PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : Microsoft Flight Simulator X

صفحه ها : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25

arashmaz
04-04-2010, 22:20
می دونم منظورت نقشه تقرب نیست؛ ولی میذارم (چون می خوام برم بخوابم! :31: )

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
------------------------------------------------------

منظورم دقیقا همینه..منتها این هم از کتاب jeppesen است که من دارم..تو درسامون بود..ولی من مثل همین برای همه فرودگاهها رو میخوام!!!

ebicross
04-04-2010, 22:35
همه رو گفتی ولی نگفتی چیکار بکنیم که با هدینگی که ATC میده بیفتیم در راستای باند....:11:
معمولا اینطور نیست.
ولی بعدش با استفاده از ILS و یا طرحهای تقرب جداگانه مسیر اصلاح میشه تا در راستای باند باشید.

B.J.U
04-04-2010, 23:35
سلام من هنوز هم بلد نشدم ILS فرود بیارم اگه میشه یکم دقیقتر توضیح بدبد.در ضمن با با بوئینگ 737 پرواز میکنم

ebicross
05-04-2010, 00:41
سلام من هنوز هم بلد نشدم ILS فرود بیارم اگه میشه یکم دقیقتر توضیح بدبد.در ضمن با با بوئینگ 737 پرواز میکنم

آموزش صفحه ی 1 رو خوندی؟ بخش ILS شو.
اگر اونو خوندی و باز هم متوجه نشدی بگو تا توضیح کاملتر بدم.

iq-boy
05-04-2010, 00:59
قبل از همه چی از شما باید قول بگیرم که طرح تقرب با استفاده از NDB و VOR DME رو کامل توضیح بدین.

چشم حتما می نویسم تا غلطامو بگیرید. اصولا فکر نمی کنم نوشته مکتوبی در مورد این طرحهای تقرب به زبان فارسی رو اینترنت باشه و اگر این کار رو بکنیم تک میشیم :11:

---------- Post added at 01:59 AM ---------- Previous post was at 01:55 AM ----------

منظورم دقیقا همینه..منتها این هم از کتاب jeppesen است که من دارم..تو درسامون بود..ولی من مثل همین برای همه فرودگاهها رو میخوام!!!

خوب جپسن معتبرترین شرکت برای چاپ چارتهای پروازی هست. چارتهای فرودگاههای ایران رو از دویژن ایران به آدرس زیر می تونید دانلود کنید :

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

البته چارتها کمی قدیمی هستند و چند تا NDB به VOR تغییر کرده (مثل ان دی بی رودشور) و اسم چندتا طرح تقرب عوض شده که دوستان دویژن قول دادند چارتهای جدید رو بگذارند. اما تغییرات چون جزیی هست، زیاد به چشم نمیاد و از همینا می تونید استفاده کنید :11:

همه رو گفتی ولی نگفتی چیکار بکنیم که با هدینگی که ATC میده بیفتیم در راستای باند....:11:

ATC سیمیلاتور تو ایران معمولا کمی گیج میزنه. شما جهت باندی رو که می خواهید فرود بیاید رو که می دونید؟ خوب سیستم های ناوبریتون رو هم که تنظیم کردید (VOR فرودگاه، NDB رانوی مورد نظر و در صورت وجود ILS) که لااقل یکی از اینها جهت نهایی رو به شما نشون خواهند داد. ATC معمولا تا 5-20 درجه اختلاف با جهت باند شما رو همراهی می کنه، و شما باید بعد از آخرین تماس با ATC با دیدن اطراف فرودگاه رو ببینید. اما مثلا اگر در شهری مثل فرانکفورت بخواهید فرود بیاید تعدد فرودگاهها شما رو گیج می کنه و حتما باید از ADF و VOR و در صورت وجود ILS استفاده کنید.
این نکته رو هم بگم که ATC سیمیلاتور معمولا از هیچ طرح تقربی استفاده نمی کنه و فقط با ایجاد یک فضای مناسب عمل ترکینگ تا روی باند رو برای شما پیش بینی می کنه و به اطلاعتون می رسونه. معمولا برای پرواز حرفه ای احتیاج به چارت های طرحهای تقرب هست و شناخت اینیشیال اپروچ فیکس ها.:11:

ATC سیمیلاتور تو ایران معمولا کمی گیج میزنه. شما جهت باندی رو که می خواهید فرود بیاید رو که می دونید؟ خوب سیستم های ناوبریتون رو هم که تنظیم کردید (VOR فرودگاه، NDB رانوی مورد نظر و در صورت وجود ILS) که لااقل یکی از اینها جهت نهایی رو به شما نشون خواهند داد. ATC معمولا تا 5-20 درجه اختلاف با جهت باند شما رو همراهی می کنه، و شما باید بعد از آخرین تماس با ATC با دیدن اطراف فرودگاه رو ببینید. اما مثلا اگر در شهری مثل فرانکفورت بخواهید فرود بیاید تعدد فرودگاهها شما رو گیج می کنه و حتما باید از ADF و VOR و در صورت وجود ILS استفاده کنید.
این نکته رو هم بگم که ATC سیمیلاتور معمولا از هیچ طرح تقربی استفاده نمی کنه و فقط با ایجاد یک فضای مناسب عمل ترکینگ تا روی باند رو برای شما پیش بینی می کنه و به اطلاعتون می رسونه. معمولا برای پرواز حرفه ای احتیاج به چارت های طرحهای تقرب هست و شناخت اینیشیال اپروچ فیکس ها.:11:

joopin
05-04-2010, 11:06
سلام دوستان لطفا این دو تصویر رو ملاحظه کنید :

1- کسی در مورد تصویر اولی توضیحی داره؟یعنی فرقی داره روندن هواپیما تو این حالت؟ هر کی هر توضیح یا نظری د اره ممنون میشم بذاره....اون کمد دیواری که رو دم هواپیما هست چیه؟ مدل این هواپیما رو میشه تشخیص داد؟تو FS شبیه سازی این حالت وجود داره؟
2-این تصویر دومی می تونه واقعی باشه؟یا فیک هست؟

B.J.U
05-04-2010, 13:02
درباره ی تصویر اول چیزی نمیدونم ولی تصویر دوم هم واقعی هست هم نیست!!
این تصویر معکوس شدن موتور رو نشون میده که معکوس شدن باعث کاهش سرعت میشود.در این روش هوا به جای این که از پشت هوپیما بیرون بیاید از جلو میاد که باعث میشه سرعت سریع کم بشه ولی این کار فقط وقتی روی زمین هستی انجام پذیره نمیدونم چه طوری اون رو تو هوا معکوس کردن .شاید فتوشاپ باشه

آموزش صفحه ی 1 رو خوندی؟ بخش ILS شو.
اگر اونو خوندی و باز هم متوجه نشدی بگو تا توضیح کاملتر بدم.

اگه منظورتFlight School 1.4 هست که آره خوندمش اگر نه که من تو صفحه ی اول چیزی پیدا نکردم یکم برام دقیقتر توضیح بده

valapeji
05-04-2010, 14:43
واقعی به نظر میاد

iq-boy
05-04-2010, 15:15
سلام دوستان لطفا این دو تصویر رو ملاحظه کنید :

1- کسی در مورد تصویر اولی توضیحی داره؟یعنی فرقی داره روندن هواپیما تو این حالت؟ هر کی هر توضیح یا نظری د اره ممنون میشم بذاره....اون کمد دیواری که رو دم هواپیما هست چیه؟ مدل این هواپیما رو میشه تشخیص داد؟تو FS شبیه سازی این حالت وجود داره؟
2-این تصویر دومی می تونه واقعی باشه؟یا فیک هست؟

در مورد تصویر اول، تصویر Shuttle Carrier Aircraft (SCA) هست، که وظیفه حمل شاتل از محل لندینگ به بیس پرتاب (معمولا پایگاه کندی در لس آنجلس) رو بر عهده داره. (بعضی اوقات برای تست فضانوردان هم استفاده میشه).این هواپیما یک 747-100 (مدل SR یا همون Short Range)هست و ماکزیمم وزن برای تیک آفش چیزی حدود 710،000 پوند (322 تن) هست. وظیفه اصلی اون کمد دیواری ها حفظ تعادل قسمت عقب هواپیما رو دارند که با اضافه کردن وزنه های مخصوص به درون آنها با وزن شاتلی که حمل می کنند یک حالت تراز برقرار می کنند ضمن اینکه ثبات هواپیما رو در چرخشها حفظ می کنند. در این کمد ها سیستم های رادیویی هم تعبیه شده.
برای شبیه ساز چندین شرکت مدل سازی کردند. برای FSX ، شرکت Project Open Sky این مدل رو ارائه داده و چون من خودم دانلودش نکردم هیچ نظری راجع بهش ندارم.
در مورد "روندن" هم، مسلما تغییراتی وجود داره. محدودیت در bank angle، سرعت تیک آف بیشتر، و فرود بسیار دقیق و آرام (بعلت وزن زیاد) حداقلهاش هست.

در مورد تصویر دوم، فکر می کنم، دریچه موتور بعلتی کنده شده (برخورد با پرنده، یا مشکلات فنی ناشی از قدمت و...). چون موتور هواپیما از نوع توربو فن هست، برای پرنده مشکل خاصی بوجود نمیاد، جز اینکه مقداری از قدرت این موتور کاسته میشه. خلبان در این شرایط بنا به میزان خرابی ممکنه سوخت موتور رو قطع کنه و هواپیما رو با یک موتور در اولین فرودگاه ، بصورت اضطراری فرود بیاره.

esfehanei
05-04-2010, 16:57
ممنون از نظراتتان در مورد سوال من
من معمولا با 747 پرواز می کنم و این مشکل برام پیش می آد(البته از اولین باری که این برنامه رو گرفتم تا حالا هنوز نتونستم در ست فرود بیام به جز چند بار )
روش های مختلفی رو گفتید منILSرو از توی مقاله خوندم ولی موقعی که فرکانس باند فرود رو وردوشتم و خواستم که وارد کنم نشد!!1
یعنی اگه مثلا فرکانس110.10با شه این عدد110رو نمی نویسه از 136تا نزدیکی 125-126بیشتر نمی اد و دوباره 136 رو می نویسه شاید برای شما عجیب باشه ولی برای من این اتفاق افتاد
نسخه برنامه من هیچ فارسی ساز و از این جور اضافات نداره فقطAcceleration packرو داره
لطفا یه کمکی بنمایید

iq-boy
05-04-2010, 17:23
ممنون از نظراتتان در مورد سوال من
من معمولا با 747 پرواز می کنم و این مشکل برام پیش می آد(البته از اولین باری که این برنامه رو گرفتم تا حالا هنوز نتونستم در ست فرود بیام به جز چند بار )
روش های مختلفی رو گفتید منILSرو از توی مقاله خوندم ولی موقعی که فرکانس باند فرود رو وردوشتم و خواستم که وارد کنم نشد!!1
یعنی اگه مثلا فرکانس110.10با شه این عدد110رو نمی نویسه از 136تا نزدیکی 125-126بیشتر نمی اد و دوباره 136 رو می نویسه شاید برای شما عجیب باشه ولی برای من این اتفاق افتاد
نسخه برنامه من هیچ فارسی ساز و از این جور اضافات نداره فقطAcceleration packرو داره
لطفا یه کمکی بنمایید

ولی من معمولا با 747 بهترین لندینگ هام رو داشتم. چون پرفورمنس خیلی بالایی داره . اما راجع به سوال شما، فکر می کنم شما فرکانس ILS رو توی COM1 رادیو تنظیم می کنید، که چنین رنجی داره. فرکانس ILS رو باید در قسمت NAV1 وارد کنید. فرکانسهای ILS معمولا بین 109-113 هستند. تو تصویر زیر NAV1 رو براتون مشخص کردم. ضمن اینکه اگر آشنایی با کدهای مورس دارید، با روشن کردن ID زیر همون فرکانس، صدای مورس دستگاه مورد نظر رو خواهید شنید و مطمئن خواهید شد که همون ILS مورد نظر شماست.
البته اگر با PMDG پرواز می کنید باید این فرکانس رو از طریق FMS وارد کنید.

B.J.U
05-04-2010, 17:23
باسلام اگه ممکنه تکسچر ایرلاین های مختلف برای هواپیما ها FSX بزارید و بیشتر هم ایرانی باشند
راستی چرا دیگه هواپیما Upload نمی کنید؟

esfehanei
05-04-2010, 19:11
ممنون از پاسخ شما
اگه امکان دارد در مورد کار با VORتوضیحی بدهید ممنون می شوم
دوم اینکه آموزش.fspassengersرا دوباره برای من آپلود کنید خیلی نیاز مندم ولی نمی تونم دانلود کنم

valapeji
05-04-2010, 19:46
واقعی به نظر میاد

ebicross
05-04-2010, 20:35
آموزش FS Passengers رو دوباره آپلود کردم.
موفق باشید.

iq-boy
05-04-2010, 23:21
ممنون از پاسخ شما
اگه امکان دارد در مورد کار با VORتوضیحی بدهید ممنون می شوم
دوم اینکه آموزش.fspassengersرا دوباره برای من آپلود کنید خیلی نیاز مندم ولی نمی تونم دانلود کنم
خوب من یک مقاله ای در مورد ناوبری VOR قبلا نوشته بودم، الان واستون سرجمعش کردم و تو یک فایل ورد خدمتون میدم. این نوشته تقریبا ترجمه آموزش VOR خود شبیه ساز هست، که به نظر من معرفی اصولی رو انجام داده. البته ترجمه و تجربه با هم هست .فقط این نکته رو بگم، که اگر اساس ناوبری با VOR رو خوب یاد بگیرید ، برای ILS و طرحهای تقرب هم کارتون راحت میشه.

حجم :770 کیلوبایت

پ.ن : دوستان حرفه ای عزیز هم اگر مشکلی و ایرادی رو تو این نوشتار می بینند حتما بگند تا یک آموزش کامل داشته باشیم:11:

kiuna
06-04-2010, 00:02
ولی من معمولا با 747 بهترین لندینگ هام رو داشتم. چون پرفورمنس خیلی بالایی داره . اما راجع به سوال شما، فکر می کنم شما فرکانس ILS رو توی COM1 رادیو تنظیم می کنید، که چنین رنجی داره. فرکانس ILS رو باید در قسمت NAV1 وارد کنید. فرکانسهای ILS معمولا بین 109-113 هستند. تو تصویر زیر NAV1 رو براتون مشخص کردم. ضمن اینکه اگر آشنایی با کدهای مورس دارید، با روشن کردن ID زیر همون فرکانس، صدای مورس دستگاه مورد نظر رو خواهید شنید و مطمئن خواهید شد که همون ILS مورد نظر شماست.
البته اگر با PMDG پرواز می کنید باید این فرکانس رو از طریق FMS وارد کنید.
فرکانس ها رو از کجا باید پیدا کنیم ؟
فرکانس برج مقصد بیشتر منظورم هست

robert
06-04-2010, 00:56
فرکانس ها رو از کجا باید پیدا کنیم ؟
فرکانس برج مقصد بیشتر منظورم هست

از روی نقشه....

در نزدیکی باند و در راستای باند دو تا خط سبز رنگ بصورت فلش هستند که اگر روی آن فلش کلیک کنید فرکانس ILS رو میبینید...

TOOMY-2008
06-04-2010, 11:43
راستی TOOMY کجاست؟
نکنه بره مثل بهرام چوبین تنهامون بزاره.

خودش که می گفت امتحان دارم. نمی دونم حالا توی خود تعطیلات امتحان داشت یا داشت برای امتحان بعد تعطیلات آماده می شد. :31:

سلام دوستان

من چند روزی هست که خیلی گرفتارم و دارم برای امتحانات آماده میشم

ببخشید اگر دیر به دیر میام

B.J.U
06-04-2010, 14:53
میشه به من آموزش کامل لندینگ به روش ILS رو توضیح بدین؟ممنون

ebicross
06-04-2010, 16:47
میشه به من آموزش کامل لندینگ به روش ILS رو توضیح بدین؟ممنون

آموزش لندیگ ILS توی مقاله موجوده و به سادگی همراه با عکس توضیح داده شده.
هر جاش که مشکل دارید بگین تا کمک کنیم.

یکی اینکه میشه ILS روی روی NAV1 ست کنیم و VOR رو روی NAV2 ؟؟؟
سیستم DME بود که فاصله تا VOR رو نشون میداد فکر کنم. چطوری اینکار رو میکنه. یعنی کجا نمایش میده فاصله رو؟
چرخوندن OBS بر چه مبنایی هست؟ باید روی هدینگ باند تنظیمش کنیم؟ یا هدینگی که توش هستیم؟
آیا موقع پرواز IFR فرکانس VORها خودکار ست میشه یا خیر؟

در اینصورت ، بدین معنی است که این مرکز دارای رسیو بر روی فرکانس داده شده است و شما از طریق ست کردن "COM" می توانید با آن مرکز صحبت کنید ولی برای تنرزمیت یا دریافت صدای آنها، باید از طریق کانال NAV استفاده کنید.
یعنی برای صحبت باید فرکانس توی NAV ست بشه؟ یا نه.
یکم توضیح بیشتر بدین.
ممنون از همه.

iq-boy
06-04-2010, 18:14
دوست عزیز IQ-Boy و بقیه دوستان چند تا سوال داشتم.

یکی اینکه میشه ILS روی روی NAV1 ست کنیم و VOR رو روی NAV2 ؟؟؟

بله، چرا که نه. اصولا برای Miss approach ها، NAV2 رو روی VOR ای که در چارت مربوطه مشخص شده ست می کنند. حالا یک فرودگاهی مثل مهرآباد VOR جلوی باند قرار داره و ست کردن اون باعث فرود بهتر میشه، و می تونید از این روش استفاده کنید. اما دقت کنید که همه فرودگاهها VOR روی باند نیست.

سیستم DME بود که فاصله تا VOR رو نشون میداد فکر کنم. چطوری اینکار رو میکنه. یعنی کجا نمایش میده فاصله رو؟
والا چطوری دقیقش رو نمی دونم، اما احتمالا بر مبنای طول موج VHF که به سمت هواپیما میاد، فاصله تا مرکز رو نشون میده. اما اگر مرکز VOR مجهز به DME باشه بصورت خودکار نشون داده میشه. در هواپیمای سسنا 172 در قسمت رادیو این امکان قرار داده شده :

اما در هواپیماهای بزرگتر مثل ایرباس آ321 ، DME در دو دستگاه ND (Navigation Display و RMI (Radio Magnetic Indicator نشون داده میشه :

چرخوندن OBS بر چه مبنایی هست؟ باید روی هدینگ باند تنظیمش کنیم؟ یا هدینگی که توش هستیم؟
اینو تو مقاله توضیح دادم ولی اگر یک توضیح جامعتر بخواهید این میشه که باید ببینید در چه کورسی می خواهید به سمت VOR مورد نظر برید. اگر چارت داشته باشید که تو چارت براتون مشخص کرده که مثلا با کورس 75 از VOR تهران عبور کنید. پس OBS رو می چرخونید تا زیر ایندکس عدد 75 نشون داده بشه. البته قبلش باید هدینگ خودتون رو هم 75 کرده باشید. اینطوری CDI به شما نشون میده که کدوم طرف کورس مورد نظر هستید.
اما اگر برای ILS می خواهید تنیظیمش کنید، روی هدینگ باند تنظیم کنید. هرچند اگر تنظیم نکنید هم ILS درست کار می کنه ولی با تنظیم کردنش، شما می تونید کار مونیتورینگ رو با دقت انجام بدید (یعنی چک کنید ببینید که درست در مسیر دارید فرود میاید).

آیا موقع پرواز IFR فرکانس VORها خودکار ست میشه یا خیر؟
نه، باید قبل از پرواز، چارت پروازی داشته باشید یا اینکه فرکانس VOR ها رو یادداشت کنید و یکی یکی تا مقصد ست کنید. البته این واسه هواپیماهای کوچک و قدیمی هست. اگر از FMS استفاده کنید تمام اینها بعد از اینکه روت پروازی رو مشخص کردید، اتومات ست میشه.

یعنی برای صحبت باید فرکانس توی NAV ست بشه؟ یا نه.
یکم توضیح بیشتر بدین.
ممنون از همه
خوب این توضیح برای قسمت واقعی ماجراست. فکر نمی کنم تو سیمولاتر و حتی IVAO چنین شرایطی پیش بیاد که شما بخواهید با VOR صحبت کنید. اگر VOR شما دارای فرکانس مجزا برای رسیو هست (یعنی نشان R رو کنار اسمش داره)، به این معنی هست که یک بنده خدایی تو این مرکز وسط بیابون نشسته که در صورت اضطرار می تونید با اون صحبت کنید. باید فرکانس مورد نظر رو توی COM ست کنید تا پیام بفرستید ولی برای شنیدن، ست کردن NAv همون VOR کافی هست.
برای کلیه مکالمات رادیویی، باید از COM1 و COM2 استفاده کرد.

esfehanei
06-04-2010, 18:18
خوب من یک مقاله ای در مورد ناوبری VOR قبلا نوشته بودم، الان واستون سرجمعش کردم و تو یک فایل ورد خدمتون میدم. این نوشته تقریبا ترجمه آموزش VOR خود شبیه ساز هست، که به نظر من معرفی اصولی رو انجام داده. البته ترجمه و تجربه با هم هست .فقط این نکته رو بگم، که اگر اساس ناوبری با VOR رو خوب یاد بگیرید ، برای ILS و طرحهای تقرب هم کارتون راحت میشه.

حجم :770 کیلوبایت

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدپ.ن : دوستان حرفه ای عزیز هم اگر مشکلی و ایرادی رو تو این نوشتار می بینند حتما بگند تا یک آموزش کامل داشته باشیم:11:
پس کو فایلی نیست که
در عین حال باز هم ممنون

kiuna
06-04-2010, 20:03
از روی نقشه....

در نزدیکی باند و در راستای باند دو تا خط سبز رنگ بصورت فلش هستند که اگر روی آن فلش کلیک کنید فرکانس ILS رو میبینید...
پس باید نقشه هر فرودگاه رو از قبل داشته باشیم و بدون اون امکان نداره ؟

robert
06-04-2010, 20:52
پس باید نقشه هر فرودگاه رو از قبل داشته باشیم و بدون اون امکان نداره ؟

نه عزیز دل.. نقشه فرودگاه کدومه..؟؟؟:31:

شما تو محیط FSX دکمه ALT رو بزن ... از گزینه View گزینه MAP رو انتخاب کن... همین...:46:

رو اون باندی که میخوای فرودبیای دوتا خط نازک سبز رنگ هست... رو اون خطوط کلیک کن... فرکانس ILS رو نوشته...

خود شبیه ساز قبل از پرواز با در نظر گرفتن فرودگاه های شروع و پایان پرواز نقشه رو میسازه... منظور از MAP همون نقشه هست..

soheil_6666
06-04-2010, 21:37
دوستان سلام یک سوال من می خواستم بدونم این بازیو با کدوم مدل گیم پد بازی کنم که قیمت گیم پد زیاد هم گرون نباشه.من بازیو چند ماهه پیش خریدم ولی اصلا نمیشه با کیبورد خوب بازی کرد برا همین گذاشتمش کنار لطفا منو راهنمایی کنید

nima_arafati
06-04-2010, 22:11
بچه ها من یه مقاله کامل فارسی میخوام بی زحمت راجب ست کردن FMS ، این کلاس های ایوائو تا بخواد کلاسهای ضبط شده رو بذارن طول میکشه

من فقط میتونم Direct point ستش کنم و vor به vor رو بلد نیستم

البته همون Directesham به زودی تو سایتم برای دوستانی که بلد نیستن روش ست کردنش رو توضیح میدم

ولی پرواز با GPS خیلی بهتر به نظرم آدم دلش میگیره بدون اون :20:

پیشاپیش ممنون

Kharg Island
06-04-2010, 23:15
دوستان سلام یک سوال من می خواستم بدونم این بازیو با کدوم مدل گیم پد بازی کنم که قیمت گیم پد زیاد هم گرون نباشه.من بازیو چند ماهه پیش خریدم ولی اصلا نمیشه با کیبورد خوب بازی کرد برا همین گذاشتمش کنار لطفا منو راهنمایی کنید

دوستان 200 بار گفتن من هم میگم که بشه 201 بار. این بازی نیست شبیه ساز هستش. برای گیم پد هم بهتر به جاش از جوی استیک استفاده کنی که این مدل بد نیست در کل به درد این شبیه ساز میخوره.

مدل: joystick metalstrik 3D

ebicross
07-04-2010, 00:23
ممنون دوست عزیز من نقل قول نمیکنم چون بیشتر موضوعات رو متوجه شدم جز یک چیز.
همونطور که میدونید در پرواز IFR و تحت کنترل ATC در واقع هدینگ از طرف کنترلر اعلام میشه.
حالا اگر هدینگ رو تغییر بدیم به کورس باعث میشه که ATC اعلام کنه تو هدینگ اصلی باقی بمونیم. این مشکل پیش نمیاد؟
در ثانی بر اساس پرواز با چارتها ارتفاع هم در محدوده ی VOR ذکر شده. یعنی مثلا 4 مایلی میشه تا 1100 پا دیسنت کرد. این موضوع چی با ATC مشکلی نداره؟
یا اصلا کلا این قضایا برای پرواز VFR هستش؟
و اینکه میخوام بدونم اگر پرواز IFR رو در حالت VOR To VOR تنظیم کنیم فرکانس VOR ها خودش ست میشه یا نه؟ آیا توی این حالت ATC ما رو بر اساس VORها ناوبری میکنه یا نه باز هم قواعد خودشه.

واقعا ممنون.

دوستان منتظر!!!
آموزش VOR دوست عزیز iq-boy رو PDF کردم و اینم لینکش. فقط امیدوارم به زودی با همین سوالها و جوابها بتونیم مدرک PPL رو با استفاده از تمام دستگاههای ناوبری و پیش نیازهای آموزش PPL توضیح بدیم.
فعلا در مورد سیستمهای ناوبری بیشتر از 10 صفحه مطلب هست.
همشون با هم تحت یک E-Book به نام پرواز با کمک سیستمهای ناوبری توی تاپیک قرار میگیره.
فعلا این رو داشته باشید.

منتظر باشید و کمک کنید! :46:

iq-boy
07-04-2010, 00:59
ممنون دوست عزیز من نقل قول نمیکنم چون بیشتر موضوعات رو متوجه شدم جز یک چیز.
همونطور که میدونید در پرواز IFR و تحت کنترل ATC در واقع هدینگ از طرف کنترلر اعلام میشه.
حالا اگر هدینگ رو تغییر بدیم به کورس باعث میشه که ATC اعلام کنه تو هدینگ اصلی باقی بمونیم. این مشکل پیش نمیاد؟
QUOTE]
اول خیلی ممنون که زحمت کشیدین و بصورت PDF در آوردید:11:
در مورد ATC شبیه ساز خیلی گلایه وجود داره. در کل چنگی به دل نمی زنه. دوستانی که بصورت حرفه ای پرواز می کنند، معمولا از چارت ها (چارت های SID ، STAR و Enroute) استفاده می کنند و قید ATC رو می زنند. و یا اینکه در محیط IVAO پرواز می کنند . (به امید روزی که به اندازه کافی کنترلر داشته باشیم)
اما جواب شما اینه که چرا پیش میاد، اما موقع فرود و صعود بیشتر. اما در روت پرواز این مشکل که بوجود نمیاد هیچ، از شر فرامین ATC راحت میشید. منظورم اینه که مثلا اگر از تهران به مشهد میرید، روی DHN ، شما بوسیله تغییر جهت روی کورس جدید (با استفاده از Shift+10 ، می تونید Kneeboard رو باز کنید و از صفحه NAVlog مسیر پروازی و کورسهای هر VOR همراه با فرکانس در بیارید) دیگه احتیاجی به راهنمایی های ATC ندارید و اون هم اگر شما درست رهگیری کرده باشید چیزی نمی گه. اما برای فرود، حتما باید دستوراتش رو به موقع انجام داد...و این ضعف شبیه ساز هست. ضمن اینکه طرحهای تقرب کمی رو در اختیار می گذاره.

[QUOTE]در ثانی بر اساس پرواز با چارتها ارتفاع هم در محدوده ی VOR ذکر شده. یعنی مثلا 4 مایلی میشه تا 1100 پا دیسنت کرد. این موضوع چی با ATC مشکلی نداره؟
اون چارت ها، ارتفاع مشخصی دارند ، چون موانع واقعی سر راه هستند. مثلا برج میلاد هست نباید زیر ارتفاعش باشید. نحوه خوندن چارتها خودش مقوله ای جداست که باید از TOOMY عزیز کمک بگیریم. اما شما اگر به فرامین ATC در مورد ارتفاع گوش کنید مشکلی پیش نمیاد. VOR ها ارتفاع خاصی ندارند.

و اینکه میخوام بدونم اگر پرواز IFR رو در حالت VOR To VOR تنظیم کنیم فرکانس VOR ها خودش ست میشه یا نه؟ آیا توی این حالت ATC ما رو بر اساس VORها ناوبری میکنه یا نه باز هم قواعد خودشه.

واقعا ممنون.
نه. تنها وسیله ای که VOR رو اتومات ست می کنه FMS هست که یک کامپیوتر حسابیه. بقول یکی از دوستان دویژن خوب مگر خلبان برگ چغندره :31: VOR به VOR یک روش قدیمی پروازی هست. زمانی که هواپیماها تو امریکا می خواستند محموله پستی برسونند. تو دنیای امروزی ما راههای هوایی با ارتفاع بالا و یا ارتفاع کم داریم. که معمولا هواپیماهای مسافربری در مسافت های زیاد از همون راههای ارتفاع بالا استفاده می کنند که تو شبیه ساز هم لحاظ شده و مزیتش سرعت بالای هواپیما و ظرفیت لازم برای تعداد زیادی هواپیماست.
اما VOR به VOR فقط مسیرهای بین دوتا دستگاه VOR رو به ما میده.و ATC بر اساس VOR برامون مسیر تعیین می کنه. بهتره ناوبری و رهگیری کورسها رو دستی انجام بدیم قبل از اینکه ATC هدینگ به ما بگه. برای اینکه مهارت ناوبریتون بالا بره، خیلی خوبه و الا تو راههای هوایی از Waypoint ها استفاده میشه و مسیرها رو نسبتا کوتاهتر می کنه.
:11:

nima_arafati
07-04-2010, 08:36
تنها وسیله ای که VOR رو اتومات ست می کنه FMS هست که یک کامپیوتر حسابیه.iq-boy عزیز میشه این روش اتومات ست کردن رو بفرمائید منم تو همینش گیر کردم هر کاریش میکنم فقط دایرکت ست میشه ، ممنون :10:

iq-boy
07-04-2010, 10:48
iq-boy عزیز میشه این روش اتومات ست کردن رو بفرمائید منم تو همینش گیر کردم هر کاریش میکنم فقط دایرکت ست میشه ، ممنون :10:
نیما جان منظورتون دقیقا چیه؟ یعنی می خواهید روت تو FMS ست کنید؟ خوب باید تایپ هواپیما رو بفرمایید. چون FMS هر هواپیمایی فرق داره.
اگر با GPS پرواز می کنید، دیگه ست کردن VOR معنی نداره. GPS بر اساس طول و عرض جغرافیایی پرواز رو هدایت می کنه و به VOR و کورس و... کاری نداره. مزیتی که GPS شبیه ساز داره، تنوع طرحهای تقرب هست که می تونید انتخاب کنید.

iq-boy
07-04-2010, 11:01
اون چارت ها، ارتفاع مشخصی دارند ، چون موانع واقعی سر راه هستند. مثلا برج میلاد هست نباید زیر ارتفاعش باشید. نحوه خوندن چارتها خودش مقوله ای جداست که باید از TOOMY عزیز کمک بگیریم. اما شما اگر به فرامین ATC در مورد ارتفاع گوش کنید مشکلی پیش نمیاد. VOR ها ارتفاع خاصی ندارند.

:11:

یک نکته ای که بد ندیدم بگم، در مورد VOR های واقعی هست. تو شبیه ساز با اینکه مشخص کرده VOR ارتفاع بالا یا ارتفاع کوتاه هست، اما در هر دو ارتفاع می تونید از این ابزار استفاده کنید. اما در واقعیت برد VOR ها متفاوت هست. عمدتا در سه نوع : T-VOR (برد و ارتفاع کم برای استفاده در TMI) و L-VOR (برد عمودی 18000 پا و افقی 40 ناتیکال مایل) و H-VOR (حدود ارتفاع 45000 پا) وجود دارند.
علت محدود کردن VOR ها هم ، برای ناوبری دقیقتر و عدم تداخل دو یا چند VOR هست.

nima_arafati
07-04-2010, 12:34
نه عزیز با gps نمیپرم!

اگر امکان داره ست کردن فوکر 100 و ایرباس 320 رو بفرمائید

البته نه دایرکتش رو :46:

یه مشکلی هم با ایرباس 320 ویلکو دارم (مالFSX ش ها نه 2004ش) رو زمین وقتی چپ و راست میدم بال ها درست عمل میکنه ولی بعد تیک آف دیگه نمیتونم turn دستی کنم حتما باید auto pilot کنم و hdg بدم تا حالا به این مشکل بر خوردید!؟

ebicross
07-04-2010, 12:50
دوباره سلام.
چند تا سوال دیگه جواب بدین دیگه ترکوندین.:46:

NAV1 و NAV2 و یا COM1 و COM2 فرقی میکنند با هم یا صرفا برای این هست که شما موقع پرواز فرکانس VOR بعدی رو قبل از اینکه بهش برسید وارد کنید و بعد فعالش کنید.
یعنی کلا متوجه نشدم چه فرقی میکنه مثلا با ATC روی COM1 صحبت کنیم و یا COM2.
یه مثال بزنم. فرض کنید ILS رو تو NAV1 ست کردید و اتوپایلوت داره میبره به طرف باند. حالا ILS رو که توی NAV1 ست و اکتیو بود توی NAV2 ست و اکتیو میکنیم.
خب در این حالت هواپیما به مسیر ILS ادامه میده و انگار هیچ اتفاقی نیفتاده؟
کلا میخوام حکمت اینکه از این قسمتها دو تا داریم رو بدونم.
من ILS رو روی دومی تنظیم کردم ولی لوکایزر دیده نشد. شاید هم من اشتباه کردم.
______
یه سوال دیگه هم دارم.

به کادر قرمز توجه نکنید.

در مورد کلیدهای ADF و MKR میتونید توضیح بدین. کلا این کلیدهای زیر همشون.
و سوال آخر اینکه کد XPNDR (ترانسپندر) بر چه اساسی تنظیم میشه؟ یعنی برای هر هواپیما منحصر به فرد هست و همیشه براش ثابته یا نه ابتدای پرواز تنظیم میشه.
توی IVAO تغییر کد XPNDR همون عکس العمل طبیعی رو داره که توی واقعیت هم داره؟ یعنی از روی رادار محو شدن و این چیزها.

ممنون.

آخه من الان داشتم پرواز میکردم و هواپیمای نازنینم وسط بیابون موند تنهای تنها...

dani.flight
07-04-2010, 14:17
دوستان پيشنهاد ميکنم حتما Real Environment Xtreme" REX" رو دانلود و نصب کنيد"‌خيلي طبيعي ميشه همه چيز...

iq-boy
07-04-2010, 14:29
نه عزیز با gps نمیپرم!

یه مشکلی هم با ایرباس 320 ویلکو دارم (مالFSX ش ها نه 2004ش) رو زمین وقتی چپ و راست میدم بال ها درست عمل میکنه ولی بعد تیک آف دیگه نمیتونم turn دستی کنم حتما باید auto pilot کنم و hdg بدم تا حالا به این مشکل بر خوردید!؟

متاسفانه هیچ کدوم از این هواپیماها که فرمودید رو ندارم. اما دویژن قرار شده کلاسهای تایپشون رو برگزار کنه.

valapeji
07-04-2010, 14:53
من نسخه نوین پندار رو نصب کردم وقتی وارد بازی میشی همه جا سفیده بجز هواپیما و باند
بعدش همه چیز چپکیه مثلا ملخ هلیکوپتر وسطه کابینه.
باید چی کار کنم

moderntalk
07-04-2010, 15:16
اگه می شه لینک دانلودreal environment extreme رو هم لطف کنید.

moderntalk
07-04-2010, 15:24
نه عزیز با gps نمیپرم!

شما اول از همه چک کن ببین اتو پایلت روشن نیست .چون محصولات ویلکو نه همچین مشکلی داره.من هم ایرباس 380 ش رو دانلود کرده بودم وقتی می خواستم باهاش فرود بیام .می دیدم خودش خودکار رفته رو اتوپایلت.باز هم شما یه چکی بکن شاید ایشالا مشکلت حل شد.:10:

iq-boy
07-04-2010, 15:26
دوباره سلام.
چند تا سوال دیگه جواب بدین دیگه ترکوندین.:46:

NAV1 و NAV2 و یا COM1 و COM2 فرقی میکنند با هم یا صرفا برای این هست که شما موقع پرواز فرکانس VOR بعدی رو قبل از اینکه بهش برسید وارد کنید و بعد فعالش کنید.
یعنی کلا متوجه نشدم چه فرقی میکنه مثلا با ATC روی COM1 صحبت کنیم و یا COM2.
یه مثال بزنم. فرض کنید ILS رو تو NAV1 ست کردید و اتوپایلوت داره میبره به طرف باند. حالا ILS رو که توی NAV1 ست و اکتیو بود توی NAV2 ست و اکتیو میکنیم.
خب در این حالت هواپیما به مسیر ILS ادامه میده و انگار هیچ اتفاقی نیفتاده؟
کلا میخوام حکمت اینکه از این قسمتها دو تا داریم رو بدونم.
من ILS رو روی دومی تنظیم کردم ولی لوکایزر دیده نشد. شاید هم من اشتباه کردم. ...

تا جایی که می دونم رو می گم.
COM1 و COM2 تفاوتی باهم ندارند. هر دو کانالهای TRANSMIT هستند. یعنی بوسیله اینها می تونید پیغام ارسال و یا دریافت کنید. حالا اینکه چرا 2 تاست،دلایل خاص خودش رو داره. قدیم تر ها بیشتر هم بوده. ببینید ، موقع پرواز ما فقط با یک کنترلر صحبت نمی کنیم، اول با DELIVERY بعد با GROUND و بعد برای رفتن روی باند با TOWER بعد از بلند شدن با DEPARTURE و بعد با APPROACH و بعد از اون هم با واحد کشوری (تو شبیه ساز و IVAO سنتر می گن) و باز برای فرود دوباره همین روند برعکس انجام میشه. حالا فرض کنید خلبان و کمکش با اون حجم بالای کاری موقع صعود و فرود، باید هی این کانال ها رو تنظیم کنند. یکی از دلایل 2 تا بودنش این هست که شما فرمودید و یعنی آماده است تا روی کانال بعدی تنظیم بشه.
مورد دیگه وقتی هست که خلبان احتیاج داره همزمان با 2 تا کانال در ارتباط باشه. مثلا موقع فرود، خلبان می خواد ATIS رو بشنوه و از طرفی می خواد با واحد APP هم در تماس باشه. هر دو تا کانال رو ست می کنه، و کلید BOTH رو میزنه. اینطوری به هر دو کانال گوش می ده و مثلا با COM1 با APP صحبت می کنه.

اما NAV1 و NAV2 باهم فرق می کنند. NAV1 رو وقتی ست می کنید، می تونید از طریق خلبان خودکار، کورس مورد نظر رو بگیرید و یا برای ILS استفاده کنید. اما NAV2 این قابلیت رو در اغلب هواپیماها نداره. معمولا NAV2 رو برای اطلاعات تکمیلی مورد استفاده قرار میدن. مثلا وقتی NAV1 برای ILS تنظیم شده و طرح تقربی رو خلبان باید اجرا کنه که احتیاج داره از یک VOR استفاده کنه (مثلا ARC بزنه) فرکانس VOR مورد نظر رو روی NAV2 قرار میده. اینطوری هر دو وسیله رو می تونه مونیتور کنه.

یه سوال دیگه هم دارم.

به کادر قرمز توجه نکنید.

در مورد کلیدهای ADF و MKR میتونید توضیح بدین. کلا این کلیدهای زیر همشون.
COM1 و COM2 رو که قبلا گفتیم. وقتی روشن باشن با اون کانال می تونید ترنزمیت رو انجام بدید.
BOTH رسیو هر دو شبکه رو فعال می کنه و COM که روشن هست امکان فرستادن هم براش موجوده.
NV1 و NV2 هم که اگر روشن باشن صدای کد مورس ایستگاه VOR یا ILS رو می شنوید.
MKR فکر می کنم (زیاد مطمئن نیستم) صدای MARKER های گلاید اسلوپ رو فعال می کنه.
DME برای دستگاهی هست که فقط سرویس DME رو به شما میده و باز هم با روشن کردن این چراغ، صدای کد مورسش رو خواهید شنید.
ADF صدای کد مورس NDB رو فعال می کنه.

** بحث جهت یابی بوسیله ADF بحث نسبتا مفصلی هست که انشاء ا.. بعدا خدمتتون می نویسم.

و سوال آخر اینکه کد XPNDR (ترانسپندر) بر چه اساسی تنظیم میشه؟ یعنی برای هر هواپیما منحصر به فرد هست و همیشه براش ثابته یا نه ابتدای پرواز تنظیم میشه.
توی IVAO تغییر کد XPNDR همون عکس العمل طبیعی رو داره که توی واقعیت هم داره؟ یعنی از روی رادار محو شدن و این چیزها.

در ترانسپندر، کد اسکواک (Squawk code) وارد میشه. اسکواک کد یک عدد 4 تایی بر مبنای هفت هست (یعنی از 0000 تا 7777) . اسکواک کد رو ، ATC بنا به منطقه ای که در اون هستید و پروازی که دارید (بین المللی یا داخلی) برای شما تعیین می کنه و به شما اطلاع میده.
در قسمت تراسپندر (مخصوصا در ivap شبکه ایواو) یک کلید وجود داره که بین حالات on و off و یا C و STB متغیره. ترنسپندر هواپیما تا قبل از اینکه روی باند بیاد (موقع پرواز) و بعد از اینکه از روی باند خارج شد (موقع فرود) باید در حالت off یا stb باشه. و روی باند و درحین پرواز تا موقع فرود آمدن باید روی c یا on باشه.
بله، دقیقا وقتی ترانسپندر on هست، این امکان رو به کنترلر میده تا روی صفحه کنترلش بصورت شی پرنده ببیندش. البته بیشتر ترانسپندر ها به TCAS هم مجهز هستند. یعنی در صفحه رادار خود هواپیما (navigatin display) ترافیکهای هوایی دیگه رو که ترانسپندر روشن دارند می بینند. برای این کار باید کلید کنار ترانسپاندر رو به TA یا TA/RA تغییر بدید.

گفتید برای بدست آوردن کورس باید چارت پرواز رو داشته باشیم. این چارتها رو که فکر میکنم Jepessen خیلی کامله برای FSX آیا خود FSX داره؟
یعنی با اطلاعات خود FSX و بدون داشتن هیچ چیزی به جز FSX میشه از طریق VOR پرواز کرد و مسیریابی کرد؟
آخه من الان داشتم پرواز میکردم و هواپیمای نازنینم وسط بیابون موند تنهای تنها....
ای بابا چرا تنها ؟ :31:
نه خود FSX نداره. فقط تو قسمت آموزش ILS برای هواپیماهای جت دوتا چارت گذاشته و تو چندتا mission.
جواب سوال دومتون بلی هست. بله NAV log شبیه ساز چیز کاملیه. ضمن اینکه شما با استفاده از map هم می تونید VOR های اطرافتون رو ببینید و بعنوان یک چارت از اون استفاده کنید. map شبیه ساز شامل : خطوط پروازی ، ویپوینت ها، فیکس ها، NDB ها، VOR ها ، فضاهای پروازی و ILS هست.
اگر ابتدای پرواز یک پرواز IFR تنظیم کنید، تو KNEEBOARD (SHIF+F10 به شما NAV LOG رو میده. مثلا برای پرواز تهران به مشهد :

در قمستی که با سبز مشخص شده، مسیر پروازی، مدت زمان EN ROUTE و میزان مصرف سوخت و مسافت رو بیان کرده.
در قسمتی که با قرمز مشخص کردم ریز مشخصات پروازی رو ذکر کرده.
مثلا در WAYPOINTS اول نوشته OIII که کد ایکائو فرودگاه مهرآباد هست.در خط بعدی بعد از D (یعنی DEPARTURE) مشخصات VOR دهنمک رو نوشته (DHN با فرکانس114.50). و بعد ارتفاع رو مشخص کرده. یعنی نوشته باید با 13000 پا از روی DHN عبور کنید. و بعد HEADING رو تعیین کرده. نوشته با هدینگ 106 از روی DHN عبور کنید. این 106 فقط هدینگ نیست، بلکه کورس نسبت به این VOR هم هست. حالا WAYPOINT بعدی رو نگاه کنید....نوشته ODKAT و زیرش تو پرانتز نوشته WAYPOINT یعنی این نقطه VOR نیست. بلکه قسمتی از یک راه پروازی هست. اما کدوم راه پروازی؟ کنارش زیر ستون ROUTE نوشته B411 که راه رفتن به مشهد هست. (دونستن این اسم برای استفاده در FMS خیلی مفیده). بعد ارتفاع رو نوشته که همون 13000 پا هست و بعد جهت پروازی تا این نقطه رو مشخص کرده که 071 هست. این هنوز یک کورس از VOR DHN هست. و ادامه ماجرا تا مشهد.

ebicross
07-04-2010, 15:59
واقعا ممنون.
خیلی وقت گذاشتید. بازم ممنون.

فقط یه چیز دیگه.

این دو مطلب از آموزش جدید هست که قراره با کمک شما بزارم. اینها رو تایید میکنید: (میخوام مطمئن باشم)

چطور ممکن است روی هدینگ باشیم ولی روی کورس نباشیم؟
به شکل زیر توجه کنید:

هواپیمایی را در نظر بگیرید که بر روی مسیر قرمز رنگ است. هدینگ این مسیر 140 درجه و کورس آن هم 140 است. یعنی هواپیما به درستی به سمت VOR میرود و روی کورس قرار دارد.
ولی هواپیمای مسیر سبز رنگ هم دقیقا بر روی هدینگ 140 است. ولی آیا کورس 140 هم در همین مسیر است؟
حالا یک Crosswind (باد مخالف) با سرعت 100 کیلومتر را در نظر بگیرید. این باد شما را به مسیر آبی میبرد. شما روی هدینگ 140 باز هم قرار دارید ولی مطمئن باشید حتی از نزدیکی VOR هم نخواهید گذشت.

شما در صورتیکه روی کورس 90 درجه به VOR نزدیک شوید بر روی همان 90 درجه از VOR دور نخواهید شد. بلکه بر روی کورس 270 درجه VOR را ترک میکنید.
به عبارت ساده تر کورس مسیری است که تا قبل از رسیدن به VOR بر روی آن هستید و رادیال مسیری است که بعد از عبور از VOR روی آن خواهید بود.

شدیدا ممنون.

iq-boy
07-04-2010, 16:10
واقعا ممنون.
خیلی وقت گذاشتید. بازم ممنون.

فقط یه چیز دیگه.

این دو مطلب از آموزش جدید هست که قراره با کمک شما بزارم. اینها رو تایید میکنید: (میخوام مطمئن باشم)

چطور ممکن است روی هدینگ باشیم ولی روی کورس نباشیم؟
به شکل زیر توجه کنید:

هواپیمایی را در نظر بگیرید که بر روی مسیر قرمز رنگ است. هدینگ این مسیر 140 درجه و کورس آن هم 140 است. یعنی هواپیما به درستی به سمت VOR میرود و روی کورس قرار دارد.
ولی هواپیمای مسیر سبز رنگ هم دقیقا بر روی هدینگ 140 است. ولی آیا کورس 140 هم در همین مسیر است؟
حالا یک Crosswind (باد مخالف) با سرعت 100 کیلومتر را در نظر بگیرید. این باد شما را به مسیر آبی میبرد. شما روی هدینگ 140 باز هم قرار دارید ولی مطمئن باشید حتی از نزدیکی VOR هم نخواهید گذشت.

شما در صورتیکه روی کورس 90 درجه به VOR نزدیک شوید بر روی همان 90 درجه از VOR دور نخواهید شد. بلکه بر روی کورس 270 درجه VOR را ترک میکنید.
به عبارت ساده تر کورس مسیری است که تا قبل از رسیدن به VOR بر روی آن هستید و رادیال مسیری است که بعد از عبور از VOR روی آن خواهید بود.

شدیدا ممنون.

اختیار دارید، خواهش می کنم، خودمم چیزی یاد میگیرم، مخصوصا اگر TOOMY عزیز بیاد و جمعی رو از چشم براهی در بیاره :31:
CrossWIND رو اگر باد مخالف ترجمه نکنیم بهتره. چون باد مخالف نیست.

اما قسمت دوم، همون مسئله ای که بهش می گیم گیج شدن.
ببینید. سنگ نشونمون VOR هست که دورش مدرج شده. هر درجه ای که از اطراف VOR به بیرون اومده باشه رو بهش RADIAL می گیم. حالا کورس چیه ؟
ما وقتی روی کورس 90 هستیم، یعنی از روی VOR که بگذریم، دقیقا از روی خط نشون 90 درجه که از سمت VOR بیرون زده، عبور کردیم. اما قبلش، برای ورود به این VOR با اینکه کورسی که ما تنظیم کردیم 90 درجه هست، ولی از روی خط 270 کنار VOR عبور می کنیم تا از روی VOR بگذریم و به 90 برسیم. اما تنظیممون چه قبلش و چه بعدش همون 90 درجه هست.
رادیال حالا کی بدرد می خوره ؟ مثلا شما از تهران تیک آف می کنید و به سمت چپ می چرخید. روی نقشه نوشته تا روی رادیال 270 دور بزنید. اینجاست که باید تفاوت رادیال با کورس رو خوب متوجه شده باشید. و الا برای مسیریابی معمولی فقط کورس به کار میاد.

ebicross
07-04-2010, 16:30
مخصوصا اگر TOOMY عزیز بیاد و جمعی رو از چشم براهی در بیاره :31:
شدید التایید

CrossWIND رو اگر باد مخالف ترجمه نکنیم بهتره. چون باد مخالف نیست.
باد جانبی؟؟

اما قسمت دوم، همون مسئله ای که بهش می گیم گیج شدن.
ببینید. سنگ نشونمون VOR هست که دورش مدرج شده. هر درجه ای که از اطراف VOR به بیرون اومده باشه رو بهش RADIAL می گیم. حالا کورس چیه ؟
ما وقتی روی کورس 90 هستیم، یعنی از روی VOR که بگذریم، دقیقا از روی خط نشون 90 درجه که از سمت VOR بیرون زده، عبور کردیم. اما قبلش، برای ورود به این VOR با اینکه کورسی که ما تنظیم کردیم 90 درجه هست، ولی از روی خط 270 کنار VOR عبور می کنیم تا از روی VOR بگذریم و به 90 برسیم. اما تنظیممون چه قبلش و چه بعدش همون 90 درجه هست.
رادیال حالا کی بدرد می خوره ؟ مثلا شما از تهران تیک آف می کنید و به سمت چپ می چرخید. روی نقشه نوشته تا روی رادیال 270 دور بزنید. اینجاست که باید تفاوت رادیال با کورس رو خوب متوجه شده باشید. و الا برای مسیریابی معمولی فقط کورس به کار میاد.

و باز هم متوجه نشدم. :27:
ببین یعنی وقتی میخوایم از روی یک VOR عبور کنیم باید اون رادیالی رو در نظر بگیریم که بعدا در حالت From روی اون هستیم؟
و یا رادیالی که تا رسیدن به مرکز VOR روی اون هستیم.
همین مسئله ی گیج شدنه الان.
مغزم Not Responding شده.:31:

robert
07-04-2010, 16:31
دوستان پيشنهاد ميکنم حتما Real Environment Xtreme" REX" رو دانلود و نصب کنيد"‌خيلي طبيعي ميشه همه چيز...

خب لینکش رو میدادی دیگه...:20:

فقط میخوای دل مارو آب کنی...؟؟؟:31:

valapeji
07-04-2010, 16:45
من نسخه نوین پندار رو نصب کردم وقتی وارد بازی میشی همه جا سفیده بجز هواپیما و باند
باید چی کار کنم
کمک کنید
تو رو خدا
دارم دیوونه میشم

mohsen_rkh
07-04-2010, 16:47
من هم دقیقاً همین مشکل رو با Airbus A380 از Wilco دارم. اصلاً نمیشه بدون AP کنترلش کرد.

ممنون که دلمون رو آب کردی! :19: خوب لینکشو میذاشتی که دیوونه نمی شدیم رفیق. فوق العاده ست. :18:

---------- Post added at 05:47 PM ---------- Previous post was at 05:46 PM ----------

کمک کنید
تو رو خدا
دارم دیوونه میشم
مشکل از گرافیکته عزیز. حالا یا از درایور خودش یا از DirectX .

arashmaz
07-04-2010, 17:27
آدم لذت میبره ایتقدر همه علاقه مندند به این موضوع..1 موی گندیده شما بخوره تو فرق این هم کلاسیهای ما!!!!!!!!!

راستی بچه ها من امروز فروشگاه jeppesen رفتم بدی نبود پیشنهاد میکنم شما هم یه سر بزنید

ebicross
07-04-2010, 19:04
کمک کنید
تو رو خدا
دارم دیوونه میشم
مشخصات سیستم تون رو بگین و همچنین مشخصات ویندوز.
ورژن شبیه ساز رو هم بگین.
و اینکه آیا چیزهای اضافی روش نصب کردید یا نه؟

ولی شما ورژن آخر درایور کارت گرافیک رو نصب کن. و همچنین آخرین ورژن دایرکت ایکس رو از DVD بازیهایی مثل COD6 نصب کن و یا از مایکروسافت دانلود کن.

دانلود درایور:

دانلود DirectX:

valapeji
07-04-2010, 20:22
مشخصات سیستم تون رو بگین و همچنین مشخصات ویندوز.
ورژن شبیه ساز رو هم بگین.
و اینکه آیا چیزهای اضافی روش نصب کردید یا نه؟

ولی شما ورژن آخر درایور کارت گرافیک رو نصب کن. و همچنین آخرین ورژن دایرکت ایکس رو از DVD بازیهایی مثل COD6 نصب کن و یا از مایکروسافت دانلود کن.

دانلود درایور:

دانلود DirectX:

دانلود کردمشون ولی بازم همونطوری بود
ان همونیکه ریختم

iq-boy
07-04-2010, 20:57
باد جانبی؟؟

و باز هم متوجه نشدم. :27:
ببین یعنی وقتی میخوایم از روی یک VOR عبور کنیم باید اون رادیالی رو در نظر بگیریم که بعدا در حالت From روی اون هستیم؟
و یا رادیالی که تا رسیدن به مرکز VOR روی اون هستیم.
همین مسئله ی گیج شدنه الان.
مغزم Not Responding شده.:31:

باد جانبی خوبه.
نه دیگه متوجه شدید. دقیقا کورس همون ردیالی هست که بعدا در حالت FROM روش هستیم. در حالت کلی و دوستان حرفه ای می گن نوک سوزن "کورس " رو نشون میده و انتهای سوزن "رادیال".

این سایت هم برای تمرین خوبه. این یک VOR آنلاین هست، که با تغییر جهت هواپیما و ست کردن کورسهای مختلف می تونید تغییرات دستگاه رو ببینید.

ebicross
07-04-2010, 22:57
نه دیگه متوجه شدید. دقیقا کورس همون ردیالی هست که بعدا در حالت FROM روش هستیم.
جدی؟
خب پس وقتی که قراره روی VOR یک گردش انجام بدیم.
اون وقت در حالت TO باز هم روی رادیال هستیم؟ در حالیکه هدینگ درست روی VOR قراره تغییر بکنه.
میدونم الان داری میگی چه غلطی کردم اسم VOR رو جلوی این بچه آوردم. :13::31:

Kharg Island
07-04-2010, 23:42
دوستان یه مشکل دارم در حد المپیک!!!!!!!!!!
من رفتم همین برنامه ای رو که دوستمون dani.flight معرفی کرد رو دانلود کردم ولی وقتی فولدر High Definition رو باز میکنم و عکس ها رو باز میکنم پنجره نمایش عکس میاد بالا ولی عکس نداره و وسطش نوشته Drawing Failed .
راه حلی پیشنهاد نمی کنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!
بدترین ضد حالی که خوردم همین بود.

dihav1359
08-04-2010, 11:49
من دسته genius metalstrike pro خریدم خوبه؟

سلام داداش
مبارك باشه دسته جديدت يك زحمتي برات داشتم اگر ميشه اين دسته را براي hover كردن هليكوپتر استفاه كن كه اگر جواب داد من هم بخرم البته قبلش در قسمت تنظيمات ريليسم را روي هارد بگذار هاور هم يعني اينكه دو يا سه متر از زمين فاصله بگيري و ثابت در هوا بماني و هيچ گونه حركتي نداشه باشي اين جوري ميتواني دقت جوي استيك را اندازه بگيري
خيلي ممنون ميشم

ebicross
08-04-2010, 11:53
دوستان یه مشکل دارم در حد المپیک!!!!!!!!!!
من رفتم همین برنامه ای رو که دوستمون dani.flight معرفی کرد رو دانلود کردم ولی وقتی فولدر High Definition رو باز میکنم و عکس ها رو باز میکنم پنجره نمایش عکس میاد بالا ولی عکس نداره و وسطش نوشته Drawing Failed .
راه حلی پیشنهاد نمی کنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!
بدترین ضد حالی که خوردم همین بود.

فایلهاش شاید تحت خود شبیه ساز اجرا بشه.
شاید ممکنه لایه ی آلفا داشته باشه و یا بیتش بالا باشه و Windows Photo Viewer نتونه نمایش بده. از Photoshop استفاده کن.

dihav1359
08-04-2010, 12:04
یه سری آموزش ها رو با کمک دوستان گلم تو این سایت من دارم تو سایتم میدم ، میتونید استفاده کنید

راستی پرواز آنلاین منم هستم بچه ها ، بگید کی میپرید همه با هم بریم:20:

راستی کسی اینجا با Fspassenger پرواز میکنه!؟ میخوام بدونم پرواز های طولانی که سوخت هواپیما کم میاد چطوری باید به این برنامه حالی کنیم که وسط راه یه فرود برای سوخت گیری بیایم؟چون همونطور که میدونید این برنامه نمیذاره از بنزین رایگان فرودگاه استفاده کنی و حتما باید پولش پرداخت بشه!:41:

سلام
اگر ممكن است يك تست از سيتمت بگير گرافيك بازي را روي ultra بزار ترافيك و بقيه چيزها هم بلا ببر و تو يك فرود گاه آباد هم برو ببين چي جواب ميدهد يك فريم ريت هم بگير ببين چند است
ممنون ميشوم انجام بدهي

valapeji
08-04-2010, 12:17
سلام داداش
مبارك باشه دسته جديدت يك زحمتي برات داشتم اگر ميشه اين دسته را براي hover كردن هليكوپتر استفاه كن كه اگر جواب داد من هم بخرم البته قبلش در قسمت تنظيمات ريليسم را روي هارد بگذار هاور هم يعني اينكه دو يا سه متر از زمين فاصله بگيري و ثابت در هوا بماني و هيچ گونه حركتي نداشه باشي اين جوري ميتواني دقت جوي استيك را اندازه بگيري
خيلي ممنون ميشم
واسه من همه بازی سفیده اگه تونستم خبرشو می دم

dihav1359
08-04-2010, 12:41
فایلهاش شاید تحت خود شبیه ساز اجرا بشه.
شاید ممکنه لایه ی آلفا داشته باشه و یا بیتش بالا باشه و Windows Photo Viewer نتونه نمایش بده. از Photoshop استفاده کن.

سلام

ميشه يك لطف بكني مشخصات سيستمت را بنويسي البته يك تست هم در بالاترين گرافيك شبيه ساز بگير وفريم ريت هم بگير ونتيجه رابنويس ميخوام سيستمم را فقط براي fsx ارتقابدم دارم از همه بچه ها ميپرسم
ممنون ميشوم

dani.flight
08-04-2010, 13:09
خب لینکش رو میدادی دیگه...:20:

فقط میخوای دل مارو آب کنی...؟؟؟:31:

بفرماييد دوست عزيز ببخشيد دير شد:

فقط يکم حجمش زياده...

valapeji
08-04-2010, 13:18
خیلی دقیق نیست ولی خوبه

---------- Post added at 01:18 PM ---------- Previous post was at 01:14 PM ----------

سیستم من اینه
windows xp sp2
کارت گرافیک nvidia geforce fx 5500
رم 512
باید چی کار کنم

iq-boy
08-04-2010, 13:18
جدی؟
خب پس وقتی که قراره روی VOR یک گردش انجام بدیم.
اون وقت در حالت TO باز هم روی رادیال هستیم؟ در حالیکه هدینگ درست روی VOR قراره تغییر بکنه.
میدونم الان داری میگی چه غلطی کردم اسم VOR رو جلوی این بچه آوردم. :13::31:

نه بابا این حرفا چیه :20:
آره درسته. اصولا رادیال مربوط به دستگاه هست. و کورس متعلق به شماست. این مثال پایین شاید روشن کنه:

در این تصویر هواپیما روی کورس 345 درجه هست. ولی ابتدا وارد رادیال 165 هست و از رادیال 345 خارج می شود.
اما هم در ابتدا و هم در انتها روی کورس 345 هست.

حالا به این تصویر نگاه کنید:

تصویر پایینی هواپیمایی رو نشون میده که می خواد بره روی کورس 345 (که همون رادیال ورودی 165 و خروجی 345 هست). الان حدود 4 درجه با کورس مورد نظر اختلاف داره.
و تصویر بالایی هواپیمایی هست که روی کورس 345 در حالت From قرار گرفته و در واقع روی رادیال 345 از دستگاه در حال پروازه.

پس رادیال 165 به سمت دستگاه و رادیال 345 از سمت دستگاه همون کورس 345 هستند. :11:

valapeji
08-04-2010, 15:17
اینم یه عکس از سفید بودن

dihav1359
08-04-2010, 16:20
[QUOTE=valapeji;4826078]اینم یه عکس از سفید بودن
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ][/QUOT

فكر ميكنم از كارت گرافيك باشد چون من الان با كارت 7300 و رم 512 بي خيال اين fsx شدم و با 2004 كار ميكنم
در مورد جوي استيك دقيقتر نميتوني بگي مثلا چرخش و انحراف را ميتوني كنترل كني يا يواش يواش از باند خارج ميشي

---------- Post added at 05:20 PM ---------- Previous post was at 05:18 PM ----------

جناب tommy بر نگشتن سوال داشتم از ايشون

B.J.U
08-04-2010, 16:57
کسی نمیدونه ورژن جدید FS کی میاد؟

babak_deghat
08-04-2010, 17:23
کسی نمیدونه ورژن جدید FS کی میاد؟

اینطور که معلومه دیگه نمیاد.
من تو سایتش خوندم پروژش دیگه متوقف شده

B.J.U
08-04-2010, 19:15
چرا متوقف شده؟؟؟!!! خیلی بد شد

---------- Post added at 07:14 PM ---------- Previous post was at 07:13 PM ----------

چرا دیگه هواپیما آپ نمیکنید؟

---------- Post added at 07:15 PM ---------- Previous post was at 07:14 PM ----------

راستی یادم رفت بگم من اینترنتم 56 کیلوبایت هست و کلی هم هواپیما دارم انشاالله یه adsl میگیرم همه رو آپ میکنم

dani.flight
08-04-2010, 19:37
اینطور که معلومه دیگه نمیاد.
من تو سایتش خوندم پروژش دیگه متوقف شده

بله به طور رسمي micrisoft اين پروژه رو بسته " اما مهندس طراحان FS به صورت جداگانه به کار هاي خودشون ميرسن اما خيلي کم رنگ تر...:41:

---------- Post added at 08:37 PM ---------- Previous post was at 08:34 PM ----------

چرا متوقف شده؟؟؟!!! خیلی بد شد

---------- Post added at 07:14 PM ---------- Previous post was at 07:13 PM ----------

چرا دیگه هواپیما آپ نمیکنید؟

---------- Post added at 07:15 PM ---------- Previous post was at 07:14 PM ----------

راستی یادم رفت بگم من اینترنتم 56 کیلوبایت هست و کلی هم هواپیما دارم انشاالله یه adsl میگیرم همه رو آپ میکنم

دوست عزيز شما بگيد کدوم هواپيما رو ميخوايد من و بقيه دوستان لينکش رو ميذاريم:20:.

ebicross
08-04-2010, 19:45
ميشه يك لطف بكني مشخصات سيستمت را بنويسي البته يك تست هم در بالاترين گرافيك شبيه ساز بگير وفريم ريت هم بگير ونتيجه رابنويس ميخوام سيستمم را فقط براي fsx ارتقابدم دارم از همه بچه ها ميپرسم
ممنون ميشوم
بهترین سیستم برای اجرای شبیه ساز. البته بهتر از این هم میشه ولی حداقل اینه.

Windows Vista SP2 X64
Windows Seven X64
RAM: 4GB
VGA: nVidia GTX285 or Radeon HD 5850
CPU: AMD Phenom ll X4 955 or Intel Core i7 920
Mother Board: User Choice
Monitor: SAMSUNG P23700

اقا با این سیستم نیازی به نصب FSX نداری. همینطوری پرواز میکنه. :21:
مانیتور 23 اینچ خالص. رزولیشین رو هم FSX ساپورت میکنه.
کارت گرافیک هم خدا...
البته بهتر از این هم هست ولی دیگه میره بالای 1.5 میلیون.

و اما سیستم من اینه:
Motherboard: Gigabte M56S-S3
RAM: 3x1GB
VGA: nVidia 9500GT Gigabyte
CPU: AMD Athlon ll 5200 OC to 5900MHz
Windows Seven X86

و این رو هم بگم روی ویندوز XP با سیستمم نتیجه ی بهتری توی اجرای FSX میگرفتم. توی ویندوز Seven دمای CPU به 110 درجه هم میرسید و مجبور شدم فن کولر مستر بگیرم براش.

و اما اون دوستمون که گرافیک 5500 دارن باید حتما رم سیستم رو 1 گیگ کنند تا تمام مشکلات حل بشه. من خودم قبلا روی همین سیستم اجرا میکردم.

نصب ویندوز XP SP3 بیشتر توصیه میشه. ACC Pack و SP2 شبیه ساز با ویندوز XP SP3 کاملا هماهنگ هستند. ویندوز XP SP3 توانایی مدیریت CPU چند هسته ای رو داره.

قبلا هم گفتم. FSX فقط خوره ی رم داره. رم رو بالا ببرید. گرافیک در مرحله ی بعد.

B.J.U
08-04-2010, 21:52
بله به طور رسمي micrisoft اين پروژه رو بسته " اما مهندس طراحان FS به صورت جداگانه به کار هاي خودشون ميرسن اما خيلي کم رنگ تر...:41:

---------- Post added at 08:37 PM ---------- Previous post was at 08:34 PM ----------

دوست عزيز شما بگيد کدوم هواپيما رو ميخوايد من و بقيه دوستان لينکش رو ميذاريم:20:.
هواپیمای توپولوف 154
airbus a-320
737-900
777-400

Kharg Island
08-04-2010, 22:33
دوستان من برنامه Real Environment Xtreme" رو دانلود کردم ولی نمیدونم کجا بریزمشون.
لطفا یه راهنمایی بکنید.

یــا عــلــی

dihav1359
08-04-2010, 22:48
[QUOTE=ebicross;4827072]بهترین سیستم برای اجرای شبیه ساز. البته بهتر از این هم میشه ولی حداقل اینه.

Windows Vista SP2 X64
Windows Seven X64
RAM: 4GB
VGA: nVidia GTX285 or Radeon HD 5850
CPU: AMD Phenom ll X4 955 or Intel Core i7 920
Mother Board: User Choice
Monitor: SAMSUNG P23700

اقا با این سیستم نیازی به نصب FSX نداری. همینطوری پرواز میکنه. :21:
مانیتور 23 اینچ خالص. رزولیشین رو هم FSX ساپورت میکنه.
کارت گرافیک هم خدا...
البته بهتر از این هم هست ولی دیگه میره بالای 1.5 میلیون.

و اما سیستم من اینه:
Motherboard: Gigabte M56S-S3
RAM: 3x1GB
VGA: nVidia 9500GT Gigabyte
CPU: AMD Athlon ll 5200 OC to 5900MHz
Windows Seven X86

و این رو هم بگم روی ویندوز XP با سیستمم نتیجه ی بهتری توی اجرای FSX میگرفتم. توی ویندوز Seven دمای CPU به 110 درجه هم میرسید و مجبور شدم فن کولر مستر بگیرم براش.

و اما اون دوستمون که گرافیک 5500 دارن باید حتما رم سیستم رو 1 گیگ کنند تا تمام مشکلات حل بشه. من خودم قبلا روی همین سیستم اجرا میکردم.

نصب ویندوز XP SP3 بیشتر توصیه میشه. ACC Pack و SP2 شبیه ساز با ویندوز XP SP3 کاملا هماهنگ هستند. ویندوز XP SP3 توانایی مدیریت CPU چند هسته ای رو داره.

قبلا هم گفتم. FSX فقط خوره ی رم داره. رم رو بالا ببرید. گرافیک در مرحله ی بعد.[/QUOT

ممنون از جوابت
چند تا سوال دارم ممنون ميشم جواب بديد
1-با اين سيستم خودت ميتوني با گرافيك اولترا بازي كني دچار مشكل نميشي افت فريم نداري
2- تو يك فيلم با كيفيت ديدم كه از دو تا كارت به صورت sli استفاده كرده بود چه جوري است خود كارتها به هم چسبيده يا بايد جدا جدا خريد فكر كنم هزينه كارت دو برابر ميشود
3-توي اين بازي پردازنده amd بهتر جواب ميده يا intel چون فرق قيمتها حداقل صد هزار تومان است تو رنج مشابه
4- جوي استيك شما چيست
ببخشيد زياد شد

dani.flight
09-04-2010, 00:29
دوستان من برنامه Real Environment Xtreme" رو دانلود کردم ولی نمیدونم کجا بریزمشون.
لطفا یه راهنمایی بکنید.

حجمش اگه 4.04 GB هست پس درسته اما اگه کمتره فکر نکنم کامل باشه شما از اون لينکي که من دادم دانلود کردي؟
چون اگر از اون لينک دانلود کرده باشي" خودش فايل exe براي نصب داره و در کل دستي نميشه نصبش کرد!

dani.flight
09-04-2010, 00:38
دوستان جاتون خالي امشب با علي جان OIGG TO OIMM پرواز کرديم البته همراه با rex که خيلي همه چيز طبيعي تر شده بود...
براي لندينگ هم از ILS استفاده کرديم که خيلي رضايت بخش نبود:2:.

کيفيت عکس ها باز بالا تر از اوني هست که الان ميبينيد" (براي آپ کردن حجمشو کم کردم بخاطر همين کيفيتش هم کم شد).

dihav1359
09-04-2010, 00:40
آقا مشخصات سيستمت چيه

dani.flight
09-04-2010, 01:31
آقا مشخصات سيستمت چيه

اگه من رو ميفرماييد:

VIDEO: 1GIG 8600 XFX
RAM: 4GIG KINGSTON
CPU: 4600 CORE2 DOU

dihav1359
09-04-2010, 08:27
اگه من رو ميفرماييد:

ممنون
با اين سيستم ميتوني گرافيك را روي اولترا بزاريشبيه ساز كند نميشه

ebicross
09-04-2010, 09:13
ممنون از جوابت
چند تا سوال دارم ممنون ميشم جواب بديد
1-با اين سيستم خودت ميتوني با گرافيك اولترا بازي كني دچار مشكل نميشي افت فريم نداري
2- تو يك فيلم با كيفيت ديدم كه از دو تا كارت به صورت sli استفاده كرده بود چه جوري است خود كارتها به هم چسبيده يا بايد جدا جدا خريد فكر كنم هزينه كارت دو برابر ميشود
3-توي اين بازي پردازنده amd بهتر جواب ميده يا intel چون فرق قيمتها حداقل صد هزار تومان است تو رنج مشابه
4- جوي استيك شما چيست
ببخشيد زياد شد
1- نه نمیتونم بزارم. البته اجرا میشه ولی موقع لندینگ یا توی هوای بارونی افت فریم داره.
2- کارتهای nVidia به صورت SLI به هم متصل میشن. برای این کار Mother Board شما باید SLI Ready باشه و کارت گرافیک هم باید SLI Ready باشه. دو تا کارت گرافیک مثل هم میخرید و SLI میکنید. البته فقط وقتی SLI کنید که خفت نریت کارت گرافیک رو بخرید. چون مثلا دو تا کارت 9500GT اگر SLI بشن قدرت و سرعتشون تازه میشه اندازه ی مثلا GTS 258.
کارتهای ATI با قابلیت Crossfire به هم متصل میشن.
3- نسل جدید AMD قابلیت MultiTasking داره که برای FSX خیلی کار رو رضایت بخش میکنه. البته که CPUهای اینتل هم خوبه. ولی شما با یک CPU مدل AMD Athlon X4 630 میتونی نتیجه ی کاملا رضایت بخش بگیری با قیمت در حدود 100 هزار تومن و یا با CPUهای Phenom X4 میتونی نتیجه ی عالی بگیری با قیمتی خیلی ارزون تر از اینتل.
4- من از دسته های عادی آنالوگ دار و یک جوی استیک Boxker استفاده میکنم. که دومی رو پیشنهاد نمیکنم.

robert
09-04-2010, 11:11
اگه من رو ميفرماييد:

ببینم... شما رو چه رزولوشنی پرواز میکنی...؟؟ مانیتورت چند اینچه...؟؟ اگه 19 اینچ هست همون رزولوشن
900*1440 رو فعال کردید...؟؟

من با مانتیور 19 و همین رزولوشن که مخصوص مانتیور 19 هست کار میکنم...ولی بعضی مواقع کلا FSX کرش میکنه..

البته من همه چیز رو روی صد درصد میذارم چون سیستمم بدک نیست...

CPU: intel Q6600
MAIN: asus p5Q DELUXE
VGA: ATI 4870 1GB
RAM: 2 GIG DDR2

به انظمام شش تا فن داخل کیس که در بدترین حالت دما رو روی 32 درجه نگه میدارن...

قبلا اصلا کرش نمیکرد ولی از وقتی FSP رو نصب کردم انگار رم بیشتری میخواد...:41:

3d art
09-04-2010, 11:37
سلام دوستان شنیدم پهنای باند رم زیادی میخواد درسته؟

ebicross
09-04-2010, 11:59
ببینم... شما رو چه رزولوشنی پرواز میکنی...؟؟ مانیتورت چند اینچه...؟؟ اگه 19 اینچ هست همون رزولوشن

من با مانتیور 19 و همین رزولوشن که مخصوص مانتیور 19 هست کار میکنم...ولی بعضی مواقع کلا FSX کرش میکنه..

فکر میکنم دما رو اشتباه میکنی.
CPU شما باید در حالت بیکار این دما رو داشته باشه. توی FSX بالای 60 روش حساب کن.
مگر اینکه Water Cooling داشته باشی.
ویندوزت اگر Seven هستش این مشکل کرش کردن FSX پیش میاد معمولا.
یه سری ابزارهای جانبی مثل MS XML و Microsoft Visual C++ Runtime رو آخرین ورژنش رو نصب کن مشکل حل میشه.
دو گیگ دیگه رم اضافه کن.
ویندوز سون فقط خودش به تنهای فاتحه ی یک گیگ رم رو میخونه.

B.J.U
09-04-2010, 13:14
لطفا یه راهنمایی بکنید.

یــا عــلــی
از کجا دانلودش کردی؟

Kharg Island
09-04-2010, 13:19
حجمش اگه 4.04 GB هست پس درسته اما اگه کمتره فکر نکنم کامل باشه شما از اون لينکي که من دادم دانلود کردي؟
چون اگر از اون لينک دانلود کرده باشي" خودش فايل exe براي نصب داره و در کل دستي نميشه نصبش کرد!

نه. توی لینکی که دادی رفتم ولی داخلش مثل قبلا هیچ گزینه ای برای دانلود نداره.

mohsen_rkh
09-04-2010, 13:28
نه. توی لینکی که دادی رفتم ولی داخلش مثل قبلا هیچ گزینه ای برای دانلود نداره.
چرا داره. شما باید DOWNLOAD THIS TORRENT رو بزنید. با این کار فایل Torrent دانلود می شه. حالا می تونید با استفاده از فایل Torrent با برنامه ای مثل µTorrent فایل رو دانلود کنید.
البته اگه با استفاده از Torrent موفق به دانلود نشدید، می تونید از لینک زیر استفاده کنید که فایل رو به 22 قسمت تقسیم کرده (البته من خودم از این لینک دانلود نکردم ولی ظاهراً درسته چون حجمش با اون یکیه.)

موفق باشید. :40:

dihav1359
09-04-2010, 16:16
چرا داره. شما باید DOWNLOAD THIS TORRENT رو بزنید. با این کار فایل Torrent دانلود می شه. حالا می تونید با استفاده از فایل Torrent با برنامه ای مثل µTorrent فایل رو دانلود کنید.
البته اگه با استفاده از Torrent موفق به دانلود نشدید، می تونید از لینک زیر استفاده کنید که فایل رو به 22 قسمت تقسیم کرده (البته من خودم از این لینک دانلود نکردم ولی ظاهراً درسته چون حجمش با اون یکیه.)

موفق باشید. :40:

فقط ميخواستم يك نكته در مورد تورنت بگم چون شما همزمان كه در يافت داريد send هم داريد پس مواظب ترافيك حجمي خود باشيد چون مثلا اگر يك فايل 100 مگي بگيريد در واقع ممكن است 150 مگ از دست بدهيد بهترين كار اينست كه در نرفزار utorrent تنظيم كنيد كه شبها كه رايگان است شروع به سند و رسيو كند:46:

dihav1359
09-04-2010, 16:42
isohunt.com/download/96473305/Follow+Me+FSX.torrent

لينك ماشين تاكسي كه در صفحه اول پاك شده

mohsen_rkh
09-04-2010, 17:09
فقط ميخواستم يك نكته در مورد تورنت بگم چون شما همزمان كه در يافت داريد send هم داريد پس مواظب ترافيك حجمي خود باشيد چون مثلا اگر يك فايل 100 مگي بگيريد در واقع ممكن است 150 مگ از دست بدهيد بهترين كار اينست كه در نرفزار utorrent تنظيم كنيد كه شبها كه رايگان است شروع به سند و رسيو كند:46:
به نظر من اصلاً این نرم افزار رو از Torrent دانلود نکنید بهتره، من که لینک دانلود گذاشتم، بهتره از همون لینک استفاده کنید. من خودم اصلاً نمی تونم از Torrent دانلود کنم، فکر می کنم ISPم Torrent رو محدود کرده چون وقتی برنامه شروع به دانلود می کنه اگه یک هفته هم ولش کنی، بیشتر از 300-200کیلوبایت دانلود نمی کنه.

B.J.U
09-04-2010, 17:29
لینک مایشین Follow me پاک شده

kiuna
09-04-2010, 17:48
به نظر من اصلاً این نرم افزار رو از Torrent دانلود نکنید بهتره، من که لینک دانلود گذاشتم، بهتره از همون لینک استفاده کنید. من خودم اصلاً نمی تونم از Torrent دانلود کنم، فکر می کنم ISPم Torrent رو محدود کرده چون وقتی برنامه شروع به دانلود می کنه اگه یک هفته هم ولش کنی، بیشتر از 300-200کیلوبایت دانلود نمی کنه.
من دارم از همون تورنت میگیرم سرعت دریافت من الان روی 15 هست بعضی اوقات که seed ,peer نیست سرعت کم میشه

meys34
09-04-2010, 19:10

من دارم از همون تورنت میگیرم سرعت دریافت من الان روی 15 هست بعضی اوقات که seed ,peer نیست سرعت کم میشه
آره من هم از تورنت نتونستم درست درمون دانلود کنم:41:

دوستانی که Rex رو دارندلطف کنند یه سرچی بزنند لینک صحیح REX رو از تو Rapidshare پیدا کنند و برای استفاده بقیه اینجا هم بگزارند و از طریق سایت زیر لینک ها رو( کسایی که میخوان) مستقیم کنند، البته خوب 4GB خیلی زیاده:19:

mohsen_rkh
09-04-2010, 20:05
دوستانی که Rex رو دارندلطف کنند یه سرچی بزنند لینک صحیح REX رو از تو Rapidshare پیدا کنند و برای استفاده بقیه اینجا هم بگزارند و از طریق سایت زیر لینک ها رو( کسایی که میخوان) مستقیم کنند، البته خوب 4GB خیلی زیاده:19:

سلام دوست عزیز، این لینکهای دانلود از RapidShare (من خودم دانلود نکردم، ولی تقریباً مطمئنم لینک درسته. چون مجموع حجمها همون 4.04 GB می شه.) :
بخش یکم:

بخش دوم:

بخش سوم:

بخش چهارم:

بخش پنجم:

بخش ششم:

بخش هفتم:

بخش هشتم:

بخش نهم:

بخش دهم:

بخش یازدهم:

بخش دوازدهم:

بخش سیزدهم:

بخش چهاردهم:

آدرس بقیه رو از اینجا می تونید ببینید: (الآن مهمون داریم، نمی تونم بنویسم، شرمنده! :31:)

arashmaz
09-04-2010, 20:26
دوستان اگه کسی طریقه کار با fmc ر بلده یه توضیح بده ممنون

dani.flight
09-04-2010, 21:33
ممنون
با اين سيستم ميتوني گرافيك را روي اولترا بزاريشبيه ساز كند نميشه

چرا کند ميشه:19:""" تا اون حد توان نداره.

dani.flight
09-04-2010, 21:41

دوست عزيز کار کردن با FMS پيچيدست" بعد هر هواپيما طرز کارش فرق داره که آموزشش تقريبا يه کتاب ميشه:19:.

dani.flight
09-04-2010, 22:05

من با 768 " 1024 پرواز ميکنم و از LCD 17 استفاده ميکنم.

dihav1359
09-04-2010, 22:19
بچه ها كسي اطلاع داره اگر بدم كسي از خارج از كشور جوي استيك برام بيارند چقدر بايد گمركي بدند كلا قانونش چه جورياست

iq-boy
09-04-2010, 22:51
اگر در مورد FMS هواپیمای Boeing 747 pmdg خواسته باشید، می تونم براتون توضیح بدم که بدرد باقی هواپیماهای بوئینگ هم می خوره :11:

kiuna
10-04-2010, 00:57
آره من هم از تورنت نتونستم درست درمون دانلود کنم
نه من منظومر این بود که من با سرعت دارم ازش دانلود میکنم و سید خوبی داره
سرعت بین 11 تا 18 متغیر هست

arashmaz
10-04-2010, 07:14
اگر در مورد FMS هواپیمای Boeing 747 pmdg خواسته باشید، می تونم براتون توضیح بدم که بدرد باقی هواپیماهای بوئینگ هم می خوره :11:

دستت درد نکنه اگه بذاری...طریقه کار با autopilotesh هم اگه بگی ممنونم

iq-boy
10-04-2010, 10:27
دستت درد نکنه اگه بذاری...طریقه کار با autopilotesh هم اگه بگی ممنونم

باشه، فقط چون خیلی مطلب زیاد هست تو چند بخش می گم.
اول اینکه روشن کردنشو فعلا در نظر نمی گیریم و فرض می کنیم شما بلدید یا ctrl+e می زنید.
پس قبل از روشن کردن، می مونه ست کردن IRS ها، و ست کردن FMS .
قسمت بعدی میشه، روی باند، تا پرواز.
قسمت بعدی هم میشه، فرود.

البته این هواپیما پیچیدگی های زیادی داره که بخوام بگم کلی مطلب میشه، اگر با این سه بخش موافقید به طور خلاصه ولی کارآمد براتون میگم:11:

در ضمن کسی MD-82 خوب، برای Fsx یا fs9 اگر داشت ممنون میشم :11:

nima_arafati
10-04-2010, 10:29
اینم لينك ماشين Follow Me که میدونم مشکل داشتید با دانلودش از تورنت

براتون یه جای خوب آپ کردم که دیگه مشکلی نباشه برای دانلودش:5:

ebicross
10-04-2010, 13:02
من با 768 " 1024 پرواز ميکنم و از LCD 17 استفاده ميکنم.
LCD شما فکر میکنم رزولیشینیش 1280 در 1024 باشه.

بچه ها كسي اطلاع داره اگر بدم كسي از خارج از كشور جوي استيك برام بيارند چقدر بايد گمركي بدند كلا قانونش چه جورياست

گمرک نداره.
تجارت چمدونی. کافیه بزاره تو چمدونش و بیاره. یک دونه اشکالی نداره.
ماشین که نیست پول گمرک بدی.

دوستان همگی اکانت PersianGIG ثبت نام کنید برای آپلود فایل.
سرعتش خوبه و مثل این Open Drive پروتکلش Secure نیست که سرعت کم بشه یه وقت.

dani.flight
10-04-2010, 13:12
LCD شما فکر میکنم رزولیشینیش 1280 در 1024 باشه.

يعني تو اين رزولوشن اي که الان شما گفتيد بذارم بهتر نتيجه ميگيرم؟:5:

dihav1359
10-04-2010, 14:39
اين پوشه SDK كه داخل دي وي دي fsx است به چه درد ميخوره من نصبش كردم

kiuna
10-04-2010, 14:54
اين پوشه SDK كه داخل دي وي دي fsx است به چه درد ميخوره من نصبش كردم
برای انلاین بازی کردن لازم هست توی ivao

kiuna
10-04-2010, 15:12
این نسخه ای که من گرفتم توی یه dvd این هواپیما ها هست چطوری باید نصبشون کنم ؟

arashmaz
10-04-2010, 15:27
باشه، فقط چون خیلی مطلب زیاد هست تو چند بخش می گم.
اول اینکه روشن کردنشو فعلا در نظر نمی گیریم و فرض می کنیم شما بلدید یا ctrl+e می زنید.
پس قبل از روشن کردن، می مونه ست کردن IRS ها، و ست کردن FMS .
قسمت بعدی میشه، روی باند، تا پرواز.
قسمت بعدی هم میشه، فرود.

البته این هواپیما پیچیدگی های زیادی داره که بخوام بگم کلی مطلب میشه، اگر با این سه بخش موافقید به طور خلاصه ولی کارآمد براتون میگم:11:

در ضمن کسی MD-82 خوب، برای Fsx یا fs9 اگر داشت ممنون میشم :11:

آره دستت درد نکنه اگه بگی...لی خدائیش کامل بگیا!!!!!

من MD11 دارم

ebicross
10-04-2010, 15:53
يعني تو اين رزولوشن اي که الان شما گفتيد بذارم بهتر نتيجه ميگيرم؟:5:
معمولا توی رزولیشین های بالاتر سیستم ضعیف تر عمل میکنه ولی اینکه رزولیشین استاندارد باشه خیلی مهمه. یعنی وقتی شما رزولیشین مانیتورت 1280 در 1024 هست اگر روی رزولیشین پایین ترین بزارید تصویر حالت واقعی خودش رو نداره.
اول توی ویندوز از این رزولیشین استفاده کنید و Refreshrate تصویر رو هم 85Hz یا اگر نداشت 75Hz قرار بدین ببینید مشکل تصویر ندارید.
بعدش توی سیمولاتور از این رزولیشین استفاده کنید.

dihav1359
11-04-2010, 09:02
من را 3d shocklight را نصب كردم ولي چراغهاي هواپيما تغييري نكرده كار خاصي بايد بكنم

ebicross
11-04-2010, 09:10
من را 3d shocklight را نصب كردم ولي چراغهاي هواپيما تغييري نكرده كار خاصي بايد بكنم

قابیلت Light Bloom رو از تنظیمات فعال کنید.
3D ShockLight چراغهای شهرها رو در شب تغییر میده. به هواپیما زیاد تاثیر نمیزاره.

kiuna
11-04-2010, 12:09
من وقتی کرک fsx رو تو فولدرش میریزم باز هم میگه باید اکتیو کنی کسی می تونه کمک کنه ؟

dani.flight
11-04-2010, 14:19
من وقتی کرک fsx رو تو فولدرش میریزم باز هم میگه باید اکتیو کنی کسی می تونه کمک کنه ؟

ببین کرک 3تا فایل dll هست (مال شما هم همینه؟) که تو ریشهfsx باید بریزی .
بعد از کرک کردن هم حتما restart کن.

arashmaz
11-04-2010, 16:33
آقا به نظرتون 767 captain sim رو بخریم؟

dihav1359
11-04-2010, 16:48
بچه ها كسي اينجا جوي استيك مدل saitek يا logitech از اينها كه 70000 يا 80000 تومان است دارد

kiuna
11-04-2010, 18:26
من یه مدل saitek دارم حالت پلی استیشن هست

dihav1359
11-04-2010, 18:41
دوست عزيز به آدرس زير سر بزن
البته سعي كن همه چيز را نصب نكني آنهايي را كه واقعا ميخواهي نصب كن
.simviation.com/fsxaircraftinstall.htm

kiuna
12-04-2010, 09:14
دوستان این تورنت FSX - Real Environment Xtreme رو من دارم دانلود میکنم سرعتش الان بین 30-60 هست
من با 128 دانلود میکنم و تویکمتر از یک روز 46 درصد دانلود کردم به نظر من که خیلی خوبه

kiuna
12-04-2010, 12:29
من امروز خواستم با 747 پرواز کنم اتوپایلوت رو تنظیم کردم هدینگ فرودگاه مقصد رو هم دادم
اما موقعی که من میزارم روی اتوپایلوت هدینگ درست رو نمیگره و خودش یه بنک به راست میزنه

dani.flight
12-04-2010, 20:30
من امروز خواستم با 747 پرواز کنم اتوپایلوت رو تنظیم کردم هدینگ فرودگاه مقصد رو هم دادم
اما موقعی که من میزارم روی اتوپایلوت هدینگ درست رو نمیگره و خودش یه بنک به راست میزنه

برای من هم بعضی اوقات همچین مشکلی پیش میاد اما فقط برای چند لحظه اشتباه بنک میزنه بعدش درست میشه...
برای شما هم همینطوره؟

Kharg Island
12-04-2010, 20:36
دوستان این تورنت FSX - Real Environment Xtreme رو من دارم دانلود میکنم سرعتش الان بین 30-60 هست
من با 128 دانلود میکنم و تویکمتر از یک روز 46 درصد دانلود کردم به نظر من که خیلی خوبه

چه طوری دانلود میکنی؟ لینک تونت دیگه مثل قبلا نیست.من هر کار میکنم لینک دانلودش نمیاد.!!!!!!!!!!!!!!!!!!

kiuna
12-04-2010, 23:03
برای من هم بعضی اوقات همچین مشکلی پیش میاد اما فقط برای چند لحظه اشتباه بنک میزنه بعدش درست میشه...
برای شما هم همینطوره؟
راستش اولین بار بود با 747 پرواز می خواستم انجام بدم! یه 3 ساعتی درگیر بودم دیگه فرصت نشد
حالا باز هم امتحان میکنم ببینم چی میشه

چه طوری دانلود میکنی؟ لینک تونت دیگه مثل قبلا نیست.من هر کار میکنم لینک دانلودش نمیاد.!!!!!!!!!!!!!!!!!!
نه اتفاقه خیلی عجیبه امروز سرعتم رفته بود روی 85 یعنی با این سرعت دریافت میکردم خود سوریس من 128 هست که بهترین
حالت 16 هست ! به خاطر ترافیک قطع کردم تا شب دوباره اجرا کنم
هر چی میگذره سرعتش بیشتر میشه

فایل تورنت رو براتون اپلود کردم

yayjilo
12-04-2010, 23:29
سلام بله من جوی استیک لاجیتک شوک دار تازه خریدم.

dihav1359
12-04-2010, 23:51
سلام بله من جوی استیک لاجیتک شوک دار تازه خریدم.

مدلش چيه و چند خريدي تونستي يك عكس ازش بزار
ممنون

dihav1359
13-04-2010, 08:26
سلام
بچه هاي كه با تورنت مشكل دارند تو اينترنت سرچ كنند خيلي مطلب وجود دارد
من با نورنت در عرض چهار ساعت 1.5 گيگابايت گرفتم در صورتي كه با لينك مستقيم حدود 400 مگ ميگيرم
پس فقط تووووورنت:40:

robert
13-04-2010, 09:16
سلام
من با نورنت در عرض چهار ساعت 1.5 گيگابايت گرفتم در صورتي كه با لينك مستقيم حدود 400 مگ ميگيرم

یعنی تورنت سرعت دانلود رو 4 برابر میکنه...؟؟

kiuna
13-04-2010, 09:27
سلام
سرعت سرویس اینترنت شما چنده ؟
تورنت احتمالا می دونید هر چی سید بیشتر باشه و هرچی بگذره و ریت شما بیشتر بشه سرعتتون بیشتر میشه

dihav1359
13-04-2010, 12:08
سرعت سرویس اینترنت شما چنده ؟
تورنت احتمالا می دونید هر چی سید بیشتر باشه و هرچی بگذره و ریت شما بیشتر بشه سرعتتون بیشتر میشه

یعنی تورنت سرعت دانلود رو 4 برابر میکنه...؟؟

اره خودم هم تعجب كردم چون سرعت من 256 است البته شبها با سرعت 35 دانلود ميكنم ولي تورنت سرعت 170 نشون ميده:18: فكر كنم به خاطر سيدها است چون ديشب 170 تا سيدر بود به خاطر همين سرعت بالا رفت

تو اين عكس ميبينيد كه در 4 سا عت 1.34 گيگ دريافت داشتم:20:

Kharg Island
13-04-2010, 13:04
راستش اولین بار بود با 747 پرواز می خواستم انجام بدم! یه 3 ساعتی درگیر بودم دیگه فرصت نشد
حالا باز هم امتحان میکنم ببینم چی میشه

نه اتفاقه خیلی عجیبه امروز سرعتم رفته بود روی 85 یعنی با این سرعت دریافت میکردم خود سوریس من 128 هست که بهترین
حالت 16 هست ! به خاطر ترافیک قطع کردم تا شب دوباره اجرا کنم
هر چی میگذره سرعتش بیشتر میشه

فایل تورنت رو براتون اپلود کردم

kiuna عزیز دستت درد نکنه.خیلی ممنون.:10::11::40::31::8:

kiuna
13-04-2010, 14:42
امروز با 747 از پیام می خواستم به سمت مهراباد برم با IFR نمی دونم کی کلید هدینگ اتو پایلوت من
خاموش شد و من فهمیدم بله هدینگ درست رو از دست دادم :41: و رسیده بودم خوررود
بعد یه چیزی هست که من نفهمیدم این کلمه Squawk به چه معنی هست ؟ مثلا به من
میگه Squawk 2992 اما نمی دونم چیکار کنم
بعد کلمه ALITIMETER به چه معنی هست یعنی چیکار کنم ؟
VERT SPD منظور سرعت تغییر ارتفاع هست ؟
یه سوال دیگه توی تیم اسپیک چطوری میشه مکالمات برج با خلبان رو گوش کرد ؟

k
iuna عزیز دستت درد نکنه.خیلی ممنون

خواهشم میکنم ! اگر در نهایت نتونستید دانلود کنید من دانلودش تموم شد
می تونم یه جوری براتون بفرستم

iq-boy
13-04-2010, 15:00
امروز با 747 از پیام می خواستم به سمت مهراباد برم با IFR نمی دونم کی کلید هدینگ اتو پایلوت من
خاموش شد و من فهمیدم بله هدینگ درست رو از دست دادم :41: و رسیده بودم خوررود
بعد یه چیزی هست که من نفهمیدم این کلمه Squawk به چه معنی هست ؟ مثلا به من
میگه Squawk 2992 اما نمی دونم چیکار کنم
در ترانسپندر رادیو، کد اسکواک (Squawk code) وارد میشه. اسکواک کد یک عدد 4 تایی بر مبنای هفت هست (یعنی از 0000 تا 7777) . اسکواک کد رو ، ATC بنا به منطقه ای که در اون هستید و پروازی که دارید (بین المللی یا داخلی) برای شما تعیین می کنه و به شما اطلاع میده.
در قسمت تراسپندر (مخصوصا در ivap شبکه ایواو) یک کلید وجود داره که بین حالات on و off و یا C و STB متغیره. ترنسپندر هواپیما تا قبل از اینکه روی باند بیاد (موقع پرواز) و بعد از اینکه از روی باند خارج شد (موقع فرود) باید در حالت off یا stb باشه. و روی باند و درحین پرواز تا موقع فرود آمدن باید روی c یا on باشه.
بله، دقیقا وقتی ترانسپندر on هست، این امکان رو به کنترلر میده تا روی صفحه کنترلش بصورت شی پرنده ببیندش. البته بیشتر ترانسپندر ها به TCAS هم مجهز هستند. یعنی در صفحه رادار خود هواپیما (navigatin display) ترافیکهای هوایی دیگه رو که ترانسپندر روشن دارند می بینند. برای این کار باید کلید کنار ترانسپاندر رو به TA یا TA/RA تغییر بدید.
هر وقت Squawk کد رو بهتون دادن توی رادیو قسمت ترانسپندر تنظیمش کنید. اگر با ATC خود شبیه ساز می پرید که اتومات ست می کندش.

بعد کلمه ALITIMETER به چه معنی هست یعنی چیکار کنم ؟
یعنی ارتفاع. یک آلتیمتر مشخصی رو که به شما می ده در قسمت Altittude هواپیما ست می کنید و مجازید در اون ارتفاع پرواز کنید.

VERT SPD منظور سرعت تغییر ارتفاع هست ؟
بله. سرعت صعود یا نزول بر دقیقه.

یه سوال دیگه توی تیم اسپیک چطوری میشه مکالمات برج با خلبان رو گوش کرد ؟
باید به صورت Observer وارد کانال برج کنترل دلخواهتون بشید. برای این کار در برنامه Ivac به جای استفاده از Callsign خودتون، واژه OBS را بگذارید و اسم اون واحدی که می خواهید گوش کنید. مثلا برای OIII_TWR که برج فرودگاه مهرآباد هست، باید بگذارید : OIII_OBS . و بعد به کانال مربوطه (معمولا EU6) وارد بشید و کانال OIII_TWR رو انتخاب کنید.

iq-boy
13-04-2010, 15:45
دوستان قول داده بودم در مورد FMS هواپیمای 747-400 شرکت PMDG بنویسم. ببخشید دیگه گرفتاری و اینا هست دیر شد. این قسمت اولش در مورد ست کردن موقعیت هواپیماست. باقی رو در قسمت های بعدی می گم چون مطلب زیاده:

به بوئینگ 747-400 PMDG خوش اومدید.
قبل از هر کاری مطمئن بشید، هواپیما اصطلاحا "Cold & Dark" هست. یعنی تمامی سیستمها خاموش هستند. اگر اینطور نیست، از منوی Add-ons به PMDG بروید و از طریق Load Panel حالت Cold & Dark رو انتخاب کنید. مطمئن شوید که اهرمهای گاز (Throttle) در حالت Idle هستند. برای این منظور کلید F1 را 2 بار فشار دهید. سپس مطمئن شوید که Parking Brake ست شده است. این کار برای تنظیم دقیق هدینگ هواپیما ضروری است.
به Over head Panel برویم. در قسمت سمت چپ و بالا، کلیدی با عنوان BATTERY را پیدا کنید.و پوشش شیشه ای آن را با راست کلیک بردارید و سپس با کلیک چپ این کلید را در حالت فعال قرار دهید. به این ترتیب برق ابتدایی هواپیما فعال می شود. در کنار کلید باتری، کلید STBPOWR قرار گرفته. با راست کلیک بر روی آن، آنرا در وضعیت AUTO قرار دهید. حالا همه چیز محیا است تا به بخش بالایی یعنی IRS برویم.

IRS چیست ؟
Inertial Reference System کامپیوتر محاسبه کننده وضعیت هواپیماست که کارهای زیادی را انجام می دهد از جمله محاسبه : موقعیت (position) ، شتاب، Track یا همون نقشه پروازی، VS، GS ، True & Magnetic heading و سرعت و جهت باد. IRS این محاسبات را به سیستمهایی چون FMS ، Flight Controls، داده های Attitude ، کنترلهای موتورها و باقی سیستمهای هواپیما ارسال می کند.
همچنین IRS بنا به درجه ی Auto Brake که توسط خلبان تنظیم شده، بعد از فرود، شدت ترمزها را محاسبه و به ترمزها ارسال می کند.
در بوئینگ 747-400 سه IRS در نظر گرفته شده تا کمترین خطا را با بیشترین قابلیت اعتماد داشته باشیم. در شکل زیر کلید های (knobs) IRS را می بینید:

هر سه کلید باید در حالت off باشند. در این حالت دو نمایشگر اصلی بدون داده به صورت زیر دیده می شوند:

حالا مرحله Alignment فرا می رسد که یک پروسه برای محاسبه هدینگ هواپیماست. در بوئینگی مثل 737 ، طریقه Alignment کردن IRS با 744 (برای خلاصه نویسی 747-400) تفاوتهایی دارد.
اینجا لازم هست که کمی در مورد FMS صحبت کنیم، تا مرحله Alignment را به کمک FMC درست و کامل انجام دهیم.

FMS(Flight Management System):

سیستم محاسبه و اجرای بیشتر تنظیمات یک پرواز از قبیل : هدایت هواپیما به سمت نقشه پروازی، اجرای صعود و نزول های دلخواه، اجرای طرح های تقرب و طرحهای خروج. تنظیم سرعت هواپیما ، تنظیم خودکار فرکانس های مورد نیاز و ... .
FMS به مجموعه ای از کامپیوترهایی گفته می شود که کار هدایت پرواز را بوسیله برنامه ریزی انسانی انجام می دهند و نظارت می کنند.

CDU(Control Display Unit):

CDU در واقع سیستم نمایش دهنده و بالای FMS هست. که چندین بخش دارد.
1- خطوط انتخابی : 6 کلید در سمت راست، و 6 کلید در سمت چپ. وظیفه این کلید ها انتخاب سطر مقابلشان هست و در مواقعی هم کار Copy و Paste کردن داده ها را در آن سط انجام می دهند. (قسمت آبی)
2- نمایشگر CDU که در بالای FMS واقع شده. (قسمت قرمز)
3- کنترل شفافیت نمایشگر CDU. (که معمولا به طور اتوماتیک در بهترین حالت قرار دارد). (دایره آبی)
4- Function Keys یا کلید های تابعی ، که شامل دوازده کلید برای برنامه ریزی قسمت های مختلف یک پرواز هست. (قسمت سبز)
5- کلید های صفحه قبل و صفحه بعد که بعدا توضیح داده می شوند. (قسمت آبی پرنگ سمت چپ)
6- کلید Execute یا همان اجرا. (قسمت صورتی)
7- Alphanumeric Keys یا همان کلیدهای حروف و اعداد و همچنین شامل کلید های Space، Delete و Clear . (قسمت بنفش)
8- کلید keyboard type یا message. (قسمت سبز پررنگ)
که در مورد این 8 قسمت بعدا توضیح می دهم.

حالا دوباره به قسمت IRS می رویم و سه کلید را با استفاده از رایت کلیک روی NAV قرار می دهیم تا پروسه Alignment آغاز شود.
(دقت کنید که زمان Alignment در حالت پیش فرض و واقعی حدود 10 دقیقه است. شما می توانید با استفاده از منوی تنظیمات PMDG این زمان را به دلخواه کاهش دهید).
به سراغ FMS می رویم و از خط اول سمت چپ FMC را انتخاب می کنیم . در نمایشگر CDU ، صفحه ای با عنوان IDENT ظاهر می شود که مشخصات هواپیما شما را بیان می کند.
حالا پیغامی در FMC ظاهر می شود می شود: Position Enter IRS. در قسمت کلیدهای تابعی، اولین کلید سمت چپ با عنوان : INIT REF را انتخاب کنید . این کلید، در شرایط مختلف (قبل از پرواز، حین پرواز و موقع فرود) آمادگی دریافت اطلاعات خاصی را دارد. در اینجا صفحه ای با عنوان POS INIT را در اختیار می گذارد. در اینجا خلبان به هواپیما می گوید در چه نقطه ای قرار دارد و IRS محاسبه هدینگ و سایر سیستم ها را انجام می دهد.

ابتدا در دومین خط سمت چپ، زیر عنوان REF AIRPORT کد ایکائو فرودگاهی را که در آن هستید را وارد می کنید. برای این منظور OIII که کد فرودگاه مهرآباد تهران می باشد را با استفاده از کلید های الفبایی FMS وارد می کنیم. این اطلاعات در خط ورودی اطلاعات به صورت زیر نمایش داده می شود.

(تمامی اطلاعاتی که ما وارد می کنیم و یا می خواهیم استفاده کنیم ابتدا در اینجا قرار می گیرد. پیغامهای FMS هم در اینجا نوشته می شود)

خوب حالا کلید خط دوم چپ ، را فشار می دهیم. کد فرودگاه زیر عنوان REF AIRPORT قرار می گیرد و مشخصات طول و عرض جغرافیایی آن نیز در مقابلش به نمایش در می آید.

حالا نوبت وارد کردن IRS POSITION شده. در قدیم تر و هواپیماهایی که مجهز به GPS نیستند، خلبانان چارتهای پروازی دارند که مشخصات دقیق طول و عرض جغرافیایی تک تک GATE ها در آن ذکر شده و از روی آن موقعیت IRS را ست می کردند. در اینجا، در خط چهارم راست، شما موقعیت هواپیما را با استفاده از GPS می بینید که زیر عنوان GPS POS قرار گرفته. کلید خط چهارم راست را بزنید. موقعیت GPS در خط نمایش نشان داده می شود :

در واقع ما اطلاعات خط چهارم راست را کپی کردیم. حالا می خواهیم در خط پنجم راست تحت عنوان : SET IRS POS این اطلاعات را Paste کنیم. کافیست کلید خط پنجم راست را فشار دهید تا اطلاعات در جای خودش بنشیند:

حالا صبر می کنیم تا زمان نشان داده شده در ND (navigation display) تمام شود :

تا پروسه Alignment به پایان برسد. نتیجه کار به صورت زیر است . دقت کنید که Track magnetic یا همون هدینگ ست شده، سرعت GS صفر نمایش داده می شود و نمایش دهنده Attitude موقعیت دماغه هواپیما را موازی زمین نشان می دهد:

در زیر ND ، نمایشگر حروفی را با سبز نشان می دهد : IRS(3) یعنی هر سه IRS ست شده اند.

حالا که دو نمایشگر اصلی یعنی ND و PFD(Primary Flight Display) فعال شدند موقع تنظیم روت پروازی و سایر احتیاجات پرواز هست که در قسمت بعدی شرح می دهم.

kiuna
13-04-2010, 15:54
ممنون دوست عزیز (اسمتون رو نمی دونم )
توضیحات خوب و کاملی دادید فقط در هنگام پرواز برج به من میگه climing to 9000 deparcher
در ادامه میگه اسکواک 2992
یعنی اون 9000 که میگه مگه ارتفاعی نیست که باید بهش برسم ؟
سوال دیگه اینکه در ترانسپندر رادیو کد اسکواک باید درکدوم ست بشه یعنی روی com ست بشه ؟

iq-boy
13-04-2010, 16:04
ممنون دوست عزیز (اسمتون رو نمی دونم )
توضیحات خوب و کاملی دادید فقط در هنگام پرواز برج به من میگه climing to 9000 deparcher
در ادامه میگه اسکواک 2992
یعنی اون 9000 که میگه مگه ارتفاعی نیست که باید بهش برسم ؟
سوال دیگه اینکه در ترانسپندر رادیو کد اسکواک باید درکدوم ست بشه یعنی روی com ست بشه ؟

مرتضی هستم.
climbing to 9000 departure یعنی موقع تیک آف تا ارتفاع 9000 پایی مجاز هستید و باید به 9000 تا برسید.
به کادر قرمز توجه نـــکنید. اونجا که نوشته 1200، قسمت ترانسپاندر هست. هر کدی رو که به عنوان اسکواک به شما گفتند اونجا باید وارد کنید.

kiuna
13-04-2010, 17:03
مرتضی جان خیلی ممنونم:11:

arashmaz
13-04-2010, 17:21
آقا مرتضی حسابی حال دادی...

mohsen_rkh
13-04-2010, 17:22
کلمه ALITIMETER به چه معنی هست یعنی چیکار کنم ؟

یعنی ارتفاع. یک آلتیمتر مشخصی رو که به شما می ده در قسمت Altittude هواپیما ست می کنید و مجازید در اون ارتفاع پرواز کنید.
کلمه ی Altimeter به معنی ارتفاع سنج هست و کلمه ی Altitude به معنی ارتفاع. وقتی عبارت "متر" به یک واحد اندازه گیری می چسبه، معنی "سنج" به خودش می گیره. مثلاً ولت متر یعنی ولت سنج، آمپر متر یعنی آمپر سنج، ترمومتر یعنی دماسنج و ...
و این کلمه ی Altitude هستش که به معنی ارتفاع هست.
زمانی که در مکالمات ATC بعد از گفتن لغت Altimeter یک عدد چهار رقمی داده می شه، این عدد نشانگر فشار هوا در اون منطقه هست، از اونجایی که اساس تعیین ارتفاع، فشار هواست بنابراین فشار هوا باید همیشه به طور صحیح تنظیم شده باشه. وقتی که این عدد چهار رقمی مثلاً 2992 به شما داده می شه یعنی این که فشار هوا در منطقه ای که شما پرواز می کنید، 29/92 اینچ جیوه هست که در مکالمات ATC از ممیز صرف نظر کرده و فقط اعداد را ذکر می کنند. هنگامی که این عدد به شما داده می شه، باید اون رو تو Altimeter وارد کنید تا ارتفاع سنج عدد درستی رو به شما نشون بده. در ضمن فشار هوای 29/92 اینچ جیوه برای هوای صاف هستش.
موفق و مؤید باشید... :40:

robert
13-04-2010, 17:26
سلام به همگی...

آقا من همه پروازهام تو FSP یا good هستند و یا perfect ولی پول زیادی برای خرید هواپیما نمیتونم دربیارم...

الان شرکت KLM رو راه انداختم و با B737 میپرم.. ولی همه بودجه ام 28 میلیون دلار هست ... در حالیکه بودجه خرید هواپیمایی مثل B777 حدود 200 میلیون دلار آب میخوره...

من از تهرون تا لس آنجلس رو برم و برگردم هم چنین پولی درنمیارم... خسته شدم از بی پولی...!!:31:

چیکار کنیم تا درآمد شرکتمون بره بالا...؟؟

iq-boy
13-04-2010, 18:30
کلمه ی Altimeter به معنی ارتفاع سنج هست و کلمه ی Altitude به معنی ارتفاع. وقتی عبارت "متر" به یک واحد اندازه گیری می چسبه، معنی "سنج" به خودش می گیره. مثلاً ولت متر یعنی ولت سنج، آمپر متر یعنی آمپر سنج، ترمومتر یعنی دماسنج و ...
و این کلمه ی Altitude هستش که به معنی ارتفاع هست.
زمانی که در مکالمات ATC بعد از گفتن لغت Altimeter یک عدد چهار رقمی داده می شه، این عدد نشانگر فشار هوا در اون منطقه هست، از اونجایی که اساس تعیین ارتفاع، فشار هواست بنابراین فشار هوا باید همیشه به طور صحیح تنظیم شده باشه. وقتی که این عدد چهار رقمی مثلاً 2992 به شما داده می شه یعنی این که فشار هوا در منطقه ای که شما پرواز می کنید، 29/92 اینچ جیوه هست که در مکالمات ATC از ممیز صرف نظر کرده و فقط اعداد را ذکر می کنند. هنگامی که این عدد به شما داده می شه، باید اون رو تو Altimeter وارد کنید تا ارتفاع سنج عدد درستی رو به شما نشون بده. در ضمن فشار هوای 29/92 اینچ جیوه برای هوای صاف هستش.
موفق و مؤید باشید... :40:

کاملا درست می فرمایید. این لفظ Altimeter هم تو کشورهای عضو ایکائو استفاده نمی شه. تو این کشور ها معمولا QNH رو ذکر می کنند. :11:

kiuna
13-04-2010, 21:28
سرعت صعود و نزول رو چطوری باید تعیین کنیم مثلا توی همین 747

mohsen_rkh
13-04-2010, 21:57
با استفاده از همون گیج کنار ارتفاع سنج (بر حسب فوت بر دقیقه)

ebicross
13-04-2010, 23:02
سلام به همگی...

آقا من همه پروازهام تو FSP یا good هستند و یا perfect ولی پول زیادی برای خرید هواپیما نمیتونم دربیارم...

الان شرکت KLM رو راه انداختم و با B737 میپرم.. ولی همه بودجه ام 28 میلیون دلار هست ... در حالیکه بودجه خرید هواپیمایی مثل B777 حدود 200 میلیون دلار آب میخوره...

من از تهرون تا لس آنجلس رو برم و برگردم هم چنین پولی درنمیارم... خسته شدم از بی پولی...!!:31:

چیکار کنیم تا درآمد شرکتمون بره بالا...؟؟

قیمت سرویس ها رو ببر بالا و کیفیتشو کم کن. یک استکان تکیـلای مکزیکی 100 دلار تو رو پولدار میکنه.
فکر کردی شرکتهای ایرانی چطوری پول در میارن.:27:
تا توی باکهای بنزینت رو هم بار بزن. فکر زیاد شدن وزن رو نکن. نهایتش چند تا پوینت منفی میگیری دیگه.
بنزین کم بزن. اونقدر بزن که برای فرود مجبور باشی گلاید کنی تا باند.:21:
موارد بالا رو رعایت کن تا به سرعت پولدار بشی.
و بعدش با اولین سقوط ورشکسته:46:

kiuna
13-04-2010, 23:28
با استفاده از همون گیج کنار ارتفاع سنج (بر حسب فوت بر دقیقه)
منظورم اینه که بر چه میزانی باید کم یا زیاد کنیم ! یعنی وقتی می خوایم 4000 پا صعود کنیم باید با چه نرخی صعود یا نزول کنیم

mohsen_rkh
14-04-2010, 06:16
منظورم اینه که بر چه میزانی باید کم یا زیاد کنیم ! یعنی وقتی می خوایم 4000 پا صعود کنیم باید با چه نرخی صعود یا نزول کنیم
آهان! بستگی به میزان زمانی داره که باید این کار انجام بدی. ولی نرخ استاندارد برای بوئینگ 747، 1800 فوت بر دقیقه است. البته من اطلاعاتم در حد سایر دوستان نیست. دوستان اگر جوابم اشتباهه تصحیح بفرمایند.

iq-boy
14-04-2010, 17:53
دوستان با توجه به اینکه کلاس تایپ هواپیما بوینگ 744 در روزهای ششم و هشتم اردیبهشت ماه توسط اساتید خلبانی برگزار میشه لازمه بحث FMS و نحوه پرواز با 744 رو ادامه بدم یانه، هر چی شما دوستان می فرمایید :11:

ebicross
14-04-2010, 20:45
دوستان با توجه به اینکه کلاس تایپ هواپیما بوینگ 744 در روزهای ششم و هشتم اردیبهشت ماه توسط اساتید خلبانی برگزار میشه لازمه بحث FMS و نحوه پرواز با 744 رو ادامه بدم یانه، هر چی شما دوستان می فرمایید :11:

نیکی و پرسش!

esfehanei
15-04-2010, 20:36
با سلام خدمت دوستان عزیز
من تا چند روز پیش راحت با این 747پرواز میکردم ولی الان تا بلند می شم سریع بعد از اینکه هواپیما رو رویAPمیذارم قدرت موتور ها صفر می شه و بعد استال می شه
به این شکل
حالا اگه می شه یه کمکی به من بکنید
منتظرم ها
ایمن جمعه مون هم اکلی برای این پرید

dani.flight
15-04-2010, 21:29
با سلام خدمت دوستان عزیز
من تا چند روز پیش راحت با این 747پرواز میکردم ولی الان تا بلند می شم سریع بعد از اینکه هواپیما رو رویAPمیذارم قدرت موتور ها صفر می شه و بعد استال می شه
به این شکل

شما باید سرعت مورد نظر رو به صورت (نات) در همونجایی که با علامت زرد مشخص کردم وارد کنید.

esfehanei
16-04-2010, 09:44
شما باید سرعت مورد نظر رو به صورت (نات) در همونجایی که با علامت زرد مشخص کردم وارد کنید.

ممنون از شما دوست عزیز
من این کار رو امتحان نکرم ولی بار آخر وقتی دیدم داره صفر میشه از رویAPدر آوردمش ولی باز هم همونطور هم شد هرچه F1,F4زدم باز هم زیاد نشد
باز هم ممنون

arashmaz
16-04-2010, 12:34
ببخشید در کدوم سایت ؟؟؟؟ و چجوری باید شرکت کنیم؟

ebicross
16-04-2010, 12:50
با سلام خدمت دوستان عزیز
به این شکل
تصویری که گذاشتید که استال نیست. هواپیما OverSpeed کرده.
در ضمن شما کلید CMD که روشن کننده ی اصلی اتوپایلوت هست رو روشن نکردید.
و همچنین هیچ عددی برای تنظیم کننده ی سرعت وارد نکردید.
در این حالت طبیعیه که اتوپالوت سرعت شما رو صفر کنه چون شما ازش اینو خواستید.
موفق باشید

iq-boy
16-04-2010, 19:34
ببخشید در کدوم سایت ؟؟؟؟ و چجوری باید شرکت کنیم؟
از طریق نرم افزار Team Speak و در بخش IR_Class . ساعت شروع کلاس هم 8 شب هست. اما برای اطمینان، به آدرس
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید مراجعه کنید و در بخش training به ساعات برگزاری کلاس مربوطه توجه کنید (البته چون الان سایت دویژن دان هست نتونستم لینک مستقیم بگذارم):11:

mohsen_rkh
16-04-2010, 20:17
از طریق نرم افزار Team Speak و در بخش IR_Class . ساعت شروع کلاس هم 8 شب هست. اما برای اطمینان، به آدرس
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید مراجعه کنید و در بخش training به ساعات برگزاری کلاس مربوطه توجه کنید (البته چون الان سایت دویژن دان هست نتونستم لینک مستقیم بگذارم):11:
Down نیست، احتمالاً آدرس رو اشتباه تایپ فرمودید. آدرس درست اینه:

یعنی www نداره. (Subdomain هست.)

meys34
16-04-2010, 22:26
ممنون از شما دوست عزیز
من این کار رو امتحان نکرم ولی بار آخر وقتی دیدم داره صفر میشه از رویAPدر آوردمش ولی باز هم همونطور هم شد هرچه F1,F4زدم باز هم زیاد نشد
باز هم ممنون

بله حق با شماست چون auto throttle ربطی به AP نداره منظورم اینه که ممکنه AP روشن باشه ولی auto throttle روشن نباشه یا برعکس کلا این دوتا به هم ربط ندارن (برای تکمیل صحبتم باید بگم که مثلا AP، هم heading هم Altitude رو کنترل میکنه ولی speed رو نمیتونه اون خودش مجزا است و با کلید MACH , SPD کنترل میشه - به ترتیب knot , ماخ)

dani.flight
16-04-2010, 22:47
بله حق با شماست چون auto throttle ربطی به AP نداره منظورم اینه که ممکنه AP روشن باشه ولی auto throttle روشن نباشه یا برعکس کلا این دوتا به هم ربط ندارن (برای تکمیل صحبتم باید بگم که مثلا AP، هم heading هم Altitude رو کنترل میکنه ولی speed رو نمیتونه اون خودش مجزا است و با کلید MACH , SPD کنترل میشه - به ترتیب knot , ماخ)

بله کاملا درست متوجه شدید.

esfehanei
17-04-2010, 17:02
ممنون ازشما دوستان بالاخره تونستم یه پرواز کامل انجام بدم
اما
1-خنگامی که میخوامtake offکنم قبلش باید تا باند تاکسی کنم وقتی به برج مراقبت میگم این فلش ها که قبلا برای من میاومد وراه رو نشون میداد نمی آد ماشینی هم رد نمیشه که دنبال اون برم حالا باید چی کار کنم و چه جوری محل باند یا گیت رو پیداکنم

2-برای پرواز با ILSچه فرود گاه های توی ایران از همه بهترن مالxالبته

3-بهترین راه برای اینکه هواپیما استال نشه چیه؟
حالا اگه یک دفعه استال شد چی کنم که نیوفته زمین؟

باز هم از شما ممنونم

dani.flight
17-04-2010, 19:22
اما
1-خنگامی که میخوامtake offکنم قبلش باید تا باند تاکسی کنم وقتی به برج مراقبت میگم این فلش ها که قبلا برای من میاومد وراه رو نشون میداد نمی آد ماشینی هم رد نمیشه که دنبال اون برم حالا باید چی کار کنم و چه جوری محل باند یا گیت رو پیداکنم

باز هم از شما ممنونم

3: اول اینو بگم که استفاده فلپ به منظور جلو گیری از استال هم هست طوری که هر چقدر فلپ بیشتر باز باشه یا زاویش بیشتر باشه نیروی برا یا بالارونده ی بیشتری تولید میکنه پس هواپیما استال نمیشه اما بهترین کاری که میتونین بکنین اینه که تو مشخصات هواپیما مینیمم سرعت رو پیدا و به خاطر بسپرید و سر موقع فلپ ها رو پایین بدید.
حالا اگر استال شدید باید یوک را به سمت جلو فشار بدید و تراتل رو فول کنید تا از حالت استال بیرون بیاد هواپیما

ebicross
18-04-2010, 09:43
اما

مشکل عدم نمایش مسیر تاکسی مشکل گرافیکی هستش . با تنظیم کردن درست حل میشه. زاویه ی دوربین رو از بیرون کمی بالا پایین بکنید متوجه مسیر میشین که یک لحظه ظاهر میشه و باز میره.

پرواز ILS همه ی فرودگاهها خوبن البته اگر ILS داشته باشند. فرودگاه تهران و بندرعباس فقط فکر میکنم کمی انحراف داره.

برای جلوگیری از استال بهترین راه اینه که چشمتون رو به آلات پروازی بدوزید. شما هر 5 ثانیه یه بار به نمایشگر سرعت نگاه کن.
بوق استال معمولا چند نات قبل از استال زده میشه. یعنی وقتی بوق زده شد شما استال نکردید. بلکه چند نات دیگه سرعت کم بشه استال خواهید کرد. به محض شنیدن بوق کارهای لازم رو بکنید.
موقع Take off و پرواز که استال نمیکنید. موقع فرود هم از سرعت های بالاتر استفاده کنید و تمرین کنید و هر بار با سرعت کمتری فرود بیاین تا عادت کنید.

esfehanei
18-04-2010, 12:25
3:
حالا اگر استال شدید باید یوک را به سمت جلو فشار بدید و تراتل رو فول کنید تا از حالت استال بیرون بیاد هواپیما
منظورتون از یوک و تراتل چیه؟ من نمیدونم چیه
در ضمن هم من f11رو زدم بعد بک خطی دیدم که سریع رفت حالا چی کار کنم؟

dani.flight
18-04-2010, 13:14
منظورتون از یوک و تراتل چیه؟ من نمیدونم چیه

1: یوک " yok
2: تراتل " trattle (درست نوشتم؟)

mohsen_rkh
18-04-2010, 18:06
1: یوک " yok
2: تراتل " trattle (درست نوشتم؟)
1. Yoke
2. Throttle

kiuna
18-04-2010, 19:00
دوستان من باید چیکار کنم که هواپیما دچار over speed نشه
من سرعت رو کم میکنم بازم فرقی نمیکنه !
مشکل دیگه اینه که برج میگه التیمتر 2991 یعنی اینقدر ارتقاع دارم یا باید به این ارتفاع برسم
تو تنظیمات اتوپایلوت من نمی تونم عدد 2991 رو تنظیم کنم یعنی فقط میشه 2900 رو تنظیم کرد
کسی برنامه FSX - Real Environment Xtreme رو نصب کرده ؟
توی فولدر خود برنامه که نباید نصب بشه ؟

dihav1359
18-04-2010, 19:29
با سلام
نرم افزارهايي مثل fs global 2010 يا FSX - Real Environment Xtreme و يا scenery هاي مختلف آيا وقتي با هم نصب ميشوند آيااثر يك ديگر را خنثي ميكنند يعني روي فايلهاي همديگر اوررايت ميكنند يا نه هر كدام يك چيزي اضافه ميكنند؟

arashmaz
18-04-2010, 20:11
مشکل دیگه اینه که برج میگه التیمتر 2991 یعنی اینقدر ارتقاع دارم یا باید به این ارتفاع برسم
تو تنظیمات اتوپایلوت من نمی تونم عدد 2991 رو تنظیم کنم یعنی فقط میشه 2900 رو تنظیم کرد

altimeter فشار هوای محلی است که default شبیه ساز 2992 است برای همه مکانها.ارتفاع altitude هستش

mohsen_rkh
18-04-2010, 21:07
بدون شک با کم شدن سرعت، پیغام Over Speed هم حذف میشه.

dani.flight
18-04-2010, 22:25

خیر" حتما نباید اونجا باشه.

iq-boy
18-04-2010, 23:20

فقط B رو بزن. :10:

kiuna
19-04-2010, 09:35
یعنی با زدن B سرعت درست میشه ؟
دوستان این فرودگاهی که کنار ساحل هست رو کسی میدونه کدش چیه فکر کنم توی هلند باشه

moderntalk
19-04-2010, 10:48
دوستان این فرودگاهی که کنار ساحل هست رو کسی میدونه کدش چیه فکر کنم توی هلند باشه

بله این دکمه باعث میشه که نشانگر ارتفاع شما ریست بشه.:10:

mohsen_rkh
19-04-2010, 13:41
کدوم فرودگاه؟

iq-boy
19-04-2010, 15:22
خوب دوستان ادامه بحث FMC :
بعد از ست کردن موقعیت هواپیما و align شدن IRS ها، می خواهیم تنظیمات پیش از پرواز و مسیر پروازی را برای FMS مشخص کنیم.

قدم اول دسترسی به صفحه Route هست که در آن روت یا همان مسیر پروازی را مشخص می کنیم. بعد از ست کردن IRS ها، در زیر صفحه Pos Init ،همانند شکل زیر، خط ششم راست را با عنوان Route انتخاب کنید.( شما می توانید از کلید تابعی RTE نیز برای دسترسی به این صفحه استفاده کنید.)

خوب حالا صفحه ای به صورت زیر باز می شود :

در کادر قرمز عنوان این صفحه را می بینیم. کلا در همه مراحل عناوین صفحات در همین قسمت دیده می شود. در کادر آبی رنگ، توجه می کنید که این قسمت شامل 2 صفحه است و ما در حال نگاه کردن به صفحه اول آن هستیم. برای رفتن به صفحه دوم از کادر نارنجی که همان NEXT/PREV PAGE هستند استفاده می کنیم.

- به اولین خط سمت چپ نگاه کنید. زیر عنوان ORIGIN باید کد ایکائو فرودگاه مبدا، یعنی همان جایی که هستید را وارد کنید. در اینجا OIII یعنی فرودگاه مهرآباد وارد شده.
- در خط اول راست، زیر عنوان DEST باید فرودگاه مقصد را وارد کنید. در اینجا OIMM که کد فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد است را وارد می کنیم.
- در خط دوم چپ زیر عنوان RUNWAY باید باندی را که ATC شما را مجاز به پرواز از روی آن کرده وارد کنید. باندهای پرواز معمولا با دو شماره نامگذاری شده اند. مثل : 29 یا 08 و امثالهم. در فرودگاههای بزرگتر که دو باند موازی هم هستند، باندهای چپ و راست را به ترتیب با حروف L و R مشخص می کنند. در این قسمت ضروری است که باند چپ یا راست را برای هواپیما مشخص کنیم. همانطور که می بینید ما مجازیم از باند 29R عمل تیک آف و پرواز را انجام دهیم. با انجام این کار در ND باند مورد نظر و موقعیت ما نسبت به آن نمایش داده می شود (قسمت نارنجی).

- در خط دوم راست، زیر عنوان FLT NO شماره پروازی (یا همان Call Sign) را وارد کنید.
خوب فعلا کارمان با این صفحه تمام است (در مورد RTE2 و Co Routeبعدا در مباحث پیشرفته تر توضیح عرض می کنم).
با استفاده از NEXT PAGE به صفحه دوم می رویم که به شکل زیر است :

خوب در اینجا، قرار است مسیر پروازی را مشخص کنیم. برای اینکه از تهران به مشهد بصورت IFR پرواز کنیم احتیاج به نقشه های خروجی از فرودگاه مهرآباد (SID) و نقشه های مسیر پرواز (Enroute) و نقشه های طرح های تقرب (STAR) داریم. اگر این نقشه ها را ندارید یا آشنایی کمی دارید، نگران نباشید، برای پرواز امروز احتیاجی به آن نیست ولی برای سفر به دیگر نقاط باید با روش خواندن نقشه ها و طرحها آشناییت پیدا کنید.
خوب عنوان این صفحه RTE1 هست. یعنی مسیر پروازی 1 یا اصلی.
عنوان ستون سمت چپ VIA و عنوان ستون سمت راست TO هست. زیر ستون سمت چپ شما باید طرح های خروجی یا مسیرهای پروازی (اسم خطوط هوایی) و یا طرح های تقرب (STAR) را وارد کنید.
در ستون راست باید VOR یا NDB و یا waypoint مورد نظری را که قصد داریم به آنها برسیم مشخص کنیم.
اول به این سایت بروید :

در قسمت Departure کد فرودگاه تهران یعنی OIII و در قسمت Destination کد فرودگاه مشهد یعنی OIMM را وارد کنید. در قسمت altitude Enroute ، ارتفاع را بین FL180 و FL300 وارد کنید و سپس Find Route را بزنید.
حالا سایت اطلاعات کاملی را از تمامی مسیر پرواز همراه با طول و عرض جغرافیایی آنها و فواصل بین آنها به ما می دهد. که از توضیح آن صرفنظر می کنم، فقط به قسمت انتهایی صفحه توجه کنید ، مسیر پروازی را این چنین نوشته :
OIII SID DHN B411 METKI STAR OIMM (1(
خوب بیایم این را رمز گشایی کنیم.
اول کد فرودگاه مهرآباد هست و بعد واژه SID بکار رفته. یعنی با یک طرح خروج مناسب از فرودگاه مهرآباد پرواز می کنیم. ولی به چه سمتی ؟ به سمت DHN یا همون VOR دهنمک. بعد از دهنمک وارد روت پروازی یا خط هوایی B411 می شویم و مسیر را ادامه می دهیم تا به نقطه METKI که اولین نقطه ورودی ترمینال مشهد از سمت غرب هست برسیم. و بعد طرح STAR را انجام می دهیم و به سلامت در OIMM لندینگ می کنیم.

اما این تمام مسیر پروازی نیست، اگر خوب به صفحه سایت نگاه کنید نقاطی مانند GIBAB ، ODKAT و... نیز دیده می شود.
در هواپیمای 744 نیازی نیست تمامی waypoint ها وارد شوند. شما همان مسیر پروازی (1) را به FMC می دهید و سیستم باقی نقاط را در نظر می گیرد که در بخشهای بعدی توضیح خواهم داد.
فعلا باید خط (1) را درون صفحه RTE1 وارد کنیم. ابتدا باید SID را مشخص کنیم. در فضای واقعی تر و در IVAO، طرح خروج را واحد گروند و یا تاور برج مراقبت با توجه به جهت باد و باند فعال به شما اعلام می کنند. اگر به صورت آزاد پرواز می کنید مجازید طرح مورد نظر خودتان را با در نظر گرفتن جهت باد (باید جهت باد به سمت دماغه باشد و از پشت نوزد) و باند مورد نظر انتخاب کنید.
خوب سوال، حالا طرح را از کجا انتخاب کنیم. کادر قرمز رنگ درون عکس بالا، کلید DEP/ARR را نشان می دهد. آن را انتخاب کنید تا به صفحه بعدی برسیم :

عنوان این صفحه را ببینید : فهرست DEP/ARR برای RTE1 . یعنی فهرست طرحهای تقرب و طرحهای خروج برای طرح اصلی. خوب در بالا فرودگاه مبدا یعنی مهرآباد هست. در سمت راست طرحهای ورودی و در سمت چپ طرح های خروجی (Departure) را می بینید. حالا ما باید یک Standard Instrument Departure یا همان SID را انتخاب کنیم. پس از اولین خط سمت چپ (کادر قرمز) طرح های DEP یا خروج را انتخاب می کنیم و به صفحه زیر می رسیم :

خوب در کادر قرمز رنگ عنوان این صفحه را چک کنید که درست وارد شده باشیم. نوشته طرحهای خروجی OIII برای RTE1 . در کادر آبی رنگ دقت کنید که 3 صفحه طرح خروجی از فرودگاه مهرآباد موجود است. و باند خروجی انتخابی ما (SEL برای Select و براکت ها <> یعنی انتخاب بصورت فعال) یعنی 29 راست از قبل انتخاب شده است. در کادر نارنجی، طرح های خروجی را می بینیم. ما می خواهیم به DHN برسیم. پس یا DHN2C را انتخاب می کنیم و یا DHN3A . (البته درستش این است که ATC شما را برای کدام طرح Clear می کند و بعد شما با استفاده از نقشه SID ها مشخصات آن طرح را ملاحظه می کنید.). در اینجا ما DHN2C را انتخاب می کنیم:

همانطور که ملاحظه می کنید در کادر قرمز DHN2C به صورت SELECT در آمد. در کادر آبی رنگ تحت عنوان Trans کلمه NONE را می بینید. Trans نقاطی است که برای رسیدن به نقطه مورد نظر SID انتخابی، در بین راه وجود دارد و به وسیله آنها پرواز می کنید که در این طرح چنین نقطه ای وجود ندارد. (بعدا در بحث های تخصصی تر اگر عمری بود توضیح خواهم داد). خوب حالا با استفاده از خط ششم راست Route را انتخاب می کنیم (کادر نارنجی) تا به صفحه RTE1 دوباره برگردیم :

همانطور که ملاحظه می کنید در قسمت Via ، اسم طرح خروج مورد نظر نوشته شده و در قسمت TO نقطه VOR دهنمک با نام DHN. دو خط چین زیر آنها این را می گوید که آماده پذیرش اطلاعات باقی مسیر هستند.
ما هم همین کار را انجام می دهیم :

در خط دوم چپ اسم مسیر هوایی را وارد می کنیم که B411 می باشد (کادر قرمز) و در قسمت بعدی نقطه انتهای مسیر یعنی METKI. (کادر آبی). حالا به صفحه ND نگاهی بیاندازید :

نقطه چین های آبی، مسیر پروازی شما را نشان می دهند و چون هنوز آنها را تایید نکرده اید، بصورت نقطه چین نشان داده می شود. با استفاده از ابزارهای مخصوص ND می توانیم مقدار zoom را تغییر دهید و بیشتر مسیر پروازی را ببینید.
خوب حالا موقع تایید این مسیر فرا رسیده، از خط انتهای سمت راست کلید کنار Activate را فشار دهید.

چراغ کلید اجرا روشن می شود یعنی اعلام می کند که داده ها آماده پذیرش از سمت سیستم است. یک بار دیگر مسیر را چک می کنیم تا چیزی را اشتباه وارد نکرده باشیم و سپس EXEC را فشار می دهیم.
مسیر مورد نظر ثبت شد. حالا هواپیما می داند به کجا می خواهیم برویم اگر به ND نگاه کنیم :

می بینیم که خط چین های آبی از بین رفته و بجای آن خطوط صورتی معرف مسیر تایید شده پروازی دیده می شود. در بالا سمت راست، درون پرانتز اسم اولین نقطه ای که هواپیما به سمت آن خواهد رفت را می بینید یعنی (4362) که هواپیما به صورت اتومات آن را انتخاب کرده. در زیر آن چند نقطه چین و Z را می بینید. وقتی باقی تنظیمات را انجام بدهیم و عمل تیک آف را انجام دهیم در اینجا زمان رسیدن به این نقطه را به Zulu یا همان ساعت جهانی نمایش می دهد. در زیر آن هم فاصله کنونی را تا آن نقطه نمایش می دهد که 1.1 ناتیکال مایل است.
در قسمت بعدی به قسمت تعیین وزن هواپیما و فلپ ها و میزان قدرت پروازی و... اشاره خواهم کرد.
امیدوارم مورد استفاده دوستان عزیزم قرار بگیره. اگر جایی اشتباهی می بینید حتما بگید که منم از اشتباه دربیام ممنون.:11:

arashmaz
19-04-2010, 21:52
آقا دست شما درد نکنه...حسابی حال دادید..در ضمینه autopilotesh هم توضیح بدید خوبه برای بچه ها...در ضمن من دارم دارم یک مقاله راجع به 767 کاپیتان سیم آماده میکنم..دوست دارید بگید بذارم

kiuna
20-04-2010, 00:28
این فرودگاه رو میگم

iravaniarash
20-04-2010, 11:13
فرودگاه مورد نظر شما princess juliana است. ID:TNCM

iq-boy
20-04-2010, 12:04
آقا دست شما درد نکنه...حسابی حال دادید..در ضمینه autopilotesh هم توضیح بدید خوبه برای بچه ها...در ضمن من دارم دارم یک مقاله راجع به 767 کاپیتان سیم آماده میکنم..دوست دارید بگید بذارم

چشم حتما تا لندینگ تو مشهد رو براتون می نویسم و اساتید ایرادات رو می گیرند :11:

---------- Post added at 01:04 PM ---------- Previous post was at 01:00 PM ----------

این فرودگاه رو میگم

این فرودگاه در جزیره ای به نام Saint Martin واقع شده و این جزیره بخاطر این فرودگاه جزیره عشاق هواپیما هم نامگذاری شده. اسم فرودگاه Princess Juliana International هست و کد ایکائو فرودگاه هم TNCM هست (کد IATA این فرودگاه SXM هست).:10:

mohsen_rkh
20-04-2010, 17:06
من دارم دارم یک مقاله راجع به 767 کاپیتان سیم آماده میکنم..دوست دارید بگید بذارم
به قول دوست نازنینم ebicross عزیز: "نیکی و پرسش؟!"

yayjilo
20-04-2010, 21:30
[سلام
نزدیک یک سالی است که دنبال آموزش اف ام سی بودم
بی نهایت از کاری که شروع کردید متشکرم واقا کارتون تک و عالی است انشاالله که در کارهای خیرتان پا بر جا باشید.

kiuna
21-04-2010, 09:19
چشم حتما تا لندینگ تو مشهد رو براتون می نویسم و اساتید ایرادات رو می گیرند :11:

---------- Post added at 01:04 PM ---------- Previous post was at 01:00 PM ----------

این فرودگاه در جزیره ای به نام Saint Martin واقع شده و این جزیره بخاطر این فرودگاه جزیره عشاق هواپیما هم نامگذاری شده. اسم فرودگاه Princess Juliana International هست و کد ایکائو فرودگاه هم TNCM هست (کد IATA این فرودگاه SXM هست).:10:
ممنون داداش !
این ادرسی که گوگل داده درسته برای همینه ؟

وکی پدیا میگه تو فرانسه هست

iq-boy
21-04-2010, 16:32
خوب در ادامه بحث FMC به اینجا رسیدیم که، مسیر پروازی رو برای هواپیما مشخص کردیم. بعد از فشردن کلید EXEC و فعال شدن RTE1 ، صفحه نمایش به صورت زیر در می آید :

حالا خط ششم راست را با عنوان Perf Int که مخفف Performance Initialization هست را انتخاب می کنیم تا به صفحه ای با همین عنوان وارد شویم :

این صفحه یکی از با اهمیت ترین صفحات FMC هست. اولین خط چپ با عنوان GR WT DUAL مربوط به Gross Weight هواپیماست. در خط سوم چپ عنوان ZFW رو مشاهده می کنید که همان Zero Fuel Weight هست، یعنی وزن هواپیما بدون احتساب سوخت. برعکس Gross Weight برابر هست با ZFW بعلاوه میزان سوخت. وارد کردن یکی از ZFW یا GR ضروری است. قبل از اینکه این مقادیر را وارد کنید بوسیله برنامه PMDG Load Manager مقدار مسافر و بار را تعیین کنید.
در اینجا کافیست خط اول چپ را انتخاب کنید، GR و ZFW بطور اتومات وارد می شوند.
در خط دوم چپ میزان سوخت را مشخص کرده. در اینجا دقت کنید که واژه CALC نوشته شده. این بدین معنی است که میزان سوخت هواپیما با توجه به مقصد و وزن هواپیما محاسبه شده. در اینجا بنا به ضرورت می توانید مقدار سوخت دلخواه خودتان را وارد کنید که در اینصورت به جای CALC واژه MAN که مخفف Manually می باشد قرار می گیرد. (برای تغییر میزان سوخت می توانید از منوی Ad-ons و ردیف PMDG و سپس Option میزان سوخت مورد نیاز را انتخاب کنید).

بعد از وارد کردن میزان وزن، نوبت به خط چهارم چپ می رسد که عنوانش : RESERVES می باشد.
در اینجا باید میزان سوخت رزرو یا اضافی را مشخص کرد. مشخص کردن این مقدار بستگی به مقصد های ثانویه (Alternate Destinations) و وضعیت منطقه فرود (از لحاظ اوج گیری های مورد نیاز، ترافیک و هولدینگ های احتمالی) و یا دستورالعمل خط هوایی که برایش پرواز می کنیم دارد. معمولا شرکت های هواپیمایی دستوری با عنوان MDLF دارند که مخفف Minimum Desired Landing Fuel می باشد و به این معنی است که هواپیما باید با حداقل سوخت ممکن فرود بیاید. این قرار داد بیان می کند که میزان سوخت رزرو باید متضمن 45 دقیقه پرواز بیشتر برای پروازهای داخلی و 30 دقیقه پرواز بیشتر برای پروازهای بین المللی باشد. این مقدار معمولا بین 20 تا 25 تعیین می شود. ما در اینجا 20 را وارد می کنیم.
در قسمت که با رنگ آبی مشخص شده (خط پنجم چپ) عنوان Cost Index را می بینیم. این مقدار استانداردی است که توسط ایرلاین به خلبان داده می شود. تنظیم این گزینه باعث می شود پرفورمنس (توانایی های هواپیما) به میزان مورد نظر تنظیم شود. با Cost Index کمتر، صرفه جویی بیشتری در مصرف سوخت می شود و صعودهای طولانی تر، سرعت کمتر و... را سبب می شود. هر چه میزان CI بیشتر باشد، پرفورمنس هواپیما بهتر عمل می کند. این مقدار بین 0 تا 400 متغیر می باشد. در اینجا ما CI را 80 قرار می دهیم.

در خط اول راست، عنوان CRZ ALT را مشاهده می کنید که در واقع Cruise Alt همان ارتفاع کروز می باشد. کروز ارتفاع دلان هوایی است که قرار است در آن پرواز کنیم. هر چند این ارتفاع ممکن است بنا به صلاحدید برج مراقبت و یا براساس قوانینی نظیر RVSM و دیگر قوانین عوض شود اما معمولا ارتفاع پروازی در کروز ثابت می باشد. ارتفاع کروز بالای ارتفاع Transition هست و به همین علت مقدار آن را با FL و سه عدد جلوی آن نشان می دهند. بعنوان مثال 18000 پا را به صورت FL180 نشان می دهند.
قانونی در پروازهای IFR وجود دارد که وقتی به سمت شرق (eastbound) پرواز می کنیم(یعنی بین 0 تا 170 درجه)، باید ارتفاع کروز را فرد در نظر بگیریم و اگر به سمت غرب پرواز می کنیم این ارتفاع را باید زوج در نظر بگیریم. خوب ما به سمت مشهد که در شرق هست می خواهیم پرواز کنیم. پس از یک ارتفاع کروز مثل 170، 190، 210 و... استفاده می کنیم. در اینجا FL210 را انتخاب می کنیم. (در پروازهایی با مسیرهای نزدیک یا ارتفاعات خاص ممکن است ارتفاع کروز زیر ارتفاع transition باشد که در این صورت ارتفاع را به صورت 4 یا 5 عددی در قسمت CRZ ALT وارد می کنیم، مثلا : 9000 یا 11000 را بدون FL می نویسیم).

در خط چهارم راست CRZ CG یا همان Cruise Center of Gravity مشخص شده. که به صورت اتومات مشخص می شود. در پروازهای حرفه ای تر ، خلبان می تواند این مقدار را خود تغییر دهد. این میزان این توانایی را به FMC می دهد تا ماکزیمم ارتفاع و حدود مانور را به منظور جلوگیری از Stall تعیین کند.
در خط پنجم راست Step Size را می بینید که مقدار اولیه ICAO را داراست. این قسمت مربوط به قوانین RVSM و ارتفاعات بالا و پایین 29000 پا می باشد که در اینجا کافیست مقدار 0 را وارد کنیم. (در بحث های تخصصی تر این بحث را باز می کنیم و فعلا این مقدار را صفر در نظر می گیریم.)

خوب حالا وقتش رسیده که خط ششم راست را با عنوان THRUST LIMIT انتخاب کنیم . پنجره زیر باز می شود :

این صفحه شامل محدودیت های قدرت موتورها برای تیک آف و صعود (climb) می باشد. و در هنگام پرواز شامل محدودیت هایی مثل پرواز Economic یا با سرعت CRZ و... هست.
خط اول چپ مربوط به میزان دمای مورد انتظار خلبان است. همان دمایی که از طریق ATIS می شنود و آنرا وارد می کند. با وارد کردن این دما، میزان محدودیت N1 (خط اول سمت راست) تعیین می شود. OAT که در وسط مشخص شده، دمای حال حاظر بیرون هست. ردیف سمت چپ محدودیت های قدرت هواپیما برای تیک آف را نشان می دهد. در این هواپیما TO بجای Take Off نوشته می شود. خطوط 3 و 4 با عناوین TO1 و TO2 دو محدودیت Derate برای تیک آف هستند. اولی به میزان 5% از قدرت موتورهای می کاهد و دومی 15%. این مقادیر بنا به صلاحدید خلبان و طبق تذکرات ایرلاین و برج مراقبت تعیین می شود. مثلا اگر در فاصله کمی از باند تیک آف، مانعی مثل کوه وجود داشته باشد، قاعدتا احتیاج داریم با قدرت بیشتری اوج بگیریم بنابراین از محدودیتی استفاده نمی کنیم. اما فرض کنید مانعی در جلوی باند تیک آف نیست و ما احتیاج به یک گردش به چپ طولانی تر بعد از تیک آف داریم (با توجه به طرح خروجی) بنا براین از Derate یا محدودیت قدرت موتورها استفاده می کینم. در خط دوم چپ، و حالت TO یک تیک آف با قدرت معمولی (بدون Derate) خواهیم داشت.
اگر هر کدام از خطوط سمت چپ را انتخاب کنید عبارت <SEL> به معنی انتخاب آن خط، جلوی آن قرار می گیرد.
در ستون سمت راست محدودیت های Climb را مشخص کرده. CLB حالت عادی صعود است . CLB1 صعود با 10 درصد Derate و CLB2 صعود با 20 درصد Derate می باشد. با انتخاب هر کدام عبارت <ARM> جلوی آن قرار می گیرد که بدین معنی است که زاویه صعود و میزان قدرت موتور با هم تنظیم شده اند.
معمولا با انتخاب محدودیت تیک آف، محدودیت CLB هم اتومات انتخاب می شود.
در اینجا ما TO2 و CLB2 را انتخاب می کنیم :

همانطور که ملاحظه می کنید، در کادر قرمز SEL و ARM مقابل گزینه های مورد نظر قرار گرفته اند. در کادر آبی رنگ، میزان محدودیت EPR یا N1 به 100% کاهش یافته.
حالا با استفاده از خط ششم راست عنوان TAKEOFF را انتخاب می کنیم تا صفحه زیر باز شود :

در خط اول چپ، میزان FLAP مورد نیاز برای تیک آف را مشخص می کنیم. 10 برای اوج گیری با سرعت بیشتر و 20 برای اوج گیری با بار بیشتر . در اینجا میزان فلاپ ها را 20 در نظر می گیریم.
خط دوم چپ مربوط به Acceleration height می شود. این ارتفاعی است که FMC وضعیت هواپیما را (از قبیل میزان قدرت موتور، پیتچ یا زاویه صعود و...) بدست می گیرد و شروع به رسیدن به سرعت و ارتفاع مورد نظر می کند.
خط سوم چپ مربوط به Thrust Reduction می باشد. در اینجا مشخص می کنیم که کی عمل تیک آف پایان یافته و هواپیما عملیات صعود (Climb) را آغاز می کند. مثلا در اینجا مشخص شده وقتی سرعت به محدوده فلاپها در حالت 5 درجه رسید، عمل صعود به ارتفاع کروز را فعال کند که محدودیتش هم CLB-2 می باشد.
خط چهارم مربوط به تنظیم جهت باد و یا جهت Slop می باشد که فعلا صرفنظر می کنیم.
خط پنجم مربوط به وضعیت باند پرواز می شود که در حالت پیشفرض DRY می باشد. اگر باند خیس است، کافیست W را به این خط وارد کنید تا حالت Wet انتخاب شود.
حالا نوبت Vspeed هاست. Vspeed ها سرعت های مناسب برای پرواز را در صفحه نمایش PFD (همان صفحه نمایش اصلی) مشخص می کنند و کمک خلبان به هنگام صعود آنها را برای کاپیتان می خواند (و یا بصورت اتومات خوانده می شود.)
برای اینکه این سرعت ها بصورت اتومات در FMC تعیین گردند، باید Gross Weight، ZFW ، دمای بیرونی (OAT) ، باند پرواز، میزان درجه مطلوب فلاپ ها و محدودیت های قدرت موتورها را قبلا انتخاب کرده باشیم. همان کاری که ما تا بحال انجام دادیم.
حالا در ستون راست این سرعت ها محاسبه شده است ، کافی است یکی یکی این خطوط را انتخاب کنیم تا سرعت ها وارد شوند.
خط اول مربوط به V1 هست. این سرعت، به نقطه بدون بازگشت معروف است. یعنی تا اینجا هواپیما بقدری سرعت گرفته (با توجه به وزن و دیگر پارامترها) که آماده تیک آف است. خلبان با شنیدن V1 و تایید آن، دستش را از روی اهرمهای گاز برمی داردو یوک را می گیرد و آماده تیک آف می شود.
خط دوم مربوط به VR (rotate) می باشد. این سرعت وقتی اعلام می شود، خلبان یوک را به سمت خودش می کشد و عمل تیک آف را انجام می دهد.
خط سوم مربوط به V2 می باشد. خلبان با شنیدن رسیدن به این سرعت مطمئن می شود که Rate و سرعت بلند شدن مثبت بوده و بدور از stall هست و ادامه صعود امکان پذیر است. در واقع سرعت V2 سرعتی است که می گویند اگر ایرادی در یکی از موتور ها یا در این هواپیما در 2 موتور صورت گیرد، هواپیما قادر است ادامه صعود دهد.
بعد از انتخاب Vspeed ها این صفحه به صورت زیر در می آید :

با تنظیم این سرعتها دقت کنید که تغییراتی در ND و PFD صورت می گیرد :

در قسمت قرمز رنگ، مشاهده می کنید که سرعت 122 بعنوان V1 نوشته شده . در قسمت آبی رنگ دقت کنید که با تنظیم سرعت ها و محدودیت قدرت موتورها، مسیر پروازی که ابتدا مشخص کرده بودیم را از یک حالت تیز، به یک حالت دوار تغییر داده است.

حالا می خواهیم Trim مورد نیاز برای تیک آف را داشته باشیم. برای این منظور خط چهارم راست را انتخاب می کنیم. عددی زیر عنوان Trim ظاهر می شود. آن عدد را باید در تنظیمات تریم وارد کنیم. اما چگونه ؟ مثلا در اینجا عدد 3/4 نمایش داده شده. برای تنظیم تریم مورد نظر، صفحه زیر را از منوی مربوطه باز می کنیم:

نشانگر موس را روی نمایش دهنده وضعیت تریمها (کادر قرمز رنگ) نگه می داریم تا مقدار Trim حال حاظر را نشان دهد. با استفاده از Home یا End و یا کلیدهای جوی استیکتان، تریم ذکر شده در FMC را تنظیم کنید.

خوب حالا هواپیما هم مسیر پروازی را دارد، هم وزن و مشخصاتش را ، هم آماده است تا عمل تیک آف را انجام دهد. یکی دو قسمت دیگر از بحث مقدماتی FMC مانده که در بخش بعدی خواهم گفت. و بعد میرویم برای تیک آف.
اگر بحث این بار کمی گیج کننده بود زیاد سخت نگیرید، در طول تمرینها معیارهای عمومی بدستان خواهد آمد. دوستان حرفه ای عزیز هم لطف کنند ایرادات را گوشزد کنند تا منم یاد بگیرم.:11:

---------- Post added at 05:32 PM ---------- Previous post was at 05:29 PM ----------

ممنون داداش !
این ادرسی که گوگل داده درسته برای همینه ؟

وکی پدیا میگه تو فرانسه هست

نه عزیز جان، یک جزیره نزدیک پورتوریکو هست :

robert
21-04-2010, 17:06
سلام

آقا تو FSP چجوری میتونم قیمت هواپیما ها رو دستکاری کنم...؟؟

خسته شدم ازبس با B737 پریدم...

robert
21-04-2010, 19:50
سلام به همگی

از دوستان تا به حال کسی اون بسته نرم افزاری FSX که شامل Acceleration هست و اینطور که روی جلدش نوشته شده (( دوبله به فارسی )) هست رو امتحان کرده...؟؟

البته ظاهرا تو فروشگاه p30 world تموم شده ولی من تو یه مغازه دیدمش...ارزشش رو داره برم بخرم...؟؟

Acceleration چیکار میکنه...؟؟

FSP روی این نسخه جواب میده...؟؟

dani.flight
21-04-2010, 21:17
سلام به همگی

از دوستان تا به حال کسی اون بسته نرم افزاری FSX که شامل Acceleration هست و اینطور که روی جلدش نوشته شده (( دوبله به فارسی )) هست رو امتحان کرده...؟؟

البته ظاهرا تو فروشگاه p30 world تموم شده ولی من تو یه مغازه دیدمش...ارزشش رو داره برم بخرم...؟؟

Acceleration چیکار میکنه...؟؟

FSP روی این نسخه جواب میده...؟؟

رابرت جان شما بهتره این نسخه رو نگیری چون بدرد نمیخوره مخصوصا اگه میخواید fsP روش نصب کنید.

---------- Post added at 10:17 PM ---------- Previous post was at 10:14 PM ----------

نظر دوستان راجع به این چیه ؟ به نظر من که عادی نیست حالا نمیدونم!!!؟ ""ولی خودمونیم عکس بسیار زیبایی هست:31:.

در ضمن B777 هم هست.

iq-boy
21-04-2010, 21:42
من فکر می کنم بعلت انجماد ریز دانه های هوا باشه.

ebicross
21-04-2010, 21:44
دوستان یک کلیپ کوتاه برای FSX درست کردم که FSX و هواپیماهاش رو نشون میده.
البته زیاد خفن نیست. فقط برای اشنایی بقیه با FSX درست کردم.
کیفیتش هم در حد المپیک کم کردم که اگر بیشتر کم میکردم دیگه معلوم نمیشد هواپیما توی هواس یا کلاغ.

حجمش 9 مگه: (کیفیتش رو بیشتر کردم)

هرکس کلیپ داره بده تا بزارم توی صفحه ی اول

kiuna
22-04-2010, 07:25
کلیپ قشنگی بود!
حیف که حجمش کم بود

iq-boy
22-04-2010, 14:05
ادامه بحث FMC در بوئینگ 747-400:
در ادامه با سه کلید تابعی آشنا می شویم و بحث FMS مقدماتی تمام خواهد شد و به سراغ تیک آف می رویم.
با فشردن کلید تابعی VNAV وارد صفحه زیر شوید :

VNAV مخفف Vertical Navigation می باشد. VNAV که جزء کلید های اتوپایلوت هم محسوب می شود، سرعت و پیتچ (میزان درجه صعود یا نزول) هواپیما را در کنترل می گیرد و با توجه به داده های FMC بهترین عکس العمل را نشان می دهد.
به عنوان صفحه که در کادری با رنگ آبی پر رنگ مشخص شده نگاه کنید. Active Economic Climb عنوان این صفحه است. ACT در عنوان صفحه به این معنی است که در صورت تیک آف دستورات این صفحه اجرا می شود. بجای ACT ممکن است MOD باشد که مخففModify هست و این را بیان می کند که دستورات این صفحه احتیاج به تایید شما دارد تا اجرا شود. توجه کنید که VNAV شامل 3 صفحه است.
اولین خط سمت چپ، ارتفاع کروز را مشخص می کند که در صفحات قبلی FMC ما آن را انتخاب کرده ایم. (FL210 برای رفتن به مشهد مناسب است، ولی چون من این عکس رو قبلا گرفتمFL200 نوشته).
در خط دوم چپ، یعنی کادر زرد رنگ، سرعت Economy (چیزی که ایرلاین مشخص کرده) مشاهده می شود. این سرعت را به دلخواه می توانید تغییر دهید و برای اجرا شدن آن حتما باید EXEC را بفشارید.
خط چهارم، SPD Trans هست. در ایوائو و در محیط واقعی ایران، ارتفاع 10000 پایی، ارتفاع spd trans در نظر گرفته می شود. تا قبل از این ارتفاع شما مجاز به استفاده سرعت بیشتر از 250 نات نمی باشید. و باید این را حتما در این صفحه قید کنید.(کادر آبی کم رنگ).
خط پنجم چپ مربوط به محدودیت های سرعت در ارتفاعات مشخص هست که از روی چارتهای خروجی وارد می گردد، که فعلا صرفنظر می کینم.
خط اول راست (کادر نارنجی) نقطه ای را که در آن محدودیت ارتفاع داریم مشخص می کند. به عبارت دیگر، اولین نقطه ای است که بعد از تیک آف دارای حدود ارتفاع است و میزان این ارتفاع 8000 پا می باشد.
خط سوم راست، Trans Alt هست. این ارتفاع توسط چارتهای پروازی مشخص می شود :

بالاتر از این ارتفاع، ارتفاع را به صورت flight level یا همان FL می نویسیم. و هنگامی که هواپیما از این ارتفاع عبور می کند، خلبان موظف است، فشار هوای محلی را که وارد کرده ، به صورت STB در بیاورد که در حین پرواز توضیح می دهم.
خوب این صفحه تمام شد و با استفاده از NEXT PAGE به صفحه بعد می رویم. (جزییاتی ماند در این صفحه که فعلا صرفنظر می کنیم).

عنوان این صفحه CRZ می باشد. که همان Cruise هست. این صفحه هنگامی که ما در حالت کروز قرار می گیریم فعال می شود. در خط دوم چپ حتما سرعت مورد نظر خود را در کروز مشخص کنید. مثلا اگر با ایوائو پرواز می کنید و محدودیت سرعت 320 نات وجود دارد، سرعت کروز را بیشتر از 310 قرار ندهید. (در مواجهه با پدیده های جوی امکان تخدی از سرعت ثبت شده وجود دارد).
در کادر آبی رنگ، OIMM ETA را داده. ETA زمان تخمین زده شده هست و هر جا این واژه را دیدید معرف زمان تخمین زده تا آن پوینت مورد نظر هست. در اینجا بر حسب ساعت zulu مشخص کرده که کی به مشهد می رسیم و چه میزان سوخت مصرف خواهیم کرد.
در زیر آن هم ارتفاع کروز Optimum و maximum را مشخص کرده که جهت اطلاع می باشد.
به صفحه سوم می رویم :

این صفحه مربوط به descent یا نزول می باشد. که فعلا چون ما طرح تقربی را مشخص نکرده ایم خالی است. در حین پرواز اینها را تکمیل خواهیم کرد. فعلا با فشردن خط پنجم راست به Forecast می رویم.

در خط اول چپ، Trans lvl مقصد را نوشته. این ارتفاع توسط ATC به شما داده می شود (با توجه به شرایط جوی). و یا می شود محاسبه کرد. ما Trans lvl مشهد را FL90 در نظر می گیریم.
در وسط کلمه WIND را می بینید. می توانیم در خط چین های زیر آنها، داده های مربوط به جهت و سرعت وزش باد در ارتفاعات گوناگون را وارد کنیم. البته اینها مربوط به مقصد است و باید با استفاده از ATIS مبدا تکمیل شوند و فعلا کاری به آنها نداریم.

خوب VNAV تمام شد. حالا کلید تابعی LEGS را فشار می دهیم تا صفحه زیر باز شود :

این صفحه مسیر دقیق پروازی را نشان می دهد.
ستون اول (فلش زرد رنگ) نام نقطه ای که به سمتش پرواز خواهیم کرد را نوشته و بالای آن میزان جهت پروازی ما را ذکر کرده. مثلا برای رفتن به نقطه (4362) به سمت 285 درجه پرواز می کنیم. عبارت TRK که کنارش نوشته شده، یعنی این 285 درجه عمل ترکینگ از VOR تهران است .
در ستون دوم، فاصله ما تا آن نقطه را بر اساس ناتیکال متر ذکر کرده.
در ستون سوم، ابتدا سرعت هواپیما و بعد ارتفاع را در آن نقطه مشخص کرده است.
این صفحه در حین پرواز خیلی به کار می آید، به این دلیل که می خواهیم چک کنیم ببینیم دستورات به درستی اعمال می شوند و آیا مسیر را درست می رویم یا خیر. برای این منظور از EFIS کمک می گیریم و حالت نمایش ND را به PLN تغییر می دهیم :

حالا دوباره به FMC بر می گردیم و صفحه LEGS را نگاه می کنیم :

با فشردن STEP (کادر قرمز) ، <CTR> که معرف کنترل آن نقطه است، به نقطه بعدی می رود. و شما در ND می توانید آن نقطه را ببینید. مثلا اگر STEP را چند بار بزنیم تا CTR به SBZ که نقطه VOR شهر سبزوار است برسیم در ND آن نقطه را خواهیم دید :

قبل از پرواز، کمک خلبان، این نقاط را یکی یکی چک می کند تا از اطلاعات ورودی مسیر اطمینان حاصل کند. شما هم همین کار را همیشه انجام دهید.

کلید تابعی بعدی، کلید NAV/RAD هست که با فشردن آن صفحه زیر مشاهده می شود :

خوب در کادر آبی رنگ ما 2 VOR چپ و راست را می توانیم ست کنیم. البته این کار معمولا به صورت اتوماتیک صورت می گیرد (بوسیله داده های مسیر که در FMC وارد کردیم) ولی اگر در شرایطی احتیاجی به VOR خاصی داشتیم می توانیم فرکانس را در خطوط اول و کورس پروازی را در خط دوم زیر عنوان CRS بنویسیم. در وسط کلمه RADIAL را مشاهده می کنید، که حین پرواز رادیال ما را نسبت به هر دو VOR نشان می دهد. با استفاده از EFIS (کنترلهای صفحه ND) می توانیم نشانگرهای VOR چپ و راست را فعال کنیم.

در کادر نارنجی رنگ، ما دو ADF راست و چپ را می توانیم داشته باشیم. یعنی فرکانس NDB های مورد نیاز را در این دو ست کنیم.
در قسمت سفید رنگ، فرکانس و هدینگ ILS قرار می گیرد. کلمه PARK در زیر آن بدین معنی است که فعلا احتیاجی به آن نیست. در نزدیکی فرودگاه مقصد این مقدار به صورت اتومات ست می شود که بعدا به آن خواهیم رسید.

خوب کاپیتان عزیز، بحث FMC ما بر روی زمین به پایان رسید. البته نکات و ریزه کاری های زیادی باقی مانده، که فعلا برای یک پرواز ساده احتیاجی نیست. ان شاء الله بعدا که در زمینه پرواز با این هواپیما بیشتر کار کردید اگر سوالی بود بپرسید.
خوب کاپیتان با اجازه برج، Before Start checklist را انجام بدید، پوش بک کنید و در همین حین هواپیما را روشن کنید. چراغ تاکسی را روشن کنید. حالا فلپ ها را در حالتی که در FMC بیان کردیم قرار می دهیم. در اینجا فلاپ ها را 20 می گذاریم (F7 را فشار دهید وبه صفحه نمایشگر موتورها نگاه کنید). حتما قبل از حرکت، YAW damper ها را (که در قسمت راست و بالای پنل بالای سر هست) فعال کنید.
در قسمت بعدی، حرکت روی تاکسی وی ها، نحوه چرخش، لاین آپ روی باند و سپس تیک آف تا ارتفاع کروز را خواهم گفت.
امیدوارم مورد استفادتون قرار بگیره. ایرادی اگر بود حتما بگید.

yayjilo
22-04-2010, 22:30
سلام
واقا که کارتون حرف نداره هر صبح و شب بیصبرانه منتطر آموزش عالی شما در مورد fmcهستم.

dihav1359
23-04-2010, 08:27
كسي ميدونه اگر fs global 2010 و rex را با هم نصب كنم چه اتفاقي ميافته اثر همديگر را خنثي ميكنند يا نه

XackerX
23-04-2010, 18:45
در مورد اون کلیپ دستت درد نکنه . خوب بود.

kiuna
23-04-2010, 23:24
کاش این اموزش رو یکی pdf میکرد میگذاشت صفحه اول تاپیک که حداقل همیشه برای اونایی که
تاپیک رو می بینن در دسترس باشه

iq-boy
24-04-2010, 01:25
ادامه بحث 747-400 :
اول توضیحی راجع به اسم گذاری پنل این هواپیما بدم :

از چپ به راست :
PFD: Primary Flight Display
ND: Navigation Display
EICAS: Engine Indication And Crew Alerting System
EFIS: Electronic Flight Instrument System
MCP: Mode Control Panel
که از این به بعد از اسامی مختصر اینها استفاده خواهیم کرد. 744 یک هواپیمای Glass Cockpit می باشد. یعنی یک غول الکترونیکی- مکانیکی که بوسیله چندین صفحه نمایش و چندین کلید کنترل کننده ساده اداره می شود و کامپیوترها و ماشین های محاسب بجای مهندس پرواز نشسته اند.

خوب بعد از پوش بک، و روشن کردن موتورها (بحث روشن کردن موتورها بحث تخصصی تری است و در حوصله این بحث ما نیست ) آماده تاکسی کردن به سمت باند 29 راست مهرآباد هستیم.
قبل از همه چیز (حتی قبل از پوش بک) وضعیت فشار هوای جوی محلی (QNH) را ست می کنیم. برای اینکار، در قسمت سمت بالا و راست EFIS ، کلید Baro را تنظیم می کنیم. اگر بر روی اسم Baro کلیک کنید وضعیت هوا را در حالت هکتور پاسکال هم نشان می دهد (که برای پرواز با ایوائو ، اگر QNH به شما داده شود معمولا بر اساس HPa می باشد که عددی چهار رقمی است) مانند شکل زیر :

حالا به سراغ MCP می رویم. در کادر آبی رنگ که همان تنظیم سرعت هواپیماست (در حالت اتو تراست و اتوپایلوت) سرعت 250 را وارد می کنیم، که در صورت بروز هر گونه مشکلی در سیستم اتومات هواپیما، به سرعت بتوانیم سرعت مطمئنی را تا ارتفاع مناسب انتخاب کنیم.
بعد به سراغ FMC می رویم، صفحه LEGS را باز می کنیم. به اولین نقطه اسم دار نگاه می کنیم. منظور از اسم دار این است که آن نقطه waypoint نباشد و یک ابزار راهیابی مثل VOR یا NDB باشد. خوب اولین نقطه VOR TRN که VOR تهران هست، می باشد. به ارتفاع آن نقطه نگاه می کنیم : FL130A یعنی بالاتر (A برای Above) از 13000 پا. این میزان کنترلر ارتفاع که در قسمت MCP با کادر قرمز مشخص شده وارد می کنیم. بدین ترتیب ما بعد از تیک آف تا ارتفاع FL130 صعود خواهیم داشت.

خوب حالا FD (Flight Director) را روشن می کنیم (از کادر قرمز رنگ شکل زیر.) پیشتر با این ابزار در سایر هواپیماها آشناییت دارید، اما مختصرش این است که کمک دست اتوپایلوت می باشد و خطوط صورتی معروفش در PFD دیده می شود و قصد اتوپایلوت را به خلبان گوشزد می کند. در 744 کارایی FD بیشتر است. به کادر نارنجی رنگ دقت کنید. در وسط و بالای Attitude display ، در باکسی FD نوشته شده است. حالات پروازی اتومات، همیشه در این قسمت دیده خواهد شد که بعدا بیشتر با آن آشنا می شویم.
در قسمت بالایی این کادر، در 2 باکس عبارت TO/GA در باکسی ذکر شده. اصولا باکس (مستطیل دور نوشته ها) در این صفحه نمایش به این معنی است که آن حالت در حال بکارگیری است و وقتی باکسها حذف شوند یعنی بکار گیری آن حالت با موفقیت رو به رو بوده است. TO برای Take off و GA برای Go Around می باشد.
این بدین معنی است که سیستم آماده دریافت دستورات برای تیک آف یا GA می باشد که شامل تاکسی کردن هم هست.

یک کلید FD هم در سمت F/O (First Officer) داریم (کادر قرمز). آن را هم روشن می کینم :

در قسمت F/O یک امکان دیگر هم وجود دارد. و آن کلیدهای مربوط به نمایش دهنده EICAS هست. کلید Recall (قسمت نارنجی) را می زنیم، تا احیانا اگر ایرادی در سیستمی وجود دارد در صفحه نمایش EICAS نشان داده شود. به کادر آبی رنگ درون EICAS نگاه کنید، واژه RECALL دیده می شود. اگر با فشردن RECALL ، عبارت زرد رنگی نشان داده شد، نشان دهنده هشدار ایراد در آن سیستم می باشد. قبل از تاکسی کردن باید صفحه EICAS خالی از عبارات زرد رنگ (هشدارها) باشد. عبارات سفید رنگ، فقط محض اطلاع خلبان در اینجا نوشته می شود.
حالا اتو تراتل (گاز خودکار) را روشن می کنیم :

اینها جزء چک لیست های این هواپیماست و قبل از تاکسی کردن باید این کارها صورت بگیرد تا در زمان آماده شدن برای تیک آف، حجم کاری خلبان پایین آمده باشد. یادتان باشد، حتما فلاپ ها را قبل از تاکسی کردن (یا حین آن) به حد مطلوب برسانید که در اینجا 20 می باشد.
خوب بعد از مکالمه با واحد گروند فرودگاه مهرآباد ما تا هولدینگ پوینت (خطی که قبل از باند مورد نظر است) اجازه تاکسی می گیریم. ترمز های 744 خیلی حساس هستند و اگر در حالت ترمزهای پارکینگ، قدرت موتورها را افزایش دهید دمای آنها افزایش پیدا می کنند و هشدارها اجرا می شوند و ممکن است پرواز خوبی را تجربه نکنید. پس ابتدا ترمزهای پارکینگ را رها کنید و سپس قدرت N1 را تا حدود 40 درصد افزایش دهید (کمی بیشتر از 40 برای حرکت اولیه). هواپیمای 744 مجاز نیست بیشتر از 39 درصد قدرت موتورهایش را برای تاکسی استفاده کند ، چون هوای پس سوز موتورها به امکانات فرودگاه آسیب می رساند. ضمن اینکه سرعت غیرمجازی را هم فراهم می کند. پس با N1 در حدود 37 درصد تاکسی می کنیم تا خط مورد نظر. همانطور که عرض کردم ترمزهای این هواپیما بسیار حساس هستندو باید مراقبت زیادی از آنها شود (باتوجه به وزن بالای هواپیما). بنابراین برای ایستادن قبل از خط هولدینگ، باید کمی قبل تر، قدرت موتورها را به صورت IDLE در آورید تا هواپیما با وزن خودش شروع به ایستادن کند و از ترمزهای نابجا بپرهیزید.
نکته دیگر در مورد چرخش این هواپیماست. این هواپیما دارای 16 چرخ اصلی و 2 چرخ در دماغه است. چرخ های دماغه قابلیت چرخش تا 70 درجه را دارند (یعنی 70 درجه به چپ و یا 70 درجه به راست) که بوسیله Tiller Bar که در سمت چپ یوک کاپیتان قرار دارد قابلیت چرخش دارند (در شبیه ساز بوسیله رادر چرخش را انجام می دهند). رادر این هواپیما تنها 7 درجه به طرفین توانایی چرخش را دارد. اما خصوصیت ویژه ای که این هواپیما دارد این است که در سرعت کمتر از 15 نات، 16 چرخ اصلی (2 ارابه فرود 4 چرخی در وسط و 2 ارابه فرود 4 چرخی در زیر بالها) نیز تا حدودی می چرخند. و با سرعت بالای 20 نات این چرخها به صورت ثابت در می آیند. پس برای چرخش های بهتر، حتما لازم است که سرعت هواپیما را تا حدود 15 نات پایین بیاورید و در هنگام چرخیدن بخاطر وجود نیروی گرانش، باید میزان تراست (قدرت موتور) بیشتری اعمال کنید.

خوب حالا ATC شما را برای رفتن روی باند کلیر می کند. اولین کار این است که درجه فلاپ ها را چک کنید که با آن چیزی که در FMS وارد کردید مطابقت داشته باشد.
سپس از پنل وسطی (com) ، میزان ترمز را در حالت RTO (Rejected Take Off) قرار دهید (قسمت قرمز رنگ عکس زیر). در این حالت اگر به هر علتی موقع شتاب گیری روی باند برای تیک آف، قصد کنسل کردن عملیات پرواز را داشته باشید، با کم کردن قدرت موتور ، ترمزها به صورت خودکار فعال می شوند.
سپس به قسمت ترانسپاندر بروید و از درست بودن اسکواک کدتان مطمئن شوید.

کلید TCAS (قسمت نارنجی رنگ) را به منتها الیه سمت چپ ببرید و بدین وسیله،TCAS را چک کنید. اگر به ND نگاه کنیم :

که ترافیک های فرضی را نشان می دهد. صفحه ND این هواپیما قابلیت نشان دادن ترافیک را داراست. و در اینجا تست TCAS را انجام می دهیم. بعد از اینکه سیستم اعلام کرد TCAS Test is OK، کلید TCAS( قسمت نارنجی) را به منتهی الیه سمت راست می دهیم و از الان ما در صفحه رادار ATC قابل مشاهده هستیم.
تاکسی می کنیم و به وسط باند می رویم. حتما عمل لاین آپ را با دقت انجام دهید و هواپیما درست وسط باند باشد. قبل از ورود به باند حتما چراغهای تاکسی ، چراغهای گراند، و Runway off light را از پنل بالای سر روشن کنید (در مقررات آمده است که فرقی نمی کند شب باشد یا روز، و این چراغها حتما باید روشن باشند).
خوب بعد از لاین آپ، پارکینگ بریک ها را ست کنید تا توضیحات عمده ای در مورد اطلاعات مورد نیاز تیک آف بدهم :

اول در مورد صفحه EICAS.
در کادر قرمز رنگ TO2 را می بینید. که همان چیزی است که ما در FMC ست کردیم. یعنی حالت تیک آف 2 که شامل 15 درصد استفاده کمتر از قدرت موتور است. در این کادر بعدا با واژه هایی نظیر CLB، THR، CRZ و ... رو به رو می شویم که درواقع بیان کننده حالت استفاده از قدرت موتور هاست.
در قسمت نارنجی رنگ، TAT ذکر شده که میزان دمای واقعی هوای بیرون استو در کادر سفید رنگ توضیح داده شده که ترمزهای پارکینگ ست هستند و حالت اتوبریک بر روی RTO ست شده اند.
در کادر آبی رنگ، صحت Gear ها و پایین بودن آنها تایید شده و در زیر آن درجه فلاپ ها را می بینید که 20 هست.
حتما قبل از تیک آف به این صفحات خوب دقت کنید و به اصطلاح Cross Check انجام دهید تا چیزی از قلم نیافتاده باشد.

خوب حالا قبل پرواز، نکاتی را در مورد MCP عرض می کنم:

در کادر نارنجی رنگ، LNAV و VNAV وجود دارند. به طور خیلی ساده LNAV مسئولیت حرکات افقی هواپیما را داراست و VNAV مسئولیت حرکات عمودی. البته به این سادگی ها هم نیست. VNAV با سرعت میزان شده و تغییرات سرعت را با استفاده از تغییرات Pitch هواپیما اعمال می کند. VNAV از اطلاعات صفحه VNAV ، FMC نیز پیروی می کند. همچنین، در دو حالت اوج صعود و اوج فرود (که بعدا توضیح می دهم) خطوط شیب دار خود را رعایت می کند.
LNAV با استفاده از VOR ها و NDB ها و مسیر پروازی که ما داده ایم پرواز را هدایت می کند. همچنین عمل ترکینگ یک کورس مشخص را نیز انجام می دهد و بسیاری از کارهای دیگر که مجالش نیست. فعلا این دو را روشن کنید.
در قسمت قرمز رنگ، که مربوط به تنظیمات ارتفاع هست، حتما ارتفاعی که رد صفحه LEGS آمده بود را وارد کنید.
قسمت سبز رنگ، در واقع سوئیچ های خلبان اتومات هستند. بدلیل حساسیت این ماشین غول پیکر، سه خلبان اتومات در آن تعبیه شده که در صورت فقدان هر کدام، آن یکی مستقل عمل می کند. در حالت فرود اتومات هر سه با هم فعال می شوند تا کمترین اشتباه صورت گیرد. در حالتی که خلبان و کمک خلبان هر دو در کابین هستند و هر دو وظیفه هدایت را بین خود تقسیم کرده اند، بیشتر اتوپایلوت وسطی (C) را روشن می کنیم.
خوب حالا نگاهی به PFD بیاندازیم :

به کادر قرمز رنگ بالا نگاه کنید. این قسمت PFD به سه زیرمجموعه تقسیم می شود که فعلا 2 تای آن فعال است. قسمت سمت چپی که فعلا هیچ اطلاعاتی را نشان نمی دهد، مربوط به سرعت و یا قدرت اتومات است. قسمت وسط مربوط به تغییرات هدینگ یا LNAV یا افقی اتومات . قسمت سوم مربوط است به تغییرات ارتفاعی هواپیما یا همان VNAV . البته اینها جزییات خاص خود را دارند که بعدا حین پرواز می بینیم.
در این قسمت دقت کنید که VNAV و LNAV با حروف سفید نوشته شده اند. این بدین معناست که اینها در حالت ARM هستند و هنوز فعال نیستند و TO/GA فعال است.
کادر زرد رنگ سمت چپ معرف سرعت ست شده برای هواپیماست که 250 نات می باشد.
کادر نارنجی سمت چپ، GS یا Ground Speed می باشد.
کادر سبز، ارتفاع مشخص شده توسط MCP را نشان می دهد.
و کادر سفید رنگ، میزان VS یا همان Vertical Speed یا همان شیب صعود و نزول را نشان خواهد داد.
در کادر قرمز وسط Attitude display دو پر زرد رنگ دیده می شود. اینها محدوده شیب صعود است. اگر دماغه هواپیما را از اینها بالاتر بدهید ، هواپیما استال خواهد کرد.

خوب کاپیتان عزیز، اصلا احتیاجی به گیج شدن نیست، شما آماده تیک آف هستید. ترمزهای پارکینگ را آزاد کنید و قدرت N1 را به 70 درصد (در شکل زیر قسمت قرمز رنگ) برسانید تا این غول شروع کند آرام آرام به سرعت گرفتن روی باند :

در قسمت زرد رنگ، فلش سبزی رو به بالا نشان داده می شود که گویای این است که با چنین قدرتی، سرعت فعلی تا چند خواهد رسید.
حالا نوبت آن شده که تا کلید TO/GA را که روی یوک این هواپیماست فشار دهید تا قدرت موتورها برای یک تیک آف عالی زنده شوند. در PMDG چون روی یوک این کلید قرار داده نشده، این کلید را در پیچ کناری اتوتراتل جاسازی کرده اند. بله! پیچ را کلیک کنید (قسمت سبز رنگ) تا قدرت موتور بدست FMS بیافتد. با فشردن این کلید، قدرت موتورها بوسیله FMS شناسایی و تنظیم می گردد و تاییدیه این کار در PFD به صورت زیر نشان داده می شود :

اگر این واژه ها را ندیدید، به معنی این است که در کار تیک آف خللی بوجود آمده (احتمالا در تنظیمات FMS) و عملیات تیک آف را لغو کنید.
وقتی سرعت به 80 نات می رسد و هواپیما آن را اعلام می کند به PFD دقت کنید :

حالت قدرت موتورها به صورت HOLD در می آید و N1 با چیزی حدود 100 درصد قدرت کار می کند. به فلشی سبزی که از نشان دهنده سرعت رو به بالا می رود دقت کنید. سرعت و شتاب هواپیما هر لحظه بیشتر می شود. (اگر HOLD را ندیدید، تیک آف را کنسل کنید).
وقتی سرعت به V1 رسید، خلبان دستش را از روی تراتل ها بر می دارد و یوک را با دو دست در اختیار می گیرد. با اعلام VR، موقع کشیدن یوک به سمت خود است و سر دماغه را تا جایی بالا می دهیم که 2-3 درجه در دقیقه شیب صعود داشته باشیم (در واقع VS باید عدد بین 2000 تا 3000 را نشان دهد).
وقتی V2 اعلام می شود یعنی سرعت Climb بدرستی رعایت می شود و ادامه آن میسر است . به رادیو آلتیمتر نگاه می کنیم ( کادر سبز رنگ عکس زیر) اگر مثبت بود و زیاد می شد اصطلاحا Positive Rate خواهیم داشت و در اینجا Gear Up می کنیم و چرخها را جمع می کنیم.

به کادر نارنجی نگاه کنید. در اینجا اعداد 20-10 و 5 و 1 و حروف UP نمایش داده خواهد شد. به هر عددی که سرعت رسید، باید فلاپ ها را تا آن درجه جمع کنیم. یعنی اگر سرعت ما که فعلا 168 نات هست، به حدود 182 نات برسد (یعنی به عدد 5) باید فلاپ ها را تا 5 درجه ست کنیم. وقتی عبارت UP را دیدیم باید فلاپها کامل بالا آمده باشند (صفر درجه).
به کادر قرمز نگاه کنید، LNAV فعال شده و بعد از چند لحظه VNAV هم فعال خواهد شد. سرعت هواپیما تا 250 نات که مشخص کرده ایم بالا خواهد آمد و تا ارتفاع 10000 پا در همین سرعت خواهد ماند (در صفحه VNAV ، FMC تنظیم کردیم).
وقتی عدد 800 را در رادیو آلیتمتر دیدیم (یعنی کادر سبز رنگ) اتوپایلوت وسطی (C) را فعال می کنیم.

هر سه حالت پرواز اتومات در کادر قرمز رنگ به صورت فعال در آمده اند. در کادر نارنجی رنگ عبارت CMD به معنی هدایت پرواز بدست خلبان خودکار می باشد.
دقت کنید که در این مثال ما ممکن است هواپیما دقیقا طرح خروجی را اجراء نکند و من چون قصد آموزش پرواز بر اساس همان طرح مربوطه را در اینجا ندارم و فعلا فقط طریقه پرواز مقدماتی با این پرنده را می گویم، از توضیحش صرفنظر می کنم. هواپیما به سمت VOR DHN پرواز خواهد کرد.

ادامه این پرواز و جزییات بیشتر را در قسمت بعدی خواهم نوشت.

arashmaz
24-04-2010, 15:10
خیلی فراتر از حد انتظار زحمت میکشی..دمت گرم کاپیتان!!!!!!!!!!!

djhessam
24-04-2010, 16:31
امیدوارم از این به بعد من هم با شما باشم :10:

ebicross
24-04-2010, 21:20
کاش این اموزش زو کیکی pdf میکرد میگذاشت صفحه اول تاپیک که حداقل همیشه برای اونایی که
تاپیک رو می بینن در دسترس باشه
حتما این کار میشه.
منتظریم تا آموزشها تمام بشه و جمع و جور بشه.

امیدوارم از این به بعد من هم با شما باشم :10:

خیلی خوبه پست اول رو خیلی ها اینجا ثبت کردند.
خوش اومدین

iq-boy
25-04-2010, 02:37
پرواز ما آغاز شده و در حال صعود تا ارتفاع کروز مورد نظر هستیم. وقتی فلاپ ها را کامل بالا آوردیم، چک لیست بعد از تیک آف را آماده می کنیم :
1- اهرم حالات چرخها در موقعیت Off
2- فلاپ ها در حالت UP باشند
3- سرعت و ارتفاع مجاز رعایت شده باشد (250 نات تا 10000 پایی)
در مورد شماره یک باید این رو بدونیم که در گذشته سیستم های هیدرولیک و الکترونیک ، چرخها را باز و بسته می کردند. اما بدلیل حساسیت این موضوع و اینکه ممکن بود سیستم ها عمل نکنند و چرخها باز نشوند( که حوادث بسیاری اینطور بوقع پیوست) سیستم را عوض کردند. در 744، چرخها بوسیله هیدرولیک ها وسیستم های الکترونیک بالا می آیند، ولی برای باز شدن آنها فقط کافی است درهای قسمت چرخها باز شوند و پایین آمدنشان با نیروی جاذبه هست. بنا براین وقتی تیک آف می کنیم، حالت اهرم Gear به Up خواهد رفت. تا هنگامی که UP باشد فشاری بر چرخها وارد می شود و سیستم هیدرولیک آنها درگیر است. بنا براین بعد از اطمینان برای ادامه مسیر، باید این اهرم در موقعیت off قرار گیرد تا این فشار اضافی برداشته شود که در شکل زیر می بینید :

خوب حالا که هواپیما از 10000 پایی گذشته، مهماندارها اماده می شوند تا کار پذیرایی را آغاز کنند و ما هم کمی به سیستم ها و نمایشگرهای هواپیما می پردازیم . اول نگاهی به ND می کنیم :

به کادر قرمز رنگ نگاه کنید. مثلث سفید، زیر آن نشاندهنده هواپیماست. اما سه خطی که به صورت مورب به سمت چپ رفته اند ، Trend Vector هستند. هر کدام از این خطها نشان دهنده موقعیت هواپیما در 30 ثانیه بعدی است. یعنی هواپیما در حال چرخش به سمت چپ است و تا 90 ثانیه دیگر در انتهای این Vector قرار می گیرد.
در باکس نارنجی، کمان سبز رنگی را می بینید. این کمان نشان دهنده رسیدن به ارتفاع مورد نظر شماست. یعنیدر حدود 24 ناتیکال مایل دیگر به ارتفاع مورد نظر خواهید رسید. این کمان در قسمت نزول خیلی به کارمان خواهد آمد.
در کادر آبی رنگ عبارت T/C را می بینید که برای Top Of Climb به کار می رود.
اگر یک پرواز را بخواهیم تشبیه کنیم، بهترین تشبیه یک پل عابر پیاده است. از پله ها بالا می روید، در اول راهروی پل قرار می گیرید، از خیابان عبور می کنید، در ابتدای پله های پایین آمدن می ایستید و بعد پله ها را تا روی زمین پایین می آیید.
در واقع T/C همان ابتدای پل هوایی است. در این نقطه شما وارد مرحله کروز خواهید شد و قسمت اصلی سفر شروع خواهد شد. T/C با توجه به شرایط جوی و قدرت موتورها و سرعت، بوسیله FMC محاسبه و در ND نمایش داده می شود.

هنگام عبور از 9000 پا (که قبلا به عنوان ارتفاع Trans در FMC وارد کردیم) PFD فشار هوای محلی را به صورت زرد رنگ نشان می دهد :

این یعنی اینکه از ارتفاع Trans رد شده ایم و حالا باید سیستم را به صورت Standby در بیاوریم. برای اینکار وسط کلید Baro را که با کادر آبی مشخص شده می فشاریم ، حاصل به صورت زیر است :

این حالت تا هنگام رسیدن به Trans Level مقصد حفظ می شود.
توجه کنید که نزدیک ارتفاع 13000 پا ارتفاع را در قسمت MCP به 21000 تغییر دهید تا هواپیما صعودش را تا آن ارتفاع ادامه دهد.
حالا اگر صفحه thrust limit دستگاه FMS را باز کینم تصویر زیر را خواهیم دید :

CLB-2 در حال فعال است. اگر به صعود با قدرت بیشتری احتیاج دارید (مسئله سوخت ندارید) می توانید CLB را انتخاب کنید و با قدرت و بیشتری به ارتفاع مشخص شده صعود کنید. وقتی هواپیما در حالت کروز قرار بگیرد، thrust limit بصورت اتومات به روی CRZ خواهد رفت که مقدار مناسبی از قدرت موتورها را برای مسافت معین شده بکار می گیرد. حالت CON برای Max Continues Thrust بکار می رود که در شرایط اضطراری و یا برای سرعت های بالاتر استفاده می شود. GA برای Go Around هست که اگر ATC در موقع فرود این فرمان را به شما داد و یا شما نتوانستید طرح تقرب را دقیق اجرا کنید (به اصطلاح Miss Approach شدید) بوسیله این مقدار تراست مناسب برای شما فراهم می شود.
خوب حالا فاصله ما تا DHN چقدر است و آیا واقعا ما در کورس مورد نظر هستیم یا خیر. برای اطمینان از این کار، باید داده های VOR نقطه DHN را نگاه کنیم. برای فعال کردن آن باید به EFIS مراجعه کنیم و یکی از VOR های راست یا چپ را فعال کنیم. در اینجا ما VOR راست را فعال می کنیم :

حالا اگر به ND نگاه کنیم :

مشخصات VOR DHN دیده می شود. فاصله ما تا آنجا 38.4 ناتیکال مایل می باشد. اگر به بالای ND نگاه کنید، فلش سبز رنگی نیز اضافه شده که نشاندهنده کورسی است که ما را به سمت VOR DHN می برد.
توجه کنید که اگر FMC به طور اتومات VOR DHN را انتخاب نکرد، از صفحه NAV RAD آن کمک بگیرید و فرکانس VOR مورد نظر خودتان را وارد کنید.
نکته دیگری که به در پروازهای آنلاین خیلی بکار می آید وارد کردن جهت وزش باد و سرعت آن در FMC است. چون در فضای IVAO از الگوهای جوی دقیقی استفاده می شود، هواپیما برای ادامه مسیر دچار مشکل می شود. برای رفع مشکلات احتمالی حتما جهت وزش باد و سرعت ان را در صفحه RTE DATA وارد کنید. برای این کار ، صفحه LEGS را از FMC باز کنید. خط ششم راست را با عنوان RTE DATA انتخاب کنید تا صفحه زیر باز شود :

در این صفحه بترتیب از چپ به راست، زمان تخمین زده شده برای رسیدن له نقطه مورد نظر، اسم آن نقطه ، میزان سوخت تا آن نقطه و باد ذکر شده.
مثلا برای خط اول، ساعت 9:03 زولو ، زمان تخمین زده شده برای رسیدن به DHN می باشد و میزان سوخت در آن نقطه 69.2 هست. برای اضافه کردن اطلاعات WIND به ND نگاه کنید:

در کادر قرمز GS برای Ground speed و TAS برای True Air Speed بکار می رود. در زیر آن جهت وزش باد و سرعت آن ذکر شده و با فلش کوچکی مسیر وزش باد را نشان داده. پس باد از سمت 266 درجه با سرعت 25 نات می وزد. برای وارد کردن این اطلاعات در FMC کافی است به همین شیوه که در ND نوشته شده، در FMC تایپ کنیم و در خط اول جایگذاری کنیم :

خوب چون زمان پرواز زیاد است، حالا توضیحاتی در مورد اجزای MCP ارائه می کنم.
ا- قسمت Speed Control :

با اتوتراتل و VNAV و LNAV قبلا آشنا شدیم. کلید SEL نحوه نمایش سرعت را انتخاب می کند که به نات باشد یا ماخ. یک ماخ برابر است با سرعت صوت. کلید وسط برای تنظیم سرعت بکار می رود . نمایشگر سرعت، در حالتی که VNAV فعال است، به صورت خاموش دیده می شود. چون تنظیم سرعت با FMC صورت می گیرد. اگر احتیاج به سرعت خاصی دارید، کافی است کلید سفید وسط را فشار دهید تا صفحه سرعت روشن شود و میزان سرعت درخواستی را وارد کنید.
زیر اتو تراتل THR وجود دارد ، که در مواقع خیلی خاصی استفاده می شود و با استفاده از آن سرعت بر حسب قدرت N1 تنظیم می گردد.
SPD ، وقتی که VNAV خاموش است و هواپیما را بدون FMC هدایت می کنیم فعال می شود. که هر سرعتی که وارد کنیم اجرا می کند.
FL CHC . که به فلیتچ معروف است و درواقع Flight level Change می باشد. این ابزار خیلی کاربردی برای صعودها و نزول هاست. با انتخاب آن و تنظیم شیب نزول یا صعود مناسب، هواپیما بهترین اجرا را برای رسیدن به ارتفاع مورد نظر بکار می گیرد.

2- قسمت Heading:

با این ابزار در سایر هواپیماها آشنایی دارید. در صورت خاموش بودن LNAV از این ابزار استفاده می کنیم. با گرداندن Knob وسط، هدینگ را وارد می کنیم و با فشردن آن به داخل (کلیک کردن در وسط آن) آن هدینگ اجرا می شود. این کلید دو حالت دارد و اگر دور آن (اطراف آن) را بچرخانیم، میزان Bank را می توانیم انتخاب کنیم. بهترین حالت همان Auto می باشد.
کلید HOLD برای نگه داشتن هواپیما در هدینگ حال حاضر است. با روشن کردن این کلید، هواپیما فقط در مسیری که هستیم پرواز می کند.

3- قسمت ALT و V/S :

Vertical Speed در واقع میزان شیب صعود یا نزول می باشد. که در حالت عادی خاموش هست. برای روشن کردن آن کافیست کلید V/S را روشن کنیم. در حالت پیش فرض اعداد صفر نمایش داده خواهد شد و با چرخاندن پیچ آن میزان V/S دلخواه قابل استفاده است. توجه کنید که VS با ALT کوک شده است. یعنی تا ارتفاع کمتری را در ALT وارد نکنیم، بکار بردن VS معنایی ندارد. در ALT بعد از وارد کردن عدد ارتفاع اگر وسط آن را فشار دهیم ، هواپیما به آن ارتفاع خواهد رفت و یا اینکه ارتفاع کروز را (در حالتی که از FMC استفاده می کنیم) دوباره ست می کند.
کلید HOLD ارتفاع حال حاضر را حفظ می کند.

4- قسمت Auto Pilot :

در مورد خلبان های اتومات قبلا صحبت کردیم. کلید سفید رنگ زیر با عنوان Disengage برای خارج کردن Auto Pilot ها بکار می رود. با کشیدن این کلید به جلو، بوق هشدار قطع شدن خلبان خودکار به گوش می رسد و برای قطع هشدار حتما باید کلید به سر جای اول خود بر گردد.
کلید LOC برای گرفتن localizer در تقرب بشیوه ILS می باشد. در اغلب طرحهای تقرب ILS ، برج خلبان را موظف می کند تا گرفتن LOC به مسیر مشخصی ادامه دهد. روشن کردن این کلید باعث می شود، localizer به صورت اتومات گرفته شود و هواپیما با باند فرودش در یک راستا قرار بگیرد. همچنین ممکن است فرودگاهی فقط امکان loc را داشته باشد که در این صورت، این کلید به کار می آید.
کلید APP در واقع فرود اتوماتیک بشیوه ILS را انجام می دهد. با روشن کردن این کلید، localizer و گلاید اسلوپ هر دو گرفته می شوند و شیب فرود و... به صورت اتومات تنظیم می شود که موقع فرود خواهم گفت.

yayjilo
25-04-2010, 07:20
جناب کاپیتان محترم iq- boy

سلام و خدا قوت

تا اینجا که کار شما عالی و میتوان گفت بی نظیر است .
در تاریخ فلایت سیمیلاتور ایران تنها فردی هستید که میشود گفت با صبر و حوصله و سخاوت علم را به خواهان و مشتاقان این علم ارائه میفرمایید.

iq-boy
25-04-2010, 09:33
جناب کاپیتان محترم iq- boy

سلام و خدا قوت

تا اینجا که کار شما عالی و میتوان گفت بی نظیر است .
در تاریخ فلایت سیمیلاتور ایران تنها فردی هستید که میشود گفت با صبر و حوصله و سخاوت علم را به خواهان و مشتاقان این علم ارائه میفرمایید.

آقای یایجیلو شما لطف دارید. همون مرتضی هم صدام کنید کفایت می کنه :11: و این که شرمندم نکنید، همین که حداقل حداقل یک نفر استفاده کرده باشه برام کافیه :11:
ممنون.

iq-boy
25-04-2010, 10:50
هواپیما از DHN خواهد گذشت و یکی یکی ویپوینت های مسیر را پشت سر می گذارد. به نزدیکی SBZ یعنی سبزوار می رسیم. اگر به صفحه LEGS نگاه کنید، پوینت بعدی METKI است که دروازه ورود به ترمینال مشهد است. کم کم خودمان را برای مقدمات نزول و فرود آماده می کنیم .
اولین کار، بکارگیری یک طرح ورودی و سپس یک طرح تقرب است. در پروازهای آنلاین و واقعی، طرح ورودی و طرح تقرب بوسیله برج مراقبت به شما داده خواهد شد. اما اینجا چون قصد بررسی اینگونه طرحها را نداریم، یک فرود بدون انجام طرح تقرب خاصی را انجام می دهیم. برای اینکار، کلید تابعی DEP/ARR را از FMC انتخاب می کنیم (کادر آبی شکل زیر) :

عنوان صفحه طرحهای ورودی به OIMM که فرودگاه مشهد هست را بیان می کند. ستون سمت چپ STARS که طرحهای ورودی استاندارد هستند را نوشته. در ستون سمت راست، طرحهای تقرب را برای باندهای مختلف بیان کرده. ما ILS31R را انتخاب می کنیم.

کلید EXEC را فشار می دهیم تا طرح فعال شود. کار ما در این صفحه تمام شده، اما اگر یک طرح ورودی مثل METK3A را انتخاب می کردیم، باید TRANS آنرا نیز انتخاب می کردیم (مثل خط دوم راست که TRANS برابر با MSD در نظر گرفته شده).
به صفحه LEGS می رویم :

در وسط صفحه عنوان :Route Discontinuity را ملاحظه می کنید. این بدین معناست که اطلاعات طرح تقربی که وارد کردیم ناقص است. چون ما طرح تقربی انتخاب نکردیم این گسست پیش آمده. این عبارت در مواقع دیگری که طرح های ورودی را نیز انتخاب می کنیم ممکن است دیده شود، که خلبان باید آن را رفع کند. برای رفع این، خط چهارم چپ را انتخاب می کنیم تا CF31R در زیر و در قسمت قرمز رنگ کپی شود.
سپس با فشردن کلید سوم چپ (قسمت آبی رنگ) آن را در مربعهای خالی Paste می کنیم. گسست از بین می رود :

با فشردن EXEC طرح تقرب را تایید می کنیم. سپس بدقت اطلاعات صفحات بعدی را نیز چک می کنیم تا گسستی نباشد. ND را در حالت PLN قرار می دهیم، و با استفاده از صفحه LEGS و STEP (که قبلا شرحشان را گفتم) نقاط جدید را چک می کنیم :

می بینیم که مسیر تا روی باند مشهد کشیده شد. نقطه چین های سفید، در واقع خط Localizer از باند 31R هستند.
حالا به صفحه VNAV و صفحه سوم آن یعنی DES که قبلا خالی بود می رویم :

در خط اول راست، هدف نزول را مشخص کرده. یعنی بعد از نزول از ارتفاع کروز (FL210) باید به 5300 پایی برسیم که نقطه CF31R هست.
در خط اول چپ مشخصات فرود آمده که چه باندی و چه ارتفاعی (ارتفاع نقطه نهایی روت) هست.
در خط دوم، سرعت در هنگام نزول را مشخص کرده.
در خط سوم، سرعت Trans را مشخص می کنیم که باید زیر 10000 پا کمتر از 250 نات باشد.
و در خط چهارم، اگر محدودیت سرعت در ارتفاع خاصی داشتیم را وارد می کنیم.
در خط ششم راست، DES NOW مشخص شده. بهر دلیلی اگر زودتر بخواهیم عمل Descend را انجام دهیم، این کلید را انتخاب می کنیم.
در نزدیکی نقطه METKI اگر به صفحه NAV RAD نگاهی بیاندازیم می بینیم که مشخصات ILS مشهد بصورت PARK وارد شده و در انتظار اجراست.
چند لحظه بعد هشداری در EICAS بصورت زیر دیده می شود :

هر گاه این هشدار را دیدید، فورا FMC را باز کنید و پیام آنرا بخوانید :

پیام این است: ارتفاع را در MCP دوباره ست کنید. یعنی باید ارتفاع 5300 را در ALT وارد کنیم. اما با وارد کردن آن اتفاقی در ارتفاع هواپیما نمی افتد. چون ما هنوز درون پل هوایی هستیم و به اولین نقطه پلکان نرسیدیم. اولین نقطه نزول با T/D نشان داده می شود که به معنی Top Of Descend می باشد.

وقتی هواپیما به این نقطه می رسد، موتورها به صورت IDLE در می آیند و VNAV کار نزول را شروع می کند :

نکته خیلی مهم : نقاط ورودی یک ترمینال (مثل METKI) دارای محدودیت سرعت هستند و شما با همان سرعت 310 نات که در کروز داشتید نباید وارد ترمینال بشوید. برای همین قبل از رسیدن به METKI سرعت را تا 280 نات کاهش دهید. این کار به نزول بهتر هم کمک می کند.
حالا به ND نگاه کنید :

یک خط نشاندار در سمت راست ظاهر می شود (کادر قرمز) که نشان دهنده بهترین حالت نزول می باشد. اگر لوزی صورتی وسط باشد، با شیب مناسب در حال نزول هستیم و در نقطه مورد نظر به ارتفاع دلخواه می رسیم. اگر لوزی بالاتر باشد یعنی ما با شیب زیادی در حال نزول هستیم و زودتر به آن ارتفاع می رسیم. اما اگر لوزی در پایین قرار گیرد، یعنی شیب کم است و ما دیرتر به آن ارتفاع می رسیم. در اینجا ما اجازه می دهیم هواپیما این کار را به صورت اتومات انجام دهد.
در همین حین، ما وظیفه مهم تری را داریم و آن تنظیم سرعت است. به فاصله خودمان تا نقطه مورد نظر نگاه می کنیم (در گوشه سمت راست ND) چون این فاصله کم است و ما باید از ارتفاع 21000 پایی به 5300 پایی برسیم، احتیاج به عملیات Drag داریم. درگ یعنی کشیدن، ما می خواهیم با کم کردن سرعت و بکار گیری فلاپ ها، نزول بیشتر و آرامتری را در این فاصله کم داشته باشیم. دقت کنید که اگر صرفا سرعت را کم کنیم، VNAV برای کم کردن سرعت دماغه هواپیما را بالا می دهد و در نتیجه شیب نزول کم می شود و ما فرود مناسبی نخواهیم داشت. پس از Spoiler ها استفاده می کنیم. ابتدا سرعت را تا 250 نات کاهش می دهیم. به کمان سبز رنگ دقت می کنیم که در محدوده نقطه مورد نظر باشد (CF31R) و دور تر از آن نباشد (اگر دور تر باشد یعنی در نقطه ای خارج از آن به ارتفاع 5300 می رسیم).
خلبان در این مدت ATIS فرودگاه مشهد را گوش می کند و فشار هوای محلی (QNH) را وارد می کند. ما هم اینکار را می کنیم :

وقتی از Trans level عبور کنیم کادر زرد رنگی به صورت زیر در PFD ظاهر می شود :

که با فشردن کلید BARO ، مقدار QNH که وارد کردیم ست می شود :

سرعت را تا 230 نات کم می کنیم (استفاده از Spoiler ضروری است) و سپس فلاپ ها را 1 درجه باز می کنیم. در قسمت سرعت PFD ، حداقل میزان سرعتی که می توان با فلاپ 1 درجه پرواز کرد را خواهیم دید. آن را بعلاوه 10 می کنیم و سرعت را روی آن قرار می دهیم. در اینجا این سرعت 210 نات می باشد :

حالا به سراغ FMC می رویم و صفحه INIT REF را انتخاب می کنیم ( با استفاده ازکلید کادر قرمز):

در این صفحه با توجه به وزن موقع فرود، FMC سرعت فرود را محاسبه و در دو خط اول و دوم سمت راست پیشنهاد می کند. ما اولی را انتخاب می کنیم که 25 درجه فلاپ و سرعت 145 نات می باشد. بعد از انتخاب آن، آنرا در خط چهارم راست (کادر نارنجی) paste می کنیم. بدین ترتیب سرعت فرود در PFD ست می شود :

کم کم از بالای کوههای اطراف مشهد رد می شویم و باند فرود را می بینیم. حالا ILS فرودگاه شهید هاشمی نژاد را در PFD دریافت می کنیم :

در کادر قرمز رنگ، اسم ILS مشهد و هدینگ آن، و فاصله تا آن ذکر شده. فلاپ ها را تا 5 درجه باز می کنیم و سرعت را به 190 نات می رسانیم. کورس ILS مشهد هم بصورت اتومات 310 ست می شود. در ND کمان سبز به ما می گوید، قبل از رسیدن به نقطه مورد نظر، و یا چرخش به سمت Localizer به ارتفاع مشخص شده خواهیم رسید.
خوب از پنل وسط، Autobrake را روی 3 تنظیم می کنیم. اگر وزن هواپیما بیشتر است 4 را انتخاب کنید.

کم کم فلاپ ها را تا 20 درجه باز کنید و سرعت را به 160 نات برسانید. چرخها را باز کنید تا سرعت هواپیما به سرعت کم شود. می توانید Loc را روشن کنید تا localizer را بگیریم. اما بهتر این است که کمی صبر کنیم وAPP را روشن کنیم.
FMC را باز می کنیم و به صفحه LEGS می رویم :

ارتفاع بعدی را می خوانیم : 4467، آن را انتخاب می کنیم. زیر آن شیب گلاید اسلوپ رانوی 31 را می بینید که 3.2 درجه است. ارتفاع را در ALT وارد می کنیم.
به محض اینکه هواپیما چرخش خود را شروع کرد و به سمت فرودگاه رفت، کلید APP را روشن می کنیم. دقت کنید که هر سه خلبان خودکار روشن می شوند.

حالا به PFD نگاه کنید :

Loc و G/S به صورت آماده در آمده اند. حالا ما در حال چرخش به سمت فرودگاه هستیم :

کمی بعد، LNAV و VNAV خاموش می شوند و Loc و GS فعال می شوند .کلید Shift+/ را بزنید تا spoiler ها به صورت آماده باش در بیایند.

حالا سه چراغ خلبان خودکار، چراغ APP و چراغ SPD روشن هستند. حتما سرعت را به صورت دستی در آورید (یعنی کلید سرعت را به داخل فشار دهید تا صفحه نمایشش روشن شود و آن را خودتان ست کنید).
حالا که هواپیما بدست APP افتاده، فلاپ ها را به 25 درجه برسانید و سرعت را 145 تنظیم کنید. که این سرعت نهایی ما خواهد بود.
کمی بعد، PFD به حالت LAND3 که دقیقترین فرود اتومات است تغییر حالت می دهد. همچنین حالات FLARE و Rollout به صورت آماده در می آیند :

خوب حواستان کاملا جمع باشد. دائم نمایشگر ها را چک کنید و از سلامت فرود مطمئن شوید. اگر در این حالت صفحه ND را با استفاده از EFIS به ILS تغییر دهید هم کار بهتری است. به نشانه های گلاید اسلوپ و لوکالایزر (لوذی های توپر صورتی) دقت کنید که در وسط باشند. هواپیما کم کم به باند نزدیک می شود و رادیو آلتیمتر خوانده می شود.
دقت کنید که نزدیک زمین موتورها به صورت IDLE در می آیند. Flare فعال می شود(یعنی دماغه برای کاهش سرعت به بالا می رود) و هنگام برخورد چرخها با زمین Rollout یعنی قرار گرفتن فرامین در اختیار خلبان ممکن می شود. به محض برخورد چرخها به زمین، AutoBrake فعال می شود و شما با فشردن F2 ، موتورها را به حالت Rev در آورید. با شنیدن 80 نات، موتورها را از Revers خارج کنید و سپس Auto pilot را قطع کنید. به اولین راه بیرون رفت که رسیدید باند را خالی کنید. بایستید، فلاپ ها را کامل بالا بیاورید، Auto brake را در حالت Off بگذارید و ترانسپاندر را هم به حالت استندبای یا off بگذارید. برای ادامه مسیر تا گیت ها با کنترلر گراند مکالمه کنید.

خوب کاپیتان عزیز خسته نباشید، زیارت رفتید، التماس دعا!
دوستان امیدوارم به کارتون بیاد و با رضایت پرواز کنید. البته صحبت در مورد 744 زیاد هست و ریزه کاری های زیادی داره، اما تا همین حد شما کامل می توانید به هر جایی خواستید پرواز کنید.
اگر ایرادی دیدید حتما بفرمایید تا یاد بگیریم.

yayjilo
25-04-2010, 21:51
جناب آقای مرتضی. استاد محترم

کاملترین آموزش FMC را بنام خودتان ثبت کردید.

خوراک علم سیری ندارد

هرقدر از اینجور مطالب مفید و ارزنده دارید مشتاقانه منتظریم میدانم که کار سختی بود ولی بسیار با ارزش.

دوستان زیادی در ایوائو سراغ این آموزش را میگرفتند .

آرزو میکنم همه ما هم مثل شما اگر چیزی بلد بودیم از دیگران دریغ نکنیم.

یایجیلو

kiuna
25-04-2010, 23:34
منم از اقا مرتضی تشکر می کنم تو این چند روز اصلا فرصت نداشتم
اموزشها که تموم شد می خونم
:46:

mohsen_rkh
26-04-2010, 16:56
جناب آقای مرتضی. استاد محترم

کاملترین آموزش FMC را بنام خودتان ثبت کردید.

خوراک علم سیری ندارد

هرقدر از اینجور مطالب مفید و ارزنده دارید مشتاقانه منتظریم میدانم که کار سختی بود ولی بسیار با ارزش.

دوستان زیادی در ایوائو سراغ این آموزش را میگرفتند .

آرزو میکنم همه ما هم مثل شما اگر چیزی بلد بودیم از دیگران دریغ نکنیم.

یایجیلو

ان شاء الله که همیشه موفق و سربلند باشند.

alex666
26-04-2010, 16:59
دوستان من بازی امروز گرفتم ولی با اخرین تنظیمات گرافیکی که انجام میدم یه کمی سرعت کم میشه .gtx260.پچی نیست که بازی رون تر کنه ویا گرافیم بازی اینقد بالا

dani.flight
26-04-2010, 20:08
دوستان من بازی امروز گرفتم ولی با اخرین تنظیمات گرافیکی که انجام میدم یه کمی سرعت کم میشه .gtx260.پچی نیست که بازی رون تر کنه ویا گرافیم بازی اینقد بالا

این نرم افزار بسیار سنگین هست و بیشتر اوقات نمیشه باآخرین تنظیمات باهاش کار کرد و پچی هم نداره ولی شما میتونید sp1 یا sp2 یا در کل acc رو نصب کنید که به اجرای نرم افزار کمک میکنن و یه سری تغییرات دیگه هم با نصب acc ایجاد میشه.

ebicross
26-04-2010, 21:02

مشخصات کامل سیستمتون رو بگین و ورژن شبیه سازتون رو. (همین که بگین چند دی وی دی بود کفایت میکنه)

alex666
26-04-2010, 21:35
2دیویدی
cpu:7500
ram.2
vga:gtx260

arash1348
27-04-2010, 07:59
.... از منوی Add-ons به PMDG بروید و از طریق Load Panel حالت Cold & Dark رو انتخاب کنید. مطمئن شوید که ......

سلام بر استادان عزیز، آقا این منوی Add-ons کجاست؟... من نسخه بهمن سافت رو( متاسفانه!!!)رو دارم.

سپاس از لطف شما...

بعد التحریر:

راستی دوست عزیز جناب ebicrossارجمند، من هر چقدر تلاش کردم نتونستم شعر پایین پست های ش

iq-boy
27-04-2010, 09:41
.... از منوی Add-ons به PMDG بروید و از طریق Load Panel حالت Cold & Dark رو انتخاب کنید. مطمئن شوید که ......

سلام بر استادان عزیز، آقا این منوی Add-ons کجاست؟... من نسخه بهمن سافت رو( متاسفانه!!!)رو دارم.

سپاس از لطف شما...

اگر هواپیمای PMDG را نصب کرده باشید، در منوی بالای صفحه (کلید ALt را بزنید اگر دیده نمی شود) منوی Add-ons مشخص هست.

ebicross
27-04-2010, 13:27
2دیویدی
cpu:7500
ram.2
vga:gtx260

اگر ویندوز به غیر از ویندوز XP دارید حتما رم رو زیاد کنید.
FSX شدیدا خوره ی رم داره.
در ضمن؛ Acceleration Pack رو هم حتما نصب کنید. شدیدا سبک میشه سیمولاتور.

بعد التحریر:

راستی دوست عزیز جناب ebicrossارجمند، من هر چقدر تلاش کردم نتونستم شعر پایین پست های ش
جملتون نصفه و نیمه هست.
کامل بگین متوجه نشدم.

kiuna
27-04-2010, 19:03
ebicross عزیز اگه می تونی زحمت pdf کردن اموزش fcm رو بکش تو پست اول بزار :11:

arash1348
27-04-2010, 19:19
ebicross عزیز ، منظورم این بود که شعر زیر پست های شما به چه زبانی خونده میشه! ایا این یه جور نگارش فارسیه؟....چون می دونم شما دوست عزیز به شعر خیلی علاقه دارید ، این رو پرسیدم ....

سپاس

TOOMY-2008
28-04-2010, 11:41
با سلام مجدد به همه دوستان عزیز

و خسته نباشید به مرتضی عزیز بابت آموزش ها

من مدتی نبودم ولی دوباره برگشتم و اگر بشه میخوام قسمت 5 آموزش ها رو براتون آماده کنم و بزارم در صورت تمایل اعلام کنید تا چند روز اخیر آماده کنم

iq-boy
28-04-2010, 11:42

من مدتی نبودم ولی دوباره برگشتم و اگر بشه میخوام قسمت 5 آموزش ها رو براتون آماده کنم و بزارم در صورت تمایل اعلام کنید تا چند روز اخیر آماده کنم

ممنون، من یکی که بی صبرانه منتظر ادامه آموزشهای شما هستم :11:

dani.flight
28-04-2010, 13:11

:12:بله" ممنون میشم.

ebicross
28-04-2010, 13:22
مرتضی جان اگر لینک هواپیمای آموزش (747 PMDG) رو داری بده به همراه کرک. تورنت نباشه لطفا.
ممنون.

robert
28-04-2010, 15:08
سلام...

بوئینگ 707 رو میخواستم که پنل هم داشته باشه...

حجمش هرچی باشه مهم نیست.

ممنونم:11:

B748
28-04-2010, 16:09
سلام ،
همونطور که می بینید من امروز عضو این فروم شدم ، آشنایی من با این فروم از طریق همین تاپیک بود، یک سابقه کوچیک چند ساله توی شبیه ساز دارم امیدوارم بتونم کمکی در آینده باشم و در عین حال مطالبی هم یاد بگیرم. متاسفانه قادر به اشتراک گذاشتن Add-on و افزودنی های FS نخواهم بود ولی نکاتی که در مورد آنها به ذهنم برسه و یا سوالهایی که سوادم برسه نظرم رو خواهم گفت. :20:

arashmaz
28-04-2010, 16:10
سلام...

بوئینگ 707 رو میخواستم که پنل هم داشته باشه...

حجمش هرچی باشه مهم نیست.

ممنونم:11:
رفیق من فقط برای captainsim رو دیدم..ولی برای 2004 هستش..محصولات captainsim رو اگه کرک شده بگیری حتما یه باگی داره..من که آخر 757 و 767 و 727 رو قانونی خریدم زمین تا آسمون فرق میکنه!!!

iq-boy
28-04-2010, 16:39
مرتضی جان اگر لینک هواپیمای آموزش (747 PMDG) رو داری بده به همراه کرک. تورنت نباشه لطفا.
ممنون.
من خودم هم از تورنت گرفتم. چون اینها کپی رایت داره بعید می دونم رو سرور دیگه ای گیر بیاد.

ebicross
28-04-2010, 16:56
من خودم هم از تورنت گرفتم. چون اینها کپی رایت داره بعید می دونم رو سرور دیگه ای گیر بیاد.
حجمش طوری هست که بتونی آپلود کنی؟
آخه برای آموزش باید لینک دانلود بزاریم.
کسی نمیتونه آپبود کنه روی Persiangig ؟؟؟

dani.flight
28-04-2010, 21:19
حجمش طوری هست که بتونی آپلود کنی؟
آخه برای آموزش باید لینک دانلود بزاریم.
کسی نمیتونه آپبود کنه روی Persiangig ؟؟؟

من کرک شدش رو دارم حدود 160مگ هست تو Persiangig آپ میکنم...:46:

تو Persiangig همش 100 مگ میشه آپ کرد؟؟؟:18:

ebicross
28-04-2010, 23:24
من کرک شدش رو دارم حدود 160مگ هست تو Persiangig آپ میکنم...:46:

تو Persiangig همش 100 مگ میشه آپ کرد؟؟؟:18:
متاسفانه بله.
میتونی دو تا اکانت درست کنی و فایل رو دو قسمت بکنی. مثل دو تا 80 تا.
یا تو گوگل آپ کن.
یا تو Sky Drive مایکروسافت.
یا هر جایی که لینکش حذف نشه بعد از مدتی.
ممنون.

dihav1359
29-04-2010, 10:43

جناب toomy خوشحالم كه برگشتيد
سوالي داشتم منتظر بودم كه برگرديد بپرسم
تو يكي از پستهاي شما ديدم كه از سايت هاي خارجي خريد كرديد ميخواستم ببينم كدام سايت است كه به ايران شيپينگ دارد و هزينه پست و اينجور چيزها چه روالي دارد
ممنون:40:

TOOMY-2008
29-04-2010, 13:16
تو يكي از پستهاي شما ديدم كه از سايت هاي خارجي خريد كرديد ميخواستم ببينم كدام سايت است كه به ايران شيپينگ دارد و هزينه پست و اينجور چيزها چه روالي دارد

با تشکر از شما وبقیه دوستان

من سعی میکنم به زودی قسمت 5 آموزش رو آماده کنم

و دوست عزیز در مورد سئوال شما باید بگم که من توسط یکی از دوستانم که در این ضمینه فعالیت میکنه خریدم وهزنیه پستی برای من رایگان افتاده بود چون ایشون به صورت عمده خریداری کرده بودن

البته ایشون به بنده لطف داشتنند

اما اگر شما نرم افزار و یا سخت افزار خاصی مد نظرتون هست بفرمائید تا من سئوال کنم ولی هزینه پستش رو میدونم

برای من با DHL فرستاده شد از لندن وهزینه پستش 75000 تومان شده بود

اما الان رو نمیدونم چقدر هست

سئوالی بود در خدمتم

B748
29-04-2010, 15:13

تقریبا 95% افزودنی های شبیه ساز را میتوان به شکل دانلود تحویل گرفت (هر چند که امکان تحویل پستی هم وجود داره) ، بطوریکه گاها حتی قبل از خرید لینک دانلود را در اختیار دارید (برای تست نرم افزار در دوره آزمایشی) و یا در اکثر موارد بعد از خرید لینک دانلود همراه با اطلاعات مربوط به فعال سازی نرم افزار برای شما ایمیل میشود. پس می توانید درگیر مسائل مربوط به پست و .... نشوید و لحظاتی بعد از خرید محصول را دریافت کنید به جز موارد خاص مثل FS global که شامل 12 dvd هست که خوب طبیعیه تحویل بصورت دانلود اصلا منطقی به نظر نمی رسه!

پس در صورت علاقه مواد لازم جهت اقدام برای یک خرید قانونی میشه:
1- یک اینترنت کانکشن پایدار مثلا ADSL 128K به بالا
2-در اختیار داشتن ابزار پرداخت اینترنتی (ویزا، مسترکارت،....، اکانت paypal و....) همراه با رعایت نکات ایمنی جهت خرید از داخل ایران:46:

ebicross
29-04-2010, 16:55
دوستان عزیز با کمک شما و مطالب خود iq_boy؛ آموزش صفحه ی اول در 113 صفحه برای دانلود قرار داده شد و تمام مطالب بهش اضافه شد.

شما میتوانید این آموزش رو با حجم 6 مگابایت دانلود کنید:

با تشکر از همه

iq-boy
29-04-2010, 17:56
آقا دستت دردنکنه، خیلی کامل و زیبا شده. کاش من الان تازه می خواستم شبیه ساز رو یاد بگیرم! اینقدر منبع خوب نبود زمان ما :31::11:

dani.flight
29-04-2010, 20:07
آقا دستت دردنکنه، خیلی کامل و زیبا شده. کاش من الان تازه می خواستم شبیه ساز رو یاد بگیرم! اینقدر منبع خوب نبود زمان ما :31::11:

بله عالی شده" خیلی زحمت کشیدید ممنون.:10:.

واقعا ای کاش منم الان تازه میخواستم با FS کار کنم...:16:.

robert
29-04-2010, 20:45
دوستان کسی لینک بوئینگ 707 با پنل درست و حسابی سراغ نداره...؟؟

ebicross
29-04-2010, 21:08
آقا دستت دردنکنه، خیلی کامل و زیبا شده. کاش من الان تازه می خواستم شبیه ساز رو یاد بگیرم! اینقدر منبع خوب نبود زمان ما [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](4).gif[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](17).gif

ممنون. خوبه دیگه خود شما توی آموزش FMC دیگه ترکوندی.

بله عالی شده" خیلی زحمت کشیدید ممنون.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](16).gif.

واقعا ای کاش منم الان تازه میخواستم با FS کار کنم...[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](22).gif.
خواهش میکنم. زحمت اساسی رو دوستان کشیدن. PDF کردنش با من بود که هرکسی میتونست. :31:

yayjilo
29-04-2010, 22:55
سلام

آفرین بر شما که آموزشهای بینظیر را جهت راهنمایی ماها زحمتشان را میکشید.
آقا مرتضی و ebicross واقعا کارتون عالی است.
یایجیلو

dihav1359
30-04-2010, 10:00
با تشکر از شما وبقیه دوستان

من سعی میکنم به زودی قسمت 5 آموزش رو آماده کنم

و دوست عزیز در مورد سئوال شما باید بگم که من توسط یکی از دوستانم که در این ضمینه فعالیت میکنه خریدم وهزنیه پستی برای من رایگان افتاده بود چون ایشون به صورت عمده خریداری کرده بودن

البته ایشون به بنده لطف داشتنند

اما اگر شما نرم افزار و یا سخت افزار خاصی مد نظرتون هست بفرمائید تا من سئوال کنم ولی هزینه پستش رو میدونم

برای من با DHL فرستاده شد از لندن وهزینه پستش 75000 تومان شده بود

اما الان رو نمیدونم چقدر هست

سئوالی بود در خدمتم
پس شما به طور مستقيم از سايت نخريديد حالا كلا هزينه پستي از سوئد به ايران براي وزنهاي مختلف چه جوري ميتونم بفهمم سايتي وجود دارد در ضمن جوي استيك شما چيست
ممنون

ebicross
30-04-2010, 11:17
یه سوال داشتم دوستان:
هواپیماهایی مثل داکوتا که تک چرخ عقب دارند نیازی به فلر کردن برای فرود هست؟ اصلا ممکنه فلر کنیم؟

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](1)-01.jpg

نوع لندیگشون فرق میکنه کاملا؟
ممنون.

B.J.U
30-04-2010, 12:27
ممنون آموزشتون خیلی قشنگ تر شده و مثل همیشه کامله

kiuna
30-04-2010, 23:18
ممنون به خاطر اموزش و اماده کردن اون که دوستان انجام دادند
دوستان در مورد هواپیمایی اولتر لایت زودیاک که در ایران مونتاژ میشه کسی اطلاعاتی داره ؟

joopin
01-05-2010, 10:36

من مدتی نبودم ولی دوباره برگشتم و اگر بشه میخوام قسمت 5 آموزش ها رو براتون آماده کنم و بزارم در صورت تمایل اعلام کنید تا چند روز اخیر آماده کنمo
خوشحالم که برگشتید.....موفق باشید

TOOMY-2008
01-05-2010, 12:10
تقریبا 95% افزودنی های شبیه ساز را میتوان به شکل دانلود تحویل گرفت (هر چند که امکان تحویل پستی هم وجود داره) ، بطوریکه گاها حتی قبل از خرید لینک دانلود را در اختیار دارید (برای تست نرم افزار در دوره آزمایشی) و یا در اکثر موارد بعد از خرید لینک دانلود همراه با اطلاعات مربوط به فعال سازی نرم افزار برای شما ایمیل میشود. پس می توانید درگیر مسائل مربوط به پست و .... نشوید و لحظاتی بعد از خرید محصول را دریافت کنید به جز موارد خاص مثل FS global که شامل 12 dvd هست که خوب طبیعیه تحویل بصورت دانلود اصلا منطقی به نظر نمی رسه!

پس در صورت علاقه مواد لازم جهت اقدام برای یک خرید قانونی میشه:
1- یک اینترنت کانکشن پایدار مثلا ADSL 128K به بالا
2-در اختیار داشتن ابزار پرداخت اینترنتی (ویزا، مسترکارت،....، اکانت paypal و....) همراه با رعایت نکات ایمنی جهت خرید از داخل ایران:46:

دوست عزیز من یه توضیحی بدم

یکسری از ادون ها هستنند که اصلا صرف نمیکنه دانلود کرد و واقعا تا نخرین فرقشو نمیتونید بفهمین

ولی یکسری دیگه نه مثلا هواپیما 737 سری 700 تا 900 شرکت Ariane هست که وقتی شما با پک میخرین میبینید که چقدر ارزش پولی که دادین رو داره و شامل پشتیبانی 24 ساعته و مواردی دیگه هست اما یکسری از هواپیما های دیگه مثل فوکر 100 وسایر موارد مثل هواپیما های شرکت Wilco به نظر من اصلا منطقی نیست که آدم بابتش پول بده و بهتر هست که دانلود کنه

اما در مورد نحوه خرید من به تمامی دوستان توصیه میکنم که به هیچ وج به صورت اینترنتی خرید نکنند

( منظورم از شرکت های خارچی هست )

چون بعضی شرکت ها به ایران نمیفرستن وچون ایران جزو اون کشورهای اسمشو نبره هست پولتون میره وتا بخواد برگرده جون آدم به لبش میرسه

پس شما به طور مستقيم از سايت نخريديد حالا كلا هزينه پستي از سوئد به ايران براي وزنهاي مختلف چه جوري ميتونم بفهمم سايتي وجود دارد در ضمن جوي استيك شما چيست
ممنون

بله دوست عزیز من توسط یکی از دوستانم خریدم ولی درمورد هزینه های پستی و وزن اون میتونید با یکی از نمایندگی های شرکت DHL در ایران تماس بگیرین و سئوال کنید

من قبل از عید یک نامه به همراه یک کارت که حدودا اندازه یه ورق A4 میشد برای آمریکا فرستادم 95000 تومان شد

dihav1359
01-05-2010, 15:59
جناب toomy از dhl پرسيدم يك بسته يك كيلويي صدو سي هزار تومان آب ميخوره تازه گمرك هم اگر گير بده سي درصد هم گمركي ميخواد پس به صرفه اينست كه يا يك نفر بذاره تو چمدن بياورد يا در همين ايران به دو برابر قيمت خريد كنيم:41:
راست نگفتيد از چه جوي استيكي استفاده ميكنيد

B748
01-05-2010, 19:49
دوست عزیز من یه توضیحی بدم

یکسری از ادون ها هستنند که اصلا صرف نمیکنه دانلود کرد و واقعا تا نخرین فرقشو نمیتونید بفهمین

ولی یکسری دیگه نه مثلا هواپیما 737 سری 700 تا 900 شرکت Ariane هست که وقتی شما با پک میخرین میبینید که چقدر ارزش پولی که دادین رو داره و شامل پشتیبانی 24 ساعته و مواردی دیگه هست اما یکسری از هواپیما های دیگه مثل فوکر 100 وسایر موارد مثل هواپیما های شرکت Wilco به نظر من اصلا منطقی نیست که آدم بابتش پول بده و بهتر هست که دانلود کنه

اما در مورد نحوه خرید من به تمامی دوستان توصیه میکنم که به هیچ وج به صورت اینترنتی خرید نکنند

( منظورم از شرکت های خارچی هست )

...

TOOMY عزیز ، توضیحی که من دادم در مورد نحوه خرید بود و اینکه یعضی از افزودنی ها ارزش خرید کردن دارند و یرخی نه حق با شماست.

اجازه بدبد مثالی بزنم، آخرین محصول PMDG یعنی PMDG BAe Jetstream 4100 توی سایت خود PMDG و خیلی جاهای دیگه به شکل دانلود عرضه میشه ، یعنی بعد از خرید و تائید پرداخت امکان دانلودش فراهم میشه و یا مثلا در لینک زیر Aerosoft به شکل BOX آنرا عرضه کرده:

تا به حال بعد از پرداخت آنلاین از طرف خود سایت فروشنده من به مشکل برنخوردم ولی مشکلات حین پرداخت (که در واقع سایت موسسه مالی عمل هست که عمل می کنه) برای ایرانیها گاها دردسر ساز میشه:41:.

robert
02-05-2010, 10:02
سلام به همگی

پنل فوکر -100 رو میخواستم...

ممنون میشم اگر لطف کنید

TOOMY-2008
02-05-2010, 12:05
جناب toomy از dhl پرسيدم يك بسته يك كيلويي صدو سي هزار تومان آب ميخوره تازه گمرك هم اگر گير بده سي درصد هم گمركي ميخواد پس به صرفه اينست كه يا يك نفر بذاره تو چمدن بياورد يا در همين ايران به دو برابر قيمت خريد كنيم:41:
راست نگفتيد از چه جوي استيكي استفاده ميكنيد

ببخشید دوست عزیز یادم رفت بگم من از جو استیک استفاده نمیکنم من از یوک استفاده میکنم

Yoke Siaitek

اینم یه نمونه

سلام به همگی

پنل فوکر -100 رو میخواستم...

ممنون میشم اگر لطف کنید

دوست عزیز اگر فقط پنل فوکر 100 رو میخواید لینک پایین ولی اگر کل فوکر 100 رو میخواید با پنل اصلی باید محصول دیجیتال اویشن رو دانلود کنید که فکر میکنم لینکش در سایت موجود باشه

اگر نبود بگین میزارم

arashmaz
02-05-2010, 16:25
جناب تامی من فوکر 100 رو دارم..ولی fmc کار نمیکنه..به اصطلاح cold & dark هستش

dihav1359
02-05-2010, 19:25
جناب tommy
اين پدال سايتك را داريد كارايي اش چه طور است شنيدم خيلي سفت است به نظر شما پدالهاي ch بهتر نيست:20:

mohsen_rkh
02-05-2010, 19:53
یه سوال داشتم دوستان:
هواپیماهایی مثل داکوتا که تک چرخ عقب دارند نیازی به فلر کردن برای فرود هست؟ اصلا ممکنه فلر کنیم؟

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](1)-01.jpg

نوع لندیگشون فرق میکنه کاملا؟
ممنون.

بله. لندینگشون فرق می کنه. فلیر کردن می خواد یعنی اول باید چرخ عقب به باند برخورد کنه و بعد به آرومی چرخهای دیگه. البته اگه منظورتون از سؤال این بود.

dani.flight
02-05-2010, 20:19
بله. لندینگشون فرق می کنه. فلیر کردن می خواد یعنی اول باید چرخ عقب به باند برخورد کنه و بعد به آرومی چرخهای دیگه. البته اگه منظورتون از سؤال این بود.

این نحوه ی لندینگی که شما گفتید در حالت عادی استفاده میشه اما اونی که فرموده بودند "فلیر کردن نداره باید روی چرخهای جلو touchdown کرد.

ebicross
02-05-2010, 21:19
منظور من هواپیمای داکوتا هستش.
اون هواپیمای A380 رو در وصف اون سایت گذاشتم. :21:

dihav1359
03-05-2010, 09:08
منظور من هواپیمای داکوتا هستش.
اون هواپیمای A380 رو در وصف اون سایت گذاشتم. :21:
در قسمت آموزشي خود فلايت سيمولاتور اين موضوع است در واقع دو نوع فرود است يكي فرود سه نقطه ايي كه خلبان جوري فرود مياد كه هرسه چرخ با هم به زمين مينشينند در روش ديگر ابتدا چرخهي جلو به زمين مينشيند و بعد كه سرعت كم شد چرخ عقب به زمين ميرسد يعني برعكس هوا پيما هاي امروزي در اين هواپيما ها نميشود فلر كرد چون چرخ كوچك عقب نميتواند وزن ناشي از لندينگ را تحمل كند:20:

ebicross
03-05-2010, 09:41
در قسمت آموزشي خود فلايت سيمولاتور اين موضوع است در واقع دو نوع فرود است يكي فرود سه نقطه ايي كه خلبان جوري فرود مياد كه هرسه چرخ با هم به زمين مينشينند در روش ديگر ابتدا چرخهي جلو به زمين مينشيند و بعد كه سرعت كم شد چرخ عقب به زمين ميرسد يعني برعكس هوا پيما هاي امروزي در اين هواپيما ها نميشود فلر كرد چون چرخ كوچك عقب نميتواند وزن ناشي از لندينگ را تحمل كند:20:
ممنون.
من در واقع اسم این فرود رو میخوام. یعنی فرود چی بهش میگن؟
یک مطلبی از خلبان مهاجر خوندم که گفته بود بهترین فرود طوریه که قبل از برخورد چرخها با باند هواپیما استال کنه و به آرامی هواپیما بیفته روی باند و انقدر سرعت فرود کم باشه که حتی نیازی به فول ریورس نباشه و فقط مقدار کمی ریورس کنید که حتی مسافران متوجه ریورس نشن.
میخوایتم ببینم توی سیمولاتور این ممکنه؟ منظورم در Realism بالا هستش. من سعی کردم ولی هواپیمام توی زمین فرو رفت. شاید من اشتباه کردم.

خلبان در مرحله تقرب نهایی (Final Approach) باید طبق یک برنامه بسیار دقیق و منظم اقدام به کاهش سرعت و کاهش ارتفاع نماید و طبق آنچه در کتاب های پرواز نوشته شده است بهترین تاچ داون (مرحله تماس چرخ ها با زمین) این است که طوری خلبان دسته گاز را به نرمی عقب بکشد و سرعت را کاهش دهد که درست در آخرین سانتی مترهای تماس با باند هواپیما در حالت واماندگی یا همان استال (Stall) قرار گیرد و در واقعا هواپیما به روی باند بیفتد (که این نرم ترین فرود می باشد و مسافرین حتی نمی فهمند که هواپیما کی نشسته است) البته این کار مهارت خاصی را می طلبد و معمولا خلبانان این کار را نمی کنند و در حدود چند پا مانده به زمین موتور را آیدل می کنند یعنی کلا دسته های گاز را می بندند (به قول راننده ها موتور را می گذارند تو خلاص) ، بسیار از خلبانان هم به منظور حفظ آمادگی برای صعود مجدد (در صورت بروز مشکل احتمالی) نه تنها این قاعده را رعایت نمی کنند بلکه چند درصدی هم بیشتر از آن چه در کتابچه فنی گفته شده است به موتور نیرو می دهند ، به هر حال در زمانی که دید برای فرود کم است معمولا تمامی خلبانان جانب احتیاط را رعایت کرده و این کار را انجام می دهند و ضمن این که قدرت موتور را یک کم بیشتر از حد مجاز تنظیم می کنند ، یک کمی هم بالاتر می گیرند تا زمانی که باند را به خوبی ببینند و بعد اقدام به نشاندن هواپیما می کنند که به همین دلیل معمولا در انتهای یک سوم ابتدایی باند فرود می آیند و برای توقف باید جهت موتور را با شدت تمام معکوس نمایند که اصطلاحا به آن فول ریورس (Full Reverse) می گویند و با صدای زیاد و شتاب منفی همراه است و اگر در سطح باند هم بارندگی باشد باز شدن درپوش های موتور و برخورد پر فشار هوای داغ با آب روی باند باعث تبخیر و پاشیده شدن آن به اطراف می شود

dani.flight
03-05-2010, 11:07
ممنون.
من در واقع اسم این فرود رو میخوام. یعنی فرود چی بهش میگن؟
یک مطلبی از خلبان مهاجر خوندم که گفته بود بهترین فرود طوریه که قبل از برخورد چرخها با باند هواپیما استال کنه و به آرامی هواپیما بیفته روی باند و انقدر سرعت فرود کم باشه که حتی نیازی به فول ریورس نباشه و فقط مقدار کمی ریورس کنید که حتی مسافران متوجه ریورس نشن.
میخوایتم ببینم توی سیمولاتور این ممکنه؟ منظورم در Realism بالا هستش. من سعی کردم ولی هواپیمام توی زمین فرو رفت. شاید من اشتباه کردم.

راستش اسمش رو دیگه نمیدونم.
"
"
"
من تاحالا نشنیده بودم " به نظر روش خیلی سختی میاد اما تو شبیه ساز نشد نداره:46: باید امتحان کنم و تمرین و تمرین وتمرین...

arashmaz
03-05-2010, 15:54
ما همچین حالتی رو برای هواپیمای سسنا داریم که معمولا در 300 فوتی زمین موتور رو آیدل میکنیم که با vs 300 فرود بیاد..ولی در هواپیماهای MEJ باید با پائین آوردن دماغه و کم کردن دور موتور هواپیما رو بیارید پائین و در 30-40 فوتی زمین موتور رو آیدل کنید..آونوقت نیازی به فول ریورس ندارید...

جسارت حقیر رو ببخشید

TOOMY-2008
03-05-2010, 17:38
جناب تامی من فوکر 100 رو دارم..ولی fmc کار نمیکنه..به اصطلاح cold & dark هستش

خوب شما باید به ترتیب اول باطری های پنل رو روشن کنید وسپس به ترتیب جلو برید تا بتونید با FMC کار کنید

جناب tommy
اين پدال سايتك را داريد كارايي اش چه طور است شنيدم خيلي سفت است به نظر شما پدالهاي ch بهتر نيست:20:

نه دوست عزیز این طور نیست

وجالب که بدونید این پدال پیچی داره که شما میتونید توسط اون مقدار سفتی پدال رو تنظیم کنید

arashmaz
03-05-2010, 21:18
جناب تامی ممنون میشم که چک لیستش رو بگید..ممنون

B748
03-05-2010, 22:39
جناب تامی ممنون میشم که چک لیستش رو بگید..ممنون

با راهنمائی که دوستان می کنند عمل کنید اگر باز با FMC تاریک روبرو بودید مربوط می شود به یک مشکل معروف در هنگام نصب فوکر Digital Avation ، آنهم عبارت است از عدم نصب صحیح 3 فونت مورد نیاز در FMC.

توی فروم DA بوضوح اشاره شده و لینک دانلود فونت ها قرار داده شده، اگر مشکل از این بابت بود و توضیح بیشتری لازم بود بفرمائید.