PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : لایه والانس

SuB
04-09-2007, 23:19
سلام
تعریف لایه والانس چیه؟
چطوری لایه والانس رو برای یه عنصر تشخصیص بدیم؟
تعداد الکترونهای لایه والانس رو چطوری مشخص کنیم؟
:11:

گوسفند
04-09-2007, 23:26
علیک السلام.
آخرین لایه هر ماده رو لایه والانس گویند.
از روی تعداد ایزوتوپاش.
نمیشه این کارو انجام داد.

dariushiraz
04-09-2007, 23:36
سلام
تعریف لایه والانس چیه؟
چطوری لایه والانس رو برای یه عنصر تشخصیص بدیم؟
تعداد الکترونهای لایه والانس رو چطوری مشخص کنیم؟
:11:
هر عنصر از الکترون تشکیل شده است و لایه هایی در اطراف هسته ( پروتون ) وجود دارد که الکترونها در آنها قرار می گیرند و به دور هسته می چرخند.هر لایه گنجایش تعداد معینی الکترون را دارد و به آخرین لایه در واقع بیرونی ترین لایه که از هسته بیشترین فاصله را دارد لایه والانس می گویند.الکترونهای این لایه در واکنش های شیمیایی شرکت می کنند.

ترتیب پر شدن الکترونها به این صورت است که ابتدا 2 الکترون در لایه اول قرار می گیرد.اگر عنصر ما هلیوم باشد مثلا 2 الکترون والانس داریم اگر هیدروژن باشد 1 الکترون داریم.سپس 8 الکترون در لایه بعدی قرار می گیرد.تعداد این الکترونها همان جواب شما است و به همین ترتیب.

یا حق.

yugioh
04-09-2007, 23:40
لایه والانس که لایه ظرفیت خودمونه .برای یه عنصر هم (در حالت پایه) بایداز عدد اتمی اش استفاده کنیم. وگرنه همه ایزوتوپ های یه عنصر تو حالت پایه آرایش الکترونی یکسان دارند. عداد الکترونهاش هم از عدد اتمی اش و به طبع جایگاه اش تو جدول تناوبی در می آد. البته بعضی موارد هم هست که پر شدن لایه ها یه خورده تبصره داره. ولی با دقت به اونه قابل پیش بینیه. البته نظریه اشتراک جفت الکترون لایه ظرفیت خیلی کارا نیست . اربیتال ملکولی باز بهتره هر چند حدس زدن یه اربیتال ملکولی برای ملکول پیچیده سخته و استفاده از پیوند ظرفیت معمول تره. حالا اگه غلط گفتم شرمنده از شیمی زیاد خوشم نمی آد.

yugioh
04-09-2007, 23:43
برای دونستن ترتیب پر شدن هم از قاعده هوند و قاعده کولوچسکی (4s قبل از 3d) استفاده می شه.

SuB
04-09-2007, 23:45
هر عنصر از الکترون تشکیل شده است و لایه هایی در اطراف هسته ( پروتون ) وجود دارد که الکترونها در آنها قرار می گیرند و به دور هسته می چرخند.هر لایه گنجایش تعداد معینی الکترون را دارد و به آخرین لایه در واقع بیرونی ترین لایه که از هسته بیشترین فاصله را دارد لایه والانس می گویند.الکترونهای این لایه در واکنش های شیمیایی شرکت می کنند.

ترتیب پر شدن الکترونها به این صورت است که ابتدا 2 الکترون در لایه اول قرار می گیرد.اگر عنصر ما هلیوم باشد مثلا 2 الکترون والانس داریم اگر هیدروژن باشد 1 الکترون داریم.سپس 8 الکترون در لایه بعدی قرار می گیرد.تعداد این الکترونها همان جواب شما است و به همین ترتیب.

یا حق.

من این‌ها رو برای کنکور می‌خوام.

شما لطف کنید و برای عناصر با عدد اتمی 18 به بعد برام مثال بزنید. چون هیدروِن و هلیم که یه لایه بیشتر ندارند.:11:

yugioh
05-09-2007, 00:09
قاعده کولوچسکی: الکترون وارده زیرلایه ای می شه که n+l کمتری داره ولی در صورت برابر بودن مثلا 3dو5s اولویت با n هست. یعنی 3d.
اصل آفبا:الکترونها در یک زیر لایه در هر اربیتال دارای اسپین یکسان اند (یعنی اول تا نیمه پر شدن زیر لایه همه با یک اسپین می آیند.)
یه مسئله دیگه هم اینکه اگر انتقال الکترون به زیر لایه d یاf از زیر لایه با تراز انرژی کمتر باعث پر یا نیمه پر شدن زیر لایه بشه این انتقال انجام میشه مثل کروم یا مس.
نکته آخر هماینکه الکترون همیشه از آخرین لایه اصلی کم می شه. یعنی 4s زودتر از 3d خالی می شه.
مثال:Mn25:1s2/2s2/2p6/3s2/3p6/4s2/3d5
(نیمه پر شدن)Cr24 :1s2/2s2/2p6/3s2/3p6/4s1/3d5
قاعده کولوچسکی: الکترون وارده زیرلایه ای می شه که n+l کمتری داره ولی در صورت برابر بودن مثلا 3dو5s اولویت با n هست. یعنی 3d.
اصل آفبا:الکترونها در یک زیر لایه در هر اربیتال دارای اسپین یکسان اند (یعنی اول تا نیمه پر شدن زیر لایه همه با یک اسپین می آیند.)
یه مسئله دیگه هم اینکه اگر انتقال الکترون به زیر لایه d یاf از زیر لایه با تراز انرژی کمتر باعث پر یا نیمه پر شدن زیر لایه بشه این انتقال انجام میشه مثل کروم یا مس.
نکته آخر هماینکه الکترون همیشه از آخرین لایه اصلی کم می شه. یعنی 4s زودتر از 3d خالی می شه.
باز هم اگه سوالی هست در خدمتیم.

SuB
05-09-2007, 21:49
باز هم اگه سوالی هست در خدمتیم.
به غیر از قاعده کولوچسکی بقیه رو خودم بلد بودم.:11:
اما من فقط جواب سوال اول رو گرفتم. در مورد طرز تعیین لایه والانس و الکترونهای لایه والانس چیزی نگفتید!

yugioh
06-09-2007, 01:08
ببین باید آرایش الکترونی رو بنویسی . لایه آخر مثل 4 یا 3 که هنوز کاملا پر نشدن لایه والانس اند. مثلا الکترونهای لایه والانس برای (گوگرد)S الکترونهای لایه ظرفیتش می شه:3s2/3p4 اینهم بگم که چون توی کنکور شما اینها رو برای پیوند های کوالانسی می خواید ( نافلز-نافلز) گروههای اصلی رو بلد باشین کافیه. یعنی s1,s2و p1 ...p6 چون اینها تو این پیوند شرکت دارند ( تورو خدا گیر ندید پیوند کووالانسی توی s1,s2 چیه به هر حال هیدروژن هست.)
من کلا نوشتنم نامفهومه اگه باز هم مسئله ای هست در خدمتم.

SuB
06-09-2007, 20:29
ببین باید آرایش الکترونی رو بنویسی . لایه آخر مثل 4 یا 3 که هنوز کاملا پر نشدن لایه والانس اند. مثلا الکترونهای لایه والانس برای (گوگرد)S الکترونهای لایه ظرفیتش می شه:3s2/3p4 اینهم بگم که چون توی کنکور شما اینها رو برای پیوند های کوالانسی می خواید ( نافلز-نافلز) گروههای اصلی رو بلد باشین کافیه. یعنی s1,s2و p1 ...p6 چون اینها تو این پیوند شرکت دارند ( تورو خدا گیر ندید پیوند کووالانسی توی s1,s2 چیه به هر حال هیدروژن هست.)
من کلا نوشتنم نامفهومه اگه باز هم مسئله ای هست در خدمتم.

سلام
من کلاً با عناصر اصلی مشکل ندارم. مشکل من با فلزهای واسطه هست.
طبق تعریف، برای عناصر واسطه مثلاً تناوب چهارم، لایه والانس همون 4s هست. اما دبیران و کتابهای کنکور چیز دیگه‌ای می‌گویند. در نتیجه تعداد الکترونهای لایه والانس متفاوت میشه.
طبق کتاب شیمی 2 تالیف بهمن بازرگان، تعداد الکترونهای لایه والانس برای گروههای 1 تا 11 برابر شماره گروه و برای گروههای 12 تا 18 برابر رقم یکان شماره گروه هست.
اما طبق تعریف، برای تمام عناصر واسطه، تعداد الکترونهای لایه والانس 1 یا 2 است!

طبق تست‌هایی که من حل کردم، توی کنکور بیشتر تعداد الکترونهای لایه والانس رو می‌خواند و یا با هم مقایسه می‌کنند. توی بعضی از تست‌ها عناصر واسطه رو هم مطرح می‌کنند و اینجاست که من نمی‌دونم به کدوم ساز برقصم!؟!!:18:

yugioh
06-09-2007, 21:30
توی عناصر واسطه مثلا Cr اول 4s پر میشه بعد 3d ولی اول از 4s الکترون کم می شه. ولی باز هم لایه والانس همون 4 هست. لایه والانس لایه آخره تا جائیکه من می دونم. ولی الکترونهای 3d دیرتر از اونها پر می شند. در ضمن 4s زیرلایه است ولی لایه همون لایه چهارم هست. حالا خواستی باز هم سوال کن اگرم کنکوری هستی حرف کتاب اصله البته حرف استاد هم مهمه اگه به استاد تون اعنماد داری همون حرف اون خوبه چون استاد های کنکور کتاب رو حفظ اند. باز هم اگه سوالی بود بپرسید.

SuB
07-09-2007, 11:35
با سلام
ممنون از اینکه جواب دادید.
من اول برم مطالب گفته شده توی این تاپیک و مطالب قبلی که بلد بودم و کتاب‌های شیمی این 2 سال رو با هم مقایسه کنم!
شاید بی‌خودی دارم خودم رو زجر می‌دم. انگار اون طور که من دیدم توی این چند سال سوالی در مورد تعداد الکترونهای لایه والانس عناصر واسطه نیومده.

yugioh
07-09-2007, 23:15
خواهش می کنم.
ببین نترس ازتون الکترونهای لایه والانس توی واسطه ها رو نمی پرسند. از قبل گفتم چون شما این مطلب ( الکترونهای لایه ظرفیت) رو می خونین تا پیوند کوالانسی رو بتونین یاد بگیرین. بعدش هم ساختار لوئیس و شکل فضائی نهایتا هم قطبیت ملکول.

pp8khat
07-09-2007, 23:35
عناصر گروه اول به s1 ختم می شوند.
عناصر گروه دوم به s2 ختم می شوند.
عناصر گروه سیزدهم به p1 ختم می شوند.
عناصر گروه چهاردهم به p2 ختم می شوند.
عناصر گروه پانزدهم به p3 ختم می شوند.
عناصر گروه شانزدهم به p4 ختم می شوند.
عناصر گروه هفدهم به p5 ختم می شوند.
عناصر گروه هجدهم بهp6 ختم می شوند.به استثنای هلیم که به s1 ختم می شود
در زیر لایه s دو الکترون جا می گیرد
در زیر لایه p شش الکترون جا می گیرد
در زیر لایه d ده الکترون جا می گیرد
در زیر لایه f چهارده الکترون جا می گیرد
در هر اوربیتال حداکثر 2 الکترون جا میگیرد...
عناصر واسطه به زیر لایه d ختم می شوند اما لایه ظرفیت(بیرونی ترین لایه که کمترین اثر پوششی را دارد) آن ها 3d/4s است چون اثر پوششی(حایلی) زیرلای3dاز 4s کمتر است...
البته استثناء هم داریم که زیر لایه 3d یک الکترونش را به 4s می دهد تا پایدار تر شود مثل عناصر مس،کروم،روتینیم،نقره،مولی بدن و...
حالا چه طور شد به قدیما سر زدین؟؟

yugioh
08-09-2007, 00:13
دوست عزیز 7p نداریم که هالوژن ها همp5 هستند. در ضمن درسته که سطح انرژی 3d بیشتره ولی لایه ظرفیت همون 4 هست . دلیل پر شدن 4s هم شکل 3d در واقع سطح انرژی بالاترش هست. اگر هم دقت کنین الکترون های کنده شده از 4s اند( در ابتدا حتی برای واسطه ها).پس 4 لایه ظرفیت هست حتی اگه دیرتر پرشه ونه 3 در ضمن چیزی بنام لایه 3d/4s نداریم. چون اینها دوتا زیرلایه اند. لایه ها همون 1و2و3و4و5 ... اینها هستن.( در اقع تعریف لایه ها براساس تعریف بور هست که تو اون تعریف زیرلایه مفهوم نداشت.). باتشکر

pp8khat
08-09-2007, 13:57
دوست عزیز 7p نداریم که هالوژن ها همp5 هستند. در ضمن درسته که سطح انرژی 3d بیشتره ولی لایه ظرفیت همون 4 هست . دلیل پر شدن 4s هم شکل 3d در واقع سطح انرژی بالاترش هست. اگر هم دقت کنین الکترون های کنده شده از 4s اند( در ابتدا حتی برای واسطه ها).پس 4 لایه ظرفیت هست حتی اگه دیرتر پرشه ونه 3 در ضمن چیزی بنام لایه 3d/4s نداریم. چون اینها دوتا زیرلایه اند. لایه ها همون 1و2و3و4و5 ... اینها هستن.( در اقع تعریف لایه ها براساس تعریف بور هست که تو اون تعریف زیرلایه مفهوم نداشت.). باتشکر

اوه اوه اوه...
عجب گافی دادم...
یه جای توان ضریب گذاشتم!!
معذرت!ویرایش شد(ولی فکر کنم به خاطر تایپ اشتباه بود)
در ضمن 7p داریم دوست عزیز(مگه تناوب هفت نداریم؟،پس 7p هم داریم و فکر کنم اسمش Uuo باشه...اصلاً عنصر رو بی خیال،مگه توی ترتیب آفبا(اصل بنیان گذاری)6 7p رو ندیدی؟
لایه ی ظرفیت عناصر واسطه هم 3d/4s هستش عزیز مگه آهن سه بار مثبت نمی شه؟
پس اون الکترون سوم رو از کدوم زیر لایه از دست می ده؟؟!!
اگه قبول نداری برات شکل زیر لایه 3d و 4s رو بذارم؟؟؟
تازه روی جلد کتاب شیمی(2) هم نوشته،اگه کتاب نخریدی برات عکس گذاشته ام:
لایه ظرفیت عناصر واسطه 3d/4s هستش...
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
برای اینکه موضوع روشنتر شود،مثالی می زنم:
آرایش الکترونی آلومینیم:
1S2/2S2/2P6/3S2/3p1
تکنیک برتر!:
طبق آنچه که گفتم آلومینیم به گروه 13 تعلق دارد پس باید به p1 ختم شود که شده است!
آرایش الکترونی یون مثبت مس:
1S2/2S2/2P6/3S2/3P6/3D10
اگه بازم سوالی بود در خدمتم...
ممنون

yugioh
08-09-2007, 17:29
می دونم 7pداریم ولی خوب کج و کوله تایپ شد دیگه.( به هر حال یحتمل منظور شما همون p7 بود چون در مورد آرایش الکترونی گازهای نجیب صحبت میشد.)
در مورد بحث بعدی ( یون +Fe3)هم بله ولی همونطور که می دونین الکترون ممکنه از هر لایه ای کم بشه ( در واقع اولین الکترون کنده شده از لایه ظرفیت اند. در ضمن خب پیوند کوالانسی رو فکر کنم با پیوند یونی اشتباه گرفتین اون چیزی که اتفاق می افته اشتراک الکترونه نه از دست دادن اون. پس بحث در مورد نا فلز هاست و نه فلز های واسطه یا فلز ها مثلا سرب +2 و +4 داریم. ولی یکی از اینها +2 مال پیوند یونی واون یکی مال پیوند کوالانسی هست. در مورد آهن باید بدونید آرایش الکترونی اش اینهAr] 3d6 4s2] بنابراین باید دقت کنید عبارت [Ar] تمامی زیرلایه ها تا 3p6 رودربر داره پس اون چیزی که رو جلد کتابه آرایش الکترونیه نه لایه ظرفیت.
در مورد Al همدرسته ولی این مسئله ای رو ثابت نمی کنه در واقع شمت باید تفاوت بین لایه والانس و آرایش الکرونی رو یاد بگیرید. به نوعی باید بگم لایه والانس لایه ای هست که الکترونهاش در پیوند های کوالانسی یا داتیو( جفت الکترون) شرکت دارند. و در صورت گرفتن الکترون از اتم اولین الکتروناز اون لایه کم می شه. درمورد مس هم اولین الکترون از لایه 4 کم شده( و گرنه الکترون 24 ام هم از لایه اول کنده می شد .) در ضمن واقعا چیزی به نام لایه 3d/4s وجود ندارد چون اینها یک زیر لایه از لایه 3 و یک زیر لایه از لایه 4 هستن. در واقع این مجموعه که شما نام بردید دو زیر لایه اند نه یک لایه.
باز هم اگه براتون ابهامی هستم خوشحال می شم کمکتون کنم.

Vmusic
08-09-2007, 18:49
pp8khat ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) دوست عزیز این عکسی که گذاشتید یکمی بزرگ نیست !!
لینک عکس لطفا بزارید !!

ممنون از توجهتون !!

pp8khat
08-09-2007, 20:41
pp8khat ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) دوست عزیز این عکسی که گذاشتید یکمی بزرگ نیست !!
لینک عکس لطفا بزارید !!

ممنون از توجهتون !!

نمی تونم ویرایش کنم...
شما یا میدارا عکس ها رو پاک کنید،لطفاً!!
بعداً لینک می دم
ممنون

SuB
08-09-2007, 21:59
انگار داره بحث جالب میشه!
من بازم سوال شیمی دارم. روا نیست که برای هر کدوم یه تاپیک راه بندازم. اگه ممکنه مدیر این قسمت یه تاپیک برای سوالات شیمی بزارند تا توش بحث کنیم.

اینکه میگم مدیر این کار رو انجام بدند، دلیلی داره!

Vmusic
09-09-2007, 09:57
نمی تونم ویرایش کنم...
شما یا میدارا عکس ها رو پاک کنید،لطفاً!!
بعداً لینک می دم
ممنون

شما می تونید از اینترنت اکسپلور استفاده کنید تا بتونید گزینه ویرایش رو ببینید !!

انگار داره بحث جالب میشه!
من بازم سوال شیمی دارم. روا نیست که برای هر کدوم یه تاپیک راه بندازم. اگه ممکنه مدیر این قسمت یه تاپیک برای سوالات شیمی بزارند تا توش بحث کنیم.

اینکه میگم مدیر این کار رو انجام بدند، دلیلی داره!

به نظر من بهتر برا هر سوالاتون یه تاپیک بزنید تا این جوری بهتر بشه رو یه موضوع بحث و تمرکز کرد !!

ممنون موفق باشید !!

Hot_birds
11-09-2007, 15:03
سلام
ببخشيد كه من وارد بحث شدم ها
آخه من براي المپياد شيمي مي خونم و كتاب هاي دانشگاهي رو هم خودندم
خب ببين :
اول از لايه والانس:
به خارجي ترين لايه الكتروني اتم ها لايه والانس مي گن
حالا هر چه قدر از لايه هاي پايين به سمت بالايي ها مي ريم فاصله اونا از همديگه كمتر ميشه
به نحوي كه لايه سوم و چهارم به قدري به هم نزديك مي شن كه لايه ها تداخل پيدا مي كنن
هر لايه از چندين زير لايه تشكيل شده
لايه اول فقط يك زير لايه
دوم، دو زير لايه
و ...
زير لايه ها رو با علامت هاي S, P ,D & F نا م گذاري مي كنند
كه مخفف:
Sharp, Principal, Diffiuse & Fundamental
هستند
ترتيب پر شدن زير لايه ها به اصل آفبا معروفه و به صورت زيره
1s 2s 2p 3s 3p 4s 3d 4p 5s 4d 5p 6s 4f 5d 6p 7s 5f 6d 7p
ديگه از اينا الكترون بيشتر نداريم
در ضمن:
در لايه S دو الكترون
P 6 الكترون
D 10 الكترون
F 14 الكترون دارند
حالا براي تشخيص تعداد الكترون هاي لايه والانس مي توني از شماره گروه كمك بگيري
براي گروه هاي 13و 14 و 15 و 16 و 17 و 18
به تر تيب 3 و 4 5 6 7 8 الكترون داريم
براي گروه 1 و 2 هم كه همون 1 الكترون و 2 الكترون داريم

اگه بازم سوالي بود بپرس.
آخه من نمي دونم قاعده هوند و ... رو خوندي يا نه؟

Hot_birds
11-09-2007, 15:06
در ضمن منبع هم بگم:

كتاب شيمي عمومي، جلد اول يا دوم رو نمي دونم
نوشته چالرز مورتيمر

اگه هم نوشته هاي انگليسي غلط املايي داره به بزرگي خودتون ببخشيد
چون از حفظ نوشتم
در ضمن كتاب هاي شيمي آموزشي نوشته بهمن بازرگاني رو بگير و بخون خيلي خوب نوشته
گرچه من خودم ندارم ولي يه بار با يكي از دوستام خوندم و خيلي با حال بود

pp8khat
11-09-2007, 15:37
كه مخفف:
هستند
در ضمن:
در لايه S دو الكترون
P 6 الكترون
D 10 الكترون
F 14 الكترون دارند

بقیشو هم می دونی؟منظورم G و...هستش..
می دونم که در سطح مولتیمر دانشگاهه اما گفتم چون شما دارین واسه ی المپیاد شیمی می خونید،شاید بلد باشید...

Hot_birds
11-09-2007, 17:15
بله دوست من
بقيه شون به صورت ترتيب الفبايي پيش ميره (اون طوري كه معلمم گفت)
G
H
I
و ...
اما هيچ اتمي نتونسته اين ها رو پر كنه
فقط تا همون 7p داريم

yugioh
11-09-2007, 17:30
به تر تیب g 18 , h 22, ... جا داره به گمانم. کلا زیر لایهبا عدد کوانتومی فرعی l دارای 2l+1 اربیتال و 4l+2 الکترون هست.

Hot_birds
11-09-2007, 17:42
به تر تیب g 18 , h 22, ... جا داره به گمانم. کلا زیر لایهبا عدد کوانتومی فرعی l دارای 2l+1 اربیتال و 4l+2 الکترون هست.

ممنون كه گفتيد چون من يادم نبود
در ضمن
لايه ها رو با علامات زير هم نشون مي دن
n= 1 2 3 4 5 6 7
alamat= k l m n o p q

هم چنين حداكثر تعداد الكترون هاي هر لايه به صورت زير بدست مي آد
2n^2 = 2n * n

yugioh
11-09-2007, 17:46
خواهش وشه.

yugioh
11-09-2007, 18:00
ممنون كه گفتيد چون من يادم نبود
در ضمن
لايه ها رو با علامات زير هم نشون مي دن
n= 1 2 3 4 5 6 7
alamat= k l m n o p q

هم چنين حداكثر تعداد الكترون هاي هر لايه به صورت زير بدست مي آد
2n^2 = 2n * 2n

فقط 2n*n یا 2(n^2 )الیته فکر کنم اشتباه تایپی بود شرمنده.

pp8khat
11-09-2007, 19:50
ممنون همگی

Hot_birds
11-09-2007, 19:52
فقط 2n*n یا 2(n^2 )الیته فکر کنم اشتباه تایپی بود شرمنده.

آخ ببخشيد
چون سريع نوشتم اشتباه شد
ممنون كه تذكر داديد
درستش كردم

SuB
19-09-2007, 21:06
سلام
ببخشيد كه من وارد بحث شدم ها
آخه من براي المپياد شيمي مي خونم و كتاب هاي دانشگاهي رو هم خودندم
خب ببين :
اول از لايه والانس:
به خارجي ترين لايه الكتروني اتم ها لايه والانس مي گن
حالا هر چه قدر از لايه هاي پايين به سمت بالايي ها مي ريم فاصله اونا از همديگه كمتر ميشه
به نحوي كه لايه سوم و چهارم به قدري به هم نزديك مي شن كه لايه ها تداخل پيدا مي كنن
هر لايه از چندين زير لايه تشكيل شده
لايه اول فقط يك زير لايه
دوم، دو زير لايه
و ...
كه مخفف:
هستند
در ضمن:
در لايه S دو الكترون
P 6 الكترون
D 10 الكترون
F 14 الكترون دارند
حالا براي تشخيص تعداد الكترون هاي لايه والانس مي توني از شماره گروه كمك بگيري
براي گروه هاي 13و 14 و 15 و 16 و 17 و 18
به تر تيب 3 و 4 5 6 7 8 الكترون داريم
براي گروه 1 و 2 هم كه همون 1 الكترون و 2 الكترون داريم

اگه بازم سوالي بود بپرس.
آخه من نمي دونم قاعده هوند و ... رو خوندي يا نه؟
من قاعده هوند رو خوندم چون توی کتاب شیمی 2 هست.

اما در مورد تعداد الکترونهای لایه والانس باید بگم که شما چیز زیادی نگفتید.:41: چون خودم با تعریفی که خود کتاب داده و دوستان اینجا مطرح کردند، مطمئن شدم که در مورد عناصر اصلی تعداد الکترونهای لایه والانس همون جوری هست که شما گفتید.:20:

مشکل اینجاست که توی این تاپیک و توی کتاب‌های کنکور و دبیرها تعداد الکترونهای لایه والانس رو هر کدوم یه جور میگند. :18:
شما باید بگید که تعداد اکترونهای لایه والانس عناصر واسطه چطوری بدست میاد و چرا؟:11:

Hot_birds
23-09-2007, 16:44
من قاعده هوند رو خوندم چون توی کتاب شیمی 2 هست.

اما در مورد تعداد الکترونهای لایه والانس باید بگم که شما چیز زیادی نگفتید.:41: چون خودم با تعریفی که خود کتاب داده و دوستان اینجا مطرح کردند، مطمئن شدم که در مورد عناصر اصلی تعداد الکترونهای لایه والانس همون جوری هست که شما گفتید.:20:

مشکل اینجاست که توی این تاپیک و توی کتاب‌های کنکور و دبیرها تعداد الکترونهای لایه والانس رو هر کدوم یه جور میگند. :18:
شما باید بگید که تعداد اکترونهای لایه والانس عناصر واسطه چطوری بدست میاد و چرا؟:11:

چشم!! الان مي گم به طور كامل:
1- اگر آرايش الكتروني به ns ختم شود، تعداد اكترون هاي لايه ي ظرفيت برابر تعداد الكترون هاي درون آن است (ns1 = 1 e )
2- اگر به np ختم شود برابر مجموع تعداد الكترون هاي ns + np است (ns2, np4 = 6 e ) كه همون شماره گروه (گروه هاي اصلي) هستش
3- اگر به n-1 d ختم شود برابر n-1 d + ns خواهد بود (4s2, 3d9 = 11 e )

اگه بازم سوالي بود بپرس
باي

SuB
24-09-2007, 20:10
چشم!! الان مي گم به طور كامل:
1- اگر آرايش الكتروني به ns ختم شود، تعداد اكترون هاي لايه ي ظرفيت برابر تعداد الكترون هاي درون آن است (ns1 = 1 e )
2- اگر به np ختم شود برابر مجموع تعداد الكترون هاي ns + np است (ns2, np4 = 6 e ) كه همون شماره گروه (گروه هاي اصلي) هستش
3- اگر به n-1 d ختم شود برابر n-1 d + ns خواهد بود (4s2, 3d9 = 11 e )

اگه بازم سوالي بود بپرس
باي

ممنون از اینکه جوابم رو دادید.

اما در مورد عناصری که به n-1)d) ختم می‌شند باید بگم که طبق تعریف‌هایی که من تا حالا از لایه والانس دیدم، برای اونها لایه والانس باید همون ns باشه.
اما اگه از تعریف بگذریم، توی کتاب شیمی 2 تالیف بهمن بازرگانی نوشته بود که برای عناصر گروههای 1 تا 11 تعداد الکترونهای لایه والانس برابر شماره گروه و برای عناصر گروه 12 تا 18 برابر رقم یکان شماره گروه است. یعنی میگه برای عناصر گروههای 1 تا 11 لایه والانس همون ns و n-1)d) هست ولی برای عناصر گروه 12 لایه والانس ns و برای بقیه گروههای باقیمانده لایه والانس ns و np هست.

حالا کدوم درسته؟:11:

Hot_birds
25-09-2007, 17:30
ممنون از اینکه جوابم رو دادید.

اما در مورد عناصری که به n-1)d) ختم می‌شند باید بگم که طبق تعریف‌هایی که من تا حالا از لایه والانس دیدم، برای اونها لایه والانس باید همون ns باشه.
اما اگه از تعریف بگذریم، توی کتاب شیمی 2 تالیف بهمن بازرگانی نوشته بود که برای عناصر گروههای 1 تا 11 تعداد الکترونهای لایه والانس برابر شماره گروه و برای عناصر گروه 12 تا 18 برابر رقم یکان شماره گروه است. یعنی میگه برای عناصر گروههای 1 تا 11 لایه والانس همون ns و n-1)d) هست ولی برای عناصر گروه 12 لایه والانس ns و برای بقیه گروههای باقیمانده لایه والانس ns و np هست.

حالا کدوم درسته؟:11:

يعني چي؟
من متوجه نمي شم
منظورت رو دقيق تر بگو لطفا"
باي

SuB
25-09-2007, 18:56
يعني چي؟
من متوجه نمي شم
منظورت رو دقيق تر بگو لطفا"
باي

من 2 تا شیوه برای تعیین لایه والانس که تا حالا خوندم رو گفتم.
بگید کدوم درسته و چرا؟:46:

Hot_birds
27-09-2007, 09:29
من 2 تا شیوه برای تعیین لایه والانس که تا حالا خوندم رو گفتم.
بگید کدوم درسته و چرا؟:46:

خب منم همون دوتا رو نمي دونم چي گفتي؟
دقيقا بگو كدوم اوليه و كدوم دومي
آخه همه رو تو هم، تو هم نوشتي
ببخشيدا
باي

SuB
27-09-2007, 20:51
خب منم همون دوتا رو نمي دونم چي گفتي؟
دقيقا بگو كدوم اوليه و كدوم دومي
آخه همه رو تو هم، تو هم نوشتي
ببخشيدا
باي

1- در مورد عناصری که به n-1)d) ختم می‌شند باید بگم که طبق تعریف‌هایی که من تا حالا از لایه والانس دیدم، برای اونها لایه والانس باید همون ns باشه.
2- توی کتاب شیمی 2 تالیف بهمن بازرگانی نوشته بود که برای عناصر گروههای 1 تا 11 تعداد الکترونهای لایه والانس برابر شماره گروه و برای عناصر گروه 12 تا 18 برابر رقم یکان شماره گروه است. یعنی میگه برای عناصر گروههای 1 تا 11 لایه والانس همون ns و n-1)d) هست ولی برای عناصر گروه 12 لایه والانس ns و برای بقیه گروههای باقیمانده لایه والانس ns و np هست.

اینم دو تا راه کاملاً متفاوت که من تا حالا دیدم.

Hot_birds
29-09-2007, 17:20
خب معلومه ديگه، مال همون بهمن بازرگاني درسته

SuB
30-09-2007, 13:10
خب معلومه ديگه، مال همون بهمن بازرگاني درسته

پس یعنی تعریف کشک؟:18:

Hot_birds
30-09-2007, 18:18
سلام
من نمي دونم كجاي تعريف با اين هم خواني نداره؟؟؟؟؟؟؟؟
چرا تعريف كشكه؟
خوب آقاي بهمن بازرگاني از روي تعريف اونو گفته
شما اون تعريفي رو كه خوندي بگو تا من بهت بگم اون تعريف درسته يا نه؟
باي

SuB
01-10-2007, 20:54
سلام
من نمي دونم كجاي تعريف با اين هم خواني نداره؟؟؟؟؟؟؟؟
چرا تعريف كشكه؟
خوب آقاي بهمن بازرگاني از روي تعريف اونو گفته
شما اون تعريفي رو كه خوندي بگو تا من بهت بگم اون تعريف درسته يا نه؟
باي

من توی کتاب شیمی 2 و توی پست چندتا از دوستان خوندم که لایه والانس، لایه‌ای است که بیشترین n رو داره.
این تعریف در مورد عناصر اصلی با گفته جناب بازرگانی مطابقت داره ولی وقتی نوبت به عناصر واسطه می‌رسه، فرق این تعریف‌ها معلوم میشه.

Hot_birds
11-10-2007, 08:31
خب كاملا درسته
منظور از لايه آخر اين ها هستند
1s
2s 2p
3s 3p
4s 3d 4p
& ...
شما منظور از لايه رو زير لايه متوجه شدي
s p d f زير لايه هستند نه لايه

SuB
11-10-2007, 20:45
اون 4s 3d 4p که نوشتی کجاش بزرگترین n رو داره. 3 که از 4 کوچکتره برادر من!

من کی گفتم s و p و ... لایه‌ هستند؟

Hot_birds
12-10-2007, 11:21
اون 4s 3d 4p که نوشتی کجاش بزرگترین n رو داره. 3 که از 4 کوچکتره برادر من!

من کی گفتم s و p و ... لایه‌ هستند؟

سلام
عزيز دل برادر
ما اين همه توضيح داديم حالا شما مي گي 3 از 4 كوچيكتره؟
من كه گفتم چون لايه ها به هم نزديك مي شن
با همديگه تداخل دارند
پس 4s زودتر از 3d پر مي شه

SuB
13-10-2007, 17:45
سلام
عزيز دل برادر
ما اين همه توضيح داديم حالا شما مي گي 3 از 4 كوچيكتره؟
من كه گفتم چون لايه ها به هم نزديك مي شن
با همديگه تداخل دارند
پس 4s زودتر از 3d پر مي شه

مسئله زودتر پر شدن 4s نیست. مسئله اینه که شما 4s و 3d رو توی یه لایه می‌دونید. و این تناقض با تعریف لایه هست.:18:

Hot_birds
17-10-2007, 17:50
خوب اون دوتا زير لايه هستند نه دو تا لايه
و يك لايه رو تشكيل ميدن