PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : كافي نت و گيم نت كوچك راه اندازي كنيد

Jalal
26-09-2007, 11:42
اشاره :
تهيه مقالات براي بخش در خانه بسازيد بسيار سخت تر از بخش هاي ديگر . عملي و قابل اجرا بودن مقاله ، عامه پسند و همچنين كاربردي بودن آن كار را بجايي رسانده كه انتخاب موضوع را براي ما بسيار دشوار كرده است و بطوريكه در شماره قبل مجبور شديم اين بخش را ه چاپ نرسانيم.

با توجه سوالات بسياري از خوانندگان در خصوص مواردي در زمينه اشتراك اينترنت بين چند كامپيوتر ( Internet Sharing ) و همچنين بازي هاي تحت شبكه ( Game Net ) قصد داريم در اين تاپیک مدل بسيار كوچك و ساده اي از يك كافي نت و گيم نت را ارائه كنيم. با ما همراه باشيد.
قبل از شروع به سوالات زير توجه نماييد:
• در محل كار ما دو كامپيوتر وجود دارد و هر دو هم به اينترنت نياز دارند چگونه
مي توان با استفاده از يك مودم و خط تلفن و يك اكانت اينترنت هر دو آنها در آن واحد از اينترنت استفاده كنند؟
• من مي خواهم با يكي از دوستانم كه در يك ساختمان هستيم گيم بازي كنيم.آنها در طبقه پنجم و ما در طبقه اول هستيم . به چه طريق مي توانيم اين كار را انجام دهيم . بخصوص اينكه مي خواهيم در بعضي از مواقع فايل هايي را از كامپيوتر همديگر كپي كنيم؟

اين دو سوال اساس مقاله اين شماره مي باشند.در اين مقاله بدون آنكه به بحث فني وارد شويم موارد مورد نياز و كار هايي كه بايد انجام دهيد را ارائه خواهيم كرد.

مواد مورد نياز

كارت شبكه PCI، يك عدد براي هر كامپيوتر. قيمت هر كارت شبكه در حدود 8 تا 10 هزار تومان مي باشد.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
شكل 1 : كارت شبكه PCI

كابل شبكه CAT5 به متراژ مورد نياز . هر متر كابل در حدود 130 تومان
مي باشد.

شكل 2 :
كابل شبكه CAT5
سوكت شبكه ( سرسيم ) از نوع RJ45 ، حداقل 2 عدد. هر عدد 200 ريال .

شكل3 :
سر سيم از نوع RJ45

به اشتراك گذاشتن اينترنت و راه اندازي يك شبكه كامپيوتري كوچك
براي راه اندازي يك شبكه كامپيوتري با بيش از دو كامپيوتر شما به يك دستگاه HUB و كابل هاي شبكه ( براي اتصال هر كامپيوتر به هاب ) نياز داريد اما براي اتصال دو كامپيوتر به هم نيازي به هاب نيست و شما مي توانيد با استفاده از يك كابل خاص به نام كابل Cross ( كه روش ساخت آن با كابل هايي معمولي شبكه كمي تفاوت دارد) دو كامپيوتر را به وصل كنيد .

شكل 4 : تصويري از يك HUB
• ساخت كابل Cross :
براي ساخت كابل Cross ، به 2 عدد سوكت و چند متر كابل شبكه نياز داريد .
كابل هاي آماده 3 و 5 متري از نوع Cross را مي توانيد از فروشگاه هاي تجهيزات شبكه تهيه نماييد . براي متراژهاي بيشتر نيز مي توانيد با استفاده از دستورالعمل زير آن را بسازيد و يا از فروشگاه هاي تجهيزات شبكه بخواهيد آن را به سفارش شما بسازند .

شكل 5 : نمونه اي از يك كابل
Cross آماده

ترتيب رشته سيم ها براي كابل
Cross كمي با كابل شبكه معمولي متفاوت است و مطابق با جدول 1 مي باشد. توجه داشته باشيد كه ترتيب رشته ها براي حالتي كه زبانه سوكت به سمت پايين و محل ورود رشته سيم ها در روبرو قرار دارد مي باشد.

سوكت اول

سوكت دوم

قهوه اي ـ سفيد قهوه اي

قهوه اي ـ سفيد قهوه اي

سبز ـ سفيد آبي

نارنجي ـ سفيد آبي

آبي ـ سفيد سبز

آبي ـ سفيد نارنجي

نارنجي ـ سفيد نارنجي

سبز ـ سفيد سبز

جدول 1

شكل 6 :
تصوير سمت راست سوكت اول و تصوير سمت چپ سوكت دوم
سعي كنيد رشته سيم ها تا انتها به داخل سوكت فرو رفته باشد سپس بوسيله آچار مخصوص همين كار آن را پرس كنيد( البته مي توانيد بوسيله دم باريك ، يكي يكي زبانه فلزي روي سوكت را بااحتياط طوري فشار داد كه زبانه ها فر رود. اما اينكار فقط در مواقعي كه آچار مخصوص در دسترس وجود نداشته باشد پيشنهاد مي گردد).

شكل 7 :
آچار شبكه

شكل 8 :
نماي نزديك از سوكت و زبانه هاي فلزي روي آن
بعد از ساخت كابل كراس نوبت به تنظيمات نرم افزاري است .

• نصب كارت شبكه
كارت هاي شبكه را بر روي هر دو دستگاه نصب و درايور هاي آنها نيز نصب نماييد.
كابل كراس را به هر دو دستگاه وصل كنيد. با اين عمل آيكون كارت شبكه مطابق شكل 9 نمايان مي شود.
در صورتيكه به هر دليلي كابل اشكال داشته باشد و يا به كامپيوتر دوم وصل نباشد بر روي آيكون شبكه علامت ضربدر نمايش داده مي شود.

شكل 9
• تنظيمات نرم افزاري :
براي اين روش حتما بايد ويندوز يكي از دستگاه ها XP باشد و مودم نيز بر روي آ ن نصب شده باشد.

بر روي ويندوز
XP يك Dialup Connection بسازيد. بعد ساخت بر روي آن دوبار كليلك كنيد تا باز شود.
بر روي Properties كليك و گزينه Advanced را انتخاب نماييد. مطابق شكل 10 در بخش Internet Connection Sharing گزينه هاي اول و سوم را تيك بزنيد و سپس Ok كنيد .

شكل 10

بعد از كمي مكث سيستم آماده اتصال به اينترنت مي شود.
درصورتيكه به اينترنت وصل شويد كامپيوتر دوم بدون نياز به هيچ تنظيمي مي تواند از اينترنت استفاده كند.

راه اندازي گيم نت كوچك و به اشتراك گذاشتن فايل
هنگامي كه شما بتوانيد به هر طريقي ( چه از طريق كابل Cross و چه از طريق هاب و سويچ ) شبكه راه اندازي كنيد به راحتي خواهيد توانست اينترنت ، پوشه ،درايو ، پرينتر و .... را بين دو يا چند كامپيوتر به اشتراك بگذاريد.

براي به اشتراگ گذاشتن فايل و آماده سازي بستر براي بازي هاي تحت شبكه بين دو كامپيوتر بايد از كابل ساخته شده در قسمت قبل استفاده كنيد
براي بر قرار شدن ارتباط بين دو كامپيوتر 2 راه حل وجود دارد :

اول اينكه بطور دستي به هر يك از كارت شبكه ها يك
IP بدهيم و راه دوم اينكه مطابق روش قبل ازInternet Connection Sharing استفاده كنيم كه به اين ترتيب سيستم بطور اتوماتيك به كامپيوتر يك IP مي دهد. راحت ترين راه همان استفاده از Internet Connection Sharing است زيرا نه نياز به تنظيمات خاص دارد و مهم تر اينكه در روش دستي نمي توان اينترنت را به اشتراك گذاشت.
امابه دليل اينكه در قسمت قبل روش Internet Connection Sharing كفته شد در اين بخش به روش تخصيص آيپي به روش دستي مي پردازيم.

• تخصيص آيپي به روش دستي
در كنترل پنل بر روي Network Connections دوبار كليك كنيد.
بر روي آيكون كارت شبكه راست كليك و گزينه Properties را انتخاب نماييد. دقت كنيد كه تيك مربوط به هر سه قسمت Client For Microsoft ، File and Printer و TCP/IP زده شده باشد.
ابتدا بر روي گزينه Internet Protocol (TCP/IP) و سپس بر روي Properties كليك كنيد.مطابق شكل 11، مقادير IP Address و Subnet را تنظيم نماييد:

كامپيوتر اول :

IP Address : 192.168.0.1

Subnet : 255.255.255.0

كامپيوتر دوم :

IP Address : 192.168.0.2

Subnet : 255.255.255.0

شكل 11 : تنظيمات مربوط به كامپيوتر اول
بعد از انجام اين عمليات Ok كنيد و كليه پنجره ها را ببنديد.
تا اينجا سيستم براي انجام بازي هاي تحت شبكه آماده است اما اگر بخواهيد پوشه و يا درايوي را به اشتراك بگذاريد بايد موارد زير را انجام دهيد :

1ـ بر روي پارتيشن و يا پوشه اي كه مي خواهيد Share شود راست كليك و گزينه Properties را انتخاب كنيد.

2ـ بر روي گزينه Sharing كليك كنيد . براي اولين بار با يك پيغامي مطابق شكل 12مواجه مي شويد بر روي آن كليك كنيد و مطابق شكل 13 تنظيمات را انجام دهيد.

شكل 12

شكل 13 :
با تيك زدن دو گزينه آخر درايو به اشتراك گذاشته مي شود

نكات مهم :
• بعد از تنظيمات فوق لازم است كه اسم كامپيوتر ها را مشخص كنيد.
ويندوز هنگام نصب يك نامشخص براي كامپيوتر انتخاب مي كند . براي تغيير نام ابتدا بر روي My computer كليك سمت راست و گزينه Properties را انتخاب نماييد. ابتدا بر روي Computer Name و سپس بر روي change كليك كنيد . مطابق شكل 14نام كامپيوتر را به نام دلخواه تغيير و Ok كنيد.اين عمل را بر روي كامپيوتر دوم نيز انجام دهيد.

شكل 14

• براي مشاهده پوشه و يا درايو هاي به اشتراك گذاشته شده از دو راه مي توانيد استفاده كنيد :

1ـ اسم كامپيوتر را به شكل \\ComputerName در Address bar تايپ كنيد .

شكل 15

2ـ پنجره
My Computer را باز كنيد. در پنل سمت چپ بر روي My Network Places كليك نماييد تا پنجره مربوط به آن باز شود.

شكل 16

حال مي توانيد با دو بار كليك كردن بر روي پوشه و يا درايو به اشتراك گذاشته شده بر روي آن ( و يا از روي) فايل كپي كنيد .
ماهنامه خبر

meisam317
01-10-2007, 01:37
واقعا خیلی مقاله به درد بخور و هلویی نوشتی

Ali_vavan2009
04-10-2007, 20:18
باسلام
دوست عزيز من بر روي كامپيوتر خودم يه VMware دارم و تمام روشهاي شر كردني را كه شما گفتيد امتحان كردم ولي فايده اي نداشت بايد چه كاركنم ؟؟؟

باتشكر

LordMMD
07-08-2008, 14:27
سلام

من ics رو ميخوام بين pc , و laptop بر قرار کنم. public هم dial-up هست و روي LAN ميخوام بر قرار بشه.

همه اين کار ها رو کردم.
ارتباط LAN برقرار هست.

pc به خوبي Laptop رو ping ميکنه. (در صورتي که comodo firewall رو ي لپ تاپ خاموش باشه)

اما هر کاري کردم، Laptop نميتونه pc رو ping کنه، اشکال از چيه؟ فکر ميکنم يک برنامه اي داره block ميکنه.

روي laptop
Nod32 smart security
Comodo
Netlimitter
نصب هست.

ممنون ميشم vراهنمايي کنيد.

Mahdak
09-01-2009, 15:18
lordMMD فکر می کنم خیلی دیره برای جواب دادن به سئوال شما
ولی اگه مشکلتوون فقط اینه که از laotop توون نمی تونین pc رو ping کنین دلیل اش اینه که echo روی pc بسته است از مسیر زیر می توونین echo رو باز کنین و pc پاسخ ping از laptop توون رو بده :
Right click on your network connection>advanced tab> windows firewall setting> advanced> network connection setting Setting> ICMP> allow incoming echo request

LordMMD
10-01-2009, 14:06
ممنون،
اما مشکل از فاير وال و اين ها بود فکر ميکنم،
راه شما رو هم ياد داشت کردم براي بعد...

hazbavi
08-03-2009, 22:42
ممنون از این راهنمایی جالب
من از دوستان عزیز یه راهنمایی میخوام در مورد خرید مادربرد
لطفا مرا راهنمایی کنید
با تشکر

ja_ghaedi
27-04-2010, 14:11
تمام اين چيزهايي كه گفتيد خيلي آسون و عاديه ممنون ميشم درباره نرم افزارهايي كه ميتواند در شبكه براي كافي نت و گيمنت نصب شود را آموزش دهيد ممنون ميشم ...

tadaie123
10-05-2010, 08:19
واقعا عالی و کامل بود . متشکرم

panther99
10-05-2010, 12:51
تمام اين چيزهايي كه گفتيد خيلي آسون و عاديه ممنون ميشم درباره نرم افزارهايي كه ميتواند در شبكه براي كافي نت و گيمنت نصب شود را آموزش دهيد ممنون ميشم ...

بله من هم همین درخواست رو دارم . ممنون میشم

markarian
27-09-2012, 07:05
سلام
قبل از راه اندازی کافی نت باید مجوز بگیریم ؟ مجوز و پروانه کسب فرق داره باهم ؟ اونی که کافی نت داره اگه بخواد یه دستگاه فتوکپی جدا از پرینتر بگیره صنف بهش گیر میده ؟

itman2011
07-06-2013, 20:15
دمت گرم مشتی هستی