PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : چند نوع براکت وجود داره؟

yusef
11-12-2007, 17:19
سلام
من از یکی شنیدم که این نوع براکتی که در کتاب ریاضی نوشته شده صحیح نیست.
یعنی مشخص نیست که کف اون عدد رو میخواد یا سقفش.
ایشون اذعان کرد که باید یک برکت فقط یا در بالای خودش انحنا داشته باشه یا پایینش.نمیشه که هر دو طرف انحنا داشته باشه.
اگر طرف بالا انحنا داشته باشه از ما سقف اون عدد رو میخواد و اگر پایینش انحنا داشته باشه برعکس این اتفاق می افته.
امیدوارم که منظورم رو فهمیده باشید.
اگه مشکلی در مفهوم دارید بگید که بیشتر توضیح بدم.
هر کسی چیزی در این مورد میدونه لطفا بگه.

با تشکر

SRT_71
11-12-2007, 18:42
سلام
اين براكتي رو كه توي كتاب رباضي نوشته شده در واقع همون براكت كف هست كه به دو صورت نشون داده ميشه
يكي اينيه كه توي كتاب رياضي ما نوشته و يكي هم اين كه پايينش انحنا داشته باشه
و براكت سقف هم اونيه كه بالاش انحنا داره و سقف عدد رو مي خواد
...
موفق باشيد

SuB
11-12-2007, 22:41
سلام
ایشون اذعان کرد که باید یک برکت فقط یا در بالای خودش انحنا داشته باشه یا پایینش.نمیشه که هر دو طرف انحنا داشته باشه.
اگر طرف بالا انحنا داشته باشه از ما سقف اون عدد رو میخواد و اگر پایینش انحنا داشته باشه برعکس این اتفاق می افته.

با تشکر

در قدیم دوتا تابع داشتیم. یکی کف و یکی سقف. (دیوار نداشتیم!:31:)
کف x : بزرگترین عدد صحیح نابیشتر از x
سقف x : کوچکترین عدد صحیح ناکمتر از x

حالا توی کتاب‌های ریاضی دبیرستان امروزی از نماد [x] برای کف استفاده می‌کنند.

اما این رو بدونید که
1- [] یک نماد است و نمی‌توان گفت که استفاده از آن اشتباه است. شما حتی می‌تونید برای تقسیم از + استفاده کنید. اما چون این کار شما رایج نیست، باید حتماً در اول کتاب بنویسید که قرارداد می‌کنیم مقصود از نماد +، تقسیم می‌باشد!:18:
2- من تاحالا تابع براکت دیگری ندیده‌ام، پس استفاده از لفظ براکت اگر برای اولین بار باشد، مشکلی ایجاد نمی‌کنه.
3- در هر کتاب ریاضی دبیرستان، قبل از استفاده از براکت، براکت رو تعریف می‌کنه و نماد قراردادی اون کتاب رو مشخص می‌کنه.
4- اینکه اون دبیر ادعا می‌کنه معلوم نیست منظور از براکت کفه یا سقفه، باید بگم که این دبیر محترم خیلی خنگ تشریف دارند. مشکل از خودشون هست که وقتی تعریف رو می‌خونند، متوجه نمی‌شوند که منظور سقف هست یا کف!:27:
5- البته استفاده از لفظ جزء صحیح یکم ممکنه آدم رو به اشتباه بیندازه ولی چون تعریف میشه، مشکلی وجود نداره.
:11:

sherlockholmz
12-12-2007, 09:53
سلام
همانطور كه sub عزيز گفت بهتر است آقاي دبير فكري به حال مشكل خودش بكند.تابع براكت از بدو خلقت! مشخص بوده و تعريف و استفاده مي شده است.البته جزء صحيح هم غلط انداز نيست . جزء چيزي هميشه از خود آن چيز كوچكتر يا مساوي است(غيب گفتم!) و بنابراين جزء صحيح 1.3 مي شود 1 و جزء صحيح 1.3- ميشود 2-و اين همان تعريف تابع جزء صحيح يا براكت است.
به معلمتان سلام برسان و بگو بجاي اين افاضات برود مثلا" انتگرال Ln(sinX)dx را حل كند(چه ربطي داشت!)

SuB
13-12-2007, 21:10
البته جزء صحيح هم غلط انداز نيست . جزء چيزي هميشه از خود آن چيز كوچكتر يا مساوي است(غيب گفتم!)
از این نظر گفتم غلط اندازه که چون وقتی در میان مردم حرف از جزء صحیح زده می‌شود، اگر با جزء صحیح ریاضی آشنا نباشند، می‌گویند جزء صحیح 1.3- میشه 1- . چون برداشت اونها از جزء صحیح، قسمتی صحیح از یک عدد می‌باشد. (این حرفی که می‌زنم در اثر تجربه‌ای است که در بخورد با افراد داشتم.)

این کاری که شما کردید، ارائه تعریف ریاضی برای جزء بود که فکر نکنم چنین تعریفی در ریاضی وجود داشته باشه.:11:

hamid6885
16-12-2007, 22:39
سلام

با تشکر

دوست عزیز براکت به معنی جز صحیح است یعنی قسمت صحیح هر عدد صرف نظر از بخش اعشاری آن. مثلا براکت 2.37 برابر با 2 است. در این حالت خود به خود کف عدد به دست میاید نه سقف آن و در مورد اعداد منفی هم معیار آنها، درست برعکس کاری ست که در مورد اعداد مثبت میکنیم و در حقیقت خودبه خود کمترین عدد نزدیک به انها به دست میاید. در گذشته برای اینکه علامت براکت با کروشه اشتباه نشود به قول شما از انحنای پایین استفاده میکردند. و چیزی به اسم انحنای بالا که سقف عدد رو بده در ریاضی وجود نداره.

Acro-Crown
22-12-2007, 22:04
دوست عزیز براکت به معنی جز صحیح است یعنی قسمت صحیح هر عدد صرف نظر از بخش اعشاری آن. مثلا براکت 2.37 برابر با 2 است. در این حالت خود به خود کف عدد به دست میاید نه سقف آن و در مورد اعداد منفی هم معیار آنها، درست برعکس کاری ست که در مورد اعداد مثبت میکنیم و در حقیقت خودبه خود کمترین عدد نزدیک به انها به دست میاید. در گذشته برای اینکه علامت براکت با کروشه اشتباه نشود به قول شما از انحنای پایین استفاده میکردند. و چیزی به اسم انحنای بالا که سقف عدد رو بده در ریاضی وجود نداره.

کاملا درست است من در کتاب های آر آی آدامز (ریا ضیدان مشهوریه بیشتر کتب ریاضی دانشگاهی تالیف ایشون هستش) در قسمت توابع به این نکته اشاره نشده بود......به نظر میرسه این قضیه بیشتر یه قرار داد داخلی باشه
چون موقع کنکور به ما خیلی تاکید کردن گیر این جور قرار داد های داخلی نیافتید

_Mohsen_
21-03-2008, 07:31
يه قرار داد ساده اينقد مهمه؟ يعني واقعاًمهمه من واسه يه تعريف چه علامتي انتخاب مي كنم. در اين مورد اختيار با خودمه امما ... به قول لايبنيتس: رياضي علم علامت گذاريه.

siamak_bi2005
22-02-2013, 20:32
از این نظر گفتم غلط اندازه که چون وقتی در میان مردم حرف از جزء صحیح زده می‌شود، اگر با جزء صحیح ریاضی آشنا نباشند، می‌گویند جزء صحیح 1.3- میشه 1- . چون برداشت اونها از جزء صحیح، قسمتی صحیح از یک عدد می‌باشد. (این حرفی که می‌زنم در اثر تجربه‌ای است که در بخورد با افراد داشتم.)

این کاری که شما کردید، ارائه تعریف ریاضی برای جزء بود که فکر نکنم چنین تعریفی در ریاضی وجود داشته باشه.:11:
آنها درست می گویند چون اعدادمثبت قبل از اعدادمنفی برای عموم شناخته شده بود لذا جزءصحیح همان قسمت صحیح اعدادبود.
ولی بعد اومدند اعدادمنفی را به غلط وارد ریاضیات کردند چون اعدادمنفی برخلاف تصور بزرگتر از صفر است.
اگر اعدادمنفی به درستی تعریف بشه یعنی اعدادی که بزرگتر از منهای صفر است در آن صورت همان قسمت صحیح می شود
برای دیدن اثبات اینکه چرا اعدادمنفی بزرگتر از صفر است به وبلاگهای زیر مراجعه کنید
bidelco.blogfa.com
bidelco.mihanblog.com
حسین بیدل از تبریز

Kesel
22-02-2013, 20:47
آنها درست می گویند چون اعدادمثبت قبل از اعدادمنفی برای عموم شناخته شده بود لذا جزءصحیح همان قسمت صحیح اعدادبود.
ولی بعد اومدند اعدادمنفی را به غلط وارد ریاضیات کردند چون اعدادمنفی برخلاف تصور بزرگتر از صفر است.
اگر اعدادمنفی به درستی تعریف بشه یعنی اعدادی که بزرگتر از منهای صفر است در آن صورت همان قسمت صحیح می شود
برای دیدن اثبات اینکه چرا اعدادمنفی بزرگتر از صفر است به وبلاگهای زیر مراجعه کنید
bidelco.blogfa.com
bidelco.mihanblog.com
حسین بیدل از تبریز

دوست گرامی ؛

اولا آخرین پست این تاپیک مربوط به چهار-پنج سال پیشه به نظرم طبق قوانین درست نیست دیگه اینجا بحثی بشه ، گرچه به من مربوط نیست و اینجا مدیر داره برا خودش (مثلا) . من باب تذکری دوستانه گفتم.
ثانیا شما که یک تاپیک راجع به این نظریه تون دارید ، چرا همونجا بحث نمی کنید ؟
ثالثا اگه ممکنه مطالب وبلاگتون رو به تاپیکتون منتقل کنید تا بحث کردن پیرامونش راحت بشه.
رابعا اگر نظریه ای هم راجع به جزء صحیح دارید به نظرم بهتر باشه یک تاپیک جداگانه باز کنید تا بشه بهتر بحث کرد.

موفق باشید.