PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سرعت باس به چه دردی می خوره ؟ (يك آموزش جالب)

HWT
03-11-2004, 10:02
خب بازم آموزش : واقا دونستنه سرعت باس به چه دردی می خوره ؟
باس در واقع یک راه عبور برای قطعات سخت افزاریه و اتصال سایر قطعات به پردازنده است . چرا ما باید بدونیم باس فلان قطعه چه سرعتی داره ؟ دلیلش اینه که هر قطعه با سرعت خاصی کار می کنه و ما باید بدونیم که ایا مادربرد هم می تونه سرعت قطعه رو تامین کنه یا نه . مثلا پردازنده های پنتیوم 4 در 3 سرعت ( 400 , 533 , 800 ) مگاهرتز و پردازنده های آتلون 32 بیتی دز سرعت های (133 , 266 , 333 ) عرضه شده اند. اولین چیزی که ما باید بهش توجه کنیم اینه که ما چه پردازنده ای می خوایم تهیه کنیم . در واقع مادربردی که می خوایم بخریم باید سرعت باس و همچنین سرعت خود پردازنده رو پشتیبانی کنه . اصولا باس رو می شه به خیابان تشبیه کرد که در نهایت خیابان ها به مرکز کنترل ختم می شن . از نکات دیگه ایی که باید توجه بشه باس کارت گرفیک و باس رم هم باید کاملا مورد ارزیابی قرار بگیره . رمهای روند بازار در حال حاضر رمهای DDR هستن . رمهای مورد توجه بازار ( pc2100 , pc 2700 , pc 3200 ) هستن که سرعت باس اینها عبارتند از 400 , 333 , 266 MHZ . کارت گرافیک هایی که با پایه AGP وجود دارند باس مخصوص به خود رو دارند که این سرعت ها با ضریب X مشخص می شوند سرعت پایه در AGP , مگاهرتز 266 می باشد! مثلا ( AGP 8x ) سرعتی معادل : 8* 266 = 2128 مگاهرتز داره . به هر حال آخرین نکته ی که قابل گفتن هست اینه که همه ی این سرعت ها فقط به صورت تئوری در این حد و اندازه هستن و به طور عملی سرعتشون به نصف این سرعت می رسه . امیدوارم که موفق باشید . قربون دستت کپی رایت رو رعایت کنین ثواب داره :)

30naa
17-11-2004, 17:13
ردازنده های پنتیوم 4 در 3 سرعت ( 400 , 533 , 800 ) مگاهرتز و پردازنده های آتلون 32 بیتی دز سرعت های (133 , 266 , 333 ) عرضه شده ان
یعنی سرعت سی پی یو های ای ام دی از اینتل کمتره؟

saghy
20-11-2004, 01:18
سلام
سرعت باس بنا به تعبير ديگه مثل سرعت يه ماشين هست . مثلا شما ميخواهيد 5 نفري از تهران به مشهد برين . ميتونيد با اتوبوس بريد يا با قطار يا هواپيما يا ماشين هاي مختلف . در هر صورت به مقصد ميرسيد وليكن زمان مصرف شده براي اين جابجايي فرق ميكنه . در ارسال اطلاعات باس به صورت يك موج حامل عمل كرده و اطلاعات به گونه اي بر روي اين موج يا به نقلي وسيله نقليه سوار شده تا به مقصد ارسال شوند و در آنجا پياده سازي اطلاعات صورت بگيرد .

حالا از مثال كه بگذريم سرعت باس پردازنده بدين معني هست كه اين پردازنده براي كار در چنين فركانس كاري طراحي شده . مادربرد ها نيز بايد توانايي توليد چنين فركانسي را در هسته ساعت خود داشته باشند كه البته فركانس توليد شده درساعت يا CLOCK BUS مادربرد توسط يك ضريب منطقي به حد كاري خود ميرسد . مانند فركانس * ضريب = سرعت پردازنده . اگر به خاطر داشته باشيد مادربردهاي قديمي تر را حتما بايد توسط جامپر ها تنظيم ميكرديد .

اما در مورد پردازنده هاي AMD
هميشه توجه داشته باشيد كه در برخورد با اين دو پردازنده با دو معماري كاملا مجزا روبرو هستيد . تكنولوژي عمومي اينتل بر اساس سرعت باس استوار شده است و در هر لحظه يا چرخش كاري 6 پردازش را انجام ميدهد ولي در AMD اساس سرعت باس نيست بلكه تجزيه اطلاعات مد نظر بوده و همچنين اين پردازنده در هر چرخه كاري 9 پردازش را انجام ميدهد يعني چيزي تقريبا دو برابر از نصف پردازش اينتل ! همچنين در معماري اي ام دي از واحد بزرگتر مميز سر ريز شناور استفاده شده است كه اين امر باعث برخورد با خطاي كمتر و همچنين قدرت بيشتر محاسباتي ميشود و در اموري كه احتياج به محاسبه رياضي هست اين پردازنده بهتر عمل ميكند مانند اعمال ----- در فتوشاب يا پريمير و ... .
شما چنانچه قصد تهيه سيستمي مبتني بر اي ام دي را داريد حتما با مراكز پشتيباني اي ام دي تماس بگيريد تا قطعات تست شده مناسب را به شما معرفي كنند.

Sinagood
20-11-2004, 05:30
مرسي

يعني چيزي تقريبا دو برابر از نصف پردازش اينتل

اين كه ميشه هم اندازه ي اينتل :mrgreen:

habibi
20-11-2004, 12:55
با توجه به محتواي آموزشي‌اين مطلب اونو به تاپيك مقالات منتقل مي‌كنم. البته با اجازه‌ي ساقي جان.

30naa
20-11-2004, 15:49
منظور یه برابر و نیمه
پس بره چی اینتل بیشتر طرفدار داره؟

Sinagood
20-11-2004, 16:10
به همون دليلي كه مك آفي و نورتن زياد طرفدار دارن يعني معروف بودن از قديم

mojtaba-p30
28-02-2006, 19:28
ممنون خیلی جالب بود

casper66m
22-03-2006, 19:31
من شنيدم سي پي يوهاي Amd زود داغ ميكنه و براي كامپيوترهايي كه زمان طولاني روشن هستند مناسب نيست .فكر ميكنم هم به اين دليل سي پي يوهاي اينتل پر فروش ترند.
ممنون از اطلاعات خوبيتون.
يا علي

br0991
22-03-2006, 19:47
من شنيدم سي پي يوهاي Amd زود داغ ميكنه و براي كامپيوترهايي كه زمان طولاني روشن هستند مناسب نيست .فكر ميكنم هم به اين دليل سي پي يوهاي اينتل پر فروش ترند.
ممنون از اطلاعات خوبيتون.
يا علي
دقیقا
و با اینکه amd زور زده و فن های بزرگ برای این مشکل طراحی کرده باز هم داغ می کنه

khaniyan
13-04-2006, 15:27
hht چيه وچگونه فعال ميشه

vahidpsr
10-07-2006, 01:49
دقیقا
و با اینکه amd زور زده و فن های بزرگ برای این مشکل طراحی کرده باز هم داغ می کنه

طراحی جدید ای ام دی بسیار پیشرفته است و به هیچ وجه گرمای زیادی تولید نمی کند فن های مادربوردهای سوکت 939 از فن های مادربوردهای اینتل بزرگت تر نیست (وحتی کوچک تر هم است) و به جرات می توان گفت که درجه حرارت سی پی یو در ای ام دی 64 بیتی به هیچ وجه از 40 درجه افزایش نمی یابد. وجود گارانتی سه ساله و خرابی های بسیار بسیار کم در نمایندگیهای ای ام دی نشانگر این مطلب نیز است.

aidin0018
17-07-2006, 13:10
بايد يك توضيحي بدم كه سي پي يو هاي جديد Amd ديگه اين مشكل ها رو ندارن وسري سمپرون 754وآتلون 939 داراي درجه حرارت بين 29 تا 40 هستند

reza424
22-07-2006, 23:18
cpuمن amd barton 2600 هست و از 8 صبح تا 12 شب یکسره روشن هست نه هنگ کرده تو این 2 سال نه سرعتش بعد از کار زیاد کم شده فقط رندرش تو 3d max به اندازه 3 اینتل و3 ای ام دی 64 نیست
قبل از این من پنتیوم4 2400 full داشتم ولی سرعتش به barton نمیرسید ولی قیمتش یک ونیم برابر
amd 64 واقعا عالیه

omidhorami
25-02-2007, 20:59
با سلام دوستان لطفا" کمک کنید
میخواستم ببینم cpu با ram سیستمم مچ هستند یا نه
Front Side Bus Frequency 133.3 MHz
Bus Speed 533.1 MHz
DRAM Frequency 166.6 MHz
.................................................. ....................................
ديوار را دوست دارم چون هر مرد و نامردي به آن تكيه ميكند
كلاغ را دوست دارم به خاطر يك رنگي اش
كرم را دوست دارم به خاطر خاكي بودنش
سگ را دوست دارم به خاطر وفاداريش
گاو را دوست دارم چون نميگويد من ميگويد ما
ما جمله گرفتار من و مايي خويشيم اين است علت صد دستگي ما

omidhorami
25-02-2007, 21:10
--------------------------------------------------------------------------------

با سلام دوستان لطفا" کمک کنید
میخواستم ببینم cpu با ram سیستمم مچ هستند یا نه
Front Side Bus Frequency 133.3 MHz
Bus Speed 533.1 MHz
DRAM Frequency 166.6 MHz
.................................................. ....................................
ديوار را دوست دارم چون هر مرد و نامردي به آن تكيه ميكند
كلاغ را دوست دارم به خاطر يك رنگي اش
كرم را دوست دارم به خاطر خاكي بودنش
سگ را دوست دارم به خاطر وفاداريش
گاو را دوست دارم چون نميگويد من ميگويد ما
ما جمله گرفتار من و مايي خويشيم اين است علت صد دستگي ما