PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : كدام دوربين ديجيتال را بخريم

KAVIAN AMINI
27-01-2008, 15:49
با سلام خدمت دوستان عزيز
اگر كسي به اين مقاله رسيده با مقداري جستجوي بيشتر مي توانيد مقاله دوستمون ram1600 با آرم معروف BMW را كه توضيح بسيار كاملي راجع به تكنولوژي عكاسي ارائه فرمودند را مطالعه كنند ... اما پس از مطالعه
توضيحات فوق كمي راجع به دوربين هاي ديجيتال و مدل هاي مختلف و اينكه با مبالغ پول مختلف چه دوربيني را
خريداري نماييم مي پردازيم

پس از 2 ماه بررسي و تحقيق و مشورت با عكاسان حرفه اي و دوربين فروش ها و ... به اين نتيجه رسيدم
كه با حدود 230 هزار تومان مي توان Canon A720 IS را خريد اين دوربين از نظر كيفيت تصوير بسيار خوب مي باشد و من شخصا به عنوان يك طراح كه دنبال Text ture و كلا بافت هاي مواد جهت انعكاس روي طرح هايم در
3D MAX مي باشم جذب اين دوربين شدم اما يك پله بالاتر Canon S5 IS مشكل اين دوربين قيمتش مي باشد
كه به خاطر Zoom Optical بالا (و نه كيفيت) مبلغ 2 برابر نسبت به A720 دارد! كيفيت تصوير هر دو را در سايت
Dpreview مشاهده كنيد! A720 بهتر است! باور مي كنيد دوربيني كه 230 هزار تومان است كيفيتش از S5
بيشتر است! دليل اين امر را جويا شدم به اين نتيجه رسيدم كه اكثر كساني كه دوربين S5 را مي خرند بيشتر
به خاطر شكل سنتي و كلاسيك (قديمي) آن است! وگرنه با كمي تحقيق بيشتر متوجه مي شوند كه با نصف
آن مبلغ مي توانند همان كيفيت را داشته باشند .... من در طول بررسي خود به دوربين هاي مختلفي رسيدم
از جمله H9 سوني Sony و G9 كانن Canon و مدل هاي Olympus المپيوس و ... در كل فقط و فقط A720 و S5 نظر من را به خود جلب كرد!
G9 خوب است بله در اين شكي نيست اما چرا بايد دوربيني را حدود 500 هزار تومان بخريم كه نه SLR است (يعني لنز خور نيست) و كيفيتي معادل دوربين هاي 8 مگا پيكسلي دارد! اين دوربين 12 مگا پيكسل است اما
به قيمتش نمي ارزد! A650 IS هم 12 مگا پيكلس است اما با قيمت حدود 395 هزار تومان! البته چيني است ولي بهرحال گارانتي دارد و اگر خوب استفاده كنيد مشكلي نخواهد داشت به همين دليل از كل يافته هايم A720 Is و S5 Is را بهترين ديدم كه باز هم A720 مطلوب تر به نظر مي رسيد اما در قيمت قيمت .... من اين دوربين A720 را با قيمتي معادل 200 هزار تومان الي 250 هزار تومان (با گارانتي آفومار) بررسي نمودم ... گارانتي آفومار اگرچه خوب است اما چرا بايد اينقدر روي مبلغ بكشد؟!! شما اگر از دوربين خود خوب استفاده كنيد هرگز نيازي به گارانتي نخواهد داشت و آنهايي كه اين حرف من را نقض مي كنند مطمئن باشيد يكي از وابستگان به سيستم هاي گارانتي هستند (كساني كه بعد از اين نامه مي آيند و به اين نامه ريپلاي مي زنند و حرف من را در مورد گارانتي نقض مي كنند و سعي مي كنند تا خلاف آنرا ثابت كنند) من با خيلي از عكاسان و دوستانم كه دوربين فروش بودند صحبت كردم همه متفق القول به اين اصول اخلاقي پايبند بودند و مي گفتند اگر خوب استفاده كني گارانتي حرف مفت است و در ايران كاربردي ندارد!! آقايان آفوماري بيايند و پاسخگو باشند! چرا 50 هزار تومان از مشتري بدبخت بي خبر بيشتر مي گيرند كه شايد يك روز (آنهم كمتر از 2 سال) اتفاقي بيافتد .. همه ما مي دانيم كه خريد چنين اقلامي نهايتا تا 2 سال كاربرد دارد و بعد از آن آنقدر مدل هاي جديد با قيمت هاي پايين مي آيند كه ديگر رويمان نمي شود بگوييم فلان دوربين را داريم يا بخواهيم آنرا در مجلسي استفاده كنيم و يا ... البته منظورم كلاس گذاشتن و اين حرف ها نبود ولي خب بهرحال اين را مطمئن باشيد كه خريد چنين اقلامي در ايران حدود 2 سال كاربرد دارد و شمايي كه اين متن را مي خوانيد حتما تا كنون جنسي داشته ايد كه بيش از 2 سال برايتان كار نكرده باشد و يا شما از آن خسته شده باشيد ...
در هر حال به اين نتيجه رسيدم كه با حدود 200 هزار تومان مي توان دوربيني مانند A720 Is را خريد كه هم كيفيت خوبي دارد و هم مي توانيد درست مثل S5 IS و يا G9 و يا H9 و كلا مدل هاي مشابه عكاسي Manual يا دستي انجام دهيد (تنظيم سرعت شاتر - ديافراگم و ...) آيا كسي از دوستان هست كه مشكل خاصي در A720 IS ديده باشد؟؟ قطعا خوشحال مي شوم كه نظر بدهد و عيب و عيوب آنرا مشخص سازد ... توجه كنيد كه عيب گيري در حد ضعف هاي عكاسي و ... در تمام دوربين ها وجود دارد ... حتي S5 در زوم بالانر از 12 دچار مشكل لرزش مي شود و به هيچ عنوان روي دست نمي توان از S5IS استفاده نمود!! و حتما بايد از 3 پايه استفاده نمود .. من حتي با 3 پايه هم اين دوربين را امتحان كردم متاسفانه تصوير جالبي در زوم ديجيتال (پس از زوم اپتيكال) نمي دهد! بهترين شاهكار اين دوربين اين بود كه در آخرين حد زوم اپتيكال عكس را گرفته و با LCD خودش روي عكس گرفته شده زوم كنيد! خواهيد ديد كه تمام جزئيات را نشان مي دهد ... ولي در كل به قيمتش نمي ارز (حدود 400 هزار تومان)
در مورد گارانتي هاي ديگر هم بايد بگويم گارانتي نورنگار نيز چيز بي خودي است و عملا از پاسخگويي طفره مي روند و يك نحوي عيب را آنچنان گردن شما مي اندازند كه بيخيال مي شويد (خصوصا با آن خدم و حشمي كه در دفترشان نشسته اند و شما اصلا روي آنرا نخواهيد داشت كه پيش آنها كه وقتي از درب وارد مي شويد همه نگاه ها به سويتان مي چرخد، حرف بزنيد!!!!) چه رسد به اينكه با آنها دهن به دهن شويد و ثابت كنيد كه حرف شما درست است و دوربين ايراد دارد!! بنابراين گارانتي در ايران چيز مزخرفي است و اگر معدود شركت هايي را ديده ايد كه گارانتي خوبي به ملت شهيدپرور ارائه مي دهند بدانيد كه در شرايط خاصي بوده كه چنين شرايطي به ندرت اتفاق مي افتد ... كافي است فرد مورد نظر خسته باشد و حال و حوصله جوابگويي نداشته باشد و يا .. بهرحال شما را مي پيچاند!
در كل به اين نتيجه مي رسيم كه با پولي كمتر از 600 هزار تومان و در نتيجه عدم توانايي در خريد يك مدل عالي SLR بهتر است همان A720 Is را بخريد كه به نظرم از تمام دوربين هاي موجود كيفيتي عالي ارائه مي دهد (اين دوربين فقط مشكلش Macro است و شما قادر به عكاسي از فاصله بسيار نزديك روي سوژه نخواهيد بود و نتيجه چيز مزخرفي خواهد بود) ...
در مجله دانش و كامپيوتر توضيحات مفصلي راچع به دوربين A640 داده بود كه پس از تحقيق در اينترنت اولا متوجه شدم آن مقاله را از اينترنت بلند كرده اند كه براي يك مجله معتبر بسيار بسيار بعيد بود!! و دوم اينكه بيشتر جنبه تبليغاتي داشت چون قيمتش 290 هزار تومان بود (فقط بخاطر 2 مگا پيكسل بالاتر كه همانطور كه دوستمون ram1600 فرمودند مگا پيكسل در كيفيت خروجي تاثير كمي دارد و بيشتر براي چاپ عكس روي پوستر و سايزهاي بزرگ است) در صورتي كه قيمت A720 IS حدود 200 هزار تومان است و كيفيتش با A640 و بالاتر از آن تقريبا يكي است .. جهت اثبات به سايت dpreview مراجعه نمائيد و زوم عكس ها را در دوربين هاي مختلف ببينيد.

با احترام مجدد

mehdi_ag
27-01-2008, 18:13
در مورد گارانتي گل گفتي. هر بلائي كه سر دوربين بياد و ببريش مي گن اين شامل گارانتي نمي شه.
در مورد A720 اطلاعاتي ندارم ولي خودم يه S2 Is دارم كه خيلي هم راضي هستن.
درسته يه كم قديمي شده ولي پيشنهاد مي كنم راجع به اين يه مورد هم كمي تحقيق كني شايد بدردت بخوره.
مسلما تا الان قيمتش هم اونقدر اومده پائين كه مناسب براي خريد باشه و آدم دلش بياد پول بده .

arish
27-01-2008, 18:41
سلام دوست عزیز من با حرف شما که میگید s5is ضعیف تر از a720is کاملاً مخالفم و قیمت بالای اون بخاطر کلاسیک بودنش نیست . شرکت کنون اولین شرکتی است که در دوربینهای خودش فیلم برداری با کیفیت بال را قرار داده و s5is به جز یک دوربین 8 مگا پیکسل یک دوربین فیلم برداریه دیجیتالم هست

ritana
29-01-2008, 20:02
من با نظر دوستمون در مورد A720 كاملا موافق هستم .
اين دوربين نسبت به قيمت آن فوق العاده است . بين قيمت دويست تا 400 هزار تومان دوربينهاي مختلف را كاملا بررسي نمودم و به اين نتيجه رسيدم كه a720 يك دوربين ايده ال با ويژگيهاي مناسب است و ظرف هفته آينده يكي از آنرا خواهم خريد.:46:

ritana
30-01-2008, 19:55
سلام مجدد .
خوب امروز اين دوربين را خريدم .
من با گارنتي 15 ماهه شركت بازرگاني نور نگار بهمراه يك بيمه نامه سامان آنرا 250 هزار تومان خريدم .
يك رم دو گيگ ژاپني توشيبا هم گرفتم 18 هزار تومان . با يك كيف كه 4 هزار تومان شد .
عكسها كيفيت خوبي دارند اما دو نكته برايم مبهم مانده :
در شب روي تنظيم اتوماتيك عكسها كمي تاريك هستند .
با باطري شارژي 2500cfl دوربين بش از 15 دقيقه باطري آن دوام نياورد .

ايندو مشكل چگونه قابل حل است ؟
دوستمون كيوان بطور كامل با اين دوربين آشنائي دارند.