PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : درخواست مقالات مرتبط با برق قدرتصفحه ها : [1] 2

lovelykid
05-02-2008, 16:10
با سلام
من یکی از دانشجویان مهندسی برق هستم و توی این قسمت هر چی گشتم تاپیکی که بصورت کلی مخصوص برق باشه و توش انواع مقاله ها رو واسه دانلود گذاشته باشن پیدا نکردم امیدوارم با کمک شما بتونیم اینجا این کارو انجام بدیم.
فقط چند تا نکته بگم:
اول اینکه شما هم می تونید اینجا درخواست مقاله بدید و هم مقاله بگذارید(حتی الامکان مقالات فارسی باشه ولی اگه در مورد اون موضوع چیزی پیدا نکردید انگلیسیش هم اشکالی نداره)
ضمنا توی این تاپیک اگه در مورد مقاله سئوال هم داشتید یعنی مطلبو نگرفتید می تونید بپرسید پس پرسش و پاسخ هم اینجا آزاده!
و نکته آخر، در این تاپیک نرم افزار های قدرت هم آموزش داده می شوند.
خب ، با کمک شما می خوایم این جا رو بترکونیم ها!:10:

lovelykid
05-02-2008, 17:00
خب، از سطح پایه شروع می کنیم:
بهره برداری مطمئن و بی وقفه از تاسیسات الکتریکی و مراکز تولید نیرو و تامین انرژی الکتریکی مورد نیاز تجهیزات برقی کارخانه جات صنعتی و مراکز اقتصادی تا حدود زیادی به خصوصیات و ویژگی ها و طرز عمل کلیدها و وسایل کنترل مدارها بستگی دارد.
در مدارهای الکتریکی وسایل مختلفی به کار میرود که از مهمترین انها کنتاکتور یا کلید مغناطیسی است .استفاده از این کنتاکتور در مدارهای کنترل تنوع طراحی های مختلف را به وجود می آورد.
برای طراحی مدارهای کنترل و کار با آنها باید وسایل تشکیل دهنده آن را به طور کامل شناخت و به اصول ساختمان و مورد استفاده این وسایل آشنا شد.
وسایلی که در مدارهای فرمان به کار میروند به این قرار است:
1_کنتاکتور(کلید مغناطیسی)2_شستی استاپ استارت3_رله الکتریکی4_رله مغناطیسی5_لامپ های سیگنال 6-فیوزها 7_لیمیت سویچ8_کلیدهای تابع فشار 9_کلیدهای شناور10_چشم های الکتریکی(سنسورها)11_تایمر و انواع آن12_ترموستات13_کلیدهای تابع دوردر مورد کنتاکتور میتوان گفت که یک کلید مغناطیس است که وقتی ولتاژ مورد نظر به آن اعمال میشود یک سری کنتاکت(یا کلید)باز را بسته و یک سری کنتاکت بسته را باز میکند.که با استفاده از این خاصیت مدارهای مختلفی میتوان مدارهای زیادی رو طراحی کرد.
ساختمان کنتاکتور:
این کلید از دو هسته به شکل E یا U که یکی ثابت و دیگری متحرک است و در میان هسته ثابت یک بوبین یا سیم پیچ قرار دارد،تشکیل شده است. وقتی بوبین به برق وصل میشود با استفاده از خاصیت مغناطیسی ،نیروی کششی فنر را خنثی میکند و هسته فوقانی را به هسته تحتانی متصل کرده باعث میشود که تعدادی کنتاکت عایق شده از یکدیگر به ترمینال های ورودی و خروجی کلید متصل میشود و یا باعث باز شدن کنتاکت های بسته کنتاکتور بسته کنتاکتور گردد.
در صورتی که مدار تغذیه بوبین کنتاکتور قطع شود ،در اثر نیروی فنری که داخل کلید قرار دارد هسته متحرک دباره به حالت اول باز میگردد.
مزایای استفاده از کنتاکتورکنتاکتورها نسبت به کلیدهای دستی صنعتی مزایایی به شرح زیر دارند:
1_مصرف کننده می تواند از راه دور کنترل می شود.
2_مصرف کننده میتواند از چند محل کنترل شود.
3_امکان طراحی مدار فرمان اتوماتیک برای مراحل مختلف کار مصرف کننده وجود دارد.
4_سرعت قطع و وصل کلید زیاد و استهلاک آن کم است.
5_از نظر حفاظتی مطمئن ترند و حفاظت مطمئن تر و کامل تری دارند.
6_عمر موثرشان بیشتر است.
7_هنگام قطع برق،مدار مصرف کننده نیز قطع می شود و به استارت مجدد پیدا میکند؛در نتیجه از خطرات وصل ناگهانی دستگاه جلو گیری می کند.
کنتاکتور برای جریان های AC وDC ساخته میشود.تفاوت این دو کنتاکتور در این است که در کنتاکتور های AC از یک حلقه اتصال کوتاه برای جلوگیری از لرزش حاصل از فرکانس برق استفاده می شود. نیروی کششی یک مغناطیس الکتریکی جریان متناوب،متناسب با مجذور جریان عبوری از آن و در نتیجه متناسب با مجذور اندکسیون مغناطیسی است.چون مقدار جریان لحظه ای با توجه به رابطه i=ImaxSIN wt تعقیر میکند،نیروی کششی مغناطیسی نیز برابر با
F=Fmax sin wt (سینوس توان 2 دارد که نمیشد تایپ کنی)
خواهد شد و تعداد دفعاتی که این نیرو ماکزیمم و صفر می شود، به اندازه دو برابر فرکانس شبکه خواهد گردید.در نتیجه ،در لحظاتی که مقدار نیروی کششی بیشتر از نیروی مقاوم فنر های کنتاکتور باشد ،هسته کنتاکتور جذب می شود و در لحظاتی که مقدار نیروی کششی کمتر از مقدار نیروی فنر ها شود،هسته متحرک هسته نیز آزاد شده و به محل اول خود باز می گردد.بدین ترتیب در هسته متحرک لرزش و صدا ایجاد خواهد شد این نوسانات را می توان به وسیله یک حلقه بسته در سطح قطب ها جا سازی شده و حدود نصف تا 3/2 سطح هر قطب را پوشانده است از بین برد و لرزش آن را برطرف کرد. عمل این حلقه آن است که مانند سیم پیچ ثانویه ترانسفورماتوری که در حالت اتصال کوتاه قرار گرفته است،از آن جریان القایی عبور میکند و باعث ایجاد فوران مغناطیسی فرعی در مدار هسته می شود. این فوران فرعی با فوران اطلی اختلاف فاز دارد و در زمانی که نیروی کششی حاطل از فوران اطلی صفر باشد ،نیروی کششی حاصل از فوران اطلی ماکزیمم خواهد بود و در حالتی که نیروی حاصل از فوران ماکزییم باشد ،این نیرو صفر خواهد بود و چون جمع این دو نیرو به هسته متحرک اثر میکند،نیروی کششی در هر لحظه از نیروی مقاومت فنر بیشتر خواهد بود.
ولتاژ تغذیه بوبین متفاوت است و از 24 تا 380ولت ساخته می شود. در اکثر کشورهای صنعتی برای حفاظت بیشتر ،تغذیه بوبین کنتاکتور را زیر ولتاژ حفاظت شده (65ولت)انتخاب میکنند. و یا برای تغذیه مدار فرمان ،ترانسفورماتور مجزا کننده به کار می برند.
شناخت مشخصات کنتاکتور
نوع کنتاکتور
با توجه به نوع مصرف کننده و شرایط کار ،کنتاکتورها دارای قدرت و جریان عبوری مشخصی برای ولتاژهای مختلف هستنند. بنابراین باید به جدول و مشخصات کنتاکتور توجه کافی مبذول کرد و انخاب کنتاکتو.را منطبق بر مشخصات مورد نیاز قرار داد.
برای اتصال مصرف کننده به شبکه باید از کلید یا کنتاکتوری با مشخصات مناسب استفاده کرد که کنتاکت های آن تحمل جریان راه اندازی و جریان دائمی را داشته باشد و همچنین در صورت اتصال کوتاه،جریان لحظه ای زیادی که از مدار عبور می کند. و یا جرقه ای که هنگام اتصال مدار ایجاد می شود ،صدمه ای به کلید نزند.
بدین منظور و برای این که بتوانیم پس از طراحی مدار ،کنتاکتور مناسب را برای اتصال مصرف کننده به شبکه انتخاب کنیم،باید با مقادیر نامی مربوط به کنتاکتور آشنا شویم.
برای انتخاب کنتاکتور در قدرت های مختلف می توان از جدول هایی استفاده کرد.

شستی استاپ استارت و سلکتور سوئیچ های فرمان
شستی ها از جمله وسایل فرمان هستنند که تحریک آنها به وسیله دست انجام میگیرد و در انواع مختلف و برای کاربردهای متفاوت طراحی می شوند.
شستی که پس از تحریک،دو کنتاکت وصل را قطع میکنند استاپ(قطع) و شستی هایی که پس از تحریک دو کنتاکت،قطع را وصل می کنند شستی استارت (وصل) نامیده می شوند. شستی های که هر دو عمل را در یک زمان انجام می دهند،به شستی استارت استاپ یا دوبل معروف هستنند یعنی با فشار کلید دو کنتاکت باز بسته و دو کنتاکت بسته باز می شود.
تصویر چند کلید استاپ استارت و در یکی از عکس ها یک کاربرد اونو به نمایش گذاشته شده در ضمن در عکسی که سه کلید دارد کلید وسطی دوبل می باشد.
رله اضافه بار(حرارتی یا بیمتال)
دستگاه های الکتریکی را باید در مقابل خطرات و خطاهای احتمالی حفاظت کرد.یکی از راه های حفاظت موتورهای الکتریکی ،استفاده از رله حرارتی و رله مغناطیسی است رله حرارتی موتور را در مقابل اضافه بار حفاظت میکند.
رله اضافه باری جهت کنترل جریان موتورهای الکتریکی بکار میرود و یک نوع رله حفاظتی است.
این رله از دو فلز مختلف الجنس که ضرایب انبساط طولی مختلفی دارند تشکیل شده است. به اطراف این دو فلز به هم چسبیده ،یک رشته سیم حامل جریان الکتریکی پیچیده شده را طوری تنظیم کرد که در اثر افزایش کم جریان ،دستگاه مربوطه بدون دلیل و به سرعت قطع نشود با استفاده از این منحنی ها همچنین می توان آنرا طوری تنظیم کرد که زمان قطع زیاد شده و عبور جریان اضافی موجب صدومه به دستگاه نشود.
شرایط کار این رله ها از(20-)درجه تا (60+)درجه سانتی گراد متغیر است .
رله مغناطیسی
رله مغناطیسی نیز برای کنترل جریان به کار می رود . اصول کار این رله بر اساس پدیده مغناطیس پایه گذاری شده است .
از این رله برای قطع جریان های اتصال کوتاه استفاده می شود.می دانیم که یک اتصال کوتاه باید سریع قطع شود بنابر این در چنین موقعیتی نمی توان از رله اضافه باری(حرارتی)استفاده نمودچون گرم شدن بیمتال رله به یک زمان نسبتا طولانی نیاز دارد.
این رله از یک هسته مغناطیسی که اطراف آن چند دور سیم پیچیده شده تشکیل گردیده است.عبور جریان اتصال کوتاه باعث مغناطیس شدن و جذب اهرم قطع می شود.این رله را به طور مجرا به ندرت مورد استفاده قرار می دهند و در کلیدهای اتوماتیک از آنها بهمراه رله های حرارتی بهره می گیرند.

لامپ های سیگنال
لامپ های علامت دهنده یا لامپ های سیگنال در کلیه دستگاه های صنعتی و تابلو های توزیع و تابلو فرمان به کار میروند. نوع استفاده از این لامپ متفاوت است .این لامپ به عنوان لامپ خبر استفاده می شود و میتوان روشن بودن،خاموش بودن و یا عیب دستگاه و...را نشان دهد.
چراغ های مورد استفاده در مدار فرمان ،یک چراغ کم قدرت (2/1تا5وات)است که با ولتاژهای مختلف از 24تا 220ولت کار میکند.این چراغ ها معمولا در سه رنگ استاندارد قرمز،سبزو نارنجی ساخته می شوند.
برای مثال در کارخانه ای که تعداد زیادی موتور در آن واحد مشغول به کار بوده و فواصل آنها تا تابلوی کنترل نسبتا زیاد باشد،از چراغ قرمزی که توسط کنتاکت بازی از کنتاکتور اصلی موتور روشن می شود استفاده می کنند.با استفاده از کنتاکتهای باز کنتاکتور می توان چراغ سبزی را که نمایشگر حالت خاموشی مدار است روشن نمود.در نقشه ها برای نمایش چراغ سیگنال از حرف h استفاده می شود.
تصویر چند لامپ سگنال از جلو و ساختمان آن
فیوزها
در کلیه تاسیسات الکتریکی برای جلوگیری از صدمه دیدن و معیوب شدن وسایل و نیز برای قطع کردن دستگاه های معیوب از شبکه که بر اثر عئامل مختلف از قبیل نقصان عایق بندی،ضعف استقامت الکتریکی یا مکانیکی و ازدیاد بیش از حد جریان مجاز(اتصال کوتاه)وسایل حفاظتی مختلف به کار می رود.این وسایل باید طوری انتخاب شوند که در اثر اضافه بار یا اتصال کوتاه در کوتاهترین زمان ممکن و قبل از اینکه صدمه ای به سیم ها و شبکه الکتریکی شبکه برسد،مدار قسمت معیوب را قطع کنند.یکی از این وسایل حفاظتی فیوز است فیوزها از نظر زمان قطع بر حسب منحنی ذوب سیم حرارتی داخل انها به دو نوع کند کار و تند کار تقسیم میشوند.
فیوز های تند کار زمان قطع کمتری نسبت به فیوزهای کند کار دارندو به همین دلیل در مصارف روشنایی استفاده می شوند.فیوز های کند کار دارای زمان قطع طولانی تری هستنند و در نتیجه برای راه اندازی موتورهای الکتریکی به کار میروند.تحمل جریان راه اندازی موتور در حدود 3تا 7 برابر جریان نامی است که بر روی کلیه فیوزها جریان نامی انها نوشته شده میشود.این جریان کمتر از جریان ماکزیمیم تحمل فیوز است.
فیوز در انواع فشنگی ،اتوماتیک(آلفا)،مینیاتوری، بکٌس،کاردی (تیغه ای)،شیشه ای یا کارتریج و فیوز های فشار قوی ساخته می شوند.
معمولا فیوزهای که در مدار قدرت به کار میروند،مدار کنتاکتور را در مقابل اتصال کوتاه محافظت میکند؛یعنی در واقع حفاظت سیم های رابط مدار را نیز بر عهده دارد.بنابراین در مدارهایی که مثلا فیوز 25 آمپری به کار می رود،ممکن است در مدار فرمان آنها از سیم یک یا یکو نیم استفاده شود.پس لازم است مدار فرمان با فیوز جداگانه ای حفاظت شود.
فیوزهای اتوماتیک یا آلفا نوعی فیوز خودکار است که عبور جریان بیش از حد مجاز از آن باعث قطع مدار می شود؛اما دوباره می توان شستی آن را به داخل فشار داد تا ارتباط برقرار شود.بعضی از فیوزهای خودکار دو عمل جریان زیاد و بار زیاد در مدار کنترل می کنند؛اما پس از قطع شدن ،باید پس از مدت کمی دباره شستی مربوطه را فشار داد تا مدار وصل شود.
در فیوز های اتوماتیک دو عنصر مغناطیسی و حرارتی وجود دارد که قسمت مغناطیسی آن اتصال کوتاه یا جریان زیاد و قسمت حرارتی آن (بیمتال) بار زیاد (افزایش جریان تدریجی) را قطع می کند.
کلید مینیاتوری نوعی فیوز اوتوماتیک است که از نظر ساختمان داخلی با فیوز آلفا شباهت دارد و از سه قسمت رله مغناطیسی (رله جریان زیاد زمان سریع)،رله حرارتی یا رله بیمتال (رله جریان زیاد تاخیری)و کلید تشکیل شده است.این مجموعه را نیز کلید موتور مینامند.این کلیدها در دو نوع L و G ساخته شده است.نوع Lدر مصارف روشنایی به کار می رود و تند کار است(LIGHT) و نوع G در راه اندازی وسایل موتوری مورد استفاده قرار می گیرد و کند کار است. این کلید ها در انواع تک فاز دو فاز و سه فاز ساخته می شوند.
کلید های محدود کننده

کلید محدود کننده(LIMIT SWITCH) که گاهی میکرو سویچ نیز نامیده می شوند،کلیدی است که برای قطع و وصل یک حرکت خطی یا دورانی و یا تعویض جهت دوران یک متحرک به کار می رود.
این کلید اهرمی دارد که وقتی دسته متحرک به آن برخورد می کند کنتاکتی را قطع می نماید. کنتاکت مذبور خود عامل فرمانی است برای ماشینی که هدف کنترل آنست.چنانچه از اسم این کلید بر می اید کلید یاد شده برای محدود کردن حرکت متحرک ها به کار می رود.مثلا در یک چرثقیل سقفی که در چند جهت حرکت می کند وقتی متحرک به انتهای هر قسمت از مسیر خود میرسد،یک کلید محدود کننده مدار رفت را از کار انداخته و مدار برگشت را مهیا میسازد.
مطلب مهمی که باید در کاربرد این کلید ها در نظر گرفت وضعیت کنتاکت ها در موقع وارد آمدن نیرو به اهرم آنها است.کارخانه های سازنده این وضعیت را بر حسب تعغیر طولی یا زاویه ای اهرمشخص می نمایند.
انواع لیمیت سویچ ساده
1-کلید محدود کننده فشار انتهایی
2-کلید محدود کننده ای قرقرهای
3-کلی محدود کننده قرقره اییک طرفه از چپ
4-کلید محدود کننده قرقرهای یک طرفه از راست
5-کلید محدود کننده قرقر ه ای دو طرفه
6-کلید محدود کننده آنتنی دو طرفه


کلید تابع فشار(کلید های گازی)
این کلید ها برای کنترل سطح گاز داخل مخازن و کمپرسورها،تنظیم فشار آب داخل لوله ها و روشن و خاموش کردن اتوماتیک این دستگاه ها مورد استفاده قرار م گیرد.عامل فرمان این کلید ،فشار گاز یا مایع داخل مخزن است.
عامل قطع و وصل این کلید گاز می باشد اصول کار آن بدین صورت است که که فشار گاز موثر بر هر صفحه نیرویی معادل F=P.A ایجاد می نماید(P فشار و A سطح مقطع صفحه است).در رله ها F باعث جابه جایی صفحه می شود.این جابه جایی از طریق یک اهرم منتقل شده و کنتاکتی را قطع و وصل می نماید.نیروی برگردان را فنر زیر صفحه ایجاد می کند.پس با انتخاب فنر های مختلف می توان فشار های کم یا زیاد را بر روی صفحه اثر داده و قطع و وصل کنتاکت را بطور دلخواه تنظیم نمود.


کلید های شناور

کلید های شناور برای کنترل سطح آب یا مایهات داخل منبع ها،استخر ها و مخازن مورد استفاده قرار می گیرد.ساختمان این کلید از وزنه تعادل ،یک قسمت شناور و یک میکرو سویچ تشکیل شده است.هنگامی که قسمت شناور را تنظیم می کنند با تغیر سطح مایع داخل مخزن شناور تغیر مکان داده به میکرو سویچ داخل کلید فرمان می دهد و باعث قطع و وصل مدار می شود.

چشم های الکتریکی(سنسورها)

این کلید نوعی کلید فرمان دهنده است که بدون برخورد فیزیکی با دست یا هر وسیله دیگری توسط سیستم چشم الکتریکی از فاصله حداقل یک میلی متر و حداکثر8متر واکنش نشان میدهد و فرمان صادر می کند همچنین به وسیله رله ای که در داخل آن به کار رفته ،کنتاکت های را باز می کند یا می بندد و در نتیجه به دستگا ه های مورد نظر فرمان میدهد.از این کلید در دستگاه های صنعتی و خطوط تولید استفاده فراوان می شود.

رله زمانی (تایمر)و انواع آن
یکی از وسایل فرمان دهنده مدار های کنترل اتوماتیک ،تایمر ها یا رله های زمانی هستنند که وظیفه کنترل مدار را برای مدت زمان معینی بر عهده دارند.
اصول کار رله ها همانند کنتاکتور ها است با این تفاوت که در رله ها:
1-تمام کنتاکت ها از لحاظ فرم ظاهری شبیه هم هستنند و در مدار های فرمان شرکت می کنند .
2-کنتاکت ها بنا به مقتضیات کار ممکن است به طور لحظه ای یا با تاخیر زمانی قطع و وصل شوند . در این صورت نام رله ،رله لحظه ای یا رله با تاخیر زمانی خواهد بود.
3-رله ها همچنین ممکن است دارای کنتاکت های لحظه ای یا با تاخیر زمانی باشند.البته منظور از تاخیر زمانی فاصله زمانی است که بین عمل کنتاکت (اعم از باز شدن یا بسته شدن) از لحظه اتصال سیم پیچ رله به ولتاژ به وجود می آید.
تا کنون در صنعت برق رله های زیادی ساخته شده اند که مشخصات مختلفی داشته و هر یک برای کار بخصوصی مورد استفاده قرار می گیرند.برای مثال در انتقال انرژی و حفاظت خطوط ،از یک رله خاص استفاده می کنند.یک جور رله دیگر که مشخصات بخصوص دیگری دارد در صنعت نساجی و رله دیگر در جای دیگر....
من چند رله را برای دوستان معرفی می کنم که از مشهورترین و پر کاربد ترین رله ها هستنند البته اگر دوستان می توانند رله های دیگری را معرفی کنند خیلی خوب میشه
1-رله زمانی موتوری یا الکترو مکانیکی
این رله بر اساس ساعتی کار میکند که محرک چرخ دنده های آن موتور آسنکرو سنکرو و بیشتر موتور با قطب چاکدار است می باشد.اصول کار آن به این صورت است که دور موتور توسط یک سیستم چرخ دنده کاهش می یابد بطوری که در نهایت ،آخرین چرخ دنده کنتاکت را خیلی به آرامی با یا بسته می کند. زمان شروع رله از لحظه راه اندازی موتور محسوب می شود.
توسط این رله می توان زمان هایی از حدود ثانیه تا حدود ساعت ،و حتی روز و هفته تنظیم نمود.
محل دیسک در لحظه شروع به کار ،قابل تنظیم است و پس از تنظیم زمان آن (توسط زایده خارجی) و تغذیه تایمر ،موتور با دور ثابت به حرکت در می آید و با گردش موتور ،زمان تایمر شروع می شود. پس از گردش ،به علت برخورد با زایده دیسک ،متوقف می شود و به میکرو سویچ داخلی فرمان می دهد و کنتاکت های تایمر عمل می کنند و به طور اتوماتیک قطع می شوند و موتور یا هر وسیلهء دیگر از کار می افتد.البته رله های جدیدی است که هنگام عمل کنتاکت بازی را بسته و کنتاکت بسته ای را باز می کند و می توان موتوری را خاموش یا روشن کرد یا نیرو را از مو توری به موتور دیگر انتقال داد .
2-رله زمانی الکترونیکی
از تایمر های الکترونیکی برای تنظیم زمان های کمتر از ثانیه تا چندین ثانیه استفاده می شود. در ساختمان این تایمر ها ،از مدار ها و اجزای الکترونیکی استفاده می شود.
در در نوعی از این تایمر ها با شارژ و دشارژ شدن یک خازن بوبین یک رله کوچک تحریک می شود. اصول ساختمان رله الکترونیکی بر مبنای مدار RC (خازن و مقاومت)و بر حسب تاخیر زمانی استوار است .تنظیم این نوع تایمر ها بستگی به مقاومت سر راه خازن دارد.
در ساده ترین نوع تایمر الکترونیکی در تایمر نوع خازنی ،رله هنگامی وصل می شود که خازن شارژ بشود و ولتاژ دوسر آن برابر ولتاژ وصل رله گردد.پس از وصل رله ،با ذخیره شدن در خازن روی مقاومتی که توسط کنتاکت باز رله به دو سر خازن وصل می شود تخلیه می گردد.در این نوع با تعغیر ظرفیت خازن می توان زمان تایمر را تنظیم کرد.
3-رله زمانی نیو ماتیکی
در این رله ا خاصیت ذخیره سازی و فشردگی هوا استفاده می شود .به این ترتیب که رله هنگام رها شدن،خیلی راحت رها می شود.
وقتی که بوبین تحریک قسمت متحرک را جذب می کند ،اهرم،قطعه ای را که به شکل دم آهنگری است فشار خواهد داد .هوای دم از طیق سوپاپ یک طرفه خارج می شود. وقتی که بوبین از تحریک خارج می شود ،فنر دم را منبسط می کند .دم از طریق سوپاپ تنظیم ،از هوا پر می شود.سرعت انبساط دم در رابطه با پیچ تنظیم تفاوت می کند وقتی که دم به حالت عادی برگشت ،کنتاکت ها عمل می کنند.بنابراین به وسیله تنظیم کردن پیچ تنظیم ،عمل کردن کنتاکت ها را می توان تعقیر داد.کار این زمان سنج شبیه تایمر موتوری است ؛با این تفاوت که زمان سنج موتوری پس از تنظیم و وصل بوبین آن به ولتاژ شروع به کار می کند،ولی زمان سنج نیو ماتیکی پس از قطع بوبین آن از ولتاژ شروع به کار می کند.
4-رله زمانی بی متال یا حرارتی (تایمر حرارتی)
این نوع تایمر با استفاده از خاصیت بی متال کار می کند و در انواع رله ذوب شونده ،رله حرارتی بی متال و رله حرارتی منعکس کننده میله ای ساخته می شوند.زمانی که جریان از بی متال عبور می کند گرم میشود و پس از مدتی در اثر تعقیر شکل عمل کرد مدار را قطع یا وصل میکند.دقت این نوع تایمر زیاد نیست و آب و هوای محیط بر روی آن اثر می گذارد به طور کلی می توان رله های زمانی را به دو دسته تقسیم کرد:
الف-رله های تاخیر در وصل(ON-DELAY) :به رله ای گفته می شود که باید به رله انرژی داده شود و سپس رله عمل کرده کنتاکتی را باز یا بسته کند؛مثل رله زمانی موتوری.
ب-رله تاخیر در قطع(OFF-DELAY) :به رله ای گفته می شود که بعد از قطع شدن انرژی عمل کرده کنتاکتی را باز یا بسته کند؛مثل رله نیو ماتیکی.
5-رله زمانی هیدرو لیکی
در این رله ها از سیستم هیدرو لیکی جهت تاخیر در مدار استفاده می شود. طرز کار آن طوری است که وقتی جریان برق به رله وصل می شود ،مقداری روغن در داخل آن جابهجا می شود.
برای بازگشت روغن به مکان اولیه زمانی لازم است که این زمان را به عنوان زمان تایمر در نظر میگیرند.این رله ها را در مدارهای مختلف به کار می برند.اگر کسی از دوستان توضیح بیشتری در ارتباط با این رله دارد لطفا ارائه بده تا مطالب کامل تر شود.

ترموستات
ترموستات نوعی رله حرارتی است که در مقابل حرارت محیط حساس بوده و عمل میکند.این وسیله در دستگاه های مختلف صنعتی کاربرد فراوان دارد و وظیفه تعادل حرارتی دستگاه را بر عهده دارد.در صورتی که درجه حرارت از حد تنظیمی فراتر رود ،کلید عمل کرده یک کنتاکت باز را می بندد و یا کنتاکت بسته ای را باز می کند.از ترموستات بیشتر در وسایل حرارتی و برودتی مانند شوفاژ،یخچال،و چیلر استفاده می شود.

کلیدهای تابع دور(گریز از مرکز)

کلید های تابع دور در بعضی الکترو موتورهای یک فاز جهت خارج کردن سیم پیچ کمکی از مدار و در موارد دیگر مانند ترمز جریان مخالف به کار می رود.ساختمان آنها از یک محور و دو وزنه تشکیل شده که به وسیله یک طوق و یک فنر حول محور حرکت می کند و با زیاد و کم شدن سرعت موتور یا وسیله چرخنده ،وزنه های دو طرف به محور نزدیک یا دور می شود ؛به این ترتیب طوق روی محور حرکت می کند و باعث قطع و وصل کلید می شود.

lovelykid
05-02-2008, 17:19
حالا، اولین مقاله که در مورد مونتاژ تابلو است و گزارش کار آموزیه یه بنده خدایه! تقدیم به شما:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
راستی اگه کسی خواست مقاله ای بذاره توی جایی آپش کنه که همیشگی باشه . ممنون

lovelykid
06-02-2008, 14:51
خب، اینم دومین مقاله در رابطه با پدیده کرونا که حاصل تحقیقات خودمه و جایی رو اینترنت کاملتر از این پیدا نمی شه!

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

lovelykid
06-02-2008, 14:53
اینم یه مقاله کامل درباره ترانسفورماتور:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

lovelykid
06-02-2008, 14:57
خب ، حالا نوبت می رسه به برنامه
این آخرین نسخه نرم افزار PSAT که به عنوان یکی از جعبه ابزارهای سیستم قدرت در محاسبات مختلف شبکه قدرت مورد استفاده قرار می گیره:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

lovelykid
10-02-2008, 12:13
بابا حداقل یه نفر بیاد بگه ما این تاپیک دیدیم خوبه ، بده ، ادامه بده ، نده!
یه حرفی سخنی چیزی؟

hamed79
10-02-2008, 16:25
عالیه دوسته عزیز ..شدیدا منتظره ادامه مطالبه خوبتون هستم
ممنون

lovelykid
16-02-2008, 12:43
اگرچه یه حسی بهم میگه که اینجا کسی نمی خواد باهام همکاری کنه ولی بازم یه مدت دیگه ادامه می دم!
فقط دوتا نکته بگم :
1. اون Psat که گذاشتم طریقه نصبش با باقی برنامه ها فرق می کنه یعنی کافیه اونو یه جا unzip کنید بعد برید توی نرم افزار Matlab از منوی فایل گزینه Set path رو انتخاب کنید سپس آدرس اون جایی که این برنامه رو توش Unzip کردید رو بدید و گزینه Add رو انتخاب کنید. حالا توی پنجره کامند تایپ می کنید psat و برنامه اجرا می شه!
2. نرم افزار های برق اکثراً به قفل سخت افزاری نیاز دارند و برنامه های رایگان دمو(نسخه ای از نرم افزار که برای بیان قابلیت ها بکار می ره و فقط برای سیستم های خیلی کوچیک کار می کنه) هستند که حجمشون هم یه کم بالاست!
من آموزش نرم افزار ِDIgSILENT رو خودمون تهیه کردم و توش هم یه نسخه دموشو گذاشتم هر کی خواست پیام خصوصی بده تا با قیمت خیلی پایین بهش بدم!

anti_girl
16-02-2008, 23:50
مرسی تاپیک
واقعا پر محتوا هست و جذاب

lovelykid
19-02-2008, 12:10
اینم یه مقاله در مورد مدار شکن:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
راستی یه مقاله خیلی توپ واسه ادوات FACTS در دست تهیه دارم
اگه همکاری نکنین نمی زارم ها!

saman_kh
24-02-2008, 16:46
آقا خواهشن به فعالیتتون ادامه بدین.ما هم همکار ی میکنیم.
ممنون

kasparov
25-02-2008, 10:47
آموزش دیگسایلنت رو من میخام قفلشو چطور میشه گیر آورد یکی از استادام داره ولی نمیده

lovelykid
25-02-2008, 15:47
با سلام خدمت دوستان عزیز به زودی شروع به آموزش نرم افزار Matlab می کنم
خودم کاملاً باهاش آشنایی ندارم فقط در حد مقدماتی می دونم بنابراین به کمک شما نیاز دارم اگه پایه هستید بسم الله
فردا اولین مقاله رو در موردش می زارم!
دوستان بجای اینکه فقط تشکر کنید همکاری کنید و گرنه بی خیال می شم ها!
یه چند تا مطلب هم شما بذارید!

lovelykid
26-02-2008, 12:51
خب بریم سراغ آموزش متلب، این اولین مقاله:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

lovelykid
26-02-2008, 12:52
این دومیش:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

lovelykid
26-02-2008, 12:56
این سومیش:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

lovelykid
26-02-2008, 12:59
این چهارمیش:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

lovelykid
26-02-2008, 13:08
این پنجمیش:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

lovelykid
26-02-2008, 13:11
اینم ششمی و آخرینش واسه امروز:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
این شش تا مقاله رو از سایت
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید گرفتم و واستون گذاشتم.هم بصورت برقی تدریس شده و برای شروع کردن مطالب خوبیه!

lovelykid
27-02-2008, 11:13
امروز یه پاور پویت عالی از ادوات FACTS براتون می زارم، دان کنید حالشو ببرید(از خودمه)

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

mrhbk36
01-03-2008, 11:03
بابا ای ول دمت گرم
ادامه بده که ما هم اومدیم:31:

Emprof
03-03-2008, 09:20
به نام خدا
سلام
نمي تونم دانلودشون كنم .نمي دونم چرا

lovelykid
03-03-2008, 11:56
به نام خدا
سلام
نمي تونم دانلودشون كنم .نمي دونم چرا

دوست عزیز تست کردم مشکلی نداشت:18:
کافیه لینک رو توی نوار آدرس کپی و پیست کنی و توی صفحه ای که باز می شه دانلود فایل رو انتخاب کنی
به همین سادگی!:27:

lovelykid
03-03-2008, 13:33
راستی دوستان اون مطالبی که واسه متلب گذاشتم رو حتماً دانلود کنید خیلی عالیه!
دم نویسنده اش گرم!!!

lovelykid
03-03-2008, 13:39
سلام به اون دوستی که درخواست مقاله ای در مورد تاسیسات خواستند
دوست عزیز کاش یه کم دقیق تر می گفتی
اگه یه مقاله می خوای که به درد درس تاسیسات بخوره دو سه تا دارم
اما اینجوری نتونستم مطلب جالبی پیدا کنم اما بازم می گردم اگه چیز جالبی پیدا کردم می زارم!

Emprof
03-03-2008, 17:19
به نام خدا
سلام
شما درست ميگيد .وقتي يه لينك رو كپي و پيست مي كنم ميرم توي يه صفحه اي كه توش 16 فايل براي دانلود هست ،مثلا ميخوام اون مقاله مربوط به كرونا رو دالود كنم خب روش كليك مي كنم ميره توي يه صفحه ديگه كه پايين صفحه دو تا دكمه داره يكي دانلود و ديگري بك خب من كه روي دانلود كليك مي كنم از دوباره يه صفحه جديد باز ميشه و ميره توي صفحه اول و دوباره همون آش هست و همون كاسه ،با اين وصف فكر مي كنم كه فقط مشكل من باشه،ايا راه ديگه اي براي دانلود اين مطالب مهم و مفيدهست؟

Emprof
05-03-2008, 00:16
به نام خدا
سلام
آقا مشكلم حل شد.بروزرم رو عوض كردم از اپرا به آي اي به همين راحتي الان مي تونم دانلود كنم .قابل توجه رفقايي كه مشكلي مثل مشكل من دارن(احيانا).

lovelykid
06-03-2008, 20:20
دوست عزیز خوشحالم که مشکلت حل شد اما من یه توضیح واسه دانلود بدم واسه همه از این سایت
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
روش کار اینجوریه که پس از کپی و پیست اون لینکی که گذاشتم توی اینترنت اکسپلورر این صفحه باز می شه:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
و با کلیک روی اونجا که نشون دادم دانلود آغاز می شه!
اینم پاورپوینت اون کروناست هرکی میخواد دانلود کنه:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

ahriman323
15-03-2008, 14:49
با سلام و عرض خسته نباشید........

1-ممنون می شم اگه یکی از این موضوعات را برام بذارین

1-طراحی فیل تر فعال با جدول.نمودار و نرم افزار
2-طراحی منبع تغذیه سوئیچینگ
3-طراحی لیزر co2
4-طراحی نوسانساز
5-طراحی ترانسفورماتورهای فرکانس بالا
یا چیز دیگه ای........

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ ++++
2-یکی هم از اینها
اگه اینم بذاری ممنون میشم
تشریح ساختمانهای هوشمند از دید الکترونیک و برق
مانند ساختمانی که در nile city هست یا ساختمان abb در لندن(همراه با عکس نقشه)
یا در مورد مداراتی که در ساختمانهای هوشمند به کار می رود
یا در مورد ماکرویو
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ ++++
3-یکی از e-bookهای زیر
active filter design or coock book filter design یا کتابی که در مورد طراحی فیل تر فعال باشه

ممنون میشم اگه برام بذارید

lovelykid
15-03-2008, 22:53
دوست عزیز الان نمی رسم دان کنم و دوباره آپ کنم بنابراین می تونی اینا رو از این سایت بگیری:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

ahriman323
16-03-2008, 13:22
دوست عزیز الان نمی رسم دان کنم و دوباره آپ کنم بنابراین می تونی اینا رو از این سایت بگیری:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

سلام دوست عزیز ممنون بابت سایت ولی من از بس توی این سایت و اون سایت گشتم دیوانه شدم اون بالای ها که چیزی نداره پاینی ها هم که غیر فعال هست . ممنون می شم اگه برام پیدا کنید

ahriman323
06-04-2008, 22:15
1-کسی e-book این دو کتاب را داره دقیقا اسمش یادم نمی یاد ولی فکر کنم یکی از این دو کتاب هست یا کتاب دیگری که در ان طراحی فیل ترفعال باشه

coock book filter design یا active filter design


2-اگه چیزی هم در مورد تشریح ساختمانهای هوشمند از دید الکترونیک داشتین ممنون میشم

جناب lovleykid نیستین؟!!

lovelykid
07-04-2008, 20:55
1-کسی e-book این دو کتاب را داره دقیقا اسمش یادم نمی یاد ولی فکر کنم یکی از این دو کتاب هست یا کتاب دیگری که در ان طراحی فیل ترفعال باشه

coock book filter design یا active filter design


2-اگه چیزی هم در مورد تشریح ساختمانهای هوشمند از دید الکترونیک داشتین ممنون میشم

جناب lovleykid نیستین؟!!

دوست عزیز پروژه قدرتی بخوای در خدمتم ولی در مورد الکترونیک یا مخابرات تخصصی ندارم:41:
ولی یه سر اینجا بزن::27:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
شرمنده بخدا

lovelykid
07-04-2008, 23:47
با سلام به همگی
ببخشید که یه مدت نبودم ولی دست پر برگشتم
یه جزوه عالی برای شبیه سازی ماشین های مختلف با متلب/سیمولینک دارم که هیچ جای دنیا نمی تونین پیداش کنین چون خودم از یه کتاب 2007 کشیدم بیرون و ترجمه کردم
ولی مفتی مفتی نمی شه یه حالی به این تاپیک بدید تا 11 درس رو به ترتیب بزارم!

ahriman323
09-04-2008, 14:01
دوست عزیز پروژه قدرتی بخوای در خدمتم ولی در مورد الکترونیک یا مخابرات تخصصی ندارم:41:
ولی یه سر اینجا بزن::27:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
شرمنده بخدا

سلام دوست :41:عزیز ممنون از بابت سایت این قدرتی نیست؟!:21: طراحی ترانسفورماتورهای فرکانس بالا

:27:

persia_10
04-05-2008, 14:56
سلام

دوست عزیز من یه مقاله زیر 10 صفحه ایی به دو زبان فارسی و انگلیسی میخواستم در مورد کابل ها یا در مورد

دکل های قدرت.

مرسی ممنون.

Bahram.EE
05-05-2008, 08:02
من برای پست Gis کمک فوری میخوام
کمک..........

david30o
05-05-2008, 16:03
تاپیک عالیه ادامه بده . تشکر

lovelykid
05-05-2008, 18:40
من برای پست Gis کمک فوری میخوام
کمک..........

دارم به زودی واست می زارم
تا فردا صبر کن

raptor22
05-05-2008, 19:09
دوستان يه مقاله درباره كنترل صنعتي ميخواستم .
ممنون ميشم...

anti_girl
06-05-2008, 01:15
كسي در باره قطعات به كار رفته در نيروگاه بخار مقاله نداره (انگليسي)مثل ديگ بخار كندانسود دي هيتر و.......

lovelykid
06-05-2008, 21:02
اینم اون مطلبی که در مورد Gis خواسته بودید:


برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

lovelykid
06-05-2008, 21:05
دوستان ممنون از این که از این تاپیک بازدید می کنید اما اگه چند تا مطلب هم بزارید جای دوری نمی ره ها !

Bahram.EE
07-05-2008, 07:22
اینم اون مطلبی که در مورد Gis خواسته بودید:


برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

خیلی ممنون واقعا کمک کردید

gladiators1980
18-05-2008, 00:45
اگه میشه یه مقاله 50 صفحه ایی در مورد ارتباط و کاربرد ریاضیات در رشته الکترونیک برا من بزارید واقعا ممنون میشم

alivip
27-05-2008, 12:24
عالیه عالی

anti_girl
27-05-2008, 14:32
دوستان ممنون از این که از این تاپیک بازدید می کنید اما اگه چند تا مطلب هم بزارید جای دوری نمی ره ها !
دوست عزيز اگه مطلب داشتيم كه ميزاشتيم اينجا درخواست نميكرديم

lovelykid
28-05-2008, 21:49
دوست عزيز اگه مطلب داشتيم كه ميزاشتيم اينجا درخواست نميكرديم

این دیگه از اون حرفاست مگه می شه شما هیچ مطلبی نداشته باشید و مهندس باشید! یا بشید!:41:

saman.g
28-05-2008, 22:51
منم امدم کمک

lovelykid
29-05-2008, 18:09
منم امدم کمک

آقا ما منتظریم!:10:

anti_girl
29-05-2008, 21:37
این دیگه از اون حرفاست مگه می شه شما هیچ مطلبی نداشته باشید و مهندس باشید! یا بشید!:41:
كووو تا مهندسي
من هنوز كاردانيم بابا ...............
واي خدا چي ميشه كارشناسي قبول بشم اگه بشه همين جا قول ميدم همتون رو شيريني مهمون كنم.............

lovelykid
02-06-2008, 22:53
كووو تا مهندسي
من هنوز كاردانيم بابا ...............
واي خدا چي ميشه كارشناسي قبول بشم اگه بشه همين جا قول ميدم همتون رو شيريني مهمون كنم.............

اگه قول بدی که مطلب می زاری واست دعا می کنم که قبول شی:27:

anti_girl
03-06-2008, 13:10
اگه قول بدی که مطلب می زاری واست دعا می کنم که قبول شی:27:
اگه داشته باشم به روي چشم ميزارم

s_alavi
06-06-2008, 01:44
با سلام

من در مورد ابرخازن مطلب میخواستم از اونجایی که هیجا مطلبی پیدا نشد به شما متوسل شدم

s_alavi
06-06-2008, 01:45
اگه 50 یا 60 صفحه باشه عالیه "کاربرد ابر خازن در سیستم قدرت"

lovelykid
08-06-2008, 00:04
اگه 50 یا 60 صفحه باشه عالیه "کاربرد ابر خازن در سیستم قدرت"
والا من هنوز چیزی در موردش نشنیده ام اما اگه چیزی گیر آوردی این جا هم بزار
ممنون

rezariza
25-06-2008, 10:16
بگو من قرار امسال برق قدرت بخونم

محمد مهندس
02-07-2008, 09:05
آقا یک مقاله در مورد انواع پروگرامر های pic بگذارید.

s_alavi
02-07-2008, 21:41
با سلام
من یکی از دانشجویان مهندسی برق هستم و توی این قسمت هر چی گشتم تاپیکی که بصورت کلی مخصوص برق باشه و توش انواع مقاله ها رو واسه دانلود گذاشته باشن پیدا نکردم امیدوارم با کمک شما بتونیم اینجا این کارو انجام بدیم.
فقط چند تا نکته بگم:
اول اینکه شما هم می تونید اینجا درخواست مقاله بدید و هم مقاله بگذارید(حتی الامکان مقالات فارسی باشه ولی اگه در مورد اون موضوع چیزی پیدا نکردید انگلیسیش هم اشکالی نداره)
ضمنا توی این تاپیک اگه در مورد مقاله سئوال هم داشتید یعنی مطلبو نگرفتید می تونید بپرسید پس پرسش و پاسخ هم اینجا آزاده!
و نکته آخر، در این تاپیک نرم افزار های قدرت هم آموزش داده می شوند.
خب ، با کمک شما می خوایم این جا رو بترکونیم ها!:10:


سلام عزیز فکر جالب و خوبیست من هم همین روزا به شما میپیوندم

s_alavi
02-07-2008, 21:43
والا من هنوز چیزی در موردش نشنیده ام اما اگه چیزی گیر آوردی این جا هم بزار
ممنونسلام موضوع پایان نامه خودمه همین روزا اونو در این قسمت قرار میدم

lovelykid
15-07-2008, 15:05
سلام موضوع پایان نامه خودمه همین روزا اونو در این قسمت قرار میدم

اقا منتظریم!:40:

S@l@m
30-07-2008, 19:41
لطفا اگه مقاله ای مطلبی یا هر چیزی که بتونه کمکم کنه در مورد فلومتر یا جریان سنج آب یا فشارسنج آب یا حتی امواج آلتراسونیک دارین لطفا کمک کنین این اولین پست منه لطفا ناامیدم نکنین

lovelykid
31-07-2008, 19:17
لطفا اگه مقاله ای مطلبی یا هر چیزی که بتونه کمکم کنه در مورد فلومتر یا جریان سنج آب یا فشارسنج آب یا حتی امواج آلتراسونیک دارین لطفا کمک کنین این اولین پست منه لطفا ناامیدم نکنین

ببینم این چیزی که گفتی درباره برق با گرایش قدرته؟ من تا حالا اسمشو هم نشنیده ام کارش چیه؟

d_s_k1
07-08-2008, 09:10
سلام
ازمقاله هاي مفيد شما تشكر مي كنم
درصورت امكان درباره عايق هاي فشارقوي هم بنويس

lovelykid
07-08-2008, 12:09
سلام
ازمقاله هاي مفيد شما تشكر مي كنم
درصورت امكان درباره عايق هاي فشارقوي هم بنويس

راستش خیلی مقاله در این زمینه دارم اما چون دسترسیم به اینترنت پر سرعت قطع شده نمی تونم فعلا آپ کنم!

vahid34
12-09-2008, 22:36
با سلام من یک مقاله می خواستم درباره آزمایشگاه ماشین الکتریکی 1 و 2
یا اگر جزوات ماشین هم باشه عالیست .

kasparov
13-10-2008, 10:40
سلام دوستان كسي نرم افزار maxwell 12 و PEXPRT 6 رو داره يا ميدونه كجا دارن؟
اينها نرم افزارهاي روش اجزاي محدود براي كار روي ماشينهاي الكتريكي و ترانسفورماتور هستند

mehdy.z
13-10-2008, 15:53
دوستان من دارم خیر سرم دارم کارشناسی مهندسی قدرت رو از دانشگاه ازاد یزد تموم میکنم اما یه مشکل بزرگ دارم اونم پروژه پایان نامه است ..
20 تا موضوع برای استادم بردم هیچ کدوم رو تایید نکرد اخرشم یه تعداد موضوع داد تا تحقیق کنم که عبارتند از:
1- استفاده از سیستم GIS در جمع اوری اطلاعات
2-ارزیابی اقتصادی وفنی اتوماسیون شبکه های توزیع
3-تکنولوژی الکتروفلو
4-روشهای ذخیره سازی برق در ایستگاههای قدرت
5-فاصله یابی منطقی خطا در خطوط انتقال
6-ارسال sms توسط میکرو
7-بهینه سازی کنترل دور موتور القایی توسط منطق فازی
8-محاسبه قوس الکتریکی DCوAC بر اساس فلوی فیزیک
8-محسبه خطای ناشی از ترانسهای CVT در اندازه گیری ولتاژهای غیرسینوسی

تا اینکه مجبورشدم دست به دامن شما بشم از دوستان هر کسی میدونه که ایا جایی پروژه اماده در مورد یکی ازاین موضوعات یا کتابی چیزی در موردشون وجود داره خواهشا به من اطلاع بده واقعا ممنون میشم....

p.c.sen
13-10-2008, 23:59
مقالیه خیلی خوبیه ممنون

samaneh87
21-10-2008, 22:37
سلام
من یه مقاله درباره کابل گذاری و عیب یابی کابل میخوام در حد 15 یا 16 صفحه دوستان اگه کمک کنند لطفه بزرگی به من کردند.
مرسی

SSS64
22-10-2008, 16:08
سلام
من دنبال مقاله های در زمینه کاربرد تئوری بازی ها در بازار برق می گردم . شما مقاله ای در این زمینه دارین ؟ ممنون میشم برام بفرستین.

hadimahvareh
23-10-2008, 14:26
سلام بچه ها خسته نباشین واقعا تایپیکه عالی ای هستش

از مهندسینس هم که مقاله میزارنو فعالیت میکنن ممنون

من یه جزوه در مورد آز ماشین های الکتریکی 1 میخواستم خیلی ممنون

guguli
27-10-2008, 15:47
پایان نامه برق قدرت همراه با سیمولینک متلب .هر چی باشه

HAMID_HACKER
29-10-2008, 10:56
سلام به همه
کسی در مورد ژنراتورهای دیسکی مغناطیس دائم مطلبی داره
انواع-کارکرد و....
حتی اگه لاتین بود بزارید ممنون میشم
با تشکر:11:

mgvahid
01-11-2008, 13:49
:28:سلام با تشکر از زحمات بی دریغ شما من دانشجوی برق قدرت هستم و مطالب شما واقعا عالی است و خیلی مفید, قوربونت برم keep on your effort.:11: :28:

lovelykid
01-11-2008, 15:13
:28:سلام با تشکر از زحمات بی دریغ شما من دانشجوی برق قدرت هستم و مطالب شما واقعا عالی است و خیلی مفید, قوربونت برم keep on your effort.:11: :28:

خب اگه شما هم اين تاپيك رو ادامه بديد خيلي خوب ميشه !:31:

m1366
05-11-2008, 18:04
اقا مممنوننننننننننن
عالیه ادامه بدین ببینیم چی میشه

tavakoli1353
06-11-2008, 09:04
سلام
من یه مقاله درباره کابل گذاری و عیب یابی کابل میخوام در حد 15 یا 16 صفحه دوستان اگه کمک کنند لطفه بزرگی به من کردند.
مرسی
دوست عزیز
میتوانی یک سری به کتاب کابل البرز بزنی

tavakoli1353
06-11-2008, 09:06
دوستان من دارم خیر سرم دارم کارشناسی مهندسی قدرت رو از دانشگاه ازاد یزد تموم میکنم اما یه مشکل بزرگ دارم اونم پروژه پایان نامه است ..
20 تا موضوع برای استادم بردم هیچ کدوم رو تایید نکرد اخرشم یه تعداد موضوع داد تا تحقیق کنم که عبارتند از:
1- استفاده از سیستم GIS در جمع اوری اطلاعات
2-ارزیابی اقتصادی وفنی اتوماسیون شبکه های توزیع
3-تکنولوژی الکتروفلو
4-روشهای ذخیره سازی برق در ایستگاههای قدرت
5-فاصله یابی منطقی خطا در خطوط انتقال
6-ارسال sms توسط میکرو
7-بهینه سازی کنترل دور موتور القایی توسط منطق فازی
8-محاسبه قوس الکتریکی DCوAC بر اساس فلوی فیزیک
8-محسبه خطای ناشی از ترانسهای CVT در اندازه گیری ولتاژهای غیرسینوسی

تا اینکه مجبورشدم دست به دامن شما بشم از دوستان هر کسی میدونه که ایا جایی پروژه اماده در مورد یکی ازاین موضوعات یا کتابی چیزی در موردشون وجود داره خواهشا به من اطلاع بده واقعا ممنون میشم....
دوست عزیز
اگرمی خواهی در بازار کار پیشرفت کنی حتما پایان نامه کاربردی کار کن

tavakoli1353
06-11-2008, 09:09
دوستان من دارم خیر سرم دارم کارشناسی مهندسی قدرت رو از دانشگاه ازاد یزد تموم میکنم اما یه مشکل بزرگ دارم اونم پروژه پایان نامه است ..
20 تا موضوع برای استادم بردم هیچ کدوم رو تایید نکرد اخرشم یه تعداد موضوع داد تا تحقیق کنم که عبارتند از:
1- استفاده از سیستم GIS در جمع اوری اطلاعات
2-ارزیابی اقتصادی وفنی اتوماسیون شبکه های توزیع
3-تکنولوژی الکتروفلو
4-روشهای ذخیره سازی برق در ایستگاههای قدرت
5-فاصله یابی منطقی خطا در خطوط انتقال
6-ارسال sms توسط میکرو
7-بهینه سازی کنترل دور موتور القایی توسط منطق فازی
8-محاسبه قوس الکتریکی DCوAC بر اساس فلوی فیزیک
8-محسبه خطای ناشی از ترانسهای CVT در اندازه گیری ولتاژهای غیرسینوسی

تا اینکه مجبورشدم دست به دامن شما بشم از دوستان هر کسی میدونه که ایا جایی پروژه اماده در مورد یکی ازاین موضوعات یا کتابی چیزی در موردشون وجود داره خواهشا به من اطلاع بده واقعا ممنون میشم....
دوست عزیز
آیتم شماره 8 می تونه خوب باشه
از مقالات نیر وترانس می توانی استفاده کنی

amirsat3
08-11-2008, 00:43
با تشکر از دوست گرامی اگر امکانش با شد لینک نرم افزار digsilent or power factory را بگزارید

lovelykid
08-11-2008, 10:51
اولا دوست عزيز اين نرم افزار پولي هست يعني داراي قفل سخت افزاريه !
ثانياً حجم بالايي داره و من با اين انترنت نفتي ام نميتونم شرمنده!
اما اگه سرچ كني شايد دموش گيرت بياد

samaneh87
11-11-2008, 19:34
سلام
کسی میتونه در حد چند خط در مورد کاربرد عملی مدارات مقایسه گر و دیکدر برام توضیحی بده ؟ممنون میشم.

abbasi20
12-11-2008, 20:50
اتصال زمين در شبكه هاى توزيع فشار ضعيف

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

زمين كردن الكتريكى

عوامل موثر در برق گرفتگى انسان

- محل تماس بدن به مدار برقدار

- مسير عبور جريان برق از بدن انسان

- مقاومت الكتريكى بدن انسان

- مقدار جريان

- مدت عبور جريان از بدن

- فركانس جريانزمين كردن حفاظتى
پيشنهاد هايى اصلاحى براى ايمن كردن شبكه هاى توزيع


دانلود به صورت PDF ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
رحيم سليمان آذر sanat-bargh.blogfa.com

E-Masood
15-11-2008, 14:33
سلام دوستان
من یه پروژه متلب برای آزمایشگاه سیستمهای قدرت میخوام اگه محبت کنید ممنون میشم

guguli
20-11-2008, 16:10
بابا خیلی کارت درسته! همینو ادامه بده.

اگه مقاله ای درمورد یکی از موضوعات زیر دارین کمکم کنین:

1) Hvdc

2) ادوات Facts

3)هماهنگی رله های اضافه جریان به کمک الگوریتم ژنتیک

4) نیروگاهها

و مقاله های مربوط به حفاظت ورله

بازم ازت ممنونم

guguli
20-11-2008, 16:40
یکی به من برسه !کمک

امین016
26-11-2008, 14:09
سلام نرم افزارps pice با اموزش ان را لطفا برام بزارید؟؟؟؟؟؟؟؟؟/ممنون

p30h_com
27-11-2008, 23:49
سلام به دوستان
من کارم گیر کرده و نیاز فوری دارم.من یک مقاله در مورد plc می خوام.ممنون میشم که کمکم کنید

p30h_com
27-11-2008, 23:52
سلام
من یک مقاله در مورد plc می خواستم ممنون میشم که راهنماییم کنید

p30h_com
27-11-2008, 23:53
سلام
من یک مقاله در مورد plc می خواستم ممنون میشم که راهنماییم کنید

hk2hosein
28-11-2008, 19:28
سلام
من يك مقاله در مورد درس مخابرات در مورد مدولاسيون يا آنتن بشقابي مي خواهم لطفا راهنمايي كنيد

lovelykid
01-12-2008, 18:38
به خدا شرمنده شمام ! این اینترنت سرعت پایین من جواب این حرفها رو نمیده ایشالا یه چند وقت دیگه یه ای دی اس ال می گیرم از خجالتتون در میام!

guguli
04-12-2008, 01:10
سلام.
خواهشا هر کی مقاله ای در مورد بررسی یکی از مباحث سیستم های قدرت با الگوریتم ژنتیک داره کمکم کنه......
amir6164@gmail.com

LOveLY KiD
04-12-2008, 09:59
این تاپیک فقط شده درخواست یکی چند تا مطلب هم بزاره لطفاً

hk2hosein
04-12-2008, 16:15
سلام
يه مقاله در مورد حفاظت پيشرفته موتورها و ژنراتورها مي خواستم

amirhp81
12-12-2008, 20:31
مرسی از تاپیکهات.
خیلی برام مفید بود

kar1591
13-12-2008, 18:14
سلام خسته نباشين

يه مقاله ميخواستم در مورد چگونگي تشخيص قطع بودن كابل در انتقال زير زميني (در زير خاك) ميگرفقط تو رو خدا فوري:11::11::11::11::11::11::11::11::11::11::1 1:

vartan.alive90
14-12-2008, 11:42
يه مقاله 10-15 صفحه اي به زبان انگليسي در مورد يکي از عنوان هاي زير مي خواستم:(مربوط به درس"انتقال داده" هستش)

1.Dynamic spectrum allocation

2. Multi-band-or thogond freguency division multiple access

3. Cognit veradio for wireless network

farzadbarghi
21-12-2008, 15:25
سلام.مرسي از مطالب خوبت
مطلبي در مورد تحليل چگونگي اتصال نوتر ترانسهاي قدرت مي خوام،اصلاً وصل بشه به زمين يا نه؟

امین016
22-12-2008, 10:42
سلام نرم افزار multi sim برای رسم و ازمایش مدارات الکترونیکی را میخواستم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ممنون

memon
01-01-2009, 19:34
mamnon az maghalehaton

abo83khan83
01-01-2009, 21:09
اینم یه مقاله کامل درباره ترانسفورماتور:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

لطفآ یک مقدار در مورد کار ترانسفورماتور در شبکه فشار قوی وضعیف وطریقه نصب وکابل کشی آن توضیح دهید.

lovelykid
03-01-2009, 17:57
يه تعداد فايل پي دي اف در مورد مخابرات به زبان انگليسي:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

lovelykid
03-01-2009, 18:05
اينم يكي ديگه:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

abo83khan83
06-01-2009, 23:37
سلام...خیلی شرمنده...طریقه مشاهده و دانلود پیغامهای دریافتی را توضیح دهید چون به تازگی با اینترنت اشنا شدم...خییییلی ممنونم

abo83khan83
06-01-2009, 23:47
[سلام من تازه واردم . کمی در مورد دانلود و مشاهده پیغامهای دریافتی توضیح دهید مثال// پیغامی دریافت کردم ولی نمیتوانم آنرا باز کنم بازم ممنونم

lovelykid
10-01-2009, 19:14
سلام...خیلی شرمنده...طریقه مشاهده و دانلود پیغامهای دریافتی را توضیح دهید چون به تازگی با اینترنت اشنا شدم...خییییلی ممنونم


[سلام من تازه واردم . کمی در مورد دانلود و مشاهده پیغامهای دریافتی توضیح دهید مثال// پیغامی دریافت کردم ولی نمیتوانم آنرا باز کنم بازم ممنونم

خيلي ساده اين لينك هايي رو كه ميبيني كپي و پيست كن توي آدرس بار بعد اينتر بزن يه صفحه مي اد كه بعد حداكثر يه دقيقه مي نويسه براي دانلود اينجا رو كليك كن شما هم كليك ميكني و تموم!:27:

jnicou
12-01-2009, 17:41
انواع برقگیرهای فش انواع برقگیرهای فشار قوی و کاربرد آن در صنعت برقار قوی و کاربرد آن در صنعت برق

به منظور حفاظت از شبکه در مقابل اضافه ولتاژها و تخلیه آنها به زمین از برقگیر استفاده می شود اضافه ولتاژهایی که در شبکه ایجاد می شود یا ناشی از عوامل خارجی بوده نظیر صاعقه و یا ناشی از اختلالات داخلی سیستم نظیر کلید زنی ، اتصال کوتاه ، قطع ناگهانی بار ، عدم تنظیم ریگالوتوری ولتاژ و غیره می باشد. از وسایل حفاظتی محدود كننده ضربه برای حفاظت تجهیزات سیستمهای قدرت در برابر اضافه ولتاژها استفاده می شود یك وسیله حفاظتی محدود كننده ضربه باید اضافه ولتاژهای گزرا یا اضافه ولتاژهای كه باعث تخریب تجهیزات شبكه می شوند را محدود و به زمین هدایت كنند و بتواند این كار را بدون اینكه آسیبی ببیند به دفعات تكرار كند. برقگیرها نسبت به سایر وسایل حفاظتی بهترین حفاظت را انجام می دهند و بیشترین مقدار حذف امواج گزرا را فراهم می كند. برقیگرها به صورت موازی با وسیله تحت حفاظت یا بین فاز و زمین قرار می گیرند انرژی موج اضافه ولتاژ به وسیله برقگیر به زمین منتقل می شوند

دانلود:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

jnicou
12-01-2009, 17:42
پدیده کرونا

پديده كرونا در اطراف خطوط فشار قوي كه جريان متناوب دارند باعث مقداري تلفات الكتريكي و در شديدترين حالت منجر به قوس الكتريكي و تخليه كامل مي شود. مهمترين علامت آن بوجود آمدن هاله اي نوراني اطراف خطوط فشار قوي است . كرونا در واقع يونيزه شدن نيتروژن هوا است و علت وجود تلفات انرژي ايجاد نور و حرارت در اطراف سطح هادي است . نشانه هاي كرونا شامل نور كه بسته به شدت كرونا طول موج آن از مادون قرمز تا ماوراي بنفش تغيير مي كند. نشانه‌هاي ديگر صداي جرقه‌هاي كوچك الكتريكي و تشكيل گاز ازن (كه بوي آن در محيط اطراف قابل تشخيص است) و بوجود آمدن اسيدنيتريك در اثر تركيب نيتروژن جدا شده از هوا با رطوبت موجود در هوا است كه به صورت گرد سفيد اطراف سيم ها نمايان مي شود.

دانلود:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

abo83khan83
15-01-2009, 16:38
سلام دنبال یک کتاب در مورد موارد استفاذه کابل و چگونگی استفاده از سایز کابل و مقدار افت ولتاژدر مسافتهای طولانی میگردم خییییییییییییلی ممنون

shahrivari
20-01-2009, 12:41
ادامه بده شما
با مردم چیکار داری
هدف کار خیره که انجام میدین

nadera59
28-01-2009, 18:26
سلام ممنونم از تاپیک شما لطفا نحوه اتصال لامپ به تایمر قطع برق در راهرو های ساختمان رو توضیح بدهید .با تشکر از زحمات شما

nadera59
28-01-2009, 18:33
واقعا Merrrrrrrrrrrr30

nadera59
28-01-2009, 18:47
باید صبور باشی وسخت ادامه بدی تا موفق باشی

مهدی***
10-02-2009, 09:38
سلام دوست عزیز تایپک عالی است تا جایی هم که بتونم کمکت می کنم

معرق
12-02-2009, 17:50
سلام
تشکر از ایجاد این پست
امیدوارم من هم بتونم در ارایه مطالب جدید کمکی کنم

مهدی***
19-02-2009, 09:08
i-Grid سیستم جدید بررسی كیفیت برق i-Grid مجله PEI : ژوئن ۲۰۰۳ یك سیستم جدید مشاهده توزیع برق مبتنی بر web در ایالات متحده تحت آزمایش قرار دارد. این سیستم نوید مدیریت بانك اطلاعاتی شركتهای برق به شكلی آسانتر و كم هزینهتر را میدهد . با افزایش نصب پردازشگرها و بارهای دیجیتال حساس نیاز به درك كیفیت برق و ویژگیهای آن در سیستم های نیروی برق افزایش یافته است طرح شركت EPRI در اوایل دهه ۱۹۹۰ موسوم به پروژه كیفیت برق توزیعی (DPQ) منتهی به مفهوم نصب سیستمهای دارای مونیتورهای گسترده كیفیت برق با یك بانك اطلاعاتی مركزی قابل دسترسی برای كارشناسان شد. طی دهه گذشته فروشندگان سیستمهای جدیدتر مونتیور كیفیت برق را عرضه كردند و كارخانههای وابسته به EPRI سیستم مونتیورهای گسترده كیفیت برق را به كار گرفتند. اما در هنگامی كه EPRI سیستم DPQ خود را تحت بررسی قرار داد و برمبنای آن بازار را دگرگون ساخت، در عمل نتیجه آن شد كه سیستمهای مونتیورینگ PQ با مشكلاتی چون هزینه بالای نصب، نگهداری، بارگذاری و مدیریت بانك اطلاعاتی مواجه و این مشكلات به تنگناهایی برای استقرار سیستم هایی از این نوع شد .
سیستم i-Grid جدیدترین توسعه توسط شركت “ سافت سوییچینگ تكنولوجیز ” سبب شده تا یك مدل مبتنی بر خدمت برای سیستمهای مشاهده كیفیت برق پدید آمده و شركتهای برق را قادر به نصب و تعبیه حساسگرهای یك و سه مرحله ای PQ با بخشی از هزینههای سیستمهای سنتی كند. این سیستم به نام i-Grid شناخته می شود .
i-Grid یك سیستم Web پایه نوآورانه مشاهده كیفیت برق توزیعی قابل اتكاء و همچنین یك سیستم هشداردهندهای است كه نیاز بارگذاری واداره بانك اطلاعاتی فردی را حذف كرده. از آنجا كه دادههای هر حساسگر در یك سرو SERVER مركزی جمع میشود تحلیل دادهها و عرضه آن از طریق Web امكانپذیر میگردد. این مدل توان كاهش كل هزینه سیستم به میزانی قابل توجه (از نصب گرفته تا اداره برق) را دارد. اگر بتوان نصب و تعبیه این حساسگرها را در مقیاس بزرگ انجام داد به این ترتیب می توان دادههای جمعآوری شده را در سطح ملی برای بررسی كیفی برق مورد استفاده قرار داد و از قابلیت اتكاء آن مطمئن شد . سیستم i-Grid از حساسگرهای(Sensors) ارزان قیمت برای گردآوری دادهها استفاده میكند. این حساسگرها به دونوع تك فاز و سه فاز تقسیم می شود .
اختلالهای بــــرق و دادههای وضعیت ثابت توسط مونتیورهای Isense ثبت و بااستفاده از مودم به اینترنت و بانك اطلاعات مركزی منتقل میكند و در پایگاه Web موسوم به i-Grid به نمایش میگذارد كه این تواناییها را دارد : · ثبت سوابق ، گزارش زمان و وضعیت ولتاژ اتفاقات شامل افت و خیز، قطع، خاموشی با مدت زمانهای متفاوت · ارائه خودكار هشدار خاموشی ،برقراری مجدد، اتفاقات مربوط به كیفیت از جمله اطلاعات مربوط به اتفاق و زمان آن · نمایش ولتاژ RMS و دادههای موجی شكل برروی پایگاه i-Grid · تولید گزارش خلاصه رویدادها و وضعیت ثابت ولتاژ ثبت شده توسط مونیتورهای Isense شامل اتفاقاتی مثل تجمع، بخش شدن، تنظیم ولتاژ وعدم تعادل ولتاژ · استفاده از خط تلفن مشترك معمولاً از طریق ISP محلی این سیستم، گذشته از اطلاعات تك اتفاق ظرفیت وقدرت تجمع اطلاعات در چند مونیتور Isense در سیستم i-Grid را دارد.
اگر چه دادهها از تمام پایگاهها قابل دسترسی است اما محل داده ها از دسترس بازدیدكنندگان اتفاقی مصون میماند. در واقع تنها راه دیدن دادههای یك پایگاه چه برای صاحب Isense كه دادهها را ضبط كرده یا اجازه دیدن را دارد ، مربوط به مالك است. فرصتهای پروژه EPRI درسال ۲۰۰۳ EPRI یك پروژه مناسب مشترك به تمام شركتهای برق نماینده خود در زمینه تجربه میدانی و نمایش توجیهی این سیستمهای ارزان قیمت مشاهده پیشنهاد كرد . هدف ثانوی مشاركت در تحلیل دادهها و طراحی شكل عرضه داده هاست كه اینك در مراحل اولیه توسعه خود است . این پروژه پنج هدف اصلی را دنبال می كند :
۱- بهبود ظرفیت و قابلیت سیستمهای فعلی مونتیورینگ تامیزان مناسب بدون تلف كردن كل هزینه برهرحساسگر
۲- متناسبسازی تحلیل دادهها و عرضه آن مبتنی بر نیاز شركتكننده به شكل محدود
۳- توسعه طرحی برای ارزیابی مشخصه های پایگاه
۴- تعبیه حساسگرهای تك و سه فاز در محلهای كلیدی مشتری ( این كار توسط اعضاء انجام میشود )
۵- كسب تجربه میدانی یك ساله با توجه به عملكرد مونتیورها و مدیریت داده ها و كاركردهای تحلیلی اعضاء EPRI كه در پروژه شركت می كنند از چندین مزیت بهره مند خواهند شد ،از جمله : *تجربه عملیاتی دست اول یك تكنولوژی نو برای مشاهده PQ * توانایی تاثیرگذاری برروش طراحی و تحلیل دادهها در مراحل اولیه توسعه تكنولوژی *روش ارزان قیمت تعبیه تعداد زیادی از حساسگرهای پرتعداد برای ارزیابی سطح كیفیت برق بر سیستمهای خود و در حساب های كلیدی *توان هشدار به بخشهای مختلف شركتها و مشتریان برای خاموشی و استقرار مجدد برق در زمان بلادرنگ *فرصت مشاركت در هر فعالیت تعقیبی كیفیت برق به شكل سراسری و كوششهای بهینهسازی پس از نفوذ عمده این حساسگرها *فرصت دیدن دادهها از سایر حساسگرها اندازهگیرهایی كه توسط اشخاص دیگر – نظیر مشتریان – در منطقه سرویس تعبیه شده است .
مالكیت داده ها سیستم Igrid دادههای تمام مونتیورهای Isense را در بانكهای اطلاعاتی مشترك ذخیره میكند. دسترسی web به داده های تفصیلی با حساب كاربرمحدود می شود ناشناخته ماندن پایگاههای مشاهده فردی حاصل شده بانك اطلاعاتی می تواند برای استخراج مالكیت دادهها سیستم i-Grid دادههای تمام مونیتورهایIsense را در بانكهای اطلاعاتی مشترك ذخیره میكند. دسترسی Web به دادههای تفصیلی با حساب كاربر محدود میشود. ناشناخته ماندن پایگاههای مشاهده فردی حاصل شده بانك اطلاعات میتواند برای استخراج دادهها در دسترس باشد . ” سافت سوییچینگ “ همچنین امكان عرضه خصوصی سیستمهای i-Grid را دارد كه در اینجا مالكیت داده ها وامنیت آن میتواند مستقیماً توسط شركت برق كنترل شود . مزیت مستقیم سیستم مركزی دادهها توان یكپارچهسازی دادههای مرتبط با شماری فرایندهای كاری شركت است . یك نمونه بهینهسازی منطقهای در جدول زیر یعنی ثبت های ۲۲ مونتیور در یك ایالت جنوب شرقی ایالات متحده میتوان دید. این دادهها در صد خاموشیها در مقابل افت ولتاژ در این منطقه را نشان میدهد كه تقریباً در یك ماه تا شش ماه تغییر چندانی ندارد . جدول II اطلاعات خاص افت ولتاژ خاص را از یك پایگاه ساخت چند مگاواتی نشان میدهد. نمودارهای صفحه نمایشگر علت افت ولتاژ را پس از چند سیكل نشان میدهند و به همین شكل كاردوباره موتورهای بزرگ سیستم كه ولتاژ را پایین نگه میدارد به نمایش در میآید . برگشت ناگهانی به میزان ولتاژ اسمی پس از افت ولتاژ آثاری خسارت بار بربسیاری ازدستگاهها و موتورها و سیستمهای عرضه برق میگذارد . توانمندی بررسی تاریخی دادهها موردی روی مهم در ارزیابی راهحلهای مربوط به مسایل كیفیت برق است .
در صفحه نمایشگر برای هر تك رویداد در بدترین فاز ولتاژ نقش میبندد ( حتی اگر این اثر تك فاز باشد ) و به همین شكل تجمیع رویدادهای بین ۹/۰تا ۰/۱ بر واحد نشان داده میشود. كل رویدادهای ثبت شده دوره خاص منطقه ۵۷ مورد است كه از دو مونیتور پایگاه به دست آمده است . باید توجه داشت كه هیچ قطع برق عمده ای در طول شش ماه مورد بررسی رخ نداده است و افت ولتاژ گذرنده كمتر از s۵۰۲ توسط مونتیورها ثبت نشده است . نیاز برای حفاظت هماهنگ تامین شده است . نیاز برای حفظ در برابر افت ولتاژ متكی به خود پایگاه است و در بسیاری مناطق صنعتی دستگاه تعدیل افت ولتاژ حفاظت مناسب را تامین می كند . نتیجه گیری : سیستم i-Grid دوسالی است كه درحال كار است و تاحال ۷۰ مونتیور نصب شده است. با بهربرداری از اینترنت برای ارتباطات دادهها i-Grid تا مكانهای بینالمللی ـ در كانادا، برزیل، استرالیا، مالزی و سنگاپور ـ توسعه یافته است. یك بررسی پیشین EPRI (یعنی TR۱۰۰۱۶۵۱ ) تصدیقكننده دقت و عملكرد مونیتورهای Isense و سیستم i-Grid است. مونیتورهای كمهزینه در نهایت امكان تعبیه در مقیاس گسترده را برای بررسی كیفیت برق در سطح شبكهها فراهم كرده و قابلیت اطمینان این مشاهده – با توجه به خزانه مركزی اطلاعات - امكان تحلیلهای پیشرفته، روندگذاری و یكپارچهسازی فرایند بسیاری از بنگاههای برق را فراهم میكند. EPRI به توسعه این فناوری نوید بخش كمك میكنند .
منبع:مجله پی.ای.آی ژوئن ۲۰۰۳
مترجم‌:مهرداد غروی
انتخابی از منابع گوناگون
articles.ir

مهدی***
19-02-2009, 09:10
آموزش ساخت نمایشگر لیزری در این قسمت با یک مدار ساره جهت نمایشگر لیزری(Show Laser) و همچنین در مدارمکمل آن با کنترل PWM موتور DC جهت show laser نیز آشنا می شوید.همچنین سعی کرده ایم مداری ساده جهت کنترل دور موتور برای laser show را به شما نشان دهم.که در زیر به توضیحات مربوط به هر قسمت خواهیم پرداخت. این نمایشگر لیزری از یک بخش مکانیکی و یک بخش الکترونیکی تشکیل شده است .
● کنترل PWM موتور(کنترل سرعت موتور)
از این مدار جهت کنترل فن نیز می توانید استفاده کنید.اگر می خواهید از این مدار در یک فاصله زمانی طولانی و مداوم استفاده کنید برای ترانزیستور های قدرت BD ۱۴۰ از خنک کننده یا heat sink برای هر دو ترانزیستور استفاده کنید.
ترانزیستور BD۱۴۰ یک ترانزیستور قدرت PNP یا مثبت است.که با توجه به ساختار آن زمانی این ترانزیستور فعال می شود که بیس آن زمین یا دارای ولتاژ صفر شود.برای روشن شدن تکلیف این ترانزیستور در زمانی که بیس آن با زمین تحریک نشده است.بیس آن را با یک مقاومت ۴۷ کیلو اهم به مثبت ولتاژ متصل نمایید.
اگر به سرهای موتور دقت کنید می بینید که یک سمت آن دارای ولتاژ زمین یا صفر است.وسمت دیگر آن از کلکتور ترانزیستور تغذیه می شود.که کلکتور وظیفه اش دراین حالت ارسال ولتاژ ۵ تا ۱۲ ولت بر روی سمت دیگر موتور است.
که با ایجاد این اختلاف پتانسیل موتور شروع به حرکت کند.البته در اعمال ولتاژ تغذیه ۵ تا ۱۲ ولت به ولتاژ قابل تحمل موتور نیز توجه کنید.
در داخل آی سی ۵۵۵ ترانزیستوری از نوع NPN موجود است.که امیترش زمین شده است.و کلکتور آن به پایه ۷ آی سی ۵۵۵ متصل است.پایه ۷ نیز با شارژ کامل خازن متصل به پایه های ۲ و ۶ فعال می شود .،و زمین را بر روی سر بیس ترانزیستور قدرت bd۱۴۰ می اندازد.این ترانزیستور نیز با دریافت ولتاژ زمین در روی بیس آن فعال می شود .،و و لتاژ ۵ تا ۱۲ ولت را بسته به نوع موتور از امیتر بر روی کلکتورش می اندازد و موتور روشن می شود.
با پیچاندن پتانسیومتر توسط پیچ گوشتی ساعتی متوجه می شوید که سرعت موتر تغییر می کند.سر وسط این پتانسیومتر به پایه ۳ که در واقع پایه خروجی آی سی ۵۵۵ است.متصل می باشد.و پایه های کناری این پتانسیومتر با دو عدد دیود به پایه ۲و۶ که با یک سیم به هم متصل شده اند .می رود.با پیچاندن پتانسیومتر فواصل زمانی تولید پالس در خروجی و فیدبک آن از پایه ۳ به پایه های ۲و ۶ را تغییر می دهید.در جایی با پیچاند پتانسیومتر متوجه می شوید سرعت موتور کم شده است.
در واقع در اینجا پتانسیومتر را به سمتی می برید که مقاومت آن زیاد می شود.، و در این حالت زمان که از حاصلضرب مقاومت ایجاد شده در خازن ۱۰۳ بوجود می آید کمتر خواهد بود.و در جای دیگر این مقاومت زیاد می شود.و فواصل زمانی تولید پالس نیز زیاد می شود.
دیودهای متصل به پایه های پتانسیومتر نیز جهت تفکیک پایه های کناری پتانسیومتر و تاثیر عملکر مجزای آن ها بر روی پایه های مشترک شده ۲و ۶ است.اگر با جاگذاری فعلی ای دیودها موتور را روشن کنید.
می بینید در جایی که با پیچ گوشتی پتانسیومتر را در یک سمت به انتها می برید.سرعت موتور حداکثر و در سمت دیگر سرعت موتور حداقل و در نهایت صفر می شود.حال اگر ترتیب چیدمان دیود ها را عوض کنید در واقع سمت حداکثر و حداقل پتانسیومتر نیز عوض می شود این مورد را نیز براحتی می توانید تجربه کنید.
در مورد دیود بایستی بدانید سمتی از آن که یک حلقه دایره ای شکل مشکی دارد.سمت کاتد و سمت دیگر آند است.سمت کاتد نیز در نقشه با یک خط افقی در انتها یک سمت دیود مشخص می شود.در اتصال دیودها جهت عملکرد صحیح مدار دقت کنید.
خازن های متصل به پایه ۸ نیز خازن های تغذیه جهت عملکرد بهتر مدار است.خازن های دو سر موتور نیز به این علت است که موتور یک مصرف کنند سلفی است.که جریان در آن از ولتاژ جلوتر است برای هماهنگ شدن ولتاژ با جریان از یک خازن استفاده می کنیم.
چرا که در خازن این ولتاژ است که از جریان جلوتر است که استفاده از این دو المان در کنار یکدیگر باعث حرکت و عملکرد موتور خواهد شد.البته در این حالت به خاطر اتصال ثابت یک سمت موتور به زمین و سبک بودن باری که موتور تحمل می کند مشکل چندانی ایجاد نمی شود که شما نیز می توانید آنرا به راحتی یک بار با وجود خازن و بار دیگر بدون خازن تجربه کنید.
این مدار را بر روی برد بور یا بردهای سوراخدار مسی یا مدارات چاپی برای دو موتور ببندید.و موتور ها را مطابق قسمت مکانیک که در انتهای صفحه مشاهد می کنید.بر روی صفحه ای چوبی یا فلزی سوار کنید.و اشکال مختلف را با پیچاندن پتانسیومترها مشاهده کنید.اگر هر دو موتور ثابت باشند بر روی دیوار تنها یک نقطه مشاهد می کنید.
در صورت ثابت بودن یک موتور و چرخش موتور دیگر تنها یک بیضی را بر روی دیوار مشاهد می کنید.حال اگر هر دو موتور بچرخند اشکال زیبا و لیساژوری را بر روی دیوار مشاهده خواهید کرد.در ضمن برای مشاهد هر چه بهتر laser show توصیه می کنم.این کار را در یک محیطی تاریک مانند اتاق انجام دهید.
اطلاعات مربوط به ترانزیستور bd۱۴۰ را در این لینک ببینید.برای دیدن می بایست برنامه Acrobat reader را در سیستم داشته باشید.
● لیست قطعات
▪ ۲ عدد آی سی ۵۵۵
▪ ۴ عدد دیود ۱N۴۱۴۸
▪ ۲ عدد دیود ۱N۴۰۰۷
▪ ۶ عدد خازن ۱۰۳
▪ ۶ عدد خازن ۱۰۴
▪ ۱ عددخازن ۱۰ میکروفاراد
▪ ۲ عدد مقاومت ۱ کیلو اهم
▪ ۲ عدد مقاومت ۴۷ کیلو اهم
ٍ ▪ ۲ عدد موتور DC با رنج ولتاژ ۵ تا ۱۲ ولت
▪ ۱ عدد جاسویچی لیزری
▪ ۲ عدد ترانزیستور BD۱۴۰
● مکانیک مدار
نمونه ای از ربات پرتابگر ساخته شده توسط دانش آموزان استان اصفهانازمدار فوق جهت کنترل دور موتور می توانید استفاده کنید. قسمت مکانیک را نیز جهت laser show مورد استفاده قرار دهید.
منظور از screen نیز صفحه نمایش یا پرده است که در اینجا دیوار نیز می تواند باشد.بر روی هر موتور یک صفحه مدور چوبی به قطر ۳ سانتی متر را قرار دهید.این صفحه مدور را از هر جسم سبکی مانند چوب نیز می توانید تهیه کنید.دقیقا منطبق با این صفحه یک صفحه شیشه ای گرد را بر روی این صفحه مدور با چسب بچسبانید و پس از محکم شدن صفحه شیشه ای بر روی صفحه چوبی مدور،آنرا بر روی موتور ها قرار دهید.
جهت سوار شدن این صفحه مدور، مرکز این دایره چوبی را پیدا کنید.و از آن سمتی که شیشه مدور بروی آن منطبق نیست.سوراخی کوچک در مرکز دایره ایجاد کنید تا بتوانید این صفحه را بر روی موتور سوار کنید.این کار را برای هر دو موتور تکرار کنید.
جاسویچی لیزری را نیز مطابق شکل زیر با زاویه ۴۵ درجه بر روی برد سوار کنید.در این وضعیت به محض برخورد نور جاسویچی لیزری با نزدیکترین موتور که آینه مدور بر روی آن سوار است .نور لیزر از روی اولین آینه بر روی دومین آینه بازتابیده می شود و سپس از آن بر روی دیوار منعکس می شود.
در هر دو حالت زیر که شکل های آنرا مشاهده می کنید در صورت ثابت بودن یک موتور و حرکت موتور دیگر تنها شکل یک بیضی را بر روی دیوار مشاهد می کنید.
منبع:دایرکتوری جامع مدارات و رباتیک

مهدی***
19-02-2009, 09:14
ذخیره‌كننده‌های مغناطیسی انرژی با استفاده از ابررساناها (smes) و كاربرد آنها برای تعدیل منحنی پیك‌بار و پایداری شبكه در سیستم‌های قدرت ذخیره‌كننده‌های مغناطیسی انرژی با استفاده از ابررساناها (SMES) و كاربرد آنها برای تعدیل منحنی پیك‌بار و پایداری شبكه در سیستم‌های قدرت
استفاده از سیستم‌های ذخیره‌كننده مغناطیسی انرژی نیرومند در شبكه قدرت از اهمیت خاصی برخوردار است. با توجه به قابلیت ذخیره‌سازی بسیار زیاد انرژی سیم‌پیچهای ابررسانا در میدان اطراف خود و امكان تحمل جریانهای بالا به علت مقاومت تقریباً صفر آنها و همچنین پیشرفتهای شایان توجه اخیر در ساخت سیستم‌های ابررسانای دمای پایین و دمای بالا، امید تازه‌ای در استفاده از آنها در شبكه‌های قدرت به منظورهای گوناگون پیدا شده است.
با یك بررسی اجمالی می‌توان دید كه عدم وجود یك سیستم ذخیره‌كننده انرژی هنگام ناپایداری شبكه قدرت و در نتیجه قطعی برق آن تا چه حد می‌تواند هزینه‌بردار و مخرب باشد به عنوان مثال هزینه هر بار قطع شدن برق در یك كارخانه اتومبیل‌سازی ماهانه ۰۰۰/۲۵۰ دلار بوده و این ضرر تا زمانی كه تعمیرات كلی در سطح كارخانه صورت نگیرد ادامه خواهد داشت. ذخیره‌كننده‌های مغناطیسی انرژی با استفاده از ابررسانا (SMES) دارای مزایایی چون: تعدیل منحنی پیك‌بار، حفاظت از ژنراتورها و نگهداری و پایداری شبكه در هنگام وقوع خطا در نقاط مختلف شبكه، استفاده به عنوان سیستم برق اضطراری با توان بالا، تثبیت ولتاژ و فركانس در شبكه و غیره است كه باعث شده تا كار تحقیقات بر روی سیستم‌های SMES با شدت و سرعت بیشتری توسط كشورهای پیشرفته و شركتهای بزرگ تولید و انتقال برق در دنیا دنبال شود.
در این مقاله ضمن بررسی موارد بالا، تاثیر SMES در یك شبكه قدرت بررسی شده و همچنین این سیستم با سیستم‌های ذخیره‌كننده انرژی دیگر مقایسه می‌شود. همچنین سیستم‌های SMES از نظر اقتصادی مورد مطالعه و بررسی قرار خواهد گرفت.
اصولاً یك سیستم قدرت در ساعات مختلف شبانه‌روز دارای مصارف مختلفی است،‌بنابراین میزان تولید انرژی باید متناسب با نیاز مصرف‌كننده تغییر كند. همچنین در یك شبكه وسیع، مشكل تثبیت ولتاژ، تاثیرات هارمونیكها، نامتعادل شدن ناگهانی شبكه در هنگام بروز خطا و در نتیجه از كارافتادن ژنراتورها و در نهایت از سرویس خارج شدن كل شبكه وجود دارد. برای رفع این مشكل تاكنون راه‌حلهای گوناگونی ارایه شده كه به همراه مزایا و معایب سیستم SMES در مقایسه با سیستم‌های معرفی شده دیگر در قسمتهای بعد آورده می‌شود.
با توجه به اینكه عیوب فوق‌الذكر تاثیرات بسیار نامطلوبی بر ژنراتور نیروگاهها و تاسیسات شبكه داشته و بسیار پرهزینه و مضرند، یك سیستم SMES قوی با طراحی صحیح و جایگذاری دقیق در شبكه می‌تواند به طور موثر باعث كاهش هزینه جاری و تعمیر و نگهداری كل شبكه شود.
كشورهایی چون كانادا، ژاپن، سوئیس و آمریكا به طور وسیعی بر روی SMES كار می‌كنند و تاكنون بیش از ۲۰ نمونه از این سیستم با قابلیتها و ظرفیتهای مختلف ساخته‌اند.
در ابتدا معرفی مختصری از سیتم SMES خواهد شد و سپس نقش و تاثیرات عملی آن در یك شبكه قدرت نمونه آورده می‌شود.
● چگونگی ساختار یك سیستم SMES
جزء اصلی یا هسته اساسی یك سیستم SMES، سیستم ابررسانایی آن است. به طور كلی تاكنون دو نوع ابررسانا ساخته شده است. نوع اول ابررساناهای دمای پایین‌اند كه هادی ابررسانا معمولاً یك فلز خالص مانند مس یا آلومینیوم بوده و دمای كار آن در حدود ۲/۴ K است. با وجود مقاومت در حد صفر سیم ابررسانا، میزان تحمل جریان میدان مغناطیسی در سیم با داشتن یك سیستم تبرید خوب، بالاست،‌به حدی كه فن‌آوری جدید، جریانهایی در حدود صدها هزار آمپر را در سطح مقطعهای در حدود سانتی‌متر مطرح می‌كند. برای رسیدن به چنین دمای پایینی، محققان تاكنون چندین روش پیشنهاد كرده و وسایل و سردكننده‌های متنوعی ساخته‌اند. در خنك كردن ابررسانا از هلیم مایع استفاده می‌شود كه این هلیم توسط لوله مخصوصی كه چند جداره بوده و دارای دیواره خلا است به یك یخچال سیكل بسته فرستاده می‌شود. روش دیگر، مایع كردن گاز تبخیر شده از مخزن هلیم حاوی سیم‌پیچهای ابررساناست. برای جلوگیری از انتقال گرما از بیرون به مخزن درونی، از دو یا چند لایه خلا استفاده می‌شود. به جای دو یا چند لایه خلا می‌توان از یك لایه نیتروژن مایع نیز استفاده كرد.اخیراً محققان از مواد ابر عایق نیز در این مورد بهره جسته‌اند.
سیم‌پیچ ذكر شده فوق دارای امپدانس بسیار زیادی بوده و مانند یك منبع جریان DC عمل می‌كند. نكته قابل توجه این است كه جهت جریان هیچ‌گاه در سیم‌پیچ ابررسانا عوض نمی‌شود بلكه در هنگام دشارژ سیم‌پیچ، ولتاژ دو سر آن معكوس می‌شود بنابراین سیستم SMES در واقع یك واحد DC است كه بیشتر كاربردها با یك سیستم AC تركیب می‌شود. معمولاً این تركیب توسط یك كانورتور دو طرفه AC به DC و DC به AC امكانپذیر است كه می‌تواند برای شارژ و دشارژ سیم‌پیچ ابررسانا و همچنین تنظیم و كنترل توان ارسالی یا دریافتی به كار برده شود. به عبارت دیگر این كانورتور باید قادر باشد كه ولتاژ و جریان DC متغیر را از سیم‌پیچ ابررسانا گرفته و به یك ولتاژ AC ثابت و جریان بار با مقادیر و اختلاف فازهای متفاوت تبدیل كند.
نمونه‌ای از نمودار بلوكی ساده شده یك سیستم SMES كه به صورت موازی به سیستم قدرت متصل شده است.
▪ مدار شامل یك سیستم كنترل‌كننده است كه دارای سه وظیفه اصلی است:
كنترل سوئیچهای نمیه‌هادی ایزوله، مشخص كردن و آشكار ساختن ولتاژها و جریانهای منبع توان و مصرف‌كننده‌ها و كنترل ولتاژ تنظیم‌كننده، میزان و جهت توان DC گرفته شده یا داده شده به سیم پیچ ابررسانای سیستم SMES.
نمودار بلوكی، بیشتر برای سیستم‌های كوچك مناسب بوده و تا حدی شبیه به یك سیستم برق اضطراری و تثبیت‌كننده ولتاژ عمل می‌كند. همچنین از دیگر مزایای این سیستم می‌توان اصلاح ضریب قدرت را نام برد.
نمونه دیگری از اجزای تشكیل‌دهنده یك سیستم SMES را نشان می‌دهد كه جزئی از سیستم قدرت پرسك‌آیزل واقع در میلواكی آمریكا در سال ۱۹۹۱ بوده كه در بخشهای بعدی به آن پرداخته خواهد شد. توان مورد نظر برای سیستم مزبور ۱۰۰ مگاوات با ضریب توان ۹/۰ است.
● نحوه كار سیستم SMES
سیم‌پیچ ابررسانا توسط یك یكسوساز AC به DC كه در منبع تغذیه سیم‌پیچ ابررسانا قرار دارد شارژ می‌شود، شارژ‌كننده سیم‌پیچ به منظور غلبه بر تلفات اهمی آن قسمت از مدار كه در دمای محیط قرار دارد، ولتاژ كوچكی در دو سر سیم‌پیچ ایجاد می‌كند. این مساله باعث می‌شود كه جریان ثابتی در سیم‌پیچ ابررسانا جاری شود. در حالت آماده به كار یعنی زمانی كه هیچ تبادل توانی با سیم‌پیچ انجام نمی‌شود جریان ذخیره‌ شده سیم پیچ توسط یك سوئیچ كه دو سر سیم‌پیچ را اتصال كوتاه می‌كند دوباره به خود سیم‌پیچ ابررسانا بازگردانده شده و حالت گردشی پیدا می‌كند. در نتیجه انرژی سیم پیچ ابررسانا حفظ می‌شود. در بعضی از مدلهای SMES این سوئیچ به داخل مخزن حاوی سیم‌پیچ انتقال پیدا كرده كه با طرق مختلف از بیرون مخزن به آن فرمان داده می‌شود. بدون قرار دادن این سوئیچ اتصال كوتاه كننده میزان تلفات سیم‌پیچ در حالت آماده به كار زیاد خواهد بود. مانند قبل منبع تغذیه سیم پیچ به منظور جبران تلفات اهمی قسمتی از مدار كه در گرمای محیط قرار دارد ولتاژ كوچك را در دو سر سیم‌پیچ ابررسانا تولید می‌كند.
اگر سیستم كنترل‌كننده حس كند كه ولتاژ خط سیستم قدرت به خاطر تضعیف و یا خطای اتفاق افتاده در شبكه كاهش پیدا كرده، كلید اتصال كوتاه‌كننده ظرف مدت ۲۰۰ تا ۵۰۰ میكروثانیه قطع خواهد شد. به دنبال این امر ابتدا جریان سیم‌پیچ ابررسانا به یك بانك خازنی قوی منتقل شده و سطح ولتاژ آن را بالا می‌برد. سپس سوئیچ دوباره بسته می‌شود. بانك خازنی یك اینورتر ۱۲ پالسه را كه تامین‌كننده توان AC مورد نیاز بار است تغذیه می‌كند.
بار مورد نظر باعث كاهش توان و افت ولتاژ بانك خازنی می‌شود تا حدی كه این ولتاژ به یك حداقل می‌رسد در این حالت مجدداً كلید اتصال كوتاه‌ باز شده و بانك خازنی شارژ می‌شود.
این فرایند آن قدر ادامه می‌یابد تا افت ولتاژ خط تامین شده و ولتاژ خط به حالت عادی باز گردد و یا اینكه انرژی ذخیره شده در سیم‌پیچ ابررسانا پایان یابد. ابعاد و ظرفیت سیستم طوری طراحی می‌شود كه انرژی ذخیره‌شده در سیم‌پیچ بتواند تا بازگرداندن ولتاژ خط تغذیه‌كننده به حالت عادی تداوم پیدا كرده و كافی باشد.
سیستم به نحوی طراحی شده كه می‌تواند قدرت چندین مگاوات را برای جبران‌سازی توان از دست رفته در اثر خطا در مدتی كمتر از ۲۳ میلی‌ثانیه به خط تزریق كند. بدین ترتیب هیچ‌گونه افت ولتاژ یا قطعی انرژی از طرف بار مشاهده نمی‌شود.
شارژ شدن دوباره سیم‌پیچ ابررسانا طی چند دقیقه انجام می‌شود و تعداد شارژ و دشارژ می‌تواند بارها تكرار شود. همچنین برای برآوردن بعضی از نیازها امكان شارژ سریع در حد چند ثانیه نیز امكانپذیر است. البته باید شبكه قدرت، قادر به تامین این میزان توان بوده و شارژ سریع سیم پیچ ابررسانا باعث افت ناگهانی در ولتاژ شبكه نشود. از خصوصیات سیستم این است كه در زمان افت ولتاژ خط، حداكثر ظرف مدت ۵/۰ میلی‌ثانیه این ولتاژ باید تامین شود.
● نقش و تاثیرات سیستم SMES در یك شبكه قدرت نمونه
در این قسمت نقش و تاثیر نصب یك سیستم SMES در یك شبكه قدرت آورده شده است. این تحقیق در منطقه پرسك‌آیزل میلواكی آمریكا انجام شده است. شركت تولید برق ویسكانسین (WE) با بیش از ۰۰۰/۹۰۰ مشترك و حداكثر بار ۵۳۵ مگاوات وظیفه تامین انرژی الكتریكی این منطقه را بر عهده دارد. پرسك‌آیزل از ۹ واحد تولیدی با سوخت ذغال با حداكثر ظرفیت ۵۹۴ مگاوات تشكیل شده است كه شامل ۵ واحد بزرگ (هر كدام ۸۰ تا ۸۵ مگاوات) دو واحد متوسط (۷۵ تا ۵۸ مگاوات) و دو واحد كوچك با حداكثر ظرفیت كلی ۶۲ مگاوات است. این سیستم قرار است در سال ۱۹۹۹ از پرسك‌آیزل به زیرمجموعه پلینز و ویسكانسین مركزی تقسیم شود كه از دو خط ۱۳۸ كیلوولت و یك خط ۳۴۵ كیلوولت تشكیل می‌شود. در سطح حداكثر بار، سیستم توزیع اقتصادی تعیین می‌كند كه حدود ۵۰۰ مگاوات از پرسك‌آیزل برای جنوب به سوی پلینز فرستاده شود و ۴۱۵ مگاوات از ایستگاه دوم پلینز به جنوب انتقال یابد.
پیك بار سیستم بنا به تعریف آن زمانی است كه بار سیستم حداقل به ۹۰ درصد مقدار حداكثر آن برسد و مدت زمان آن ۱۰۰ ساعت در سال است. بررسیهای پایداری نشان داده‌اند كه قطع برق در نقاط مختلف سیستم انتقال در حد ۵۰۰ مگاوات منجر به ناپایداری نوسان اول در پرسك‌آیزل یا منجر به اضافه بارهای سیستم می‌شود. به خاطر فشارهای شدید اعمال شده بر واحد تولید، ناشی از عمل تریپ در هنگامی كه واحد با توان زیاد كار می‌كند لازم است كه مقدار تریپ تولیدی برای انواع خطاهای احتمالی كاهش داده شود.
انتخابهای انجام شده زیر، اصلاحاتی برای سیستم در بر دارند كه در هر مورد سطح تریپ تولید را كاهش می‌دهند.
انتخاب اول نصب یك سیستم SMES در سال ۱۹۹۹ در پرسك‌آیزل است. SMES برای بهبود پایداری نوسان اول و فراهم كردن میرایی به كار برده می‌شود. در حقیقت SMES منتقل‌كننده توان لحظه‌ای است یعنی توان اكتیو را طی دوره‌های سرعت بالا در واحد پرسك‌آیزل ذخیره كرده و در زمان پایین بودن سرعت، آن را آزاد می‌كند.
سیستم احساس و ردیابی اغتشاشات باس ۱۳۸ كیلوولت در پرسك‌آیزل طراحی شده و به همراه سیستم برای اطمینان از پاسخ دینامیكی مناسب سیستم كار خواهد كرد.
انتخاب دوم نصب یك سیستم SMES همراه یك مقاومت ترمزی در پرسك‌آیزل در سال ۱۹۹۹ است. SMES پایداری نوسان اول ومیرایی را بهبود بخشیده و مقاومت ترمزی نیز نقش SMES را تقویت كرده و باعث كوچكتر شدن اندازه آن می‌شود. مقاومت ترمزی مذكور به صورت یك بار مقاومتی مدلسازی شده كه می‌تواند به طور لحظه‌ای قطع و وصل شود. این مقاومت بعد از عملكرد بحرانی كلید خط، وصل شده و بعد از زمان مشخصی قطع می‌شود.
انتخاب سوم افزودن یك پایدار‌كننده سیستم قدرت (Pss) در هر كدام از ۵ واحد بزرگ تولید نیرو در پرسك‌آیزل است. این سیستم‌ها برای تطبیق تحریك هر ژنراتور و ایجاد یك پاسخ میرا شونده در هنگام اغتشاشات سیستم تنظیم شده‌اند. البته مشكلی كه این وسایل دارند این است كه در بهبود پایداری نوسان اول نقشی ندارند.
● استفاده از SMES در سیستم قدرت پرسك‌آیزل
سطح انتقال توان ۵۰۰ مگاوات بوده و ۱۵۲مگاوات از توان مجموعه تریپ می‌شود تا اضافه بارهای سیستم برطرف شود. در حالی كه پاسخ سیستم بدون حضور SMES منجر به ناپایداری نوسان اول در پرسك‌آیزل می‌شود، سیستم SMES علاوه بر فراهم كردن میرایی بعد از خطا، بر مشكل ناپایداری نوسان اول نیز غلبه می‌كند. در شبیه‌سازی این آزمایش با توان انتقالی ۵۰۰ مگاوات از روش سعی و خطا استفاده شده و مشخص شده است كه SMES برای ارسال یا جذب ۵۰۰ مگاوات توان، مدت ۲/۰ ثانیه لازم دارد تا پاسخ را به حالت پایدار برساند.
● استفاده از SMES و مقاومت ترمزی
با استفاده از مقاومت ترمزی ۱۰۰ مگاواتی در پرسك‌آیزل در طول دوره بحرانی، بعد از نوسان اول، توان راكتیو جذب شده و بعد از قطع شدن مقاومت به SMES امكان فراهم كردن میرایی در پرسك‌آیزل را می‌دهد. مدل شبیه‌سازی مقاومت ترمزی شامل كلیدها و مقاومت در حال كار، به مدت دو سیكل بعد از عملكرد كلید است كه پاسخ زمانی، مشابه حالت تریپ ژنراتورهای پرسك‌آیزل است. مقاومت بعد از نصب برای ۱۲ سیكل قبل از قطع شدن روی خط باقی می‌ماند. این ۱۲ سیكل زمانی، از شبیه‌سازیهای دینامیكی به دست می‌آیند و نشان‌دهنده زمانی هستند كه به طور تقریبی برای رسیدن به حداكثر دامنه نوسان اول در پرسك‌آیزل لازم است. برای تعیین اندازه SMES و زمان مرحله‌بندی روش سعی و خطا مورد استفاده قرار گرفته است. با استفاده از این روش مشخص شد كه SMES برای این انتخاب باید ۳۵ مگاوات توان جذب یا ارسال را برای مدت ۲/۰ ثانیه تولید كند. بنابراین مقاومت ترمزی ۱۰۰ مگاوات ماكزیمم توان اكتیو مورد نیاز SMES را ۱۵ مگاوات كاهش می‌دهد.
شبیه‌سازیهای مربوط به SMES همراه با مقاومت ترمزی شبیه SMES اولی، منجر به پایداری سیستم برای حالتهای بحرانی با تریپ تولیدی برابر با مقدار لازم برای حذف اضافه بارها می‌شود. این عمل باعث می‌شود كه یك واحد كمتر از واحدهای نیروگاه پرسك‌آیزل (در طی تریپ نیرو) از مدار خارج شود.
سطح انتقال در این مقایسه ۵۰۰ مگاوات بوده و خطا در زمان ۴ سیكل برطرف می‌شود. از مجموعه پرسك‌آیزل، ۱۵۲ مگاوات توان تریپ شده تا اضافه بارهای سیستم حذف شوند.
شبیه‌سازیها نشان داده‌اند كه با وجودی كه حالات احتمالی باعث ناپایداری نوسان اول در شرایط عدم حضور تجهیزات اضافی می‌شوند، اضافه كردن SMES و مقاومت ترمزی باعث پایداری پاسخ سیستم می‌شوند.
● استفاده از سیستم قدرت پایدار‌كننده (PSS)
فن‌آوری نقطه مقابل این روش، استفاده از پایدار‌كننده‌های سیستم قدرت (PSS) در هر كدام از ۵ واحد بزرگ در سال ۱۹۹۹ است. این تجهیزات میراكنندگی لازم را در هنگام خطاها فراهم كرده و تریپ تولید را در هنگام قطعی خطوط كاهش می‌دهند.
دستورالعمل تنظیم PSS از مشخصات پاسخ توانی ژنراتورها، شبیه‌سازی شده و برای هر كدام از ماشینها از پارامترهای مربوطه استفاده می‌شود.
شبیه‌سازیها با پایدار‌كننده‌های نصب شده در پرسك‌آیزل نشان می‌دهد كه روش PSS مانند SMES تریپ مورد نیاز را كاهش می‌دهد. خارج شدن خط ۳۴۵ كیلوولت و دِدریورپرسك آیزل به تنهایی به ۱۵۲مگاوات تریپ توان نیاز دارد تا اضافه بارها و نیز ناپایداریها مرتفع شوند.
اما قطع شدن خط ۱۳۸ كیلوولت در پرسك‌آیزل نیاز به تریپ انرژی به مقدار ۱۳ مگاوات بیشتر از مقدار لازم برا حذف اضافه بارها دارد. اگر چه این مقدار باعث تریپ یك واحد اضافه نسبت به حالتی كه از SMES استفاده شده نمی‌شود ولی باید یك واحد بزرگتر نسبت به حالت قبل، قطع شود. سطح انتقال توان ۵۰۰ مگاوات بوده و ۱۵۲ مگاوات از توان تولیدی پرسك‌آیزل بعد از قطع شدن خط تریپ می‌كند تا اضافه بارهای سیستم حذف شوند.
● مقایسه SMES با دیگر ذخیره‌كننده‌های انرژی
تاكنون به غیر از SMESها، UPS‌های گوناگونی با استفاده از باتری، خازن، چرخ‌گردان و دیگر فن‌آوریهای ذخیره‌سازی انرژی ساخته شده است. هر كدام از این فن‌آوریها از نظر ویژگیهایی مانند: میزان انرژی قابل ذخیره، بازده سیكل شارژ و دشارژ سیستم، تاثیرات محیطی، قابلیت اطمینان، سادگی استفاده و سرعت آماده به كار شدن، امكان استفاده در شبكه به عنوان بار راكتیو، یا تثبیت‌كننده فركانس و پایداركننده شبكه و تعدیل منحنی پیك‌بار و مدت زمانی كه می‌توانند قسمت اعظمی از انرژی را در خود نگه دارند، با یكدیگر تفاوت دارند. بعضی در تعداد مرتبه‌های شارژ و دشارژ، بعضی در سادگی و راحتی استفاده و بعضی در قیمت بر بقیه ارجحیت دارند. مسلم است كه در سطوح انتقال توان مساله میزان توان قابل ذخیره كه معمولاً در حد چند مگاوات است در درجه اهمیت بیشتری قرار دارد.
خوشبختانه سیستم SMES دارای تمام خصوصیات مذكور بوده و به راحتی می‌تواند در هنگام وقوع خطا میزان انرژی زیادی را در اختیار شبكه قرار دهد (تا چندین مگاوات در ثانیه)، در حالی كه سیستمهای چرخ‌گردان و باتریها فاقد این خصوصیت‌اند. همچنین SMES در مقایسه با دیگر وسایل دخیره‌كننده انرژی دارای بازده سیكل شارژ و دشارژ بهتری است كه این بازده حتی به بیش از ۹۵ درصد می‌رسد. مدت زمان نگهداری انرژی در SMES می‌تواند زیاد باشد در حالی كه سیستم‌های چرخ‌گردان و خازنها فاقد این خصوصیات‌ هستند.. تعداد دفعات شارژ و دشارژ در SMES نامحدود بوده كه بمعنی طولانی‌ بودن عمر آن است. عمر یك SMES به بیش از ۳۰ سال می‌رسد كه این مدت از عمر بهترین سیستم‌های دارای چرخ‌گردان و باتری بیشتر است. حجم و وزن اشغال شده برای ذخیره میزان زیادی از انرژی در سیستم‌های SMES از كلیه سیستم‌هایی كه تاكنون پیشنهاد شده به مراتب كمتر است.
یكی از مشكلات سیستم SMES قیمت زیاد آن است كه در قسمت بعدی به آن پرداخته خواهد شد. از دیگر مشكلات SMES می‌توان به میدان مغناطیسی قوی اطراف آن اشاره كرد كه احتیاج به لایه‌های محافظ مغناطیسی تا فاصله ۵ متری سلول SMES دارد، ولی خوشبختانه این میدان در حدی نیست كه برای سلامتی انسان مضر باشد.
● براورد هزینه‌ها و مزایای استفاده از SMES
به صرفه بودن نصب سیستم SMES در یك شبكه، زمانی قابل بررسی و ارزیابی دقیق است كه به بارهای تغذیه شونده و اهمیت پیوسته بودن برق آنها توجه شود. به عنوان مثال طی یك بررسی، هزینه قطعی برق در یك كارخانه اتومبیل‌سازی ماهانه ۰۰۰/۲۵۰ دلار بوده و این ضرر تا زمانی كه تعمیرات كلی در سطح كارخانه صورت گیرد ادامه خواهد داشت. همچنین هر قطع برق در یك كارخانه ساخت نیمه هادیها بین ۰۰۰/۳۰ تا یك میلیون دلار ضرر در بر خواهد داشت. همچنین قطع برق به مدت ۱۵ دقیقه هزینه‌ای برابر با ۲۴/۲۰ دلار به ازای میزان مصرف هر كیلووات ساعت برق بر كلیه كاربران كامپیوتر تحمیل خواهد كرد. قطع برق برای صنایع كوچك نیز هزینه‌هایی در بر دارد كه می‌توان مقادیر آن را از كتاب استانداردهای IEEE ۱۹۸۷-۴۶۶ استخراج كرد. همچنین تریپ دادن ناگهانی ژنراتور هم می‌تواند بسیار هزینه‌بردار باشد، به عنوان مثال خرابی یك ژنراتور بعد از ۲۰ بار تریپ كردن حتمی خواهد بود.
طی یك بررسی اجمالی در شبكه قدرت آمریكا مشخص شده است كه با پرداخت ۵/۱ تا ۳ سنت برای خرید هر دلار توان الكتریكی به شركتهای برق می‌توان كلیه بهینه‌سازیهای مربوط به شبكه قدرت را انجام داد. به عنوان مثال میزان خرید برق سالیانه توسط مشتریان در آمریكا در سال ۱۹۸۷، ۶/۸۵۳ میلیارد دلار بوده است.
بنابراین میزان پرداخت هزینه برای نصب سیستم SMES و بهینه‌سازی شبكه ۶/۲۵ میلیارد دلار در سال خواهد بود. برای به دست آوردن دید بهتر نسبت به هزینه یك سیستم SMES بررسی در مورد نصب یك سیستم SMES و همچنین نصب یك سیستم SMES به اضافه مقاومت ترمزی در محل پرسك‌آیزل انجام می‌شود.
سرمایه‌گذاری مربوط به SMES، شامل تجهیزات SMES، پایدار‌كننده فركانس و نیز هزینه نصب ایستگاه فرعی است. هزینه‌های همچنین شامل دستمزد كارگران، طراحی و مهندسی و سودی است كه می‌تواند از عدم نصب مولد‌های جدید به خاطر نصب سیستم SMES بدست آید. برای سیستم SMES با مقاومت ترمزی، هزینه مقاومت ترمزی و هزینه نصب آن نیز اضافه می شود. البته همان طور كه قبلاً هم ذكر شد به صرفه‌بودن نصب یك سیستم SMES به عوامل مهمی چون اهمیت مصرف‌كننده‌ها، اهمیت میزان حساسیت و هزینه تعمیرات ژنراتور تولید‌كننده‌ها، گستردگی شبكه و عوامل دیگر بستگی دارد كه باید بادقت و توجه بیشتری مورد بازبینی قرار گیرد.
● نتیجه‌گیری و پیشنهادات
قطع برق و مشكلات ناشی از نوسانات و اغتشاشات در شبكه قدرت در بردارنده عوارض و هزینه‌هایی هم برای تولید‌كننده و هم برای مصرف‌كننده است. از جمله تریپ دادن ناگهانی ژنراتور می‌تواند بسیار هزینه ‌بردار باشد. به عنوان مثال خرابی یك ژنراتور بعد از ۲۰ مرتبه تریپ كردن حتمی خواهد بود. همچنین قطع برق به مدت ۱۵ دقیقه هزینه‌ای برابر با ۲۴/۲۰ دلار به ازای میزان مصرف هر كیلووات ساعت برق بر كلیه كاربران كامپیوتر تحمیل خواهد كرد.
با توجه به پیشرفت روز‌افزون استفاده از ابررساناها و مزایای استفاده از سیستم SMES در شبكه‌های قدرت و همچنین در شبكه‌های فشار ضعیف كه پیش از این بیان شد، لازم است كه تحقیقات جدی‌تری در مورد ابررساناها و فن‌آوری ساخت SMES انجام شود. ساخت و نصب نسیستم SMES گرچه پرهزینه بوده و احتیاج به استفاده از فن‌آوریهای جدید در زمینه ابررساناها دارد ولی نصب آن در شبكه بسیار به صرفه است همچنین با توجه به گستردگی و یكپارچه بودن شبكه قدرت در ایران، نصب یك سیستم ذخیره‌كننده انرژی SMES در این شبكه از اهمیت خاصی برخوردار است. منحنی پیك‌بار در ایران حالت عادی نداشته و تفاوت سطح مصرف در ساعات حداكثر بار با دیگر اوقات بسیار زیاد است كه این مساله ایجاب می‌كند كه نیروگاههای جدیدی تنها برای ساعات حداكثر بار ساخته شده و به شبكه اضافه شوند. مزایای گسترش فن‌آوری SMES علاوه بر حل مشكل فوق باعث نفوذ و گسترش و پیشرفت فن‌آوری استفاده از ابررساناها در دیگر صنایع كشور همچون ساخت وسایل مدرن پزشكی، ساخت كابلهای ابررسانا، قطارهای معلق مغناطیسی (Maglev)، توپها و لانچرهای الكترومغناطیسی پرسهای مافوق سنگین، ساخت ماهواره‌ها، ساخت ابركامپیوترها و دیگر صنایع خواهد شد و می‌تواند كشور ما را از نظر علمی و صنعتی در سطح كشورهای پیشرفته دنیا قرار دهد.
منبع:برگردان و تلخیص: حسن مقبلی- رامین فرنیا
ماهنامه صنعت برق

f6rhad
22-02-2009, 00:42
سلام.اطلاعاتی درباره ردیاب خورسیدی می خواستم.ممنون

soroush56
07-03-2009, 08:10
سلام
یک مقاله به زبان انگلیسی در مورد کنتاکتور می خواستم.
متشکرم

scampboy
07-03-2009, 22:57
سلام عزيزان
تاپيكه بسيار عاليه . ميخواستم بدونم كسي نرم افزار شبيه ساز براي plc داره ؟ دوست دارم قبل از ترم جديد كمي با plc آشنا شم و در سطح پيشرفته (البته بدون كلاس عملي) ادامه بدم . از راهنمايي هاتونم پيشاپيش تشكر مي كنم .

f6rhad
07-03-2009, 23:57
سلام.اطلاعاتی درباره ردیاب خورسیدی می خواستم.ممنون

payam
08-03-2009, 10:26
سلام عزيزان
تاپيكه بسيار عاليه . ميخواستم بدونم كسي نرم افزار شبيه ساز براي plc داره ؟ دوست دارم قبل از ترم جديد كمي با plc آشنا شم و در سطح پيشرفته (البته بدون كلاس عملي) ادامه بدم . از راهنمايي هاتونم پيشاپيش تشكر مي كنم .

سلام . نرم افزار شبيه ساز گرافيكي براي plc هستش ، به نام AW sys:31:

Mohamma:D
10-03-2009, 17:45
مهندسين پي سي سلام:5:
من يه مقاله لاتين 3 يا 4 صفحه اي درمورد يه وسيله ابزار دقيق ميخوام
البته ترجيحاً در مورد ترانسميتر باشه يا هر وسيله ابزار دقيق ديگه
ممنون ميشم اگه كسي برام بزاره:11:

samanajan
13-03-2009, 19:11
مقاله در مورد

مقاله سیستمهای آنتن مرکزی

می خواستم با تشکر

payam
13-03-2009, 20:44
مقاله در مورد

مقاله سیستمهای آنتن مرکزی

می خواستم با تشکربرای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید


برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدبرای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

samanajan
13-03-2009, 21:58
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید


برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدبرای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدبا تشکر دوست عزیز

ولی این ها مقاله را داشتم یک چیزی می خواهم در حدود 10 صفحه و بالاتر

با تشکر

asmael
20-03-2009, 19:36
خب، اینم دومین مقاله در رابطه با پدیده کرونا که حاصل تحقیقات خودمه و جایی رو اینترنت کاملتر از این پیدا نمی شه!

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
سلام من اسماعیل ام می تونی مقالت رو بفرستی ASMAELeb@yahoo.com ممنونت میشم

maralz
27-03-2009, 23:01
سلام عزیزم
زود ناامید نشو
من از مطالبت استفاده کردم
آماده همکاریم
ممنون

desert_storm158
20-04-2009, 19:00
برا همکاری پایم.

desert_storm158
21-04-2009, 20:18
سلام
من یک مقاله انگلیسی همراه ترجمه فارسی درشاخه برق یا کامپیوتر میخوام
اگه کسی داشته باشه........

reza_aii63
22-04-2009, 18:54
سلام.نوشته ها بد نیست ولی مطمعنم بهتر میشه.من یه مقاله در باره حفاظت دیفرانسیل خطوط نیاز دارم.اگه کتابی هم میشناسید معرفی کنید ممنون می شم.

payam
28-04-2009, 18:57
سلام.نوشته ها بد نیست ولی مطمعنم بهتر میشه.من یه مقاله در باره حفاظت دیفرانسیل خطوط نیاز دارم.اگه کتابی هم میشناسید معرفی کنید ممنون می شم.

سلام :20:

اينارو ميتوني نگاه كني آپ كردم واست يه PDF هستش :


برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

موفق باشي :40:

aram2000
21-05-2009, 11:16
سلام دوست من واقعا خسته نباشي كارت حرف نداره

آشئین
24-05-2009, 13:27
سلام
اول از همه ممنون خیلی خوبه :33::33::33:
ولی من نتونستم هیچ کدوم از مقالات رو داونلود کنم:41: :41::41::41::41::41:
خیلی ناراحت شدم

payam
24-05-2009, 22:57
سلام
اول از همه ممنون خیلی خوبه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
ولی من نتونستم هیچ کدوم از مقالات رو داونلود کنم[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
خیلی ناراحت شدم


سلام دوست عزیز ؛ امکان داره لینک ها قدیمی باشند و از کار افتاده باشند . شما بگید روی کدوم لینک مشکل دارید تا راهنماییتون کنم ؛ یا لینک جدید بهتون بدم :)

Nakh0d4
30-05-2009, 20:38
كسي مي تونه يه سري مقاله فارسي در مورد موضوعات زير برام پيدا كنه؟
HVDC
تكنولوژي عايق
DRIVER THYRISTOR
موتور خطي
و هر چيز در مورد عايق و فشار قوي و موتور خطي:8:

payam
30-05-2009, 23:03
كسي مي تونه يه سري مقاله فارسي در مورد موضوعات زير برام پيدا كنه؟
HVDC
تكنولوژي عايق
DRIVER THYRISTOR
موتور خطي
و هر چيز در مورد عايق و فشار قوي و موتور خطي:8:

سلام عرض میشه .

در مورد HVDC ؛ مقاله ی فارسی در این حد موجوده :

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
البته خرد هست ؛ میتونه تکملیل تر هم بشه .
یکسری PDF زبان اصلی :

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
موتور های خطی :

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

اصول کارکرد ، کنترل و کاربرد موتورهای خطی در اتوماسیون و رباتیک

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

payam
02-06-2009, 17:37
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
كليدهاي قدرت به دو دسته تقسيم ميشوند :


1- كليد بدون قابليت قطع زير بار (سكسيونر)
2-كليد با قابليت قطع زير بار ( دژنكتور )


سكسيونر : سکسیونر باید در حالت بسته یک ارتباط گالوانیکی محکم و مطمئن در کنتاکت هر قطب برقرار می سازد و مانع افت ولتاز می شود.لذا باید مقاومت عبور جریان در محدوده سکسیونر کوچک باشد تا حرارتی که در اثر کار مداوم در کلید ایجاد میشود از حد مجاز تجاوز نکند .این حرارت توسط ضخیم کردن تیغه و بزرگ کردن سطح تماس در کنتاکت و فشار تیغه در کنتاکت دهنده کوچک نگهداشته می شود .

در ضمن موقع بسته بودن کلید نیروی دینامیکی شدیدی که در اثر عبور جریان اتصال کوتاه بوجود می آید .باعث لرزش تیغه یا احتمالاباز شدن آن نگردد.از این جهت در موقع شین کشی و نصب سکسیونر دقت باید کرد تا تیغه سکسیونر در امتداد شین قرار گیرد .بدین وسیله از ایجاد نیروی دینامیکی حوزه الکترومغناطیسی جریان اتصال کوتاه جلوگیری بعمل آید.


موارد استعمال سکسیونر:


همانطور که گفته شد اصولا سکسیونر ها وسائل ارتباط دهنده مکانیکی وگالوانیکی قطعات وسیستمهای مختلف می باشندودر درجه اول بمنظظور حفاظت اشخاص و متصدیان مربوطه در مقابل برق زدگی کار برده میشوند.بدین جهت طوری ساخته میشوند که در حالت قطع یا وصل محل قطع شدگي یا چسبندگی بطور واضح واشکار قابل رویت باشد .


از انجاییکه سکسیونر باعث بستن یا باز کردن مدارالکتریکی نمیشود برای باز کردن یا بستن هر مدار الکتریکی فشار قوی احتیاج به یک کلید دیگری بنام کلید قدرت خواهیم داشت كه قادر است مدار را تحت هر شرایطی باز کند و سکسیونر وسیله ای برای ارتباط کلید قدرت ویا هر قسمت دیگری از شبکه که دارای پتانسیل است به شین میباشد .طبق قوانین متداول الکتریکی جلوی هر کلید قدرتی از 1کیلوولت به بالا و يا هر دو طرف در صورتیکه ان خط از هر دو طرف پتانسیل می گیردسکسیونر نصب می گردد.

برای جلوگیری از قطع ویا وصل بی موقع ودر زیر بار سکسیونر معمولا بین سکسیونر وکلید قدرت چفت وبست(مکانیکی یا الکتریکی)بنحوی برقرار می شود که با وصل بودن کلید قدرت نتوان سکسیونر را قطع ویا وصل کرد. بر خلاف کلید های هوایی ،سکسیونرها قادر به قطع هیچ جریانی نیستند .آنها فقط در جریان صفر باز و بسته می شوند . این کلیدها اصولا جدا کننده هستند که ما را به جدا کردن کلیدهای قدرت روغنی ، ترانسفورماتوها، خطوط انتقال و امثال آنها از شبکه زنده قادر می سازند .سکسیونرها از لوازمات تعمیراتی وتغيير مسير جریان میباشند.
انواع سکسیونر :
1- سکسیونر تیغه ای یا اره ای
2- سکسیونر کشویی
3- سکسیونر دورانی
4- سکسیونر قیچی ای یا پانتوگراف
سکسیونر تیغه ای یا اره ای: برای قطع و وصل ولتاز و حفاظت مطمئن در زمان عملکرد استفاده می شود و بیشتر برای فشار متوسط کاربرد دارد . بر حسب میزان جریانی که از آن عبور می کند تیغه های آن می تواند از ساده به دوبل و از نوع تسمه ای به پروفیلی و میله ای و لوله ای تغییر یابد . نوع اهرمی آن در فشار قوی وفوق فشار قوی کاربرد دارد . این سکسیونر ها به دلیل وجود شرایط جوی و وجود تنش های مختلف بایستی طوری نسب شود که در اثر نیروی برف یا باد به راحتی وصل نگردد.


سکسیونر کشویی:

برای عملکرد ،سکسیونر در جایی استفاده می شود که عمق تابلو کم باشد . این سکسیونرها بیشتر به صورت میله ای در جهت عمودی قطع و وصل می شود و بیشتر در فشار متوسط کار برد دارد .


سکسیونر دورانی:
بیشتر در شبکه های 63Kv به بالا استفاده می شود و عملکرد این سکسیونر به صورت دو بازو در یک پل که جهت چرخش آنها 90 درجه معکوس همدیگر می باشند این نوع کلید در شرایط جوی نا مناسب مقاومت خوبی از خود نشان میدهد.


سکسیونر قیچی ای یا پانتوگراف: این نوع سکسیونرها بیشتر در شبکه فوق فشار قوی کاربرد دارند و به لحاظ آنکه هر قطب روی یک پایه سوار است لذا از نظر جایگیری در پست حجم کمتری اشغال می کند و بیشتر زیر خط فشار قوی نصب می گردد.


سکسیونر با قطع زیر بار : این سکسیونرها بدلیل جلوگیری از حجم زیاد پست و جلوگیری از مانور اپراتور و همچنین برای جلوگیری از اینترلاک (تنش) بین سکسیونر و دژنكتور طوری طراحی می شوند که برای قطع و وصل خطی کوچک و یا فیدرهای تغذیه و یا راه اندازی موتورهای فشار قوی و همچنین وصل آنها حدود 5/2 تا10 برابر قدرت قطع آنهاست و جریان قطع این کلیدها 2تا 5/2 برابر جریان نامی است . این نوع سکسیونرها دارای محفظه قطع ضعیفی می باشند که از نوع هوایی می باشند.


دژنكتور:
کلیدهای قدرت برای قطع جریانهای عادی و اتصال کوتاه طراحی می شوند .آنها مانند کلیدهای بزرگی رفتار میکنند که توسط شصتی های محلی و یا سیگنالهای مخابراتی توسط سیستم حفاظت از دور می توانند باز ویا بسته شوند . بنابر این ، کلیدهای خودکار در صورتی که جریان و ولتاز خط از مقدار تنظيم شده كمتر و يا بيشتر شوند , دستور قطع را از طريق رله دريافت مي كند.


مهمترین کلید های قدرت به شرح زیر می باشند :
کلید قدرت روغنی (OCBS)
کلید قدرت هوایی
کلید قدرت SF6
کلید قدرت خلا

کلید قدرت روغنی (OCBS):

این کلید از بک تانک فولادی پر از روغن عایقی تشکیل شده است.اگر اضافه باری به وجود آید ،پیچک قطع یک فنر قوی را آزاد می کند که سبب کشیده شدن میله عایق وباز شدن کنتاکت ها میگردد . به محض جدا شدن کنتاکت ها جرقه شدیدی ایجاد می شود که سبب تبخیر روغن در اطراف جرقه می گردد .

فشار گاز های داغ ایجاد اغتشاشی در اطراف کنتاکت ها میکند که سبب چرخش روغن خنک در اطراف قوس شده ،آن را خا موش می کند .

در کلیدهای پر قدرت مدرن قوس در مجاورت یک محفظه انفجار قرار میگیرد، به طوری که گازهای داغ سبب جریان شدید روغن می گردند . این جریان شدید در اطراف قوس برای خاموش کردن آن جاری می شود . سایر انواع کلیدهای قدرت به صورتی طراحی شده اند که قوس الکتریکی در آن توسط یک میدان مغناطیسی خودایجاد شده منحنی وار و طولانی می شود و به قوس در برابر یک سری بشقاب های عایقی دمیده می شود ، به طوری که قوس تکه تکه شده خنک می شود .


کلید قدرت هوایی:
این کلید ها مدار با دمیدن هوای فشرده با سرعت ما فوق صوت به کنتاکت های باز شده قطع می کنند . هوای فشرده در یک مخزن با فشار حدود MPa3 ذخیره شده و توسط یک کمپرسور در پست پر می شود . پر قدرتترین کلید قدرت می تواند جریانهای اتصال کوتاه 40 کیلو آمپر را در ولتاز خط 765 کیلو ولت را در مدت زمان 3 تا 6 سیکل در یک خط hz60 قطع کند . صدایی که از دمیدن هوا ایجاد می شود آن قدر بلند است که از صدا خفه کن در صورت نزدیکی کلید قدرت به مناطق مسکونی باید استفاده می شود .


کلید قدرت SF6:
این کلید کاملا بسته و با گاز عایق شده در هر کجا که فضا کم با شد مانند پست های اول شهر به کار می رود . این کلید ها از انواع دیگر با قدرت های مشابه خیلی کوچکتر و از کلید های هوایی نیز کم صداتر است.


کلید قدرت خلا:
این کلید ها با اصول متفاوتلی از دیگر کلید ها کار می کنند ، زیرا هیچ گازی برای یونیزه شدن در موقع باز شدن کنتاکت ها وجود ندارد . این کلیدها کاملا آب بندی می باشند ودر نتیجه ساکت بوده وهیچ گاه در معرض آلودگی هوا قرار نمی گیرند . ظرفیت قطع انها به حدود kv 30 محدود می شود و برای ولتازهای بالاتر از اتصال سری چند کلی استفاده می شود . از این کلیدها اغلب در سیستم های مترو استفاده می شود.


.

peter-se
06-06-2009, 09:43
سلام اقا پیام خداییش دمت گرم انصافا تقریبا انسان فعال مثل شما تو فروم ها خیلی نادره .مدیریت بخش برق هم برای شما کمه چون تا جایی که من میبینم فقط شما در حال رفع و رجوع مشکلات دوستان هستید

payam
22-06-2009, 16:51
CT
چون جریان خطوط زیاد می باشد و نمی توان مستقیما آن را اندازه گرفت با استفاده ازاین دستگاه از جریان نمونه برداری میکنند.این دستگاه به صورت سری در مدار قرار می گیرد.همچنین برای ایزوله شدن شبکه های فشار قوی از سیتم های اندازه گیری و حفاظت از این وسیله استفاده می شود.
CVT
به موازات برقگير اين دستگاه نصب مي گردد و علت استفاده آن براي سد كننده فركانس 50 هرتز براي سيستم مخابراتي و اندازه گيري ولتاژ و محافظت براي رله ها مورد استفاده قرار مي گيرد و فرق آن باPT اين است كه پي تي فقط براي اندازه گيري و حفاظت مورد استفاده قرار مي گيرد.
PLC
روشی است که سیگنال های مخابراتی را از یک پست یا نیروگاه توسط خطوط فشار قوی ارسال کرده و در پست یا نیروگاه دیگر دریافت می کنند.PT
چون ولتاژ خطوط زیاد می باشد و نمی توان مستقیما آن را اندازه گرفت با استفاده ازاین دستگاه از ولتاژ نمونه برداری میکنند.این دستگاه به صورت موازی در مدار قرار می گیرد.همچنین برای حفاظتی که نیاز به نمونه ولتاژ مانند رله های ولتاژی مانند رله های اندر ولتاژ یا آور ولتاژ و رله دیستانس دارد استفاده می شود.
REF رله
این رله مشابه رله دیفرانسیل می باشد و برای اتصالیهای فاز با زمین در داخل ترانس به کار می رود و به طور جداگانه در دو طرف ترانس نصب می شود.
SF6 كليد
كليدي كه در آن براي خاموش كردن جرقه ناشي از قطع و وصل از گاز خاموش كننده ای استفاده مي شود كه آن گاز SF6
ناميده مي شود.
V.A
برای نشان دادن قدرت ترانس از واحد ولت آمپر استفاده می شود.(توان ظاهري)
V.A.R
واحد اندازه گیری توان راکتیو می باشد.

استراکچر
استراکچر پایه های فلزی که نگهدارنده تجهیزات در پست می باشند.
آلارم
به محض عملکرد رله یا به وجود آمدن شرایط غیر عادی در مدار این دستگاه با به صدا در آوردن آژیر اپراتور را از وجود شرایط غیر عادی مطلع می کند.
آمپر
واحد اندازه گیری جریان آمپر می باشد.
آمپرمتر
برای اندازه گیری جریان از آمپرمتر استفاده می شود که این دستگاه به صورت سری در مدار قرار می گیرد.
اونت ركوردر
دستگاهي است كه وقايع وحادثه هارادر پستها ثبت مي كند.
اينكامينگ
ورودي ترانس مي باشد.(خروجي اصلي ترانس كه كليه فيدرهاي خروجي از آن تغذيه مي شوند).
اینتر لاک
برای جلوگیری ازمانور اشتباه معمولا بین سکسیونرها و بریکر چفت و بست مکانیکی یا الکتریکی قرار می گیرد.كه از آن به عنوان اينترلاك نام برده مي شود.
اینورتر
این دستگاه ولتاژ مستقیم را به متناوب تبدیل می کند. مورد استفاده آن برای مصارف اضطراری و پر اهمیت در پست می باشد.
باطری
به مجموعه ای از سلول ها که در آنها فعل و انفعالات الکترو شیمیایی قابل رفت و برگشت صورت می گیرد باطری می گویند که هر سلول متشکل از صفحات مثبت و منفی و ماده ای بنام الکترولیت که محلول از 8 قسمت آب و 3قسمت اسید سولفوریک غلیظ می باشد.
باطری خانه
محل قرار گرفتن باطري در پست را باطريخانه گويند.

برقگیر
به منظور حفاظت از شبكه در مقابل اضافه ولتاژها وتخليه آنها به زمين از برق گير استفاده مي شود .اضافه ولتاژهائي كه در شبكه ايجاد مي شوند يا ناشي از عوامل خارجي بوده نظير ساعقه ويا ناشي از اختلالات داخلي سيستم نظير– قطع ناگهان بار-. سوئيچينگ- اتصال كوتاه،عدم تنظيم ريگلاتوري ولتاژ وغيره
.برقگیر در ابتدای پست وطرفين ترانس و در شبکه توزیع در ابتدای خط و در مسیر خط نصب می شود.
بریکر
کلید قدرتی است که در موقع لزوم جريان عادي شبكه ودر موقع خطا جريان اتصال كوتاه وجريان زمين را سريع قطع نمايد این کلید قطع جریان را در یک فضای عایق انجام می دهد بنابراین این کلید میتواند در زیر بار قطع کند.
كپسول اطفاء حريق
كپسول هايي كه در پست نصب گرديده و در داخل آن مواد خاموش كننده آتش مانند پودر و گاز مي باشد و براي خاموش كردن انواع آتش از آن استفاده مي شود.
بی سیم

بی سیم دستگاهی که برای ارتباطات صوتی استفاده می شود.
پارالل کردن ترانس یا ژنراتور
یعنی موازی کردن دو ترانس فورماتور یا دو ژنراتور با هم که هدف از پارالل کردن بالا بردن ضریب اطمینان شبکه و تعدیل بار بین خطوط و ترانس ها وژنراتورها و استفاده مناسب از قدرت و ظرفیت تجهیزات می باشد.
پست
محلی که در آنجا تبدیل ولتاژ انجام گرفته یا کلید زنی صورت می پذیرد.
پلاک ترانس
پلاکی است که بر روی ترانس نصب می شود و اطلاعاتی را در مورد ترانس از قبیل ضریب قدرت سیم بندی ترانس سال ساخت کشور سازنده ولتاژ وجریان نامی و...را نشان می دهد.
تپ چنجر
وسیله ای است که با تغییر دادن سبب تغییر ولتاژ خروجی ترانس می گردد.این وسیله بیشتر در طرف فشار قوی ترانس نصب می شود.
ترانس مصرف داخلی
برای مصرف داخلی پست(،روشنایی،شارژر،تغذیه رله ها وتجهیزات ارتباطات راه دوراز اين ترانس) استفاده مي شود.
ترانس نولساز
به منظور ایجاد نقطه نول مصنوعی و در طرف مثلث ترانس ها و حفاظت ثانویه ترانس از ترانس نولساز استفاده می شود.
ترانسفورماتور
وسیله ای است که انرژی الکتریکی توسط القاء متقابل تبديل مي كنند و می تواند ولتاژ کم را به زیاد و بالعکس تبدیل نماید.
ترمومتر
برای اندازه گیری درجه حرارت از این دستگاه استفاده می شود
تست پلاك
ترمينال هايي است كه در مواقع تست و تنظيم رله ها مورد استفاده قرار مي گيرد تا نيازي به قطع بريكر نباشد.
استیک
وسیله عایقی است برای باز یا بستن فیوز کتد یا گراند سیار از آن استفاده می شود.
خازن
جهت بالا بردن ولتاژ،جهت جبران بار راکتیو كه در پستهاي فوق توضيع استفاده ميگردد.
خط انتقال
جهت انتقال جریان برق،جهت تبادل اطلاعات و جهت تبادل پیام با نصب سیستم PLC
ديسپاچينگ
مركز كنترل پستهاي انتقال و نيروگاهها ميباشد.(ثبت وقايع ايستگاهها،فرمان قطع و وصل ،روئيت مقادير (جريان و ولتاژو...)).از وظائف آنهاست
دیزلخانه
جهت تامين مصرف داخلي پست در زماني كه پست بي برق شده باشد
دیفکت
در صورت به وجود آمدن اشكالي در تجهيزات جهت رفع عيب آن اين برگ تكميل و به گروه تعميرات ارجاع داده مي شودتا رسيدگي گرددو رفع عيب شود.
رادیاتور ترانس
مخزنی است که در آن آب یا روغن در حال گردش وجود دارد که در اثر گردش دررادياتورآب يا روغن خنک شده و باعث خنك شدن ترانس مي شود.
راکتور
به منظور کاهش ولتاژ شبکه در مواقع افزایش ولتاژ شبکه(غیر عادی شدن ولتاژ) از راکتورها که جذب کننده بار راکتیو هستند استفاده می گردد.( جهت کاهش ولتاژ).
رله استند بای
وقتی که یک اتصال زمین بر روی فیدرهای خروجی باقیمانده و حفاظت فیدرهای مذکور عمل نکند این رله به عنوان پشتیبان حفاظت ها عمل کرده وفرمان قطع را به طرف اولیه و ثانویه ترانس داده و باعث خارج شدن ترانس
می شود.
رله بوخهلتس
این رله بین مخزن ترانس و کنسرواتور نصب می گردد.در اتصالی های شدید داخلي ترانس گازهای زیاد همراه با جهش روغن ایجاد شده که فشار حاصله در رله بوخهلتس باعث عملکرد رله و تریپ ترانس می شود.
رله تانک پروتکشن
برای حفاظت ترانس در مقابل اتصالی با بدنه از آن استفاده می شود.
رله جریان زمین
رله اي است که مانند رله جریان زیاد عمل می کند و اتصالیهای فاز به زمین را تشخیص داده و عمل می کند.
رله جریان زیاد
وقتی که جریان ورودی رله از ستینگ آن بالاتر رود این دستگاه بدون تاخیر فرمان لازم را صادر می کند.
رله جهتی
از جنس رله های توانی می باشند که بر اساس زاویه بین بردارهای ولتاژ وجریان عمل می کند.مانند رله جریان توان که برای جلوگیری کردن از موتوری شدن ژنراتور به کار می رود.
رله حفاظتی
دستگاهی که به طور خودکار جهت تشخیص خطا در شبکه، حس کردن خطا،نشان دادن خطا وفرمان جدا کردن بخش معیوب بکار می رود.
رله دیستانس
از لحاظ هر پست هر نقطه از شبکه دارای یک امپدلنس می باشد.که با به وجود آمدن خطا جای این نقاط در صفحه جابجا می شود باشناسایی جابجایی این نقاط می توان به خطا پی برد وآن را شناسایی کرد.این رله معمولا دارای سه ناحیه عملکرد می باشدو بر روي خطوط انتقال نصب ميگردد و نقطه اتصالي بوجود آمده بر روي خط را مشخص مي نمايد
رله دیفرانسیل
با نمونه برداری از جریانهای دو طرف ناحیه حفاظت شده و مقایسه آن با یک مقدار مشخص شده می تواند خطا را شناسایی و فرمان لازم را صادر کند.
رله ريكلوزر
اين رله بر روي خطوط نصب ميگردد تا درهنگام قطع در صورتي كه علت قطع گذرا و لحظه اي بوده بعد از مدت زمان تعريف شده روي آن فرمان وصل را به صورت اتوماتيك صادرنمايد.
رله فشار شكن
در صورتيكه فشارروغن يا گاز از حد تعريف شده بيشتر شود اين رله باعث تخليه اضافه فشار مي شود.
رله های توانی
این رله ها بر اساس توان عمل می کنند به عنوان مثال رله هایی که جهت توان را اندازه گیری می کنندیا رله هایی که توان اکتیو و راکتیو را اندازه گیری می کند.
رله کمبود ولتاژ
این رله هنگامی عمل می کند که ولتاژاز مقدار نامی پایین تر بیاید.معمولا آن را روی 80% مقدار نامی تنظیم می کنند.
سكسيونرسر خط
جهت باز كردن خط از پست در صورتي كه جريان از روي خط برداشته شده باشد و بريكر در ايستگاه مربوطه قطع باشد.
سکسیونر
کلید قدرتی است که برای قطع و وصل ولتاژبه کار می رود این کلید نمی تواند جریان برق را در زیر بار قطع کند.
سکسیونر ارت

به منظور ایمنی افرادی که روی خط انتقال و تجهیزات پست کار می کنند و همچنین تخلیه بارهای باقی مانده روی خطوط در ابتدای خطوط وپست های فشار قوی از سکسیونر ارت استفاده می شود.
سکسیونر بای پاس
سکسیونری است كه برای ارتباط بین دو باس بار از آن استفاده می کنند.
سیستم خنک کنندگی ترانس
جهت کاهش درجه حرارت ترانس ها و افزایش بازدهی و راندمان ترانسها از سیستم خنک کنندگی مختلفی بسته به قدرت و نوع ترانسها به کارگرفته می شود
سیلیکاژل
جهت جلو گيري از نفوظ رطوبت به ترانس ها از سنگ سیلیکاژل استفاده می شود در حالت عادی رنگ آن آبی می باشد و در صورت تغییر رنگ آن باید تعویض گردد.
شین یا باس بار
تمام سیم ها و کابل های یک نیروگاه یا ایستگاه که ولتاژ مساوی دارند با یک شمش یا باسبار در هر فاز به هم متصل می شوند و سپس با تبدیل ولتاژتوسط ترانسفورماتور به ولتاژدیگر تبدیل و به باسبارهای دیگر منتقل می شود.
صفحات هم پتانسيل
شبكه هاي آهني هستندكه زير پاي اپراتورها در بعضي نقاط مانند زير سكسيونرها و بريكرها براي از بين بردن ولتاژ تماس مورد استفاده قرار مي گيرد.
صفحه آلارم
صفحه ای است که دارای چراغهایی در هر خانه است که در آن عملکر رله ها و تجهیزات حفاظتی نشان داده می شود و به محض عمل کردن رله چراغ مربوط به آن رله در صفحه آلارم روشن می شود.
ضريب قدرت
ضريب قدرت يا كسينوس في ،كسينوس زاويه بين بردار توان اكتيو و توان ظاهري مي باشد.
فاز متر
وسیله است که دارای لامپ مخصوص می باشد و با تماس با خطوط انتقال با روشن یا خاموش شدن این لامپ می توان به برقدار یا بی برق بودن خط پی برد.
فالت رکوردر
دستگاهی است که برای ثپت کردن خطاهای به وجود آمده ازآن استفاده می شود.اين دستگاه خطا ها را به صورت نموداري ثبت مي كند.
فایر باکس
شامل یک جعبه می باشد جهت اتفا حريق که در داخل آن یک قرقره بزرگ و یک سر لوله با تعداد معینی لوله نواری در اندازه 20 متری وجود دارد این جعبه به صورت عمودی یا افقی نصب می شود.و بهترین فاصله برای نصب ان در داخل از کف تقریبا 70 سانتی متر است.
فرم اجازه کار
مسئول ايستگاه با روئيت فرم درخواست انجام كار كه به تاييد گروه تعميرات ،بهره برداري،ديسپاچينگ رسيده باشد فرم اجازه كار صادر مي نمايد و مشخص كننده محل هاي قطع تجهيزات همراه با حصار كشي و قفل تجهيزات خاموش شده تحويل گروه تعميرات مي نمايد.
فرم درخواست انجام کار
اين فرم داراي سه قسمت 1-درخواست گروه تعميرات 2-تاييد بهره برداري3-تاييد ديسپاچينگ مي باشد كه در تاريخ مشخص شده و مدت زمان انجام كار و مشخص شدن تجهيزاتي كه قطع شوند مي باشد و توسط گروه تعميرات به ايستگاه آورده مي شود.
فرکاس متر
برای اندازه گیری فرکانس شبکه از فرکانس متر استفاده می شود.این دستگاه به صورت موازی در مدار نصب می شود واحد فرکانس هرتز می باشد.
فرکانس
تعداد سیکل های صورت گرفته را در مدت زمان یک ثانیه فرکانس گویند. واحد فرکانس هرتز می باشد
فن
وسیله ای است که با انرژِی الکتریکی هوا را به سمت ترانس می دمد تا ترانس خنک شود.
فن ترانس

وسیله ای است که جهت خنک کردن سیم پیچ ترانس ازآن استفاده می شود و به دو صورت اتوماتیک و دستی در مدار قرار می گیرد.
قدرت نامی ترانس
قدرت اسمی ترانس مساوی حاصل ضرب جریان ثانویه اسمی و ولتاژ ثانویه اسمي می باشد. مقادیر استاندارد قدرت اسمي عبارتند از 2.5-5-10-15-30
كارت حفاظت دستگاه
كارتي كه براي حفظ دستگاه از آسيب بيشتر وپايداري شبكه برق و جلوگيري از صدمات جنبي مورد استفاده قرار مي گيرد.كاربرد آن در زماني است كه مسئول ايستگاه وضعيت نا مطلوبي را مشاهده كند،براي جلوگيري از صدمات بيشتر اين كارت صادر مي شود و بر روي كليد قطع و وصل تجهيز قرار مي گيرد.
كارت حفاظت شخصي
كارتي كه براي صدور آن عمليات بي برق شدن و جداسازي صورت مي گيرد،درنتيجه اين عمليات محيط كار ايمن مي شود.مورد كاربرد آن زماني است كه گروههاي تعميراتي تصميم به تعمير بخشي از سيستم را مي گيرندبا تكميل كارت با هماهنگي امورهاي ذيزبط بدون انرژي برق گرديده و با حصاركشي تحويل گروه متقاضي مي گردد.
گراند سیار
در مواقعی مانند کار گروه تعمیرات بر روی خطوط بعد از بی برق کردن خط ها
،جهت اطمینان از بی برق بودن خط و تخلیه بار های الکتریکی احتمالی به زمین از گراند سیار استفاده می کنند.
گروه برداری
اتصالات مختلف برای ترانس وجود دارد که به 4 گروه عمده تقسیم می شود ، که طرف فشار قوی ترانس با حرف بزرگ ،طرف فشار ضعيف با حرف كوچك و عدد نشان داده شده كه در عدد 30 ضرب مي شود و حاصل ضرب بدست آمده نشان دهنده زاويه اختلاف فاز بين ولتاژهاي طرف اوليه و ثانويه ترانس مي باشد.
گیج روغن
برای نشان دادن سطح روغن ترانس از این دستگاه که بر روی ترانس نصب است استفاده می شود.
لاین تراپ
این دستگاه سیم پیچ قطوری است که با یک خازن موازی شده است و در داخل سیم پیچ استوانه شکل قرار دارد و با آن موازی است و چون خازن با سیم پیچ موازی می باشد فقط در یک فرکانس خاص بنام فرکانس تشدید جریان مینیمم می شود.اگر مقدار سلف و خازن را طوری انتخاب کنیم که فرکانس تشدید روی فرکانس کاربر بیفتد، آنوقت سیگنال های مخابراتی چون جریان خیلی کم می شود نمی تواند وارد پست شودولی برق فشار قوی (50 هرتز) چون جریانش خیلی بالا است وارد پست می شود.
مقره
برای اتصال هادی های خطوط انتقال به دکل های که دارای ولتاژ زیادی نسبت به بدنه دکل و نسبت به یکدیگر می باشند از وسایل مجزا کننده استفاده می شود.که این وسایل عمدتا به صورت مقره استفاده می شود.
میتر
دستگاهی است که برای اندازه گیری ولتاژ،جریان،بار اکتیو،راکتیو ،فرکانس و....استفاده می شود.
نسبت تبديل
كميت الكتريكي كه براي تبديل ولتاژ يا جريان به مقادير كمتر يا بيشتر مورد نظر مورد استفاده قرار مي گيرد.
نمراتور برقگیر
سنجش تعداد عملکرد برق گیر را نشان می دهد که به منظور تخمین باقی مانده عمر برقگیر و تعیین محل عبور خط از نظر تعداد دفعات رعد و برق و اضافه ولتاژها از آن استفاده می شود.
هرتز
واحد اندازه گیری فرکانس هرتز می باشد
وات
واحد اندازه گیری توان اکتیو می باشد.
وات متر
برای اندازه گیری توان حقیقی یا اکتیو از وات متر استفاده می شود.وات متر یک سیم پیچ جریان که به طور سری در مدار قرار می گیرئ و در یک سیم پیچ ولتاژ که به صورت موازی در مدار قرار می گیرد، می باشد.
ولت
واحد اندازه گیری ولتاژ می باشد

ولت متر
برای اندازه گیری ولتاژ ، باید ولت متر را به صورت موازی با آن قرار داده، در صورتی که بخواهیم ولتاژ شبکه را در تابلو اندازه گیری کنیم بایستی دو سر ولت متر را در شبکه فشار ضعیف به شین های مورد نظر و در مورد شبکه های فشار قوی از طریق ثانویه ترانس ولتاژها به ولت متر اتصال دارد.
ولتاژ یا جریان نامی
حداكثر ولتاژ يا جرياني است كه در حالت كار نرمال سيستم به شبكه اعمال شده و تجهيزات مي توانند به طور دائم آن را تحمل نمايند.
کابل
هر نوع هادی که بتواند جریان برق را از داخل خود عبور داده و توسط مداری از محیط اطراف خود عایق شده باشد بطوریکه ولتاژ روی سطح عایق نسبت به زمین برابر صفرو سطح سیم یا هادی نسبت به زمین دارای ولتاژ فازی باشد کابل نامیده می شود.
کارت احتیاط
كارتي است كه براي صدور آن عمليات بي برق شدن وجداسازي صورت نمي گيرد،در نتيجه هيچ حفاظتي را تضمين نمي كند.كاربرد آن در شرايطي است كه گروههاي يي در كنار خطوط گرم مي خواهند مشغول به كار شوند اين كارت توسط متقاضي از ايستگاه درخواست مي شود و مفهوم آن اينست كه اگر حين كار گروه در طول خط،كليد خط در ايستگاه قطع شد كليد خط در ايستگاه بدون هماهنگي با متقاضي صدور كارت نبايد وصل گردد.
کارت فرم ضمانتنامه
كارتي كه براي صدور آن عمليات بي برق شدن و جداسازي صورت مي گيرد،درنتيجه اين عمليات محيط كار ايمن و تضمين مي شود.كاربرد اين كارت زماني است كه گروههاي تعميراتي تصميم به تعميربخشي از سيستم را مي گيرند. بعد از تكميل كارت اين بخش با هماهنگي امورهاي ذيربط و بدون انرژي نمودن قسمت هاي الكتريكي و غير فعال نمودن قسمت هاي مكانيكي و با حصار كشي و قفل به تجهيزات تحويل گروه متقاضي مي شود.
کسینوس فی متر
در نیروگاه ها و کارخانجات بزرگ باید ضریب قدرت مدار تحت کنترل باشد که برای اندازه گیری آن از کسینوس فی متر استفاده می شود.این دستگاه دارای دو سیم پیچ متحرک و یک سیم پیچ ثابت می باشد.سیم پیچ ثابت سر راه جریان و سیم پیچ های متحرک به صورت موازی در مدار قرار می گیرند.
کمپرسور
برای فشرده شدن هوا و ذخیره شدن در یک تانک مورد استفاده قرار میگیرد تا با صدور فرمان به میله متحرک کلید منتقل شود و باعث قطع و وصل کلید های نوع خلا شود.
کنتاکتور
کلید های الکترو مغناطیسی هستند که مهمترین جزء مدارهای فرمان می باشند که تشکیل شده از یک مغناطیس الکتریکی که یک قسمت از هسته آن متحرک بوده و توسط فنری از قسمت ثابت جدا نگه داشته می شود و یک سری کنتاکت عایق شده از یکدیگر به آن متصل می باشند و با آن حرکت می کنند.
کنتور
برای اندازه گیری انرژی اکتیو و راکتیو از کنتورها استفاده می شود.اتصال کنتورها در شبکه فشار ضعیف به صورت مستقیم و در شبکه های ولتاژ بالا از طریق ترانس های ولتاژ وجریان انجام می گیرد.
کنورتور
این دستگاه ولتاژمتناوب را به مستقیم تیدیل می کند.مورد استفاده آن برای یکسو سازها و شارژر می باشد.
کوپلینگ
کلید قدرتی است که برای ارتباط دو باس سکشن از آن استفاده می شود.
TCS رله
رله نظارت كننده برعملكرد قطع و وصل بوبين مي باشد.
نقشه تك خطي
نقشه تك خطي نقشه تك خطي تجهيزات كل ايستگاه مي باشد.كه شماره ديسپاچينگي آن با موقعيت نصب آن در نقشه مشخص شده است.

payam
23-06-2009, 14:08
کتاب حفاظت سیستمهای الکتریکی
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
حجم : 1.3 مگابایت

amir.rahdar
14-07-2009, 15:07
سلام کسی می تونه یه مقاله در مورد کسینوس فی متر بده؟

payam
15-07-2009, 12:19
سلام کسی می تونه یه مقاله در مورد کسینوس فی متر بده؟
کسینوس فی متر
در نیروگاه ها و کارخانجات بزرگ باید ضریب قدرت مدار تحت کنترل باشد که برای اندازه گیری آن از کسینوس فی متر استفاده می شود.این دستگاه دارای دو سیم پیچ متحرک و یک سیم پیچ ثابت می باشد.سیم پیچ ثابت سر راه جریان و سیم پیچ های متحرک به صورت موازی در مدار قرار می گیرند.
چیز زیادی در موردش یافت نکردم .

rezabahaly
20-07-2009, 10:23
خيلي عالي بود مرسي.

shy_majid_ir
23-07-2009, 16:34
سلام درموردسلول خورشیدی واینورتورهای آن 1مقاله 80صفحه ای یا بیشتر میخوام خیلی نیازمندم واسه پروژم

payam
23-07-2009, 16:47
سلام درموردسلول خورشیدی واینورتورهای آن 1مقاله 80صفحه ای یا بیشتر میخوام خیلی نیازمندم واسه پروژم

80 صفحه واسه این موضوع تخصصی خیلی زیاده باید ریز ریز دنبال مطلب بگردی

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

به زبان فارسی هم مطلب دست و پا گیری پیدا نمیشه !

payam
30-07-2009, 13:47
FAN generator ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] file%2F72304813%2F4b574eff%2FFAN_GENERATOR.html)
مفهوم FACTS و ملاحظات کلی سیستم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] file%2F69106239%2Fbd4f7d51%2F1231.html)

payam
30-07-2009, 13:50
ترانسفورماتور های هرمتیک و کاربرد آنها در شبکه های توزیع ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

استفاده از بنتونیت اکتو راهکاری در جهت کاهش مقاومت زمین ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

کنترل برداری موتور القایی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

کاربرد کامپوزیت ها در ساخت ادوات برقی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

SVC ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

منبع megatoron.com

hell_girl2007
05-08-2009, 11:19
سلام من یه سوال دارم امسال می خوام تایین رشته کنم می خواستم بدونم کدوم گرایش برق بهتره بازار کارش هم خوبه اگه راهنمایی کنید ممنون می شم

anti_girl
05-08-2009, 14:58
رشته برق بهترينش قدرت بعد كنترل ابزار دقيق بعد انتقال قدرت بعدش هم الكترونيك.....!

sattari66
22-08-2009, 15:32
متاسفانه هیچ کدام از لینکها معتبر نیست

payam
14-09-2009, 23:30
سلام . اگر لينك مورد نظر شما معتبر نيست ؛ دليلش هيچ چيز نيست به جز اينكه اون فايل از سرور پاك شده ( تاريخ مصرف دارن فايل هاي آپلود شده ) . پس دوستان اگر لينك مقاله اي رو لازم دارن ؛ درخواست بدند . انشالاه لينك ديگه اي واسش پيدا ميشه .

موفق باشيد . . /

funespell2000
09-10-2009, 09:51
من مقاله ای درباره عملکرد و طراحی فیلترهای فعال می خوام اگه کسی می تونه راهنمائی کنه ممنون می شم
با سپاس

ostadonline
22-10-2009, 10:05
سلام. نمیدونم جایش اینجا هست یا نه.
من مقاله ای کوتاه در مورد معرفی رشته برق قدرت به زبان انگلیسی میخوام. ممنون میشم اگه زودتر کمک کنید.
پیشاپیش متشکرم...

Amin.P30
22-10-2009, 11:08
دوستان سلام.... 2 تا (تحقیق) میخواستم....
1-برای درس ماشین مخصوص در باره ی موضوعات(ماشین های تکفاز-موتور های بدون جاروبک یا .....)
2-.برای درس رله و حفاظت رشته برق صنعتي درباره موضوعات(حفاظت Jترانسفورماتور ها يا نقش برق گير در حفاظت يا حفاظت ديستانس يا تشخيص خطا يا يا حفاظت ژنراتور يا حفاضت اضافه جريان و اتصال زمين يا حفاظت باسبارها يا بررسي عوامل اصلي در قطع و وصل جريان يا ارتينگیا یا ...)
ممنون میشم... word باشه(PDF هم مشكل نداره) ....بازم ممنون

professor
25-10-2009, 10:33
دوستان من یه مطلب راجع به تئوری بازی در بازار برق میخوام.. ممنون میشم..

payam
25-10-2009, 18:52
سلام. نمیدونم جایش اینجا هست یا نه.
من مقاله ای کوتاه در مورد معرفی رشته برق قدرت به زبان انگلیسی میخوام. ممنون میشم اگه زودتر کمک کنید.
پیشاپیش متشکرم...

سلام دوست من .

لينك هاي زير رو ببينيد .


Electrical engineering ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])


Power engineering ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

What Does a Electrical Engineer Do? ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])موفق باشيد .

payam
25-10-2009, 19:11
دوستان سلام.... 2 تا (تحقیق) میخواستم....
1-برای درس ماشین مخصوص در باره ی موضوعات(ماشین های تکفاز-موتور های بدون جاروبک یا .....)
2-.برای درس رله و حفاظت رشته برق صنعتي درباره موضوعات(حفاظت Jترانسفورماتور ها يا نقش برق گير در حفاظت يا حفاظت ديستانس يا تشخيص خطا يا يا حفاظت ژنراتور يا حفاضت اضافه جريان و اتصال زمين يا حفاظت باسبارها يا بررسي عوامل اصلي در قطع و وصل جريان يا ارتينگیا یا ...)
ممنون میشم... word باشه(PDF هم مشكل نداره) ....بازم ممنون

سلام .

موتور هاي الكتريكي ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] D8%AA%D8%B1%DB%8C%DA%A9%DB%8C#.D9.85.D9.88.D8.AA.D 9.88.D8.B1.D9.87.D8.A7.DB.8C_AC_.D8.AA.DA.A9_.D9.8 1.D8.A7.D8.B2)

اين هم PDF كامل در مورد موتور هاي DC بدون جاروبك
27630

حفاظت ترانزيستور ها ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 9%85%D8%A7%D8%AA%D9%88%D8%B1/)
ﺭﻭﺵ ﺣﻔﺎﻇﺖ ﺍﺯ ﺗﺮﺍﻧﺴﻔﻮﺭﻣﺎﺗﻮﺭ ﺧﺸﻚ ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

اميدوارم كافي بوده باشه . موفق باشي :20:

elfy
06-11-2009, 11:35
سلام خدت دوست خوبم پیام جان که زحمت زیادی واسه این انجمن میکشه

اقا استاد ما در مورد جریان اتصال کوتاه از من تحقیق خواسته چیزی در موردش نداری که جریان اتصال کوتاه چی هست کجا کاربرد داره در حد 5 6 صفحه خیلی حیاتی هست تا هفته دیگه باید بدم تحویل

elfy
06-11-2009, 15:05
در ضمن در مورد اینا هم مطب میخواستم
انواع اتصال کوتاه در شبکه ی قدرت

اثرات مخرب اتصال کوتاه

دلایل اتصال کوتاه

روش های مقابله با اتصال کوتاه

انواع رله های حفاظتی

elemon
21-11-2009, 13:11
سلام
من مقاله ای در مورد یکی از سنسورهای حرارتی یا فشار یا... که همه چیز رو در موردش توضیح داده باشه می خواستم اگه کاتالوگش رو هم بزارین خیلی ممنون میشم

payam
22-11-2009, 16:57
سلام
من مقاله ای در مورد یکی از سنسورهای حرارتی یا فشار یا... که همه چیز رو در موردش توضیح داده باشه می خواستم اگه کاتالوگش رو هم بزارین خیلی ممنون میشم

سلام دوست من .

تاپیک زیر رو مطالعه کنید :

بحث در مورد انواع سنسور ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

موفق باشید .

sadra_sdr
27-11-2009, 14:36
خيلي لطف ميكنين اگه يه مقاله در مورد مدارها يا دستگاه هاي محافظ لوازم برقي برام تهيه كنين. مرسي

ZARABAN21
22-12-2009, 11:57
باسلام خدمت شما دوست عزیز
من يه مقاله در مورد انواع مبدل هاي الکتريکي DCبهAC قدرت بالا مي خواستم
با تشکر فراوان :10:

payam
26-12-2009, 14:28
خيلي لطف ميكنين اگه يه مقاله در مورد مدارها يا دستگاه هاي محافظ لوازم برقي برام تهيه كنين. مرسي

سلام دوست من .

توضيح و نحوه ي عملكردشون رو اگه مورد بحث قرار بديم ؛ زياد نميشه . در حد يكي دو صفحه .
اين يه نمونه :
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

يا علي.

Mohamma:D
28-12-2009, 18:02
سلام
دوستان من يه مقاله يا در اصل يه پروژه ميخوام كه با نرم افزار rational rose طراحي شده باشه .
حتي اگه يه برنامه ساده هم باشه ممنون ميشم.

mbm110
30-12-2009, 14:16
بابا pdf چیه میذاری word بذاررررررررررررر

payam
30-12-2009, 17:38
بابا pdf چیه میذاری word بذاررررررررررررر

سلام دوست عزيز .

اينكه مقالات رو PDF ميزاريم ؛ دليلش اينه كه اولا همه با pdf راحت تر هستن و مشكل ورژن هاي مختلف Word رو ديگه ندارن . بعدش اينكه توي نت اكثر مقاله ها به صورت pdf هستش. در ضمن اگه مشكلتون ويرايش كردن فايل هست ؛ ميتونيد از ابزار هاي PDF Editor استفاده كنيد .

موفق باشيد .:10:

hamidghoty
23-01-2010, 17:52
سلام
دوتا مطلب میخاستم برای ماشین الکتریکی
یکی برای ترانس و یکی هم برای ماشین AC
مطالب در حدی باشه که استاد از خود شیطون پیاده شه
مرسی:D

payam
24-01-2010, 14:56
سلام
دوتا مطلب میخاستم برای ماشین الکتریکی
یکی برای ترانس و یکی هم برای ماشین AC
مطالب در حدی باشه که استاد از خود شیطون پیاده شه
مرسی:D

سلام .

ترانسفورماتور هاي سه فاز
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ماشين
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

roknedin
08-03-2010, 21:55
--------------------------------------------------------------------------------سلامچه جوری میشه چهار لامپ به ترتیب روشن خاموش کرد به طوری که با فرمان تنها یک پایه یعنی هروقت اون پایه فاز دار شد خروجی اول وصل شه و وقتی پایه را بی فاز کردم خروجی اول قطع شه و وقتی دوباره همون پایه فار دار شه خروجی دوم وصل شه و وقتی مجددا بی فاز شد خروجی دوم قطع شه و دفعه سوم وصل شد خروجی سوم وصل شه و دفعه چهارم هم همینطور و مجددا با وصل همون ورودی خروجی اول روشن شود و با هر قطع و وصل خروجی ها به ترتیب روشن و خاموش شوند .ببخشید اگه سوالم خیلی کلاس پایینه چون به plc وارد نیستم

anti_girl
11-03-2010, 12:15
من با کنتاکتور میتونم این رو طراحی کنم......ولی plc یاد ندارم متاسفانه...!!!!

radikalx
27-03-2010, 12:28
سلام به همكي
كسيpdfجزوات بارسه رو نداره؟

mohsenslr
27-03-2010, 14:46
سلام دوستان
من یه مقاله راجع به نوآوری در شبکه های هوایی برق میخواستم.راجع به تکنولوژی های جدیدی که تو این گرایش به کار میره.تاپیک هم زدم ولی فعلا کسی کمکم نکرده.ممنون میشم اگر شما مطلبی راجع به این موضوع دارین برام بزارین.

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

fetoo
06-04-2010, 10:25
سلام دوست عزيز من امين بني احمد دانشجويي مهندسي برق قدرت ، عاليه فقط دوستاني ديگر رو هم براي توضيح دادن در مورد بقيه گرايش هاي برق رو هم پيدا كنيد
ممنون مهندس

desham
21-04-2010, 18:05
سلام دوستان
دو تا پروزه میخاستم یکی یه مقاله درمورد انواع کندانسور در تیروگاههای برق ویکی پلان یه مجتمع مسکونی 4 طبقه و 2 واحده برای انجام کارهای مربوط به تاسیسات الکتریکی وروشنایی
فوریه ممنون

desham
23-04-2010, 08:22
دوستان اگه ممکنه کمک کنید آخرای ترمه لازم دارم.

eshgh_namordeh
23-04-2010, 17:03
از مطالب خوب که گذاشتی ممونم - تجربه در طراحی مدارها خیلی ارزشمند هست و وقت خیل یزیادی را از طراح گرفته و از اینکه شما و دوستان لطف میکنید تجربیات خودتون را بیان میکنید خیلی خیلی ممنونیم . من که خیلی استفاده کردم خوشحال میشم هر کس در هر ضمینه تجربیات و علم خودش را بیان کنه همه استفاده کنیم .ممنونم .

milgol
25-04-2010, 00:07
سلام
من تازه با این انجمن آشنا شدم
نگاهی به مطالب انداختم واقعا جالب بود.
اگه امکانش هست یه مطلب پروپیمون انگلیسی و یا فارسی جامع در مورد موتور های خطی(کاربرد - معایب- مزایا - تاریخچه...)میخواستم.

mortezapila
26-04-2010, 20:11
سلام دوستان کسی تمرین های حل نشده آخر هر فصل بررسی 2(جلد دوم ) احد کاظمی رو نداره ؟؟؟ خیلی برام ضروری هست
مرسی

ماستن
26-04-2010, 21:39
اضطراری:من ی مقاله در مورد فیوزها میخواستم

hadi3974
03-06-2010, 13:34
سلام دوستان من مجموعه اي از مقالات مختلف قدرت دارم خوشحال ميشم بتونم كمكتون كنم.

sina1415
05-07-2010, 12:54
جزوه .. کتابی ... در مورد اصول فشارقوی و عایق ها می خوام .....خیلی فوری...........کتاب رحمت الله هوشمند رو معرفی کردن .ولی تو نت پیدا نکردم تا بخرم... ممنون میشم کمک کنین

MoH_@_MaD
08-07-2010, 18:24
دوستان سلام
شرمنده اگه مربوط به این تایپیک نیست ولی
من دنبال یه گزارش کارآموزی در مورد سیستم ها یا دستگاه های PLC هستم
خیلی ضروریه ممنون میشم کمک کنین :11:

mohammadsaghae
10-07-2010, 02:30
با درود خدمت دوستان عزیز:یه مقاله راجع به (محاسبه ی تجهیزات HVدر پستهای فشار قوی)میخواهم.please به دادم برسید.با سپاس

ماراتون
29-07-2010, 18:55
با سلام
یکی از دوستانم که رشته برق بود از من درخواست کرد تا در اینترنت به دنبال مطالبی در مورد تکلیف زیر بگردم. من هم اینجا رو میشناختم اومدم با شما دوستان در میان بگذارم. اگر کسی کمکی می تونه بکنه. این پروژه یا تکلیف برای یک کلاس خصوصی هست. برای رفتن به مرحله بعد آموزش باید این کار رو انجام بده. البته چون زمان کم داره نیاز به کمک داره. بیش از 2-3 روز مهلت نداره

متشکر میشم اگر کسی کمک کنه یا مرا راهنمایی کنه تا این موضوع رو در کدوم قسمت پیگیری کنم.

موضوع:برنامه یک سیستم آلارم را بنویسید(در مرحله اول برنامه را برای مثلا 8 ورودی یا 8 نقطه تحت نظارت آلارم با استفاده از دستورات بیت لاجیک بنویسید.در مرحله بعد برنامه را برای تعداد نقاط بیشتر مثلا 16 یا 32 با استفاده از دستورات ورد لاجیک بنویسید.) با برنامه PLC STEP 7


توضیح: در هر کارخانه تعدادی از نقاط مهم مثلا سطح خازن ، درجه حرارت کوره ها فشار مخازن و ... تحت نظارت است اگر احیانا یکی از پارامترها از حد مجاز تخطی کرد یک بیت ورودی سیستم آلارم high میشود در این لحظه یک آلارم به صدا در می آید و لامپ مربوط به آن ورودی به صورت چشمک زن روشن و خاموش می شود.اپراتور با دیدن لامپ چشمک زن متوجه محل مورد نظر شده و برای ساکت نمودن آلارم دکمه ack را فشار می دهد در این حالت آلارم خاموش شده و لامپ مربوطه از حالت چشمک زن به حالت روشن ثابت باقی میماند.اپراتور با فشردن دکمه reset بر طرف شدن احتمالی اشکال را بررسش می کند.اگر اشکال برطرف شد لامپ مربوطه خاموش می شودو در غیر این صورت لامپ به صورت روشن باقی می ماند تا اپراتور با به کارگیری تمهیداتی مشکل را برطرف کند.بر روی پانل اوپراتور یک دکمه lamp test هم وجود دارد که با فشردن آن کلیه لامپ ها روشن می شوند تا لامپ احیاناً سوخته مشخص شود.

amir_b16111
18-08-2010, 13:15
سلام کسی در رابطه با موتورهای(BLDC(brushless dc کار کرده و یا مقاله داره؟؟

mohammadmother
19-08-2010, 03:07
با سلام خدمت شما من دانشجوی رشته برق هستم می خواستم در مورد کار با تابلوهای برق و کار های صنعتی اطلاعاتی کسب کنم ممنون می شوم که کمکم کنید همچنین در مورد کلاس های آموزشی تا چه مدرکی لازم است تا آموزش ببینند
با تشکر

hichkas62
15-09-2010, 18:32
[
سلام
من یه مقاله یا پروژه کامل درباره تعمیرات پیشگیرانه بریکر sf6 می خواستم
یا حداقل یه چیزی که تو اون در مورد بریکر ، مکانیزمش و عیبها و تعمیرا ت اون بشه
فقط فوری

hichkas62
15-09-2010, 18:33
سلام
من یه مقاله یا پروژه کامل درباره تعمیرات پیشگیرانه بریکر sf6 می خواستم
یا حداقل یه چیزی که تو اون در مورد بریکر ، مکانیزمش و عیبها و تعمیرا ت اون بشه
فقط فوری

bibak_fa
17-09-2010, 16:50
سلام.
دوستان من میخوام یه مقاله در مورد:
مصرف اقتصادی برق خانگی
بدم.
اگه میشه کتاب ها و مقالات مربوط به این موضوع را در اختیارم بزارید همچنین اگه اطلاعاتی هم دارین بگین.
ممنون

nima1111
19-09-2010, 12:57
كسي حل المسائل معادلات ديفرانسيل نيكوكار رو داره؟؟؟

Last Night
19-09-2010, 16:52
این جا همه درخواست میدن
خوب دو تا مقاله شمام بزارید:31:

Peji2010
20-09-2010, 15:00
سلام کسی در رابطه با موتورهای(BLDC(brushless dc کار کرده و یا مقاله داره؟؟

یه سر به اینجا بزن:


برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

Last Night
20-09-2010, 21:09
اولین سیستم قدرت در ابعاد کوچک که برق را تولید، انتقال و توزیع می کرد سیستم قدرت توماس ادیسون بود، این سیستم به صورت کاملا DC طراحی شده بود. زمانی که توماس در رویای تبدیل این سیستم کوچک به یک سیستم بزرگ و مورد استفاده در کل جهان بود، درست در نزدیکی اش در آزمایشگاه تاسیس شده توسط خودش نیکلا تسلا دانشمند شایسته و بهترین کارمند او به چیز دیگری فکر می کرد. بله سیستم AC.

او ابتدا از طرف ادیسون مأمور شده بود تا راه‌های توسعهٔ سیستم‌های جریان مستقیم (DC) را بررسی کند اما چون پس از پایان کار ادیسون تعهدات مالی خود را زیر پا گذاشت تسلا تصمیم به ترک شرکت او گرفت. با پذیرش استعفای تسلا، ادیسون مرتکب اشتباه بزرگی شد چرا که چندی بعد تسلا با کشف جریان متناوب(AC) ، که مزیت استفاده در خطوط بلند با تلفات پایین تر را دارا بود، در برابر امپراتوری ادیسون و سیستم DC او قد علم کرد. او با حمایت جرج وستینگهاوس کارخانه‌دار معروف سامانه‌های چندفازی توزیع برق را برپایهٔ جریانAC تکامل بخشید که بسیار کارآمدتر از سیستم ادیسون بود. اینجا بود که جنگ میان جریان ها آغاز شد. با وجود تبلیغات منفی جنرال الکتریک، جریان AC روز به روز رواج بیشتری یافت و سرانجام سلطه ادیسون را بر بازار صنایع الکتریکی درهم شکست و جنگ بین جریان به نفع AC خاتمه یافت.

با پیشرفت علم و مطرح شدن تکنولوژی های جدید دوباره منازعه ی بین این دو جریان ادامه یافت.

امروزه سيستم هاي انتقال HVDC اهميت ويژه اي دارند و به دليل ويژگي هاي خاص آنها روز به روز مورد توجه بيشتري قرار مي گيرند. اين سيستم ها در انتقال توان براي فواصل زياد،‌ خطوط انتقال زيرزميني طويل و اتصال بين دو شبكه قدرت بدون عبور اغتشاشات كاربرد گسترده اي پيدا كرده اند. يكي از مشكلات اين خطوط قيمت بالاي تجهيزات مبدل AC به DC است. درفواصل انتقال بيش از ۶۰۰ كيلومتر و انتقال توسط كابل زير زميني (بيشتر از ۵۰ كيلومتر) جهت اتصال جزاير به شبكه، شرايطي است كه امكان توجيه اقتصادي سيستم HVDC را فراهم مي سازد.

اکنون دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که یک سیستم قدرت بهینه ترکیبی منسجم از هر دو سیستم جریان متناوب و مستقیم است و به این ترتیب نزاع بین جریان های AC و DC در حال تبدیل شدن به یک صلح علمی است.

Last Night
20-09-2010, 21:14
800 پرسش و پاسخاپراتوری پستهای فوق توزیع و انتقال

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

france
23-09-2010, 18:42
سلام ..
دوستانی که دنبال تهیه مقاله‏های علمی و مهم از سایت‏های معتبر مثل :
jstor / sciencedirect / springerlink / karger / proquest /oxford journals / IEEE / heinonline / University of British Columbia / The University oF Manchester


هستند ، در تایپک ذیل درخواست خودشونو بیان کنن:تهیه مقاله علمی از سایتهای jstor/sciencedirect/springerlink/karger/proquest/oxford journals/IEEE/heinonline

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

tatooist
15-10-2010, 21:40
سلام دوستان
يك درخواست كمك درمورد يه مقاله درمورد قانون آمپر داشتم
لطفا اگر كسي در اين مورد مقاله يا تحقيقي داره لطفا واسه من بزاره
ممنون ميشم

Last Night
17-10-2010, 08:24
دوستان یه پروژه میخوام تحویل بدم برای درس مبانی سیستم...
شما پیشنهادی دارید....
اگه دارید ممنون میشم کمکم کنید...///

france
17-10-2010, 20:01
سلام دوستان
يك درخواست كمك درمورد يه مقاله درمورد قانون آمپر داشتم
لطفا اگر كسي در اين مورد مقاله يا تحقيقي داره لطفا واسه من بزاره
ممنون ميشم


سلام..

بهترین منبع:


برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

---------- Post added at 08:01 PM ---------- Previous post was at 07:56 PM ----------


دوستان یه پروژه میخوام تحویل بدم برای درس مبانی سیستم...
شما پیشنهادی دارید....
اگه دارید ممنون میشم کمکم کنید...///


سلام..

ببینید این دو مطلب به کارتون میاد:

پروژه : محاسبه ی پخش بار در سیستم توزیع + انتقال توان در شبکه قدرت


برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

و


برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

vanap30world
27-10-2010, 15:53
سلام
من لينكهاي زير را چك كردم اما به هيچ وجه باز نشدند.


برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

france
27-10-2010, 20:35
سلام
من لينكهاي زير را چك كردم اما به هيچ وجه باز نشدند.


برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید


سلام...

دوست عزیز لینک های بالا رو در نوار ادرس کپی و اینتر رو بزنید بعد در صفحه ای که باز شد بر روی عکس ذیل کلیک کنید:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

بعد 20 ثانیه می تونید فایل رو دانلود کنید.

vaheb.com
03-11-2010, 18:39
اینم ششمی و آخرینش واسه امروز:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
این شش تا مقاله رو از سایت
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید گرفتم و واستون گذاشتم.هم بصورت برقی تدریس شده و برای شروع کردن مطالب خوبیه!
سلام دوست عزیز
در سایتی که برای دانلود گذاشتید میگه لینک دانلود صحیح نمیباشد
اگر ممکنه دوباره آپلود بفرماییید

9vin
04-11-2010, 08:04
سلام بر اساتید....

من درسه نقشه کشی ونقشه برداری رو این ترم دارم استاد گفته پلن (نقشه) یه ساختمان رو که با اتوکد باز بشه رو بیارید واسم...خونه فرقی نمیکنه چی باشه ولی ویلایی باشه چه بهتر...!(میخاییم با اتوکد برق کشیش کنیم )
خاستن بینم پلان آماده واسه دانلود هست؟؟؟؟
ممنونم

hamed 23
18-11-2010, 11:44
دمت گرم داداش مقاله هات حرف ندارن من یکی که خیلی خوشم اومد خیلی هم به دردم خوردن:33:
:10::7:

zasx_xsaz2003
11-12-2010, 21:44
با عرض سلام
من اطلاعاتی ویا مقاله در مورد روشهای مانیتورینگ بریکرهای قدرتCB می خواستم

zasx_xsaz2003
12-12-2010, 20:40
با عرض سلام
من اطلاعاتی ویا مقاله در مورد روشهای مانیتورینگ بریکرهای قدرتCB می خواستم

m1366
13-12-2010, 14:52
امروز یه پاور پویت عالی از ادوات FACTS براتون می زارم، دان کنید حالشو ببرید(از خودمه)

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدسلام
این لینک کار نمیکنه
کمک کنیددددد دوستان
در مورد ادوات facts که اصلا چگونه کار میکنند
همچنین توضیح کاملی از statcoms
ممنون

هشت بهشت
20-12-2010, 23:28
سلام به مهندسین برق .

به این دانشجوی ساخت و تولید کمک کنید و یه مقاله برام پیدا کنید با موضوع :

1 - کنترولر چیست - انواع کنترولر های دستگاه cnc - اینترفیس چیست

2 - درایو چیست - اینورتر چیست - PWM چیست

هر محموعه ای ( 1و2 ) ، 5-6 صفحه بشه کافیه و بیشتر توضیح سخت افزاری لازم دارم .

با تشکرات فراوان

mohsen_gh1991
20-12-2010, 23:56
سلام به مهندسین برق .

به این دانشجوی ساخت و تولید کمک کنید و یه مقاله برام پیدا کنید با موضوع :

1 - کنترولر چیست - انواع کنترولر های دستگاه cnc - اینترفیس چیست

2 - درایو چیست - اینورتر چیست - PWM چیست
هر محموعه ای ( 1و2 ) ، 5-6 صفحه بشه کافیه و بیشتر توضیح سخت افزاری لازم دارم .
با تشکرات فراوان
سلام
فعلا برای کنترولر اینو پیدا کردم:
:!: میکرو کنترلر چیست:!:
1- معرفی میکروکنترلرها :
به آی سی هایی که قابل برنامه ریزی می باشد و عملکرد آنها از قبل تعیین شده میکروکنترلرگویند میکرو کنترل ها دارای ورودی - خروجی و قدرت پردازش می باشد .
2- بخشهای مختلف میکروکنترلر :
میکروکنترلر ها از بخشهای زیر تشکیل شده اند
Cpu واحد پردازش
Alu واحد محاسبات
I /O ورودی ها و خروجی ها
Ram حافظه اصلی میکرو
Rom حافظه ای که برنامه روی آن ذخیره می گردد
Timer برای کنترل زمان ها
و . . .
3- خانواده های میکروکنترلر
خانواده : Pic - AVR - 8051
4- یک میکروکنترلر چگونه برنامه ریزی میشود .
میکرو کنترلر ها دارای کامپایلرهای خاصی می باشد که با زبان های Assembly basic, c می توان برای آنها برنامه نوشت سپس برنامه نوشته شده را توسط دستگاهی به نام programmer که در این دستگاه ای سی قرار می گیرد و توسط یک کابل به یکی از در گاه های کامپیوتر وصل می شود برنامه نوشته شده روی آی سی انتقال پیدا میکند و در Rom ذخیره می شود .
5- با میکرو کنترلر چه کارهایی می توان انجام داد .
این آی سی ها حکم یک کامپیوتر در ابعاد کوچک و قدرت کمتر را دارند بیشتر این آی سی ها برای کنترل و تصمیم گیری استفاده می شود چون طبق الگوریتم برنامه ی آن عمل می کند این آی سی ها برای کنترل ربات ها تا استفاده در کارخانه صنعتی کار برد دارد .
6- امکانات میکرو کنترلرها :
امکانات میکرو کنترلرها یکسان نیست و هر کدام امکانات خاصی را دارا می باشند و در قیمت های مختلف عرضه می شود .
7- شروع کار با میکرو کنترلر:
برای شروع کار با میکرو کنترلر بهتر است که یک زبان برنامه نویسی مثل c یا basic را بیاموزید سپس یک برد programmer تهیه کرده و برنامه خود را روی میکرو ارسال کنید سپس مدار خود را روی برد برد بسته و نتیجه را مشاهده کنید.
چنان چه در مدارهای الکترو نیکی تجربه ندارید بهتر است از برنامه های آ موزش استفاده کنید.
8- مقایسه خانواده های مختلف میکرو وکنترلرها:
خانواده 8051 :
این خانواده از میکرو کنترولر ها جزو اولین نوع میکرو کنترولر ها یی بود که رایج شده و جزو پیشکسوتان مطرح میشود . معروف ترین کامپایلر برای این نوع میکرو keil یا franklin می باشد میکرو های این خانواده به نوسان ساز نیاز مند هستند و درمقابل خانواده pic یا AVR از امکانات کمتری برخور دار می باشد معروف ترین آی سی ها این خانواده 89S51 یا 89C51 می باشد .
خانواده AVR :
این خانواده از میکرو کنترلرها تمامی امکانات 8051 را دارا می باشد و امکاناتی چون ADC (مبدل آنالوگ به دیجیتال) – نوسان ساز داخلی و قدرت و سرعت بیشتر – EEPROM (حافظه) از جمله مزایای این خانواده می باشد مهم ترین آی سی این خانواده Tiny و Mega است.
خانواده pic :
این خانواده از نظر امکانات مانند AVR میباشد و در کل صنعتی تر است .
9- مزایای میکرو کنترلر نسبت به مدار های منطقی :
1- یک میکرو کنترلر را می توان طوری برنامه ریزی کرد که کار چندین گیت منطقی را انجام دهد.
2- تعداد آی سی هایی که در مدار به کار میرود به حداقل میرسد .
3- به راحتی می توان برنامه میکرو کنترلر را تغییر داد و تا هزاران بار میتوان روی میکرو برنامه های جدید نوشت و یا پاک کرد .
4- به راحتی میتوان از روی یک مدار منطقی کپی کرد و مشابه آن را ساخت ولی در صورتی که از میکرو کنترلر استفاده شود و برنامه میکرو را قفل کرد به هیچ عنوان نمی توان از آن کپی گرفت


---------- Post added at 11:55 PM ---------- Previous post was at 11:51 PM ----------

اینورتر چیست و چه کاربردی دارد؟


اینورتر یا مبدل برق دستگاه الکترونیکی است که جریان مستقیم (DC) را به جریان متناوب (AC) تبدیل می کند. جریان AC تبدیل شده می توانند بر اساس نیاز در هر ولتاژ و فرکانسی باشد که بوسیله ترانسفورماتورهای مناسب و مدارها کنترل می شود.
اینورترها قطعات متحرک ندارند و در طیف گسترده ای از ابزارهای کاربردی استفاده می شوند، از منبع تغذیه کامپیوتر گرفته تا ابزار بزرگ حمل و نقل فله. اینورترها معمولا برای تامین جریان AC از منابع DC مانند پانل های خورشیدی یا باتری مورد استفاده قرار می گیرند.
اینورتر نوسان ساز الکترونیکی قدرت بالا است. دلیل این نام گذاری آن است که این دستگاه عمل عکس مبدل برق AC به DC متداول را انجام می دهد.
هشدار
برخی از اینورتر های با توان پایین دراری هشداری مبنی بر عدم استفاده از آنها برای روشن کردن لامپهای فلورسنت معمولی هستند. دلیل این هشدار این است که خازن تصحیح توان به صورت موازی با لامپ وصل شده است. با برداشتن خازن مشکل رفع خواهد شد.
کاربرد های اینورترمنبع تغذیه اینورتر برق DC را از منابعی مانند باتری، پانل های خورشیدی، یا سلولهای سوختی به برق AC تبدیل می کند. برق خروجی را می توان به هر ولتاژی که لازم باشد تبدیل کرد.
میکرو اینورترها مستقیما جریان را از پانل های خورشیدی به جریان متناوب تبدیل می کنند.
منابع برق اضطراری استفاده از باتری و اینورتر بعنوان منبع تغذیه اضطراری (یو پی اس) جهت تامین برق AC زمانی که برق اصلی در دسترس نیست. وقتی که برق اصلی مجددا برقرار شد ، از یکسو کننده برای شارژ کردن باتری ها استفاده می شود.
گرمکن القائى از اینورتر ها برای بالا بردن فرکانس برق اصلی جهت استفاده در گرمکن القائى استفاده می شود. برای اینکار ابتدا برق اصلی با به DC تبدیل کرده و سپس بوسیله اینورتر برق DC را به AC با فرکانس بالاتر تبدیل می کنند.
انتقال انرژی به روش HVDC در انتقال برق به روش HVDC (انتقال مقدار زیادی انرژی در مسافت‌های زیاد و با تلفات کم)، ابتدا برق AC به برق DC با ولتاژ بالا تبدیل شده و به مکان دیگری منتقل می شود. سپس در محل دریافت، به کمک اینورتر آن را به برق AC تبدیل می کنند.
درایو فرکانس متغیر درايو فرکانس متغیر یا VFD يك سيستم براي كنترل كردن سرعت چرخش يك موتور AC با كنترل كردن فركانس برق اعمال شده به موتور الكتريكي است. اینورتر وظیفه کنترل برق را بعهده می گیرد. در اغلب موارد ، درایو فرکانس متغیر شامل یک یکسوساز است به طوری که برق DC مورد نیاز اینوتر از برق AC اصلی تامین می شود. از آنجا که در اینجا اینورتر یک عنصر اصلی است، بعضی اوقات درایو فرکانس متغیر به نام درایو اینورتر یا کلا اینورتر نامیده می شود.
درایوهای الکتریکی وسیله نقلیه در حال حاضر از اینورتر جهت کنترل قدرت کشش موتور در برخی وسایل نقلیه برقی مانند قطار برقی و همچنین برخی از خودروهای الکتریکی و هیبریدی مانند تویوتا Prius استفاده می شود. به طور خاص پیشرفت های مختلف انجام شده در تکنولوژی اینورترها به خاطر کاربرد آنها در وسایل نقلیه برقی است. در وسایل نقلیه مجهز به ترمز احیا کننده، اینورتر همچنین انرژی خود را از موتور (که در این جا به عنوان یک ژنراتور عمل می کند) گرفته و آن را در باتری ها ذخیره می کند.---------- Post added at 11:56 PM ---------- Previous post was at 11:55 PM ---------

mohsen_gh1991
21-12-2010, 00:01
PWM چیست ؟ روش مدولاسیون پهنای پالس یا همان pwm
PWM مخفف کلمات pulse width modulation است. هدف از این روش هدف کنترل سرعت موتور با استفاده از دریافت پالس یا سیگنال است. با این روش می توان سرعت موتور را در هنگام حرکت کم یا زیاد کرد.
موتورها در اشکال و اندازه و مشخصات مختلفی در بازار یافت می شوند که به تبع آن درایور مربوط به سرعت آن ها نیز متفاوت می باشد. سرعت دور یا چرخش یک موتور DC با مقدار ولتاژ ورودی رابطه مستقیم و خطی دارد یعنی تابعی کاملا خطی به تغذیه آن می باشد. به طور مثال اگر یک موتوری که بتواند ولتاژ 12 ولت را تحمل کند به تغذیه 12 ولت متصل کنید و سپس ولتاژ تغذیه آنرا تا مقدار 6 ولت پایین بیاورید.سرعت چرخش آن نصف حالتی خواهد بود که شما به آن ولتاژ 12 ولت را می دادید.
در حالت PWM کنترل موتور به صورت دستی انجام نمی شود در این حالت شما موتور را به صورت دستی کنترل نمی کنید بلکه این میانگین ولتاژ های فرستاده شده توسط مدار درایور موتور است که سرعت موتور را کم و زیاد می کند.
برای درک مفهوم آن می توان موضوع را با یک مثال توضیح داد هنگامیکه یک فیلم را مشاهده می کنید در واقع شاهد هزاران عکس ثابت هستید که با یک فرکانس نسیتا بالایی آن را مشاهده می کنید. سرعت پخش شدن عکس ها آنقدر زیاد است که مغز شما فواصل زمانی بین پخش شدن و عدم پخش شدن را نمی تواند تشخیص دهد. در واقع مغز شما میانگین این عکس ها را مشاهده می کند.
در کنترل با روش PWM نیز همین وضعیت وجود دارد آنقدر سرعت روشن و خاموش شدن زیاد است که شما متوجه آن نمی شوید هر چه فرکانس کاری بالاتر باشد موتور سریعتر روشن و خاموش می شود و میانگین یا همان مقدار متوط آن چیزی است که شما مشاهده می کنید سرعت بیشتر موتور است

و زمانیکه فرکانس پایین باشد فواصل زمانی روشن و خاموش شدن موتور کمتر می شود که شما میانگین آن را با سرعت کمتر موتور مشاهده خواهید کرد در واقع مانند یک فیلم شما نیز میانگین روشن و خاموش شدن را می بینید در این حالت مغز شما سرعت این روشن و خاموش را به صورت سرعت کم و زیاد مشاهد خواهید کرد

zasx_xsaz2003
22-12-2010, 16:42
با عرض سلام
من اطلاعاتی ویا مقاله در مورد روشهای مانیتورینگ بریکرهای قدرتCB می خواستم

sasoolee
12-01-2011, 14:03
با عرض سلام
من اطلاعاتی ویا مقاله در مورد روشهای مانیتورینگ بریکرهای قدرتCB می خواستمبرای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

MohsenFatemi
27-01-2011, 20:16
سلام دوستان، یک سری مقاله برق قدرت در سایت من وجود دارد. دیدن آن ها بدک نیست!

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

barslona2006
24-02-2011, 14:25
سلام دوستان نمیدونم جای درستی برایه مطرح کردن سوالم هست یا نه چون جایی براش پیدا نکردم شرمنده
دوستان من میخوام عایق رویه برد که سبز رنگ هست رو پاک کنم نمیدونید با چه ما ده ایی پاک میشه خیلی ضروریه ممنون

kar1591
26-02-2011, 14:21
با سلام یه مقاله در مورد موضوعی که مرتبط به رشته برق باشه گرایشش مهم نیست فقط به زبان انگلیسی و حول و حوش 30 صفحه
بسیار متشکر میشوم

john nash
11-03-2011, 09:28
سلام دوستان

اگه کسی مقاله ترجمه شده یا پاورپوینت یا هر مطلبی درباره موتورهای پله ای داره بزاره ممنون میشم

خیلی نیاز دارم

masoudsalimi
09-04-2011, 11:22
سلام

لینک پدیده کرونا خراب هست.در مورد خازن گذاری در خطوط انتقال یا سیستم زمین چیزی نداری ؟اگه انگلیسی باشه بهتره

ممنون

hamed1282
24-05-2011, 10:21
درخواست روشهای مدلسازی اشباع در ترانسفورماتور ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])


با سلام یه پروژه تو درس ماشین 2 بهم افتاده که خیلی هم حیاتی هستش هرچی اینترنت گشتم چیزی پیدا نکردم
از دوستان اگه کسی مطلبی ئر این مورد داره برام بزاره
روشهای مدلسازی اشباع در ترانسفورماتور

mr.good
06-06-2011, 16:48
خب، اینم دومین مقاله در رابطه با پدیده کرونا که حاصل تحقیقات خودمه و جایی رو اینترنت کاملتر از این پیدا نمی شه!

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدبا سلام من تازه با این سایت آشنا شدم و دنبال مقاله ای در زمینه پدیده کرونا میگردم و نیاز مبرم دارم ،در حین بازدید دیدم شما لطف کرده و دو مقاله دراین باره نوشته اید و من دومین مقاله (که لینک آن در بالا آمده را دیدم) ولی نتوانستم آن را دانلود کنم،اگر امکان دارد لینک هر دو مقاله را برایم ارسال کنید تا بتوانم آنها را دانلود کنم.
این آدرس ایمیل من میباشد mhdgood@yahoo.com
با تشکر
(اگر امکان دارد برای دانلود هم راهنماییم کنید)

mr.good
06-06-2011, 17:03
با سلام خدمت تمامیه دوستان
مقاله ای در مورد پدیده کرونا و تاثیرات اون بر روی سیستمهای مخابراتی ، رادیو و تلویزیون میخواستم
شرمنده تمامیه مهندسین لطغا سریعتر چون یکمی زیاد عجله دارم>

ghaderabad
07-08-2011, 08:46
با سلام خواهش میکنم یه مقاله 40- 50 صفحه ای راجع به رله بوخهلتس یا رله دیفرانسیل یا رله جریان معکوس بهمراه ساختمان عملکرد و محاسبات فرمول ها برام بذارید هرچی میگردم به نتیجه ای نمی رسم. کسی میتونه کمکی کنه؟:11: خیلی سپاسگذارم

a110m
13-10-2011, 19:14
سلام
دنبال یه مقاله کامل و جامع در باره ترانس های اندازه گیری CT و PT لطفا لینک دانلودشو بهم بگید ممنون

mohammadmother
20-10-2011, 21:05
با سلام خدمت شما
چرا وقتي كه از ژنراتور تحريك مستقل دي سي جريان بيشتري كشيده مي شود(با كم كردن مقاومت بار جريان بيشتري از ژنراتور مي گذرونيم)سرعت روتور ژنراتور كه در حال چرخش مي باشد شروع به كم شدن مي كند در حالي كه طبق فرمول E=V-Ri جريان زياد شده و E نيز بايد زياد شود و طبق E=KQw سرعت نبايد كم شود
مي خواستم بدونم علت كم شدن سرعت چيه؟
با تشكر

total_overdose
31-10-2011, 00:31
سلام دوستان
کسی میتونه یه مقاله در مورد تله موج یا line up به زبان اصلی گیر بیاره؟ میخوام برای ترجمه!
فثط هواهشا مقاله باشه چون چنتایی گیر آوردم جنبه تدریسی داشت!
ممنون

AMIRHJ
07-11-2011, 14:11
سلام به همگی دوستان
اول

یه چند تا مقاله فارسی میخوام واسه درس طرح پست

1= رله بوخهلتس 2- نگهداری ترانس قدرت

یه مدار پایانی طراحی BCD - 7seg سون سگمنت با 4 تا کلید برای max plu s میخوام روی ای سی الترا پروگرم کنم
با تشکرات

adelak1
16-11-2011, 14:52
ببخشید من درتمام اینترنت دنبال این مقاله گشتم ولی هیچی پیدا نکردم اگر شما مقاله ای در این رابطه دارید در همین سایت یا این ایمیل abdollahkhormooji@yahoo.com بگذارید. موضوع: مدل سازی اشباع ترانسفورماتورها

ahriman323
18-11-2011, 23:26
سلام دوستان
یه مطلب در مورد چگونگی تغییر جهت گردش موتورهای سری و شنت و کمپوند میخواستم کسی میتونه کمکم کنه؟!

hamid.24
22-11-2011, 10:13
سلام هرکی درمورد HVDC مقاله داره ازش ممنون میشه ادرس سایت یا اطلاعاتی بده

aminjigar
22-11-2011, 15:45
سلام هرکی درمورد HVDC مقاله داره ازش ممنون میشه ادرس سایت یا اطلاعاتی بده

سلام/

تو این لینک ها می تونی مطالب خوبی درباره خطوط HVDC پیدا کنی:


برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید


برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

پسورد:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

ahriman323
05-12-2011, 01:08
سلام دوستان
کسی در مورد ترانسهای خشک(رزینی) مطلبی داره؟

nahid67
09-12-2011, 22:03
در مورد hvdcمقاله می خوام اگه ممکنه برا دانلود بذارید می خوام بدونم توان عبوری ازhvdc با چه شاخصه هایی معین می شه

AMIRHJ
12-12-2011, 00:17
مهندسین گرامی یه پروژه میخوام

هر چی میگردم هیچی نمیابم

پروژه طراحی تاسیسات الکتریکی یه ساختمون یا شرکت (خلاصه یه مکان) با استفاده از ETAP

خیلی واجبه
ترم آخری نمیدونم این چه پروژه ای بود که به ما رسید!!!

M*S*D
10-03-2012, 22:20
سلام
مقاله کاملی به عنوان "يکسوکننده کنترل نشده سه فاز" میخواستم. ممنون / خیلی مهم

saeid shirzadi
05-05-2012, 21:06
سلام دوستان.بچه ها من شدیدا به یه مقاله در مورد سیستم ارتینگ یا همون گراند پستهای فشار قوی نیاز دارم..اگه میتونید کمکی بکنید دریغ نکنید.مرسی

soheilt.1369
17-05-2012, 19:49
با سلام
مقاله ای در مورد دستگاه های اندازه گیری ( برق ) میخواستم
مثل : مولتی متر - آمپرمتر و امثال این ها
جامع و کامل باشه . قدیمی هم نباشه .
به روز باشه :11:
ممنون میشم کسی در اختیارم بذاره :11:

آقا شهرام
01-02-2013, 16:13
از مطلبتون متشکرم:n26:
اگه امکان پزیر هست یه مطلب درباره ی ساختمان تابلو های برق صنعتی توی این تاپیک بزارید:n01:

mohammadmother
22-02-2013, 23:50
سلام مقالع در مورد سلول های خورشیدی می خواستم

hoseinfayaz
04-03-2013, 21:18
سلام بروبچ
کنترل درایو موتور زبان اصلی می خوام کسی چیزی داره!!!:n13:
lovelykid کارت خیلی درسته:n12:

hoseinfayaz
04-03-2013, 21:22
سلولهای خورشیدی برا محمد مازر
سلول‌ها ي خورشيدي

سلول‌ها ي خورشيدي وسائلي هستند كه انرژي خورشيدي را مستقيماً به الكتريسته تبديل مي كنند، يا مستقيماً از طريق اثر فتوولتايي و يا به طور غيرمستقيم انرژي خورشيدي به گرما يا انرژي شيميايي تبديل مي كنند.
متداول‌ترين شكل خورشيدي سلول‌ها مبتني بر اثر فتو ولتايي هستند كه شامل دو لايه نيم رسانا مي باشد يك اختلاف پتانسيل بين لايه‌ها توليد مي شود. اين ولتاژ توليد يك شدت جريان در يك مدار بيروني توليد مي كند و بدين وسيله كار مفيد ايجاد مي شود.

تاريخچه سلولهاي خورشيدي
سلول‌هاي خورشيدي ميانه دهة‌ 1950 در دسترس بوده‌اند ولي، زماني كه دانشمند فرانسوي ، (بكرل) كشف كرد كه با تاباندن نور به برخي محلولهاي شيميايي ويژه يك جريان الكتريكي توليد مي شود. تحقيق علمي اثر فتوولتايي سال 1839 شروع شد، در 1877 اين تاثير ابتدا در يك جامد فلزي مشاهده‌شد (در فلز سلنيوم). اين فلز سالهاي بسياري براي سنجش نور به كار رفته بود و فقط به مقادير خيلي كم توان داشت. يك درك عميق‌تر علمي، در سال 1905 توسط انيشتين و در سال1930 به وسيله اسكاتكي فراهم شد و لازم بود سلول‌هاي خورشيدي كارآمد ساخته‌شود. در سال 1954 يك سلول خورشيدي سيليسيمي كه 6% از انرژي خورشيد را به الكتريسيته تبديل مي كرد به وسيله پيرسون و فولر ساخته شد، اين نوع باطري از 1958در شاتل هاي فضايي به كار رفت.
امروز سلول‌هاي خورشيدي سيليسيمي به طور تجارتي در حدود 18% از نور خورشيد را به الكتريسته تبديل مي كنند، اكنون انواع روشها براي توليد عملي سلول‌هاي خورشيدي سيليسيمي (بي شكل، تك‌بلوري و چندبلوري) همانند سلول‌هاي خورشيدي ساخته‌شده از مواد ديگر(دي سلنيد مس و اينديوم، تلوريدكادميوم و غيره) تحت بررسي است.
علل احتياج به سلول خورشيدي
توسعه ‌سلولهاي خورشيدي براي مقاصد زير است:
1- احتياج داشتن به منابع الكتريسته مناسب براي مكان‌هاي دور از شبكة‌ برق اصلي
2- پمپ كردن آب
3- فانوس برج‌ها
4- ماشين‌حساب‌ها و دوربين‌هاي عكاسي
5- احتياج داشتن به توان تجديدشدني و قابل حمل

انواع سلول خورشيدي ساخته‌شده
سه نوع سلول بلوري وجود دارد: سيليسيم تك بلوري چندبلوري و بي‌شكل.

سلولهاي تك‌بلوري : ( به ضخامت تقريبي 2/1 تا 3/1 ميلي متر) از يك قطعه تك‌بلوري بزرگ در دماي حدود 1400 درجه سانتيگراد تشكيل شده است و اين مرحله بسيار پرهزينه است.
سيليسيم بايد خالص بوده و يك ساختار بلوري كامل داشته باشد اين فرآيند توليد با سطح بازده بالا را ضمانت مي‌كند.

سلول‌هاي چندبلوري: لايه هاي چندبلوري به وسيله فرآيند ريخته‌گري تهيه مي شوند
سيليسيم مذاب را در يك قالب مي ريزندو اجازه مي دهند متبلور شوند. لايه هاي چند بلوري
كه به وسيله ريخته‌گري درست شده‌اند عمدتاً ارزان‌تر هستند و بازده پايين‌تر دارند
( به خاطر نقص در ساختار بلور حاصل از فرآيند ريخته‌گري)

سيليسيم بي شكل: اگر يك لايه سيليسيم روي شيشه يا يك ماده ديگر قرار گيرد معروف به
سلول لايه بي شكل يا نازك است. ضخامت اين لايه كمتر از يك ميكرومتر است(ضخامت يك
موي انسان: 50 تا 100 ميكرومتر ) بنابراين توليد اين سلولها و هزينه آن پايين‌تر است.
به هر حال، بازده سلول‌هاي بي شكل خيلي پايين‌تر از دو سلول ديگراست. به اين علت است كه، اساساً آنها در وسائل با توان كم به كاررفته‌اند(مانند ماشين‌حساب‌)

لايه‌هاي نازك ديگر:

تعدادي از مواد اميدبخش ديگر از قبيل كادميم تلوريد و مس اينديم دي سلنيد نيز به عنوان مواد پايه در تهيه سلول هاي خورشيدي به كار مي رود جاذبه اين تكنولوژي‌ ها اين است كه آنها به وسيله روشهاي صنعتي ارزان مي‌توانند ساخته‌شوند ، مطمئناً در مقايسه با سيليسيم بلوري، آنها رابه جاي سيليسيم بي‌ريخت پيشنهاد مي‌كند.

ساخت سلول خورشيد در ايران
شركت توليد فيبرنوري و برق خورشيدي(متعلق به شركت مخابرات ايران) در اواخر سال 1367 و بعد از راه اندازی کارخانه توليد کابل نوری يزد طرح توجيهی فنی و اقتصادی توليد فيبر نوری در داخل کشوربه مسئولين امر در وزارت پست و تلگراف و تلفن ارائه شد . اين طرح در سال 1368 به تصويب رسيد و مقرر شد شرکتی به اين منظور تشکيل و اجرای طرح مذکور به عنوان هدف اصلی آن تعيين شود .
شرکت توليد فيبر نوری در سال1368 به ثبت رسيد . در همين سال با کسب اطلاع از علاقه مندی شرکت مخابرات ايران برای استفاده از سيستمهای برق خورشيدی ( فتوولتائيک ) ، امکان ساخت سلول و مدول خورشيدی در کشور مورد مطالعه قرار گرفت و با تهيه طرح توجيهی فنی و اقتصادی آن در سال 1369 مورد تاييد مسئولين وقت وزارت پست و تلگراف و تافن واقع شده و مسئوليت اجرای آن به عهده شرکت توليد فيبر نوری و برق خورشيدی تغيير يافت .
شرکت توليد فيبر نوری و برق خورشيدی در ارديبهشت ماه سال 1373 باحضور رياست محترم جمهوری افتتاح و بهره برداری از کارخانجات توليد فيبر نوری و توليد سلول و مدول خورشيدی ميسر گرديد .

سرمايه‌گذاري :
ميزان سرمايه‌گذاري اين شركت براي كارخانجات توليد فيبرنوري و سلول و مدول خورشيدي 994 ميليون ريال است كه معادل 20 ميليون دلار هزينه ارزي نيز در مبلغ سرمايه منظور شده است.

ظرفيت توليد :
ماشين‌آلات توليد فيبرنوري در بخش ساخت پيش سازه براي ظرفيت اسمي 50 هزار كيلومتر فيبرنوري استاندارد در سه شيفت كاري طراحي شده‌اند و عملاً مي‌توانند پيش سازه لازم براي ساخت 30 هزار كيلومتر فيبرنوري استاندارد را توليد كنند.
ظرفيت اسمي توليد سلول خورشيدي ، ساخت 2 ميليون و چهارصد هزار عدد سلول خورشيدي در سه شيفت كاري است و با احتساب بازده متوسط براي سلولها كه 5/12 درصد است . معادل 3 مگاوات پيك برق خورشيدي است.
ظرفيت توليد اسمي مدول خورشيدي در سه شيفت كاري 600 و66 دستگاه است كه معادل 3 مگاوات برق خورشيدي است.

افزايش بازده سلولهاي خورشيدي در ايران
پژوهشكده سبز يكي از مراكز علمي وابسته به دانشگاه علم و صنعت ايران است. گروه انرژي‌هاي تجديدپذير يكي از سه گروه فعال اين پژوهشكده مي‌باشد (دو گروه ديگر، گروه‌هاي انرژي و محيط زيست هستند). در اين گروه بحث پيدا كردن جايگزين براي سوخت‌هاي فسيلي مطرح مي‌باشد كه هدف از آن پيدا كردن جايگزين مناسب براي انرژي‌هاي فسيلي است.
يكي از فعاليت‌هاي اين گروه، افزايش راندمان سلولهاي خورشيدي مي‌باشد. اين كار با كمك ردياب‌هاي الكترونيكي (Electronical trackers) انجام مي‌گيرد. شركت فيبر نوري و برق خورشيدي واردكننده و توليد كننده سلولهاي خورشيدي در ايران است. راندمان اين سلولها در حدود 10 درصد مي‌باشد. پژوهشكده با اضافه نمودن سيستم ردياب الكترونيكي موفق شده است كه راندمان اين سلولها را تا حداکثر 18 درصد افزايش دهد. رسيدن به راندمان 20 و 22 درصد در مراحل بعدي مد نظر متخصصين پژوهكشده مي‌باشد

هزينه توليد هر کيلووات برق از انرژي خورشيدي در کشور
توليد هر کيلووات برق از انرژي خورشيدي در کشور ۵۰۰ تا ۱۹۰۰ ريال، برآورد شد. درحال حاضر تنها يک ژنراتور خورشيدي با ظرفيت ۲۵۰ کيلووات در شيراز وجود دارد.
همچنين استان هاي تهران و فارس داراي نيروگاه هاي فتوولتائيک با ظرفيت ۲ مگاوات هستند و ۲ کارخانه، درحال ساخت با همين منظور در طالقان و شيراز وجود دارند.
بر پايه گزارشات "پروژه بازنگري زيست محيطي انرژي در ايران" ساير روش هاي توليد انرژي در کشور کمتر از ۲۰۰ ريال براي هر کيلووات هزينه دربر دارد. اما به رغم پتانسيل بالايي که هزينه توليد انرژي از اين راه دارد بازهم توليد انرژي از خورشيدي براي مناطق دور از دسترس که از جمعيت اندکي برخوردار هستند مي تواند يک گزينه موثر باشد.

پديده فتوولتائيك
اثر فتوالكتريك كه براي اولين بار توسط آلبرت انيشتين شرح داده شد. بر اساس اين پديده وقتي كه يك كوانتوم انرژي نوري يعني يك فوتون در يك ماده نفوذ مي كند، اين احتمال وجود دارد كه بوسيله الكترون جذب شود. و الكترون انتقال پيدامي كند.
اخيراً دانشمندان آمده اند سلولهاي خورشيدي ساخته اند. وقتي كه امواج الكترو مغناطيسي خورشيد برروي آن مي تابد، جفت ماده ها ( الكترون و پوزيترون ) يعني در نوار گاف نيم رسانا به تعداد زياد توليد مي شود «توليد زوج). در نتيجه برهم كنشهاي فيزيكي بين ذرات صورت مي گيرد كه نهايتاً منجر به يك پيل خورشيدي مي شود.

مواد سازنده سلول هاي خورشيدي
ماده اي كه سلولهاي خورشيدي از آنها ساخته مي شود سيليكون و آرسينورگاليم هستند. سلولهايي كه از سيليكون ساخته مي شوند از لحاظ تئوري بازده ماكزيمم حدود 22 درصد دارند. ولي بازده عملي آن حدود 15 تا 18 درصد است. در صورتي كه بازده سلولها يي كه از آرسينورگاليم ساخته مي شود بازده عملي آنها بيشتر از 20 درصد است.

ماهواره هاي دريافت كننده انرژي خورشيدي
يك ايستگاه فضايي در مداري كه هم زمان با زمين در حركت باشد دايماً با تابش خورشيد روشن مي شود. برقراري ماهواره هاي خورشيدي در مدار زمين بطور جدي در سال 1968 پيشنهاد شد. در اين ماهواره ها پانل هايي ساخته اند از جنس آرسينوگاليم كه انرژي خورشيد را دريافت و تبديل به جفت الكترون مي كند، در داخل ماده الكترون ها شروع به حركت مي كنند كه نهايتاً منجر به توليد الكتريسته مي شود. ضريب توان سلولها 18% ولتاژ بالاي آن 40 كيلو وات با 5% اتلاف توان محاسبه شده است.
با استفاده از سلولهاي خورشيدي ، مستقيماً مي‌توان از نور خورشيد برق توليد نمود. سلولهاي خورشيدي را سلولهاي فتوولتايي يا به اختصار PV نيز مي‌نامند. از اين نوع سلولها در ماشين حساب يا حتي فضا پيما استفاده مي‌شود.
اولين بار آنها در دهة‌ 1950 در ماهواره هاي فضايي ايالت متحده مورد استفاده قرار گرفتند. اين سلولها از سيليكون (نوع خاصي از ماسه مذاب) ساخته شده‌اند.
زمانيكه نور خورشيد به سلولها برخورد مي كند، الكترونها آزاد شده و به سمت صفحه جلويي (رنگ آبي تيره)‌ حركت مي‌كنند (به تصوير توجه كنيد) . بدين ترتيب يك الكترون اضافي بين جلو و عقب صفحه توليد ميشود. زمانيكه دو صفحه توسط يك رابط مثل سيم بهم وصل مي‌شوند، جريان برق بين قطب مثبت و منفي برقرار مي گردد.
مجموعه‌اي از سلولهاي خورشيدي در يك واحد فتوولتايي چيده شده و مجموعه اي از واحدهاي فتوولتايي نيز بصورت آرايه‌اي در كنار هم قرار مي گيرند (به تصوير توجه كنيد) .
بعضي از آرايه ها بر روي وسايل رديابي نصب شده كه بتوانند نور خورشيد را در تمام طول روز دنبال كنند . انرژي الكتريكي بدست آمده از سلولهاي خورشيدي را مستقيماً مي‌توان استفاده نمود. از اين انرژي مي‌توان براي روشنايي منازل و وسايل برقي، و نيز مراكز تجاري استفاده نمود. انرژي خورشيدي را ميتوان در باتريهايي ذخيره نمود و از آن براي روشنايي تابلو علائم كنار جاده ها در شب استفاده كرد. همچنين اين انرژي را مي‌توان در باتري ذخيره كرده و در تلفن هاي سلولي كه در كنار جاده ها نصب مي‌شود، استفاده نمود . بعضي از ماشين‌ها نيز بطور آزمايشي از سلولهاي فتوولتايي استفاده مي كنند. اين نوع ماشين ها نور خورشيد را مستقيماً به انرژي تبديل كرده و موتور الكتريكي را به حركت مي اندازند.
اكثر ما زمانيكه در خصوص انرژي خورشيدي فكر مي‌كنيم، تصويري از ماهواره هاي فضايي در ذهنمان نقش مي بندد. در تصوير،‌ صفحات خورشيديي كه بيرون از ماهواره قرار گرفته اند را مي بينيد.
کريستال سيليکون سی-اس آی
سی-اس آی، اصلي‌ترين ماده تجاري در توليد سلولهاي خورشيدي است و به اشکال مختلفي استفاده مي شود: سيليکون هاي تک کريستالي ، سيليکون هاي چند کريستالي و سيليکون لايه نازک .تکنيکهاي مرسوم براي توليد کريستالين سيليکون شامل : روش چوکرالسکي، روش محدوده شناور و روشهاي ديگري نظير ريخته‌گري مي باشد. زدودن ناخالصيها از سيليکون اهميت بسياري دارد. اين عمل با کمک تکنيکهايي چون منفعل سازي سطح ( با تابش هيدروژن به يک سطح ) و گترینگ ( يک روش شيميايي که با حرارت دادن ناخالصيها را از سيليکون بيرون مي کشد ) صورت مي پذيرد .با اينکه سلولهاي خورشيدي با سيليکون کريستالي ، از سال 1954 وجود داشته اند ، ابتکاري جديد رو به گسترش دارد . سلولهاي جديدي همچون ( ای دبلیو تی )، ( سیس ) از اين دسته اختراعات نو هستند .

سلولهاي خورشيدي با لايه نازک
اين نوع سلولها از لايه هاي بسيار نازک مواد نيمه هادي استفاده مي کنند که ضخامت آنها چند ميکرومتر است. اين لايه روي يک صفحه نگاه دارنده که از مواد ارزان مانند شيشه ، پلاستيک يا فولاد زنگ زن ساخته شده ، قرار مي گيرد. نيمه هادي‌هاي بکاررفته در لايه هاي نازک عبارتند از: سيليکون بي شکل ( آمورف ) ( آ-س آی) ، سی آی اس و تلوريد کادميم ( سی دی-تی ای).
سيليکون آمورف ، ساختار کريستالي مشخص ندارد و تدريجاٌ با قرار گرفتن در برابر نور از بين رفته وکيفيت ابتدايي خود را از دست مي دهد. منفعل سازي به کمک هيدروژن مي تواند اين اثر را کاهش دهد . از آنجائي که مقدار مواد نيمه هادي بکار رفته در لايه نازک بسيار کمتر از سلولهاي پی وی معمول است، هزينه توليد سلولهاي نازک نيز به ميزان قابل ملاحظه‌اي کمتر از سلولهاي خورشيدي سيليکون کريستال است .

فن آوريهاي گروه سه و پنج
اين فن‌آوريهاي فتوولتائيک که بر اساس عناصر شيميايي گروه‌هاي سه و پنج جدول تناوبي ايجاد شده اند، بازده تبديل انرژي بسيار بالايي را چه در نور عادي و چه در نور متمرکز شده، از خود نشان مي دهند. سلولهاي تک کريستالي اين دسته معمولاٌ از آرسنيد گاليم ساخته مي شود. آرسنيد گاليم مي تواند همراه با عناصري مانند اينديم ، فسفر و آلومينيوم ، تشکيل آلياژهاي نيمه رسانايي بدهد که با مقادير مختلف انرژي نور خورشيد کار مي‌کنند

تجهيزات چند تايي با بهره وري بالا
در اين روش، سلولهاي خورشيدي تکي بر روي همديگر قرار مي گيرند تا ميزان دريافت و تيديل انرژي خورشيدي بيشينه شود. لايه بالايي بيشترين مقدارا انرژي را از نور دريافت کرده و مابقي را عبور مي‌دهد تا جذب لايه هاي بعدي بشوند. بيشتر فعاليتهاي اين زمينه از آرسنيد گاليم و آلياژهاي آن استفاده مي کند. همچنين از سيليکون آمورف ، سی آی اس و فسفيد اينديم گاليم نيز بهره گرفته مي شود . با وجود آنکه سلولهاي متشکل از دو بخش ساخته شده است، اما بيشترين توجه به سلولهاي با سه اتصال و چهار اتصال است. در اين انواع ، موادي چون ژرمانيم که کمترين ميزان انرژي نور را نيز دريافت مي کند، در پايين‌ترين لايه استفاده مي شود .

ساخت سلولهاي خورشيدي
فاكتورهاي متفاوت و مهمي در توليد سلولهاي خورشيدي مطرح هستند. مواد نيمه رسانا عموماٌ با ناخالصيهاي مانند بورون يا فسفر تقويت مي شوند تا محدوده فرکانسهاي نور را که به آن پاسخ مي دهند، گسترش دهد. عمليات ديگري که انجام مي شود، شامل منفعل سازي سطحي مواد و بکارگيري پوششهاي ضد انعکاس مي باشند . محبوس کردن واحد کامل پی وی در يک پوسته محافظ، گام مهم ديگري در فرآيند توليد است.

سلولهاي خورشيدي پيشرفته
ديدگاههاي پيشرفته گوناگوني مسأله سلولهاي خورشيدي را مورد بررسي قرار مي دهند. سلولهاي خورشيدي حساس شده با رنگ ، سلولهايي هستند که از يک لايه دي‌اکسيد تيتانيوم آغشته به رنگ به جاي مواد نيمه رسانايي که در بيشتر سلولهاي خورشيدي براي ايجاد ولتاژ استفاده ميشود، استفاده ميكنند. چون دي اکسيد تيتانيوم به نسبت ارزانتر است، در حال حاضر ميتوان از سلولهاي خورشيدي پيشرفته تري مانند سلول هاي خورشيدي پليمري ( پلاستيکي ) – که مولکولهاي کربني بسيار بزرگي دارند – و سلولهاي فوتوالکتروشيميايي که از آب در مجاورت نور خورشيد مستيماٌ هيدروژن توليد مي کنند ، نام برد.
پرسش و پاسخ
سوال 1 - سلول هاي خورشيدي چگونه برق توليد مي کنند؟
سلول هاي فوتوولتائيک به عنوان توليد کننده مستقيم جريان DC به وسيله نور خورشيد مي باشند. وقتي فوتون هاي نور به سلول خورشيدي برخورد مي کنند به الکترون هاي آزاد در کريستال سيليکون برخورد نموده و آن ها را به مدار خارجي(باتري، اينورتور و...) مي راند و از سوي ديگر سلول وارد شده تا اين فرايند دوباره تکرار شود. ولتاژ خروجي حاصل از يک کريستال حدود 5/0 ولت بوده که به طور مستقيم با مساحت سطح سلول و تقريبا 7 آمپر به ازاي يک سلول با 6 اينچ مربع مساحت که از چند کريستال چند لايه ساخته شده متناسب مي باشد. به طور نمونه 30 تا 36 سلول به طور سري در هر ماژول خورشيدي متصل مي شوند که توليدي برابر 17 ولت در حداکثر قدرت (با خروجي اسمي 12 ولت) خواهد داشت. با اتصال ماژول ها به صورت سري يا موازي يک آرايه خورشيدي ايجاد خواهد شد.
file:///C:\DOCUME~1\225869\LOCALS~1\Temp\msohtmlclip1\01\c lip_image001.jpg
شکل 1) چگونگي توليد برق توسط سلول خورشيدي


سوال 2 - آيا سلول هاي خورشيدي در هر نقطه اي کار مي کنند؟

سلول هاي خورشيدي در همه نقاط کار مي کنند و در بعضي نقاط بهتر کار مي کنند. تابش خورشيد پارامتري براي اندازه گيري قدرت خورشيدي بر روي سطح زمين بوده و حداکثر آن حدود 1000 وات بر متر مربع مي باشد. با يک راندمان معمولي حدود 14 تا 20 درصد براي سلول خورشيدي مي توان انتظار داشت حدود 140 الي 200 وات بر متر مربع سلول ها در خورشيد کامل توليد گردد. مبنايي براي اندازه گيري انرژي در دسترس خورشيد بر حسب ساعات تابش کامل خورشيد (مثلا 4 ساعت در روز در تابش 1000 وات بر متر مربع) مي توان بيان نمود. بعضي بخش ها در زمين نور بيشتري نسبت به نقاط ديگر دريافت مي نمايند. بنابراين نقشه نواحي تابش خورشيد يک ايده کلي از ميزان انرژي منتقل شده در هر منطقه، در ساعات حداکثر تابش خورشيد در روز ارائه مي نمايد.
file:///C:\DOCUME~1\225869\LOCALS~1\Temp\msohtmlclip1\01\c lip_image002.jpg
شکل 2) يك نمونه نقشه ناحيه بندي تابش خورشيد


سوال 3 - براي يک خانه با 2000 فوت مربع مساحت هزينه استحصال انرژي خورشيدي چقدر است؟

به دليل اين که محاسبه اين هزينه به مصرف روزانه انرژي و چگونگي دريافت انرژي از خورشيد بستگي دارد متوسطي براي هزينه نمي توان اعلام نمود. لازم است بدانيم روزانه چه مقدار انرژي مصرف مي نماييم. اگر محل مسکوني به شبکه سراسري متصل شده است به طور ساده مي توان به صورتحساب ماهانه توجه نمود و گرنه با تکميل فرم مصرف کننده هاي مربوطه مقدار انرژي مورد نياز جهت استفاده از انرژي خورشيدي قابل محاسبه مي باشد.


سوال 4 - چه مولفه هايي در يک سيستم off-grid لازم مي باشد؟

مولفه هاي بسياري براي تکميل يک سيستم انرژي خورشيدي وجود دارد ولي چهار مورد ماژول خورشيدي، کنترلر شارژ، باتري و اينورتور از اساسي ترين مولفه ها هستند. ماژول هاي خورشيدي به طور فيزيکي بر روي استراکچرهايي نصب شده و برق DC توليد شده به کنترلر شارژ قبل از ذخيره شدن در باتري وارد مي شود. دو وظيفه اصلي کنترلر شارژ جلوگيري از اضافه شارژ در باتري و نيز حذف جريان معکوس از باتري به ماژول در هنگام شب مي باشد. باتري ها وظيفه ذخيره انرژي که توسط سلول ها در روز توليد شده را براي استفاده در هر موقعيت دارند. باتري ها در اندازه ها و گريدهاي مختلف توليد مي شوند. اينورتور انرژي DC ذخيره شده در باتري ها را به برق متناوب 120 يا 240 ولت AC تبديل مي نمايد.
file:///C:\DOCUME~1\225869\LOCALS~1\Temp\msohtmlclip1\01\c lip_image003.jpg
شکل 3) مولفه هاي مختلف سيستم سلول خورشيدي


سوال 5 - آيا کليه وسايل برقي VAC 240/120 با استفاده از انرژي خورشيدي قابل به کار گيري هستند؟

شايد. بسياري از خانه هاي قديمي طوري طراحي يا ساخته نشده اند که از لحاظ مصرف انرژي داراي راندمان باشند. وقتي يک سيستم تجديدپذير براي خانه خريداري و نصب مي نماييم در واقع، کارخانه توليد انرژي الکتريکي براي خود تهيه نموده ايم. لذا هر کيلو وات ساعت انرژي مصرفي به معني استفاده از تجهيزات بيشتر و صرف هزينه بيشتر خواهد بود. هر وسيله الکتريکي که در240 VAC کار مي کند مانند هيتر، اجاق برقي و سيستم تهويه مطبوع بار الکتريکي گراني بر سيستم انرژي خورشيدي تحميل مي نمايند. شايد در صورت امکان به استفاده از آلترناتيوهاي ديگر نظير گاز مايع يا گاز طبيعي براي گرمايش، پخت و پز، کمپرسور بر اساس برق AC در ساخت خانه توجه گردد. يخچال و روشنايي درخانه به طور نمونه بزرگترين مصرف کنندگان پس از سيستم هاي گرمايشي مي باشند و اين دو حوزه بايستي به دقت براي طراحي انرژي بهينه مورد توجه قرار گيرند. در 5 سال اخير در راستاي توسعه و ارتقاي راندمان يخچال هاو فريزرها فعاليت هاي بسياري انجام شده است. لامپ هاي فلورسنت جديد 4/1 تا 3/1 قدرت مصرفي لامپ هاي التهابي براي همان لومن را دارا مي باشند. مضافا براي اين که تا 10 برابر عمر مي نمايند. اين لامپ هاي فلورسنت اکنون در دسترس بوده و قابل نصب مي باشند. يک قانون در زمينه صنعت انرژي هاي تجديدپذير اين است که هر دلار براي جايگزيني وسايل الکتريکي کم راندمان سه دلار در هزينه مربوط به اجراي سيستم هاي انرژي هاي تجديدپذير صرفه جويي خواهد نمود. بنابراين صرفه جويي در مصرف انرژي در هنگام توجه به سيستم انرژي هاي تجديد پذير بسيار حياتي خواهد بود.

سوال 6 - چه نوع استراکچري مناسب نصب ماژول هاي خورشيدي مي باشد؟
چهار نوع پايه به شرح زير براي نصب اين سيستم ها معمولا استفاده مي گردد که هر يک اتصالات مخصوص به خود دارد:
- نصب روي زمين يا بام
- نصب بر روي نوک پايه
- نصب بر روي پايه از کنار
- نصب براي رديابي

براي مثال استراکچر مخصوص نصب روي زمين يا بام فاصله سيم کشي بين آرايه خورشيدي، باتري و اينورتور را به حداقل مي رساند که مناسب مي باشد. اما اين نوع نصب نياز به اتصال زمين براي رعايت استانداردNEC-690-5 دارند که معمولا کمي گران مي باشند. به عبارت ديگر، نصب آرايه هاي خورشيدي بر روي اين گونه پايه ها به فونداسيون هاي نسبتا دقيق و تجهيزاتي براي جدا نمودن برف نياز خواهند داشت.
نوع دوم نسبتا نصب ساده اي دارند. نوع سوم داراي ريسک سرقت و خرابكاري در مقايسه با نوع اول مي باشند. اين نوع نصب انتخاب مناسب تري براي آب و هواي سرد مي باشند زيرا برف به راحتي بر روي آن ها مي لغزند. اين نوع نيز نصب آساني داشته اما معمولا براي نصب تعداد کم ماژول ها (1 تا 4 عدد) مناسب مي باشند.
نوع معمول چهارم که استفاده از ساعات حداکثر تابش خورشيد را اضافه مي نمايند معمولا براي کاربرد پمپاژ آب استفاده مي شوند. اين نوع نصب براي تابستان بسيار موثر مي باشند. بعضي اوقات نصب ماژول هاي بيشتر بر روي پايه هاي ارزانتر در زمستان نسبت به نصب ماژول هاي کمتر بر روي نوع چهارم به صرفه تر است. اگر چه در مناطقي که مصرف پيک انرژي در زمستان طولاني تر است، استفاده از نوع چهارم مفيدتر و اقتصادي تر خواهد بود.
file:///C:\DOCUME~1\225869\LOCALS~1\Temp\msohtmlclip1\01\c lip_image004.jpg
شکل 4) انواع مختلف پايه و اتصالات در هنگام نصب سلول هاي خورشيدي


سوال 7 - آيا در هنگام استفاده از سيستم هاي انرژي خورشيدي بايد خانه به سيم کشي براي بارهاي AC يا DC مجهز گردد؟

اين موضوع به اندازه سيستم و نوع بارگذاري که مي خواهيم بستگي دارد. وسايل الکتريکي DC معمولا نسبت به وسايل برقي AC راندمان بيشتري دارند چون در اين صورت نگران افت انرژي در اينوتور نيسستيم. ولي بارهاي DC معمولا گرانتر مي باشند. با ارتقاي انجام شده درطي 5 سال گذشته در راندمان و قابليت اطمينان اينورتورها، وسايل AC مي توانند استفاده گردند. ديگر مزيت وسايل AC ، افت ولتاژ کمتر براي مدار يک مصرف کننده 12 VAC در مقايسه با 12 VDC با همان قدرت تحويلي مي باشد که سيم کشي هاي کوچکتر را امکان پذير مي نمايد.

سوال 8 - آيا سيستم هاي فوتو ولتائيک قابل استفاده براي گرمايش آب يا گرمايش فضاهاي مسکوني/کاري هستند؟
خير. فوتوولتائيک انرژي خورشيدي را به برق DC با راندمان نسبتا کمي (14 تا 20 درصد) تبديل نموده و بنابراين به کارگيري المان هاي حرارتي الکتريکي بسيارگران و کم راندمان خواهند بود. انتقال گرماي خورشيد به آب به صورت مستقيم بسيار با راندمان تر از سيستم هاي فوتو ولتائيک مي باشد.

سوال 9 - ماژول هاي خورشيدي بايد کجا و در چه راستايي نصب گردند؟
اگر مکان نصب در نيمکره شمالي قرار دارد، آرايه خورشيدي بايد به سمت جنوب واقعي براي استحصال ماکزيمم انرژي روزانه سمت گيري شود (بر عکس در نيمکره جنوبي، به سمت شمال واقعي). براي بسياري مناطق اختلافي بين جنوب مغناطيسي و جنوب واقعي وجود دارد و بنابراين استفاده از نقشه هاي مربوطه قبل از نصب پايه ماژول ها يا آرايه ها توصيه مي گردد. ماژول هاي خورشيدي نسبت به افق براي استفاده از انرژي بيشتر بايد به سمت بالا نصب شوند تا علاوه بر آن باران و برف بر آن ها سايه نيندازند.

براي استحصال بيشترين انرژي سالانه و کمترين نگهداري بايد آرايه خورشيدي به سمت جنوب واقعي با زاويه اي برابر زاويه عرض جغرافيايي مکان تنظيم شود. اگر تصميم به نصب آرايه به طور فصلي داريم بهتر است از قانون زير تبعيت نماييم:
- در تابستان زاويه عرض جغرافيايي منهاي 15 درجه
- زاويه عرض جغرافيايي در بهار و پاييز
- در زمستان زاويه عرض جغرافيايي به علاوه 15 درجه
بسياري از استراکچرهاي نصب براي تنظيم فصلي با زاويه 65 درجه نسبت به افق در دسترس مي باشند. براي محاسبه اين که آيا محل قرارگيري آرايه خورشيدي در هر زمان از روز در تاريکي قرار مي گيرد يا خير استفاده از مسير ياب مناسب خواهد بود.file:///C:\DOCUME~1\225869\LOCALS~1\Temp\msohtmlclip1\01\c lip_image005.jpg
شکل 5) يك نمونه نقشه زاويه ميل مغناطيسي


سوال 10 - آيا بايستي باتري ها براي کار در شرايط 12، 24 يا 48 VDC تنظيم گردند؟
صنعت فوتوولتائيک با بازار ارتباطات راديويي 12 ولت شروع گرديد. اين سيستم ها به طور نمونه کوچک بوده و داراي بار VDC 12 بودند (1 تا 2 ماژول خورشيدي). با ورود اين صنعت به خانه ها، سيستم ها بزرگتر شدند (بيش از 16 ماژول) و ديگر بارهايDC استفاده نشد. امروزه بيشتر سيستم هاي مورد استفاده در خانه ها 24يا 48 VDCهستند زيرا سيستم هاي با ولتاژ بزرگتر انعطاف بيشتري براي نصب سيستم خورشيدي و باتري ها در مقايسه با سيستم 12 ولت ايجاد مي نمايند. براي يک خروجي مورد نياز، يک سيستم با ولتاژ بيشتر جريان را کاهش داده (اما نه قدرت مصرفي را) که اين خود اجازه مي دهد تا سيم کشي کمتر و ارزانتر براي سيستم خورشيدي، باتري و اينورتور اجرا شود. البته اگر از قبل بارهاي زيادي در محدوده 12VDC داشته باشيم اين مورد پارامتر تصميم گيري براي انتخاب ولتاژ سيستم خواهد بود. به طور کلي بيشتر سيستم ها در 48 ولت يا بيشتر کار مي نمايند.

سوال 11- آيا توليد انرژي الکتريکي و يا حرارتي با استفاده از انرژي خورشيد، در مقايسه با ساير روش هاي توليد اين انرژي ها مانند استفاده از سوخت هاي فسيلي، هسته اي و يا باد از لحاظ اقتصادي توجيه پذير است؟
با نگاهي به جدول زير که هزينه توليد، سرمايه گذاري و هزينه هاي جانبي تکنولوژي هاي مختلف توليد انرژي الکتريکي و يا حرارتي را در مقياس زياد در آمريکا بر حسب دلار نشان مي دهد، متوجه مي شويم که در حال حاضر استفاده از انرژي خورشيدي يکي از پرهزينه ترين روش هاي توليد انرژي الکتريکي و يا حرارتي است.

file:///C:\DOCUME~1\225869\LOCALS~1\Temp\msohtmlclip1\01\c lip_image006.jpg
جدول 1) هزينه توليد، سرمايه گذاري و هزينه هاي جانبي تکنولوژي هاي مختلف توليد انرژي الکتريکي و يا حرارتي
تغييرات وسيع قيمت ها در بازار سوخت و روند رو به رشد قيمت سوخت هاي فسيلي در سال هاي اخير، انتشار گاز CO2 در اثر استفاده از سوخت هاي فسيلي، آلودگي محيط زيست در اثر استفاده از سوخت هاي فسيلي و هسته اي و فشار دنيا براي توجه دولت ها به مسائل محيط زيست، دولت ها را وادار به سرمايه گذاري در بخش انرژي هاي نو به خصوص باد و خورشيد کرده است. مزاياي استفاده از آن ها عبارتند از:

- نيروگاه هاي بادي و خورشيدي ماژولار هستند و ظرفيت آن ها را مي توان به تدريج و با
افزايش بار افزايش داد.
- مدت زمان ساخت نيروگاه هاي بادي و خورشيدي در مقايسه با ساير تکنولوژي ها کوتاه است
و اين مساله ريسک سرمايه گذاري را کاهش مي دهد.
- سوخت آن ها مجاني است و آلودگي ايجاد نمي کند.
شکل زير روند رشد ظرفيت نيروگاه هاي مختلف از سال 1993 تا 2003 را در آمريکا نشان مي دهد. انرژي خورشيدي در رتبه دوم قرار گرفته است.file:///C:\DOCUME~1\225869\LOCALS~1\Temp\msohtmlclip1\01\c lip_image007.jpg
شکل 7) روند رشد ظرفيت نيروگاه هاي مختلف از سال 1993 تا 2003 در آمريکا


افزايش سرمايه گذاري در استفاده از انرژي خورشيدي و پيشرفت تکنولوژي در زمينه ساخت سلول هاي خورشيدي باعث کاهش قيمت ماژول هاي خورشيدي مطابق نمودار زير شده است.
file:///C:\DOCUME~1\225869\LOCALS~1\Temp\msohtmlclip1\01\c lip_image008.jpg
شکل 8) افزايش سرمايه گذاري در استفاده از انرژي خورشيدي و پيشرفت تکنولوژي در زمينه ساخت سلول هاي خورشيدي


و با توجه به اين مساله، هزينه الکتريسيته توليدي توسط صفحات خورشيدي مطابق منحني زير کاهش پيدا کرده است.
file:///C:\DOCUME~1\225869\LOCALS~1\Temp\msohtmlclip1\01\c lip_image009.jpg
شکل 9) هزينه الکتريسيته توليدي توسط صفحات خورشيدي


سوال 12- آيا انرژي خورشيدي، جايگزين خوب، قابل اطمينان و قابل دوامي براي کليه مصارفي که امروزه از سوخت هاي فسيلي استفاده مي شود هست؟
- سيستم هاي فوتوولتائيک (PV) که با استفاده از سلول هاي خورشيدي، انرژي تابشي خورشيد را به انرژي الکتريکي تبديل مي کنند
- سيستم هاي خورشيدي- حرارتي (Solar Thermal) که اساس کار آن ها بر پايه متمرکز کردن انرژي حرارتي خورشيد و استفاده از آن در دماي بالا و پايين است.
- کاربردهاي دماي پايين شامل آبگرمکن وسيستم حرارتي ساختمان ها مي باشد.
- در کاربردهاي دماي بالا، انرژي حرارتي خورشيد براي توليد بخار و به حرکت در آوردن ژنراتور بخار براي توليد الکتريسيته استفاده مي شود.
بنابراين از انرژي خورشيدي مي توان براي توليد انرژي الکتريکي و انرژي حرارتي استفاده کرد. در حال حاضر 70% انرژي مصرفي در دنيا، انرژي الکتريکي است. از جمله مشکلات توليد انرژي الکتريکي با استفاده از انرژي تابشي خورشيد، علاوه بر هزينه بالا، توليد آن تنها در زمان تابش خورشيد است. به خاطر ماهيت متغير تابش خورشيد در ساعات مختلف روز و فصول مختلف سال و نقاط مختلف دنيا و هم چنين تاثيرشرايط آب و هوايي و دما بر عملکرد سلول هاي خورشيدي، براي اين که بتوان جوابگوي تقاضاي انرژي الکتريکي در هر زمان بود نياز به ذخيره سازي انرژي الکتريکي داريم. تکنولوژي و هزينه، ميزان ذخيره انرژي الکتريکي را محدود مي کند. به همين دليل است که در حال حاضر براي تامين انرژي الکتريکي در سيستم هاي مستقل از شبکه اصولا از سيستم هاي هايبريد استفاده مي شود، در اين حالت آرايه هاي خورشيدي تنها بخشي از انرژي الکتريکي مورد نياز سيستم را تامين مي کنند. به طور کلي مي توان گفت که با وجود اين که انرژي خورشيدي قابليت استفاده براي کليه نيازهاي بشر به انرژي را دارد ولي در حال حاضر تکنولوژي لازم براي چنين منظوري موجود نمي باشد و انرژي خورشيدي به تنهايي پاسخ گوي همه نيازهاي بشر به انرژي نيست.

estark
01-08-2013, 18:58
سلام مقاله در مورد برق گیر خط میخواستم.

Amin4All
28-02-2015, 10:07
دوستان با تجربه تر لطفا در پیدا کردن چند مقاله از سایت springer و elsevier که موضوعش در رابطه با " توان راکتیو - شبکه انتقال" باشه کمکم کنید.

در این مورد مقاله ترجمه شده هم داشته باشید خریدارم :

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ممنون.

jandow
05-08-2015, 20:29
حالا، اولین مقاله که در مورد مونتاژ تابلو است و گزارش کار آموزیه یه بنده خدایه! تقدیم به شما:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
راستی اگه کسی خواست مقاله ای بذاره توی جایی آپش کنه که همیشگی باشه . ممنون


سلام
ممنون از مطالبتون
فقط هرکاری میکنم نمیشه دانلود کنم

jandow
05-08-2015, 20:34
خب، اینم دومین مقاله در رابطه با پدیده کرونا که حاصل تحقیقات خودمه و جایی رو اینترنت کاملتر از این پیدا نمی شه!

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

سلام
اینجا که چیزی واسه دانلود نیست!!!!!!:n13:

jandow
05-08-2015, 20:38
خب ، حالا نوبت می رسه به برنامه
این آخرین نسخه نرم افزار PSAT که به عنوان یکی از جعبه ابزارهای سیستم قدرت در محاسبات مختلف شبکه قدرت مورد استفاده قرار می گیره:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید


این ادرسها که دادین همشون مسدود هستن:28::thumbsdow

jandow
05-08-2015, 20:56
دوست عزیز تست کردم مشکلی نداشت:18:
کافیه لینک رو توی نوار آدرس کپی و پیست کنی و توی صفحه ای که باز می شه دانلود فایل رو انتخاب کنی
به همین سادگی!:27:


اره جون خودت بهمین سادگی بهمین خوشمزگی
حداقل ادرس لینکی که میدیرو به روزکن تا ملت سرکار نباشن مهندس:n24::n24::n24: