PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : حفظ رزولشن عکس در زمان سیو کردن

davsep
07-10-2007, 15:20
من یه عکسو با رزولوشن مد نظر خودم (600dpi) اسکن کردم حجم عکس حدود 9MB شد. مشکلم از اینجا شروع میشه که وقتی عکس رو تو فتوشاپ ادیت میکنم موقع save as نمیدونم مقدار Quality رو چقدر بزارم که کیفت عکسم همونی که تو اسکنر تعریف کردم بمونه (نه بیشتر نه کمتر)؟ بعد همینجوری میزارم Maximum اونوقت حجم عکس ادیت شده میشه حدود 16MB !! من میخام عکسمو باز کنم ادیت کنم ببندم و کیفیت رزولشن اصلا تغییر نکنه و حجم عکس هم به جز تغیر اندک مربوط به ادیت تغییر دیگه ای نداشته باشه. دوستان لطفا راهنمایی کنید.

Saeed kmss-D
07-10-2007, 16:29
سلام،
عضويتتون رو تبريك ميگم،

يه پلاگين به اسم ProJPEG هست كه كارش توليد عكس با فرمت Jpg با حجم بسيار كمتر و با كمترين افت كيفيته!

به اين لينك يه سري بزن:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

موفق باشي♥♥♥

davsep
08-10-2007, 09:21
خیلی ممنون سعید جان.
این نرم افزار که اشاره کردی چیز خیلی عالییه ولی من همونطور که تو تاپیک گفتم نمیخوام حجم تغییر کنه (حتی کم بشه). میخوام بعد از اینکه رو عکس کار کردم و save کردم 1-رزولشن و 2-حجم همونی باشه که قبل از کار بود. من مشکلم تو تنظیمات کادر محاوره save asه که نمیدونم Quality رو بر چه اساسی باید مقدار بدم تا اصالت سخت افزاری عکس حفظ بمونه؟؟؟

Saeed kmss-D
08-10-2007, 16:48
خب ، اگه شما ميخواي كيفيت خيلي بالاي داشته باشي طبيعتا حجم افزايش پيدا ميكنه!
شما ميتوني تو كادر Quality عددي بين 8 تا 10 رو بدي!
با اين مقدار نه كيفيت عكس خيلي كم ميشه، و نه حجم زياد ميشه!

موفق باشي♥♥♥

davsep
09-10-2007, 09:05
بابا من که میگم! کیفیت بالاتری از کیفیت اولیه عکس نمیخوام. میخام یه عکس رو (با هر کیفیتی که داره) باز کنکم، فتوشاپکاریش کنم، آخرشم سیو کنم. اینجای کار میخام 1-رزولشن 2-حجم همونی باشه که از اول بود.
الانم که شما گفتی بین 8 تا 10 بزارم (حالا الان امتحان میکنم) ولی اینکه میگی کیفیت خیلی کم نمیشه یعنی چی؟ یعنی یه خرده کم میشه؟!!!
من میخام روشی رو پیدا کنم که مطمئن باشم رزولشن من کم نشده (حتی یه مقدار کم). این اطمینان فقط از طریق نرم افزار کسب میشه دیگه!! با چشم اونم رو صفحه مونیتور که من نمیتونم تعیین کنم این یه خرده که کم شده، چقدره؟ بالاخره فتوشاپ یه روشی برای این کار باید داشته باشه!!

aram_nfs
09-10-2007, 11:05
شما کیفیت رو معادل حجم گرفتی؟
کیفیت یه چیزیه رزولیشن یه چیز دیگه
وقتی شما عکسی رو با رزولیشن 600 اسکن می کنی تا وقتی که تغییری توی اندازه نداره باشی (image size) تغییر نمی کنه به حجمت هم کاری نداشته باش اگه می خوای کیفیت عکست بالا باشه با quality بیشتر سیو کن که طبیعتا حجم کارت هم بیشتر می شه
بازم می گم رزولیشن هیچ ربطی به کیفیت نداره
موفق باشی

davsep
09-10-2007, 14:30
ای بابا آرام جان شما هم که میگی اگه میخای کیفیت عکست بالا باشه!!! آخه من کی گفتم میخام کیفیت عکسم بالا باشه؟؟ میخام همون قدر باشه که از اول بود.
ببینید سوالم به نظر خودم خیلی واضحه که:
یه عکسو (که کیفیت و رزولشن و حجمش معلومه دیگه خب؟) باز کنم، حالا مثلا یه قرمزی چشم برطرف کنم، بعدش سیو کنم: هر سه تای کیفیت، رزولشن و حجم عکس با عکس اصلی یکسان باشه. نمیشه؟؟!!!
(در ضمن آرام جان اشکالی که در مورد تفاوت کیفیت و رزولشن گرفتی درسته، منظورم از کیفیت رزولشن مقدار رزولشن بود که اشتباه گفتم.)

aram_nfs
09-10-2007, 14:40
سوال برای خودت واضحه ولی ... یه کمی هم بچه گانست
معمولا عکس هایی که با فرمت jpg ذخیره می شن به صورت یک الگوریتم خاص ریاضی برای اینکه حجمشون کم بشه ذخیره میشن حالا این الگوریتم با هر نرم افزاری ایجاد بشه یه تفاوتهایی با هم داره این صحبتی که شما گفتین فقط توی عکس های bmp امکان داره. ولی اگه خواستی عکست با همون کیفتیتی که ذخیره شده دوباره ذخیره بشه هنگام سیو کردن اون quality که بهت پیشنهاد میده همونیه که باهاش سیو شده. البته بازم می گم این که حجم فایلت برابر خجم اولیه باشه تقریبا غیر ممکنه چون توی فرمت jpg حتی اگه یه تغییر کوچیک بدی چون قسمتی از الگوریتم تغییر می کنه حجم فایل هم تغییر می کنه.
امیدوارم برای سوال واضحی (البته برای خودت) طرح کردی جواب قانع کننده ای گرفته باشی
موفق باشی

davsep
09-10-2007, 15:26
آرام عزیز من که خودم گفتم که!!: سوالم به نظر خودم خیلی واضحه. از نظر کس دیگه حتی میتونه بچه گانه باشه مسئل ای نیست که!! همه ما داریم وقت و هزینه صرف میکنیم که همین بچه گانگی مون رشد کنه دیگه!!
من عکسو باز که میکنم حتی بدون هیچ تغییری دوباره سیو میکنم ( کوالیتی پیشنهادی خودش 12هه) بازم حجم از 7مگ میره به 10مگ!!!
ممنون از شما.

davsep
10-10-2007, 08:20
دوستان نظر دیگه ای نمیدید؟؟!!

aram_nfs
10-10-2007, 11:04
آرام عزیز من که خودم گفتم که!!: سوالم به نظر خودم خیلی واضحه. از نظر کس دیگه حتی میتونه بچه گانه باشه مسئل ای نیست که!! همه ما داریم وقت و هزینه صرف میکنیم که همین بچه گانگی مون رشد کنه دیگه!!

من عکسو باز که میکنم حتی بدون هیچ تغییری دوباره سیو میکنم ( کوالیتی پیشنهادی خودش 12هه) بازم حجم از 7مگ میره به 10مگ!!!
ممنون از شما.

ببخش اگه جسارت کردم. من منظورم از بچه گانه بودن به خاطر قانع نشدنت گفتم
ولی همونطور که توضیح دادم این افزایش حجم به خاطر همون تغییر در نحوه سیو شدنه.

davsep
11-10-2007, 10:49
خواهش میکنم داداش. من ازت ممنونم که وقتتو صرف میکنی که به سوال امثال من جواب بدی.
ولی این موضوع واقعا برای من سواله که آخه 3مگابایت از7مگابایت یعنی تقریبا 50% حجم اضافه میشه !!!
حالا گفتی bmb ، اگه من با bmb اسکن کنم اونوقت بعد از ادیت، حجم ثابت میمونه؟

aram_nfs
12-10-2007, 15:25
توی فایل bmp حجم همواره تابته و به تعداد پیکسل های عکس مربوط میشه

davsep
13-10-2007, 09:32
آره امتحان کردم همینطوره که گفتی. ممنون.
آرام، من یه عکس پرتره دارم که تو عکاسی دبی گـــــــــــــرفته شده و امکان چاپ مجددش نیست. حالا میخام اسکـــــــــــــن کنم بدم برای چاپ. با چه مشخصاتی (dpi , jpeg or bmp) اسکن کنم تا عکاسی دستش باز باشه و عکس حداکثر شباهت رو به چاپ اصلی داشته باشه؟

aram_nfs
13-10-2007, 14:29
آره امتحان کردم همینطوره که گفتی. ممنون.

آرام، من یه عکس پرتره دارم که تو عکاسی دبی گـــــــــــــرفته شده و امکان چاپ مجددش نیست. حالا میخام اسکـــــــــــــن کنم بدم برای چاپ. با چه مشخصاتی (dpi , jpeg or bmp) اسکن کنم تا عکاسی دستش باز باشه و عکس حداکثر شباهت رو به چاپ اصلی داشته باشه؟

تقریبا اکثر مواقع این ناهماهنگی بین عکس اصلی و اسکن و چاپ شده وجود داره بهتره عکست رو به طور کامل به عکاسی بدی و اونها با استفاده از تغییرات رنگیی که انجام می دن این مشکل رو حل می کنن. البته موقعی میشه گفت حل میشه که عکس جلوت باشه و مونیتورت کالیبره باشه اونوقت میتونی درستش کنی یا بدی درستش کنن

davsep
13-10-2007, 14:55
حالا اگه خواستم خودم اسکن کنم چند dpi بگیرم؟ jpeg باشه بهتره یا bmp ؟ با این فرض بگو که عکاسی هیچ کاری رو اون انجام نده و مستقیما فایل منو چاپ کنه.

aram_nfs
13-10-2007, 16:12
با بیشترین رزولیشنی که اسکنرت امکان میده اسکن کن (1200 شایدم بیشتر)
و بعد از تغییرات اندازه فایلت رو درست کن (dpi اش رو 300 کن)
با فرمت jpg کار کن چون حجم کمه و زیاد تغییر کیفیت رو احساس نمی کنی
با استفاده از خود فتوشاپ اسکن کن
و در آخر سعی کن به جای بردن به عکاسی ببر به لابراتوار
موفق باشی

davsep
14-10-2007, 07:20
بسیار خب،
ممنونم ازت آرام. دستت درد نکنه . . .