PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : دنیای الکترونیک و دیجیتال

hamed_110
23-09-2005, 23:08
سلام
بچه ها هر کی در مورد الکترونیک و هر چی که به برق و الکترونیک و دنیای بزرگ دیجیتال ربط داره میتونه اینجا مطرح کنه.
من و دوستام در خدمتیم
(دستگاه های صوتی و تصویری-ساخت دستگاههای الکترونیکی-آشنایی با اجزا و المانهای موجود-و...)
ممنونhamed_110

Rooz
24-09-2005, 04:05
سلام

سئوال من اینه که چطوری میشه فهمید یه آی سی خرابه یا سوخته؟

~o)
@};-

saghy
24-09-2005, 04:16
سلام
با اجازه همه دوستان من منتقلش كردم اينجا ... يه جورايي مرتبط تره !
حامد جان منتظر فعاليت خوب شما در اين قسمت هستيم.

vahid_666
24-09-2005, 06:05
تنها چیزی که پی سی ورد کم داشت یک انجمن تخصصی الکترونیک بود امیدوارم که الکترونیک به این تاپیک ختم نشه و به یک بخش کامل و بزگ از اطلاعات مفید تبدیل بشه .من مدتی که در حال جستجوی یک سایت با حتی مجله ای در زمینه الکترونیک هستم اما متاسفانه ایرانی ها فعالیت کم رنگی داشتند . انواع مجله های کامپیوتری توی دکه های روزنامه فروشی ریخته اما هیچ مجله تخصصی در مورد الکترونیک موجود نیست . به امید اینکه این علم هم بتونه جایگاهی در میان جوونا باز کنه و سایت ها و مجلات تخصصی الکترونیک در ایران ایجاد و منتشر بشه

hamed_110
24-09-2005, 13:15
آخه نفهمیدم این تاپیک حالا کجاست؟انجمنهای متفرقه یا سخت افزار

hamed_110
24-09-2005, 13:58
سلام دوست عزیز
در پاسخ به این سوال که چطور میشه فهمید که یک آی سی سوخته اول باید یه چیزایی رو
براتون بگم
همانطوری که همه می دونین ما از نظر نحوه ی اتصال آی سی به بورد الکترونیکی دو نوع
آی سی داریم 1-آنهایی که بصورت چسبی به بورد وصل می شوند مثل بسشتر آی سی هایی که در داخل
کامپیوتر هستند.تشخیص خرابی این نوع آی سی ها فقط بوسیله ی دستگاهای خاصی امکان پذیر است
وتعویض این آی سی ها نیز با دستگاه انجام می شود . 2-آی سی هایی که بوسیله ی لحیم کاری نصب می شوند
این نوع را می توان تعویض نمود
اما از نظر نوع نیز 3 نوی آی سی داریم
1-آی سی های قابل برنامه ریزی(میکروکنترلرها)
2-آی سی های دیجیتال(که بصورت صفر و یک عمل می کنند)
3-آی سی های آنالوگ(مثل تقویت کننده ها)
بر روی هر آی سی شمارهایی قرار دارد که نوع و کار آن را مشخص می کند
خرابی این گونه آی سی ها را نمی توان بصورت دستی تشخیص داد و معمولا بوسیله ی ابزارهای خاصی این کار انجام می گیرد
خرابی بعضی از آی سی ها را می توان با دستگاهی به نام اسیلوسکوپ یافت .
چنا نچه آی سی مورد نظر را بشناسی و نحوه ی کار آن را بدانید می توانید با دادن ورودی به پایه های ورودی وبررسی خروجی
بفهمید که آی سی خراب است یا نه
در غیر اینصورت بهترین روش کندن آی سی(در صورتی که از نوع لحیمی باشد)وقرار دادن یک آی سی سالم با همان شماره در مدار مربوطه می باشد
هر سوالی در مورد المانهای الکترونیکی باشه در خدمتم
ممنون hamed_110

hamed_110
24-09-2005, 14:08
سلام
دوستان اگه در مورد دستگاههای الکترونیکی مثل دزد گیرها -فرستنده ها و گیرنده ها-چراغ های چشمک زن -المانهای موجود در یک دستگاه از قبیل مقاومتها و خازن ها و دیود هاو آی سی هاو... مدل های گوناگون آنها هر سوالی دارند یا می خواهند اطلاعاتی در این مورد کسب کنند من در خدمتم
لطفا اگه کسی در مورد الکترونیک اطلاعاتی داشت منو کمک کنه
ممنون

Unix
24-09-2005, 14:29
من قبلا تو كار الكترونيك بودم اگر سوالي داشتي ميتوني از من بپرسي
-------------------------------------------------------------------------------

من دارم يدونه درايو نوار كاست براي كامپيوتر طراحي ميكنم، قطعات سخت افزاريش تقريبا كامل شده اما مي خواهم مداري درست كنم

كه بتونه اتصالات اين درايو رو به IDE و يا Floppy تبديل كنه و همچنين يك برنامه ي مديريتي كه البته به صورت يك پلاگين براي

مديا پلير.

من فقط تنها جاييش كه يك مقدار گير كردم قسمت نرم افزاريش هست كه بتونه با سخت افزار ارتباط برقرار كنه.

منظورم همون درايور مربوطه و پلاگين هست براي مديا پلير....

اگر كسي از بچه ها ي گروه برنامه نويسي تو اين كار وارد هست لطفا ما رو راهنمايي كنه

با تشكر

hamed_110
24-09-2005, 18:32
unixجان سلام
دستت درد نکنه.اگه می شه به من تو کمک کن اگه سوالی دیدی تو این بخش که می تونی حلش کنی لطف کن جوابشو بده
ممنونhamed_110

Unix
25-09-2005, 11:46
خواهش ميكنم حامد جان شما لطف داريد اما اين روزا مشغله ي كاريم زياد شده و 48 ساعت اضافه كاري گرفتم!

به هر حال اگر وقت كردم دريغ نميكنم....

با تشكر Unix

hamed_110
25-09-2005, 22:39
سلام
دنیای دیجیتال به این بزرگی هیچکی سوال نداره؟
اگه مایل هستین من یه سری اطلاعات از عمومی گرفته تا تخصصی اینجا بزارم
ممنون

Shahin King
27-09-2005, 18:34
همشهري سلام

آقا بزار ما منتظريم . سوال كه نميشه شما مقالات رو بزار .

قربانت : شاهين كينگ

Lord_theOne
27-09-2005, 20:32
منم که مثله موش همه جای این پیسی ورلد را گشتم آقا منم بچه الکترونیک هستم یک چیزایی سرم می شه اقا حامد گلی بزار ما استفاده می بریم

HR
27-09-2005, 21:00
سلام
من به یک فرستنده آ-ام یا اف_ام با برد حداقل 5کیلومتر به بالا نیاز دارم
قطعاتش هم کمیاب نباشه و کریستتالش هم گیرم بیاد
ممنون میشم کمکم کنید
حسین

hamed_110
28-09-2005, 00:55
سلام
تا حالا فکر کردین این دزد گیر هایی که به لمس کردن حساس هستند چه طور کار می کنند؟
شاید به نظر عجیب بیاد اما این دستگاهها جز چند المان الکترونیکی چیزی نیستند
به طور مثال یه دزد گیر لمسی رو یه کم توضیح میدم
این دزد گیر ها معمولا یه سنسور خیلی ساده دارن که با ضربه ی کوچکی که به اونا وارد میشه
سیگنالی خیلی ضعیف تولید می کنند. این سیگنالهای ضعیف توسط آی سی های تقویت سیگنال
(این آی سی ها طوری ساخته شده اند که قادر به تقویت سیگنال تا چند هزار برابر نیز هستند مثل آی سی
خیلی معروف741)تقویت می گردد.از طرفی هر دزد گیر به یک آژیر مجهز می باشد
حال این سیگنال بزرگ میتواند سوئیچ یک آژیر باشد.این نحوه کار یه دزد گیر ساده بود.در ادامه نحوه کار دزدگیر های
پیشرفته تر را نیز خواهم گفت

hamed_110
28-09-2005, 13:52
سلام
یه دزدکیر پیشرفته چه طور کار می کنه؟
امروز می خوام یه کم در مورد یه سری از دزد گیرهای پیشرفته براتون بگم.همانطور که می دونین یه دزد گیر
پیشرفته مجهز به سنسورهای مادون قرمز-لرزشی و... وهمچنین قادر به تنظیم زمان شروع و پایان آژیر می
باشد.معمولا برای اینکه این کارا با دقت انجام شود از آی سی های میکرو کنترلر استفاده می شود.
اما آِی سی میکرو کنترلر چیست؟شرکت اینتل سازنده اولین میکروپروسسور(8085)در حدود30سال پیش
اولین میکروکنترلر خود با شماره8051را به بازار ارائه کرد میکروکنترلر 8051بر اسا س میکروپروسسورها ساخته شده است واز آنجا که میکرو پروسسور تنها یک سی پی یو است و برای راه اندازی آن نیاز به سخت افزارهای زیادی
از جمله اسیلاتور- حافظه رم و رام و آیسی های رابط دیگری وجود دارد لذا ساخت یک میکرو کنترلر که دارای سی پی یو و رم و رام داخلی وتایمروپورت سریال وپورت های صفر و یک باشدوارتباط دهی آنها به سهولت و بوسیله ی نرم افزار انجام شود منطقی خواهد بود.این گونه آیسی ها قادر به برنامه ریزی می باشند .
بنابراین در ساخت این گونه دزدگیر ها از این آی سی ها استفاده می شود.
بعد از برنامه ریزی میتوان کلیه تنظیمات اعم از مدت زمان آژیر- میزان حساسیت-و... را توسط دیپ سوئیچ ها تنظیم
نمود.
اگه در این مورد سوالی هست در خدمتم

Erfaan
28-09-2005, 14:13
ميتوني قفل ميكرو بشكني؟

hamed_110
28-09-2005, 16:01
آقاي سبحاني اول سلام
دوم اينكه يه كم بيشتر توضيح بده
ممنون

Rashidahwazian
28-09-2005, 16:55
سلام hamed_110 عزيز. مي شه بگي چطور مي شه پورت پارالل رو تو ويندوز xp فراخواني كرد. مثلا از يه ميكرو كنترلر مي خوام يه سري اطلاعات رو بفرستم رو كامپيوتر و اونجا ذخيره كنم يا نمايش بدم از طريق پورت پارالل .

توجه كن كه تو ويندوز xp می خوام . با بقیه ویندوز ها مشکل ندارم. در ضمن می خوام این خوندن اطلاعات به طور مستقل باشه. یعنی مثلا یه برنامه بنویسم که این کار رو بکنه نه اینکه تو نرم افزار هایی مثل Labview و امثال اون اطلاعات رو بگیرم.

مرسي.

Erfaan
28-09-2005, 23:56
آقاي حميد آقاي گل سلام
خوب معلومه ديگه طرز شكست قفل ميرو كنترلر هاي برنامه ريزي شده و قفل شده رو ميدوني براي دسترسي به برنامه هايش
البته اونايي كه ميشود.

hamed_110
01-10-2005, 01:15
سلام
دوست عزیزی که در مورد ریختن اطلاعات از میکرو به کامپیوتر سوال فرمودید باید بگم
که توضیح مربوط به این موضوع یه کم فرا تر از یک تاپیک میشه.
از اونجا که هر میکرو برای خودش کارهای خاصی در ویندوز ایکس پی نیاز دارد لذا دانستن نوع آی سی لازم می باشد.
شما می توانید توضیح کامل این موضوع را از کتاب میکروکنترلر8051استاد خاکپور دریافت نمایید.اگر هم نتوانستید یه کم در این مورد به من توضیح دهید تا خودم از روی کتاب برایتان تایپ نمایم
هر چند که دانشگاهها شروع شده اند ولی من تا جایی که بتونم در خدمتم
ممنون

hamed_110
01-10-2005, 01:15
سلام
اگه اجازه بدین می خواستم یه کم در مورد رشته مهندسی برق براتون بنویسم شاید کسی از دوستان به دردش بخوره.
اصولا مهندسی برق شامل چهار نوع گرایش الکترونیک-قدرت-مخابرات وکنترل می شود. امروزه همه این گرایش ها در ایران از ارزش و اعتبار بالایی برخوردارند.
گرایش الکترونیک بیشتر به تحلیل و طراحی مدارهای الکترونیکی تکیه دارد و دانشجویان باید از تحلیل بالایی برخوردار باشند.تعداد زیادی از واحدهای این رشته را دانشجویان رشته سخت افزار نیز باید پاس نمایند.
گرایش قدرت نیز همانطور که از نامش مشخص است مربوط به سیستمهای تولید و توزیع برق فشار قوی می باشد.
گرایش مخابرات نیز به سیستمهای مخابراتی و دیجیتالی مربوط بوده که امروزه در ایران به سمت فناوری اطلاعات و ارتباطات درحرکت می باشد
گرایش کنترل و ابزار دقیق هم به کنترل و نگهداری دستگاههای برقی در کارخانه ها مربوط می باشد.
تمامی این گرایشها در ایران بازار کار دارند .
ممنون

ms1024
06-10-2005, 21:26
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت حامد جان عزیز
دو سوال داشتم
اول این که چطور میتوان یک میکروکنترلر را برنامه ریزی کرد (لطفا یک مثال کوچک هم بزنید)
سوال دوم این که چطور میتوان با استفاده از پورت سریال یک Led را که مثلا به برد بورد وصل است روشن کرد
لازم به ذکر است که من یک سری کمپوننت دریافت کرده ام که امکان ارتباط با پورت سریال را برقرار می سازد
با تشکر

Rooz
16-10-2005, 03:39
مچکرhamed_110آقا
بعد از چند هفته بالاخره یه سری اینجا زدیم

از اینکه به سئوالم جواب دادی ممنوع
یه سئوال دیگه شما در مورد مدارات مختل کننده امواج رادیو و تلویزیون چیزی میدونید
نقشه طرح و ساخت مدار رو چی؟

....

hamed_110
29-10-2005, 23:20
سلام دوست عزیز
راستشو بخوای من تو یه مشکل گیر کردم و بخاطر حل این مشکل دارم این موضوع رو به همه دوستان میگم
من تو درس زبان فنی باید تو سایت ها بگردم و یه مطلب به زبان انگلیسی در مورد یه وسیله تو الکترونیک مثلا سنسورها یا چیزای دیکه در حد 5 تا 10 صفحه پیدا کنم اما موفق نمی شم
اگه شما آدرسی دارین اگه می شه به من بدین تا از این در به دری راحت شم
ممنون

hamed_110
20-01-2006, 22:01
سلام
مثل اينكه الكترونيك تو اين سايت جايي نداره
به هر حال من مي ذارم هر كي بدردش خورد استفاده كنه
ممنون

hamed_110
20-01-2006, 22:06
الكترونيك چيست؟
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 8%D9%86%DB%8C%DA%A9

hamed_110
20-01-2006, 22:10
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 3%DA%A9%D9%88%D9%BE اسيلوسكوپ چيست؟

hamed_110
24-01-2006, 00:57
نانو تكنولوژي چيست؟(بخش اول)

نانو تکنولوژی مطالعه ذرات در مقیاس اتمی برای کنترل آنهاست. هدف اصلی اکثر تحقیقات نانو تکنولوژی شکل‌ دهی ترکیبات جدید یا ایجاد تغییراتی در مواد موجود است. نانو تکنولوژی در الکترونیک ، زیست ‌شناسی ، ژنتیک ، هوانوردی و حتی در مطالعات انرژی بکار برده می‌شود.

در نیم قرن گذشته شاهد حضور حدود پنج فناوری عمده بودیم، که باعث پیشرفتهای عظیم اقتصادی در کشورهای سرمایه گذار و ایجاد فاصله شدید بین کشورهای جهان شد. متأسفانه در کشور ما بدلیل فقدان جرات علمی و عدم تصمیم گیری بموقع ، به این فرصتها پس از گذشت سالیان طلائی آن بها داده می‌شد که البته سودی هم برای ما به ارمغان نمی آورد، همچون فنآوری الکترونیک و کامپیوتر در دو سه دهه گذشته که امروزه علیرغم توانائی دانشگاهی و داشتن تجهیزات آن ، هیچگونه حضور تجاری در بازارهای چند صد میلیاردی آن نداریم. فناوری نانو جدیدترین این فرصتهاست، که کشور ما باید برای حضور یا عدم حضور در آن خیلی سریع تصمیم خود را اتخاذ کند
علم و فناوری نانو (نانو علم و نانو تکنولوژی) توانائی بدست گرفتن کنترل ماده در ابعاد نانومتری (ملکولی) و بهره برداری از خواص و پدیده‌های این بعد در مواد ، ابزارها و سیستمهای نوین است. این تعریف ساده خود در برگیرنده معانی زیادی است. به عنوان مثال فناوری نانو با طبیعت فرا رشته‌ای خود ، در آینده در برگیرنده همه فناوریهای امروزین خواهد بود و به جای رقابت با فن آوریهای موجود ، مسیر رشد آنها را در دست گرفته و آنها را بصورت «یک حرف از علم» یکپارچه خواهد کرد
میلیونها سال است که در طبیعت ساختارهای بسیار پیچیده با ظرافت نانومتری (ملکولی) _مثل یک درخت یا یک میکروب_ ساخته می‌شود.
علم بشری اینک در آستانه چنگ اندازی به این عرصه است، تا ساختارهائی بی‌نظیر بسازد که در طبیعت نیز یافت نمی‌شوند. فناوری نانو کاربردهای را به منصه ظهور می‌رساند که بشر از انجام آن به کلی عاجز بوده است و پیامدهائی را در جامعه بر جا می‌گذارد که بشر تصور آنها را هم نکرده است.
به عنوان مثال:
ساخت مواد بسیار سبک و محکم برای مصارف مرسوم یا نو
ورشکستگی صنایع قدیمی همچون فولاد با ورود تجاری مواد نو
کاهش یافتن شدید تقاضا برای سوختهای فسیلی
همه گیر شدن ابر کامپیوترهای بسیار قوی ، کوچک و کم مصرف
سلاحهای سبکتر ، کوچکتر ، هوشمندتر ، دور بردتر ، ارزانتر و نامرئی‌تر برای رادار
شناسائی فوری کلیه خصوصیات ژنتیکی و اخلاقی و استعدادهای ابتلا به بیماری
ارسال دقیق دارو به آدرسهای مورد نظر در بدن و افزایش طول عمر
از بین بردن کامل عوامل خطرناک جنگ شیمیائی و میکروبی
از بین بردن کامل ناچیزترین آلاینده‌های شهری و صنعتی
سطوح و لباسهای همیشه تمیز و هوشمند
تولید انبوه مواد و ابزارهائی که تا قبل از این عملی و اقتصادی نبوده‌اند
و بسیاری از موارد غیر قابل پیش بینی دیگر.
مطالب رادر مورد نانو تكنولوژي ادامه خواهم داد
ممنون
منبع:[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

hamed_110
24-01-2006, 01:07
روش ساخت مدار مجتمع (بخش اول)
دید کلی
ممکن است تصور شود که ساخت مدارهای مجتمع ، شامل تعداد زیادی قطعه بهم متصل شده روی یک بستر Si از جنبه فنی و اقتصادی مخاطره آمیز باشد، در حالی که روشهای نوین امکان انجام اینکار را بصورت مطمئن و نسبتا کم هزینه فراهم ساخته است. در بیشتر مواقع یک مدار کامل روی تراشه Si را می‌توان بسیار ارزانتر و مطمئنتر از یک مدار مشابه با استفاده از قطعات مجزا تولید کرد. دلیل اصلی این امر امکان ساخت صدها مدار مشابه بطور همزمان روی پولک Si است که این فرآیند تولید گروهی Batch Fabrication نامیده می‌شود. این مدارها که بطور کامل روی یک تراشه نیم رسانا قرار می‌گیرند مدارهای یکپارچه نامیده می‌شوند.

واژه یکپارچه از لحاظ ادبی که به معنای تک سنگی بوده و به مفهوم آن است که کل مدار در یک قطعه واحد از نیم رسانا جا داده شده است. مهمترین عنصر تکنولوژی IC تراشه یکپارچه است که می‌تواند دارای هزاران یا میلیونها ترانزیستور منفرد باشد، این مدارها روی پولک Si به قطر 6 یا 8 اینچ ساخته می‌شوند. پس این مدارها با استفاده از زدایش انتخابی ، برش یا خراش توسط تیغه الماسی یا لیزر و شکستن آن به مربعها یا مستطیلهای کوچک از مدارهای منفرد تفکیک می‌شود و پس از آن هر مدار روی یک بستر مناسب نصب شده و اتصال زنی و بسته بندی انجام می‌گیرد.

فرآیند ساخت
نقاب گذاری و آلایش انتخابی
هدف از فرآیند ساخت ، آلایش انتخابی نواحی معین از نیم رسانا و اتصال مناسب عناصر بدست آمده بوسیله یک الگوی فلز کاری است. با منظور کردن مراحل اکسایش ، تعداد عملیات بکار رفته در ساخت یک مدار می‌تواند کاملا زیاد باشد به عنوان مثال ترانزیستور نفوذ داده شده را در نظر می‌گیریم، مراحل اساسی عبارتند از:

رشد لایه اکسید اول
بازکردن یک پنجره در SiO2 برای نفوذ بیس
انجام نفوذ بر
رشد یک لایه اکسید دوم
باز کردن یک پنجره برای نفوذ امیتر
انجام نفوذ فسفر
رشد یک لایه اکسید سوم
باز کردن پنجره‌هایی برای اتصالات بیس و امیتر
تبخیر Al روی سطح
برداشتن Al بجز در الگوهای فلز کاری مورد نظر
در این مثال ساده دو مرحله اکسایش ، دو نفوذ و یک فلز کاری بکار رفته است. تعداد نقابهای لازم 4 عدد است، دو تا برای نفوذ ، یکی برای پنجره‌های اتصالات و یکی برای تعریف فلز کاری. برای مدارهای مجتمع مراحل خیلی بیشتر و در نتیجه نقابهای خیلی زیادی لازم است. نکته مهم کاهش ابعاد هر مدار و استفاده از پولکهای بزرگ به منظور افزایش تعداد قطعات قابل استفاده از تولید گروهی است. مفهوم این امر این است که نقابهای مختلف باید بسیار دقیق بوده و در طی هر مرحله لیتوگرافی نوری بخوبی همراستا شوند.
در حالت کلی یک نسخه دقیق از الگوی مورد نظر برای یکی از مراحل نقاب گذاری ، برای عضوی از آرایه مدارها تهیه می‌شود. این نسخه اولیه عکسبرداری شده و ابعاد آن کاهش می‌یابد. سپس یک دوربین با تکرار مرحله‌ای برای عکسبرداری از الگوی کوچک شده و انجام کوچک سازی نهایی مورد استفاده قرار گرفته و این روند را برای هر مستطیل در آرایه نهایی که می‌تواند دارای صدها الگوی مشابه باشد تکرار می‌کند. آرایه الگوی نهایی روی یک نقاب شیشه‌ای چاپ شده و این نقاب در مرحله لیتوگرافی روی پولک Si قرار داده می‌شود
ادامه در بخش بعدي
ممنون

hamed_110
24-01-2006, 13:04
سلام
دوستان الكترونيكي كمكم كنين
اگه سوالي هم باشه در خدمتم

saghy
25-01-2006, 00:02
سلام
حامد عزيز ممنون از زحمتي كه ميكشي و مطالب خوبت ... اگر ميتوني آموزشهاي قدم به قدم را كه خودت تجربي ميدوني بذار تا همه استفاده كنيم ... دنياي شيرين الكترونيك گسترده است ... ميدونم ولي خوب ميشه اروم اروم روش كار كرد.

hamed_110
25-01-2006, 00:43
نانو تكنولوژي چيست؟(بخش دوم)
دکترDrexler در همایش جهانی نظام علمی در زمینه نانوتکنولوژی اظهار کرده است: "در جهان اطلاعات ، تکنولوژیهای دیجیتالی کپی‌ برداری را سریع ، ارزان ، کامل و عاری از هزینه‌بری یا پیچیدگی محتوایی نموده‌اند. حال اگر همین وضعیت در جهان ماده اتفاق بیافتد چه می‌شود. هزینه تولید یک تن ‌تری بیت تراشه‌های RAM تقریبا "معادل با هزینه بری ناشی از تولید همان مقدار فولاد می‌شود".
دکترSmalley رئیس هیئت تحقیقاتی دانشگاه رایس و کاشف Buckyballs می‌گوید: "نانوتکنولوژی روند زیانبار ناشی از انقلاب صنعتی را معکوس خواهد کرد". در مقدمه مقاله نانوتکنولوژی که توسط آقایان Peterson و Pergamit در سال 1993 نگاشته شده چنین آمده است: "تصور کنید قادرید با نوشیدن دارو که در آب میوه مورد علاقه‌تان حل شده است سرطان را معالجه کنید. یک ابر کامپیوتر را که به اندازه یک سلول انسان است در نظر بگیرید. یک سفینه فضایی 4 نفره که به دور مدار زمین می‌گردد با هزینه‌ای در حدود یک خودروی خانوادگی تجسم کنید".
موارد فوق، فقط تعداد محدودی از محصولات انتظار رفته از نانوتکنولوژی هستند. انسان در معرض یک انقلاب اجتماعی تسریع شده و قدرتمند است که ناشی از علم نانوتکنولوژی است. در آینده نزدیک گروهی از دانشمندان قادر به ساخت اولین آدم آهنی با مقیاس نانومتری می‌گردند که قادر به همانند سازی است. طی چند سال با تولید پنج میلیارد تریلیون نانو روبات ، تقریبا" تمامی فرآیندهای صنعتی و نیروی کار کنونی از رده خارج خواهند شد.
کالاهای مصرفی به وفور یافت‌شده ، ارزان ، شیک و با دوام خواهند شد. دارو یک جهش سریع و کوانتومی را به جلو تجربه خواهد نمود. سفرهای فضایی و همانندسازی امن و مقرون به صرفه خواهند شد. به این دلایل و دلائلی دیگر ، سبکهای زندگی روزمره در جهان بطور زیربنایی متحول خواهد شد و الگوی رفتاری انسانها تحت‌الشعاع این روند قرار خواهد گرفت.
سه فناوری تسخیر کننده
از طرفی شاید بتوان گفت تسخیر کنندگان علم و فناوری آینده در سه گروه فناوری اطلاعات ، نانو فناوری و زیست فناوری خلاصه می‌شوند. قرارگیری مقادیر و حجم زیادی از اطلاعات در فضائی کوچک از ابعاد همگرایی نانو فناوری و فناوری اطلاعات می‌باشد، از طرفی در زیست فناوری و یا به عبارتی برای زیست شناسان قرار گیری حجم زیادی از اطلاعات در یک فضای بسیار کوچک موضوعی بسیار آشنا می‌باشد.
در کوچکترین سلول انسانی همه اطلاعات مربوط به یک موجود زنده از قبیل رنگ مو ، رشد استخوان و عصبها وجود دارد. حتی در قسمت بسیار کوچکی از سلول به نام DNA که شامل حدودا پنجاه اتم می‌باشد، همه این اطلاعات ذخیره می‌گردد (نه تنها سطح یا به عبارتی تعداد اتمها بلکه نحوه قرار گرفتن این زنجیره‌ها در ذخیره سازی اطلاعات زیستی اهمیت دارد). شاید یکی از علل همگرائی این فناوری و فناوری اطلاعات وجود همین مسائل مشترک این سه فناوری است.

hamed_110
25-01-2006, 00:46
روش ساخت مدار مجتمع (بخش دوم)
لیتوگرافی خط - ریز Fine - Line Lithography
تلاش در جهت جا دادن چگالی عملیاتی مدام در حال افزایش روی یک تراشه Si اشتیاق شدیدی برای هر چه کوچکتر ساختن اجزاء مدار بوجود آورده است. شرایط بدعت و مصرف توان نیز طراحان را به استفاده از ابعاد کوچکتر متمایل می‌کند. لیتوگرافی نوری عامل محدود کننده فرآیند کاهش ابعاد است، اگر از نور فرابنفش برای تاباندن به لایه حساس به نور از طریق یک نقاب استفاده شود. حداقل پهنای خطوط در نهایت به دلیل آثار تفرقی یا پراش به چند طول موج محدود می‌شود.
برای مثال برای یک ماوراء بنفش به طول موج 0.35 میکرو متر نباید انتظار داشت که پهنای خطوط کمتر از حدود 1 میکرو متر باشد. بدیهی است که برای ابعاد هندسی زیر میکرونی لازم است که طول موجهای کوتاهتر به لایه حساس نور تابانده شود. بنابه قضیه دوبروی که طول موج یک ذره بطور معکوس با ممان تغییر می‌کند پس برای دستیابی به طول موجهای کوتاهتر باید ذرات سنگینتر یا فوتونهای پر انرژی در نظر گرفته شود. لکترونها ، یونها یا پروتوهای ایکس بهترین مورد در این خصوص هستند.
عایق سازی Isolon ati
یک مرحله مهم در فرآیند ساخت مدار مجتمع ایجاد عایق الکتریکی بین عناصر مدار است، اگر ترانزیستور دو قطبی روی یک تراشه ساخته می‌شود تمام نواحی کلکتور مشترک می‌بودند پس لازم است که بیشتر عناصر عایق سازی شده و سپس توسط الگوهای فلز کاری به یکدیگر متصل شوند. مثلا برای ترانزیستور n - p - n یک روش عایق سازی ، نفوذ الگویی از خندقهای نوع p در یک لایه رونشستی نوع n واقع در بستر از نوع p است. بستر نوع p پشتیبانی مکانیکی ساختار را بر عهده دارد و به همراه الگوی نفوذی نوع p نواحی عایق شده برای ماده نوع n را تعریف می‌کند.
چون هر قطعه را می‌توان در جزیره‌ای از نوع n قرار داد، با نگه داشتن ماده بستر نوع p در منفی‌ترین پتانسیل موجود در مدار ، عایق سازی خوبی بدست خواهد آمد. یک عیب این روش ظرفیت ذاتی موجود در پیوند نهایی عایق ساز p - n است. ظرفیت ایجاد شده بین دیواره‌های جانبی ناحیه n و پیوندهای نفوذ داده شده را می‌توان با استفاده از ترکیبهای مختلف عایق اکسیدی حذف کرد.
یک طرح عایق سازی که بویژه برای مدارهای با چگالی بالا مفید است در برگیرنده تشکیل چاله‌های نسبتا عمیق و پر کردن آن با پلی سیلیسیوم است. در این فرآیند یک لایه نیترید الگوسازی شده و به عنوان نقاب برای زدایش ناهمسانگرد سیلیسیوم به منظور تشکیل چاله بکار می‌رود. اکسایش داخل چاله تشکیل یک لایه عایق داده و بعد از آن با استفاده از روش نشست بخار شیمیایی چاله از پلی سیلیسیوم پر می‌شود

hamed_110
30-01-2006, 00:50
روش ساخت مدار مجتمع (بخش سوم)
ساخت مقاومتها و خازنها بیرون از تراشه Si [I][U]

فرآیند لایه ضخیم
مقاومتها و الگوهای اتصالات داخلی روی یک بستر سرامیکی به روش سیلک اسکرین Silk Screen__ (نوعی سیستم چاپ که در آن روی چهار چوبی پارچه مخصوص توری کشیده می‌شود و طرح مورد نظر روی این پارچه پیاده می‌شود و با عبور رنگ در سوراخهای باز و بسته توری نقش دلخواه روی هر چه که بخواهیم چاپ می‌شوند) چاپ می‌شوند خمیرهای مقاومتی و هدایتی متشکل از پودرهای فلزی در شکل سازمان یافته روی بستر چاپ شده و در یک اجاق حرارت داده می‌شوند.

فرآیند لایه نازک
از دقت و کوچک سازی بیشتری برخوردار بوده و عموما در جایی که فضا اهمیت دارد ترجیح داده می‌شود الگوهای اتصال بندی و مقاومتهای لایه نازک را می‌توان به روش خلا روی یک بستر سرامیکی شیشه‌ای یا لعابی نشاند. لایه‌های مقاومتی معمولا از جنس تانتالیوم یا سایر فلزات مقاومتی بوده و رساناها نیز غالبا آلومینیوم یا طلا هستند.
مزایای مدارات مجتمع
معایب ناشی از اتصال لحیم کاری شده در مدارهای با قطعات مجزا به میزان بسیار زیادی کاهش می‌یابد.
بسیاری از عملیات مداری را می‌توان در یک فضای کوچک جا داد، امکان بکار گیری تجهیزات الکترونیکی پیچیده در بسیاری از کاربردها که در آنها وزن و فضا اهمیت حیاتی دارد، نظیر وسایل نقلیه هوایی و فضایی وجود خواهد داشت.
زمان پاسخ و سرعت انتقال سیگنال بین مدارها
درصد قطعات مفید که در فرآیند تولید گروهی حاصل می‌شود، معمولا بر اثر وجود نقصهایی در پولک Si یا در مراحل ساخت قطعات معیوب نیز بوجود می‌آید.

hamed_110
04-02-2006, 20:17
دوستان عزيز
تو اين مدت از شما چيز هاي زيادي ياد گرفتم
اميدوارم هميشه سر بلند و پيروز باشيد
خداحافظ
گريه.........

Gabana
04-02-2006, 23:23
دوستان الكترونيكي سلام

اگر با تشكيل انجمن 8051 موافقيد نظر خود را در تاپيكي با همين عنوان در بخش پيشنهادات بيان كنيد
ممونو

Hidden-H
10-02-2006, 22:30
دوستان عزيز
تو اين مدت از شما چيز هاي زيادي ياد گرفتم
اميدوارم هميشه سر بلند و پيروز باشيد
خداحافظ
گريه.........
آخه
چرا آخه؟
اگه ميشه بگو چرا رفتي حامد_110
آخه منم الكترونيكي هستم
دوست داشتم باز هم باشي :puke:
حامد از دوستاي خوب من بود و هست وخواهد ماند ولي حالا ديگه جاش تو دانشگاه خاليه

Hidden-H
12-02-2006, 14:21
برنامه ي555 Desginer
توضيح در مورد دانلود : نرم افزاری که مشاهده می فرمایید، نرم افزاری ساده برای طراحی و محاسبات مدارات ساخته شده با IC 555 و IC 556 می باشد.
از قسمت های مختلف آن می توان به قسمت های زیر اشاره نمود:

• 4 مود IC 555 ( 3 استابل و 1 مونواستابل )
• 16 مورد مدار به عنوان مثال
• مشخصات IC
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
منبع:shahab100.persianblog

Hidden-H
12-02-2006, 14:24
در این نرم افزار شما می توانید اطلاعات اکثر IC های معروف سری 74XXX و
40XXX را که در واقع ترتیب پایه ها، جدول کارکرد و کار IC را شامل می شود ملاحضه نمایید.
در کل این نرم افزار شامل 230 IC مختلف می باشد، همچنین شما به راحتی می توانید IC جدیدی که دلتان می خواهد به آن اضافه نمایید.
منبع:shahab100.persianblog

Gabana
12-02-2006, 19:42
فكر مي كنم منبع اصلي اين مطالب سايت [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] باشه دوست من

Hidden-H
12-02-2006, 21:44
فكر مي كنم منبع اصلي اين مطالب سايت [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] باشه دوست من
سلام
دست بالاي دست زياده دوست من
مگه نه؟؟؟ :blush:

Hidden-H
13-02-2006, 00:44
تتهيه رباط هوشمند با کمترين هزينه

نويسنده : سیدعبدالله کمالی
پست الکترونيک: s_a_kamali@yahoo.com
مقاله ارائه شده در زمينه ساخت یک رباط هوشمند است که تحت تاثير بازتال نور محيطي که در آن حرکت می کند در زمينه مشکی متوقف شده و در زمينه سفيد حرکت می کند بنابراين قابليت رديابی مسير مشکی در زمينه سفید را داراست ساختمان اصلی طراح دارای دو موتور DC است که بوسيله يک مدارچاپي با چهار طبقه ترانزيستور کنترل مي شود.
نسخهpdf رو مي تونيد دانلود كنين

Hidden-H
14-02-2006, 21:08
اين مدار كاربردي شايد به دردتون بخوره

در زیر با یک مدار ساده در رابطه با تایمر ها آشنا می شوید.این مدار یک مدار مو نو استابل است.منظور از مونو استابل مداری است که به طور خودکار پالس تولید نمی کند. بلکه می بایست برای تولید پالس از جایی تحریک شود.
این مدار به صورت یک تایمر 1 تا 3 دقیقه عمل می کند.

قطعات مورد نیاز

1 عدد آیسی 555
1 عدد خازن 47 میکروفاراد
1 عدد خازن 1 میکروفاراد
1 عدد LED
1 عدد کلید PUSH-BOTTOM
1 عدد ترانزیستور 2N2222
3 عدد مقاومت 1 مگااهم
2 عدد مقاومت 4.7 کیلو اهم
1 عدد مقاومت 100 کیلواهم
1 عدد خازن 100 نانو فاراد
برد بورد
سیم تلفنی
کلید 1 به 4 سلکتوری

نقشه مدار

برای بستن مدار زیر می توانید به صورت زیر عمل کنید.

پایه 8 و4 آیسی 555 را به طور مستقیم و مشترک به مثبت ولتاژ و پایه 1 این آیسی را به منفی باطری یا زمین متصل کنید.بین دو پایه مشترک و پایه 1 آیسی یک عدد خازن 100 نانوفاراد قرار دهید.

پایه 2 آیسی 555 را با یک مقاومت 100 کیلواهم به مثبت 9 ولت متصل کنید.از همین پایه به یک سر کلید push-bottom و سر دیگر کلید push-bottom را به زمین متصل نمایید.
پایه های 6و7 آیسی 555 را به یکدیگر متصل نمایید.و از این اشتراک به یک سر خازن 47 میکروفاراد که با یک خازن 1 میکروفاراد موازی شده متصل نمایید.سر دیگر این دو خازن الکترولیت را به زمین متصل نمایید.

برای اینکه این دو خازن را با هم موازی کنید خیلی راحت سر مثبت این دو خازن را که علامت ندارد به پایه مشترک شده 6و7 و سر منفی این دو خازن را به طور مشترک به زمین متصل کنید.

پایه 3 آیسی 555 خروجی این آیسی است.آنرا با یک مقاومت 4.7 کیلواهم به بیس ترانزیستور 2N2222 و امیتر این ترانزیستور را زمین کنید.کلکتور آنرا با یک مقاومت 4.7 کیلو به کاتد یا منفی LED متصل کنید.و مثبت LED را به طور مستقیم به مثبت 9 ولت متصل کنید.استفاده از ترانزیستورها در این مدارات بیشتر برای تحریک یک سوییچ مانند رله است.

پالس خروجی این آیسی را می توانید توسط پایه های 2و6و7 ایجاد کنید.شکل زیر یک نمونه از بستن این پایه ها را که به صورت مونو استابل است.را نشان می دهد.

در این آیسی همواره پایه 2 ورودی منفی و پایه 6 ورودی مثبت است.

همانطور که در نقشه ملاحظه می کنید.پایه 2 با یک مقاومت 100 کیلواهم به مثبت 9 ولت متصل شده است.و ورودی صفر توسط کلید push-bottom در آن ایجاد می شود.

پایه 6 نیز که ورودی مثبت است.به همراه پایه 7 با دو خازن موازی 47و1 میکروفاراد و مقاومت 1 مگااهم به زمین و مثبت منبع تغذیه متصل شده است.

زمانیکه شما کلید push-bottom را فشار می دهید.در واقع باعث تحریک پایه 2 آیسی 555 می شوید.این پایه در حالت عادی یعنی زمانیکه تحریکی صورت نگرفته است.، با یک مقاومت 100 کیلو اهم به مثبت 9 ولت متصل شده است.شما می بایست وضعیت این پایه را در حالت عادی یعنی حالتی که تحریکی صورت نگرفته مشخص کنید.تا مانع از تاثیر نویز در حالت عادی بر روی مدار خود شوید .در واقع با اتصال این پایه به مثبت 9 ولت وضعیت این پایه را در حالت عادی مشخص کنید.

با فشار کلیدpush-bottom باعث شارژ خازن متصل شده به پایه 6 و 7 می شو ید.و تا مدت زمانیکه این خازن شارژ شود خروجی high است.به محض اینکه این خازن توسط مقاومت 1 مگا اهم متصل شده به پایه های 6و7 به طور کامل شارژ شود.LED روشن باقی می ماند.در هنگام شارژ کامل LED خاموش می شود.در واقع در این هنگام پایه 6 HIGH می شود.وتنها عملی که باعث خارج شدن خازن از شارژ، تحریک پایه 2 و روشن شدن LED می شود.کلید PUSH-BOTTOM است.

بنابراین اگر این کلید را دوباره فشار دهید.تمام موارد فوق دو مرتبه تکرار می شود.خازن به طور دستی دشارژ می شود.سپس توسط پایه های 6و7 با خازن و مقاومت متصل به آن به طور کامل شارژ می شود.در مدت شارژ شدن همانطور که گفته شد LED روشن می ماند.و پس از شارژ کامل خاموش می شود.

اگر پس از خاموش شدن LED ،ترانزیستور را بردارید و LED را با یک مقاومت 100 اهم به پایه 3 وصل کنید.به صورتیکه طرف منفی آن در پایه 3 و مثبت آن در مثبت منبع تغذیه باشد.، LED روشن خاموش روشن می شود.تا موقعیکه کلید را فشار دهید در واقع این حالت عکس حالت قبلی است.
با فشار کلید PUSH-BOTTOM لبه بالارونده پالس را در خروجی داریم .اما پس از شارژ کامل خازن یعنی زمانیکه دو خازن موازی به طور کامل شارژ شوند.لبه پایین رونده پالس را درخروجی داریم.تا اینکه شما کلید push-bottom را دوباره فشار دهید.

طراحی هر مداری بسته به کابردی است که شما مدنظر دارید..

لازم است بگویم زمانیکه کلید سلکتور را در وضعیت بعدی آن قرار می دهید.عملا مقاومت 2 مگا اهم را وارد مسیر می کنید.ومدت زمان شارژ را دو برابر یعنی 2 ثانیه می کنید.
حال اگر کلید را در وضعیت بعدی قرار دهیم.مدت زمان شارژ 3 برار حالت اول یعنی 3 ثانیه می شود.
در این کلیدها اگر بخواهید.سه انتخاب داشته باشید.باید نوع 1 به 4 را انتخاب کنید.در واقع هر تعداد انتخاب را با یک جمع کنید نوع کلید شما مشخص می شود.
در این نقشه نوع کلیدی که من انتخاب کردم ا به 5 است.شما می توانید.تنها 3 مقاومت را قرار دهید.البته این سه مقاومت به ترتیب بایست پشت سر هم قرار گیرند.،اگر کلید را در وضعیت آخر قرار دهیم.مدت زمان 5 برابر select اول می شود.
محاسبه زمان شارژ

با استفاده از فرمول زیر می توانید زمانرا محاسبه کنید.و مقدار خازن و مقاومت را برای زمان مورد دلخواه خود پیدا کنید.

منظور از R,C خازنها و مقاومتهایی است.،که در پایه 6و7 موجود است.

آیسی 555
مشخصات کامل پایه ها در شکل زیر امده است.در صورت مشاهده شکل سمت چپ متوجه دایرهای کوچک بر روی آن می شوید.در سمتی که این دایره واقع شده اولین پایه،پایه یک آیسی است.این آیسی را می توانید در دو وضعیت مونواستابل وآ استابل مورد استفاده قرار داد.در حالت مونو استابل تولید و شکل پالس قابل کنترل است.که این کنترل عموما از طریق پایه 2 آیسی555 صورت می گیرد.اما در حالت آاستابل در صورت داشتن تغذیه مثبت و منفی در پایه های 1و4و8 واتصال خازن و مقاومت درپایه های 2و6و7 به طور خودکار و بدون تحریک پالسهای ثابت وتعیین شده ای را ایجاد می کند.پایه 3 این آیس همواره پایه خروجی است.
این آیسی کاربردهای فراوانی دارد که از آن جمله می توان به تولید پالس،کنترل پهنای پالس،مدارات تایمر و فرستنده و گیرنده وغیره.... می توان اشاره کرد.
منبع:سايت رشد

Hidden-H
14-02-2006, 21:19
مدار محاسبه فاصله از طریق امواج آلتراسونیک بوسیله میکروکنترلر
در این پروژه با نحوه بدست آوردن فاصله از طریق امواج آلتراسونیک آشنا می شوید.حداقل فاصله محاسبه شده توسط این مدار 28 سانتی متر و حداکثر آن 3.6 متر است.

قطعات مورد نیاز

2 عدد سنسور آلتراسونیک گیرنده و فرستنده
1 عدد آیسی LM833
1 عدد آیسی LM358
1 عدد آیسی 4011
1 عدد آیسی 4069
1 عدد آیسی PIC 16F873
1 عدد رگولاتور 7805
1 عدد رگولاتور 7809
3 عدد ترانزیستور 2SA1015
3 عدد ترانزیستور 2S1815
3 عدد 7SEGMENT آند مشترک
1 عدد کریستال 4MHz
2 عدد خازن)22P
7 عدد مقاومت 330 اهم
1 عدد پتا نسیو متر 1 کیلو اهم
6 عدد مقاومت 5.6 کیلو اهم
6 عدد خازن 0.1 میکرو فاراد
3 عدد خازن 1000 پیکو فاراد
1 عدد 100 میکرو فاراد
2 عدد دیود 1SS106
سنسور آلتراسونیک
این سنسور به صورت دو pack مجزای گیرنده و فرستنده موجو د می باشد.این دو سنسور به صورت یک پک(pack) واحد نیز وجود دارد. فرکانس تولید شده توسط این سنسور 40 کیلو هرتز می باشد.به شماتیک درونی این سنسور در شکل زیر توجه کنید.
میکروکنترلر PIC 16F873

در این مدار از ویژگی تولید امواج (A/D) آنالوگ به دیجیتال این آیسی و ههچنین از آن جهت محاسبه و درایو کردن 7segment ها جهت نمایش فاصله نیز استفاده شده است.
LM833
این آیسی جهت تقویت امواج آلتراسونیک به میزان 60 دسی بل(db) در قسمت گیرنده مورد استفاده قرار می گیرد.
LM538
این آیسی جهت آشکار سازی امواج آلتراسونیک، در این مدار مورد استفاده قرار می گیرد.
4011
امواج آلتراسونیک تقویت شده توسط دو آیسی فوق، توسط این آیسی hold یا نگهداری می شود.،و وارد میکروکنترلر می شود .،عملکرد این آیسی در این مدار به نوعی شبیه فلیپ فلاپ نوع D است.این آیسی همانطور که در شکل ملاحظه می کنید.، دارای 4 گیت NAND است
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]ذ.gif
رگولاتور 7805
این آیسی جهت تثبیت ولتاژ به میزان 5 ولت جهت مصارف قطعاتی که این حد از ولتاژ برای آنها تعریف شده مورد استفاده قرار می گیرد.
رگولاتور 7809
این آیسی نیز جهت تثبیت ولتاژ به میزان 9 ولت در مدار مورد استفاده قرار می گیرد.
ترانزیستور 1815
این ترانزیستور از نوع npn است .،در این مدار ترانزیستور 1815 جهت درایو کردن آیسی 4069 (not buffer) با تغذیه 9 ولت مورد استفاده قرار می گیرد.،فعال شدن این ترانزیستور توسط میکروکنترلر انجام می گیرد.
ترانزیستور1015
این ترانزیستور از نوع pnp است.،و بیشتر جهت درایو کردن 7segmentوled مورد استفاده قرار می گیرد
4069
این آیسی دارای 6 عدد بافر not است.،در این مدار این آیسی جهت درایو کردن سنسور آلتراسونیک در قسمت فرستنده مورد استفاده قرار می گیرد.
نقشه مدار
در این مدار به نوع خازنها توجه کنید.سه نوع خازن مولتی لایر ، الکترولیت و سرامیکی مورد استفاده قرار گرفته است.همانطور که در نقشه ملاحظه می کنید.،این خازنها با حروف اولشان مشخص هستند.c نمایانگر خازن سرامیکی ، m نمایانگر خازن مو لتی لایر و E نمایانگر خازن الکترولیت است
توضیحات مدار

در زیر شکل مدار تقویت سیگنال را مشاهده می کنید.هنگامیکه امواج آلتراسونیک توسط سنسور گیرنده آلتراسونیک که در نقشه با RX مشخص شده است.،دریافت می شود.،به میزان 60 دسی بل تقویت می شو د.40 دسی بل در مرحله اول و 20 دسی بل در مرحله دوم تقویت می شو د.عمل تقویت به میزان 60 دسی بل را آیسی LM388 انجام می دهد.9 ولت ورودی توسط تقسیم ولتاژ دو مقاومت10K به میزان 4.5 ولت کاهش می یابد.،و وارد پایه مثبت آپ امپ می شود.
در زیر شکل مدار آشکار ساز را مشاهده می کنید.در این قسمت از مدار تنها نصف موج را پس از عبور از دیود خواهیم داشت.دیود دیگر منفی نصف موج حاصل شده را حذدف می کند.
dc موج و پوش آن نیز توسط خازن حذف می شود.
در قسمت بعدی مدار امواج پس از عبور از دیودها وخازن وارد پایه 3 آیسی LM358 می شود.همانطور که در شکل ملاحظه می کنید.، فیدبک در پایه منفی آپ امپ این آیسی وجود ندارد.در این حالت خروجی به سرعت به اشباع می رود.
بنابر قوانین مدار در تقسیم ولتاژ در مدارات سری ولتاژ ثابتی را در پایه منفی خواهیم داشت.زمانیکه ورودی مثبت که از قسمت قبلی مدار تحریک می شود.،ولتاژش اندکی بیشتر از VCC باشد.خروجی به سرعت در ولتاژ VCC قرار می گیرد.عکس این مطلب نیز وجود دارد.،زمانیکه ولتاژ در پایه 3 اندکی کمتر از ولتاژ در پایه 2 باشد
در این قسمت امواج وارد مرحله hold یا نگهداری می شوند.عملکرد این قسمت از مدار به نوعی شبیه به فلیپ فلاپ (flip flop) نوع D است

قسمت انتقال امواج آلتراسونیک
در قسمت انتقال از آیسی معکوس کننده یا invertor استفاده شده است.در هر سر این سنسور دو بافر NOT به صورت موازی یا parallel با هم قرار دارند.این کار برای افزایش توان انتقال است.در پایه مثبت فاز اصلی ودر پایه منفی سنسور 180 درجه همان فاز را خواهیم داشت.خازن نیز در این قسمت جهت حذف جریان d c است.
نمایش فاصله
در این مدار از 3 عدد 7Segment جهت نمایش فاصله استفاده شده است.در این مدار 7segmentها از نوع آند مشترک هستند.
این 7segment دارای پایه مشترک مثبت است است.،که با منفی شدن پایه های a,b,c,d,e,f,g توسط میکروکنترلر فاصله را نشان می دهد.
سرعت صوت
سرعت صوت در دماهای مختلف متفاوت است.به طور مثال سرعت صوت در دمای صفر درجه سانتی گراد331.5m/s است.و سرعت صوت در دمای 40 درجه سانتی گراد355.5m/s است.سرعت صوت در دماهای مختلف از رابطه زیر تبعیت می کند.
X=V*T
با توجه به فرمول سرعت،سرعت رابطه مستقیمی با زمان دارد.به طور مثال سرعت نور در دمای صفر درجه سانتی گراد331.5m/s است.،اگر فاصله ما تا دیوار 2m باشد.با احتساب برگشت نور 4m می شود.بنابراین مدت زمان برگشت موج به سنسور گیرنده از رابطه زیر حساب می شود.
X=V*T, T=4/331.5, T=0.01206
دانلود برنامه ي اسمبلي و HEX رو مي ذارم

Hidden-H
14-02-2006, 21:39
براي دانلود برنامه ي اسمبلي اينجا كليك كنيد ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

Hidden-H
14-02-2006, 21:42
براي دانلود كليك كنيد ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
ممنون

Hidden-H
15-02-2006, 10:06
دوستان سلام
اگه سوالي باشه يا اينكه نياز به مداري يا پروژه يا مقاله داشته باشين در خدمتم
ممنون

Hidden-H
15-02-2006, 10:43
تاریخچه تلویزیون
مقدمه
تلویزیون یک ابزار مخابراتی برای ارسال و دریافت عکسهای متحرک و صدا از یک فاصله دور می باشد. این لغت به تمام بخشهای تلویزیون ، برنامه‌های تلویزیون و پخش آنها اشاره می‌کند. کلمه تلویزیون یک کلمه دو قسمتی است که از زبان یونانی و لاتین می‌آید. تل در یونانی به معنای دور در حالی که ویزیون که از زبان لاتین ویزیو می‌آید به معنای دیدن یا بینایی می‌باشد.

پیشرفت تکنولوژی را می‌توانیم به دو قسمت تقسیم کنیم: اول پیشرفت و توسعه وابسته به مسائل مکانیکی و الکترونیکی و دیگری که به الکترونیک وابسته بود. تمام تلویزیونهای مدرن از قسمت دوم هستند، ولی این غیر ممکن است که بدون کشفیات و بینش از سیستمهای مکانیکی بتوانیم سر در بیاوریم
تلویزیون الکترومکانیکی
پول گوتلیپ نیپ کوو به اولین تلویزیون الکترومکانیکی در سال 1884م امتیاز داد. مردم بر این عقیده‌اند که او هرگز نتوانست نمونه اصلی را طراحی کند. تا سال 1907م که نمونه اصلی آن بطور آزمایشی طراحی شد. در سال 1907 - 1910م ، بوریس روسینگ و دانش آموزش ولادیمیر زوریکین یک سیستم تلویزیونی را نشان داد که از یک جستجوگر آینه‌ای مکانیکی در نمایشگر و لیوب براون الکترونیکی در دریافت کننده استفاده می‌کردند. روسینگ در مدت انقلاب بولشویک 1917م ناپدید شد، ولی زوریکین بعدا برای RAC کار می‌کرد تا یک تلویزیون الکترونیکی بسازد، طراحی آن نتیجتا حق انحصاری و امتیاز را توسط فیلوتیلورفرنس فورس به او دادند. یک تلویزیون مشابه نیمه مکانیکی برای اولین بار در لندن نشان داده شد، در فوریه 1924 توسط ژان لوجی بیرد با تصویر فلیکس گربه و تصویر متحرک بیرد در 30 اکتبر 1925م ، نشان داده شد. سیستم بیرد نتیجتا توسط شرکت BBC دوباره باز سازی شد.

تلویزیون الکترونیکی
با وجود اینکه نیپ کوف ، روسینگ ، بیرد خیلی خارق العاده بود. قسمت کمی از تکنولوژی آنها در تلویزیون امروزی کاربرد داشت. در سال 1934، تمام سیستمهای تلویزیونی الکترو مکانیکی دیگر خارج از مد شده بود. کمپل سوینتون یک نامه به مجله طبیعت در 18 ژوئن 1908م نوشت که در آن استفاده از اشعه کاتدی در تلویزیون الکتریکی که توسط کارل فردیناند براون اختراع شده بود را شرح داد. او نظریه داد که از پرتو الکترون هم در دوربین و هم در دریافت کننده استفاده شود، که می‌تواند بصورت الکترونیکی بچرخد و تصاویر متحرک تولید کند. او سخنرانی در رابطه با موضوعی در سال 1911م داشت و یک نمودار را نشان داد که هیچ کس ، حتی سوینتون ، نتوانست طرح او را بفهمد، سیستم او هیچ وقت ساخته نشد.

سیستم تمام الکترونیک اولین بار توسط فیلو تیلور فرانس وورس در پائیز سال 1927م نمایش داده شد. فرانس وورس مزرعه مورمون پسری از ایداهو ، او اولین بار در سن14 سالگی این سیستم را در نظر داشت. اولین ایده را با معلم شیمی دبیرستانش بحث می‌کرد، کسی که فکر می‌کرد که آن بدون دلیل کار نمی‌کند (فرانس وورس بعدا به معلمش ثابت کرد ژاستین تال من که یک کلید بر روی اختراعش قرار داد). او به دنبال ایده خود در آکادمی جوانان بریگهام (جدیدا دانشگاه جوانان بریگهام) بود.

در سن 21 سالگی ، او یک سیستم کاربر را در لابراتوار شخصی اش در سان فرانسیسکو نشان داد. تمام تلویزیونهای امروزی بطور مستقیم از طراحی او پیروی می‌کنند. ولادیمیر زوریکین بخاطر اختراع مفیدش ایکونوسکوپ در سال 1923 و اختراع کینسکوپ در سال 1929به عنوان پدر تلویزیون الکترونیکی شناخته می‌شود. طراحی او جزء اولینهایی بود که سیستم تلویزیون را نشان می‌داد. کار قبلی او با روسینگ بر روی تلویزیون الکترو مکانیکی به او آموخت که چگونه یک سیستم تولید کنند، ولی ادعای او و (RCA) که این اختراع اصلی آنها بود به سه دلیل بیهوده به حساب می‌آید:

امتیاز 1923 زوریکین یک طرح ناتمام را نشان داد، نا توان در کاری که می‌خواست انجام دهد (تا سال 1923 طول کشید تا زوریکین توانست طرح کاری خود را کسب کند).

درخواست نامه امتیاز سال 1923 تا سال 1938 قبول نشد و بطور جدی مورد قبول واقع نشده بود.

دادگاه دریافت که RCA امیتاز طرح تلویزیونی که توسط فیلو تیلور فرانس وورس داده شد را نقض کرد. اختلاف در این بود که آیا اولین بار فرانس وورس بود یا زوریکین که تلویزیون امروزه را اختراع کرد. بعضی از اینها ادعا دارند وقتی که فرانس وورس برای اولین بار می خواست آن را بسازد، این RCA بود که اولین بار به خرید و فروش تلویزیون می‌پرداخت و کارمندان RCA بودند که تاریخ اختراع تلویزیون را نوشتند. با این وجود فرانس وورس جنگ قانونی در برابر این مسئله را برد، او هرگز قادر نبود تا سرمایه گذاری تمام و کامل روی اختراعش بکند.

پخش کردن برنامه از تلویزیون
اولین فاصله زیاد پخش تلویزیون عمومی که از واشنگتن DC به نیویورک پخش شد، در 7 آوریل 1927 پیدار شد. تصویرهای پخش شده در مورد مسائل بازرگانی بود. هربرت هوور اولین سرویس مشابه WGY بود، شنکتدی، نیویورک در 11 می 1928 افتتاح شد. اولین نمایش تلویزیون انگلیسی مردی با گل در دهانش بود، که در ژوئیه 1930م پخش شد. ایستگاه CBS در نیویورک اولین برنامه‌های منظم خود را در هفت روز هفته در ایالات متحده پخش می‌کرد. در 21 ژوئیه 1931م اولین پخش جیمز جی. واکر ، کیت اسمیت و جورج گرش وین اولین تلویزیون تمام الکترونیکی در لوس آنجلس شروع به کار کرد.

CA توسط پخش دن لی. تاریخ شروع آنها از 23 دسامبر 1931م در W6XA0 که بعدا KTSL شد. اصولا تجهیزات مکانیکی استفاده شد، ولی در ژوئن 1936 سرویس 300 خطه تمام الکترونیکی راه اندازی شد. در سال 1932 برنامه BBC راه اندزی شد که از سیستم 30 خط استفاده می‌کرد، این پخشها تا 11 دسامبر 1935ادامه داشت. در 21 نوامبر 1936، BBC شروع به پخش سیستم دو طرفه نمود. شش ماه بعد ، انجمن شهر بیان کرد که تصویر الکترونیکی EMI مارکونی ، برترین تصویر گرفته شده است و آنها را یک نمونه استاندارد انتخاب کردند. این سرویس به عنوان اولین سرویس تلویزیون عمومی منظم و با محدودیت بالای جهانی نامگذاری شد.

از وقتی که سرویس تلویزیونی منظم به صورت استاندارد 180 خطی در آلمان پخش شده است، خسارات جنگ جهانی دوم باعث شد تا اختلالاتی در سرویس بوجود آید. نمایشهای تلویزیونی فقط از محل الکساندرا 1946 پخش شد. اولین پخش تلویزیونی منظم در کانادا از سال 1952شروع شد، دقیقا از وقتی که CBS دو ایستگاه در فضا تأسیس نمود. یکی در مونترال ، کبک در 6 سپتامبر و دیگری در تورنتو ، اونتاریو در دو روز بعد راه اندازی شد.

اولین پخش زنده تلویزیونی
اولین پخش زنده تلویزیونی (سراسری) یا قاره‌ای در سان فرانسیسکو ، کالیفرنیا از کنفرانس عهد نامه صلح ژاپن در 4 سپتامبر، 1995 انجام شد. در سال 1958، شرکت CBC برنامه تلویزیونی وسیعی را در جهان کامل نموده از سیدنی، نووآ اسکویتا به ویکتوریا ، کلمبیای انگلیس. برنامه در تلویزیون پخش شد.

ایستگاههای تلویزیونی
در ابتدا پخش خشکی زمینی تنها راهی بود که تلویزیون پخش می‌شد. زیرا قدرت پخش محدود بود، نظم دولت بصورت معمولی بود. در آمریکا نمایندگی ارتباطات فدرال از ایستگاه اجازه پخش تبلیغات را گرفت. ولی شامل این بود که تعهد در قبال سرویس برنامه عمومی به عنوان یکی از نیازمندیهای گرفتن جواز می‌باشد. در مقایسه ، پادشاهی متحده یک برنامه مختلفی را انتخاب کرد، قیمت یا نرخی را برای صاحبان برای جواز تلویزیون وضع می‌کند که هر شخصی هر برنامه‌ای را می‌خواهد دریافت کند. برای تأسیس BBC که به عنوان بخشی از مجوز سلطنتی بود سرویس عمومی داشتند.

تولید کابل و ماهواره‌ها به عنوان وسایل پخش در سال 1970 تاجران را بر این داشت تا کانال هایی را برای مخاطبان تأسیس کنند، به عنوان HBO و یا مثل پخش آسمان انگلیسی. نتیجتا هر کشوری در جهان حداقل یک کانال تلویزیونی تولید کرده است. تلویزیون در تمام جهان رشد کرده است، تمام کشورها را قادر می‌سازد تا پخشهایی از فرهنگ و جامعه را به دیگران نشان بدهند.
در اواخر سال 1980 در تمام خانه‌ها در ایالات متحده حداقل یک تلویزیون وجود داشت. برطبق میانگین آمار ، مردم آمریکا در هر روز 4 ساعت برنامه تلویزیونی نگاه می‌کنند. و 3/2 مردم آمریکا بیشتر خبرها را از تلویزیون دریافت می‌کنند و بقیه تمام اخبار خود را از تلویزیون دریافت می‌کنند.

استانداردهای تلویزیون
تلویزیون زمینی «خشکی»
تلویزیون ماهواره‌ای
تلویزیون کابلی
سیستم پخش چند کانالی چند منظوره
نسبت جنبه یا بعد تلویزیون
تمامی این سیستمهای اولیه تلویزیونی دارای یک نسبت بعد از 4:3 که برای تناسب (0) نسبت آکادمی انتخاب شده از فیلمهای سینمایی استفاده می‌شد، این نسبت کافی بود تا در اطراف مشاهده شود. تیوب اشعه کاتد CRT همه آنها می‌توانند تولید کنند که به ساخت تکنولوژی روز می‌پرداخت (تکنولوژی CRT امروزی مجوز ساخت تیوبهای عریض را داد. سطح صاف که بسیار شهرت پیدا کرده است دیگر محدودیتهای نسبت بعد را ندارد). در سال 1950 استودیوهای فیلم با سطح عریض و مسطح دارای چند بعد مثل سینما بودند که در تلاش بودند تا محصولاتشان را از تلویزیون پخش کنند. با وجود اینکه این یک وسیله غلط انداز بود، اما بسیاری از مردم می گفتند که این در واقع یک ضرر است فرض کنید که یک چیزی را نشان می‌دهند و آنها در واقع یک منظره باز و گسترده هستند، سطح پهن امروزه هنوز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای استفاده از DTV به عنوان یک فرصت برای تعویض فرمت تصویر استاندارد تلویزیون از بعد قدیمی (1.33:1) 4:3 به بعد جدید (1.78:1) 16:9 استفاده شد. این حرکت سیستم تلویزیون برای نزدیکتر شدن نسبت بعدی جدید فیلم سطح پهن توانا ساخت، که آمار را از 1.85:1 به 2.35.1 رساند. فرمت 16:9 اولین برای DVD سطح پهن انجام شد. DVD دو را برای صفحه پهن فراهم می‌کند و اولین و بهترین آن فرمت آنامورفیک صفحه پهن می‌باشد. این فرمت شباهت زیادی به این تکنیک دارد که برای تنظیم فیلم صفحه پهن استفاده می شد1.33:1 و فیلم 35mm. تصویر وقتی ضبط می شود به صورت افقی و تختی له می شود، و وقتی فیلم برمی گردد دوباره به حالت اول خود بر می‌گردد. سیستم HDTV ATSC آمریکا از فرمت صفحه پهن مستقیم استفاده می‌کند، تصویر بصورت له و باز نمی‌شود. هیچ دلیل تکنیکی نیست که چرا پخش تلویزیون دیجیتال از تغییر نسبت بعد استفاده می‌کند، در هر حال بیان این تغییرات برای بیان دلایل بکار می‌رود.

مغایرت نسبت بعد یا وجوه
نمایش تصویری اصلی صفحه پهن بر روی صفحه تلویزیون متداول ، مشکلات وسیع را نشان می‌دهد. در فرمت جعبه نامه با نوارهای مشکی در پائین و بالای صفحه،
با قسمتی از تصویر که زده می‌شود، معمولا صفحه‌های زیادی راست و چپ تصویر بریده می‌شود ( یا در پن کردن و اسکن کردن قسمتها توسط اپراتور انتخاب می‌شوند). توافق مشترک پرتاب کردن یا خلق کردن اجسام در بعد 14:9 و بعضی تصاویر را در هر دو طرف صفحه برای 4:3 از دست می‌دهد و بعضی از تصاویر در بالا و پائین صفحه برای 16:9. انبساط و افزایش افقی و خطی در بعضی موقعیتها فوایدی دارد که چندین مردم مختلف یک تصویر یا یک سیستم را می‌بینند، که این تصحیح برای تماشای ضلع مورب و مایل می‌باشد.
[B]ادامه دارد
منبع: سايت رشد

Hidden-H
15-02-2006, 10:49
یکی از روشهای تصویرسازی در لامپهای تکثیر کننده فوتونی ، استفاده از لامپ تصویر است. لامپ تصویر وسیله‌ای است که برای تصویرسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سطح اول در یک لامپ تصویر درست مانند سطح اول در یک لامپ تکثیر کننده فوتونی است. تفاوتی که هست این است که توزیع فضایی نقش نور که از سیستم اپتیکی تحویل می‌شود، برای کاربرد بعدی حفظ می‌شود.

انواع لامپ تصویر
دو نوع لامپ تصویر وجود دارد که یکی در تولید علائم الکترونیکی نظیر دوربینهای تلویزیونی مورد استفاده قرار می‌گیرد که لامپ ذخیره نام دارد و دیگری لامپ مبدل یا تقویت کننده است که تولید تصویری از صحنه می‌کند که با چشم غیر مسطح دیده نمی‌شود.

لامپ ذخیره
یک لامپ ذخیره از دو قسمت تشکیل شده است: قسمت خواندن و قسمت نوشتن، که قسمت نوشتن از یک سطح فوتوالکتریک و یک سطح ذخیره تشکیل شده است. با اعمال میدان الکتریکی یا مغناطیسی بین این دو سطح فوتوالکترونهای گسیلیده از کاتد به سوی نقطه متناظرشان در سطح ذخیره هدایت می‌شوند. در سطح ذخیره این الکترونها تولید یک توزیع بار نایکنواختی که به مانند یک تصویر آینه‌ای توزیع نور در کاتد فوتوالکتریک است، می‌کنند.

این نقش بار بوسیله یک باریکه الکترون در روی سطح ذخیره به صورت مجموعه‌ای از خطوط نزدیک به هم و متوازی خوانده می‌شود. از آنجا که مقدار بار مورد لزوم برای تولید یک توزیع یکنواخت بستگی به تابندگی دارد که نایکنواختی را تولید کرده است، تغییرات بار علائمی را بوجود می‌آورد که می‌توان بعد از تقویت برای تولید یک تصویر تلویزیونی بازنمون کرد.

مبدل تصویر یا تقویت کننده
تقویت کننده‌ها و مبدلهای تصویر تولید تصویر مرئی می‌کنند. یک تقویت کننده تصویر از یک صفحه تاریک ، تصویری تولید می‌کند که به آسانی قابل مشاهده است. مقابل انتهای این لامپها نظیر لامپهای ذخیره یک فوتوکاتد گسیلنده و یک عدسی الکتروستاتیک برای کانونی کردن توزیع الکترون روی صفحه مخصوص قرار دارد. در مبدلهای تصویر یک صفحه فسفری تصویر را دریافت می‌کند. با یک ولتاژ شتاب مناسب ، فوتوالکترون می‌تواند فسفر روی صفحه را تحریک کند و روشنایی تصویر را زیاد کند. در آن صورت تحریک فسفرهای مرئی ، تصویر روی فوتوکاتد را به تصویر مرئی تبدیل می‌کند.

تقویت تصویر
برای تقویت تصویر فوتوکاتد دوم در جلوی پرده فسفری اول قرار می‌گیرد و یک روش دیگر استفاده از صفحه میکروکانال درون لامپ تصویر است. این وسیله از تکثیرکن‌های کانالی کوتاه و طولی زیاد که کناد هم لوله شده و تولید یک صفحه گرد را داده‌اند، تشکیل شده است. فوتوالکترونها شتاب گرفته و وارد یک کانال می‌شوند و پیش از اینکه به پرده فسفری متصل و به روی صفحه میکروکانال برخورد کنند، تکثیر می‌شوند.

محدودیت لامپ ذخیره
اگر قسمتی از تصویر خیلی روشن باشد، منطقه اطراف را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگر جسم تغییر نکند، تصویر به صورت یک تصویر بعدی نمایان می‌شود. این مورد از چارچوبی به چارچوب دیگر اتفاق می‌افتد. در موارد مشخص این تاثیر ناکامل قدرت تفکیک سیستم را به اندازه نقش تصویر تحت تاثیر قرار می‌دهد.

Hidden-H
15-02-2006, 10:53
براي ديدن خبر اينجا كليك كنيد ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

Hidden-H
15-02-2006, 10:56
عنوان: FiltersCAD
دسته بندي: نرم افزار / EDA
این نرم افزار به صورت کامل می تواند انواع فیلترها را طراحی نماید شما می توانید با این نرم افزار فیلترهای lowpass, highpass, bandpass و فیلترهای notch را با توجه به المان های مختلف مداری مانند پاسخ، Butterworth, Chebychev, Inverse Chebychev و ... به راحتی طراحی نمایید.
سیستم عامل مورد نیاز : ویندوز 95، 98، ME، NT، 2000 و XP
براي دانلود كليك كنيد ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

Hidden-H
15-02-2006, 11:09
دوستان مجدد ياد آوري مي كنم اگه امري باشه در خدمتيم

Hidden-H
16-02-2006, 00:09
معماري كامپيوتر

و اصول اوليه طراحي منطقي تعداد صفحات: 35 حجم: 760 كيلو Asm Chart ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
طراحي به کمک مفهوم Micro Operation تعداد صفحات: 30 حجم: 620كيلو ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
طراحي يک کامپيوتر ساده تعداد صفحات: 44 حجم: 969كيلو ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
مقدمه اي بر برنامه نويسي و مقدمات I/O تعداد صفحات: 56 حجم: 1234كيلو ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

Hidden-H
16-02-2006, 00:20
سلام
مهندسين محترم كه اين ترم الكترونيك 1 دارن يا دارن خودشونو واسه تحصيلات تكمييلي آماده مي كنن به اينجا حتما سر بزنن
كتاب الكترونيك 1 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
ممنون

Hidden-H
16-02-2006, 00:29
دوستان باز تاكيد ميكنم اگه پروژه يا تحقيق يا مقاله يا مدار الكترونيكي يا مخابرات لازم دارين بيان كنين تا اونجا كه بتونيم كمك ميكنيم
فعلا خداحافظ.

Hidden-H
16-02-2006, 23:18
سلام دوستان
يادمه 2 سال پيش ديتا شيته آي سيlm324 رو مي خاستم واسه تحقيه درس مدارات مجتمع خطي اما راستشو بخواين هر چي گشتم نتونستم پيدا كنم حالا شايد يكي باشه كه اونم مثل من به اين درد دچار شده باشه
به هر حال اين pdfرو مذارم اينجا
data sheet IC LM234 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

saghy
17-02-2006, 03:11
سلام
تنها جان ممنون از فعاليت شما ... ادامه بدين با دقت بيشتر ...

ebilove
17-02-2006, 04:34
با سلام

نميدونم اينجا در خواست ازاده يا نه

عزيز جزوه منطقي روي نت نداري ممنون ميشم
يا مغناطيس

ممنون از شما

Hidden-H
17-02-2006, 13:40
با سلام

نميدونم اينجا در خواست ازاده يا نه

عزيز جزوه منطقي روي نت نداري ممنون ميشم
يا مغناطيس

ممنون از شما
دوست عزيز سلام
من اين جزوات درسي رو روي نت ندارم ولي به محض پيدا كردن حتما ميزارم
اما اگه مقاله بخواي برات مي زارم حالا

Hidden-H
17-02-2006, 13:45
فيزيك الكتريسيته ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

Hidden-H
17-02-2006, 13:47
فيزيك مغناطيس ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

Hidden-H
17-02-2006, 17:28
data sheet آي سي هاي سري78xx
فايل به صورتpdf
كليك كنيد ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

Hidden-H
17-02-2006, 17:32
دوستان ديتا شيت يه سري ديگه از آي سي ها هم هست اگه بخواين مي زارم

Hidden-H
19-02-2006, 13:10
ديتا شيت آي سيlm108
LM108 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

Hidden-H
19-02-2006, 13:50
سلام
انم ديتا شيت آي سي هاي سري 78Lxx
78LXX ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

Hidden-H
19-02-2006, 13:52
78MXX ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
78SXX ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

vahid114
20-02-2006, 10:43
نقشه مدار يك فلزياب قوي رو مي‌توني بزاري
(قطعاتش گير بياد)
با تشكر
(نه اشتباه نكنيد گنج گير نياوردم فقط محض دونستن البته شايد يه روز گيرمون اومد.) ;)

ميلاد پوررجب
20-02-2006, 13:25
تنها جان واقعا عالي بود اگه كمكي از ما بر ميياد بگو در ضمن ميشه يه نرم افزار در مورد مدارهاي منطقي معرفي كني!!!
ممنون

Hidden-H
21-02-2006, 01:06
نقشه مدار يك فلزياب قوي رو مي‌توني بزاري
(قطعاتش گير بياد)
با تشكر
(نه اشتباه نكنيد گنج گير نياوردم فقط محض دونستن البته شايد يه روز گيرمون اومد.) ;)
سلام دوست من
در حال حاضر ندارم ولي بمحض يافتن حتما برات ميزارم در ضمن شركت مشهد كيت يه كيت فلز ياب بيرون داده كه تا نيم متر كار ميكنه بد نيست يه نگاهي بهش بندازي
برای دیدنش کلیک کن ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

mona khanoom
21-02-2006, 01:49
لطفا برنامه ايي براي مشخصات اي سي ها اپلود كنيد ممنون data sheet

mona khanoom
21-02-2006, 01:53
لطفا نقشه ساخت يك فايندر براي پيدا كردن موقعيت ماهواره هركسي دارد معرفي كند ممنون

Hidden-H
21-02-2006, 09:01
تنها جان واقعا عالي بود اگه كمكي از ما بر ميياد بگو در ضمن ميشه يه نرم افزار در مورد مدارهاي منطقي معرفي كني!!!
ممنون
سلام .
دوست من آخه اسم اين نرم افزاري كه مي خواهيد چي هست ؟
مدار منطقي يه تعداد مدار ديجيتالي داره يعني يه تعدادي آي سي داره . خوب نرم افزاري مثلا پروتئوس تمام آي سي هاي مورد نياز شما رو داره چرا با اون كار نمي كنيد ؟
اگه منظورتون كار برد ديگه اي هست بايد اسم نرم افزار رو بگيد
تا اگه تونستم بيشتر كمكتون كنم
ممنون
اينم پروتئوس

Hidden-H
21-02-2006, 09:11
دوست عزيز سلام
برنامه ي پروتئوس مشخصات آي سي ها رو داره مي توني از همينجا دانلود كني
همچنين دوست عزيز اگه ديتا شيت آي سي خاصي رو مي خواي بگو من اگه پيدا كردم با توضيحات كاملش برات ميزارم چون معمولا برنامه ها خلاصه نويسي مس كنن
ممنون

Hidden-H
21-02-2006, 09:26
2N930 NPN LOW POWER SILICON TRANSISTOR 53 KB ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
2N1613 NPN - Audio output ,Video, Driver [NTE128] 28 KB ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
2N2222A NPN General Purpose Amplifier 161 KB ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
2N2905 PNP switching transistor 54 KB ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
2N3439 NPN SILICON PLANAR EPITAXIAL HIGH VOLTAGE TRANSISTOR 54 KB ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

Hidden-H
21-02-2006, 11:06
2N3440 NPN SILICON PLANAR EPITAXIAL HIGH VOLTAGE TRANSISTOR 54 KB ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

2N3904 NPN General Purpose Amplifier 98 KB ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

2N3906 PNP General Purpose Amplifier 880KB ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

2N5401 PNP General transistor 68kb ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

2N5415 PNP SILICON TRANSISTOR 67 KB ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

تا بعد...

ميلاد پوررجب
21-02-2006, 23:24
سلام .
دوست من آخه اسم اين نرم افزاري كه مي خواهيد چي هست ؟
مدار منطقي يه تعداد مدار ديجيتالي داره يعني يه تعدادي آي سي داره . خوب نرم افزاري مثلا پروتئوس تمام آي سي هاي مورد نياز شما رو داره چرا با اون كار نمي كنيد ؟
اگه منظورتون كار برد ديگه اي هست بايد اسم نرم افزار رو بگيد
تا اگه تونستم بيشتر كمكتون كنم
ممنون
اينم پروتئوس
خيلي ممنون پيداش كردم فردا مي رم مي خرم و بهتون اسمشو ميگم

Hidden-H
22-02-2006, 23:45
خيلي ممنون پيداش كردم فردا مي رم مي خرم و بهتون اسمشو ميگم
سلام
چي شد دوست خوبم
خيلي مايلم بدونم كدوم برنامه رو مي گي

Hidden-H
23-02-2006, 00:11
مرسي از ابراز علاقتون به اين تاپيك!!!!!!!!!!!
:sad:
:puke:
:sad:

mona khanoom
23-02-2006, 01:42
tanha..... ممنون.. اما سوال دوم مرا جواب ندادي....

Hidden-H
23-02-2006, 09:39
tanha..... ممنون.. اما سوال دوم مرا جواب ندادي....
سلام
مونا جان شرمنده من نتونستم گير بيارم
اما آقا ميلاد اگه تونست گير بياره حتما برات مي زاريم
ممنون

farshad_4017
24-02-2006, 01:55
البته با اجازه.....
الان بيشتر ميكروهاي توي بازار از نوعavr هستن.میکروهای **80 دیگه عمرشون تموم شده.÷س اگه میشه بیشتر بحثها رو در مورد این میکروها ادامه بدین...
البته اگه جسارت نباشه......

ميلاد پوررجب
24-02-2006, 04:23
سلام
مونا جان شرمنده من نتونستم گير بيارم
اما آقا ميلاد اگه تونست گير بياره حتما برات مي زاريم
ممنون
تنها و موناي عزيز ببخشيد كه چند روزه نتونستم اينجا سر بزنم
اين اون نرم افزاره :
براي محاسبات مبنا در ديجيتاله فارسي (حجم : 104 كيلو بايت ) ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
در ضمن مونا جان من دارم براتون ميگردم ولي فكر نكنم يه همچين چيزي پيدا شه !!!

Hidden-H
24-02-2006, 10:18
البته با اجازه.....
الان بيشتر ميكروهاي توي بازار از نوعavr هستن.میکروهای **80 دیگه عمرشون تموم شده.÷س اگه میشه بیشتر بحثها رو در مورد این میکروها ادامه بدین...
سلام
بله دوست عزيز حتما اين كارو مي كنيم
ممنون

Gabana
24-02-2006, 14:20
البته با اجازه.....
سلام دوست من
اولا اين حرف كه الان بيشتر ميكرو هاي توي بازار AVR هست درست نيست
بدليل اينكه هنوز در دانشگاه هاي ايران ميكرو 8051 به عنوان يك واحد كاملا مهم تدريس ميشه و چون زبانش بسيار شبيه به 8086 هست اتفاقا كاربرد و طرفدار بسياري هم داره
دوما ميكروي 8051 هنوز هم در فروم هاي خارجي طرفدار داره و حتي در ايران هم پروژه هاي ميليوني با اين ميكرو انجام ميدن
سوم اينكه ميكرو 8051 بعضي قطعات رو مثل AVR در داخل خودش نداره براي نمونه ADC واسيلاتر در داخل AVR هستن و همين نكته باعث ميشه تا هنگام كار با 8051 با قطعات ديگه اي هم آشنا بشيم
و آخر اينكه عمر 8051 نه تنها تموم نشده بلكه تمام كار هاي قابل انجام با AVR توسط 8051 هم قابل اجراست
موفق باشيد و خدا نگه دار

Gabana
24-02-2006, 14:23
يه نكته ديگه يادم رفت و اون اينكه اگر نمي خواهيد با 8051 كار كنيد توصيه مي كنم كه Pic رو ياد بگيريد چون هم قوي تر هست و هم در انجام پروژه هاي رباتيك قدرت مانور بسيار بالايي داره
در ضمن تركيب 8051 و Pic يا Avr هم ميتونه خيلي ايده ال باشه

Hidden-H
24-02-2006, 16:03
سلام
حرف دوست عزيزم no_fate_man كاملا درسته اين كه8051 از دور افتاده اصلا نمي تونه درست باشه .البتهavr نيز خيلي كارش درسته و من به دوست دارم تو اين سايت ازش بيشتر صحبت بشه
ممنون

farshad_4017
25-02-2006, 01:03
خوب مگه نبايد از تكنولوژي استفاده كرد.
آي سي هاي avr کارارو خیلی آسون کرده و مدارائی که با اون درست می شن خیلی ساده تر هستن.
دوما" تو دانشگاهها تا به حال سابقه داشته که یه چیز جدید درس بدن.
من که الان ترم 5 هستم چیز تازه ای یاد نگرفتم!!!!!!!!!!!!!!
در ضمن کسی می خواد با میکرو کار کنه باید اول توی الکترونیک خبره باشه ، نه اینکه بعد از درست کردن چند تا کیت بلند شه بیاد میکرو طراحی کنه!!!!
وب هزارو یک دلیل دیگه......
آق ما مخلصیم.....

mona khanoom
25-02-2006, 01:29
tanha .با سلام ميشود برنامه پروتيوس را يكجا جاي ديگر اپلود كنيد.تا با دانلود منجيرم بتوانم سريع دانلود كنم....مرسي

Hidden-H
25-02-2006, 10:03
سلام دوست عزيز
من يه برنامه تو يه سايت ديگه ديدم كه مشخصات يه سري آي سي ها رو داشت من كه خيلي خوشم اومد لينك دانلود و توضيحاتشو اينجا مي ذارم اگه خواستي دانلود كن

عنوان: IC-Databook
در این نرم افزار شما می توانید اطلاعات اکثر IC های معروف سری 74XXX و
40XXX را که در واقع ترتیب پایه ها، جدول کارکرد و کار IC را شامل می شود ملاحضه نمایید.
در کل این نرم افزار شامل 230 IC مختلف می باشد، همچنین شما به راحتی می توانید IC جدیدی که دلتان می خواهد به آن اضافه نمایید.

دانلود برنامه ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

Hidden-H
25-02-2006, 10:09
آي سي هاي avr کارارو خیلی آسون کرده و مدارائی که با اون درست می شن خیلی ساده تر هستن.
در ضمن کسی می خواد با میکرو کار کنه باید اول توی الکترونیک خبره باشه ، نه اینکه بعد از درست کردن چند تا کیت بلند شه بیاد میکرو طراحی کنه!!!!
آق ما مخلصیم.....
سلام
دوست عزيز اينكه الان avr داره مي ياد تو دور كاملا درست اما هيچ وقت دور آمدن يه چيزي نمي تونه باطل كننده ي يه چيز ديگه باشه
هر كدوم از اين ميكروها جايگاه و ارزش خاص خودشونو دارن
دوست عزيز خيلي مايليم تو تاپيك ميكرو شاهد تلاشت باشيم
ممنون

Hidden-H
25-02-2006, 10:39
tanha .با سلام ميشود برنامه پروتيوس را يكجا جاي ديگر اپلود كنيد.تا با دانلود منجيرم بتوانم سريع دانلود كنم....مرسي
سلام
دوست عزیز شرمنده من اینجا سرعت اینترنتم زیاد مطلوب نیست با مشکل آپلود کردن برنامه های پر حجم مواجهم حالا اگه یکی از دوستان بتونه این کارو بکنه ممنون می شم
ممنون

Gabana
25-02-2006, 13:35
آق ما مخلصیم.....
اولا كه منظور شما رو از اين جمله متوجه نشدم كه :..نه اينكه بعد از درست كردن چند تا كيت بياد ميكرو طراحي كنه..!
اگه ميخواي حرف بزني درست و واضح بگو منظورت چيه و تيكه ننداز
دوم اينكه طراحي ميكرو به هيچ وجه ربطي به الكترونيك نداره
اين دوتا با هم به تكامل ميرسن اگه پروژه هاي رباتيكي كار كرده باشي ميدوني كه هم از بچه هاي سخت افزار استفاده ميشه و هم از الكترونيك و هم گاهي مكانيك..
پس خواهشا اگه اطلاعات كافي نداري نظر نده
در ضمن خود آقاي Tanha.Bikas خودشون ميدونن كه چي ميگم حداقل حرف ايشون اينجا بهتر قبول ميشه
ممنون
خداحافظ

Hidden-H
25-02-2006, 14:05
سلام
دوست عزیز farshad_4017 اگه می شه بجای اینکه تو این تاپیک در مورد مسائل مختلف بحث کنید یه کم به شکوفاییه سایت و تاپیک کمک کنید
اینکه شما می گید ترم 5 هستید و چیزی یاد نگرفته اید تقصیر شماست. دانشگاه فقط مسیریاد گیری رو به شما نشون می ده این شما هستید که باید دنبال علم بروید در ضمن دانشگاه داریم تا دانشگاه .
یک چیز دیگه اینکه به هیچ وجه نمی توان گفت کسی که می خواد میکرو کار کنه باید الکترونیک رو فول باشه. این به هیچ وجه حرف درستی نیست و اصلا قابل قبول نمی باشد. همه معتقد هستندکه 8051 حرفای زیادی واسه گفتن داره و به هیچ وجه نمی توان این 2 برنامه رو با هم قاطی کرد. هر کدام جایگاه خاص خودشون رو دارن
همچنین اگه می شه بگید اینجا کیه که چند تا کیت بسته می خواد با میکرو کار کنه؟؟؟؟؟؟؟؟
دوست عزیز از حرفام ناراحت نشین این حرفا فقط جهت اطلاع شما بوده
به هر حال ببخشید
ممنون

Hidden-H
25-02-2006, 14:14
در ضمن دوست عزیز farshad_4017 مي خواستم بگم اگه شما در مورد اين دو برنامه نويسي و تفاوتهاش اطلاع زيادي نداري همينجا بگو من مي شينم يه مقاله در اين مورد برات مي نويسم و تايپ ميكنم و اينجا مي زارم تا شما و دوستان ديگه استفاده كنن
ممنون

Hidden-H
26-02-2006, 15:08
دوستان من اين مدارو تو سايت[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ديدم خوشم اومد من كه به زودي ميشينم روش ازش جواب مي گيرم
گذاشتم شايد به درد شما هم بخوره
اين توضيحات اوليه ي سايت بود:
این مدار از یک IC اصلی با نام 7107 که در واقع یک مبدل آنالوگ به دیجیتال می باشد تشکیل شده است. و قابلیت اندازه گیری ولتاژهایی از رنج 1 تا 199 ولت را داراست.دقت این اندازه گیری 0.1 ولت تا رنج 99 ولت و 1 ولت برای ولتاژ های از 99 تا 199 ولت می باشد همچنین مدار می تواند ولتاژهای منفی را نیز اندازه گیری نماید
این مدار به راحتی تبدیل به آمپرمتر، ترمومتر، رطوبت سنج، اندازه گیر ولتاژ DC و ... می گردد و حتی از آن می توان به عنوان مولتی متراستفاده نمود.

منبع: مجله الکترونیک
اينم pdf كامل مدار و توضيحاتش:

Hidden-H
27-02-2006, 08:44
قسمت اعظم انرژی الکتریکی مورد نیاز انسان در تمام کشورهای جهان، توسط مراکز تولید مانند نیروگاههای بخاری، آبی و هسته ای تولید می شود. این مراکز دارای توربین ها و آلترناتیوهای سه فاز هستند و ولتاژی که به وسیله ژنراتورها تولید می شود باید تا میزانی که مقرون به صرفه باشد جهت انتقال بالا برده شود.

گاهی چندین مرکز تولید به وسیله شبکه ای به هم مرتبط می شوند تا انرژی الکتریکی موردنیاز را به طور مداوم و به مقدار کافی در شهرها و نواحی مختلف توزیع کنند.

در محل های توزیع برای این اینکه ولتاژ قابل استفاده برای مصارف عمومی و کارخانجات باشد، باید ولتاژ پایین آورده شود. این افزایش و کاهش ولتاژ توسط ترانسفورماتور انجام می شود بدیهی است توزیع انرژی بیت تمام مصرف کننده های یک شهر از مرکز توزیع اصلی امکان پذیر نیست و مستلزم هزینه و افت ولتاژ زیادی خواهد بود.

لذا هر مرکز اصلی به چندین مرکز یا پست کوچکتر(پست های داخل شهری) و هر پست نیز به چندین محل توزیع کوچکتر(پست منطقه ای) تقسیم میشود. هر کدام از این مراکز به نوبه خود از ترانس های توزیع و تبدیل ولتاژ استفاده می کنند.

به طور کلی در خانواده و توزیع انرژی الکتریکی ، ترانسفورماتورها از ارکان و اعضای اصلی هستند و اهمیت آنها کمتر از خطوط انتقال و یا مولدهای نیرو نیست. خوشبختانه به دلیل وجود حداقل وسایل دینامیکی در آنها کمتر با مشکل و آسیب پذیری رو به رو هستند. مسلماٌ‌ این به آن معنی نیست که می توان از توجه به حفاظت ها و سرویس و نگهداری آنها غفلت کرد.

در این مقاله نخست مختصری از تئوری و تعاریفی از انواع ترانسفورماتورها بیان می شود سپس نقش ترانسفورماتورها در شبکه تولید و توزیع نیرو و در نهایت شرحی در مورد سرویس و تعمیر ترانسها ارائه می شود.
تئوری و تعاریفی از ترانسفورماتورها
ترانسفورماتورها به زبان ساده و شکل اولیه وسیله ای است که تشکیل شده از دو مجموعه سیم پیچ اولیه و ثانویه که در میدان مغناطیسی و اطراف ورقه هایی از آهن مخصوص به نام هسته ترانسفورماتور قرار می گیرند. مقره ها یا بوشینگ ها یا ایزولاتورها و بالاخره ظرف یا محفظه ترانسفورماتور.
کار ترانسفورماتورها بر اساس انتقال انرژی الکتریکی از سیستمی با یک ولتاژ و جریان معین به سیستم دیگری با ولتاژ جریان دیگر است. به عبارت دیگر ترانسفورماتور دستگاهی است استاتیکی که در یک میدان مغناطیسی جریان و فشار الکتریکی را بین دو سیم پیچ یا بیشتر با همان فرکانس و تغییر اندازه یکسان منتقل می کند.
انواع ترانسفورماتورها
سازندگان و استانداردها در کشورهای مختلف هر یک بنحوی ترانسفورماتورها را تقسیم بندی کرده و تعاریفی برای درج بندی آنها ارائه داده اند. برخی ترانسها را بنا بر موارد و ترتیب بهره برداری آنها متفاوت شناخته اند، مانند ترانس های انتقال قدرت، اتوترانس و یا ترانس های تقویتی و گروهی از ترانسها را به غیر از ترانسفورماتور اینسترومنتی(ترانس جریان و ولتاژ)، ترانس قدرت می نامند و اصطلاحاٌ‌ ترانس قدرت را آنهایی می دانند که درسمت ثانویه آنها فشار الکتریکی تولید می شود.

این نوع تقسیم بندی در عمل دامنه وسیعی را در بر می گیرد که در یک طرف آن ترانسفورماتورهای کوچک و قابل حمل با ولتاژ ضعیف برای لامپهای دستی و مشابه آن قرار می گیرند و طرف دیگر شامل ترانس های خیلی بزرگ برای تبدیل ولتاژ خروجی ژنراتور به ولتاژ شبکه و خطوط انتقال نیرو است. در بین این دو اندازه(حد متوسط) ترانسهای توزیع و یا انتقال در مؤسسات الکتریکی و ترانسهای تبدیل به ولتاژهای استاندارد قرار دارند.

ترانسها اغلب به صورت هسته ای یا جداری طراحی می شوند. در نوع هسته ای در هر یک از سیم پیچ ها شامل نیمی از سیم پیچ فشار ضعیف و نیمی از سیم پیچ فشار قوی هتند و هر کدام روی یک باروی هسته ای قرار دارند. در نوع جداری، سیم پیچ ها روی یک هسته پیچیده شده اند و نصف مدار فلزی مغناطیسی از یک طرف و نصف دیگر از طرف هسته بسته می شود.

در اکثر اوقات نوع جداری برای ولتاژ ضعیف و خروجی بزرگ و نوع هسته ای برای ولتاژ قوی و خروجی کوچک به کار می روند.(به صورت سه فاز یا یک فاز).

ترانسهای تغذیه و قدرت مانند ترانس اصلی نیروگاه ترانس توزیع و اتو ترانسفورماتور، ترانسفورماتورهای قدرت معمولاٌ سه فاز هستند اما گاهی ممکن است در قدرتهای بالا به دلیل حجم و وزن زیاد و مشکل حمل و نقل از سه عدد ترانس تک فاز استفاده کنند.
ترانس های صنعتی مانند ترانس های جوشکاری، ترانس های راه اندازی و ترانس های مبدل ترانس برای سیستم های کشش و جذب که در راه آهن و قطارهای الکتریکی به کار می رود.

ترانس های مخصوص آزمایش،‌اندازه گیری، حفاظت مصارف الکتریکی و غیره

ميلاد پوررجب
27-02-2006, 14:49
قسمت اعظم انرژی الکتریکی مورد نیاز انسان در تمام کشورهای جهان، توسط مراکز تولید مانند نیروگاههای بخاری، آبی و هسته ای تولید می شود. این مراکز دارای توربین ها و آلترناتیوهای سه فاز هستند و ولتاژی که به وسیله ژنراتورها تولید می شود باید تا میزانی که مقرون به صرفه باشد جهت انتقال بالا برده شود.

گاهی چندین مرکز تولید به وسیله شبکه ای به هم مرتبط می شوند تا انرژی الکتریکی موردنیاز را به طور مداوم و به مقدار کافی در شهرها و نواحی مختلف توزیع کنند.

در محل های توزیع برای این اینکه ولتاژ قابل استفاده برای مصارف عمومی و کارخانجات باشد، باید ولتاژ پایین آورده شود. این افزایش و کاهش ولتاژ توسط ترانسفورماتور انجام می شود بدیهی است توزیع انرژی بیت تمام مصرف کننده های یک شهر از مرکز توزیع اصلی امکان پذیر نیست و مستلزم هزینه و افت ولتاژ زیادی خواهد بود.

لذا هر مرکز اصلی به چندین مرکز یا پست کوچکتر(پست های داخل شهری) و هر پست نیز به چندین محل توزیع کوچکتر(پست منطقه ای) تقسیم میشود. هر کدام از این مراکز به نوبه خود از ترانس های توزیع و تبدیل ولتاژ استفاده می کنند.

به طور کلی در خانواده و توزیع انرژی الکتریکی ، ترانسفورماتورها از ارکان و اعضای اصلی هستند و اهمیت آنها کمتر از خطوط انتقال و یا مولدهای نیرو نیست. خوشبختانه به دلیل وجود حداقل وسایل دینامیکی در آنها کمتر با مشکل و آسیب پذیری رو به رو هستند. مسلماٌ‌ این به آن معنی نیست که می توان از توجه به حفاظت ها و سرویس و نگهداری آنها غفلت کرد.

در این مقاله نخست مختصری از تئوری و تعاریفی از انواع ترانسفورماتورها بیان می شود سپس نقش ترانسفورماتورها در شبکه تولید و توزیع نیرو و در نهایت شرحی در مورد سرویس و تعمیر ترانسها ارائه می شود.
تئوری و تعاریفی از ترانسفورماتورها
ترانسفورماتورها به زبان ساده و شکل اولیه وسیله ای است که تشکیل شده از دو مجموعه سیم پیچ اولیه و ثانویه که در میدان مغناطیسی و اطراف ورقه هایی از آهن مخصوص به نام هسته ترانسفورماتور قرار می گیرند. مقره ها یا بوشینگ ها یا ایزولاتورها و بالاخره ظرف یا محفظه ترانسفورماتور.
کار ترانسفورماتورها بر اساس انتقال انرژی الکتریکی از سیستمی با یک ولتاژ و جریان معین به سیستم دیگری با ولتاژ جریان دیگر است. به عبارت دیگر ترانسفورماتور دستگاهی است استاتیکی که در یک میدان مغناطیسی جریان و فشار الکتریکی را بین دو سیم پیچ یا بیشتر با همان فرکانس و تغییر اندازه یکسان منتقل می کند.
انواع ترانسفورماتورها
سازندگان و استانداردها در کشورهای مختلف هر یک بنحوی ترانسفورماتورها را تقسیم بندی کرده و تعاریفی برای درج بندی آنها ارائه داده اند. برخی ترانسها را بنا بر موارد و ترتیب بهره برداری آنها متفاوت شناخته اند، مانند ترانس های انتقال قدرت، اتوترانس و یا ترانس های تقویتی و گروهی از ترانسها را به غیر از ترانسفورماتور اینسترومنتی(ترانس جریان و ولتاژ)، ترانس قدرت می نامند و اصطلاحاٌ‌ ترانس قدرت را آنهایی می دانند که درسمت ثانویه آنها فشار الکتریکی تولید می شود.

این نوع تقسیم بندی در عمل دامنه وسیعی را در بر می گیرد که در یک طرف آن ترانسفورماتورهای کوچک و قابل حمل با ولتاژ ضعیف برای لامپهای دستی و مشابه آن قرار می گیرند و طرف دیگر شامل ترانس های خیلی بزرگ برای تبدیل ولتاژ خروجی ژنراتور به ولتاژ شبکه و خطوط انتقال نیرو است. در بین این دو اندازه(حد متوسط) ترانسهای توزیع و یا انتقال در مؤسسات الکتریکی و ترانسهای تبدیل به ولتاژهای استاندارد قرار دارند.

ترانسها اغلب به صورت هسته ای یا جداری طراحی می شوند. در نوع هسته ای در هر یک از سیم پیچ ها شامل نیمی از سیم پیچ فشار ضعیف و نیمی از سیم پیچ فشار قوی هتند و هر کدام روی یک باروی هسته ای قرار دارند. در نوع جداری، سیم پیچ ها روی یک هسته پیچیده شده اند و نصف مدار فلزی مغناطیسی از یک طرف و نصف دیگر از طرف هسته بسته می شود.

در اکثر اوقات نوع جداری برای ولتاژ ضعیف و خروجی بزرگ و نوع هسته ای برای ولتاژ قوی و خروجی کوچک به کار می روند.(به صورت سه فاز یا یک فاز).

ترانسهای تغذیه و قدرت مانند ترانس اصلی نیروگاه ترانس توزیع و اتو ترانسفورماتور، ترانسفورماتورهای قدرت معمولاٌ سه فاز هستند اما گاهی ممکن است در قدرتهای بالا به دلیل حجم و وزن زیاد و مشکل حمل و نقل از سه عدد ترانس تک فاز استفاده کنند.
ترانس های صنعتی مانند ترانس های جوشکاری، ترانس های راه اندازی و ترانس های مبدل ترانس برای سیستم های کشش و جذب که در راه آهن و قطارهای الکتریکی به کار می رود.

ترانس های مخصوص آزمایش،‌اندازه گیری، حفاظت مصارف الکتریکی و غیره
تنها جان ممنون از مقاله ات ولي جاي اين مطلب شما در بخش برق بود ...
لطفا زودتر اين پستتو ويرايش كن و مقاله ات رو هم به اونجا انتقال بده
ممنون

Hidden-H
28-02-2006, 23:44
شرمنده دوست عزيزم
سعي مي كنم از اين به بعد اين اشتباه پيش نياد

Hidden-H
28-02-2006, 23:45
در الکترونیک و کامپیوتر، فلیپ فلاپ یک نوع مدار دیجیتال است که می تواند به عنوان یک بیت حافظه عمل کند. یک فلیپ فلاپ می تواند شامل دو سیگنال ورودی، صفر یا یک در پایه ورودی باشد. ضمنا یک فلیپ فلاپ دارای یک پایه زمانی(clock) و یک خروجی(out put) و دو پایه set و reset می باشد.
بعضی از فلیپ فلاپ ها شامل یک پایه clear می باشند که خروجی را دوباره راه اندازی(reset)می کنند. (در واقع فیلیپ فلاپ ها یکی از انواع مدارات مجتمع Ic)) هستند که برای کار به اتصالات تغذیه و زمین نیاز دارند.)
تغییرات پالسهای ورودی که منظور همان صفر و یک دیجیتال می باشند، بهمراه پایه clock سبب تغییرات در خروجی می شوند. (عملا هر تغییری در وضعیت خروجی، به طور همزمان وابسته به تغییرات پالس در پایهclock است. مشخصات آیسی های فلیپ فلاپ ها مثلا پایه های ورودی، خروجی و بقیه پایه ها توسط کارخانه های سازنده در دفترچه هایی تحت عنوان دیتاشیت(data sheet) قرار می گیرند.)
فلیپ فلاپ ها انواع متفاوتی دارند که این انواع مختلف عبارتند از:

فلیپ فلاپ SR
فلیپ فلاپ JK
فلیپ فلاپ T
فلیپ فلاپ D

Hidden-H
28-02-2006, 23:47
فلیپ فلاپ SR یک المان فیزیکی است که می تواند به عنوان یک عنصر تاخیر دهنده به کار گرفته شود. این المان فیزیکی دارای دو ورودی به نام های R و S می باشد و دو خروجی دارد که یکی متمم دیگری است.
طرز کاراین فلیپ فلاپ در جدول صحت به این شکل است که وقتی عملکرد مدار را بررسی می کنیم اگر S=1 و R=0 باشد، اصطلاحا می گویند مدار set است یعنی خروجی آن 1 شده است. اگر پس از آن S=0 شود، مدار در وضعیت set باقی می ماند ولی اگر R=1 شود اصطلاحا می گویند مدار Reset شده است یعنی خروجی در این لحظه صفر است، و اگر در این لحظه R=0 شود مدار در حالت Reset باقی می ماند. بنابراین R=0 و S=0 در خروجی نشان می دهد که کدامیک از S یا R آخرین بار برابر 1 بوده است. یعنی مدار آخرین وضعیت غیر صفر ورودی را به خاطر سپرده است. مطابق جدول کارنو اگر R و S همزمان در حالت 1 قرار گیرند مدار در حالت نامشخص خواهد بود. به این خاطر مدارهای دارای فلیپ فلاپ SR را طوری طراحی می کنند که هیچ گاه ورودی های S و R همزمان برابر 1 نشود.
این مورد محدودیتی برای فلیپ فلاپ SR است، که در فلیپ فلاپ JK این نقص برطرف شده است.
مدار داخلی یک فلیپ فلاپ SR با استفاده از گیت NOR

Hidden-H
28-02-2006, 23:48
این عنصر تاخیر دهنده دارای دو ورودی به نام J و K می باشد و دو خروجی آن یکی متمم دیگری است و در آن محدودیت فلیپ فلاپ SR را رفع کرده اند و دو ورودی J=1 و 1=K برای این مدار قابل قبول است.
در این فلیپ فلاپ همانند نوع SR ورودی تمام صفر یعنی J=0 و K=0 تاثیری در حالت خروجی فلیپ فلاپ ندارد و همان حالت قبلی حفظ می شود. ولی اگر J=1 و 1=K باشد یک ورودی قابل قبول است که باعث تغییر حالت در مقدار خروجی می شود.

Hidden-H
28-02-2006, 23:49
این عنصر تاخیر دهنده دارای یک ورودی به نام T است و دو خروجی به صورت Y و متمم آن دارد.
چنانچه T=1 شود باعث تغییر در خروجی می شود یعنی اگر خروجی صفر باشد مقدار آن یک می شود و برعکس اگر خروجی یک باشد مقدار آن صفر می شود. این فلیپ فلاپ را به این خاطر فلیپ فلاپ جهشی نیز می نامند.
فلیپ فلاپ T همانند فلیپ فلاپ JK است که دو ورودی آن از یک متغیر مقدار می گیرد یعنی یا هر دو J و K مقدار صفر و یا هر دو مقدار یک دارند. به این ترتیب در مواقعی یک است، ایجاد جهش می کند.

Hidden-H
28-02-2006, 23:50
این مدار تاخیر دهنده شبیه به یک عنصر تاخیر دهنده ساعت عمل می کند به این ترتیب که هر ورودی به آن می دهیم در یک فاصله زمانی مشخصی بعدا همان ورودی را به صورت خروجی دریافت می کنیم.
از این رو این فلیپ فلاپ را فلیپ فلاپ تاخیر (Delay) می نامند. این فلیپ فلاپ یک ورودی به نام D دارد.

Hidden-H
28-02-2006, 23:52
هر كس در مورد هر كدام از فليپ فلاپ ها توضيح كاملتري مي خواد بفرماد من در خدمتم

Hidden-H
28-02-2006, 23:53
سلام
به زودي در مورد گيتهاي منطقي هم خواهم گفت
ممنون

Hidden-H
01-03-2006, 22:41

برای نشان دادن اعداد در ساعتهای دیجیتالی ،چراغ راهنما، ماشین حساب ، ترازوی دیجیتالی و...از یک قطعه به نام seven segment یا هفت قسمتی استفاده می کنند .که اغلب به رنگ سبزو قرمزهستند. این قطعه در واقع یک IC است که دارای هفت LED (دیود نورانی) می باشد وروشن یا خاموش بودن این LED ها اعداد را به ما نشان میدهد . همان طور که در شکل زیر مشاهده می کنید اگر هرکدام از این هفت قسمت را با حروف a b c d e f g در جهت عقربه های ساعت نام گذاری کنیم، آنگاه مثلا برای نمایش عدد"1" کافیست که فقط حرفهای b وc روشن بشوند:

حال به مدار زیر دقت کنید:
اگر شما در ورودی مدار یکی از ارقام 0تا 9 را وارد کنید ، seven segment عدد شما را به صورت دیجیتالی نمایش می دهد .
ابتدا معادل دودویی (باینری ) عدد خود را بدست آورید .مثلا :

معادل باینری 8 ، 1000 می باشد .

عدد دودویی خود را از راست به چپ به ترتیب با A و B و C و D
نام گذاری می کنیم رقم A ،کم ارزش ترین ورقم D با ارزش ترین رقم است .
ما نیاز به یک IC با شماره 7447 داریم . پایه های ورودی آن مربوط به قرار دادن معادل دودویی عدد ما است .خروجی های ان نیز مانند شکل به ورودی های seven segmentمتصل می گردند .
پایه های A,B,C,D را به چهار سوئیچ متصل می کنیم .قرار گرفتن سوئیچ ها در وضعیت بالا وپایین ، صفر ویک بودن رقم مارا مشخص می کند .
IC 7447 ،یک دیکدر BCD به هفت قسمتی نام دارد این دیکدر یک عدد دهدهی به فرم BCDرا دریافت نموده وکد هفت قسمتی مربوط به آن را تولید می کند.
مدارات زیاد دیگری نیز وجود دارند که کارهای مختلفی را انجام می دهند . مثلا مداری که از عدد دلخواهی شروع به شمارش می کند ویکی یکی کم می کند تا به صفر برسد(تایمر).یا مداری که از صفر شروع به شمارش می کند ویکی یکی اضافه می کند و دارای کلید شروع و توقف می باشد (کرنومتر).

منبع:سایت رشد ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

Babak_King
01-03-2006, 22:46
سلام تنها جان خسته نباشيد ميگم بهت تايپك جامع و كامليه
انشالله كه موفق باشي

Gabana
02-03-2006, 01:27
کدهای خازنی رو چطور بخونیم؟

دو نوع خازن داریم :

۱.الکترولیت۲.سرامیکی

خازن های بزرگتر در حد میکرو ومیلی فاراد اغلب الکترولیتی هستند و اندازه وتحمل ولتاژ انها روش نوشته شده

اما روی خازنهای کوچک در حد پیکو و نانو فاراد اغلب سه تا شماره میبینیم مثل 103,104,236,..

با توجه به جدول زیر:

۱میلی=(10-3) امیکرو=10-6 ) ۱نانو=(10-9 ) اپیکو=(10-12

gives you the value in Pico-Farads)
0 1
1 10
2 100
3 1,000
4 10,000
5 100,000
6 not used
7 not used
8 .01
9 .1

بنابر این شماره سوم مربوط به تعداد صفرهاست مثلا:

104=pf 100,000

224=pf 220000

123=pf 12000

و حروفی مثل j,b,c,...تلورانس خازن رو طبق جدول زیر مشخص میکند:

Letter symbol Tolerance of capacitor
B +/- 0.10%
C +/- 0.25%
D +/- 0.5%
E +/- 0.5%
F +/- 1%
G +/- 2%
H +/- 3%
J +/- 5%
K +/- 10%
M +/- 20%
N +/- 0.05%
P +100% ,-0%
Z +80%, -20%

منبع : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Hidden-H
02-03-2006, 10:25
سلام تنها جان خسته نباشيد ميگم بهت تايپك جامع و كامليه
انشالله كه موفق باشي
مرسي دوست عزيز
شما هم همينطور. ما كه از مطالب قشنگت هميشه استفاده مي كنيم

ashkmehr
02-03-2006, 15:36
سلام به همه دوستان.
مرسی از همتون خیلی عالیه.
من یه مقاله راجب ترموستات(الکتریکی و مکانیکی) و ترموکوپل میخوام(کاربرد و نحوه کار و ساختمان اجزا) ممنون می شم اگه کمک کنید.
امیدوارم موفق باشید.
بازم ممنون.
شاد باشید..

Hidden-H
02-03-2006, 17:51
سلام به همه دوستان.
مرسی از همتون خیلی عالیه.
من یه مقاله راجب ترموستات(الکتریکی و مکانیکی) و ترموکوپل میخوام(کاربرد و نحوه کار و ساختمان اجزا) ممنون می شم اگه کمک کنید.
امیدوارم موفق باشید.
بازم ممنون.
شاد باشید..
سلام دوست عزيز از لطفت ممنونم راستشو بخواي سوالي كه مطرح فرموديد بيشتر به مبحث فيزيك حرارت و ترموديناميك مي شود. شما مي تونستيد سوالتون رو تو بخش فيزيك مطرح كنين اما از اونجا كه ايجا مطرح كردين من يه مقاله ي كوچولو براتون ميزارم كه ببينيد
ممنون

Hidden-H
02-03-2006, 17:54
نگاه اجمالی
ترموکوپل یا کوپل ترموالکتریک ، نوعی مولد الکتریسته که با استفاده از ترموالکتریکی جریان الکتریکی ضعیفی ایجاد می‌کند. ترموکوپل از دو میله فلزی غیر هم جنس رسانا یا نیم رسانا ساخته شده است که از یک سر به هم جوش داده شده‌اند و دو سر دیگر آنها بوسیله حساس مانند گالوانومتر متصل است. با گرم شدن محل اتصال ، جریان ضعیفی از مدار عبور می‌کند.
بیان فیزیکی ترموکوپل
ترموکوپل ، دماسنج افتراقی (یا دیفرانسیلی) است که خروجی آن به صورت ولتاژ است. به بیان فیزیکی‌تر ، ترموکوپل حس کننده‌ای است که در آن از دو ماده با اثرهای زبک مختلف برای تبدیل اختلاف دما به اختلاف ولتاژ استفاده می‌شود. ولتاژ باز V12 چنین است:
V12 = ∫{SA(T) - Ss(T)}dT
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]ترموکوپل.JPG
که در آن (Sm(T اثر زبک یا توان گرمایی ماده m در دمای T و iT دمای ناحیه همدما است. برای مواد همگن و نواحی کاملا همه ما V12 به چگونگی تغییر دما بین T1 و T2 بستگی ندارد و فقط اختلاف دماست که اهمیت دارد. مثلا اگر از دو ترموکوپل یکسان استفاده کنیم که برای یکی از آنها وسط ماده B در دمای کوره‌ای داغ و برای دیگری وسط ماده B در دمای مایعی بسیار سرد قرار داشته باشد، ولتاژ حاصل در دو ترموکوپل یکسان خواهد بود.
آرایش کاربردی ترموکوپل
با رعایت تعدادی نکات احتیاطی همان نتایج آرایشی آرمانی را بدست خواهد داد. اول اینکه هیچگونه گرادیان دمای نباید در پیوند گاه A-B که در دمای T2 قرار دارد، موجود باشد. اگر مواد را به شکل سیم در آوریم و اتصال گرمایی خوبی در پیوندگاه و قسمتی از هر دو سیم با نمونه اندازه گیری شونده برقرار کنیم، این شرط برآورده می‌شود.
• دوم از آنجا که سیم های مختلفی در T1 که ولتاژ آن اندازه گیری می‌شود قرار می‌گیرند. لازم است که T1 ناحیه دما با دمای مشخص باشد. پیشتر این شرط را با متصل کردن ترموکوپل ولت سنج به مخزنهای گرمایی مربع ، مانند مخلوط هم زده‌ای از یخ و آب یا مایع زمزاییک در حال جوش برآورده می‌کردند. ابزارهای جدید این اتصالها را در نواحی که دمای آنها به صورت الکتریکی کنترل می‌شود برقرار می‌کنند.
• سوم اینکه لازم است توان گرمایی موادی که ترموکوپلی می‌دهند، بر اثر تغییر دما در گستره‌ای از دما که مورد اندازه گیری است یا بر اثر ناخالصیهایی که ممکن است در محیط اندازه گیری شونده موجود باشد، تغییر نکند. یکی از راههای ممکن برای نقص این شرط اکسید شدن مواد یا هر دو ماده است.
کاربرد آلیاژهای ترموکوپل
بکار بردن آلیاژهای فلزات واسطه به عنوان مواد تشکیل دهنده ترموکوپل همه شرایط را به خوبی برآورده می‌کند. ترموکوپلی که از دو آلپاژ یکی با توان گرمایی مثبت و دیگری با توان گرمایی منفی ساخته شده است. به ازای اختلاف دمای مشخص ولتاژ خروجی یا حساسیت بیشتری خواهد داشت.
ترموکوپل مرکب
ترموکوپل مرکب یا ترموکوبیل ، مجموعه‌ای از چند ترموکوپل است که از نظر گرمایی به صورت موازی و از نظر الکتریکی به صورت متوالی با یکدیگر متصلند، از ترموکوپلهای مرکب در مواردی استفاده می‌شود که به ولتاژهای بیشتری نیاز باشد. آشکارسازی اختلاف دمای ناشی از توان اپتیکی و طراحی چشمه‌های ولتاژ دو نمونه از این موارد است.
یک نوع ترموکوپل[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]ترموکوپل%201.JPG

دوست عزيز اگه اطلاعات بيشتري مي خواي مي توني به اينجا يه سري بزني

hamed_110
03-03-2006, 00:56
سلام
همگي خسته نباشن

Hidden-H
03-03-2006, 15:11
سلام
بد نيست يه نگاهي هم به اين وبلاگ بندازين

ashkmehr
03-03-2006, 18:58
سلام tanha.bikas عزیز... ممنون از لطفت.
استفاده کردم.
راستش می دونم شاید این مبحث خیلی به الکترونیک مربوط نباشه اما همین سوال ها رو از دوست من (رشته الکترونیکه ) واسه مصاحبه استخدام شرکت گاز پرسیده بودن که یه مقدار توش مونده بود. ..
من هم اطلاعاتم در این مورد (به خصوص راجب ساختمان ترموستات ( الکتریکی و مکانیکی) ) کمه. تو هیچ کتابی هم توضیح به درد بخوری پیدا نکردم...
اگه در این مورد هم مقاله یا لینکی داشته باشی ممنون میشم بذاری.

بازم ممنون...
موفق باشی.

baba barghi
03-03-2006, 21:16
سلام دوستان
ما يك ريسيور و يك ديش و دو تلويزيون داريم
حالا مي خواهم يه كاري كنم كه يك ريسيور به دو ريسيور تبديل و هر دو تلويزيون با دو ريسيور مختلف كار كنند تا بشه مثلا يك تلويزيون با يك ريسيور يك كانال و اون تلويزيون با اين ريسيور يك كانال ديگه رو نگاه كني؟؟؟
آيا چنين چيزي امكان داره اگر آره چه دستگاهي مي خواد و آيا ارزش داره؟؟؟

ممنون
باي

ميلاد پوررجب
03-03-2006, 23:18
ssدوستان عزيز برق و الكترونيك از اين به بعد توي انجمني كه توي امضام معرفي كردم همديگرو ملاقات مي كنيم

Hidden-H
04-03-2006, 15:13
سلام دوستان
ما يك ريسيور و يك ديش و دو تلويزيون داريم
حالا مي خواهم يه كاري كنم كه يك ريسيور به دو ريسيور تبديل و هر دو تلويزيون با دو ريسيور مختلف كار كنند تا بشه مثلا يك تلويزيون با يك ريسيور يك كانال و اون تلويزيون با اين ريسيور يك كانال ديگه رو نگاه كني؟؟؟
آيا چنين چيزي امكان داره اگر آره چه دستگاهي مي خواد و آيا ارزش داره؟؟؟

ممنون
باي
شرمنده
من زیاد در مورد ماهواره نمی دونم ولی می پرسم بهت می گم
ممنون

Hidden-H
04-03-2006, 21:54
ریشه لغوی

لغت (ammeter) از کلمه amper مشتق شده است. توجه کنید که حرف P در کلمه amper حذف شده است و فقط دو حرف اول این کلمه در لغت ammeter بکار رفته است.
دیدکلی

ما نمی‌توانیم الکترونها یا پروتونها را دیده یا لمس کنیم. به همین دلیل نمی‌توانیم آنها را بشماریم. در نتیجه به ابزاری احتیاج داریم تا بتوانیم آنها را بشماریم. شدت روشنایی لامپ مشخصاتی از شدت جریان را به ما نشان می‌دهد، ولی دو نقص اصلی دارد. اول اینکه نمی‌تواند شدت جریان را در واحدی که به آسانی قابل یادداشت و مقایسه با اندازه گیری شدت جریان در محلها و زمانهای دیگر است، اندازه بگیرد. همچنین در شدت جریانهای معین می‌توان از آن استفاده کرد. اگر مقدار شدت جریان خیلی کم باشد، لامپ روشن نمی‌شود و اگر شدت جریان خیلی زیاد باشد، لامپ می‌سوزد. برای رفع نقص اول به ابزاری احتیاج داریم که به ما نشان دهد، چند آمپر (چند کولن الکترون در هر ثانیه) در مدار جریان دارد. دستگاه مخصوصی که این اندازه گیری را انجام می‌دهد، آمپرمتر (ammetr) نامیده می‌شود.
طرز کار آمپرمتر

آمپرمتر مقدار شدت جریانی را که از آن می‌گذرد، بوسیله یک عقربه که در روی صفحه درجه بندی شده حرکت می‌کند، نشان می‌دهد. میزان انحراف عقربه آمپرمتر با تعداد الکترونهایی که از این دستگاه می‌گذرند، نسبت مستقیم دارد. یعنی نشان می‌دهد که چه مقدار بار الکتریکی در ثانیه از آن عبور می‌کند.
طرز استفاده از آمپرمتر
آمپرمتر از خیلی جهات شبیه کنتور آب است که میزان آب مصرف شده منازل را اندازه می‌گیرد. هر دو دستگاه (آمپرمتر و کنتور آب) باید طوری در مدار قرار گیرند که جریانهای الکتریسیته و آب از آنها بگذرد، تا بتوان شدت جریان را اندازه گرفت. تمام آبی که از لوله اصلی وارد خانه می‌شود، باید از کنتور آب عبور کند. آمپرمتر نیز باید طوری قرار گیرد که تمام جریان الکتریسته از ان بگذرد، تا بتوان تمام شدت جریان الکتریکی را بوسیله آن اندازه گرفت. این نوع اتصال را اتصال متوالی یا سری می‌گویند. یعنی اجزا تشکیل دهنده مدار در یک خط مستقیم (یک مسیر هدایت کننده) به یکدیگر اتصال دارند.
مراحل قرار دادن آمپرمتر در مدار

برای قرار دادن آمپرمتر در مدار متوالی به ترتیب زیر عمل کنید.
نیروی خارجی را که به مدار وارد می‌شود، قطع کنید.
آن قسمت از مدار را که آمپرمتر در آن قرار دارد، باز کنید یا ببرید.
انتهای مثبت آمپرمتر را به سیمی که به قطب مثبت پیل می‌رود، وصل کنید.
انتهای منفی آمپرمتر را به سیمی که به قطب منفی پیل می‌رود، وصل کنید.
مراحل 4 , 3 (که عبارتند از انتقال مثبت به مثبت ، منفی به منفی) را دقت در پلاریته می‌نامند و این امر مهم است. زیرا دستگاه اندازه گیری آمپرمتر شدت جریان را در یک جهت نشان می‌دهد. اگر دستگاه اندازه گیری را بطور عکس در مدار قرار دهیم، چون جریان در جهت عکس (که مناسب آمپرمتر نیست) از آن می‌گذرد و انحراف عقربه بوجود می‌آید که باعث شکسته شدن یا خم شدن آن می‌گردد. فیش قرمز را به جک قرمز آمپرمتر و فیش سیاه را به جک سیاه در بالای آمپرمتر وصل کنید.
خطای دستگاه اندازه گیری (Meter Tolrances)

باید توجه داشت که در یک مدار معین آمپرمترهای مختلف ، اندازه شدت جریان را با کمی اختلاف نشان می‌دهند. این امر بدان دلیل است که مقداری از انرژی که در مدار جریان دارد، برای بکار انداختن آمپرمتر مصرف می‌شود و همه آمپرمترها هم یکسان نیستند. همچنین به علت اختلافی که در ساختمان آمپرمتر و تلف شدن انرژی وجود دارد، شدت جریانی را که در روی آمپرمتر می‌خوانید، تقریبی است. دستگاه اندازه گیری درست است که حدود خطای آن 0± در صد اندازه واقعی باشد. یعنی اگر شدت جریان اصلی 100 آمپر باشد، روی دستگاه آمپرمتر حدود 9 تا 10 آمپر را می‌خوانید.
بکار بردن آمپرمتر
یک آمپرمتر ساده را بردارید. در انتخاب دستگاه اندازه گیری دقت کنید که شدت جریان مدار نباید بیش از حد تعیین شده برای اندازه گیری باشد. زیرا آمپرمتر بر حسب درجه بندی خود ، شدت جریانهای معینی را می‌تواند اندازه بگیرد. در مورد این آزمایش می‌توانید فرض کنید که آمپرمتر دارای توانایی کافی برای اندازه گیری شدت جریان می‌باشد.
فیش قرمز را به جک قرمز و فیش سیاه را به جک سیاه وصل کنید.
مطمئن شوید که به مدار انرژی داده نمی‌شود. کلید مدار باید باز باشد (به خاطر حفظ جان خود هیچگاه سعی نکنید که آمپرمتر را در مداری که انرژی الکتریکی در آن جریان دارد قرار دهید).
با جدا کردن سیم رابط بین T2 و T1 مدار را باز کنید. با قرار گرفتن آمپرمتر بین این دو نقطه مدار کامل می‌شود.
با رعایت پلاریته ، فیش سیاه را به T1 و فیش قرمز را به T2 وصل کنید. اگر پلاریته مناسب در نظر گرفته نشود، عقربه آمپرمتر به طرف چپ منحرف شده و این عمل موجب خرابی دستگاه اندازه گیری خواهد شد.
کلید مدار را ببندید و درجه‌ای را که آمپرمتر نشان می‌دهد بخوانید. همیشه از روبرو به صفحه درجه بندی شده آمپرمتر نگاه کنید و هیچوقت تحت هیچ زاویه‌ای درجه آمپرمتر را نخوانید.
درجه‌ای را که خوانده‌اید، یادداشت کنید.
کلید مدار را باز کنید.

mahdi2005
04-03-2006, 23:14
با سلام به همه آیا کسی در مورد مطالب زیر اطلاعاتی داره مقاله و یا کتاب ویا هر مطلب آموزشی حدالمقدور فارسی برای تحقیق و ارائه به مدرسه می خوام یه نمونه از هر کدام باشه کافیه

1_دیود تونل

4_دیود ال_ای_دی

6_اسیلاتورها (نوسانسازها)

8_ترانزیستورهای فرکانس بالا

9_بررسی مدلهای سیگنال کوچک ترانزیستورهای دوقطبی

***10_بررسی نویز در دیودهای نوری

12_ترانزیستورهایی با بیس فلزی

13_ترانزیستورهای

Mosfet

ترانزیستورهای _14

Mesfet

22_بررسی مدلهای مختلف دیود در تحلیل مدار

23_تشریح مراحل مختلف اخت ترانزیستورهای بی جی تی

24_تشریح کامل عملکرد ترانزستورهای

Jeft

20_دیود

Trapat

15_ترانزیستورهای

Hbt

16_ترانزیستورهای

Hemt

ممون و التماس دعا

Hidden-H
04-03-2006, 23:55
باشه دوست عزيز
برات مي ذارم

Hidden-H
05-03-2006, 00:01
از پیوند دو نوع نیم رسانای n و p یک قطعه الکترونیکی به نام دیود بوجود می‌آید که در انواع مختلفی در سیستمهای مخابرات نوری ، نمایشگرهای دیجیتالی ، باتری‌های خورشیدی و ... مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دید کلی
دیود یک قطعه ‌الکترونیکی است که ‌از به هم چسباندن دو نوع ماده n و p (هر دو از یک جنس ، سیلیسیم یا ژرمانیم) ساخته می‌شود. چون دیود یک قطعه دو پایانه ‌است، اعمال ولتاژ در دو سر پایانه‌هایش سه حالت را پیش می‌آورد.
دیود بی بایاس یا بدون تغذیه که ولتاژ دو سر دیود برابر صفر است و جریان خالص بار در هر جهت برابر صفر است.
بایاس مستقیم یا تغذیه مستقیم که ولتاژ دو سر دیود بزرگتر از صفر است که ‌الکترونها را در ماده n و حفره‌ها را در ماده p تحت فشار قرار می‌دهد تا یونهای مرزی با یکدیگر ترکیب شده و عرض ناحیه تهی کاهش یابد. (گرایش مستقیم دیود)
تغذیه یا بایاس معکوس که ولتاژ دو سر دیود کوچکتر از صفر است، یعنی ولتاژ به دو سر دیود طوری وصل می‌شود که قطب مثبت آن به ماده n و قطب منفی آن به ماده p وصل گردد و به علت کشیده شدن یونها به کناره عرض ناحیه تهی افزایش می‌یابد (گرایش معکوس دیود).
مشخصه دیود در گرایش مستقیم
فرض کنید توسط مداری بتوانیم ولتاژ دو سر یک دیود را تغییر دهیم و توسط ولتمتر و آمپرمتر ولتاژ و جریان دیود را در هر لحظه اندازه گیری کرده ،بر روی محورهای مختصات رسم نماییم.جریان I در جهتی است که دیود قادر به عبور آن است .به همین علت اصطلاحاَ گفته می شود دیود در گرایش مستقیم یا بایاس مستقیم است . در هر حال اگر توسط پتانسیومتر ولتاژ دو سر دیود را از صفر افزایش دهیم ،مشاهده می شود تا ولتاژ به خصوصی ، جریان قابل ملاحظه ای از دیود عبور نمی کند.به این ولتاژ زانو می گویند ،این ولتاژبرای دیودهای از جنس ژرمانیم 2/0 ولت و برای دیودهای سیلیسیم 7/0 ولت است .تا ولتاژ زانو اگرچه دیود در جهت مستقیم است ، اما هنوز دیود روشن نشده است .از این ولتاژ به بعد ، به طور ناگهان جریان در مدار افزایش یافته و هرچه ولتاژ دیود را افزایش دهیم ، جریان دیود افزایش می یابد .
مشخصه دیود در گرایش معکوس
هرگاه جهت دیود را تغییر داده یعنی برعکس حالت گرایش مستقیم ، در جهت بایاس معکوس جریان مدار خیلی کم بوده و همچنین با افزایش ولتاژ معکوس دو سر دیود جریان چندان تغییر نمی کند به همین علت به آن جریان اشباع دیود گویند که این جریان حاصل حاملهای اقلیت می باشد . حدود مقدار این جریان برای دیودهای سیلیسیم ،نانو آمپر و برای دیودهای ژرمانیم حدود میکرو آمپر است. ارگ ولتاژ معکوس دیود را همچنان افزایش دهیم به ازاء ولتاژی ، جریان دیود به شدت افزایش می یابد . ولتاژ مزبور را ولتاژ شکست دیود می نامند و آنرا با VB نشان می دهند . دیودهای معمولی ،اگر در ناحیه شکست وارد شوند از بین می روند .(اصطلاحاَ می سوزند).
بنابر این ولتاژ شکست دیود یکی از مقادیر مجاز دیود است که توسط سازنده معین می گردد و استفاده کننده از دیود باید دقت نماید تا ولتاژ معکوس دیود به این مقدار نرسد.
البته در حالت مستقیم نیز جریان دیود اگر از حدی تجاوز نماید به علت محدودیت توان دیودباعث از بین رفتن دیود می گردد.این مقدار نیز یکی از مقادیر مجاز دیود است و به آن جریان مجاز دیود گفته می شود و توسط سازنده دیود معین می گردد.

Hidden-H
05-03-2006, 00:04
دیدکلی
وقتی که دیودی در بایاس معکوس قرار می‌گیرد، با افزایش ولتاژ معکوس لایه تهی تقریبا فاقد حاملهای بار الکتریکی است، شبیه به یک عایق یا دی‌الکتریک عمل می‌کند. از سوی دیگر نواحی n و p شبیه به رسانای خوب عمل می‌کنند. با یک تجسم ساده می‌توان نواحی p و n را در دو طرف لایه تهی مانند یک خازن تخت موازی در نظر گرفت. از این جهت ظرفیت این خازن تخت موازی را ظرفیت خازن انتقال یا ظرفیت لایه تهی گویند. ظرفیت خازن انتقال (Ct) هر دیود با افزایش ولتاژ معکوس کاهش می‌یابد. دیودهای سیلسیوم که برای این اثر ظرفیتی طراحی و بهینه شده‌اند، دیود با ظرفیت متغیر یا ورکتور نام دارند.

ساخت دیود متغیر
در دیود متغیر ، رابطه ظرفیت دیود با پتانسیل گرایش معکوس به صورت است، که اگر پیوند خطی باشد، است. ولی اگر پیوند تیز باشد، است. پس حساسیت ولتاژ برای یک پیوند تیز بیشتر از پیوند شیبدار خطی است. به این دلیل ورکتور غالبا با روشهای آلیاژی یا رشد رونشستی و یا کاشت یونی ساخته می‌شوند.

مشخصات لایه رونشستی و ناخالصی بستر را می‌توان طوری انتخاب کرد که پیوندهای با نمای n بزرگتر از بدست آید. چنین پیوندهایی فوق تیز نامیده می‌شوند. ورکتور موازی با یک القاگر تشکیل یک مدار تشدید می‌دهد. با تغییر ولتاژ معکوس ورکتور می‌توانیم فرکانس تشدید را تغییر بدهیم. این کنترل الکترونیکی فرکانس تشدید در موارد مختلف مدارهای الکترونیکی کاربرد فراوان دارد.

کاربرد دیود متغیر
دیود متغیر یا ورکتور به شکل متداولتری برای بهره‌گیری ویژگی‌های ولتاژ متغیر ظرفیت بکار می‌رود. مثلا یک ورکتور با مجموعه‌ای از ورکتورها را می‌توان در طبقه تنظیم ، که گیرنده رادیویی به جای خازن حجیم صفحه متغیر ظرفیت مورد استفاده قرار داد. در این صورت اندازه مدار می‌تواند بسیار کوچک شده قابلیت اطمینان آن بهتر شود. از دیگر کاربردهای ورکتورها می‌توان به تولید رمونی‌ها ، ضرب فرکانس‌های مایکرویو ، فیلتر‌های فعال اشاره کرد.

Hidden-H
05-03-2006, 00:04
با led اشتباه نگيريد
قطعات دو پایانه طراحی شده برای پاسخ به جذب فوتون ، دیودهای نوری نامیده می‌شوند. از این قطعات پیوندی برای بهبودی سرعت پاسخ و حساسیت آشکارسازهای نوری یا تابش‌های پرانرژی استفاده می‌شود. بیشترین کاربرد آنها در مخابرات نوری و باتری‌های خورشیدی است.

دید کلی
قطعات دو پایانه طراحی شده برای پاسخ به جذب فوتون ، دیودهای نوری نامیده می‌شوند. برخی از دیودهای نوری سرعت پاسخ و حساسیت بسیار بالایی دارند. از آنجایی که ‌الکترونیک نوین علاوه بر سیگنالهای الکتریکی اغلب دارای سیگنالهای نوری نیز می‌باشد، دیودهای نوری نقش مهمی ‌را به عنوان قطعات الکترونیک ایفا می‌کنند. غالبا از قطعات پیوندی برای بهبودی سرعت پاسخ و حساسیت آشکارسازهای نوری یا تابش‌های پرانرژی استفاده می‌شود
ولتاژ و جریان در یک پیوند نور تابیده
ولتاژ و جریان در یک پیوند نور تابیده
رانش حاملین بار اقلیت در دو سر یک پیوند تولید جریان می‌کنند، بویژه حاملین بار تولید شده در ناحیه تهی w توسط میدان پیوند جدا شده ‌الکترونها در ناحیه n و حفره‌ها در ناحیه p جمع می‌شوند. همچنین حاملین بار اقلیت که به صورت گرمایی در فاصله یک طول نفوذ از طرفین پیوند تولید می‌شوند، به ناحیه تهی نفوذ کرده و توسط میدان الکتریکی به طرف دیگر جاروب می‌شوند. اگر پیوند بطور یکنواخت توسط فوتون‌های با انرژی hv>Eg تحت تابش قرار گیرد، یک نرخ تولید اضافی در این جریان مشارکت می‌کند و ولتاژ مستقیم در هر دو سر یک پیوند نور تابیده به نام پدیده فوتوولتائیک ایجاد می‌شود.

باتری‌های خورشیدی
امروزه برای تامین توان الکتریکی مورد نیاز بسیاری از ماهواره‌های فضایی از آرایه‌های باتری خورشیدی از نوع پیوندی p-n استفاده می‌شود. باتری‌های خورشیدی می‌توانند توان مورد نیاز تجهیزات داخل یک ماهواره را در مدت زمان طولانی فراهم سازند. آرایه‌های پیوندی را می‌توان در سطح ماهواره توزیع و یا اینکه در باله‌های باتری خورشیدی متصل به بدنه ‌اصلی ماهواره جا داد.

برای بهره گیری از بیشترین مقدار انرژی نوری موجود ، لازم است که باتری خورشیدی دارای پیوندی با سطح مقطع بزرگ و در نزدیکی سطح قطعه باشد. پیوند سطحی توسط نفوذ یا کاشت یون تشکیل شده و برای جلوگیری از انعکاس و نیز کاهش بازترکیب ، سطح آن با مواد مناسب پوشیده می‌شود.

آشکارسازهای نوری
یک چنین قطعه‌ای برای اندازه گیری سطوح روشنایی یا تبدیل سیگنالهای نوری متغیر با زمان به سیگنالهای الکتریکی وسیله‌ای مناسب است. در بیشتر آشکارسازهای نوری سرعت پاسخ آشکارساز بسیار مهم است. مرحله نفوذ حاملین بار امری زمان‌بر است و باید در صورت امکان حذف شود. پس مطلوب است که پهنای ناحیه تهی به ‌اندازه کافی بزرگ باشد تا اکثر فوتون‌ها به‌جای نواحی خنثی n و p در درون ناحیه تهی جذب شوند.

وقتی که یک EHP در ناحیه تهی بوجود آید، میدان الکتریکی ، الکترون را به طرف n و حفره را به طرف p می‌کشد. چون این رانش حاملین بار در زمان کوتاهی رخ می‌دهد، پاسخ دیود نوری می‌تواند بسیار سریع باشد. هنگامی ‌که حاملین بار عمدتا در ناحیه تهی w ایجاد شوند، به آشکارساز یک دیود نوری لایه تهی گفته می‌شود. اگر w پهن باشد، اکثر فوتون‌های تابشی در ناحیه تهی جذب خواهند شد. w پهن منجر به کاهش ظرفیت پیوند شده و در نتیجه ثابت زمانی مدار آشکارساز را کاهش می‌دهد.

نحوه کنترل پهنای ناحیه تهی
روش مناسب برای کنترل پهنای ناحیه تهی ساختن یک آشکارساز نوری p-i-n است. ناحیه i مادامی که مقاومت ویژه زیاد است، لزومی ‌ندارد که حقیقتا ذاتی باشد. می‌توان آن را به روش رونشستی روی بستر نوع n رشد داد و ناحیه p را توسط نفوذ ایجاد کرد. هنگامی‌ که ‌این قطعه در گرایش معکوس قرار می‌گیرد، ولتاژ وارده تقریبا بطور کامل در دو سر ناحیه i ظاهر می‌شود. برای آشکارسازی سیگنالهای نوری ضعیف اغلب مناسب است که دیود نوری در ناحیه شکست بهمنی مشخصه‌اش عمل کند.

نویز و پهنای باند آشکارسازهای نوری
در سیستمهای مخابرات نوری حساسیت آشکارسازهای نوری و زمان پاسخ آنها بسیار مهم است. متاسفانه ‌این دو ویژگی عموما با هم بهینه نمی‌شوند. مثلا در یک آشکارساز نوری بهره به نسبت طول عمر حاملین بار به زمان گذار وابسته ‌است. از سوی دیگر پاسخ فرکانسی نسبت عکس با طول عمر حاملین بار دارد. معمولا حاصلضرب بهره در پهنای باند را به عنوان ضریب شایستگی برای آشکارسازها ملاک قرار می‌دهند.

طراحی برای افزایش بهره سبب کاهش پهنای باند می‌شود و برعکس ویژگی مهم دیگر آشکارسازها نسبت سیگنال به نویز است که مقدار اطلاعات مفید در مقایسه با نویز در زمینه آشکارساز را نشان می‌دهد. منبع اصلی نویز در نور رساناها نوسانات اتفاقی در جریان تاریک است. جریان نویز در تاریکی متناسب ، دما و رسانایی ماده ‌افزایش می‌یابد. افزایش مقاومت تاریک همچنین بهره نور رسانا را افزایش داده و بالطبع باعث کاهش پهنای باند می‌شود.

کاربرد دیود نوری
کاربرد باتری‌های خورشیدی محدود به فضای دور نیست. حتی با تضعیف شدت تابش خورشید توسط جو می‌توان توسط این باتری‌ها توان مفیدی را برای کاربردهای زمینی بدست آورد. یک باتری خوش ساخت از سیلیسیم می‌تواند دارای بازده خوب در تبدیل انرژی الکتریکی باشد

Hidden-H
05-03-2006, 00:31
وست عزيز بهتر بود سوالتو تو يه تاپيك مطرح مي كردي
پس تو اون تاپيك ها هم منتظر جواب باش
خداحافظ

Hidden-H
05-03-2006, 10:44
ترانزیستور پیوندی تک قطبی
ترانزیستورهای پیوندی به صورت مخفف با FET نمایش داده می‌شود، که F حرف اول Field به معنای میدان و E حرف اول کلمه Effect به معنی اثر و T حرف اول کلمهTransistor به معنی ترانزیستور است
دیدکلی
FET یا ترانزیستور اثر میدان یک وسیله سه پایه است که در آن جریان گذرنده از دو پایه توسط پایه سوم کنترل می‌شود. برخلاف ترانزیستورBJT ، قطعات اثر میدان به جای جریان توسط یک ولتاژ در محل پایه سوم کنترل می‌شوند. علاوه بر اینFET قطعه‌ای یک قطبی است، یعنی جریان تنها توسط باربرهای اکثریت ایجاد می‌شود. این قطعات را می‌توان در بسیاری از کاربردها از تقویت سیگنال گرفته تا تحقق توابع منطقی و حافظه‌ای مورد استفاده قرار داد.

FET پیوندی
در یک ترانزیستور پیوندی (JFET) ، از پهنای متغیر با ولتاژ ناحیه تهی یک پیوند برای کنترل سطح مقطع موثر یک کانال هدایت کننده استفاده می‌شود. جریان از طریق یک کانال نوع n بین دو ناحیه جاری می‌شود. یک گرایش معکوس بین این نواحی و کانال سبب وارد شدن نواحی تهی به ماده n شده و در نتیجه پهنای موثر کانال محدود می‌شود.

مقاومت کانال با تغییر سطح مقطع موثر تغییر خواهد کرد. بطور قیاسی نواحی تهی متغیر همچون دو در یک دروازه هستند که کانال هدایت را باز و بسته می‌کنند. یک سر کانال که الکترون‌ها از آنجا حرکت می‌کنند، سورس و سر دیگری که الکترون‌ها به طرف آن جاری می‌شوند درین نامیده می‌شود. نواحی گیت نامیده می‌شود.

FET فلز نیم رسانا
روند تهی‌سازی کانال در یک JFET را می‌توان به جای استفاده از یک پیوند p-n به کمک یک سد شاتکی در گرایش معکوس انجام داد. قطعه بدست آمده MESFET نامیده می‌شود که به معنای استفاده از یک پیوند فلز - نیم رسانا است. این قطعه در مدارهای دیجیتالی بسیار سریع یا MESFET و در مایکروویو که در آنها سادگی سدههای شاتکی امکان ساخت با خطاهای مهندسی ناچیز را فرهم می‌سازد، مفید واقع می‌شوند. قطعات MESFET ساخته شده از ترکیب‌های یا به دلیل داشتن تحرک بیشتر باربرها و سرعت رانش بالای آنها از ویژگی سرعت بیشتر نسبت به برخوردارند.

FET فلز - عایق - نیم رسانا
یکی از پرکاربردترین قطعات الکترونیکی بویژه در مدارهای مجتمع دیجیتالی ، ترانزیستور فلز - عایق - نیم رسانا است. در این قطعه جریان کانال توسط ولتاژ اعمال شده به یک الکترود گیت که توسط یک عایق از کانال جدا شده است، کنترل می‌شود. می‌توان قطعه بدست آمده را بطور عام به عنوان ترانزیستور اثر میدانی با گیت عایق شده نامید. با این حال چون در اکثر این قطعات از سیلسیوم به عنوان نیم رسانا ، به عنوان عایق و از یا فلزات دیگر برای الکترود گیت استفاده می‌شود.

اساس کار FET اساس کارFET بر کنترل پهنای ناحیه تخلیه و در نتیجه پهنای کانال توسط ولتاژ بایاس معکوس پیوند گیت - کانال استوار است، که به نوبه خود سیر جریان از طریق کانال را کنترل می‌کند.

کاربردهای ویژه JFET به عنوان کلید در مدارها مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین جهت تقویت سیگنالهای آنالوگ بکار می‌رود. ترانزیستور MOSFET که نمونه‌ای از ترانزیستورهای فلز - عایق - نیم‌رسانا است، در مدارهای دیجیتالی بکار می‌رود، که در آنها از حالت قطع به حالت وصل سوئیچ تبدیل می‌شود.

Hidden-H
05-03-2006, 10:46
ترانزیستور پیوندی دوقطبی
ترانزیستور یک قطعه ‌الکترونیکی فعال است که از ترکیب سه قطعه n و p بدست می‌آید و دارای سه پایه به نامهای بیس ، امیتر و کلکتور می‌باشد. این قطعه الکترونیکی می‌تواند با کنترل جریان ، مدار را تقویت کند و همچنین برای سوئیچ کردن مدار الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد
دید کلی
ترانزیستور یک قطعه ‌الکترونیکی فعال بوده و از ترکیب سه قطعه n و p بدست می‌آید که ‌از ترزیق حاملین بار اقلیت در یک پیوند با گرایش مستقیم استفاده می‌کند و دارای سه پایه به نامهای بیس (B) ، امیتر (E) و کلکتور (C) می‌باشد و چون در این قطعه ‌اثر الکترونها و حفره‌ها هر دو مهم است، به آن یک ترانزیستور دوقطبی گفته می‌شود.

تاریخچه
عصر نوین الکترونیک نیمه رساناها با اختراع ترانزیستور دوقطبی در 1948 توسط باردین ، براتاین و شاکلی در آزمایشگاههای تلفن بل آغاز شد. این قطعه به همراه همتای اثر میدانی خود تاثیر شگفتی روی تقریبا تمام حوزه‌های زندگی نوین گذاشته ‌است.

انواع ترانزیستور پیوندی pnp
شامل سه لایه نیم ‌هادی که دو لایه کناری از نوع p و لایه میانی از نوع n است و مزیت اصلی آن در تشریح عملکرد ترانزیستور این است که جهت جاری شدن حفره‌ها با جهت جریان یکی است.

npn
شامل سه لایه نیم‌ هادی که دو لایه کناری از نوع n و لایه میانی از نوع p است. پس از درک ایده‌های اساسی برای قطعه pnp می‌توان به سادگی آنها را به ترانزیستور پرکاربردتر npn مربوط ساخت.

ساختمان ترانزیستور پیوندی
ترانزیستور دارای دو پیوندگاه ‌است. یکی بین امیتر و بیس و دیگری بین بیس و کلکتور. به همین دلیل ترانزیستور شبیه دو دیود است. دیود سمت چپ را دیود بیس _ امیتر یا صرفا دیود امیتر و دیود سمت راست را دیود کلکتور _ بیس یا دیود کلکتور می‌نامیم. میزان ناخالصی ناحیه وسط به مراتب کمتر از دو ناحیه جانبی است. این کاهش ناخالصی باعث کم شدن هدایت و بالعکس باعث زیاد شدن مقاومت این ناحیه می‌گردد.

امیتر که شدیدا آلائیده شده، نقش گسیل و یا تزریق الکترون به درون بیس را به عهده دارد. بیس بسیار نازک ساخته شده و آلایش آن ضعیف است و لذا بیشتر الکترونهای تزریق شده ‌از امیتر را به کلکتور عبور می‌دهد. میزان آلایش کلکتور کمتر از میزان آلایش شدید امیتر و بیشتر از آلایش ضعیف بیس است و کلکتور الکترونها را از بیس جمع‌آوری می‌کند.

طرز کار ترانزیستور پیوندی
طرز کار ترانزیستور را با استفاده ‌از نوع npn مورد بررسی قرار می‌دهیم. طرز کار pnp هم دقیقا مشابه npn خواهد بود، به شرط اینکه ‌الکترونها و حفره‌ها با یکدیگر عوض شوند. در نوع npn به علت تغذیه مستقیم دیود امیتر ناحیه تهی کم عرض می‌شود، در نتیجه حاملهای اکثریت یعنی الکترونها از ماده n به ماده p هجوم می‌آورند. حال اگر دیود بیس _ کلکتور را به حالت معکوس تغذیه نمائیم، دیود کلکتور به علت بایاس معکوس عریض‌تر می‌شود.

الکترونهای جاری شده به ناحیه p در دو جهت جاری می‌شوند، بخشی از آنها از پیوندگاه کلکتور عبور کرده ، به ناحیه کلکتور می‌رسند و تعدادی از آنها با حفره‌های بیس بازترکیب شده و به عنوان الکترونهای ظرفیت به سوی پایه خارجی بیس روانه می‌شوند، این مولفه بسیار کوچک است.

نحوه ‌اتصال ترازیستورها
اتصال بیس مشترک
در این اتصال پایه بیس بین هر دو بخش ورودی و خروجی مدار مشترک است. جهتهای انتخابی برای جریان شاخه‌ها جهت قراردادی جریان در همان جهت حفره‌ها می‌شود.

اتصال امیتر مشترک
مدار امیتر مشترک بیشتر از سایر روشها در مدارهای الکترونیکی کاربرد دارد و مداری است که در آن امیتر بین بیس و کلکتور مشترک است. این مدار دارای امپدانس ورودی کم بوده، ولی امپدانس خروجی مدار بالا می‌باشد.

اتصال کلکتور مشترک
اتصال کلکتور مشترک برای تطبیق امپدانس در مدار بکار می‌رود، زیرا برعکس حالت قبلی دارای امپدانس ورودی زیاد و امپدانس خروجی پائین است. اتصال کلکتور مشترک غالبا به همراه مقاومتی بین امیتر و زمین به نام مقاومت بار بسته می‌شود.

کاربرد ترانزیستور
ترانزیستورها می‌توانند با کنترل جریان مدار را تقویت کنند و این مورد بطور گسترده‌ای در مدارهای ترانزیستوری بکار می‌رود. همچنین عمل مهم دیگر ترانزیستورها در مدارهای الکترونیکی قابلیت کنترل حالت خاموش و روشن قطعه ‌است. این نوع سوئیچ کردن بویژه در مدارات دیجیتالی ‌مفید است.

Hidden-H
05-03-2006, 23:07
دیدکلی
اندازه گیری فرکانسهای رادیوئی (RF) به ابزارها و روشهای خاص نیاز دارد. چون در اندازه گیری فرکانسهای رادیوئی نکات خاصی را باید مورد توجه قرار داد که در فرکانس صوتی بدان نیاز نیست.

نکات احتیاطی خاص در فرکانسهای رادیوئی
در آزمایشها تجربه شده است که محدودیت اندازه گیری فرکانسهای RF بیشتر از فرکانسهای صوتی (AF) است. تغییر زیاد فرکانس در نتیجه تغییر کوچک مقدار سلف و خازن ، تداخل هماهنگها و فرکانسهای اصلی ، انتقال نقطه کار و تاثیر مقادیر حتی کوچک تغییر راکتانس ، تنها چند نمونه از پارامترهائی هستند که در اندازه گیری فرکانسهای بالا باید مورد توجه قرار گیرند.

رابطه‌ها
کلیه سیمهای رابط باید برای به حداقل رساندن خود القائی و تزویج انتشاری تا جای ممکن کوتاه و مستقیم باشند. همچنین رابط باید حتی المقدور نازک باشد. در مدار بندی اندازه گیری فرکانس صوتی رابطه‌های بلند چندان ایجاد مزاحمت نمی‌کند، اما در فرکانسهای رادیوئی نمی‌توان از طول رابط صرف نظر کرد (به عنوان مثال در فرکانس 50MHZ ، سیم مسی نمره 22 با طول 10 اینچ مستقیم دارای راکتانسی حدود 94 اهم است). برای اجتناب از اشکالات مربوط به سیم رابط همیشه از رابط های شیلداری استفاده کنید که معمولا در سیگینال ژنراتورها و دیگر دستگاههای RF بکار می‌رود.

زمین سازی
برگشت کلیه شاخه‌های مدار که به یک نقطه متصل شده است باید به زمین حفاظتی (earth ) وصل شود (یک شیر آب سرد برای این منظور مناسب است). از چند نقطه زمین کردن اجتناب کنید، حتی اگر توسط سیم به هم متصل شده باشند. زیرا احتمال تزویج متقاطع افزایش می‌یابد.

ظرفیت بدن
در بعضی از مدارها ظرفیت دست انسان می‌تواند مداری را از تنظیم خارج نموده و یا سطح سیگنال را کاهش دهد. اثر این ظرفیت باید حذف شده و یا به حداقل مقدار ممکن خود برسد. برای اجتناب از این نقص از آچارهای تنظیم چوبی یا کائوچوئی استفاده کنید. کلیه این تنظیمها را باید قبل از شروع به اندازه گیری اصلی انجام دهید. چنانچه مدار اندازه گیری بگونه‌ای باشد که رعایت مورد فوق مقدور نباشد، در این صورت در نتیجه اندازه گیریها باید مقدار خطای حاصل از ظرفیت بدن دخالت کرده و نتیجه را تصحیح کند.

انحراف فرکانس
اغلب در فرکانسهای رادیوئی انحراف فرکانس در ابزارها و مدارهای آزمایش خیلی قابل توجه تر از فرکانسهای صوتی است. علل معمول این انحراف فرکانس عبارت از تغییرات حرارت ، تغییرات ولتاژ کار و کهنگی اجزای مدار می‌باشد. با انجام اندازه گیری در یک محیط با حرارت ثابت و استفاده از منابع تغذیه تثبیت شده ، انحراف فرکانس به مقدار زیادی کاهش می‌یابد. انحراف زیاد فرکانس معمولا نتیجه‌ای از طول عمر ابزار و افت باتری است، که تنظیم مکرر و متناوب ابزارها و تعویض به موقع باتریها و اجزای خراب شده کاهش می‌یابد.

تداخل رادیوئی
بعضی از مدارها بویژه آنهایی که شامل ابزارهای RF حساس هستند، سیکنالهای پخش فرستنده‌های شهری را دریافت می‌کنند. از این رو قبل از اندازه گیری باید مدار را بررسی نمود که آیا فرکانس مورد اندازه گیری در حدود فرکانسهای پخش رادیو یا تلویزیون یا هماهنگهای آنها هست یا خیر. شیلد و زمین مناسب برای مدار اندازه گیری معمولا این اشکال را از بین می‌برد.

در هر حال بعضی مواقع سیگنالهائی از طریق خط شبکه که مانند یک آنتن عمل می‌کند، به مدار می‌رسند. این سیگنالها از ابزارهای بکار رفته در شبکه عبور کرده و به مدار اندازه گیری وارد می‌شوند. برای اجتناب از این امر به یک صافی RF نیاز است. در شرایطی که تداخل رادیو یا تلویزیون زیاد باشد، باید کلیه اندازه گیریها در یک محفظه شیلد انجام شود.

دریافت نویر (نوفه)
بعضی از مدارهای اندازه گیری به خصوص آن دسته که شامل ابزارهای RF حساس هستند، نویز الکتریکی دریافت می‌کنند. این نویز را می‌توان با کاهش طول رابط‌ها ، خوب شیلد کردن و استفاده از صافیهای RF شبکه مناسب ، به حداقل رسانید. در شرایطی که نویز خیلی قوی باشد، تنها راه چاره جداسازی منبع نویز از مدار اندازه گیری توسط اطاق شیلد یا تغییر محل آزمایش است.

هماهنگها
در بعضی از اندازه گیریهای فرکانس رادیوئی ممکن است آزمایشگر به جای فرکانس اصلی ، هماهنگ یا زیر هماهنگ آن را اشتباها مورد اندازه گیری قرار دهد.

اتصال شل
اتصال شل منبع سیگنال و وسیله اندازه گیری فرکانس ، پاسخ فرکانس دستگاه را پهن ساخته و از این رو دقت اندازه گیری کاهش می‌یابد. این نقیصه همچنین موجب انحراف فرکانس می‌شود. به خصوص وقتی که منبع سیگنال یک نوسانساز تحریک از خود باشد. بنابراین برای بیشترین دقت باید اتصال بطور صحیح انجام گیرد.

ابزارهای چند گانه
در بعضی وسایل عملی تنها یک دستگاه برای آزمایش بکار می‌رود. در استفاده هم زمان دستگاههای جداگانه اغلب بی دقتی‌هایی روی می‌دهد. چنانچه استفاده از چند دستگاه اجتناب ناپذیر باشد، باید قبلا دستگاهها را بررسی نمود و خطای هر دستگاه را در نتیجه اندازه گیری وارد نمود.

واحد فرکانس
برای پیشگیری از اشتباه و خطا ،‌ کلیه فرکانسها در یک آزمایش خاص باید تنها برحسب یک واحد باشند. از آنجا که ممکن است به خاطر ابزارهای گوناگون استفاده از واحدهای مختلف اجتناب ناپذیر باشد، لذا آزمایشگر باید به این مسئله توجه داشته و قبل از انجام محاسبات آنها را به یک واحد تبدیل کند.

تنظیم مجدد
دستگاههای اندازه گیری فرکانس را باید بطور منظم در طول آزمایش بررسی نموده و در صورت خطا مجددا تنظیم نمود. بعضی از دستگاهها مانند سیگنال ژنراتور در داخل دارای یک فرکانس مبنا هستند. معمولا نوسانساز کریستالی 100KHZ که اجازه امتحان متناوب تنظیم را در طول آزمایش می‌دهند، چنانچه این فرکانس مبنای داخلی موجود نباشد، آزمایشگر باید با اعمال یک سیگنال مبنای خارجی تنظیم دستگاه را امتحان کند

Hidden-H
07-03-2006, 10:54
سلام دوستان
همگي خسته نباشين

magic1362
07-03-2006, 13:56
سلام دوستان
من اطلاعاتی راجع به گیتهای Schmitt-trigger خصوصا گیت NAND از این نوع می خوام. لطفا راهنمایی بفرمایید.

متشکرم

magic1362
07-03-2006, 13:59
سلام دوستان
من اطلاعاتی راجع به گیتهای Schmitt-trigger خصوصا گیت NAND از این نوع می خوام. لطفا راهنمایی بفرمایید.

متشکرم

Hidden-H
08-03-2006, 00:44
سلام
نم دونم چرا تو بخش موضوعات علمي كنار اين تاپيك آخرين نويسنده رو دوست خوبمmagic1362 زده ولي اين تو هيچ خبري از ايشون نيست؟

Hidden-H
08-03-2006, 00:45
يعني چي
تازه اومد :blink: :blink: :blink: :blink:

Hidden-H
08-03-2006, 00:47
سلام دوستان

متشکرم
سلام
دوست عزيز كسي كمكت نكرد؟
واسه اينه كه بايد يه كم بيشتر توضيح بدي كه چي ميخواي :biggrin:

Hidden-H
08-03-2006, 18:06
نرم افزاری که مشاهده می نمایید جهت سیمولیت کردن مدارات می باشد و می تواند مدارات نه چندان پیشرفته را شبیه سازی نماید اما نکته بسیار بسیار جالب در این نرم افزار وجود حالت 3D علاوه بر شماتیک می باشد که در آن به عنوان مثال شما یک منبع تغذیه، یک برد بورد ،یک LED یه صورت واقعی برداشته روی میز کار مجازی قرار می دهید و با سیم به همدیگر وصل می کنید با روشن نمودن منبع تغذیه LED روشن می شود در صورتی که ولتاژ را بالا ببرید LED می سوزد و سیاه می شود
download ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

Hidden-H
09-03-2006, 16:10
شرح عملکرد روبات

روباتي که در اينجا تصميم به تو ضيح نحوه ساخت آنرا دارم بروي زمينه سفيد بدنبال خط مشکي حرکت ميکند. ميکروکنترلر مورد استفاده در روبات ATmega8 می باشد. و کدهای برنامه روبات با استفاده از نرم افزار BASCOM ایجاد شده اند.

روبات شامل دو موتور در طرفين خود مي باشد، که جهت حرکت به جلو هر دو موتور را روشن مي کند، زمان دور زدن به چپ موتور سمت چپ خاموش و موتور سمت راست روشن مي شود و برای دور زدن به سمت راست موتور سمت راست خاموش و موتور سمت چپ روشن می شود. البته موتورهای بکار رفته DC موتور بوده و جهت کاهش سرعت و در نتیجه کنترل دقیق تر روبات از موتورهايي با گیربکس سرخود استفاده شده، که قیمت آن در بازار جمهوری تهران 7000 تومان است در صورتی که به این نوع موتور دسترسی ندارید ميتوانید از موتورهای اسباب بازی گیربکس دار استفاده کنید، در غير اين صورت بايستي خودتان گیربکس را بسازيد دقت داشته باشيد که دور نهايي چرخش چرخهاي روبات 60 دور بر دقیقه باشد.

برای تشخيص مسير از دو LED پر نور استفاده شده که سطح مسير حرکت را روشن مي کنند و انعکاس نور به فتو رزيستورهای قرار گرفته در زیر روبات برخورد مي کند. اگر روبات روی خط باشد مقدار نور منعکس شده حداقل بوده و در نتيجه مقدار مقاومت آن افزايش ميابد و ولتاژ دو سر آن افزايش مي يابد و میکروکنترلر از روی اين تغيير ولتاژ متوجه وجود خط مي گردد.(در غیر اين صورت نور منعکس شده زياد بوده، مقدار مقاومت فتورزيیستور کاهش ميابد و ولتاژ دوسر آن کاهش ميابد.)پس همانطور که ذکر شد میکرو کنترلر تغييرات ولتاژ فتورزيستور را احساس ميکند. من براي اين کار از مبدل های درونی آنالوگ به ديجیتال ميکرو استفاده کردم. البته دو عدد فتورزیستور به همراه دو LED جهت تشخیص طرفین مسير استفاده شده.

برنامه روبات به زبان BASIC نوشته شده در محیط BASCOM :

$regfile = "m8def.dat"
$crystal = 8000000

Config Portd = Output 'Portd used for control motor
Config Adc = Single , Prescaler = Auto
Start Adc 'Start Analog to Digital Converter

Dim S1 As Word 'S1 Right Sensor
Dim S2 As Word 'S2 Left Sensor

Portd = 0
Wait 3

Do

S1 = Getadc(3) 'Read Sensor 1
S2 = Getadc(5) 'Read Sensor 2

'portd.0 right motor
If S2 > 400 Then Set Portd.0
If S2 < 300 Then Reset Portd.0

'portd.2 left motor
If S1 > 400 Then Set Portd.2
If S1 < 300 Then Reset Portd.2

Loop
End 'end program
ليست قطعات مدار روبات:
میکرو کنترلر ATmega8 یک عدد

--آی سی رگولاتور7805 یک عدد

--آی سی ULN2803 یک عدد

--موتور 5 ولتی با گیربکس و دور بر دقیقه 60 دو عدد

--رله 5 ولتی دو عدد

--دیود 1N4001 دو عدد

--مقاومت 10کیلو اهمی دو عدد

--مقاومت 330 اهمی دو عدد

--فتورزیستور کوچک دو عدد

--دیود نورانی سفید پر نور دو عدد

--خازن 330 میکروفاراد دو عدد

--برد هزار سوراخ 11.5 در 6.5 سانتی متر

.::ليست قطعات مکانیک روبات::.

--چرخ ماشین اسباب بازی کوچک دو عدد

--فولی ضبط صوت جهت چرخ وسط یک عدد

--پیچ اسپیسر (Spacer) سه سانتی به همراه مهره چهار عدد

--ترمینال برق چهار خانه یک عدد

--تخته سه لا 12 در 12 سانتی متر

مراحل ساخت مکانیک روبات :

Hidden-H
10-03-2006, 01:16
دوستان برق و الكترونيك و ديگر رشته هاي فني مدت يك هفته است كه انجمن علميي به همين منظور گشايش يافته است
كه مربوط به انجمن علمي دانشكده ي فني مشهد مي باشد ولي متعلق به همه ي دانشجويان است لينك ان هم در امضاي من و ميلاد عزيز موجوده منتظر تك تك شما اونجا هم هستيم

magic1362
10-03-2006, 20:43
سلام
دوست عزيز كسي كمكت نكرد؟
واسه اينه كه بايد يه كم بيشتر توضيح بدي كه چي ميخواي :biggrin:

سلام
دوست عزيز, من خودم هم چيز زيادي راجع به اين نوع گيتها نمي دونم.

farshad_4017
11-03-2006, 02:13
اين هم چنتا مدار باحال

آيفون كه خطوط انتقال سيگنالش بوسيله برقه

كليد ستاره مثلث الكترونيكي

مدار آزمايشگاهي شيفت فاز

مدار كنترل دما بوسيله ميكرو كنترلر 8051

تا بعد :blush:

farshad_4017
12-03-2006, 01:38
راه اندازي لامژ مهتابي سوخته يا سالم با باطري ماشين

ديمر لمسي

تا بعد[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Hidden-H
12-03-2006, 18:00
دوستان خسته نباشی

Hidden-H
18-03-2006, 00:51
بيچاره الكترونيك كه هيچ جايگاهي تو اين سايت نداره
تنها چند تا تاپيك!!!!!!!!!!!!

Gabana
18-03-2006, 11:07
دوست عزيز اين انجمن بيشتر در مورد موضوعات كامپيوتري هست
همانطور كه خودت مي دوني سايت ها و انجمن هاي تخصصي هم در مورد الكترونيك هست
پس بهتره كارت رو بين اين سايت ها و همچنين اينجا با رعايت تعادل تقسيم كني و همچنان در اين تاپيك فعاليت داشته باشي و مطمئن باش كه هستن دوستاني كه از مطالب شما نهايت استفاده رو ببرن
ممنون و به اميد فعاليت پر ثمر شما
خدا نگه دار

Hidden-H
19-03-2006, 23:22
avrدر مورد معماری میکرو ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

REZA MW
20-03-2006, 15:37
سلام.در مورد سولهاي فني برق صنعتي و بانك خازن و موتورها و سيستمهاي الكترونيك صنعتي در خدمتم.

Hidden-H
20-03-2006, 20:42
سلام.در مورد سولهاي فني برق صنعتي و بانك خازن و موتورها و سيستمهاي الكترونيك صنعتي در خدمتم.
سلام دوست عزيز
خوش اومدي
هم اينجا و هم تو انجمني كه تو امضام هست منتظرت هستم

NIMA KHAN
26-03-2006, 17:47
دست درد نکند برای راه اندازی این تاپیک از این به بعد روی فعالیت دائم من حساب کن.با من ازطریق این تاپیک وemail(nimarah@gmail.com) در تماس باشید.

Hidden-H
28-03-2006, 00:37
دست درد نکند برای راه اندازی این تاپیک از این به بعد روی فعالیت دائم من حساب کن.با من ازطریق این تاپیک وemail(nimarah@gmail.com) در تماس باشید.
سلام
خوش اومدي

Hidden-H
28-03-2006, 00:46

Hidden-H
28-03-2006, 00:53

Hidden-H
28-03-2006, 00:58

Hidden-H
28-03-2006, 01:11
اينم فيلم يه ربات تعقيب كننده ي خط كه من تو سايت رشد ديدم

Hidden-H
28-03-2006, 22:55
این آیسی ها در نوع TTL ,CMOS در بازار موجود هستند.

نوع TTL و CMOS این آیسی ها دارای رتبه بندی های مختلفی است.

نوع TTL
نوع TTL آن شامل L،LS،S،AS،ALS و F می باشد.به طور مثال آیسی مربوط به گیت منطقی AND را در نظر بگیرید.

این آیسی را شاید بتوانید در بازار با نام های 74L08،74LS08،74S08،74AS08، 74ALS08 و 74F08بیابید. اگر به یکی از این آیسی ها با دقت کنید.بعد از عبارت 74 شاهد یکی از عبارت های L،LS،S،AS،ALS و F و بعد از آن شماره آیسی را می بینید.
همانطور که می بینید برای گیت AND بعد از این عبارات 08 را مشاهده می کنید که بیانگر گیت AND است.این مطلب راجع به بقیه گیتها و آیسی ها نیز صادق است.

تغذیه گروه TTL
خانواده L ،LS ،AS ،ALS و F دارای تغذیه مثبت بین 4.5 تا 5.5 ولت است.در واقع این رنج از و لتاژ،ولتاژ قابل تحمل این آیسی است.واین آیسی در این رنج درست کار خواهد کرد.

خانواده S دارای تغذیه مثبت بین 4.75 تا 5.25 است.

میزان ولتاژ خروجی در حالت 1 و 0
میزان ولتاژ خروجی در حالت صفریا LOW برای تمامی این گروه TTL برابر 0.3 ولت می باشد.
مقدار ولتاژ خروجی در حالت یک یا HIGH برای خانواده گروه L،LS و S برابر 3.4 ولت می باشد.
مقدار ولتاژ خروجی در حالت یک یا HIGH خانواده گروه AS و ALS از تفریق تغذیه مثبت آیسی از عدد 2 بدست می آید.

مقدار ولتاژ‌ خروجی در حالت یک یا HIGH برای خانواده گروه F نیز برابر 3.5 است.

جریان خروجی خانواده گروه TTL
مقدار جریان خروجی خانواده TTL به شرح زیر می باشد.

مقدار جریان خروجی برای خانواده گروه L برابر5mA (منظور از mA میلی آمپر است)
مقدار جریان خروجی برای خانواده گروه LS برابر 8mA
مقدار جریان خروجی برای خانواده گروه S برابر 40mA
مقدار جریان خروجی برای خانواده گروه AS برابر 20mA
مقدار جریان خروجی برای خانواده گروه ALS برابر 8mA
مقدار جریان خروجی برای خانواده گروه F نیز برابر 20mA

نوع CMOS

این آیسی نیز دارای خانواده C،AC،HC و HCT می باشد.

به طور مثال اگر یک آیسی AND خریداری کنید.،و نوع آن CMOS باشد.ممکن است.،بعد از عدد 74 هر یک از عبارت های بالا را ببینید.به طور مثال آیسی AND را می توانید به صورت زیر مشاهده کنید.

74HC08 ،74HCT08 ، 74C08 و 74AC08 را بر روی آیسی ببینید.

میزان ولتاژ خروجی در حالت 1 و 0

در تمامی این خانواده ولتاژ خروجی در حالت LOW یا صفر برابر 0.1 ولتاژ مثبت است.
ولتاژ خروجی در حالت یک یا HIGH در خانواده گروه C از حاصلضرب 0.9 در مقدار مثبت منبع تغذیه بدست می آید.
ولتاژ خروجی در حالت یک یا HIGH در بقیه خانواده این گروه از تفریق مثبت تغذیه از مقدار عددی 0.1 بدست می آید.

جریان خروجی خانواده گروه CMOS
مقدار جریان خروجی آیسی های نوع CMOS
مقدار جریان خروجی برای خانواده گروه C برابر 3.3mA (منظور از mA میلی آمپر است)
مقدار جریان خروجی برای خانواده گروه AC برابر 50mA
مقدار جریان خروجی برای خانواده گروه HC,HCT برابر 25mA

تغذیه آیسی های گرو CMOS
خانواده گروه C در رنج ولتاژ‌ بین 3تغذیه 3 تا 15 ولت کار می کنند.
خانواده گروه AC ،HC و HCT بین تغذیه 2 تا 6 ولت کار می کنند.

Hidden-H
01-04-2006, 00:05
سلام
من يه مقاله تو سايت [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] در مورد مخابرات ديدم كه خيلي جالب بود گفتم اينجا هم بزارم شما هم استفاده كنين
اينم pdf اين مقاله
اينم يه مقدار توضيح در مورد اين موضوع
آنتن های دو قطبی هلوگراف (داری ساختار موجی) به عنوان تکنولوژی جايگزين آنتن های reflector و آنتن های آرایه فاز ميکرواستريپ برای استفاده در باند K4 (260Hz-40Hz) مطرح شده اند. اين آنتن ها همزمان ازز مزايای تکنولوژی چاپی با برش عمودی کم (Low Profile Printed Technology) با يک تغذيه غير محدود، برای اجتناب از تلفات زيادی که در تغذيه های آرايه فاز مرسوم وجود دارد، استفاده می کنند. در اين مقاله طراحی های يک لايه و در لايه متنوعی از اين آنتنها توصيف شده اند. اندازه گيری ها نشان می دهند که در باند Ka کارايي آنتنهای هلوگراف با آنتنهای آرايه فاز پسيو با تغذيه های مرسوم ميکرواستريپ قابل مقايسه است. با اين حال اين آنتنها در مقايسه با آرايه های فاز از پيچيدگی کمتری برخوردارند که باعث میشوند به عنوان گزينه مناسبی در ترمينال های ارزان قيمت LMCS و سيستم های مخابرات ماهواره ای مطرح شوند

Hidden-H
02-04-2006, 17:59
خسته نباشين
بچه ها كجا هستين؟

reza.32
02-04-2006, 21:26
سلام
يك عضو جديد
از شما اطلاعاتي درباره مداراتي كه از طريق آن مي شه با خط تلفن چندتا وسيله برقي را كنترل كرد رو مي خواستم البته يه مورد در سايت مشهد كيت ديدم ولي برنامه ميكروكنترلر را ارائه نكرده اگر مي تونيد در مورد فايل هگز آن به من كمك كنيد خيلي از شما ممنون مي شوم.
باتشكر

Hidden-H
03-04-2006, 00:22
سلام
يك عضو جديد
از شما اطلاعاتي درباره مداراتي كه از طريق آن مي شه با خط تلفن چندتا وسيله برقي را كنترل كرد رو مي خواستم البته يه مورد در سايت مشهد كيت ديدم ولي برنامه ميكروكنترلر را ارائه نكرده اگر مي تونيد در مورد فايل هگز آن به من كمك كنيد خيلي از شما ممنون مي شوم.
باتشكر
سلام
تو تاپيك 8051 مطرح كن حتما دوست عزيز كمكت مي كنه
ممنون

Hidden-H
03-04-2006, 00:46
ديبانس کردن يا لرزشگيری کليدها در ميکروکنترلرها براحتی با نوشتن برنامه اسمبلی انجام ميشود. اما مواردی هم پيش می‌آيد که سوئيچ در يک مدار ديجيتالی استفاده شده که ميکروکنترلر قرار ندارد يا قرار نيست که در مدار وجود داشته باشد. در چنين مواردی براحتی با استفاده از مدار زير ميتوانيم سوئيچ را ديبانس يا لرزشگيری کنيم.

هبوط
04-04-2006, 21:58
سلام من ايميل آقاي مير عشقي مولف كتاب مباني الكترونيك رو مي خواستم

Hidden-H
06-04-2006, 21:40
سلام من ايميل آقاي مير عشقي مولف كتاب مباني الكترونيك رو مي خواستم
سلام
دوست عزيز من كتابشو نگاه كردم ولي ايميلش تو كتاب نبود
من باز جستجو مي كنم
در ضمن شما مي تونيد به ناشر اين كتاب زنگ بزنين و ايميل نويسنده رو بگيرين
باز من در خدمتم

Hidden-H
07-04-2006, 00:40
نويسنده : سیدعبدالله کمالی
مداری که در اختیار دارید یک مدار ساخت ساعت دیجتال با قابلیت های فروان می باشد از قابلیت های آن می توان به داشتن تایمر، آلارم، زمان سنج 24 و 12 ساعته، کلید snooze و ....
این مدار با تعداد قطعات نه چندان زیاد و با یک IC به شماره MM5456 ساخت شرکت National که در واقع قلب تپنده مدار می باشد ساخته می گردد.

7even
09-04-2006, 22:56
آقا تورو خدا کمک کنید من می خوام با یه کانکتور که بالس میندازه رو به یه سگمنت وصل منم جوری که سگمنت عدد بندازه مثلا 1 بعد 2 بعد 3 و ... به من گفتن باید از آی سی استفاده کنم کسی می تونه این آیسی رو برنامه نویسی کنه

7even
09-04-2006, 22:57
نیاز خیلی سریع دارم در حد 24 ساعت خواهش می کنم یه راهنمایی کنید

backspace
13-04-2006, 11:56
اگر ممكنه چند تا مدار خوب به من بديد.

backspace
13-04-2006, 12:02
در هر موردي كه ياشه...

Gabana
13-04-2006, 12:20
7even و backspace عزيز
درخواست هاتون نا مفهوم هست
backspace جان يه تاپيك هست با عنوان مدار هاي آماده براي مونتاژ
اونجا ميتوني مدارات خوبي پيدا كني
7even جان توضيح دقيق تر بده !!

Peeedan
16-04-2006, 00:34
عزيز جون بايد از آي سي 4011يا7447يا4033يا....
همشونو بايد از يه 555 يا يه چيزي كه پالس توليد كنه استفاده كني .
7447 هم 4ورودي داده اي در مبناي 2 دارهكه بايد از يه اي سي ديگه براي تبديلش استفاده كنيد

salehshahram
16-04-2006, 16:20
سلام
مداري ميخواستم كه بشه 3 چراغ رو با كنترل خاموش و روشن كرد و نورش را كمو زياد كرد.
اگه ميشه در مورد كنترل و سنسور مربوط به آن برام مطلب بديد.
مرسي و ممنون
منتظرم عزيزان :biggrin:

Gabana
16-04-2006, 17:37
سلام دوست عزيز
براي كنترل چراغ مي توني به سايت رشد بخش دانشنامه الكترونيك و فهرست پروژه هاش مراجعه كني
مداري داره كه بوسيله دو تا سنسور مادون قرمز و يك كليد فشاري مي توني كليدي رو تحريك كني
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
براي كم و زياد كردن نور لامپ هم بايد دنبال مدار Dimer باشي كه اگه سرچ بكني پيدا ميشه
به اينجا هم سر بزن :

Hidden-H
22-04-2006, 01:49
خسته نباشين
خلاصه الكترونيك و برق هم تو اين سايت يه جايگاهي پيدا كردن و ما مجبور نيستسم هر چي رو تو يه تاپيك بنويسيم
باز ميگم خسته نباشين

royaa
24-04-2006, 09:08
دوستان سلام
از اطلاعات شما متشكرم.
مي خواستم بپرسم آيا شما مي توانيد در زمينه پروژه زير به من كمك كنيد؟
سيستم نظارتي دزدگير با avr atmega16 & c programming in codevision software ؟
اگر فرصت داريد و در اين زمينه كار كرده ايد شرح پروژه را مي نويسم.
باز هم متشكرم.

Hidden-H
24-04-2006, 11:06
دوستان سلام
از اطلاعات شما متشكرم.
مي خواستم بپرسم آيا شما مي توانيد در زمينه پروژه زير به من كمك كنيد؟
سيستم نظارتي دزدگير با avr atmega16 & c programming in codevision software ؟
اگر فرصت داريد و در اين زمينه كار كرده ايد شرح پروژه را مي نويسم.
باز هم متشكرم.
سلام...
من يه كارايي كردم حالا اگه مي خواين شرحشو بنويسين شايد تونستم كمكتون كنم
ممنون tanha.bikas

Mirzaie
28-04-2006, 22:07
با سلام به همه رفقای کار درست بخش الکترونیک
دوستان یک درخواست دارم و اون اینه که برای هر مبحث و سوال جدید تاپیکی جداگانه بزنید تا دیدن آنها با سهولت بیشتری انجام بشه و مطالب راحتر قابل پیگیری باشند. در ضمن با این کار امکان جستجوی راحتر مطالب فراهم میشود.
با تشکر

Hidden-H
28-04-2006, 22:36
با سلام به همه رفقای کار درست بخش الکترونیک
دوستان یک درخواست دارم و اون اینه که برای هر مبحث و سوال جدید تاپیکی جداگانه بزنید تا دیدن آنها با سهولت بیشتری انجام بشه و مطالب راحتر قابل پیگیری باشند. در ضمن با این کار امکان جستجوی راحتر مطالب فراهم میشود.
با تشکر
سلام دوست من
حرفتو ن كاملا درسته
اين تاپيك واسه زماني بود كه انجمن جدايي واسه برق و الكترونيك نبود و ما همه ي مطالب الكترونيك رو تو اين تاپيك مي ذاشتيم اما حالا همون كاري كه گفتين در حال انجامه و اين بخش كم كم در حال شكل گيري و گسترشه
ممنون

ashkmehr
01-05-2006, 13:05
سلام
من دنبال یه کتاب خوب در مورد اندازه گیری الکترونیکی می گردم . اگه راهنمایی کنید ممنون می شم.

ebihelen
01-05-2006, 13:40
حامد جان سلام.
من يك عضو جديد هستم كه اتفاقي با اين سايت آشنا شدم . همكنون هم يكي از مشكلات بزرگ من اين است كه نمي توانم همانند تو يك تاپيك داشته باشم . دوست دارم كمكم كني .
ebi_perfectmen@yahoo.com

Hidden-H
01-05-2006, 15:21
حامد جان سلام.
من يك عضو جديد هستم كه اتفاقي با اين سايت آشنا شدم . همكنون هم يكي از مشكلات بزرگ من اين است كه نمي توانم همانند تو يك تاپيك داشته باشم . دوست دارم كمكم كني .
ebi_perfectmen@yahoo.com
سلام دوست عزيز
بعد از ثبت نام يه لينك از طرف سايت به ايميل شما فرستاده مي شود
به اين لينك لينك فعال سازي مي گويند
شما براي فعال شدن كامل شناسه ي كاربري خود بايد وارد ايميل خود شويد و بر روي اون لينك كليك كنيد
آيا اين كار را انجام داده ايد؟

Mirzaie
02-05-2006, 07:24
از دوستان این بخش کسی امکانات مدیریتی داره تا این تاپیک رو قفل کنه؟

Hidden-H
02-05-2006, 13:52
از دوستان این بخش کسی امکانات مدیریتی داره تا این تاپیک رو قفل کنه؟
سلام...
فكر خيلي خوبيه
منم موافقم
در ضمن من تو چند تا پست بالاييم تذكر دادم كه بهتره از اين به بعد مطالب و سوالات تو يه تاپيك جديد بررسي بشن و ديگه اينجا مطلب و سوالس گذاشته نشه
ممنون ;)