PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سریال حلقه سبز

Sam Fisher 11
09-11-2007, 19:14
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

حلقه سبز حاتمی کیا

آفتاب(6 آبان 86): حاتمی کیا:((با ساخت سريال‌هاي تلويزيوني مي‌توان با كساني‌كه به سينما دسترسي ندارند و از فرصت كافي براي رفتن به سينما برخوردار نيستند، نيز ارتباط برقرار كرد.))

ابراهيم حاتمي‌كيا پس از ساخت مجموعه تلويزيوني «‌خاك سرخ» در سال 1380، پس از 5 سال ساخت سريالي ديگر با نام «حلقه سبز» را تجربه كرد. به گفته وي، اين سريال براي ارتباط با طيف گسترده مخاطبان رسانه‌ي ملي ساخته شده است.

«حلقه سبز» كه دومين مجموعه‌ تلويزيوني حاتمي‌كيا محسوب مي‌شود، بنا بر تاكيد خود اين كارگردان «هيچ ربطي به جنگ ندارد» و از حال و هوايي كاملاً متفاوت با ديگر كارهاي اين كارگردان برخوردار است.

حاتمی‌کیا معتقد است تعداد مخاطبان تلويزيون نسبت به سينما خيلي بيشتر است، وی وجه آرماني اين مساله را براي خود ارزشمند دانسته است.
((با ساخت سريال‌هاي تلويزيوني مي‌توان با كساني‌كه به سينما دسترسي ندارند و از فرصت كافي براي رفتن به سينما برخوردار نيستند، نيز ارتباط برقرار كرد.)) اين جمله را كارگردان «حلقه سبز» بيان كرده و در عين حال در پاسخ به اين پرسش كه آيا توجه به قشر جوان را براي سريالي كه در شبكه سه سيما ساخته مي‌شود، رعايت كرده، گفته است: تا كنون اصلاً به اين مساله فكر نكرده بودم.
بازيگران اصلي «حلقه سبز» كه سه نقش محوري آن را بازي مي‌كنند،حميد فرخ‌نژاد، سيما تيرانداز و محمد حاتمي هستند كه تماشاگر در قسمت اول تنها شاهد بازي دو تن از آنان بوده است.
حميد فرخ‌نژاد كه در فيلم‌هاي ديگري از ابراهيم حاتمي‌كيا به نام‌هاي ارتفاع پست و به رنگ ارغوان، نيز حضور داشته است، در حلقه سبز با چهره‌يي كاملاً متفاوت مقابل دوربين رفته است، وی براي سومين بار در كاري از ابراهيم حاتمي‌كيا حاضر شد تا موفقيت‌هاي قبلي‌اش را تكرار كند.
او در «حلقه سبز» به قول سيما تيرانداز «مردي قد بلند، چهارشانه و كچل» است كه بر خلاف تصور برخی افراد به هيچ‌وجه خوش تيپ نيست! فرخ‌نژاد در «حلقه سبز» نقش روحي را بازي مي‌كند كه با گريم و حركاتي كاملاً عجيب، پالتويي بلند و طوسي به تن دارد و تنها توسط برخي افراد ديده مي‌شود.
سيما تيرانداز در «حلقه سبز» نقش «گلي»، دانشجوي پزشكي را بازي مي‌كند كه در همين قسمت اول نشان داده شده كه با مشكلات بسياري در زندگي شخصي خود مواجه است؛ او تنها كسي است كه تا كنون توانسته فرخ‌نژاد يا همان روح سرگردان را ببيند.
«آقاي حاتمي كيا به بازي و بازيگر اهميت بسياري مي‌دهند.» اين جمله را تيرانداز گفته و بازي در پروژه‌اي به كارگرداني ابراهيم حاتمي‌كيا را از آرزوهاي خود برشمرده است.
تيرانداز 9 ماه همكاري مداوم با سريال «حلقه سبز» داشته و دقت و وسواسي كه ابراهيم حاتمي‌كيا در كارهايش به خرج مي‌دهد نيز بر سختي كارش افزوده است.

حاتمی کیا هم‌چنين گفته است: «حلقه سبز» به لحاظ بودجه با مشكلي مواجه نشد و مانند تمام پروژه‌هاي تلويزيوني روند ساختش طي شد.از طرفي، اين سريال جزء پروژه‌هاي خيلي سنگين سازمان صداو سيما نيست كه به دليل كمبود بودجه متوقف شود و پروژه‌اي عادي محسوب مي‌شود.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

آخرين پلان «حلقه سبز» حاتمي‌كيا ششم مرداد ماه سال گذشته در حضور رييس سازمان صدا و سيما، مدير شبكه سه سيما كه جمعي از خبرنگاران شبكه‌هاي تلويزيوني و خبرگزاري‌ها را نيز ناظر مي‌ديدند، تصويربرداري‌ شد. عوامل سريال «‌حلقه سبز» كه مجموعاً در سه بيمارستان تصويربرداري داشته‌اند، در نهايت مركز قلب تهران را براي صحنه‌هاي اتاق عمل و انتهايي انتخاب كردند؛ چرا كه به گفته‌ي ابراهيم حاتمي‌كيا اين مركز از كامل‌ترين تجهيزات در سطح تهران برخوردار است.
رييس صداوسيما در اين روز ابراز اميدواري كرد كه با ساخت «حلقه سبز» فضاي بهتري براي پيوند قلب در ايران فراهم شود و اين فرهنگ در ميان مردم كشورمان جا بيفتد. وي هم‌چنين پيش‌بيني كرد ساخته حاتمي‌كيا در زمره‌ي كارهاي پرمخاطب قرار گيرد.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])(برای دیدن عکس در اندازه وقعی روی آنها بکیلیکید)

وي هم‌چنين معتقد است: در «حلقه سبز» نگاهي جديد به مساله حيات و زندگي پس از مرگ به تصوير كشيده مي‌شود و اين مجموعه از دريچه‌اي جديد به مبحث ايثار و از خود گذشتگي مي‌پردازند.

Inter
09-11-2007, 21:31
با تشکر از حسین جون که زحمت ایجاد تاپیک اختصاصی این سریال رو کشید.:11:
راستی یه گاف از این سریال، امشب که داشتم تکرار قسمت سوم رو می دیدم(و تو پخش قبلی متوجهش نشده بودم) پیدا کردم:

اون جایی که حسن گلاب(همون روحه با بازی فرخ نژاد) مو در میاره و و خانوم دکتره میگه تو بزرگ شدی ، خانم دکتر با لباس پرستاری سوار ماشینش می شه و از بیمارستان خارج می شه.:31:

Amin
11-11-2007, 17:57
سلام
ممنون به خاطر تاپیک
فعلا که سریال بسیار خوب پیش رفته
امیدوارم همینجوری ادامه داشته باشه

یه تیکه تو تریلر سریال نشون میده ... فرخ نژاد داد میزنه : خیلی باحالیییییی خداااااااااا ... خیلی لذت میبرم ازش
یه تیکه هم تو قسمت اول یا دوم بود فرخ نژاد میگه : خدایا شکرت دمتم گرم !

نکته جالب در مورد حرکات فرخ نژاد این بوده که تا به حال
علاوه بر قیافه و گریم در مورد حرکات و حرف زدنش هم 3 مرحله مختلف رو اجرا کرده

Nikolas_95
11-11-2007, 21:23
سلام

sam fisher عزیز ، بابت زدن تاپیک تشکر :11::10:

به نظر یه کم ریتم فیلم یه جاهایی کند میاد،اما خب شاید مربوط به سبک فیلم باشه

مفهومش هم هنوز خیلی مشخص نیست و بیننده رو دنبال خودش میکشونه

بله این نکته خیلی مهمی هست،نمی دونیم مراحل دیگری رو هم بازی خواهد کرد یا نه(که احتمالا خواهد داشت)

هنر هنرپیشه همچین مواقعی نمایان میشود

البته هنرپیشه نقش زن این فیلم(ببخشید اسمش رو یادم رفته) هم خوب بازی میکنه،هرچند بیشترین هنرپیشه ای که توی این مجموعه تا کنون دیدیم،همین دو نفر بودن که خوب هم بازی کردن

RezaTayebiJ
12-11-2007, 00:14
سلام.
من فقط قسمت اول سریال رو دیدم و آنچه که دبدم رو نپسندیدم!
بنظرم دیالوگ ها خیلی وا رفته بودن. تفکرات حاتمی کیا کم کم دارن قدیمی می شن و بوی تکرار ازشون می یاد.
هرچند که در مقایسه با دیگر کارهای تلویریون ، قطعا در سطح بسیار بالاتریست.

Sam Fisher 11
12-11-2007, 00:29
سلام

sam fisher عزیز ، بابت زدن تاپیک تشکر :11::10:

به نظر یه کم ریتم فیلم یه جاهایی کند میاد،اما خب شاید مربوط به سبک فیلم باشه

مفهومش هم هنوز خیلی مشخص نیست و بیننده رو دنبال خودش میکشونه

بله این نکته خیلی مهمی هست،نمی دونیم مراحل دیگری رو هم بازی خواهد کرد یا نه(که احتمالا خواهد داشت)

هنر هنرپیشه همچین مواقعی نمایان میشود

البته هنرپیشه نقش زن این فیلم(ببخشید اسمش رو یادم رفته) هم خوب بازی میکنه،هرچند بیشترین هنرپیشه ای که توی این مجموعه تا کنون دیدیم،همین دو نفر بودن که خوب هم بازی کردن
سلام جانم خوبی ...
سیما تیرانداز منظورته ! آره بازیش خیلی روونه و داره با حمید یکی از بهترین زوج های سینمایی رو به نمایش میذاره.
بعد از مدتها دوباره برگشته و به نظرم ابرام انتخاب مناسبی کرده چون خیلی پر انرژی نشون میده و می خواد جبران غیبتش رو بکنه.

دیالوگ ها فیلم مثل اکثر کارهای ابرام دوسداشتنی و جذاب نوشته شدن که کار خودش هم هست.

افتخار میکنم که حمید یکی از بهترین بازیگرهای خطه بازیگرخیز خوزستانه ! :31:

یه تیکه تو تریلر سریال نشون میده ... فرخ نژاد داد میزنه : خیلی باحالیییییی خداااااااااا ... خیلی لذت میبرم ازش
یه تیکه هم تو قسمت اول یا دوم بود فرخ نژاد میگه : خدایا شکرت دمتم گرم !

نکته جالب در مورد حرکات فرخ نژاد این بوده که تا به حال
من که هر چی این صحنه رو میبینم سیر نمیشم. یه عکس هم یه جا دیدم که حتمی کیا تو همون صحنه خم شده بود زیر حمید .

اون تیکه هم که تو اتاق عمل کادر پزشکی رو مسخره میکرد خیلی باحال بید :27:

Nikolas_95
12-11-2007, 01:04
فهيم: «حلقه سبز» استانداردهاي تلويزيوني را رعايت كرده است

خبرگزاري فارس: محمدتقي فهيم گفت: سريال حلقه سبز استانداردهاي سريال‌سازي تلويزيوني را در خود رعايت كرده است.

«محمدتقي فهيم» در گفتگو با خبرنگار سينمايي فارس در مورد سريال جديد «ابراهيم حاتمي‌كيا» گفت: مسائل فني مثل نحوه قاب‌بندي‌ها يا جزييات تكنيكي تلويزيوني به خوبي در اين سريال رعايت شده و پيچش‌هاي موضوعي داستان نيز به خوبي در سريال لحاظ شده است ولي شخصيت‌ها به كندي و بسيار دير معرفي مي‌شوند و به نظر مي‌رسد داستان به علت ضعف خود، كشش لازم را براي جذاب كردن شخصيت‌ها ندارد.
فهيم افزود: از نظر تمهيدات و تروكاژهاي سينمايي فيلم بسيار كهنه است. اگر اين فيلم چند سال پيش ساخته مي‌شد شايد اين تمهيدات به نظر جذاب مي‌رسيد ولي در حال حاضر تروكاژهاي فيلم بسيار قديمي و كهنه به نظر مي‌آيد، همچنين به دليل نزديكي به ماه رمضان و وجود تم‌هاي ماورايي در سريال‌هاي اين ماه، موضوع «حلقه سبز» هم تحت‌الشعاع آن قرار گرفته و تماشاگران استقبال خوبي از آن نمي‌كنند.
فهيم افزود: از نظر تصويري و بصري مي‌توان «حلقه سبز» را كارخوبي دانست اما متأسفانه كهنگي موضوع و قديمي‌بودن ترفندهاي بصري لطمه زيادي به كار زده است. در هر حال بايد منتظر ماند تا ساير قسمت‌هاي سريال را ديد و در مورد آن اظهارنظر كرد.

Nikolas_95
12-11-2007, 01:06
فراستي: «حلقه سبز» انتظارها را از «حاتمي‌كيا» برآورده نمي‌كند

خبرگزاري فارس: مسعود فراستي منتقد سينما از كارگرداني ضعيف مجموعه تلويزيوني «حلقه سبز» توسط «ابراهيم حاتمي‌كيا» انتقاد كرد.

اين منتقد در گفتگو با خبرنگار سينمايي فارس در مورد سريال «حلقه سبز» گفت: متاسفم كه «حلقه سبز» در سراشيبي سقوط قرار دارد.
وي افزود: البته اين سراشيبي مدتها است كه آغاز شده و در برخي آثار «حاتمي كيا» نمود داشته است.
فراستي اظهار داشت: در «حلقه سبز» نيز هم در زمينه اجرا و هم در زمينه تفكر اين قضيه ديده مي‌شود و متاسفانه انتظارها را از «ابراهيم حاتمي‌كيا» برآورده نمي‌كند.
وي مدعي شد: سريال « حلقه سبز» از پائين‌ترين سطح ممكن سريال‌هاي تلويزيوني نيز عقب‌تر است و نوعي رياكاري در آن به چشم مي‌خورد.
«مسعود فراستي» كه از ديرباز جزو طرفداران سينماي «حاتمي‌كيا» بوده است، از ارائه توضيحات بيشتر درباره نظر خود، خودداري كرد.

Sam Fisher 11
12-11-2007, 23:02

خبرگزاري فارس: مسعود فراستي منتقد سينما از كارگرداني ضعيف مجموعه تلويزيوني «حلقه سبز» توسط «ابراهيم حاتمي‌كيا» انتقاد كرد.

اين منتقد در گفتگو با خبرنگار سينمايي فارس در مورد سريال «حلقه سبز» گفت: متاسفم كه «حلقه سبز» در سراشيبي سقوط قرار دارد.
وي افزود: البته اين سراشيبي مدتها است كه آغاز شده و در برخي آثار «حاتمي كيا» نمود داشته است.
فراستي اظهار داشت: در «حلقه سبز» نيز هم در زمينه اجرا و هم در زمينه تفكر اين قضيه ديده مي‌شود و متاسفانه انتظارها را از «ابراهيم حاتمي‌كيا» برآورده نمي‌كند.
وي مدعي شد: سريال « حلقه سبز» از پائين‌ترين سطح ممكن سريال‌هاي تلويزيوني نيز عقب‌تر است و نوعي رياكاري در آن به چشم مي‌خورد.
«مسعود فراستي» كه از ديرباز جزو طرفداران سينماي «حاتمي‌كيا» بوده است، از ارائه توضيحات بيشتر درباره نظر خود، خودداري كرد.
این بابای سه نقطه کیه که برداشتی نقدش رو گذاشتی ! :13: اصلا این بابا یه عکس با دوربین 35 میلیمتری داره که اینجوری ... میزنه ؟
حاتمی کیا تو سینما کم دشمن نداره اینم یکیشه . دیدین تو برنامه نود طرف میاد میگه آقای x از دوستان بنده هستن و من ارادت خاصی نسبت به ایشون دارم ولی ... میبیندتش به فوش !

این بهتره بره بغل تینیجرا بشینه بی صدا فریاد کن نگاه کنه که لیاقتش همونه !

RezaTayebiJ
13-11-2007, 03:15
این بابای سه نقطه کیه که برداشتی نقدش رو گذاشتی ! :13: اصلا این بابا یه عکس با دوربین 35 میلیمتری داره که اینجوری ... میزنه ؟
حاتمی کیا تو سینما کم دشمن نداره اینم یکیشه . دیدین تو برنامه نود طرف میاد میگه آقای x از دوستان بنده هستن و من ارادت خاصی نسبت به ایشون دارم ولی ... میبیندتش به فوش !

این بهتره بره بغل تینیجرا بشینه بی صدا فریاد کن نگاه کنه که لیاقتش همونه !

من که دشمنش نیستم هم با منتقدکاملا موافقم. حاتمی کیا بعد از ارتفاع پست کارهاش افت شدیدی کردن و یکی از دیگری ضعیف ترن.
من یکی به حلقه ی سبز خیلی امید داشتم. اما بعد از دیدن قسمت اولش تمام امیدهام به باد رفت :41: . چقدر بد و ابتدایی بود. دیالوگ ها رو انگار یه بچه ی ۱۰ ساله نوشته بود. اون پلیسه که با خانوم دکتره بحث می کرد کاراکترش از بنیه مشکل داشت و ... .
البته حلقه ی سبز از بقیه ی سریال های پخش شده از صدا و سیما بهتره... خدا رو شکر که اهل تلویزیون نگاه کردن نیستم که مجبور باشم بین سریال های بد و بدتر ، یکی رو انتخاب کنم.

e_mohsen83
13-11-2007, 08:33
فیلم واقعا زیبای است من که خیلی دوستش دارم
چه بازی می کنی این فرخ ادم حال می کند

Sam Fisher 11
13-11-2007, 11:01
من که دشمنش نیستم هم با منتقدکاملا موافقم. حاتمی کیا بعد از ارتفاع پست کارهاش افت شدیدی کردن و یکی از دیگری ضعیف ترن.
من یکی به حلقه ی سبز خیلی امید داشتم. اما بعد از دیدن قسمت اولش تمام امیدهام به باد رفت :41: . چقدر بد و ابتدایی بود. دیالوگ ها رو انگار یه بچه ی ۱۰ ساله نوشته بود. اون پلیسه که با خانوم دکتره بحث می کرد کاراکترش از بنیه مشکل داشت و ... .
البته حلقه ی سبز از بقیه ی سریال های پخش شده از صدا و سیما بهتره... خدا رو شکر که اهل تلویزیون نگاه کردن نیستم که مجبور باشم بین سریال های بد و بدتر ، یکی رو انتخاب کنم.
هنرمند باید دستش باز باشه ولی وقتی بعضی ها میان " به رنگ ارغوان " رو تا ابد بن میکنن چه انتظاری از طرف میشه داشت. فکر کن یه تابلو نقاشی یا یه موزیک ساخته باشی که به نظر خودت معرکس ولی نتونی به کسی نشونش بدی آیا انگیزه ای برات میمونه که کارهای بهتری بسازی ؟

من فیلم به رنگ ارغوان رو ندیدم ولی فیلم نامه اش رو تقریبا میدونم و چند سکانسشم دیدم. میتونست به یکی از بهترین کارای ابرام بدل بشه اما افسوس که یه عده آدم ... شعورشون به این چیزا قد نمیده . لیاقت این سینما گلزار است و بس ! خدا رو شکر با سیاست های جدید ارشاد سینمای ما داره از هند هم سطحی تر میشه !

نمی خواستم جواب بدم ولی وقتی دوباره پست دادی لازم دیدم یکم روشنت کنم.

در ضمن با وجود همه این بداخلاقی ها * تونست خودش رو جمع کنه و این سریال رو که خیلی هم وقتش رو گرفت رو تموم کنه امیدوارم تا آخر به همین زیبایی باشه !
* کپی رایت محمد باقر قالیباف

kiuna
13-11-2007, 11:20
هنرمند باید دستش باز باشه ولی وقتی بعضی ها میان " به رنگ ارغوان " رو تا ابد بن میکنن چه انتظاری از طرف میشه داشت. فکر کن یه تابلو نقاشی یا یه موزیک ساخته باشی که به نظر خودت معرکس ولی نتونی به کسی نشونش بدی آیا انگیزه ای برات میمونه که کارهای بهتری بسازی ؟

100 درصد موافقم
اون چندتا سکانسش رو چطوری دیدی؟:42:

RezaTayebiJ
13-11-2007, 16:02

من فیلم به رنگ ارغوان رو ندیدم ولی فیلم نامه اش رو تقریبا میدونم و چند سکانسشم دیدم. میتونست به یکی از بهترین کارای ابرام بدل بشه اما افسوس که یه عده آدم ... شعورشون به این چیزا قد نمیده . لیاقت این سینما گلزار است و بس ! خدا رو شکر با سیاست های جدید ارشاد سینمای ما داره از هند هم سطحی تر میشه !

نمی خواستم جواب بدم ولی وقتی دوباره پست دادی لازم دیدم یکم روشنت کنم.

در ضمن با وجود همه این بداخلاقی ها * تونست خودش رو جمع کنه و این سریال رو که خیلی هم وقتش رو گرفت رو تموم کنه امیدوارم تا آخر به همین زیبایی باشه !
* کپی رایت محمد باقر قالیباف

گلزار که اصلا جزو بنی بشر محسوب نمی شه.
اما سطح شما هم مثل اینکه همین سریال حلقه ی سبزه :46: ....
وقتی به یه نفر به دید قدیسه نگاه کنی نتیجش اینجور ستایش های الکی پلکی می شه.... علیرغم همه ی این حرف ها آشتی ! :11:

Asalbanoo
14-11-2007, 08:09
از من خواستند یادداشتی درباره سریال «حلقه سبز» بنویسم، در ابتدا بگویم این اولین تجربه من در زمینه بازیگردانی و انتخاب بازیگران بوده و برای من، منی که در تئاتر آموخته ام هر آنچه بایستی بیاموزم و آموزانده ام هر آنچه دانسته ام و می توانستم بیاموزم، توفیقی بود. افتخار این همکاری را در وهله اول مدیون دوستی ام با «حجت ذیجودی» دستیار اول و برنامه ریز آقای «حاتمی کیا» می دانم و پس از آن اعتمادی بود که حاتمی کیا به من کرد.
حضورم در این پروژه با تلخی ها و شیرینی هایی همراه است که نه گمانم تا آخرین نفس هایم بتوانم از آنها جدا شوم.

بیماری و مرگ مادرم که دلبسته اش، عاشقش، مریدش و مجنونش بودم در این سریال به وقوع پیوست و این درست زمانی بود که مراحل کار پیش تولید را از سر گذرانده بودیم و من نیاز به تمرکز داشتم و تا آنجایی پیش رفت که در نیمه های کار ۲۳ بهمن ماه ۸۴ از پروژه کنار رفتم و در ۲۵ بهمن ماه مادرم را از دست دادم و این موضوع چیزی از حلاوت کار با ابراهیم حاتمی کیا نمی کاهد، کسی که از او بسیار آموختم، کسی که عاشق کارش است، کارش جدی ترین چیزی است که می شناسد و عاشقانه و پرشور و حسی با آن برخورد می کند، هر آنچه می اندیشد و حس می کند در صورتش می نشیند. پس دوستی با حاتمی کیا و میزان موفقیت خود را به راحتی می توانی از چهره اش بفهمی. در کارش سیاست ندارد، عاشق است. محافظه کار نیست، جسور است و فرصت برای خلاقیت، ابتکار و نوآوری در کار او فراهم است، هیچ کلیشه یی را بر نمی تابد و از قالب ها فرار می کند، سیال خود را به دقایق می سپارد و از زوایای مختلف به یک پدیده نگاه می کند، همچون منشوری از دریچه دوربین جهان پیرامونش را می نگرد و دیگر مرحله آزمون حس است، آنچه بر دلش می تابد و انعکاس می یابد. از زوایای مختلف «هم» پدیده را می بیند و «هم» به تاثیرات پدیده توجه می کند، دنبال کشفی عاشقانه و شهودی عارفانه است.ظاهر و باطنش همان است که می بینی و مخفی کردن ندارد. او خودش را عریان می کند و قضاوت همگان حتی کارگران صحنه هم برایش مهم هستند، آنها هم باید شخصیت ارائه شده توسط بازیگر را باور کنند، «ابراهیم» به دقت به آنها گوش می دهد و اگر نظرشان درست بود از آنها استفاده می کند، از همه مهمتر به خلاقیت، بداهه پردازی و برداشت بازیگر در تمرینات به صورت جدی و اساسی معتقد است. تمرینات تکمیل کننده و در اساس تعیین کننده متن نهایی و دکوپاژ اصلی است. پس از آخرین تمرینات است که دکوپاژ در اختیار همه افراد گروه قرار می گیرد.

تغییرات نهایی صورت گرفته و آنچه که باید خلق شود مشخص است.
«ابراهیم» فرد صریح اللهجه یی است که نمی توانی دوستش نداشته باشی، حتی اگر موافقش نباشی، استفاده او از بازیگران تئاتر دافعه و جاذبه یی شورانگیز در میان مان ایجاد کرد، او به شدت موافق بود بازیگران از تئاتری ها انتخاب شوند، به همین دلیل بارها بر ترک موتورش نشستم و با هم راهی سالن های تئاتر شدیم تا بازیگرانی را به او معرفی کنم و همین شد که اکثر قریب به اتفاق بازیگران «حلقه سبز» تئاتری هستند، این می تواند موجب مباهات تلویزیون باشد و تماشاگران بر خود ببالند که چنین توفیقی یافتند که شاهد بازی هایی باشند که کمتر «اقبال» چنین فرصتی را برای آنها فراهم می سازد. بازیگران این مجموعه حتی آنهایی که نقش های کوچک را بازی می کنند پشتوانه یی به نام تئاتر دارند. پس می توان ادعا کرد که تئاتر سرمایه یی گرانقدر، پشتوانه یی عظیم و معدنی گرانبها برای سینما و تلویزیون است. جادوی بازی و سحر هر نقش آفرینی زمانی خود را نشان می دهد که از پشتوانه عظیم بهره گیرد، که خوشبختانه در این سریال و به خواست شخص «ابراهیم حاتمی کیا» این فرضیه به وقوع پیوست که «تئاتر ما در تلویزیون و سینماست.»

در این سریال بسیاری از چهره ها اگرچه خوراک های تبلیغی خوبی نبودند و نام های آشنا، چشم های رنگی، بینی های عمل کرده و زلف های پریشان ندارند و به زعم بسیاری «چهره» نیستند اما «نابازیگر» هم نیستند. همگی بازیگرند و گواه این حرفم سالن های تئاتر است که شاهد تمرینات طاقت فرسای این دوستان بوده است.
من افتخار همکاری با حاتمی کیا را داشته ام زیرا او این مقوله را می فهمید و بر انجامش مصر بود و کرشمه یی، خم ابرویی، شکن زلفی و افسون و ملاحتی نمی توانست او را از خواسته اش جدا کند.
کوچک ترین جزء برایش بزرگ ترین بود و در جزئیات «بزرگی» می کرد.

مریضی مادرم روز به روز حادتر می شد و من تمرکزم کمتر، ولی بزرگ منشی «ابراهیم عاشق» مانع ابراز درونیاتش می شد، چه بسا تولید را با مشکل مواجه می ساخت اما (حاشا و کلا) خمی به ابروی نازنینش ننشست. شش ماه کار از ما همگی یک خانواده ساخته بود که یکدیگر را «فهم» می کردیم. «وجودمان با یکدیگر بود» نه اینکه مکانیکی به یکدیگر عادت کرده باشیم. سیروس عبدلی با دیسک کمر چندین ساعت پشت دوربین می نشست، تمرین می کرد و لحظه به لحظه احساس مسوولیتش بیشتر می شد. اصغر آبگون «بکر بودن»، نشاط و عدم مهارت کافی برخی از بازیگران را در ارتباط با کار با میکروفن تحمل می کرد و درخشش چشم هایش را وقتی که اولین بخش از این سریال را مونتاژ شده، دید کاش همه مردم می دیدند.

این از آن صحنه هایی بود که هیچ وقت به تصویر درنیامد. بسیاری از صحنه های نادر در پشت صحنه خلق می شوند، لحظاتی که سرشار از شور و شوق و شیدایی، عشق و جذبه و سرمستی، شورانگیزی و هیجاننده، «دمی» است که رندان عالم بنده اش هستند، دیگر نمی توانند نه ساغری، نه پیمانه یی و نه حتی جامی درکشند، مست خلاقیتند، این خلاقیت چه در بازی باشد چه در لباس چه در گریم، چه در صدابرداری، چه در ثبت یک تصویر یا میزانسن زیبا، باید عاشق باشی تا قدر این لحظات را بدانی، دیگر تلخی ندارد همه چیزش شیرین است. حتی عصبانیت، اخم و تخم، بدقلقی، سرسختی یا حسادت، زیرا همه می خواهند کار خوب شود و در این میدان همه نسبت به یکدیگر پیشی گیرند. کار خوب همه چیزش رقابت است.

برخی می خواهند در ربودن گوی خوبی از یکدیگر پیشی گیرند و چه بسا نمی دانند مجموعه است که باید بدرخشد. درخشش یکی دو ستاره آسمان تیره و غم زده هنر این مرز و بوم را روشن نمی کند. همه ستارگان باید بدرخشند تا بتوانیم در این همه نور سرمست شویم و لحظه یی نگاه از این همه ستاره برنداریم، حتی ستارگان کوچک در ترکیبی هنرمندانه، زیبایی این همه درخشش را دو چندان می کنند. در دلربایی و کرشمه همه ستارگان است که آسمان هنر نورباران می شود. اگر یک یا دو ستاره روشن باشند و همه خاموش، نه طنازی هست و نه فریبایی، همه چیز ملامت آور خواهد بود.آنچه احساس را به ترنم وا می دارد چشمک زدن افسونگرانه ستاره یی در دوردست است. آنکه در جلوست دیده می شود چه بخواهد و چه نخواهد ولی چه کار باید کرد که ستاره دوردست «هم» به چشم آید و «هم» خوب دیده شود. این رمز و راز را ابراهیم حاتمی کیا می دانست.

می شود ساعت ها نوشت از خاطرات و اتفاقات و آموخته ها و... این سطور را در حیطه کار خود نوشتم آن هم مختصر مختصر و چه بسا بسیار چیزهای مهمی از قلم افتاده اند، لحظه لحظه خاطره است. انتقال تجربه، شکل گیری خلاقیت و... و سرانجام تولید هنر، امیدوارم فرصتی پیش بیاید تا نکاتی را که به آنها اشاره کردم، بتوانم بیشتر باز کنم.

شکرخدا گودرزی

روزنامه اعتماد

Sam Fisher 11
14-11-2007, 12:29
100 درصد موافقم
اون چندتا سکانسش رو چطوری دیدی؟:42:
داستانش از این قراره که پدر یه دختره تو گروه منافقینو ... ایناست و بعد می خواد بیاد ایران به دخترش سر یزنه. وزارت امنیت هم یکی رو مامور میکنه که به دختره نزدیک بشه و اطلاعاتی از باباهه بگیره. اما ... اما ناخداگاه میبینه که به دختره دل بسته حالا بین انجام ماموریتش که ممکنه عدم انجام اون به قیمت جونش تموم بشه و عشقش یکی رو انتحاب کنه.
یکی از اون نماهایی که من دیدم حمید فرخ نژاد بود که می خواست با اسلحه خفه کن دار یکی رو تو جنگل بکشه که واقعا زیبا کار شده بود.

Sam Fisher 11
03-12-2007, 03:40
سلام

تقریبا یک ماه از پخش سریال "حلقه سبز " به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا میگذرد . خوب انتظارها از این هنرمند توانای سینمای ایران بالاست اما همانطور که از قسمتهای ابتدایی سریال مشخص بود این سریال همانند اثر آخر حاتمی کیا (به نام پدر ) اشکالات فراوانی دارد . مهم ترین ایراد سریال حلقه سبز در فیلمنامه است که اتفاقا دستپخت خود حاتمی کیا است. یه قاعده ساده درباره سریال ها و نوشتن فیلمنامه برای این مدیوم وجود داره و اون هم اینه که باید سعی کنید در فیلمنامه اطلاعات رو قطره چکانی به تماشاگر بدید تا تماشاچی همیشه تو تعلیق باشه . متاسفانه در قسمت اول سریال حجم بسیار زیادی از اطلاعات به بیننده داده میشود و جالب اینکه در قسمتهای بعد داستان زیاد جلو نمی رود و در نقطه شروع در جا می زند . این می تونه به کمبود جزییات در فیلمنامه هم مربوط بشه . ایرادهای دیگری هم به این ساخته وارد هست که در یک فرصت مناسب بازگو خواهم کرد اما اگر بخواهیم نقاط قوت مجموعه رو بگیم باید ابتدا اشاره ای به بازی عالی و کم نقص "حمید فرخ نژاد " بازیگر با استعداد ایرانی اشاره کنیم که بار بسیاری از لحظات دراماتیک رو برعهده میگردد و با شیوه ی تکلمش ما را به شخصیت خودش نزدیک میکند . بر خلاف حمید فرخ نژاد ، سیما تیرانداز که بازیگر قابلی هم هست حضور چندان در خشانی ندارد . نکته دیگر که به نظرم بسیار عالیست موسیقی متن سریال است که کار استاد کارن همایونفر است . لذتی که از موزیک سریال می برم بی حد و حصر است بعد از سریال زیر تیغ و موزیک جادویی علیزاده این سریال نشان دهنده واقف شدن فیلمسازها به اهمیت موزیک در درام داستان است .

حاتمی کیا انسان قابل احترامی ست و با تمام این ایرادها اثرش از بسیاری از کارهای تلویزیون بهتر است .

سلام مهرداد جان...
میدونم این نظر شخصی شماست و قابل احترام ولی می خوام با دو موردش مخالفت کنم ;)

فیلمنامه: هنوز سریال به نیمه هم نرسیده(سریال 13 قسمتی است) و به نظرم هنوز خیلی زوده که بخوایم راجع به فیلمنامه صحبت کنیم . در ضمن یادمه قسمت اول خاک سرخ(اولین سریال حاتمی کیا که بشدت مورد توجه قرار گرفت) هم خیلی پر محتوا بود و میشه گفت شاید این سبک حاتمی کیا باشه .

بازی بازیگرها : حمید فرخ نژاد بازیگر با استعدادی است ولی بهترین بازیگرها هم نیار به بهترین کارگردان ها دارن تا از تمام ظزفیتشون در فیلم استفاده بشه. اگر نگاهی به بازیگر های غیر چهره و یا نابازیگرهای فیلم های حاتمی کیا بندازید به عینه میبینید که بازی های کامل روان و طبیعی دارند که با خود میگید عجب بازیگریست... ولی همین بازیگرها رو (تعدادی) در فیلم های دیگر ببینید ، بسیار پر اشتباه و بد بازی می کنند. نمونه های بسیارش در آزانس شیشه ای و ارتفاع پست وجود دارد. این رو گفتم تا به این نکته برسم که درصد زیادی از بازی بازیگرهای فیلم حاتمی کیا مدیون خود اوست و اوست که می داند از چه بازیگری در کجا و چگونه استفاده کند.

خیلی برام عجیبه که میگید بازی بد سیما تیرانداز !!!! سیما تیرانداز به نظر من تا به حال بازیی به این زیبایی و رئالی نداشته ! کاملا با دیگر بازیگرها هماهنگه و مخصوصا با حمید یکی از بهترین زوج های تلویزیونی رو به نمایش گذاشته !

یه نکته رو یادم رفت بگم و اون هم بازی زیبای غلام(برادر حسن) هست . شبیه همین نقش رو این بازیگر در آزانس شیشه ای بازی کرده. بازیگری است که خیلی خوب میدونه نقش یک معتاد رو باید چجوری بازی کرد.

isbn84
09-12-2007, 01:50

ت اما همانطور که از قسمتهای ابتدایی سریال مشخص بود این سریال همانند اثر آخر حاتمی کیا (به نام پدر ) اشکالات فراوانی دارد . مهم ترین ایراد سریال حلقه سبز در فیلمنامه است که اتفاقا دستپخت خود حاتمی کیا است. یه قاعده ساده درباره سریال ها و نوشتن فیلمنامه برای این مدیوم وجود داره و اون هم اینه که باید سعی کنید در فیلمنامه اطلاعات رو قطره چکانی به تماشاگر بدید تا تماشاچی همیشه تو تعلیق باشه . متاسفانه در قسمت اول سریال حجم بسیار زیادی از اطلاعات به بیننده داده میشود و جالب اینکه در قسمتهای بعد داستان زیاد جلو نمی رود و در نقطه شروع در جا می زند . این می تونه به کمبود جزییات در فیلمنامه هم مربوط بشه . ایرادهای دیگری هم به این ساخته وارد هست که در یک فرصت مناسب بازگو خواهم کردمن با این دوستانی که این بالا نوشتند بیشتر موافقم ..به نظر من حاتمی کیا تو سریال سازی موفق نیست.مضامین فیلماش خیلی خوبن ولی نمی تونه اونها رو خوب منتقل کنه... البته کاراش خیلی سانسور میشه ولی تو حوضه سیما فیلم سازای دیگری هم بودن که با همین شرایط کار کردن و کارهای قابل قبولی ارائه کردند مثلا کار اقای لطیفی صاحبدلان کار خوبی بود ریتم خودشو از دست نداد و دیالوگهای خوبی هم داشت . من خودم خیلی منتظر دیدن این سریال بودم ولی با دیدن این چند قسمت اولش خیلی نا امید شدم. نکته عجیب اینه که از لحاظ تکنیکی هم این سریال در حد کارهای حاتمی کیا نیست. همین چند وقت پیش ما سریال زیر تیغ رو دیدیم که که از لحاظ دکوپاژ عالی بود . البته من اول که این سریالو میدیدم به خودم میگفتم شاید دیدن سریالهای امریکایی باعث شده دیگه اینجور سریالا نتونه منو راضی کنه ولی بعد از چند تا نقدی که تو روزنامه ها خوندم فهمیدم که مشکل از من نیست .مثل اینکه یه عده دیگه هم نتونستن با سریال ارتباط برقرار کنند. نکته دیگه جلوه های بصری این سریاله که خیلی بد در اومده مثلا فرخ نژاد بالای برج به اون بلندی نشسته و موهاش هیچ حرکتی ندارند ولی وقتی تو ماشین نشسته موهاشو باد تکون میدن.. اجسامو نمی تونه لمس کنه ولی رو صندلی می تونه بشینه. . و کلا نورهای ماورایی خیلی مصنوعی در اومدند. من عاشق فیلم اژانس شیشه ای هستم و این فیلم یکی از بهترین فیلمهایی که تو عمرم دیدم ولی به نظر من حاتمی کیا تو این مدت خیلی فرق کرده .امیدوارم به زودی به روزای اوجش بر گرده.

hossein_dig
09-12-2007, 02:40
سلام
ببخشید مگه چقدر این فیلم جالبه که تاپیک هم زدین.
حال نویسنده کلی زور زده تونسته یه کار جدید بنویسه که متا فیزیک توش باشه خیلی هنر کرده؟
فیلم های خارجی 30 سال پیش از این کارا کردن بس نیست البته متا فبزیک تمومی نداره البته نه نوع ایرانیش که کسل کنندس. ولی تو فیلمای ایرانی کلی هنره !!!!.

نظر شخصی بود اساتید ناراحت نشن

mehdi30nema
09-12-2007, 08:47
من اصلا اين سريال رو نميبينم ولي با قسمتي كه ديروز نشون داد خيلي حال كردم ( همون قسمتي كه دختر بچه ميميره و قلبشو ميدن به يكي ديگه )

Asalbanoo
09-12-2007, 16:32
رویکرد اخیر روابط عمومی مجموعه تلویزیونی "حلقه سبز" در جوابیه دادن به منتقدان و معترضان بیش از هر چیز وارد شدن به یک بازی است که نمی‌تواند نتیجه را به نفع مجموعه رقم بزند.
به گزارش خبرنگار مهر، اعتراض گسترده به مضامین فیلم‌ها و مجموعه‌های پخش شده واکنشی تازه نیست و البته محدود به ایران و سینمای وطن هم نمی‌شود. اما وقتی اعتراض‌ها قدمی فراتر نهاده و به جزئیات، شخصیت‌پردازی، خاستگاه کاراکترها و ... بسط پیدا می‌کنند، می توان گفت به پدیده ای مخصوص به خود رسیده ایم.

این پدیده که هر از گاهی بنا به مضامین فیلم ها و مجموعه ها رخ می‌نماید، به نوعی همزمانی هم بازمی‌گردد. پخش مجموعه ماورایی "اغماء" در ماه رمضان به جهت مضمون ماورایی و عینی کردن حضور شیطان و همچنین نمایش برخی کارهای تخصصی پزشکی در اتاق عمل، مورد انتقاد جامعه پزشکان و البته پایگاههای دینی قرار گرفت.

انتقادها وقتی دامنه‌دار شد، نیاز به تحلیل و بررسی آسیب‌شناسانه را برای مسئولین تلویزیون ایجاد کرد و جلسات متعدد با حضور کارشناسان مسائل دینی درباره تعابیر دینی و نص صریح قرآن درباره حضور شیطان در میان مردم و چگونگی آن برگزار و از تلویزیون پخش شد. هر چند وجه انتقادهای پزشکی مطرح شده اینچنین مورد پاسخگویی روشن قرار نگرفت یا نیاز به آن احساس نشد و تنها برخی عوامل در گفتگوهای خود به برخی موارد برای روشن شدن شبهات اشاره کردند.

با تمام شدن ماه رمضان و پایان پخش مجموعه های مناسبتی، مجموعه پر سر و صدای ابراهیم حاتمی‌کیا روی آنتن شبکه سه رفت که هم به جهت حضور این فیلمساز و هم مضمون کار، به نوعی جنجال برانگیز بود. "حلقه سبز" با موضوع ماورایی ممانعت یک روح از اهداء اعضا بدن خود به بیماران و ترویج فرهنگ اهداء اعضاء ساخته و از تلویزیون پخش شد.

مجموعه بنا به دلایل کمی و کیفی از همان ابتدا نتوانست مخاطب خود را پیدا کند و همان تعدادی هم که قسمت اول را به دلیل پخش تیزرهای متعدد، مشاهده حمید فرخ نژاد در گریمی متفاوت و مهمتر از همه نام حاتمی‌کیا دیدند، از قسمت دوم دست از همراهی برداشتند.

این درست که "حلقه سبز" موضوعی حساس را دستمایه کار خود قرار داده و انتخاب قالب فانتزی برای دراماتیک کردن آن هم به این حساسیت افزوده، اما به نظر می‌آید نکته مهمتر در جذاب نشدن این قصه ماورایی است که نمی‌تواند مخاطب را به روابط فانتزی جذب کند و او را به همراهی وادارد. مسیری که به نظر می آید تنها نقاط احساسی آن مورد بزرگنمایی ناملموس قرار گرفته و حاصل هم دلزدگی مخاطب از این رابطه ناملموس و باورناپذیر است.

وجه فرعی‌تر استقبال نشدن از این مجموعه را می‌توان به زده شدن مخاطب از فضای بیمارستان، اتاق عمل و کارهای پزشکی، حضور نداشتن بازیگران آشنا و حرفه‌ای و البته حرکتی کند قصه بر مسیرهای قابل پیش بینی و تکراری نسبت داد. اینچنین است که "حلقه سبز" با وجود تبلیغات فراوان، سه بار پخش در هفته و هزاران حمایت دیگر نتوانسته محبوب خانواده ها شود.

اما اعتراض‌های این مجموعه در پی پس زدن مخاطب، وجهی است که بیشتر از خاص و حساس بودن موضوع محوری یعنی پدیده اهداء اعضا می‌آید و مجموعه بیشترین ضربه را از نوع نگاه به این پدیده و انعکاسی که از این موضوع در میان مخاطبان ایجاد کرد، پذیرفت.

در حالی که با تلاش متولیان امر پیوند، روند اهداء اعضا بدن پس از مرگ مغزی رشدی مناسبی داشته و برگزاری مراسم جشن نفس در سالروز تولد حضرت فاطمه (س) سبب شده بود رشدی بی‌سابقه در مشارکت‌های مردمی برای اهداء اعضا به وجود آید، از آغاز پخش مجموعه "حلقه سبز" این روند با افت قابل توجه رو به رو شده است. آمار پشیمانی از ثبت نام برای اهداء عضو که پیش از این به یک مورد در هر دو ماه هم نمی‌رسید، در این مدت به یازده نفر رسیده و کارشناسان معتقدند "حلقه سبز" در این سیر منفی تأثیرگذار بوده است.

اعتراض به پخش این مجموعه در مجلس شورای اسلامی، نظرات کارشناسی پزشکان درباره سیر پزشکی غلط و غیرواقعی در مجموعه، طرح خواسته‌هایی چون توقف پخش این مجموعه و پخش نکردن آن از شبکه‌های ماهواری و ... امواج منفی ایجاد شده نسبت به مجموعه را شدت بخشید تا جایی که عوامل پروژه را به جای یک راه حل منطقی و کمی حق دادن به معترضان و منتقدان به پاسخگویی واداشت.

واکنشی که به نظر می آید وارد شدن به یک بازی نگران‌کننده حداقل برای "حلقه سبز" است. به عنوان مثال مجموعه "مدار صفر درجه" با واکنش‌های مشابه و به نسبت گسترده‌تر در همان روزهای آغاز پخش مواجه شد که به علت نشانه رفتن اهداف سیاسی و دینی ایران حتی حساستر هم بود.

ولی حسن فتحی کارگردان هوشمند مجموعه از وارد شدن به بازی جوابیه و بیانیه صادر کردن پرهیز و تلاش کرد به این شیوه فضای مسموم اطراف مجموعه را آلوده‌تر نکند و اینچنین بود که "مدار صفر درجه" (البته به جهت ارزش‌های بالقوه خود که زیر سایه انتقادها پنهان مانده بود) در فضایی آرام دیده شد و توانست هم مخاطب را راضی و هم تیر منتقدان را بی‌اثر کند و عکس ادعای آنان را به اثبات برساند.

هر چند جوابیه مجموعه "حلقه سبز" از سوی روابط عمومی کار در سربرگ حک فیلم فرستاده شده، ولی این نکته قابل صرفنظر کردن نیست که همه خروجی‌های این کار پای کارگردان آن نوشته می‌شود. فیلمسازی که تا چندی پیش وارد این حیطه‌ها نمی‌شد و حتی انتقادهای مستقیم را هم با سکوت پاسخ می داد.

اما حاتمی کیا این روزها بازتابی دیگر دارد. چه به لحاظ کیفیت آثارش، چه به جهت نوع انعکاس خبری کارهایش و چه به جهت منش حرفه‌ای و شخصی که از او سراغ داریم. حاتمی‌کیایی که وقتی در جشنواره‌ای مورد تقدیر قرار گرفت به جای دو دقیقه فرصت که برای حرف زدن داشت، تنها نگاه کرد ... همه را نگاه کرد!

ر جوابیه ای که روابط عمومی مجموعه "حلقه سبز" ارائه کرده به سه نکته پرداخته شده که آموزشی نبودن این مجموعه برای پزشکان جوان، تحقیقات مکتوب و میدانی مجموعه در مورد پیوند اعضا از سال 81 و ایمان نداشتن عوامل این مجموعه به نصیحت کردن و نتیجه گیری های شعاری و تکراری را شامل می شود.

اینها نکاتی است که می تواند از مختصات تفکری مجموعه محسوب شده و به نوعی توضیح آن چیزی است که باید در روح اثر جاری باشد نه در بندهای یک جوابیه که لحنی موثر هم برای تأثیرگذاری بر مخاطب ندارد. به این دلیل که از انگشت گذاشته شده روی ناآشنایی معترضان و مخاطبان مجموعه با مقوله هنر آن هم به این دلیل که از حریف خود که ناآشنایی عوامل مجموعه با مسائل پزشکی و پیوند را مورد نقد قرار داده، به اصطلاح کم نیاورد و ...

وارد شدن به این بازی هم چیزی جز فرستادن مکرر توپ از این زمین به زمین دیگر و در نهایت مسموم کردن فضای اطراف مجموعه نمی‌تواند باشد. کاری که به نظر نمی‌آید در این مقطعی به نفع "حلقه سبز" تمام شود. کاش حاتمی‌کیا مانند همیشه سکوت می‌کرد، صبر پیشه می‌کرد و در یک کلام مانند گذشته خودش بود.

ناخوانده
09-12-2007, 21:27
سلام

مي گم اين جامعه پزشكي هم شورش رو درآورده ها! اگه قرار به ايراد گرفتن باشه به هر چيزي مي شه ايراد گرفت.

مثلا نوع استفاده از كامپيوتر رو توي سريال ها اگه نگاه كنين، پر از سوتي هاي ضايع هست،‌ حالا دم به دقيقه بايد مهنديسين كامپيوتر بيان و اطلاعيه بدن و شكايت كنن.

اين پزشك ها هم واقعا حرص آدم رو در مي آرن ها!!!! فكر مي كنن چه خبره حالا كه به همه ايراد مي گيرن!
:angry::13:

والسلام

Asalbanoo
09-12-2007, 21:39
سلام

مي گم اين جامعه پزشكي هم شورش رو درآورده ها! اگه قرار به ايراد گرفتن باشه به هر چيزي مي شه ايراد گرفت.

مثلا نوع استفاده از كامپيوتر رو توي سريال ها اگه نگاه كنين، پر از سوتي هاي ضايع هست،‌ حالا دم به دقيقه بايد مهنديسين كامپيوتر بيان و اطلاعيه بدن و شكايت كنن.

اين پزشك ها هم واقعا حرص آدم رو در مي آرن ها!!!! فكر مي كنن چه خبره حالا كه به همه ايراد مي گيرن!

والسلام

سلام
به نظر من هم شورشو در آوردن

البته نه فقط این قشر

کلا ایرادهای بنی اسرائیلی که برخی اقشار جامعه به فیلمها و سریال های تلویزیونی می گیرند.
نمونه اش همین سریال ماه رمضان،اغما بود.
که هم پزشکان ایراد گرفتند ..هم برخی گفتند چرا اسم شیطان..اسم یکی از پیامبران هست...و ایرادی که به میوه ممنوعه گرفتن که اینجوری به جوانها یاد می دیم حرمت بزرگترها را نگه ندارند و ....

مثلا همین جامعه پزشکان و پرستاران سر فیلم شوکران چه قشقرقی راه انداختن(یادمه همکارهای مادرم در بیمارستان طومار اعتراض امیز بلندی نوشته بودند به وزیر ارشاد وقت)

البته باید اینو هم در نظر گرفت تا حدودی حق دارند.به نظرم به خاطر فرهنگ سازی نادرست فیلمهای قبل از انقلاب هست.

به طور کلی که همیشه محیط بیمارستان از دید برخی محیط ناسالمی بوده و ان هم به خاطر روابط ازاد همکاران زن و مرد هست(منظورم روابط کاری است.)

حالا ما در فیلمهای قبل از انقلاب شاهد بودیم
هر خانومی که در کاباره کار می کرد یا....فروشی می کرد و شبها از منزل بیرون یم رفت
می گفت تو بیمارستان کار گرفتم

همین حرف که مرتبا هم تکرار می شد برای یک سری افراد و اقشار کوته بین کافی بود تا شغل مقدس پزشکی و پرستاری وجه بدی پیدا کند در نظرشان

البته الان دیگه انتظار چنین برخوردی نمی ره از پرستاران و پزشکان محترم..چون سطح فکری جامعه پیشرفت کرده و برخی افکار بیهوده دور انداخته شده....

کلا به نظرم این نوع اعتراض ها بی منطق هست.مگر اینکه افراد هر صنف شغلی اینقدر اعتبار و وجهه اجتماعی خودشون را متزلزل بدونند که فکر کنن با این نوع به تصویر کشیدن اعتبارشون از بین می رود.

مثلا در هنگام اکران فیلم دختری با کفشهای کتانی

که می شد گفت جرء اولین سری فیلمهایی است که تابو شکنی کرده و به معضل فرار دختران و داشتن روباط با جنس مخالف پرداخته است...

اون موقع قشر دانش اموز هم باید اعتراض می کردنند؟

(حالا امیدوارم نکرده باشند:31:)

مثلا موقع اکران فیلم

sise
09-12-2007, 22:05
یه عیبی که جامعه ما داره اینه که همه فکر میکنند که آدمهای با شخصیتهای منفی نمیتوانند در زمینه های کاری مختلف وجود داشته باشند واسه همین مرتبا هر گونه نا هنجاری اجتماعی به افراد قچاقچی و .... نسبت داده میشد تا مبادا صدای کسی در بیاید!!
مثلا اگه یه پرستار در سریال یا فیلمی نقش منفی داشته باشد چه ربطی به ذیگر پرستاران دارد؟!!!

leira
11-12-2007, 15:07
به نظر من حلقه ی سبز جزء معدود فیلمهایی است که ارزش نگاه کردن داره
جامعه ی ما هم همینطوره دیگه، همه فکر می کنند عالم دهر هستند و باید حتما در هر موردی نظر بدند اگه نظر ندند روزشون شب نمیشه .

hamkar1981
12-12-2007, 14:37
از يه ديد ديگه هم ميشه به اين قضايا نگاه كرد.
همه مي دونم برگشت مرگ مغزي تقريباً محاله(تعدادشون انگشت شماره تازه اونم اشتباه دكترا بوده در تشخيص)
شما خودتونو بزاريد جاي كسايي كه ميخوان اعضاي يكي از اطرافيان يا خانوادشونو اهدا كنند . به نظرتون با ديدن همين چند قسمت اين سريال ديگه اينكاررو مي كنند .(آخرشو يه جور ماست مالي مي كنند)
من خبر موصق دارم تو چند تا بيمارستان فرم اهدا عضو بعضي از خانوا ده ها برگردونده شده(به اصرار خود خانواده)
فكر نميكنيد دليلش اينطور فيلمها باشه
بابا جامعه ما هنوز كشش اين حرف ها رو نداره
مردم ما عاشق فيلم هنديند همه چيز خوب تموم بشه
به نظر من پخش اين فيلم تو اين وقت يه كم زود بود

ناخوانده
13-12-2007, 15:20
سلام

براي يك بار هم كه شده بياين عجول نباشيم و بذاريم سريال تا آخر پيش بره! واقعا اگه كسي با ديدن يه سريال اونهم تاره نه همش، بلكه 5 قسمت اولش به اين نتيجه برسه كه اهداي عضو كار غلطيه يا اينكه بره تلاش كنه رشوه بده، از همون اولش هم درست در اين مورد تصميم نگرفته! بابا به خدا عقل هم خوب چيزيه! من كه فكر مي كنم اينقدر سريال الكي پلكي ملت ديدن كه سطح توقع و نگاهشون رفته زير صفر. اگه قرار باشه يه سريال از اول تا آخر پيامش رو تكرار كنه و نتيجه گيري كنه كه ديگه سريال نمي شه. قصه بايد بالا و پايين داشته باشه و آدم رو از نظر فكري درگير كنه!!! اصلا اسم سريال روشه. در مورد اون كششي هم كه دوستمون گفتن جامعه نداره، موافقم اما براي ايجاد اين كشش بايد سطح سريال ها رو بالا برد كه مخاطب از اول همه قصه رو ندونه. و تنها راهش هم نشون دادن همين سريالهاست. اين حلقه معيوب بايد يه روزي شكسته بشه.

مثلا يه نكته ظريف كه تو اين سريال بود و انگار كسي بهش توجه نكرده اين بود كه وقتي كوروش سكته كرد و روحش اومد پيش حسن، برخلاف حسن كه لباسش خاكستري بود يه لباس كاملا سفيد تنش بود. يعني يه جورايي جنسش با حسن فرق داشت. خوب حالا اگه مخاطبها به اين نكته ها توجه نمي كنن، گناه كارگردان چيه. بابا مرديم بس كه سريال بي مزه و بي هدف و فاقد هر گونه ظرافت ديديم. يه نفر هم كه به شعور مخاطب احترام گذاشته، همه اين طور باهاش برخورد مي كنن.

قبول دارم كه حلقه سبز ريتم سريعي نداره،‌ اما هنوز هم اصرار دارم كه بشدت حرفه اي و متعهدانه ساخته شده. واقعا تو اين چند ساله چندتا سريال غير تاريخي ديدين كه ساختنش 5 سال طول بكشه؟ لااقل كارگردانش كم فروشي نكرده.

ضمنا به طور مستمر كارشناسان بهزيستي و وزارت بهداشت روي ساخت اين سريال نظارت داشتن، يعني دو تا وزير در اين دو دولت اخير به طور جداگانه كار و بررسي كردن و از اون رضايت داشتن. همين ديروز مطلبي از كارشناس پزشكي سريال توي روزنامه جام جم خوندم كه گفته بود از قسمت 8 و9 به بعد روند قصه عوض مي شه و مي گفت تا آخر سريال صبر كنين.

مزيت ديگه اين سريال اينه كه بر خلاف ساير سريال هاي تلويزيون كه بشدت به سمت هندي شدن پيش مي رن،‌ و آدم يه خانواده متوسط توي قصه شون نمي بينه، آدمهاش باور پذيرن. من يكي كه بعد از مدتها مي تونم با آدم هاي اين سريال همزاد پنداري كنم. علاوه براين مولفه هاي استفاده شده در اين سريال ايراني هستن، برخلاف فضاي بشدت غرب زده بيشتر سريالهاي ديگه

از نظر من هم اين سريال ضعف هايي داره، اما به نظرم نكات مثبتش خيلي پررنگ تر از مشكلاتش هستن. ضمن اين كه اصولا كسي ازش زياد ايراد فني نگرفته، من كه هر چي نقد ديدم در مورد مسائل پزشكي سريال بحث شده. .

والسلام

Actros
14-12-2007, 03:10
سلام

والسلام

دقیقا تایید میشه

از ین ایراد گرفتن های مسخره

Asalbanoo
18-12-2007, 13:19
حلقه بی‌روح

ابراهیم حاتمی کیا نامی آشنا برای اهل سینما و تمامی سینما دوستان ایرانی است. از نظر بسیاری از کارشناسان و اهل فن او با ساخت فیلم های خوش ساخت و ماندگاری همانند از کرخه تا راین، خاکستر سبز، آژانس شیشه ای، روبان قرمز و ارتفاع پست یکی از بهترین فیلمسازان گونه ی دفاع مقدس و سینمای اجتماعی پس از انقلاب است. چند سال پیش اولین مجموعه ی حاتمی کیا با نام "خاک سرخ" از تلویزیون پخش شد که با وجود استقبال نسبی بینندگان نتوانست نظر مساعد منتقدان سینمایی را به خود جلب کند. حال قریب به یک ماه است که دومین مجموعهٔ او با نام " حلقه ی سبز" در حال پخش از تلویزیون می باشد و در این مدت اظهار نظرهای ضد و نقیضی زیادی را برانگیخته است.
حلقه ی سبز در سکوت خبری و بی آنکه حتی عکسی از بازیگران و پشت صحنه ی آن در مطبوعات به چاپ برسد، مقابل دوربین رفت و همگان بی صبرانه منتظر شنیدن خبرهایی تازه از مراحل فیلمبرداری و فنی آن بودند تا اینکه سال گذشته ماجرای درگیری لفظی و فیزیکی یکی از بازیگران اصلی مجموعه با دستیار کارگردان سریال، برای مدتی خبر اول محافل سینمایی و غیر سینمایی شد و کار را به بیانیه ی تند و شدید الحن انجمن دستیاران کارگردان خانه ی سینما نیز کشاند. پس از فروکش کردن این جنجال موقت و با پایان فیلمبرداری مجموعه دیرتر از موعد مقرر، عکس هایی از حمید فرخ نژاد با گریمی متفاوت در اختیار خبرگزاری ها گذاشته شد که خبر از آن می داد او در نقش یک روح ظاهر شده است. حال دیگر عطش دوستداران آثار حاتمی کیا برای تماشای دومین مجموعه ی کارگردان محبوبشان به اوج خود رسید؛ ضمن اینکه در این میان آخرین فیلم حاتمی کیا، به نام پدر، بسیاری را مایوس و نا امید کرده بود. اما با پخش قسمت های ابتدایی مجموعه در ماه اخیر همه ی معادلات اشتباه از کار در آمد و همگان از فضای غریب و کاملا متفاوت آن با دیگر آثار سازنده اش مبهوت و متعجب شده اند. اینکه کارگردانی بخواهد مسیر فیلمسازی خود را تغییر دهد و توانایی هایش را در ژانرهای دیگر بیازماید، به نوبه ی خود کاری جسارت آمیز و قابل تقدیر است، ولی با گذشت پنج قسمت از این مجموعه به نظر می رسد تا به اینجا حاتمی کیا چیز زیادی در چنته نداشته است. گفته می شود ماجراهای حلقه ی سبز در هفت شبانه روز می گذرد و از این نظر بدعتی در عرصه ی فیلمنامه نویسی سریال های تلویزیونی به حساب می آید؛ اما طبق قواعد کلاسیک فیلمنامه نویسی، اگر قرار است زمان حجیم سریالی را به یک پروسه ی زمانی فشرده اختصاص بدهیم باید آن قدر در ترسیم صحیح جزییات داستانی و احوال و روابط کاراکترها انرژی و دقتی موشکافانه صرف کنیم تا منحنی حرکت فیلمنامه لحظه ای دچار افت محسوس نشود و جذابیت داستان نزد بیننده محفوظ بماند. متاسفانه تا به این جا در حلقه ی سبز چنین اتفاقی نیفتاده است. ترس کاراکتر گلی (سیما تیرانداز) از مواجهه با روح حسن (حمید فرخ نژاد) می توانست شروعی خوب و کوبنده برای یک مجموعه باشد، اما افراط و تاکید بیش از اندازه ی کارگردان / فیلمنامه نویس بر این موضوع قضیه را تا حد لوث شدن پیش برده است. همچنین در قسمت های دوم و سوم سریال این سوال برای بیننده پیش می آید که با وجود اینکه گلی فهمیده است تنها او قادر به رویت حسن است و می داند که این روح بی آزار نمی تواند به او آسیبی برساند، پس چرا کماکان از رویارویی با او در هراس است؟ یا اینکه چرا شخصیت گلی این قدر منفعل است؟
چرا با دیدن اصرار روح حسن ماندن در این دنیا، تلاشی از گلی برای جلوگیری از عمل پیوند قلب نمی بینیم؟ گویی او کاملا در برابر مقدرات تسلیم شده است. اگر چنین است پس چرا باید از تماشاگر توقع داشت تا با چنین شخصیت سردرگمی همذات پنداری کند؟ حتی در قسمت های بعد مخاطب از اصرار او برای پیوند قلب حسن به آن جوان بیمار (کوروش) کمی متعجب می شود و فراهم کردن انگیزه های مالی برای این شخصیت نیز نمی تواند دلیلی محکم جهت قانع کردن بیننده باشد.
با تماشای قسمت های ابتدایی حلقه ی سبز، به نظر می رسد مشکل مجموعه در این است که حاتمی کیای فیلمنامه نویس نتوانسته درام جذاب و نفس گیری از موضوع مهم و حیاتی پیوند قلب خلق کند و اصرار او برای بخشیدن بعدی ماورایی و معنوی به قضیه نیز به پیرنگ ضعیف داستانش کمک شایانی نکرده است و از لحاظ بصری هم می توان اذعان داشت حاتمی کیای کارگردان در جمع و جور کردن این مشکلات بارز داستانی موفق نبوده و این موضوع را می توان از دکوپاژها و میزانسن های نه چندان بدیع او و ریتم بیش از اندازه کند و درونی سکانس ها به خوبی دریابیم. تنها نکته ی قابل ملاحظه ی این مجموعه بازی قوی و فراتر از نقش سیما تیرانداز است که تا به این جا توانسته بار مجموعه را به دوش بکشد. حمید فرخ نژاد هم در ترسیم کاراکتر حسن بد کار نکرده است و طنز همیشه جاری در بازی اش بعد خاصی به پرسوناژش داده است.
ده سال پیش کیانوش عیاری فیلم ماندگار و کم نقص "بودن یا نبودن" را درباره ی عمل پیوند قلب ساخت که هر چه از زمان ساخت آن می گذرد ارزش های نهفته اش بیشتر آشکار می شود. چه خوب می شد اگر حاتمی کیا نیز به مانند عیاری این موضوع بالقوه خوب را بر بستر فیلمنامه ای درست پایه ریزی می کرد؛ در این صورت شاید او دیگر نیازی به تزریق مسائل ماورایی به داستان سریالش نداشت. البته ریشه ی این مشکل در جای دیگری نهفته است!
چند سال است که متولیان و مسئولین سینمایی به موضوعات ماورایی در قالب ژانر جعلی معناگرا توجهی خاص نشان داده اند و اخیرا پای این توجه و عنایت به فیلم ها و مجموعه های تلویزیونی نیز باز شده است، بی آنکه در بطن این موضوع تماشاگرپسند تحقیقات کارشناسی درستی به عمل بیاید. نمونه ی متاخر این قبیل سهل انگاری ها را در ماه مبارک رمضان امسال و در قالب مجموعه ی پراشتباه و ضعیف اغما شاهد بودیم. حلقه ی سبز هنوز در ابتدای راه است و در حال حاضر اظهار نظر قطعی در مورد آن کمی دور از انصاف به نظر می رسد. شاید با ورود کاراکترهای جدید به داستان مجموعه و ایجاد خط روایی های تازه مشکلات محتوایی اثر رفته رفته کمرنگ شود. باید صبر کرد و دید. اما آقای حاتمی کیا بدانید انتظار مخاطبان بیشمار آثار شما بیش از این چیزی است که اکنون بر روی آنتن رفته است.

امیررضا نوری‌پرتو

سینما ما

isbn84
18-12-2007, 15:15
حلقه بی‌روح

چند سال است که متولیان و مسئولین سینمایی به موضوعات ماورایی در قالب ژانر جعلی معناگرا توجهی خاص نشان داده اند و اخیرا پای این توجه و عنایت به فیلم ها و مجموعه های تلویزیونی نیز باز شده است، بی آنکه در بطن این موضوع تماشاگرپسند تحقیقات کارشناسی درستی به عمل بیاید. نمونه ی متاخر این قبیل سهل انگاری ها را در ماه مبارک رمضان امسال و در قالب مجموعه ی پراشتباه و ضعیف اغما شاهد بودیم. حلقه ی سبز هنوز در ابتدای راه است و در حال حاضر اظهار نظر قطعی در مورد آن کمی دور از انصاف به نظر می رسد. شاید با ورود کاراکترهای جدید به داستان مجموعه و ایجاد خط روایی های تازه مشکلات محتوایی اثر رفته رفته کمرنگ شود. باید صبر کرد و دید. اما آقای حاتمی کیا بدانید انتظار مخاطبان بیشمار آثار شما بیش از این چیزی است که اکنون بر روی آنتن رفته است.

سینما ما

سلام
تازگی مد شده میگن" اولشه چند قسمت از سریال که بگذره خوب میشه "یا مثلا " حالا وایسا اخرش برسه" .در حالی که یه فیلم یا سریال باید از اولش بیننده رو به خودش جلب کنه ..الان سریال سازا تو دنیا اولین قسمت سریال رو مهمترین قسمتش می دونن و سعی میکنن هر چی تو چنته دارن تو همون قسمت های اول بذارن ....به قول نیکی کریمی تو دو زن وقتی مادرش بهش می گفت "دخترم اولشه درست میشه" نیکی کریمی میگفت: "مادرم اولش (زندگی مشترک) که باید بهتر از اخرش باشه....

Mohammad Hosseyn
18-12-2007, 16:28
با سلام ...
حسین جان بابت ایجاد تاپیک ممنون ...
من خودم از جمله کسانیم که فوق العاده به این فیلم علاقه مند شدم و تا الان نظرم اینه که فیلم بسیار فوق العاده است . مفهوم فیلم ، دیالوگ ، بازی، حتی دوربین و همه چیز متفاوت و جذاب جلوه می کنن . من هم الان دارم تاپپیک رو کامل می خونم تا نظراتم رو در مورد پست های مختلف بدم ...
موفق باشید .

سلام.
من فقط قسمت اول سریال رو دیدم و آنچه که دبدم رو نپسندیدم!
بنظرم دیالوگ ها خیلی وا رفته بودن. تفکرات حاتمی کیا کم کم دارن قدیمی می شن و بوی تکرار ازشون می یاد.
هرچند که در مقایسه با دیگر کارهای تلویریون ، قطعا در سطح بسیار بالاتریست.

رضا جان ، یه خورده زود قضاوت کردی ... من هم اوایل خوشم نیومد اما بعد از قسمت سوم خیلی برام عجیب بود که این حاتمی کیا چه کرده ؟
اتفاقا دیالوگ ها خیلی بهتره از بقیه ی فیلمهاست .

بعد از مدتها دوباره برگشته و به نظرم ابرام انتخاب مناسبی کرده چون خیلی پر انرژی نشون میده و می خواد جبران غیبتش رو بکنه.

موافقم حسین جان .. واقعا کارش عالیه .

نمی دونم این کارشناسا چی می بینن که اینطور حرف می زنن ...شاید تفکرش اینطوره که هر فیلمی مخاطب بیشتری داشته باشه ، بهتره ... یا چطور فیلم رو کهنه می دونن . تا الان هیچ فیلمی با این روال در ایران وجود نداشته ...

من یکی به حلقه ی سبز خیلی امید داشتم. اما بعد از دیدن قسمت اولش تمام امیدهام به باد رفت [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](40).gif . چقدر بد و ابتدایی بود. دیالوگ ها رو انگار یه بچه ی ۱۰ ساله نوشته بود. اون پلیسه که با خانوم دکتره بحث می کرد کاراکترش از بنیه مشکل داشت و ... .
من خودم به شخصه دیالوگ های خیلی مهم و اونهایی که بین بازیگران اصلی رد و بدل می شه رو مورد توجه قرار می دم ... و تا الان برداشت من از دیالوگ ها طوری بوده که اونها رو مناسب دونستم .
حالا شما هم اینقدر به اولین قسمت گیر ندین ... برداشت زود موجب پشیمانیست .

یه عیبی که جامعه ما داره اینه که همه فکر میکنند که آدمهای با شخصیتهای منفی نمیتوانند در زمینه های کاری مختلف وجود داشته باشند واسه همین مرتبا هر گونه نا هنجاری اجتماعی به افراد قچاقچی و .... نسبت داده میشد تا مبادا صدای کسی در بیاید!!
مثلا اگه یه پرستار در سریال یا فیلمی نقش منفی داشته باشد چه ربطی به ذیگر پرستاران دارد؟!!!

به این می گن روحیه ی انتقاد نپذیری ... یا ضد انتقاد ... بی جنبگی هم بهش می گن ... گاهی اوقات هم می گن بی ظرفیتی ... در هر حال درست نیست .

سلام
تازگی مد شده میگن" اولشه چند قسمت از سریال که بگذره خوب میشه "یا مثلا " حالا وایسا اخرش برسه" .در حالی که یه فیلم یا سریال باید از اولش بیننده رو به خودش جلب کنه ..الان سریال سازا تو دنیا اولین قسمت سریال رو مهمترین قسمتش می دونن و سعی میکنن هر چی تو چنته دارن تو همون قسمت های اول بذارن ....به قول نیکی کریمی تو دو زن وقتی مادرش بهش می گفت "دخترم اولشه درست میشه" نیکی کریمی میگفت: "مادرم اولش (زندگی مشترک) که باید بهتر از اخرش باشه....
مثال زدن یه زندگی مشترک با یه فیلم در اهمیت ابتدا و انتها نمی تونه کار منطقی باشه . اگه توجه کنی می بینی که همیشه برای نقد یه فیلم بیشتر به آخر داستان و نحوه ی پایانش تاکید می شه ... چون ذات فیلمها طوریه که 50 درصد بار و مفهومشون در آخر داستان به مخاطب می رسه . من خودم به شخه پایان داستان ، مخصوصا سکانس پایانی هر فیلم بیشترین اهمیترو برام داره .

موفق باشید .

Asalbanoo ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) جان ، از مطالب جالبی که گذاشتید ممنون .

isbn84
18-12-2007, 17:00
با سلام ...

مثال زدن یه زندگی مشترک با یه فیلم در اهمیت ابتدا و انتها نمی تونه کار منطقی باشه . اگه توجه کنی می بینی که همیشه برای نقد یه فیلم بیشتر به آخر داستان و نحوه ی پایانش تاکید می شه ... چون ذات فیلمها طوریه که 50 درصد بار و مفهومشون در آخر داستان به مخاطب می رسه . من خودم به شخه پایان داستان ، مخصوصا سکانس پایانی هر فیلم بیشترین اهمیترو برام داره .

Asalbanoo ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) جان ، از مطالب جالبی که گذاشتید ممنون .

اون دیالوگ باب مزاح بود... شما توی دو تا پستی که من راجب به این تاپیک نوشتم فقط همین دیالوگو دیدین؟

در مورد فیلم تا حدودی با شما موافقم ولی در مورد سریال نه چون این دو تا فرمتشون به کلی با هم فرق داره.

این تفکر که فقط به اخر سریال بها داده شه مال چندین سال قبله .الان میر باقری و ضیا الدین دری و جعفری جوزانی هم فهمیدن که شرایط با چند سا ل قبل فرق میکنه .. دیگه یه کانال یک و دو نداریم که اونم بعد از ظهرا عکس گل نشون بده ... اگر بیننده یه لحظه احساس خستگی کنه به راحتی کانالو عوض می کنه....
همون طور که گفتم شیوه سریال سازی تغییر کرده . اینجا سعی می کنن تا بتونن سریالو کشدار بسازن اونجا سعی میکنن تا جایی که میتونن توی یه قسمت سریال به بیننده اطلاعات بدن .به شکلی که بیننده به خودش بگه اینا که همه چیزو گفتن .دیگه تو قسمت بعدی چی می خان بگن؟:13: ولی برای قسمت بعد چیز جدیدی رو می کنن که بیننده هیچ وقت خسته نشه...

diana_1989
19-12-2007, 00:18
به نظرم خیلی فیلم مزخرفیه ، آخه چه معنی میده
من که هیچی سر در نمیارم خداییش

Mohammad Hosseyn
19-12-2007, 14:39
اون دیالوگ باب مزاح بود... شما توی دو تا پستی که من راجب به این تاپیک نوشتم فقط همین دیالوگو دیدین؟

در مورد فیلم تا حدودی با شما موافقم ولی در مورد سریال نه چون این دو تا فرمتشون به کلی با هم فرق داره.

این تفکر که فقط به اخر سریال بها داده شه مال چندین سال قبله .الان میر باقری و ضیا الدین دری و جعفری جوزانی هم فهمیدن که شرایط با چند سا ل قبل فرق میکنه .. دیگه یه کانال یک و دو نداریم که اونم بعد از ظهرا عکس گل نشون بده ... اگر بیننده یه لحظه احساس خستگی کنه به راحتی کانالو عوض می کنه....
همون طور که گفتم شیوه سریال سازی تغییر کرده . اینجا سعی می کنن تا بتونن سریالو کشدار بسازن اونجا سعی میکنن تا جایی که میتونن توی یه قسمت سریال به بیننده اطلاعات بدن .به شکلی که بیننده به خودش بگه اینا که همه چیزو گفتن .دیگه تو قسمت بعدی چی می خان بگن؟:13: ولی برای قسمت بعد چیز جدیدی رو می کنن که بیننده هیچ وقت خسته نشه...
والا من قصد بدی ندارم ... فقط نظرم رو گفتم ... حالا این دیالوگه بیشتر به چشم اومد !

در مورد پایان فیلم شاید شما اثرش رو تو آثار سینمایی کمتر احساس کنید . من که همیشه از اطرافیانم می بینم اونها کمتر به آخر یه فیلم سینمایی توجه می کنن . اما در مورد سریال این قضیه شدید تر می شه و اهمیت پایان داستان بیشتر می شه . شاید به خاطر کشدار تر بودن داستان .
در کل نمی خوام بگم که فیلم نباید اول خوبی داشته باشه . می خوام بگم که بد بودن اولین قسمت فیلم به اون اندازه ای نبود که اینقدر انتقاد ازش بشه .
فیلم هم طوری پیش نمی ره که بگیم که چقدر کشدار هست . نه ! تقریبا روالش عادیه . این یه مقداری هم که کش پیدا می کنه بخاطر اینه که موضوع ان کار رو می طلبه . اگه دقت کنی فیلم کلی نیست . خیلی جزئی تر به داستان می پردازه .

به نظرم خیلی فیلم مزخرفیه ، آخه چه معنی میده
من که هیچی سر در نمیارم خداییش

دیگه نشد دوست عزیز ... قرار نیست هر فیلمی رو نفهمیدیم بگیم بده . باید بیشتر بهش فکر کنیم تا منظورش رو متوجه بشی . فیلمی که همه چیزش معلوم باشه و مغز بیننده رو بکار نگیره که فیلم نیست .

یکی از خاصیت های دیگه ی این فیلم کمی پیچیده بودنشه . من که عاشق پیچیده بودنم .

Asalbanoo
19-12-2007, 15:06
سلام
البته بنده اصلا فرصت اینو پیدا نمی کنم که سریال های تلویزیون ایران را ببینم
اما یه چیزی واسم جالبه(با در نظر گرفتن ژانر،نوع..زمان پخش بازیگران و کارگردانهای هر دو نوع سریال)

این سریالهای نود شبی مثلا طنز که ساخته می شه ملت ریسه می رند واسشون..اصلا هم خوب و بند نمی کنند .شاید هم بگن بده..اما زمان پخش که می شه همه کارشون را رها میکنند و اینارو می بیند

اما واسه سرالهایی جدی اینقده مته به خشخاش می ذارند

البته نظر همه دوستان محترم هست و من هم شخص خاصی مورد نظرم نیست...

Asalbanoo
20-12-2007, 14:09
عكس‌هاي پشت صحنه «حلقه سبز» هنوز همان حاتمي‌كياي سابق را نشان مي‌دهند؛ همان خنده‌هاي هميشگي و همان نگاه دقيق و تيزهوشانه و همان آرامشي كه در چشم‌هايش - چه در زمان ناراحتي و چه در زمان خوشحالي‌- وجود دارد.
ولي خود «حلقه سبز» ظاهرا يك حاتمي‌كياي ديگر را نشان مي‌دهد. همين تفاوت - فارغ از ضعف‌ها و قوت‌هاي اين سريال- اتفاق اصلي حلقه سبز است؛ اتفاقي كه طرفداران حاتمي‌كيا را به 2 دسته تقسيم كرده؛ كساني كه از حلقه سبز و اين حاتمي‌كياي جديد نااميد شده‌اند و كساني كه فضاي جديد حلقه سبز را فرصت خوبي مي‌دانند براي ورود حاتمي‌كيا به دنياهاي تازه در فيلمسازي.

البته اين پرونده كوچك به هيچ‌وجه پرونده كاملي براي بررسي اين اتفاق نيست؛ هم به خاطر اينكه فقط 8 قسمت از اين سريال 18قسمتي پخش شده و شايد ادامه سريال موارد تازه‌اي را براي قضاوت در اختيار بيننده‌‌ها بگذارد و هم براي اينكه نه خود حاتمي‌كيا و نه حميد ‌فرخ‌نژاد حاضر به گفت‌وگو نيستند و فعلا سكوت اختيار كرده‌اند (حاتمي‌كيا به دليل شروع فيلم جديدش – دعوت - و فرخ‌نژاد هم به دلايل شخصي).

به‌هر حال فعلا مي‌توانيد از زبان پيرهادي - تهيه‌كننده كار - و سيما تيرانداز - بازيگر نقش گلبهار - از حاشيه‌هاي ريز و درشت ساخت اين سريال خبردار شويد و با خواندن يادداشت‌هاي مثبت و منفي هم فشار خونتان بالا و پايين شود.

پيوند اعضا بهانه است
احسان ناظم بكايي- اين روزها اعتراضات درباره سريال «حلقه سبز» كم نيست. سراغ پيرهادي – تهيه‌كننده اين سريال كه سابقه همكاري با حاتمي‌كيا در «به نام پدر» را هم دارد – رفتيم تا از حواشي توليد اين سريال و نكات ريز و درشت كارهاي حاتمي‌كيا برايمان بگويد و اينكه از قبل، چقدر پيه اين اعتراضات را به تنشان ماليده‌اند. حرف‌هاي او را با حذف سوالات مي‌خوانيد.

حلقه، سبز مي‌شود
سال 81 مسعود پزشكيان – وزير بهداشت وقت – رؤساي انجمن پيوند كليه و بيماري‌هاي خاص و تعدادي از مسئولان وزارت بهداشت اصرار داشتند حاتمي‌كيا در مقوله بهداشت و درمان فعاليتي انجام بدهد. در مباحثي كه مطرح شد، مسئولان بخش پيوند، اصرار داشتند روي اعضا، چون از نظر فرهنگي خيلي جاي كار داشت، حاتمي‌كيا هم مي‌گفت من هيچ كارم سفارشي نيست و بايد دلي باشد و درگير شوم؛ پس قرار شد فضايي براي آشنايي ايشان ايجاد شود.

در مرحله اول، تحقيقات ميداني و كتابخانه‌اي توسط تيمي از پزشكان و روزنامه‌نگارها در 6 ماه انجام شد تا به جوانب پيوند اعضا به‌خصوص پيوند كليه كه پررنگ‌تر است، پرداخته شود. معضلات اقتصادي بحث كليه، ما را به اين جمع‌بندي رساند كه اين بحث به خاطر گره‌خوردگي‌اش با مسائل اقتصادي و رفتارهاي غم‌انگيز، فضاي خيلي انساني و آرامي براي طرح موضوع ندارد؛ پس رفتيم سراغ پيوند قلب كه مي‌تواند پايه‌گذار لحظات پاك انساني در هر قصه‌اي باشد.

نگارش فيلمنامه هم با همكاري پزشكان و افراد صاحبنظر، 5-4 ماه طول كشيد. حاتمي‌كيا
7-6 قسمت نوشت كه جنگ هم وارد قضيه شد؛ رزمنده‌اي بود كه وصيت كرده بود كه حالا كه شهيد نشده‌ام، اعضايم را بعد از مرگ پيوند بزنند. اين رزمنده، يك سال بعد از جنگ فوت مي‌كند و به وصيت او عمل مي‌كنند. اين براي ما جالب بود.

اين رفتار، پتانسيلي ايجاد كرد و قسمت‌هاي اول را تحت‌تاثير قرار داد. بعد حاتمي‌كيا ديد بحث جنگ روي موضوع اصلي سيطره پيدا كرده، بنابراين همه آن 7 قسمت را كنار گذاشت و دوباره كار را از نو شروع كرد. بعد از گذشت 6 ماه به يك سينا‌پس13قسمتي رسيديم. تا اينجاي كار با پشتيباني وزارت بهداشت بود، ولي از اين به بعد كار بايد در صداوسيما پيگيري مي‌شد.

همزمان چند سوژه ديگر براي حاتمي‌كيا جذاب شد؛ اول سراغ تحقيقات ابتدايي‌ براي فيلم با موضوع 11 سپتامبر رفت كه به نتيجه نرسيد. يك سال براي ساخت «به رنگ ارغوان» صرف شد و بعد هم «به نام پدر» وقت او را گرفت. در مراحل پاياني تدوين «به نام پدر»، شرايط ساخت حلقه سبز ايجاد شد و كار اول آذر 84 كليد خورد.

هفت خان انتخاب بازيگر
در حلقه سبز مشخصا به خاطر داستان، كارگردان اصرار به ‌آشنازدايي داشت و اينكه از بازيگراني استفاده شود كه خيلي در كارهاي قبلي تلويزيوني استفاده نشده باشند. مبنا اين بود. اول بازيگردان(محمد حاتمي)، بازيگرها را انتخاب مي‌كرد، بعد دعوت مي‌شدند و چند سكانس را تمرين مي‌كردند، فيلم‌برداري مي‌شد و به حاتمي‌كيا نشان مي‌داديم.

درصورت تاييد، تمرين در برابر كارگردان انجام مي‌شد و درصورت تاييد مجدد به گروه توليد معرفي مي‌شد و بعد از حضور قطعي، فيلمنامه در اختيار بازيگر قرار مي‌گرفت.

وقتي حاتمي‌كيا داشت نسخه اوليه را مي‌نوشت، از سيما تيرانداز نام مي‌برد و مي‌گفت بازيگري است كه قابليت به عمل آوردن اين نقش را دارد. ولي پيش توليد ما مصادف شد با حضور او در خارج از كشور. اما پيش‌توليد طولاني شد و سفر تيرانداز تمام شد و 4 روز قبل از فيلم‌برداري خودش را به گروه رساند.

يك اتاق عمل واقعي
اولين بار در حلقه سبز، 5 – 4 ماه در 4 بيمارستان مختلف فيلم‌برداري كرديم. به خاطر بضاعت ناچيزمان در دكور سينمايي، اصلا دكور بيمارستان نداريم، خود مراكز درماني هم خيلي سرشان شلوغ است و نمي‌توانند يك فضاي درماني را 5 – 4 ماه در اختيار ما بگذارند. ما براي اولين بار يك اتاق عمل قلب واقعي را با تمام جزئيات‌ نشان داديم. تيم جراحي، دستياران واقعي جراحي‌اند. تمام تجهيزات واقعي است و با دشواري زياد تهيه شد. حاتمي‌كيا تأكيد داشت فضا بايد واقعي شكل بگيرد. فضاي كار به گونه‌اي بود كه بعضي وقت‌ها، آنهايي كه قبلا اين لحظات را تجربه كرده بودند، تحت تأثير فضا قرار مي‌گرفتند و ناراحت مي‌شدند.

جنجال‌هاي يك روح
به لحاظ پزشكي و نگاه بيننده، انتظار عكس‌العمل مخاطب را داشتيم. ما در تيزرها آرام آرام به مخاطب گفتيم فضاي جديدي داريم و در قسمت‌هاي اول هم معلوم شد مشخصا موضوعي خيلي جدي مثل مرگ و زندگي در ميان است. پيوند اعضا بهانه است، نه موضوع اصلي. به اين بهانه، كارگردان سراغ فضاهاي خلوت انسان‌ها رفته تا هر تماشاگري خودش را در آن شرايط حس كند. موضوع اصلي، پرداخت به زواياي زندگي بشري است و ما هم پيوند قلب را از نگاه تازه‌اي مي‌بينيم. قبلا هر چه بوده از منظر آدم‌هاي ديگري بوده اما هيچ‌وقت از سمت خود انسان مرگ مغزي‌شده به قضيه نگاه نكرده بوديم.

وزارت بهداشت هم دست حاتمي‌كيا را باز گذاشته بود. مي‌خواستند حس معنوي در كار باشد؛ پس براي همين پيوند اعضا بهانه است. جالب است كه وزارت بهداشتي‌ها اعتراضي نكرده‌اند؛ حتي لنكراني –وزير فعلي بهداشت – سر صحنه آمد. حاتمي‌كيا هم گفت نمي‌خواهد فيلم پزشكي بسازد. او – مثل ارتفاع‌پست– دنبال حضور در هواپيماي واقعي نبود. بيننده‌ها هم پذيرفته‌اند. الان هم چند Ngo اعتراض كرده‌اند كه عجولانه بوده؛ بايد صبر كنند تا سريال تمام شود.

يك سريال متفاوت
كارگردان‌هايي كه از سينما به سيما مي‌آيند با خودشان فرهنگ سينما را مي‌آورند. بعضي سريال‌ها و كارها متاسفانه به سطح نگاه مخاطب آسيب زده؛ براي همين حلقه سبز لحظات حساسي دارد كه هضمش براي مخاطب سخت شده و بايد چندين بار آنها را ديد و اين مشخصه سينماگران مؤلفي است كه به تلويزيون مي‌آيند.

منبع:همشهری

CAnZO
24-02-2008, 12:54
با سلام. خوشحالم كه اين تاپيك وجود داشت.

حلقه سبز خيلي غمگين تموم شد. مرگ «گل بهار روزبهاني» . تعبير دردناكي از مرگ او ارائه شد. مونس يك روح بودن و در انتها مثل يك قاصدك پر كشيدن . مرگ دختران بي گناه هميشه غمگين ترين داستانها رو ايجاد كرده: مرگ اوفليا ، ژوليت يا موشت. تعبير ديگري ديدم اين اواخر، مرگ دختر در فيلم« مالهالند درايو». صورت خوشحال و كم نورش در اسلوموشن انگار دنياي ديگري رو خيلي زيبا مجسم ميكرد.
با اين قسمت آخر( كه خيلي سينمايي بود بر خلاف قسمتهاي معمولي قبل) و مرگ غير منتظره گل بهار ،حاتمي كيا توجه از دست رفته من رو برگردوند به همون فضاهاي قسمتهاي اول... براي دوستاني كه اين قسمت رو مثل من دوست داشتند چند تا سئوال دارم:

اول اينكه اصلأ چرا گل بهار مرد؟ آيا زندگيش به زندگي حسن پيوسته بود؟ يا اينكه نبايد با خبر اخراجش از بيمارستان مواجه مي شد؟

گذشته گل بهار دقيقأ چي بود؟ در فلاش بك نشون داد كه در جنگل بهش حمله شد و بعد از اون خانواده ش دچار بحران شد و پدرش خود كشي كرد. بعد هم در قسمت آخر گفت كه با مادرش تنها بود و ازدواج بدي كرد و فرار كرد. همه اين اتفاقات و در كنارش درس پزشكي و دانشگاه ! لطفا ميتونيد توضيح روشني بدين!؟

و اينكه سفرش با حسن براي چي بود و چطور شروع شد؟

Genjo
24-02-2008, 13:13
سلام
البته بنده اصلا فرصت اینو پیدا نمی کنم که سریال های تلویزیون ایران را ببینم
اما یه چیزی واسم جالبه(با در نظر گرفتن ژانر،نوع..زمان پخش بازیگران و کارگردانهای هر دو نوع سریال)

این سریالهای نود شبی مثلا طنز که ساخته می شه ملت ریسه می رند واسشون..اصلا هم خوب و بند نمی کنند .شاید هم بگن بده..اما زمان پخش که می شه همه کارشون را رها میکنند و اینارو می بیند

اما واسه سرالهایی جدی اینقده مته به خشخاش می ذارند

البته نظر همه دوستان محترم هست و من هم شخص خاصی مورد نظرم نیست...

تایید میشود

mehdi30nema
24-02-2008, 13:26
حلقه سبز فوق العاده تموم شد اصلا نميشد يه همچين پاياني رو تصور كرد .

Genjo
24-02-2008, 13:53

من سریال های وطنی رو نمی بینم ولی مطمئن ام که همشون تو یه مایه تموم میشند!!!!:13:

Maggy_P
24-02-2008, 15:08
دقيقا موافقم

من كه اصلا فكر نميكردم گلي بميره

در واقع آرزوي حسن برآورده شد چون حسن كه برگشتنش ممكن نبود ولي به جاش گلبهار رفت پيشش:40:

Nikolas_95
24-02-2008, 19:54
من سریال های وطنی رو نمی بینم ولی مطمئن ام که همشون تو یه مایه تموم میشند!!!!:13:
آره اما این یکی استثنائا فرق داشت و کسی فکر نمی کرد اینجوری تموم بشه
همین طوری که دوستان گفتن:

دقيقا موافقم

من كه اصلا فكر نميكردم گلي بميره

در واقع آرزوي حسن برآورده شد چون حسن كه برگشتنش ممكن نبود ولي به جاش گلبهار رفت پيشش:40:

karin
24-02-2008, 20:11
آخی
حسن گلاب هم تموم شد
تنها سریالی که دنبال می کردم، اونم به خاطر حاتمی کیا و فرخ نژاد که عالی بازی کرد

گریم حسن وقتی پیر شده بود خیلی زشت و غیر طبیعی بود، به نظر من

آخر ما نفهمیدیم این گذشته ی گلبهار چی شد!
البته من دو سه قسمت رو اون وسطا از دست دادم ولی اون چیزی که دستگیرم شد این بود که با یه نفر هم سن مادرش ازدواج می کنه، و بعد فکر فرار به سرش می زنه و فرار می کنه، اما اون صحنه هایی که حسن می رفت تو گذشته ی گلی چی بود؟

بعدش هم یه چیز دیگه، قلب گلی رو دادن به اون زنه؟ همون خانوم معلمه؟
ولی پایان فیلم بسیار جذاب بود، خوشمان آمد:20::31:

ناخوانده
24-02-2008, 23:05
سلام

در واقع سريال happy end تموم شد! منتها از نوع خودش! وقتي تو يه سريال يه روح عاشق يه آدم مي‌شه، خب آخرش هم بايد اينطوري تموم شه ديگه :46:!
من كه وقتي ديدم قسمت آخرشه خيلي غصه خوردم. اينقدر اين حسن گلاب بامزه بود كه واقعا حيفم مي‌اومد ديگه نبينمش. :41:
نكته جالبش اين بود كه شايد كسي مي‌تونست پيش بيني كنه كه حسن گلاب زنده مي‌شه، اما اين پايان رو نمي‌شد تصور كرد.
اميدوارم بازم شاهد سريالهاي متفاوت باشيم.

والسلام

somela
25-02-2008, 13:42
به نظر من حلقه ی سبز جزء معدود فیلمهایی است که ارزش نگاه کردن داره
جامعه ی ما هم همینطوره دیگه، همه فکر می کنند عالم دهر هستند و باید حتما در هر موردی نظر بدند اگه نظر ندند روزشون شب نمیشه .
تائيد ميشه

AliROCK
25-02-2008, 13:57
اقا اخرشو واقعا گند زدن به نظر من! اولاش خیلی خوب بود

Genjo
25-02-2008, 16:55

به نظر من کلا همش مزخرف بود!!! [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

jimbo70
28-02-2008, 10:40
به نظر من سریال خیلی عالی بود . وقتی تموم شد خیلی ناراحت شدم .ولی بعضی جاهاش رو نفهمیدم .مثلا همون گذشته گلبهار رو .
من فکر میکردم آخرش اینطوری تموم میشه که گلبهار یه طوریش میشه بعد قلب حسن رو میدن به اون .اینطوری هم خوب میشدا.

Maggy_P
28-02-2008, 14:38
به نظر من سریال خیلی عالی بود . وقتی تموم شد خیلی ناراحت شدم .ولی بعضی جاهاش رو نفهمیدم .مثلا همون گذشته گلبهار رو .
من فکر میکردم آخرش اینطوری تموم میشه که گلبهار یه طوریش میشه بعد قلب حسن رو میدن به اون .اینطوری هم خوب میشدا.
ولي اگه اين اتفاق ميفتاد آرزوي حسن برآورده نميشد:20:

saiiddz
28-02-2008, 17:22

به نظر من کلا همش مزخرف بود!!! [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
به نظر من آخرش خیلی هم خوب تموم شد
فقط باید درکش کنی!

LeBron
28-02-2008, 21:19
مجموعه شش از دهی بود
آخرشو خوب جمع کردن ولی کشش دادن!
قسمت آخر نیم ساعت قاصدکه یه ساعت تو اتوبان در کلنجار بود !
یاد کارای سیروس مقدم مینداخت منو!
ولی نسبت به خیلی از سریالای ایرونی بهتر کار شد

bidastar
08-03-2008, 13:34
توضیحات ابراهیم حاتمی کیا درباره سریال حلقه سبز: «این سریال درباره

خضر نبی بود»

ابراهیم حاتمی کیا، کارگردان سریال حلقه سبز درباره این سریال و نحوه پایان آن توضیح داد.

به گزارش سایت خبری managara.com، حاتمی کیا این سریال را یکی از بهترین کارهای حرفه ای خود در سی سال گذشته خواند و گفت: «حلقه سبز عصاره تمام افکار و هنر من در زمینه سینما، دین، اخلاق، ازدواج، پزشکی و پیوند است و کسانی که به آن اعتراض می کنند هیچ آشنایی با این مفاهیم ندارند.»

حاتمی کیا آثار قبلی خود نظیر از کرخه تا راین و بوی پیراهن یوسف را در برابر این سریال کم ارزش خواند و گفت: « اگر جهان بینی ای را که الان داشتم آن زمان می داشتم، به جای هریک از آن آثار یک حلقه سبز می ساختم.»

وی که در تالار اجتماعات بهشت زهرای وزارت کشور و در حضور جمعی از متخصصان پیوند مو واعضای ایران سخن می گفت، این سریال را از حیث حرفه پزشکی هم بی نظیر خواند واز سازمان نظام پزشکی قانونی کشور خواست تا از این فیلم برای آموزش دانشجویان پزشکی قانونی استفاده شود.

حاتمی کیا در پاسخ به سوالی درباره علت انتخاب نام «حلقه سبز» برای این سریال گفت: «عرفانی ترین بخش این فیلم، نام آن است که از "حلقه" به معنای گردی و "سبز" به معنای اخضر آمده است و همانطوری که می دانیم این اخضر با "خضر" هم خانواده است که این خضر نبی یکی از انبیایی بوده است که با نوشیدن آب حیات و بدون هیچ گونه پیوند اعضایی و علی رغم تلاش پزشکان تا الان زنده مانده است. در حقیقت این سریال درباره خضر نبی بود»

حاتمی کیا این سریال را از حیث فنی نیز با تایتانیک مقایسه کرد و فاش ساخت که فقط برای فیلم برداری صحنه هایی که گاز سبز صحنه را می پوشاند، بیش از دو تن لوبیا مصرف شده است !!

وی «حلقه سبز» را به خاطر استفاده از قلب و روح و گاز سبز و گریه های فراوان، معناگراترین سریال تلویزیونی جهان خواند و اظهار امیدواری کرد که در سری دوم این مجموعه با عنوان «حلقه سبز پررنگ» رکورد معنویت قبلی خود را جابجا کند.

در پایان این مراسم لوح تقدیر انجمن موی ایران، مشترکاً به حاتمی کیا و حسن گلابش اهدا و سپس عملیات رد شدن حسن گلاب و گلبهار از دیوار سالن در میان گاز سبز غلیظ اجرا شد.

Asalbanoo
08-03-2008, 14:23
توضیحات ابراهیم حاتمی کیا درباره سریال حلقه سبز: «این سریال درباره

خضر نبی بود»

ابراهیم حاتمی کیا، کارگردان سریال حلقه سبز درباره این سریال و نحوه پایان آن توضیح داد.

به گزارش سایت خبری managara.com، حاتمی کیا این سریال را یکی از بهترین کارهای حرفه ای خود در سی سال گذشته خواند و گفت: «حلقه سبز عصاره تمام افکار و هنر من در زمینه سینما، دین، اخلاق، ازدواج، پزشکی و پیوند است و کسانی که به آن اعتراض می کنند هیچ آشنایی با این مفاهیم ندارند.»

حاتمی کیا آثار قبلی خود نظیر از کرخه تا راین و بوی پیراهن یوسف را در برابر این سریال کم ارزش خواند و گفت: « اگر جهان بینی ای را که الان داشتم آن زمان می داشتم، به جای هریک از آن آثار یک حلقه سبز می ساختم.»

وی که در تالار اجتماعات بهشت زهرای وزارت کشور و در حضور جمعی از متخصصان پیوند مو واعضای ایران سخن می گفت، این سریال را از حیث حرفه پزشکی هم بی نظیر خواند واز سازمان نظام پزشکی قانونی کشور خواست تا از این فیلم برای آموزش دانشجویان پزشکی قانونی استفاده شود.

حاتمی کیا در پاسخ به سوالی درباره علت انتخاب نام «حلقه سبز» برای این سریال گفت: «عرفانی ترین بخش این فیلم، نام آن است که از "حلقه" به معنای گردی و "سبز" به معنای اخضر آمده است و همانطوری که می دانیم این اخضر با "خضر" هم خانواده است که این خضر نبی یکی از انبیایی بوده است که با نوشیدن آب حیات و بدون هیچ گونه پیوند اعضایی و علی رغم تلاش پزشکان تا الان زنده مانده است. در حقیقت این سریال درباره خضر نبی بود»

حاتمی کیا این سریال را از حیث فنی نیز با تایتانیک مقایسه کرد و فاش ساخت که فقط برای فیلم برداری صحنه هایی که گاز سبز صحنه را می پوشاند، بیش از دو تن لوبیا مصرف شده است !!

وی «حلقه سبز» را به خاطر استفاده از قلب و روح و گاز سبز و گریه های فراوان، معناگراترین سریال تلویزیونی جهان خواند و اظهار امیدواری کرد که در سری دوم این مجموعه با عنوان «حلقه سبز پررنگ» رکورد معنویت قبلی خود را جابجا کند.

در پایان این مراسم لوح تقدیر انجمن موی ایران، مشترکاً به حاتمی کیا و حسن گلابش اهدا و سپس عملیات رد شدن حسن گلاب و گلبهار از دیوار سالن در میان گاز سبز غلیظ اجرا شد.

سلام
ضمن تشکر با تاپیک اصلی این سریال ادغام شد.

ناخوانده
08-03-2008, 16:11
سلام

ديروز پشت صحنه سريال رو گذاشت. يه چيزي توش تاكيد شده بود كه به نظرم اونجور كه بايد در موردش صحبت نشده، اونهم فيلمبرداريش بود.
واقعا فيلمبرداري حرفه‌اي و جالبي داشت. مثلا نصب دوربين روي ماشين از كارايي كه من تقريبا تو سريالهاي ديگه نديده بودم، يا صحنه ‌هايي كه از بالاي sun roof گرفته شده بود.
فكر مي كنم سوا از مفاهيم، از نظر تكنينكي خيلي كار قابل توجهي بود.
ضمنا ديروز يه اشاره‌اي هم به اون مادري كرد كه تو سريال قلبشو دادن به كوروش، كه اون حرفها هم فوق‌العاده بود. قسمتهاي مربوط به اون مادره به نظر من خيلي عالي و طبيعي از كار در اومده بود. واقعا عالي بود.
اميدوارم كاراي بهتري رو از حاتمي كيا شاهد باشيم.

والسلام

sarina_sh
08-03-2008, 16:25
من فقط تونستم چند قسمت آخر را ببینم ولی خوشم اومد
اون دو تا قاصدک نماد خوبی بودن
و بازی حسن هم خیلی با حال بود

karin
09-03-2008, 00:44
من فقط تونستم چند قسمت آخر را ببینم ولی خوشم اومد
اون دو تا قاصدک نماد خوبی بودن
و بازی حسن هم خیلی با حال بود

آره
با قاصدکا خیلی حال کردم
قشنگ بود
بر خلاف حلقه که زیاد به دلم ننشست!
سکانس پایانی فیلم که 2 تا قاصدکا داشتن با حرکات موزون میرفتن هم خیلی دراماتیک بود!

somela
09-03-2008, 10:04
از حاتمی کیابر میومداینچنین کاری روبه نمایش بزاره واقعا عالی بود

leira
09-03-2008, 13:21
به نظر منم خیلی خوب تمومش کردند
لااقل زیاد قابل پیش بینی نبود برخلاف اکثر فیلمها
من خودم شخصا حس بهتری نسبت به اهدای عضو و عالم ارواح پیدا کردم .

nw_nk
09-03-2008, 14:14
باز هم ترویج خرافات.

saiiddz
09-03-2008, 15:14
باز هم ترویج خرافات.
یعنی روح هم خرافاته؟؟!!

Asalbanoo
11-03-2008, 13:36
حاتمي كيا سرانجام ناگفته‌هايش درباره "حلقه سبز" را بازگو كرد.

او در مستند "مسير سبز" از ايده اوليه سريالش گفت: زماني كه ساخت مجموعه‌اي با محوريت پيوند اعضا و مرگ مغزي به من پيشنهاد شد گروه گروهي را براي كارهاي تحقياتي دور هم جمع كردم تا تحقيقات ميداني را شروع كنند؛ اما در اين ميا ن آنچه كه بيش از هر چيز فكر مر ا به خودش مشغول كرده بود وضعيت روح كسي بود كه دچار مرگ مغزي مي شود . بر اساس باورهاي مذهبي تا زماني كه جسم به خاك سپرده نشده روح به شكل كامل از دنيا نرفته و به نو عي سرگردان است، همين روح سرگردان و بلا تكليف خط محور قصه مرا روشن كرد.

اما اين تمام ماجرا نيست حاتمي كيا روح سرگردانش را با تعلقات خاطرش درباره جنگ با هم در مي اميزد و فيلمنامه اي مي نويسد ، كه پس از هفت قسمت از ادامه نگارش آن صرف نظر مي كند : در فيلمنامه اوليه كسي كه دچار مرگ مغزي مي شود فرزند يك شهيد مفقود الاثر است، دغدغه او در زمان حيات اين بود كه بداند پدرش كجا شهيد شده و جسدش كجاست. زمانيكه دچار مرگ مغزي مي شود روحش به دنبال جسد پدر مي رود وشروع به جست وجو مي‌كند، كه با اين محور حدود 7 قسمت از سزيال را نوشتم ، اما حس كردم با اين داستان باز هم به سراغ همان مولفه هاي آشناي خودم ميروم و اين نمي توانست براي من تجربه اي تازه باشد. از ايجا به بعد اين قصه را كنار گذاشتم و به داستان حسن گلاب رسيدم.

و اما در قصه جديد آگاهانه در پي آن بودم كه ابتداي قصه سريال جنايي به نظر برسد و مخاطب نوعي فكر كند كه گويي تصوير ما از روح، ضمير شخصي فرد است. در اين قسمت‌ها مي‌بينيم كه يك روح كه خودش نمي‌داند روح شده، بابت اين ندانستن، نوعي احساس گناه يا عذاب وجدان -از اين بابت كه به نظرش مي‌آيد كسي را كشته- همراه خود دارد؛ در اصل خودش را به اين وضع دچار كرده اما تصور مي‌كند كه اتفاقي خارج از خودش دارد اتفاق مي‌افتد. اين تفكيك صورت گرفته و روح نسبت به جسم تصوري پيدا مي كند كه من زماني را در حدود يك قسمت و نيم براي درآوردن اين قضيه گذاشته بودم و آنگاه، شخصيت ما تازه مي‌فهميد كه روح است و جسم نيست.

حاتمي كيا سپس درباره استفاده از قاصدك در روايت بصري اين مجموعه گفت: قاصدك در فرهنگ ما خبرآور است. گويي از جايي ديگر مي‌آيد. از عالم معنا... انگار رمز و راز دارد. قاصدك با آن نرمش، كرشمه و نوع آمدنش، بي‌صدا آمدنش، بي‌وزن بودنش و... هميشه براي ما خبررسان بوده و من لازم داشتم با اين احساس بازي كنم. اين كه آيا وقتي روحي با يك قاصدك بازي مي‌كند، مي‌تواند وزنش را بازي دهد؟ در واقع يكي از چيزهايي كه در «حلقه سبز» خوب جلوه كرد، همين قاصدك‌ها بود كه به‌ظرافت، طراحي شد و دقيق هم كار شد. البته من نمي‌دانم اهل فن نظرشان روي قاصدك‌هاي «حلقه سبز» چه خواهد بود، ولي من با عامه مردم نگاه مي‌كنم واز آن‌ها لذت مي‌برم. اين احساس را دارم و فكر مي‌كنم اين قاصدك‌ها هم واقعي است هم غير واقعي.

او در ادامه به فصل حساس حضور مادري كه قرار است عضو فرزندش را اهدا كند در بيمارستان اشاره كرد و گفت: اين موضوع در زمان نگارش وساخت سريال به قدري پرقدرت بود كه ابتدا من را مي‌ترساند. من مي‌خواستم جست و خيز تخيلي خودم را داشته باشم و ناگهان به اين مادر برخورد كردم كه او را به بيمارستان آوردند و من بايد از او بهره مي‌بردم و به اين مي‌رسيدم كه آيا براي آنها اين امكان وجود دارد و قبول مي‌كنند كه بچه‌اي را كه اين وضع برايش ايجاد شده و دچار مرگ مغزي شده، اين اهداي عضو در موردش صورت بگيرد؟

راستش من ابتدا ديدم اين صحنه خيلي سنگين است و همانجا وحشت كردم. حتي پيش‌بيني كردم سر ميز مونتاژ شايد آن را حذف كنم و به تهيه كننده هم اين را گفتم كه مي‌ترسم مردم از اين حجم فشار سنگين رواني اذيت شوند. در ادامه موقعيت شكل گرفت و آن خانم كه آمد اين نقش را بازي كند، به قدري در اين نقش خوب فرو رفت كه من ديدم هر رفتاري كه بروز مي‌دهد، قشنگ است.

ديدم وقتي قرآن را تفأل مي‌زد، درست انجام مي‌داد، راه مي‌رفت درست راه مي‌رفت، غم را خوب بروز مي‌داد. به همين علت ديدم جريان غم و عظمت اين لحظه آن‌قدر پرقدرت است كه من هيچ كاري نمي‌توانم بكنم جز اين كه با اين سير جاري حركت كنم.

جلوه های ویژه «حلقه سبز» و مراحل ساخت صحنه هایی مانند حضور نور سبز، قاصدک ها و به تصویر کشیدن صحنه های عاطفی مجموعه هم از مسائلی بود که حاتمی کیا درباره آن صحبت کرد.

منبع:همشهری

sarina_sh
11-03-2008, 13:50
مرسی مژگان جون [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
اون تیکه که در مورد قاصدکا توضیح داده بود جالب بود [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]