PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : چند تا سوال مهم(لطفا بيا جواب بده)

)(^A^)(
08-11-2007, 21:21
سلام به همه دوستان. [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

من 5 تا سوال دارم كه دونستن جواب علمي و كاملش خيلي برام مهمه.

ممنون ميشم اگه كمكم كنين. [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

1) چرا اسم مواد درون سلول را مواد آلي گذاشته اند؟(يعني چرا به صورت عالي نگذاشته ان)

2) چرا قند ها شيرين هستند؟

3) چرا كساني كه بيماري ديابت دارند چاي را با توت خشك ميخورند؟

4) انزيم هاي غير پروتئيني را نام ببريد.

5) چرا سلول از انرژي ATP استفاده نميكند؟

در ضمن زحمت بكشيد تمامي جواب ها رو به صورت كاملا علمي و با دليل بنويسين. [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

قربون همتون.:40:

منتظرماااااا. [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مرسي. [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] :11:

naeimeh.s
08-11-2007, 21:30
در مورد سوال 1:آلی در مقابل معدنی بیان میشه و به موادی گفته میشه که در ساختارشون کربن دارن و به معنی عالی و برتر بودن نیست.
در مورد سوال 4 میشه از Rna ای که در ریبوزوم هست و نقش انزیمی داره نام برد .
در مورد سوال 5 متوجه نشدم چون Atp از منابع تامین انرری سلول محسوب میشه.

enjmehrdad
08-11-2007, 21:40
2 - چه کسی گفته هر قندی شیرینه؟ شما وقتی شیر میخوری احساس نمیکنی شیر شیرینه در حالی که سرشار از قندی به نام لاکتوز هست ... در واقع هر شیرینی قند نیست و هر قندی هم شیرین نیست.
قند یه تعریف شیمیایی داره و به مزه ربطی نداره .

)(^A^)(
08-11-2007, 23:07
ممنون از دوستان عزيز.

ولي من هنوز جواب علمي و درست و حسابي خودمو نگرفتم.

اگه بيشتر كمك كنيد ممنون ميشم.

Marichka
08-11-2007, 23:07
سلام به همه دوستان. [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

من 5 تا سوال دارم كه دونستن جواب علمي و كاملش خيلي برام مهمه.

ممنون ميشم اگه كمكم كنين. [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

1) چرا اسم مواد درون سلول را مواد آلي گذاشته اند؟(يعني چرا به صورت عالي نگذاشته ان)

2) چرا قند ها شيرين هستند؟

3) چرا كساني كه بيماري ديابت دارند چاي را با توت خشك ميخورند؟

4) انزيم هاي غير پروتئيني را نام ببريد.

5) چرا سلول از انرژي ATP استفاده نميكند؟

در ضمن زحمت بكشيد تمامي جواب ها رو به صورت كاملا علمي و با دليل بنويسين. [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

قربون همتون.:40:

منتظرماااااا. [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مرسي. [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] :11:

سلام دوست عزیز

1) همونطور که دوستان هم اشاره کردن "آلی" اینجا به معنی بهترین بودن نیست بلکه اشاره به مواد تشکیل دهنده ی بدن جانداران (همینطور سلولها) داره که از ترکیبات حلقوی کربن هستن و توی شیمی به اونها "آلی" گفته میشه یعنی نوعی ماده که پایه ی اون ترکیبات حلقوی کربنی هست.

2) باز همونطور که دوستان گفتن همه ی قندها به یک درجه شیرین نیستن و حتی بعضی از اونها اصلا مزه ی شیرینی ممکنه نداشته باشن. علت شیرین بودن بعضی از انواع قند هم نوع ترکیبات مولکولی اون هست که باعث میشه پایانه های خاص دریافت مزه ی شیرین رو در جوانه های چشایی تحریک کنه و ما اونها رو شیرین حس کنیم.

3) دیابت بیماری بالا بودن قند گلوکز خون هست یعنی به علت زیاده روی در مصرف مواد قندی (یا علل ارثی) بدن فرد انسولین مورد نیاز برای تجزیه ی قند دریافتی رو نمی تونه سنتز کنه و در نتیجه قند خون بالاتر از میزان معمولی میشه که آسیب های جانبی دیگه ای هم در نتیجه به اندام ها و بافتهای دیگه وارد می کنه. و البته قبل از بالارفتن قند خون باید قند دریافتی به واحدهای سازنده خودش یعنی گلوکز تجزیه بشه که این کار توسط آنزیم های گوارشی تجزیه کننده ی قندها انجام میشه. و چون واحد سازنده ی مواد قندی بیشتر غذاهایی که ما استفاده می کنیم گلوکز هست بعد از تجزیه هم به گلوکز تبدیل میشه و قند خون بالا میره و در نهایت با کمبود انسولین لازم در بدن فرد دیابتی برای پایین آوردن این قند اضافه بیماری قند اون فرد هم تشدید میشه.
ولی میوه هایی مثل خرما و توت واحد پایه ای قندی شون گلوکز نیست. خرما قند مانوز داره و توت خشک رو دقیق مطمئن نیستم ولی به هر حال گلوکز نیست و این باعث میشه آنزیم های گوارشی بدن که مدت زیادی فقط به تجزیه ی پیوندهای گلوکزی عادت کردن نتونن پیوند بین واحدهای قند جدید رو بشکنن یعنی اصلا اون رو نمیشناسن و در نتیجه تجزیه اش هم نمی کنن و قند خون هم بالا نمیره با مصرف توت و خرما به جای قند معمولی. ولی در مصرف این جایگزین ها هم باید احتیاط کرد و خیلی از اونها استفاده نکرده چون بدن ممکنه توانایی ساخت آنزیم های تجزیه کننده ی اونها رو هم به دست بیاره و باز بتونه این قندها رو هم تجزیه کنه در نتیجه باز قند خون بالا میره و نتیجه ی نا مطلوبی به دست میاد.

4) یه سری اسیدهای نوکلئبک از نوع RNA وجود دارن که در بعضی پروسه های خیلی نادر همانندسازی قادر هستن اسیدنوکلئیک برش بدن یعنی در حقیقت DNA آز (DNA-ase) یا RNA ةز (RNA-ase) هستن.

5) این مورد رو یه مقدار واضح تر بنویسید لطفا؛ چون سلول (آنزیمهای تنفس سلولی) از انرژی موجود در پیوندهای پرانرژی آدنوزین تری فسفات (ATP) استفاده می کنن و با جدا کردن اولین گروه فسفات که باعث میشه ATP به ADP (آدنوزین دی فسفات) و بعد با جدا کردن دومین گروه فسفات که ADP رو به AMP (آدنوزین منوفسفات) تبدیل می کنه استفاده می کنه تا بتونه فرایند تنفس سلولی رو انجام بده.

اگر موردی مبهم بود بفرمایید تا توضیح بیشتری بدم.

پایدار و پیروز باشید :11:

)(^A^)(
09-11-2007, 11:39
ممنون دوست عزيز.

ولي در مورد سوال 1 اطلاعاتي رو كه گفته بودين خودم ميدونم.

من ميخوام دليل استفاده ار اين اسم رو بدونم يعني (آلي)

اگه يه كم بيشتر توضيح بديم ممنون ميشم.

قربان شما.
منتظرم.

Marichka
09-11-2007, 14:44
ممنون دوست عزيز.

ولي در مورد سوال 1 اطلاعاتي رو كه گفته بودين خودم ميدونم.

من ميخوام دليل استفاده ار اين اسم رو بدونم يعني (آلي)

اگه يه كم بيشتر توضيح بديم ممنون ميشم.

قربان شما.
منتظرم.

سلام

خوب همونطور که خودتون اشاره می کنید یک اسم خاص هست برای نوعی از ترکیبات در شیمی. مثل اسید، باز و ...
معادل انگلیسی هم (باز همونطور که خودتون باید بدونید) organic هست به معنی چیزی که در ساخت اندام و بافتهای بدن موجود زنده به کار میره (از ریشه ی organ = اندام).

دقیقا متوجه نمیشم مساله ی مبهم رو در این رابطه؛
ولی شاید پیدا کردن معنی و ریشه ی کلمه ی "آلی" از لغتنامه ی معین یا دهخدا بتونه کمک کنه به این که متوجه بشیم چرا از این واژه برای این نوع ماده استفاده میشه؛ من براتون گشتم مدخل آلی رو توی لغتنامه اینها جلوی مدخل آورده شده بود:

جسم آلی :‌ جسمی مرکب از آلات که هر یک را منصبی جدا باشد.

عضو آلی : هر عضو که اسم کل آن بر جزء صدق نکند مقابل عضو غیر عالی یا عضو منفرد.

بر این اساس فکر می کنم وجه تسمیه ی مواد "آلی" (علاوه بر معادل organic بودن اونها) این هست که این مواد همونطور که گفتم پایه ی حلقه های کربن دارن ولی چون به هر حلقه ی کربن عناصر و گروه های مختلف دیگه ای هم متصل میشه به طوری که هر ماده ی آلی اسم خودش رو بیشتر از این گروه ها می گیره بنابرای در کل به این مواد "آلی" گفته میشه یعنی موادی بر پایه ی ترکیبات حلقوی کربن که در اندام های موجودات زنده به کار میرن و در عین حال به واسطه ی اتصال گروه های مختلف به اونها هر کدوم اسم خاص خودشون رو هم دارن که بر اساس مدخل آلی در لغتنامه ی دهخدا "اسم کل بر جزء صدق نمی کنه".
پایدار و پیروز باشید :20:

)(^A^)(
09-11-2007, 18:02
:11::40:خيلي ممنون از كمكتون. [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

sushyant
29-02-2008, 12:04
سلام
DNase و RNase ها از جنس پروتئين اند،البته عموما".RNase P نوعي رايبوزايم(RNA با خاصيت آنزيمي)است كه هم بخش پروتئيني و هم بخش RNA اي داره و بخشRNA اون كار آنزيم را انجام ميده و به همين دليل اسمش رايبوزايمه.البته اين آنزيم در اسفناج تنها از بخش پروتئيني تشكيل شده.مهمترين رايبوزايم، زيرواحد بزرگ ريبوزوم است(23S)كه در پروتئين سازي موثره.
در سلول GTP هم استفاده ميشه،بخصوص در هسته.البته انرژي حاصل از هر دو معادل با هم اند.