PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : معرفي تكنولوژي Isdn بررسي قابليت ها و امكانات

Amir_P30
14-09-2005, 01:28
با سلام به كاربران عزيز

با توجه به درخواست تعدادي از كاربرا در مورد اين تكنولوژي اين مقاله رو براتون ميزارم:

صفحات زير را دانلود كنيد.فايل ها به صورت عكس:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](1).jpg

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](2).jpg

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](3).jpg

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](4).jpg

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](5).jpg

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](6).jpg

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](7).jpg

منبع:دانش وكامپيوتر :blink: :blink: :blink:

mpsjavad
21-09-2005, 21:22
با سلام ..

کمی در مورد خطوط ISDN در ایران

همونطور که حتما شنیدید مخابرات شروع به واگذاری خطوط ISDN BRI به مشترکین تلفنهای ثابت در تهران کرده ( در شهرستانها نمی دونم شروع شده یا نه ) . قصد دارم در مورد ISDN و کاربردش برای کابران Internet توضیح بدم .
ببینید اصولا ISDN مخفف Integrated Services Digital Network هستش . تنها مزیت این سیستم نسبت به خطوط تلفن عادی امکان دریافت و ارسال صدا ( Voice ) و اطلاعات ( Data ) به صورت همزمان می باشد . کلا دو نوع سرویس ISDN وجود دارد . یکی به نام ISDN BRI که BRI مخفف Basic Rate Interface می باشد و دیگری ISDN PRI که PRI مخفف Primary Rate Interface می باشد .
در BRI ما دو تا کانال 64kb/s به نام B-Channels داریم ( که البته بعضی switch ها آنرا محدود به 56K می کنند ) و یک کانال 16kb/s که البته گاهی تا 64kb/s هم وجود دارد به نام D-Channel . دقت کنید که در اینجا بر اساس این تعاریف هر 1kb برابر 1000b می باشد نه 1024b . بر این اساس یک خط ISDN BRI می تواند حداکثر 144kb/s اطلاعات رو در یک لحظه جابجا کند .
نوع دیگر ISDN یعنی ISDN PRI به صورت دیگری است . در این نوع ( استاندارد اروپا رو شرح می دهم که با ایران هم تطابق دارد ) 30 عدد کانال 64kb/s به نام B-Channels و یک کانال 64kb/s دیگر به نام D-Channel وجود دارد . این نوع خط ISDN مخصوص سرویس دهندگان اینترنت می باشد که می خواهند به مشترکین خود که دارای خطوط ISDN BRI می باشند با سرعت بهتری نسبت به خطوط معمولی سرویس دهی کنند . در حقیقت در این نوع خطوط قابلتی وجود دارد که می تواند توسط یک D-Channel دو خط PRI را سرویس دهی کرد که در نهایت باعث می شود که یک مشترک اینترنت توسط یک خط ISDN BRI بتواند دو کانال B-Channel همزمان از دو خط PRI مختلف را با هم اشغال کرده و در حقیقت با سرعت 128kb/s به اینترنت متصل شود . ( دقت کنید مجموع پهنای باند ارسال و دریافت 128kb/s می باشد )
پس با این تفاسیر فنی که دادم متوجه شدید که توسط خطوط ISDN BRI شما می توانید با سرعت 128kb/s به سرویس دهنده اینترنت که دارای خطوط ISDN PRI می باشد متصل شوید !! ( این قسمتی را که Bold کرده ام داشته باشید پائینتر راجع بهش توضیح می دهم )
اما مزایای این سیستم :
همونطور که مشخصه قابلیت اتصال به اینترنت رو با سرعتی معادل دو برابر خطوط عادی با کیفیت خیلی بهتری فراهم می کنه و در عین حال شما مجبور نیستید برای کار با اینترنت تلفن خود را مشغول کنید تا دیگران نتوانند از آن استفاده کنند ، بلکه با جدا کردن کانالها امکان ارسال و دریافت اطلاعات و صدا به صورت همزمان وجود دارد .
دیگر مزیت این سیستم که در ایران در حال حاضر هم برای سرویس دهندگان مهم است و هم برای مشترکین ، این است که سرویس دهندگان اینترنت نیازی به نصب دستگاههای گران قیمت در کلیه مراکز سرویس گیرنده همانند خطوط ADSL ندارند و این خطوط توسط خود Switch های PSTN قابل ارائه هست . تنها با اضافه کردن چند کارت به این Switch ها می توان به راحتی با همین خطوط معمولی این سرویس را به مشترکین داد . اما در طرف مشترکین باز هم همانند ADSL باید ISDN Modem ای قرار گیرد که بتواند کار تشخیص این کانالها از هم و استفاده از آنها را انجام دهد . در صورتیکه شما خط ISDN BRI داشته باشید اما مودم مخصوص آنرا نداشته باشید خط شما همانند یک خط تلفن معمولی خواهد بود هیچ سودی برای شما ندارد .
اما ضعف اصلی این سیستم قدیمی بودن آن است . در حقیقت این سیستم نسل بعدی همان Dial-UP خودمان است و محدودیت اصلی آن هم سرعت آن است . یعنی اگر مشترکی بخواهد به سرعتی بیشتر از 128kb/s به اینترنت متصل شود دیگر به هیچ عنوان نمی تواند از این سیستم استفاده کند .
اما به هر حال به نظر من سهل الوصول ترین سیستم در حال حاضر در ایران همین سیستم می باشد که مخابرات هم شروع به واگذاری آن کرده است . البته در صورتیکه ADSL به صورت عمومی واگذار شود عملا استفاده از این سیستم دیگر بی معنا خواهد بود .
اما حالا در مورد اون قسمتی که Bold کرده بودم بگویم . ببینید شما الان می تونید با مراجعه به مرکز تلفن منطقه خودتون در خواست وصل این سرویس رو بدهید و بدون هیچ هزینه اولیه ای این سرویس وصل خواهد شد ( البته نحوه آبونمان آنرا خبری ندارم ) . تنها چیزی که سمت خودتان نیاز دارید یک ISDN Modem است که می توانید آنرا به راحتی تهیه کنید . خیلی از شرکت های سازنده اش همین الان در ایران این محصولات رو ارائه کرده اند و آماده فروش است ( Siemens رو من خودم دیدم که یه تعداد زیادی وارد کرده ) . اما بعد از این چی ؟! شما احتیاج به یک ISP دارید که دارای خطوط ISDN PRI باشد که بتواند به شما سرویس پر سرعت اینترنت را بدهد . یعنی در صورتیکه شما بخواهید به اینترنت با سرعت 128kb/s متصل شوید و از خط ISDN BRI استفاده می کنید سرویس دهنده شما هم باید دارای خطوط ISDN PRI باشد تا بتواند این سرویس را به شما بدهد !! خیالتان را راحت کنم که در حال حاضر هیچ یک از ISP های تهران دارای خطوط ISDN BRI نیستند و به هر دری هم می زنند مخابرات حاضر به دادن این سرویس به آنها نیست ! یکی نیست بگوید که آخه دیگه این ISDN BRI به چه دردی می خوره ؟! وقتی می گویند به سرویس دهنده ها خطوط PRI نمی دهند پس دیگر معنی نمی دهد خطوط BRI به مشترکین بدهند ! جالب است بدانید که علت این امر رو هم عدم امکانات فنی در مراکز مخابراتی اعلام کرده اند ، این در حالی است که در خیلی از شهرستانهای ایران در حاضر بجز سرویس PRI سرویس دیگری به ISP ها نمی توانند بدهند ( مثلا رشت ، یزد ، ... ) . البته این را هم بگویم که در شهرستانها چون switch های آنها در خیلی از مواقع جدید خریداری شده است به طور دارای این امکان ( یعنی همان کارتهای کذایی ) هست ، اما در تهران چو ن باید برای switch های خود این کارتها را برای ارائه سرویس ISDN PRI خریداری کنند ، فعلا به همه می گویند که امکانات نیست . امیدوارم به زودی امکاناتش رو اضافه کنند و مشترکین ISDN BRI بتوانند با دو برابر سرعت Dial-Up معمولی به Internet وصل شوند . البته قبل از اون هم دعا می کنم به زودی ADSL راه بیفته که دیگه اصلا از شر ISDN هم خلاص بشیم .

مرجع: weblog.iranetsol.com

pedramonline
25-09-2005, 02:30
امیرجان عکس ها برای من دانلود نمیشه . مشکل از چیه ؟ سایت پرشین گیگ ؟؟؟

mpsjavad
25-09-2005, 16:33
امیرجان عکس ها برای من دانلود نمیشه . مشکل از چیه ؟ سایت پرشین گیگ ؟؟؟

با سلام ..

پدرام جان لينك هاي كه امير جان قرار دادند مشكلي نداره من همين الان امتحان كردم .... شما دوباره امتحان كن ..

pedramonline
26-09-2005, 01:14
جواد جان متاسفانه این قالب جدید لینک ها رو وسطشونو .... میزاره . به همین دلیل من هم که متوجه نبودم لینک ها رو کلیک راست و دانلود میکردم . بی خبر از اینکه وسط لینک ... هست .

بله تونستم دانلود کنم . ممنون .