PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : Python IDE

sudotux
03-10-2007, 15:27
همونطور که میدونید در لینوکس با استفاده از یک ویرایشگر متن و یا خود ترمینال ( شل ) میتوان به برنامه نویسی با زبان پایتون پرداخت. اما محیط های IDE امکانات بیشتری برای برنامه نویسی در اختیار می گذارند. و اما IDE چیست ؟

IDE مخفف Integrated Development Environment , به معنای محیط مجتمع توسعه نرم افزار میباشد. IDE یک بسته ی نرم افزاری است که تمام ابزارهای لازم برای برنامه نویسی را یکجا دارد. این ابزار ها معمولا شامل :

ویرایشگر متن ویژه که امکانات خاصی دارد, کامپایلر , ابزار خطایابی و کنترل اجرا ( Debug ) , پیوند دهنده های (Linker) خودکار و ... . بیشتر این ابزارها برای سهولت برنامه نویسی , توانایی های ویژه ای دارند . ویرایشگرهای متن که در محیط های IDE استفاده میشوند , قابلیت های بصری به برنامه می دهند تا کد خواناتر شود و نوشتن و دنبال کردن برنامه آسانتر باشد . به عنوان مثال دستورات را با رنگ خاصی متمایز میسازند , متغیرها را با رنگ دیگری مشخص میکنند , توضیحات اضافی را به شکل مایل نشان میدهند و حتی با نوشته های خاصی شما را راهنمایی میکنند که کجای برنامه چه چیزهایی بنویسید . تمام این امکانات سبب شده تا برنامه نویسی جذاب تر از گذشته باشد و برنامه نویس به جای اینکه نگران سرگردانی در کد برنامه یا رفع خطا باشد , تمرکز خویش را بر منطق برنامه و قابلیت های آن استوار کند.

بعد از این مقدمه می خوام تعدادی از محیط های برنامه نویسی پایتون را در این تاپیک معرفی کنم.

Bayazee
03-10-2007, 15:42
سلام
بسیار عالی :46:
اگر مایل بودید منم كمكتون می كنم یه چیز خوب در بیاد و عینا روی pylearn.com هم قرارش می دیم تا همه استفاده كنند . همچین چیزی نیاز هست . كمكی لازم بود بگید :46:

sudotux
03-10-2007, 16:01
SPE یک محیط برنامه نویسی cross-platform برای زبان برنامه نویسی پایتون است. قابیلت هایی که این برنامه داره به شرح زیر است :

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

تصویری از محیط برنامه

لینک دانلود نسخه 0.8.4

برای اجرای برنامه , بعد از دانلود فایل زیپ را از حالت فشرده خارج کرده و بدون تغییر دادن نام فولدر, در ترمینال دستور زیر را اجرا کنید:

نکته 1: قبل از اجرای برنامه بسته های python-wxgtk و libwxgtk رو باید نصب کنید. ( نسخه 2.6 یا 2.8 )

نکته 2: کاربران Ubuntu میتوانند از طریق مخازن اوبونتو این برنامه رو نصب کنند. ولی ورژن موجود در مخازن اوبونتو قدیمیتره.

سایت اصلی نرم افزار:

sudotux
03-10-2007, 16:07
سلام
بسیار عالی :46:
اگر مایل بودید منم كمكتون می كنم یه چیز خوب در بیاد و عینا روی pylearn.com هم قرارش می دیم تا همه استفاده كنند . همچین چیزی نیاز هست . كمكی لازم بود بگید :46:

ممنون از لطفتون. حتما به کمک و تجربه شما نیاز دارم. شما اگه ایرادی در توضیحات و نوشته های بنده مشاهده کردید حتما به من گوشزد کنید تا برطرف بشه.

Bayazee
04-10-2007, 01:35
ممنون از لطفتون. حتما به کمک و تجربه شما نیاز دارم. شما اگه ایرادی در توضیحات و نوشته های بنده مشاهده کردید حتما به من گوشزد کنید تا برطرف بشه.

سلام
خواهش می كنم . لطف دارید . منهم سعی می كنم برخی از IDE ها یا مواردی تركیبی رو كه یه چیزایی مثل معجون می مونه و خودم با قاطی كردن چند تا چیز بدست آوردم معرفی كنم و توضیح بدم . امیدوارم با كامل تر شدنش كمكی باشه برای دوستانی كه تازه می خوان برنامه نویسی با این زبان رو شروع كنند .
موضوعی كه بنظرم رسید اگر مواردی چون مزیتهاش به فارسی باشه همراه با توضیحی مختصر خیلی بهتر هست . :46:

sudotux
19-02-2008, 21:00
SPE 0.8.4.c Python IDE

New features:
- new versions of WinPdb debugger, PyChecker, wxGlade & XRCed gui designer
- clear output pane
- support for wxPython 2.8
- linux support for nautilus, gnome-terminal, konqueror, konsole, thunar
- improved blender support up to 2.45

Fixes:
- sidebar sash more tolerant
- show path in title (linux)
- run with filename with spaces
- nicer debug dialog box
- kill process fix
- notebook
- insert signature
- numpad keys
- find tab with nonexisting files
- add environment to SPE.py (linux)
- better warning for documentation for unsaved files
- better handling of new empty files

قابل اجرا در تمامی سیستم عامل ها و توزیع های گنو/لینوکس! ( روش اجرا در پست اول توضیح داده شده است )

DHT
01-06-2008, 23:05
سلام
با تشکر از شما دوستان که زحمت ایجاد این تایپیک رو کشدید.

من یه خورده با ویژوا بیسیک داخل ویندوز آشنا هستم . وحالا که لینوکسی شدم می خوام داخل لینوکس برنا مه نویسی رو شروع کنم.به نظر شما از پایتون شروع کنم یا گامباس. البته در مورد این دو زبان اطلاعات دقیقی ندارم .که اگه توضیح بدین ممنون میشم.
من یه زبانی می خوام که به صورت ویژوال باشه.اگه منو راهنمایی کنید و بگید که از کجا باید اون رو دانلود کنم ممنون میشم.

باتشکر