PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : گــلــخــانــهBoye_Gan2m
07-06-2006, 00:35
جهت گلخانه ها
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اسکلت گلخانه سایه ایجاد می کند و با توجه به زاویه تابش این سایه ها متفاوت است لزوم توجه به این امر بویژه در تولید زمستانه حائز اهمیت است چرا که تغییرات اندکی دردرصد نور رسیده به گیاهان می تواند نقش بسزایی در کمیت و کیفیت تولید داشته باشد .موقعیت گلخانه باید به صورتی باشد که بیشترین مقدار نور را دریافت نماید. اولین انتخاب برای موقعیت گلخانه به صورت نمای جنوبی یا جنوب شرقی می باشد. نور تمام روز بهترین شرایط را برای گیاه فراهم می کند. البته نور تابیده شده ازجانب شرق، به هنگام صبح، برای گیاهان کافی می باشد. نور صبح بیشترین مطلوبیت را داراست، زیرا که به گیاهان اجازه داده می شود که فرایند تولید غذا را زودتر آغاز نمایند.واین موضوع منجر به حداکثر رشد می شود. بالطبع انتخابهای بعدی، نمای جنوب غربی و نمای غربی می باشد؛ چرا که دریافت نور دیرتر صورت می گیرد. نمای شمالی کمترین مطلوبیت را دارد و فقط برای گیاهانی که نور کمی احتیاج دارند مناسب می باشد .
درختان برگ ریز مانند افرا و بلوط می توانند به طور مؤثری از نور شدید بعد ازظهر تابستانی با ایجاد سایه بکاهند. البته باید توجه داشت که درختان در هنگام صبح، بر روی گلخانه سایه نیاندازند. این درختان در زمستان اجازه می دهند که نور کافی به گلخانه برسد؛ چرا که در پاییز برگهای خود را از دست می دهند.

اسکلت گلخانه ها سایه ایجاد می کند که اندازه سایه ها به زاویه تابش نور خورشید و فصل سال بستگی دارد. تأثیر سایه بر رشد گیاه در زمستان (زمانیکه اغلب شدت نور خورشید کم است) بسیار زیاد می باشد.

nightmare
06-10-2007, 10:45
با اجازه :


برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

( منبع )

تا بعد ...

nightmare
07-10-2007, 00:05
شاید صاحب وبلاگه راضی نبوده [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ولی دور از شوخی ... عجیبه کیمیا خانوم ! اگه جاهای دیگه هم به این مشکل میخورین کانکشنتون رو عوض کنید و اگر بازم ادامه داشت به مدیرا بگید یه بررسی بکنن .

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

خب من بقیه اش رو قرار میدم :

گلخانه های تک واحدی که در عرض های بالاتر از 40° شمالی واقعند باید در امتداد شرق به غرب ساخته شوند تا بتوانند نور آفتاب زمستانی که زاویه تابشی پائینی دارد را به نحو مناسب دریافت کنند. در عرضهای پائینتر از 40° شمالی امتداد گلخانه ها باید شمالی ـ جنوبی باشد زیرا زاویه تابش نور خورشید به مراتب بیشتر است. گلخانه هایی که در امتداد طولشان به هم متصلند، در تمامی عرضهای جغرافیایی باید در جهت شمال به جنوب باشند تا بتوانند اثر سایه را درقسمت شمالی گلخانه کاهش دهند. جهت شمال به جنوب باعث می شود که ساقه در طول روز در عرض کف گلخانه حرکت کند. درحالیکه در جهت غرب به شرق این امر ممکن نیست.

ال جی ماریس در انگلستان محاسباتی را در عرض جغرافیایی 50° شمالی انجام داده است. این محاسبات تأکید می کند که امتداد یک گلخانه تک واحدی باید از شرق به غرب باشد. زیرا تفاوت شدت نور بدلیل این که در طول تابستان که زاویه تابش نور خورشید زیاد است، کم میباشد و این تفاوت در زمستان یعنی زمانی که شدت نور موضوع مهمی بشمار می رود بسیار بیشتر است.

جهت ---------------------------------- وسط تابستان ----------------------------وسط زمستان
شمال ـ جنوب ----------------------------- 64 ----------------------------------------- 48
غرب ـ شرق ------------------------------ 66 ------------------------------------------78جریان هوا در گلخانه


گردش هوا در گلخانه ضروری است. وقتی که یک گیاه در معرض جریان هوای تازه درخارج از گلخانه باشد، هوای تازه در نزدیکی برگها تأمین شده و گیاه می تواند اکسیژن پس داده و از دی اکسید کربن تازه استفاده نماید. جریان هوا همچنین به پایین نگه داشتن رطوبت نسبی و کنترل دما در گلخانه کمک می نماید . گلخانه های تجاری به همه نیازمندی های اشاره شده در بالا و حتی بیشتر از آن وابسته اند. در یک گلخانه تجاری هدف اصلی سود دهی است؛ برای رسیدن به این هدف، گلخانه باید از لحاظ تأمین شرایط محیطی مطلوب کارآمد باشد. نور و دمای گلخانه باید به طور سخت و جدی کنترل شود. اخیراً کامپیوترها برای چنین کنترل هایی به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته اند. همچنین وجود گازهای سمی و گرد و غبار در گلخانه ممکن است یک مشکل جدی باشد. این گازها شامل مونو اکسید کربن، اکسید نیتروژن و دی اکسید نیتروژن می باشند؛ که ممکن است از وسایل حرارتی متصاعد شوند .


کنترل شرایط محیطی گلخانه


فعالیتهای شیمیایی صورت گرفته در فرآیند فتوسنتز گیاهان، مستقیماً متأثر از شرایط محیطی می باشد. فتوسنتز به عواملی مانند دما، شدت نور و وجود آب و مواد غذایی وابسته است. تنفس گیاه نسبت به دما ی محیطی متفاوت می باشد .محدوده دمایی توصیه شده برای بیشتر گیاهان گلخانه ای که منجر به بالاترین بازده فتوسنتزی می شود، چیزی بین 50 تا 85 درجه فارنهایت می باشد. بنابراین بدون توجه به اینکه گلخانه برای چه کاری مورد استفاده قرار می گیرد، باید محیط آن کنترل شده باشد؛ این کار برای سلامت گیاهان گلخانه ضروری می باشد.


درجه حرارت در گلخانه ها


تنظیم درجه حرارت در گلخانهها شرط اولیه برای رشد و نمو بسیاری از گیاهان است. نیاز گیاهان به درجه حرارت دامنههای مختلفی دارد. بعضی از گیاهان درجه حرارتهای بالاتری نیاز دارند مثل گیاهان مناطق گرمسیری. بعضی دیگر در درجه حرارتهای کمتر از 20 درجه سانتیگراد هم بخوبی رشد و نمو میکنند، مانند گیاهانی که از مناطق سردسیری منقل شده‌اند نظیر پامچال که در جنگل‌های شمال دیده می‌شود.
اما چگونگی تنظیم درجه حرارت در گلخانهها بستگی به سیستم گرمایی دارد. انواع بخاری‌ها یا سیستم‌های گازی و ... می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند. سیستم های حرارتی باید توان توزیع یکنواخت دما راداشته باشند و فاقد اثرات زیست محیطی باشند. دمای روزانه و شبانه توصیه شده برای چند محصول متداول گلخانه ای؛
محصول دمای شبانه ( F) دمای روزانه ( F)
گوجه فرنگی 66-60 80-70
کاهو 55 78-70
خیار 65 80
فلفل 62 80-70
گل داودی 63-62 80-75
گل شمعدانی 60-55 75-70


نیاز نوری گیاهان


همه گیاهان به یک اندازه به نور نیازمند نیستند. بعضی از گیاهان نیاز به نور فراوانی دارند و بعضی دیگر به نور کمتری نیاز دارند.گیاهان از نظر نیاز نوری به سه گروه تقسیم می شوند.
گیاهان روز بلندLDP: Long Day Plants برای به گل رفتن بین 10 تا 14 ساعت به نور نیاز دارند، مانند گیاهان فصلی تابستانه نظیر آحار، اطلسی، ناز و میمون.
گیاهان روز کوتاه SDP: Short Day Plants برای به گل رفتن نیاز نوری کمتر از 12 ساعت دارند. که در نقطه مقابل گیاهان روز بلند قرار می‌گیرند، مثل گل داودی.
گیاهان بی تفاوت به طول روز NDP: Neutral Day Plants برای نگهداری در منزل بسیار مناسب و مطلوب هستند. مثل گل حنا یا بگونیا که حساسیتی نسبت به طول روز ندارند و در تمام طول سال گل دارند.


آبیاری گلخانه ها

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

تأمین رطوبت یکی از پارامترهای مهم برای رشد و نمو گیاهان است، البته باید نیازهای رطوبتی گیاهان را بشناسیم. بعد از شناخت نیاز رطوبتی گیاهان، آن‌ها را در گلخانههای خاص خود جایگزین میکنیم یعنی همه گیاهان در یک نوع گلخانه نگهداری نمی‌شوند. در سطوح تخصصی و بزرگ، هر گلخانه برای یک محصول و یا تعدادی محصول مشابه با نیازهای یکسان در نظر گرفته می‌شود.انواع روش های آبیاری به طور خلاصه به شرح زیر است.
آبیاری سطحی(ثقلی) سیستم های آبیاری سطحی راندمان پایینی داشته و اتلاف آب در آن بالا است.در عین حال باعث شستشوی املاح افزایش رشد علف های هرز و بروز انواع بیماری های قارچی و انگلی و پوسیدگی می شود.این سیستم ها به صورت آبیاری کرتی و نواری اجرا می گردد.
آبیاری تحت فشار
1- آبیاری بارانی :هدف از آبیاری بارانی توزیع یکنواخت آب برای تمام گیاهان و کاهش دمای محیط و افزایش رطوبت است.راندمان مصرف آب 75در صد است.هزینه اولیه زیاد از معایب این سیستم است.
2- آبیاری قطره ای :در این روش آب،کودهای شیمیاییو سایر مواد مورد نیاز گیاه به صورت محلول توسط قطره چکان های نصب شده روی لوله های جانبی در اختیار گیاه قرار می گیرد.راندمان مصرف آب 90 در صد است و چون قطره چکان ها در کنار بوته یا ساقه گیاه قرار می گیرند امکان رشد و توسعه علف های هرز از بین می رود.

گاز کربنیک در گلخانهها

کاربرد Co2 تقریباً معادل استفاده از مواد غذایی، کاربرد پیدا کرده است. در کشور ما که گیاهان از لحاظ نوری در وضعیت مناسبی قرار دارند می‌توان با بالا بردن مصرف Co2 راندمان محصول را نیز بالاتر برد.وجود Co2برای انجام عمل فتوسنتز ضروری است. این واکنش شیمیایی منجر به تولید محصول سبز میشود . در این واکنشCo2 عامل بسیار مهمی تلقی میشود.سالهای زیادی است که به منابع غنی سازی دی اکسید کربن در گلخانه ها، برای افزایش رشد و تولید گیاهان پی برده شده است. دی اکسید کربن یکی از ضروری ترین اجزاء فتوسنتز می باشد.فتوسنتز یک فرآیند شیمیایی است که انرژی نور خورشید را برای تبدیل دی اکسید کربن و آب به مواد قندی در گیاهان سبز مورد استفاده قرار می دهد؛ سپس این مواد قندی در خلال تنفس گیاه برای رشد آن مورد استفاده قرار می گیرند. اختلاف بین نرخ فتوسنتز و تنفس، مبنایی برای میزان انباشتگی ماده خشک در گیاهان می باشد. در تولید گلخانه ای، هدف همه پرورش دهندگان، افزایش ماده خشک و بهینه سازی اقتصادی محصولات می باشد. دی اکسید کربن با توجه به بهبود رشد گیاهان، باروری محصولات راافزایش می دهد. بعضی از مواردی که باروری محصولات به وسیله غنی سازی دی اکسید کربن افزایش داده می شود عبارتند از : گلدهی قبل از موعد ،بازده میوه دهی بالاتر،کاهش جوانه های ناقص در گلها،بهبود استحکام ساقه گیاه و اندازة گل.بنابراین پرورش دهندگان گل و گیاه باید دی اکسید کربن را به عنوان یک مادة مغذی در نظر بگیرند.

زهکشی گلخانه

از موارد مهمی که در احداث یک گلخانه توجه به زهکشی گلخانه است . در مناطقی با زمینهای دارای بافت سخت و با لایه تحت الارض غیر قابل نفوذ با قرار دادن لوله های سفالی منفذ دار زیربسترها و یا به طرق ابتکاری دیگر تمهیدات لازم را در جهت بهبود زهکشی می اندیشند

بادکشن

در مناطق باد خیز ردیفی از درختان و یا یک مانع طبیعی مثل تپه برای کاهش خسارت باد استفاده می شود . حداقل فاصله درختان از گلخانه در شرق و غرب بایستی حدود 5/2 برابر ارتفاع درختان باشد . این فاصله در قسمت جنوبی بیش از یک ارتفاع درختان است .

انواع پوششهای گلخانه ای

شیشه

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

تا قبل از سال 1950 فقط گلخانه های شیشه ای وجود داشت امروزه این گلخانه هاپرهزینه ترین نوع گلخانه محسوب می گردد .چون مصرف سوخت در این گلخانه ها بالاست ، نیاز به اسکلت های محکم دارند . بسته به پهنای گلخانه از اسکلتهای مختلفی می توان برای بنای آن استفاده نمود . در پهنای کمتر از 6 متر اسکلت چوبی بدون نیاز به ستونهای میانی قابل استفاده است . برای گلخانه هایی با پهنای تا حدود 12 متر اسکلت لوله ای بدون نیاز به ستون های عمودی وسط قابل کاربرد هستند ولی بایستی برای استحکام به قاب پنجره ها متصل شوند .

پوششهای پلاستیکی

پوششهای پلاستیکی می تواند از جنس پلی استر ، پلیوینل کلراید (P.V.C) پلی وینل فلوراید(P.V.F) باشد . از مزایای این پوششها عدم نیاز به اسکلتهای سنگین وکاهش هزینه گرم کردن تا حدود 40% نسبت به گلخانه های
شیشه ای یک لایه است . امروزه گلخانه های پلاستیکی درصد بالایی از گلخانه های دنیا را به خود اختصاص می دهند . ولی در اروپای شرقی محبوبیت چندانی ندارد .عیب پوششهای پلاستیکی دوام کم آنهاست چرا که اشعه ماورای بنفش خورشید باعث شکنندگی و تیرگی پلاستیک می شود . اغلب پوششهای پلاستیکی از نوع پلیاتیلن بوده که معمولاً به ماده مفاوم کننده در مقابل UV( اشعه ماورای بنفش ) آمیخته شده اند که در این صورت طول عمر آنها تا حدود 3 سال قابل افزایش است . همچنین عیب دیگر این پوششها این است که در زمستان اگر هوای گلخانه سردتر بوده و با برخورد هوای مرطوب داخل گلخانه قطرات بخار آب بر روی آنها تشکژل می گردد که با پیوستن به هم بزرگ شده و با چکیدن قطرات بر سطح برگها باعث بالا رفتن رطوبت سطح برگ و ایجاد بیماری های قارچی می گردند و از طرفی با ریزش قطرات بر کف گلخانه ها باعث افزایش رطوبت بسترخاکها و کاهش میزان اکسیژن خاک می شوند . که تداوم این امر می تواند منجر به کاهش جذب عناصر غذایی و کاهش رشد عمومی گیاه شود . راه حل این مشکل استفاده از اسپری محلول مواد شوینده در آب است که بر روی سطح داخلی پوشش می پاشند که البته این مواد خیلی زود پاک می شوند . حسن این کار جلوگیری از بزرگ شدن قطرات است . امروزه در کشورهای پیشرفته پلی اتیلن و سایر پوششهای پلاستیک را به مواد نگهدارنده نور مادون قرمز (IR) آمیخته می کنند که تلفات دمای گلخانه را در شب 15 تا 25 درصد کاهش می دهند .
PVF نیز یکنوع پوشش پلاستیکی جدید است که تا ده سال دوام داشته و واکنش آن نسبت به نور و قیمت آن تقریباً معادل شیشه است . پوششهای دوبل پلاستیکی نیز کاهش هزینه سوخت تا یک سوم نقش موثری دارند . انجام پوششهای دولایه در اسکلت های سوله ای که ستون کمتری دارند راحت تر است . فاصله بین دولایه پایینی از 10-25/1 سانتی متر کمتر یا بیشتر نباشد.گلخانه های نیمه استوانه ای برای پوششهای دولایه ای مناسب می باشند .میزان کشیدگی پلاستیک بسیار مهم است . هنگامی که در یک روز سرد نصب شود می بایست آن را محکم کشید و در روز گرم کمتر کشیده شود با در هوای سرد منقبض و پاره نگردد . امروزه اکثر گلخانه های جدید در آمریکا چه به صورت دایم و یا موقت با پوششهای پلاستیکی ساخته می شوند.

سکوها و بسترهای کشت

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

سکو بخشی از فضای گلخانه است جایگاهی است برای قرار گرفتن گلدان ها یا کشت گیاهان در بستر های بالا تر از سطح زمین همانگونه که از نام آن پیدا است ، سکوها همواره در سطحی بالاتر از کف گلخانه ها قرار می گیرند . این عمل ضمن جلوگیری از گسترش عوامل آلوده کننده و بیماری زای گیاهی به تهویه بهتر و گرم شدن زودتر بستر کمک می کند . انتخاب شکل سکوها و مواد سازنده آنها به نوع گیاه ، گلخانه و سلیقه سازنده بستگی دارد . به طور کلی ویژگی های یک سکوی خوب عبارت است از:
الف _ از زهکشی مطلوبی برخوردار باشند .
ب_ پهنای آن طوری باشد که کارگران به آسانی به مرکز سکو دسترسی داشته باشند .
ج_ طوری نصب شده باشد که حداکثر نور را جذب کنند .
کارکردن با سکوها برای قرار دادن گلدان ها به کارگران این امکان را می دهد که بدون خم شدن کار خود را انجام دهند در صورتی که سکوها برای کشت گیاهان استفاده بهتر است 30-15 سانتیمتر عمق داشته و از زهکشی مناسبی برخوردار باشد . ارتفاع سکوها از سطح زمین می بایست به گونه ای باشد که اقدامات داشت با تسلط کارگر بر محصول امکانپذیر باشد که این امر به نوع محصول بستگی دارد . سکوها را می توان از جنس آلومینیوم ، ایرانیت ، الوار چوبی و یا مواد بتنی ساخت . آلومینیوم عمری طولانی دارد ولی گران قیمت است و چوب ارزان بوده ولی عمر کوتاهی دارد و احتمال پوسیدگی آن نیز زیاد است و همچنین عوامل بیماری زا نیز در آن نفوذ می کنند .
نحوه قرار گرفتن سکوها
بایستی سکوها را طوری نصب نمود که از حداکثر فضای گلخانه ای برای پرورش گیاهان استفاده شود . تعداد و عرض راهروها بستگی به نحوه استفاده از آنها و نوع محصول دارد .
ارتفاع سکوهای کشت 90-80 سانتیمتر است . پهنای سکوهای مجاور دیواره ها حدود 90سانتیمتر و پهنای سکوهای میانی که از دو طرف قابل دسترسی است حداکثر میبایست 180 سانتی متر باشد . سکوهای کشت گیاهان گلدانی نبایست دیواره داشته باشد و کف سکوها تا حد ممکن بایستی منفذدار باشد . تخته های چوبی سوراخدار به همراه تورسیمی محکم برای ساختن کف سکوها مناسبند .
در روش نوین به منظور استفاده موثر از حداکثر فضای گلخانه از سکوی متحرک استفاده می کنند . این سیستم فضای تولید را تا بیش از 90% مساحت گلخانه افزایش می دهد . راهروها توسط سکوهای متحرک اشغال شده که با حرکت سکو راهرو از یک سمت باز می شود و از طرف دیگر بسته می شود .
سکوها و بسترهای زمینی گلهای بریده
گلهای بریده را در شرایط گلخانه ای به هر دو شکل بسترهای سکوئی و زمینی کشت می کنند . گیاهانی مثل گل داوودی و میمون را می توان بر روی سکوها کشت نمود . ولی این سکوها بایستی نزدیک زمین قرار گیرند تا عملیات حذف جوانه ها ، محلول پاشی و برداشت امکان پذیر باشد ، میخک را نیز به علت حساسیت به بیماری پژمردگی باکتریایی برروی سکوهای کوتاه پرورش می دهند .
ضد عفونی کردن خاک سکوها راحت تر و موفقیت آمیز تر از بسترهای زمینی است . بسترهای زمینی باید به گونه ای باشند که خاک اطراف ریشه را از قسمتهای دیگر مجزا کنند . بتون برای بسترهای زمینی مناسب است .

تجهیزات و ادوات مورد نیاز در گلخانه ها

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

از تجهیزات و ادوات مورد نیاز گلخانه میتوان به سیستم گرمایشی, سرمایشی, ژنراتور و....... اشاره نمود.
الف- انواع سیستم گرمایشی:
1-سیستم مرکزی:سیستم شوفاژ(برای گلخانه های بالای 4/.هکتار) در این سیستم از بخار آب یا آب داغ استفاده می شود.
2-سیستم موضعی: بخاری

تا بعد ....

Like Honey
10-12-2007, 22:47
من شنیدم در گلخانه ها برای این که کربن دی اکسید بیشتری تو لید بشه از سقف شیشه ای استفاده میکنن
چون امواج کوتاه خورشید در برخورد با شیشه به امواج بلند تبدیل شده و مقداری انرژی به صورت گرما و کربن دی اکسید آزاد میکنند که کربن دی اکسید آن در فتو سنتز اثر دارد ( باعث افزایش آن میشود)


می خوام بدونم که آیا درسته؟
و اگه درسته یکی یخورده بیشتر توضیح بده

لطفا:11:

Marichka
26-03-2008, 16:10
شرايط ايجاد شده در گلخانه بهتــــرين وضعيت را براي استقرار انواع حشرات و كنه هاي آفت بوجود مي آورد . افزايش سريع جمعيت آفات در گلخانه گاهي اوقات آنچنان غاقل گير كننده است كه تنها يك مديريت كارآمد مي تواند از خسارت آنها به محصول جلوگيري كند . براي كنترل آفات در گلخانه استفاده بي رويه از سموم دفع آفات راه حل مناسبي نيست و به هيچ وجه توصيه نمي شود ...
شرايط ايجاد شده در گلخانه بهتــــرين وضعيت را براي استقرار انواع حشرات و كنه هاي آفت بوجود مي آورد . افزايش سريع جمعيت آفات در گلخانه گاهي اوقات آنچنان غاقل گير كننده است كه تنها يك مديريت كارآمد مي تواند از خسارت آنها به محصول جلوگيري كند . براي كنترل آفات در گلخانه استفاده بي رويه از سموم دفع آفات راه حل مناسبي نيست و به هيچ وجه توصيه نمي شود . مديريت صحيح آفات گلخانه بيشتر بر استفاده از روشهاي پيشگيري استوار است . زيرا اين روشها به مراتب آسانتر و كم هزينه تر از روشهاي مبارزه با آفات پس از ظهور آنها در گلخانه است . پيشگيري از وقوع آفات عمدتاً بر رعايت اصول بهداشت زراعي متكي است كه شامل نابودي يا حذف نه تنها مواد آلوده به آفت بلكه كليه منابع بالقوه آلودگي مي باشد . عمليات پاكسازي مي بايست هم در داخل گلخانه و هم در اطراف آن انجام گيرد و در هر مرحله از توليد محصول مي بايست انجام پذير باشد. رعايت اصول بهداشتي در گلخانه فرآيندي مداوم و در تمام طول سال است.
حفاظت و پيشگيري از آفات را ميتوان در سه مرحله اجرا كرد:الف - مرحله توليد نشاء و كاشت.در اين مرحله مي توانيد از تله هاي زرد چسبنده به ابعاد 13×8 سانتيمتر ( يك تله براي هر50 تا100 متر مربع) براي رديابي اوليه مگس هاي سفيد ، تريپس ها و شته ها استفاده كنيد اين تله ها مي بايست درطول راهروهاي داخل گلخانه ، نزديك در و پنجره ها و محلهاي ورودي هوا نصب شود و حداقل هفته اي يكبار مورد بازديد قرا گيرد . علاوه بر بازديد تله ها بهتر است بوته هاي نشاء يا گياهچه ها را نيز بصورت هفتگي از نظر وجود كنه يا شته بررسي كنيد . وجود كنه هاي تارعنكبوتي را مي توانيد از طريق مشاهده مستقيم كنه بر روي گياه يا مشاهده آثار خسارت آن مشخص نماييد. بر اثر تغذيه كنه هاي دو نقطه اي ( كنه هاي تار عنكبوتي ) نقاط زرد رنگي در سطح برگ بوجود مي آيد . از آنجائيكه تله هاي زرد تنها براي رديابي حشرات بالدار قابل استفاده است رديابي آفات بي بالي مانند كنه ها و يا شته هاي بي بال بصورت مشاهده مستقيم در نشاء ( يا گياهچه) بسيار مهم است . شته ها بيشتر در زير برگها يا اطراف جوانه هاي رويشي و زايشي گياه مستقر مي شوند و از طريق وجود پوسته هاي سفيد رنگ آنها و يا ترشحات چسبنده براق آنها به نام عسلك بر روي اندامهاي مختلف گياه قابل رديابي هستند. علفــــهاي هرز مي توانند منبع مهمـــي براي استقرار حشرات و كنه ها در طول سال باشند . بنـــابر اين مي بايست كليه علفهاي هرز داخل و اطراف گلخانه را نابود كنيد . از قرار دادن هر گونه گياه زينتي در اطراف نشاء ها يا گياهچه هاي جوان خودداري كنيد زيرا اين نوع گياهان نيز مي توانند به صورت منبعي براي استقرار آفات عمل كنند.ب - مرحله توليد محصولدر اين مرحله عمليات توصيه شده در طي مرحله قبل مي بايست ادامه يابد.
توصيه هاي بيشتر عبارتند از :1- كليه بقاياي گياهي را از مسير راهروها و مسير آبياري به سرعت جمع آوري كنيد و هيچگونه توده زباله را داخل و يا نزديك گلخانه به حال خود رها نكنيد2- به منظور جلوگيري از گل آلوده شدن و مرطوب شدن سطح خاك كه محل مناسبي براي تكثير مگس هاي پوسيده خوار ايجاد مي كند . خاك را بخوبي زهكشي كنيد.3- هرگز گياهان متفرقه مانند انواع گياهان زينتي و درختچه هارا داخل گلخانه قرار ندهيد چرا كه اينها بعنوان پناهگاههاي جايگزين براي حشرات، كنه ها و ساير آفات عمل مي كنند.4- در جاهائيكه امكان پذير است از توريهاي محافط استفاده كنيد تا از ورود حشرات جلوگيري شود استفاده از توري يك راه موثر و ساده براي جلوگيري از ورود آفات درشت مانند انواع پروانه هاي آفت، سوسكها ، زنبورها و سن ها به داخل گلخانه است.5- حداقل يك محوطه به پهناي 10 متر فضاي عاري از هر گونه گياه يا چمن زني شده در اطراف گلخانه ايجاد كنيد ( در صورتيكه از علف كشها براي پاكسازي استفاده ميكنيد از عدم پاشش آنها در اطراف پنجره ها و هواكشهاي گلخانه اطمينان حاصل كنيد ). گياهان زنيتي و سبزيجات خانگي محلهاي استقرار خوبي براي حشرات و كنه ها هستند و به همين خاطر در نزديك گلخانه اين گياهان به عنوان علف هرز در نظر گرفته مي شود.
ج) مرحله پايان برداشت محصولدر صورتيكه بوته به حشرات و كنه هاي آفت آلوده شده با شد بلافاصله پس از آخرين برداشت محصول و قبل از حذف بوته ها اقدام به مبارزه با آفت نماييد تا جمعيت انتقالي آفت از يك دوره كشت به دوره ديگر نابوده شده يا به حداقل برسد. اين كار فرصت باقي ماندن و پخش يا پنهان شدن آفت را در درزها و شكاف گلخانه و ديگر جاهاي امن آن به حداقل ميرساند. روشهاي مبارزه با آفات در اين مرحله مي تواند شيميايي و يا غير شيميايي باشد . استفاده از يك آفت كش مناسب قبل و پس از حذف بوته ها از داخل گلخانه معمولا" منجر به از بين رفتن بخش عظيمي از جمعيت حشرات و كنه ها مي شود. از توصيه هاي كارشناســان در اين مورد استفاده كنيد . پس از مصرف آفت كشها و قبل از ورود به داخل گلخانه از انجام تهويه مناسب و كافي در داخل گلخانه اطمينان حاصل كنيد.درجه حرارتهاي بالا بصورت يكنواخت و سراسري حداقل به ميزان 40 درجه سانتيگراد و رطوبت نسبي كمتر از 50 درصد به مدت حداقل 3 تا4 روز بطور موثري حشرات و كنه ها را كنترل خواهد كرد . پس از حذف بوته ها اين روش مي تواند تكرار شود . اين روش در ماههاي گرم تابستان به آساني و با هزينه كمتري قابل اجرا است.پس از اجراي روشهاي فوق الذكر و حذف بوته ها مي بايست با استفاده از تله هاي زرد چسبنده آفات بالدار احتمالي از قبيل تريپس ها ، مگس هاي سفيد و شته ها رديابي شوند . بطور منظم اين تـله ها را بازديد كنيد و اگر آفتي مشاهده كرديد با استفاده از يك روش مناسب ضربه ديگري به آن وارد كنيد
ضد عفوني بستر كشتضد عفوني بستر كاشت ، ذخيره آفات بويژه كنــه هاي تار عنكبوتي و تريپسها را كاهش خواهد داد . روشهاي مختلف ضد عفوني بستر كشت عبارتند از :الف - ضد عفوني خاك با استفاده از بخاربراي گرفتن نتيجه بهتر از اين روش يهتر است خاك تا عمق 15 تا 20 سانتي متر به خوبي زيرورو شده و رطوبت آن در حد مناسبي باشد. از دماسنجهاي خاك براي اطمينان از گرم شدن خاك در حدود 80 درجه سانتيگراد و به مدت 30 دقيقه اطمينان حاصل كنيد اگر درجه حرارت يا مدت زمان آن افزايش يابد ممكن است مشكلاتي از قبيل افزايش املاح يا از بين رفتن آمونياك خاك پيش بيايد ب - ضد عفوني خاك با استفاده از گازهاي شيمياييگاز متيل برومايد به عنوان مرسوم ترين مــاده شيميايي جهت ضد عفوني خاك بكـــار مي رود . گاز دهي مي بايست در خاكي كه حداقل تا عمق 15 سانتيمتر به خوبي زيرورو شده است و حرارت آن حداقل 15 درجه سانتيگراد بوده و از رطوبت مناسبي برخوردار است انجام شود . پس از گازدهي خاك مي بايست به خوبي به مدت 3 تا 7 روز هوادهي شود چرا كه اين گاز براي گياهان و پستانداران بسيار سمي است .متيل برومايد نبايد قبل از كشت محصولاتي كه برگهاي آن مورد استفاده قرار مي گيرد( مانند كلم ) استفاده شود. زيرا برومايد بيشتر در برگها و ساقه هاي گياه تجمع پيدا مي كند. براي ضد عفوني خاك بخار دادن مزيت بيشتري نسبت به گاز دهي دارد زيرا علاوه بر نابودي اكثر آفــات با اين روش هيچ گونه اثر سمي پس از مصرف از خود بجاي نمي گذارد . علاوه بر اين كشت محصول مي تواند بلافاصله پس از سرد شدن خاك و آبياري انجام شود. ج- ضد عفوني خاك با استفاده از انرژي خورشيدي با استفاده از انرژي خورشيدي بعنوان يك منبع انرژي ارزان ميتوان تا حد بسيار زيادي آفات و عوامل بيماريزاي خاكزي و همچنين بذر علفهاي هرز را نابود كرد.بهترين زمان براي اينكار ماههاي گرم تابستان است . مانند دو روش قبل بهتر است زمين قبل از اجراي روش بخوبي زيرورو شده و رطوبت آن در حد مناسبي باشد سپس سطح خاك توسط يك لايه بدون درز و روزنه از جنس پلاستيك شفاف كه از آن نور عبور كند پوشانده ميشود. براي بررسي بهتر تغييرات درجه حرارت در عمق هاي مختلف مي توان از دما سنج هاي خاك استفاده كرد.توصيه مي شود قبل از كشيدن پلاستيك روي خاك مقداري كود دامي تازه با خاك مخلوط شود تا اثر آفت كشي اين روش افزايش يابد.

amin2000
27-03-2008, 12:57
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


کمبود آبياري :
مسئله اساسي در آبياري اين است که بعد از چه مدتي و به چه مقداري آبياري صورت گيرد.عدم آبياري به موقع و صحيح مي تواند منجر به خسارات زيادي به گياه شود که از آن جمله: به تعويق انداختن عمل فتوسنتز, کند کردن فرآيند رشد, پژمردگي ناشي از کمبود آب مورد نياز گياه,کاهش رشد سلولي گياه وکم شدن طول ميان گره ها, برگ ها کوچکتر و ساقه ها سخت و شکننده مي شوند ودر بعضي مواقع تورم برگ را نتيجه مي دهد. در موارد بسياري حاشيه برگ ها مي سوزد وتارهاي کشنده ريشه در هم مي پيچند و مي ميرند.کمبود آب مورد نياز گياه در طولاني مدت ممکن است موجب بروز علائم کمبود عناصر غذائي مورد نياز گياه گردد.
آبياري کم باعث مي شود آب به ميزان کافي در خاک نفوذ نکند و اگر اين کمبود ادامه پيدا کند ريشه ها در ناحيه خشک باقي مانده و مي ميرند, همچنين ريشه هاي جديد نمي توانند در ناحيه خشک به خوبي نفوذ کنند.

آبياري زياد:
به دو صورت مي تواند صورت پذيرد:
الف ) ميزان آب زياد باشد. ب ) تعداد دفعات آبياري زياد باشد.
در يک خاک زهکشي شد [1] با تخلخل کافي نمي توانيم آب زيادي را در خاک نگه داريم زيرا مقدار اضافي آب از خلل و فرج خاک عبور کرده وبه اصطلاح زهکش مي شود و اين پديده را آبشوئي [2] گوئيم.
در صورتي که نمک در سطح خاک تجمع يافته باشدآبشوئي نمک هاي موجود در سطح خاک را کاهش مي دهد و نمک ها را از اطراف ريشه دور مي کند. ولي بايد توجه داشت که آبشوئي مداوم و سنگين سبب مي شود باروري و حاصلخيزي خاک کاهش يابد و تعادل عناصر غذائي خاک را به هم مي زند.
آبياري به دفعات زياد هم مشکلاتي را به همراه مي آورد. غرقاب بودن خاک مقاومت گياه را در برابر بيماري ها کاهش مي دهد و ريشه هاي آبي را توسعه مي دهد که اين ريشه ها دراز ونازک بوده و داراي تعداد کمتري از تارهاي کشنده هستند.آبياري بيش از حد زمان زيادي خاک را مرطوب نگه مي دارد و امکان تهويه خاک را محدود مي کند وکمبود اکسيژن منجر به مرگ ريشه مي شود. اولين نشانه اي که ظاهر مي شود پژمردگي گياه, کمبود عناصر غذائي و توقف رشدگياه مي باشد چرا که ريشه هاي مرده نمي تواند آب و عناصر غذائي را به خوبي جذب کنند و در اختيار گياه قرار دهند. در اثر آبياري زياد ممکن است گياه در طول روزهاي آفتابي پژمرده شوند و در عصر دوباره به حالت عادي برگردند.
از بحث هايي که صورت گرفت متوجه مي شويم که خاک محدوديت هاي زيادي را براي رشد گياه ايجاد ميکند به همين دليل در اينجا به معرفي کشت هيدروپونيک [3] مي پردازيم که اين محدوديت ها را از بين مي برد

معرفي کشت هيدروپونيک:
اصطلاحاً هيدروپونيک در معناي water working مي باشد ودر عمل به معناي پرورش گياه در آب واملاح محلول مي باشد. کشت هيدروپونيک اين امکان را به ما مي دهد که در ازاي کار کمتر و زمان کمتر بازده بيشتري داشته باشيم.
تحقيقات نشان داده است که در کشت آبي اگرچه به خاک نيازي نيست ولي نياز به مواد معدني و عناصر غذائي موجود در خاک غير قابل اغماض است, اصولاً خاک مکاني براي نگه داشتن گياه, عناصر غذائي و محل توسعه ريشه است.درکشت آبي فقط عناصر غذائي مورد نياز در اختيار گياه قرار مي گيرد تا بتواند به خوبي رشد کند واين عناصر به صورت مستقيم در اختيار گياه قرار مي گيرد و گياه هرگز در معرض خطر تنش آبي و کمبود عناصر غذائي قرار نمي گيرد.
به طور کلي در کشت هيدروپونيک هر گياهي مي تواند پرورش يابد ولي بعضي از گياهان رشد و بازده بيشتري دارند مثلاً ميوهاي سته [4] مثل گوجه فرنگي, خيار و فلفل, گياهان برگي مثل کاهو و گياهان علفي.
پياده کردن تکنولوژي هيدروپونيک در يک سيستم گلخانه اي و يک محيط کنترل شده مزيت هاي اقتصادي زيادي را به همراه دارد. در چنين محيطي با کنترل درجه حرارت و ميزان رطوبت و نور در تمام طول سال مي توان گياه زير کشت داشت.
مزيت ها:
کشت آبي مزيت هاي زيادي را شامل مي شود که عبارتند از:
صرفه جوئي زماني و نياز به نيروي کار کمتر:زيرا در کشت آبي نياز به عمليات تهيه بستر خاک و وجين کردن علف هاي هرز و غيره نمي باشد.
حذف بيماري ها در نتيجه حذف خاک.
مصرف بهينه آب به دليل آن که هيچ آبي به هدر نمي رود و علف هرزي وجود ندارد که از آب استفاده کند.
کشت هيدروپونک به توليد کننده اجزه مي دهد که گياه را با تراکم بيشتري کشت کند در نتيجه توليد بيشتري داشته باشد.
يک سيستم کوچک هيدروپونيک در هر جا قابل راه اندازي است.
بازده توليد محصول, بيشتر و رشد سريعتر گياه (در صورت تأمين عناصر غذائي مورد نياز گياه)
ارزش غذائي بالاي محصولاتي که در کشت هيدروپونيک توليد شده اند.
مزه بهتر محصولات.
کشت سالانه در صورت برپائي اين سيستم در محيط گلخانه و فضاي بسته. -----------------------------------------------------------------------
1- drained
2- leaching
3- hydroponic
4- fruit bearing crops
------------------------------------------------------------------------
منبع:gc-iut.blogfa.com

amin2000
27-03-2008, 18:34
مقدمه

یک گلخانه ، وسیله‌ای برای تغییر محیط اطراف گیاهان و بهبود شرایط رشد می‌باشد. گلخانه‌ها در چند مورد قابل استفاده‌اند. بعضی از گلخانه‌ها برای عملیات سالیانه مورد استفاده قرار می‌گیرند، در حالیک ه بعضی از آنها فقط برای پرورش گیاهان در فصلهای بهار و پاییز ساخته می‌شوند. در بعضی از شرایط آب و هوایی ، برای پرورش تعدادی از گیاهان در تابستان (مانند گوجه فرنگی) ، که در شرایط بیرون قابل کشت نیستند، گلخانه مورد نیاز می‌باشد.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
ساختمان گلخانه

هزینه ساخت گلخانه بطور کلی به اندازه و ماده پوشش دهنده آن بستگی دارد. ساخت گلخانه با پوشش شیشه‌ای و قاب فلزی معمولا بیشترین هزینه را داراست. پوششهای دیگر مانند فایبرگلاس ، اکریلیک و پلی کربنات دارای هزینه متوسطی می‌باشند. پوشش پلی اتیلن با قاب چوبی دارای کمترین هزینه است. تجهیزات حرارتی و تهویه نیز هزینه‌ای با توجه به ساختمان گلخانه و اندازه آن دارند.

ساخت گلخانه‌های خورشیدی نیز امکان‌پذیر است اما به مهندسی خاصی نیازمند می‌باشد. اسکلت یا قاب گلخانه از فلز یا چوب ساخته می‌شود. فضای بین لایه‌های پوششی را می‌توان برای کمک به مقاومت در برابر وزش باد خالی از هوا نمود. گلخانه با اسکلت چوبی به آسانی ساخته می‌شود و انتخاب مناسبی برای سازنده است.
گرمایش

محیط گلخانه معمولا بوسیله هوای داغ ، آب داغ یا بخار گرم می‌شود. گاهی اوقات گرما به صورت تکمیلی توسط گرمکن‌های الکتریکی تامین می‌شود. انتخاب منبع حرارتی باید با توجه به هزینه اولیه تجهیزات و هزینه عملیاتی انجام گیرد. گرمکن‌های الکتریکی هزینه اولیه کمی داشته اما معمولا هزینه عملیاتی بسیار بالایی دارند. گرمایش بوسیله آب داغ یا بخار از لحاظ هزینه نصب گران است، اما هزینه عملیاتی کمی دارد. گرمایش بوسیله هوای داغ با استفاده از گاز طبیعی یا نفت به عنوان سوخت بطور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

زغال سنگ و چوب هم می‌تواند به عنوان سوخت مورد استفاده قرار گیرد. البته هر کدام به مدیریت دقیقی نیازمند است. هر نوع گرمکن احتراقی برای جلوگیری از انباشت گازهای نامطلوب ، که موجب از بین رفتن گیاهان می‌شود، دریچه‌ای به خارج گلخانه داشته باشد. بهترین گرمایش در حالتی انجام می‌شود که از کف صورت گیرد، چرا که بطور طبیعی هوای گرم به سمت بالا می‌رود. گیاهان اغلب دارای دمای مخصوص متوسطی برای رشد ایده‌آل می‌باشند. دمای شبانه دارای بیشترین اهمیت است. با این وجود دمای روزانه بالا می‌تواند موجب از بین رفتن محصولات گلخانه شود.
دی‌اکسید کربن و نور

دی اکسید کربن و نور برای رشد گیاهان ضروری می‌باشد. صبحگاهان با بالا آمدن آفتاب ، گیاهان فتوسنتز ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] A%D8%B2) را آغاز می‌نمایند. میزان دی‌اکسید کربن در گلخانه ، به واسطه مصرف توسط گیاهان ، کاهش می‌یابد. با تجدید هوا می‌توان میزان دی‌اکسید کربن را به اندازه میزان آن در محیط بیرون بالا برد. از آنجا که دی‌اکسید کربن و نور در فرآیند فتوسنتز مکمل یکدیگر هستند، با تامین روشنایی تکمیلی و تزریق دی‌اکسید کربن می‌توان بازده سبزیجات و گلدهی محصولات را افزایش داد. دی‌اکسید کربن مایع ، یخ خشک و احتراق سوختهای بدون سولفور می‌تواند به عنوان منابع تامین دی‌اکسید کربن مورد استفاده قرار گیرد. شدت ، استمرار و پخش طیفی نور مرئی برای رشد گیاه ، مهم و حیاتی است. نور مورد نیاز معمولا توسط خورشید تامین می‌شود، مگر اینکه گلخانه در فصل زمستان فعال باشد.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
کنترل شرایط محیطی گلخانه

فعالیتهای شیمیایی صورت گرفته در فرآیند فتوسنتز گیاهان ، مستقیما متاثر از شرایط محیطی می‌باشد. فتوسنتز به عواملی مانند دما ، شدت نور و وجود آب و مواد غذایی وابسته است. تنفس گیاه نسبت به دما حساس می‌باشد. محدوده دمایی توصیه شده برای بیشتر گیاهان گلخانه‌ای که منجر به بالاترین بازده فتوسنتزی می‌شود، چیزی بین 50 تا 85 درجه فارنهایت می‌باشد. بنابراین بدون توجه به اینکه گلخانه برای چه کاری مورد استفاده قرار می‌گیرد، باید محیط آن کنترل شده باشد. این کار برای سلامت گیاهان گلخانه ضروری می‌باشد.
دما

دمای مناسب برای گلخانه توسط انرژی حاصل از تابش خورشید فراهم می‌شود و در صورتی که این انرژی کافی نباشد دما بوسیله حرارت تکمیلی تامین می‌گردد. گیاهان مختلف به محدوده دمایی متفاوتی نیاز دارند. برای مثال گیاهان گرمسیری به محدوده دمایی 70 تا 80 درجه فارنهایت نیازمند می‌باشند. دمای داخل گلخانه باید در روز در دمای موردنظر ثابت بماند؛ و درشب 10 درجه فارنهایت پایینتر باشد. چهار روش برای ثابت نگه داشتن دما در حد مطلوب وجود دارد:جلوگیری از اتلاف حرارت
ذخیره گرما
اضافه کردن حرارت
خارج کردن حرارت اضافیدما ، مهمترین فاکتور محیطی در نزد کشاورزان می‌باشد. تنظیم کردن دما ، تاثیر مستقیمی بر روی رطوبت نسبی و سطح دی‌اکسید کربن دارد. تهویه می‌تواند بیشتر یا همه کنترل دمای مورد نیاز برای گلخانه‌های کوچک فصلی را به انجام برساند. گلخانه‌های بزرگتر ممکن است به فن‌های الکتریکی (برای خنک کردن گلخانه در تابستان) و سیستمهای حرارتی برای شبهای سرد نیازمند باشند. با توجه به آنچه گفته شد، اغلب گیاهان دارای دمای مخصوص متوسطی برای رشد ایده‌آل می‌باشند.
رطوبت نسبی

رطوبت نسبی مقیاسی از مقدار آب موجود در هوا در یک دمای داده شده می‌باشد. میزان تنفس گیاهان متاثر از رطوبت نسبی هوای اطراف می‌باشد؛ زیرا که رطوبت نسبی ، اختلاف فشار بخار بین سطح برگ ها و هوای اطراف را تعیین می‌کند. رطوبت نسبی بین 25 تا 80 درصد ، تاثیر ناسازگاری برروی رشد اکثر گیاهان ندارد. رطوبت نسبی خارج از این محدوده می‌تواند مانع تنفس گیاه شده و به گسترش بیماریها کمک نماید. در ضمن رطوبت نسبی بالا موجب افزایش بیماریهای برگی در گلخانه می‌شود. رطوبت نسبی هوای داخل گلخانه بوسیله دمای سطوح داخلی تعیین می‌شود. کاهش جریان هوا و نیز کم شدن نرخ تعویض هوا ، منجر به افزایش رطوبت نسبی می‌شود.

یک گلخانه‌دار که دارای گلخانه‌ای کاملا بسته با پوشش دو لایه‌ای می‌باشد؛ باید از وجود امکانات تهویه کافی ، که برای کنترل رطوبت نسبی و نیز حداکثر دما لازم است، مطمئن باشد. رطوبت نسبی ایده‌آل برای گلخانه چیزی بین 50 تا 60 درصد است. اگر رطوبت نسبی خیلی بالا باشد، شرایط برای حمله بیماریها به گیاهان فراهم می‌شود. اگر رطوبت نسبی خیلی پایین باشد، گیاهان از تنش آبی در رنج خواهند بود. رطوبت نسبی را می‌توان با آبیاری کردن در صبح و بیرون راندن هوای مرطوب کنترل نمود. باید توجه داشت که هرگز نباید آبیاری را بعد از ظهر انجام داد.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
جریان هوا در گلخانه

گردش هوا در گلخانه ضروری است. وقتی که یک گیاه در معرض جریان هوای تازه خارج از گلخانه باشد، هوای تازه در نزدیکی برگها تامین شده و گیاه می‌تواند اکسیژن پس داده و از دی‌اکسید کربن تازه استفاده نماید. جریان هوا همچنین به پایین نگه داشتن رطوبت نسبی و کنترل دما در گلخانه کمک می‌نماید.
چشم انداز بحث

گلخانه‌های تجاری به همه نیازمندیهای اشاره شده در بالا و حتی بیشتر از آن وابسته‌اند. در یک گلخانه تجاری هدف اصلی سود دهی است، برای رسیدن به این هدف ، گلخانه باید از لحاظ تآمین شرایط محیطی مطلوب کارآمد باشد. نور و دمای گلخانه باید بطور سخت و جدی کنترل شود. اخیرا کامپیوترها برای چنین کنترلهایی بطور گسترده مورد استفاده قرار گرفته‌اند. همچنین وجود 'گاز های سمی و گرد و غبار در گلخانه ممکن است یک مشکل جدی باشد. این گازها شامل مونو‌اکسید کربن ، اکسید نیتروژن و دی‌اکسید نیتروژن می‌باشند،‌ که ممکن است از وسایل حرارتی متصاعد شوند.

roshd.ir

ghazal_ak
06-05-2008, 14:27
مهمترين خصوصيت پوشش گلخانه اين است که بيشترين مقدار نور و حرارت آفتاب را از خود عبور داده و به گياه برساند. در هيچ يک ازانواع پوششها انتقال نور و حرارت صد درصد نيست زيرا در هر حال مقداری از نور، منعکس شده و يا جذب پوشش می شود. بين پوششهای مختلف شيشه از نظر عبور نور مقام اول را دارد و پوشش پلاستيکی بعد از شيشه در مقام دوم قرار دارد.

پوشش شيشه ای: کيفيت و مرغوبيت شيشه و نيز ابعاد آن در ميزان عبور نور تأثير دارد. هر چه درصد آهن در شيشه بيشتر باشد، شيشه کدرتر شده و درصد نور کمتری را از خود عبور می دهد. قطعات بزرگتر شيشه از نظر عبور نور بهتر از قطعات کوچک است زيرا بع قاب آهنی يا چوب کمتری نياز دارد و سايه اندازی کمتری در گلخانه انجام می شود. ولی شیشه های بزرگ در برابر برف و باد مقاومت کمتری دارند و زودتر می شکنند. درز بين شيشه ها و قالبهای فلزی اکثراً مقداری هوا را از خود عبور می دهند. به همين دليل پوشش شيشه ای دائماً تهويه مختصری در گلخانه ايجاد نموده و به علت خارج کردن رطوبت اضافی کمتر از پوشش پلاستيکی عرق می کند.

امروزه گلخانه با پوشش شيشه ای از پرهزينه ترين انواع گلخانه ها است و اگر چه چنين ساختمانهايي صر سال يا با نگهداری صحيح حتی بيش از اين دوام می آورند ولی هزينه بالای ساخت و نگهداری آنها به اضافه مشکلتر بودن احداث آنها نسبت به پوششهای پلاستيکی سبب شده است که اکثر توليدکنندگان محصولات گلخانه ای روی به استفاده از اين پوشش پلاستيکی بياورند.

پوشش پلاستيکی: برای پوشاندن گلخانه ها از ورقه های نازک پلاستيکی مانند پلی اتيلن، پلی استر، پلی کلريد وينيل (P.V.C) پلی فلوئوريدوينيل (P.V.F) استفاده می شود. امروزه به دو دليل از پلی اتيلن استفاده میشود:

1. اين پلاستيک را می توان روی اسکلتهای دائمی گلخانه به کار برد که خود صرفه جويي قابل ملاحظه ای با توجه به هزينه گلخانه های شيشه ای است. حتی می توان پلاستيک را روی اسکلتهای کم دوام نظير آنهايي که در گلخانه های کوآنست بکار می روند مورد استفاده قرار داد.2. هزينه حرارتی اين گلخانه ها در مقايسه با گلخانه های يک لايه ای يا گلخانه های FRP به ميزان 40% پائينتر است.

پلی اتيلن بيشترين مورد استفاده را در پوشش گلخانه ها دارد. تقريباً تمام گلخانه های اخير دولايه اند. لايه بيرونی معمولاً6 mm ضخامت دارد. درحاليکه لايه دورنی ممکن است0.1-0.5mm ضخامت داشته باشند. پلی اتيلن مورد استفاده برای پوشاندن گلخانه حاوی ماده ضد (UV) (اشعه ماورای بنفش) هستند. درغيراينصورت چنين ورقه نازکی فقط می توانست به مدت يک فصل گرم دوام بياورد. طول عمر معمول اين ورقه ها 3 سال است و اخيراً نوعی ورقه پلاستيکی توليد شده است که 4 سال عمر دارد و به بازار نيز عرضه شده است.

پوشش پلی اتيلنی در زمستان سردتر از هوای داخل گلخانه است. وقتيکه هوای گرم و مرطوب گلخانه با پلی اتيلن سرد تماس پيدا می کند سرد می شود. در نتيجه بخار آب روی سطح پلی اتيلن به مايع تبديل شده و از آنجاکه سطح، دافع آب است قطرات آب به پائين لغزيده و به هم می پيوندند. گياهان مرطوب سريعتر بيمار می شوند و باعث گسترش بيماريها می شوند و در عين حال با افزايش رطوبت خاک ميزان اکسيژن آن کمتر می شود. اگر سطح پلاستيک آب را سريعتر دفع می کرد، بخار متراکم به صورت قطرات ريز در می آمد که بسرعت به طرف سطح زمين جاری می شد. اسپری کردن سطح با يک ماده پاک کننده اين تاثير سودمند را خواهد داشت. ولی ماده پاک کننده خيلی سريع از روی سطح شسته می شود. مايعی بنام Sun clear وجود دارد که وقتی با اب رقيق می شود و در سطح پلاستيک اسپری شود، دوام خواهد داشت و کار ماده پاک کننده را می کند.

نتيجه ديگری که از اين اسپری کردن بدست می آيد، جلوگيری از کاهش انتقال نور است. در شب هر چيز گرم مثل گياهان انرژي نورانی مادون قرمز (تابشی) به اطراف می تاباند. اين وضعيت باعث می شود که مقادير زيادی از گرما در گلخانه ها از دست برود. پلی اتيلن مانع ضعيفی در برابر نور مادون قرمز (IR) است. بکار بردن مواد نگهدارنده مادون قرمز(IR) در ساختن پلی اتيلن باعث نگهداری حدوداً نصف گرمای تابشی خواهد شد. در شبهای صاف و سرد به اين وسطه می توان تا حدود 25% از کل گرمای تابشی که از دست می رود را در گلخانه نگه داشت و در شبهای ابری فقط می توان حدود 15% را ذخيره کرد.

نوری که در عمل فتوسنتز مورد استفاده قرار می گيرد تابش موثر (PAR) ناميده می شود که دارای طول موج 400-700 نانومتر است. انتقال PAR را میتوان با توجه به نوع و مواد شيمايي اضافه شده در پلی اتيلن تغيير داد. پلی اتيلنهايي که از عبور نور ماورای بنفش جلوگيری می کنند بطور متوسط حدود 78% از PAR را منتقل می کنند. پلی اتيلنهايي که مانع عبور IR می شوند و اتلاف انرژی تابشی را کاهش می دهند حدوداً 82% از PAR را منتقل می کنند. مقدار نور عبور يافته از ميان دو لايه ای که گلخانه را پوشانده است در حدود مربع کسری اعشاری (کوچکتر از واحد) است که از يک لايه می گذرد.

پوشش دولايه:

امروزه عملاً تمام گلخانه های مدرن دارای پوشش پلاستيکی از سيستم هوای فشرده بين دولايه استفاده می کنند. دولايه پلاستيک که يکی از آنها مستقيماً روس سطح خارجی ورقه ديگر قرار می گيرند، توسط بالشتکی از هوای فشرده از يکديگر جدا می شوند. لايه خارجی پلاستيک جهت کاهش نور ماوراءبنفش (U.V) بايد 0.152mm ضخامت داشته باشد در حاليکه لايه درونی فقط نياز به 0.102mm ضخامت دارد زيرا نور U.V در اين محل کمتر است.

ميزان کششی که به پلاستيک جهت نصب وارد می شود مهم است. زيرا پوشش پلاستيکی با تغييرات درجه حرارت منقبض و منبسط می شود. وقتيکه پوشش در يک روز سرد نصب می شود بايد آنرا سخت کشيد. در يک روز گرم با درجه حرارتی نزديک به 27 °c بايد به اندازه 5-8 cm در يک طرف از سرتاسر طول گلخانه (کوآنست با طول6.1 m) پلاستيک را آزاد گذاشت (کمتر کشيد) تا در موقع انقباض در هوای سرد پاره نشود. اگر در هوای گرم پلاستيک محکم کشيده شود در هوای سرد زمستان پوشش پلاستيکی در نقاط اتصال پاره خواهد شد و برعکس در هوای سرد اگر ورقه محکم کشيده نشود شل شدن بيش از حد در هوای گرم باعث بوجود آمدن فضای اضافی هوا در بين دولايه خواهد شد.

يک کمپرسور هوا در داخل گلخانه برای دميدن هوا بين دولايه پلاستيکی تعبيه می شود. معمولاً کمپرسور روی ديوار انتهايي گلخانه نصب میشود، سوراخی در ديوار انتهايي متصل به کمپرسور ايجاد می شود بطوريکه هوای تغذيه کننده کمپرسور از بيرون تامين می شود

منبع: اورکلاک

ghazal_ak
06-05-2008, 14:31
مقدمه :


هر يک از گياهان برای داشتن رشد مطلوب نياز به شرايط خاصی از نظر شدت نور ، دمای روزانه ، دمای شبانه ، ميزان رطوبت نسبی هوا و رطوبت خاک دارند .


به منظور توليد و پرورش تجاری گياهان با کيفيت بالا و در تمام طول سال ناگزير از فراهم ساختن شرايط محيطی مطلوب و کنترل عوامل خسارت زا نظير بادهای زيادی بار ، طوفان های ويرانگر ، سرما و يخبندان و ..... از طريق ساختمانی بنام گلخانه هستيم که به عنوان محيط کنترل شده مطرح می گردد و با توجه به نياز روزافزون بازار ، چه از نظر توليد گل و گياهان زينتی و چه از نظر سبزيجات و صيفی جات خارج از فصل اين روش توليد امروزه به يکی از سود آورترين بخشهای کشاورزی تبديل شده است که البته سرمايه گذاری اوليه فراوانی را نيز طلب می کند . با توجه به سرمايه گذاری زيادی که در اين زمينه صورت می گيرد فقدان مديريت صحيح در احداث گلخانه ، انتخاب مکان ، نوع گلخانه و پوشش آن باعث عدم بهره وری مناسب از سرمايه و امکانات خواهد شد .محل احداث گلخانه :


1- اولين مسئله ای که بايستی در نظر گرفته شود دسترسی به راههای حمل و نقل است که با احداث هر چه نزديکتر به راههای اصلی اين مشکل به حداقل می رسد . چرا که بطور استاندارد هزينه فروش گل و گياه نبايستی از يک چهارم سود ناخالص عمده فروشی بيشتر شود مگر اينکه هزينه های توليد فوق العاده پايين باشد .


2- عامل ديگر که تعيين کننده محل احداث گلخانه است نوع سوخت می باشد . در صورت احداث گلخانه در مناطقی که امکان دسترسی به گاز طبيعی وجود دارد می توان با کاربرد اين سوخت ارزان هزينه ها را به مقدار زيادی در توليد فصل سرما کاهش داد .


3- عامل سوم دسترسی به منابع آب با کيفيت و کميت مناسب است که از فاکتورهای مهم احداث گلخانه می باشد . در بررسی ميزان آب مورد نياز بايستی توجه داشت که در هر بار آبياری به ازاء هر متر مربع سطح مورد نظر 30-20 ليتر آب مورد نياز است . استفاده از آب شهری گران تمام شده و هزينه توليد را بالا می برد همچنين فلورايد و کلر آن مضر است ، استفاده از چاه ارزانتر خواهد بود .


4- ديگر عامل اثر محيطی است که حتماً بايستی مد نظر قرار گيرد . جايی که دائماً دارای آب و هوای نامساعد ، بارانهای شديد ، سايه ناشی از واقع شدن در دامنه شمالی کوههای بلند و يا درختان سربه قلک کشيده می باشد مناسب احداث گلخانه نيست . شدت نور يکی از عوامل تعيين کننده محسوب می گردد . شدت نور در ارتفاعات بلند برای پرورش محصولاتی نظير رز و ميخک مناسب است ولی برای محصولاتی که نياز به شدت نور پايينی دارند ( همچون بتفشه آفريقايی ، بگونيا ، گلوکسينيا و اغلب گياهان گلدانی برگ تزئينی که بومی مناطق حاره هستند ) مناسب نيست .


5- عامل مهم ديگری که تعيين کننده محل احداث گلخانه است نوع محصولی است که در برنامه توليد قرار دارد . با توجه به اينکه گرايشها به سمت توليد اختصاصی محصولات است و دستور کار توليد پس از مطالعه ابتدايی بازار داخلی و خارجی مشخص می گردد قبل از احداث ، ابتدا بايستی تعيين کنند که چه محصولی توليد شود سپس تصميم به احداث گلخانه در منطقه و اقليمی مناسب آن محصول بگيريد . در همين رابطه در آمريکا چندين مجتمع توليد کننده ميخک به دليل عدم توجه به اختلاف دمای شبانه روزی مطلوب کشت و کار اين محصول تعطيل و مجبور به نقل مکان به ارتفاعات شدند .


6- در احداث گلخانه ها ، در نظر داشتن قوانين مربوط به زمين محدوده های شهری و احداث و بهره برداری از گلخانه ها و .... ضروريست چون فعاليت بسياری از گلخانه ها بر همين اساس متوقف شده است .


7- محل احداث بايستی حتی الامکان مسطح باشد چرا که در صورت ناهمواری و شيبدار بودن ، ايجاد يک گلخانه بزرگ با مشکلات و هزينه های زيادی برای تسطيح همراه خواهد بود .


جهت گلخانه :


اسکلت گلخانه سايه ايجاد می کند و با توجه به زاويه تابش اين سايه ها متفاوت است لزوم توجه به اين امر بويژه در توليد زمستانه حائز اهميت است چرا که تغييرات اندکی دردرصد نور رسيده به گياهان می تواند نقش بسزايی در کميت و کيفيت توليد داشته باشد .


در صورتی که جهت باد خيلی تعيين کننده نباشد بايستی امتداد طول گلخانه ها شمالی _ جنوبی باشد . اين مسئله در گلخانه هايی که در امتداد طول به هم متصل هستند با تأکيد بيشتری توصيه می گردد .


نقشه احداث گلخانه :


از موارد مهم در احداث گلخانه توجه به طرح گسترش گلخانه است با ارايه يک نقشه گلخانه همراه با طرح گسترش آن بدون نياز به جابجايی ساختمانها و گلخانه ها ، ساختمان های جديد گلخانه را می توان احداث نمود . در زمينهای شيبدار بهتر است عمليات ساختمانی را از وسط شيب انجام داد و طرح گسترش گلخانه با طرح گسترش 5 مرحله ای آمده است . در اين نقشه ها درهای گلخانه که به داخل ساختمان سرويس باز می شوند دارای 7/2 متر ارتفاع 4/2 متر عرض هستند تا وسايلی نظير تراکتورهای کوچک بتوانند به داخل آن وارد شوند . عرض ساختمان سرويس حدود 5 متر و در ورودی آن 7/3 متر عرض و 2/4 متر ارتفاع دارد تا عبور کاميون ها و تخليه و بارگيری به خوبی صورت گيرد .


زمين مورد نياز احداث گلخانه حداقل بايستی دو برابر سطح گلخانه باشد . در گلخانه های کوچک مساحت ساختمان های سرويس در حدود 13 درصد مساحت کف گلخانه است که با توسعه گلخانه ها اين درصد کاهش می يابد و در گلخانه هاي خيلی بزرگ به 7% می رسد ولی بطور متوسط مساحت ساختمان سرويس را 10% کل ساختمان گلخانه ها در نظر می گيرند .


1- نقش احداث گلخانه تجاری با طرح توسعه 5 مرحله ای


زهکشی گلخانه :


از موارد مهمی که در احداث يک گلخانه توجه به زهکشی گلخانه است . در مناطقی با زمينهای دارای بافت سخت و با لايه تحت الارض غير قابل نفوذ با قرار دادن لوله های سفالی منفذ دار زيربسترها و يا طرق ابتکاری ديگر تمهيدات لازم را در جهت بهبود زهکشی می انديشند


بادکشن :


در مناطق باد خيز رديفی از درختان و يا يک مانع طبيعی مثل تپه برای کاهش خسارت باد استفاده می شود . حداقل فاصله درختان از گلخانه در شرق و غرب بايستی حدود 5/2 برابر ارتفاع درختان باشد . اين فاصله در قسمت جنوبی بيش از يک ارتفاع درختان است .فرم های متفاوت گلخانه :


1- گلخانه های سوله ای منفرد به شکل A:


اسکلت اصلی اين گلخانه ها معمولاً از آهن آلومينيوم يا چوب است . مزايای اين گلخانه ها جذب نور بالا و در مواردی که جنس آنها از فلز باشد استحکام زياد آنهاست . از معايب آنها نيز پرهزينه بودن و صرف انرژی گرمايی زياد برای کنترل دمايی آن است اين گلخانه ها بسته به موفقيت و شرايط محيطی و .... به سه شکل دو طرفه ، نيمه دوطرف و يکطرفه تقسيم بندی می شوند .


گلخانه های يکطرفه و نيمه دوطرفه در کنار ساختمانها بنا شده و مورد استفاده قرار می گيرند در اين سبک از نور خورشيد بهتر استفاده شده و نياز به سوخت نيز کاهش می يابد .


گلخانه دوطرفه دو سقف به پهناهای مساوی دارد . در سطح جهانی کاربرد گلخانه های منفرد کاهش يافته است چرا که با اتوماسيون سازگار نيستند .


2- اشکال گلخانه های سوله ای منفرد


2- گلخانه های سوله ای به هم پيوسته :


همان گلخانه های نوع اول هستند که از قسمت طول به هم متصل بوده ، و ديواره عرضی مابين آنها برداشته شده و فضای به هم پيوسته ای را در داخل گلخانه ايجاد می کنند . اين گلخانه ها هزينه کمتری نسبت به نوع اول داشته و کنترل محيطی آنها آسانتر و بهتر و تلفات انرژی گرمايی نيز کمتر است ، همچنين از سطح کل گلخانه هم بطور بهينه استفاده می شود . از ايرادات اين گلخانه ها مناسب نبودن برای چند محصول و عدم تحمل برف سنگين است . عليرغم داشتن مسئله وزن برف ، از اين گلخانه ها به نحو چشمگيری در اروپای شمالی و کانادا استفاده می شود . پوشش هر دو نوع گلخانه های فوق الذکر می تواند شيشه و يا پلاستيک باشد .


3- گلخانه های تراسی به هم پيوسته


3- گلخانه های تونلی و يا نيمه استوانه ای :


به کمک لوله های کمانی احداث می گردند به پايه های زيادی نياز نداشته و سقف سازی اين گلخانه ها نيز مشکل ندارد برای توليد گياهان فصلی کاملاً مناسبند . از مشکلات آنها دشوار بودن تهويه است که البته در انواع پيشرفته آنها توسط کمپانيهای سازنده تمهيداتی برای تهويه در نظر گرفته شده است . نورگيری در اين گلخانه ها بسيار مطلوبست . امروزه گرايش عجيبی به سمت استفاده از اين قبيل گلخانه ها در هر دو شکل منفرد و پيوسته در سطح جهان وجود دارد . پوشش آنها می تواند پلاستيک فايبرگلاس يا مواد پوششی ديگر باشد .


4- چنر سيستم برای حل مسئله تهويه در گلخانه های نيمه استوانه ای


در احداث گلخانه های نيمه استوانه ای هميشه بين پهنای گلخانه ، ارتفاع قسمت ميانی و ساير اجزاء رابطه ای وجود دارد.


5- رابطه بين اجزاء گلخانه در نيمه استوانه ای


4- گلخانه های نيمه استوانه ای با ديواره :


اين گلخانه ها مشابه نوع قبل بوده با اين تفاوت که يک ديواره عرضی از جنس فايبرگلاس يا پوشش پلاستيکی نيز دارند .


5- گلخانه های سايبانی (Lath house ) :


به منظور فراهم ساختن محيط سايه دار برای پرورش گياهان حساس به گرما و نور شديد و فراهم سازی فضايی خشک برای گياهان آماده برای فروش و کمک به مقاوم سازی آنها از اين ساختمان ها استفاده می کنند . اين گلخانه ها با يک اسکلت ساده مشابه گلخانه و پوشش های تخته نرده ای و يا پوشش های سايه انداز مصنوعی پوشيده می شوند .


6- شاسی سرد و گرم :


به منظور ايجاد فضای مناسب ازدياد جنسی و غير جنسی محصولات زينتی يا سبزيجات و يا مقاوم سازی گياهان با شرايط فضای باز و همچنين فراهم سازی شرايط رشد تکميلی برخی محصولات از اين ساختمان های شبه گلخانه ای استفاده می کنند . اسکلت جانبی اين ساختمانها می تواند از جنس بلوکهای سيمان ، آجر ، چوب و مواد مشابه بوده که با پوششی از شيشه يا پلاستيک پوشانده می شوند .


تفاوت ميان شاسی سرد و گرم در اين است که شاسی سرد تنها از نور خورشيد گرمای خود را تأمين می کند . ولی شاسی گرم علاوه بر گرمای خورشيد می تواند گرمای خود را از لايه کود دامی در حال پوسيدن ، کابلهای برق مخصوص و يا لوله های توليد کننده حرارت مثل لوله های آب گرم دريافت نمايد .


انواع پوششهای گلخانه ای :


1- شيشه :


تا قبل از سال 1950 فقط گلخانه های شيشه ای وجود داشت امروزه اين گلخانه ها پرهزينه ترين نوع گلخانه محسوب می گردد . کصرف سوخت در اين گلخانه ها بالاست ، نياز به اسکلت های محکم دارند . بسته به پهنای گلخانه از اسکلتهای مختلفی می توان برای بنای آن استفاده نمود . در پهنای کمتر از 6 متر اسکلت چوبی بدون نياز به ستونهای ميانی قابل استفاده است . برای گلخانه هايی با پهنای تا حدود 12 متر اسکلت لوله ای بدون نياز به ستون های عمودی وسط قابل کاربرد هستند ولی بايستی برای استحکام به قاب پنجره ها متصل شوند .


گلخانه هايی با پهنای بيش از 15 متر نياز به اسکلتهای سوله ای محکم دارند . اجزای فولادی پهن و لوله ای يا آهن آلات در زوايا به هم متصل می شوند تا اسکلت خرپايی ( سوله ای ) بسازند که در محل اتصالات از بست ها و شمع ها استفاده می شود . شمعها اجزای حمايت کننده در مقابل فشار بوده در حالی که بستها اجزاء حمايتی در مقابل کشش می باشند .


ستون های وسط فقط در اسکلتهای بسيار وسيع سوله ای که 21 متر و يا بيشتر پهنا دارد بکار می روند امروزه گلخانه های شيشه ای بيشتر از نوع سوله ای هستند . گلخانه های سوله ای بيشتر بخاطر اينکه اقتصادی بوده و به راحتی ساخته می شوند مد نظر می باشند . شيشه ها بر روی قابهای پنجره نصب می شوند / قابها را می توان از جنس چوب ، آلومينيوم يا آهن انتخاب نمود . معمولاً شيشه ها در ابعاد 50 تا 100 سانتيمتر و ضخامت آنها در حدود 3 الی 4 ميليمتر در نظر گرفته می شود . در گلخانه های هلندی از شيشه های مات استفاده می شود . اين شيشه ها بدليل پراکندگی نور رشد يکنواختی را در گلخانه باعث می شوند . ولی عيب آنها بالا بودن درصد شکستگی است .


در آزمايشس با استفاده از شيشه هايی که 86% نور را عبور می دادند مشخص شد که نور عبوری در کل سطح گلخانه در حدود 60% بوده که اين اختلاف به خاطر قاب پنجره ها و اجزاء اسکلتی و زاويه تابش خورشيد می باشد .


2- پوششهای پلاستيکی :


پوششهای پلاستيکی می تواند از جنس پلی استر ، پلیوينل کلرايد (P.V.C) پلی وينل فلورايد(P.V.F) باشد .


از مزايای اين پوششها عدم نياز به اسکلتهای سنگين وکاهش هزينه گرم کردن تا حدود 40% نسبت به گلخانه های شيشه ای يک لايه است . امروزه گلخانه های پلاستيکی درصد بالايی از گلخانه های دنيا را به خود اختصاص می دهند . ولی در اروپای شرقی محبوبيت چندانی ندارد .عيب پوششهای پلاستيکی دوام کم آنهاست چرا که اشعه ماورای بنفش خورشيد باعث شکنندگی و تيرگی پلاستيک می شود . اغلب پوششهای پلاستيکی از نوع پلیاتيلن بوده که معمولاً به ماده مفاوم کننده در مقابل UV( اشعه ماورای بنفش ) آميخته شده اند که در اين صورت طول عمر آنها تا حدود 3 سال قابل افزايش است . همچنين عيب ديگر اين پوششها اين است که در زمستان اگر هوای گلخانه سردتر بوده و با برخورد هوای مرطوب داخل گلخانه قطرات بخار آب بر روی آنها تشکژل می گردد که با پيوستن به هم بزرگ شده و با چکيدن قطرات بر سطح برگها باعث بالا رفتن رطوبت سطح برگ و ايجاد بيماری های قارچی می گردند و از طرفی با ريزش قطرات بر کف گلخانه ها باعث افزايش رطوبت خاک بسترها و کاهش ميزان اکسيژن خاک می شوند . که تداوم اين امر می تواند منجر به کاهش جذب عناصر غذايی و کاهش رشد عمومی گياه شود . راه حل اين مشکل استفاده از اسپری محلول مواد شوينده در آب است که بر روی سطح داخلی پوشش می پاشند که البته اين مواد خيلی زود پاک می شوند . حسن اين کار جلوگيری از بزرگ شدن قطرات است . امروزه در کشورهای پيشرفته پلی اتيلن و ساير پوششهای پلاستيک را به مواد نگهدارنده نور مادون قرمز (IR)آميخته می کنند که تلفات دمای گلخانه را در شب 15 تا 25 درصد کاهش می دهند .


PVF نيز يکنوع پوشش پلاستيکی جديد است که تا ده سال دوام داشته و واکنش آن نسبت به نور و قيمت آن تقريباً معادل شيشه است . پوششهای دوبل پلاستيکی نيز کاهش هزينه سوخت تا يک سوم نقش موثری دارند . انجام پوششهای دولايه در اسکلت های سوله ای کهستون کمتری دارند راحت تر است . فاصله بين دولايه پايينی از 10-25/1 سانتی متر کمتر يا بيشتر نباشد . گلخانه های نيمه استوانه ای يا کوانست برای پوششهای دولايه ای مناسب می باشند .


در صورتی که از اسکلتهای چوبی استفاده شود می توان با رنگ نمودن چوب هم دوام آنها را افزود و هم با رنگ روشن سفيد ميزان نور داخل گلخانه را افزايش داد و قسمت داخل خاک پايه های چوبی را می توان با کمک يک ماده مقاوم کننده نظير نفانات مس در مقابل پوسيدگی مقاوم نمود.


ميزان کشيدگی پلاستيک بسيار مهم است . هنگامی که در يک روز سرد نصب شود می بايست آن را محکم کشيد و در روز گرم کمتر کشيده شود با در هوای سرد منقبض و پاره نگردد .


صفحات محکم و شفاف PVC نيز در برخی نقاط بکار می روند که هزيده اين صفحات 5-4 برابر ورقه های پلی اتيلنی بوده و عمری در خدود 2 سال دارند . اين صفحات در معرض نور ماورای بنفش کدر شده و حالت شکنندگی پيدا می کنند.


امروزه اثر گلخانه های جديد در آمريکا چه به صورت دايم و يا موقت با پوششهای پلاستيکی ساخته می شوند.


9- گيره های جاسازی پوششهای پلیاتيلن دولايه


3- فايبرگلاس مقاوم(FRP ) :


در صورتی که بر روی اسکلت های سبک بکار روند هزينه تمام شده گلخانه کمتر از گلخانه های شيشه ای می شود . اين پوششها در برابر ضربات عوامل خارجی شکنندگی کمتری نسبت به شيشه دارند . شدت نور يکنواختی در گلخانه فراهم می کنند . ( شبيه شيشه مات ) ولی عيب آنها کدر شدن سطوح پوشش فايبرگلاس است که نياز به فرچه کشی و سپس آغشته کردن سطح آن بارزين اکريليک می باشد . بسته به کيفيت آنها دوام متفاوتی دارند و قيمت انها نيز معمولاً ارزانتر از شيشه است در سالهای اول ميزان عبور نور از آنها با شيشه برابری می کند و معمولاً برای پرورش گياهان گلدانی برگ زينتی مناسب تر هستند در مدت زمان کمتری حنک شده ولی از نظر گرم کردن نياز به انرژی تقريباً برابری با شيشه دارند . در احداث گلخانه به علت عدم نياز به قاب ، نيروی کار و هزينه کمتری مورد نياز می باشد . از معايب ديگر فايبرگلاس داشتن خطر آتش سوزی است .سکوها و بسترهای کشت :


سکوبخشی از فضای گلخانه است جايگاهی است برای قرار گرفتن گلدان ها يا کشت گياهان در بستر های بالا تر از سطح زمين همانگونه که از نام آن پيدا است ، سکوها همواره در سطحی بالاتر از کف گلخانه ها قرار می گيرند . اين عمل ضمن جلوگيری از گسترش عوامل آلوده کننده و بيماری زای گياهی به تهويه بهتر و گرم شدن زودتر بستر کمک می کند . انتخاب شکل سکوها و مواد سازنده آنها به نوع گياه ، گلخانه و سليقه سازنده بستگی دارد . اين سکوها بايد :


الف _ از زهکشی مطلوبی برخوردار باشند .


ب_ پهنای آن طوری باشد که کارگران به آسانی به مرکز سکو دسترسی داشته باشند .


ج_ طوری نصب شده باشد که حداکثر نور را جذب کنند .

کارکردن با سکوها برای قرار دادن گلدان ها به کارگران اين امکان را می دهد که بدون خم شدن کار خود را انجام دهند در صورتی که سکوها برای کشت گياهان بهتر است

ghazal_ak
07-05-2008, 13:09
گوجه فرنگی از جمله صيفی جاتی است که به دلايل فراوان کشت آن قابل صرفه است. زيرا اين محصول در غذاهای مختلف مورد استفاده قرار می گيرد و آنجا که به صورت اصلی وجود ندارد به صورت رب گوجه باعث خوشمزگی غذا می شود.به همين دليل است که در کشت گوجه فرنگی واريته هايی در نظر گرفته شده است که دقيقا با شرايط مصرف گوجه فرنگی مطابق است. گوجه فرنگی ريز در اندازه های ۵ تا ۲۰ گرمی و همين طور گوجه فرنگی هايی با اوزان تا ۲۵۰ گرم توليد شده است که به خاطر استفاده از تکنيک های جديد علاوه بر مقاومت بالا در برابر بسياری از ويروس ها و بيماری ها استعداد دوام و تازگی را تا مدت طولانی دارا می باشد. شايان ذکر است که علاوه بر تنوع شکل و اندازه رنگ های زرد و نارنجی به کمک گوجه فرنگی های قرمز آمده است.

انواع کشت گوجه فرنگی:
حال که تصميم گرفته ايد در گلخانه خود بذر گوجه فرنگی را کشت کنيد قبل از هر چيز بايد بدانيد چه نوع بذری را انتخاب و تهيه نمائيد. بذر گوجه فرنگی را بر اساس نحوه مصرف آن می توان تقسيم بندی نمود زيرا اين ميوه را به صورت تازه خوری, رب, سس يا کنسرو می توان مصرف نمود. به همين منظور اولين تقسيم بندی بر اساس تازه خوری و صنعتی می باشد. در حال حاضر در ايران برای کشت گوجه فرنگی در گلخانه تنها از ارقام تازه خوری استفاده می شود. دومين تقسيم بندی بر اساس همرسی استوار است . که به سه دسته همرس - غير همرس و بينابين تقسيم می شود . معمولا در گلخانه های ايران از واريته های غير همرس در برداشت های طولانی مدت و از واريته بينابين در مناطقی که مدت برداشت کوتاه تر است استفاده می شود. سومين تقسيم بندی بر اساس وزن ميوه است . امروزه برای مصرف تازه خوری گوجه فرنگی از گوجه چری با وزن ۵ تا ۲۰ گرم تا گوجه هايی به وزن ۲۵۰ گرم استفاده می شود. نا گفته نماند که هر چه وزن گوجه فرنگی سنگين تر باشد مدت بيشتری برای رسيدن به باردهی نياز دارد . مثلا گوجه چری که حدود ۵ تا ۲۰ گرم است پس از نشاء حدود ۶۰ روز برای برداشت محصول نياز دارد. به تازگی در بازار توليد واريته های ديگری پا نهاده است که کلاستر نام دارد .اصولا چيدن ميوه به صورت خوشه ای با اصطلاح کلاستر خوانده می شود . با پيشرفت تکنولوژی در توليد بذر واريته هايی به بازار معرفی شده است که در برابر نماتد يا ويروسهايی که در منطقه ای فعال هستند مقاومت داشته و می توان با توجه به مشکلات موجود ارقام مورد نظر را انتخاب نمود.

طول دوره جوانه زنی:
طول دوره جوانه زنی تا ظهور برگ های لپه ای در سطح خاک معمولا ۶ روز است واز ۴ تا ۶ هفته نشاء آماده انتقال به زمين اصلی است . برای اينکه بذر گوجه فرنگی بتواند به خوبی جوانه زده و رشد نمايد تا زمان رشد مطلوب بوته بهتر است آن را در محل خزانه نگهداری نمود که هم در استفاده از امکانات گلخانه بتوان صرفه جويی کرد و هم گياه بتواند در ابتدا رشد خوبی داشته باشد. به همين منظور قسمتی از گلخانه را برای گلدان های نشاء در نظر گرفته و يا محلی را برای خزانه انتخاب می کنيم انتخاب گلدان مناسب که حجم ريشه درون آن به خوبی فعاليت کند حائز اهميت است . دما رطوبت نور فاصله بوته ها نقش مهمی در رشد يک گياه سالم در خزانه را دارد . برای مثال سطحی برابر ۱۰×۱۰ سانتی متر برای هر بوته باید در نظر گرفت . ضمنا بايد از محلهايی استفاده کرد که کاملا ضد عفونی شده و آفات و بيماری ها در محل نشاء موجود نباشد.

دمای مناسب:
بهترين دما برای جوانه زنی ۳۰ درجه سانتی گراد می باشد و بعد از جوانه زنی دما را تا ۲۴ درجه در مواقع روز و ۱۸ درجه در هنگام شب تقلیل می دهیم.با توجه به اینکه بیشترین فعالیت ریشه ها در عمق ۳۰ سانتی متری خاک می باشد قبل از انتقال نشاء های گوجه فرنگی به زمین اصلی باید بسترهای مناسب که تا عمق ۸۰ سانتی متری قابلیت نفوذ ریشه را داشته باشد محیا نمود در این صورت باید علف های هرز را پیش از انتقال نشاء حذف و پاکسازی نمود و بخصوص از دو گیاه سس و گل جالیز نباید غافل گردید که این دو مشکلات فراوانی را برای گیاه ایجاد می نمایند .بهتر است با رویت سس یا گل جالیز آنها را از کنار بوته جدا کرده و پاکسازی نمود آنگاه مواد آلی و کودهای شیمیایی را در اندازه مناسب و با راهنمایی آزمایشگاه های خاک شناسی تدارک دیده و استفاده نمود .

بهترین Ph برای گوجه فرنگی ۵/۵ تا ۸/۶ می باشد و تراکم کشت را بین ۲ تا ۵/۲ بوته در متر مربع می توان انتخاب نمود. علاوه بر مسائلی که در مورد تراکم کشت خیار عنوان شد نحوه پایین کشی بوته گوجه فرنگی دلیل دیگری است برای انتخاب تراکم بوته. شکل بستر را می توان به صورت ذوزنقه که در بالا ۴۰ سانتی متر و در پایین ۷۰ سانتی متر در نظر گرفته و به فاصله حدود ۵۰ تا ۶۰ سانتی تر از یکدیگر روی بستر حفره هایی به اندازه گلدان های نشاء در ۲ طرف به صورت زیکزاک و یا در یک خط ایجاد نمود. سپس نشاء گوجه فرنگی را در حفره ها قرار داده و با اضافه کردن خاک یا پیت موس به اطراف آن بوته را در محل انتخاب مستقر کرده و سپس آبیاری نمود تا نفوذ آب جایگزین هوای اضافی اطراف ریشه گردد.

هرس :
همه می دانيم که هرس به منظور ايجاد تعادل بين رشد بوته شاخ وبرگ و مقدار ريشه و ميوه است به همين منظور بوته گوجه فرنگی را تا زمانی که به ۳۰ سانتی متری نرسيده است هرس نمی کنيم و اجازه می دهيم رشد خود را انجام دهد زمانی که ارتفاع بوته به ۳۰ سانتی متری رسيد اولين هرس را انجام می دهيم. اين هرس شامل حذف گل ها و شاخه های فرعی است پس از انجام اين مرحله هرس در تمام طول رشد بوته تمام شاخه های فرعی را حذف می کنيم و در کشت های کوتاه مدت بعد از رسيدن بوته به ارتفاع ۳۰ سانتی متری بوته را به صورت دو شاخه به نخ های مهار می بندیم, با انجام این کار دیگر نیازی به پایین کشی بوته نیست .بر اساس تجارب کیفیت و میزان محصول بوته ای که پایین کشیده شده است بهتر و بیشتر است بدیهی است پس از رسیدن این دو شاخه به ارتفاع مفید گلخانه جوانه انتهایی آن را حذف می کنیم تا گل های موجود در بوته به میوه تبدیل شود. پس از برداشت محصول این بوته ها از گلخانه حذف شده و زمین برای کشت بعدی آماده می شود . البته کشاورزان با تجربه جهت همسان کردن اندازه میوه ها بر اساس بضاعت گیاه و نوع واریته گلها و یا میوه های اضافی بر روی خوشه را هرس می کنند و به تعداد مشخصی از گلها اجازه می دهند تا به میوه برسند . گوجه فرنگی گياهی است اتوگارد که معمولا قبل از باز شدن گل تلقيح گل صورت گرفته است. به همين دليل به ندرت می توان در شرايط خاص تلقيح خارجی را در آن مشاهده نمود.

تلقيح :
در فضای گلخانه هيچ گونه عامل محرکی مانند باد و يا حشرات برای تلقيح وجود ندارد برای رفع اين مشکل می توان به چند طريق عمل کرد. اول استفاده از زنبورهای مخصوص که عمر آنها فقط يک فصل استو به طور غير مستقيم باعث شک به گياه شده و عمل لقاح را باعث می گردد. دوم استفاده از ويبراتورهای برقی است که در هر دو يا سه روز يکبار با لرزش خوشه ها عمل لقاح را صورت می دهد. راه سوم اين است که می توان در کشت زمستانه از هرمن تلقيح کننده استفاده نمود. و بالاخره راه چهارم اين است که با ايجاد شک در سيمهای مهار و يا ضربه مستقيم بر روی گلها باعث گرده افشانی يا در نهايت عمل تلقيح گرديم. نکته حائز اهميت در عمل تلقيح گلهای بوته گوجه فرنگی دمای موجود در گلخانه می باشد که بايد بين ۲۰ تا ۲۵ درجه بوده و رطوبت آن نيز کم باشد.

زمان تلقيح :
بهترين زمان برای اين کار بين ساعات ۱۱ تا ۲ بعد از ظهر می باشد که فضای گلخانه از رطوبت کمتر و دمای بيشتری برخوردار است به همين خاطر امکان تلقيح در دمای ۲۸ تا ۳۰ درجه کاهش می يابد و در دمای ۱۳ تا ۱۵ درجه امکان تلقيح وجود ندارد و عدم تلقيح گل ريزش گل را در پی خواهد داشت. به هر حال پس از تلقيح گل ميوه بين ۱۸ تا ۳۵ روز زمان لازم دارد تا قابل برداشت باشد٫ و حالا بوته گوجه فرنگی به زمان ثمر دهی خود رسيده و در اين مرحله بايد به گونه ای برخورد نمود که حداکثر برداشت را کسب کرد. زمانی که برگ های نزديک به هر خوشه ميوه چيده می شود ميوه امکان بهتری برای رنگ گيری پيدا می کند. نکته قابل ذکر ديگر اينکه بدیهی است ۵۰ درصد خوشه ميوه رنگ بگيرد و ۵۰ درصد ديگر از حالت سبز بودن تغيير رنگ داده و رفته رفته قرمز خواهد شد. بنابراين در صورتی که نيمی از خوشه واريته کلاستر به رنگ نهايی در آمده باشد می توان ان را چيد و به بازار عرضه نمود. چنانچه مسافت مزرعه تا بازار کم باشد و نيمه سبز خوشه فرصت رنگ پذيری نداشته باشد می توان از محلی که دمای آن گرمای مناسبی جهت تغيير رنگ گوجه دارد استفاده نمود. در صورتی که واريته ها به صورت کلاستر و يا همرس نباشد بهتر است گوجه های رسيده را در زمان خاص خود برداشت کرد. مسلما اندازه گوجه فرنگی هر چقدر درشت تر باشد زمان تبديل گل به ميوه و رسيدن آن هم طولانی تر خواهد بود. امروزه بسياری از کشاورزان به خاطر تقاضای مناسب مصرف کننده تمايل زيادی به کشت گوجه های چری دارند و اين به دليل ميزان باردهی فراوان رنگ های قرمز صورتی و زرد و شکل های مختلف آن است که باعث قيمت بالای اين واريته شده است. زمانی که بوته ها به سقف مفيد گلخانه می رسند لازم است برگ های پائين را هرس نمود و اگر نخ ها به صورت قرقره ای به سيم آويزان است می توان با بازکردن ۳۰ تا ۵۰ سانتی متر از نخ قرقره در يک جهت نخ ها را روی سيم حرکت داده که اين عمل باعث می شود ساقه از پائين روی بستر و یا شاسی های مخصوص قرار گیرد و انتهای بوته در فاصله ۳۰ تا ۵۰ سانتی متری سقف مفید گلخانه برسد. این روش به کشت دراز مدت مربوط می شود.


منبع : واحد آموزش شرکت دشت ناز جيرفت

ghazal_ak
07-05-2008, 13:11
اسکلت بخشی از گلخانه است که پوشش پلاستيکی يا شيشه ای را نگه میدارد. اسکلت گلخانه بايد محکم و سبک بود و در عين حال ارزان و با دوام باشد و تا حد امکان سايه کمتری داشته باشد. در حال حاضر اسکلت گلاخنه را بيشتر با آهن گالوانيزه و يا آلومينيم می سازند و در بعضی موارد از چوب هم استفاده میشود که هم ارزانتر است و هم ساخت آن آسانتر است، ولی اين اسکلتها زود می پوسند و در ضمن برای استحکام بيشتر بايد از قطعات چوبی ضخيمتری استفاده کرد که اين امر سبب کاهش نفوذ نور آفتاب بداخل گلخانه می گردد.در حال حاضر دو نوع گلخانه رواج دارد:


1- گلخانه دو طرفه 2
- گلخانه کوآنستدر گلخانه های دو طرفه ديوارهای جانبی عمودی هستند و سقف آنها حالت مثلثی دارد. در گلخانه کوآنست از کمانهای لوله ای يا چوبی (بيشتر لوله های فولادی) استفاده می شود در اين روش کمانها را که دارای قوسی حدود 180° هستند بموازات هم و بفواصل مشخص (1.5-3.5 m) در زمين فرو می کنند و کمانها بوسيله تيرهای افقی که در امتداد طولی گلخانه قرار دارند بهم اتصال می يابند و مستحکم می شوند. فاصله تيرهای افقی که بطور موازی در روی کمانها قرار گرفته و اولين کمان را به آخرين کمان وصل می کنند، 100-150 cm است. به اين ترتيب يک فضای درونی بزرگ و واحد بوجود می آيد. برای پوشاندن گلخانه کوآنست معمولاً از پلاستيک استفاده می کنند. بدين منظور در فواصل بين لوله های افقی و بفاصله 25-30cm سيمهای گالوانيزه به موازات لوله های افقی نصب می کنند که برای پوشش پلاستيکی سطح مناسبی بوجود می آورند و پس از پوشاندن گلخانه با پلاستيک تعدادی از همين سيمها روی پوشش پلاستيکی نصب می شوند تا پوشش گلخانه مستحکم تر شود.در هنگام ساخت گلخانه بايد نکات زير را در نظر گرفت:


1. اگر سطح گلخانه خيلی وسيع باشد کنترل درجه حرارت و تهويه آن مشکل می باشد. لذا بهتر است سطح کشت در واحدهای کوچک و جداگانه 300-500 m2 تفسيم شود.2. ارتفاع داربستی که بوته های خيار به آن بسته می شود حدودm 2 است. بنابراين ارتفاع ديواره های جانبی گلخانه بايد حداقل 2 m باشد


3. شيب سقف بايد به اندازه ای باشد که استحکام کافی داشته باشد و آب باران و برف را روی خود نگه ندارد. از طرفی اگر ارتفاع خيلی باشد فضای اضافه گلخانه بيشتر شده و هزينه گرم کردن آن افزایش می يابد. لذا شيب را بايد حدود 25-30% گرفت. البته در گلخانه کوآنست بدليل انحنای سقف اين مشکل تا حدود زيادی رفع می شود.


4. در بعضی مواقع لازم است که هوای گلخانه را خارج کنيم و چون هوای گرم سبک است و معمولاً زير سقف می ايستد بهتر است در سقف گلخانه دريچه هايي تعبيه شود که در مواقع لازم اين دريچه ها باز شده و هوای گرم خارج شود. در گلخانه های کوآنست باز و بسته کردن اين دريچه ها مشکل است. لذا در ديواره های جانبی گلخانه و به فاصله 1-1.5 m از سطح زمين دريچه هایی را جاسازی می کنند و در مواقع لزوم آنها را باز می کنند. در ضمن در دو انتهای گلخانه و در نزديکی سقف دو پنکه (فن) قرار می دهند که هوای گرم زير سقف را خارج کنند.


5. برای اينکه در هنگام ورود به گلخانه با باز کردن در ورودی هوای گلخانه بطور ناگهانی عوض نشود بعد از در ورودی يک اتاقک کوچک تعبيه می شود که ابتدا وارد اين اتاقک می شويم و سپس به در اصلی گلخانه می رسيم و با باز کردن آن وارد فضای گلخانه می شويم.


6. در محاسبات گلخانه ها معمولاً وزن برف را در نظر نمی گيرند. چون برف در اثر گرمای گلخانه آب می شود. ولی در مناطقی که خطر ريزش برف سنگين وجود دارد بايد پس از بارش گلخانه را گرم کنيم اين برف سريعاً آب شود. در غير اينصورت و بخصوص در گلخانه های دوطرفه خطر خوابيدن سقف وجود دارد.


7. معمولاً گلخانه های دو طرفه که دارای ديواره های جانبی عمودی هستند در برابر باد به شکل مانع عمل می کنند و لذا بادهای شدید به آن خسارت میزنند. ولی گلخانه های کوآنست به دليل قوسی شکل بودن جريان باد را ملايم می کنند. به علاوه گلخانه های کوآنست به دليل انحنايي که دارند برف و باران را روی خود نگه نمی دارند و آب را به راحتی جاری می کنند. لذا در بيشتر نقاط جهان استفاده از گلخانه های کوآنست عموميت بيشتری يافته است.

amin2000
08-05-2008, 07:48
ممنون
ای کاش پست هاتون رو توی این تاپیک میدادید تا مرجع کاملی میشد:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

ghazal_ak
12-05-2008, 11:26
ممنون
ای کاش پست هاتون رو توی این تاپیک میدادید تا مرجع کاملی میشد:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

اول كه جستجو كردم چيزي نداده بود بعد كه تاپيك و زدم اون يكي تاپيك وديدم
به dianella عزيز گفتم كه منتقلش كنه ولي خب هنوز نشده

e110
26-06-2008, 22:23
دریچه های اتوماتیک در گلخانه تولید سبزی وصیفی چگونه طراحی واحداث می شود و در افزایش تولید چقدرموثر است

faranakparsi1
24-08-2008, 14:24
کسی درباره ی درآمد کاشت صیفی جات در گلخانه و درآمد آن(هر هکتار سالانه کاشت گوجه یا خیار) حدودا و نه دقیق چقدر داره؟

beytallah
06-11-2008, 09:32
چند مقاله درمورد خزانه کشت میخواستم.متشکرم

green house
26-11-2008, 20:31
کسی درباره ی درآمد کاشت صیفی جات در گلخانه و درآمد آن(هر هکتار سالانه کاشت گوجه یا خیار) حدودا و نه دقیق چقدر داره؟

سلام
من گلخانه دار هستم.
در شرایط متعادل از 1000 متر مربع گلخانه 20 تن خیار در یک دوره کشت بهاره میشه برداشت کرد که کاملا بسته به شرایطه .

khezr132
12-02-2009, 10:00
سلام دوست خوبم ،green house عزيز
آقا من يه تجربه اي كسب كردم كه البته در مقياس كوچك به درد ميخوره.از آفات مهم و سمج و خطرناكي كه شما حتما با اون آشنايي داريد ، يكي عسلكه و يكي هم كنه دونقطه اي .عسلك منو بيچاره كرده .با دسيس مبارزه كردم ، از دانيتول استفاده كردم ،مالاتيون ميزنم ، آقا فايده نداره كه نداره.تقريباحدود 65 تا 70 درصد و از بين ميبره . دانيتول هم اول همه كنه ها بي حركت شدن و من فكر كردم كار تموم شد اما دوباره كه با لوپ نگاه كردم در كمال تعجب ديدم اول بالغ ترها به حركت افتادن و بعد پوره ها هم فعال شدن و شايد 30 تا 40 درصد اثر كرده بود. يه حشره كش سبز اتك كه مخصوص حشرات بالداره رو برداشتم و روي چندتا برگ تست كردم و ديدم درجا و در همون لحظه همه آفات بيحركت شدن كه اين از خواص پيروتروئيدهاست .فكر ميكردم كه موقتي باشه و دوباره فعال بشن، در كنترل بعدي فقط كنه هاي كاملا بالغ و اون هم در حالت فلج دست و پا ميزدن و از نتيجه كارش من كاملا راضي هستم.
نتيجه اخلاقي اي بحث :
آقا خودتون رو اذيت نكنين و از سموم خطر ناك در منزل استفاده نكنيد . اتك واقعا تكه

green house
13-02-2009, 16:31
سلام دوست خوبم ،green house عزيز
آقا من يه تجربه اي كسب كردم كه البته در مقياس كوچك به درد ميخوره.از آفات مهم و سمج و خطرناكي كه شما حتما با اون آشنايي داريد ، يكي عسلكه و يكي هم كنه دونقطه اي .عسلك منو بيچاره كرده .با دسيس مبارزه كردم ، از دانيتول استفاده كردم ،مالاتيون ميزنم ، آقا فايده نداره كه نداره.تقريباحدود 65 تا 70 درصد و از بين ميبره . دانيتول هم اول همه كنه ها بي حركت شدن و من فكر كردم كار تموم شد اما دوباره كه با لوپ نگاه كردم در كمال تعجب ديدم اول بالغ ترها به حركت افتادن و بعد پوره ها هم فعال شدن و شايد 30 تا 40 درصد اثر كرده بود. يه حشره كش سبز اتك كه مخصوص حشرات بالداره رو برداشتم و روي چندتا برگ تست كردم و ديدم درجا و در همون لحظه همه آفات بيحركت شدن كه اين از خواص پيروتروئيدهاست .فكر ميكردم كه موقتي باشه و دوباره فعال بشن، در كنترل بعدي فقط كنه هاي كاملا بالغ و اون هم در حالت فلج دست و پا ميزدن و از نتيجه كارش من كاملا راضي هستم.
نتيجه اخلاقي اي بحث :
آقا خودتون رو اذيت نكنين و از سموم خطر ناك در منزل استفاده نكنيد . اتك واقعا تكه


سلام khezr132 عزیز

از بین سمهای رایجی که در بازار وجود داره تقریبا من اکثرشونو تو گلخونه در سطح وسیع برای تعدادی از محصولات گلخانه ای از جمله خیار گوجه فرنگی توت فرنگی وگلهای زینتی مثل گل مریم استفاده کردم سمی که بیشترین اثرو بر روی اکثر آفات مکنده داره (متاسیستوکس) و بهترین سم برای انواع کنه مخصوصا کنه دو نقطه ای( آبامکتین ) هست .ولی مشکل عمده هردو این سموم کارنس بالاشونه ولی با توجه به اینکه هیچ کدوم از سموم رایج در ایران به اندازه این سموم موثر نیستند عملا چاره ای جز استفاده از اینها نداریم .

حشره کشهای خانگی چون از ترکیبات نفتی هستند برای گیاهان مضر هستند و روی برگ یک لایه چرب روی برگ تشکیل میده و تا حدودی روی روزنه ها رو میپوشونه و در کار تبادل روزنه ها اختلال ایجاد می کنه و در کل مناسب نیست .

عبدی حسن
13-02-2009, 16:54
سلام قزال خانم
ممکنه راهنماییم کنین من در تراس آپارتمان در دو باکس جدا گانه تعدادی تخم خیار و گوجه فرنگی کاشتم ولی هرکدوم 2 - 3 سانت سبز میشن و دو برگی و بعد هم پژمرده و از بین میرن میشه راهنمائی کنیین تشکر می کنم .برای من یک پیام اومد که شما پاسخ دادین ولی من پاسخ شمارو نمی بینم لطفا راهنمائی کنین ممنون میشم

khezr132
15-02-2009, 07:53
با اجازه ghazal_ak
عبدي جان ، شرايط محيط شما براي جوانه زدن و ادامه رشد ، مشكل داره . يه پيشنهاد : اول بذرهاتو نشا كن و بعد به گلدان منتقل كن . براي نشا كردن از ليوانهاي كوچك بستني استفاده كن . من اول دو روز بذرهارو در يك دستمال مرطوب و نزديك بخاري جوانه دار ميكنم ، بعد از اون ليوانهاي ماسه بادي رو آماده ميكنم و بذور جوانه زده را در عمق 2 سانتي ميگذارم و در يك محل پر نور قرار ميدم تا سبز بشه . خيلي سريع سبز ميشه.با پيدايش برگ دوم و سوم اونو به گلدان منتقل ميكنم.البته برگ كه ميگم با كوتيلدونهاي اوليه فرق ميكنه.بايد دو سه برگي پيدا بشه ، بعد انتقال صورت بگيره.اگر دما مناسب باشه و نور كافي هم داشته باشيد ديگه نبايد مشكلي پيش بياد. البته خيارهايي كه ميده ، چپ و چوله ميشن .نمي دونم چرا ، ولي داشتن بوته خيار تو منزل ،جالبه . ادامه بدين موفق ميشي

khezr132
15-02-2009, 07:55
green house ، دوست گرامي از پاسخت ممنونم .
من هم از متاس استفاده ميكنم ، روشته كه خيلي خوب اثر ميكنه . اما با توجه به صحبت هاي شما ، اگه بهتون بر نخوره ، شخصا علاقه اي به استفاده از محصولات گلخانه اي ندارم. اگر از خانمم نمي ترسيدم در زمستان بجاي خيار در بشقاب مهمان از هويج استفاده ميكردم . البته براي استفاده منزل كه سابقه نداره تا بحال خيار گل بسر گلخانه اي خريده باشم .چون هيچ كدام از همكاران شما بدليل عدم توانايي در نگهداري طولاني توليدات خود ، قادر به رعايت دوره كارنس نيستند . متاسفانه عوام چون اطلاعي از ميزان باقيمانده سموم در خيار( كه من بهش ميگم ديناميت سبز) ندارن ، نظريه منو در استفاده از هويج بجاي خيار به باد تمسخر ميگيرند .
بگذريم ، بهتون تبريك ميگم ، شغل با نشاط و در عين حال بسيار پر درد سر و حساس داريد . در اين كار بايستي با علم روز همراه شد و دقيقا مثل يك جنگ واقعيه كه بين ايجاد شرايط محيطي مطلوب گياه و انواع آفات و بيماريهاي سمج و پررو از يكطرف و بوته هاي ناز نازي و يك مدير سخت كوش ازطرف ديگه ، ايجاد ميشه. پس بايد از آخرين تحقيقات و تجربيات براي بالا بردن عملكرد در واحد سطح استفاده كرد . و اين از نظر من ، عين لذته.خيلي دوست دارم از محيط كاريتون ، منظورم گلخانه هاتون چند تا عكس بگذارين تا ماهم از ديدنشون لذت ببريم و از تجربيات مفيد شما براي برطرف شدن اشكالات خودمون استفاده كنيم . ضمنا من يه ابر گلخانه توي آپارتمانم دارم كه از بس بزرگه وقتي دم درش مي ايستي ، به زحمت ميتوني تهشو ببيني . اينم عكسهاش تا مقدمه اي بشه براي اينكه شما هم عكس ها رو بما نشون بدين . لطفا بگين كه چند ساله در اين رشته فعاليت ميكنين ؟ اگه گلخونه هاتون با صفا باشه من و بقيه برو بچه هاي تاپيك يه روز ناهار مزاحمتون ميشيم .

khezr132
15-02-2009, 08:10
ببخشيد ، عكسهارو يادم رفت بگذارم

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
اينم يه عكس از تراسم كه با پلاستيك سرپوشيده كردم

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

khezr132
15-02-2009, 08:10
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

khezr132
15-02-2009, 08:12
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

green house
19-02-2009, 14:38
سلام khezr132 عزیز

با نظرتون کاملا موافقم . متاسفانه محصولات کشاورزی بخصوص محصولات گلخانه ای در ایران به شدت آلوده به باقیمانده سموم و کودهای شیمیایی هستند که به شدت خطرناک است که به نظر من چند دلیل عمده داره از جمله : نداشتن تخصص ودانش کافی تولید کنندگان و عدم آشنایی با اصول تغذیه صحیح گیاهان وهمچنین عدم آشنایی با شیوه های نوین مبارزه با آفات و بیماریها از جمله استفاده از روشهای مبارزه تلفیقی و بیولوژیکی و استفاده از سموم جایگزین جدید و کم خطر به جای استفاده از سموم قدیمی پایدار و خطرناک برای محیط همچنین ابتدایی بودن اکثر گلخانه ها و عدم وجود امکانات و تجهیزات مناسب برای کنترل آفات و بیماریها و عوامل محیطی مبارزه طبیعی را دشوار می سازد .
همچنین عدم آشنایی و استقبال مصرف کنندگان از محصولات کشاورزی ارگانیک ( که در تولید آنها از کودها و سموم شیمیایی مضر تقریبا استفاده نمیشود ) به دلیل عدم آگاهی از مضرات بسیار زیاد باقیمانده سموم و کودهای شیمیایی در بافتهای گیاهی و نیز نبود هیچ گونه نظارتی بر روی محصولات کشاورزی در زمینه میزان باقیمانده این مواد در آنها سبب شده که تولید کنندگان هیچ توجهی به این امر نداشته و تولید محصولات ارگانیک و طبیعی در ایران بر خلاف کشورهای پیشرفته توسعه نیابد .
من هم تا حد امکان سعی می کنم تا حد امکان از محصولات گلخانه ای استفاده نکنم و از محصولات خودم هم در زمانهایی که از سلامت آنها اطمینان داشته باشم مصرف می کنم .هر چند محصولات غیر گلخانه ای هم این مشکل را دارند و به دلیل مصرف بی رویه و بیش از حد کودهای شیمیایی بخصوص کودهای نیتراته از جمله اوره بافتهای آنها منبع تجمع نیترات هستند که به شدت سمی وسرطانزاست از جمله در کاهو کرفس و بخصوص در گوجه فرنگی (به صورت بافتهای سفید رنگ داخل میوه ).

ممنون از اظهار لطفتون .بله همانطور که گفتید بسیار کار پر زحمت و با استرس وریسک بالاست و یک مبارزه دائمی با شرایط و عوامل نامساعد زیست محیطی که اکثرا از کنترل انسان خارج بوده یا تا حدی قابل کنترل است و همچنین عوامل بیماریزا و آفات که سریعا خود را با شرایط محیط سازگار می کنند .
گلخانه زیبایی دارید .بهتون تبریک میگم اینکه تونستید در یک محیط محدود در منزل اینقدر گلهای زیبا پرورش بدید خیلی عالیه و از شادابی و سرحالی گلهاتون هم مشخصه خیلی بهشون می رسید .

من از سال 82 بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه وارد کار گلخانه شدم و کشتهای مختلفی داشتم الان هم کشت توت فرنگی دارم .خواهش می کنم در خدمت هستم .
عکساشم میذارم .

green house
19-02-2009, 15:32
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

green house
19-02-2009, 15:51
این هم میوه های توت فرنگی:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

green house
19-02-2009, 16:02
اگر از دوستان کسی علاقمند باشه می تونم عکسهای همه مراحل کشت گلخانه ای گل مریم . خیار (از روز اول تا آخر) .کاهو سالادی (ice berg) و همچنین کرفس . گوجه فرنگی .گل لیلیوم رو بذارم .

khezr132
21-02-2009, 07:59
آقا واقعا لذت بردم، احسنت به شما و اين همه دل و جرات و با اين طيف گسترده فعاليت در زمينه هاي مختلف توليد محصولات متنوع.
با اين عكسهايي كه گذاشتين ، چندتا سئوال پيش مياد.اول اينكه آيا ما قادريم در خانه چندتا بوته توت فرنگي داشته باشيم يا نه؟دوم اينكه با اين شاسي و بستر تر و تميزي كه شما دارين و اين ساختمان مناسب گلخانه ، تابحال به هيدرو پونيك فكر كردين يا نه؟ميشه لطفا بگين كه منبع آبي كه ازش استفاده ميكنين چاه يا رودخانه يا قنات. Ec اب و خاكتون در چه حدوديه و گلخانه هاي شما در چه شرايط آب و هوايي قرار داره.( محل استقرار گلخونه هاتون كجاست؟)

Farshid-jan
21-02-2009, 12:35
خیلی زیبا بود. خسته نباشید
منم دنبالش بودم که بدونم آیا میشه چندتا بوته توت فرنگی در خونه داشته باشیم؟
بفرمایید که از طریق بذر یا قلمه؟
و اگر جواب مثبته یه توضیح هم درباره نحوه کاشت بهمون بدین.

ممنون.

green house
22-02-2009, 00:41
آقا واقعا لذت بردم، احسنت به شما و اين همه دل و جرات و با اين طيف گسترده فعاليت در زمينه هاي مختلف توليد محصولات متنوع.
با اين عكسهايي كه گذاشتين ، چندتا سئوال پيش مياد.اول اينكه آيا ما قادريم در خانه چندتا بوته توت فرنگي داشته باشيم يا نه؟دوم اينكه با اين شاسي و بستر تر و تميزي كه شما دارين و اين ساختمان مناسب گلخانه ، تابحال به هيدرو پونيك فكر كردين يا نه؟ميشه لطفا بگين كه منبع آبي كه ازش استفاده ميكنين چاه يا رودخانه يا قنات. Ec اب و خاكتون در چه حدوديه و گلخانه هاي شما در چه شرايط آب و هوايي قرار داره.( محل استقرار گلخونه هاتون كجاست؟)


تشکر .لطف دارید .

بله توت فرنگی نسبت به خیار و گوجه فرنگی حساسیتش خیلی کمتر ودر شرایط نسبتا مناسب مقاومتره .و در صورتی که در یک محیط با نور کافی (ترجیحا نور مستقیم پنجره های رو به جنوب ) و گرم قرار بگیره حتی در یک گلدان با حجم مناسب و خاک غنی که خیلی سنگین نباشه با آبیاری و رسیدگی مناسب میشه به راحتی در فصول سرد سال در منزل ازش بار گرفت که البته بیشتر از بارش زیبایی گلها و میوه هاش لذت بخشه .ودر فصول کرم هم میشه بیرون نگه داشت .ارقام روز کوتاه بیشتر در پاییز و زمستان و ارقام روز خنثی تقریبا در تمام فصول بار دهی دارن البته به شرطی که دوره استراحت و نیاز سرماییشونو گذرونده باشن .

بله هیدروپونیک مسلما سیستم بهتر و کارآمدتریه ولی همونطور که میدونید بسیار تخصصی تر و حساستره و اصلا جای اشتباه نداره .ببه نظر من باید مرحله به مرحله پیش رفت و اول باید همه مشکلات رو در سیستم خاکی تجربه کرد و از پسشون بر اومد بعد با تجربه و تخصص و علم بیشتر و با اطمینانتر وارد سیستم هیدرو پونیک شد .

منبع آب ما چاهه که ph و Ec اون در حد مناسبیه ( ph کمی قلیاییه در حد 7.5 -8 ) خاک گلخانه هم طبیعتا به دلیل کوددهی زیاد بعد از هر دوره کشت کمی شور میشه و ph و Ec تا حدودی بالا میره که باید تا حد امکان اصلاح بشه .
در منطقه کرج با آب و هوای معتدل .

green house
22-02-2009, 01:00
خیلی زیبا بود. خسته نباشید
منم دنبالش بودم که بدونم آیا میشه چندتا بوته توت فرنگی در خونه داشته باشیم؟
بفرمایید که از طریق بذر یا قلمه؟
و اگر جواب مثبته یه توضیح هم درباره نحوه کاشت بهمون بدین.

ممنون.خواهش میکنم . بله توت فرنگی رو میشه در منزل پرورش داد ودر مورد نحوه پرورش و شرایطش در پست قبلی توضیح دادم و

تکثیر توت فرنگی از طریق جدا کردن رانرها (ساقه های رونده ) و کاشت آنها در محل جدید و همچنین تقسیم بوته است . از بذر فقط به منظور پروژه های اصلاحی استفاده میشه و کاربرد اقتصادی نداره . از کشت بافت هم برای تکثیر پایه های اصلاح ژنتیکی شده و همچنین ایجاد پایه های عاری از ویروس استفاده میشود .

khezr132
22-02-2009, 08:56
با سلام ،green house من سال 76 تو يه مجله اي كه يكي از اقوام از آمريكا فرستاده بود ، با اين تكنيك آشنا شدم و بسيار علاقه مند.لذا به عنوان يه طرح جديد افتادم دنبال هيدرو پونيك و شب و روز منو بخودش اختصاص داده بود . يه قسمتي از حياط منزل مادربزرگمو پلاستيك كشيدم و لوله پوليكاي 10 رو كه از سقف با طناب در ارتفاع يك متري مهار كرده بودم ، از پوكه صنعتي پر كردم و روي اونو به فاصله 7*7 برش دادم و بذر خيا واريته سلطان كاشتم . آب هم كه با مواد مغذي ( كود هاي شيميايي ماكرو و ميكرو مغذي هاي شركت كريستالون و زربار و....) بطو جداگانه غني كرده بودم را روي هر لوله تست ميكردم تا بهترين را انتخاب كنم. خلاصه تا ارتفاع 30 سانتي بوته هارو آوردم.بالاخره شنيدم در دانشگاه كرج بجه هاي فوق ليسانس دارن روي هيدروپونيك كار ميكنن ،رفتم اما خوش انصافها سرسوزني مطلب به من نگفتن.بعد از اون شنيدم شركت گياه ( توليد كننده سموم كشاورزي ) روي هيدرو پونيك كار كرده و ماده مغذي اونو ساخته و در حال استفادست.من هم رفتم پيش دكتر خصوصي ( مدرس سابق دانشگاه كرج و موسس شركت گياه )مجوز بازديد از گلخونشو گرفتم .تمام نكات كليدي و مهم به همراه توضيحات كارشناسشو فيلم برداري كردم و دارم .طرح نوشتم و بردم سازمان جهاد كشاورزي اما قايون بجاي حمايت و تشويق و بدليل عدم آگاهي خودشون طرح منو به دليل وابسته بودن بخارج رد كردن و كار ما هم خوابيد. من هم آرزوي گلخانه و هيدرو پونيك و ....... بدلم موند كه موند كه موند. البته EC آب شما هم براي هيدرو پونيك مناسب نيست و يه مقداري بالاست. عكسهاي لوله پوليكا و بوته هايي كه پرورش دادم رو داشتم و بايد بگردم تا پيداكنم . اگه پيدا كنم براتوت ميگذارمش. در هر حال آرزو دارم تو كارت موفق باشي و هميشه روبه پيشرفت. هيدرو پونيك هم خيلي خبري نيست كه ازش بترسي فقط سرمايه اوليه بالايي ميخواد و آب مناسب كه EC بين 1.5 تا 4 رو ميپسنده.

khezr132
22-02-2009, 09:06
ضمنا شما گفتيد ميشه تو خونه توت فرنگي عمل آورد ولي نگفتي نشا يا قلمه اونو از كجا تهيه كنيم.لطفا بگيد طول دوره رشدش چند روزه و چقدر طول ميكشه تا گل و ميوه بده. تو عكسهاتون ميوه با زمين در تماسه ، اين باعث پوسيدگي ميوه ها و كاهش عملكردتون نميشه؟

khelane
22-02-2009, 13:37
دوستان من یا یه نفر دیگه میخوایم یه گلخانه احداث کنیم زمینو خودم دارم بعدا" از نظر بودجه میخوام بپرسم که یه گلخانه مناسب در حد نرمال یا نسبتا" خوب چقدر خرج بر میداره

Vmusic
23-02-2009, 06:19
اگر از دوستان کسی علاقمند باشه می تونم عکسهای همه مراحل کشت گلخانه ای گل مریم . خیار (از روز اول تا آخر) .کاهو سالادی (ice berg) و همچنین کرفس . گوجه فرنگی .گل لیلیوم رو بذارم .

سلام دوست عزیز

گلخونه خیلی خوبی دارید .. از اطلاعات ارزشمندنی هم که در اختیار ما قرار دادید واقعا ممنون :20:

اگه زحمتی نباشه این مواردی ه گفتید رو قرار بدید من که به شخصه علاقه زیاد دارم :20:

khezr132
23-02-2009, 09:04
اينكه ميگن گرونه منظور هورمون اكسين خالص محصول ايتالياست كه كم گير مياد و با قيمت هر كيلو 2.5 تا 3 ميليون تومانه اما هورمونهاي ريشه زايي جديدي به صورت مايع وارد بازار شده از جمله انرژيل اسپانيايي با قيمت 7500 تومان و فلورتيس با قيمت 5000 تومان و بيوروت با قيمت 19000 تومان كه هم در آب آبياري و هم به صورت محلول پاشي استفاده ميشود.اگه خيلي راغبي كه استفاده كني و در يزد پيدانميشه ( غيرممكنه كه پيدا نشه ) براتون ميفرستم

Farshid-jan
23-02-2009, 10:30
khezr132 عزیز ممنون از لطفت

خوشبختانه اسمش رو که گفتی تونستم فلورتيس رو امروز یجا پیدا کنم. طرف داشت ولی نمیدونست خودش هم که چی هست.
فقط اینکه چطوری و در چه مواقعی باید ازش استفاده کنم میمونه.

متاسفانه نمیتونم به گفته فروشنده اطمینان کنم.آخه میدونید چیه؟
شهر یزد میدونید که کویری هست و بهمین دلیل مردمش زیاد با گل و گلکاری آشنا و مانوس نیستن. مثلآ این گلفروشیه بزرگی که من ازش گل خریدم میگفت همه گلدونها رو باید هفته ای 3بار آب داد!!!!!! خوب پس نمیشه به اطلاعات اشتباهشون عمل کرد

green house
24-02-2009, 22:27
این هم عکسهایی از کشت توت فرنگی در گلدان و گلدهی و باردهی آن در زمستان

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

green house
24-02-2009, 22:30
با سلام ،green house من سال 76 تو يه مجله اي كه يكي از اقوام از آمريكا فرستاده بود ، با اين تكنيك آشنا شدم و بسيار علاقه مند.لذا به عنوان يه طرح جديد افتادم دنبال هيدرو پونيك و شب و روز منو بخودش اختصاص داده بود . يه قسمتي از حياط منزل مادربزرگمو پلاستيك كشيدم و لوله پوليكاي 10 رو كه از سقف با طناب در ارتفاع يك متري مهار كرده بودم ، از پوكه صنعتي پر كردم و روي اونو به فاصله 7*7 برش دادم و بذر خيا واريته سلطان كاشتم . آب هم كه با مواد مغذي ( كود هاي شيميايي ماكرو و ميكرو مغذي هاي شركت كريستالون و زربار و....) بطو جداگانه غني كرده بودم را روي هر لوله تست ميكردم تا بهترين را انتخاب كنم. خلاصه تا ارتفاع 30 سانتي بوته هارو آوردم.بالاخره شنيدم در دانشگاه كرج بجه هاي فوق ليسانس دارن روي هيدروپونيك كار ميكنن ،رفتم اما خوش انصافها سرسوزني مطلب به من نگفتن.بعد از اون شنيدم شركت گياه ( توليد كننده سموم كشاورزي ) روي هيدرو پونيك كار كرده و ماده مغذي اونو ساخته و در حال استفادست.من هم رفتم پيش دكتر خصوصي ( مدرس سابق دانشگاه كرج و موسس شركت گياه )مجوز بازديد از گلخونشو گرفتم .تمام نكات كليدي و مهم به همراه توضيحات كارشناسشو فيلم برداري كردم و دارم .طرح نوشتم و بردم سازمان جهاد كشاورزي اما قايون بجاي حمايت و تشويق و بدليل عدم آگاهي خودشون طرح منو به دليل وابسته بودن بخارج رد كردن و كار ما هم خوابيد. من هم آرزوي گلخانه و هيدرو پونيك و ....... بدلم موند كه موند كه موند. البته ec آب شما هم براي هيدرو پونيك مناسب نيست و يه مقداري بالاست. عكسهاي لوله پوليكا و بوته هايي كه پرورش دادم رو داشتم و بايد بگردم تا پيداكنم . اگه پيدا كنم براتوت ميگذارمش. در هر حال آرزو دارم تو كارت موفق باشي و هميشه روبه پيشرفت. هيدرو پونيك هم خيلي خبري نيست كه ازش بترسي فقط سرمايه اوليه بالايي ميخواد و آب مناسب كه ec بين 1.5 تا 4 رو ميپسنده.

سلام
طرح ابتکاری بسیار جالبی داشتید مخصوصا در زمانی که هنوز کشت هیدروپونیک به طور گسترده وارد ایران نشده و هنوز شناخته شده نبوده .

اون اعدادی که ذکر کردم مربوط به ph آب بود نه ec .اگه ec در این حد باشه که اصلا قابل استفاده برای هیچ کشتی نیست !ec آب زیر 4 هست ولی عدد دقیقش خاطرم نیست .
البته من قبلا کشت هیدروپونیک رو در مورد گل لیلیوم در سطح کم ودر جای دیگه انجام دادم و جواب هم گرفتم ولی به دلیل نوسانات شدید بازار گل و مشکلات و مسایل فراوان آن صرفه اقتصادی نداشت و کشت لیلیوم روادامه ندادم .عکساشو دارم پیدا کنم می ذارم .


ضمنا شما گفتيد ميشه تو خونه توت فرنگي عمل آورد ولي نگفتي نشا يا قلمه اونو از كجا تهيه كنيم.لطفا بگيد طول دوره رشدش چند روزه و چقدر طول ميكشه تا گل و ميوه بده. تو عكسهاتون ميوه با زمين در تماسه ، اين باعث پوسيدگي ميوه ها و كاهش عملكردتون نميشه؟


توت فرنگی گیاه چند سالست وزمان گلدهی اولیه اون بسته به شرایطه از جمله اندازه رانر فصل جداسازی و کشت در بسر جدید نوع رقم ومحل نگهداری و رسیدگی بستگی داره .اگر رانر کوچک باشه بعد از انتقال ممکنه 2 - 3 ماه تا گلدهی طول بکشه ولی اگه اندازه طوقه مناسبی داشته باشه ونیاز سرماییش بر روی بوته مادری طی شده باشه و گل انگیزی انجام شده باشه در صورتی که شرایط مناسب براش فراهم بشه چند هفته بعد از جداسازی و انتقال به گل میره .

بله در فصول سرد سال به دلیل عدم امکان تهویه مناسب به علت سردی هوای خارج گلخانه در طول روز رطوبت گلخانه بالل رفته و در نتیجه شرایط رشد قارچها فراهم شده و آلودگی میوه ها به قارچها بویژه آسپرژیلوس که باعث پوسیدگی میوه ها می شود بیشتر شده که تا حد زیادی اجتناب ناپذیر است . البته در زمان کاشت از مالچ پلاستیکی استفاده شد ولی به دلیل ایجاد مشکلاتی از جمله گرم شدن زیاد خاک و بالا رفتن شدید رطوبت خاک در فصول گرم مجبور به حذف اون در بهار شدیم و بدلیل بزرگ شدن بوته ها در سال دوم امکان استفاده از مالچ پلاستیکی در سال دوم وجود نداشت .
رانر توت فرنگی رو فکر می کنم در هر شهری بشه از فروشگاههای وسایل و مواد کشاورزی بشه تهیه کرد فقط باید از ارقام گلخانه ای باشه نه بیرونی و در این فصل ترجیحا ارقام روز خنثی استفاده بشه .
موفق باشید

green house
24-02-2009, 22:52
دوستان من یا یه نفر دیگه میخوایم یه گلخانه احداث کنیم زمینو خودم دارم بعدا" از نظر بودجه میخوام بپرسم که یه گلخانه مناسب در حد نرمال یا نسبتا" خوب چقدر خرج بر میداره

سلام
هزینه احداث گلخانه کاملا مغیره و وابسته به مواردی از جمله خاکی یا هیدرو پونیک بودن کشت . ارتفاع سازه .نوع سازه .وضعیت دریچه های تهویه سقفی و کناری . جنس لوله ها و پوشش مورد استفاده . نوع و تعداد سیستمهای گرمایشی . سیستم آبیاری .وجود سیستو پد وفن وموارد دیگر که با تغییر هریک قیمت تغییر میکنه .

یک سازه ایرانی با ارتفاع مناسب و امکانات معمولی برای کشت خاکی حدود 25 -30 هزار تومان برای هر متر مربع هزینه داره .
سازه های پیشرفته خارجی که امکانات متفاوتی دارند بسته به امکانات از متر مربعی 60 - 50 هزار تومان به بالا قیمت داره .

khezr132
25-02-2009, 07:42
[
[دوست عزيزgreenhouse ،عكسهاي جالبي گذاشتي. من فكر نميكردم تو اين مقدار كم خاك و اين گلدون كوچك ، بشه توت فرنگي پرورش داد. از لطفي كه به من داري ، سپاسگذارم:11:

green house
01-03-2009, 20:24
با سلام به دوستان عزیز

عکسهایی از مراحل مختلف کشت هیدروپونیک لیلیوم که در گلخانه و در بستری از مخلوط کوکوپیت و ماسه کشت شده :

پیازهای وارداتی گل لیلیوم ( هلندی )

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


سبز شدن پیازها

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اختلاف ظاهر بوته ها بر اساس رنگ گل و رقم

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

green house
01-03-2009, 20:46
مراحل رشد بوته ها

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مراحل تشکیل و رشد غنچه ها

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

khezr132
02-03-2009, 08:49
greenhouse عزيز ، زحمات شما در ارتقاي دانش فني اين تاپيك قابل تقديره . ايكاش يه عكس از زمان باز شدن گل اين عروسك هم بگذارين تا مارو به فيض اكمل برسونيد. آرزوي موفقيت براتون دارم

Farshid-jan
02-03-2009, 13:26
سلام به گلهای عزیز

ممنون از greenhouse عزیز. این لیلیوم یا بقول حسین عزیز ، عروسک های شما خیلی خوشگلن.
از اونها زیباتر کاره شماست که حرف نداره. منهم دوست دارم تصویر گلهاش رو ببینم.

=========

دوستان من دیروز دوتا پیاز لاله خریدم.
میتونید بفرمایید که چطوری و در چه بستر خاکی باید کشت کنم ؟؟
و دیگه اینکه چه هوا و رطوبت و نوری نیاز داره ؟؟

اتفاقآ این لیلیوم رو هم داشت که امروز میرم میگیرم. گلهای قشنگی داره

ممنون

khezr132
08-03-2009, 09:48
فرشيد جان،من تنها پيازي كه كاشتم و تجربه كردم ،زعفران بوده لذا تجربه پيازي ندارم. شرمندم كه نمي تونم راهنمايي كنم .
روز پنجشنبه از چندتا گلخونه بايستي بازديد ميكردم و تو يكي از اونها به نكته جالبي برخورد كردم كه ذكر اون در اينجا خالي از لطف نيست. گلخونه داري به نام آقاي نوروزي تو سالنهاش از كارت زرد استفاده كرده بود كه ميزان تاثير اون براي من بسيار جالب بود. لذا از كارتهاش عكس گرفتم تا باسه برو بچه هاي تاپيك بيارم و شما هم از ديدن شكار جالبي كه اين كارتها كرده بودند بي نصيب نباشيد. بلافاصله من هم يه كارت گرفتم و تو گلخونه فسقليم نصب كردم و در كمال مسرت بايد بگم كه به خوبي در حال شكار مگس سفيده و بنده هم از سمپاشي بينياز شدم. اميدوارم كه greenhouse عزيز هم اين عكسهارو ببينه و در سالنهاشون استفاده كنه .اگر هم نتيجه ديد براي همكاراشون هم توصيه كنن تا هم براي خودشون مقرون به صرفه باشه و هم ما مصرف كننده ها ، مقدار كمتري سم رو به همراه محصولات كشاورزي نوش جان كنيم.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

green house
09-03-2009, 07:21
سلام دوست عزیز khezr132

با تشکر از پیشنهادتون .تله های چسبی چند سالی هست که وارد ایران شده و توسط بعضی گلخانه دهران استفاده میشه . من هم 2 -3 سالی هست که در کشت خیار از اونا استفاده میکنم .

این کارتها در 2 رنگ آبی و زرد با طول موجهای خاص که هریک گروهی خاص از حشرات را به خود جذب و شکار میکند و به صورت عمودی و افقی در ارتفاع رشدی گیاه نصب شده و برای کاهش جمعیت آفاتی نظیر مگس مینوز تریپس و مگس سفید گلخانه استفاده می شود .

این تله ها تنها می توانند به عنوان یک روش مبارزه بیولوژیک تا حدودی جمعیت این آفات را کاهش دهند و به تنهایی کارایی لازم را نداشته و نمی توانند به عنوان یک روش مبارزه با آفات در نظر گرفته شوند و باید با سایر روشهای مبارزه چه بیولوژیک و چه شیمیایی تلفیق شود .

این تله ها بعد از مدتی که سطح آنها تا حد زیادی از آفت پوشیده شود کارایی خود را در جذب آفات از دست داده و باید تعویض شود .

امسال در بهار ادارات کشاورزی پس از قطع توزیع سموم یارانه ای اقدام به توزیع محدود این کارتها در بین گلخانه داران کردند که همانطور که ذکر شد به عنوان یک روش جایگزین کافی نیست ..

khezr132
09-03-2009, 08:51
سلام green house دوست گرامي
با نظر شما موافقم. قبول بفرماييد نوع شكار و كميت شكاري كه توسط اين كارت در اين سالن صورت گرفته ، بسيار جالب توجهه . به همين خاطر براي من سئوال شد و كنجكاو شدم و گفتم شايد انقلابي در IPM پيش اومده . دنبال قضيه رو گرفتم با سئوالاتي كه از كارگر گلخانه كردم ، فهميدم كه اين گلخانه دار از كود دامي در آغاز فصل استفاده كرده و اين جمعيت كثير حشرات به دام افتاده احتمالا منشاء دامي دارند و مربوط به كوده .احتمالا هم مگس سركه باشند . لذا از شما معذرت ميخوام و با صداي بلند اعلام ميكنم : تا كنون هيچ گزينه اي به طور قطع جاي سم را نگرفته و فعلا سم آخرين راه حل است.
بنابر اين ما هم كماكان و با كمال ميل نوش جان ميكنيم

clvclowl
10-03-2009, 17:53
سلام Green House عزیز

من به همراه یکی از دوستانم قصد ساخت یک گلخانه در محدوده ی ماهدشت را داریم. چند سوال داشتم
که ممنون میشم اگه پاسخ بدید :

1- برای شروع کار با چه محصولی شروع کنیم بهتره؟
2- برای یک گلخانه ی 3000 متری به چند کارگر نیاز داریم؟
3- چقدر می توانیم روی کمک های مشاوره ای جهاد کشاورزی حساب باز کنیم؟

باتشکر

green house
10-03-2009, 21:27
سلام green house عزیز

من به همراه یکی از دوستانم قصد ساخت یک گلخانه در محدوده ی ماهدشت را داریم. چند سوال داشتم
که ممنون میشم اگه پاسخ بدید :

1- برای شروع کار با چه محصولی شروع کنیم بهتره؟
2- برای یک گلخانه ی 3000 متری به چند کارگر نیاز داریم؟
3- چقدر می توانیم روی کمک های مشاوره ای جهاد کشاورزی حساب باز کنیم؟

باتشکر

با سلام
با آرزوی موفقیت برای شما قبل از هر چیزی بهتون توصیه اکید می کنم با دید باز وارد این حرفه بشید و قبل از شروع حتما تمام جوانب کار را به طور کامل بررسی کنید و اگر به نتیجه مثبت رسیدید وارد این کار بشید و ورود نسنجیده به این حرفه می تواند زیانهای هنگفتی به همراه داشته باشد .

نوع محصول بسته به علاقه و تجربه شما همچنین شرایط سازه - خاک گلخانه - فصل کشت - شرایط آب و هوایی - وضعیت بازار و بسیاری مسائل دیگر دارد و هر محصولی شرایط و مسائل و مشکلات خود را دارد .

تعداد کارگر کاملا بسته به نوع کشت و مرحله رشدی گیاه دارد . به طور متوسط در کشت صیفی جاتی مثل خیار و گوجه فرنگی 1 - 1/5 گارگر در هر 1000 متر مربع گلخانه مورد نیاز است .

فکر نمی کنم خیلی بشه روی کمک کارشناسان جهاد در این زمینه حساب کرد و بهتون توصیه می کنم قبل از شروع کار حتما یک دوره کامل کشت مورد نظرتون در یک گلخانه کار آموزی کنید که تا حدودی با مشکلات و مسائل آن آشنا بشید .

موفق باشید

green house
10-03-2009, 21:33
سلام green house عزیز

من به همراه یکی از دوستانم قصد ساخت یک گلخانه در محدوده ی ماهدشت را داریم. چند سوال داشتم
که ممنون میشم اگه پاسخ بدید :

1- برای شروع کار با چه محصولی شروع کنیم بهتره؟
2- برای یک گلخانه ی 3000 متری به چند کارگر نیاز داریم؟
3- چقدر می توانیم روی کمک های مشاوره ای جهاد کشاورزی حساب باز کنیم؟

باتشکر

با سلام
با آرزوی موفقیت برای شما قبل از هر چیزی بهتون توصیه اکید می کنم با دید باز وارد این حرفه بشید و قبل از شروع حتما تمام جوانب کار را به طور کامل بررسی کنید و اگر به نتیجه مثبت رسیدید وارد این کار بشید و ورود نسنجیده به این حرفه می تواند زیانهای هنگفتی به همراه داشته باشد .

نوع محصول بسته به علاقه و تجربه شما همچنین شرایط سازه - خاک گلخانه - فصل کشت - شرایط آب و هوایی - وضعیت بازار و بسیاری مسائل دیگر دارد و هر محصولی شرایط و مسائل و مشکلات خود را دارد .

تعداد کارگر کاملا بسته به نوع کشت و مرحله رشدی گیاه دارد . به طور متوسط در کشت صیفی جاتی مثل خیار و گوجه فرنگی 1 - 1/5 گارگر در هر 1000 متر مربع گلخانه مورد نیاز است .

فکر نمی کنم خیلی بشه روی کمک کارشناسان جهاد در این زمینه حساب کرد و بهتون توصیه می کنم قبل از شروع کار حتما یک دوره کامل کشت مورد نظرتون در یک گلخانه کار آموزی کنید که تا حدودی با مشکلات و مسائل آن آشنا بشید .

موفق باشید

clvclowl
17-03-2009, 09:09
با سلام
با آرزوی موفقیت برای شما قبل از هر چیزی بهتون توصیه اکید می کنم با دید باز وارد این حرفه بشید و قبل از شروع حتما تمام جوانب کار را به طور کامل بررسی کنید و اگر به نتیجه مثبت رسیدید وارد این کار بشید و ورود نسنجیده به این حرفه می تواند زیانهای هنگفتی به همراه داشته باشد .

نوع محصول بسته به علاقه و تجربه شما همچنین شرایط سازه - خاک گلخانه - فصل کشت - شرایط آب و هوایی - وضعیت بازار و بسیاری مسائل دیگر دارد و هر محصولی شرایط و مسائل و مشکلات خود را دارد .

تعداد کارگر کاملا بسته به نوع کشت و مرحله رشدی گیاه دارد . به طور متوسط در کشت صیفی جاتی مثل خیار و گوجه فرنگی 1 - 1/5 گارگر در هر 1000 متر مربع گلخانه مورد نیاز است .

فکر نمی کنم خیلی بشه روی کمک کارشناسان جهاد در این زمینه حساب کرد و بهتون توصیه می کنم قبل از شروع کار حتما یک دوره کامل کشت مورد نظرتون در یک گلخانه کار آموزی کنید که تا حدودی با مشکلات و مسائل آن آشنا بشید .

موفق باشید

سلام Green House عزیز
ممنون از راهنمایی های ارزنده ی شما.
با مراجعه به جهاد کشاورزی کرج معلوم شد که آب و خاک منطقه ی موردنظر ما شور است و مناسب
کشت گلخانه ای نیست :41:
این حرفی بود که کارشناس جهاد به ما زد و گفت فقط در آن منطقه می توانید پسته کشت کنید. آیا راه دیگری وجود دارد؟
با تشکر

green house
18-03-2009, 20:14
سلام green house عزیز
ممنون از راهنمایی های ارزنده ی شما.
با مراجعه به جهاد کشاورزی کرج معلوم شد که آب و خاک منطقه ی موردنظر ما شور است و مناسب
کشت گلخانه ای نیست :41:
این حرفی بود که کارشناس جهاد به ما زد و گفت فقط در آن منطقه می توانید پسته کشت کنید. آیا راه دیگری وجود دارد؟
با تشکر

با سلام

دوست عزیز در هر صورت جهاد کشاورزی هر منطقه به وضعیت آب و خاک هر منطقه تا حد زیادی آشنایی دارند و یکی از شرایط اولیه صدور مجوز گلخانه از سوی جهاد انجام آزمایشات آب و خاک زمین مورد نظر در آزمایشگاههای آب و خاک مورد تایید و ارائه نتایج آن و تایید آن از سوی کارشناسان جهاد در صورت مناسب بودن آن از نظر ph - ec -میزان بعضی عناصر و نمکهای آنها و... است . در صورتی که خاک مناسب کشت نباشد ولی آب وضعیت نرمال داشته باشد مجوز گلخانه برای کشت هیدروپونیک صادر می شود ولی اگر وضعیت آب نیز مناسب نباشد برای کشت هیدروپونیک نیز قابل استفاده نخواهد بود مگر در موارد خاص با استفاده از دستگاههای آب شیرین کن و تصفیه آب که آن هم بسیار پر هزینه است .

در هر صورت در صورتی که زمین مورد نظر شما شوری بیش از حد داره بهتره که از احداث گلخانه در آن صرفنظر کنید چون بعد از احداث و تحمل هزینه های سنگین در زمان کشت با مشکلات بسیاری روبرو خواهید شد که به هیچوجه قابل حل نیست .اگر مصر به احداث گلخانه هستید در صورت امکان زمین دیگری در منطقه مناسب انتخاب کنید در غیر این صورت در زمینتان از کشتهای توصیه شده و رایج منطقه استفاده کنید .

موفق باشید

khezr132
02-04-2009, 23:41
[
نقل قول :
از بین سمهای رایجی که در بازار وجود داره تقریبا من اکثرشونو تو گلخونه در سطح وسیع برای تعدادی از محصولات گلخانه ای از جمله خیار گوجه فرنگی توت فرنگی وگلهای زینتی مثل گل مریم استفاده کردم سمی که بیشترین اثرو بر روی اکثر آفات مکنده داره (متاسیستوکس) و بهترین سم برای انواع کنه مخصوصا کنه دو نقطه ای( آبامکتین ) هست .ولی مشکل عمده هردو این سموم کارنس بالاشونه ولی با توجه به اینکه هیچ کدوم از سموم رایج در ایران به اندازه این سموم موثر نیستند عملا چاره ای جز استفاده از اینها نداریم .[/U][/U]


greenhouse عزیز
از توصیه ای که کردی واقعا ممنونم .آبامکتین واقعا به زیبایی اثر کرد و کاملا کنه دونقطه ای رو کنترل کرد و مشکل منو حل کرد .

IntelligentSystems
12-04-2009, 12:43
سلام دوستان

من فارغ التحصيل رشته مهندسي برق در گرايش الكترونيك و مخابرات هستم و با توجه وضع موجود كاري در كشور به همراه دو تا از دوستانم تصميم گرفتيم ايده ها و پروه هاي مناسب و كاربردي را بسازيم.
در حال حاضر تصميم گرفتيم گلخانه ي هوشمند رو طراحي و بسازيم و لي اطلاعات مفيد و كاملي در رابطه با گلخانه ها و شرايط مورد نياز نداريم، به همين خاطر مي خوام از شما كمك بگيرم
دوست دارم اولين كاربردهاي اين سيستم در گلخانه ي دوستان خودم كه مثل ما تصميم دارن خودشون كار كنن باشه.

لطفا بگيد اگه شما بخواهيد چنين سيستمي رو استفاده كنيد دوست داريد چه كارهايي برا شما انجام بده...

موفق باشيد...
منتظر كمك هاي مفيدتون هستم

green house
14-04-2009, 23:41
سلام دوستان

من فارغ التحصيل رشته مهندسي برق در گرايش الكترونيك و مخابرات هستم و با توجه وضع موجود كاري در كشور به همراه دو تا از دوستانم تصميم گرفتيم ايده ها و پروه هاي مناسب و كاربردي را بسازيم.
در حال حاضر تصميم گرفتيم گلخانه ي هوشمند رو طراحي و بسازيم و لي اطلاعات مفيد و كاملي در رابطه با گلخانه ها و شرايط مورد نياز نداريم، به همين خاطر مي خوام از شما كمك بگيرم
دوست دارم اولين كاربردهاي اين سيستم در گلخانه ي دوستان خودم كه مثل ما تصميم دارن خودشون كار كنن باشه.

لطفا بگيد اگه شما بخواهيد چنين سيستمي رو استفاده كنيد دوست داريد چه كارهايي برا شما انجام بده...

موفق باشيد...
منتظر كمك هاي مفيدتون هستم


سلامدر حال حاضر گلخانه های فول اتوماتیک و پیشرفته در دنیا بسیار فراگیر شده در ایران نیز نمایندگیهای شرکتهای سازنده گلخانه های پیشرفته از کشورهایی مثل اسپانیا فرانسه هلند و کره جنوبی و ... در ایران ایجاد شده که هریک اقدام به ورود گلخانه های تمام اتوماتیک و نیمه اتوماتیک در ایران نموده اند که تعداد آنها به مرور در حال افزایش است و با توجه به بازده بسیار بالاتر تولید بخصوص در محصولات خاص با وجود قیمت بالای این گلخانه های خارجی گلخانه های پیشرفته به تد ریج در حال گسترش و پذیرفته شدن از سوی تولید کنندگان ایرانیاستودر صورتی که متخصصان داخلی بتوانند گلخانه هایی با امکانات گلخانه های خارجی را در داخل کشور تولید کنند مطمئنا هزینه تمام شده آن کمتر بوده و قیمت آن نسبت به نمونه های خارجی کمتر شده و طبعا با استقبال مواجه می شود .

در این گلخانه ها بسته به نوع و شرایط ازجمله اقلیم منطقه و نوع محصول و ... پارامترهای مختلفی توسط سنسورهای محیطی متفاوتی دائما بررسی شده و به سیستم مرکزی ارسال می شود و توسط یک اتاق کنترل و یک کامپیوتر مرکزی سیستم مدیریت میشود .
از جمله : - کنترل دمای گلخانه (هوا و خاک گلخانه) توسط کنترل سیستمهای گرمایشی شامل هیترها سیستم آبگرم مرکزی و سیستم گرمای کف و زیر بستر

- خنک کردن گلخانه با کنترل سیستم خنک کننده از جمله چیلر سیستم پد و فن و باز کردن خودکار دریچه ها

- کنترل رطو بت گلخانه از طریق سیستمهای رطوبت ساز سیستم میست و باز یا بسته نمودن دریچه ها

کنترل میزان اکسیژن و دی اکسید کربن گلخانه از طریق تهویه گلخانه

co2 فضای گلخانه از طریق تهویه و در صورت لزوم دستگاههای تولیدco2 افزایش
-کنترل سیستمهای تهویه شامل فنهای تهویه و روشن و خاموش نمودن آنها و همچنین باز و بسته نگهداشتن کلیه
دریچه های تهویه سقفی و کناری به طور خودکار از طریق فرمان به الکترو موتورها با توجه به دما رطوبت و میزان دی اکسید کربن و اکسیژن فضای گلخانه

کنترل جهت و شدت وزش باد و باز و بسته نگهداشتن خودکار دریجچه های سقفی و کناری با توجه به جهت و شدت باد

کنترل رطوبت خاک و آبیاری و کود دهی آن در زمانهای مشخص با توجه به نیاز آبی ونیاز غذایی(در کشت خاکی )

کنترل میزان نور گلخانه و لوکس سنجی آن با توجه به نیاز نوری گیاه و سایه افکندن گلخانه و کم کردن نور در مواقع زیادی شدت نور از طریق باز و بسته شدن خودکار سیستم شید (پرده های سایه افکن )

تنظیم ترکیب محلول غذایی در سیستم هیدروپونیک و زمانبندی محلول دهی با توجه به نیاز گیاه و آنالیز محلول برگشتی در سیستم بسته و اصلاح آن با توجه به میزان مواد موجود در محلول و برگشت دوباره محلول به سیستم

و ...
پارامترهای ذکر شده از طریق سنسورها به سیستم کنترل رسیده و پس از آنالیز توسط کامپیوتر مرکزی دستورهای لازم به طور خودکار به هریک از دستکاهها رسیده و کلیه این عملیات به طور اتوماتیک انجام می گیرد

از جمله شرکتهای گلخانه ساز خارجی که در ایران نمایندگی دارند
: ACM اسپانیا
NOVEDADES AGRICOLAS اسپانیا
MOERHEIM هلند
SCHREURSهلند
RASHELفرانسه
BOKYUNG کره
و....
که با مراجعه به سایت این شرکتها می توانید تا حدودی با جزئیات این سیستمها آشنا بشید .

موفق باشید

IntelligentSystems
15-04-2009, 21:07
سلام

واقعا از راهنماييتون ممنونم

سئوال ديگه اي داشتم و اون اينكه : آيا شما كه در اين زمينه كار مي كنيد تا به حال در ايران شيرهاي آبي رو ديده ايد كه قابل برنامه ريزي باشند (اتومات)؟

green house
19-04-2009, 09:40
سلام

واقعا از راهنماييتون ممنونم

سئوال ديگه اي داشتم و اون اينكه : آيا شما كه در اين زمينه كار مي كنيد تا به حال در ايران شيرهاي آبي رو ديده ايد كه قابل برنامه ريزي باشند (اتومات)؟

سلام
خواهش می کنم.
دقیقا منطورتونو نمی دونم .ولی در سیستم هیدروپونیک پیشرفته شیرهایی استفاده می شود که باز و بسته بودن شیرها تحت کنترل و فرمان سیستم کنترل مرکزی است و زمانی که نیاز باشد که قسمت خاصی از گلخانه آبیاری شود شیرهای آن قسمتها با فرمان کامپیوتر مرکزی به طور خودکار باز شده و بقیه شیرها بسته می مانند و بعد از اتمام آبیاری بر اساس زمان آبیاری یا نیاز آبی گیاه به طور خودکار بسته می شوند .

IntelligentSystems
21-04-2009, 12:58
سلام

منظورم این که یک شیر آب که به تنهایی قابل برنامه ریزی برای آبیاری در زمانهای مشخص باشد (جدای از سیستم کنترل گلخانه)
آیا تا به حال با چنین وسیله ای رو دیده اید؟

متشکرم

farmer1388
22-04-2009, 04:32
سلام
سعی کردم پاسخ خودم تو سایت پیدا کنم ولی نیافتم لطفا اگر تکراری بود ناراحت نشوید

تا جایی که فهمیدم برای احداث گلخانه از متری 20 هزار تومان که خاکی هست شروع می شود و گلخانه های اتوماتیک از متری 50 هزار تومان شروع می شود ولی در کنار این موارد چند گزینه دیگر هم هست . مثلا هزینه گرفتن برق 3 فاز و همچنین احداث استخر و همچنین هزینه گرفتن امتیاز گاز و خیلی چیزهای دیگر .
لطفا در این موارد اگر می توانید راهنمایی کنید

بنده قصد دارم شروع به این کار کنم و محتاج تجربه شما دوستان هستم

green house
22-04-2009, 07:33
سلام

منظورم این که یک شیر آب که به تنهایی قابل برنامه ریزی برای آبیاری در زمانهای مشخص باشد (جدای از سیستم کنترل گلخانه)
آیا تا به حال با چنین وسیله ای رو دیده اید؟

متشکرم


سلام
همانطور که ذکر کردم من در سیستم هیدروپونیک پیشرفته با شیرهای اتوماتیک برخورد کردم . به طور جداگانه در خارج از سیستم گلخانه چنین موردی رو ندیدم .

green house
23-04-2009, 15:20
سلام
سعی کردم پاسخ خودم تو سایت پیدا کنم ولی نیافتم لطفا اگر تکراری بود ناراحت نشوید

تا جایی که فهمیدم برای احداث گلخانه از متری 20 هزار تومان که خاکی هست شروع می شود و گلخانه های اتوماتیک از متری 50 هزار تومان شروع می شود ولی در کنار این موارد چند گزینه دیگر هم هست . مثلا هزینه گرفتن برق 3 فاز و همچنین احداث استخر و همچنین هزینه گرفتن امتیاز گاز و خیلی چیزهای دیگر .
لطفا در این موارد اگر می توانید راهنمایی کنید

بنده قصد دارم شروع به این کار کنم و محتاج تجربه شما دوستان هستم


بله مبالغ حدودی ذکر شده تنها مربوط به سازه و پوشش و سایر سیستمهای داخل گلخانه است و غیر از آن هزینه های جانبی زیادی را باید در نظر گرفت از جمله : هزینه انشعاب برق 3 فاز که بسته به میزان آمپر مورد نیاز ممکن است احتیاج به نصب ترانسهای برق آمپر بالا داشته باشد و همچنین در صورت دوری از خطوط انتقال برق باید تیر گذاری و خطوط انتقال احداث شود که بسیار پر هزینه است . ژنراتور برق اضطراری در مواقع قطع برق . هزینه دیوار کشی یا فنس کشی دور محوطه گلخانه . احداث استخر در صورت استفاده از سهمیه آب ساعتی و عدم دسترسی به آب دائمی . احداث انبار و محلهای سکونت کارگری . تانکرهای ذخیره گازوئیل و در صورت در دسترس بودن گاز شهری هزینه گرفتن انشعاب ودر صورت بزرگ بودن گلخانه احداث ایستگاه تقویت فشار و لوله کشیهای مربوطه .و بسیاری موارد دیگر که بسته به موقعیت گلخانه متفاوتند .

green house
23-04-2009, 16:01
به نظر دوستان با سابقه برای اجاره کردن گلخانه چه چیزهایی باید مدنظر داشت ؟

همچنین اگر حدود قیمت اجاره را می دانید لطفا بفرمایید .
من قصد دارم بعد از تکمیل دوره های آموزشی یک گلخانه اجاره کنم و شاید هم اقدام به تاسیس کنم و برای این تصمیم نیاز به تجربه شما دارم .
متشکرم

با سلام
برای اجاره گلخانه باید مسائل بسیاری را در نظر گرفت که عدم توجه به آنها می تواند ضررهای بسیاری به همراه داشته باشذ از جمله : وضعیت آب و هوایی منطقه . دوری و نزدیکی به مراکز فروش . فاصله از سایر گاخانه ها . وضعیت آب مورد استفاده از نظر میزان دسترسی و تضمین دسترسی به آن در تمام طول سال . کیفیت خاک گلخانه و آب مورد استفاده . عدم آلودگی گلخانه به نماتد و ویروس در کشتهای قبلی . نوع محصول کشت شده قبلی و کیفیت آن . ارتفاع سازه . سالم بودن پوشش گلخانه . باد خیز بودن منطقه . محصور بودن گلخانه . امنیت منطقه . وضعیت سیستمهای گرمایشی و آبیاری . نوع سوخت مورد استفاده و میزان سهمیه آن . نوع تعرفه برق مصرفی و میزان آمپر آن. وجود ژنراتور برق اضطراری . وضعیت تهویه گلخانه از نظر وجود دریچه های سقفی و کناری و فنهای تهویه و..........

هزینه اجاره کاملا بستگی به محل و موقعیت و امکانات و شرایط دارد .

farmer1388
27-04-2009, 19:35
دوست گلم ، خیلی ممنون از پاسخ کاملتون
سوال زیاد دارم و باز هم مزاحمتون می شوم

ammeh
04-10-2009, 21:40
دوست عزیز من هم یه سوال داشتم. برای شروع به کشت خیار آیا نیاز به آزمایش خاک محل کشت دارد یا نه؟ شما کجا را معرفی می کنید ؟ اصلا جایی را سراغ دارید؟

ali250
13-09-2010, 20:37
سلام امید است که تمامی اعضا محترم با نهایت تلاش در جهت بهبود اسن سایت قدم برداشته و با اعتماد بیش از پیش به یکدیگر رو به پیشرفت روز افزون حرکت نمایند. از مطالب بسیار ممنونم. علی

mojtaba2321
07-10-2010, 16:26
کسی کشت گیاهان دارویی در گلخانه کار کرده؟

death knight
10-10-2010, 19:12
کسی کشت گیاهان دارویی در گلخانه کار کرده؟
من نه اما اگر ریز تر سوالت بپرسی شاید بتونم کمکت کنم

mojtaba2321
11-10-2010, 15:44
من نه اما اگر ریز تر سوالت بپرسی شاید بتونم کمکت کنم
سوالم کلیه.
الان هنوز قلمه زنی در گلخانه برای گیاهان دارویی زیاد جا نیفتاده و میدونم تا چند سال دیگه همه رو میارن به این کار.
میخواستم بدونم الان توجیه اقتصادی این کار داره یا خیر؟

death knight
11-10-2010, 15:57
گیاه دارویی نمیدونم چون اصولا با بازارشم اشنایی ندارم جدا از کشتش
در زمینه گل ها و صیفی جات در خدمتتون هستم

aliqq
24-10-2010, 02:42
ممنون از همه دوستان بابت اطلاعاتی که دادن !

تمام پستای این تاپیکو دونه به دونه خوندم ،فقط ظاهرا دیر رسیدم و سعادت نداشتم عکسایی رو که دوستان از گلخونه هاشون گذاشتن رو زیارت کنم !!

(اینجا آپ کنید چون هیچ وقت ف*ی*ل*ت*ر نمیشه !!
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید )

بگذریم !!

والا راسیتش من لیسانس نرم افزار دارم و میشه گفت هیچ تجربه ای در زمینه گل خونه ندارم ،تقریبا 80-100 میلیون تومن سرمایه در اختیار دارم که ظاهرا میشه به عنوان آورده ازش استفاده کرد و نزدیک 300الی 500 تا هم از تعاون وام گرفت ! با چند سال تنفس و سود 14% !

کاری ندارم ! قصدم این بود که با این سرمایه کاری راه بندازم که سود خوبی داشته باشه ! اصلانم برام مهم نیست که ربطی به رشته تحصیلیم داره یا نه !:5:

طی تحقیقاتی که روی مرغ داریو گشت گلخانه ای (خیارو گوجه و ....) داشتم دیدم ظاهرا گلخونه سود دهی بیشتر و کم ریسک تری نسبت به مرغ داری داره !

البته شاید خیلیاتون بگیذ بابا نرم افزار کجا ،گل خونه کجا !؟!

اما باید به عرضتون برسونم که یکی ز هم کلاسان عزیز اقدام به این کار کرده الانم خدارو شکر خوبه ! اما گل خونش زیاد جالب نیست !

اساتید میتونن راهنمایی کنن واسه شروع کار،گفتمم قصدم ازین کار به سود معقول رسیدن از سرمایست !

از لحاظ روحیه هم اگر حمل بر خود ستایی نباشه من هیچ وقت بازنده نیستم !! یا شروع نمیکنم یا اگر شروع کردم دیگه تمومه ..!!;)

آهان راستی استان همدان -شهرستان ملایر زندگی میکنم(اینو واسه شرایط آبو هوایی گفتم ! :rolleye: )

Arash4484
24-10-2010, 03:43
ممنون از همه دوستان بابت اطلاعاتی که دادن !

تمام پستای این تاپیکو دونه به دونه خوندم ،فقط ظاهرا دیر رسیدم و سعادت نداشتم عکسایی رو که دوستان از گلخونه هاشون گذاشتن رو زیارت کنم !!

(اینجا آپ کنید چون هیچ وقت ف*ی*ل*ت*ر نمیشه !!
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید )

بگذریم !!

والا راسیتش من لیسانس نرم افزار دارم و میشه گفت هیچ تجربه ای در زمینه گل خونه ندارم ،تقریبا 80-100 میلیون تومن سرمایه در اختیار دارم که ظاهرا میشه به عنوان آورده ازش استفاده کرد و نزدیک 300الی 500 تا هم از تعاون وام گرفت ! با چند سال تنفس و سود 14% !

کاری ندارم ! قصدم این بود که با این سرمایه کاری راه بندازم که سود خوبی داشته باشه ! اصلانم برام مهم نیست که ربطی به رشته تحصیلیم داره یا نه !:5:

طی تحقیقاتی که روی مرغ داریو گشت گلخانه ای (خیارو گوجه و ....) داشتم دیدم ظاهرا گلخونه سود دهی بیشتر و کم ریسک تری نسبت به مرغ داری داره !

البته شاید خیلیاتون بگیذ بابا نرم افزار کجا ،گل خونه کجا !؟!

اما باید به عرضتون برسونم که یکی ز هم کلاسان عزیز اقدام به این کار کرده الانم خدارو شکر خوبه ! اما گل خونش زیاد جالب نیست !

اساتید میتونن راهنمایی کنن واسه شروع کار،گفتمم قصدم ازین کار به سود معقول رسیدن از سرمایست !

از لحاظ روحیه هم اگر حمل بر خود ستایی نباشه من هیچ وقت بازنده نیستم !! یا شروع نمیکنم یا اگر شروع کردم دیگه تمومه ..!!;)

آهان راستی استان همدان -شهرستان ملایر زندگی میکنم(اینو واسه شرایط آبو هوایی گفتم ! :rolleye: )

زنده باشی- خوشم میاد از خوش روحیه ها- ایول

اما آقا خیلی خیلی خیلی سخته! رُستو میکشه! اما سرمایهت خوبه-کافیه زمین رو گیر بیاری
اگه توان یکی دو دوره آفت و یا کم محصولی رو داری شروع کن- اول کار خیلی محتمله/موفق باشی!

____________________

دوستان راحع به کشت آلوورا چی میدونن؟
______________________

aliqq
24-10-2010, 13:46
زنده باشی- خوشم میاد از خوش روحیه ها- ایول

اما آقا خیلی خیلی خیلی سخته! رُستو میکشه! اما سرمایهت خوبه-کافیه زمین رو گیر بیاری
اگه توان یکی دو دوره آفت و یا کم محصولی رو داری شروع کن- اول کار خیلی محتمله/موفق باشی!

____________________

دوستان راحع به کشت آلوورا چی میدونن؟
______________________

سرت به سلامت -ممنون - چاکریم !

راستش دیدگاه من اینه که اولش شاید یه کم سخت باشه ،اما خیلی خیلی خیلی نه !

چرا رُسمو بکشه مگه میخوام موشک هوا کنم؟!:31:

اگر شروع کنم،دو دوره که هیچی 10 دوره هم شکست بخورم به خدا اگر دست از سرش بردارم ،شده خودم

فرقون بچرخونم توش نمیذارم بازنده باشم !/ ممنون !

البته همه چی با روداری درست نمیشه !:31: اگر الان دارم تحقیق میکنم واسه اینه که بی گدار به آب نزنم دیگه !

مثلا همکلاسم طفلک بدون هیچ تحقیقی عمل کرد ،اون زمان 67 تومن وام گرفت و 20-30 تومن هم خودش داشت همه رو داد دست پیمانکار !!

اون نامردم دید اینا هیچی نمیدونن نزدیک 20 تومنی بهشون زد هیچ برای ساخت یه گل خونه 3000 متری 2 سال الافشون کرد !

اینجوری که دوستم میگفت باید 60-70 روزه تحویل میداد (مکانیزه نیست ازین معمولیاست ) اما طرف چون خودش وسایل و تجهیزات گل خونه هم میساخته اینارو هی معطل میکرده تا کارخونه خودش راه بیوفته و بتونه اجناس خودشو قالبشون کنه !!!:13:

ساخت گل خونه که بعد از 2 سال تموم میشه میبینن ، اِ ، سر رسید اولین قسطشون اومد !!

کلا خیلی سختی کشید چون از اول زمانیو صرف تحقیق نکرد ! اما رفیقم بچه یزده !! ازون سرسختاس توی کار

(ماشاالـ.. ) !

دوستان منتظر راهنمایی و نصایح شما عزیزان هستم !:cool:

death knight
24-10-2010, 15:40
ببینید کار بسیار سخت خسته کننده و فرسایشی هست
باید بسیار علاقمند باشید از لحاظ مالی هم که مشکلی ندارید
از لحاظ کشت هم گزینه های زیادی وجود داره شما دقیقا چی مد نظرتون هست ؟
زمین داری ؟

aliqq
24-10-2010, 15:55
ببینید کار بسیار سخت خسته کننده و فرسایشی هست
باید بسیار علاقمند باشید از لحاظ مالی هم که مشکلی ندارید
از لحاظ کشت هم گزینه های زیادی وجود داره شما دقیقا چی مد نظرتون هست ؟
زمین داری ؟

سلام

سخت با بسیار سخت فرق میکنه به خدا !

هر کاری سختی خاص خودشو داره ،اما مطمئنا بعد از یه مدت میوفته رو غلطک !

والا تا حالا تو این زمینه کار نکردم که بدونم علاقه مندم یا نه اما مثلا این دوستم یواش یواش علاقه مند شده و الان واقعا عشقشه که بره گلخونه !

بهم بگید چیاش اینقدر سخته که میگید تا برم روشون تحقیق کنم ببینم برای من چطوره !

والا من چیزی مد نظرمم هست که درامدش خوب باشه ! مثلا تو همین ملایر خودمون یه دختر خانوم اومده گل خونه زده واسه کشت گیاهان دارویی،من اصلا ندیدمش ولی به نظرم کشت جالبی میاد !

الان این برگای آلوورا عجیب فروش داره ! خانوما تازشو میگیرن و شیرشو میزن به پوستشون تا مثلا شفاف بشه و ازین حرفا ..

من دنبال کشتیم که هم همیشه بازارش باشه (مثل گوجه و خیار) هم سودش خوب باشه !!

شاید فکر کنید که عجب پول پرستیم !! اما واقعیت اینه که حتی اون کسی هم که عاشق گلخونه و این حرفاست

بازم به درامد فکر میکنه و با عشق که نمیشه شکم سیر کرد !!:31:

زمین یکی داریم 2 هکتار بر جاده ! کنارشم چاه 6 اینچیه اما روستاییا غیر قانونی زدنش ،از طرفی ممکنه این ph ,(درست گفتم ؟!! )ce و چمیدونم این چیزای اونجا مناسب نباشه

زمینشو میشه راحت پیدا کرد این طرفا زیاده !

death knight
25-10-2010, 13:52
اول EC شوری خاک هست که خوب خیلی مهمه و همینطور PH که البته دومی قابل حل تره ( یعنی اولی هم هست اما به هزینش نمی ارزه )
اون گوجه و خیار هم عموما بهشون میگن صیفی جات و همینطور توی اون سبک گزینه هایی مثل فلفل ( انواعش ) هم هست
و توت فرنگی
سختی کار هم
1. برگشت سرمایه سریع نیست
2. نوسان قیمتی زیاده و ریسک هست تقریبا
3.مدیریت عوامل سخت هست و چون پولی گیرت نمیاد همون اول یه جورایی زده میشی
عوامل هم عبارتند از شرایط زندگی در اونجا سر و کله زدن با کارگر / و افات و بیماریها و از همه مهمتر انتظار برای برگشت سرمایه

aliqq
25-10-2010, 14:07
اول EC شوری خاک هست که خوب خیلی مهمه و همینطور PH که البته دومی قابل حل تره ( یعنی اولی هم هست اما به هزینش نمی ارزه )
اون گوجه و خیار هم عموما بهشون میگن صیفی جات و همینطور توی اون سبک گزینه هایی مثل فلفل ( انواعش ) هم هست
و توت فرنگی
سختی کار هم
1. برگشت سرمایه سریع نیست
2. نوسان قیمتی زیاده و ریسک هست تقریبا
3.مدیریت عوامل سخت هست و چون پولی گیرت نمیاد همون اول یه جورایی زده میشی
عوامل هم عبارتند از شرایط زندگی در اونجا سر و کله زدن با کارگر / و افات و بیماریها و از همه مهمتر انتظار برای برگشت سرمایه

مرسی دوست عزیز !

نکات منفی خوبی رو گفتی که به هرحال واقعیتی از کاره و باید روشون برنامه ریزی با انعطاف بالا بشه !

یه سوال : کشت هیدرو پونیک چی ؟ همین دردسرارو داره ؟!! تاپیک کشت هیدرو پونیکو خوندم جالب بود !

میدونم هزینش خیلی بیشتر میشه ولی ظاهرا همه چیز تحت کنترل هست !!

کار با سیستم هیدرو پونیک تخصص بالا میخواد ؟ جایی هست آموزش بدن ؟ مثلا جهاد کشاورزی یا فنی حرفه ای یا....

بازدهی خیلی بالاتره ! خوب میتونم به جای اینکه 5000 متری با سیستم خاکی بزنم همون هزینه رو برای 2000 متری با سیستم هیدرو پونیک بکنم !! نظرتون چیه ؟

مرسی !

death knight
25-10-2010, 16:10
-کشت هیدروپونیک نیاز به مدیریت بسیار قوی تر و برنامه ریزی فشرده تر و هزینه بالاتر داره
اما به نسبت هم تمیز تر و به صرفه تر هست ( االبته این به صرفه تر باز بستگی به عوامل زیادی داره )
کلا مهم ااینه که شما چی ؟ و چه زمینی رو میخای بکاری
بعد میشه تصمیم گیری کرد که برای کشت هیدروپونیک مناسب هست یا نه
( یعنی هیدروپونیک که بهتره اینجوری بگم می ارزه هزینه کنیم یا نه )
-جایی هم هست که اموزش بدن ( سازمان های فنی و حرفه ای )
و یه نکته دیگه اینکه کشت هیدروپونیک دقت بالاتری نیاز داره
یعنی در زمان معین حتما باید اون کار معین انجام بشه اما در کشت خاکی این بازه زمانی انعطاف پذیر تر هست
بطور مثال برای اب دهی یا کود دهی اگر تاخیر بیوفته تاثیر چشمگیری در عملکرد و یا حتی حفظ گیاه داره
//
با توجه به موقعیت شما نمیشه نظری داد
دقت کنید که برای انتخاب کشت و هر چیز دیگه ای
کلا برای شروع کشاورزی اولین ایتمی که بخای انتخاب کنی نوع کشت هست
سپس میری دنبال زمین مناسب و ... هیدروپونیک و خاکی و .متراژ و ..

aliqq
25-10-2010, 16:44
-کشت هیدروپونیک نیاز به مدیریت بسیار قوی تر و برنامه ریزی فشرده تر و هزینه بالاتر داره
اما به نسبت هم تمیز تر و به صرفه تر هست ( االبته این به صرفه تر باز بستگی به عوامل زیادی داره )
کلا مهم ااینه که شما چی ؟ و چه زمینی رو میخای بکاری
بعد میشه تصمیم گیری کرد که برای کشت هیدروپونیک مناسب هست یا نه
( یعنی هیدروپونیک که بهتره اینجوری بگم می ارزه هزینه کنیم یا نه )
-جایی هم هست که اموزش بدن ( سازمان های فنی و حرفه ای )
و یه نکته دیگه اینکه کشت هیدروپونیک دقت بالاتری نیاز داره
یعنی در زمان معین حتما باید اون کار معین انجام بشه اما در کشت خاکی این بازه زمانی انعطاف پذیر تر هست
بطور مثال برای اب دهی یا کود دهی اگر تاخیر بیوفته تاثیر چشمگیری در عملکرد و یا حتی حفظ گیاه داره
//
با توجه به موقعیت شما نمیشه نظری داد
دقت کنید که برای انتخاب کشت و هر چیز دیگه ای
کلا برای شروع کشاورزی اولین ایتمی که بخای انتخاب کنی نوع کشت هست
سپس میری دنبال زمین مناسب و ... هیدروپونیک و خاکی و .متراژ و ..

تو چقدر خوبی به خدا !:20:

هی زحمت میکشی میای راهنمایی میکنی دستت درد نکنه !:11:

امروز یه سر رفتم اداره جهاد کشاورزی اما کارشناس مربوط به گلخونه و دامداری نبود ! فردا صبح دوباره میرم!

آها یه سرم رفتم اداره تعاون،گفت 20-30 درصد سرمایه از خودت،1 سال تنفس،5 ساله با 12% سود !

حالا باید ببینم وام جهاد کشاورزی به چه صورته و اونی که تنفس بیشتری داره فکر کنم بهتر باشه !

راس میگی ؟ تا یه سرم برم فنی حرفه ای ببینم چه خبره ! الان دنبال کتابم که بشینم بخونم !!

من فول تایم میخوام صرف این کار کنم! یعنی آیندم ،یعنی سختی کشیدن برای رسیدن به آرزوهام !

واسه هیدرو پونیک خوندم که وقتی فول مکانیزه باشه همه کارا خودشون سر وقت انجام میشه و جای نگرانی نیست !

میدونم الان وقت این حرف نیست اما راستش من به صادرات هم فکر میکنم !!(البته نه از اولش !!)

آره صادرات ! چرا که نه !؟!

الان گوجه فرنگی توی مصر کیلویی 5000 تومنه !! بعدشم خودتون که خوب میدونین مثلا خیار گل خونه ای تا 1 هفته توی کارتن میمونه اما خیار خودمونی 2 روزه کارش تمومه ! خوب پس چرا صادر نکنم ؟!

حالا با چشمی که من به صادرات دارم نظر شما روی چه نوع کشتی هست !؟! صیفی ،دارویی،گلو گیاه .....؟

death knight
25-10-2010, 17:23
داداش بیل که نمیزنیم :ی انتقال تجربیات هست :ی
یه چیزایی ما بلدیم یه چیزایی شما
همه واسه همین اینجاییم
//

اونجا هم من پاشنش کندم انقدر رفتم چی کار داری بگو تا بهت بگم
جهاد وامش بستگی داره به زمینت الان زمین داری ؟ آب داری ؟ ( ابش چی هست چجوریه ؟ چاه ساعتی خریدنی ؟ )
کتاب هم اگر میخای بگو برات معرفی کنم در مورد همین ( صیفی )
هیچوقت همچین کاری نکن
برو یه چند ماه کار کن ببین زده میشی یا نه اگر بری تو کار زده بشی ضررت خیلی سنگین میشه
گلخونت به نصف قیمت میخرن
هیدروپونیک هم تقریبا اره ولی یه چیزای دیگه ای هم هست که بری تو کار کتوجه میشی همه چیز به این راحتی نیست
پس خیلی حرفه ای داری به این قضیه نیگاه میکنی
و این خیلی خوبه و موفق هم میشی بشرطی که این علاقت لحظه ای نباشه
بافت شهرتون چطوره یعنی از لحاظ گلخونه ( هست اونورا ؟ یکی دو تا منظورم نیست ) کشت غالب چی هست ؟
همون خیار گلخونه ای دنگ و فنگی که داره از همه محصولات بیشتر هست
//
ببین دوست عزیز
یه چیزی من بهت میگم
این کار پله پله برو جلو
این جوری بری میخوری زمین
یعنی بنظر من اول یه چیز ساده کشت کن
اونن هم نه گیاه دارویی ( البته تخصصی در این زمینه ندارم ولی پر واضحه که فروشش به روشنی دیگر محصولات نیست )
یا صیفی یا گل
گل هم یه چیز سبک مثل داوودی یا اسم اون یکی یادم نیست :ی
یا همون صیفی مثل خیار یا فلفل ( که البته خیلی سخت و طاقت فرسا هست اما از لحاظ مالی درصد ریسکش کمتر هست )
هم اینکه بهتر با انواع افات و بیماری ها و علف هرز اشنا میشی

aliqq
25-10-2010, 18:18
داداش بیل که نمیزنیم :ی انتقال تجربیات هست :ی
یه چیزایی ما بلدیم یه چیزایی شما
همه واسه همین اینجاییم

ذاتت خوبه به مولا ! ایشالا به هرچی میخوای برسی ! ( گل ) !اونجا هم من پاشنش کندم انقدر رفتم چی کار داری بگو تا بهت بگم
جهاد وامش بستگی داره به زمینت الان زمین داری ؟ آب داری ؟ ( ابش چی هست چجوریه ؟ چاه ساعتی خریدنی ؟ )
نه الان که در حال تحقیقم !! حالا مقدار وامو ، تنفس ،باز پرداخت چند ساله، و درصدسود ،برای یه نمونه زمین 7000 الی 10000 متری با چاه آب اختصاصی بگو !!


کتاب هم اگر میخای بگو برات معرفی کنم در مورد همین ( صیفی )
نیکی و پرسش ؟؟:31:


هیچوقت همچین کاری نکن
برو یه چند ماه کار کن ببین زده میشی یا نه اگر بری تو کار زده بشی ضررت خیلی سنگین میشه
گلخونت به نصف قیمت میخرن
موافقم ! اما من الان در مرحله تحقیقم ،ممکنه 1000 تا فرصت دیگه برای سرمایه گذاری پیدا کنم! اما در کل حرفت درسته !


هیدروپونیک هم تقریبا اره ولی یه چیزای دیگه ای هم هست که بری تو کار کتوجه میشی همه چیز به این راحتی نیست
100 البته !


پس خیلی حرفه ای داری به این قضیه نیگاه میکنی
و این خیلی خوبه و موفق هم میشی بشرطی که این علاقت لحظه ای نباشه
نمیدونم حرفه ای هست یا نه ،اما راستش با خودم تصمیم گرفتم که هیچ وقت ازون چیزی که میتونم باشم کمتر نباشم ! شاید شبیه شعار بیاد اما واسه من واقعیته !
مرسی !


بافت شهرتون چطوره یعنی از لحاظ گلخونه ( هست اونورا ؟ یکی دو تا منظورم نیست ) کشت غالب چی هست ؟
همون خیار گلخونه ای دنگ و فنگی که داره از همه محصولات بیشتر هست
آره چند تایی رو که من دیدم اما امار دقیقشو باید فردا از جهاد بگیرم !
انگور و کشمش اینجا که توی دنیا معروفه و اکثر باغهای اینجا انگورین ! نمیدونم منظورتون از کشت غالب همین بود ؟!


ببین دوست عزیز
یه چیزی من بهت میگم
این کار پله پله برو جلو
این جوری بری میخوری زمین
یعنی بنظر من اول یه چیز ساده کشت کن
اونن هم نه گیاه دارویی ( البته تخصصی در این زمینه ندارم ولی پر واضحه که فروشش به روشنی دیگر محصولات نیست )
یا صیفی یا گل
گل هم یه چیز سبک مثل داوودی یا اسم اون یکی یادم نیست :ی
یا همون صیفی مثل خیار یا فلفل ( که البته خیلی سخت و طاقت فرسا هست اما از لحاظ مالی درصد ریسکش کمتر هست )
هم اینکه بهتر با انواع افات و بیماری ها و علف هرز اشنا میشی

پیشنهاد خوبیه ! مرسی !

آهان یه سوال !؟! : ببینم شرکت های بیمه توی هر دوره کشت محصولاتو بیمه میکنن ؟!

death knight
26-10-2010, 00:19
ذاتت خوبه به مولا ! ایشالا به هرچی میخوای برسی ! ( گل ) !
ممنون

نه الان که در حال تحقیقم !! حالا مقدار وامو ، تنفس ،باز پرداخت چند ساله، و درصدسود ،برای یه نمونه زمین 7000 الی 10000 متری با چاه آب اختصاصی بگو !!
نه اینجوری نیست که
جهاد وام نمیده وام بانک میده
منها شما باید بری از جهاد تاییدیه بگیری
تاییدیه جهاد هم مهمترین عواملش اب و مالکیت زمین هست ( اب یا باید چاه با پروانه داشته باشی یا مثلا روزی n ساعت اب )

نیکی و پرسش ؟؟
اون موقع هم حواسم بود ولی چون حضور ذهن نداشتم خواستم موکول کنم به بعد که یاد اوری کنی که الانم نه دسترسی دارم نه حضور ذهن اگر فردا انلاین شدم و بودی حتما یادم بنداز تا بهت بگم

نمیدونم حرفه ای هست یا نه ،اما راستش با خودم تصمیم گرفتم که هیچ وقت ازون چیزی که میتونم باشم کمتر نباشم ! شاید شبیه شعار بیاد اما واسه من واقعیته !
مرسی !
حرفه ای هست
چون به گسترشش فکر میکنی و ایمان داری اما گام بلند بر ندار که نخوری زمین
پله پله

آره چند تایی رو که من دیدم اما امار دقیقشو باید فردا از جهاد بگیرم !
انگور و کشمش اینجا که توی دنیا معروفه و اکثر باغهای اینجا انگورین ! نمیدونم منظورتون از کشت غالب همین بود ؟!
کشت غالب گلخونه
چون طبیعتا برای شروع و فروش محصول ( که همه راه ها به همین فروش ختم میشه و قبل از شروع باید به فکر فروش بود )
باید ببینی عرف چیه
مثلا بازار گل داره
فاصله تا اونجا چقدر هست کی باید بری
یا مثلا خیارت میخرن ؟ ( ممکنه نخرن یا پایین بردارن ضرر کنی )
خلاصه قبل از شروع امار بازار فروش داشته باش

آهان یه سوال !؟! : ببینم شرکت های بیمه توی هر دوره کشت محصولاتو بیمه میکنن ؟!
اره ولی از لحاظ اقتصادی به صرف نیست مگر اینکه واحد گسترده باشه ( اطلاع دقیق ندارم )

aliqq
26-10-2010, 13:50
سلام

( کتاب یادت نره !!:whistle: )

امروز جهاد بودم،گفت اینجا 34 تا گل خونه داره !!

کشت غالب هم گوجه و خیاره !!

شرایط وامش از تعاون بهتره به جز یه مورد که میگم !

وام جهاد ===> بعد از سند زمین و چاه آب ،شما هرچی وام بخوای باید 20% شو خودت آورده داشته باشی !

(البته یکی از دوستان میگفت پی گیر باشی میشه آوردت همون زمینت باشه !!؟! )

8% (مال تعاون 12% بود !!) ، پنج ساله (گفت قراره بشه 8 ساله ! ولی فعلا دستورش نیومده !! ) ،1 سال تنفس !

اما عیبش اینه که میگفت پولو به خودمون نمیدن !!

میگفت پولو میریزن به حساب پیمانکار اونم خرج کار میکنه !! (که اینجوری به نظرم ممکنه مشکلاتی پیش بیاد ! )

تصمیمم بر این شد که اگر بخوام این طرحو پیاده کنم 100% چند ماهی برم یه گلخونه ای کار کنم !:31:

death knight
27-10-2010, 13:45
کتاب : راهنمای کشت خاکی خیار و گوجه فرنگی گلخانه ای
مولف : مجید تولایی
انصافا کتاب خوبی هست
//
تا اونجا که من میدونم همون مالکیت زمین و بیست درصد اجرای از اون به بعد با حضور ناظر بصورت پلکانی و مرحله به مرحله وام پرداخت میشه
اون یک سال تنفس هم هست توی همه جا ( وام های مربوط به احداث گلخونه )
نه به حساب پیمانکار نمیریزن
ببین شما باید یه طرح توجیهی ارایه بدی ( البته بعد از تایید زمین و .. )
توی این طرح توجیهی 20 درصد از 100 درصد کار پیش میبری از اون به بعد ناظر میاد تعیید میکنه برای مثلا 10 درصد بعدی بهت پول میدن
دوباره ناظر میاد میگه این پول ده درصد درست خرج شد برای ده درصد بعدی و ..الی آخر

---------- Post added at 01:45 PM ---------- Previous post was at 01:43 PM ----------

تصمیمم بر این شد که اگر بخوام این طرحو پیاده کنم 100% چند ماهی برم یه گلخونه ای کار کنم !
این بهترین کار هست من به همه توصیه میکنم قبل از شروع یه دوره کار کنن
( حالا نمیدونم به شما هم گفتم یا نه )
چون نکته مهمی هست توی این پست جواب دادم تا بیشتر به چشم بیاد

aliqq
22-11-2010, 19:45
سلام

بعد از گذشت 1 ماه تحقیق سیستم داره عوض میشه !

یه شریک پیدا کردم ،قراره روی هیدروپونیک کار کنیم !

تمام هزینه هاشم براورد شده !

کسی در مورد کشت زعفرون اطلاعاتی داره ؟

البته اگر کشت زعفرون انجام بشه آسیاب و بسته بندیشم در کنارش انجام میشه !

death knight
22-11-2010, 22:01
هدفتون کشت زعفران به صورت هیدروپونیک هست ؟

aliqq
22-11-2010, 22:47
هدفتون کشت زعفران به صورت هیدروپونیک هست ؟

سلام دوست عزیز،حالت خوبه ؟ :20:

والا برای پرورش گل "رز هلندی " به صورت هیدرو پونیک تحقیقات وسیعی انجام دادم ،اتفاقا دیروز گل خونه برترین گشت دهنده گل رز ایران بودم !!

عکسم گرفتم از گل خونش ،تقریبا داره فول آپشنش میکنه اما بدون شک یکی از بهترین "هیدروپونیک های " کشوره!

الان نمیشه گفت "هدفم " کشت زعفرونه ! دارم راجع بهش تحقیق میکنم !

اما فقط هیدرو پونیک مد نظرمه ! تمام هزینه ها و سختیاشم میدونم دیگه !!:5:

میتونی راهنمایی کنی ؟ حالا راجع به هرچیزش باشه خوبه ! حتی پیشنهاد !:11:

death knight
23-11-2010, 10:55
ممنونم من خوبم شما در چه حالی
خوب مسلم هست که هیدروپونیک بهتره
دردسرش کمتر پاکیزه تر و مدیریت دقیق تر میخاد و شما قابلیت پیشرفت بیشتری هم داری
اما توصیه اولم سعی کن از حداقل فضا شروع کنی اما همون حداقل رو مجهز کنی و جلو ببری یعنی مثلا اگر توان یه ده هزار متری ساده داری یه 5 هزار متری بزن اما فول ( البته نه فول فول اما خیلی از امکانات جانبی میتونی بخری یک سریش که واقعا پول الکی خرج کردن هست )
گلخونه هر چی توش پول بریزی بازم کار داره
و بعد هم اینکه اصلا گول ظاهر کار نخور من دوستانی دارم که توی یک فضای نامتعارف باردهی خیلی بیشتری از حد معمول و گاها حتی بیشتر از حرفه ای های این رشته میگیرن البته تخصص فوق العاده بالایی دارن
کلا در مورد هیدروپونیک چون خودم کار نکردم نمیتونم توضیح جامعی بدم اما اطلاعات نسبی دارم چون مدتی تصمیم به اجراش داشتم بنابراین بهتره بپرسید تا من جواب بدم
برای راه اندازی هیدروپونیک هم لازم نیست اونطور که در کتاب ها نوشتن جلو برید خیلی کم هزینه تر هم میشه جلو رفت البته یادمه شما گفتید مشکل ماالی ندارید که خیلی خوبه با قدرت میتونید جلو برید
من خودمم احتمالا برای کشت گیاهان اپارتمانی و زینتی وارد کار بشم از یکی دو هفته دیگه
اگر شد با هم تبادل اطلاعات میکنیم

aliqq
23-11-2010, 20:43
ممنونم من خوبم شما در چه حالی
خوب مسلم هست که هیدروپونیک بهتره
دردسرش کمتر پاکیزه تر و مدیریت دقیق تر میخاد و شما قابلیت پیشرفت بیشتری هم داری
اما توصیه اولم سعی کن از حداقل فضا شروع کنی اما همون حداقل رو مجهز کنی و جلو ببری یعنی مثلا اگر توان یه ده هزار متری ساده داری یه 5 هزار متری بزن اما فول ( البته نه فول فول اما خیلی از امکانات جانبی میتونی بخری یک سریش که واقعا پول الکی خرج کردن هست )
گلخونه هر چی توش پول بریزی بازم کار داره
و بعد هم اینکه اصلا گول ظاهر کار نخور من دوستانی دارم که توی یک فضای نامتعارف باردهی خیلی بیشتری از حد معمول و گاها حتی بیشتر از حرفه ای های این رشته میگیرن البته تخصص فوق العاده بالایی دارن
کلا در مورد هیدروپونیک چون خودم کار نکردم نمیتونم توضیح جامعی بدم اما اطلاعات نسبی دارم چون مدتی تصمیم به اجراش داشتم بنابراین بهتره بپرسید تا من جواب بدم
برای راه اندازی هیدروپونیک هم لازم نیست اونطور که در کتاب ها نوشتن جلو برید خیلی کم هزینه تر هم میشه جلو رفت البته یادمه شما گفتید مشکل ماالی ندارید که خیلی خوبه با قدرت میتونید جلو برید
من خودمم احتمالا برای کشت گیاهان اپارتمانی و زینتی وارد کار بشم از یکی دو هفته دیگه
اگر شد با هم تبادل اطلاعات میکنیم

خوبم ،مرسی !:20:
آخه حداقل فضا یه سری قضایا داره ! مثلا شما گل خونه زیر 3000 متر بخوای بزنی زیاد صرف نمیکنه از طرفی بالای3000 متری شاید هزینه ساخت اولیه کمتر از 5000 متری باشه اما هزینه های "جاری" که سالیان سال باش سروکار داری زیاد تفاوت نمیکنه ! پس همون 5000 متری بزنی به صرفه تره !
(البته حرفتو قبول دارم چون میشه با 3000 متری شروع کرد اگر همه چیز اوکی بود بعد از 2-3 سال بکنیش 5000 متری،مخصوصا که وام توسعه تپل میدن اما وام احداث با مشکلات فراوان !!! )

آره دیگه،تخصص بالا داشتن همه کاری واست میکنه ! الان یکی از گلخونه های هیدروپونیک که رفتم طرف گفت ساعتی 200 هزارتومن میده کارشناس میاد فنو فوتای نهایی و فوق حرفه ای رو براش میگه ،اینم فیلم برداری میکنه حتی میگفت کارشناسه خودش میدونه که دارم تخلیه اطلاعاتیش میکنم که ساعتی 200 میدم ! تازه خودشم کشاورزی خونده ! اما تخصص و تجربه چیز دیگس !

والا برنامه ای که ما ریختیم فکر کنم از کتابام خیلی پر خرج تر بشه !!:31: چون مثلا "نور مصنوعی" رو توی برنامه داریم که فقط 50 تومن اون برامون آب میخوره (البته برای 5000 متر ،برای 3200 مترش 30 تومن براورد شده !)

یا مثلا مه پاش ،یا هیتر هایی که بازدهی 95% دارن !!! (عکسشو میذارم ) یا پردهای اتوماتیک از بهترین جنس !


یا بهترین واریته ای گل رز دنیا که هر کدوم 6000 تومنه ! (لب ماتیکی )

البته همه اینایی که گفتم برای هیدرو پونیک "رز هلندیه "

برای زعفرون چیزی که فهمیدم اینه که تا حال تو ایران فقط "قاین " این کارو کردن ! که احتمالا تا شنبه شماره طرفو پیدا میکنم!

البته امروز داشتم سرچ میزدم کشت "علوفه هیدروپونیک " رو دیدم ! یه سرچ بزن ببین چه خبره !!!!!

البته زیاد به علوفه علاقه ندارم چون بحث صادراتش منتفیه !:13:
ایشالا ! تبادل اطلاعات که نمیشه گفت چون من دارم درس پس میدم قربان !:11:

عکس هیتر همون گل خونه ای که رفتم !!
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

death knight
23-11-2010, 20:58
منظور من از حداقل فضا
حداقل فضایی هست که با پولت میتونی تجهیزش کنی مثلا شما n تومن پول داری میری 1 هکتار سازه میزنی
من با همون مقدار پول میرم یه سازه با تجهیزات جانبی خوب میزنم
در مورد کار هم اصلا به زیر 4000 متر فکر نکن
صرفه نداره
ریز جزییات هم خاستی میشه هزینه کارگر و حمل و نقل و ...
اون که اره از ساعتی 50 هست تا بالاتر بستگی به شرایط داره و انتظارات
گل ها رو اگر خاستی بخری من قیمت پایین برات میتونم تهیه کنم
قیمتت بگیر به من بگو من برات احتمال زیاد ارزون تر بتونم جور کنم اما نقد
نه اتفاقا شما اطلاعاتتون خیلی خوب هست
فقط تجربه ندارید که ان شا الله اونم پیدا میکنید مهمترین عامل همین انگیزه و هدف هست
اینجور که بوش میاد قراره در اینده قطب کشاورزی بشی
در مورد علوفه هم بنظرم اصلا بصرفه نیست
چون اینجا محدودیتی در تولید نداریم یعنی همون میشه روی زمین با هزینه کمتر بدست اورد بنابراین رقابتی وجود نداره
اما زعفران فکر میکنم خوب باشه که همونطور که گفتم اطلاعاتی ندارم
یه چیز دیگه شما که انقدر علاقمند هستی یه تحقیقی هم راجع به کشت بافت بکن
اون هم خیلی خوب هست میگن من خودمم وسوسه شدم برم تو کارش

aliqq
23-11-2010, 21:14
منظور من از حداقل فضا
حداقل فضایی هست که با پولت میتونی تجهیزش کنی مثلا شما n تومن پول داری میری 1 هکتار سازه میزنی
من با همون مقدار پول میرم یه سازه با تجهیزات جانبی خوب میزنم
در مورد کار هم اصلا به زیر 4000 متر فکر نکن
صرفه نداره
ریز جزییات هم خاستی میشه هزینه کارگر و حمل و نقل و ...
اون که اره از ساعتی 50 هست تا بالاتر بستگی به شرایط داره و انتظارات
گل ها رو اگر خاستی بخری من قیمت پایین برات میتونم تهیه کنم
قیمتت بگیر به من بگو من برات احتمال زیاد ارزون تر بتونم جور کنم اما نقد
نه اتفاقا شما اطلاعاتتون خیلی خوب هست
فقط تجربه ندارید که ان شا الله اونم پیدا میکنید مهمترین عامل همین انگیزه و هدف هست
اینجور که بوش میاد قراره در اینده قطب کشاورزی بشی
در مورد علوفه هم بنظرم اصلا بصرفه نیست
چون اینجا محدودیتی در تولید نداریم یعنی همون میشه روی زمین با هزینه کمتر بدست اورد بنابراین رقابتی وجود نداره
اما زعفران فکر میکنم خوب باشه که همونطور که گفتم اطلاعاتی ندارم
یه چیز دیگه شما که انقدر علاقمند هستی یه تحقیقی هم راجع به کشت بافت بکن
اون هم خیلی خوب هست میگن من خودمم وسوسه شدم برم تو کارش

درست میگی !:20:
ریز هزینه هارو دراوردم البته هزینه های جاری منظورمه ،برای 5000 متری تقریبا ماهی 6-5 تومن بیشتر نمیشه (10 تا کارگر و آب و برق و گازو عناصرو کود و سم و....)

واسه پایه گل که حسابی تحقیق میکنم تو این یکی شکی نیست ،حتما به خودتم میگم ،نقد نقد خیالت راحت !!

(به قول یکی از با تجربه های این کار ،کلام آخر : باید حسابی خرج کنی تا حسابی در بیاری !:31: )
قطب !! والا میدونم روداریه !! :31: اما از شما چه پنهون بله با همین نیت دارم کلی وقت واسه تحقیق میذارم !
آها امروز رفته بودم جهاد کشاورزی مهندسه میگفت اینی که ما ها به عنوان زعفرون میخوریم جوکی بیش نیست !!

گفت زعفرون" اصل " بالای 90% صادر میشه ! گفت اگر فقط یدونه از پرچم های زعفرون رو داخل یه گالن 1000 لیتری آب بندازی زردش میکنه اما اگر یه مشتم ازین زعفرونای بازاری بریزی هیچی نمیکنه !!:31:

منظور روی صادرات زعفرون بود ،چون مثکه بازار صادراتش داغه !!
کشت بافت ؟؟؟ بافت دیگه چیه یکم توضیح میدی ؟ دست و پا آدمیزاد که منظور نیست ؟!!:31:

عکس هیترو دیدی ؟!

death knight
23-11-2010, 21:45
منظورت هیتر اگر هست
چه عکسی من خود هیترم دیدم :ی
در مورد زعفران هم درست هست بازارش خوبه البته من اطلاعی ندارم
من کشیده بودم کنار تو داری وسوسم میکنی بیفتم دنبال کار :ی
من بازی بازی میکردم :ی
کشت بافت هم راستش بخای درست خودم نمیدونم فقط میدونم برای تکثیر گیاهانی هست که از طریق بذر تقریبا غیر ممکن هست و گیاهان دارویی تا حدودی
البته اطلاعاتم اصلا دقیق نیست اما میخام در بارش تحقیق کنم
یعنی دارم میکنم امروز فردا بهت میگم

aliqq
23-11-2010, 21:52
منظورت هیتر اگر هست
چه عکسی من خود هیترم دیدم :ی
در مورد زعفران هم درست هست بازارش خوبه البته من اطلاعی ندارم
من کشیده بودم کنار تو داری وسوسم میکنی بیفتم دنبال کار :ی
من بازی بازی میکردم :ی
کشت بافت هم راستش بخای درست خودم نمیدونم فقط میدونم برای تکثیر گیاهانی هست که از طریق بذر تقریبا غیر ممکن هست و گیاهان دارویی تا حدودی
البته اطلاعاتم اصلا دقیق نیست اما میخام در بارش تحقیق کنم
یعنی دارم میکنم امروز فردا بهت میگم

میدونم هیتر دیدی :31: منظورم این بود که این ازون هیتراست که بازدهیش بالای 95% ـه !!

بازی بازی میکردی ؟؟ یعنی چی ؟ خوب تو که تخصصشم داری اونایی که هیچی حالیشون نیست (مثه من !:31:) دارن روش کار میکنن اونوقت تو ....!! کار تر تمیز و به روزیه خودت که بهتر میدونی !

کشت بافتم یه سرچی زدم ،آزمایشگاه توپ میخواد با هوای تصفیه شده ! خیلی دیگه تخصصیه ! از یه سلول میان گیاهو میسازن !!!

death knight
23-11-2010, 22:21
اره ولی هزینش از این کمتره اگر اشتباه نکنم
نه اونی که شما میگی ندیدم خوشحال میشم عکسش بزاری و اگر مشخصات هم داری که چه بهتر
تو که الان خودت درحد یه اوستا واردی
خوب میدونی من چون زمین ندارم نمیتونم کار کنم

aliqq
23-11-2010, 22:30
اره ولی هزینش از این کمتره اگر اشتباه نکنم
نه اونی که شما میگی ندیدم خوشحال میشم عکسش بزاری و اگر مشخصات هم داری که چه بهتر
تو که الان خودت درحد یه اوستا واردی
خوب میدونی من چون زمین ندارم نمیتونم کار کنم

عکسشو آخر پست 91 گذاشتم دیگه !:20:

نه بابا میگم که روداریه ،هنوز خیلی باید وقت بذارم ! راستش احتمال زیاد داره که به خاطر اینکه منابع زبان اصلی خیلی

بیشتره برم کلاس زبان ! جدی میگم !! هم فال هم تماشا ! اصلا از لحاظ منابع قابل قیاس نیست ! یه سرچ توی یوتیوب میزنی بهترین گلخونه دارای دنیارو میبینی و با توضیخات خودش رو فیلم گل خونش !! اما فارسی چی ؟ !

یه سر برو جهاد کشاورزی استانتون احتمالش هست شریک پیدا بشه واسه سرمایه گذاری

از طرفی مگه کشاورزی نخوندی ؟ شهرک گلخانه ای باید بهت وام بدن فقط با همون مدرکت !

death knight
24-11-2010, 00:30
پسر عجب چیزی هست
من عادت ندارم به این سیستم لینک این بود که متوجه نشدم ببخشید
//
چرا ولی خوب فکر نمیکنم
:ی انگیزه ادم میبری بالا
فعلا درگیر یه زمین هستم که گلخونه هم داره میخام هم زمین کار کنم هم گلخونه هم اگر شد یه سوله بزنم برای قارچ
برای وام هم این ورها شهرک نیست زمین هم باید به نام خودت باشه تا اونجا که یادمه بعد هم پلکانی و ..من هم که فعلا هم سربازم هم پولی ندارم به اون صورت
خوب شد یادم افتاد یه رفیقی دارم توی جهاد چند وقت پیش اتفاقی دیدمش متوجه شدم رفته جهاد برم پیشش یه امار بروز بگیرم ببینم چطوره

aliqq
04-12-2010, 00:02
پسر عجب چیزی هست
من عادت ندارم به این سیستم لینک این بود که متوجه نشدم ببخشید
//
چرا ولی خوب فکر نمیکنم
:ی انگیزه ادم میبری بالا
فعلا درگیر یه زمین هستم که گلخونه هم داره میخام هم زمین کار کنم هم گلخونه هم اگر شد یه سوله بزنم برای قارچ
برای وام هم این ورها شهرک نیست زمین هم باید به نام خودت باشه تا اونجا که یادمه بعد هم پلکانی و ..من هم که فعلا هم سربازم هم پولی ندارم به اون صورت
خوب شد یادم افتاد یه رفیقی دارم توی جهاد چند وقت پیش اتفاقی دیدمش متوجه شدم رفته جهاد برم پیشش یه امار بروز بگیرم ببینم چطوره


میخوای هر 3تا کارو با هم استارت بزنی ؟؟؟؟؟؟؟

تمرکز و میگیره ها !

ببینم الان تو خود این زمینی که میگی قبلا گل خونه بوده ؟ یعنی زمینش جواز گل خونه روشه ؟!

(تو یاهو ادت کردم شب یه سر بیا !!)

death knight
05-12-2010, 22:15
اره البته زیاد بدنبال سود اوری نیستم کار بیشتر جنبه اموزشی و تست داره
و توی یک ملک هم هست

firstpars
15-12-2010, 01:02
ببخشید یک سئوال
همونطور که میدونید یکی از هزینه های جاری و نسبتا سنگین گلخونه داری، هزینه ی سوخت هستش
من می خواستم بدونم آیا میشه گلخونه رو طوری طراحی کرد که برای به کار اندازی تجهیزات و دستگاه ها از گاز و گازوئیل استفاده نکنیم؟
منظورم اینه که کل دستگاه های گرم کننده و خنک کننده و ... با برق کار کنن و به هیچ وجه در گلخونه از گاز و گازوئیل استفاده نشه
آیا اقتصادی هست؟ تا حالا در ایران این کار انجام شده؟
گلخونه ی خورشیدی چطور؟ با استفاده از صفحات خورشیدی انرژی خورشید رو به برق تبدیل کنیم و برای راه اندازی دستگاه ها ازش استفاده کنیم.
از طرفی برای مناطقی که دسترسی به برق و گاز ندارن میتونه مفید باشه و از طرف دیگه هیچ هزینه ای بابت سوخت نمیپردازیم
اگر در مورد هزینه ی صفحات خورشیدی و قدرت تولیدشون هم اطلاعی داشتید ممنون میشم منو در جریان بزارید

death knight
15-12-2010, 17:11
طراحیش که کاری نداره من میتونم اینکار انجام بدم ولی از لحاظ اقتصادی به صرفه نیست
در اون مورد خورشیدی هم هزینه اولیه اش بالا هست
کلا اجرای این جور طرح ها نیاز به فضای قابل توجه داره و از اون طرف هم بنظر من بهتره به جای این کارا اول یه تولید موفق رو شروع کرد و در مرحله بعد برای کم کردن هزینه های تولید به این روش ها رو بیاریم
شما اول باید بتونید تولید کننده قابلی باشید

تههه
13-07-2012, 00:15
salam dashtane y golkhone az arezohaye mane aya kasi hast k be soalatam javab bedeh??hatman bayad madrake mohandesi keshavarzi dasht?hatman bayad mojavez dasht?


salam yeki nist javabe manu bede? man dos daram golkhone dashte basham ama nemidonam az koja shoro konammmmmmmmmmmmm madrake keshavarzi nadaram va ba masahate kam mikham shoro konam mishe??.

m.beh
13-07-2012, 00:41
salam dashtane y golkhone az arezohaye mane aya kasi hast k be soalatam javab bedeh??hatman bayad madrake mohandesi keshavarzi dasht?hatman bayad mojavez dasht?

سلام طبق قوانین انجمن نباید فینگلیش تایپ کنید لطفا رعایت کنید.

در ضمن بستگی به این داره که با گلخونه تون چب کار کنی؟ برای خودت یه زمینی رو بگیر گلخونه کن هیچکی نمی آد بگه بالای چشمت ابروست. ولی اگه بخوا ثبت کنی و این حرف ها فکر نمی کنم مجوز و مدرک بخواد ولی به هر حال دوندگی داره.

anti-military
06-02-2013, 01:05
سلام

چند وقتیه تصمیم دارم با کمک چند نفر 4 تا گلخونه 4500 متری تاسیس کنم و شرایطش هم آماده است مثل زمین 2 هکتاری و 18 ساعت آب و ...
یه استخر هم به زودی میخواد زده بشه اطراف اون زمین واسه آبیاری قطره ای
ساختمون های این گلخانه ها رو هم خودم میخوام بزنم چون قبلا تو کارهای عمرانی تجربه داشتم

این تاپیک رو ایجاد کردم از اطلاعات و تجربه های همدیگه استفاده کنیم. گرچه به نظر این مبحث فعالیتش خیلی کمه و پستی رد و بدل نمیشه!

این تاپیک میتونه یه مرجع باشه واسه همه گلخانه دارها و کسایی که تصمیم دارن گلخونه تاسیس کنن


من یه سری سوال دارم مثل اینکه هزینه تاسیس این گلخونه های چقدر میشه ؟ پلاستیک 2 لایه و 3 لایه متری چند در میاد و ...
واسه شروع و تست فعلا یه گلخونه 2000 متری هم کافیه

V E S T A
23-02-2013, 20:06
سلام

پلاستیک ها برا اساس عرض و ضخامت و درصد Uv قیمت متفاوت دارن بستگی داره شما چه عرضی و ضخامت و درصد Uv رو انتخاب کردین

+ اینکه از ضخامت های زیاد برای عایق کف استخر هم میتونید استفاده کنید

آرام ک
11-11-2013, 19:37
با عرض سلام و ادب
من در مورد مقدار نهاده های مورد استفاده در گلخانه خیار اطلاعات میخوام.مثلا مقدار سوخت، مقدار کود شیمیایی و دامی، سم، آب و... در هکتار

من باید ظرف یکی دو روز آینده مقدار نهاده های مورد استفاده در گلخانه خیار رو به دست بیارم.سم، سوخت، آب، کود شیمیایی و دامی.
لطفا راهنمایی کنید
ممنون


سلام. من واقعا به کمک احتیاج دارم.پس چرا هیچکس هیچ فعالیتی نداره.
من مقدار نهاده ها در یک هکتار گلخانه خیار میخوام.سم، آب، سوخت، کود شیمیایی و دامی
لطفا لطفا کمک کنید
ممنون

shapoor1
17-12-2013, 12:48
برای شروع به کار گلخانه می خواستم بدونم سیستم حرارتی هیتر استفاده کنم یا گرمایش تابشی؟

Pariyatj
18-02-2014, 12:29
میشه لطفا راجع به کاشت و قدرتمند تر کردن بوته های گوجه فرنگی چری و کلاستر آموزش بدید؟ ممنونم

Pariyatj
20-02-2014, 19:23
من میخواستم با همین شرایط انجام بدم که تقریبا 4 ملیون تومن در میومد. بیخیالش شدم. حالا نمیدونم گوجه رو میشه اول فروردین تو زمین اصلی روباز کاشت!؟

V E S T A
03-04-2014, 20:50
من میخواستم با همین شرایط انجام بدم که تقریبا 4 ملیون تومن در میومد. بیخیالش شدم. حالا نمیدونم گوجه رو میشه اول فروردین تو زمین اصلی روباز کاشت!؟

این تاپیک رو هم مطالعه کنید درباره زمان انتقال نشا به زمین اصلی هم توضیح داده شده :

نحوه كاشت بذر گوجه فرنگي ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

hossein019940
16-05-2014, 23:34
پلاستیک گلخونه ای که محکم باشه برای 350 متر با طول 25 و عرض 14 چقدره؟از کجا تهیه بشه؟

روانپریش
01-11-2014, 23:28
توی گلخونه چه محصولاتی رو میشه کشت داد؟

V E S T A
02-11-2014, 12:44
توی گلخونه چه محصولاتی رو میشه کشت داد؟

گیاهان زینتی و آپارتمانی که نیاز به محیط حفاظت شده دارن و بعضی از محصولات باغی که در گلخونه راحتتر پرورش پیدا میکنن مثل خیار داربستی، فلفل دلمه ای، گوجه فرنگی، بادمجان،توت فرنگی و ..

mohamadamin7
24-02-2015, 14:32
سلام به همه
یه زمین کشاورزی دارم میخوام گلخونه بزنم. سرمایه اولیم هم زیاد نیست در حد 5 6 میلیون.
با این بودجه چه متراژی رو در نظر بگیرم که سوددهی داشته باشه بعد اینکه هزینه احداث در هر متر مربع چقدره؟
ممنون