم اصلا روشن نمیشه! و موتور قبلا وقتی کولر میزدم میرفت تو زور . الان فرق نداره. من حدسم این هست که اصلا روشن نمیشه! نمیدانم حدس میزنم.باید برم برق کار؟ خودم تست اولیه نمیتونم انجام بدم ببنم چیه جریان؟

در ابتدا از سالم بودن فيوز كولر در جعبه فيوز ، دكمه AC در داشبرد ، و اتصالات برق مطمئن شويد، اگر فيوز سوخته بود تعويض كنين و اگر دوباره سوخت بايد علت پيدا و رفع بشه.
اگر فيوز سالم بود، اينبار رسيدن برق به كمپرسور بايد چك بشه ( محل اين فشنگي در تصوير مشخص شده ) معمولا از سوكت فشنگي فشار گاز در لوله پر فشار اين كار انجام ميشه و با اتصال دو سر فيشهاي سوكت به همديگه برق مستقيم به كلاچ كمپرسور كولر وصل شده و كمپرسور ميچرخه.
اگر با انجام اين كار كمپرسور درگير شد و چرخيد، احتمالا گاز كولر كم شده و اگر گاز كافي باشه ،بايد خنك كنندگي كولر مشخص بشه، و اگر نشد يعني كه گاز خالي شده، البته اين روش بايد فقط براي حدود يك دقيقه انجام بشه كه اگر گاز كولر به دلايلي تخليه شده بود كمپرسور بيجهت كار نكنه.
در نهايت اگر مشكل مشخص نشد به برقكار و كولر ساز خودرو مراجعه كنين.

kasra2002
27-07-2013, 18:05
سلام
خسته نباشید.
دوست گرامی همونطور که فرمودند به احتمال زیاد مشکل شما بعد از فیوز از گاز کولر هست که در اینصورت و بعد از تست خودتون به همون روش در صورتی که گاز کاملا خالی شده باشه به این نکته توجه کنید که در پراید این مساله معموله که در کنار رادیاتور و محل رطوبت گیر کولر در اثر دست انداز و ... شکستگی کوچکی پیش میاد که در این صورت توصیه می کنم که اول اگر گاز تا انتها خالی شده و کم نشده
حتما به تعمیر کار بگید اول با هوا تست کنه که الکی گاز مصرف نکنید و بعد (اگه خواستید میتونید با uv هم تست کنید) و بعد از اون بهتره که رطوبت گیر رو عوض کنید و در صورتی که شکستگی در محل که گفتم وجود داشت ببرید با پرس و جوش سری رو عوض کنید تا هم قوی تر و مطمئن تر شه و خرجش هم کمتر باشه
درضمن از کولر بیشتر استفاده کنید حتی در زمستان (به مصرفش میارزه) و تسمه رو هم چک کنید

camaro lt
28-07-2013, 07:00
ایرانی‌ها سالی چند بار به تعمیرگاه می‌روند؟ اقتصاد > صنعت - روزنامه دنیای اقتصاد نوشت:

یک روز پس از آنکه ایساکو برای دفاع از مقام اولی خود در خدمات پس از فروش، به جمع خبرنگاران آمد، مدیر مهندسی و بازرسی خدمات شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد نیز میزبان رسانه‌ها شد تا از نحوه و روند ارزیابی خدمات پس از فروش خودروسازان بگوید. طی دو هفته گذشته بحث شدیدی بین ایساکو و سایپایدک به عنوان شرکت‌های خدمات پس از فروش ایران خودرو و سایپا در گرفته و هر یک از طرفین ادعا می‌کنند خودشان مقام اول را در خدمات کسب کرده اند. سایپایی‌ها با استناد به همایشی که خود برگزار کرده اند، این ادعا را دارند و ایران خودرویی‌ها نیز با توجه به اعلام آمار اخیر شرکت بازرسی، خود را مستحق عنوان اولی می‌دانند.
شاید از پس همین ادعاها بود که مدیر مهندسی شرکت بازرسی نیز میزبان رسانه‌ها شد تا بگوید روند ارزیابی عملکرد شرکت‌های خدمات پس از فروش به چه شکل است.
سعید تاجیک با اشاره به اینکه امتیاز شرکت‌های خدمات پس از فروش، براساس کیفیت خدمات، سرعت و هزینه خدمات و همچنین نتایج عملکرد تعیین شده است، گفت: 50 درصد امتیاز این شرکت‌ها براساس نتایج عملکرد تعیین می‌شود که این بخش موضوع رضایت‌مندی مشتریان را در بر می‌گیرد. همچنین کیفیت خدمات سهم 25 درصدی، سرعت خدمات سهم 20 درصدی و هزینه خدمات نیز سهم 5 درصدی را در امتیاز شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پس از فروش خودرو دارا هستند.
تاجیک با بیان اینکه میزان مراجعه مشتریان به شبکه خدمات پس از فروش 66 درصد بیشتر از متوسط جهانی است، تاکید کرد: یکی از ایرادات اصلی در وضعیت ارائه خدمات توسط شرکت‌های خودروساز در ارزیابی سال 91، مشکل تامین قطعات یدکی و کمبود در این زمینه است. این امکان وجود دارد که جمع تامین قطعه توسط این شرکت‌ها در طول سال 91 به هدف تعیین شده رسیده باشد، ولی در واقع اجرای این طرح در برخی ماه‌ها با تاخیر همراه بوده است.
وی در عین حال تاکید کرد که تعداد پذیرش خودروها در نمایندگی‌های مجاز شرکت‌های خودروساز در سال 90 معادل5.16 خودرو به ازای هر نمایندگی بود که این رقم در سال 91 به 15 خودرو در روز رسید. همچنین هر خودروی ایرانی سالانه 5.2 مرتبه به نمایندگی‌های مجاز شرکت‌های خودروساز مراجعه می‌کند که این رقم در دنیا 5.1 تا 75.1 مرتبه است. با توجه به این آمار شرکت بازرسی، اگر تعداد خودروهای حال حاضر در کشور را حدود 15 میلیون دستگاه بگیریم، ایرانی‌ها در مجموع سالی 37 میلیون و 500 هزار بار به نمایندگی‌ها و تعمیرگاه‌ها مراجعه می‌کنند.

Life24
28-07-2013, 08:49
دوست گرامی همونطور که فرمودند به احتمال زیاد مشکل شما بعد از فیوز از گاز کولر هست که در اینصورت و بعد از تست خودتون به همون روش در صورتی که گاز کاملا خالی شده باشه به این نکته توجه کنید که در پراید این مساله معموله که در کنار رادیاتور و محل رطوبت گیر کولر در اثر دست انداز و ... شکستگی کوچکی پیش میاد که در این صورت توصیه می کنم که اول اگر گاز تا انتها خالی شده و کم نشده
حتما به تعمیر کار بگید اول با هوا تست کنه که الکی گاز مصرف نکنید و بعد (اگه خواستید میتونید با uv هم تست کنید) و بعد از اون بهتره که رطوبت گیر رو عوض کنید و در صورتی که شکستگی در محل که گفتم وجود داشت ببرید با پرس و جوش سری رو عوض کنید تا هم قوی تر و مطمئن تر شه و خرجش هم کمتر باشه
درضمن از کولر بیشتر استفاده کنید حتی در زمستان (به مصرفش میارزه) و تسمه رو هم چک کنید

سلام
نه منظورم از مصرف کم کولر این هست که پارسال بعد از تابستان ماشین تحویل گرفتیم. این اولین تابستان هست :n02:

Life24
28-07-2013, 08:51
در ابتدا از سالم بودن فيوز كولر در جعبه فيوز ، دكمه AC در داشبرد ، و اتصالات برق مطمئن شويد، اگر فيوز سوخته بود تعويض كنين و اگر دوباره سوخت بايد علت پيدا و رفع بشه.
اگر فيوز سالم بود، اينبار رسيدن برق به كمپرسور بايد چك بشه ( محل اين فشنگي در تصوير مشخص شده ) معمولا از سوكت فشنگي فشار گاز در لوله پر فشار اين كار انجام ميشه و با اتصال دو سر فيشهاي سوكت به همديگه برق مستقيم به كلاچ كمپرسور كولر وصل شده و كمپرسور ميچرخه.
اگر با انجام اين كار كمپرسور درگير شد و چرخيد، احتمالا گاز كولر كم شده و اگر گاز كافي باشه ،بايد خنك كنندگي كولر مشخص بشه، و اگر نشد يعني كه گاز خالي شده، البته اين روش بايد فقط براي حدود يك دقيقه انجام بشه كه اگر گاز كولر به دلايلي تخليه شده بود كمپرسور بيجهت كار نكنه.
در نهايت اگر مشكل مشخص نشد به برقكار و كولر ساز خودرو مراجعه كنين.

سلام
راستش تو دفترچه اصلا چیزی به عنوان فیوز کولر ندیدم و ننوشته بود!! پراید 111
دیروز در حالت درجا دوباره چک کردم.ظاهرا من اشتباه کردم و کولر روشن میشه.اما دریغ از 1 ذره باد خنک.من فکر کنم گاز کولر به علت نشتی کلا خالی شده. باید تعمیرکار چه دستگاهی داشته باشه برای چک و رفع نشتی؟

camaro lt
28-07-2013, 12:06
سلام
دیروز در حالت درجا دوباره چک کردم.ظاهرا من اشتباه کردم و کولر روشن میشه.اما دریغ از 1 ذره باد خنک.من فکر کنم گاز کولر به علت نشتی کلا خالی شده. باید تعمیرکار چه دستگاهی داشته باشه برای چک و رفع نشتی؟
شما بايد ببيني كمپرسور درگير ميشه يا نه؟
اگر درگير نشد دو دليل داره، يا برق به مگنت كلاچ كمپرسور نميرسه، و يا گاز خالي شده، كه با آزمايش توضيح داده شده ميشه علت را فهميد.
اگر گاز خالي شده باشه بايد به كولر ساز مراجعه كنين تا اون با وارد كردن هوا به داخل لوله ها و استفاده از كف محل نشتي را پيدا و رفع بكنه.
دستگاه خاصي براي اين كار وجود نداره و صرفا استفاده از ابزارهاي معمول و البته مهارت تعميركار وسيله اصلي به حساب مياد.

kasra2002
28-07-2013, 16:56
سلام

توضیح پست قبلی منو بخونید عزیز
فیوز هم یا نوشته ac و یا conditioner در هر حال ایراد معمول پراید در خالی کردن گاز از او رینگ و بعد از اون از همونه که گفتم
با تست هوا و اگه نشتی کم باشه با تست مواد UV نشون میده که بیشتر کولر سازهای مجرب دارند از گارانتی گذشته؟؟؟؟
ولی حتما رطوبت گیر رو که یه چیزی شبیه کپسول کوچکی در کنار رادیاتوره عوض کنید تا کار به تعویض شیر نرسه و درد سر درست نشه چون ممکنه یعد مدت کوتاهی بدون کم شدن گاز باد خنک تعطیل

kasra2002
28-07-2013, 17:09
دوستان امروز دوباره به یاد سیر تکامل تولید خودرو در ایران شدم که باز هم ... البته جای طولانی نویسی نیست ولی بازهم دلگیر شدیم...
خیلی باحاله
405 تبدیل به سمند میشه ( خوب باز پلتفرمه ای...)
بعد از دو سال سمند lux می شه اونم فقط با یه صندلی برقی و درب صندوق برقی و چراغ عقب ( باز هم مثبته :n27:)
یکسال می گذره به این نتیجه می رسند که امکاناتش زیادیه مردم لازم ندارند کامپیوترش پسرفت میکنه (سرعت دیجیتال- مقدار سوخت- دمای هوا- فاصله - سرعت متوسط و فلاشر دوحالته و ...)
جلو پنجره ایش عوض میشه در عوض آنتن برقی چیه اگه سالم باشه که نمیشه شکستش اضافیه و حدف...
بگذریم از سیستم فنی و کاتالیزور و از این حرفا
راستی آینه و شیشه برقی و کامپیوتر هم زیادی بود و لازم نداشت
اسم ماشین مهم بود که عوض شد
ببخشید این حرفا و تکرارشون اینجا کار درستی نبود
ولی منو به یاد اصل مشتری مداری ( مشتری پر رو میشه ) رو میخواستم به مقاله بالا اضافه کنم و درضمن بود و نبود قطعات یدکی درست ولی یه سری از قطعات فانتزی کم مصرف که ایرانی هم هستند دیگه چرا نیست
(مثلا قطعات موتور و فنی میگیم هیچ ولی دریچه بخاری یا جا سیگاری که موقع تحویل روی ماشین نبوده دیگه چرا گیر نمیاد.

Life24
28-07-2013, 19:34
توضیح پست قبلی منو بخونید عزیز
فیوز هم یا نوشته ac و یا conditioner در هر حال ایراد معمول پراید در خالی کردن گاز از او رینگ و بعد از اون از همونه که گفتم
با تست هوا و اگه نشتی کم باشه با تست مواد UV نشون میده که بیشتر کولر سازهای مجرب دارند از گارانتی گذشته؟؟؟؟
ولی حتما رطوبت گیر رو که یه چیزی شبیه کپسول کوچکی در کنار رادیاتوره عوض کنید تا کار به تعویض شیر نرسه و درد سر درست نشه چون ممکنه یعد مدت کوتاهی بدون کم شدن گاز باد خنک تعطیل

سلام
نه صفحه فیوز تو دفترچه رو پیدا کردم اما چیزی به عنوان فیوز کولر یا خنک کننده نیست. یک خنک کننده هست اونم زده خنک کننده موتور
میشه بفرمائید 111 فیوز کولرش چه شماره و رنگی هست؟ برم چکش کنم تو دفترچه ندیدم