PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : يه تابع مي خوام كه ....

Dolphin 7
25-11-2007, 11:48
يه تابع مي خوام كه اگه بش صفر داديم يك بده و اگه بش يك داديم صفر بده [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

البته تابع چند ضابطه اي نمي خواما :13:[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Dolphin 7
25-11-2007, 14:02
يه تابع ديگم مي خوام كه اگه عددي به يه عدد ديگه اي كه واسش تعيين كريدم بخش پذير بود يك بده و اگه بخش پذير نبود صفر بده :5:
مثلا اگه يه عدد به اون تابعه داديم كه به 3 بخش پذير بود يك بده و اگه بخش پذير نبود صفر بده :rambo:

pp8khat
25-11-2007, 15:45
ای شیطون!
برنامه نویسی می خوای بکنی ها؟؟؟!!!

pp8khat
25-11-2007, 16:12
يه تابع مي خوام كه اگه بش صفر داديم يك بده و اگه بش يك داديم صفر بده [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

البته تابع چند ضابطه اي نمي خواما :13:[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

فکر کنم f(x)=cosx کارت رو را بندازه...:27:
البته باید به برنامه دستور بدی که اگه یه وقت جواب 0.99984769515639123915701155881391 (!:31:)به دست اومد اون رو قبول نکنه و به 1 رند کنه...فکر نکنم غیر از توابع نوسانی بتونی چیزی گیر بیاری:13:[چون این تابعی که میخوای،یک به یک نیستش:5:]...اگر هم مشکلت با عدد 0.99984769515639123915701155881391 هست،زیاد ناراحت نشو!چون یکی از قوانین شکست نور(قوانین اسنل و دکارت) مثلث قائم الزاوبه ای رو که یکی از زاویه هاش کوچکتر از 6 درجه هستش،وترش رو با ارتفاعش برابر فرض می کنه!!!!:18:
می بینی،حتی دکارت هم اغماض رو به سرگردانی ترجیح داده بود...[روحش شاد!:41:]
تا اینجا شوخی بود!!!!!!
تابعی که می خوای یک به یک نیست؛پس:
می تونی به f(x)=x^2-2x+1 فکر کنی!!
یعنی y=(x-1)^2...
اگه 1 بدی،چون ریشه شه، جواب صفر بهت می ده...
اگر هم 0 بدی،توی پرانتز می شه 1- که به توان 2 می رسه و می شه 1...
(البته به جای پیشنهاد دومم،می تونستی از هر توان زوج دیگری مثل 4 یا 6 یا 8 یا 10 یا 12یا 2n هم استفاده کنی..)
اینم نمودار های توابع پیشنهاد هام(آبی:پیشنهاد اول!!! سبز:پیشنهاد دوم)
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
امیدوارم که زیاد بابت شوخیم سرکار نرفته باشی!!
حله؟؟

Dolphin 7
25-11-2007, 18:15
ای شیطون!
برنامه نویسی می خوای بکنی ها؟؟؟!!!

نه واسه برنامه نويسي نمي خوام فعلا واسه فرمول نويسي مي خوام اون صفر و يكم نكته انحرافيه :31:

فکر کنم f(x)=cosx کارت رو را بندازه...:27:
البته باید به برنامه دستور بدی که اگه یه وقت جواب 0.99984769515639123915701155881391 (!:31:)به دست اومد اون رو قبول نکنه و به 1 رند کنه...فکر نکنم غیر از توابع نوسانی بتونی چیزی گیر بیاری:13:[چون این تابعی که میخوای،یک به یک نیستش:5:]...اگر هم مشکلت با عدد 0.99984769515639123915701155881391 هست،زیاد ناراحت نشو!چون یکی از قوانین شکست نور(قوانین اسنل و دکارت) مثلث قائم الزاوبه ای رو که یکی از زاویه هاش کوچکتر از 6 درجه هستش،وترش رو با ارتفاعش برابر فرض می کنه!!!!:18:
می بینی،حتی دکارت هم اغماض رو به سرگردانی ترجیح داده بود...[روحش شاد!:41:]
تا اینجا شوخی بود!!!!!!
تابعی که می خوای یک به یک نیست؛پس:
می تونی به f(x)=x^2-2x+1 فکر کنی!!
یعنی y=(x-1)^2...
اگه 1 بدی،چون ریشه شه، جواب صفر بهت می ده...
اگر هم 0 بدی،توی پرانتز می شه 1- که به توان 2 می رسه و می شه 1...
(البته به جای پیشنهاد دومم،می تونستی از هر توان زوج دیگری مثل 4 یا 6 یا 8 یا 10 یا 12یا 2n هم استفاده کنی..)
اینم نمودار های توابع پیشنهاد هام(آبی:پیشنهاد اول!!! سبز:پیشنهاد دوم)
امیدوارم که زیاد بابت شوخیم سرکار نرفته باشی!!
حله؟؟

اولش كه يه كم سركار رفتم ولي بعد فهميدم :31:
بابت اون تابعه ممنون :11:
اون سوال دوممم اگه بتوني جوابي بدي خيلي خوبه به اضافه اينكه يه تابع ديگم مي خوام كه :
عدداييو كه به فلان عدد بخش پذير نيسو بده مثلا عددايي كه به 3 بخش پذير نيسو بده يعني 1 كه مي دي بده 1 ، 2 كه مي دي بده 2 ، ولي 3 كه دادي بده 4 و همين جور الا آخر ( 4 <--- 3 ، 2 <---- 2 ، 1 <---- 1 ) :18:
اگه فرمول كليشو بتوني بگي كه واسه هر عددي غير از 3 هم بشه استفاده كرد خيلي خوبه :11:
راسي يادم رفت بپرسم اين علامت گرد كردن رو به بالا چيه تو رياضي؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

pp8khat
25-11-2007, 20:35
من فکر نکنم چنین تابعی موجود باشه!
چون وقتی داری از مفهوم بخش پذیری صحبت می کنی یه جورایی کار با اعداد اول(لعنت الله الیه کلهم!!!) گیر پیدا می کنه...ولی هنوز فرمول درست و حسابی براشون پیدا نشده...[دارن توی یکی از همین تاپیک ها درباره اش بحث می کنن،حتی مجله برهان هم اثباتش رو آورده ولی ولی بعضی استادها(مثل همون دکتری فلسفه ریاضی و فیزیک)قبول نمی کنن،خلاصه شیر تو شیری شده!!]
علامت گرد کردن رو به بالا هم گمون کنم "بالاترین جزءصحیح" باشه،یعنی [x] بدون اون دندونه هایه پایینی(اگه متوجه نشدی،عکس آپلود کنم؟؟)
گفتم شوخی کردم که!
عدد 0.99984769515639123915701155881391 باید به 0 رند بشه نه 1 !!!
یعنی باید کمترین جزءصحیحش حساب می شد([x] بدون دندونه های بالایی)...
یعنی باید 0.99 رو به 0.00 رند می کردیم که خیـــــلی ضایع هستش!!
در ضمن من هنوز دوم دبیرستانم!!
مفاهیم عاد کردن رو توی گسسته پیش دانشگاهی می خونیم!!
از اونجایی که من صبرم کمه،شاید یه کم خر بزنم...
به هر حال روش فکر می کنم و جواب میدم...
با تشکر

پاکر
25-11-2007, 20:40

y=-x+1 مناسبه فک کنم:11:

yugioh
25-11-2007, 20:56
يه تابع ديگم مي خوام كه اگه عددي به يه عدد ديگه اي كه واسش تعيين كريدم بخش پذير بود يك بده و اگه بخش پذير نبود صفر بده :5:
مثلا اگه يه عدد به اون تابعه داديم كه به 3 بخش پذير بود يك بده و اگه بخش پذير نبود صفر بده :rambo:

اون عدد که بخش پذیریش چک میشه a و ورودی تابع x. و (f(x هم جواب است.

p=[x/a]-x/a و f(x)= [p]+1 که [X] جز صحیح ( کف عدد) است.

Dolphin 7
25-11-2007, 20:57
من فکر نکنم چنین تابعی موجود باشه!
چون وقتی داری از مفهوم بخش پذیری صحبت می کنی یه جورایی کار با اعداد اول(لعنت الله الیه کلهم!!!) گیر پیدا می کنه...ولی هنوز فرمول درست و حسابی براشون پیدا نشده...[دارن توی یکی از همین تاپیک ها درباره اش بحث می کنن،حتی مجله برهان هم اثباتش رو آورده ولی ولی بعضی استادها(مثل همون دکتری فلسفه ریاضی و فیزیک)قبول نمی کنن،خلاصه شیر تو شیری شده!!]
علامت گرد کردن رو به بالا هم گمون کنم "بالاترین جزءصحیح" باشه،یعنی [x] بدون اون دندونه هایه پایینی(اگه متوجه نشدی،عکس آپلود کنم؟؟)
گفتم شوخی کردم که!
عدد 0.99984769515639123915701155881391 باید به 0 رند بشه نه 1 !!!
یعنی باید کمترین جزءصحیحش حساب می شد([x] بدون دندونه های بالایی)...
یعنی باید 0.99 رو به 0.00 رند می کردیم که خیـــــلی ضایع هستش!!
در ضمن من هنوز دوم دبیرستانم!!
مفاهیم عاد کردن رو توی گسسته پیش دانشگاهی می خونیم!!
از اونجایی که من صبرم کمه،شاید یه کم خر بزنم...
به هر حال روش فکر می کنم و جواب میدم...
با تشکر

گرد كردن رو به بالا رو واسه اون فرمول f(x)=cosx نمي خوام واسه يه كار ديگه مي خوام :5:
همون فرمول x-1 به توان 2 خوب بود [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
عاد كردن مال تجزيه كردن يه عدد مركبه مثلا مي گه كه يه عدد مركب از چه اعداد اول با چن بار تكرار تشكيل شده ولي چيزي كه من مي خوام اينه كه به محض اينكه فهميد يه عددي به فلان عدد مشخص بخش پذيره بي خيالش شه ولي بقيه اعدادو بمون بده [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
مثلا يه فرمول مث 2x-1 كه همه اعدادو بمون مي ده غير از اعدادي كه به دو بخش پذيره [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Dolphin 7
25-11-2007, 21:04
y=-x+1 مناسبه فک کنم:11:

ممنون فك كنم اين يكي راحت تر از قبليه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اون عدد که بخش پذیریش چک میشه a و ورودی تابع x.

p=[x/a]-x/a [p]+1 که [X] جز صحیح ( کف عدد) است.

اين فرمول اثبات شده اس يا خودت درسش كردي؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

yugioh
25-11-2007, 21:20
یعنی چی؟
f(x)=[p]+1 جواب می ده چون اگه x بر a بخش پذیر نباشه P یک مقدار بین 1- و 0 می گیره پس براکتش میشه 1- پس f(x)=0 ولی اگه x بر a بخش پذیر باشه p=0 پس f=[0]+1=1.

Dolphin 7
25-11-2007, 21:30
اون عدد که بخش پذیریش چک میشه a و ورودی تابع x.

p=[x/a]-x/a [p]+1 که [X] جز صحیح ( کف عدد) است.

اين تابع كارش چيه؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
اون ايكسه كه گفتي وروديه چيه؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
اين تابع مال اون فرموليه كه اگه بخش پذير بود يك مي ده و اگه بخش پذير نبود صفر مي ده؟ يا مال اون فرموله كه هر عددي بش بدي فقط اعداديو كه به يه عدد خاص بخش پذير نيس مي ده؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Dolphin 7
25-11-2007, 22:38
پست اولم یه کم گنگ بود دوباره بخونین امیدوارم بهتر شده باشه. با تشکر.

حالا درس شد قبلا پش سر هم نوشته بودي فك كردم ضرب شده و از اين حرفا واسه همين درس در نمي مد هر كاري مي كردم :41:
ولي الان كه درسشو نوشتي درس بود ممنون :11:

Dolphin 7
11-01-2008, 22:38
مي تونين يه تابعي بگين كه مجموعه اعداديو بده كه به يه عدد خاص بخش پذير نباشه ؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مثلا مي خوام مجموعه اعداد طبيعي اي كه به 3 بخش پذير نيسو به دس بيارم يعني اگه بش 1 داديم بده 1 ، اگه 2 داديم بده 2 ولي اگه داديم 3 بده 4 و الا آخر [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

yugioh
14-01-2008, 19:37
فرض کنید عدد مورد نظر k باشد:( کف)
[f(n)=n+[n/k

Dolphin 7
14-01-2008, 23:09
فرض کنید عدد مورد نظر k باشد:( کف)
[f(n)=n+[n/k

[f(5) = 5+[5/3
f(5) = 6

yugioh
15-01-2008, 15:02
[f(5) = 5+[5/3
f(5) = 6

حواسم نبود.
f(n)=[(n-1)/(k-1)]+n

Dolphin 7
15-01-2008, 21:17
حواسم نبود.
f(n)=[(n-1)/(k-1)]+n

اين يكي مث اينكه درسه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
مي شه اثباتشم بگي؟ يعني رو چه حسابي اين فرمولو نوشتي؟

[n/k] و اون n آخرو مي دونم كارش چيه ولي اينكه اون 1- ها رو كه به n و k اضافه كردي معنيش چيه و چرا اين كارو كردي نمي دونم مي شه بگي معنيش چيه؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

واسه فرمول نويسي كتابي چيزي هس كه معني اين جور چيزا رو داشته باشه؟ مثلا بگه موقعي كه مي خوايم به ازاي اعداد مثبت ، 1+ بده و واسه اعداد منفي 1- ، بايد فلان كارو انجام بديم يا مثلا اگه بخوايم هر چقدر عدد كوچيكتري داديم عدد بزرگتري بده و هر موقه عدد بزرگتري داديم عدد كوچيكتري بده و كلا از اينجوري تبديلاي رياضي [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اگه همچين كتابي وجود داره و لينكشو داشته باشي خوبه اگرم لينكشو نداشته باشي و فقط اسمشو بدوني بازم خوبه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

راسي علامت باقي مونده تو رياضي چيه؟ مثلا بخوايم بگيم باقي مونده تقسيم a بر b ، بايد چطوري بنويسيم؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

sanih
17-01-2008, 14:57
تاپیک با حالی بود.

جواب شما دوست عزیز می تونی بجاش بنویسی "mod" .

Blossom
22-01-2008, 00:48
اين يكي مث اينكه درسه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
مي شه اثباتشم بگي؟ يعني رو چه حسابي اين فرمولو نوشتي؟

[n/k] و اون n آخرو مي دونم كارش چيه ولي اينكه اون 1- ها رو كه به n و k اضافه كردي معنيش چيه و چرا اين كارو كردي نمي دونم مي شه بگي معنيش چيه؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

واسه فرمول نويسي كتابي چيزي هس كه معني اين جور چيزا رو داشته باشه؟ مثلا بگه موقعي كه مي خوايم به ازاي اعداد مثبت ، 1+ بده و واسه اعداد منفي 1- ، بايد فلان كارو انجام بديم يا مثلا اگه بخوايم هر چقدر عدد كوچيكتري داديم عدد بزرگتري بده و هر موقه عدد بزرگتري داديم عدد كوچيكتري بده و كلا از اينجوري تبديلاي رياضي [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اگه همچين كتابي وجود داره و لينكشو داشته باشي خوبه اگرم لينكشو نداشته باشي و فقط اسمشو بدوني بازم خوبه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

راسي علامت باقي مونده تو رياضي چيه؟ مثلا بخوايم بگيم باقي مونده تقسيم a بر b ، بايد چطوري بنويسيم؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
به جای باقی مونده x به y می‌تونی بنویسی:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

Dolphin 7
26-01-2008, 15:58
تاپیک با حالی بود.

جواب شما دوست عزیز می تونی بجاش بنویسی "mod" .

اين مودو (Mod) تو ماشين حساب ويندوز و بعضي زبوناي برنامه نويسي ديدم كه واسه گرفتن باقيمونده يه عدد نسبت به عدد ديگه استفاده مي شه ولي مي خوام بدونم اين Mod واقعا تو رياضيم همين شكله يا فقط تو زبوناي برنامه نويسي و ماشين حساب ويندوز به عنوان نشونه واسه باقيمونده استفاده مي شه؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

حالا طرز استفادش چطوريه؟ يعني مثلا بخوايم باقيمونده 10 تقسيم بر 3 رو به دس بياريم اينجوري مي نويسين؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

يا جور ديگه اي مي نويسن؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

به جای باقی مونده x به y می‌تونی بنویسی:

علامت خود باقيمونده رو تو رياضي مي خوام نه عملياتشو يعني مي خوام فقط يه علامت باشه كه نشون بده تو فلان فرمول بايد باقيمونده يه عددو كه به يه عددي تقسيم شده رو جايگذاري كنيم البته فك كنم تو رياضي واسه نمايشش چيزي وجود داشته باشه چون فك نمي كنم باقيمونده تو رياضي اونقدرام كم كاربرد باشه كه حتي يه علامتم تو رياضي واسش نباشه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

راسي مي شه بدون تقسيم كردن ، باقيمونده تقسيم يه عدد به يه عدد ديگه رو فهميد؟ يه چيزايي در مورد تقسيم چند جمله اي بر چن جمله اي بود ولي من مي خوام باقيمونده اعدادو بدون تقيم به دي بيارم نه باقيمونده چن جمله ايا رو ، مي شه آيا احيانا شايد؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

jamali
26-01-2008, 16:04

f(x)=o^x

فکر کنم جواب بده

Blossom
26-01-2008, 16:07
من که از علامتش خبر ندارم! البته احتمالا به خاطر این که باقیمانده عملیات خیلی مهمی نیست، برای اون علامت تعیین نکردن!
راه حل: شما بنویس دلتا! بعد اون زیر دلتا رو توضیح بده!
اما در مورد mod تقریبا درست گفتین ولی یادتون باشه که این هم مثل یک تابع دارای خروجیه یعنی:

Dolphin 7
30-07-2008, 17:02
يه تابع مي خوام كه اعداد رو توليد كنه كه به 3 بخش پذير باشه و اگه يه دونه بش اضافه كرديم به 4 بخش پذير شه مث 3 يا 15 كه به 3 بخش پذيرن و اگه يه دونه بشون اضافه كنيم ( 16=1+15 يا 4=1+3 ) به 4 بخش پذير مي شن [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Blossom
30-07-2008, 17:27
يه تابع مي خوام كه اعداد رو توليد كنه كه به 3 بخش پذير باشه و اگه يه دونه بش اضافه كرديم به 4 بخش پذير شه مث 3 يا 15 كه به 3 بخش پذيرن و اگه يه دونه بشون اضافه كنيم ( 16=1+15 يا 4=1+3 ) به 4 بخش پذير مي شن [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ببین این بهت جواب می‌ده:

Blossom
30-07-2008, 17:27
البته n عدد طبیعیه.

sherlockholmz
04-08-2008, 07:41
راسي مي شه بدون تقسيم كردن ، باقيمونده تقسيم يه عدد به يه عدد ديگه رو فهميد؟ يه چيزايي در مورد تقسيم چند جمله اي بر چن جمله اي بود ولي من مي خوام باقيمونده اعدادو بدون تقيم به دي بيارم نه باقيمونده چن جمله ايا رو ، مي شه آيا احيانا شايد؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

با سلام،
بله ميشه!
اگر با مفهوم همنهشتي آشنا باشي مي توان اين كار را انجام داد:
گويند a همنهشت است با b به پيمانه k اگر حاصل
(a-b)/k يك عدد صحيح باشدوبصورت زير مي نويسند:

بااستفاده ازاين عملگر و خواص آن،مي توان باقيمانده اعداد (حتي خيلي بزرگ)را براعداد ديگر بدست آورد.

Blossom
04-08-2008, 08:01

با سلام،
بله ميشه!
اگر با مفهوم همنهشتي آشنا باشي مي توان اين كار را انجام داد:
گويند a همنهشت است با b به پيمانه k اگر حاصل يك عدد صحيح باشدوبصورت زير مي نويسند:

بااستفاده ازاين عملگر و خواص آن،مي توان باقيمانده اعداد (حتي خيلي بزرگ)را براعداد ديگر بدست آورد.

چواب من به این سوال این شکلیه:

البته با این فرض که می‌خوایم باقیمانده‌ی a به b رو بدست بیاریم.

sherlockholmz
04-08-2008, 08:52
خواص اصلي همنهشتي :
1-دوطرف را مي توان در يك عدد ضرب ويا بر يك عدد تقسيم ،با يك عدد جمع و از يك عدد كم كرد.
2-دو طرف را مي توان به توان دلخواه رساند.
3-مي توان به هر طرف دلخواه مضاربي از پيمانه را اضافه و يا كم كرد.
4-اگر a با b و b با c هم نهشت باشند،a با c نيز هم نهشت است.
با اين خواص مي توان با قيمانده بعضي تقسيم ها را بدست آورد:

مثال1:باقيمانده تقسيم 1030 بر 7 چقدر است؟
داريم:

پس با قيمانده تقسيم 1030 بر 7 ،يك است.
مثال 2:باقيمانده عدد 3 بتوان 1000 بر 80 چيست؟

موفق باشيد