PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : تعمیر آبگرمکن دیواری

صفحه ها : 1 2 [3] 4 5

ali0364
24-12-2014, 21:08
نه عزیز، منظورم یه پیچ کوچیکه، سمت چپ رگلاتور آب ، کنار رگلاتور گاز.

Sent from my HUAWEI Y300-0100 using Tapatalk 2

چون با موبایل میاین نمیتونم بهتون بگم تو تصویر مشخص کنید
اگه منظورتون پیچ هوا گیریه (همون که تو تصویر مشخص کردم ) همون اول کردم نشد

ali0364
24-12-2014, 21:15
سلام
اگه با پیچ تنظیم حساسیت دیافراگم و پیچ هواگیری درست نشد پس به احتمال زیاد کاربراتور آب رسوب داره و آب به دیافراگم به اندازه ی کافی فشار نمیاره
باید کاملا باز بشه و رسوب زدائی بشه
ار حرکتِ روانِ پیستونی که روی دیافراگم نصب میشه هم مطمئن بشین
همون پیستونی که فشار میاره به میله ی کاربراتور گاز

سلام
همون اول کار رسوب گیری کردم (البته خیلی رسوب نداشت) فشار آب خوبه ، از فشار شیر آب سرد فقط یخورده کمتره
از اون صفحه پیستونی هم اطمینان دارم که روونه و راحت باز و بسته میشه
:n36:

ali0364
24-12-2014, 21:35
سلام اقا این سنسور overheat تو ابگرمکن b3115 دقیقا کجاست ممنون میشم اگه با عکس جواب بدین ممنون:n13:

عکس 3115 نداشتم
این برا آب گرمکن خودمه 3215
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــ

ی سوال؟
هر دو طرف صفحه دیافراگم باید آب باشه دیگه درسته؟
وقتی شیر آب گرم رو باز میکنی ، آب به سمت راست دیافراگم فشار میاره و وقتی می بندی سمت چپ

nimmaa
26-12-2014, 15:15
سلام خدمت اساتید محترم
من یه آبگرمکن بوتان دیواری دستی دارم
که چند وقته وقتی میخوام روشنش کنم وقتی که سوئیچ رو فشار میدم و جرقه میزنه و شمعک روشن میشه بعد اون هر چقدر زمان صرف کنم شده بیست دقیقه تا ولش میکنم که روشن بمونه و درجه رو تنظیم کنم بعد رها کردن خاموش میشه لطفا راهنمایی بفرمائید علت از چیست؟
اگر امکانش هست بطور مبتدیانه بفرمائید

ali0364
26-12-2014, 16:06
سلام خدمت اساتید محترم
من یه آبگرمکن بوتان دیواری دستی دارم
که چند وقته وقتی میخوام روشنش کنم وقتی که سوئیچ رو فشار میدم و جرقه میزنه و شمعک روشن میشه بعد اون هر چقدر زمان صرف کنم شده بیست دقیقه تا ولش میکنم که روشن بمونه و درجه رو تنظیم کنم بعد رها کردن خاموش میشه لطفا راهنمایی بفرمائید علت از چیست؟
اگر امکانش هست بطور مبتدیانه بفرمائید

سلام
با اجازه اساتید

به احتمال 99% مشکل از ترموکوپل
برای دیدن ترموکوپل کلیک کنید ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

3 احتمال وجود داره
1-ترموکوپل جرم گرفته و حرارت رو نمیتونه جذب کنه(با شد سیمی یا سیم ظرف شویی به آرومی پاکش کنید)
2-شعله شمعک به ترموکوپل نمیرسه (با شل کردن پیچهای ترموکوپل اون رو با شعله شمعک تنظیم کنید جوری که شعله به سمت ترموکوپل باشه)
یا اینکه : دقت کنید شمعک 2 تا سوراخ برای خروج گاز داره یکی برای روشن کردن مشعل و یکی به سمت ترموکوپل که شاید سوراخ سمت ترموکوپل مسدود شده باشه (با سوزن خیاطی یا سیم مفتول نازک راه خروجی شمعک رو باز کنید)
3- ترموکوپل خراب شده باشه (تعویض) یا ممکنه پیچ انتهاییش شل شده باشه که با محکم کردن پیچ حل میشه

این م تصویر ترموکوپل روی آب گرم کن
(چون آب گرم کن بنده شمعکی نیست تصویر رو از بحثهای قبلی قرض گرفتم)
فلشهای زرد شمعک و ترموکوپل رو نشون میدن
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

MOHAMMAD_ASEMOONI
26-12-2014, 16:18
سلام خدمت اساتید محترم
من یه آبگرمکن بوتان دیواری دستی دارمکه چند وقته وقتی میخوام روشنش کنم وقتی که سوئیچ رو فشار میدم و جرقه میزنه و شمعک روشن میشه
بعد اون هر چقدر زمان صرف کنم شده بیست دقیقه تا ولش میکنم که روشن بمونه و درجه رو تنظیم کنم بعد رها کردن خاموش میشه
لطفا راهنمایی بفرمائید علت از چیست؟
اگر امکانش هست بطور مبتدیانه بفرمائیدسلام
سلام
این مشکل قبلا مطرح شده و به طور کامل با تصویر شرح داده شده
دکمه ctrl و f رو بزنین تا جستجوگر مرورگرتون فعال بشه
در مستطیل بنویسین بوبین
حالا صفحه های قبل رو یکی یکی بیارین
در هر صفحه دکمه جستجو رو بزنین
هر جا کلمه ی بوبین دیدین مطلبش رو بخونین تا مطلب مورد نظر رو پیدا کنین
اگر با صبر و حوصله و دقت این کار رو انجام بدین خودتون استاد عیب یابی و تعمیر این مشکل میشین
صفحه ی 46 یکیش هست
کلمه ی پیلوت رو هم میتونین جستجو کنین

mahi_12_72
01-01-2015, 00:05
سلام
......
:n36:

سلام به همه و ali0364 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) من دقیقا مشکل شما رو دارم الانم سر سیای زمستون دیگه دارم ....
اگه تونستی راه حلی برای مشکلت پیدا کنی یه ندا بده ما رو از این مخمصه نجات بده
(صفحه دیافراگم رو هم عوض کردم ولی بازم به میزان کافی فشار وارد نمیکنه به همون سنسور رهایی گاز):n34:

ali0364
01-01-2015, 00:24
سلام
داداش من خودمم هنوز 100% نتونستم درستش کنم
ولی با چرخوندن شیر تنظیم فشار یا گرما جهت عقربه های ساعت (همونی ک تو تصویر با فلش قرمز مشخص کردم)
و دقیقآ طبق خود همین تصویر ی مقدار بهتر شده اما با کم کردن فشار شیر آب هنوزم خاموش میشه
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

در ضمن با چرخوندن پیچ هواگیری هم احتمال درست شدنش هست اما برا من ک کار ساز نبود

فعلآ همینطوری داریم استفاده میکنیم تا ی فرجی بشه :n27:

ali0364
01-01-2015, 00:33
حالا ی شکی من دارم اونم از شیر اهرمی
چون چند سال پیش که از این آب گرم کن استفاده میکردیم و درست بود شیرمون معمولی (فلکه ای یا پیچی) بود
شاید اشکال از اینه که وقتی با شیر اهرمی فشار رو کم میکنیم خیلی سریع این اتفاق میفته
حالا برا شما شیرتون اهرمی یا معمولی؟؟

reza3322
05-01-2015, 23:48
سلام
آبگرمکن بوتان مدل b3115 دو روزه که فشار خروجی آبش کم شده و شعله ش کمتر از قبل
دستگاه ۴ سال کارکرده و تابحال جرمگیری نشده
مشکل از چی میتونه باشه؟
اگه نیاز به جرمگیری داره پس چطور این کاهش فشار روند کندی نداشته و تقریبا یک مرتبه دچار این مشکل شده؟
سپاس

ali0364
06-01-2015, 00:04
سلام
آبگرمکن بوتان مدل b3115 دو روزه که فشار خروجی آبش کم شده و شعله ش کمتر از قبل
دستگاه ۴ سال کارکرده و تابحال جرمگیری نشده
مشکل از چی میتونه باشه؟
اگه نیاز به جرمگیری داره پس چطور این کاهش فشار روند کندی نداشته و تقریبا یک مرتبه دچار این مشکل شده؟
سپاس

سلام
چون یک مرتبه اینطور شده به نظر بنده مشکل از ورودی آب ب آبگرم کن یعنی همون صافی ورودی آب قبل از رگولاتور آب که به احتمال قوی آشغال گیر کرده
تو پست اول صفحه 50 تصویرش هست
امتحان کنید نتیجه رو اینجا اعلام کنید

reza3322
06-01-2015, 01:01
دوست عزیز ممنون بابت راهنمایی خوب شما
همونطور که گفتید طبق عکس عمل کردم و آشغال زیادی رو صافی بود که تمیز کردم
اما رو همون رگولاتور آب یه اهرم سفید رنگ بود که انگار بر اثر رسوب جرم گرفته بود و سفت شده بود و ضمنا رو حداکثر نبود و من رو حداکثر قرار دادم که نتیجه ش شعله بیشتر بود
سئوالم اینه که قرار دادنش روی حداکثر مشکلی ایجاد نمیکنه؟
سپاس فراوان

MOHAMMAD_ASEMOONI
06-01-2015, 01:04
سلام
آبگرمکن بوتان مدل b3115
دو روزه که فشار خروجی آبش کم شده و شعله ش کمتر از قبلدستگاه ۴ سال کارکرده و تابحال جرمگیری نشده مشکل از چی میتونه باشه؟
اگه نیاز به جرمگیری داره پس چطور این کاهش فشار روند کندی نداشته و تقریبا یک مرتبه دچار این مشکل شده؟سپاسسلام
اگر فقط یکی از شیرها فشارش کمه پس از همون شیر هست
اما اگر همه شیرها کمه پس کاری که دوستمون گفتند انجام بدین
اگر فیلتر کاربرااور آب هم مشکلی نداره پس دیگه باید فشار آب خروجی آبگرمکن رو چک کنین
در یکی دو صفحه قبل شرحش هست

reza3322
06-01-2015, 01:38
فشار همه شیرها کم بود و همونطور که گفتم صافی ورودی آب سرد جرم گرفته بود
اما میخوام بدونم رو حداکثر قرار گرفتن اهرم سفید روی رگولاتور آب مشکلی ایجاد نمیکنه؟
سپاس

MOHAMMAD_ASEMOONI
07-01-2015, 12:34
فشار همه شیرها کم بود و همونطور که گفتم صافی ورودی آب سرد جرم گرفته بود
اما میخوام بدونم رو حداکثر قرار گرفتن اهرم سفید روی رگولاتور آب مشکلی ایجاد نمیکنه؟سپاسسلام
اون اهرمِ شیر تابستانه/ زمستانه هست
وقتی روی حالتِ زمستانه باشه آب با سرعتِ کمتری از لوله های مُبدلِ آبگرمکن عبور میکنه و بیشتر حرارت جذب میکنه چون در زمستان آب ورودی در مناطق سردسیر بسیار سرد هست و باید بیشتر گرما بگیره تا گرم بشه
این شیر به آبگرمکن ضرری نمیزنه چه حالت تابستانه چه زمستانه

مبدل همون قسمتی هست که لوله های مسی مارپیچ داره و مشعل زیرش هست و آب توش گرم میشه

MOHAMMAD_ASEMOONI
07-01-2015, 19:51
یه سوال؟
هر دو طرف صفحه دیافراگم باید آب باشه دیگه درسته؟
وقتی شیر آب گرم رو باز میکنی ، آب به سمت راست دیافراگم فشار میاره و وقتی می بندی سمت چپسلام
یک طرف دیافراگم اصلا با آب تماس نداره مگر اینکه سوراخ بشه
بنده خیلی کنجکاو هستم که بدونم با چه مکانیزمی دیافراگم گاز رو قطع و وصل میکنه ؟
چه اتفاقی در کاربراتور آب میافته که با باز کردن شیر آب گرم , دیافراگم فشار میاره به پیستونی که گاز رو وصل میکنه ؟
چرا وقتی شیرهای آب گرم مصرفی بسته هست فشار نمیاره ؟

ahmad61
09-01-2015, 12:03
با سلام خدمت اساتيد محترم
مدتي زيادي از آبگرمكن بوتان مدل b3112 از قسمتي كه در عكس زير نشان داده شده آب چكه ميكنه !
اول ماجرا مقدار چكه كم بود (هفته اي يه شيشه نوشابه 1.5 ليتري)
ولي الان هر دو روز يه شيشه پر ميشه
به نظرتون علت چيه ؟ چكار بايد بكنم
ممنون

ahmad61
09-01-2015, 12:05
با سلام خدمت اساتيد محترم
مدتي زيادي از آبگرمكن بوتان مدل b3112 از قسمتي كه در عكس زير نشان داده شده آب چكه ميكنه !
اول ماجرا مقدار چكه كم بود (هفته اي يه شيشه نوشابه 1.5 ليتري)
ولي الان هر دو روز يه شيشه پر ميشه
به نظرتون علت چيه ؟ چكار بايد بكنم
ممنون

MOHAMMAD_ASEMOONI
11-01-2015, 18:49
با سلام خدمت اساتيد محترممدتي زيادي از آبگرمكن بوتان مدل b3112 از قسمتي كه در عكس زير نشان داده شده آب چكه ميكنه !اول ماجرا مقدار چكه كم بود (هفته اي يه شيشه نوشابه 1.5 ليتري)ولي الان هر دو روز يه شيشه پر ميشهبه نظرتون علت چيه ؟ چكار بايد بكنمممنونسلام
چکه از این قسمت یعنی دیافراگم سوراخه
اورینگ میله ی پیستونی که با فشار دیافراگم حرکت میکنه هم شاید مشکل داشته باشه

ahmad61
12-01-2015, 22:21
سلام
ممنون از پاسخ و لطف شما

secretboy66
13-01-2015, 20:10

سبز رنگه خودشه / بازش که میکنم یه میله تو خالی بهش وصله .میله را که فشار میدم گاز جریان میگیره و روشن میشه اما مساله اینه که میله تو خالی به دوطرف میچرخه ولی ظاهرا هرز گرده و سفتر و شلتر نمیشه!

با سلام خدمت دوستان و اساتید گرامی
سعی کردم که اکثریت صفحات رو بخونم تا سوالم تکراری نباشه
آبگرمکن بوتان مدل B115 داریم امسال شده 11 سالش، عید 92 مبدلش بعلت سوراخ شدن با نمونه نو تعویض شد و هرسال توسط نماینده بوتان سرویس میشه، نمیدونم دیافراگم عوض شده یا نه
آب شیراز هم پر از املاح هست
الان مشکل روشن نشدن ابگرمکن در هنگام باز کردن شیر ابگرم رو داره، در اکثر مواقع روز
فشار توی شیر آبگرم در حد یک سوم فشار آبسرد هست، آبسرد هم پرفشاره ، پمپ آب نداریم (به مرور فشار آب گرم کمتر شده، اوایل حداقل نصف آبسرد فشار داشت)
اومدم پیچ تنظیم دیافراگم رو بنا به گفته شما دوستان چک کنم که با عکس بالا مواجه شدم و پیچی ندیدم فقط یک میله هست که بالا و پایین میشه
اگر چیزی باز شده چیه اسمش و اگر با عکس راهنماییم کنید بسیار ممنون و سپاسگذار خواهم بود
با تشکر:n16:

ali0364
13-01-2015, 20:51
آبگرمکن بوتان مدل B115 داریم امسال شده 11 سالش، عید 92 مبدلش بعلت سوراخ شدن با نمونه نو تعویض شد و هرسال توسط نماینده بوتان سرویس میشه، نمیدونم دیافراگم عوض شده یا نه
الان مشکل روشن نشدن ابگرمکن در هنگام باز کردن شیر ابگرم رو داره، در اکثر مواقع روز
فشار توی شیر آبگرم در حد یک سوم فشار آبسرد هست، آبسرد هم پرفشاره ، پمپ آب نداریم (به مرور فشار آب گرم کمتر شده، اوایل حداقل نصف آبسرد فشار داشت)
اومدم پیچ تنظیم دیافراگم رو بنا به گفته شما دوستان چک کنم که با عکس بالا مواجه شدم و پیچی ندیدم فقط یک میله هست که بالا و پایین میشه
اگر چیزی باز شده چیه اسمش و اگر با عکس راهنماییم کنید بسیار ممنون و سپاسگذار خواهم بود

سلام
چون به صورت تدریجی اینطور شده به احتمال قوی لوله های مسی رسوب گرفته ک باید رسوب گیری بشه
ولی اول از صافی ورودی آب سر د هم مطمئن بشید تو یکی دو صفحه قبل یکی از دوستان مشکلشون همین صافی بوده (محل قرار گیری صافی با عکس مشخص شده)

secretboy66
13-01-2015, 20:54
سلام
چون به صورت تدریجی اینطور شده به احتمال قوی لوله های مسی رسوب گرفته ک باید رسوب گیری بشه
ولی اول از صافی ورودی آب سر د هم مطمئن بشید تو یکی دو صفحه قبل یکی از دوستان مشکلشون همین صافی بوده (محل قرار گیری صافی با عکس مشخص شده)
ممنون و متشکر:n16:
(هنوز سپاس واسم فعال نیس )

تنظیم پیچ دیافراگم این آبگرمکن به چه صورتی هست؟
پنج شنبه میخوام دیافراگم رو هم عوض کنم، صافی رو هم حتما میز میکنم و طبق پست های قبلی مبدل رو هم رسوب زدایی میکنم

ali0364
13-01-2015, 21:12
والله تا الان این مدل رو ندیدم
اما اینجور که تو تصاویر مشخصه پیچ تنظیم باید همون قسمتی که با رنگ سبز تو تصویر مشخص شده باشه اما مثل اینکه همچین پیچی رو این رگولاتور آب موجود نیست
حالا صبر کنید دوستان دیگه بیان شاید بهتر بتونن راهنماییتون کنن

ali0364
13-01-2015, 21:19
راستی در انجام کار با جوهر نمک و یا ... کاملآ حواستون رو جمع کنید از یک عینک محافظ حتی اگر نشد آفتابی استفاده کنید

چون خودم تجربه دارم میگم چند وقت پیش اگر عکس العمل به موقع انجام نمیدادم الان :thumbsdow

زمانی که تو لوله جوهر نمک میریزید یک مقداریش به سمت بیرون ی جورایی فوران میکنه

بهترین کار استفاده از شیلنگه

secretboy66
13-01-2015, 21:30
راستی در انجام کار با جوهر نمک و یا ... کاملآ حواستون رو جمع کنید از یک عینک محافظ حتی اگر نشد آفتابی استفاده کنید

چون خودم تجربه دارم میگم چند وقت پیش اگر عکس العمل به موقع انجام نمیدادم الان :thumbsdow

زمانی که تو لوله جوهر نمک میریزید یک مقداریش به سمت بیرون ی جورایی فوران میکنه

بهترین کار استفاده از شیلنگه

حتما عینک کار میخرم، 2-3 تومن بیشتر نیست
تو محیط باز اینکا رو انجام میدم
ممنون بابت تذکرتون
غیر از جوهر نمک توی بازار اسم تجاری نداره؟
امروز دیدم تیزآب نوشته بود روی یکی از ظرف ها

ali0364
13-01-2015, 21:47
حتما عینک کار میخرم، 2-3 تومن بیشتر نیست
تو محیط باز اینکا رو انجام میدم
ممنون بابت تذکرتون
غیر از جوهر نمک توی بازار اسم تجاری نداره؟
امروز دیدم تیزآب نوشته بود روی یکی از ظرف ها

خیلی هم عالی
اسم صنعتی و بازاریش همینه
از لوازم ساختمانی و یا لوازم یدکی ماشین هم میتونید تهیه کنید
با قیف و شیلنگ بریزید تو لوله بهتره سعی کنید رو جاهای دیگه نریزه جون باعث خوردگی قطعات میشه
رادیاتور یا مبدل رو حتمآ در بیارید
در کل اکثرآ از جوهر نمک برای رسوب گیری استفاده میکنن
حالا یک سری از اسید باطری یا محلولای دیگه هم استفاده میکنن
به نظرم همین جوهر نمک خوبه ی 4 لیتری بخرید اضافیش رو میتونید تو خونه برای جرم گیری سرویس بهداشتی و... هم استفاده کنید معجزه میکنه:n31:

worlderr
15-01-2015, 02:16
با سلام.اقاجان بنده یه ابگرمکن بوتان دیواری خریدم طریقه نصبشو بلد نیستم.میشه یه محبتی کنید یه توضیحی بدید؟ممنون میشم.به نمایندگی زنگ زدم میگه خودت نصب کن کاری نداره.بعد هم کارتشو بیار برات مهر کنم.

پویا راستگو
15-01-2015, 08:10
سلام،مگه ساده تر از این هم چیزی داریم،دو تا لوله داره راست آب سرد میره و از سمت چپی آب گرم میاد بیرون.وصلش کن ،همین، تو وروری آب سرد هم یه شیر بذار، صافی یا همون توری هم یادت نره.تو ورودی آب سرد باید بذاری.

MOHAMMAD_ASEMOONI
15-01-2015, 08:52
با سلام.
اقاجان بنده یه ابگرمکن بوتان دیواری خریدم طریقه نصبشو بلد نیستم.
میشه یه محبتی کنید یه توضیحی بدید؟
ممنون میشم.
به نمایندگی زنگ زدم میگه خودت نصب کن کاری نداره.بعد هم کارتشو بیار برات مهر کنم.سلام
مبارکه
اگر دست به آچار هستین و از لوله کشی هم مقداری اطلاعات دارین و ابزارهای لازم رو هم دارین , کار مشکلی نیست
شاید لازم باشه لوله های مسی خم بشه و سرهاش هم با ابزار مخصوصی پرس بشه تا بتونین لوله های آب سرد و گرم آبگرمکن رو وصل کنید به آب سرد و گرم ساختمون
نصب شیلنگ گاز هم اگر درست و اصولی نباشه میتونه خیلی خطرناک باشه
لوله های مسی رو داره ؟ آماده هست ؟ خم شده و پرس شده هست ؟
اگر دست به آچار نیستین بهتره یه نفر رو بیارید نصب کنه اما کنار دستش وایسید و از یاد بگیرین برای دفعات بعدی .

پویا راستگو
15-01-2015, 09:13
لوله مسیا رو کلا بذا کنار، میری دو شلنگ پکیجی میگیری دونه ای ۵یا ۶تومنه، اندازه کوتاه، هم راحت خم میشن، هم نصب رو آسونتر میکنه.

secretboy66
16-01-2015, 17:06

سلام دوستان این نوع آبگرمکن اصلا پیچ تنظیم دیافراگم نداره فقط یه پیچ سر راه خروجی اب سرد از محفظه دیافراگم به مبدل داره که تعمیر کار گفت برای تنظیم حالت آهسته روشن شدن شعله هست، همون پیچی که تو پست صفحه قبل با رنگ زرد نشون داده شده
بعلت تشریف فرمایی مهمان نشد خودم بازش کنم و به جهت راحت بودن خیال به تعمیرکار زنگ زدم
با چیزی شبیه به پمپ اکسترنال آکواریوم که دو عدد شلنگ جهت خروج و ورود اسید داشت و یک پمپ بصورت روکار به مبدل ابگرمکن وصل کرد و پمپ رو برای ده دقیقه روشن نمود، از بوی اسید میشد تشخیص داد جوهر نمک هست
دیافراگم و قطعه پلاستیکی که بین فنر و دیافراگم قرار میگیره رو هم عوض کرد به همراه سرویس کردن شمعک گاز
و اما اجرتش که چون قبلا از دو تعمیرگاه سوال کرده بودم هزینه سرویس کامل 35 هزار تومان + ایاب و ذهاب که 15 هزار تومان شد

نکته 1: سرویسکار میگفت بیشترین موقع گچ و رسوب گرفتن آبگرمکن های شعله دائم ، شب ها هست و مواقعی هست که فعالیت ندارند و بدلیل حضور حرارت شمعک و گرم شدن اب این مشکل پیش میاد
نکته2: ابگرمکن های بدون شمعک هم حداکثر 2 سال در مقابل رسوب دوام بیاورند اما هر از دو سال باید سرویس و رسوب زدایی شوند، شمعک دائم ها سالی یکبار نیاز دارند

الان فشار آبگرم خیلی خوب شده
ممنون از همگی :n40:

یه سوال صدای شمعک بخاری و ابگرمکن رو چطور میشه کم کرد، یاد م رفت از تعمیر کار بپرسم:n36::n16:

MOHAMMAD_ASEMOONI
21-01-2015, 14:05
یه سوال صدای شمعک بخاری و ابگرمکن رو چطور میشه کم کرد، یاد م رفت از تعمیر کار بپرسم:n36::n16:سلام
نشکر بابت اطلاعاتی که درج کردین
اگر صدا بخاطر شعله ی زیادِ شمعک باشه پس میشه با کم کردن گازِ شمعک صداش رو کم کرد
پبچ تنظیم شمعک یا روی کاربراتور گاز هست یا کنار یا زیر خودِ شمعک
در بعضی بخاریها هم اول یک پیچ بزرگ هست که بازش میکنین و پیچ شمعک زیرشه
مثل پیچ بزرگ دو پخ در این بخاری
عکس رو ذخیره کنین که بزودی حذف میشه

haminik
23-01-2015, 01:34
سلام ی مشکل عجیب!! شعله بوتان 3218 بصورت طبیعی زیاد هست اما آب فقط چند ثانیه گرم میمونه و بعدش با وجود شعله زیاد سرد میشه دلیلش رو نمیدونم !!! شعله روشن میمونه و تغییری نمیکنه اما اب سردمیشه انگار نه انگار اب داره از وسط این شعله رد میشه. جرمگیری کردم دیافراگم رو عوض کردم! موندم دیگه چیکار کنم. لطفا کمک کنید

haminik
23-01-2015, 01:40
فشار آب هم بسیار بالاست

پویا راستگو
23-01-2015, 09:33
باید شیپوره رو عوض کنی، توی رگلاتور آبه،قسمتی خروجی آب از رگلاتوربه طرف آبگرمکن،عکسشو نشد بزارم.تو نت بگردی پیداش میکنی.یه پیچه که توی حفره قسمت خروجی آب قرار داره.

haminik
23-01-2015, 11:05
ببخشید میشه به لحاظ فنی بگین چه اتفاقی برا شیپوره میوفته ک خراب میشه؟ خروجی آب سرد رو ک براحتی انجام میده از رگولاتور پس چیش خراب شده؟

Shadow-Man
03-02-2015, 03:04
دوست عزیر این کار با اسید دیسکلر 40 درصد انجام میشه که بای اسی رو به وسیله پمپ کولر سیر کوله کنی و مراقب باشی به محض اینکه کف اسید در حین انجام سیرکوله از بین رفت کار رو جمع کنی و داخل لوله ره با شلنگ اب شستشو بدی جوهر نمک اصلا مناسب نیست

MOHAMMAD_ASEMOONI
03-02-2015, 09:21
دوست عزیر این کار با اسید دیسکلر 40 درصد انجام میشه که بای اسی رو به وسیله پمپ کولر سیر کوله کنی و مراقب باشی به محض اینکه کف اسید در حین انجام سیرکوله از بین رفت کار رو جمع کنی و داخل لوله ره با شلنگ اب شستشو بدی جوهر
نمک اصلا مناسب نیستسلام
ممنون از اطلاع رسانیتون
بنده تویِ یکی از شهرهای ایران از یک خیابون رد شدم که پنج شش تا مغازه ی فروش قطعات کولر آبی و اینها کار هم بود
دیدم همشون هم محلولِ لوله باز کن دارند
گفتم برای رسوب زدائی داخل آبگرمکن چی خوبه ؟
گفتند همین محلول ها خوبه
از طرف دیگه خودم با جوهر نمک یک کاربراتور آب که پر از رسوب بود رو شستم
واقعاً تمیز و براق شد
در نت هم جستجو کردم , در یک سایت تخصصی تعمیر , یک تعمیرکار نوشته از جوهر نمک استفاده میکنه . اما غلظت و مدت شستشو خیلی مهم هست چون رسوب همه جا یکسان نیست . بعضی قسمتها اصلاً رسوب نداره و اسید روش اثر میذاره و طول دادن شیتشو میتونه باعث نازک شدنش و به مرور زمان ,سوراخ شدنش بشه .
=======================================
اما کار با اسیدها خیلی خطرناکه و باید همه ی اقدامات امنیتی انجام بشه :
1- کار نکردن در فضای بسته و کوچک و بدونِ تهویه . چون گازش خطرناکه برای تنفس

2- حتماً باید چشمها با عینکی مثل عینک غواصی پوشیده بشه چون اگر یک قطره اش بپره توی چشم میتونه آسیب بزنه به چشم خصوصاً اگر غلیظ باشه
3- باید تا حد امکان که کارائیش کم نشه رقیق بشه با آب
4- حتماً باید دستکش ساقِ بلند مخصوص ظرفشوئی به دست کرد و سوراخ هم نباشه
5- باید بدن و پاها پوشیده باشه با چیزی مثل کیسه ی زباله تا قطراتش روی بدن و لباس نزیزه وگرنه لباس رو میپوسونه و به پوست آسیب میزنه
6- به هیچ وجه نباید اجازه بدین کسی بیاد تماشا خصوصاً بچه ها 7- نباید کنار اشیاء فلزی کار کنین چون باعث مات شدن رنگشون و تغییر رنگ میشه (مثل سینک ظرفشوئی)
محلول رو باید در ظرف در بسته و روش بنویسین خطر مرگ - اسید . و در جائی مخفیش کنین تا دست کسی خصوصاً بچه ها بهش نرسه وگرنه پشیمونی به بار میاره . بعضیها عزادار شدند به خلطر همین سهل انگاری

MOHAMMAD_ASEMOONI
03-02-2015, 09:22
تکراری ........
لطفا حذف شود

kakaei
09-02-2015, 17:43
سلام
من یه آبگرمکن 3215i بوتان دارم که با وجود اینکه فشار آب زیاده ولی شعله خیلی کمه و اصلا آب رو گرم نمیکنه.فشار گاز و آب رو چک کردم عالی هست ولی آبگرمکن بازی در آورده.میشه راهنمایی کنید کدوم قسمت رو باید تعویش یا تعمیر کنم؟!

kakaei
09-02-2015, 17:43
سلام
من یه آبگرمکن 3215i بوتان دارم که با وجود اینکه فشار آب زیاده ولی شعله خیلی کمه و اصلا آب رو گرم نمیکنه.فشار گاز و آب رو چک کردم عالی هست ولی آبگرمکن بازی در آورده.میشه راهنمایی کنید کدوم قسمت رو باید تعویش یا تعمیر کنم؟!

MOHAMMAD_ASEMOONI
10-02-2015, 11:48
سلاممن یه آبگرمکن 3215i بوتان دارم که با وجود اینکه فشار آب زیاده ولی شعله خیلی کمه و اصلا آب رو گرم نمیکنه.
فشار گاز و آب رو چک کردم عالی هست ولی آبگرمکن بازی در آورده.میشه راهنمایی کنید کدوم قسمت رو باید تعویش یا تعمیر کنم؟!سلام
اگر فشار آب گرم خوبه و چند سال هست که دیافراگم عوض نشده و کسی هم با آبگرمکن وَر نرفته پس دیافراگم احتمالاً باید تعویض بشه
در صفحات قبل توضیحات کامل داده شده در مورد روش عوض کردنش و نکات ایمنی در موقع تعویضش مثل دست نزدن به کاربراتور گاز

mehdi_km
14-02-2015, 23:53
سلام به همه ی اساتید
ما یه آبگرمکن بوتان b3215i داریم , یه مشکل خیلی بزرگ داره که کلافه مون کرده
آبگرمکن اکثر موقع ها (از هر 20 بار 19 بار اینجوریه) روشن نمیشه و جرقه نمیزنه و برای روشن کردنش باید آب رو باز بزاری و بری آدابتور رو در بیاری و دوباره بزنی به برق (که بعضی وقت ها اونجوری هم روشن نمیشه باید یه چند بار آدابتور رو بزنی به برق و درش بیاری)
تورو خدا یکی کمکم کنه واقعا دیگه اعصابم خورد شده :n28: :n28:

پویا راستگو
15-02-2015, 00:04
اینا اکثرا کیتاش خراب میشه، یا باید کیتشو عوض کنی ، یا کلا رگلاتورش رو عوض کنی شمعک دارش کنی.فقط یه بار هم میکروسوییچه رو امتحان کن خراب نباشه، فیش یکی فیشا رو در ار بزن وسط .اگه فرمان داد آبگرمکن روشن شد که هیچ اگه نه از راه بالا باس بری.

mehdi_km
16-02-2015, 21:06
مرسی آقا پویا . یه دنیا ممنون :n40:
مشکل از میکروسویچ بود حل شد

MOHAMMAD_ASEMOONI
16-02-2015, 21:27
مرسی آقا پویا . یه دنیا ممنون :n40:
مشکل از میکروسویچ بود حل شدسلام

تعمیر شد یا تعویض ؟

befermatooo
16-02-2015, 22:32
سلام

یه سوال دارم همچین هم بی ربط به تاپیک نیست !

دلیل سوت کشیدن ابگرمکن ایستاده هنگام روشن کردنش چیه ! وقتی روشنش میکنم سوت ادامه دار می کشه و شعله اش هم خیلی کم میشه و دیر آب رو گرم می کنه .

MOHAMMAD_ASEMOONI
16-02-2015, 22:59
سلام
یه سوال دارم همچین هم بی ربط به تاپیک نیست !
دلیل سوت کشیدن ابگرمکن ایستاده هنگام روشن کردنش چیه ! وقتی روشنش میکنم سوت ادامه دار می کشه و شعله اش هم خیلی کم میشه و دیر آب رو گرم می کنه .سلام

به احتمال زیاد یا آهنِ مارپیچ وسطمخزن کثیفه یا مشکل داره یا دودکش گرفته یا درست نصب نیست

befermatooo
16-02-2015, 23:04
سلام

به احتمال زیاد یا آهنِ مارپیچ وسطمخزن کثیفه یا مشکل داره یا دودکش گرفته یا درست نصب نیست

ممنون . نمی دونم شاید

شیر اظطراریش که خراب شده از بس رسوب بسته .

قبلا نیسم ساعته درجه اش می رفت رو 60 اما حدود 3 الی 4 ساعت باید روشن باشه تا بره رو 60 !

MOHAMMAD_ASEMOONI
16-02-2015, 23:55
ممنون . نمی دونم شاید
شیر اضطراریش که خراب شده از بس رسوب بسته .
قبلا نیسم ساعته درجه اش می رفت رو 60 اما حدود 3 الی 4 ساعت باید روشن باشه تا بره رو 60 !سلام
چیزی که خدمتتون عرض کردم برای صدای سوت مانندش بود
اگر مشعل ضعیفه پس یا کاربراتور مشکل داره یا فشار گاز کمه
البته باید دید همیشه ضعیفه یا یه وقتایِ معینی ؟

sardarshams
22-02-2015, 01:52
سلام
یک آبگرمکن دیواری بوتان مدل B3118 داریم آکبندش را خودم خریدم از همون اول این آبگرمکن تا بیشتر از نصف شیر را باز نکنی روشن نمی شود و این باعث شده تا از آب گرم تو آشپزخونه نتونیم استفاده کنیم چون شیر آب گرم را نمیشه تا آخرش تو آشپزخونه باز کرد چون آب به اطراف پخش می شود ولی تو حموم مشکلی نداریم اون روز که از نمایندگیش پرسیم گفت میشه روش تغییرات داد که با باز کردن کم شیر هم روشن بشه اگه در این مورد اطلاعاتی دارید راهنماییم کنید تا خودم این مشکل را حل کنم در ظمن خودم فردی فنی هستم و تا حدودی طرز کار ابگرمکن را میدونم با تشکر از شما

MOHAMMAD_ASEMOONI
23-02-2015, 10:36
سلام
یک آبگرمکن دیواری بوتان مدل B3118 داریم آکبندش را خودم خریدم از همون اول این آبگرمکن تا بیشتر از نصف شیر را باز نکنی روشن نمی شود و این باعث شده تا از آب گرم تو آشپزخونه نتونیم استفاده کنیم چون شیر آب گرم را نمیشه تا آخرش تو آشپزخونه باز کرد چون آب به اطراف پخش می شود ولی تو حموم مشکلی نداریم
اون روز که از نمایندگیش پرسیدم گفت میشه روش تغییرات داد که با باز کردن کم شیر هم روشن بشه
اگه در این مورد اطلاعاتی دارید راهنماییم کنید تا خودم این مشکل را حل کنم
در ضمن خودم فردی فنی هستم و تا حدودی طرز کار ابگرمکن را میدونم
با تشکر از شماسلام
اگر فشار آب گرم خوبه پس باید حساسیت دیافراگم رو بالا ببرید با پیچ تنظیمش
در صفحات قبل توضیحش هست
اگر گارانتی داره باید خودشون بیان و مجانی تنظیمش کنند
اگر چند ساله کار میکنه احتمال خرابی لاستیک دیافراگم هم هست

rmb_ali
25-02-2015, 08:50
دوستان از کجا میشه وسایل آبگرکن بوتان رو پیدا کرد؟ مرکزش توی تهران کچاست؟

sardarshams
27-02-2015, 13:20
سلام
اگر فشار آب گرم خوبه پس باید حساسیت دیافراگم رو بالا ببرید با پیچ تنظیمش
در صفحات قبل توضیحش هست
اگر گارانتی داره باید خودشون بیان و مجانی تنظیمش کنند
اگر چند ساله کار میکنه احتمال خرابی لاستیک دیافراگم هم هست

سلام
استاد با تغییر اون پیچ تغییری حاصل نشد فکر کنم تو رگولاتور آب باید تغییراتی داده بشه چون اون روز پیش نمایندگی خدمات پس از فروش شرکت بوتان رفته بودم مشکلم را که بهش گفتم گفت باید آبگرمکن را باید بیاری تعمیرگاه تا تغییرات مورد نظر را روش انجام بدم باز نظر شما چیه تصویر پیچ مورد نظر شما را با فلش قرمز رنگ نشان داده ام منظور شما همین پیچ است؟ در ظمن پیچ مورد نظر را اول باز کردم فرقی نکرد و بعد سفت هم کردم فرقی نکرد[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

MOHAMMAD_ASEMOONI
27-02-2015, 19:00
سلام
با تغییر اون پیچ تغییری حاصل نشد
فکر کنم تو رگولاتور آب باید تغییراتی داده بشه چون اون روز پیش نمایندگی خدمات پس از فروش شرکت بوتان رفته بودم مشکلم را که بهش گفتم گفت باید آبگرمکن را باید بیاری تعمیرگاه تا تغییرات مورد نظر را روش انجام بدم
باز نظر شما چیه تصویر پیچ مورد نظر شما را با فلش قرمز رنگ نشان داده ام منظور شما همین پیچ است؟ در ظمن پیچ مورد نظر را اول باز کردم فرقی نکرد و بعد سفت هم کردم فرقی نکردسلام

بله پیچ تنظیم همینه
والله منظورشون از تغییرات رو نمیدونم
شاید میخوان لاستیک دیافراگم رو عوض کنند فقط اما نمیگن . البته حقشون هست که اسرار کارشون رو فاش نکنند چون دارند امرار معاش میکنند ازش
اما مشکل اینه که بعضیهاشون نمیگن مشکل چیه و چکار کردند تا مشتری رو بدوشند
شما اگر دست به آچارید و دیافراگم هم سالهاست عوض نشه , عوضش کنین
میتونین هم از نمایندگی بپرسین هزینه اش چند میشه , بعدش زنگ بزنین به دو سه تعمیرکار و بگین مشکلش چیه تا اونها هم بهتون قیمت بدند

از تعمیرکار نپرسین چشه , چی چیش خرابه چون اونها هم حق دارند نگن مشکل چیه .
بعدش ببینین کدوم ارزونتره , بدین همون تعمیرش کنه
تعویض دیافراگم هم ساده هست برای دست به آچارها با رعایت نکات ایمنی مثل دستکاری نکردن کاربراتور گاز

sardarshams
01-03-2015, 00:54
سلام

بله پیچ تنظیم همینه
والله منظورشون از تغییرات رو نمیدونم
شاید میخوان لاستیک دیافراگم رو عوض کنند فقط اما نمیگن . البته حقشون هست که اسرار کارشون رو فاش نکنند چون دارند امرار معاش میکنند ازش
اما مشکل اینه که بعضیهاشون نمیگن مشکل چیه و چکار کردند تا مشتری رو بدوشند
شما اگر دست به آچارید و دیافراگم هم سالهاست عوض نشه , عوضش کنین
میتونین هم از نمایندگی بپرسین هزینه اش چند میشه , بعدش زنگ بزنین به دو سه تعمیرکار و بگین مشکلش چیه تا اونها هم بهتون قیمت بدند

از تعمیرکار نپرسین چشه , چی چیش خرابه چون اونها هم حق دارند نگن مشکل چیه .
بعدش ببینین کدوم ارزونتره , بدین همون تعمیرش کنه
تعویض دیافراگم هم ساده هست برای دست به آچارها با رعایت نکات ایمنی مثل دستکاری نکردن کاربراتور گاز

سلام
از بابت دست به اچار بودن که هستم
و می تونم بصورت کامل ابگرمکن را باز گنم و دوباره ببندم از دیافراگم نیست چون از همون اول که این آبگرمکن را خریدم اینجوری بود

MOHAMMAD_ASEMOONI
01-03-2015, 01:39
سلاماز بابت دست به اچار بودن که هستمو می تونم بصورت کامل ابگرمکن را باز گنم و دوباره ببندم
از دیافراگم نیست چون از همون اول که این آبگرمکن را خریدم اینجوری بود
ماشالله . ایول به مهارتتون
اما اینکه میگین از اول اینجوری بوده و ساکت موندین و تحمل کردین , نه ایول
:20:
اگه بنده بودم روزی صد دفعه زنگ میزدم تا بیان درستش کنند چون حق گرفتنی هست , دادنی نیست
بگذریم
شما با پیچ vent (هواگیری) رگولاتور آب (کاربراتور آب) هم امتحان کنین و نتیجه رو تست کنین
جاش رو به خاطر بسپارین و یک دور شلش کنین و تست کنین

بعدش برگردونینش سر جای اولش و یک دور سفتش کنین و تست کنین
این پیچ در روی کاربراتور آب , درست ور نقطه ی مقابل همون پیچ که علامت زدین قرار داره . البته کمی پائینتر هست و کوچک هست و 2 پخ (دو سو)
اگر کامل بازش کنین یک اورینگ(واشر حلقوی لاستیکی ) هم داره تا آب از پیچ نچکه
پیچ 2 در عکس زیر
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 4%DB%B0%DB%B1%DB%B3%DB%B7%DB%B3%DB%B6.jpg
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 4%DB%B0%DB%B1%DB%B3%DB%B7%DB%B3%DB%B6.jpg

sardarshams
03-03-2015, 01:02
ماشالله . ایول به مهارتتون
اما اینکه میگین از اول اینجوری بوده و ساکت موندین و تحمل کردین , نه ایول
اگه بنده بودم روزی صد دفعه زنگ میزدم تا بیان درستش کنند چون حق گرفتنی هست , دادنی نیست
بگذریم
شما با پیچ vent (هواگیری) رگولاتور آب (کاربراتور آب) هم امتحان کنین و نتیجه رو تست کنین
جاش رو به خاطر بسپارین و یک دور شلش کنین و تست کنین

بعدش برگردونینش سر جای اولش و یک دور سفتش کنین و تست کنین
این پیچ در روی کاربراتور آب , درست ور نقطه ی مقابل همون پیچ که علامت زدین قرار داره . البته کمی پائینتر هست و کوچک هست و 2 پخ (دو سو)
اگر کامل بازش کنین یک اورینگ(واشر حلقوی لاستیکی ) هم داره تا آب از پیچ نچکه
پیچ 2 در عکس زیر

سلام
استاد با باز کردن و سفت کردن پیچ مورد نظر باز همون عیب پابرجاست
با تشکر از شما که وقت گرانبهایتان را در اختیار بنده می گذارید

MOHAMMAD_ASEMOONI
03-03-2015, 02:12
سلام
با باز کردن و سفت کردن پیچ مورد نظر باز همون عیب پابرجاست
با تشکر از شما که وقت گرانبهایتان را در اختیار بنده می گذاریدسلام
قابلی نداشت دوست عزیز
شما مطمئن هستین که در همه جای خونه همین مشکل وجود داره ؟ یا فقط در آشپزخونه اینجوری هست ؟ ممکنه شیر آب آشپزخونه مشکل داره .

اگر فشار آب گرم در هیچ جا کم نیست و مشکلی نداره و فشار گاز هم مشکلی نداره پس دیگه به نظر بنده باید دیافراگم عوض بشه اما قبلش فیلتر لوله ی آب سرد آبگرمکن رو که در محلِ نصبش به کاربراتور آب قرار داده چک کنین که نمیز باشه . (یک توریِ کوچک فلزی یا پلاستیکی هست که نمیذاره آشغال بره توی کاربراتور)
دیافراگم هم چیز گرانی نیست
عوض کردنش هم آسونه
دیافراگم خودش هم سالم از آب دراومد میشه بعدا دوباره ازش استفاده کرد چون دیافراگم بالاخره خراب میشه و باید عوض بشه
بعید نیست از اول هم معیوب بوده

این رو هم فراموش نکنین که اگر شما توضیح اشتباه یا ناقص بدین در مورد مشکل , عیب یابی درست انجام نمیشه چون ما فقط از طریق نوشتن با هم اطلاعات رد وبدل میکنیم

sharokh2
09-03-2015, 10:52
سلام خدمت دوستان و استاد گرامی
آبگرمکن دیواری بوتان مدل B3218i دارم که چند روزه روشن نمیشه
ممکنه از دیافراگمش باشه؟
یک شیر ورودی آب داره اون با دست عمل میکنه اما یه اهرم بلند تر داره برنگ کرم رنگ که اون سفت شده و با دست چرخیده نمیشه.
چند روز قبل که روشن میشد آب گرم در تمام نقاط منزل فشارش کمی از آب سرد کمتر بود....اما نه بحدی که روشن نشه
ممنون

MOHAMMAD_ASEMOONI
09-03-2015, 16:18
سلام خدمت دوستان و استاد گرامیآبگرمکن دیواری بوتان مدل B3218i دارم که چند روزه روشن نمیشهممکنه از دیافراگمش باشه؟یک شیر ورودی آب داره اون با دست عمل میکنه اما یه اهرم بلند تر داره برنگ کرم رنگ که اون سفت شده و با دست چرخیده نمیشه.چند روز قبل که روشن میشد آب گرم در تمام نقاط منزل فشارش کمی از آب سرد کمتر بود....اما نه بحدی که روشن نشهممنونسلام
اگه اون شیر کرم رنگ روی کاربرانور آب هست , شیر تابستونه زمستونه هست
سفت بودنش یعنی جرم گرفته
اگر سالهاست آبگرمکن سرویس نشده پس باید رگولاتور آب باز بشه تمیز بشه و فیلتر آب ورودیش هم تمیز بشه و اگر لازم باشه دیافراگم هم عوض بشه
در صفحات قبل اطلاعات کافی هست
باید حداقل مطالب مربوط به مشکلتون رو در 15 یا 20 صفحه ی آخر بخونین تا از جزئیات کار مطلع بشید
رعایت نکات ایمنی خیلی مهم هست مثل دستکاری نکردن کاربراتور گاز

sharokh2
10-03-2015, 11:41
سلام
اگه اون شیر کرم رنگ روی کاربرانور آب هست , شیر تابستونه زمستونه هست
سفت بودنش یعنی جرم گرفته
اگر سالهاست آبگرمکن سرویس نشده پس باید رگولاتور آب باز بشه تمیز بشه و فیلتر آب ورودیش هم تمیز بشه و اگر لازم باشه دیافراگم هم عوض بشه
در صفحات قبل اطلاعات کافی هست
باید حداقل مطالب مربوط به مشکلتون رو در 15 یا 20 صفحه ی آخر بخونین تا از جزئیات کار مطلع بشید
رعایت نکات ایمنی خیلی مهم هست مثل دستکاری نکردن کاربراتور گاز

سپاسگزارم مهندس....اگه موردی بود باز مزاحم میشم
برقرار باشید:n16:

behnammoayed
16-03-2015, 18:16
-----------------------------------------------

mortezafox
29-03-2015, 17:37
سلام به بوتان خریدم 3115 بعد چند دقیقه استفاده ابگرم خودکار خاموش میشه و اب سرد میشه:n30: ولی شیر رو که میبندی چند ثانیه و دوباره باز میکنی ابگرم میشه و با به همین ترتیب :n19:

مدل بدون شمعک هست

MOHAMMAD_ASEMOONI
29-03-2015, 18:49
سلام به بوتان خریدم 3115 بعد چند دقیقه استفاده ابگرم خودکار خاموش میشه و اب سرد میشه:n30: ولی شیر رو که میبندی چند ثانیه و دوباره باز میکنی ابگرم میشه و با به همین ترتیب :n19:مدل بدون شمعک هستسلام
نوشتین خریدین .
یعنی تازگیها خریدین ؟
اگه بله پس ضمامت داره . بهتره زنگ بزنین به فروشنده یا نمایندگی
اگر گارانتی نداره :
فشار آب گرم در جاهای مختلفِ خونه مثل همه ؟
فشار آب گرم خیلی از آب سرد کمتره ؟
چند سال عمر داره ؟
تا حالا سرویس شده ؟
تا حالا تعمیر شده ؟
یکدفعه اینجوری شد یا به مرور زمان ؟
فندکش دستی هست یا برقی ؟

hamidana
31-03-2015, 17:58
با سلا م

کمک فوری می خوام آبگرمکن B3115 بوتان ما از همه لحاظ بدرستی کار میکنه فقط :n34: وقتی آب داغ و میبندی شعله اصلی به شکل ضعیف روشن میمونه و اگه خاموشش کنی بعد یه ساعت بوی گاز تو فضا پخش میشه بعضی اوقات هم گرم شدن بیش از حد آب در آبگرمکن باعث میشه تروستات جریان گاز رو قطع کنه ...
باید چیکارش کنم اطلاعات خاصی ندارم تو تعمیر آبگرمکن ولی تلویزیون وموبایل و سیستم و... زیاد تعمیر کردم

با تشکر

MOHAMMAD_ASEMOONI
31-03-2015, 18:27
با سلا م
کمک فوری می خوام
آبگرمکن B3115 بوتان ما از همه لحاظ بدرستی کار میکنه
فقط :n34: وقتی آب داغ رو میبندی شعله اصلی به شکل ضعیف روشن میمونه و اگه خاموشش کنی بعد یه ساعت بوی گاز تو فضا پخش میشه
بعضی اوقات هم گرم شدن بیش از حد آب در آبگرمکن باعث میشه تروستات جریان گاز رو قطع کنه ...باید چیکارش کنم اطلاعات خاصی ندارم تو تعمیر آبگرمکن ولی تلویزیون وموبایل و سیستم و... زیاد تعمیر کردم با تشکرسلام
این 3 آزمایش رو انجام بدین و نتیجه رو خبر بدین

1- وقتی آب داغ رو میبندین و مشعل هنوز روشنه , شیر اصلی آب سردِ آبگرمکن رو ببندین ببینین مشعل خاموش میشه ؟
2- وقتی آب داغ رو میبندین و مشغل هنوز کمی روشنه , پیچ حساسیت دیافراگم رو یک دور شل کنین . مشعل تغییر کرد ؟ اگر تغییر نکرد یک دور دیگه هم شل کنین . آیا تغییر کرد ؟ اگر تغییر نکرد برگردونین جای اولش بعدش 1 دو محکمش کنین . تغییر کرد ؟ 2 دور چی ؟
3- آب داغ رو تا آخر باز کنین بعدش شیر گاز آبگرمکن رو تا یک سوم ببندین
بعدش آب داغ رو ببندین ببینین مشعل خاموش میشه ؟

mortezafox
31-03-2015, 19:21
سلام

یعنی تازگیها خریدین ؟بله
اگر گارانتی نداره : گارانتی نکردیم چون روزی که به نمایندگی زنگ زدم گفتن رایگان بودنش امدن هست هزینه نصب 25 هزار تومنه با 40 هزار وسایل میشه 60 هزار تومن
فشار آب گرم در جاهای مختلفِ خونه مثل همه ؟ اره
فشار آب گرم خیلی از آب سرد کمتره ؟ نه
چند سال عمر داره ؟ 3 ماه
تا حالا سرویس شده ؟ نه
تا حالا تعمیر شده ؟ نه
یکدفعه اینجوری شد یا به مرور زمان ؟ نه یه هویی
فندکش دستی هست یا برقی ؟ برقی است

یعنی تازگیها خریدین ؟بله
اگر گارانتی نداره : گارانتی نکردیم چون روزی که به نمایندگی زنگ زدم گفتن رایگان بودنش امدن هست هزینه نصب 25 هزار تومنه با 40 هزار وسایل میشه 60 هزار تومن منم خودم نصب کردم اینکه رایگان بوتان بود خوب تعمیرگار هم هزینه خدا تومنه :n21:
فشار آب گرم در جاهای مختلفِ خونه مثل همه ؟ اره
فشار آب گرم خیلی از آب سرد کمتره ؟ نه
چند سال عمر داره ؟ 3 ماه
تا حالا سرویس شده ؟ نه
تا حالا تعمیر شده ؟ نه
یکدفعه اینجوری شد یا به مرور زمان ؟ نه یه هویی
فندکش دستی هست یا برقی ؟ برقی است
مطالب صفحه قبل خوندم به خاطر اون سنسور حرارتی هست مشکل جا نونی پاینش بود برداشتمش خوب شد دمت گرم :n19:

mortezafox
01-04-2015, 14:30
این نوشته های ما چرا تایید نشدن چه خبر
سانسورچی دارید حرفی بدی زدم :n24:

mortazavi2008
04-04-2015, 18:34
****خیلی فوری ****
سلام دوستان عزیز
من میخواستم آبگرمکن خونمون رو جرم گیری کنم. مدلش پلار هست. لطفا میشه راهنمایی کنید کن چطور میتونم رسوب گیری کنم و آسیب به قطعاتش وارد نشده توسط اسید. ( اسید بهتره یا جوهر نمک) اگر اسید بهتره چه نوع اسیدی و از کجا باید تهیه اش کنم.
یک سوال دیگه هم دارم و اون اینکه در حال حاضر وقتی شیر آب رو باز میکنی آبگرمکن اصلا روشن نمیشه. یعنی اصلا گاز به سر شعله های اصلی نمیاد. من فکر میکنم بخاطر رسوب اون سنسوری که باعث میشه به محض حرکت آب در لوله، جریان گاز رو وصل کنه تا آبگرمکن روشن بشه مشکل پیدا کرده. اگر کسی نظری داره و راهنمایی میتونه بکنه ممنون میشم کمکم کنه

haminik
04-04-2015, 22:24
سلام یه نوع اسید هست که باید با آب مخلوطش کنی که رقیق بشه که اسیب به لوله ها نزنه! و خورندگی اسید کم بشه تا یه موقع لوله سوراخ نشه. بعد هم یه واشر داره وقتی آب سرد وارد ابگرمکن میشه ارزون هست اونم عوض کن ممکنه خاصیت خودشو از دست داده باشه. به تنظیمات دیگه دست نزن. پس شد اون واشر (اسمش دیافراگم هست) و تمیز کردن لوله ها که با اسید رقیق شده و ضد خورندگی انجام میدی اسمش هم جوهر نمک دیسکیلر هست و رو خودش نوشته برای جرم گیری آبگرمکن موفق باشی

mortazavi2008
05-04-2015, 14:12
سلام
دوست عزیز نحوه جرم گیری به چه صورته. یعنی چطور باید اسید رو داخل لوله ها بریزم. و آیا باید وقتی اسید رو میریزم مدت زمانی بذارم بمونه یا اینکه از یک طرف که وارد بشه و از طرف دیگه خارج بشه کفایت میکنه؟ در یک سایتی خونده بودم که باید با پمپ کولر باشه. آیا روش دیگه ای هم وجود داره؟ جوهر نمک رو باید از کجا تهیه کنم؟ اون واشری که گفتین در محل اتصال لوله آبسرد خود آبگرمکن به آبسرد لوله کشی هست؟
لطفا به سوالام پاسخ کامل بدین و آیا اون مشکلی که گفتم بخاطر همین وجود جرم هست که اون سنسورش کار نمیکنه یا اینکه خراب شده؟

mortazavi2008
05-04-2015, 14:13
سلام
دوست عزیز نحوه جرم گیری به چه صورته. یعنی چطور باید اسید رو داخل لوله ها بریزم. و آیا باید وقتی اسید رو میریزم مدت زمانی بذارم بمونه یا اینکه از یک طرف که وارد بشه و از طرف دیگه خارج بشه کفایت میکنه؟ در یک سایتی خونده بودم که باید با پمپ کولر باشه. آیا روش دیگه ای هم وجود داره؟ جوهر نمک رو باید از کجا تهیه کنم؟ اون واشری که گفتین در محل اتصال لوله آبسرد خود آبگرمکن به آبسرد لوله کشی هست؟
لطفا به سوالام پاسخ کامل بدین و آیا اون مشکلی که گفتم بخاطر همین وجود جرم هست که اون سنسورش کار نمیکنه یا اینکه خراب شده؟
با تشکر فراوان

MOHAMMAD_ASEMOONI
05-04-2015, 16:19
سلامدوست عزیز نحوه جرم گیری به چه صورته؟
یعنی چطور باید اسید رو داخل لوله ها بریزم. و آیا باید وقتی اسید رو میریزم مدت زمانی بذارم بمونه یا اینکه از یک طرف که وارد بشه و از طرف دیگه خارج بشه کفایت میکنه؟
در یک سایتی خونده بودم که باید با پمپ کولر باشه. آیا روش دیگه ای هم وجود داره؟ جوهر نمک رو باید از کجا تهیه کنم؟
اون واشری که گفتین در محل اتصال لوله آبسرد خود آبگرمکن به آبسرد لوله کشی هست؟
با تشکر فراوانسلام
پاسخ مفصل همه ی سوالاتتون در صفحات قبل وجود داره
از 20 صفحه قبل , کلمه ی دیافراگم و کلمه ی پمپ رو جستجو کنین و مطالبش رو بخونین
یعنی وارد هر صفحه که شدین , با زدنِ دکمه ی کنترل و F میتونین اون کلمات رو سریع پیدا کنین و مطالبش رو بخونین
فقط یک چیز مهم به عرضتون برسونم :
اگر فشار آب گرم در همه جای خانه خیلی افت کرده پس لازمه رسوب گیری بشه
وگرنه لازم نیست
حتما باید یا پمپ انجام بشه
جزئیات کاملش قبلا درج شده
مغازه هائی که قطعات کولر آبی یا آبگرمکن دیواری میفروشند اون ماده رو دارند و دستورالعملش هم بهتون میگن
ایمنی رو حتما رعایت کنین . پوشاندن چشمها , دستکش ساق بلند , دور بودن بچه ها , طول ندادن شستشو , غلیظ نبودن اسید , شستشوی همه چیز با آب تا اسید کاملا زدوده بشه
نگهداری اسید در جای دور از کودکان و دیگران . نوشتن کلمه ی اسید و خطرمرگ روی قوطی اسید . نربختنش روی فلزات چون سیاه و مات میشه
موفق باشید

haminik
05-04-2015, 16:23
سلام اصلا این ابگرمکن دیواری هست دیگه مگه نه؟ اگر دیواری هست بنده عرض کردم با این روش چند دقیقه مثلا 5 دقیقه بذارید جوهر نمک دیسکیلر رقیق شده با آب در لوله های مسی بمونه>>> بعدش حالا یا با پمپ کولر بزنید که بچرخه و هر چی رسوب داره تقریبا از توی لوله های مسی میره بیرون. اگر پمپ کولر نیست باید چند بار هر بار 2 دقیقه این ماده رقیق شده رو بذارید تو لوله ها بموه تا متوجه بشید دیگه جرمی باقی نمونده توی لوله ها!!! ((فقط حواست باشه بیش از حد نذاری بمونه که لوله ها آسیب ببینن یا سوراخ بشن و مجبور بشی بری یا جوش بدی یا تعویض قطعه بکنی!!)) واشر یا همون دیافراگم>>> وقتی آب سرد وارد آبگرمکن دیواری میشه یه وارد یه محفظه ای میشه که اون محفظه دو قسمت داره بین اون دو قسمت این دیافراگم وجود داره که فشار آب سرد باعث میشه اون دیافراگم به جلو بره و یه میله جلو دیافراگم هست وقتی دیافراگم بره جلو به اون میله فشار میده و باعث میشه که گاز منتشر بشه هر چی فشار آب سرد بیشتر بشه دیافراگم بیشتر میره جلو و طبیعتا اون میله هم بیشتر میره جلو و بعد گاز هم بیشتر میشه فشارش و آب گرمتر میشه!!!

hamidana
08-04-2015, 22:10
سلام
این 3 آزمایش رو انجام بدین و نتیجه رو خبر بدین

1- وقتی آب داغ رو میبندین و مشعل هنوز روشنه , شیر اصلی آب سردِ آبگرمکن رو ببندین ببینین مشعل خاموش میشه ؟
2- وقتی آب داغ رو میبندین و مشغل هنوز کمی روشنه , پیچ حساسیت دیافراگم رو یک دور شل کنین . مشعل تغییر کرد ؟ اگر تغییر نکرد یک دور دیگه هم شل کنین . آیا تغییر کرد ؟ اگر تغییر نکرد برگردونین جای اولش بعدش 1 دو محکمش کنین . تغییر کرد ؟ 2 دور چی ؟
3- آب داغ رو تا آخر باز کنین بعدش شیر گاز آبگرمکن رو تا یک سوم ببندین
بعدش آب داغ رو ببندین ببینین مشعل خاموش میشه ؟

این عیب که حدود یه سال در نوسان بود گاهی بهتر وگاهی بدتر میشد ولی رفع نمی شد بصورت خود به خود رفع شده ....

هنوزم نیاز به بررسی هست ؟ یا بی خیال بشم چون چند روز هست کاملا خوب شده است !

MOHAMMAD_ASEMOONI
08-04-2015, 23:34
این عیب که حدود یه سال در نوسان بود گاهی بهتر وگاهی بدتر میشد ولی رفع نمی شد بصورت خود به خود رفع شده ....هنوزم نیاز به بررسی هست ؟ یا بی خیال بشم چون چند روز هست کاملا خوب شده است !سلام
مبارکه
وقتی عییی نداره , عیب یابی هم امکانپذیر نیست

مگر اینکه شما یه سری اقدامات رو برای سرویس انجام بدین مثل شستشوی لوله های آبگرمکن (اگر که فشار آب گرم کمه در همه جا )
شستشوی کاربراتور آب (رگولاتور آب )
تعویض دیافراگم اگه سالهاست که تعویض نشده (کهنه رو دور نندارین )

abbass11
10-04-2015, 12:16
سلام به دوستان گرامی
دوستان گلم من یه ابگرمکن بوتان دارم این ترانسش که تغذیه جرقه زن هست گم شده میخوام یکی وااسش بگیرم این ترانس چند ولت و چند امپر هست مثبتش وسط هست یا نه کلا دوستان اگه کسی داره یه راهنمایی بکنه
با تشکر

پویا راستگو
10-04-2015, 12:44
سلام، خب برو نمایندگیش بگو یه آدابتور برا آبگرمکن بدون شمعک یا جرقه زن میخام، برا اطلاعات خودتم اگه میخای بدونی یه آدابتور سه ولت یا دو تا باطری یک و نیم ولت کارتو انجام میده، آمپرش هم مهن نیس هر چقد پایبن باشه.

CINAPA
19-04-2015, 08:54
سلام
ابگرم كن بوتان مدل B3115
جرم گيري شده
ديافراگرم تعويض شده .
هنگامي كه لوله اب را مستقيما به ورودي و بدون رگولاتور اب ميزنم و شير اب گرم را باز ميكنم فشار بد نيست تقريبا خوبه ولي وقتي با رگولاتور وصل ميكنم وتست ميزنم . فشار اب خيلي كم ميشه .چرا؟؟:n25::n25:

كار هايي كه انجام دادم ميله بين دو رگولاتور . را با پيچ گوشتي تست زدم خوب هست ولي با اب ميله خيلي كم به سمت چپ ميره .
دوستان لطفا راهنمايي كنن

mehdi153
27-04-2015, 17:40
با سلام و خسته نباشید
یک مدتی هست زمانی که اب حمام رو برای یک ربع باز میکنیم نباید اب رو قطع کنیم برای اینکه شمعک خاموش میشه درحالیکه اگه فشار اب گرم کم باشه این اتفاق نمی افته می خواستم ببینم چکار باید کنم که شمعک خاموش نشه . من فکر میکردم که شمعک شاید کثیف باشه و اون رو تمیز کردم ولی مشکل همچنان باقی هس. چکار باید بکنم؟ اگه میشه دلایل خاموش شدن شمعک رو برام تایپ کنین وراه حلش رو؟

mehdi153
27-04-2015, 19:10
با سلام و خسته نباشید
یک مدتی هست زمانی که اب حمام رو برای یک ربع باز میکنیم نباید اب رو قطع کنیم برای اینکه شمعک خاموش میشه درحالیکه اگه فشار اب گرم کم باشه این اتفاق نمی افته می خواستم ببینم چکار باید کنم که شمعک خاموش نشه . من فکر میکردم که شمعک شاید کثیف باشه و اون رو تمیز کردم ولی مشکل همچنان باقی هس. چکار باید بکنم؟ اگه میشه دلایل خاموش شدن شمعک رو برام تایپ کنین وراه حلش رو؟

البته به نظر می رسه که هر وقت شعله مشعل زیاد باشه این اتفاق می افته وشمعک خاموش میشه.ممنون میشم راهنماییم کنین.

پویا راستگو
27-04-2015, 22:08
آب سرد ورودی به إبگرمکن رو کم کن. شعله شمعک رو زیاد کن. مخزن یعنی همون لوله مسیا رو چک کن سوراخ نباشه.بعد ببین خوب میشه یا نه.

mehdi153
29-04-2015, 12:21
البته به نظر می رسه که هر وقت شعله مشعل زیاد باشه این اتفاق می افته وشمعک خاموش میشه.ممنون میشم راهنماییم کنین.
یعنی کسی نیست که به ما کمک کنه؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
29-04-2015, 15:57
سلام ابگرم كن بوتان مدل B3115 جرم گيري شده ديافراگرم تعويض شده . هنگامي كه لوله اب را مستقيما به ورودي و بدون رگولاتور اب ميزنم و شير اب گرم را باز ميكنم فشار بد نيست تقريبا خوبه ولي وقتي با رگولاتور وصل ميكنم وتست ميزنم . فشار اب خيلي كم ميشه .چرا؟؟:n25::n25:كار هايي كه انجام دادم ميله بين دو رگولاتور . را با پيچ گوشتي تست زدم خوب هست ولي با اب ميله خيلي كم به سمت چپ ميره . دوستان لطفا راهنمايي كنن سلام

ورودیِ رگولاتور آب یک توری (صافی یا فیلتر ) داره
ممکنه کثیف شده باشه
اگر تمیزه پس باید خود رگولاتور باز بشه بررسی بشه و اگر لازم شد با رعایت نکات ایمنی که قبلا ذکر شده , با جوهر نمک یا محلولِ رقیق لوله بازکنی رسوب زدائی و شسته بشه
اون میله در فشار آبِ خروجی تاثیری نداره .
کارش فقط باز کردنِ راهِ گاز برای روشن شدنِ مشعل هست

MOHAMMAD_ASEMOONI
29-04-2015, 16:04
با سلام و خسته نباشید یک مدتی هست زمانی که اب حمام رو برای یک ربع باز میکنیم نباید اب رو قطع کنیم برای اینکه شمعک خاموش میشه درحالیکه اگه فشار اب گرم کم باشه این اتفاق نمی افته می خواستم ببینم چکار باید کنم که شمعک خاموش نشه . من فکر میکردم که شمعک شاید کثیف باشه و اون رو تمیز کردم ولی مشکل همچنان باقی هس. چکار باید بکنم؟ اگه میشه دلایل خاموش شدن شمعک رو برام تایپ کنین وراه حلش رو؟

سلام
همونطور که جناب پویا راستگو گفتند ممکنه شمعک ضعیف باشه
اگر شعله ی شمعک ضعیفه باید با پیچ تنظیمش شعله اش رو کمی بیشتر کنین تا ترموکوپل رو خوب داغ نگه داره وگرنه گاز شمعک قطع میشه
گاهی شمعک زیاد هست ولی ترموکوپل توی جاش کج شده و شمعک خوب داغش نمیکنه . پس باید بررسی کنید که آیا شمعک و ترموکوپل در جای خودشون هستند یا نه ؟
نتیجه رو خبر بدین تا عیب یابی رو ادامه بدیم

mehdi153
30-04-2015, 06:59
سلام
همونطور که جناب پویا راستگو گفتند ممکنه شمعک ضعیف باشه
اگر شعله ی شمعک ضعیفه باید با پیچ تنظیمش شعله اش رو کمی بیشتر کنین تا ترموکوپل رو خوب داغ نگه داره وگرنه گاز شمعک قطع میشه
گاهی شمعک زیاد هست ولی ترموکوپل توی جاش کج شده و شمعک خوب داغش نمیکنه . پس باید بررسی کنید که آیا شمعک و ترموکوپل در جای خودشون هستند یا نه ؟
نتیجه رو خبر بدین تا عیب یابی رو ادامه بدیم

با تشکر از کمک رسانی شما جناب محمد آقا در زمینه کمک رسانی به دوستان وبنده
شعله شمعک خوب هس بازش کردم تمیزش هم کردم ولی مثل اینکه ابگرمکم های بوتان 3115 پیچی برای افزایش شعله شمعک ندارند این رو از یک فروشنده لوازم گازسوز پرسیدم که به نظرم تو کارش خبره هم هس .
البته یک تعدادی از پست های قبلی شما رو هم خوندم که بیان کرده بودین به چه نحوی باید پیچ افزایش شعله شمعک رو تغییر داد ومن پیچ های مختلفی رو روی کاربراتور امتحان کردم ولی تاثیری رو شعله شمعک نداشت.
به نظرم ترموکوبل هم در جای خودش درست هس و به حد کافی گرم میشه وضمنا این رو هم لازم هس بگم که همیشه شمعک خاموش نمیشه به نظرم زمانی که شعله مشعل زیاد میشه این اتفاق میافته . با تشکر از شما.

MOHAMMAD_ASEMOONI
30-04-2015, 07:26
با تشکر از کمک رسانی شما جناب محمد آقا در زمینه کمک رسانی به دوستان وبنده
شعله شمعک خوب هس بازش کردم تمیزش هم کردم ولی مثل اینکه ابگرمکن های بوتان 3115 پیچی برای افزایش شعله شمعک ندارند
این رو از یک فروشنده لوازم گازسوز پرسیدم که به نظرم تو کارش خبره هم هس .
البته یک تعدادی از پست های قبلی شما رو هم خوندم که بیان کرده بودین به چه نحوی باید پیچ افزایش شعله شمعک رو تغییر داد ومن پیچ های مختلفی رو روی کاربراتور امتحان کردم ولی تاثیری رو شعله شمعک نداشت.
به نظرم ترموکوبل هم در جای خودش درست هس و به حد کافی گرم میشه
وضمنا این رو هم لازم هس بگم که همیشه شمعک خاموش نمیشه به نظرم زمانی که شعله مشعل زیاد میشه این اتفاق میافته .
با تشکر از شما.
سلام
خواهش میکنم , بنده کاری انجام ندادم
1- در بعضی آبگرمکنها پیچ تنظیم شمعک زیر خود شمعک هست
2- اگر شمعک اصلا پیچ تنظیم نداره و شعله اش هم بلند و قوی هست اما گاهی خاموش میشه پس علتش یا افت فشار گاز هست یا باد یا دور بودنش از ترموکوپل که باعث میشه خوب گرمش نکنه
باید شیر آب سرد آبگرمکن رو ببندین بعدش شیر آب گرم حمام رو تا آخر باز کنین بعدش شیر آب سرد آبگرمکن رو باز کنین تا آخر و چشمتون به شمعک باشه و تغییراتش رو ببینید
درجه ی آب رو روی کم متوسط و زیاد بذلرید و همین تست رو چند بار تکرار کنین با باز و بسته کردن شیر سرد آبگرمکن و دیدن شمعک تا دقیقاً متوجه بشین چطوری و چه وقت خاموش میشه
ممکنه بوبین ترموکوپل ضعیف شده و گاهی برق قوی تولید نمیکنه و گاز شمعک قطع میشه
به هر حال باید در لحظه ای که شمعک خاموش میشه کنار آبگرمکن باشید تا علتش رو پیدا کنین
اگر اول صدای تق میاد و بعدش شمعک خاموش میشه پس بوبین خرابه یا شمعک ترموکوپل رو خوب داغ نمیکنه
اما اگر اول شمعک خاموش میشه و بعدش صدای تق از بوبین میاد پس گاز شمعک مشکل داره و بهش گاز نمیرسه

mehdi153
30-04-2015, 08:21
سلام
2- اگر شمعک اصلا پیچ تنظیم نداره و شعله اش هم بلند و قوی هست اما گاهی خاموش میشه پس علتش یا افت فشار گاز هست یا باد یا دور بودنش از ترموکوپل که باعث میشه خوب گرمش نکنه
باید شیر آب سرد آبگرمکن رو ببندین بعدش شیر آب گرم حمام رو تا آخر باز کنین بعدش شیر آب سرد آبگرمکن رو باز کنین تا آخر و چشمتون به شمعک باشه و تغییراتش رو ببینید
درجه ی آب رو روی کم متوسط و زیاد بذلرید و همین تست رو چند بار تکرار کنین با باز و بسته کردن شیر سرد آبگرمکن و دیدن شمعک تا دقیقاً متوجه بشین چطوری و چه وقت خاموش میشه
به هر حال باید در لحظه ای که شمعک خاموش میشه کنار آبگرمکن باشید تا علتش رو پیدا کنین
اگر اول صدای تق میاد و بعدش شمعک خاموش میشه پس بوبین خرابه یا شمعک ترموکوپل رو خوب داغ نمیکنه
اما اگر اول شمعک خاموش میشه و بعدش صدای تق از بوبین میاد پس گاز شمعک مشکل داره و بهش گاز نمیرسه

با تشکر
یک چیز دیگه، ایا ممکن هس که مشکل از اون سنسور حرارتی باشه که با حرارت زیاد شعله باعث خاموش شدن شمعک میشه؟

mehdi153
02-05-2015, 21:42
سلام

فیش های سنسور حرارتی رو که باز وبسته کردم فعلا که بهتر شده و مشکلی نداره فک کنم به خاطر سولفاته شدن یا شل بودنش بوده درکل فک کنم سنسور حرارتی درست عمل نمی کرده که باعث خاموش شدن شمعک وشعله میشده

البته معلوم نیس که این خوب شدنش ادامه داشته باشه.

MOHAMMAD_ASEMOONI
25-06-2015, 20:24
سلام
سوال از دوستانی که تجربه ی آبگرمکن دیواری با کپسول گاز رو دارند
یک کپسول چند روز طول میکشه تا خالی بشه ؟ برای خانواده ی چند نفره ؟
با تشکر

Reza82N
26-06-2015, 20:29
سلام وقت دوستان بخير،بچه ها من يك آبگرمكن ديواري بدون شمعك بوتان دارم كه از محل سه راهيش آب ميده،واشررگلاتوره آبشم تعويض كردم نشد،لطفا راهنماييم كنين،متشكرم

MOHAMMAD_ASEMOONI
29-06-2015, 12:09
سلاموقت دوستان بخيربچه ها من يك آبگرمكن ديواري بدون شمعك بوتان دارم كه از محل سه راهيش آب ميده
واشر رگلاتور آبشم تعويض كردم نشدلطفا راهنماييم كنين،متشكرمسلام
عاقبت شما بخیر
اورینگ پیستون کهنه شده آب میده

باید شیر آب ورودیِ آبگرمکن رو ببندین و کاربراتور آب رو باز کنین
دو کَپه ی رگولاتور رو باز کنین و پیستون رو دربیارین و اورینگ سوراخی که میله ی پیستون از توش رد میشه رو تعویض کنین
منظورم از پیستون همون قطعه ی شماره 3 در این عکس هست

اورینگ هم در داخلِ سوراخ قطعه ی 2 قرار داره

PETROSK
24-09-2015, 15:34
دوستان سلام
لطفا کمک کنید
آبگرمکن بوتان B15 داریم خاموش شده روشن نمیشه اصلا صدای گاز نمیاد که شهله روشن بشه

PETROSK
24-09-2015, 15:51
دوستان آبگرمکن وتان B15 داریم خاموش شده روشن نمیشه صدای گاز هم نمیاد کمک کنید

MOHAMMAD_ASEMOONI
24-09-2015, 17:38
دوستان آبگرمکن وتان B15 داریم خاموش شده روشن نمیشه صدای گاز هم نمیاد کمک کنیدسلام
شیر اصلی گاز باز هست ؟
گاز هست توی لوله ی گاز ؟ ممکنه شیر فلکه ی گاز بسته باشه .
شمعک داره ؟ اگر بله , شمعکش روشن میشه ؟
خودبخود خراب شد یا تعمیری چیزی انجام شده روش ؟

PETROSK
24-09-2015, 21:25
سلام
شیر اصلی گاز باز هست ؟
گاز هست توی لوله ی گاز ؟ ممکنه شیر فلکه ی گاز بسته باشه .
شمعک داره ؟ اگر بله , شمعکش روشن میشه ؟
خودبخود خراب شد یا تعمیری چیزی انجام شده روش ؟

از شمعک خفیف گاز میاد و شعله کوچک میگیره ولی ناگهان از دو سوراخ پایینش شعله ور میشه نمی دونم چیکار کنم

MOHAMMAD_ASEMOONI
25-09-2015, 08:09
از شمعک خفیف گاز میاد و شعله کوچک میگیره ولی ناگهان از دو سوراخ پایینش شعله ور میشه نمی دونم چیکار کنماگر شمعک روشن نمیشه و یا از یه جای دیگه اش گاز میزنه بیرون و شعله ور میشه پس کاربراتور گاز مشکل داره
تا شمعک روشن نشه و روشن نمونه , آبگرمکن روشن نمیشه
اگر دست به آچار نیستین بهتره زنگ بزنین به یک تعمیرکار بیاد درستش کنه چون تعمیر کاربراتور گاز میتونه خیلی خطرناک باشه برای کسی که ناوارده
اگر خودتون دست به آچار هستین باید اول علت شعله ور شدن پیلوت رو پیدا کنین . شاید گاز شعله ی پیلوت خیلی زیاده و باید با پیچ تنظیمش کمش کنید
بعد که پیلوت بدون مشکل روشن شد , اگر باز هم آبگرمکن روشن نمیشه خبر بدین تا عیب یابی رو ادامه بدیم

ehsan_1029
27-09-2015, 12:55
سلام
من آبگرم كن بوتان مدل B115 دارم (از اين دو ولومه هاست).شمعك روشن هست ولي وقتي آب گرم را باز ميكنم مشعل روشن نميشه حتي از داخل آشپزخانه.فشار آب گرم هم خوبه ولي به اندازه آب سرد نيست ولي خوبه.چند روزي هست كه اينجوري شده. پارسال سرويس كردم . هم شستشو و هم ديافراگم . خواهشا راهنمايي كنيد.مرسي[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

MOHAMMAD_ASEMOONI
28-09-2015, 06:32
سلام
من آبگرم كن بوتان مدل B115 دارم (از اين دو ولومه هاست).شمعك روشن هست ولي وقتي آب گرم را باز ميكنم مشعل روشن نميشه حتي از داخل آشپزخانه.فشار آب گرم هم خوبه ولي به اندازه آب سرد نيست ولي خوبه.
چند روزي هست كه اينجوري شده. پارسال سرويس كردم . هم شستشو و هم ديافراگم . خواهشا راهنمايي سلام
مشعل با فشار دیافراگم روشن میشه

احتمالاً دیافراگم بنجل بوده و زود خراب شده

- - - Updated - - -

سلام
من آبگرم كن بوتان مدل B115 دارم (از اين دو ولومه هاست).شمعك روشن هست ولي وقتي آب گرم را باز ميكنم مشعل روشن نميشه حتي از داخل آشپزخانه.فشار آب گرم هم خوبه ولي به اندازه آب سرد نيست ولي خوبه.
چند روزي هست كه اينجوري شده. پارسال سرويس كردم . هم شستشو و هم ديافراگم . خواهشا راهنمايي سلام

ehsan_1029
28-09-2015, 14:33
سلام

- - - Updated - - -

سلام

سلام
با فشار ديافراگم مشعل روشن ميشه.اگه كليه لوازم ديافراگم را عوض كنم درست ميشه؟مرسي

MOHAMMAD_ASEMOONI
28-09-2015, 16:12
[Q
سلاماگه كليه لوازم ديافراگم را عوض كنم درست ميشه؟شما 2 راه حل دارین:
1- فقط کاربراتور آب باز بشه و تمیز و رسوب گیری بشه و بسته بشه و تست بشه . شاید مشکل حل بشه
2- همه کارهای شماره 1 رو انجام بدین بعلاوه ی تعویض دیافراگم و نتیجه رو ببینین
درضمن, اگر مثل بعضی دیگه از مدلهای بوتان , میله ای که بین کاربراتور آب و کاربراتور گاز هست پیدا هست , ببینین وقتی آب گرم رو باز میکنین آیا میله تکون میخوره ؟
اگر تکون نمیخوره پس دیافراگم خرابه
اگر تکون میخوره اما گاز مشعل وصل نمیشه پس کاربراتور گاز مشکل داره
به هر حال به احتمال زیاد با انجام کارهای شماره 2 مشکل حل میشه

MOHAMMAD_ASEMOONI
06-10-2015, 16:15
سلام دوستان
نصب فیلتر الیافیِ 5 میکرونی برای آب سردِ ورودیِ آبگرمکن و پکیج میتونه سنگریزه ها و شنها و گل و لای و دیگر ذرات معلَّق در آب رو بگیره تا وارد آبگرمکن و پکیج و لوله های آب گرم نشه .
اگر 1 میکرون باشه دیگه خیلی بهتره یعنی روش نوشته شده باشه 1 میکرون
اگر فشار آب در ساختمان کم باشه نصب این فیلتر باعث افت ببشتر فشار آب گرم میشه پس بهتره پمپ نصب کنین.
یک پمپ نیم اسب کافی هست چون میتونه راحت آب رو 3 طبقه بالا ببره . مصرف برقش هم کمه (حدود 350 وات)
ایتالیائی اصل بهتره چون هم گارانتی داره هم کیفیت هم کم مصرف هست چون توی سیم پیچیش دزدی نشده مثل موتورهای ایرانی و چینی
اگر بتونین این فیلتر رو مستقیماً بعد از کنتور آب نصب کنین دیگه سنگریزه و شن و گل و لای نمیاد توی لوله های ساختمان

PETROSK
07-10-2015, 14:59
سلام دوستان عزیز ممنون از راهنمایهاتون
شمعک رو باز کردم و داخلشو تمیز کردم الان دیگه شمعک روشن میشه و با باز کردن شیر آب گرم آبگرمکن روشن میشه ولی الان یه مشکلی پیشاومده و اون اینکه هنگامیکه شیر آب گرم را باز می کنم چند ثانیه طول میکشه که آبگرمکن روشن بشه و با صدای نسبتا بالا و (گوروپ) روشن میشه که واقعا ترسناکه . به نظرتون مشکل از کجا میتونه باشه؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
08-10-2015, 01:21
سلام دوستان عزیز ممنون از راهنمایهاتونشمعک رو باز کردم و داخلشو تمیز کردم الان دیگه شمعک روشن میشه و با باز کردن شیر آب گرم آبگرمکن روشن میشه
ولی الان یه مشکلی پیشاومده و اون اینکه هنگامیکه شیر آب گرم را باز می کنم چند ثانیه طول میکشه که آبگرمکن روشن بشه و با صدای نسبتا بالا و (گوروپ) روشن میشه که واقعا ترسناکه .
به نظرتون مشکل از کجا میتونه باشه؟سلام
اون صدای وحشتناک که شبیه صدای شلیک موشک کاتیوشا هست با کمی چرخاندنِ پیچ هواگیری (vent) که روی کاربراتور آب هست حل میشه
در آبگرمکنهای بوتان که الان داره تولید میشه پبچ هواگیری حذف شده برای کاهش هزینه ی تولید باوجودیکه این پیچ کار مهمی انجام میده
در عکس زیر که از یک آبگرمکن تازه تولید شده گرفته شده (جاش روی اون قسمتِ استوانه ای شکل بوده ), پیچ vent حذف شده
پیچ رو 90 درجه به چپ بپیچید و تست کنین
اگر حل نشد , برگردونینش سر جای اولش و 90 درجه (ربع دور )به سمت دیگه بچرخونین
اگر لازم شد 180 درجه درجه به چپ یا راست بچرخونین
نتیجه رو اعلام کنین تا دیگران هم مطلع بشند
[b] اگر شیر آب گرم رو خیلی آروم باز کنین صدا نمیده .
اگر با باز کردنِ سریع شیر آب گرم , صدا میده پس باید با پیچ vent برطرف بشه

MOHAMMAD_ASEMOONI
08-10-2015, 01:33
تکراری . لطفا حذف شود .........

MOHAMMAD_ASEMOONI
13-10-2015, 10:02
سلام
دوستانی که این تاپیک رو میخونند و دنبال میکنند , لطفاً تجربه های خودتون در مورد سرویس و یا تعمیر آبگرمکن رو مختصر اینجا درج کنین تا بقیه هم استفاده کنند . ضرر نمیکنید
مختصر بنویسید که :
مارک و مدلِ آبگرمکن
مشکل چی بود
با تنظیم حل شد ؟ کدوم قطعه ؟
با تنظیف حل شد ؟ کدوم قطعه ؟
با تعویض حل شد ؟ کدوم قطعه ؟
با تعمیر حل شد ؟ کدوم قطعه ؟
هزینه ی کار ؟
اگر دوست داشتین جزئیاتش رو هم شرح بدین و عکس هم آپلود کنید
با تشکر

dumb
27-10-2015, 22:57
دوستان سلام.

من چند صفحه خوندم اما متاسفانه نمیتونم کل 60 صفحه رو بخونم، بنابراین اگه سوالم تکراری باشه معذرت میخوام.

1. آبگرمکن من چند ماهه که وقتی که آب سرد رو باز می کنم، شعله ش خاموش میشه! ( شمعک روشن ) بنابراین آب یخ میشه. اگر هم آب سرد رو باز نکنم، تا آخر آب داغ میاد. ( یعنی یا یخه، یا داغ! )

2. از دیروز اتوماتیک وار شمعک هم خاموش میشه! با توجه به اینکه شعله ی شمعک خوبه و ترموکوپل رو هم داغ می کنه! اما یهو خاموش میشه! بدون اینکه شیر آب گرم رو باز کنم! در کمتر از 1-2 ساعت خاموش میشه!

3. موقع باز کردن آب گرم ( زمانی که شمعک روشنه) صدای انفجار میاد.

مدل آبگرمکن بوتان هست از اونایی که دو تا شیر دارن ( مدلش رو نمیدونم )
فشار آب هم قویه.

دوستان من هیچ اطلاعاتی در مورد آبگرمکن و قطعاتش ندارم، نمیدونم کاربراتور آب و گاز کدوما هستن، و دیافراگم کجای آبگرمکنه و چطوری و با چه لوازمی میشه عوضش کرد!

ممنون میشم کمکم کنین.

dumb
28-10-2015, 10:54
از امروز دیگه کلا شمعک روشن هم نمیمونه!
کلی روشن نگهش می دارم، ترموکوپل هم داغ میشه اما باز خاموش میکنه!
:n34:

مدلش B115 هست.

aminkhan2014
28-10-2015, 20:32
دوستان ابگرمکن دیواری-مخزنی داشتیم که مخزنش سوراخ شده وشروع به چکه کردن کرده،حالا بنظرتون یک نو بخرم یا اینو تعمیر کنم؟
کلا چه پیشنهادی میدهین که به صرفه و عاقلانه باشه؟
بعضی بهم گفتند دیواری بدون شمعک بوتان بخر،ولی بعضیا میگن دیواری بدرد نمیخوره وهمین مخزنی دیواری بخری یا تعمیر کنی به صرفه تره
پیشنهاد دوستان چیه؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
28-10-2015, 21:28
از امروز دیگه کلا شمعک روشن هم نمیمونه!کلی روشن نگهش می دارم، ترموکوپل هم داغ میشه اما باز خاموش میکنه!:n34:مدلش B115 هست.سلام
اگر شمعک روشن نمیمونه و با ول کردنِ دکمه خاموش میشه و ترموکوپل هم خوب داغ میشه پس بوبین ترموکوپل سوخته و باید تعویض بشه
بوبین ترموکوپل داخل کاربراتور گاز هست و با داغ شدن تبدیل به آهنربا میشه (آهنربای مغناطیسی) و راهِ گاز رو برای پیلوت باز نگه میداره تا شمعک خاموش نشه
وقتی باد شعله ی شمعک رو خاموش کنه و یا گاز قطع بشه , بوبین سرد میشه و قدرت مغناطیسیش رو از دست میده و گاز شمعک قطع میشه
اگر دست به آچار نیستین , تعویض بوبین کار شما نیست چون داخل کاربراتور گاز هست (کاربراتور نقره ای رنگ) و اگر اشتباهی رخ بده باعث نشت گاز میشه
بهتره به یک تعمیرکار خبر بدین بیاد درستش کنه
خاموش شدن مشعل با باز کردن آب سرد هم میتونه به دلیل کثیفی کاربراتور آب و یا معیوب بودن دیافراگم باشه که توی کاربراتور آب هست (کاربراتور مسی رنگ یا طلائی رنگ)

aminkhan2014
29-10-2015, 10:56
دوستان برای مصرف خونگی آبگرمکنهای دیواری را پیشنهاد میدهین؟
بصورت مداوم 3-4 ساعت آبگرم را دراخیار میگذاره؟
چه مدلها و برندهایی پیشنهاد میدهین؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
29-10-2015, 12:24
دوستان برای مصرف خونگی آبگرمکنهای دیواری را پیشنهاد میدهین؟بصورت مداوم 3-4 ساعت آبگرم را دراخیار میگذاره؟چه مدلها و برندهایی پیشنهاد میدهین؟سلام
آبگرمکن فوری (بدون مخزن) محدودیتی در تولید آب گرم نداره . اگر 24 ساعت هم شیر آب گرم باز باشه مشکلی نداره
ولی هر چی درجه ی آبش کمتر باشه استهلاکش و مصرف گازش کمتر میشه
بوتان 3115 خوب هست و خدماتش و قطعاتش هم همه جا هست
بوتان مدلهای بالاتر هم داره که شمعک نداره و مصرف گازش کمتره
زنگ بزنین به نمایندگی بوتان منطقه خودتون تا قیمتها و مدلها رو بهتون بگن
اگر برای آبگرمکن 2 تا فیلتری رو که گفتم نصب بشه خیلی بهتره

MOHAMMAD_ASEMOONI
29-10-2015, 12:33
دوستان ابگرمکن دیواری-مخزنی داشتیم که مخزنش سوراخ شده وشروع به چکه کردن کرده،حالا بنظرتون یک نو بخرم یا اینو تعمیر کنم؟ کلا چه پیشنهادی میدهین که به صرفه و عاقلانه باشه؟بعضی بهم گفتند دیواری بدون شمعک بوتان بخر،ولی بعضیا میگن دیواری بدرد نمیخوره وهمین مخزنی دیواری بخری یا تعمیر کنی به صرفه ترهپیشنهاد دوستان چیه؟
سلام
اگر از نظر بودجه مشکلی ندارین پرونده ی مخزن دار رو ببندین و یک بوتان 3115 یا مدل بالاتر بگیرین که مصرف گاز و اتلاف انرژیش خیلی کمتر از انواع مخزن دار هست . مشکل محدودیت در آب گرم هم نداره
قیمت 3115 حدود 350 تومن هست

aminkhan2014
29-10-2015, 13:44
سلام
آبگرمکن فوری (بدون مخزن) محدودیتی در تولید آب گرم نداره . اگر 24 ساعت هم شیر آب گرم باز باشه مشکلی نداره
ولی هر چی درجه ی آبش کمتر باشه استهلاکش و مصرف گازش کمتر میشه
بوتان 3115 خوب هست و خدماتش و قطعاتش هم همه جا هست
بوتان مدلهای بالاتر هم داره که شمعک نداره و مصرف گازش کمتره
زنگ بزنین به نمایندگی بوتان منطقه خودتون تا قیمتها و مدلها رو بهتون بگن
اگر برای آبگرمکن 2 تا فیلتری رو که گفتم نصب بشه خیلی بهتره
سلام ارادت داریم
ممنون ببخشید این همه سوال پرسیدم وسرتون را درآوردم
اتفاقا همه دیواری های بوتان را زیر و رو کردم ولی مسئله اینه که آبگرمکن روی این سمت خونه هست و حمام دقیقا اون سمت و 10 متر عرض خونه هست و حداقل لوله 12-13 متر فاصله هست،خودم رفتم روی مدل3118 که زده حداکثر10 متر هست،حالا نمیدونم جواب میده یا نه؟برای شما متراژ چقدره؟

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] D8%A7%DB%8C+%DA%A9%D9%85+%D9%81%D8%B4%D8%A7%D8%B1+ B3218i

مدل بدون شمعک واقعا ارزش خرید داره؟بنظرتون توی کاهش جرم ورسوب موثره؟چرا؟خرابی اش چی؟بدون شمعک خراب بشه دنگ وفنگش بیشتر نیست؟

فیلترها توی بازار پیدا میشه؟تاسسیات سرمایش و گرمایشی ها دارند؟

دلیل اینکه به کل مخزنی ها را نفی کردین چیه؟چون از لحاظ قیمتی هم زیاد با دیواری فرقی ندارند

قیمت مدلی هم که فرمودین زده بود370

aminkhan2014
31-10-2015, 00:01
کسی که جواب نداد علی الحساب یک سوال دیگه بپرسم،آبگرمکن دیواری بوتان بهتره یا پلار یا لورج؟

پلار میکن محصول مشترک ایران و فرانسه هست،اصلا پیدا میشه؟

dumb
31-10-2015, 21:31
سلام
اگر شمعک روشن نمیمونه و با ول کردنِ دکمه خاموش میشه و ترموکوپل هم خوب داغ میشه پس بوبین ترموکوپل سوخته و باید تعویض بشه
بوبین ترموکوپل داخل کاربراتور گاز هست و با داغ شدن تبدیل به آهنربا میشه (آهنربای مغناطیسی) و راهِ گاز رو برای پیلوت باز نگه میداره تا شمعک خاموش نشه
وقتی باد شعله ی شمعک رو خاموش کنه و یا گاز قطع بشه , بوبین سرد میشه و قدرت مغناطیسیش رو از دست میده و گاز شمعک قطع میشه
اگر دست به آچار نیستین , تعویض بوبین کار شما نیست چون داخل کاربراتور گاز هست (کاربراتور نقره ای رنگ) و اگر اشتباهی رخ بده باعث نشت گاز میشه
خاموش شدن مشعل با باز کردن آب سرد هم میتونه به دلیل کثیفی کاربراتور آب و یا معیوب بودن دیافراگم باشه که توی کاربراتور آب هست (کاربراتور مسی رنگ یا طلائی رنگ)

خیلی ممنونم از راهنماییتون.

فردا قراره تعمیرکار از نمایندگی بوتان بیاد.

یه چیزی تو کامنت دوستمون توجهمو جلب کرد.

من فقط زمانی که شیر حموم رو باز می کنم ماجرای خاموش شدن شعله و سرد شدن آب پیش میومد! تو ظرف شویی و رو شویی و توالت این اتفاق نمیوفته! حموم اون سر خونه س و آبگرمکن این سر! فاصله شیر حموم تا آبگرمکن خیلی زیاده!

- - - Updated - - -

سلام

فردا قراره تعمیرکار از نمایندگی بوتان بیاد.

یه چیزی تو کامنت دوستمون توجهمو جلب کرد.

من فقط زمانی که شیر حموم رو باز می کنم ماجرای خاموش شدن شعله و سرد شدن آب پیش میومد! تو ظرف شویی و رو شویی و توالت این اتفاق نمیوفته! حموم اون سر خونه س و آبگرمکن این سر! فاصله شیر حموم تا آبگرمکن خیلی زیاده!

MOHAMMAD_ASEMOONI
31-10-2015, 21:50
فردا قراره تعمیرکار از نمایندگی بوتان بیاد.یه چیزی تو کامنت دوستمون توجهم رو جلب کرد.
من فقط زمانی که شیر حموم رو باز می کنم ماجرای خاموش شدن شعله و سرد شدن آب پیش میومد!
تو ظرف شویی و رو شویی و توالت این اتفاق نمیوفته! حموم اون سر خونه س و آبگرمکن این سر! فاصله شیر حموم تا آبگرمکن خیلی زیاده!سلام
بهتره بالای سر تعمیرکار باشید و ببینید دقیقاً چی رو تعمیر یا تعویض میکنه
اگر در این تاپیک هم درج کنین ممنون میشیم
=================================
احتمالاً علت خاموش شدن با شیر حمام , فاصله ی دورش تا آبگرمکن نبوده بلکه علتش این بوده که وقتی شیر حمام رو باز میکنین حجم آب بیشتری از کاربراتور آب عبور میکنه و به علت خرابی دیافراگم باعث خاموش شدن آبگرمکن میشده
باید فقط اندکی از شیر گرم حمام رو باز میکردین . اگر باز هم خاموش میشد پس با فاصله ارتباط داره

aminkhan2014
01-11-2015, 17:07
من 10-15صفحه آخر را خوندم به كل از آبگرمكن ديواري زده شدم،واقعا اينقدر خرابي داره؟7سال كه آبگرمكن مخزني ديواري داشتيم اينقدر دستكاريش نكردم كه اينجا صحبت از ديافراگم و تنظيم شمعك و. رسوب گيري و..ميشه،هرسال بايد شستشوبشه؟واينطور كه ديدم آمار خرابي بدون شمعكها بيشتره؟

alitahus
02-11-2015, 09:04
با سلام.آبگرمکن دیواری پلار مدتی است که ارتفاع شعله اش با باز کردن آب گرم کم شده.دیافراگم تعویض شد.شتشو با اسید انجام شد.فایده نداشت.با دست سوزن بین کاربوراتور آب و گاز را فشار دادم تغییری نکرد.فشار گاز شهری و فشار آب گرم و سرد هر دو خوبه.منزل یک طبقه و بدون پمپ.لطفاً راهنمایی فرمایید.
با تشکر از اساتید محترم

alitahus
02-11-2015, 09:05
:n35:با سلام.آبگرمکن دیواری پلار مدتی است که ارتفاع شعله اش با باز کردن آب گرم کم شده.دیافراگم تعویض شد.شتشو با اسید انجام شد.فایده نداشت.با دست سوزن بین کاربوراتور آب و گاز را فشار دادم تغییری نکرد.فشار گاز شهری و فشار آب گرم و سرد هر دو خوبه.منزل یک طبقه و بدون پمپ.لطفاً راهنمایی فرمایید.
با تشکر از اساتید محترم

MOHAMMAD_ASEMOONI
02-11-2015, 15:12
:n35:با سلام.
آبگرمکن دیواری پلار مدتی است که ارتفاع شعله اش با باز کردن آب گرم کم شده.
دیافراگم تعویض شد.شتشو با اسید انجام شد.فایده نداشت.
با دست سوزن بین کاربوراتور آب و گاز را فشار دادم تغییری نکرد.فشار گاز شهری و فشار آب گرم و سرد هر دو خوبه.
منزل یک طبقه و بدون پمپ.لطفاً راهنمایی فرمایید.با تشکر از اساتید محترمسلام
طبق گفته ی شما تقریباً همه چیز آبگرمکن درسته
فشار آب هم خوبه
اگر همه چند روزه که هوا سرد شده اینجوری شده پس ممکنه به علت افت فشار گاز شهری باشه
اگر فشار گاز در بخاری و اجاق گاز خوبه پس ممکنه کاربراتور گاز کثیف باشه و راه عبور گاز کم مسدود شده و فشار افت کرده

باید توسط آدم دست به آچار و وارد , باز بشه و چک بشه

اگر شعله ی پیلوت هم کمی ضعیف شده پس علتش همون افت فشار گاز هست

dumb
02-11-2015, 22:14
آقا محمد خیلی ممنونم از راهنمایی ها و توضیحات پر مهرتون.

دوستان مشکلی که من داشتم این بود که با وجود اینکه ترموکوپل داغ میشد شمعک خاموش میشد!

بنده زنگ زدم به نمایندگی بوتان و یک تعمیر کار فرستادن و ایشون پیچ سیم ترموکوپل که پشت آبگرمکن قرار داره رو با یه آچار نمره 8 کمی تنظیم کردن بعد فاصله شمعک و ترموکوپل رو تنظیم کردن و کمی کجش کردن و یکم تمیز کاری شمعک که درست شد!
گفتش که مشکل از شل شدن پیچ پشتی بود! ( بقیه کارها رو خودم هم کرده بودم اما نه با این کیفیت )

مشکل دیگه که سرد شدن آب موقع دوش گرفتن بود ( زمانی که آب رو کمی سرد می کردم، مشعل خاموش میشد و آب یخ میشد ) اون هم گفتش که از شیر دوشه که دستیه! گفت اگه از اون پلاستیکیا بگیرم مشکل حل میشه! توضیح داد که چون اون شیر خراب شده مقاوت آب رو بالا میبره و چی و چی میشه که میزنه آب رو از لوله آبگرمکن برمیگردونه ( یا یه همجین چیزی ) که باعث خاموش شدن مشعل میشه!

آبگرمکن سالما قدر نعمت بدونین :P

aminkhan2014
05-11-2015, 12:48
برای خرید رفتم،به زور میخان مدل فن دار را بکنند توی پاچه خریدار،اونم به بهانه واهی که چون ارتفاع دودکش زیر 3متر هست،و قطرش هم 10 هست،باید فن دار بخری چون سنسور دود!!!به دلیل تخلیه ناقص دود فعال میشه و آبگرمکن خاموش میشه من اینجا و چندنفر دیگه دیدم اکثرا از بدون شمعک ناراضی بودند(چند مورد از اطرافیان راضی دیدم)،کسی اینجا فن دار داشته؟

دیگه تقریبا دارم بی خیال آبگرمکن دیواری میشم بنظرم با این سرویسهای سالانه که میگین و قیمتهای تخیلی که بیشتر از مخزنی و مخزنی-دیواری هست،اصلا نمیارزه،500 تومنی بدهی آبگرمکنی که نصب رایگان واقعی نداره،هر ساعت هم احتمال خرابی یکجاش میره و سرویس هم میخاد؛اگر ارزونتر از مخزنی بود ارزش خرید داشت ولی وقتی حدود 2برابر قیمت مخزنی-دیواری هست که نیازی به سرویس خاصی نداره و هیچ اعصاب خوردی هم نداره،دیگه آبگرمکن دیواری بدرد چی میخوره؟
اگر اشتباه میکنم راهنمایی کنید

MOHAMMAD_ASEMOONI
06-11-2015, 07:52
با سلام ما یه آبگرمکن b3115بوتان داریم که این آبگرمکن موقع روشن شدن وقتی آب رو باز میکنی بعد از حدود 20 ثانیه روشن میشه و موقع روشن شدن فشار آب کم و زیاد میشه (آب خروجی) قبلا موقع کار صدای قل قل میداد با جوهر نمک هم شستشو دادم صدا قطع شده ولی این اشکال هنوز هستشدر ضمن لاستیک دیافراگم هم عوض کردم .لطفا راهنمائی کنید!سلام دیر روشن شدن خیلی علتها میتونه داشته باشه:1- همونطور که میدونید شعله ی شمعک دو شاخه هست . یکیش ترموکوپل رو داغ میکنه و دومی برای آتش زدنِ گاز مشعل هست (وقتی که آب گرم رو باز میکنید )اگر اونی که گاز مشعل رو آتش میزنه ضعیف باشه مشعل سریع روشن نمیشه بلکه چند ثانیه طول میکشه تا گاز بپیچه توی کوره بعدش با یک انفجار کوچک مشعل شعله ور میشه 2- اگر شمعک تنظیم نباشه و از مشعل دور باشه هم مشعل دیر روشن میشه با همون صدای خفیفِ انفجار3- مقدار گازی که از مشعل میاد بیرون بستگی به دو چیز داره:الف - اینکه چقدر شیر آب رو باز کرده باشیم . هر چی شیر آب گرم رو بیشتر باز کنیم جریانِ آبی که از توی کاربراتور آب میگذره قویتر میشه و به دیافراگم بیشتر فشار میاره , دیافراگم هم به پیستون بیشتر فشار میاره , پیستون هم فشار بیشتری میاره به پیستونِ گاز مشعل که توی کاربراتور گاز هست و درنتیجه گاز بیشتری میره برای مشعل و شعله اش قویتر میشهب - هر چی درجه ی آبگرمکن رو ببریم بالاتر , گاز بیشتری میره برای مشعل و شعله ی مشعل قویتر میشهج- پیچ تنظیم حساسیت فنر دیافراگم هم باعث میشه با باز کردن شیر آب , گاز بیشتر یا کمتری بره برای مشعل و شعله کمتر یا بیشتر بشه4- قبلاً نوشتم که بهتره درجه ی آبگرمکن روی حداقل باشه تا آب فقط در حد مطلوب گرم بشه و مصرف گاز کم بشه و آبگرمکن هم بیش از حد داغ نشه و مجبور نشیم آب داغ و سرد رو با هم مخلوط کنیم اما اگر درجه رو از 1 کمتر کنیم اونوقت موقعی که فقط کمی شیر آب رو باز میکنیم , گاز مشعل بسیار ضعیف هست و فوراً آتش نمیگیره بلکه بعد از چند ثانیه با صدای انفجار کوچکی روشن میشه =========================== حالا شما با دانستن این اطلاعات باید مشعل رو تست کنین تا ببینین کدوم علت باعث دیر روشن شدن مشعل میشه 1- روکش روی آبگرمکن رو بردارین2- محیط باید ساکت و بی سر و صدا باشه . حالا شیر آب گرم رو در جائی که دور از آبگرمکن باشه باز کنین تا صدای شیر آب رو نشنوید3- به آبگرمکن گوش بدین . آیا صدای خروج گاز از مشعل شنیده میشه ؟ اگر بله پس علت دیر روشن شدنش همون ضعیفی و یا دوریِ شعله ی شمعک از گاز مشعل هست که نمیتونه گاز رو فوراً آتش بزنه با یک کبریت یا مقوای لوله شده که حدود 10 سانت طول داشته باشه هم میتونین تست کنین یعنی شیر آب گرم رو باز کنین و همون موقع کبریتِ روشن و یا مقوای آتش زده رو ببرین نزدیک مشعل . اگر فوراً مشعل روشن شد پس گاز مشعل مشکلی نداره بلکه شمعک ضعیف هست و یا تنظیم نیست و نمیتونه مشعل رو روشن کنه

MOHAMMAD_ASEMOONI
06-11-2015, 07:54
با سلام خدمت دوستان

ما یه آبگرمکن b3115بوتان داریم که این آبگرمکن موقع روشن شدن وقتی آب رو باز میکنی بعد از حدود 20 ثانیه روشن میشه و موقع روشن شدن فشار آب کم و زیاد میشه (آب خروجی)
قبلا موقع کار صدای قل قل میداد با جوهر نمک هم شستشو دادم صدا قطع شده ولی این اشکال هنوز هستش
در ضمن لاستیک دیافراگم هم عوض کردم .
لطفا هر چه زودتر کمکم کنید!
سلام و خوش آمد به شما

دیر روشن شدن خیلی علتها میتونه داشته باشه:
1- همونطور که میدونید شعله ی شمعک دو شاخه هست . یکیش ترموکوپل رو داغ میکنه و دومی برای آتش زدنِ گاز مشعل هست (وقتی که آب گرم رو باز میکنید )
اگر اونی که گاز مشعل رو آتش میزنه ضعیف باشه مشعل سریع روشن نمیشه بلکه چند ثانیه طول میکشه تا گاز بپیچه توی کوره بعدش با یک انفجار کوچک مشعل شعله ور میشه
2- اگر شمعک تنظیم نباشه و از مشعل دور باشه هم مشعل دیر روشن میشه با همون صدای خفیفِ انفجار
3- مقدار گازی که از مشعل میاد بیرون بستگی به دو چیز داره:
الف - اینکه چقدر شیر آب رو باز کرده باشیم . هر چی شیر آب گرم رو بیشتر باز کنیم جریانِ آبی که از توی کاربراتور آب میگذره قویتر میشه و به دیافراگم بیشتر فشار میاره , دیافراگم هم به پیستون بیشتر فشار میاره , پیستون هم فشار بیشتری میاره به پیستونِ گاز مشعل که توی کاربراتور گاز هست و درنتیجه گاز بیشتری میره برای مشعل و شعله اش قویتر میشه
ب - هر چی درجه ی آبگرمکن رو ببریم بالاتر , گاز بیشتری میره برای مشعل و شعله ی مشعل قویتر میشه
ج- پیچ تنظیم حساسیت فنر دیافراگم هم باعث میشه با باز کردن شیر آب , گاز بیشتر یا کمتری بره برای مشعل و شعله کمتر یا بیشتر بشه

4- قبلاً نوشتم که بهتره درجه ی آبگرمکن روی حداقل باشه تا آب فقط در حد مطلوب گرم بشه و مصرف گاز کم بشه و آبگرمکن هم بیش از حد داغ نشه و مجبور نشیم آب داغ و سرد رو با هم مخلوط کنیم

اما اگر درجه رو از 1 کمتر کنیم اونوقت موقعی که فقط کمی شیر آب رو باز میکنیم , گاز مشعل بسیار ضعیف هست و فوراً آتش نمیگیره بلکه بعد از چند ثانیه با صدای انفجار کوچکی روشن میشه

===========================
حالا شما با دانستن این اطلاعات باید مشعل رو تست کنین تا ببینین کدوم علت باعث دیر روشن شدن مشعل میشه

1- روکش روی آبگرمکن رو بردارین
2- محیط باید ساکت و بی سر و صدا باشه . حالا شیر آب گرم رو در جائی که دور از آبگرمکن باشه باز کنین تا صدای شیر آب رو نشنوید
3- به آبگرمکن گوش بدین . آیا صدای خروج گاز از مشعل شنیده میشه ؟
اگر بله پس علت دیر روشن شدنش همون ضعیفی و یا دوریِ شعله ی شمعک از گاز مشعل هست که نمیتونه گاز رو فوراً آتش بزنه
با یک کبریت یا مقوای لوله شده که حدود 10 سانت طول داشته باشه هم میتونین تست کنین
یعنی شیر آب گرم رو باز کنین و همون موقع کبریتِ روشن و یا مقوای آتش زده رو ببرین نزدیک مشعل . اگر فوراً مشعل روشن شد پس گاز مشعل مشکلی نداره بلکه شمعک ضعیف هست و یا تنظیم نیست و نمیتونه مشعل رو روشن کنه

MOHAMMAD_ASEMOONI
06-11-2015, 20:36
برای خرید رفتم،به زور میخوان مدل فن دار را بکنند توی پاچه خریدار،اونم به بهانه واهی که چون ارتفاع دودکش زیر 3متر هست،و قطرش هم 10 هست،باید فن دار بخری چون سنسور دود!!!به دلیل تخلیه ناقص دود فعال میشه و آبگرمکن خاموش میشه
من اینجا و چندنفر دیگه دیدم اکثرا از بدون شمعک ناراضی بودند(چند مورد از اطرافیان راضی دیدم)،کسی اینجا فن دار داشته؟
دیگه تقریبا دارم بی خیال آبگرمکن دیواری میشم بنظرم با این سرویسهای سالانه که میگین و قیمتهای تخیلی که بیشتر از مخزنی و مخزنی-دیواری هست،اصلا نمیارزه
500 تومنی بدهی آبگرمکنی که نصب رایگان واقعی نداره
هر ساعت هم احتمال خرابی یکجاش میره و سرویس هم میخاد؛اگر ارزونتر از مخزنی بود ارزش خرید داشت ولی وقتی حدود 2برابر قیمت مخزنی-دیواری هست که نیازی به سرویس خاصی نداره و هیچ اعصاب خوردی هم نداره،دیگه آبگرمکن دیواری بدرد چی میخوره؟
اگر اشتباه میکنم راهنمایی کنیدسلام
بله , تصمیم گیرنده ی نهائی شما هستین که با توجه به بودجه , تعداد افراد , نوع ساختمون , متراژ محل نصب , قیمت انرژی (برق , گاز , نفت , گازوئیل و غیره) و وضعیت دودکش تصمیم میگیرین چه نوعی و چه مارکی بخرین
اگر تعداد کم هست و مشکل کمبود آب گرم پیش نمیاد پس نوع مخزن دار هم جواب میده
آبگرمکنهای بدون مخزن بوتان خوب کار میده بشرطی که براش فیلتر الیافی نصب بشه و درجه اش هم روی حداقل باشه تا زیاد داغ نشه
اما از نظر اتلاف انرژی , آبگرمکن مخزن دار اتلاف انرژیش خیلی بیشتر از بی مخزن هست
چرا ؟
جواب :
ظرفیتِ گرمائی ویژه ی آب 4200 ژول هست
یعنی گاز یا برق فراوون باید مصرف بشه تا دمای آب فقط یک درجه بره بالا
حالا حساب کنین در مخزن دار چقدر انرژی و پول هدر میره چون کلی باید پول گاز یا برق بدیم تا آب گرم بشه بعدش اگر مصرف نشه از گرماش کم میشه یعنی اتلاف انرژی و پول . اون هم توی این دوره که پول از همیشه کم ارزشتره و انرژی از همیشه گرانتره

فلایت سازان
07-11-2015, 01:35
سلام
ما یک آبگرمکن بوتان مدل قدیمی ب 15 داریم در فشار بالا وقتی کار می کنه مثلا در حمام یک دفعه خاموش می کنه
قبلا هم اینطور شده بود در فشار کم یا تنظیم کار تابستان خاموش نمیشه
قبلا تعمییر آمد یک سوزن عوض کرد یادم نیست کجاش بود یک میله بود که سوراخ داشت و یک فنر نگهدارنده
دوستان لطف کنید بگویید کجا ست فکر کنم جایی طرف های ژیگلر گاز بود
مرسی
حسن

aminkhan2014
07-11-2015, 09:06
سلام
بله , تصمیم گیرنده ی نهائی شما هستین که با توجه به بودجه , تعداد افراد , نوع ساختمون , متراژ محل نصب , قیمت انرژی (برق , گاز , نفت , گازوئیل و غیره) و وضعیت دودکش تصمیم میگیرین چه نوعی و چه مارکی بخرین
اگر تعداد کم هست و مشکل کمبود آب گرم پیش نمیاد پس نوع مخزن دار هم جواب میده
آبگرمکنهای بدون مخزن بوتان خوب کار میده بشرطی که براش فیلتر الیافی نصب بشه و درجه اش هم روی حداقل باشه تا زیاد داغ نشه
اما از نظر اتلاف انرژی , آبگرمکن مخزن دار اتلاف انرژیش خیلی بیشتر از بی مخزن هست
چرا ؟
جواب :
ظرفیتِ گرمائی ویژه ی آب 4200 ژول هست
یعنی گاز یا برق فراوون باید مصرف بشه تا دمای آب فقط یک درجه بره بالا
حالا حساب کنین در مخزن دار چقدر انرژی و پول هدر میره چون کلی باید پول گاز یا برق بدیم تا آب گرم بشه بعدش اگر مصرف نشه از گرماش کم میشه یعنی اتلاف انرژی و پول . اون هم توی این دوره که پول از همیشه کم ارزشتره و انرژی از همیشه گرانتره

سلام و عرض ادب
بحث من سر اینه وقتی هزینه نگهداری داره خوب عملا هیچ صرفه جویی نداره،شما پولی را که هر بار برای سرویس و جرمگیری و خرابی در نظر میگیرین با قیمت گاز مصرفیش مقایسه کنید زیاد فرقی با مخزنی 50 لیتری نداره
اینجا دوستان صحبت از سالی یکبار سرویس میکنند درصورتیکه من خیال میکردم حداقل 3-4 سال یکبار نیاز به سرویس داشته باشه
فیلتر الیافی که فرمودین کجا میشه خرید؟قیمتش چنده؟

zius
09-11-2015, 06:37
سلام دوستان

ما یه ابگرم کن دیواری بوتان داریم که شعلش هم خوب و زیاده ولی وقتی اب گرم رو باز می کنی اصلا گرم نمی شه مثل اینه که اب

سرد رو باز کردی قبلا این طور نبود

می شه راهنمایی کنین؟

Hamid_RezaM
09-11-2015, 17:03
ما یه بخاری بی 3115 داریم که زمستونها هی وسط کار خاموش میشه، دو روزه هم وقتی رو شمعکه یه بویی شبیه بوی بخاری نفتی میده. کسی دلیلش رو میدونه؟

پویا راستگو
10-11-2015, 09:03
برای خرید رفتم،به زور میخان مدل فن دار را بکنند توی پاچه خریدار،اونم به بهانه واهی که چون ارتفاع دودکش زیر 3متر هست،و قطرش هم 10 هست،باید فن دار بخری چون سنسور دود!!!به دلیل تخلیه ناقص دود فعال میشه و آبگرمکن خاموش میشه من اینجا و چندنفر دیگه دیدم اکثرا از بدون شمعک ناراضی بودند(چند مورد از اطرافیان راضی دیدم)،کسی اینجا فن دار داشته؟

دیگه تقریبا دارم بی خیال آبگرمکن دیواری میشم بنظرم با این سرویسهای سالانه که میگین و قیمتهای تخیلی که بیشتر از مخزنی و مخزنی-دیواری هست،اصلا نمیارزه،500 تومنی بدهی آبگرمکنی که نصب رایگان واقعی نداره،هر ساعت هم احتمال خرابی یکجاش میره و سرویس هم میخاد؛اگر ارزونتر از مخزنی بود ارزش خرید داشت ولی وقتی حدود 2برابر قیمت مخزنی-دیواری هست که نیازی به سرویس خاصی نداره و هیچ اعصاب خوردی هم نداره،دیگه آبگرمکن دیواری بدرد چی میخوره؟
اگر اشتباه میکنم راهنمایی کنید
سلام، دوست عزیز، یا یه مارک حسابی و عالی آبگرمکن دیواری بگیر، یا بیخیال دیواری شو و مخزنی بگیر، خودتو راحت کن، تا بیست سال، سی سال بدون هیچ مشکلی کار میکنه برات.البته دارم میگم اگر آبگرمکن دیواریت از نوع جنس عالیش باشه از مخزنی بهتره، یه مارک ایتالیایی بگیری خوبه.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

aminkhan2014
10-11-2015, 10:25
سلام، دوست عزیز، یا یه مارک حسابی و عالی آبگرمکن دیواری بگیر، یا بیخیال دیواری شو و مخزنی بگیر، خودتو راحت کن، تا بیست سال، سی سال بدون هیچ مشکلی کار میکنه برات.البته دارم میگم اگر آبگرمکن دیواریت از نوع جنس عالیش باشه از مخزنی بهتره، یه مارک ایتالیایی بگیری خوبه.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

سلام و عرض ادب
میشه بفرمایید مارک درست حسابی آبگرمکن دیواری چی هست؟ار کجا پیدا کنم؟همه جا بوتان ریخته وبس

MOHAMMAD_ASEMOONI
11-11-2015, 06:27
سلام و عرض ادببحث من سر اینه وقتی هزینه نگهداری داره خوب عملا هیچ صرفه جویی نداره،شما پولی را که هر بار برای سرویس و جرمگیری و خرابی در نظر میگیرین با قیمت گاز مصرفیش مقایسه کنید زیاد فرقی با مخزنی 50 لیتری ندارهاینجا دوستان صحبت از سالی یکبار سرویس میکنند درصورتیکه من خیال میکردم حداقل 3-4 سال یکبار نیاز به سرویس داشته باشه
فیلتر الیافی که فرمودین کجا میشه خرید؟
قیمتش چنده؟سلام
سلیقه ها و عقیده ها و امکانات و اهداف فرق میکنه
برای همینه که تقریباً همه چیز مدلهای مختلف داره
فیلتر الیافی همون فیلتر شماره ی یک دستگاه تصفیه آب هست
در این تاپیک توضیح بیشتری هست
خودش حدود 5000 تومنه
اما جای فلتر حدود 20 تا 40 باید باشه . چینی داره . تابوانی و ایتالیائی و غیره
اگر گل و لای کم باشه , این فیلتر تا دو سه سال هم نیاز به تعویض نداره
وقتی هم کثیف میشه میتونیم با کیسه حمام بشوربمش و نصبش کنیم چون برای آب خوردن نیست
اگر یک میکرون پیدا کنین بهتره اما ضروری نیست . متداولش همون 5 میکرون هست
همه ی مغازه های فیلترفروشی دارند و ییشتر لوله کشیها هم دارند . نصبش هم خیلی آسونه . عکسش رو درج کردم . فقط باید مراقب باشین سر و ته نصبش نکنین . روش نوشته IN , OUT

MOHAMMAD_ASEMOONI
19-11-2015, 21:20
ما یه بخاری بی 3115 داریم که زمستونها هی وسط کار خاموش میشه
دو روزه هم وقتی رو شمعکه یه بویی شبیه بوی بخاری نفتی میده.
کسی دلیلش رو میدونه؟سلام
فکر کنم منظورتون آبگرمکن باشه
در زمستان فشار گاز افت میکنه و ممکنه باعث بشه شعله ی شمعک گاهی اونقدر ضعیف بشه که دیگه ترموکوپل رو گرم نمیکنه و با صدای "تق" , گاز قطع میشه و آبگرمکن خاموش میشه
اگر علتش اینی باشه که گفتم , باید گاز شمعک کمی بیشتر بشه یا ترموکوپل آروم و با احتیاط کمی کج و نزدیک بشه به سمت شمعک
بوی نفت ممکنه از درست پالایش نشدن گاز باشه و یا تنطیم نبودن هوای شمعک و بد سوختنش
شعله ی شمعک و مشعل باید همیشه آبی باشه . شعله یخاری گازی و اجاق گاز هم همینطور وگرنه خطرناک هست و ممکنه باعث مرگ ساکنین خونه بشه

اطلاعات بیشتر

hamidak25
28-11-2015, 09:09
سلام
من یه سوال داشتم. استفاده از این پمپهای تقویت آب که زیر آبگرمکن دیواری و در مسیر ورود آب سرد به اون قرار می گیره، آیا مشکلی برای آبگرمکن ایجاد نمی کنه؟ با توجه به اینکه استفاده از پمپ باعث افزایش سرعت چرخش آب در آبگرمکن میشه آیا آب فرصت گرفتن گرما از آبگرمکن و گرم شدن رو پیدا میکنه؟
دوستانی که از این پمپ ها استفاده کردند، آیا راضی هستند؟
ممنون میشم منو راهنمایی کنید.

MOHAMMAD_ASEMOONI
29-11-2015, 01:19
سلام
من یه سوال داشتم.
استفاده از این پمپهای تقویت آب که زیر آبگرمکن دیواری و در مسیر ورود آب سرد به اون قرار می گیره، آیا مشکلی برای آبگرمکن ایجاد نمی کنه؟
با توجه به اینکه استفاده از پمپ باعث افزایش سرعت چرخش آب در آبگرمکن میشه آیا آب فرصت گرفتن گرما از آبگرمکن و گرم شدن رو پیدا میکنه؟
دوستانی که از این پمپ ها استفاده کردند، آیا راضی هستند؟
ممنون میشم منو راهنمایی کنید.سلام
یعنی فقط برای خط آب گرم پمپ نصب میکنند ؟!!!
چیز عجیبیه . خب چرا پمپ رو روی خط آب ورودی ساختمون یا آپارتمان نصب نمیکنند که آب سرد و آب گرم هر دو فشارش بره بالا ؟
به هر حال حداکثر فشار مجاز روی برچسب آبگرمکن نوشته شده
هر چی فشار آب بیشتر بشه , موقع عبور از کاربراتور آب به دیافراگم بیشتر فشار میاره درنتیجه شعله ی مشعل هم قویتر میشه و حرارت بیشتری تولید میکنه و آب بیشتر حرارت میگیره
اگر بعد از نصب پمپ ,حرارت آبِ گرم کم هست میتونبن خیلی راحت درجه ی آبگرمکن رو یک کم ببرید بالا .
البته قبلاً توضیح دادم که بهتره حرارت آب گرم در حدی باشه که نیاز به مخلوط کردن با آب سرد نداشته باشه تا هم مصرف گاز کم بشه هم استهلاک دستگاه کم بشه

hamidak25
30-11-2015, 13:54
این یه عکس البته از سایتهای خارجی ازش هست

آب سرد که فشارش خوبه
مشکل فقط آب گرم اون هم سمت سرویس بهداشتی و حموم هست که با اینکه لوله ها هم عوض شده بازهم فشار یه خورده پایینه و اون زور لازم برای روشن کردن آبگرمکن رو نداره

MOHAMMAD_ASEMOONI
30-11-2015, 17:26
آب سرد که فشارش خوبهمشکل فقط آب گرم اون هم سمت سرویس بهداشتی و حموم هست که با اینکه لوله ها هم عوض شده بازهم فشار یه خورده پایینه و اون زور لازم برای روشن کردن آبگرمکن رو ندارهسلام
ممنون از شما برای اطلاع رسانی و عکس
این پمپ قیمتش چنده ؟
چقدر گارانتی داره ؟
ساخت کجاست ؟
یک پمپ نیم اسبِ ایتالیائی اصل با یک سال گارانتی , 185 تا 200 تومن قیمت داره
پمپ نیم اسب آب رو تا 3 طبقه بالا میبره
البته یک اتوماتیک هم لازم داره که مارک خوبش حدود 150 تومنه

Blossom
14-12-2015, 23:48
آقا من تقریبن ۳ ماه می‌شه که آبگرمکن بدون شمعک و فن دار بوتان خریدم برای خونه. مدل B3315if. اولین مشکلی که البته از روز اول داشت اینه که تو حمام تا یکم آب سرد باز می‌شه، آبگرمکن خاموش می‌شه. باید شیر رو بست و از اول باز کرد که البته به این مشکل عادت کردم و با کم کردن شعله، دمای آب رو به حدی رسوندم که نیاز به آب سرد نباشه.
دو هفته‌ای هم می‌شد که به خاطر پایین اومدن فشار آب خونه، آبگرمکن اصلن روشن نمی‌شد، بعد که درپوش آبگرمکن رو برداشتم، متوجه یک مکانیزم شدم که با باز شدن آب، یک سوییچ آزاد می‌شه که باعث جرقه زنی می‌شه. پیچ تنظیم اون رو شل کردم و مشکل روشن شدن حل شد.
اما مشکل جدی‌ای که با آبگرمکن دارم، البته خیلی وقته که این مشکل هست، اینه که بعد از یه مدت کوتاه باز بودن آب گرم، در حد یک دقیقه ولی متغیر، شعلهٔ آبگرمکن خاموش می‌شه در حالی که فن کار می‌کنه و ال‌ای‌دی قرمز آروم چشمک می‌زنه (آروم‌تر از حالت جرقه زنی) و بعد از یک مدت فن هم خاموش می‌شه. باید آب رو بست، از اول باز کرد. این قضیه به شدت آزار دهنده‌شده برام. لطفن راهنماییم کنید.

مولانا1
18-12-2015, 10:14
سلام
حدودا 4 سالی است که از آب گرمکن دیواری بوتان استفاده می کنیم جدیدن موقعی استفاده از حمام میزان آب داغ خروجی بسیار کم شده است در صورتی که وقتی آب سرد را باز می کنیم دارای فشار و شدت بسیار بالایی است و خیلی هم سرد است دلیل آن چیست؟ در ضمن بعد از تنظیم کردن آب برای ولرم شدن و دوش گرفتن اگر آب سرد را به میزان خیلی کم ( یک چهارم دور) باز کنیم آب به شدن سرد می شود و شعله آب گرم کن هم تقریبا خاموش می شود؟
با تشکر
:n13::n36:

MOHAMMAD_ASEMOONI
23-12-2015, 02:16
سلام
حدودا 4 سالی است که از آب گرمکن دیواری بوتان استفاده می کنیم جدیدن موقعی استفاده از حمام میزان آب داغ خروجی بسیار کم شده است در صورتی که وقتی آب سرد را باز می کنیم دارای فشار و شدت بسیار بالایی است و خیلی هم سرد است دلیل آن چیست؟
در ضمن بعد از تنظیم کردن آب برای ولرم شدن و دوش گرفتن اگر آب سرد را به میزان خیلی کم ( یک چهارم دور) باز کنیم آب به شدن سرد می شود و شعله آب گرم کن هم تقریبا خاموش می شود؟
با تشکر:n36:
سلام
اگه همه جای ساختمون فشار آب گرم کمه پس آبگرمکن رسوب گرفته. قبلاً توضیح داده شده چطوری باید رسوب زدائی بشه با رعایت نکات ایمنی
مشکل دوم شاید به علت همون کثیفی کابیراتور آب و لوله های مسی آبگرمکن باشه و با رسوب زدائی حل بشه
شاید دیافراگم هم نیمه خراب شده
بهتره وقتی کاربراتور آب باز میشه برای شستشو , دیافراگم هم عوض بشه البته اگر سالهاست تعویض نشده

MOHAMMAD_ASEMOONI
23-12-2015, 04:01
آقا من تقریبن ۳ ماه می‌شه که آبگرمکن بدون شمعک و فن دار بوتان خریدم برای خونه. مدل B3315if. اولین مشکلی که البته از روز اول داشت اینه که تو حمام تا یکم آب سرد باز می‌شه، آبگرمکن خاموش می‌شه. باید شیر رو بست و از اول باز کرد که البته به این مشکل عادت کردم و با کم کردن شعله، دمای آب رو به حدی رسوندم که نیاز به آب سرد نباشه.
دو هفته‌ای هم می‌شد که به خاطر پایین اومدن فشار آب خونه، آبگرمکن اصلن روشن نمی‌شد، بعد که درپوش آبگرمکن رو برداشتم، متوجه یک مکانیزم شدم که با باز شدن آب، یک سوییچ آزاد می‌شه که باعث جرقه زنی می‌شه.
پیچ تنظیم اون رو شل کردم و مشکل روشن شدن حل شد.
اما مشکل جدی‌ که با آبگرمکن دارم البته خیلی وقته که این مشکل هست، اینه که بعد از یه مدت کوتاه باز بودن آب گرم در حد یک دقیقه ولی متغیر، شعلهٔ آبگرمکن خاموش می‌شه در حالی که فن کار می‌کنه و ال‌ای‌دی قرمز آروم چشمک می‌زنه (آروم‌تر از حالت جرقه زنی) و بعد از یک مدت فن هم خاموش می‌شه. باید آب رو بست، از اول باز کرد.
این قضیه به شدت آزار دهنده‌شده برام. لطفن راهنماییم کنید.
سلام
متاسفانه بنده اطلاعات به درد بخوری در مورد آبگرمکن بی شمعک ندارم
اما اگر 3 ماهه که خریدین پس گارانتی داره و خود شرکت باید بیاد درستش کنه
اگر امکان داره وقتی درست شد ,مختصر توضیحی بدین که مشکل از چی بود تا ما هم یاد بگیریم
با تشکر

aminkhan2014
23-12-2015, 09:12
دوستان بازم میگم بنظمر پولتون را بابت آبگرمکنهای دیواری بوتان دور نریزین،یک آبگرمکن مخزنی دیواری معمولی بخرین، هم قیمتش کمتره هم سرویس سالانه و جرم گیری و خرابی نداره و نهایتا بعد7-8 سال مخزنش سوراخ میشه و خراب میشه و یک نو دیگر با همون پول باقیمانده میخرین؛اعصاب خردی فشارکم آب هم ندارین....من که با دیدن این تاپیک به کل از آبگرمکن دیواری نا امید شدم

MOHAMMAD_ASEMOONI
23-12-2015, 17:28
دوستان بازم میگم بنظرم پولتون را بابت آبگرمکنهای دیواری بوتان دور نریزین،یک آبگرمکن مخزنی دیواری معمولی بخرین، هم قیمتش کمتره هم سرویس سالانه و جرم گیری و خرابی نداره و نهایتا بعد7-8 سال مخزنش سوراخ میشه و خراب میشه و یک نو دیگر با همون پول باقیمانده میخرین؛اعصاب خردی فشارکم آب هم ندارین....من که با دیدن این تاپیک به کل از آبگرمکن دیواری نا امید شدم
سلام
آبگرمکن مخزنی , اون هم نوع دیواریش برای خانواده های سه نفر به بالا مناسب نیست چون مخزنش بزرگ نیست و مشکلاتِ کمبود آب گرم پیش میاد
حالا خانواده ی یکی دو نفره میتونند کارهاشون رو هماهنگ کنند که آب گرم کم نیاد
نوع زمینیش آب بیشتری ذخیره میکنه اما باز هم مشکلِ اِتلاف انرژی مطرحه چون آب برای گرم شدن حرارتِ زیادی میگیره (ظرفیتِ گرمائی ویژه اش زیاده - 4200 ژول ).
برای همینه که برای خنک کردن در موتورهای سوختی ازش استفاده میشه
حالا هر فردی باید با توجه به تعداد و بودجه و میزانِ سختیِ آب , نوع مناسب رو انتخاب کنه

aminkhan2014
23-12-2015, 17:58
سلام
آبگرمکن مخزنی , اون هم نوع دیواریش برای خانواده های سه نفر به بالا مناسب نیست چون مخزنش بزرگ نیست و مشکلاتِ کمبود آب گرم پیش میاد
حالا خانواده ی یکی دو نفره میتونند کارهاشون رو هماهنگ کنند که آب گرم کم نیاد
نوع زمینیش آب بیشتری ذخیره میکنه اما باز هم مشکلِ اِتلاف انرژی مطرحه چون آب برای گرم شدن حرارتِ زیادی میگیره (ظرفیتِ گرمائی ویژه اش زیاده - 4200 ژول ).
برای همینه که برای خنک کردن در موتورهای سوختی ازش استفاده میشه
حالا هر فردی باید با توجه به تعداد و بودجه و میزانِ سختیِ آب , نوع مناسب رو انتخاب کنه
سلام از ماست
والا ما که برای خانوار بیشتر مصرف داشتیم راضی هم بودیم.....در مورد اتلاف انرژی هم که زیاد روی هزینه گاز بنظرم فرقی نداره،چون قبض ما زیاد نمیاد و اگر به انتخاب باشه که پکیج از همه اینها بهتره،چون اکثر مصرف گاز برای بخاری هست که با رادیاتورها مشکل مصرف زیاد فرقی نداره

hkmj
25-12-2015, 12:51
سلام ابگرمکن ما مدل B3118وقتی آب گرمو باز میکنیم بویی شبیه بوی سیر ازش بیرون میاد که باعث حالت تهوع و سر درد میشه لطفه جواب بدین

hkmj
25-12-2015, 13:11
سلام ابگرمکن ما مدل B3118وقتی آب گرمو باز میکنیم بویی شبیه بوی سیر ازش بیرون میاد که باعث حالت تهوع و سر درد میشه لطفه جواب بدین

hkmj
25-12-2015, 13:18
لطفا جواب بدین خواهش میکنم

hkmj
25-12-2015, 13:20
الته فقط تو زمستونا این طوری میشه

hkmj
25-12-2015, 13:33
با سلام ابگرمکن ما مدلB3118 تو زمستونا موقع باز کردن آب گرم بویی شبیه بوی سیر ازش بیرون میاد که باعث سر درد و تهوع میشه لطفا جواب بدین مشکلش چیه ؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
27-12-2015, 13:49
با سلام
ابگرمکن ما مدلB3118 تو زمستونا موقع باز کردن آب گرم بویی شبیه بوی سیر ازش بیرون میاد که باعث سر درد و تهوع میشه
لطفا جواب بدین مشکلش چیه ؟سلام و خوش آمد به شما
این مشخصاتِ گاز سمی فسفین PH3 هست که بی رنگه و بوی سیر داره
باید سریعاً مشکل رو حل کنین
این گاز رو تنفس نکنید (بو نکشید)
آبِ گرم خارج شده از شیر این بو رو میده یا این بو از آبگرمکن متصاعد میشه و پخش میشه توی فضای خونه ؟
اگر از آب گرم هست , با آبگرمکنِ خاموش تست کنین ببینین بو برطرف میشه ؟ یا هنوز هم آب بو میده ؟
اگر با آبگرمکن خاموش دیگه آب بو نمیده پس باید داخل لوله های آبگرمکن با محلول رقیق اسیدی شستشو بشه
شاید هم با شستشو برطرف نشه و مجبور بشین مُبدّلِ آبگرمکن رو تعویض کنین
بهتره از یک یا دو مغازه که قطعات آبگرمکن میفروشند بپرسید . اونها معمولاً میدونند عیبها از چی هست چون با تعمیرکارها سر و کار دارند
تعمیرکارها هم ممکنه بهتون بگن علتش چیه اما اگر نگفتند ناراحت نشید چون حق دارند اسرار کارشون رو حفظ کنند

hkmj
27-12-2015, 18:25
مرسی از پاسختون

- - - Updated - - -

مرسی از پاسختون

a_111
31-12-2015, 17:29
سلام و خسته نباشید
تا اونجا که میشد همه سوال و جواب ها رو خوندم اما جواب سوالم رو پیدا نکردم.
بچه ها ابگرمکن من سایوا گستر مخزن دار دیواریه.اخیرا شعله شمعک کم میشه و موقع روشن شدن چون شعله کمه دیر روشن میشه و به خاطر جمع شدن گاز صدای انفجار میده.اومدم لوله مسی و شمعک و متعلقاتشو باز کردم و همرو تمیز کردم باز 1 روز خوب شد و دوباره..... . بعد با پیچ زیر پیلوت شعله رو زیاد کردم باز 1 روز خوبه.از پیچ بغل کاربراتور شعله رو زیاد کردم باز داستان دارم. به نظرتون چیکار کنم؟
دست همگی درد نکنه

MOHAMMAD_ASEMOONI
03-01-2016, 20:15
سلام و خسته نباشید
تا اونجا که میشد همه سوال و جواب ها رو خوندم اما جواب سوالم رو پیدا نکردم.
بچه ها ابگرمکن من سایوا گستر مخزن دار دیواریه.
اخیرا شعله شمعک کم میشه و موقع روشن شدن چون شعله کمه دیر روشن میشه و به خاطر جمع شدن گاز صدای انفجار میده.
اومدم لوله مسی و شمعک و متعلقاتشو باز کردم و همه رو تمیز کردم باز 1 روز خوب شد و دوباره..... .
بعد با پیچ زیر پیلوت شعله رو زیاد کردم باز 1 روز خوبه.از پیچ بغل کاربراتور شعله رو زیاد کردم باز داستان دارم.
به نظرتون چیکار کنم؟ دست همگی درد نکنه
سلام
بنده میخوام موضوعی رو مطرح کنم که شاید تا حالا مطرح نشده در این تاپیک
شعله ی شمعک 2 شاخه هست . یکیش ترموکوپل رو داغ میکنه و دومی کارش آتش زدنِ گاز مشعل هست
علتهای دیر روشن شدنِ مشعل:
1- افت فشار گاز به علت مصرف زیاد در شبکه و درنتیجه کم شدنِ گاز مشعل و یا شاخه ی دوم پیلوت که مشعل رو روشن میکنه یا هر دو
2- کج شدن پیلوت و دور شدنش شعله ی پیلوت از مشعل
اگر مشکل این باشه باید با کمی کج کردنِ پیلوت به سمت مشعل مشکل حل بشه البته پیلوت نباید از ترموکوپل دور بشه وگرنه سرد میشه و گاز کل سیستم قطع میشه
3- کثیف بودن لوله ی گار پیلوت و ضعیف شدن شعله ی پیلوت
4- کم بودنِ درجه ی مشعل که باعث دیر روشن شدنش میشه . باید درجه رو ببرید بالاتر و یا اگر مشعل پیچ تنظبم داره , مقدار گازش رو بیشتر کنید

ya3ya6
03-01-2016, 20:48
سلام.
ما خانواده 5 نفره ایم،الان آب گرمکن مخزنی داریم،برای حموم رفتن باید یه ساعت قبل آبگرمکن را گذاشت گرم شه،اگه کسی هم آب بریزه زود سرد میشه.میخوایم آبگرمکن دیواری بگیریم.
قطر دودکشمون 10 است،خونه 100 متر ،فاصله آبگرمکن تا حمام 10 متر،فاصله تا پشت بوم 7 متر.فشار آب هم نسبتا زیاده.
گفتن یا فن دار 3318 بذارین و لوله آبگرمکن رو از شیشه آشپزخونه بزنی به بیرون،
یا بدون فن 3115 یا 3215 (10 لیتری) بذارین،از همون دودکش خودمون.
از یه طرف میگن فن دار ها بده،از یه طرف میگن بدون فن هم با قطر لوله کم خوب نیست.
کسی میدونه کدومو بگیریم؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
04-01-2016, 04:20
سلام.ما خانواده 5 نفره ایم
الان آب گرمکن مخزنی داریم،برای حموم رفتن باید یه ساعت قبل آبگرمکن را گذاشت گرم شه،اگه کسی هم آب بریزه زود سرد میشه.
میخوایم آبگرمکن دیواری بگیریم.قطر دودکشمون 10 است،خونه 100 متر ،فاصله آبگرمکن تا حمام 10 متر
فاصله تا پشت بوم 7 متر.فشار آب هم نسبتا زیاده.
گفتن یا فن دار 3318 بذارین و لوله آبگرمکن رو از شیشه آشپزخونه بزنی به بیرون،
یا بدون فن 3115 یا 3215 (10 لیتری) بذارین،از همون دودکش خودمون
از یه طرف میگن فن دار ها بده،از یه طرف میگن بدون فن هم با قطر لوله کم خوب نیست.کسی میدونه کدومو بگیریم؟
سلام
دودکش فعلی فعال هست وگرنه با آبگرمکن مخزن دار هم مشکل داشتین و بوی گاز سوخته توی خونه میپیچید
میتونین 3115 نصب کنین چون خونه هم 100 متریه
خودِ نصابِ شرکت بوتان برای تست دودکش , با درب و پنجره های بسته یک تکه مقوا رو آتش میزنه و میذاره توی دودکش .
باید هیچ دودی از دودکش نیاد توی خونه یعنی تمام دودها باید کشیده بشه بالا و بره بیرون
با این آزمایش مشخص میشه که دودکش سالمه و مکندگیِ خوبی داره برای 3115
اگر هم کنار پنجره جای مناسبی برای نصب فن دار وجود داره , فن دار بهتره و ایمنیش بیشتره
فن دار 2 مدل هست
1- دو دودکشه که از یکیش هوا میاد برای کوره ی آبگرمکن و از دومی دود میره بیرون
2- دودکش دوجداره
===============================
فاصله تا حمام هم خوبه البته اگر لوله ی آبگرم فلزی هست پس اتلاف انرژیش بیشتر از لوله های پلاستیکی هست اما مشکلی برای کار آبگرمکن به وجود نمیاره .
پس اولویت با فن دار هست اما 3115 هم مشکلی نداره مگر اینکه با همون مخزن دار هم بوی دود توی خونه میپیچیده

ya3ya6
04-01-2016, 22:06
سلام
دودکش فعلی فعال هست وگرنه با آبگرمکن مخزن دار هم مشکل داشتین و بوی گاز سوخته توی خونه میپیچید
میتونین 3115 نصب کنین چون خونه هم 100 متریه
خودِ نصابِ شرکت بوتان برای تست دودکش , با درب و پنجره های بسته یک تکه مقوا رو آتش میزنه و میذاره توی دودکش .
باید هیچ دودی از دودکش نیاد توی خونه یعنی تمام دودها باید کشیده بشه بالا و بره بیرون
با این آزمایش مشخص میشه که دودکش سالمه و مکندگیِ خوبی داره برای 3115
اگر هم کنار پنجره جای مناسبی برای نصب فن دار وجود داره , فن دار بهتره و ایمنیش بیشتره
فن دار 2 مدل هست
1- دو دودکشه که از یکیش هوا میاد برای کوره ی آبگرمکن و از دومی دود میره بیرون
2- دودکش دوجداره
===============================
فاصله تا حمام هم خوبه البته اگر لوله ی آبگرم فلزی هست پس اتلاف انرژیش بیشتر از لوله های پلاستیکی هست اما مشکلی برای کار آبگرمکن به وجود نمیاره .
پس اولویت با فن دار هست اما 3115 هم مشکلی نداره مگر اینکه با همون مخزن دار هم بوی دود توی خونه میپیچیده
ممنون از جوابتون:n16:
الان اصلا بوی دود تو خونه نمیاد.
پنجره هم بزرگه،سه تا شیشه کنار همه،میخوان شیشه رو سوراخ کنن و از شیشه بزنن بیرون.
راستش با دو سه نفر تعمیرکار که حرف زدیم میگفتن فن دار خیلی بده و هر کی داره راضی نبوده ، و اگه شرکت قبول کرد براتون 3115 بذاره بذارین، ولی از طرفی یه نفر میگفت 3115 رو اگه قطر لوله 10 باشه هی خاموش روشن میشه.
شما میگین فن دار بهتره،آره؟3318 خوبه؟

aminkhan2014
05-01-2016, 08:39
بنظرم فروشنده برای اینکه میخاد جنس گرونتر بفروشه اصرار روی 3318 کرده
3115 هم که جناب آسمونی گفتند،شمعک دائم هست درضمن برد مسافت کمتری را هم پوشش میده،وقتی دودکش هست دیگه چرا سوراخ کردن؟توی سایت بوتان هم نگاه کنید برای شما 3118 یا 3218(بدون شمعک)برای شما بهتره،بنظرم نهایتش همون3115 بخری بهتره تا بری 3318 بخری و شیشه بشکونی اونم وقتی دودکش هست و باید به دودکش وصل کرد
ابگرمکن مخزنی ات چند لیتره؟من که تازه با مخزنی دیواری 50 لیتری!!!برای 4 نفر خیلی به کار میاد و 7سال یکی داشتم خراب شد و یک نو دوباره خریدم،مصرف آبمون هم کم نیست و حوابگو بوده و چون مخزن کوچکه سریع گرم میشه

MOHAMMAD_ASEMOONI
05-01-2016, 10:37
ممنون از جوابتون:n16:الان اصلا بوی دود تو خونه نمیاد.پنجره هم بزرگه،سه تا شیشه کنار همه،میخوان شیشه رو سوراخ کنن و از شیشه بزنن بیرون.راستش با دو سه نفر تعمیرکار که حرف زدیم میگفتن فن دار خیلی بده و هر کی داره راضی نبوده ، و اگه شرکت قبول کرد براتون 3115 بذاره بذارین، ولی از طرفی یه نفر میگفت 3115 رو اگه قطر لوله 10 باشه هی خاموش روشن میشه.شما میگین فن دار بهتره،آره؟3318 خوبه؟
سلام
ممنونِ خدا
به نظر بنده که اگر گاز شهری دارین پس 3115 بهتره چون کارش خوبه , ارزونتره , سیستمش ساده تره , کمتر مشکل پیدا میکنه , سرویس و تعمیرش ساده تره , بیشتر جاها قطعاتش فراوونه
7 متر لوله ی 10 سانت مکندگی قوی داره و مطمئناً مشکلی نداره
دودکش بلند باعث میشه مکندگی دودکش خیلی قوی بشه برای همین متخصصین گاز و آتشنشانی همیشه به اونهائی که میخوان دیوار رو سوراخ کنند و دودکش نصب کنند توصیه میکنند که لوله تا حد امکان بلند باشه و از 1 متر کوتاهتر نباشه تا مکندگیش قوی باشه و تمام دود رو بکشه بیرون از بخاری و آبگرمکن
حالا شما وقتی 3115 سفارش بدین , خودِ نصابِ بوتان اول دودکش رو چک میکنه , اگر شک داشته باشه بهتون میگه 3115 نصب نمیشه اینجا و باید فن دار بذارید کنار پنجره .
شما زنگ بزنین به نمایندگی بوتان منطقه ی خودتون و بگین قصد دارین 3115 نصب کنین و دودکش 10 سانت هست و ارتفاعش 7 متره و چند سال هم هست که آبگرمکن مخزنی وصله به همون دودکش
خودشون بقیه ی کارها رو انجام میدن

ya3ya6
05-01-2016, 21:29
بنظرم فروشنده برای اینکه میخاد جنس گرونتر بفروشه اصرار روی 3318 کرده
3115 هم که جناب آسمونی گفتند،شمعک دائم هست درضمن برد مسافت کمتری را هم پوشش میده،وقتی دودکش هست دیگه چرا سوراخ کردن؟توی سایت بوتان هم نگاه کنید برای شما 3118 یا 3218(بدون شمعک)برای شما بهتره،بنظرم نهایتش همون3115 بخری بهتره تا بری 3318 بخری و شیشه بشکونی اونم وقتی دودکش هست و باید به دودکش وصل کرد
ابگرمکن مخزنی ات چند لیتره؟من که تازه با مخزنی دیواری 50 لیتری!!!برای 4 نفر خیلی به کار میاد و 7سال یکی داشتم خراب شد و یک نو دوباره خریدم،مصرف آبمون هم کم نیست و حوابگو بوده و چون مخزن کوچکه سریع گرم میشه
ممنون از جوابتون.3118 و 3218 میگن چون قطر 10 است براتون نمیذاریم(گارانتی نمیکنیم).مخزنی 150 لیتریه،یعنی مخزن کوچک بهتره تا آبگرمکن دیواری؟

ya3ya6
05-01-2016, 21:35
سلام
ممنونِ خدا
به نظر بنده که اگر گاز شهری دارین پس 3115 بهتره چون کارش خوبه , ارزونتره , سیستمش ساده تره , کمتر مشکل پیدا میکنه , سرویس و تعمیرش ساده تره , بیشتر جاها قطعاتش فراوونه
7 متر لوله ی 10 سانت مکندگی قوی داره و مطمئناً مشکلی نداره
دودکش بلند باعث میشه مکندگی دودکش خیلی قوی بشه برای همین متخصصین گاز و آتشنشانی همیشه به اونهائی که میخوان دیوار رو سوراخ کنند و دودکش نصب کنند توصیه میکنند که لوله تا حد امکان بلند باشه و از 1 متر کوتاهتر نباشه تا مکندگیش قوی باشه و تمام دود رو بکشه بیرون از بخاری و آبگرمکن
حالا شما وقتی 3115 سفارش بدین , خودِ نصابِ بوتان اول دودکش رو چک میکنه , اگر شک داشته باشه بهتون میگه 3115 نصب نمیشه اینجا و باید فن دار بذارید کنار پنجره .
شما زنگ بزنین به نمایندگی بوتان منطقه ی خودتون و بگین قصد دارین 3115 نصب کنین و دودکش 10 سانت هست و ارتفاعش 7 متره و چند سال هم هست که آبگرمکن مخزنی وصله به همون دودکش
خودشون بقیه ی کارها رو انجام میدن
ممنون از توضیحتون.کارشناس اومد دید،گفت مشکلی نداره،میتونین 3115 بذارین،میشه هم فن دار بذارین تو پنجره ،ولی اینجا پرسیدم چون شاید فن دار بهتر باشه،که میگین همون بدون فن بهتره.میگم یه سوال دیگه:کارشناس گفت از زیر زمین لوله کشی کردن،اینطوری فاصله تا حموم میشه 10 متر،ولی یه نفر میگفت از زیر زمین لوله نمیکشن،از تو دیواره،اونطوری یه 15 متری میشه،حالا من چطوری بفهمم چجوری لوله کشیدن و آیا 3115 اگه اندازه لوله تا حموم 15 باشه خوب کار نمیکنه؟

aminkhan2014
06-01-2016, 08:41
ممنون از جوابتون.3118 و 3218 میگن چون قطر 10 است براتون نمیذاریم(گارانتی نمیکنیم).مخزنی 150 لیتریه،یعنی مخزن کوچک بهتره تا آبگرمکن دیواری؟

3118 که دیگه فکر نکنم ربطی به لوله 10 داشته باشه و شمعک دائم هست،لوله 10 تا جایی یادمه برای فن دارها لازم بود
نمیتونم بگم بهتره یا بدتر ولی من که داشتم راضی بودم و مثل دیواری هرسری خرج سرویس و نصب برای گارانتی و...نداره فقط بعد 6-7سال احتمال سوراخ شدن داره که یا باید جوش داد یا به کل یک نو دیگه بخری:n09:،منم دقیقا چون فاصله عادی 10 متر بیشتر بود(لوله از کف رد میشه و توی این فاصله مقداری عقب و جلو واتصال داره که مسلما بیشتر 10 متر هست) نظرم روی3318 بود که اینجا بعضا دیدم از بوتان بد میگن و حوصله هرساعت سرویس کاری نداشتم بیخیالش شدم،ولی زیاد بودند کسانیه 3115 داشتند و راضی هستند...لوله ها هم اکثرا از زیر زمین میکشند و در هر حالت فاصله اش از فاصله مستقیمی که درنظر میگیری بیشتره چون تغییر ارتفاع و مفصل و اتصال و...همین طولش را بیشتر میکنه

MOHAMMAD_ASEMOONI
07-01-2016, 03:02
ممنون از جوابتون.3118 و 3218 میگن چون قطر 10 است براتون نمیذاریم(گارانتی نمیکنیم). مخزنی 150 لیتریه
یعنی مخزن کوچک بهتره تا آبگرمکن دیواری؟
سلام
سلیقه ها و بودجه ها متفاوت هست تعداد افراد هم متفاوت هست
بعضیها هم روزانه دوش میگیرند و دوست دارند همیشه آب گرم آماده باشه .
در بعضی جاها هم املاح و گل و لای و گچ و آهک آب خیلی زیاده و آبگرمکن دیواری حداقل 4~6(4 ماه تا 6 ماه ) ماه یک بار باید سرویس بشه و احتیاج به فیلتری هم که در صفحه های قبل گفتم داره تا گمتر آسیب ببینه از ذراتِ معلق در آب مثل گل و لای و ماسه و اینها
=======================================
سلام
جهت اطلاع دوستان
با این ابزار ساده شیشه رو کاملاً گرد میبرند برای هواکش و دودکش و غیره

WhiteHat
11-01-2016, 20:05
سلام ی مشکل عجیب!! شعله بوتان 3218 بصورت طبیعی زیاد هست اما آب فقط چند ثانیه گرم میمونه و بعدش با وجود شعله زیاد سرد میشه دلیلش رو نمیدونم !!! شعله روشن میمونه و تغییری نمیکنه اما اب سردمیشه انگار نه انگار اب داره از وسط این شعله رد میشه. جرمگیری کردم دیافراگم رو عوض کردم! موندم دیگه چیکار کنم. لطفا کمک کنید

باید شیپوره رو عوض کنی، توی رگلاتور آبه،قسمتی خروجی آب از رگلاتوربه طرف آبگرمکن،عکسشو نشد بزارم.تو نت بگردی پیداش میکنی.یه پیچه که توی حفره قسمت خروجی آب قرار داره.

سلام به دوستان عزیز، منم تقریبا همین مشکل رو دارم اول که آب گرم رو باز می کنم چند ثانیه آب گرم و عالیه ولی بعدش ولرم میشه فکر کنم بوتان مدل 3115 باشه
دقیقا این شیپوری رو باید چطوری عوض کنم عکسی ازش نیست؟ :n35:

MOHAMMAD_ASEMOONI
21-01-2016, 10:11
سلام به دوستان عزیز
منم تقریبا همین مشکل رو دارم اول که آب گرم رو باز می کنم چند ثانیه آب گرم و عالیه ولی بعدش ولرم میشه فکر کنم بوتان مدل 3115 باشه
دقیقا این شیپوری رو باید چطوری عوض کنم عکسی ازش نیست؟ :n35:
سلام
این روزها سه علت میتونه باعث خوب داغ نشدنِ آب بشه
1- سرمای شدیدِ آب ورودی
2- افت فشار گاز در شبکه و ضعیف شدنِ شعله ی مشعل
3- بالا بودنِ فشار آب که باعث میشه آب با سرعت عبور کنه از داخل آبگرمکن و فرصت نکنه خوب داغ بشه
با کمی بستنِ شیر آبِ ورودی میشه فشار آب رو کم کرد
از شیر تابستانه/زمستانه هم میشه استفاده کرد با گذاشتنش روی حالت زمستانه که باعث کم شدنِ سرعتِ عبور آب از آبگرمکن میشه

WhiteHat
25-01-2016, 03:18
سلام
این روزها سه علت میتونه باعث خوب داغ نشدنِ آب بشه
1- سرمای شدیدِ آب ورودی
2- افت فشار گاز در شبکه و ضعیف شدنِ شعله ی مشعل
3- بالا بودنِ فشار آب که باعث میشه آب با سرعت عبور کنه از داخل آبگرمکن و فرصت نکنه خوب داغ بشه
با کمی بستنِ شیر آبِ ورودی میشه فشار آب رو کم کرد
از شیر تابستانه/زمستانه هم میشه استفاده کرد با گذاشتنش روی حالت زمستانه که باعث کم شدنِ سرعتِ عبور آب از آبگرمکن میشه

ممنون، پس از اون شیپوری نیست؟ :n13:

ya3ya6
25-01-2016, 18:58
سلام.ما بالاخره 3115 گرفتیم.(قطر لوله 10 ،فاصله تا حموم هم حدود 12-14)امروز روز اولشه،ولی به ظاهر که خوبه.ممنون از دوستان بابت جواب هاشون.:n16:

MOHAMMAD_ASEMOONI
26-01-2016, 17:31
ممنون، پس از اون شیپوری نیست؟ :n13:
سلام
شما دوست عزیز با این سوالتون به سوال همیشگی بنده که کاربراتور آب با چه سیستمی و چه قانونی کار میکنه , پایان دادید و تونستم با صرف یک ساعت وقت در نت , جواب همه ی سوالهام رو پیدا کنم و به اشتباهاتم در مورد طرز کار آبگرمکن پی بردم
همه چیز بر اساس همین قانونِ تغیر فشار در لوله ی شیپوری کار میکنه
البته بنده چنین قطعه ای به طور مُجزّی (مجزا) در کاربراتور آب ندیدم
ظاهراً در مدل 3115 این شیپوری جزئی از بدنه ی کاربراتور آب هست
به زودی چیزهائی رو که یاد گرفتم منتشر میکنم
اما تا اون موقع:
در داخل درپوش دیافراگم یک سوراخ هست که از اون آب میتونه بره پشت دیافراگم (سمت پیستونی که دیافراگم حرکتش میده )
قطعه ی بالا سمت چپ در عکس زیر
r> اگر این سوراخ رسوب بگیره باعث ضعیف شدن قدرت دیافراگم در روشن کردن مشعل بشه
اون فلاش سیاه مربوط به یک موضوع دیگه هست چون این عکس رو مدتها پیش یکی از دوستان آپلود کرده بودند که مشکل فراموش کردن نحوه ی نصب اون قطعه ی فلاش خورده رو داشتند

سلام
ما بالاخره 3115 گرفتیم.(قطر لوله 10 ،فاصله تا حموم هم حدود 12-14)
امروز روز اولشه،ولی به ظاهر که خوبه.
ممنون از دوستان بابت جواب هاشون.:n16:سلام

مبارکه
ممنون از اطلاع رسانیتون
بنده تا حد زبادی یقین داشتم مشکلی نداره و خوب کار میکنه
اگر آب اون منطقه گل لای و رسوب داره بهتره یک فیلتر مثل اونی عکسش رو در صفحات قبل آپلود کردم براش نصب بشه تا به طول عمر باعزتش بیافزاید

MOHAMMAD_ASEMOONI
27-01-2016, 01:27
سلام.
ما بالاخره 3115 گرفتیم.
(قطر لوله 10 ،فاصله تا حموم هم حدود 12-14)امروز روز اولشه،ولی به ظاهر که خوبه.
ممنون از دوستان بابت جواب هاشون.:n16:سلام
یه موضوع مهم رو دوباره یادآوری میکنم به شما و دیگر دوستان
بهتره درجه ی حرارت آب طوری تنظیم بشه که نخوایم آب سرد و گرم رو با هم مخلوط کنیم
این موضوع اونقدر مهم هست که خود شرکتِ بوتان اون رو روی برچسبِ بغلِ آبگرمکن با خطِ پر رنگ نوشته
این کار باعث صرفه جوئی در مصرف گاز و افزایش عمر دستگاه میشه چون کمتر داغ میشه

WhiteHat
28-01-2016, 12:25
سلام
شما دوست عزیز با این سوالتون به سوال همیشگی بنده که کاربراتور آب با چه سیستمی و چه قانونی کار میکنه , پایان دادید و تونستم با صرف یک ساعت وقت در نت , جواب همه ی سوالهام رو پیدا کنم و به اشتباهاتم در مورد طرز کار آبگرمکن پی بردم
اما تا اون موقع:
در داخل درپوش دیافراگم یک سوراخ هست که از اون آب میتونه بره پشت دیافراگم (سمت پیستونی که دیافراگم حرکتش میده )
اون فلاش سیاه مربوط به یک موضوع دیگه هست چون این عکس رو مدتها پیش یکی از دوستان آپلود کرده بودند که مشکل فراموش کردن نحوه ی نصب اون قطعه ی فلاش خورده رو داشتند

خیلی ممنون :n16:

فقط یه سوال، چطوری میشه که آب برای 3 ثانیه عالی گرمه ولی بعدش ولرم میشه اگه اونجا جرم گرفته؟ :n13:

MOHAMMAD_ASEMOONI
28-01-2016, 13:33
فقط یه سوال
چطوری میشه که آب برای 3 ثانیه عالی گرمه ولی بعدش ولرم میشه اگه اونجا جرم گرفته؟ :n13:سلام
چند علت میتونه داشته باشه :
1- آبِ توی لوله های ساختمون که از بیرون اومده , به خاطر ماندن توی دیوارهای ساختمان و آپارتمان , یه مقدار حرارت گرفته و از سرماش کم شده و وقتی وارد آبگرمکن میشه خوب گرم میشه
اما بعد از چند ثانیه این آب مصرف میشه و بعدش آب بسیار سرد از بیرون ساختمون میاد و وارد آبگرمکن میشه که خوب گرم نمیشه
2- فشار گاز توی لوله اولش هست ولی با روشن شدن آبگرمکن یهو افت میکنه به علت اینکه فشار گاز شبکه کم هست
3- مشکلی در کاربراتور آب وجود داره که باعث میشه اختلافِ فشار آب در دو طرفِ دیافراگم بعد از چند ثانیه کم بشه و پیستون یک مقدار برگرده عقب و باعث بشه مشعل ضعیف بشه
این آزمایش رو انجام بدین و نتیجه رو خبر بدین
کنار آبگرمکن وایسین و چشمتون به میله ی بین کاربراتور آب و گاز باشه
یه نفر شیر آب گرم رو باز کنه و تغییرش نده
چشمتون به میله باشه . نباید برگرده به سمت کاربراتور آب چون برگشتنش باعث کم شدن شعله ی مشعل و خوب گرم نشدن آب میشه
اگر دیدین میله خودبخود بعد از چند ثانیه اندکی برمیگرده و گرمای آب هم کم میشه , این نشانه یک مشکل فنی هست
مشکلات فنی احتمالی:
کثیف بودن شیپوری و یا کثیفی یا گشاد بودنِ مجرای باریکی که از شیپوری به پشت دیافراگم وصل هست
معیوب بودن دیافراگم
افت فشار آب بعد از چند ثانیه از باز کردن شیر آب گرم

yousmos
30-01-2016, 14:51
سلام
مشکل روشن نشدن آبگرمکن بعد از اینکه شیر آب گرم رو باز میکنیم چیست ؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
04-02-2016, 23:43
سلام
مشکل روشن نشدن آبگرمکن بعد از اینکه شیر آب گرم رو باز میکنیم چیست ؟
سلام و خوش آمد به شما
علت از خیلی چیزها میتونه باشه که قبلاً همه مطرح شده در این تاپیک
مثل قطع بودن گاز , خاموش بودن شمعک , خرابی دیافراگم , خرابی فندک در آبگرمکن فندک دار , کم بودنِ بیش از حدِ فشار آب و غیره

ali0364
08-02-2016, 23:12
سلام
اما تا اون موقع:

خب هنوز ک از یافته شما خبری نشد و ما همچنان منتظریم
اما بنده ی نظریه ک با فکر خودم بهش دست یافتم دارم ک مطرح میکنم ببینم شمام ب همین نتیجه رسیدید یا نه
البته توضیحش ی مقدار مشکله :n13:

از رو تصویر شرح میدم

در موقعی ک شیر بستست آب ب سمت چپ دیافراگم ک با فلش زرد مشخص کردم تمایل داره و فشار میاره ک باعث وارد کردن فشار ب دیافراگم و فنر و پیستون ب سمت راست میشه و وقتی شیر باز میشه فشار زیادی ک در موقع بسته بودن شیر در این قسمت بوده تخلیه میشه و فنر ب دیافراگم (و در نتیجه پیستون )فشار میاره و پیستون رو ب سمت چپ هدایت میکنه ک باعث باز شدن شیر گاز و روشن شدن مشعل میشه
ک با سفت کردن پیچ فنر ک با رنگ سبز مشخص کردم قدرت فشار به دیافراگم و پیستون بیشتر میشه

اما اگر و اگر نظریم درست باشه بازم ی نکته رو متوجه نمیشم
وقتی آب فشارش کم شه و یا اصلآ آبی وجود نداشته باشه در اصل باید فنر ب راحتی بتونه دیافراگم و پیستون رو ب سمت چپ حول بده
اما این اتفاق نمیفته و میبینیم هرچی فشار آب کمتر باشه پیستون کمتر حرکت میکنه:n36:

MOHAMMAD_ASEMOONI
09-02-2016, 15:46
خب هنوز ک از یافته شما خبری نشد و ما همچنان منتظریماما بنده ی نظریه ک با فکر خودم بهش دست یافتم دارم ک مطرح میکنم ببینم شمام ب همین نتیجه رسیدید یا نهالبته توضیحش ی مقدار مشکله :n13:
از رو تصویر شرح میدم[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
در موقعی ک شیر بستست آب ب سمت چپ دیافراگم ک با فلش زرد مشخص کردم تمایل داره و فشار میاره ک باعث وارد کردن فشار ب دیافراگم و فنر و پیستون ب سمت راست میشه و وقتی شیر باز میشه فشار زیادی ک در موقع بسته بودن شیر در این قسمت بوده تخلیه میشه و فنر ب دیافراگم (و در نتیجه پیستون )فشار میاره و پیستون رو ب سمت چپ هدایت میکنه ک باعث باز شدن شیر گاز و روشن شدن مشعل میشه
ک با سفت کردن پیچ فنر ک با رنگ سبز مشخص کردم قدرت فشار به دیافراگم و پیستون بیشتر میشه
اما اگر و اگر نظریم درست باشه بازم ی نکته رو متوجه نمیشم
وقتی آب فشارش کم شه و یا اصلآ آبی وجود نداشته باشه در اصل باید فنر ب راحتی بتونه دیافراگم و پیستون رو ب سمت چپ حول بده اما این اتفاق نمیفته و میبینیم هرچی فشار آب کمتر باشه پیستون کمتر حرکت میکنه:n36:
سلام
ممنون از درج نظرتون
چشم , به زودی مینویسم إن شاء الله
در مورد فنر , اون فنر به تنهائی قدرت حرکت دادنِ دیافراگم و پیستون رو نداره وگرنه فاجعه میشه یعنی اگر آب قطع بشه فنر میتونه به تنهائی پیستون رو حرکت بده و مشعل روشن میشه و لوله ی مسی مارپیچ (مُبَدِّل ) از شدت حرارت و فشار بخار آب میترکه
برای همین فنر طوری طراحی شده که قدرتش برای حرکت پیستون کافی نباشه اما بتونه کمکِ فشار آب باشه تا بتونیم حساسیتِ دبافراگم رو تنظیم کنیم یعنی مثلاً اگر فشار آب خیلی کم باشه پیچ اون فنر رو اگر کمی سفت کنیم فنر فشرده تر میشه و بیشتر به دیافراگم فشار میاره تا افتِ فشار آب جبران بشه
در بوتان روی پیچ فنر رنگ قرمز زده اند تا کسی بیخودی باهاش ور نره چون به هم خوردن تنظیمش باعث به هم ریختن کار آبگرمکن میشه
برای همین هست که بنده در همه جا نوشته ام کمی به چپ یا راست بچرخونینش و اگر مشکل حل نشد برگردونینش سر جاش
شما و بقیه ی دوستان اگر بتونین عکسهای واضحی از داخل درپوش دبافراگم و جای نصب دیافراگم و داخل لوله ی خروجی آب از کاربراتور آب بگیرین و آپلود کنین خیلی مفید هست
قبلاً یکی از دوستان این عکس رو آپلود کردند که چیزی داخل یکی از لوله ها هست که ظاهراً قابل تنظیم و یا بازگردن و تمیر کردن و یا تعویض هست
شاید یکی از قطعات شیپوری باشه و در کار روشن کردن مشعل دخالت داره . البته نمیدونم این عکس از بوتان هست یا نه

بنده هم به زودی عکسهای سیستم شیپوری و طرز کارش رو درج میکنم إن شاء الله

MOHAMMAD_ASEMOONI
10-02-2016, 05:08
سلام
آبگرمکن فوری (بدونِ مخزن) چطور کار میکنه ؟
جواب:
اساس کار این آبگرمکنها یک قانون فیزیکی هست
قانون شیپوری - خاصیت شیپوری
این یک شیپوری هست . به انگلیسی بهش میگن venturi

کمر این لوله باریکتر از ورودی و خروجی هست
همونطور که میبینین 1 لوله ی باریک وصل شده به ابتدای شیپوری و 1 لوله ی باریک هم به کمر (گلوگاه) وصل شده
وقتی یک سَیّال مثل آب یا هوا از شیپوری عبور میکنه سرعتِ سیال در گلوگاه بیشتر از سرعتِ سیال در ورودی و خروجی شیپوری (قبل و بعد از گلوگاه )هست
سرعت آب در ورودی کمتر از سرعت آب در گلوگاه هست . اما فشار برعکس هست یعنی فشار سیال در گلوگاه کمتر از فشار سیال در ورودی و خروجی هست
پس وقتی آب در حالِ عبور شیپوری هست مایعی که در لوله ی باریکِ وصل شده به گلوگاه هست توسط گلوگاه کشیده میشه (مکیده میشه ) و آبِ توی لوله ی باریک کم میشه .
یعنی وقتی آب در شیپوری در حرکت هست گلوگاه مکندگیش زیاد میشه چون فشار آب در گلوگاه افت میکنه و سرعتش زیاد میشه و این مکندگی مثل جاروبرقی هست و آب توی لوله ی باریک وصل شده به گلوگاه رو میکشه توی گلوگاه
اما وقتی آب متوقف بشه و جریان نداشته باشه فشار آب در لوله ی باریکِ وصل شده به ورودی و لوله ی وصل شده به گلوگاه با هم برابر میشه و آب میره توی لوله ی باریکی که به گلوگاه وصل هست
این طرز کار شیپوری بود

حالا بریم سراغ کاربراتور آبِ آبگرمکنِ فوری
این یک شیپوری واقعی هست که در صنعت ازش استفاده میشه

اگر فرض کنیم که این همون شیپوریِ تویِ کاربراتور آبگرمکن هست , لوله ی 1 همون لوله ی باریکی هست که به پشتِ دیافراگم وصل هست (همون سمتی که پیستون قرار داره)
لوله ی 2 به جلویِ دبافراگم وصل هست (همون سمتی که فنر دیافراگم بهش فشار میاره)
اگر شیرهایِ آب گرم در ساختمان بسته باشه فشار آب در دو طرف دیافراگم با هم برابر هست و درنتیجه پیستون تکون نمیخوره چون فنر توی کاربراتور گاز داره بهش فشار میاره و درنتیجه مشعل خاموش میمونه
اما وقتی که یک شیر آب گرم رو باز میکنیم آب در شیپوری حرکت میکنه و فشار آب در گلوگاهِ شیپوری افت میکنه و در نتیجه آبِ پشتِ دیافراگم از راهِ لوله ی شماره ی 1 کشیده میشه توی شیپوری و آب پشت دیافراگم تخلیه میشه و درنتیجه فشار آبی که جلوی دیافراگم هست دیافراگم رو هل میده و دیافراگم هم پیستون رو هل میده به سمتِ کاربراتور گاز و گاز مشعل وصل میشه و روشن میشه
این بود قصه ی شیپوری و طرز کار کاربراتور آبِ آبگرمکن فوری
در صنعت از این قانون و خاصیت خیلی استفاده میشه
در موتورهای کاربراتوری از همین خاصیت استفاده میشه و بنزین مکیده میشه توی شیپوری و با هوا مخلوط میشه و میره توی سیلندر

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 14 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

====================================
این عکس داخل کاربراتور آب بوتان 3115 هست

قطعه ی 1 جلوی دیافراگم هست
قطعه ی 2 پشت دبافراگم هست
قطعه ی 3 پیستون هست
قطعه ی 4 دیافراگم هست
آب از سوراخی که با مربع روی قطعه ی 1 علامت زدم به جلوی دیافراگم فشار میاره
آب از سوراخهائی که با دایره های قرمز علامت زدم از قطعه ی یک وارد قطعه ی 2 میشه و میره پشت دیافراگم . پس سوراخی که با دایره ی قرمز روی قطعه ی 1 علامت زدم وصل هست به گلوگاهِ شیپوری که داخل بدنه ی قطعه ی 1 هست
پس این مجرا اگر رسوب بگیره و یا گشاد بشه اثر میذاره روی خاصیت شیپوری و درست عمل نمیکنه
جاهائی رو که با رنگ آبی علامت زدم ممکنه جای شیپوری باشه
ان شاء الله اگر یک کاربراتور گیر بیارم تمام جزئیاتش رو بررسی میکنم مثل :
جای دقیق شیپوری
آیا تعویض شدنی هست ؟
آیا مجرای گلوگاه قابل تعویض هست ؟
و غیره
شما دوستان هم اگر چیزی کشف کردین لطفاً ازش عکس بگیرین و آپلود کنین تا ما هم مطلع بشیم
مثلاً میتونین یک رشته سیم رو بزنین توی مجرای گلوگاه ببینین از کجا سر درمیاره . همچنین مجرای جلوی دیافراگم که علامت مربع زرد داره
احتمالاً اهرم تابستانه/زمستانه هم باز میشه
شاید شیپوری اینجوری دربیاد
حالا که طرز کارش روشن شد عیب یابیش ساده تر میشه
اگر پیستون توی جاش جام باشه و به سختی حرکت کنه , با باز کردن شیر آب گرم , مشعل روشن نمیشه و یا خیلی ضعیف روشن میشه
اگر فنر توی کاربراتور گاز به دلیل کثیف شدن سفت بشه هم همین مشکل به وجود میاد
اگر دیافراگم کهنه بشه و خاصیت ارتجاعیش رو از دست بده باز هم مشعل روشن نمیشه
اگر اورینگ پیستون لاغر بشه باعث نشت آب از سمت پیستون میشه یعنی آب از کانال بین کاربراتور آب و گاز نشت میکنه
اگر دیافراگم سوراخ بشه هم مشعل روشن نمیشه
اگر پیچهای درپوش دیافراگم شل باشه و یا بیش از حد سفت بشه و هرز بشه باعث نشت آب میشه و مشعل هم ممکنه روشن نیشه
اگر داخل شیپوری و لوله های شبپوری رسوب بگیره هم درست کار نمیکنه
صدای موشک مانند آبگرمکن موقع باز کردن سریع آب علتش احتمالاً از تنظیم نبودن پیچ هواگیری( vent )هست که مقدار آبی که میره پشت دیافراگم رو تنظیم میکنه . اگر مجرا بیش از حد تنگ بشه صدا تولید میکنه . شاید هم برعکس . قبلاً توضیحات زیادی نوشته شد در مورد پیچ vent (هواگیری)

mrmmnb
11-02-2016, 18:09
سلام دوستان
ما توی خونه از این ابگرمکن های ایستاده داریم از قضا امروز سوراخ شده
فعلا بین اینکه همینو درست کنیم یا یه ابگرمکن دیگه بخریم تردید داریم ولی اگه قرار شد یه و بخریم دیگه از این مدل های جدید دیواری رو میخریم
من رفتم سایت بوتان چندین مدل داشت که هر کدوم اصطلاحات خاصی داشت که گیج شدم کدوم رو انتخاب کنم
ممنون میشم دوستان یه چند مدل بهتر رو معرفی کن و مزایا و معایبش رو بگن
ضمنا مشکل فشار اب رو نداریم (گاهی تو تابستون فشار کم میشه که فکر نکنم مهم باشه) اما رسوب اب زیاد هست
خودم تحقیقی که کردم (از چند نفر پرسیدم) گفتم یکی فشار اب خروجی نسبت به ایستاده ها کمتر هست یکی همین رسوب هست که زود خراب میکنه لوله های داخلش رو یکی هم فشار اب ورودی کم باشه درست کار نمیکنه
کلا یه سری ایرادات بهم گفتن که مرددم کردن بخرم برا همین گفتم بیام اینجا بپرسم که چیکار کنم
با تشکر

D o l f i n
11-02-2016, 18:14
بعد اینهمه سال عضویت فکر نمیکردم همچین تاپیک عالی درباره آبگرمکن تو p30 باشه
تا اینکه الان میخواستم برم حموم دیدم آب گرم نمیشه چند بار تست کردم نشد زنگ زدم سرویسکار جواب نداد
دست به دامن نت شد تو یه انجمن دیگه چشمم خورد به یوزر محمد آسمونی گفتم این بنده خدا عضو انجمن خودمون هم هست برم شاید اونجا هم تاپیک باشه که هست خوشبختانه
خب برم سر اصل مطلب
آبگرمن دیواری بوتان هست
2 ماه نشده این لاستیک دیافراگم رو عوض کردیم
آبگرمکن تو آشپزخونه اس
فاصله اش با حموم حدود 10 متر شاید بشه
از حموم که شیر اب داغ رو باز میکنم آبگرمکن روشن میشه ولی با نصف توان شعله ها اینجور بگم ابگرمکن رو زیاد باشه یا رو متوسط فرقی نداره و یه شعله نسبتا ضعیف روشن میشه همین شعله هم ثابت نیست دقت که میکنم پایدار نیست کم و زیاد میشه شعله دل میزنه انگار
ولی از تو آشپزخونه که شیر اب داغ رو باز میکنم هم سریعتر روشن میشه و هم طبیعیه قشنگ آب داغ میشه و بدون مشکل ( آپدیت جدید الان از تو آشپزخونه هم مشکل داره )
چه کنم عزیزان؟
ممنون

MOHAMMAD_ASEMOONI
11-02-2016, 22:22
بعد اینهمه سال عضویت فکر نمیکردم همچین تاپیک عالی درباره آبگرمکن تو p30 باشه
تا اینکه الان میخواستم برم حموم دیدم آب گرم نمیشه چند بار تست کردم نشد
زنگ زدم سرویسکار جواب نداد
دست به دامن نت شد تو یه انجمن دیگه چشمم خورد به یوزر محمد آسمونی گفتم این بنده خدا عضو انجمن خودمون هم هست برم شاید اونجا هم تاپیک باشه که هست خوشبختانه
خب برم سر اصل مطلب
آبگرمن دیواری بوتان هست
2 ماه نشده این لاستیک دیافراگم رو عوض کردیم
آبگرمکن تو آشپزخونه اس
فاصله اش با حموم حدود 10 متر شاید بشه
از حموم که شیر اب داغ رو باز میکنم آبگرمکن روشن میشه ولی با نصف توان شعله ها اینجور بگم ابگرمکن رو زیاد باشه یا رو متوسط فرقی نداره و یه شعله نسبتا ضعیف روشن میشه
همین شعله هم ثابت نیست دقت که میکنم پایدار نیست کم و زیاد میشه شعله دل میزنه انگارولی از تو آشپزخونه که شیر اب داغ رو باز میکنم هم سریعتر روشن میشه و هم طبیعیه قشنگ آب داغ میشه و بدون مشکل
( آپدیت جدید الان از تو آشپزخونه هم مشکل داره )چه کنم عزیزان؟ممنونسلام
اگر پیچ هواگیری داره , نیم دور چپ تست کنین
اگر نشد , برگردونینش جای اولش سپس نیم دور راست و تست کنبن
اگر فرقی نکرد برگرده به وضعیت اولش
اگر فشار آب در ساختمون ضعیفه , نصف شب که قوی هست تست کنین
اگر به خاطر سرما فشار گاز افت کرده باشه هم ممکنه از اون باشه . شاید هم شیر گاز آبگرمکن کامل باز نیست
همه بخاریها رو خاموش کنین تست کنین
احتمال دیگه کثیفی توری ورودی کاربراتور آب با ماسه هست خصوصا اگر فشار آب سرد و گرم خیلی با هم فرق داره
احتمال دیگه , بنجل بودن دیافراگم و دوباره خراب شدنش هست

D o l f i n
11-02-2016, 22:30
فشار اب خوبه ولي هميشه اب گرم فشارش كم بوده و اين سواله برام
افت فشار گاز نداريم
افت فشار اب هم نداريم
پيچ هواگيري رو نميدونم چيه ولي يه دستك كوچك كرم رنگ زيرش هست كه وسطه اينور اونور كردم درست نشده

Sent from my iPhone using Tapatalk

MOHAMMAD_ASEMOONI
12-02-2016, 17:57
سلام دوستان
ما توی خونه از این ابگرمکن های ایستاده داریم از قضا امروز سوراخ شدهفعلا بین اینکه همینو درست کنیم یا یه ابگرمکن دیگه بخریم تردید داریم ولی اگه قرار شد یه و بخریم دیگه از این مدل های جدید دیواری رو میخریم
من رفتم سایت بوتان چندین مدل داشت که هر کدوم اصطلاحات خاصی داشت که گیج شدم کدوم رو انتخاب کنم
ممنون میشم دوستان یه چند مدل بهتر رو معرفی کن و مزایا و معایبش رو بگنضمنا مشکل فشار اب رو نداریم (گاهی تو تابستون فشار کم میشه که فکر نکنم مهم باشه) اما رسوب اب زیاد هست
خودم تحقیقی که کردم (از چند نفر پرسیدم) گفتم یکی فشار اب خروجی نسبت به ایستاده ها کمتر هست یکی همین رسوب هست که زود خراب میکنه لوله های داخلش رو یکی هم فشار اب ورودی کم باشه درست کار نمیکنهکلا یه سری ایرادات بهم گفتن که مرددم کردن بخرم برا همین گفتم بیام اینجا بپرسم که چیکار کنم
با تشکر
سلام
اگر پول براتون مهم نیست , دیوای فوری بهتر از مخزن دار هست
اما اگر موضوع صرفه جوئی براتون مهم هست و کولرهای آبی در متطقه ی شما حسابی گچ میگیره و سفید میشه پس آبگرمکن بدون مخزن احتیاج به سرویس زیاد داره یعنی ممکنه 4 ماه یک بار یا حداکثر 6 ماه یک بار احتیاج به رسوب گیری داره
البته این حرف معنیش این نیست که مخزن دار رسوب نمیگیره
آبگرمکن مخزن دار مثل یک کتری هست که توش پر از رسوب میشه اما باز هم کار میکنه
اگر مخزن آبگرمکنتون رو بشکافید خواهید دید توش چه خبره
اگر پوشالهای کولرهای آبی محل زندگیتون رسوب زیاد نمیگیره , یک بوتان 3115 کار رو راه میندازه , قیمت نسبتاً مناسب , قطعات یدکی فراوون , اگر هم دست به آچار باشین همین تاپیک رو بخونین در تعمیر و سرویسش خودکفا میشین

mrmmnb
12-02-2016, 19:56
سلام
اگر پول براتون مهم نیست , دیوای فوری بهتر از مخزن دار هست
اما اگر موضوع صرفه جوئی براتون مهم هست و کولرهای آبی در متطقه ی شما حسابی گچ میگیره و سفید میشه پس آبگرمکن بدون مخزن احتیاج به سرویس زیاد داره یعنی ممکنه 4 ماه یک بار یا حداکثر 6 ماه یک بار احتیاج به رسوب گیری داره
البته این حرف معنیش این نیست که بدون مخزن رسوب نمیگیره
آبگرمکن بدون مخزن مثل یک کتری هست که توش پر از رسوب میشه اما باز هم کار میکنه
اگر مخزن آبگرمکنتون رو بشکافید خواهید دید توش چه خبره
اگر پوشالهای کولرهای آبی محل زندگیتون رسوب زیاد نمیگیره , یک بوتان 3115 کار رو راه میندازه , قیمت نسبتاً مناسب , قطعات یدکی فراوون , اگر هم دست به آچار باشین همین تاپیک رو بخونین در تعمیر و سرویسش خودکفا میشین

سلام
ممنون بابت پاسخگویی
راستش رسوب زیاده در این حد که تابستون سر دو هفته کل پوشال پر گچ و رسوب میشه!!!
اینجا هم از چند نفر پرسیدم گفتن برا شهر ما جالب نیست و رسوبش زیاده و دردسر داره
از طرفی یکی بهم گفت فشار اب گرمش با توجه به اینکه قبلا این ایستاده ها رو داشتیم کم هست و مثل اینا نیست چون لوله هایی که داخلش اب گرم میشه کوچیک هست!
ضمنا گفت اگه اب گرم کم باز بشه روشن نمیشه!!
البته طرف گفت بپرس شاید توی جدید ها این معایب برطرف شده باشه
ولی فعلا بزرگترین مشکلش همون رسوب هست که فکر کنم بییخالش بشم و دوباره همون ایستاده ها رو بخرم چون اون مدل ایستاده های مخزن دار هم به درد ما نمیخوره و کوچیک هست
حالا به نظر شما با این اوصاف کدوم مدل رو بخرم؟
توی مدل های ایستاده هر چی ورق ضخیم تر باشه بهتره؟ مدل های معمول بازار 2.5 میل هست ولی یکی بهم گفت یه مدل دارم 4 میل این ضخیمتر شدن درسته برا سوراخ نشدن بهتر هست ولی نمیدونم توی گرم شدن اب تاثیر داره یا و باعث اتلاف انرژی میشه یا نه و اگه میشه کدوم رو تو ارجحیت قرار بدم
با تشکر

MOHAMMAD_ASEMOONI
13-02-2016, 02:50
سلامممنون بابت پاسخگوییراستش رسوب زیاده در این حد که تابستون سر دو هفته کل پوشال پر گچ و رسوب میشه!!!اینجا هم از چند نفر پرسیدم گفتن برا شهر ما جالب نیست و رسوبش زیاده و دردسر دارهاز طرفی یکی بهم گفت فشار اب گرمش با توجه به اینکه قبلا این ایستاده ها رو داشتیم کم هست و مثل اینا نیست چون لوله هایی که داخلش اب گرم میشه کوچیک هست!ضمنا گفت اگه اب گرم کم باز بشه روشن نمیشه!!البته طرف گفت بپرس شاید توی جدید ها این معایب برطرف شده باشه
ولی فعلا بزرگترین مشکلش همون رسوب هست که فکر کنم بییخالش بشم و دوباره همون ایستاده ها رو بخرم چون اون مدل ایستاده های مخزن دار هم به درد ما نمیخوره و کوچیک هستحالا به نظر شما با این اوصاف کدوم مدل رو بخرم؟
توی مدل های ایستاده هر چی ورق ضخیم تر باشه بهتره؟
مدل های معمول بازار 2.5 میل هست ولی یکی بهم گفت یه مدل دارم 4 میل این ضخیمتر شدن درسته برا سوراخ نشدن بهتر هست ولی نمیدونم توی گرم شدن اب تاثیر داره یا و باعث اتلاف انرژی میشه یا نه و اگه میشه کدوم رو تو ارجحیت قرار بدمبا تشکرسلام

ضخامت ورق مخزن اگر نیم سانت هم باشه مهم نیست برای رسیدن حرارت به آب چون فلزات حرارت رو خیلی خوب منتقل میکنند
بهترین فلز برای مخزن فولاد ضد رنگِ درجه ی 316 هست stainless steel
اما بسیار گران هست . یک ورق 2 میلیمتریش که 2mx1m هست حدود 500 هزار تومن قیمت داره اما تا 100 سال دیگه هم زنگ نمیزنه
اما اگر قرار یاشه ازش مخزن 200 لیتری آبگرمکن درست بشه حداقل 1,500,000 فقط مخزنش میشه چون کلی هم سیم جوش استیل میخواد و لوله های استیل و شیرهای استیل
فقط به درد یک آدم پولدار میخوره که دنبال جنس سوپر باکیفیت میگرده :20:
نمیدونم در ایران که الان بازارش و بخش تولیدش شده دزد آشفته بازار با چی مخزن آبگرمکن میسازند
اما الان توی کویت مخزن دار برقی با آبکاری تیانیومی , 80 لیتری و 7 سال گارانتی توی بازار هست . حدود 250 هزار تومن
در ایران اگر حفاطت کاتدی داشته باشه و حداقل 5 سال گارانتی بدند خوبه
شما اگر از نظر جا مشکل ندارین یک مخزن دار 200 لیتری بخرین
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] %85%D8%AE%D8%B2%D9%86%20%D8%AF%D8%A7%D8%B1%20%D8%A E%D8%B1%DB%8C%D8%AF&spell=1&sa=X
یا میتونین این بار یک بوتان 3115 بگیرین و تجربه کنین
تعمیر وسرویسش هم مشکل نیست
این هم عکسهای آبگرمکنهای مخزندار اگر دوست دارین اطلاعات بیشتری در مورد قطعاتش داشته باشین

MOHAMMAD_ASEMOONI
14-02-2016, 13:36
فشار اب خوبه ولي هميشه اب گرم فشارش كم بوده و اين سواله برامافت فشار گاز نداريمافت فشار اب هم نداريم پيچ هواگيري رو نميدونم چيه ولي يه دستك كوچك كرم رنگ زيرش هست كه وسطه اينور اونور كردم درست نشده
k
سلام
کم بودن فشار آب گرم اگر کم باشه طبیعی هست چون کاربراتور آب و مبدّل که یک لوله ی مارپیچ هست باعث افت فشار آب میشه
اما اگر آب گرم به شکل غیر طبیعی کم هست پس مشکل وجود داره
اگر همه جا فشار کمه پس :
1- توریِ ورودیِ کاربراتور کثیف شده
2- کاربراتور رسوب گرفته
مبدل رسوب گرفته و باید با اسید رقیق و رعایت نکات ایمنی رسوب زدائی بشه
3- لوله های توی دیوار کهنه هست رسوب گرفته .

اگر فقط یک جا فشار کم هست پس باید شیر آبِ همونجا چک بشه خصوصا اگر که شیلنگی که از لوله ی آب به شیر وصل شده از نوع باریک باشه
باید شیلنگ باز بشه و توش فوت کنین و تست کنین
اگر گرفته , ممکنه با سیخ زدن باز بشه اما باید مراقب باشین سوراخ نشه
یا اینکه تعویض بشه
==================================

پیچ هواگیری قبلا توضیح داده شده و در مدلهای جدید 3115 حذف شده !!! برای کم کردن هزینه ی ساخت
یک پیچ 2 پَخ هست روی کاربراتور آب که با چپ و راست شدنش مسیر آبی که میره (فکر کنم )پشت دیافراگم باز و بسته میشه
همین پیچ اگر تنظیم نباشه باعث میشه موقع باز کردن شیر آب گرم , آبگرمکن صدایی شبیه شلیک موشک بده

اون اهرم پائینی اهرم تایستونه زمستونه هست که باعث کاهش یا افزایش سرعت عبور آب از مبدل میشه تا در زمستون که آب ورودی خیلی سرد هست , آب سرعتش کم بشه و بهتر گرم بشه

WhiteHat
19-02-2016, 22:05
سلام
چند علت میتونه داشته باشه :
1- آبِ توی لوله های ساختمون که از بیرون اومده , به خاطر ماندن توی دیوارهای ساختمان و آپارتمان , یه مقدار حرارت گرفته و از سرماش کم شده و وقتی وارد آبگرمکن میشه خوب گرم میشه
اما بعد از چند ثانیه این آب مصرف میشه و بعدش آب بسیار سرد از بیرون ساختمون میاد و وارد آبگرمکن میشه که خوب گرم نمیشه
2- فشار گاز توی لوله اولش هست ولی با روشن شدن آبگرمکن یهو افت میکنه به علت اینکه فشار گاز شبکه کم هست
3- مشکلی در کاربراتور آب وجود داره که باعث میشه اختلافِ فشار آب در دو طرفِ دیافراگم بعد از چند ثانیه کم بشه و پیستون یک مقدار برگرده عقب و باعث بشه مشعل ضعیف بشه
این آزمایش رو انجام بدین و نتیجه رو خبر بدین
کنار آبگرمکن وایسین و چشمتون به میله ی بین کاربراتور آب و گاز باشه
یه نفر شیر آب گرم رو باز کنه و تغییرش نده
چشمتون به میله باشه . نباید برگرده به سمت کاربراتور آب چون برگشتنش باعث کم شدن شعله ی مشعل و خوب گرم نشدن آب میشه
اگر دیدین میله خودبخود بعد از چند ثانیه اندکی برمیگرده و گرمای آب هم کم میشه , این نشانه یک مشکل فنی هست
مشکلات فنی احتمالی:
کثیف بودن شیپوری و یا کثیفی یا گشاد بودنِ مجرای باریکی که از شیپوری به پشت دیافراگم وصل هست
معیوب بودن دیافراگم
افت فشار آب بعد از چند ثانیه از باز کردن شیر آب گرم

دقیقا مشکل همینه میله بعد چند ثانیه برمیگرده ولی مشکلش اونایی که گفتید نبود
داخل کاربراتور آب رو باز کردم ولی مشکلی نبود. فقط اون میله خیلی باید بهش فشار بیاد تا بره سمت چپ
یعنی ممکنه سمت سیستم گاز جرم گرفته باشه؟ چون دستی هم خیلی سفت به چپ میره

MOHAMMAD_ASEMOONI
20-02-2016, 10:56
دقیقا مشکل همینه میله بعد چند ثانیه برمیگرده ولی مشکلش اونایی که گفتید نبود
داخل کاربراتور آب رو باز کردم ولی مشکلی نبود. فقط اون میله خیلی باید بهش فشار بیاد تا بره سمت چپ
یعنی ممکنه سمت سیستم گاز جرم گرفته باشه؟ چون دستی هم خیلی سفت به چپ میرهسلام
شما خوب متمرکز شدین روی طرز کار قسمتهای مختلف و تجسّمِ کار قطعاتِ مختلف در ذهنتون
این باعث میشه وقتی آبگرمکن داره کار میکنه کار کردن و نقش تمام قطعات رو توی ذهنتون خوب تجسم کنین و عیب یابی براتون ساده تر بشه
===================================
اون پیستون رو بنده هم با نوک پیچ گوشتی امتحان کردم گاهی خیلی سفت هست و گاهی کمتر
سفتی پیستون فقط به فنر توی کاربراتور گاز نیست بلکه فشار آب در دو طرف دیافراگم هم تاثیر داره روش
وقتی شیر آب باز هست , پشت دیافراگم از آب خالی میشه و در نتیجه دیافراگم به میله فشار میاره . اگر همون موقع شما هم میله رو با نوک پیچ گوشتی هل بدین میبینین خیلی راحت تر حرکت میکنه چون فشار دیافراگم با فشاری که شما دارین وارد میکنین جمع میشه
اگر مشکل از فنر توی کاربراتور گاز باشه باید مشعل اصلا روشن نشه یا از همون اول ضعیف باشه نه اینکه اولش مشعل قوی باشه بعدش ضعیف بشه
بنده احتمال میدم مشکل آبگرمکن شما اینها باشه:1- یک مشکلی توی شیپوری هست که باعث میشه پس از چند ثانیه مقداری آب برگرده پشت دیافراگم
2- وجود سوراخ ریز یا مشکل در نصب دیافراگم که باعث میشه مقداری آب ازش جلوش نشت کنه به پشتش بعد از خالی شدن آب پشت دیافراگم
احتمال دومی بیشتره
بهتره باز بشه و جاش تمیز و براق بشه و اگر یکی دیگه دارین , تعویض و تست بشه

WhiteHat
20-02-2016, 18:38
سلام
شما خوب متمرکز شدین روی طرز کار قسمتهای مختلف و تجسّمِ کار قطعاتِ مختلف در ذهنتون
این باعث میشه وقتی آبگرمکن داره کار میکنه کار کردن و نقش تمام قطعات رو توی ذهنتون خوب تجسم کنین و عیب یابی براتون ساده تر بشه
===================================
اون پیستون رو بنده هم با نوک پیچ گوشتی امتحان کردم گاهی خیلی سفت هست و گاهی کمتر
سفتی پیستون فقط به فنر توی کاربراتور گاز نیست بلکه فشار آب در دو طرف دیافراگم هم تاثیر داره روش
وقتی شیر آب باز هست , پشت دیافراگم از آب خالی میشه و در نتیجه دیافراگم به میله فشار میاره . اگر همون موقع شما هم میله رو با نوک پیچ گوشتی هل بدین میبینین خیلی راحت تر حرکت میکنه چون فشار دیافراگم با فشاری که شما دارین وارد میکنین جمع میشه
اگر مشکل از فنر توی کاربراتور گاز باشه باید مشعل اصلا روشن نشه یا از همون اول ضعیف باشه نه اینکه اولش مشعل قوی باشه بعدش ضعیف بشه
بنده احتمال میدم مشکل آبگرمکن شما اینها باشه:1- یک مشکلی توی شیپوری هست که باعث میشه پس از چند ثانیه مقداری آب برگرده پشت دیافراگم
2- وجود سوراخ ریز یا مشکل در نصب دیافراگم که باعث میشه مقداری آب ازش جلوش نشت کنه به پشتش بعد از خالی شدن آب پشت دیافراگم
احتمال دومی بیشتره
بهتره باز بشه و جاش تمیز و براق بشه و اگر یکی دیگه دارین , تعویض و تست بشه
خیلی ممنون بابت توضیحات :n01:
بالاخره یه سرویس کار خوب از سمت انقلاب آوردیم کارهایی که کرد فنر اون پیچی که روش لاک بود رو باز کرد البته مشکلی نداشت دیافراگرم و پیستون رو هم عوض کرد که اونا هم ظاهرا مشکلی نداشتند
اون میله گاز رو هم درآورد و یکم گریس بهش زد البته فکر نکنم از اونم باشه ولی قطعه ای که شکسته بود ظاهرا همون دسته تنظیم تابستانه/زمستانه بود که جاش یه فلزیشو انداخت، اینم عکسش:

حالا دقیقا نمیدونم که این دسته چطور باعث میشه آب پشت دیافراگم بره، شایدم فشار سمت جلوی دیافراگم رو کم میکنه
به هرحال فعلا که آب گرم گرمه این مطلب رو هم گذاشتم تا شاید به دوستان کمک بکنه :n01:

MOHAMMAD_ASEMOONI
20-02-2016, 20:22
خیلی ممنون بابت توضیحات :n01:
بالاخره یه سرویس کار خوب از سمت انقلاب آوردیم
کارهایی که کرد:
1- فنر اون پیچی که روش لاک بود رو باز کرد البته مشکلی نداشت
2- دیافراگرم رو عوض کرد
3- پیستون رو هم عوض کرد که هر دو هم ظاهرا مشکلی نداشتند
4- اون میله گاز رو هم درآورد و یکم گریس بهش زد البته فکر نکنم از اونم باشه
5- ولی قطعه ای که شکسته بود ظاهرا همون دسته تنظیم تابستانه/زمستانه بود که جاش یه فلزیشو انداخت
اینم عکسش:
حالا دقیقا نمیدونم که این دسته چطور باعث میشه آب پشت دیافراگم بره
شایدم فشار سمت جلوی دیافراگم رو کم میکنه
به هرحال فعلا که آب گرم گرمه
این مطلب رو هم گذاشتم تا شاید به دوستان کمک بکنه :n01:
سلام
آقا دستتون طلا , جانتون بی بلا
این بنده خدا فقط آبگرمکن رو عوض نکرده :20:
اهرم تابستانه/زمستانه پوسیده هست
این اهرم رو بنده با شیر آب گرم آشپزخونه امتحان کردم .
روی حالتِ زمستانه فشار آب کم میشه و آب کمتری از آبگرمکن عبور میکنه یعنی آب فرصت داره که گرمای بیشتری جذب میکنه و داغتر بشه
در حقیقت یک شیر هست که کاملاً باز و یا نیمه باز میشه
این شیر آبِ ورودی به شیپوری رو کنترل میکنه یعنی هم روی پشت دیافراگم تاثیر داره هم جلوش
نکته ی مهم اینه که وقتی شیرها بسته هست فشار آب در لوله ها بالا میره و با باز کردن شیر , فشار آب پس از چند ثانیه افت میکنه (به شرطی که پمپ آب وجود نداشته باشه و یا پمپ بعد از مدتی طولانی از باز کردن شیر روشن بشه)
بنده این رو بارها تست کردم . پس اگر شیر تابستانه/زمستانه رسوب گرفته باشه مانع از عبور راحتِ آب از کُل کاربراتور آب میشه و بعد از چند ثانیه که شیر آب گرم باز بشه فشار آب که افت کنه دیگه راحت از شیر تابستانه زمستانه رد نمیشه و درنتیجه فشار کمتری به دیافراگم وارد میشه و مشعل ضعیف میشه
============================
گیریس زدن به میله ی پیستون هم تاثیر داره چون نرمتر و با انرژی کمتر حرکت میکنه
==============================
دیافراگم رو هم که عوض کرده که بعید نیست سوراخ بسیار ریز داشته باشه
حالا با اطلاعاتی که شما دوست عزیز نوشتین , کسانی که مشکل ضعیف بودنِ مشعل و یا افت شعله ی مشعل پس از چند ثانیه دارند باید این چیزها رو چک کنند :
1- تمیز بودن توری ورودی کاربراتور آب و رسوب نداشتنش
2- سالم بودن شیر تابستانه /زمستانه (اورینگ اهرم باید گیریسمالی بشه تا راحت جا بره و طول عمرش هم بیشتر میشه)
3- گیریسکاری میله پیستون
4- تعویض دیافراگم اگر از یک سال بیشتر عمر داره
این رو هم اضافه کنم که:
آبی که میره پشت دیافراگم , مسیرش از گلوگاهِ شیپوری و یک لوله ی باریک هست که در صفحه ی قبل توضیحش رو نوشتم

WhiteHat
20-02-2016, 22:33
پس اگر شیر تابستانه/زمستانه رسوب گرفته باشه مانع از عبور راحتِ آب از کُل کاربراتور آب میشه و بعد از چند ثانیه که شیر آب گرم باز بشه فشار آب که افت کنه دیگه راحت از شیر تابستانه زمستانه رد نمیشه و درنتیجه فشار کمتری به دیافراگم وارد میشه و مشعل ضعیف میشه
اما ظاهرا پلاستیک اون شیر در اثر کارکرد شکسته و خورده شده انگار که یکسره شده باشه بطوریکه قبل از تعویض وقتی که تغییرش میدادم اصلا تاثیری نداشت نه اینکه رسوب گرفته باشه :n13:

MOHAMMAD_ASEMOONI
21-02-2016, 00:13
اما ظاهرا پلاستیک اون شیر در اثر کارکرد شکسته و خورده شده انگار که یکسره شده باشه بطوریکه قبل از تعویض وقتی که تغییرش میدادم اصلا تاثیری نداشت نه اینکه رسوب گرفته باشه :n13:سلام
بله , شما درست میگین اما حق با بنده هست
:n02:
شوخی بود
بنده کلاً گفتم که اگر اون شیر رسوب بگیره فشار آب افت میکنه وگرنه از عکسی که لطف کردین آپلود کردین مشخصه که این خورده شده , بنده هم با خط عریض نوشتم که خورده شده
میدونین مشکل تعمیر این تعمیرکار چیه ؟
مشکلش اینه که چون میخواد زود کار رو تموم کنه میاد چند چیز رو با هم تعویض میکنه و درنتیجه معلوم نمیشه کدوم قطعه عامل این مشکل بوده
حالا بعد از اطلاعاتی که شما زحمت کشیدین نوشتین , بنده اگر با همین مشکل مواجه بشم اول میرم سراغ قطعاتی که تعویض لازم نداره بلکه فقط تنظیف و تنظیم و گریسکاری میخواد و چک کردن اهرم
اگر مشکل حل نشد دیافراگم رو هم عوض میکنم
اینطوری چیزی که مشکلی نداره بیخودی تعویض نمیشه

WhiteHat
21-02-2016, 13:58
میدونین مشکل تعمیر این تعمیرکار چیه ؟
مشکلش اینه که چون میخواد زود کار رو تموم کنه میاد چند چیز رو با هم تعویض میکنه و درنتیجه معلوم نمیشه کدوم قطعه عامل این مشکل بوده

عجب نکته جالبی رو بهش اشاره کردید خیلی ممنون
واقعیتشم همینه اینا چون حرفه ای هستند میدونند چطور پول بگیرند دیگه وگرنه میدونند مشکل اصلی چیه، بخاطر یه گریسکاری که نمیتونه 60 تومن بگیره :n01:

Reynardd
23-02-2016, 04:16
با سلام
بنده یک ابگرمکن دیواری بوتان B3118 دارم که دو تا مشکل داره
1-با باز کردن اب گرم شعله خیلی کمی داره و در نتیجه اب گرم نمیشه. بنده ابتدا کل کاربراتور اّب رو باز کردم و در جوهر نمک قرار دادم بعد از تمیز شدن بهمراه یک دیافراگم نو بستمش. اما مشکل حل نشد .ظما فشار اب بسیار بالاست و صافی اّب ورودی از قبل تمیز شده بود بعدش فکر کردم شاید رسوب گرفته باشه برای تست شلنگ اب سرد رو به ورودی ابگرمکن وصل کردم یعنی بدون اینکه به کاربراتور اب وصل کنم و دیدم که فشار خروجی اب بسیار خوب هست و در نتیجه فکر نمیکنم مشکل از رسوب باشه . یکبار دیگه هم اب سرد ورودی رو به قسمت خروجی اب گرمن وصل کردم یعنی بصورت برعکس اگه چیزی توش باشه بریزه بیرون که دیدم مقداری رسوب ریخت بیرون اما در کل در هر دو حالت فشار اب بالا بود !.حالا به نظرتون با توجه به تست بنده این ابگرمکن رسوب نداره ؟ و دلیل این مشکل چیه؟
2-مشکل دوم هم مربوط میشه به شمعک . دور لوله شمعک دو تا سوراخ هست که یک حلقه نقره ای رنگ هم روش هست . قبلا بدون اینکه به اون حلقه دست بزنم ابگرمکن روشن میشد یعنی اون 2 تا سوراخ باز بود بودن . اما مدتی هست که باید حلقه رو پیچ بدم تا 2 تا سوراخ بسته بشن تا شمعک روشن بشه . در صورتی که سوراخها باز باشند گاز از اون دو سوراخ بیرون میزنه و شمعک روشن نمیشه. این مشکل از چی میتونه باشه؟
با تشکر

MOHAMMAD_ASEMOONI
23-02-2016, 07:30
سلام دوستان
نمیدونم آیا قبلاً کسی این فایلهای آموزشی و عیب یابی رو در این تاپیک درج کرده یا نه
به هر حال اگر دانلودشون کنید چیزهای زیادی داره برای عیب یابی و تعمیر آبگرمکنهای فوریِ شمعک دار و بی شمعک
با تشکر از صاحبانش که زحمت کشیدند و این اطلاعات رو به صورت فایل pdf درآوردند

MOHAMMAD_ASEMOONI
23-02-2016, 16:47
با سلامبنده یک ابگرمکن دیواری بوتان B3118 دارم که دو تا مشکل داره
1-با باز کردن اب گرم شعله خیلی کمی داره و در نتیجه اب گرم نمیشه. بنده ابتدا کل کاربراتور اّب رو باز کردم و در جوهر نمک قرار دادم بعد از تمیز شدن بهمراه یک دیافراگم نو بستمش. اما مشکل حل نشد .
ضمنا فشار اب بسیار بالاست و صافی اّب ورودی از قبل تمیز شده بود بعدش فکر کردم شاید رسوب گرفته باشه برای تست شلنگ اب سرد رو به ورودی ابگرمکن وصل کردم یعنی بدون اینکه به کاربراتور اب وصل کنم و دیدم که فشار خروجی اب بسیار خوب هست و در نتیجه فکر نمیکنم مشکل از رسوب باشه . یکبار دیگه هم اب سرد ورودی رو به قسمت خروجی اب گرمن وصل کردم یعنی بصورت برعکس اگه چیزی توش باشه بریزه بیرون که دیدم مقداری رسوب ریخت بیرون اما در کل در هر دو حالت فشار اب بالا بود !.حالا به نظرتون با توجه به تست بنده این ابگرمکن رسوب نداره ؟
و دلیل این مشکل چیه؟
2-مشکل دوم هم مربوط میشه به شمعک . دور لوله شمعک دو تا سوراخ هست که یک حلقه نقره ای رنگ هم روش هست .
قبلا بدون اینکه به اون حلقه دست بزنم ابگرمکن روشن میشد یعنی اون 2 تا سوراخ باز بود بودن . اما مدتی هست که باید حلقه رو پیچ بدم تا 2 تا سوراخ بسته بشن تا شمعک روشن بشه . در صورتی که سوراخها باز باشند گاز از اون دو سوراخ بیرون میزنه و شمعک روشن نمیشه. این مشکل از چی میتونه باشه؟با تشکرسلام
شمعک احتمالا کثیفه
با سنجاق قفلی بزنین توی محل خروج گاز تا از گرفته تمیز بشه
حلقه ی دور شمعک برای تنظیم هوای شمعک هست . شعله ی آبی یعنی هوا کافی هست . اگر نارنجیه یعنی هوا کمه
در مورد ضعف شعله , احتمالا پیستون خشک شده
بهش گیریس بزنین
اهرم تابستانه/ زمستانه رو هم باز کنین بررسی کنین
در صفحه قبل اطلاعات بیشتر هست

MOHAMMAD_ASEMOONI
23-02-2016, 16:49
تکراری , لطفا حذف شود ,,,,,,,,,,,

MOHAMMAD_ASEMOONI
25-02-2016, 16:14
سلام دوستان
این شیپوریِ یک مدل آبگرمکن بوش هست
از سوراخ بزرگ آب میره به جلوی دیافراگم
از سوراخ کوچک آب میره به پشت دیافراگم (سمتِ پیستونی که به کاربراتور گاز وصله )
نمىدونم آیا در بوتان هم این قطعه وجود داره ؟ یا اینکه شیپوری بوتان جزئی از بدنه ی کاربراتور آب هست ؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
27-02-2016, 12:20
سلام
جهت اطلاع علافمندان:
در آبگرمکن بوتان , اون شکافی که در کانالِ بین کاربراتور آب و گاز وجود داره برای نصب اهرمی هست که در نوع بدون شمعک به کلید فندک فشار میاره
البته در این عکس میبینین که اثر شوره و نشت آب وجود داره که علتش به احتمال زیاد از خرابی اورینگ (O-RING) میله ی پیستون هست
کلمه ی اورینگ یعنی حلقه ی اُ شکل

srx190d
27-02-2016, 13:10
سلام دوستان
بهترین محلول که بشه رادیات رو تمیز کرد و در دست رس باشه چیه
شعله کم و زیاد داره ولی کمش کار نمیکنه
زیاد هم اختلاف فشار با آب سرد زیاد و خوب هم گرم نمیکنه به نظر جرم گرفته
اولین جایی که جرم میگیره و باید باز بشه همون توری اول لوله ورودی هست دیگه آره

MOHAMMAD_ASEMOONI
27-02-2016, 16:28
سلام دوستان
1- بهترین محلول که بشه رادیات رو تمیز کرد و در دست رس باشه چیه؟
2- شعله کم و زیاد داره ولی کمش کار نمیکنه
زیاد هم اختلاف فشار با آب سرد زیاد و خوب هم گرم نمیکنه به نظر جرم گرفته
3- اولین جایی که جرم میگیره و باید باز بشه همون توری اول لوله ورودی هست دیگه , درسته ؟سلام
محلول لوله باز کن که باید مقداریش در آب حل بشه و رقیق بشه و با رعایت تمام نکات ایمنی با پمپی مثل پمپ آب کولر از لوله ی ورودی مبدل وارد بشه و لوله ی خروجی به طشتی که پمپ در اون هست برگرده
یعنی یک مدار بسته هست و نباید زیاد طول داده بشه
بعدش با آب خالی شستسو بشه تا اسید نمونه توی لوله
این آبگرمکن ظاهراً سالها سرویس نشده
اگر همینطوره پس باید کاربراتور آب باز بشه , شسته و رسوب گیری بشه , دیافراگم عوض بشه و پیستون هم گیریسکاری بشه
بهتره اهرم تابستانه/زمستانه هم باز بشه تا و تمیز بشه و اگر خوردگی داره عوض بشه
در صفحه ی قبل و قبلش توضیح کامل هست

3- بله

اگر گل و لای در آب منطقه زیاده بهنره فیلتر 5 میکرونی که قبلا عکسش رو گذاشتم نصب بشه قبل از آبگرمکن

MOHAMMAD_ASEMOONI
28-02-2016, 19:37
سلام دوستان
این یک فیلتر گاز هست که کارش گرفتن کثیفیهای گاز شهری هست
==============================
اگر این فیلتر در بازار جداگانه فروخته میشه نصبش برای پکیج و آبگرمکن دیواری خیلی مفید هست و تاثیر زیادی داره در تمیز موندن کاربراتور گاز و طولِ عمرِ باعزّتش
ظاهراً قابل سرویس هم هست چون درپوشش پیچی هست
البته با رعایت نکات ایمنی وگرنه گاز ممکنه ازش نشت کنه . یعنی بعد از سرویس باید با کف مایع ظرفشوئی تست بشه

WhiteHat
29-02-2016, 15:09
عجیبه این شیر تابستانه/زمستانه هیچ تاثیری رو فشار آب نمیذاره فقط شعله رو کم و زیاد می کنه

sajjadorgadimi
29-02-2016, 16:05
سلام
آبگرمکن ما وقتی شیر آب رو بازی میکنی یه صدای خیلی بلند میده اینجوری پاپپپپپپپپپپ
جوری که در و پنجره خونه میلرزه:n19: به همین برکت قسم
و بعضی وقت ها هم خود به خود شمعش خاموش میشه
دلیلش چیه؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
29-02-2016, 16:21
عجیبه این شیر تابستانه/زمستانه هیچ تاثیری رو فشار آب نمیذاره فقط شعله رو کم و زیاد می کنه سلام
اگر سالها از عمرش میگذره پس احتمالاً رسوب گرفته و یا خورده شده اما شما که چند روز پیش تعویضش کردین
بنده با آبگرمکن صفر امتحان کردم . فشار آب گرم تغییر میکنه چون این اهرم درحقیقت یک شیر هست که دو حالت داره (کاملاً باز , کمی بسته )

MOHAMMAD_ASEMOONI
29-02-2016, 16:32
سلام
آبگرمکن ما وقتی شیر آب رو بازی میکنی یه صدای خیلی بلند میده اینجوری پاپپپپپپپپپپ
جوری که در و پنجره خونه میلرزه:n19: به همین برکت قسم
و بعضی وقت ها هم خود به خود شمعش خاموش میشه
دلیلش چیه؟
سلام
چون قسم خوردین باور کردما . وگرنه باور نمیکردم
نیازی به قسم نبود . بگذریم ,,,,

اینها علامت ضعیف بودن شعله ی شمعک هست
وقتی شیر آب گرم رو باز میکنین گاز میپیچه توی قسمتِ احتراق اما چون شمعک ضعیفه گاز آتش نمیگیره تا اینکه کلی گاز جمع بشه و یهو منفجر میشه
باید شمعک تمیز بشه .
گاز رو قطع کنین و با سنجاق قفلی بزنین توی محل خروج گاز از شمعک . اگر دست به آچار هستین شمعک رو باز کنین و بررسی کنین شاید کثیف شده و خوب گاز رد نمیکنه
شاید هم شمعک کثیف نیست اما گاز شمعک ضعیف هست یعنی اگر پیچ تنظیم گاز شمعک داره باید امتحانش کنین ببینین آیا شعله ی شمعک قویتر میشه ؟
شاید هم شیر اصلی گاز کامل باز نیست
شاید هم فشار گاز در ساختمان به علتی افت کرده
همه ی اینها باید بررسی بشه

MOHAMMAD_ASEMOONI
02-03-2016, 21:10
بخشی از قطعات آبگرمکنِ فوریِ بوتان 3115

Hamed.Madadi
05-03-2016, 16:52
دوستان من برای جرم گیری آبگرمکن از جوهر نمک استفاده کردم و با آب رقیق نکردم و باعث شد مخزن آبگرمکن دیواری ســــــــــــوراخ بشه مدلش هم B3112 هست و خیلی ناراحتم :n28: دوستان دقت کنید حتما محلول جوهر نمک رو با آب مخلوط کنید 40 درصد جوهر نمک و 60 درصد آب

WhiteHat
05-03-2016, 18:54
شاید بشه جوش دادش :n01:

راستی اگه آب کاملا داغ باشه ولی فشار خروجی آب گرم کم باشه باید جرم گیری بشه؟ نحوه صحیحش دقیقا چطوریه؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
06-03-2016, 21:43
دوستان من برای جرم گیری آبگرمکن از جوهر نمک استفاده کردم و با آب رقیق نکردم و باعث شد مخزن آبگرمکن دیواری ســــــــــــوراخ بشه مدلش هم B3112 هست و خیلی ناراحتم :n28: دوستان دقت کنید حتما محلول جوهر نمک رو با آب مخلوط کنید 40 درصد جوهر نمک و 60 درصد آب

سلام
اسید مثل دریل نیست که فقط یک جا رو سوراخ کنه
اسید تمام داخل لوله ها رو میخوره و بسیار نازک میشه و بالاخره یک جای لوله رو سوراخ میکنه
این آبگرمکن مبدلش دیگه داغون شده و باید عوض بشه
داغیش رو هم ازتون کیلوئی 20,000 تومن میخرند چون مس هست
تمام قطعاتی که با جوهر نمک غلیظ شستین باید تعویض بشه
درضمن گمان نکنم حتی 60% و 40% هم رقیق باشه
بهتره 30% باشه
البته کسی که وارد هست و تجربه داره میتونه با توجه به غلظت اسید , با کاهش یا افزایش مدت شستشو , کار رو درست انجام بده

MOHAMMAD_ASEMOONI
06-03-2016, 21:50
راستی اگه آب کاملا داغ باشه ولی فشار خروجی آب گرم کم باشه باید جرم گیری بشه؟ نحوه صحیحش دقیقا چطوریه؟
سلام
اگر فشار آب ساختمون خوبه و فشار آب سرد هم خوبه ولی در همه جا فشار آب گرم کمه پس :
1- توری کاربراتور آب کثیف شده
2- لوله های مبدل جرم گرفته و باید اسیدشوری بشه
3- لوله های آب گرم که توی دیوار هست رسوب گرفته (لوله های گالوانیزه ی باریک در ساختمانهای قدیمی)

Hamed.Madadi
06-03-2016, 23:16
دوستان خوشبختانه با 117 تومن قطعه های مسی رو با نو عوض کردن و خیالم راحت شد و تجربه شد برای من ...چطور شمعک آبگرمکن رو کمتر کنم شعلش زیاده و همینطور صداست

MOHAMMAD_ASEMOONI
07-03-2016, 10:32
دوستان خوشبختانه با 117 تومن قطعه های مسی رو با نو عوض کردن و خیالم راحت شد و تجربه شد برای من ...چطور شمعک آبگرمکن رو کمتر کنم شعلش زیاده و همینطور صداست سلام

به قول کلاه قرمزی مفارکه
تجربه معلم خوبی هست اما گران درمیاد
خود اونی که مبدل رو عوض کرد ازش بخواین شمعک رو کم کنه یا بگه چطوری کم میشه
البته یک حلقه روی کمر شمعک هست که با چرخوندنش مقدار هوای شمعک کم و زیاد میشه اما گاز رو تغییر نمیده

MOHAMMAD_ASEMOONI
18-03-2016, 09:38
سلام دوستان
این عکس یک بوتان 3115 هست که 8 سال پیش خریداری شده
پیچ هواگیری داره که برای عیب صدا دادن آبگرمکن موقع باز کردن شیر آب گرم ازش استفاده میشه و با نیم دور باز کردن یا بستنش صدا برطرف میشه
این یکی یک سال پیش خریداری شده
پیچ VENT حذف شده برای کاهش هزینه ی ساخت

arira
21-03-2016, 18:32
با سلام
ممنون از اطلاعات مفیدتون:n07:
میخواستم ببینم چجوری میشه سوراخ مخزن آبگرمکن دیواری رو درست کرد:n13:
یه ماه پیش سوراخ شده بود تعمیرکار 60 تومن گرفت درست کرد ولی پیشنهاد کرد مخزن رو به قیمت 150 تومن جدیدش رو بزاره که فعلا گفتم این دفعه رو جوش بزنه اونم درست کرد آورد
الان یه ماه نشده یه جای دیگه مخزن نزدیک جای قبلی سوراخ شده!!:n28: چه کاری رو پیشنهاد میدین؟ آبگرمن دیواری بوتان هست 15 سالی هست کار میکنه
اگه مخزن رو بخوام عوض کنم آیا قیمت خوب گفته؟:n35:

MOHAMMAD_ASEMOONI
21-03-2016, 20:26
با سلام
ممنون از اطلاعات مفیدتون:n07:

سلام

میخواستم ببینم چجوری میشه سوراخ مخزن آبگرمکن دیواری رو درست کرد:n13:

یه ماه پیش سوراخ شده بود تعمیرکار 60 تومن گرفت درست کرد ولی پیشنهاد کرد مخزن رو به قیمت 150 تومن جدیدش رو بزاره که فعلا گفتم این دفعه رو جوش بزنه اونم درست کرد آورد
الان یه ماه نشده یه جای دیگه مخزن نزدیک جای قبلی سوراخ شده!!:n28: چه کاری رو پیشنهاد میدین؟ آبگرمن دیواری بوتان هست 15 سالی هست کار میکنه
اگه مخزن رو بخوام عوض کنم آیا قیمت خوب گفته؟:n35:
60,000 تومن خیلی زیاد گرفته
اگر پوسیدگیها نزدیک مشعل نباشه خودتون با چسب قوی مثل این میتونین تعمبرش کنین اگر که باحوصله و اصولی تعمیر بشه سالها خراب نمیشه
================
نکات مهم:
منبع از داخل خورده میشه پس هر جا در روی بدنه پوسیدگی داره پس از داخل خیلی بیشتر پوسیده تا حدی که پوسیدگی رسیده به بیرون
برای تعمیرش بت چسب قوی باید:
منبع خالی بشه
با پیچ گوشتی جای پوسیده رو باز کنین تا قسمتهای پوسیده برداشته بشه
با سمباده ی زبر مخصوص آهن خوب سابیده و براق بشه
کاملاً تمیز بشه
اگر رطوبت داره با سشوار خوب خشک بشه
بعدش یک لایه ی ضخیم چسب تا یک سانت دور از سوراخ رو بپوشونه
تا 10 ساعت صبر کنین تا کاملاً خشک بشه
اگر پوسیدگی خیلی شدیده باید از یک تکه ورق گالوانیزه به عنوان وصله استفاده کنین و بچسبونینش مثل پنچرگیری تیوب
===========================
نکات مهم در مورد خرید مخزن
مخرن باکیفیت باید گالوانیزه باشه با ضخامت حداقل 3mm
در ایران منبع رو با ورق بسیار نازک میسازند و با سیم جوش آهن معمولی جوش میدند و بعدش روش رنگ نقره ای میرنند (از بیرون) که همه اش کلاهبرداریه و منبع از محل جوشها شروع میکنه به زنگ زدن و پوسیدن
مثل این عکس که منبع با جای جوشها از بیرون ضدرنگ رنگ شده . تازه ضد زنگ بهتر از رنگه اما اگر رنگ روش نباشه دوامی نداره
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 65866301
جوش خوب مثل اینها هست
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 9527574

حتی اگر جوشهای داخش رو هم رنگ بزنند باز الکیه و رنگ خیلی زود از بین میره و در آب هم حل میشه که ضرر بهداشتی هم داره
منبع از داخل با آب در تماسه و رنگ زدن جوشها از بیرون عوام فریبی هست
منبع باید با سیم جوش گالوانیزه جوش داده بشه
اگر منبع رو با ورق گالوانیزه با ضخامت مناسب بسازند و با سیم جوش گالوانیزه هم اصولی و یک نواخت جوش داده بشه پس تا 200 تومن یا حتی 250 هم ارزش داره
میتومین خودتون براش سیم جوش گالوانیزه بخرین و بالای سرش وایسین موقع جوش دادن

ALIESCAPE
21-03-2016, 20:51
سلام، سال نوتون مبارک
من تازه تو این تاپیک شرمنده اگه سوالم تکراریه

ما یه آبگرمکن B3112 داریم که 3-4 ماه پیش تعمیرکار کاملاً شستشو و رفع عیب کرد و مثل ساعت کار میکرد... از یکی دو روز پیش کم کم با باز کردن شیر آب گرم آشپزخونه مشعل روشن نمیشد، در صورتی که وقتی شیر آب گرم حمام رو باز میکردیم روشن میشد... امروز گفتم مغزی شیر آب گرم آشپزخونه رو درست کنم که وقتی تعویضش کردم دیدم مشعل با آب گرم آشپزخونه هم روشن میشه و خوشحال از اینکه درست شده
اما الان یکی دو ساعته که نه آشپزخونه و نه حموم هیشکدوم مشعل رو روشن نمیکنن، در صورتی که شمع روشنه
لطف میکنید اگه راهنمایی کنید
در ضمن اینم بگم که نه افت فشار گاز داریم و نه آب

مرسی

MOHAMMAD_ASEMOONI
21-03-2016, 21:30
سلام، سال نوتون مبارک
من تازه تو این تاپیک شرمنده اگه سوالم تکراریه

ما یه آبگرمکن B3112 داریم که 3-4 ماه پیش تعمیرکار کاملاً شستشو و رفع عیب کرد و مثل ساعت کار میکرد... از یکی دو روز پیش کم کم با باز کردن شیر آب گرم آشپزخونه مشعل روشن نمیشد، در صورتی که وقتی شیر آب گرم حمام رو باز میکردیم روشن میشد... امروز گفتم مغزی شیر آب گرم آشپزخونه رو درست کنم که وقتی تعویضش کردم دیدم مشعل با آب گرم آشپزخونه هم روشن میشه و خوشحال از اینکه درست شده
اما الان یکی دو ساعته که نه آشپزخونه و نه حموم هیشکدوم مشعل رو روشن نمیکنن، در صورتی که شمع روشنه
لطف میکنید اگه راهنمایی کنید
در ضمن اینم بگم که نه افت فشار گاز داریم و نه آب

مرسی
سلام و خوش آمد به شما
سال نو شما هم مبارک
اگر فشار آب گرم در همه جا خوبه پس :
1- پیستون دیافراگم خشک شده و ساقش باید گیریسکاری بشه تا روان بشه البته اگر با باز کردن شیر آب گرم , پیستون حرکت نمیکنه و یا خیلی کم حرکت میکنه
2- دیافراگم خرابه

arira
21-03-2016, 22:10
سلام
آقا یه دنیا ممنون
وقتی شکلک رو گذاشتم ثابت بود ندیدم زبون در میاره:n02:

MOHAMMAD_ASEMOONI
24-03-2016, 08:19
سلام دوستان
این عکس کاربراتور آبِ بوتان 3115 هست
البته فکر کنم کاربراتور مدلِ فندک دار هم دقیقاً مثل همینه
مسیر حرکت آب رو علامتگذاری کردم برای علاقمندان به اطلاعات بیشتر در مورد این نوع آبگرمکنها
آب از بالا وارد کاربراتور میشه (فلاش قرمز) .
همین آب از طریق یک کانال کوتاه به جلوی دیافراگم هم راه داره
آب از طریق لوله ی سمت راست از کاربراتور خارج میشه ( فلاش نارنجی ) .
شیر تابستانه/زمستانه هم همونجا قرار داره تا حجم آبِ خروجی از کاربراتور رو کنترل کنه .
آبِ خارج شده از کاربراتور هم میره توی مُبَدّلِ حرارتی (کوره) تا داغ بشه .
آب از طریق فلاش آبی رنگ میره به پشت دیافراگم پس پیچ vent هم کارش تنظیم حجم آبی هست که میره پشت دیافراگم . که البته در مدلهای جدید این پیچ حذف شده
پس گلوگاهِ شیپوری هم در بین فلاش آبی و نارنجی هست
قبلاً در مورد شیپوری و کارش و گلوگاه شیپوری توضیح مفصل نوشتم برای علاقمندان

MOHAMMAD_ASEMOONI
31-03-2016, 08:19
سلام
کارخانه ی بوتان هم مثل بقیه ی تولید کننده ها تلاش میکنه برای کم کردنِ هر چه بیشتر هزینه های ساخت آبگرمکنهاش و سود بیشتر
داره تدریجاً مقدار مس و برنج رو در قطعات آبگرمکنهاش کاهش میده چون فلزاتِ نسبتاً گرانقیمتی هستند
شیر تابستونه/ زمستونه الان پلاستیکی شده
قطعه ای که درجه ی گاز هم بهش وصل میشه پلاستیکی شده .
بعید نیست تا چند وقت دیگه کاربراتور آب کلاً پلاستیکی بشه .
شاید هم الان هم ساخته شده و تحت آزمایش باشه
سیاستِ از هزینه کم کن و بر قیمت افزا به شدت در ایران رواج پیدا کرده در همه جا
از ارگانهای دولتی گرفته تا مدارس خصوصی تا شرکتهای هواپیمائی و اتوبوسرانی و تاکسی تا کارخانه ها و دفترهای اسناد رسمی تا رستورانها و مغازها و خلاصه همه جا

MOHAMMAD_ASEMOONI
28-04-2016, 14:27
با سلام خدمت استاد گرامی
میخواستم بدانم بهترین و مناسبترین اسید یا مواد برای شستشو و رسوبگیری پکیج و آبگرمکن دیواری چیست و از کجا میتوان تهیه کرد؟
آیا میتوان بدون باز کردن مبدل اقدام به رسوب زدایی با دستگاه مخصوص کرد یعنی منظورم این است که آسیبی به قطعات رگولاتور آب وارد نمیشود؟
سلام
خود تعمیرکارها از جوهر نمک رقیق شده استفاده میکنند و یا پودر لوله بازکن رقیق شده
اگر رقیق نشه لوله های مسی رو میخوره و نابود میکنه و یک مبدل میذاره روی دستتون
حتی همون محلول رقیق شد هم اگر شستشو خیلی طول بکشه مبدل رو خراب میکنه
پس دو عامل خیلی مهم هست:
1- رقیق بودن
2- مدت شستشو
یکی از دوستان شستشو رو طول داد , مبدل نازک و سوراخ شد 117 هزار تومن گذاشت روی دستشون
=====================================
برای شستشو دستگاه مخصوصی وجود نداره
خود تعمیرکارها هم از پمپ کولر استفاده میکنند
پمپ وصل میشه به لوله های مبدل
اسید از کاربراتور رد نمیشه
میله پمپ کولر باید کاملا با چسب دوقلو پوشیده بشه تا اسید خرابش نکنه
ایمنی خیلی مهمه
در فضای بسته کار نکنین وگرنه مسموم میشین با بخار و گاز اسید
بچه ها دور باشند
دستکش ظرفشوئی و عینک ایمنی بپوشید
بعد از شستشو باید مبدل با آب تمیز هم شستشو بشه
یک قطره اسید بریزه روی لباستون کم کم سوراخ میشه
اگر فشار آب افت زیاد نداره پس اسیدشوری نکنین وگرنه خود مبدل خورده و نازک میشه
اسید رو از مغازه های قطعات یدکی کولر بخرید و بپرسین چقدر آب و چقدر اسید مخلوط کنین

ezrail2
04-05-2016, 11:04
سلام

آقا این حموم ما دونفره شده ! :n02:
یکی باید بره حموم , یکی هم زیر آبگرمکن خبردار وایسه !
حموم که میرم آب وقتی بیشتر از 5 دقیقه به طور دائم استفاده می کنم , آبگرمکن دیواری کلاً خاموش میکنه !!!

آبگرمکن هم تازه است !

چاره چیست ؟ :n33:

MOHAMMAD_ASEMOONI
04-05-2016, 14:56
سلام
آقا این حموم ما دونفره شده ! :n02:یکی باید بره حموم , یکی هم زیر آبگرمکن خبردار وایسه ! حموم که میرم آب وقتی بیشتر از 5 دقیقه به طور دائم استفاده می کنم , آبگرمکن دیواری کلاً خاموش میکنه !!!
آبگرمکن هم تازه است ! چاره چیست ؟ :n33:
سلام
شمعکدار هست ؟
اگر بله,شمعک هم خاموش میشه؟
آیا اول شمعک خاموش میشه و بعدش مشعل ؟
اگر گارانتی داره بهتره زنگ بزنین به نمایندگی

ezrail2
05-05-2016, 01:20
شمعکدار هست ؟

بله

شمعک هم خاموش میشه؟

بله

آیا اول شمعک خاموش میشه و بعدش مشعل ؟

اینو دیگه نمی دونم !!!

MOHAMMAD_ASEMOONI
05-05-2016, 01:36
اینو دیگه نمی دونم !!!سلام
دانستنش خیلی مهمه برای عیب یابی خصوصا از راه دور از توی نت :20:
باید کنارش بایستین و چشمتون به مشعل و شمعک باشه تا پی ببرین کدوم اول خاموش میشه
یک چیز مهم دیگه هم هست:
اول صدای تق میاد و بعدش شمعک خاموش میشه ؟ یا اول شمعک خاموش میشه و حدود 20 ثانیه بعد صدای تق میده ؟
صدای تق مربوط به بوبین ترموکوپل هست که گاز کل آبگرمکن رو قطع میکنه برای ایمنی

MOHAMMAD_ASEMOONI
05-05-2016, 12:53
سلام
یه بوتان b3112 هست که 6 ساله داره کار میکنهالان از یه نقطه خیلی ریز از لوله هایی که دور شعله پخش کن هستننشت داره
حالا سوال من اینه که ایا کل اون لوله پیچ پیچی باید عوض بشه (اسم فنی اون قطعه رو نمیدونم)یا با لحیم یا جوش قابل رفع و روفو هست؟
باتشکرسلام
این قطعه مسی هست و اسمش مُبدّل (converter) هست یا مبدل حرارتی
الان که دزدی و مال مردم خوری و تقلب و کلاهبرداری از همیشه بیشتر رواج پیدا کرده , این قطعه هم از تقلب و کم فروشی در امان نمونده چون مس گران هست . اوراقیش رو کلیوئی 20.000 تومن میخرند .
تولیدکننده ها تا بتونند نازک میسازنش و نازک بودنش یعنی عمر و دوام کمتر
مردم هم بیشترشون درجه ی حرارت آب رو خیلی میبرند بالا و باعث استهلاک بیشتر میشه و عمرش کمتر میشه درصورتیکه حرارت باید به اندازه ای باشه که بدون مخلوط کردنِ آب سرد و گرم بشه حمام کرد .
این یکی از رازهای طول عمر با عزت آبگرمکن فوری هست
آبها هم که دیگه گفتن نداره که چه وضعی داره
اینها عکسهای مبدل هست در حال شستشو با اسید رقیق
البته میشه بدون باز کردنش از بدنه هم شستشوش داد اما باید مراقب بود که شیلنگها محکم باشه تا اسید روی چیزی نریزه
====================================
اگر فقط یک جا نشتی داره و در دید هست پس با جوش استیلن و سیم مسی یا برنجی قابل تعمیر هست اما معلوم نیست وضع کلی مبدل چطوره ممکنه چند هفته بعد یک جای دیگه اش نشت بده
یکی از دوستان که با اسید غلیظ و مدت طولانی مبدل رو شستشو داده بود و سوراخ شده بود گفت یک نو خریده 117.000 تومن . همین یکی دو ماه قبل
================================
قابل توجه کسانی که میخوان خودشون مبدل رو شستشو بدند:
میله ی موتور پمپ باید با شیلنگ پلاستیکی یا چیزی مثل چسب دوقلو کاملاً پوشیده بشه چه بالای پروانه ی پمپ و چه زیر پروانه ی پمپ وگرنه اسید تدریجاً این میله رو هم میخوره واز بین میبره

MOHAMMAD_ASEMOONI
05-05-2016, 22:43
سلام
<br>
فایل یا نقشه یا مجموعه عکس از مراحل بازکردن برای تعمیر و تعویض قطعات
نیاز دارم
سلام
آبگرمکن بوتان و دیگر آبگرمکنها ساختمانِ ساده ای دارند
برای باز کردن کاربراتور آب (رگولاتور آب) این کارها باید انجام بشه:
شیر اصلی آب و گاز رو ببندین
یک شیر آب گرم رو چند ثانیه باز کنین تا فشار آب توی لوله های آبِ گرم صفر بشه
2 مهره ی علامت زده در این عکس رو باز کنین . لوله ی پشتی ,برای ورود آب به کاربراتور هست و لوله ی بغلی برای خروج آب از کاربراتور و رفتنش به مبدل

بعدش پیچهای آبی در عکس زیر رو فقط شل کنین تا کاربراتور آب جدا بشه (3 تا پیچ هست )
برای تعویض دیافراگم و گریسکاری پیستونِ دیافراگم و شستشوی کاربراتور باید پیچهای قرمز رو باز کنین که 5 تا هست
از همه چیز قبل از کار و در حین باز کردنِ قطعات فیلم واضح و عکس بگیرین تا بعداً موقع بستنشون سردرگم نشید
بهتره با کاربراتور گاز ور نرید چون شوخی بردار نیست و امکان خطر نشت گاز یا قطع نشدن گاز هنگام خاموش شدنِ شمعک زیاده اگر که اشتباهی مرتکب بشید
داخل کاربراتور گاز فقط بوبینِ ترموکوپل هست که نیاز به سرویس هم نداره و فقط اگر خراب شد و شمعک رو روشن نگه نمیداره باید تعویض بشه
قابل تعمیر هم هست چون یک سیم پیچ لاکی داره فقط که سیم پیچها دارند . باید هم طول و هم ضخامتش رو بخرید و بپیچین دورش و لحیمش کنین

اگر به قسمتهای گازی ور رفتین بعدش با مخلوط آب و مایع ظرفشوئی و اسفنج همه جای شیلنگ گاز و کاربراتور گاز رو تست کنین که نشتی نداشته باشه

ezrail2
12-05-2016, 23:14
سلام
دانستنش خیلی مهمه برای عیب یابی خصوصا از راه دور از توی نت :20:
باید کنارش بایستین و چشمتون به مشعل و شمعک باشه تا پی ببرین کدوم اول خاموش میشه
یک چیز مهم دیگه هم هست:
اول صدای تق میاد و بعدش شمعک خاموش میشه ؟ یا اول شمعک خاموش میشه و حدود 20 ثانیه بعد صدای تق میده ؟
صدای تق مربوط به بوبین ترموکوپل هست که گاز کل آبگرمکن رو قطع میکنه برای ایمنی

الان نگاه کردم , هردو هم زمان خاموش شدن
با چشم غیر مسلح قابل تشخیص نیست کدوم زودتر خاموش می شن !!! :3:

صدای تق تق هم همون موقع شروع میشه !

MOHAMMAD_ASEMOONI
13-05-2016, 06:02
الان نگاه کردم , هردو هم زمان خاموش شدن
با چشم غیر مسلح قابل تشخیص نیست کدوم زودتر خاموش می شن !!! :3:
صدای تق تق هم همون موقع شروع میشه !سلام
2 احتمال هست
1- شعله ی شمعک ضعیفه و یا از ترموکوپل دوره و باعث سرد شدن ترموکوپل و سپس قطع گاز توسط بوبین همراه با صدای "تق" میشه و درنتیجه مشعل هم همون موقع خاموش میشه
2- شمعک قوی هست و ترموکوپل هم نزدیکشه و خوب هم داغ میشه اما بوبین ضعیف شده و برق کافی تولید نمیکنه درنتیجه سر بوبین خوب آهنربا نمیشه و قادر به جذب فنرِ توی کاربراتور گاز نیست و درنتیجه بوبین با صدای تق گاز رو قطع میکنه و شمعک و مشعل هم همزمان با صدای تق خاموش میشند
کارهائی که باید انجام بدین:
1- مطمئن شدن از قوی بودن شعله ی شمعک و نزدیک بودنش به ترموکوپل
2- اگر قوی هست و ترموکوپل هم خوب داغ میشه پس باید آب و گاز رو ببندین و با رعایت تمام نکات ایمنی کاربراتور گاز رو باز کنین و بوبین رو بررسی کنین . احتمالاً باید تعویض بشه
هر گونه اشتباه و سهل انگاری در باز کردن و بستن کاربراتور گاز میتونه باعث نشت گاز و یا قطع نشدن گاز موقع خاموش شدن شمعک بشه و حادثه و فاجعه به وجود بیاره
اگر دست به آچار نیستین بهتره تعمیرکار بیارین
بعد از بستن کاربراتور گاز باید همه جای آبگرمکن با کف مایع ظرفشوئی چک بشه تا مطمئن بشین هیچگونه نشتی گاز نداره
عکس بوبین

عکس بوبین و ترموکوپل با هم

ezrail2
14-05-2016, 20:32
سلام
2 احتمال هست
1- شعله ی شمعک ضعیفه و یا از ترموکوپل دوره و باعث سرد شدن ترموکوپل و سپس قطع گاز توسط بوبین همراه با صدای "تق" میشه و درنتیجه مشعل هم همون موقع خاموش میشه
2- شمعک قوی هست و ترموکوپل هم نزدیکشه و خوب هم داغ میشه اما بوبین ضعیف شده و برق کافی تولید نمیکنه درنتیجه سر بوبین خوب آهنربا نمیشه و قادر به جذب فنرِ توی کاربراتور گاز نیست و درنتیجه بوبین با صدای تق گاز رو قطع میکنه و شمعک و مشعل هم همزمان با صدای تق خاموش میشند
کارهائی که باید انجام بدین:
1- مطمئن شدن از قوی بودن شعله ی شمعک و نزدیک بودنش به ترموکوپل
2- اگر قوی هست و ترموکوپل هم خوب داغ میشه پس باید آب و گاز رو ببندین و با رعایت تمام نکات ایمنی کاربراتور گاز رو باز کنین و بوبین رو بررسی کنین . احتمالاً باید تعویض بشه
هر گونه اشتباه و سهل انگاری در باز کردن و بستن کاربراتور گاز میتونه باعث نشت گاز و یا قطع نشدن گاز موقع خاموش شدن شمعک بشه و حادثه و فاجعه به وجود بیاره
اگر دست به آچار نیستین بهتره تعمیرکار بیارین
بعد از بستن کاربراتور گاز باید همه جای آبگرمکن با کف مایع ظرفشوئی چک بشه تا مطمئن بشین هیچگونه نشتی گاز نداره
عکس بوبین

عکس بوبین و ترموکوپل با هم

ممنون بابت راهنمایی

این احتمال وجود نداره که بدلیل عدم تهویه ی درست منوکسید کربن , اکسیژن کم بشه و آبگرمکن خاموش کنه ؟:n13:
آخه لوله ی آبگرمکن ما با تبدیل کوچیک شده و یه ذره رو به پایین هم خم شده !!!!
یه نگاه به این عکس بندازید و ببینید حدس من درست هست یا نه !!!

MOHAMMAD_ASEMOONI
14-05-2016, 20:55
ممنون بابت راهنمایی
این احتمال وجود نداره که بدلیل عدم تهویه ی درست منوکسید کربن , اکسیژن کم بشه و آبگرمکن خاموش کنه ؟:n13:
آخه لوله ی آبگرمکن ما با تبدیل کوچیک شده و یه ذره رو به پایین هم خم شده !!!! یه نگاه به این عکس بندازید و ببینید حدس من درست هست یا نه !!!
سلام
این دودکش مشکلی نداره و نحوه ی خاموش شدن آبگرمکن هم طوری هست که مشخصه به دود کش ربطی نداره مگر اینکه توی دیوار یا بالای پشت بوم لوله بسته باشه
تازه در اونصورت هم باز امکان نداره صدای تق و خاموش شدن شمعک و مشعل همه با هم رخ بده
مشکل آبگرمکنتون همونهائی هست که قبلاً نوشتم
یا پیلوت ضعیفه و یا تنظیم نیست
و یا بوبین ترموکوپل مشکل داره
دودکش رو هم میتونین از آبگرمکن مستقیم وصل کنین سوراخ. فقط کمی مایل میشه اما خیلی اصولی تر میشه
فقط یک زانویی 120 درجه باید وصل بشه به آبگرمکن و سپس یک لوله مستقیم و یک زانو
از دودکش خرطومی قابل انعطاف هم میشه استفاده کرد که یک تکه میشه اما باید مطمئن بشید که سوراخ نیست و محکم نصب شده و همه ی دودها رو میفرسته بیرون

MOHAMMAD_ASEMOONI
18-05-2016, 15:15
سلام بر همگی
دوستانی که مشکلشون حل شده اگر لطف کنند تجربه ی خودشون رو به طور مختصر شرح بدند ممنون میشیم
یعنی بنویسند مشکل چی بود و چطوری رفع شد
با تشکر

hasanpoor61m
09-06-2016, 11:45
با سلام . دوستان برای آبگرمکن ما با مدل B3115 مشکلی به وحود اومده. وقتی شمعک را روشن میکنیم آبگرمکن خود به خود بدون باز کردن آب گرم روشن میشود. با باز کردن آب گرم و بستن آن شعله خاموش نمی شود . و بعد از حدودا دو دقیقه کلا هم شمعک هم شعله خاموش می شود انگار گاز قطع می شود. لطفا راهنمایی کنید. با نشکر از شما بزرگواران

MOHAMMAD_ASEMOONI
09-06-2016, 17:20
با سلام .
دوستان برای آبگرمکن ما با مدل B3115 مشکلی به وحود اومده.
وقتی شمعک را روشن میکنیم آبگرمکن خود به خود بدون باز کردن آب گرم روشن میشود.
با باز کردن آب گرم و بستن آن شعله خاموش نمی شود .
و بعد از حدودا دو دقیقه کلا هم شمعک هم شعله خاموش می شود انگار گاز قطع می شود. لطفا راهنمایی کنید. با نشکر از شما بزرگواران
سلام
مشکل خطرناکی هست چون اگر با شیرهای بسته آبگرنکن روشن باشه آب توی مُبدلش جوش میاد و بخار میشه و میتونه باعث ترکیدن مبدل بشه
احتمالها:
1- یکی از لوله های آب گرم نشتی داره
برای پیدا کردنش باید آبگرمکن خاموش باشه , همه ی شیرهای مصرفی بسته باشه , کنتور آب رو چک کنین . اگر شماره میندازه پس نشتی هست در لوله های آب گرم
2- اگر نشتی وجود نداره پس ممکنه پیستون دیافراگم گیرپاچ کرده و روی حالتِ فشار به پیستونِ گاز مونده و مشعل دائماً گاز داره و روشن میمونه
باید شمعک رو روشن کنین و با نوک پیچ گوشتی از داخل شکافِ بین کاربراتور آب و گاز , پیستون رو هل بدین به راست یعنی سمت کاربراتور آب
اگر پیستون حرکت کرد و مشعل خاموش شد پس عیبش همینه . باید کاربراتور آب باز بشه و ساق پیستون گیریسکاری بشه تا نرم حرکت کنه
اگر پیستون گریسمالی شد اما باز هم گیر داره پس سمت کاربراتور گاز گیرپاچ هست . باید باز بشه گیریسمالی بشه تا روان بشه

اگر دست به آچار نیستین باز کردن و دستکاری کاربراتور گاز میتونه خیلی خطرناک باشه از اشتباهی رخ بده در سرویسش یا جمع کردن و بستنش . مسئولیت همه چیز با خودتونه
3- علت اینکه بعد از دو دقیقه خاموش میشه داغ شدنِ بیش از حدِ مبدل هست و سنسور over heat که روی مبدل نصب شده گاز رو قطع میکنه تا مبدل بر اثر حرارت زیاد نترکه
نتیجه رو خبر بدین

amin0241
10-06-2016, 22:15
سلام
آبگرمکن دیواری پلار شعله خیلی زیادی تولید میکنه و خیلی زود آب داغ میشه.بعضی وقتا هم آب به حد جوش میرسه.ممنون میشم کمک کنین که چطور میتونم شعله رو کم کنم.
باتشکر فراوان

MOHAMMAD_ASEMOONI
11-06-2016, 03:35
سلام
آبگرمکن دیواری پلار شعله خیلی زیادی تولید میکنه و خیلی زود آب داغ میشه.بعضی وقتا هم آب به حد جوش میرسه.
ممنون میشم کمک کنین که چطور میتونم شعله رو کم کنم.باتشکر فراوان

سلام
آیا درجه ی آب رو کم کردین و تست کنین ؟ یا الان روی MAX هست ؟
اگر روی MIN هم باز آب جوش میاره , آیا شیر تابستانه / زمستانه روی حالتِ زمستانه نیست ؟
اگر روی زمستانه هست بزنینش روی تابستانه و تست کنین .( در حالت تابستانه فشار آب گرم بیشتر میشه )
اگر درجه ی آب روی MIN هست و شیر هم روی حالت تابستانه هست اما باز هم آب خیلی داغ میشه پس کاربراتور آب یا گاز یک مشکل فنی داره
ساده ترین راه حل اینه که شیر اصلیِ گاز آبگرمکن رو یک مقدار ببندین مثلاٌ تا نصفه تا فشار گاز کم بشه و شعله ی مشعل یک مقدار ضعیف بشه و آب کمتر داغ بشه

mkhr2max
11-06-2016, 08:54
با سلام به همه عزیزان

این آبگرمکن بوتان دیواری ما که شمعکی هست ؛
تو بالکن واقع شده و وقتی روشن می شه انگار یگ انفجاری اونجا رخ می ده ؛ بوی گاز یا نشتی گاز نداره که انباشت گاز باشه .
چون حتی پنجره بالکن هم بازه ؛ بازم انگار موقع روشن شدن یه بمبی منفجر می شه و شروع به کار می کنه . به نظرتون مشکل از کجاست ؟

چی کار می شه کرد روشن شدنش با آرامش باشه ؛ دی

MOHAMMAD_ASEMOONI
11-06-2016, 13:52
با سلام به همه عزیزان

این آبگرمکن بوتان دیواری ما که شمعکی هست ؛
تو بالکن واقع شده و وقتی روشن می شه انگار یگ انفجاری اونجا رخ می ده ؛ بوی گاز یا نشتی گاز نداره که انباشت گاز باشه .
چون حتی پنجره بالکن هم بازه ؛ بازم انگار موقع روشن شدن یه بمبی منفجر می شه و شروع به کار می کنه . به نظرتون مشکل از کجاست ؟

چی کار می شه کرد روشن شدنش با آرامش باشه ؛ دی
سلام
اگر وقتی هم که باد نمیاد همینطوره پس علتش ضعیف بودنِ شعله ی پیلوت هست که نمیتونه گاز مشعل رو زود آتش بزنه . گاز میپیچه توی محفظه و بعدش یکدفعه منفجر میشه
اگر فقط وقتی باد میاد اینجوری میشه پس باید براش بادشکن نصب کنین یعنی یک صندوق که از زیر تهویه داشته باشه اما باد نتونه نفوذ کنه توی آبگرمکن
اگر از باد نیست باید یک نفر فنی شمعک رو بیشتر کنه یا کمی کجش کنه تا به مشعل نزدیکتر بشه
درضمن وقتی شعله ی شمعک ضعیف باشه هم همینطور میشه مثل موقعی که آب گرم رو خیلی کم باز میکنید و مشعل خیلی کم گاز میگیره و باعث دیر روشن شدنش و روسن شدن با صدای انفجار روشن میشه

WhiteHat
15-06-2016, 20:17
یک سوال، اگه شیر تابستانه/زمستانه 3115 روی فشار آب تاثیری نکنه مشکل چیه؟ روی حرارت فقط تاثیر داره =/

MOHAMMAD_ASEMOONI
15-06-2016, 23:09
یک سوال، اگه شیر تابستانه/زمستانه 3115 روی فشار آب تاثیری نکنه مشکل چیه؟
روی حرارت فقط تاثیر داره =/
سلام
سوال خوبی هست
چند نکته ی مهم:
1- کسانی که شیر تابستانه/زمستانه رو در زمستان میذارند روی حالت زمستانه ,باید با پایان فصلِ سرما شیر رو بذارند روی حالت تابستانه تا فشار آبِ گرم بیشتر بشه
2- کسانی که در تابستان شیر رو روی حالت تابستانه میذارند ,اگر در زمستان آب ورودی خیلی سرد هست پس باید بذارنش روی حالت زمستانه
3- گاهی بهتره که این شیر بین حالت تابستانه و حالت زمستانه باشه
4- برای امتحان کردنِ این شیر از شیر اهرمی استفاده نکنین چون در بیشتر موارد اختلافِ فشار آب رو نشون نمیده . باید با شیر غیر اهرمی مثل شیر لباسشوئی تست کنین و یا شیری که شیلنگ بهش وصل شده باشه

5- اگر با شیر معمولی و شیلنگ دار هم تست کردین اما فشار آب تغییر نمیکنه پس دو احتمال هست :
الف: فشار آب در ساختمان کم هست
ب: شیر تابستانه/زمستانه رسوب گرفته
6- اگر حالتِ تابستانه زمستانه باعث تغییر دمای آب میشه پس سالمه چون تا سرعتِ عبور آب از آبگرمکن تغییر نکنه دمای آب تغییر نمیکنه

habib2200
16-06-2016, 03:28
سلام

من یک سوال در مورد تعمیر آبگرمکن پلار مدل PSD-15 دارم.

با بازکردن شیر آب گرم مصرفی آبگرمکن روشن نمیشه ولی حجم و فشار آب خروجی مناسب است، بعد از تعوبض دیافراگم هم مشکل برطرف نشده و مشکل دیگر هم اینکه بعد ار تعویض دیافراگم و با چرخوندن شستی گاز (جهت کم یا زیاد کردن شعله) و بدون باز کردن شیر آب گرم مصرفی آبگرمکن روشن میشه که چون خیلی خطرناک هست سریع آبگرمکن رو خاموش می کنم. ممنون میشم از دوستان راهنمایی کنند جهت حل شدن مشکل.

با تشکر

MOHAMMAD_ASEMOONI
16-06-2016, 06:43
سلام
من یک سوال در مورد تعمیر آبگرمکن پلار مدل PSD-15 دارم.
با بازکردن شیر آب گرم مصرفی آبگرمکن روشن نمیشه ولی حجم و فشار آب خروجی مناسب است، بعد از تعوبض دیافراگم هم مشکل برطرف نشده و مشکل دیگر هم اینکه بعد ار تعویض دیافراگم و با چرخوندن شستی گاز (جهت کم یا زیاد کردن شعله) و بدون باز کردن شیر آب گرم مصرفی آبگرمکن روشن میشه که چون خیلی خطرناک هست سریع آبگرمکن رو خاموش می کنم.
ممنون میشم از دوستان راهنمایی کنند جهت حل شدن مشکل.
با تشکر
سلام
نمیدونم آیا سیستمش شبیه بوتان هست یا نه . اگر هست پس به احتمال زیاد پیستونِ دیافراگم گیرپاچ گرده (گیر کرده ) و تکون نمیخوره
باید کاربراتور آب باز بشه و ساقِ پیستون گیریسمالی یا روغنمالی بشه تا بتونه با فشار دیافراگم آزادانه حرکت کنه
نتیجه رو خبر بدین

habib2200
16-06-2016, 07:58
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

سلام

ممنون از پاسختون. تمام کاربراتور آب را به طور کامل باز کردم و به دقت مونتاژ کردم و گریس ضد آب هم استفاده کردم. ولی با این وجود باز هم با باز کردن شیر آب به هیچ وجه روشن نمی شه و با چرخوندن شستی گاز حتی مقداری اندک علیرغم بسته بودن شیر آب گرم سریع روشن می شه و چون خیلی خطرناک به نظر می رسه سریع خاموشش می کنم.

DJMOKHTAR
16-06-2016, 14:57
سلام

چطور میشه قدرت شمعک B3115 رو زیاد کرد ؟

بغیر از اون پیچ تنظیم هوا از کجا باید فشارش رو زیاد کنم ؟ دوستان اگر عکسی دارن , بصورت تصویری راهنماییم کنن ممنون میشم

MOHAMMAD_ASEMOONI
16-06-2016, 21:58
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

سلام

ممنون از پاسختون. تمام کاربراتور آب را به طور کامل باز کردم و به دقت مونتاژ کردم و گریس ضد آب هم استفاده کردم. ولی با این وجود باز هم با باز کردن شیر آب به هیچ وجه روشن نمی شه و با چرخوندن شستی گاز حتی مقداری اندک علیرغم بسته بودن شیر آب گرم سریع روشن می شه و چون خیلی خطرناک به نظر می رسه سریع خاموشش می کنم.

سلام
گفتین قبلاً روشن نمیشد و بعد از عوض کردن دیافراگم خودش روشن میشه
پس یا پیچ تنظیم حساسیت دیافراگم دستکاری شده و بیش از حد سفت شده و یا قطعاتِ کاربراتور اشتباه نصب شده و باید به فیلمها و عکسهائی که موقع کار گرفتین مراجعه کنین تا مشکل رو پیدا کنین

habib2200
17-06-2016, 03:34
سلام
گفتین قبلاً روشن نمیشد و بعد از عوض کردن دیافراگم خودش روشن میشه
پس یا پیچ تنظیم حساسیت دیافراگم دستکاری شده و بیش از حد سفت شده و یا قطعاتِ کاربراتور اشتباه نصب شده و باید به فیلمها و عکسهائی که موقع کار گرفتین مراجعه کنین تا مشکل رو پیدا کنین

ببخشید من کاربراتور را دوباره باز کردم و با دقت هم مونتاژ کردم و نصب کردم ولی این بار با کمال تعجب آبگرمکن اصلاً دیگه روشن نمیشه !

MOHAMMAD_ASEMOONI
17-06-2016, 04:56
سلام
چطور میشه قدرت شمعک B3115 رو زیاد کرد ؟
بغیر از اون پیچ تنظیم هوا از کجا باید فشارش رو زیاد کنم ؟
دوستان اگر عکسی دارن , بصورت تصویری راهنماییم کنن ممنون میشم
سلام
اگر شمعک ضعیفه پس:
1- ممکنه فشار گاز کمه
2- ممکنه شمعک کثیف شده . باید با یک سیم نازک مثل سنجاق قفلی بزنین توی سوراخهای خروجی شمعک تا اگر گرفتگی داره باز بشه
3- باید لوله ی گاز شمعک از سمتِ کاربراتور گاز باز بشه و بررسی بشه . ممکنه کاربراتور کثیفه و گاز کم میفرسته توی لوله ی شمعک . شاید هم همونجا داخلِ حفره ای که لوله به کاربراتور گاز وصل میشه یک پیچ تنظیم گاز باشه
هشـــــــدار
بعد از بستن لوله ی شمعک , باید با کف و اسفنج از نشتی نداشتن لوله مطمئن بشین

MOHAMMAD_ASEMOONI
17-06-2016, 05:18
ببخشید من کاربراتور را دوباره باز کردم و با دقت هم مونتاژ کردم و نصب کردم ولی این بار با کمال تعجب آبگرمکن اصلاً دیگه روشن نمیشه !
متاسفانه از طریق نت نمیشه فهمید چرا اوندفعه روشن میموند ایندفعه روشن نمیشه
فقط خودتون میتونین علت رو پیدا کنین . ظاهراً یک قطعه درست نصب یا تنظیم نمیشه مثل پیچ حساسیت دیافراگم یا یک چیز دیگه
ظاهرا پلار مثل بوتان اون سوراخ بین دو کاربراتور رو نداره که بشه حرکت پیستون رو دید . این باعث میشه کار عیب یابی از توی نت دشوار بشه

DJMOKHTAR
17-06-2016, 08:24
سلام
اگر شمعک ضعیفه پس:
1- ممکنه فشار گاز کمه
2- ممکنه شمعک کثیف شده . باید با یک سیم نازک مثل سنجاق قفلی بزنین توی سوراخهای خروجی شمعک تا اگر گرفتگی داره باز بشه
3- باید لوله ی گاز شمعک از سمتِ کاربراتور گاز باز بشه و بررسی بشه . ممکنه کاربراتور کثیفه و گاز کم میفرسته توی لوله ی شمعک . شاید هم همونجا داخلِ حفره ای که لوله به کاربراتور گاز وصل میشه یک پیچ تنظیم گاز باشه
هشـــــــدار
بعد از بستن لوله ی شمعک , باید با کف و اسفنج از نشتی نداشتن لوله مطمئن بشین

سلام

ضمن تشکر از توضیحات خوبت و عذر خواهی میکنم که اطلاعات رو در سوالم ناقص نوشتم
ابگرمکن نو هست دیروز خریدم
منتهی محل نصبش طوری هست که امکان نصب دودکش نیست و به همین دلیل نمایندگی نیومد نصبش کنه . خودم نصبش کردم پس از نصب متوجه شدم فشار گاز شمعک خیلی کمه
و موقع استفاده هم خاموش میشه که ظاهرا دلیلش همین شمعک هست

هیچ گزینه تنظیمی برای شمعک وجود نداره !
مدل قبلیمون B15 بود و 10 سالی بود استفاده میکردیم فشار گاز شمعکش خیلی خوب بود .

لازم به ذکر که ابگرمکن خارج از حمام نصب شده در یک محوطه کوچک که دیوارش پشت حمام هست و هوای ازاد جریان داره و مشکلی از لحاظ ایمنی وجود نداره .