PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : کمک در مورد کپی کردن نام یک فایل از داس

K A R I M I
23-02-2008, 20:49
سلام
چه جوری میتونم توسط داس نام یک فایل رو در حافظه ذخیره کنم و پس از انجام یک سری عملیات نام ذخیره شده رو ، بر روی یک فایل دیگری قرار بدم ؟
مثلا من یک فایل دارم به نام test.txt حالا چه جوری باید نام این فایل رو توسط داس کپی کنم ؟
بعد مثلا یه سری عملیات رو خودم انجام میدم و در مرحله پایانی :
همون اسمی که توسط داس کپی کردم رو می خوام روی اسم یک فایل دیگه بذارم ( رینیم کنم به فایل اولی )، به عبارتی دیگه مثلا توسط داس همون test.txt رو که قبلا کپی کردم ( نام فایل رو ) می خوام بذارم روی نام یک فایل دیگه ...

mahdi7610
23-02-2008, 22:16
سلام
چه جوری میتونم توسط داس نام یک فایل رو در حافظه ذخیره کنم و پس از انجام یک سری عملیات نام ذخیره شده رو ، بر روی یک فایل دیگری قرار بدم ؟
مثلا من یک فایل دارم به نام test.txt حالا چه جوری باید نام این فایل رو توسط داس کپی کنم ؟
بعد مثلا یه سری عملیات رو خودم انجام میدم و در مرحله پایانی :
همون اسمی که توسط داس کپی کردم رو می خوام روی اسم یک فایل دیگه بذارم ( رینیم کنم به فایل اولی )، به عبارتی دیگه مثلا توسط داس همون test.txt رو که قبلا کپی کردم ( نام فایل رو ) می خوام بذارم روی نام یک فایل دیگه ...
سلام کریمی جان
راستش من خیلی با دستورات داس اشنایی ندارم . ولی فکر کنم باید از دستور copy con استفاده کنی . یعنی مثلا شما میخواهید mahdi.txt را به کلیپ بورد انتقال بدید . بعد از نوشتن mahdi.txt باید کلید های ctrl+z را بزنی و بعد هم اینتر که سوال می پرسه و شما باید yes را بزنید .

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

یه سری هم به اینجا بزن لیست کاملی از دستورات داس را می تونی ببینی .

اگه mb_danger بیاد بهتر می تونه کمک کنه

AMD_64
24-02-2008, 00:12
کدوم داس ؟ همین داس ایکس پی منظورتونه ؟
cmd

K A R I M I
24-02-2008, 01:52
مهدی جان من می خوام اسم فایل رو کپی کنم نه حود فایل رو ، اگه محمد باقر عزیز راهنمایی کند که دیگه عالی میشه ...
دوست عزیز بله همون هست منظورم ...
یه مثال دیگه مثلا من چه جوری تو یک فایل bat کد بنویسم که نام یک فایل کپی کنه و سپس یه فلدر در همون دایرکتوری با همون نامی که کپی کرده ایجاد کنه ؟
فرض : f.txt در مسیر مورد نظر هست حالا می خوام نام این فایل رو کپی کنه و بعد همونجا یه پوشه با نام f بسازه ( خیلی کارم گیره لطفا هر کی میدونه راهنمایی کنه )

MB_Danger
24-02-2008, 14:09
سلام دوست من :11:
میخوای چیکار کنی ؟؟

K A R I M I
24-02-2008, 14:46
سلام محمد جان ...
راستش من برای نوشتن یک برنامه مجبورم از cmd کمک بگیرم ، خوب کاری رو که تو cmd من می خوام انجام بدم اینه که نام یک فایل رو کپی کنم و بعد یه پوشه با همون نامی که کپی کردم تو همون مسیر بسازم
فرض : f.txt در مسیر مورد نظر هست حالا می خوام نام این فایل رو کپی کنم و بعد همونجا یه پوشه با نام f بسازم و درون اون پوشه یه فایل تکست رو به f تغییر بدم
هدف کلی من این هست که چه جوری بایدنام یک فایل رو توسط cmd کپی کنم و بعد هر وقت خواستم روی یک فایل دیگه بذارم ...

MB_Danger
24-02-2008, 16:51
سلام کریمی جان :11:
توضیحات قانع کننده نبود .
به هر حال ...
می خواهم بدانم آیا در مسیر \:E فایلی با نام MB_Danger.exe وجود دارد یا نه ؟
که اگر وجود داشت ، همانجا پوشه ای با نام MB_Danger ساخته شود و فایل MB_Danger.exe حذف گردد .
برای این منظور باید از کد زیر استفاده نمایم :

موفق باشید .

K A R I M I
24-02-2008, 17:28
ممنون محمد جان ، روش خوبیه ولی تنها مشکلش اینه که من نمی دونم که مثلا تو درایو e اسم اون exe چیه ؟
لطفا دستوررو طوری بنویسید که چک کنه اگر یه فایل exe تو درایو e باشه ( این فایل میتونه هر نامی داشته باشه ) سپس یه پوشه با همون نام تو دایرکتوری مورد نظر ایجادکنه ...

Farahmand Farshidy
24-02-2008, 17:45
ممنون محمد جان ، روش خوبیه ولی تنها مشکلش اینه که من نمی دونم که مثلا تو درایو e اسم اون exe چیه ؟
لطفا دستوررو طوری بنویسید که چک کنه اگر یه فایل exe تو درایو e باشه ( این فایل میتونه هر نامی داشته باشه ) سپس یه پوشه با همون نام تو دایرکتوری مورد نظر ایجادکنه ...

سلام کریمی حان!:11:

من که آلان نمیتونم کمک تون کنم اما آنطور که بنظرم میرسه شما داری یه ویروس خطرناک مینویسی!:31::19:

وقتی ویروسو ساختی بده تا یه بار آزمایشش کنیم!

مؤفق باشی عزیز!:10:
فرهمنـــــــــــــــــد

K A R I M I
24-02-2008, 17:52
نه فرهمند جان ...
برای رفع باگ های برنامه ای هست که تو امضامه !! ویروس کیه ؟

Ar@m
25-02-2008, 00:35
من هنوز دارم روی سوال قبلی شما فکر می کنم خوبه اونم اینجا مطرح کنیم:
چطوری می شه ذخیره سازی دیتا در داس داشته باشیم که با اجرای دوباره برنامه متغیرها مقدار آخرین خروج رو داشته باشن؟ من هرکار می کنم هنوز مشکل دارم

Ar@m
25-02-2008, 01:13

این نصف کاره یعنی اگه یه لیستی از فایل های exe در list.txt باشه این دستور به اندازه اونا فولدر در مسیر نوشته شده ایجاد می کنه. مشکل اینه لیست فایل ها رو می شه با dir بدست آورد ولی یه ویرایش باید روش انجام بشه تا قابل استفاده باشه
for /f "delims=" %%b IN (list.txt) do md d:\h\%%b

K A R I M I
25-02-2008, 05:13
سلام ، ممنون از راهنماییتون
بر فرض که ما یه جوری نام فایل رو تو لیست وارد کردیم ، ولی باز دستور بالا یه مشکل بزرگ داره و اون اینه که اسم پوشه رو با پسوند فایلی که تو لیست هست درست میکنه ، برای رفع این مشکل چه جوری میشه 4 کاراکتر آخر نام یک پوشه رو حذف کرد ؟

MB_Danger
25-02-2008, 13:58
سلام کریمی جان :11:
خیلی درباره ش فکر کردم اما به نتیجه نرسیدم .
شاید یه فایل BAT اینقدر توانایی نداشته باشه !
از دوستان برنامه نویس کمک بگیرید .
همیشه سبز ...

K A R I M I
25-02-2008, 14:11
ممنون محمد جان به خاطر وقتی که برای من گذاشتید ...
شاید هم واقعا این نوع فایل توانایی آنچه رو که من می خوام رو نداشته باشه ،
حالا منتظر جواب آرام میمونم ببینم که ایشون میتونه برام کاری کنه یا نه ؟

winxp
25-02-2008, 16:27
سلام عزیزان

سوال خیلی خوبی بود

من هنوز الان دیدم , و فکر نمیکنم بشه همچین کاری کرد

این طوری که من فهمیدم اولین کار اینه که یه اسم رو بدیم به حافظه
درسته ؟

بعد بهش بگیم این اسم تو حافظه رو به این فایل جدید اضافه کن

به نظرم بشه ولی تست نکردم
میرم تست کنم بعد میام نتیجه رو میگم

فرض کنیم دستور A یه اسم رو بگیره ببره تو حافظه
پس مینویسیم
A behroz.jan
بعد باید این رو بندازیم رو اسم یه فایل
مثلا یه فایل داریم با نام karimi.aziz
باید یه دستور باشه که اسم تو حافظه رو بزاره به جای karimi.aziz
درسته ؟

منظورت همین بود ؟

Ar@m
25-02-2008, 16:50
منظور کم و بیش همینه
اما سوال مهم اینه که با داس می شه همچین کاری کرد؟ من خیلی گشتم همچین چیزی پیدا نکردم
با دستور mem هم کار نکردم و نمی دونم تواناییشو داره یا نه
اما تا جایی که من می دونم تمام حافظه هایی که داس ازشون استفاده می کنه ناپایدارن
با متغیرها هرچی سر وکله می زنم به جایی نمی رسه غیر از متغیرهای رشته ای که می تونن مشکل رو حل کنن اما توی داس دستوری نداریم که رشته رو به عدد تبدیل کنه گیر کار هم همین جاست!!!
موضوع دیگه همین پاک کردن پسوند از روی نام فولدره که هرچند چیز ساده ای بنظر می رسه شدیدا عجیب غریبه!
من هنوز دارم دنبال جواب می گردم
در هر حال مطمئنا برای همه اینا راهی هست

winxp
25-02-2008, 17:16
سلام دوباره

ایا کسی لیست تمام دستورات داس رو داره ؟

K A R I M I
25-02-2008, 17:23
داریم به یه جاهایی میرسیم ،
برای از بین بردن پسوند دستور زیر میتونه کمک کنه ولی مشکل رو حل نمی کنه چون باید خودمون توش نام فایل رو بنویسیم تا پوشه مربوطه رو بسازه ، اما میتونه کمک خوبی برای از بین بردن پسوند باشه ...
اینو با پسوند بت ذخیره کنید و در یک دایرکتوری که یک فایل تکست هست بذارید حالا با cmd میریم اونجاو مینویسیم sample text.txt
اسم فایل بت در اینجا سمپل هست می بینیم که پوشه مورد نظر ساخته شده ،

ایراد کار اینه که ما باید خودمون نام فایل تکست رو توش بنویسیم اگه این کار به طور اتوماتیک انجام میشد مثلااز یه لیست نام فایل تکست رو به طور اتوماتیک میگرفت و پوشه رو می ساخت خوب میشد ...

mahdi7610
25-02-2008, 17:39
سلام دوباره

ایا کسی لیست تمام دستورات داس رو داره ؟
سلام

K A R I M I
25-02-2008, 18:07
بالاخره پس از چند روز سرو کله زدن با افراد بیگانه تونستم این رو گیر بیارم :

این کد همون کاری رو که می خواستم انجام میده ...
ولی مطمئن هستم که بازم کارم گیر هست اگر به مشکل برخوردم دوباره همین جا میگم ...
و در آخر از مهدی و آرام و محمد باقر و بهروز عزیز برای همکاری تشکر می کنم ...

Ar@m
25-02-2008, 20:42
داریم به یه جاهایی میرسیم ،
برای از بین بردن پسوند دستور زیر میتونه کمک کنه ولی مشکل رو حل نمی کنه چون باید خودمون توش نام فایل رو بنویسیم تا پوشه مربوطه رو بسازه ، اما میتونه کمک خوبی برای از بین بردن پسوند باشه ...
اینو با پسوند بت ذخیره کنید و در یک دایرکتوری که یک فایل تکست هست بذارید حالا با cmd میریم اونجاو مینویسیم sample text.txt
اسم فایل بت در اینجا سمپل هست می بینیم که پوشه مورد نظر ساخته شده ،

جالبه معلومه خیلی مونده تا من یه چیزایی یاد بگیرم! اینو از کی پرسیدی؟

ایراد کار اینه که ما باید خودمون نام فایل تکست رو توش بنویسیم اگه این کار به طور اتوماتیک انجام میشد مثلااز یه لیست نام فایل تکست رو به طور اتوماتیک میگرفت و پوشه رو می ساخت خوب میشد ...

راستی مشکلت با سیو چی شد؟

K A R I M I
25-02-2008, 21:36
سلام آرام جان ،
اینا رو از همون افراد بیگانه پرسیدم ، دنیا پیش چشمانم تار شد تا بهشون بفهمونم که دنبال چی هستم !
راستی این کدی که شما نوشتی چرا عمل نمیکنه ؟ البته لیست exe رو درست میکنه ولی چرا پوشه مربوطه رو نمیسازه ؟
کدوم سیو؟ من هزار تا متد برای این برنامم عوض کردم !

MB_Danger
25-02-2008, 21:54
بالاخره پس از چند روز سرو کله زدن با افراد بیگانه تونستم این رو گیر بیارم :

این کد همون کاری رو که می خواستم انجام میده ...
ولی مطمئن هستم که بازم کارم گیر هست اگر به مشکل برخوردم دوباره همین جا میگم ...
و در آخر از مهدی و آرام و محمد باقر و بهروز عزیز برای همکاری تشکر می کنم ...
سلام کریمی جان
واقعا لذت بردم :happy:
نتیجه اخلاقی : هرگز فایل های BAT را دست کم نگیرید ! ;)
همیشه سبز ...

Ar@m
25-02-2008, 23:01
سلام آرام جان ،
اینا رو از همون افراد بیگانه پرسیدم ، دنیا پیش چشمانم تار شد تا بهشون بفهمونم که دنبال چی هستم !
راستی این کدی که شما نوشتی چرا عمل نمیکنه ؟ البته لیست exe رو درست میکنه ولی چرا پوشه مربوطه رو نمیسازه ؟
کدوم سیو؟ من هزار تا متد برای این برنامم عوض کردم !
سلام
شاید مسیر ساخت فولدر رو تغییر ندادید رفته یه جای دیگه ساخته!
خودم صد بار امتحانش کردم کار نمی کرد بعد دیدم همه فولدرها رو توی مسیر دیگه ساخته من ندیدم!
در هر حال بازم امتحانش می کنم شما هم یه چک بکن

منظورم از سیو همون بود که هربار برنامه رو اجرا می کنی شروع نکنه به ساخت فایل از شماره 1
من که فقط یه راه بنظرم رسید اونم نوشتم برنامه اش رو ولی یه مشکل داره اونم اینه که فایل اصلی مدام باید از خودش یه نسخه جدید بسازه ولی عوضش دیگه مشکل کپی شدن روی فایل ها و غیره رو ندارین
در هر حال خیلی چیزا هست من هنوز یاد ندارم شما از همون استادهای بیگانه بپرسید به نفعتونه ولی ما رو هم بی نصیب نذارین!

نتیجه اخلاقی : هرگز فایل های BAT را دست کم نگیرید !
شدیدا موافقم