PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سوال در مورد سي دي هاي Audio

mohammadnasri
30-09-2005, 13:39
با سلام

لطفا دوستاني كه اطلاعاتي در مورد عملكرد و خاصيت سي دي هاي Audio دارند بفرمايند :

چرا فايلهاي Audio خاصيت Copy و Paste ندارند و چرا حجم آنها يك كيلو بايت نشان داده ميشه ؟ و...؟

با تشكر.

Farid007
16-10-2005, 21:39
تاپیک جالبیه اگه یکی جواب بده

مهدی 2007
16-10-2005, 21:43
با سلام

لطفا دوستاني كه اطلاعاتي در مورد عملكرد و خاصيت سي دي هاي Audio دارند بفرمايند :

چرا فايلهاي Audio خاصيت Copy و Paste ندارند و چرا حجم آنها يك كيلو بايت نشان داده ميشه ؟ و...؟

با تشكر.
کپی شده اونها اینجوریه یا سی دی اصلی اونه؟

Lord_theOne
16-10-2005, 23:18
تا اونجايي كه من مي دونم وقتي سي دي Audio رايت مي كنيد شما فقط آدرساشونو روي سي دي مي بينيد كه حجمشون 1 كيلوبايتن
چيزه ديگري نمي دونم بايد بريد از شركتشون سوال كنيد
اينو مي دونم كه سي دي Audio اين روش بسيار قديمي هست خيلي هم قديمي مثل MP3 نيست كه حدود 10 ساله اومده

Farid007
17-10-2005, 23:40
البته کیفیت audio بالاتر از mp3 است

Lord_theOne
18-10-2005, 18:31
اشتباه نكن فريد جان شما يك فايله MP3 320kb داريد با كيفيت Audio مقايسه مي كنيد MP قابله تغيير است

Farid007
19-10-2005, 15:57
اشتباه نكن فريد جان شما يك فايله MP3 320kb داريد با كيفيت Audio مقايسه مي كنيد MP قابله تغيير است

به نظر من شما اشتباه میکنی چون همه میدونن که audio یه چیز دیگس

Lord_theOne
20-10-2005, 00:00
كي من اشتباه مي كنم
عمريه توي كارهاي صدا داريم زندگي مي كنيم
شما تا حالا MP3 با كيفيتهاي بالا اصل گوش داديد همه Mp3 هايي كه گوش داديد زيره 128 بوده اگر هم بوده دستكاري شده ولي مادر 256 نبوده يا 320 نبوده البته بعضي از آهنگها وقتي حجمشو بالا مي بريد كيفيتشم بالا مي رود

mohammadnasri
20-10-2005, 05:04
شما تا حالا MP3 با كيفيتهاي بالا اصل گوش داديد همه Mp3 هايي كه گوش داديد زيره 128 بوده اگر هم بوده دستكاري شده ولي مادر 256 نبوده يا 320 نبوده البته بعضي از آهنگها وقتي حجمشو بالا مي بريد كيفيتشم بالا مي رود
سلام

پس چرا همه CD هاي اورجينال داخل بازار audio هستند؟در ضمن كيفيت فايلهاي audio بنا بر شواهد

( 1411Kbps ) است كه از مقادير ذكر شده بيشتر است .

'POP'
20-10-2005, 05:40
تا اونجايي كه من مي دونم وقتي سي دي Audio رايت مي كنيد شما فقط آدرساشونو روي سي دي مي بينيد كه حجمشون 1 كيلوبايتن
اينو مي دونم كه سي دي Audio اين روش بسيار قديمي هست خيلي هم قديمي مثل MP3 نيست كه حدود 10 ساله اومده
كاملا درسته.اما اگر موقع تبديل فرمت به mp3 از نسبت بيت 320 كه كيفيت استوديو رو داره استفاده كنين به كيفيت موزيك cda نزديكتر ميشه. ;)

mpsjavad
20-10-2005, 06:47
با سلام ..

MP3

اين فرمت، محبوب ترين فرمت براي فايل هاي موزيك محسوب مي شود. در واقع mp3 موفق ترين فرمت از خانواده Mpeg مي باشد. Mpeg فرمتي بود كه براي فشرده سازي صدا و تصوير توسط گروهي از محققين ايجاد شد. اين گروه كه با نام Motion Picture Experts Group فعاليت مي كردند، پس از اختراع اين فرمت، نام خود را بر آن نهادند. ( Mpeg در واقع از حروف اول همين عبارت تشكيل شده است). پس از ايجاد اين فرمت كه Mpg نيز خوانده ميشد، فرمت هاي ديگري از اين خانواده هم ارائه شد، از آن جمله: .mpa, mp1,mp2,mp3 از اين ميان mp3 بيش از بقيه كارائي داشت و بيشتر مورد استقبال قرار گرفت. دليل عمده موفقيت آن نيز اين بود كه در اين فرمت، فايل هاي صوتي بسيار فشرده و كم حجم مي شوند، با اين فرمت ما مي توانيم حجم بيشتري از موسيقي را روي CD ذخيره كنيم ( حدود 12 ساعت موسيقي روي هر CD ) و همچنين زمان دريافت موسيقي از اينترنت نيز كاهش مي يابد. mp3 در ويندوز 95 و اولين نسخه هاي ويندوز 98 پشتيباني نمي شد. ولي در ويندوز هاي بعدي، فرمت mp3 بعنوان يكي از فرمت هاي پيش فرض گنجانده شده است.

MP3 يک سيستم فشرده سازى براى فايل هاى صوتى است که با استفاده از آن حجم فايل ها بدون تاثير منفى در کيفيت صدا ، کاهش پيدا مى نمايد . هدف اصلى سيستم فوق ، فشرده سازى يک فايل صوتى بگونه اى است که اولا" کيفيت آن افت نکرده و ثانيا" حجم آن به ميزان قابل توجهى کاهش پيدا نمايد .در اکثر موارد، ميزان فشرده سازى بين ده تا چهارده برابر يک فايل صوتى معمولى است . مثلا" يک فايل موزيک که داراى ظرفيتى معادل سى و دو مگابايت است ، پس از تبديل به فرمت MP3 ، ظرفيت آن به سه تا چهار مگابايت کاهش پيدا مى نمايد . ايده اوليه سيستم فشرده سازى MP3 به سال هاى 1988 و 1999 بر مى گردد .

MPEG که از کلمات Moving Picture Experts Group اقتباس شده است ، نام گروهى است که سيستم فشرده سازى داده هاى ويديوئى را پياده سازى نموده است . فيلم هاى DVD ، سيستم هاى پخش HDTV و DSS ماهواره اى از مدل فشرده سازى MPEG به منظور کاهش ظرفيت فيلم ها استفاده مى نمايند . سيستم فشرده سازى MPEG شامل يک زير سيستم ديگر به منظور فشرده سازى صدا مى باشد که MPEG Audio Layer-3 ناميده شده و به MP3 معروف شده است . با توجه به اين که MP3 از يک روش فشرده سازى به منظور ذخيره اطلاعات استفاده مى نمايد ، برخى از داده هاى غير ضرورى در زمان فشرده سازى حذف مى گردند . بديهى است کيفيت فايل هاى فوق نسبت به ساير فرمت هاى ذخيره سازى که از روش خاصى به منظور فشرده سازى استفاده نمى نمايند ، کمتر خواهد بود . فشرده سازى فايل هاى صوتى با استفاده از سيستم MP3 ، مبتنى بر مجموعه حقايقى در رابطه با توانائى انسان در شنيدن صوت است :

گوش انسان قادر به شنيدن برخى صداها نمى باشد .
گوش انسان توانائى شنيدن برخى صداها را بهتر از ساير صداها دارد .

در صورتى که دو موزيک بطور همزمان پخش شوند، ما صرفا" قادر به شنيدن موزيکى مى باشيم که صداى آن بيشتر است . با توجه به موارد قوق ، مى توان بخش هاى خاصى از يک موزيک را حذف نمود، بدون اين که تاثير قابل توجهى بر روى کيفيت صدا براى شنونده را بدنبال داشته باشد .نسخه هاى MP3 موزيک ها داراى کيفيتى دقيقا" مشابه سى دى original نخواهند بود، چراکه بخش هاى اندکى از موزيک حذف مى گردد .

CDDA

اين فرمت در واقع چندان ربطي به فايل هاي صوتي كامپيوتري ندارد. ولي از آنجا كه در كامپيوتر استفاده زيادي دارد، آن را معرفي مي كنيم. CDDA در واقع فرمت CD هاي صوتي يا Audio cd ها است كه توسط ضبط ها و CD player ها قابل اجرا است. اين فرمت ساختار كامپيوتري ندارد و حتي نميتوان آن را روي كامپيوتر كپي كرد. در حال حاضر به دليل حجم بالائي كه اين فرمت اشغال مي كند، استقبال از آن كاهش يافته است.

مــــــــنــــــــبــــــ ـــــع ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

شاد و پيروز باشيد .

Farid007
21-10-2005, 23:33
بلاخره Audio کیفیتش بالا هست یا Mp3 یا برابرند جواد جون ؟

mpsjavad
22-10-2005, 01:05
بلاخره Audio کیفیتش بالا هست یا Mp3 یا برابرند جواد جون ؟

با سلام ..

فريد جان شما منظورتون از كيفيت چي هست ؟!

اگر كيفيت براي تدوين و اديت موزيك هست كه اصلا جاي بحث نداره چون كه :

فرمت CDDA ساختار كامپيوتري ندارد و حتي نميتوان آن را روي كامپيوتر كپي كرد.

توي توضيحات بالا كامل و جامع گفته بود كــــــــه MP3 چون فرمت فشرده اي است پس طبيعي هست كه بازه اي از صدا رو حذف ميكنه البته به اين سادگي هم نميشه قضاوت كرد چون همين MP3 ميتونه با فركانس هاي مختلفي ذخيره بشه كه هر كدوم در معناي كلي كيفيت خاص خودشون رو دارند ...

اما در نهايت اگر شما يك CD ايديو رو از فرمت CDDA به فرمت MP3 تبديل كنيد . ( در شرايط ايده عال ) توي گوش دادن معمولي موزيك تفاوت فاحشي رو احساس نميكنيد .. چون :

گوش انسان قادر به شنيدن برخى صداها نمى باشد .
گوش انسان توانائى شنيدن برخى صداها را بهتر از ساير صداها دارد .

و البته اگر بخواهيد فايل موزيكتون رو در برنامه هاي حرفه اي ويرايش صوت اديت كنيد مطمئن باشيد كه MP3 به هيچ وجه نميتونه كار شما رو راه بندازه و بايد دست به دامن WAV بشيد ..

در انتها لازم ميدونم ياداوري كنم كه هر فرمت موزيك خاص به دلايل مشخصي ايجاد شده كه براي امور خاصي هم استفاده ميشه براي مثال امروزه از MP3 و Wma به عنوان دو فرمت فشرده و ايده آل براي فضاي سايبر و وسايل ديجيتال قابل حمل استفاده ميكنند و از فرمت CDDA در كشور هايي مثل ما به اصطلاح براي كپي رايت و ... و WAV هم براي ويرايش و تدوين صدا و گاهي هم به خاطر ايجاد افكت هاي ثانويه استفاده ميكنن ..

اميدوارم كه شفاف سازي لازم صورت گرفته باشه ..

موفق و شاد باشيد ..

taher navaei
22-10-2005, 14:30
سلام
موقعي كه شما مي خواهيك از يك سي دي Audio كپي بگيريد مي بينيد كه سيستم آن را در سيستم شما كپي مي كنه ولي موقعي كه مي خواهيد اونو اجرا بكنيد مي بينيد كه اجرا نمي شه و سيستم فقط آدرس شو براتون كپي مي كنه شما اول بايد اونو تبديل به Mp3 بكنيد تا مشكلتون حل شه

Farid007
22-10-2005, 19:45
سلام
این آقای Lord هست که میگه کیفیت Mp3 بالاتر هست اما من میگم کیفیت Audio بالاتره
وقتی توی دستگاه پخش خانگی Audio میذارم تفاوت فاحشی با Mp3 دارد
حالا Lord جان هی بگو Mp3 Mp3

Lord_theOne
22-10-2005, 23:24
عزيز صوتي رايت كن بزار توي سي دي رام ببين باز صداي فاحشي داره يا نه
بعدشم شما روي يك سيستم قوي مي زاريدش خوب معلومه
با Winamp امتحانش كن ببين كيفيت چطوره يك سي دي صوتي با يك MP3 320k امتحان كن ببين چطوره
منتظر خبرتم

Farid007
24-10-2005, 17:09
من با نوع برنامه کار ندارم lord جان همین مدیا پلیر ویندوز مگه چشه ؟
اما روی همون سیستم قوی mp3 320 k هم کم میاره از audio
من که میگم کیفیت AUDIO بالاتره این فقط نظره منه چون خودم همیشه
با این دو کار کردم ( مثل شما یک عمر تو صوت زندگی کردیم )
وقتی AUDIO میذارم توی هر دستگاهی که باشه اینقدر صداش رسا هست
که به این نتیجه رسیدم .
در ضمن نظر شما هم محترم هست ولی من موافق نیستم

ebilove
24-10-2005, 20:54
سلام دوستان
من بيطرفانه نظر بدم كلكل تموم بشه

دوستاي گلم اين ام پي تري و اوديو كه هيچ كدوم كيفيت ندارن الان ديگه براي صوت حرفهاي با اينا كسي كار نميكنه
من تراكاي دارم با پسوندايي كه تو يك سي دي جا نميشن
اين پسوندا كه ميگين واسه اينكه كار كردن باهاشون راحته پرطرفدارن
شما نميتونيد اينطوري بگيد كدوم با كيفيت ترن دوستان كيفيت بستكي زيادي به نرخ نمونه كيري تو استوديو داره
تازه اين نرم افزار هاي تبدبل هم يك جوراي در بست تعطيلن

حد اقل در مورد ام پي فور بحث كنيد

nazar
25-10-2005, 00:25
سوال تاپيك بسيار ساده و صد البته خيلي جالب است كه هيچ كس هم هنوز جواب قانع كننده‌اي نداده. اميدوارم يكي پيدا بشه يه كمي ما رو روشن بكنه.

Mehdi_Best
26-10-2005, 22:12
سلام
من به عنوان كسي كه اصلا و به هيچ عنوان اهل فرمت هاي تصويري نيستم و تمام وقتم رو با فرمت هاي صوتي سر مي كنم و كلا علاقه اصليم در مورد موسيقي فقط و فقط فرمت هاي صوتي است و سي دي هاي بسيار زيادي رو از صوتي به Mp3 تبديل كردم نظر مي دهم. يعني نظريه اي كه پس از تجربه شخصي خودم به دست آوردم و اين تجربه هم با سيستم حرفه اي انجام شده است.
سيستمي كه من دارم يك دستگاه آمپلي فاير حرفه اي سن سويي اصل ژاپن.
باندهاي pioneer مدل private كه از بهترين انواع باندها هستند. دستگاه پخش كننده هم يك DVD Player (با امكان پخش انواع فرمت ها) با مارك Panasonic كه هم باندها و هم دي وي دي پلير هم ساخت ژاپن هستند.

من سي دي هاي صوتي اورژينال و همينطور سي دي هاي صوتي كپي و همينطور سي دي هاي mp3 (البته منظورم mp3 هايي كه خودم از روي سي دي صوتي با بهترين كيفيت تبديل كرده ام مي باشد) را بارها امتحان كردم.
نمي خوام تعريف كنم اما باور كنيد كه در مورد صوت خيلي حساسيت دارم. يعني كوچكترين تغيير و تفاوت رو حس مي كنم كه بارها شده بقيه دوستانم مثلا يك تغيير را حس نكرده اند اما من متوجه شده ام. با همه اين اوصاف خيلي تست كردم و در آخر به اين نتيجه رسيدم كه اگر mp3 با كيفيت باشه و از ابتدا كه از سي دي صوتي يا ورودي آنالوگ به mp3 تبديل شده است، با كيفيت بالا ذخيره شده باشد، هيچ تفاوتي در كيفيت صدا با سي دي هاي صوتي ندارد.
سيستمي كه من استفاده مي كنم اينقدر دقيق هست كه كوچكترين تفاوت رو هم نشان بدهد اما در اين مورد من هيچ تفاوتي نديدم.
من نمي خواهم با اين نظر، صحبت دوستان را زير سؤال ببرم. فقط خواستم تجربه شخصي خودم را گفته باشم.

ebilove
26-10-2005, 23:53
با سلام
مهدي جان ميشه بپرسم با چه نرم افزاري فايلاتو به
ام پي3 تبديل ميكني؟

Farid007
27-10-2005, 05:23
من دیگه از ادامه بحث خودداری میکنم شاید حق با مهدی باشه
شایدم با من شایدم با Lord

'POP'
27-10-2005, 08:59
فكر نميكنم با پاسخي كه مهدي خان داد ديگه جاي ابهامي باقي مونده باشه... ;)

Mehdi_Best
27-10-2005, 12:17
با سلام
مهدي جان ميشه بپرسم با چه نرم افزاري فايلاتو به
ام پي3 تبديل ميكني؟

سلام دوست عزيزم
من برنامه هاي زيادي رو تست كردم. اما بهترين برنامه اي كه تنظيمات خيلي زيادي هم در هنگام تبديل داره به نظر من اينه:

easy cd extractor 8.2.3.1

قول مي دم اگه از اين برنامه استفاده كنيد ديگه سراغ نرم افزار ديگه اي نريد.

mohammadnasri
29-10-2005, 00:28
با سلام

با تشكر.
با سلام خدمت دوستان

لطف فرموديد و در مورد كيفيت فايلهاي Audio و mp3 نظر داديد حالا بفرماييد چرا فايلهاي Audio ( اگه بشه اسمشو فايل گذاشت ) توسط ويندوز شناخته نميشند وقابليت Copy و Paste ندارند.

ممنون

mpsjavad
30-10-2005, 00:09
با سلام خدمت دوستان

لطف فرموديد و در مورد كيفيت فايلهاي Audio و mp3 نظر داديد حالا بفرماييد چرا فايلهاي Audio ( اگه بشه اسمشو فايل گذاشت ) توسط ويندوز شناخته نميشند وقابليت Copy و Paste ندارند.

ممنون

CDDA

اين فرمت در واقع چندان ربطي به فايل هاي صوتي كامپيوتري ندارد. ولي از آنجا كه در كامپيوتر استفاده زيادي دارد، آن را معرفي مي كنيم. CDDA در واقع فرمت CD هاي صوتي يا Audio cd ها است كه توسط ضبط ها و CD player ها قابل اجرا است. اين فرمت ساختار كامپيوتري ندارد و حتي نميتوان آن را روي كامپيوتر كپي كرد. در حال حاضر به دليل حجم بالائي كه اين فرمت اشغال مي كند، استقبال از آن كاهش يافته است.

:rolleye:

mohammadnasri
30-10-2005, 05:54
سلام

ضمن تشكر از اينكه حوصله به خرج داديد من مطلب شما را چند بار خوندم ولي متوجه نشدم :

اين فرمت در واقع چندان ربطي به فايل هاي صوتي كامپيوتري ندارد

اين فرمت ساختار كامپيوتري ندارد

mpsjavad
30-10-2005, 07:17
با سلام ..

اين فرمت در واقع چندان ربطي به فايل هاي صوتي كامپيوتري ندارد

اين فرمت ساختار كامپيوتري ندارد

به اين خاطر هست كه نوع ذخير ه سازي CD هاي Audio بگون ه اي است كه نميشود اطلاعات ان را بر روي هارد كپي كرد و مانند CD هاي ديتا با ان برخورد كرد :

CD-Audio
این فرمت برای هر آهنگ یک تراک (track) روی CD باز میکند که طول آن بستگی به طول آهنگ دارد و متغیر میباشد. پس هر آهنگ یک تراک میگیرد. CD-Audio روشي عالی برای ذخیره موسیقی است اما چون روشی برای کنترل خطا ندارد اصلا بدرد ذخیره دیتای کامپیوتری نمیخورد.

ساختار كلي CD هاي Audio به اين شكل هست كه نشست اطلاعات در CD Audio همانند CD هاي ديگر نيست و مانند CD هاي ديگر داراي روش ادرس دهي نيست به همين دليل موقع كپي شدن تنها يك ميان بر بر روي هارد شما ايجاد ميشه ! ...

اميدوارم كه توضيحات بالا كامل كننده صحبت هاي قبل بوده باشه !

mohammadnasri
05-11-2005, 19:26
سلام

با تشکر از توضیحات مفیدتون .