PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : كمك در مورد چاپ كتاب

Farzad_p30
02-03-2008, 17:07
ا سلام
من چند تا سوال در مورد چاپ كتاب دارم و اگر زحمت بكشيد و جواب بديد ممنون مي شم:
1- براي تايپ و صفحه آرايي بايد چه حاشيه اي (از بالا و پائين و چپ و راست) و چه فاصله خطي بدم ؟ و از چه نرم افزاری استفاده کنم؟
2- مراحل چاپ كتاب چيه؟
3- حداقل تيراژ و تعدادي كه بايد چاپ بشه چند تاست؟
4- چطوري بايد در سطح كشور پخش بشه ؟
5- سود اين كار چند درصد است ؟

اگر هم اشخاص و موسساتي رو معرفي كنيد كه كارشون اينه ممنونتون ميشم

sara46
02-03-2008, 19:16
سلام
برای صفحه آرایی باید از نرم افزار زرنگار استفاده کنید و کار شما نیست .... شما اگر کتابتون ترجمه یا تالیف هستش اون رو در محیط Word تایپ می کنید و اون رو به ناشر مورد نظر میدید و اون اگر از کتابتون خوشش بیاد همه ی ایم هزینه ها رو متقبل میشه .اگر خوشش نیاد میگه که برو به فلان جا (جایی که با اون ناشر همکاری داره) و اون مثلا ً صفحه ای 500 تومن تایپ می کنه با استانداردهای کتاب...
--------------------------
چاپ کتاب چند مدل دارد.یا با هزینه ی خودتون یا با هزینه ی ناشر یا نصف نصف (شاید هم 30-50 یا مثل این) . هر چقدر که در چاپ کتاب هزینه کنید، همون اندازه هم از فروشش سود می برید . اما ممکنه فروش کتاب حتی به دو یا سه سال هم کشیده بشه و سودتون خیلی دیر برگرده یا اصلا ً بر نگرده...
مرحله 1 : شما کتاب را ترجمه تا تالیف می کنید
2: آن را در نرم افزار وورد تایپ کرده
3:یک ناشر را انتخاب می کنید و نزد مدیر آن می روید.
4:آنها ظرف یک هفته (معمولا ً) کتاب شما را بررسی می کنند و جواب میدهند که مایلند چقدر سرمایه گذاری برای چاپ آن کتاب انجام بدهند .و به همان میزان سود آن را دریافت می کنند. یا اینکه می گوید که من حاظرم تمام هزینه های چاپ کتاب شما را بپردازم و شما هیچگونه پولی خرج نمی کنید .و ما 7 درصد از قیمت پشت جلد کتاب را به شما به عنوان حق تالیف یا ترجمه می دهیم(برای کار اول) .که در کارهای بعدی 10 درصد به شما تعلق می گیرد .

3: آنها وورد را به زرنگار تبدیل می کنند و به شما می دهند تا چک کنید که همه چیز درست است
4:بعد آن را به ویراستار می دهند که حدود 1 ماه طول میکشد که ویرایش شود.
5:بعد متن ویرایش شده را به تایپیست می دهند تا تایپ شود .
6:متن تایپ شده را به شما می دهند تا چک کنید که همه چیز درست است و چیزی کم و زیاد نشده .
7:شما اشکالات را تصحیح می کنید که اعم از اشکالات املایی و ... است . یا ممکن است قسمتی از آن خذف شده باشد .
8:آنها اشکالات را تصحیح میکنند و دوباره تایپ می کنند و یک جلد از کتاب را به صورت صحافی شده به ارشاد می فرستند .
9:حالا سخت ترین و بدترین مرحله کار فرا رسیده .چون که در ارشاد هیچ کاری حساب و کتاب نداره .و ممکن هستش که تا 3 ماه کارتون گیر کنه و اگر اصلاحیه بخوره حدود 15 روز دیگه هم مهمونه ارشاد هستید .
10:بعد از اینکه مجوز گرفتید کتاب میره توی نوبت چاپ . در همین حین طراحی جلد انجام میشه که باید به تائید شما برسه .
11: بعد میره برای صحافی که اینجا هم خیلی طول میکشه .
12:بعد که چاپ شد .میدن به یه توزیع کننده که کتاب رو در سراسر ایران پخش میکنه .
13: 6ماه بعد از توزیع کتابتون پول شما رو هم می دهند .
--------------------------------------------------------------------------------------------------
کمتر از 2000 جلد اصلا ً برای ناشر ارزش چاپ کردن نداره و بیشتر از 5000 تا هم معقول نیست.معمولا ً کم می زنن تا به چاپ دوم برسه...
---------------------------------------
کار انتشارات همینه که این کارها رو انجام بده...اگر ناشر درپیت باشه دو یا سه ماهه سر هم بندی میکنه و چاپ می کنه و کتاب پر از غلطه .اما اگر خوب باشه حدود 1 سال طول میکشه .

بعضی از انتشارات میگن که کارهایی مثل ویرایش رو خودتون انجام بدید .منظور اینه که پولشو بدین به یه ویراستار مورد تائید خودشون . سعی کن جایی رو پیدا کنی که با خرجشون کار کنن.
---------------------------------------------------------------------------------
برای چاپ کتاب من یه ناشر می گفت 80 درصد رو خودت بده .ویرایش هم صفحه ای 1000 با خودم .من هم قبول نکردم .
رفتم یه جای بهتر همه ی هزینه هاشو خودشون دادن و من اصلا ً یه قرون هم ندادم و الان به مرحله آخر رسیده و امروز و فردا توزیع سراسری میشه .... اما حدود 1 سال طول کشیده ... 3 ماه فقط مجوز طول کشید .

هر کدوم از کارهای فوق در یک انتشارات خوب حدود 1 ماه طول میکشه
خیابون انقلاب پر است از انتشارات های جورواجور
-----------------------------------
حالا چه کتابی هست ؟
اگه سوالی بود در خدمتم

Maysam-BFU
02-03-2008, 23:10
توضیحاتی خوبی بود sara46

چند ابهامی هم داشتم بر طرف شد ، خوشبختانه.

موفق باشید.

sara46
02-03-2008, 23:31
نه...مثل اینکه توی این سایت به جز من مترجمان و اهل کتاب هم هستن .خوشحالم....

parsinet
30-04-2008, 14:58
مراحل گرفتن شابک چطوریه ؟

saviss
01-05-2008, 19:52
مراحل گرفتن شابک چطوریه ؟

طرز تعیین شابک

هر ویراست از یک کتاب دارای شماره شابک خاص خود می‌باشد و این شماره دارای ۱۰ تا ۱۳ رقم است و دارای پنج بخش است:

1. اگر شماره ۱۳ رقمی باشد دارای یک عدد ۹۷۸ یا ۹۷۹ می‌باشد.
2. هر زبان یا کشور دارای شماره خاص خود است.

برای مثال کد کشور انگلیس صفر یا یک، فرانسه دو، آلمان سه و برای ایران ۹۶۴ می‌‌باشد. اگر شابکی این کد را نداشته باشد در جهان رسمی شناخته نمی‌شود. این کد برای کشورها حداکثر پنج رقم خواهد بود.

1. هر انتشارات دارای شماره خاص خود است.
2. هر کتاب دارای شماره خاص خود است.
3. یک نویسه وارسی که در مبنای یازده خواهد بود و در اصل یک مجموع مقابله‌ای (Checksum) از تمام شناسه‌است. به‌وسیلهٔ این نویسه می‌توان صحت شابک موردنظر را بررسی کرد.

نویسهٔ وارسی با استفاده از روش زیر محاسبه می‌شود :

1. هر یک از نویسه‌های شناسهٔ شابک (از چپ به راست) در وزنی که از ۱۰ تا ۲ بترتیب برای هر یک از آنها در نظر گرفته می‌شود، ضرب می‌گردد.
2. حاصل نتایج ضرب‌ها با هم جمع می‌شود.
3. نویسهٔ وارسی با استفاده از حاصل نتایج ضرب در مبنای ۱۱ تعیین می‌شود (یعنی برای مقدار مجموع حاصلضرب‌های برابر با ۱۰، نویسهٔ X استفاده می‌شود)

مثلاً برای ISBN 964-713-79-7 :

10×9 + 9×6 + 8×4 + 7×7 + 6×1 + 5×3 + 4×4 + 3×7 + 2×9
= 90 + 54 + 32 + 49 + 6 + 15 + 16 + 21 + 18
= 301
مضرب کامل بعدی ۱۱ حاصل «۱۱×۲۸ = ۳۰۸» است
(۷=۳۰۱-۳۰۸) بنابراین نویسهٔ وارسی برابر ۷ است============

شابک در ایران

در سال ۱۳۷۲، با افزایش روزافزون نیاز به استفاده از یک شناسهٔ استاندارد برای کتاب، ایران به به عضویت موسسه جهانی شابک درآمد و شمارهٔ خاص کشور در این شناسه برای کشور ایران، عدد ۹۶۴ تعیین گردید. با استفاده از شناسهٔ ۱۰ رقمی امکان ثبت یک میلیون کتاب در ایران وجود داشته است==============
از:ویکی پدیا

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

parsinet
01-05-2008, 20:22
خیلی ممنون از توضیحاتی که در رابطه با طرز تعین شابک دادید برای گرفتن شابک به کجا باید مراجعه کرد و مراحل اداری به چه صورت هست و به چه چیزهایی نیار داره ؟

saviss
01-05-2008, 20:36
خیلی ممنون از توضیحاتی که در رابطه با طرز تعین شابک دادید برای گرفتن شابک به کجا باید مراجعه کرد و مراحل اداری به چه صورت هست و به چه چیزهایی نیار داره ؟
اولا خواهش...:11:
دوما:
کافی بودکه سرچ کنید::31:

درسال 1372 ايران رسماً به عضويت نظام شابک درآمد و موسسه خانه کتاب نمايندگي اين نظام را بر عهده گرفت.
شابك ايران با هدف گسترش استفاده از نظام شابك و بکارگيري آن در مبادلات تجاري كتاب و اطلاع‌رساني فعاليت مي‌كند. در حال حاضر بالغ بر 5000 موسسه انتشاراتي عضو نظام ISBN در ايران هستند .
=========
این هم لینکش:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید======
مراحل اداری ودنگ وفنگ هاهم هرکدوم بستگی به موردفرق میکنن...
اما معمولا استانداردش همینه که نوشتم

parsinet
01-05-2008, 22:37
بازم ممنون از لطفی که کردی

yasinabd
29-03-2011, 19:11
سلام دوستان
من یک کتاب مربوط به هیدرولوژی ترجمه کرده ام کجا می تونم بدون هزینه چاپش کنم. سود نمی خوام فقط چاپ کردنش برام مهمه

simorgh14
01-04-2011, 10:48
:حالا سخت ترین و بدترین مرحله کار فرا رسیده .چون که در ارشاد هیچ کاری حساب و کتاب نداره .و ممکن هستش که تا 3 ماه کارتون گیر کنه و اگر اصلاحیه بخوره حدود 15 روز دیگه هم مهمونه ارشاد هستید .

اطلاعاتی که شما دادی اشتباه است بانوی والامقام

بسته به نوع کتاب دارد. اگر محتوای تاریخی و سیاسی و داستان و مطالبت حسایست زا نداشته باشد، مثلا یک کتاب شیمی، یک تا دو هفته...

اطلاعات کاملتر در اینجا گذاشته ام:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

با همکاری بچه های همین سایت، سه سال زحمت کشیدیم و این اطلاعات و تجربیات را اینجا جمع کردیم، حالا به خاطر کم توجهی، این مرجع تبدیل به جولانگاه انتشارات در پیت شده... جای تاسفه!