PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سوال در مورد تفاوت Hub , Router و Switch

hyriand
17-11-2004, 11:10
سوال در مورد تفاوت Hub , Router و Switch

سلام
میخواستم تفاوت بین این سه سخت افزار شبکه رو یعنی
Network Hub
Network Router
و
Network Switch
رو بپرسم . چون از نظر ظاهری تقریبا شبیه به همدیگه هستند اما کارشون مثل اینکه فرق داره.
و اینکه برای Lan درست کردن مثلا 3 تا کامپیوتر ( نه حتما برای اشتراک گذاشتن اینترنت ) بلکه
برای تبادل فایل کدوم یکی از این سخت افزارها مورد استفاده قرار میگیره ؟

ممنونم

saghy
20-11-2004, 00:51
سلام
HUB ابزاري كه سيگنالهاي انتقال را تغيير ميدهد . بدين معني كه به شبكه اجازه ميدهد بر اساس تعداد پورت موجود بر روي دستگاه ايستگاه هاي كاري توسعه پيدا كند مانند هاب هاي 8 پورت يا 16 پورت و 32 و64 پورت كه به اين تعداد شما ميتوانيد در شبكه ايستگاه كاري يا همان WORK STATION داشته باشيد . هاب ها همچنين درصورت فعال شدن باعث تقويت سيگنالهاي موجود در كابل شبكه نيز ميشوند كه اين امر منجر به توانايي اضافه كردن طول كابل ميشود .

SWITCH كه بيشتر در كافي نت ها و گيم نت ها كاربرد دارد به علت كوچك بودن محل و عدم نياز به تقويت سيگنال كابل استفاده ميشود و كار آن مانند هاب بوده با اين تفاوت كه گذينه تقويتي در آن نيست . البته در حال حاضر بيشتر مجموعه هر دوي آن توليد ميشود و كاربرد مجزاي آن هم فرقي نميكند . HUB SWITCH

ROUTER يا مسير ياب ها ابزاري هستند براي پيدا كردن ادرس فرستنده و گيرنده . اين ابزارها كه تقريبا هوشمند عمل ميكنند كارشان يافتن مسير ارسال يك بسته از فرستنده به گيرنده و ارسال آن ميباشد . اين مسير يابها بيشتر در شبكه هاي محلي بزرگ و همچنين سرويس دهندگان اينترنت كاربرد دارد و باعث ميشود كه گروه هاي كاري از قرارداد هي مشابه يا متفاوت استفاده كنند (IP ) . مسير يابهاي مركزي مانند ستون فقرات شبكه عمل كرده و ميتواند چندين شبكه محلي را نيز به يكديگر متصل كند . مسير يابها همچنين ميتوانند به صورت يك gateway يا bridge نيز عمل كرده و ميتوانند شبكه هاي داراي مسير يابهاي جانبي را به يكديگر متصل كنند . همچنين توانايي اتصالات راه دور و مديريت آنها را نيز دارا ميباشند.

hyriand
20-11-2004, 21:45
ساقي جان ممنونم
توضيحاتت واقعا واضح بود. پس با توجه به توضيحي كه شما دادي ميتونم اين جمع بندي رو
بكنم كه هاب و سوييچ رو ميشه تا حدودي شبيه به هم و در يك گروه قرار داد و روتر رو در يك
سطح پيشرفته كه براي شبكه هاي بزرگ و تخصصي استفاده ميشه.
باز هم ازت تشكر ميكنم.

king1362
20-10-2009, 14:48
سلام
میخواستم بدون اگر یک فریم اطلاعاتی از یکی از پورت های switch وارد شود و آدرس مقصد آن در جدول هدایت switch مشخص نشده باشد switch چه بلایی بر سر آن فریم می آورد؟
ممنون میشم اگه جواب بدین

khark11
21-10-2009, 16:09
سلام
SWITCH كه بيشتر در كافي نت ها و گيم نت ها كاربرد دارد به علت كوچك بودن محل و عدم نياز به تقويت سيگنال كابل استفاده ميشود و كار آن مانند هاب بوده با اين تفاوت كه گذينه تقويتي در آن نيست

دوست عزيز دستت درد نكنه از توضيحاتت ولي تفاوت اصلي سوئيچ و هاب در نحوه هدايت بسته هاي اطلاعات هستش يعني هاب به صورت برودكست بسته اي كه از يك پورت دريافت ميكنه را به همه پورت هاي ديگر ارسال ميكند ولي سوئيچ با تشكيل جدولي هر بسته اي كه از يك پورت دريافت ميكنه فقط به كامپيوتر مقصد مي فرسته و با اين كار ترافيك شبكه رو كم ميكنه، و در شبكه هايي با تعداد زياد كامپيوتر هاب اصلا معنايي نداره!!

khark11
21-10-2009, 16:12
سلام
میخواستم بدون اگر یک فریم اطلاعاتی از یکی از پورت های switch وارد شود و آدرس مقصد آن در جدول هدایت switch مشخص نشده باشد switch چه بلایی بر سر آن فریم می آورد؟
ممنون میشم اگه جواب بدین

بسته به نوع سوئيچ معمولا برودكست ميكنند يعني به همه پورت ها ارسال ميكنند يا بعضي سوئيچ ها اين بسته ها را جزو بسته هاي سرگردان محسوب ميكنند و نابودش ميكنن! ولي علي الحساب يك بار رو براي همه برودكستش ميكنه!

diyar2006
20-11-2009, 22:24
سلام مهندس خسته نباشید مهندس من دو تا هاب دارم یکیش 16 تایی یکشم 24 تایی میخواهم اینهارا به هم متصل کنم هر جور وصل میکنم نمیشه لطفا منو راهنمایی کنین

مودم ای دی اس ال من دیلینک هستش 2540 -- - 4 تا هم لان داره هر دو hub را وصل میکنم یکیش اینترنت رو میگیره ای پی هم میگیره دیگریش نمی گیره

khark11
22-11-2009, 07:25
سلام مهندس خسته نباشید مهندس من دو تا هاب دارم یکیش 16 تایی یکشم 24 تایی میخواهم اینهارا به هم متصل کنم هر جور وصل میکنم نمیشه لطفا منو راهنمایی کنین

مودم ای دی اس ال من دیلینک هستش 2540 -- - 4 تا هم لان داره هر دو hub را وصل میکنم یکیش اینترنت رو میگیره ای پی هم میگیره دیگریش نمی گیره

يلام

ببخشيد كه دير جواب دادم!

ميشه بگيد با چه كابلي و از كدوم پورت مودم رو به هاب ها وصل ميكنيد؟

مدل هاي هاب رو بي زحمت بنويسيد!