PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : 3d top secrets

the_god_of_3dsmax
14-11-2007, 14:06
سلام . چطور هستین . خوب هستین . در سلامتی کامل به سر می برین . هو ء :31:
گفتم یه تاپیک بزنم برو بکث بیان اینجا مرام خرج کنن.:46: هر secret ای که تو نرم افزار های 3 بعدی یا plugin هاش به نظرتون میاد که شاید بقیه ندونن اینجا رو کنین.
شاید فکر کنین که اگه این کارو بکنین دیگه دست زیاد می شه و چیزهایی که بلدین خز می شه و این صحبتها ولی براتون اثبات می کنم که این جوری نمی شه:
چون :
1 - افرادی که ممکنه اینا رو بخونن یا انقدر مبتدی هستند که اصلا حالیشون نمی شه چی چی نوشتیم
2 - اگرم حالیشون شه حالا چند نفر کلن اینجا میان که دست زیاد شه
3 - بچه ها اینجا مال شهر های مختلفند
4 - تو این جور کارها هر چقدر جلو بری بازم جا هست که بری جلو ....
و ....
پس بریم که بترکونیم .............:10:
در ضمن لازم هم نیست برای هر مطلبی که می خواین بزارین یه tutorial بنویسین فقط راجع بهش چند خط توضیح بدین . چون می دونم اکثرتون مثل خود من نه حالشو دارین نه وقتشو

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1 - afterburn:
نویسنده : the_god_of_3dsmax
خوب ........ اگه دقت کرده باشین وقتی به جسم نور زیادی تابیده می شه و شما از پشت به اون نگاه کنین یه حاله نوری اطراف جسم دیده می شه .. که معمولا تو مایه های خاکستریه

شما این کار رو می تونین با plugin e afterburn که پلاگین خیلی معروفی هم هست انجام بدین به این صورت که
با زدن 8 enviromet رو باز می کنید از منو اون afterburn fog رو انتخاب می کنین که خود به خود یه afterburn rendering هم براتون میاره حالا.... تو قسمت enviroment opacity اون falloff بزارین وسلام
این رو هم که قبلا گزاشته بودم نمونه این کاره
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
-----------------------------------------------------
2 - show last rendering :
نویسنده : Carl
خب، الان تنها چیزی که به ذهنم می‌رسه در مورد مکسه.

پیش‌تر وقتی یه صحنه رو رندر می‌گرفتم و اشتباهی پنجره رندر رو می‌بستم

مجبور می‌شدم از اول رندر بگیرم (خودتون می‌دونید چه اعصاب‌خردی‌ای داره...)

اما وقتی از منوی Rendering گزینه Show Last Rendering رو دیدم ...

واقعن به این پی بردم که چقدر وقتم رو بابت رندرهای اضافی هدر داده بودم. ):

حتمن بدردتون می‌خوره (;
3 - Quick render :
نویسنده : TT-Graphic
تو قسمت بالا سمت راست تصویر (3دی مکس) نواری هست که همیشه روی View قرار داره . با تغییر اون حالت های مختلف وبسیار مفیدیو میتونید تجربه کنید .

مثلا با Region میتونید هر قسمت از تصویرتونو که میخاید رندر کنید . ممکنه که کل کارتون و رندر کرده باشید و تنها یه آبجکت کوچیکتون و بخاید متریالشو عوض کنید ، Render میزنیدو پنجره رو میکشید و وسلام ...
توضیح بیشتر :
بالای صفحه کنار دکمه Render Sence Dialog نوار Render Type :

بعد از اینکه region یا هر کدومو انتخاب کردی مثل همیشه ویویی که میخای رندر کنی و انتخاب کن و render و بزن .

یه کادر تو ویوت طاهر میشه که باهاش محدوده مورد نظرتو مشخص میکنی .

آخرشم روی دکمه OK که پایین سمت راست تصویرت ظاهر میشه کلیک کن و تمام !!!

از این روش میتونی برای رندر هایی با رزولوشن خیلی بالا هم استفاده کنی . مثلا صفحتو 10 یا 20 قسمت میکنی و رندر میگیری . من خودم با این روش زیاد کار کردم و فایلایی رو که مکس زورش نمیرسید یه جا رندر بگیره و میبست رو رندر گرفتم
4 - تغییر محل و زاویه دوربین به صورت متریک :
نویسنده : Carl
اگه دکمه F12 رو بزنین پنجره Transform Type-In باز می‌شه

5 - Configure User Paths :
نویسنده : carl
از طریق منوی Customize و گزینه Configure User Paths می‌تونین محل فلدر پروژه رو عوض کنین.

(همون‌جایی که صحنه‌ها و رندر آوت‌پوت‌ها توش ذخیره می‌شه)

با زدن Ctrl+C میتونین از نمایی که داخلش هستین یه دوربین بسازین.(این دیگه از اونا بودااااا)
6 - render preview :
نویسنده : hrgh2
برای جلوگیری از هدر دادن وقت برای رندر میتونید در پنجره environment & effects باز زدن دکمه render preview یک رندر سریع از کار بگیرید که بهد از رندر هم میشه بکگراندش را عوض کرد و نتیجه را فورا دید یا برای ایجاد تغییر در نور و رنگ از exposure controls استفاده کنید بدون اینکه بخواهید دوباره رندر بگیرید
7 - round corners :
اگر شما حالت رندرینگ را به منتال ری تغییر بدید و از متریال mr arch & design استفاده کنید در پارامترهای اون در قسمت special effect میتونید با فعال کردن round corners گوشه ها را گرد کنید که میزان گردی کار هم توی همون پارامتر تنظیم میشه
8 - batch render :
برای وقتی که مثلا تعداد زیادی دوربین دارید و می خواین از همشون رندر بگیرین ولی نمی تونین شب بزارین رندر کنه برین بخوابین چون هی باید بعد از هر رندر save کنین
با استفاده از batch render در پانل rendering می تونین یه برنامه به مکس بدین که مثلا دوربین های شماره فلان و فلان و ... رو از فریم فلان تا فلان رندر بگیر به تزتیب
9 - با وی ری از Low Thread استفاده نکنین:
نویسنده :linkin_park
یه توصیه که شاید بدردتون بخوره ... چون معمولا وقتی کسی این مشکل براش پیش میاد نمیدونه اشکال از کجاس ...
وقتی دارین از یه فایل حجیم رندر میگیرین ... (منظورم با وی ری و رندر های 2 ساعته ) هیچ وقت Low Thread Priority رو تیک نزنین . چون باعث میشه موقع رندر گرفتن ارور بده . Low Thread برای فایل های نیمه سبک و سبک هست که فک میکنم کارش هم این باشه که موقع
رندر از درصد کمتری از CPU رو اشغال کنه ...
10 - Render Shortcut :
روی یه قسمت خالی ابزار های بالای صغحه رایت کلیک کنیدو Render Shortcut رو علامت بزنید . با کمک این پنجره میتونین تمام تنظیمات پنجره Render Sence و Environment رو تو یه فایل ذخیره کنید و با یه کلیک اونو توی هر فایلی اعمال کنید .

بدون اینکه هزار تا گزینه رو هردفه خاموش و روشن کنیدو رزولوشن و عوض کنید و ...
میتونید برای رزولوشنها و اهداف مختلفتون یه Save جداگونه بگیرید .
11 - Vray Frame Buffer :
اگه با Vray Frame Buffer رندر بگیرید میتونید رنگ و اکسپوژر و کرو و کنتراست و بدون رفتن تو فوتوشاپ و سه سوته تغییر بدید و کیفیت رندرتونو توپ توپش کنید .

برای این کار از دکمه های پایین سمت چپ این پنجره میتونید استفاده کنید !!!
12- Track Mouse While Renderin:
بازم اگر با Frame Buffer رندر میکنید اولین دکمه بالا سمت راست رو علامت بزنید و ماوس و ببرید هر قسمتی از تصویر که دوست دارید رندر شه و حالشو ببرید !! Track Mouse While Rendering
13- مشکل وی ری :
یه نکته می گم شاید بدردتون بخوره (راجع به وی ری )....بیشتر وقتی که رنگ تو کاروتون مهم نیست
خلاصه می گم : هر جا تراکم رنگ سفید زیاد باشه رندرینگ تو وی ری خیلی طول می کشه
مثلا اگه روی یه مدل کار می کنین که رندرینگش قراره خیلی طول بکشه ... مثلا می تونین برای رنگ زمین از رنگ های تیره تر استفاده کنین ..... یا هر چیز روشن دیگه رو تیره بزارین ..... تو سرعت رندرینگ فوق العاده تاثیر داره
همچنین این مورد ممکنه با تابیدن نور شدید و ایجاد سفیدی زیاد اتفاق بیفته
14 - Edit Named Selection Set :
گزینه Edit Named Selection Set به این درد میخوره که شما گروپ های مختلفی بسازید مثل Leyer . با این تفاوت که هر آبجکتی میتونه توی 100 تا گروپ باشه .

این روش تو کارایی مثل معماری خیلی خیلی بدرد میخوره . مثلا یه بار بر اساس متریال گروپ میکنی ، یه بار دیوارارو مثلا ، یه بار کل حیاطو ، یه بار فقط درختارو ، درختا رو بر اساس جایگاه و نوعشو ن و هزار تا گروپ دیگه ...
سمت چپ Mirror و اون نوار خالی ، که البته بعد از ساختن گروپ اسم گروپ تو نوار میاد !!
15 - فهم بهتری از segment :

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
توضیح بیشتر: رسیدن به نتیجه مناسب تو meshsmooth (turbo smooth همیشه با تعداد زیاد سگمنت بدست نمی اد ........ همون طور که می بینین تو شکل جسم اولی از سمت راست با وجود اینکه سگمنت هاش از جسم وسطی خیلی کمتره ( اگه خوب دقت کنید کنار هر یال یه سگمنت کوچیک وجود داره ) ولی نتیجه مطلوب تری رو نسبت به اونی که تعداد سگمنت بیشتری داره می ده
این روش مثلا وقتهایی بدرد می خوره که مثلا قصد داریم یه text سه بعدی رو نرم کنیم .... لازم نیست کلی segment براش درست کنیم
فکر کنم این عکس مفهوم تر باشه

16 - rotate :
اگه خیلی از ابزار Arc Rotate Sub object برای چرخوندن صفحه استفاده میکنید میتونیدبجای زدن این دکمه ، whill ماوس رو فشار بدیدو همزمان Alt نگه دارید و تا دلتون میخاد صفحه رو بچرخونید .
17 - Hide polygones :
اگر شما جسمتون را با editable poly ویرایش میکنید ( برای افزایش دقت و جلوگیری از تداخل ) میتونید پالیگنهای اضافی را با دکمه hide selected در قسمت edit geometry نامرئی کنید.
18 - :
اگه یه موقع نمای perspectiv را نا خواسته تغییر دادید می تونید از کلید های ترکیبی shift+z برای برگردوندن حالت قبل استفاده کنید
.
با انتخاب آبجکت مورد نظر و زدن کلید های alt+x میتوانید آبجکت را در نمای view شیشه ای ببینید
19 - prespective to camera :
اگه یه موقع نمای پرسپکتیو را به حالت دلخواه در آوردید و حالا بخواهید این نما را به یه دوربین بدید چیکار میکنید ؟
لازم نیست که یه دوربین درست کنید و دوباره تنظیمش کنید ، فقط کافیه کلیدهای Ctrl +c را بزنید .
دوربینی ایجاد میشود که تنظیمات پرسپکتیو شما را دارد.

the_god_of_3dsmax
14-11-2007, 14:07
اولیشم خودم می زارم :20:

نکته ای در afterburn :
خوب ........ اگه دقت کرده باشین وقتی به جسم نور زیادی تابیده می شه و شما از پشت به اون نگاه کنین یه حاله نوری اطراف جسم دیده می شه .. که معمولا تو مایه های خاکستریه

شما این کار رو می تونین با plugin e afterburn که پلاگین خیلی معروفی هم هست انجام بدین به این صورت که
با زدن 8 enviromet رو باز می کنید از منو اون afterburn fog رو انتخاب می کنین که خود به خود یه afterburn rendering هم براتون میاره حالا.... تو قسمت enviroment opacity اون falloff بزارین وسلام
این رو هم که قبلا گزاشته بودم نمونه این کاره

interior_design
14-11-2007, 16:10
ممنون دوست عزیز.

ولی ترفند خاصی نداره نرم افزارهای سه بعدی.

بهتر بود عنوان تاپیک رو تجربه های 3d میزدی.

بازم ممنون

the_god_of_3dsmax
14-11-2007, 21:40
خواهش می کنم
بقیه بچه ها چیزی به ذهنشون نمی رسه بزارن>>؟

Carl
14-11-2007, 22:19
تاپیک خوبیه؛ البته با نظر سجاد موافقم (تغییر اسم)

خب، الان تنها چیزی که به ذهنم می‌رسه در مورد مکسه.

پیش‌تر وقتی یه صحنه رو رندر می‌گرفتم و اشتباهی پنجره رندر رو می‌بستم

مجبور می‌شدم از اول رندر بگیرم (خودتون می‌دونید چه اعصاب‌خردی‌ای داره...)

اما وقتی از منوی Rendering گزینه Show Last Rendering رو دیدم ...

واقعن به این پی بردم که چقدر وقتم رو بابت رندرهای اضافی هدر داده بودم. ):

حتمن بدردتون می‌خوره (;

the_god_of_3dsmax
14-11-2007, 23:11
carl جان دستت خیلی درد نکنه ....... واقعا ممنون ....... ولی چیزه ....... چیز........
بابا اینو که همه می دونن
البته خیلی شرمنده ...... بهر حال زحمت کشیدی ......شایدم بعضی ها ندونن

TT-Graphic
15-11-2007, 00:39
تو قسمت بالا سمت راست تصویر (3دی مکس) نواری هست که همیشه روی View قرار داره . با تغییر اون حالت های مختلف وبسیار مفیدیو میتونید تجربه کنید .

مثلا با Region میتونید هر قسمت از تصویرتونو که میخاید رندر کنید . ممکنه که کل کارتون و رندر کرده باشید و تنها یه آبجکت کوچیکتون و بخاید متریالشو عوض کنید ، Render میزنیدو پنجره رو میکشید و وسلام ...

the_god_of_3dsmax
15-11-2007, 00:44

tanxxxxxxxx
اینو من نمی دونستم ..........خیلی مرسی ..... ای ول :20:

Aminzikzak
15-11-2007, 05:44
سلام دوستان
تاپیک مفیدی میتونه باشه به شرطی که اطلاعات طبقه بندی شده باشه ...

the_god_of_3dsmax
15-11-2007, 12:36
من یه جورایی طبقه بندی کردم .............امیدوارم به زودی یه مخزن توپ جمع کنیم
راستی Tt جان من اونی رو که گفتی پیدا نکردم ............... کجا رو می گفتی؟؟؟

TT-Graphic
15-11-2007, 13:13
اینو من نمی دونستم ..........خیلی مرسی ..... ای ول [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](26).gif

چاکریم ...

راستی Tt جان من اونی رو که گفتی پیدا نکردم ............... کجا رو می گفتی؟؟؟

بعد از اینکه region یا هر کدومو انتخاب کردی مثل همیشه ویویی که میخای رندر کنی و انتخاب کن و render و بزن .

از این روش میتونی برای رندر هایی با رزولوشن خیلی بالا هم استفاده کنی . مثلا صفحتو 10 یا 20 قسمت میکنی و رندر میگیری . من خودم با این روش زیاد کار کردم و فایلایی رو که مکس زورش نمیرسید یه جا رندر بگیره و میبست رو رندر گرفتم !!

the_god_of_3dsmax
15-11-2007, 13:41

از این روش میتونی برای رندر هایی با رزولوشن خیلی بالا هم استفاده کنی . مثلا صفحتو 10 یا 20 قسمت میکنی و رندر میگیری . من خودم با این روش زیاد کار کردم و فایلایی رو که مکس زورش نمیرسید یه جا رندر بگیره و میبست رو رندر گرفتم !!

خیلی عالی بود .......مرسی اصلا تا حالا بهش دقت نکرده بودم

Carl
15-11-2007, 16:22
مثل اینکه اولیه زیاد کارایی نداشت،

امیدوارم بقیه‌شون بدردبخور باشه...

از طریق منوی Customize و گزینه Configure User Paths می‌تونین محل فلدر پروژه رو عوض کنین.

با زدن Ctrl+C میتونین از نمایی که داخلش هستین یه دوربین بسازین.

لطفن دوباره منو نزنین اگه می‌دونستین سعی می‌کنم چیزهای دیگه هم بذارم.

hrgh2
15-11-2007, 17:05
به این نمیشه گفت secret چون تابلو ( برای مکس )
برای جلوگیری از هدر دادن وقت برای رندر میتونید در پنجره environment & effects باز زدن دکمه render preview یک رندر سریع از کار بگیرید که بهد از رندر هم میشه بکگراندش را عوض کرد و نتیجه را فورا دید یا برای ایجاد تغییر در نور و رنگ از exposure controls استفاده کنید بدون اینکه بخواهید دوباره رندر بگیرید

hrgh2
15-11-2007, 17:10
یک تکنیک بدرد بخور برای گرد کردن گوشه ها ( مکس ) ( round corners )
اگر شما حالت رندرینگ را به منتال ری تغییر بدید و از متریال mr arch & design استفاده کنید در پارامترهای اون در قسمت special effect میتونید با فعال کردن round corners گوشه ها را گرد کنید که میزان گردی کار هم توی همون پارامتر تنظیم میشه

amin2000
15-11-2007, 17:27
اقایان سلام
از همه تشکر مگه همه باید چیز های پیشرفته بگن از کارل من خیلی ممنونم چون خیلی چیز خوبی گفت ما هنوز هم اینا رو بلد نیستیم

برای مکس و مایا تاپپک جدا بزنید بهتره...

the_god_of_3dsmax
15-11-2007, 17:57
مثل اینکه اولیه زیاد کارایی نداشت،

امیدوارم بقیه‌شون بدردبخور باشه...

با زدن Ctrl+C میتونین از نمایی که داخلش هستین یه دوربین بسازین.

لطفن دوباره منو نزنین اگه می‌دونستین سعی می‌کنم چیزهای دیگه هم بذارم.

مرسییی اون f12 و Configure User Paths خیلی عالی بود ....مرسی

یک تکنیک بدرد بخور برای گرد کردن گوشه ها ( مکس ) ( round corners )

دمت گرم این خیلی خیلی عالی بود

اقایان سلام
از همه تشکر مگه همه باید چیز های پیشرفته بگن از کارل من خیلی ممنونم چون خیلی چیز خوبی گفت ما هنوز هم اینا رو بلد نیستیم

برای مکس و مایا تاپپک جدا بزنید بهتره...

نه خوب نیست جداشون کنیم اینجوری مجبور می شیم برای زبراش و ..... هم جدا درست کنیم سخت می شه

تموم این مطالب در پست اول آرشیو می شون ......

the_god_of_3dsmax
15-11-2007, 18:14
یکی دیگه هم خودم می نویسم
batch render :
برای وقتی که مثلا تعداد زیادی دوربین دارید و می خواین از همشون رندر بگیرین ولی نمی تونین شب بزارین رندر کنه برین بخوابین چون هی باید بعد از هر رندر save کنین
با استفاده از batch render در پانل rendering می تونین یه برنامه به مکس بدین که مثلا دوربین های شماره فلان و فلان و ... رو از فریم فلان تا فلان رندر بگیر به تزتیب

linkin_park
15-11-2007, 19:04
یه توصیه که شاید بدردتون بخوره ... چون معمولا وقتی کسی این مشکل براش پیش میاد نمیدونه اشکال از کجاس ...

وقتی دارین از یه فایل حجیم رندر میگیرین ... (منظورم با وی ری و رندر های 2 ساعته ) هیچ وقت Low Thread Priority رو تیک نزنین . چون باعث میشه موقع رندر گرفتن ارور بده . Low Thread برای فایل های نیمه سبک و سبک هست که فک میکنم کارش هم این باشه که موقع رندر از درصد کمتری از CPU رو اشغال کنه ...

راستی تاپیک خدایی میشه اینجا . و من هر نکته ای دیدم مخصوصا تو رندر اینجا میگم ... ممنون

hrgh2
15-11-2007, 19:58
batch render :

جالبه حتما باید امتحانش کنم

the_god_of_3dsmax
15-11-2007, 20:13

وقتی دارین از یه فایل حجیم رندر میگیرین ... (منظورم با وی ری و رندر های 2 ساعته ) هیچ وقت Low Thread Priority رو تیک نزنین . چون باعث میشه موقع رندر گرفتن ارور بده . Low Thread برای فایل های نیمه سبک و سبک هست که فک میکنم کارش هم این باشه که موقع رندر از درصد کمتری از CPU رو اشغال کنه ...

راستی تاپیک خدایی میشه اینجا . و من هر نکته ای دیدم مخصوصا تو رندر اینجا میگم ... ممنون

مرسی .......... فقط یه سوال .... من اصلا نمی دونم این Low Thread کجاست ؟

جالبه حتما باید امتحانش کنم
خواهش :10:

TT-Graphic
15-11-2007, 20:19
روی یه قسمت خالی ابزار های بالای صغحه رایت کلیک کنیدو Render Shortcut رو علامت بزنید . با کمک این پنجره میتونین تمام تنظیمات پنجره Render Sence و Environment رو تو یه فایل ذخیره کنید و با یه کلیک اونو توی هر فایلی اعمال کنید .

the_god_of_3dsmax
15-11-2007, 20:22

نمی دونستم ............ایولللللللللللللل ........... داره کم کم خوشم میاد :31:

TT-Graphic
15-11-2007, 20:24
اگه با Vray Frame Buffer رندر بگیرید میتونید رنگ و اکسپوژر و کرو و کنتراست و بدون رفتن تو فوتوشاپ و سه سوته تغییر بدید و کیفیت رندرتونو توپ توپش کنید .

برای این کار از دکمه های پایین سمت چپ این پنجره میتونید استفاده کنید !!!

TT-Graphic
15-11-2007, 20:27
بازم اگر با Frame Buffer رندر میکنید اولین دکمه بالا سمت راست رو علامت بزنید و ماوس و ببرید هر قسمتی از تصویر که دوست دارید رندر شه و حالشو ببرید !! Track Mouse While Rendering

TT-Graphic
15-11-2007, 20:28
batch render :

ایول آقا اینو نمیدونستم !!

the_god_of_3dsmax
15-11-2007, 20:29
مشکل وی ری :
یه نکته می گم شاید بدردتون بخوره (راجع به وی ری )....بیشتر وقتی که رنگ تو کاروتون مهم نیست
مثلا اگه روی یه مدل کار می کنین که رندرینگش قراره خیلی طول بکشه ... مثلا می تونین برای رنگ زمین از رنگ های تیره تر استفاده کنین ..... یا هر چیز روشن دیگه رو تیره بزارین ..... تو سرعت رندرینگ فوق العاده تاثیر داره

the_god_of_3dsmax
15-11-2007, 20:34
tanxxxxxx

ایول آقا اینو نمیدونستم !!
خواهش:10:

TT-Graphic
15-11-2007, 20:35
گزینه Edit Named Selection Set به این درد میخوره که شما گروپ های مختلفی بسازید مثل Leyer . با این تفاوت که هر آبجکتی میتونه توی 100 تا گروپ باشه .

این روش تو کارایی مثل معماری خیلی خیلی بدرد میخوره . مثلا یه بار بر اساس متریال گروپ میکنی ، یه بار دیوارارو مثلا ، یه بار کل حیاطو ، یه بار فقط درختارو ، درختا رو بر اساس جایگاه و نوعشو ن و هزار تا گروپ دیگه ...

the_god_of_3dsmax
15-11-2007, 20:38

دمت...فقط این Edit Named Selection Set کجاست؟؟

TT-Graphic
15-11-2007, 20:41
مشکل وی ری :

ایول . درسته . این به بانس برمیگرده . این بانس که اسپلش یادم رفته همون بازتاب خودمونه .

هرچی شی روشنتر باشه نور بیشتری رو منعکس کیکنه که محاسبه این انعکاس وقتگیره و با تیره تر شدن ،انعکاس کم میشه در نتیجه محاسبات سریعتر و رندر هم سریعتر میشه !!!

TT-Graphic
15-11-2007, 20:43
دمت...فقط این Edit Named Selection Set کجاست؟؟

سمت چپ Mirror و اون نوار خالی ، که البته بعد از ساختن گروپ اسم گروپ تو نوار میاد !!

the_god_of_3dsmax
15-11-2007, 21:14

مرسی جالب بود:31:

the_god_of_3dsmax
16-11-2007, 18:12
خوب . .......... اینم یکی دیگه
فهم بهتر از segment :
فکر کنم زیاد توضیح لازم نداشته باشه
از بروبکث حرفهای ترم خواهشمندیم چند تا از فوتاشون رو به بقیه یاد بدن ( امین خان منتظریم .......)

Carl
16-11-2007, 19:13
این آخریه رو من درست متوجه نشدم، یکم توضیح بیش‌تر؟

linkin_park
16-11-2007, 20:16
بچه ها یه خبر خوب ... منم میخوام نربز رو ببوسم بذارم کنار و بزنم تو کار مکس ... اول از همه این گیتار برقی مو تموم میکنم بعد میزنم تو کار مکس ...

اونجا مطمئنم از این نکات استفاده زیادی میشه ...

the_god_of_3dsmax
16-11-2007, 20:25
این آخریه رو من درست متوجه نشدم، یکم توضیح بیش‌تر؟

توضیح بیشتر: رسیدن به نتیجه مناسب تو meshsmooth (turbo smooth همیشه با تعداد زیاد سگمنت بدست نمی اد ........ همون تور که می بینین تو شکل جسم اولی از سمت راست با وجود اینکه سگمنت هاش از جسم وسطی خیلی کمتره ( اگه خوب دقت کنید کنار هر یال یه سگمنت کوچیک وجود داره ) ولی نتیجه مطلوب تری رو نسبت به اونی که تعداد سگمنت بیشتری داره می ده
این روش مثلا وقتهایی بدرد می خوره که مثلا قصد داریم یه text سه بعدی رو نرم کنیم
فکر کنم این عکس مفهوم تر باشه
...................
................
اگه کسی از مطلبی تو این تاپیک خوشش امد و به دردش خورد لطفا یه مطلبم خودش بزاره تا بی حساب شه :31:
فکر کنم این قانون خوبی باشه :31::10:

the_god_of_3dsmax
16-11-2007, 20:27
بچه ها یه خبر خوب ... منم میخوام نربز رو ببوسم بذارم کنار و بزنم تو کار مکس ... اول از همه این گیتار برقی مو تموم میکنم بعد میزنم تو کار مکس ...

اونجا مطمئنم از این نکات استفاده زیادی میشه ...

ای ول ............ فقط به کل نبوسش :31: ............ یه ذره ببوسش ..... چون من خودم به شخصه زیاداز nurb سر در نمی ارم ..... اگه دربارش راهنمایی هایی بکنی خیلی عایه :10:

TT-Graphic
25-11-2007, 13:01
یه چیز دیگه در مورد مکس

اگه خیلی از ابزار Arc Rotate Sub object برای چرخوندن صفحه استفاده میکنید میتونیدبجای زدن این دکمه ، whill ماوس رو فشار بدیدو همزمان Alt نگه دارید و تا دلتون میخاد صفحه رو بچرخونید .

hrgh2
28-11-2007, 19:47
یک نسبتا secret دیگه:
اگر شما جسمتون را با editable poly ویرایش میکنید ( برای افزایش دقت و جلوگیری از تداخل ) میتونید پالیگنهای اضافی را با دکمه hide selected در قسمت edit geometry نامرئی کنید.

hadi665
28-11-2007, 23:50
اگه یه موقع نمای perspectiv را نا خواسته تغییر دادید می تونید از کلید های ترکیبی shift+z برای برگردوندن حالت قبل استفاده کنید
.
با انتخاب آبجکت مورد نظر و زدن کلید های alt+x میتوانید آبجکت را در نمای view شیشه ای ببینید

the_god_of_3dsmax
30-11-2007, 18:50
.

ای ول این shift z رو نمی دونستم .......

hadi665
30-11-2007, 21:37
اگه یه موقع نمای پرسپکتیو را به حالت دلخواه در آوردید و حالا بخواهید این نما را به یه دوربین بدید چیکار میکنید ؟
لازم نیست که یه دوربین درست کنید و دوباره تنظیمش کنید ، فقط کافیه کلیدهای Ctrl +c را بزنید .
دوربینی ایجاد میشود که تنظیمات پرسپکتیو شما را دارد.

hrgh2
01-12-2007, 17:47
اون shift + z را من نمیدونستم اما ctrl + c را میدونستم
جالب بود

3d_parto
07-12-2007, 20:00
میخواستم ازتون تشکر کنم واقعا که این تاپیک حف نداره

the_god_of_3dsmax
07-12-2007, 20:10
میخواستم ازتون تشکر کنم واقعا که این تاپیک حف نداره

خواهش می کنیم (من و همه بچه هایی که مطلب گزاشتن ) رفیق :46:
اینجا قانونمون اینه که اگه از یه مطلب هم بین این مطالب خوشت اومد در عوض خودت یکی بزاری تا بی حساب شیم ...:10:

hrgh2
07-12-2007, 21:50
آقا یکم تاپیک خوابیده و ثابت شده کسی پست نمیده

hadi665
07-12-2007, 22:14
با زدن کلید های ctrl+x نمای کار را در 3dmax می توان fullscreen کرد
با انتخاب شی مورد نظر و زدن alt + x می توان آن شی را در نمای viewport شفاف کرد

3d_parto
07-12-2007, 22:22
خواهش می کنیم (من و همه بچه هایی که مطلب گزاشتن ) رفیق :46:
اینجا قانونمون اینه که اگه از یه مطلب هم بین این مطالب خوشت اومد در عوض خودت یکی بزاری تا بی حساب شیم ...:10:

چشم حتما نوکرت هم هستیم

linkin_park
07-12-2007, 22:53
آقا شرمنده من این مشکلو اینجا میگم ...

این عکسو ببینید :

ببینید من اینجا میخوام از یکی از edge های تفنگ به edge روبرویی یه خط برای Cut بکشم تا تیکه بشه ... اما میخوام این خط صاف بره و عمود بشه به edge روبروییش اگه خودم بخوام بزنم با دست کج میشه خط ... والا من تو Rhino برای این کار Shift رو میگرفتم خیلی راحت عمود میکرد اما مکس رو نمیدونم ...

شرمنده سوالم بچه گانه بود !

hadi665
07-12-2007, 23:12
آقا شرمنده من این مشکلو اینجا میگم ...

این عکسو ببینید :

ببینید من اینجا میخوام از یکی از edge های تفنگ به edge روبرویی یه خط برای Cut بکشم تا تیکه بشه ... اما میخوام این خط صاف بره و عمود بشه به edge روبروییش اگه خودم بخوام بزنم با دست کج میشه خط ... والا من تو Rhino برای این کار Shift رو میگرفتم خیلی راحت عمود میکرد اما مکس رو نمیدونم ...

شرمنده سوالم بچه گانه بود !

اگه داری با edittable poly کار میکنی
که میکنی
مطابق تصویر اون دوخط سبزو انتخاب کن

بعد برو باتوم شکل زیر را بزن

و مقداره slide کم یا زیاد کن تا مطلوب بشه
همین

the_god_of_3dsmax
08-12-2007, 13:18
linkin من راهی رو که هادی گفت درست نفهمیدم ولی راهی رو که بلدم می گم
بعد از این که کات کردی خط ایجاد شده رو انتخاب کن و با سه دکمه x y z که تو تصویری که گزاشته بودی هم دیده میشه قائمش کن
راستی nightstar665 کیه شیطون

Carl
09-12-2007, 17:11
یه ترفند دیگه از مکس:

می‌تونید با زدن ترکیب Shift+I پنجره Spacing Tool رو ببینید. اما کاری رو که می‌تونید باهاش بکنید با یه مثال می‌گم:

فرض کنید می‌خواید یه تسبیح درست کنید، اول نخش رو با Line می‌کشید و بعد یه Sphere به عنوان یکی از دونه‌های تسبیح.

حالا در حالی که کره در انتخابه، Shift+I رو می‌زنید و حالا روی Pick Path (چون الان مکس ندارم، اسم دقیقش رو نمی دونم) کلیک کرده و خط رو انتخاب می‌کنید.

باقی تنظیمات با خودتون :46:

hrgh2
09-12-2007, 17:47
خوب برای این کار شما به زیر گروه polygons برید و این polygon ی را که روش میخواهید cut کنید انتخاب کنید
بعد توی نمای top برید و با استفاده از ابزار quick slice روی مکان مورد نظرتون کلیک کنید تا خطی راست رسم بشه حالا با تکون دادن موس میتونید این edge را اونجور که میخواهید عمود کنید

hrgh2
09-12-2007, 17:49
یا میتونید دو edge کناری را انتخاب کنید و با ابزار connect ( البته با کلیک روی مربع کناری این دکمه) تعداد segment ها و فاصله اونها را از هم را با پارامترهای موجود تنظیم کنید

hrgh2
09-12-2007, 17:53
یه راه دیگه هم اینه که شما edge را کج بکشید اما بعد vertex های اون edge را انتخاب کنید و به قسمت
edit geometry برید و با استفاده از دکمه های روبه روی make planer ( یعنی یکی از دکمه های x یا y یا z )
vert ها را صاف کنید

linkin_park
09-12-2007, 18:45
hrgh2 جان این راه آخر از همه بهتر بود ... اما قبول کنید مکس تو این قسمت اصلا خوب کار نکرده !
حداقل میتونس مثل راینو یه دکمه رو میذاشت که وقتی میگرفتیش عمود کنه به Edge روبرو ...

hrgh2
09-12-2007, 19:56
خوب رفیق شاید از داخل snaps یک همچین چیزی باشه باید یکم کار کنم ببینم هست یا نه
اینا هم قابل شما را نداشتند

interior_design
12-12-2007, 11:23
سلام احتمالا برایتان پیش آمده است که text یا object ی را میخواستید bend کنید و برای مثال چون آن را در viewport top ایجاد کرده بودید نتوانستید حتی با تغییر محور ها خم مورد نظر را بدست آورید . هیچ مشکلی نیست , هرگاه در هنگام bend کردن به خم مورد نظر نرسیدید عدد Direction تان را در ابزار Bend روی 90 قرار دهید سپس با تغییر محور ها 100% خم مورد احتیاج تان را بدست خواهید آورد .

interior_design
12-12-2007, 11:24
شاید به این مشکل بر خورده باشید که با انتقال فایل مکس از سیستمی به سیستم دیگر و یا رایت اون بر روی سی دی , هنگام باز کردن فایلتون تمامی متریال ها از بین رفته اند .

این روش save کردن فایل شما را با تمام متریالهایش به صورت یک فایل zip ذخیره می کند و شما میتوانید آن را در هر کامپیوتری اجرا نمائید .
از منوی فایل > گزینه archive > مجددا archive > سپس save با پسوند zip
این کار ساده را شاید خیلی از شما دوستان بدانید ولی حتما عزیزانی هستند که برای جابجایی فایلهایشان با این مشکل مواجه هستند .

hrgh2
12-12-2007, 17:14
جالب بود سجاد ولی یکم از اون نکات ظریف را هم بگی بد نیست ( اینا را من میدونستم چیزهای ساده ای هستند )

the_god_of_3dsmax
13-12-2007, 01:24
امین جون مادرت بیا این و یه کاریش بکن بگیر تو دست خودت خسته شدم از بس پست اول رو ویرایش کردم
یه تاپیک استیکی خودت بزن مطالب اینجا رو اونجا کپی کن ......بقیه کاراش هم دست خودت

Aminzikzak
13-12-2007, 01:54
امین جون مادرت بیا این و یه کاریش بکن بگیر تو دست خودت خسته شدم از بس پست اول رو ویرایش کردم
یه تاپیک استیکی خودت بزن مطالب اینجا رو اونجا کپی کن ......بقیه کاراش هم دست خودت

چیکار ننم داری، مگه خودت ... :دی

اندکی صبر سحر نزدیک است ...
قراره یه ساماندهی کلی بشه ...

the_god_of_3dsmax
13-12-2007, 16:31
چیکار ننم داری، مگه خودت ... :دی

اندکی صبر سحر نزدیک است ...
قراره یه ساماندهی کلی بشه ...

بابا تو هم که همش می گی قراره قراره .....بابا دندونامون رنگ موهامون شد :31:

ninja573
13-12-2007, 23:14
من یه سوال دارم.
Material Editor برای یکی از پروژه های من پر شده.
چطوری می تونم متریال های بیشتری داشته باشم؟

hadi665
14-12-2007, 11:21
من یه سوال دارم.
Material Editor برای یکی از پروژه های من پر شده.
چطوری می تونم متریال های بیشتری داشته باشم؟

چند روش وجود داره نینجا جان
اولی اینه که مدلای دیگتو یه جای دیگه متریال بدی و بعد اونا رو مرج کنی
بدی اینه که یکی ایز متریال های خودتو با درک کردن روی دیگری بکشی و اسمشو عوض کنی و بعد این متریال کاملا جدید میشه
اگه گنگ توضیح دادم بگو بهتر بگم

ninja573
14-12-2007, 20:02
ممنون. اولیش به فکر خودم رسید ولی دومیش رو نمی دونستم.
خیلی ممنون.

mamal2003
08-01-2009, 23:42
مرسی استفاده کردیم :8: