PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : ترمز موتوری چگونه کار می کند؟

Mohsen_p30world
10-01-2008, 18:32
ترمز موتوری چگونه کار می کند

sajadmg
11-01-2008, 06:08
سلام
منظورت از ترمز موتوری چیه ترمز برای خودرو یا ترمز موتورهای الکتریکی؟

Mohsen_p30world
11-01-2008, 12:46
سلام
برای خودرو

sajadmg
12-01-2008, 04:40
سلام
اولا هدف از این نوع ترمز اینه که انرژی که قرار از خودرو گرفته بشه تا سرعت کم بشه به جایی اینکه توی دیسک بر اثر اصطکاک تبدیل به گرما بشه به نحوی بازیافت شده و بعدا ازش استفاده بشه. معمولا این نوع ترمز توی خودروهای هیبریدی استفاده میشه که از دو انرژی سوخت فسیلی و الکتریسیته استفاده میکنند.
و اما در مورد خود ترمز اطلاعات فنی و ریزه کاری ها که در دسترس نیست چون یه چیز جدید وتحقیقاتیه و توسط خودرو سازان بزرگ در حال مطالعه و کاملا انحصاریه. اما در کل باید گفت موتوری که برای این کار استفاده میشه در اصل یه ژنراتوره که قسمت ثابت موتور آهنربای خیلی قوی و روتور اون هم یه سیم پیچه . که توسط یه گیریبکس به چرخها وصل میشه. معمولا جعبه دنده طوریه که با هر دور چرخ خودرو، موتور(ژنراتور) چندین دور بچرخه تا حسابی انرژی چرخ رو بگیره. انرژی تولید شده باید مدریت بشه و باهاش باطری شارژ بشه تو نگاه اول واژه مدیریت خنده دار به نظر میرسه ولی اگه یکم فکر کنی میبینی یه جریان خیلی زیادیه که در کمتر از 10 یا 20 ثانیه تموم میشه اینکه این انرژی چجوری باطری را شارژ کنه طوری که خیلی هدر نره و ازش استفاده بهینه بشه خودش یه موضوع مهم تحقیقاتی منم مدتیه دارم بهش فکر میکنم ولی چیزی زیادی به ذهنم نرسیده اگه کسی اطلاعاتی داره بگه.
اما این موتورها باید در کنار دیسک ترمز کار کنن و نمیشه برای توقف تنها به این سیستم جدید اکتفا کرد چون اولا قدرت کم کردن سرعتشون تا یه حدیه و شتاب منفیی که ایجاد میکنن محدوده و تو ترمز های ناگهانی حتما به دیسک نیازه و دوم اینکه تو سرعت های پایین در حدود 20 کلیومتر بر ساعت به پایین شدیدا کارایی موتور کم میشه که باید از دیسک برای توقف کامل استفاده کرد. در حالت کلی هرچه سرعت کم میشه قدرت بازدارندگی این سیستم کاهش پیدا میکنه یه راهی که در حال بررسی و تحقیقه اینه که از جعبه دنده های اتوماتیکی استفاده بشه که دور ژنراتور را ثابت نگه داره و هرچه سرعت خودرو کمتر میشه جعبه دنده به ازای هر دور چرخ ،باعث بشه که ژنراتور تعداد دور بیشتری بزنه و علاوه بر این که تقریبا به یه ثبات در جریان تولید شده میرسیم مشکل فوق هم مرتفع میشه.
به هر حال من این اطلاعات اندک رو داشتم که متاسفانه یادم نیست کجا خوندمش. امیدوارم به دردتون خورده باشه و از بچه های انجمن اگه کسی اطلاعات بیشتری داره ممنون میشم که بنویسه تا همه استفاده کنن چون موضوع جذابیه.

mohsenmsi
12-01-2008, 22:08
سلام
برای خودرو
سلام
یکی از دوستان در جواب شما گفته بودند که این گونه ترمزها هنوز جنبه عملی پیدا نکرده. ولی من به شما بگم که همین الان توی خیلی از ماشینهای سنگین و اتوبوسها از این ترمزها استفاده میشه البته بدون تولید انرژی و فقط برای کم کردن هزینه برای تعویض مکرر لنت ترمز و ایمنی بعلت کنترل پذیری آن البته اینرو هم بگم که من اطلاعات کاملی راجع به این ترمزها ندارم ولی به طور خلاصه از یک توربین که فکر کنم برروی میللنگ متصل شده است و آن توربین درون محفظه ای که قابل کنترل از نظر حجم روغن میباشد تشکیل شده .با کنترل مقدار روغن ورودی به محفظه سرعت توربین کنترل میگردد در نتیجه سرعت میللنگ کنترل میشود. ( سال گذشته توی یک اتوبوس مسافر بری نشسته بودم پشت سر راننده، ایشون میگفت که توی سرپایینیها از این ترمز استفاده میکنم و خیالم راحته که هیچوقت ترمز قفل نمیکنه که اتوبوس سر بخوره)
ببینم؟ احیانا شما در مورد تعمیرات مخازن ذخیره سوخت اتمسفریک عکس سراغ ندارین؟

mohsenmsi
12-01-2008, 22:14
سلام
برای خودرو
سلام
یکی از دوستان در جواب شما گفته بودند که این گونه ترمزها هنوز جنبه عملی پیدا نکرده. ولی من به شما بگم که همین الان توی خیلی از ماشینهای سنگین و اتوبوسها از این ترمزها استفاده میشه البته بدون تولید انرژی و فقط برای کم کردن هزینه برای تعویض مکرر لنت ترمز و ایمنی بعلت کنترل پذیری آن البته اینرو هم بگم که من اطلاعات کاملی راجع به این ترمزها ندارم ولی به طور خلاصه از یک توربین که فکر کنم برروی میللنگ متصل شده است و آن توربین درون محفظه ای که قابل کنترل از نظر حجم روغن میباشد تشکیل شده .با کنترل مقدار روغن ورودی به محفظه سرعت توربین کنترل میگردد در نتیجه سرعت میللنگ کنترل میشود. ( سال گذشته توی یک اتوبوس مسافر بری نشسته بودم پشت سر راننده، ایشون میگفت که توی سرپایینیها از این ترمز استفاده میکنم و خیالم راحته که هیچوقت ترمز قفل نمیکنه که اتوبوس سر بخوره)
ببینم ؟ احیانا شما در مورد تعمیرات مخزان ذخیره سوخت اتمسفریک عکس سراغ ندارین؟

khashayar_khorasan
29-11-2008, 13:55
به اين ترمز اصطلاحا ريتاردر گفته ميشه كه يه نوع كنترل سرعت ميللنگه سيستمش هم خيلي جديد نيست توي اتوبوس هاي ولوو شركت واحد كه مال حداقل 15 سال پيشه از اين ترمز استفاده ميشده.

masoud911
01-12-2008, 02:52
سلام
ترمز موتوری یعنی تو با استفاده از موتور سرعتماشین رو کم کنی و نه با استفاده از ترمزی که تو چرخهاست

معکوس دادن هم ترمز موتوری هست

یه خفه کن هم تو ماشین های سنگین هست که با بستن راه دود تو اگزوز باعث کتنرل سرعت میلنگ میشه

اون هم که تو موقع ترمز انرژی جنبشی رو به الکتریسیته تبدیل میکنه یه چیز دیگه است که به اسم بازیافت کننده
این قراره تو فورمولا وان 2009 هم استفاده بشه

موفق باشین دوستان:10: