PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مفاهیم مکانیک

badterojan
23-10-2007, 22:13
سلام
من این تاپیک رو زدم تا هر کس راجع به مفاهیم پایه ای مکانیک سوالی داره سوالش رو بپرسه و اوناهیی که می دونن
انشاءالله جواب بدن

برای شروع .....

فرق مرکز جرم و مر کز ثقل در چیه؟

شتاب کوریولبس یعنی چی؟

کوپلینگ یعنی چی؟

ممان اول سطح چی رو نشون می ده؟

من جواب هیچ کدوم رو نمی دونم:41:

تا بعد

Iron
25-10-2007, 00:14
مرکز ثقل همون مرکز جرمه.
شتاب کریولیس، شتابیست که در اثر حرکت روی یک دستگاه مختصات چرخان بوجود میاد.
کوپلینگ وسیله ایست که دوتا محور رو بهم متصل می کنه و گشتاور رو منتقل می کنه.
یعنی چی که ممان اول سطح چی رو نشون می ده؟ ممان اول یه تعریفه که برابره با انتگرال المان سطح ضربدر فاصله المان از یک نقطه یا محور مشخص.

badterojan
25-10-2007, 13:11
مرکز ثقل همون مرکز جرمه.
شتاب کریولیس، شتابیست که در اثر حرکت روی یک دستگاه مختصات چرخان بوجود میاد.
کوپلینگ وسیله ایست که دوتا محور رو بهم متصل می کنه و گشتاور رو منتقل می کنه.
یعنی چی که ممان اول سطح چی رو نشون می ده؟ ممان اول یه تعریفه که برابره با انتگرال المان سطح ضربدر فاصله المان از یک نقطه یا محور مشخص.

سلام دوست عزیز اما مثل اینکه شما وضعت از من خراب تره:18:

1-مگه در شرط پایداری اجسام غوطه ور یا شناور نمی گویند مرکز جرم باید از مرکز ثقل بالاتر باشه پس چطور می گویی هر دو تا یکی هستند؟

2- این تعریف شتاب کوریولیس را می دانم اما می خواهم بدانم مشخص کردن آن بصورت خاص (کوریولیس) چه مزیتی دارد؟

3-منظور من کوپلینگ اینرسی بود اون کوپلینگ رو که خودم می دونم. کوپلینگ اینرسی یعنی چه؟

4-دوست عزیز، جرم لختی و مقاومت در برابر نیرو و ممان دوم سطح (ممان اینرسی) لختی و مقاومت در برابر گشتاور است. شرط می بندم نمی دونستی! حالا من می خوام بدونم ممان اول سطح چیه؟ بی خودکی که روش اسم نگذاشتند. هان؟

در ضمن بدون پشت هر تعریفی یک مفهومی خوابیده. یه نفر همینطور الکی صبح نشده با چشم خوابالوده از خودش تعریف در کنه!:5:

راستی یک سوال دیگه:

فرق غوطه وری و شناوری چیه؟

فرق چرخش و گردش چیه؟

من فرق اینا رو تا حدودی می دونم اما دقیقا نه!
اگر این بار کسی بگه این ها یکی هستند:9::angry:

Iron
28-10-2007, 20:56
علیک سلام

1- خیر. می گن مرکز ثقل باید از مرکز شناوری پایینتر باشه.
2- وقتی قرار باشه معادلات دستگاه مختصات لخت رو برای دستگاه مختصات چرخان (غیر لخت) بنویسی بکار میاد. یعنی این جمله و احتمالا یه جمله دیگه به روابط اضافه میشه. مثلا اگه بخوای معادلات دستگاه مختصات لخت رو بر اساس مختصات متصل به کره زمین بنویسی و البته بسیاری از مسایل دیگه.
3- کوپلینگ اینرسی یادم نمیاد. اگه متنی رو که اینو توش خوندی بنویسی شاید یادم بیاد.
4- ممان دوم جرم رابطه خطی دارد با مقاومت در برابر تغییر سرعت زاویه ای. (البته بشرط ثابت بودن این ممان نسبت به زمان) نه ممان دوم سطح.
ممان دوم جرم یعنی انتگرال المان جرم ضربدر مجذور فاصله اش از یک نقطه یا محورخاص. از این رو می گیم "ممان دوم" که المان جرم در فاصله به توان دو ضرب میشه و طبیعتا به این خاطر می گیم "جرم" که المان جرم در مجذور این فاصله ضرب میشه.
به همین ترتیب ممان اول سطح میشه انتگرال المان سطح ضربدر فاصله اش (به توان یک) از یک نقطه یا محور خاص.

غوطه وری یعنی اینکه یک جسم درون سیال معلق باشه و عملا برآیند نیروهای وارد به اون از طرف سیال برابر باشه با وزن جسم. در این شرایط اگر جسم رو در هر عمقی بی حرکت رها کنید، همچنان بی حرکت میمونه. این مساله وقتی پیش میاد که جرم جسم با جرم سیال هم حجمش برابر باشه.

هیچ فرقی بین چرخش و گردش یادم نمیاد. شاید اگه متنی که اینو توش خوندی بگی چیزی بنظرم برسه.

هیچوقت سعی نکن کسی رو که مفت و مجانی داره به سوالاتت جواب می ده زیر سوال ببری. حتی اگه حرفاشو قبول نداشته باشی. :46:

salam110
31-10-2007, 15:56
1- اول اینکه فرق مرکز ثقل و مرکز جرم:
اگر جسم شما تحت میدان ثقل غیرهمگن باشد، خوب مرکز ثقل آن دارای موقعیتی متفاوت از مرکز جرم است.
2- اسم گذاری شتاب کریولیس، برای مشخص کردن یک مفهوم پرکاربرد ، چون زمین هم این شتاب را دارد و برای حل مسایل دقیق مثل پرتاب موشک با این شتاب زیاد کار داریم.
3- و اما ممان اول و ممان دوم (مشهور به مامان اول و مامان دوم). عده ای از مفاهیم تعریف شده دارای درک مملوسی مثل مفهوم جرم، چگالی و ... نمی باشد و فقط مفاهیم انتزاعی و مفاهیمی هستند که هنگام درگیری ریاضی با فیزیک تولید میشوند که ممکن است شما درک خوبی از آن نداشته باشید و صرفا به خاطر این که این مفهوم به صورت مستقل در معادلات ظاهر میشود آن را نامگذاری میکنند. یعنی ممان اول به صورت مکرر در معادلات تکرار میشود و اونو اسم میذارند چون منجر به خلاصه نویسی فرمول ها میشود.
و اما چرا ممان اول و ممان دوم: چون درجه توان فاصله به ترتیب یک و دو میباشد. مفاهیم ممان اول و دوم سطح برای سهولت در برخورد با فرض چگالی یکنواخت تعریف شده اند.
در ضمن یک نکته خیلی مهم که معمولا اساتید به صورت مستقیم به آن اشاره نمی کنند. ببینید مکانیک نیوتنی مدلی از آنچه در جهان خارج از ما رخ میدهد میباشد. خوب این مدل در یک محدوده ای از سرعت (مثلا یک دهم سرعت نور) و در محدوده ای از ابعاد ماده ( مثلا از یک میکرو متر ) و در یک برهه ای از زمان (مثلا از چهار میلیارد سال پیش) صحیح است. بعد مکانیک کوانتومی مدل دقیقتر از واقعیت بیرون است که البت هنوز کاملا تطبیقی نیست. در خیلی از موارد که جلو میروند هیچ درکی از فرمولها و شرایط اتفاق افتاده ندارند و فقط درک ریاضی است نه احساسی.

به کوپلینگ اینرسی هم تا حالا برخورد نکردم، ماله کدوم سرفصل درسیه؟
مشکل از شما نیست، چون علم ما ترجمه ماشینی شده پس انتظار نداشته باشید همه مفاهیم به خوبی انتقال پیدا کند. اینو از مقایسه یه مفهوم در زبان اصلی و ترجمه یک کتاب فهمیدم. همیشه برای یک کلمه معادل دقیقی در زبان دیگر نیست.