PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سيستم‌‏عامل ملي، لينوكس است

mahan
19-11-2004, 09:42
سيستم‌‏عامل ملي، لينوكس است

۲۶ آبان ۱۳۸۳
توكلي عضو كميته مطالعات فناوري اطلاعات: در اين دو زمينه دو نوع فعاليت انجام مي‌‏شود، در بحث سرورها دفتر همكاري فناوري عمدتا فعاليت‌‏هاي خود را بر روي تبديل سرور به سيستم‌‏عامل متن باز و لينوكس در دستگاه‌‏هاي دولتي متمركز كرده است، و مركز فناوري اطلاعات و ارتباطات پيشرفته شريف، در زمينه كاربري و تعبيه امكانات و شرايط فارسي بر سيستم‌‏عامل در كشور فعاليت مي‌‏كند.

اهميت فراوان سيستم عامل ملي آن را به سيستم دولت الكترونيكي تبديل خواهد كرد.

عليرضا توكلي، كارشناس دفتر همكاري فناوري و عضو كميته مطالعات فناوري اطلاعات، درگفت وگو با ايلنا، ضمن اشاره به امكانات سيستم عامل لينوكس و ملي گفت: سيستم عامل ملي مبتني بر بحث اوپن‌سرس يا نرم‌‏افزارهاي متن باز است.

وي، با اشاره به اينكه از اين نرم‌‏افزارها مي‌‏توان به صورت رايگان استفاده كرد گفت: كد اين نرم‌‏افزار در اختيار عموم قرار مي‌‏گيرد؛ ولي متناسب با نيازها و شرايط سازمان يا كشور مي‌‏توان اين كد را تغيير داد.

توكلي تصريح كرد‌‏: سيستم‌‏عامل ملي از طرف شوراي عالي انفورماتيك و مركز فناوري اطلاعات و ارتباطات پيشرفته دانشگاه صنعتي شريف در حال پياده‌‏سازي است، در واقع مالكيت در دست شوراي عالي انفورماتيك و پياده‌‏سازي و اجراي آن توسط دانشگاه صنعتي شريف و به سرپرستي دكتر خوانساري در دست اقدام قرار گرفته است.

وي در ادامه به فعاليت مركز فناوري شريف در اين راستا اشاره كرد و افزود: در اين مجموعه امكانات فارسي و زبان فارسي را در سيستم عامل لينوكس كه يك سيستم عامل اوپن‌سورس است، اضافه مي‌‏كنند و به صورت يك سيستم‌‏عامل ملي در مي‌‏آورند، در واقع سيستم‌‏عامل ملي سيستم‌‏عامل لينوكس است كه متناسب با شرايط و نيازهاي كشور بومي شده است.

توكلي، در ادامه به نحوه استفاده از سيستم‌‏عامل ملي اشاره كرد و افزود‌‏: در رابطه با نحوه استفاه از سيستم عامل ملي، 2 نوع استفاده وجود دارد كه يكي بحث سرورها و كامپيوترهاي اصلي شبكه است و ديگري كامپيوتر كاربرها است، يعني كامپيوترهايي كه از خانه يا اداره به سرور اصلي متصل مي‌‏شوند.

عضو كميته مطالعات فناوري اطلاعات، خاطرنشان كرد: در اين دو زمينه، دو نوع فعاليت انجام مي‌‏شود، در بحث سرورها دفتر همكاري فناوري عمدتا فعاليت‌‏هاي خود را بر روي تبديل سرور به سيستم‌‏عامل متن باز و لينوكس در دستگاه‌‏هاي دولتي متمركز كرده است و مركز فناوري اطلاعات و ارتباطات پيشرفته شريف، در زمينه كاربري و تعبيه امكانات و شرايط فارسي بر سيستم‌‏عامل در كشور فعاليت مي‌‏كند.

توكلي خاطرنشان كرد: در حال حاضر سيستم‌‏عامل ملي اگر به معناي سرورها و لينوكس باشد، قابل استفاده است و ديگر نياز به كار خاصي روي سرورهاي لينوكس نيست، تا قابل استفاده شود.

وي، در ادامه به فعاليت دفتر همكاري‌ فناوري و مركز فناوري اطلاعات و ارتباطات پيشرفته شريف اشاره كرد و افزود: سازمان همكاري‌‏ها در حال حاضر به ترويج سرورها و فرهنگ‌‏سازي، جايگزيني سرورهاي لينوكس به جاي سرورهاي ويندوز و مهاجرت از ويندوز به لينوكس در سطح دولت است، همچنين در بحث سيستم‌‏عامل كاربران مركز فناوري اطلاعات و ارتباطات پيشرفته صنعتي شريف يك سري پروژه‌‏هايي مانند الگوريتم 2 جهته، مرتب‌‏سازي، جست‌وجو، تقويم فارسي، فونت فارسي، صفحه كليد فارسي، پشتيباني يوني‌كد در برنامه‌‏هاي اصلي لينوكس نظير كتابخانه جي‌‏لپس و IMP كه خادم پست الكترونيكي مبتني بروب سايت است، غلط‌‏ياب واژگان فارسي و تهيه واژه‌‏نامه مرجع براي لينوكس كه توسط بخش خصوصي در حال اجرا بوده، تعريف كرده است، تا در آن صورت يك لينوكس كاملا فارسي داشته باشيم.

كارشناس دفتر همكاري فناوري در پايان افزود: در حال حاضر ما مي‌‏خواهيم سيستم‌‏عامل لينوكس را به عنوان سيستم دولت الكترونيكي مطرح كنيم، بنابراين هر كس بتواند اين فرصت را زودتر تشخيص دهد و منابع شركت خود را تجهيز كند كه اين نياز دولت را سريع‌‏تر جواب‌‏گو باشد، گوي رقابت را از ديگران ربوده است.

30naa
19-11-2004, 12:46
وي در ادامه به فعاليت مركز فناوري شريف در اين راستا اشاره كرد و افزود: در اين مجموعه امكانات فارسي و زبان فارسي را در سيستم عامل لينوكس كه يك سيستم عامل اوپن‌سورس است، اضافه مي‌‏كنند و به صورت يك سيستم‌‏عامل ملي در مي‌‏آورند
آیا پشتیبانیش به طور پیش فرض از فارسی مث ویندوز هست؟ و اگه نیست آیا بخاطر Open Source بودن انجان این کار راحتتره و آیا اصلا ربطی به هم داره؟

Sinagood
19-11-2004, 13:19
من فقط ميدونم تو ايران جايگزين نميشه كه نصف قطعات تقلبين چون هارد من (كه از ايران اومده و سر راه منفجر شده)رو ويندوز ميشناسه و مشكلي نداره اما لينوكس ميگه نميشه ستاپ كرد چون هارد هاي توي بايوست نيستند :shock:

30naa
19-11-2004, 13:47
جايگزين نميشه كه نصف قطعات تقلبين چون هارد من (كه از ايران اومده و سر راه منفجر شده)رو ويندوز ميشناسه و مشكلي نداره اما لينوكس ميگه نميشه ستاپ كرد چون هارد هاي توي بايوست نيستند
حرفی میزنیها!!!
امکان نداره
بد شانسی اوردی وگرنه من روی هاردم لینوکس نصب کردم(اون موقع که رد هت 7.3 بود)
مشکلی هم نداشت
ممکنه عملی نباشه چون نصف سخت افزارها درایورش واسه لینوکس نیست. تو اینترنت وقتی واسه دانلود سرچ می کنی هیچی واسه لینوکس نمی یاد ولی حرف تو دلیلی منطقی برای عملی نشدن این طرح نیست

Sinagood
19-11-2004, 14:16
بابا منم گفتم كه هاردم مشكل داره و هاردهاي ايران هم مشكلاشون كم نيست

saghy
20-11-2004, 00:55
سلام
وقتي يه چيزي همه گير شد و همه جا ازش استفاده كردن درايور كه سهله آموزش رايگان هم براش ميگذارن . طبق آخرين خبرهايي كه من دارم سعي ستاد ملي لينوكس بر فارسي كردن جز به جز لينوكس هست . حتي براي تاريخ شمسي اون هم فكرايي كردن . همچنين طراحي يك فونت ملي مثل ايران سيستم قديم . خلاصه خيلي روي اون دارن كار ميكنن . چون خيلي وقت ندارن !!! 4 سال ديگه بايد نسخه اورژينال بفروشيم نه كپي ! بازم تا ببنيم چي ميشه .