PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سرطان تيروئيدTalabkar
14-11-2007, 01:05
سلام خدمت همه
ميخواستم ببينم در حال حاضر براي سرطان تيروئيد راهي هست كه طرف خوب بشه؟
دوست من متاسفانه دچار اين نوع سرطان شده و دختر و 18 سالس
خوب ميشه با عمل و اين حرفا؟
مرسي

S.A.R.A
14-11-2007, 22:36
این بخشی از یه مقاله راجع به تیروئید که براتون گلچین کردم . امیدوارم براتون مفید باشه :


غده تیروئید یکی از غدد درون ریز بدن است یعنی موادی به نام هورمون ترشحمی کند که از طریق جریان خون به همه بافت های بدن منتقل می شود. این غدهیک سری از فعالیت ها را در کلیه بافت ها اعمال می کند. غده تیروئید ۱۰ تا ۱۵ گرم وزن دارد که در جلوی گردن قرار گرفته، دو هورمون به نام هایتیروکسین و تری یدوتیرونین ترشح می کند. این غده وقتی شروع به هورمون سازیمی کند در سوخت و ساز و فعالیت های بدن نقش مهمی ایفا می کند مثلا برایتکامل مغز در دوران جنینی غده تیروئید ضروری است. پس از تولد نیز فعالیتاین غده ضرورت دارد و هر نوع اختلال در کارکرد آن می تواند تمام بدن راتحت تأثیر قرار دهد. در رابطه با نقش غده تیروئید در بدن و اختلالات آن بادکترعلیرضا استقامتی، فوق تخصص غدد و متابولیسم مصاحبه ای انجام داده ایمکه از نظرتان می گذردبا توجه به نقش اساسی غده تیروئید، کم کاری و یا پرکاری آن چه علایمی را در بدن ایجاد می کنند?
کم کاری و پرکاری تیروئید می تواند در تمام اعضای بدن ایجاد علامتبکند و تقریبا هیچ عضوی نیست که در نتیجه این دو اختلال تحت تأثیر قرارنگیرد. از همان ابتدای جنینی اگر غده تیروئید تشکیل نشود جنین دچار کمکاری تیروئید و مشکلات عصبی می شود. نکته اساسی این است که کم کاریتیروئید ممکن است در ابتدا کاملا بدون علامت باشد و بیمار اصلا نسبت به آناطلاعی نداشته باشد. کم کاری تیروئید وقتی پیشرفت می کند در اعضای مختلفبدن خود را نشان می دهد که این علامت ها گاهی غیراختصاصی اند. مثلاًٍ ضعفو بی حالی و خستگی ممکن است در خیلی از افراد دیده شود. در افراد افسرده وکم خون هم می توان این علایم را دید که در اینجا آزمایش خون می تواند وجودکم کاری تیروئید را تایید کند.
همراه با پیشرفت این اختلال چه علایمی در فرد مبتلا ایجاد می شود؟وقتی کم کاری تیروئید سیر رو به پیشرفت پیدا می کند پوست خشک می شود،ناخن ها و موها شکننده می شوند، ایجاد پف در صورت، کندی حرکات و خستگی،افزایش وزن، کاهش حرکت دستگاه گوارش وایجاد یبوست، خستگی های بی دلیل،مشکلات قلبی و عروقی، فشار خون بالا، کندی ضربان قلب، اشکال در عاداتماهانه در خانم ها و... از علایم پیشرونده این بیماری هستند و درحالت شدیدهم فرد توان باردارشدن را از دست می دهد که این همراه با گرفتگی عضلات وایجاد ورم در بدن، جمع شدن مایع در احشاء بدن ازجمله گوش و ایجاد دردعضلانی است. در کم کاری به طور کلی همه حرکات بدن به صورت کند و کمتر ازحد معمول صورت می گیرد.البته کم کاری تیروئید بر حسب سن شروع علائم مختلفیرا دارد. اگر در دوره جنینی اتفاق بیفتد، کودک دچار حالت کرتینیسم که یکحالت بسیار پیش رونده کم کاری است می شود بعد از تولد نیز اگر این اختلالتشخیص داده نشود تکامل و رشد مغزی و قدی کودک دچار مشکل می شود، کودک باتاخیر دندان درمی آورد، می نشیند و راه می افتد. به همین دلیل پزشکانمتخصص کودکان و نوزادان باید به این موضوع توجه داشته باشند و کم کاری رااز ابتدا تشخیص بدهند. همینطور اگر کم کاری تیروئید در دوران مدرسه اتفاقبیفتد مشکلات یادگیری و افت تحصیلی در کودک به وجود می آید. نکته اساسیاینجاست که ممکن است اولین علامت کم کاری تیروئید در فرد کم خونی باشد ویا خانمی به دلیل مشکلات عادت ماهانه که در نتیجه کم کاری تیروئید استاشتباها به متخصص زنان مراجعه کند و یا به دلیل مشکلات اعصاب نزد متخصصاعصاب برود. که با آزمایش تیروئید کم کاری تیروئید در آن تأیید می شود.
پرکاری غده تیروئید چه عوارضی را در فرد به دنبال دارد؟پرکاری تیروئید درست در مقابل کم کاری تیروئید قرار می گیرد یعنی درآنجا که حرکات بدن حالت آرام و کند دارد، در حالت پرکاری متابولیسم بدنسیر تندی را به خود می گیرد، تغییرات خلق و خو و واکنش های عصبی در فرد بهوجود می آید، فرد بی دلیل گریه می کند، بی دلیل پرخاشگر می شود، پوست گرمو مرطوب می شود، ناخن ها از وسط می شکنند، مو نرم می شود و می ریزد، تپشقلب، فشار خون بالا، مشکلات گوارشی و حرکات سریع دستگاه گوارش، اختلال درعادات ماهانه خانم ها، ضعف عضلات،افزایش اشتها و لاغری بیش از حد همگی ازعوارض پرکاری غده تیروئید هستند. البته لاغری در نتیجه پرکاری تیروئید رانباید با هر لاغری دیگری اشتباه کرد. خیلی از افراد لاغر سالمند ولیلاغرشدن همراه با افزایش اشتها یکی از علایم پرکاری غده تیروئید است. تاثیرات پرکاری تیروئید روی چشم نیز دیده می شوند، حدقه چشم ممکن است حالتبیرون زدگی داشته باشد، پلک باز می شود، در اطراف چشم تورم ایجاد می شود،غدد اشکی برجسته می شوند، قرنیه ملتهب می شود و دو بینی ایجاد می شود.
البته پرکاری تیروئید هم دارای علایم اختصاصی است مثلاً اضطراب، تپشقلب و عصبی بودن با پرکاری تیروئید اشتباه می شود که آزمایش خون رابطهاینها با تیروئید را تعیین می کند. البته این آزمایش ها باید در آزمایشگاههای معتبر و با تفسیر مناسب انجام شوند چون ممکن است بسیاری از بیماری هاو داروهای دیگر روی آزمایش تاثیر بگذارند و مقدار آن را بالا و پایینببرند درحالی که فرد اصلا دچار بیماری نیست. یکی از نکات شایع در اینزمینه بحث قرص های ضدبارداری در خانم ها است. سطح هورمون های تیروئید خانمهایی که این قرص ها را مصرف می کنند در آزمایش خون بالاست درحالی که اینبه معنای پرکاری غده تیروئید نیست. برای این افراد باید آزمایش های خاصخودشان را تجویز کرد.التهاب ها و سرطان های غده تیروئید چه مشکلاتی را درفرد مبتلا به وجود می آورند.التهاب های تیروئید به دلایل مختلف به وجود میآیند و شیوع چندانی هم ندارند. این التهاب ها در سه نوع حاد، تحت حاد ومزمن طبقه بندی می شوند. التهاب های حاد به دنبال عفونت های میکروبی بهوجود می آیند و خیلی شایع نیستند. معمولا شخص دچار یک ورم همراه با درد درجلوی گردن می شود. در التهاب تحت حاد که نسبت به التهاب حاد شایعتر است،تیروئید بزرگ و دردناک می شود. این التهاب همراه با علایم سرماخوردگی استو درد گردن به گوش نیز منتقل می شود. برای همین در تشخیص آن نباید باسرماخوردگی اشتباه شود چون بیماری اصلا عفونی نیست. فرم مزمن التهاب کهبسیار شایع است به نام بیماری هاشیموتو شناخته می شود. یکی از دلایل گواتریا کم کاری تیروئید نیز همین التهاب است که اخیرا نیز علاوه بر جوامع غربیدر کشور ما شیوع بیشتری پیدا کرده است. تومورها و سرطان های تیروئید نیزممکن است خوش خیم یا بدخیم باشند. تظاهر این تومورها به شکل گره تیروئیداست. این گره برای پزشک قابل لمس است و ابعادش از خیلی کوچک تا خیلی بزرگمتغیرند. بدخیمی یا خوش خیمی این گره باید با آزمایش ها و روش های ارزیابیمشخص شود. گره های تیروئید قابل لمس در ۴ تا ۵ درصد افراد جامعه دیده میشوند. البته بسیاری از افراد از وجود این گره ها بی خبرند.
چند درصد این تومورها قابل درمان هستند؟خوشبختانه اغلب سرطان های تیروئید سیر بدخیم ندارند و با جراحی قابلدرمان هستند و شخص سال های سال بدون ایجاد مشکلی می تواند همراه با بیماریزندگی طولانی داشته باشد.درمورد بیماری گواتر و رابطه آن با فعالیت طبیعیغده تیروئید توضیح دهید.به طور کلی به بزرگی غده تیروئید گواتر می گوییم. ازنظر شکل گواتر می تواند به طور یکنواخت بزرگ شود و یا اینکه قسمتی ازغده تیروئید می تواند به طور غیریکنواخت بیشتر از قسمت های دیگر بزرگ شودو اصطلاحا گواتر منتشرشده غیریکنواخت یا گرهی ایجاد بکند.
ازنظر کارکرد گروهی از گواترها با فعالیت طبیعی غده تیروئید همراههستند که به آن ها گواترهای ساده می گوییم. گواترهای ساده شایع ترین نوعگواترها هستند. در اینجا این سوال ممکن است پیش بیاید که اگر فعالیت غدهتیروئید طبیعی است پس چرا ما به آن بیماری می گوییم؟ علتش این است که اینغده باید با اندازه طبیعی خودش فعالیت کند. بزرگی تیروئید صرفا بیماریتلقی می شود حتی اگر کارکرد طبیعی داشته باشد. در گواتر ساده هم وضع بههمین گونه است.هرکدام از این اختلالات دارای چه روش های درمانی هستند.درگواتر ساده اگر بزرگ و حجیم نباشد قرص های لووتیروکسین برای درمان استفادهمی شوند. ولی اغلب گواترها بزرگ بوده و دارای یک یا چند گره هستند. در اینمواقع اگر شخص به درمان کوتاه مدت جواب نداد پزشک او را هرچند ماه یکبارمعاینه می کند. اگر سیر بیماری او رو به پیشرفت نبود، همین تحت نظربودنبیمار کفایت می کند ولی اگر اندازه تیروئید بزرگ باشد و بر روی نای و مریفشار وارد کند از روش جراحی برای درمان آن استفاده می شود. گواترهای کمکار نیز بر حسب اینکه کم کاری در خودتیروئید باشد و یا در غده هیپوفیزباشد، درمان می شود. در کم کاری ناشی از غده تیروئید استفاده از هورمونتیروئید برای درمان مناسب است و در کم کاری ناشی از غده هیپوفیز درمان هایدیگری ضرورت پیدا می کند. پرکاری تیروئید هم بر حسب علتش درمان هایمتفاوتی دارد و اگر شخص به درمان دارویی و طبی پاسخ نداد دو روش درمانیجایگزین برای آن وجود دارد: استفاده از ید و رادیواکتیو و جراحی.در موردگره های خوش خیم هم تحت نظربودن بیمار کفایت می کند و تومورهای بدخیم همبا جراحی و درآوردن کامل غده تیروئید همراه با پیگیری های منظم چند ماهیکبار درمان می شوند. التهاب ها نیز با داروهای ضدالتهاب درمان می شوندمگر التهاب مزمن که برای درمان آن از خود هورمون تیروئید استفاده می شود. همچنین التهاب حاد با آنتی بیوتیک درمان می شود.

منبع : روزنامه آفتاب

S.A.R.A
14-11-2007, 22:41
این هم یک مقاله دیگه که فکر می کنم مفیدتر باشه :


تعریف : کانسر تیروئید بعلت سلولهای بدخیم در غده تیروئید ایجاد می شود .
رشد بدخیم در غده تیروئید را سرطان ( کانسر ) تیروئید می گویند که به آن تومور تیروئید نیز گفته می شود .
علل و عوامل خطر ساز :
کانسر تیروئید در هر سن و جنس می تواند رخ دهد . افرادی که تحت پرتودرمانی ( درمان با اشعه ) در ناحیه گردن قرار گرفته اند در معرض خطر بیشتری هستند .
درمان با اشعه در دهه ۱۹۵۰ به طور معمول در کودکان برای درمان غده تیموس بزرگ . آدنوئید ( لوزه سوم ) و لوزه های بزرگ و بعضی اختلالات پوستی مثل آکنه و عفونت های قارچی سر بکار میرفت .
افرادی که در کودکی اشعه دریافت کرده اند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان تیروئید هستند ( البته امروزه دیگر برای درمان بیماریهای فوق هیچگاه از پرتوتابی به ناحیه سر و گردن استفاده نمی شود .
پرتو تابی به ناحیه گردن در بزرگسالی خطر سرطان تیروئید را مقدار بسیار کمی زیاد می کند .
عامل خطر دیگر ، مثبت بودن سابقه فامیلی سرطان تیروئید است .
تشعشعات حاصل از سلاح های اتمی نیز از عوامل ایجاد سرطان تیروئید به شمار می روند .
سرطان تیروئید انواع مختلفی دارد :
سرطان پایپلری تیروئید که شایعترین نوع سرطان تیروئید می باشد و بیشتر در خانمها و کودکان دیده می شود.
این سرطان دیرمتاستاز می دهد ( پخش شدن سلولهای بدخیم در بدن ) و نسبت به دیگر انواع سرطان تیروئید کمتر بدخیم است .
سرطان فولیکولار تیروئید که ۲۰ تا ۳۰ درصد انواع سرطان تیروئید را تشکیل می دهد و خطر متاساز و عود بیشتری دارد .
در سرطان مدولری سلولهای غیرتیروئیدی موجود در غده تیروئید دچار تغییرات بدخیمی می شوند و در بعضی از خانواده ها تمایل خانوادگی ( به لحاظ ژنتیکی ) برای ابتلا به این نوع سرطان وجود دارد .
حدود ۲۰٪ سرطان های مدولاری تیروئید از به ارث بردن ژنهای بد ایجاد می شود .
سرطان آناپلاستیک تیروئید بدخیم ترین نوع سرطان در غده تیروئید است . خوشبختانه این سرطان نادراست اما به سرعت متاساز می دهد ، به درمان با یُد رادیواکتیو پاسخ نمی دهد .
پیشگیری :
در حال حاضر هیچ راه پیشگیری وجود ندارد . پرهیز از تابیدن اشعه X به ناحیه گردن مگر در مواقع ضرور ی الزامی است . کسانیکه سابقه پرتوتابی به ناحیه گردن دارند می باید جهت شناسایی و تشخیص و درمان زودهنگام اقدام کنند .
علائم و نشانه ها :
بزرگی تیروئید یا ندول در غده تیروئید
خشونت صدا یا تغییرات صدا
سرفه و یا سرفه همراه خون
بلع مشکل
معاینه بالینی می تواند وجود توده در تیروئید یا ندول های تیروئید را شناسایی کند همچنین غدد لنفاوی گردن در معاینه بالینی بررسی می شود . سرطان های تیروئید با تهاجم به غدد لنفاوی می توانند باعث بزرگی آنها بشوند .
آزمایش هایی که برای شناسایی سرطان تیروئید انجام می شوند :
نمونه برداری ( بیوپسی ) از تیروئید که به تشخیص سلول های سرطانی و نوع آنها کمک می کند .
سونوگرافی از تیروئید که به شناسایی توده ها در تیروئید کمک می کند .
اسکن تیروئید که به بررسی ندول های تیروئید و فعالیت سلولی در ندول ها کمک می کند .
لارنگوسکوپی که در صورت بوجود آمدن تغییرات صوتی به بررسی و مشاهده طناب های صوتی کمک می کند .
اندازه گیری کلسی تونین سرم در موارد مشکوک به سرطان مدولاری تیروئید و تیروگلوبولین در موارد سرطان پایپلری و فولیکولار که سطوح آنها افزایش می یابد . سرطان های تیروئید ممکن است باعث تغییراتی در هورمونهای تیروئیدی T3 , T4 ,tsh بشوند .
آیا سرطان تیروئید قابل پیشگیری است
بیشتر مردمی که دچار سرطان تیروئید می شوند هیچ عامل خطری ندارند . لذا پیشگیری در بیشتر موارد امکان پذیر نیست .
بعضی از پزشکان اعتقاد دارند پرتوهای اشعه X که در کودکی به ناحیه گردن تابیده شده ممکن است باعث سرطان تیروئید شود ، به همین خاطر بهتر است که در کودکان تا حدامکان از اشعه X مگر در موارد ضروری استفاده نشود.
با توجه به در دسترس بودن تست های ژنتیکی برای شناسایی سرطان مدولری تیروئید ( یکی از انواع سرطان تیروئید ) ، بیشتر موارد خانوادگی سرطان مدولری قابل شناسایی و پیشگیری است . وقتی که یکی از افراد خانواده دچار سرطان مدولری شد بقیه افراد آن خانواده می بایست مورد بررسی قرار گیرند .
اگر یکی از افراد خانواده شما دچار سرطان تیروئید از نوع مدولاری است شما باید در اولین فرصت به پزشک متخصص غدد مراجعه کرده و جهت بررسی ژنتیکی مورد آزمایش قرار گیرید . اگر آزمایش ژنتیکی شما مثبت باشد . ( مستعد به تغییرات بدخیم در تیروئید باشید ) حتی اگر شما هیچ علامت بالینی نداشته باشید ، می باید تحت عمل جراحی تیروئید قرار گیرید .
چرا که عمل جراحی تیروئید تنها راه پیشگیری از این نوع سرطان در آینده است .
بعد از عمل جراحی ، شما تحت درمان با هورمون های تیروئیدی به صورت قرص قرار خواهید گرفت .

منبع : سایت رسمی دکتر حسین میرزایی

ALIAK28
20-11-2007, 21:08
با تشکر از S.a.r.aعزیز..به طور خلاصه :
در کل بستگی به مرحله اش داره ..
ولی اگر زود بهش برسن اکثر مواقع خوب میشن...حداقل مشکل شدیدی نخواهند داشت.

h2006
04-01-2008, 22:10
سلام دوست عزیز به نظر من حتما باید به پزشک هومیوپات مراجعه کنه!

هر چه زودتر بهتر!

ممنون!

farhadd.k
15-09-2012, 21:46
سلام خواهش میکنم کسی اگه میدونه جوابمو بده حالم اصلن خوب نیست،مامانم سرطان تیرویید داره یک دفه چند ساله پیش عمل کرده بود، حالا بعد از چند سال بهش گفتن که سرطان داره مرداد عمل کرد یه عمل هم 29 مهر داره، دکترا هم گفتن خیلی دیر شده، میخوام بدون راهی واسه بهبودیش هست، اگه میشه زود جوابشو بگین، خواهش میکنم.:'(

begotten
16-09-2012, 14:15
سلام خواهش میکنم کسی اگه میدونه جوابمو بده حالم اصلن خوب نیست،مامانم سرطان تیرویید داره یک دفه چند ساله پیش عمل کرده بود، حالا بعد از چند سال بهش گفتن که سرطان داره مرداد عمل کرد یه عمل هم 29 مهر داره، دکترا هم گفتن خیلی دیر شده، میخوام بدون راهی واسه بهبودیش هست، اگه میشه زود جوابشو بگین، خواهش میکنم.:'(

من این سایت رو دیدم البته اصلا تاییدش نمی کنم و نمی دونم مفیده یا نه ولی ادعا می کنه که سرطان رو درمان می کنه.
اینم ادرسش: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

begotten
16-09-2012, 14:19
راستی می تونید برای درمان به خارج از کشور برید یا نه؟ چون اون جا جایی رو می شناسم که سرطان رو درمان می کنند.