PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : كنترل لوازم منزل از طريق اينترنت به صورت RealTime

bahareh655
21-11-2007, 18:23
سلام دوستان
اگه فرض كنيم كه بخوايم از طريق اينترنت يك سيستم كنترل و فرمان برای كنترل يه مجموعه خاص(مثلا لوازم منزل) طراحی كنيم،
1- آيا اين سيستم مي تونه بلادرنگ(Real Time ) باشه؟"نحوه تخمين زمان پاسخ در TCP/IP "
2- تاخيرات چطوری بررسی ميشه؟"همراه زمانبندی از مبدا"client " تا مقصد"server "
3- آيا پروتكل TCP/IP می تونه راه حل نهايی برای بلادرنگ باشه؟
4- راه حل های و پروتكل های موجود برای انجام اين كار چيه؟
فرض:سرور كنترل و بردهای مربوطه در همون محل وب سرور هست.
لطفا اگه اطلاعاتی در اين زمينه داريد كمك كنيد تا با بحث و تبادل نظر به يه نتيجه ای برسيم:46:

mamad_tk_pk
22-11-2007, 13:14
عجب سواله رديف و پر محتوايي پرسيدي
من با اطلاعاته شبكه اي كه دارم TCP/IP هيچ مشكلي نداره از نظره Real Time بودن .
اگر به عنوان مثال شما ping ‌كردن رو مي خواهيد معياري براي سنجيدنهTCP/IP استفاده كنيد بايد بگويم كه اين معياره خوبي براي سنجيدنه TCP/IP نيست . چرا كه اتفاقاتي كه در زمانه ping كردن اتفاق ميفته باعث ميشه كه چند ثانيه طول بكشه .
ولي اگر بحث رو بيشتر باز كني بهتر مي تونيم دربارش بحث كنيم . احتمالا بحثه جالبي خواهد شد

bahareh655
24-11-2007, 22:45
دوست عزيز"mamad_tk_pk " از اينكه نظر داديد،ممنونم.
لازم می دونم برای واضح تر شدن بحث چند تا نكته رو بگم.همونطور كه می دونيم سرورهای اصلی شبكه اينترنت توی آمريكاست بنابراين اگر ارتباط ما از نوع TCP باشه ،با توجه به اينكه در ارتباط TCP انتقال درست داده مهم تر از زمان انتقال اون هست پس ميشه گفت تضمينی (از لحاظ زمانی) برای ارتباط RealTime وجود نداره .
مسئله ما به اين صورته كه مثلا در منزل چندتا سنسور ازجمله اندازه گيری دمای اتاق برای كنترل بخاری،نور اتاق برای كنترل چراغ ها و ...داريم كه اونها اطلاعاتشون رو به يه كامپيوتر يا همون سرور Local (دارای يك IP )در منزل ،به طور لحظه به لحظه (RealTime ) می دن حالا فرض كنيم كه ما سر كار هستيم و می خوايم از يه كامپيوتر متصل به اينترنت موجود در محل كارمون منزلمون رو كنترل كنيم .در ضمن می دونيم كه معمولا ارتباطات RealTime مثل كنفرانس ويديويی از نوع UDP هستن. حالا می خوايم ببينيم كه آيا راهكارها يا ايده های جديدی وجود داره كه بشه با پروتكل TCP/IP ارتباط بلادرنگ داشت مثلا يه راه حل، استفاده از WebCache هست ولی اندازه ی بافر اين وب كش ،تاخير اين ارتباط و غيره همه جای بحث داره
صميمانه خواهش می كنم اگه نظر يا ايده ای دارين حتما بگين
در ضمن اون طور كه من از ping كردن اطلاع دارم،اين كار برای بررسی وصل بودن يه كامپيوتر كه IP اش رو می دونيم هست حالا اگه ميشه اون رو توی مسئله مون بكار گرفت بگين چه جوری ميشه؟
Mer30 Mer30

mamad_tk_pk
25-11-2007, 13:10
احساس مي كنم كه شما دانشجوي نرم افزار هستيد .
درسته ؟
نه اينكه بخوام تعريف كنم يا مثلا از اطلاعاتتون ايراد بگيرم .
اطلاعاته شما فقط مطلالبي اند كه تو دانشگاه گفته ميشه و نه اضافه بر اون .
بازم مي گم قصدم بي احترامي به اطلاعاته شما رو ندارم .
خوب الان كه بحث رو باز كرديد خيلي راحت تر ميشه دربارش صحبت كرد .
يك سري مسائل رو مي نويسم بعد براي هر كدوم دليل ميارم .
1 . RealTime بودن اصلا مشكلي نيست كه ما براي اين كار داريم كه مثلا بخواهيم از TCP/IP استفاده نكنيم .
2 . چرا بايد فقط از اينترنت استفاده كنيم كه حالا ببينيم كه Root يا سرور كجاست ؟
3 . اين هم كه شما گفتيد كه " در ارتباط TCP انتقال درست داده مهم تر از زمان انتقال اون هست " درست نيست .
4 . كنفرانس ويدئويي ؟:18:
دلائل :
1 . ما اول بايد ببينيم كه چه چيزي مي خواد بينه Server و حالا Client رد و بدل بشه .
اين اطلاعات آيا فقط شامله يك پيغامه كوچيكه ؟
يا نه يك حجمه حجيمي از اطلاعات مي خواد بينه اين دو جابجا بشه كه بايد در زمانه كمي سرور به Client و برعكس پاسخ بده .
از طرفي از اينكه TCP/IP آن تايمه خيالتون راحت . من جريانه Ping رو براي اين گفتم كه شايد يه ذره بحث رو روشن كنه .
در اين بحث فكر نمي كنم اطلاعات حجيم باشه .
2 . خيلي از سرويس هايي هستن در مخابرات كه ما مي تونيم از اون ها استفاده كنيم . مثلا مثله VPN كه هم امنيته بالايي داره و هم خيلي سرعته خوبي داره كه حتي بعضي از مواقع چند شبكه كه در چند شهره مختلف قرار دارن از VPN استفاده مي كنن و خيلي هم از سرعت انتقاله داده راضي هستن .

3 . اين حرف در همه جا صدق نمي كنه . تو جاهايي هست كه براي مديره شبكه خيلي مهمه كه اطلاعات دقيق برسه به دسته طرفه مقابل كه از اين سيستم استفاده مي كنه . كه اين سيستم ديگه به نظرم قديمي شده و در ورژن هاي جديده TCP/IP همچين مشكلي ديده نمي شه .

4 . وقتي يك مهندسي مي خواد يك شبكه رو راه اندازي كنه و يك سرعته اينترنت برايADSL (يا سرويس هاي ديگه ) اون شبكه انتخاب كنه از مسئوله اون شركت مي پرسه كه آيا شما از كنفرانسه ويدئويي استفاده مي كنيد ؟
كه اگر اون شركت از كنفرانس ويدئويي استفاده كنه آقاي مهنس سعي مي كنه بالاترين سرعته اينترنت رو براي اون شركت انتخاب كنه .
پس به اين پي ميبريم كه چه حجمه اطلاعاته بالايي رو اين كنفرانسه ويدئويي ميبره .
پس اصلا قابل مقايسه نيست .

كاره بسيار مشكليه كه بخواي يك مهتابي رو از طريقه كامپيوتر خاموش و روشن كني .
طريقه ي كار به اين صورته كه شما يك سخت افزاري رو بسازي و براي اون نرم افزاري تهيه كني كه بتوني از طريقه كامپيوتر بهش فرمان بدي .
حالا بحثه اينكه از چه پروتكلي استفاده كنيم بماند !!!

bahareh655
27-11-2007, 21:51
بازم از اينكه نظر داديد ممنونم
درست حدس زديد من دانشجوی كامپيوتر هستم(البته سخت افزار)
اين طور مطرح كردن سؤالم هم شايد به خاطر اين باشه كه من تجربه كاركردن در بيرون رو ندارم و قصدم هم از مطرح كردن اين تاپيك استفاده از نظرات افراد باتجربه است(بالاخره آدم بايد از يه جايی شروع كنه ديگه!)
خوب حالا بريم سراغ مسئله:
راستش دليل اصلی اينكه من اين موضوع رو تو يه تاپيك عنوان كردم ،اين بود كه می خواستم پياده سازی اين مسئله به صورت تدريجی و پله پله مورد بحث قرار بگيره يعنی اينكه اول با امكانات ابتدايی شروع بشه وبعد اشكالات اون گفته بشه و در مرحله بعد در صورت نياز،برای حل اون اشكالات راه حل (شايد سطح بالاتر) مطرح بشه.مثلا در ابتدا فرض كنيم كه امكانات ما،استفاده از خطوط تلفن معمولی،دسترسی اينترنتی مون محدود(از لحاظ پهنای باند)و ... باشه در ضمن در اولين سطح ما می خوايم اطلاعات مبادله شده بين server و client به صورت متنی و عددی باشه (يعنی حجم اطلاعات ارسالی كم باشه) و پروتكل TCP/IP هم همين پروتكل موجود باشه (نه ورژن جديدتر).مسئله با همين خصوصيات بررسی بشه، تاخيرها محاسبه بشه و بعد از اينكه اشكالات اون مشخص شد راه حل ارائه بشه.
ضمنا فرض ميشه كه ما يه بوردی رو طراحی كرديم كه يه تعداد‍ ی سنسور بهش وصله و اين بورد ازطريق يكی از پورت ها به كامپيوتر وصله كه اون اطلاعاتی كه از منزل می گيره (حالا با يه سازو كاری كه ما باهاش كاری نداريم) به كامپيوتر می ده و ما به اون كامپيوتر وصل می شيم و اطلاعات رو ازش می گيريم تو اينجا بحث ما فقط بررسی پروتكل TCP/IP (پروتكل اينترنت) هست و كاری به نحوه عملكرد اون بورده نداريم.
راه حلی كه با عنوان VPN مطرح كرديد،راه حال خوبيه ولی شايد بهتر باشه در سطوح بعدی بحث بشه ضمن اينكه گرفتن سرويس VPN از مخابرات هم هزينه ما رو بالا می بره و هم مسئله ما رو محدود می كنه.در سطوح بعدی شايد يه دوربين تو خونه بذاريم و بخوايم كه اين تصاوير لحظه به لحظه يا فيلم خونه رو ببينيم اون طوری قطعا مسئله فرق می كنه و حجم اطلاعات ارسالی بالا می ره در اينجا ديگه راه حل مخصوص مبادله اطلاعات متنی كارساز نيست.
سعی كردم با گفتن اين مطالب دنباله موضوع بهتر هدايت بشه و موضوع قدم به قدم پيش بره .
چون اين موضوع خيلی جای بحث داره و من هم تو p30world يه عضو جديدم ،ذهنيتم از دنبال شدن يه مبحث يا همون تاپيك، اين طوريه!
به اميد هرچه پربارترشدن اين تاپيك:20:
راستی يه سؤال متفرقه هم بپرسم :"در ادبيات عاميانه ،منظور از اصطلاح چايی دوم چيه؟!!!!"

mamad_tk_pk
01-12-2007, 00:04
سلام
اصطلاحه " چايي دوم " رو تو اينجا هم مي شه به كار برد
چايي دوم يعني وقتي كسي با Vpn وصل ميشه به يك اداره اي بتونه به صورته ريموت دسكتاپ از منابعه اون اداره استفاده كنه و شوخي كردم !
چايي دوم يعني دمت گرم بابا خيلي با حالي
بگذريم .
اجازه بدبد درباره ي وصل كردنه 2 كامپيوتر به هم صحبت كنيم فعلا .
خوب به غير از Vpn‌ چندين روشه ديگر هم وجود دارد براي وصل كردنه 2 كامپيوتر به هم .

* ميشه روشتون رو براي وصل كردنه 2 كامپيوتر به وسيله ي اينترنت بيان كنيد .

يك روشه كم هزينه :
ببينيد ما از خطه تلفن خيلي كم هزينه تر ميتونيم استفاده كنيم .
كه ديگه اصلا نمي خواد از يك سرور استفاده كنيم . و خودمون به صورته يك يوزر به كامپيوترمون تو خونه وصل ميشيم و مديريت ميكنيم .
و حتي هزينه ي اينترنت رو هم ما نمي پردازيم.
و از روشه اينترنت هم سرعتمون ميشه گفت كه خيلي بالاتره .

حالا كه گفتي قدم به قدم پس بايد سوالاتتون رو خرد كنيد و بپرسيد .
در ضمن به * جواب بديد .

mamad_tk_pk
01-12-2007, 00:05
در ضمن منظورم از ورژنه جديد Tcp/ip همين ورژنه فعلي هست كه استفاده ميشه .