PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : چه طوري ميشه ظرفيت فلاپي رو زياد كرد؟؟!!!

saeed666
24-09-2005, 19:46
چند وقت پیش حدودا دو سال پیش یکی از دوستام سایز یه فلاپی (1.4 mb) رو در حد 1.8 mb کرده بود هر چی اصرار کردم نگفت چه طوری این کارو کرده .می خواستم بدونم چه طوری این کارو کرده. به خود فلاپی ور رفته یا با نرم افزاری (بعید می دونم) این کارو انجام داده . بعضی موقع ها خیلی لازم میشه.

hoseinquest
24-09-2005, 23:58
فکر نمیکنم همچین چیزی بشه احتما لا سرتو گول مالیده.
دست بزن به سرت ببین گولیه!!!!
فقط میشه اطلاعات رو به روش سنتی زیپ کرد و الا فکر نکنم روشی باشه
اگه هست دوستان بگن ماهم روشن شیم.

M.R.M
25-09-2005, 08:10
سلام دوستان عزيز.
در گذشته و شايد هم در حال حاضر فلاپي هايي توليد ميشدند كه حجم آنها به صورت طبيعي 2 مگابايت بود. براي شناسايي و استفاده از اين قبيل فلاپي ها تنها لازم بود در تنظيمات قسمت Setup مادر برد يك تغيير كوچك اعمال شود تا فلاپي درايو قادر به فرمت كردن و استفاده از اين مدل فلاپي ها باشد. اگر اشتباه نكنم در آن زمان شركت 3M اين فلاپي ها را توليد ميكرد و روي آنها درج شده بود DS,HD و براي حجم 2Mb/2Mo . من در مورد اينكه هنوز هم چنين فلاپي هايي پيدا ميشوند يا خير اطلاع دقيقي ندارم. البته گويا در سالهاي اخير شركت Toshiba هم اقدام به توليد چنين فلاپي هايي كرده است كه ميتوانيد با جستجو در سايتهاي سازنده اطلاعات دقيقي را در مورد آنها بدست آوريد.
حتما دوست شما هم از همين مدل فلاپي ها استفاده ميكرده است.
و اما نكته اصلي كه ممكن است پاسخ اصلي سوالات شما دوستان عزيز باشد.
در گذشته من يك نرم افزاري را با نام SmartFormat ميشناختم كه ميتوانست يك فلاپي استاندارد معمولي را طوري فرمت كند كه حجم آن 1.72 مگابايت گردد. من اين برنامه را پيدا كردم و در آدرسي كه در انتها عرض كردم آپلود كردم. ميتوانيد آن را دانلود كرده و استفاده نماييد.
من با توجه به اينكه خودم شخصا آن را تست كرده ام و نتيجه بخش بوده است آن را معرفي كردم.
توجه داشته باشيد كه اگر فلاپي شما فاقد BadSector باشد به حجم كامل 1.72 مگابايت خواهد رسيد. در غير اين صورت حجم آن بسته به تعداد بدسكتورها كه خود برنامه آنها را اعلام ميكند كاهش خواهد يافت. اما من خودم توانستم با يك فلاپي سالم به حجم 1.72 مگابايت برسم. مطمئن باشيد شما هم خواهيد توانست.
ضمنا از اين پس براي فرمت فلاپي خود حتما بايد از خود برنامه استفاده نماييد.
اگر در استفاده از برنامه مشكلي داشتيد حتما مطرح نماييد تا راهنماييتان نمايم.
پس ميبينيد كه اين كار نه از لحاظ نرم افزاري بعيد است و نه اينكه سر اين دوستمان كلاه گذاشته اند !
در مورد اينكه چطور چنين امري امكان دارد و اينكه اين برنامه چگونه چنين كاري را انجام ميدهد نيز اگر مايل بوديد بگوييد تا طرز كار آن را برايتان شرح دهم.
ضمنا من اين برنامه را در قسمت معرفي نرم افزار هم معرفي نموده ام تا تمام دوستان بتوانند از آن استفاده نمايند.
لينك دانلود برنامه :
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
شاد و پيروز و موفق باشيد.

mohammad hamed
25-09-2005, 15:41
مرسی .خیلی خیلی جالب بود

saeed666
25-09-2005, 20:55
M.r.m جان خیلی ممنون از راهنمایی و توضیحاتت واقعا خیلی لطف کردی . از برنامه ای هم که گزاشتی متشکرم. فقط اگه تونستی می تونی توضیح بدی این کارو چه جوری می کنند؟ بازم ممنون

M.R.M
25-09-2005, 22:53
سلام دوست عزيز.
خوشحالم كه پاسخ سوال خود را يافتيد، اما در مورد نحوه عملكرد اين برنامه :
حتما تا به حال با برنامه هاي بازگرداني فايلها در ويندوز برخورد داشته ايد و آنها را امتحان كرده ايد ، به نظر شما اين فايلها كه كاملا به ظاهر پاك شده اند مجددا از كدام قسمت هارد بازيابي ميشوند ؟؟؟
من نميخواهم زياد وارد بحث در مورد Sector 0 ( سكتور صفر هارد ) بشوم اما قصدم از بيان اين مورد شباهت اين دو قسمت در اين دو سخت افزار ، يعني هارد ديسك و فلاپي ميباشد.
در سيستم هاي ذخيره داده مغناطيسي مانند فلاپي و هارد ديسك يك قسمت خاص تحت نام سكتور صفر وجود دارد ، وظيفه اين قسمت در هر سخت افزاري متفاوت است. اغلب نرم افزارهاي Format اين قسمت را در نظر نميگيرند ، اما چرا ؟
علت اين امر آن است كه در صورت اعمال عمليات Formating در اين قسمت ممكن است ديسك سخت دچار آسيب در پر كردن داده ها ، در مراحل بعدي ، گردد. به اين حالت به اصطلاح BadSector گفته ميشود.
اما بازميگرديم به بحث فلاپي 1.44 مگابايتي خودمان.
فلاپي نيز درست مانند هارد ديسك قسمتي تحت عنوان Sector 0 دارد ، اما كمي متفاوت با هارد ديسك ! Sector 0 در فلاپي درست مانند يك BadSector عمل مينمايد ، يعني مانع از كپي هر گونه اطلاعاتي بر روي آن قسمت ميشود و در عمليات Formating نيز اين قسمت با توجه به اينكه در نظر گرفته نميشود ، اصلا لحاظ نميشود و هيچ فرمتي بر روي آن صورت نميگيرد. در اين حالت شما ميتوانيد فرض كنيد كه يك سي دي در اختيار داريد كه چندين بار ميتوانيد بر روي آن رايت نماييد. فرض كنيد حجم سي دي 800 مگابايت است. شركت سازنده قبل از اينكه سي دي را به شما بدهد ، 100 مگابايت آن را با اطلاعات پوچ پر مينمايد. وقتي كه شما سي دي را درون درايو قرار ميدهيد و ظرفيت آن را نگاه ميكنيد 700 مگابايت فضاي خالي در اختيار داريد !!! در صورتي كه حجم واقعي سي دي 800 مگابايت ميباشد.
BadSector خاص مذكور در فلاپي نيز درست همين كاري را انجام ميدهد كه شرگت سازنده سي دي مذكور انجام داده است.
برنامه معرفي شده با استفاده از توابع خاص فرمت ، تمام سكتورهاي فلاپي را فرمت مينمايد ، حتما با خود ميگوييد كه پس BadSector چه ميشود ؟؟؟
اين برنامه با كمك توابع تعمير BadSector دقيقا با اين قسمت مانند يك قسمت مشكل دار فلاپي برخورد ميكند و همين امر باعث ميشود كه برنامه قادر به شناسايي سكتورهاي مخفي باشد و بتواند آنها را فرمت نمايد.
راز اين برنامه نيز همين است.
من سعي كردم به صورت خلاصه وارد و در حدي كه موضوع زياد طولاني و سنگين نشود ، شرح كار برنامه را براي شما توضيح دهم.
در صورتي كه باز هم سوالي بود در خدمت هستم.
شاد و پيروز و موفق باشيد.

Kolubive
11-11-2005, 07:14
M.r.mجان سلام . من بعد از فرمت فلاپی با اون برنامه دیگه نمی تونم توش چیزی بریزم غیر از اینکه توسط خود ویندوز فلاپی رو فرمت کنم . فلاپی رو هم یه بار استفاده کرده بودم .
مشکل چیه؟

sorset
15-11-2005, 19:16
سلام
راحت ترين روش فرمت كردن با نرم افزار WinImage در حالت 2.88 است