PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : آموزش کرل

mehdi87
13-09-2005, 06:00
سعي ميكنم هر هفته 3 تا آموزش بزارم ! از مبتدي شروع ميكنم تا پيشرفته !

:cool:

پوریا
13-09-2005, 14:09
سلام
مهدی جان فقط از مبتدی شروع کن

ممنونم

R£ɀД
13-09-2005, 14:36
مهدي جان فكر خوبي هست . ممنونم ازت .
فقط بهتر نبود الان درس اولت رو ميزاشتي يا اين تاپيك رو وقتي درس اولت آماده شد باز مي كردي؟

Soshiant
13-09-2005, 14:50
حتما این جوری کیفش بیشتره
mehdi87 جان بذار دیگه ببینیم چکار میکنی

mehdi87
13-09-2005, 18:54
reza_s جان شما ناراحت نباش ! آموزش و رو هم دارم و آمادست !

پوریا
-
HolySooshiant

امشب اولين آموزشمو ميزارم ؟ منتظر باشيد .

mehdi87
13-09-2005, 23:00
خوب بايد بگم كه طراحي با كرل نياز به خلاقيت داره ! با كمي خلاقيت ميتونيد خيلي آسون طرح هاي زيبا بكشيد .
كرل از خاصيت وكتور ( برداري )‌استفاده ميكنه يعني براش مهم نيست كه كارتون تو چه اندازه باشه !‌ البته وكتور يه بحث خيلي جدا داره كه بعدا سر فرصت خوب براتون توضيح ميدم !
من سعي ميكنم تو آموزش هايي كه ميزارم ابزار رو معرفي كنم و كليد هاي ميانبرشو هم ياد بدم كه خوب ياد بگيرين !

* آموزش هايي رو كه ميزارم براي كرل 12 ميباشد .

----------------------------
آموزش ! (طرحي با كرل = خلاقيت )‌ فراموش نكنيد

قبل از هر كاري خطكش و جدول رو فعال كنيد از منوي View ء grid، ruler

خوب براي اينكه اندازه ي جدول تنظيم كنيم مسير زير رو بريد tools>customization (ctrl+J)>document>grid و Vertical و Horizental رو به 0.5 تغيير بدين .

1- يك سند جديد باز كنيد به اندازه 11x8 inches

* يادتون باشه guidelines فعال باشه از منوي View ميتونيد فعالش كنيد .

2- از 2 تا ميله اي كه در سمت چپ و بالاي سندمون يكي از بالايي و يكي از چپي به وسط سند درگ كنيد مانند شكل شماره 3 (‌همين شكل پاييني )

3- در مركز تقاطع اين دو خط خطكش يك دايره 4*4 رسم كنيد براي اينكه دقيق رسم كنيد براحتي در بار بالا از سمت چپ قسمت دوم دو پاره خط كوچك كه در دو سرشون 2 تا فلش دارند در كادر جلوي آنها اندازه رو وارد كنيد يادتون باشه براي اينكه دايره اي كه ميكشيد درست رسم شود و بيضي نشه دو دكمه Ctrl + Shift رو نگه داريد . يك كپي ديگه از اين دايره بگيريد با دكمه چپ كليد دايره رو درگ كنيد و گزينه كپي رو انتخاب كنيد تا كپي ايجاد شود و سايز آن رو به 3.5 تغيير بدين تا كوچيك تر از شكل اولي بشه و بصورت زير دو شكل رو قرار بدين .

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

4- تو اين مرحله رنگ دايره دوم رو به سفيد تغيير بدين تا همچين شكلي در بياد .

5- تو اين مرحله بايد 2 تا دايره رو با هم گروه كنيم كه هر جا دايره ها رو حركت ميديم با هم حركت كنند براي اين كار هر 2 دايره رو Select كنيد و از منوي Arrange گزينه Group رو انتخاب كنيد
*كليد ميبانبر اين فرمان CTRL+G ميباشد

6- تو اين مرحله بايد 2 تا كپي ديگه از دوتا دايرمون در دو زاويه مختلف بگيريم ابتدا به مسير زير بريد Arrange ---Transformations----Rotate رو فعال كنيد در پنجره اي كه باز ميشه اول دايره ها رو Select كنيد بعد در كادر Angel زاويه رو به 120 تغيير بدين و Apply to Duplicate رو بزنيد تا يه كپي بگيره و حكتش بدين يه قسمت ديگه تا روي دايره هاي اصلي نباشه ابازم دايره هاي اصلي رو انتخاب كنيد و اين بار زاويه رو 240 بدين ! و همون دكمه رو بزنيد . تا كپي بگيره !

7- تو اين مرحله 3 تا شكل رو مانند شكل زير كنار هم قرار بدين !

دستم درد گرفت .. اين آموزش ادامه داره ! شك نكن ! فعلا اين ها رو داشته باشين ! طرحمون خيلي قشنگتر از اين ميشه !

اين داستان ادامه دارد .... (‌فردا شب قسمت دوم )

موفق باشين (‌غلط املايي داشت به بزرگيه خودتون ببخشيد .

----
reza_s جان اين حرفا نيست بالاخره بايد تايپ كنم يا نه ! طول ميكشه منم دست تنهام ! اصلان هم وقت نميكنم - صبح تا ساعت 6 سر كارم ميام خونه خسته ام - ديگه ! :cool:

R£ɀД
14-09-2005, 07:10
مهدي جان ممنون.
بابا شوخي كردم چقدر جدي ميگيري ;)
من فكر كردم كه آماده هست :sad: شرمنده نميدونستم كه تازه داري درستش ميكني :puke:
راستي نميدونم پست قبلي من رو كي پاك كرده و چرا ؟ :angry: كجاش خلاف بود؟؟؟؟؟؟؟؟؟
به هر حال دستت درد نكنه :thumbsup:

Mehran
14-09-2005, 07:53
آره مهدي جون نشون داد مرد عمل نه حرف
مهدي جان ادامه بده...

Soshiant
14-09-2005, 14:07
ایول mehdi87
حالا این اموزش چند قسمت طول میکشه؟

mehdi87
14-09-2005, 21:44
reza_s - smmn_203 - HolySooshiant خواهش ميكنم ! اين آموزش 2 قسمت هست كه اين قسمت آخرشه كه دارم ميزارم الان !
من خودم آدمه شوخيم - جديم كجا بودي جكي ! پستهاي قبليتو شاهين جان پاك كردن كه پستهاي بيهوده زياد نشن !
--------------
ادامه آموزش

8- يك دايره با سايز 0.5x0.5 رسم كنيد و در مركز اين 3 تا طرح قرارا بدين ! و زماني كه قرار دادين همه ي كار ها رو انتخاب كنيد - در قسمت بالا تعدادي ابزار فعال ميشن ! شما روي اين شكل [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] كليك مي كنيد اسم اين ابزار Trim ميباشد كار اين ابزار اين است كه برش ميده از طرحي كه روي طرح ديگه قرار داشته بشه ! خب وقتي روي اين شكل كليك كنيد ديگه اون دايره اي رو در مركز قرار دادين رو نياز نداريم پاك كنيد ! كليك كنيد و Delete رو بزنيد !

*نكته قبل از اعمال كار بالا بايد حتما 3 تا طرح كلي رو Group كنيد

9-تو اين مرحله بايد يك مستطيل بكشين و از اون 2 تا كپي بگيرين كه جمعا ميشه 3 تا ! مربع ها رو به اندازها ي كه در شكل زير هست بكشين - اين مربع ها رو در 2 تا زاويه ميخواهيم - اولي كه معلومه ! در زواياي 120 و 240 (‌يا آورري Arrange ---Transformations----Rotate)

10- تو اين مرحله طبق مرحله ي 8 همون كا رو با مربع ها كنيد كه با دايره مركزي كردين !

11- در مركز يك دايره نسبتا بزرگ مانند شكل رسم كنيد بدون رنگ ! بعد اينكه مسير زير دنبال كنيد تا پنل سمت راست فعال شه !
Window ---Docker - Propertes معولا فعاله كليد ميانبر Alt+Enter - خوب روي دايره اي كه ايجاد كردين كليك كنيد با استفاده از ابزار Pick tool همنون آيكون ماوس ! خوب از پانلي كه فعال كردين tab دوم رو انتخاب كنيد اسم اين تب Outline ميباشد كه اگر موس رو چند ثانيه روش نگهداريد Tooltip ش ظاهر ميشه ! خب كليك كنيد . در كادر Width عدد 20 رو تايپ كنيد و تايپ كنيد .

12- يك مربع به اندازه داخل شكل رسم كنيد و از اون 5 تا كپي بگيرين - حالا روي تك تك اين مربع ها با استفاده از ابزار Pick tool دوبار كليك كنيد و با استفاده از گيره هايي كه در دور مربع ايجاد شده مربع را در زوايا خواسته شده در عكس زير برچرخونيد و در جاي خود قرار بدين و مانند مرحله 8 همون كاري رو كه براي دايره انجام دادين براي اينها هم انجام بدين .

* توجه براي اينكه اين اعمل روي اين 3 تا دايره ي كلي اعمال نشه ! ااين 3 تا دايره رو لاك كنيد با راست كليك كردن روي طرح و گزينه Lock Objet رو انتخب كنيد .

مربع ها روو پا كنيد

خوب اين آموزش تموم شد ! اميدوارم استفاده كرده باشين ! كار هاتون رو بزارين !

راستي بچه ها امتياز هم بدين ! ببينيم تو چه سطحيه ؟ :happy:

Soshiant
16-09-2005, 23:01
mehdi87 جان مثل اینکه به ارزوی جادوگر شدنت رسیدی خوب سوسکمون کردی :blink:
اموزش هفته ای 3 روز تموم شد :tongue:
از شوخی گذشته ممنون :laughing:
ببین اگر حالشو داری برو به سایت [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] و برنامه xarax1 بگیر حجمش نسبتا کم هست ولی قیمتش تقریبا بالاست :cool:
به گالریش هم سر بزن ببین چه کار ها که انجام نمیده بعدش یادش بگیر بیا از این اموزش های هفته ای 3 با برامون بذار :puke:
البته فکر نکنم توی سایتش نسخه کامل داشته باشه به هر حال اگر گالریشو نگاه کردی خوشت اومد بگو لینک کاملشو بذارم
موفق باشی
بدرود :blush:

mehdi87
17-09-2005, 15:43
اين آموزش رو م خواستم تا 3 روز بزارم ديدم وقت دارم 2 تاش كردم !
خواهش ميكنم !
در باره xarax1 بهت ميگم بدا ! فعلا

mehdi87
23-09-2005, 03:35
يك آموزش خيلي ساده !

تو مرحله 1.1 مانند شكل 2 تا دايره و 4 تا مستطيل مي خواهيم مانند شكل رسم كنيد
* تو آموزش قبلي توضيح دادم چطوري زاويه ها رو براي اشكال تعيين كنيد )transformation( - براي مستطيل ها از زاويه 45° استفاده كنيد .

تو مرحله 1.2 همه رو انتخاب ميكنيد و combine كنيد .

خوب شما به سادگي يك چرخ دنده ساختين !

تو مرحله 1.3 و 1.4 به خلاقيت شما بستگي داره !

تو قست بعدي آموزش ياد ميدم كه چطوري چرخ دندتون رو يه اين صورت در بيارين !

87.co

STAYWITHME
23-09-2005, 20:31
مهدی جون کچل شدم ............................

به سفارشت به این تاپیک هم سر زدم ولی مهدی وقت نکدم بخونم مقالاتتو .......................

بردنم سلمونی .....................................

موهام .........................................

mehdi87
29-09-2005, 18:21

mehdi87
29-09-2005, 18:50
اگه با فوتوشاپ كار ميكنيد و با Hot Key هاي فوتوشاپ حال ميكنيد مي توانيد از قسمت :
Tools#Options#Customization#workSpace#Commands#Sho rt Cut keys
همون كليدهاي فوتوشاپ رو براش تعريف كنيد و سريعتر كار كنيد.
يا اگر با Illustrator كار ميكنيد توي همون قسمت workspace به جاي Default ----ا ADOBE Illustrator را تيك بزنيد.

اگر هم خيلي حرفه اي كار ميكنيد براي اينكه براي كارهاي حجم بالا روان تر كار كنيد توي همون workspace گزينه memory#memory Usage مقدارش را بالا ببريد

-----

برای duplicate کردن یه شیعی میتوانید بععد از درک گردن از کلید سمت راست استفاده کنید
به این صورت که مثلا شما در نقطه اول یک جسم دارید و در نقطه دوم میخواهید کپی کنید خوب با کلیک چپ شکل نقطه اول را گرفته و همچنان کلیک موس را پایین نگه دارید . جسم را به نقطه دوم بکشید و در جای مناسب بدون رها کردن موس کلیک راست را بزنید
عمل copy و Paste انجام میگردد
البته از کلید Space هم میتوانید بجای کلیک راست استفاده کنید با این تفاوت که راه دوم برای بیش از دو جسم به درد ما میخورد

-----

خب حالا شما یک یا چند طرح انتخاب شده دارید و میخواید روشون تغییر حالت مورد نظرتون رو اعمال کنید !

برای تغییر مکان کافیه که روی علامت X که وسط کادر انتخابی هست برید و با نگه داشتن کلید سمت چپ موس اون رو هر جا که خواستید ببرید .که البته میتونید هر جایی از طرح رو بگیرید و بکشید !

همونطور که قبلا گفتم برای تغییر مکان طرحتون رویه یک خط راست میتونید کلید کنترل(CTRL) رو نگه دارید !

برای تغییر دقیق مکان طرحتون بر اساس موقعیتش در صفحه و محورهای مختصات میتونید در اولین قسمت از نوار خصوصیات مختصات مقصد تغییر مکانتونو بنویسید. (x,y )

mehdi87
29-09-2005, 19:11
آموزش خطوط تلویزیونی
خب در شکل زیر ما:
1- اول یک صفحه مثلا 640*480 پیکسل ایجاد میکنید

2- یک خط با استفاده از ابزار گفته شده ترسیم می کنیم

3- با استفاده کلید
Ctrl + D
یا همون داپلیکیت با فواصل مشخص از همون خط رو تکرار می کنیم

3- سپس عكس مورد نظر را در زير خطوط قرار دهيد .

منبع :Active-MO

mehdi87
29-09-2005, 19:16
خوب ما تا حالا توی همه برنامه های گرافيکی صفحه يا Page ديديم . که توی هر برنامه يه جور بوده و خصوصيات خودشو داشته !

مثلا توی Photoshop شما به صفحتون يک اندازه ميديد و کل کارتون تو همون مقدار جايی هست که اول مشخص شده !

ولی توی کورل شما هر چقدر جا بخوايد هست و تا دلتون بخواد صفحه دارين ! يعنی چی ؟

شما ميايد به صفحتون اندازه ميديد و مشخصاتشو تعيين ميکنيد . بعد کورل به شما به اون اندازه يک قاب يا Page Border ميده که شما توی اون کار کنيد

ولی اگه شما Zoom out کنيد ميبينيد که خارج از اون قاب هم جا داريد !

خوب اينا مقدمه بود حالا اصل قضيه :

ولا شما قبل از هرکاری بيايد و اندازه صفحوتنو مشخص کنيد .

چون که خيلی از دستورات و خصوصيات اشياء ما بيرون از صفحه عمل نميکنه ! وتوی صفحه اعمال ميشه !

پس شما به تناسب كارتان به يک اندازه خاص احتياج داريد .

کورل يک تعداد صفحه استاندارد و آماده داره که ميتونيد از ليست انتخاب کنيد .

مثلا اندازه A4 که به درد خيلی ها ميخوره!

*دقت کنيد که اندازه صفحتون ميتونه هر واحدی داشته باشه .مثل Inch , CM , mm , Yard , Pixel , .... که ميتونيد از ليست انتخاب کنيد .

خوب حالا شايد شما اندازه دلخواهتونو بخوايد که ميتونيد با عنوان Custom به اون اندازه بديد!

خوب حالا شايد شما کارتون چاپ يا كاری بود که لازم بود هر روز با يک سايز صفحه کار کنيد !

ميتونيد خيلی ساده در قسمت Layout -->Page Setup اندازه صفحتونو با اسم دلخواه ذخيره (Save) کنيد که هر وفت لازم داشتيد اونو از ليست انتخاب کنيد

جهت صفحه يا Page Orientation رو ميتونيد به صورت Portrait يا Landscape داشته باشيد [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

خوب شما حالا ميتونيد به همون قسمت Page Setup بريد و برای پس زمينه (Background) صفحتون يک رنگ يا يک عکس انتخاب کنيد .

رنگ که مشخصه ولی عکستون ميتونه به اندازه صفحه باشه يا يه بافت (Texture) که صفحتون رو پر کنه ! حالا به چه دردی ميخوره ؟

مثلا اگه شما برای يک طرح چاپی از اين روش برای ايجاد پس زمينه کارتون استفاده کنيد و برای عکس گزينه Embedded يا جاسازی شده رو انتخاب کنيد

خيلی برای ادامه کار کارتون راحتتر ميشه و همچنين اندازه فايلتون به طرز فجيعی کاهش پيدا ميکنه !!!

برای کارهای بيشتر ميتونيد چندتا صفحه داشته باشيد و به راحتی اين صفحات رو به وسيله منوی Layout اداره کنيد : اسمشونو تغيير بديد . جابجا کنيد و ....

در ضمن به غير از منوی Layout شما از قسمت پايين صفحتون هم ميتونيد اين کارا رو انجام بديد !

همچنين برای اينكه منوی بالايی را بتونيد سريعتر ظاهر كنيد ميتونيد روی كليدهای Page (كه در شكل زير نمايش داده شده است) رايت كليك كنيد و بعد ميبينيد كه منوی Layout نمايش داده ميشه

خوب تقريبا تمام چيزايی بود که شما هنگام کار با کورل بايد از صفحه بدونيد .

منبع :‌ Eilia

براي امروز ديگه كافيه ! فعلا !

راستي دوستان نظرتون رو هم بگين ! ممنون ميشم :cool:

Ronaldiniho
29-09-2005, 21:39
ممنون
ادامه بده

STAYWITHME
30-09-2005, 05:33
ایول مهدی خداییش گل کاشتی

Soshiant
30-09-2005, 13:51
خیلی خوب بود ولی xara x1 هم فراموش نشه :happy:
:tongue: ;) ممنون

mehdi87
30-09-2005, 23:22
HolySooshiant
جان خواهش ميكنم ! من تا حالا با xara كار نكردم ! حجمش هم كم نيست كه دانلود كنم بايد برم بخرمش ! پس طول ميكشه ! ميگم شما كه بلدي بيا آموزش بزار !‌خوش حال ميشيم

mehdi87
01-10-2005, 11:30
خوب يك فايل تازه باز كنيد . سپس از نوار ابزار(برای توضيح بيشتر به درس نوار ابزار مراجعه كنيد) ابزار Artistic media tool را با كليد ميانبر I انتخاب كنيد. در اين حالت از نوار گزينه ها (option) ابزار خوشنويسی ( calligraphic) را انتخاب كنيد. همانطور که در شکل زير می بينيد .
لازم است يادآوری كنم كه برای استفاده بهتر از اين ابزار خوب است سرعت ماوس را از طريق تنظيمات در كنترل پنل كم كنيد . چرا که برای يک خطاطی خوب با ماوس دقت و سرعت کم لازم است

1-Artistic media tool

2- Calligraphic tool

در نوار گزينه ها ، گزينه هايی برای اين ابزار وجود دارد كه در اين بخش به توضيح آنها می پردازم .

1 - Freehand Smoothing : اين گزينه درصد صاف بودن كناره ها هنگام رسم منحنی را مشخص ميكند. يعنی اگر در اندازه 100 قرار داشته باشد ، لرزشهايی كه هنگام رسم ايجاد شده پوشيده می شود . من خودم اين گزينه رو هميشه روی 100 ميذارم .نرمی خوبی ايجاد ميكند.

2- Artistic Media Tool Width : همانطور كه از نامش پيداست پهنای قلم را تعيين می كند. همان معنای قلم درشت و قلم ريز!! البته شايد جای يك گزينه برای تغيير اندازه قلم در طول حركت به صورت اتوماتيك خالی باشد . كه البته من در ايميلی اين مطلب را به مسئولين كورل ياد آوری كردم!!

3- Calligraphic Angle : اين گزينه زاويه قلم را نسبت به خط افقی تعيين می كند . در حقيقت همان چرخش قلم در دست خطاط !! دقت كنيد كه جهت اين گزينه جهت مثلثاتی ست . يعنی با مقادير مثبت در خلاف جهت حركت عقربه های ساعت رشد می كند . در اينجا هم مثل مورد قبل جای گزينه ايی برای تغيير اتوماتيك زاويه احساس ميشود .

خوب با اين سه گزينه به راحتی ميشود كارهايی رو خطاطی كرد .توجه كنيد خطاطی با اين ابزار به دليل تغيير نكردن اتو ماتيك اندازه و زاويه بايد حروف را به صورت جدا گانه ايی بنويسيد .

منحنی هايی كه با اين ابزار كشيده شده ، از دو قسمت تشكيل شده است : Curve , Artistic media group . كه به صورت شبه گروه هستند از طريق داكر object manager يكی از اين منحنی ها را انتخاب كنيد و بر روی آن راست كليك كنيد . با انتخاب گزينه Break Artistic media group apart ميتونيد اين دو را از هم جدا كنيد . كه يكی مسير را تشكيل ميدهد يكی ظاهر را!! توجه كنيد كه بايد بر روی Artistic media group كليك كنيد تا اين گزينه وجود داشته باشد .

خوب مقدمات چيزهايی كه در مورد اين ابزار لازم بود گفتم . بقيه كار بر ميگردد به سليقه ، ذوق ، تمرين و البته بلد بودن قواعد خطاطی و خوشنويسی . يك نكته ديگه هم بگم كه در پايان هر كار حتما با ابزار Shap tool با کليد ميانبر f10 يك ويرايش نهايی رو كارتان انجام دهيد تا حصل كار بهتر شود .
اينها هم نمونه كارهايی كه من نوشتم!!

منبع :‌ايليا

Soshiant
01-10-2005, 15:05
mehdi87 جان من اگر بلد بودم یا حال خوندن هاپشو داشتم که از تو نمی خواستم :blush:
ولی حجمش مگه چقدر هست
همش 27mb :laughing: :blink:

Shahin King
01-10-2005, 16:50
سلام گراميان

چه ميكنه اين داش مهدي×××××× عزيز جان تشكر از زحماتت .

__________________________________________________ _________

در ضمن امضات آخرشه- بازم هوش از سرم برد . خيلي قشنگه . :ohno: :ohno:

قربانت : شاهين كينگ

mehdi87
05-10-2005, 20:46
HolySooshiant
جان چشم ! سعي ميكنم بزارم فعلا نمي تونم آخه مادر بردم سوخت - الانم با لب تاپ با بام اومدم -

شاهين جان من چاكرتم ! نظر لطفته چشات خشنگ ميبينه !

Soshiant
09-10-2005, 11:58
داداش مهدی باور کن از سوختن مادر بوردت خوشحال شدم
میدونی چرا
؟؟؟
چون اول اشتباها خوندم مادر بزرگت سوخته خیلی شکه شدم ولی بعدش که درست خوندم خوشحال شدم بالاخره سوختن مادر برد از سوختن مادربزرگ بهتره

STAYWITHME
14-10-2005, 02:41
ولی مهدی جون منم خوشحالی از خودم در وکردم راجع به قضیه یه مادر بردت

mehdi87
14-10-2005, 04:52
از لطفتون خيلي مممنون ! خدا بداد من برسه ! فكر كنم ....

ديگه بگزريم موضوع رو منحرف نكنيم !

-----

دوستان اگر آموزش دارن بزارن ! تا من بيام ! من ديگه از شنبه رايانه ام (كامپيوترم ) درست ميشه و مثل سابق شروع به گذاشتن آموزش ها ميكنم !

mehdi87
16-10-2005, 02:50
سلام دوستان اميدوارم كه حالتون خوب باشه ! بعد از 1 هفته و اندي غيبت برگشتم ! (‌خريدم )
----------
ايجاد دکمه هاي rollover با استفاده از corel R.A.V.E بسيار آسان است .
در اينجا به آموزش اين موضوع مي پردازيم :
1- طرح مورد نظر را که مي خواهيد به عنوان button استفاده شود ايجاد کنيد . طرح button من به صورت زير است .

2- Button را انتخاب کنيد .
3- نوار ابزار Internet را فعال کنيد ( window  toolbars )

شرح قسمت هاي مختلف به صورت زير است :
1- ايجاد rollover
2- ويرايش rollover
3- استخراج تمامي اشياء از rollover
4- اتمام کار ويرايش
5- پيش نمايشي از rollover ايجاد شده
6- وضعيت فعلي از rollover که در حال کار کردن روي آن هستيد
7- کپي کردن حالت
8- حذف حالت rollover
9- رفتار Button به اين معني که دکمه اي باشد براي رفتن به آدرس خاصي يا براي پخش صدا
10- نشان دادن hotspot ها
11- صادر کردن با فرمت flash و تعبيه شده در فايل html
12- تعيين آدرس URL در صورتيکه در قسمت 9 URL انتخاب شده باشد . در صورت انتخاب sound اين قسمت غير فعال مي شود .
13- تعيين آدرس URL
14- توضيحات ALT

4- خب , روي 1 کليک کنيد تا rollover را بسازيد . با اين کار داکر timeline به صورت زير در مي آيد

5- حال روي 2 کليک کنيد تا وارد ويرايش button شويد . با اين کليک 3 حالت Button قابل دسترسي است

Normal : حالت عادي دکمه است
Over : حالتي است که کاربر با ماوس روي دکمه مي رود .
Down : حالتي است که دکمه فشرده شده است .

over :

down:

6- بعد از اتمام ويرايش دکمه روي 4 کليک کنيد .
7- براي مشاهده آنچه که انجام داده ايد روي 5 کليک کنيد تا پيش نمايشي داشته باشيد از rollover .
8- براي مشخص کردن آدرسي که مي خواهيد با کليک کردن دکمه به آن برويد در قسمت 9 آن را مشخص کنيد .
9- در قسمت 13 تعيين کنيد که صفحه مرورگرتان در چه حالتي باز شود . منظورم اين است که فرضا در همان در صفحه اي که دکمه است صفحه جديد باز شود يا در صفحه اي جديد باز شود .
10- براي اينکه عملکرد واقعي دکمه را ببينيد روي 11 کليک کرده و فايل را ذخيره کنيد .

منبع :‌سهيل 2 دي

YASIN
18-10-2005, 13:38
سلام. من ميخواهم كه كرل ‍‍ياد بگيرم.ميخواستم خواهش كنم كه اگر جزوه اي داريد در اختيار من قرار دهيد يا اينكه برنامه منظم آموزش خودتون رو به من اعلام كنيد .از لطفتون ممنونم.

mehdi87
18-10-2005, 20:30
Yasin
سلام - بله كتاب آموزش كرل روو دارم اما به زبان انگليسي ! در مورد آموزش هاي اين تاپيك بايد بگم كه چون من تنهام ! و نميتونم تند تند آموزش بزارم !

YASIN
19-10-2005, 08:01
با سلام.من كاربر جديد هستم .به يادگيري نرم افزارهاي گرافيكي مثل كرل هم بسيار علاقه دارم.از آموزش شما خيلي استفاده كردم.ممنون.اميدوارم كه اين آموزش تا مراحل خوبي ضيش برود.

STAYWITHME
20-10-2005, 22:38
مهدی مادر بورد خریدی ؟؟/

YASIN
22-10-2005, 14:42
با سلام.پس چرا آموزش كرل را ادامه نميدهيد؟
من دارم از روي كتاب هم خودم كرل را ياد ميگيرم به آموزش شما هم نياز دارم.
راستي شما اي اس پي هم سر رشته داريد .اگر داريد خواهش ميكنم بگوييد چطور من ياد بگيرم.
ممنون از لطف شما

mehdi87
22-10-2005, 15:16
YASIN جان سلام !

از فردا آموزشش هاي روو ميزارم !

من ASP بلد نيستم - ولي اگر ميخواي حرفه اي ياد بگيري ! بايد C++ و Java و HTML رو بلد باشي بعد بري سراغ ASP - ولي نه نمي خواي حرفه اي ياد بگيري همين كتاب هاي آموزش ASP رو بخوني كافيه !‌

staywithme آره خريدم !

ooje_asman
28-10-2005, 12:19
با سلام چطو میشه ازفایل کرل آیکن درست کرد اونم مستقیما تو کرل و طوری که زمینه اش هم شفاف باشه و فقط آرم دیده بشه مرسی

mehdi87
28-10-2005, 17:28
ooje_asman جان ميشه يكم روشن تر سوالتون رو بگين ! كه دقيقا چه كاري مي خواهين با كرل انجام بدين ! ممنون !

ooje_asman
28-10-2005, 21:03
مهدی جان من یه آرم تو کرل دارم که میخام مستقیما به آیکن تبدیلش کنم طوری که فقط آیکن باشه و زمینه سفید نداشته باشه

mehdi87
30-10-2005, 00:30
ooje_asman اول با پسوند Gif ذخيره ميكني ! بعد ميبري تو فتوشاپ تو فتوشاپ بوسيله ----- طرحتون رو به ICON تبديل ميكنيد . البه اون ----- بطور پيشفرض داخل فتوشاپ نيست و بايد اضافه ! اون ----- رو در اولين فرصت براتون آپلود ميكنم !

البته راه ديگري هم داره كه من بلد نيستم !

Shahin King
08-11-2005, 03:27
سلام

مهدي جان ديگه از آموزش خبري نيست ؟

قربانت : شاهين

mehdi87
08-11-2005, 17:12
متصل كردن چند object به هم به عنوان يك آبجكت:

گاهي لازم است كه اجزاي يك آرم را با هم حركت دهيم . اما چون به جز اجزا آرم اشكال ديگري در پس زمينه داريم در سلكت اجزا آرم دچار مشكل ميشويم .

در اين صورت است كه براي يكبار به طور دقيق (در حالت زوم گرفته شده )همه اجزا را انتخاب كرده و براي مدت دلخواه به هم وصل ميكنيم تا به عنوان يك آبجكت حركت نمايند . يا به عبارتي گروهي را با هم تشكيل دهند . (group)

براي اينكار پس از سلكت تمام اجزا از منوي Arrange گزينه ي Group را انتخاب ميكنيم . ( با كليد ميانبر Ctrl+G)

البته دكمه short cut گزينه group بعد از سلكت گروهي آبجكت ها در نوار property bar نيز مشاهده ميشود.

** براي باز كردن object ها از هم (به هر دليلي) از منوي Arrange گزينه UnGroup ( با كليد ميانبر Ctrl +U ) را بر ميگزينيم .

** گاه ممكن است در يك فايل بر حسب نياز چندين گروه درست كرده باشيم . گزيته UnGroup ALL تمامي group ها را از هم جدا ميكند .

----------------------------------------------------------------

تكنيك هاي SHAPING

در منوي arrange گزينه ايي با نام shaping وجود دارد . با كليك روي اين گزينه پنجره اي در قسمت راست صفحه , كنار color box باز ميشود با نام shaping . گزينه هاي مختلف را با هم امتحان ميكنيم :

گزينه weld : ( به هم پيوند زدن , به هم جوش دادن , متصل كردن )

براي متصل كردن دو يا چند آبجكت به كار ميرود .تفاوتش با گروپ كردن در اين است كه ديگر قابل بازگشت نيست . يعني اگر دو شيء از اين طريق به هم بچسبند ديگر جدا نميشوند .

به مثال زير نگاه كنيد :

براي ساختن شمسه زير با ابزار مربع و به كمك Ctrl مربعي رسم ميكنيم . با زدن كليد + كيبورد كپي يي از مربع روي شيء ميگيريم . انگاه بعد از انتخاب يكي از مربع ها در نوار مشخصات (property bar ) زاويه ي 45 درجه اي براي دوران مربع دوم معلوم ميكنيم.

همچنان كه يكي از مربع ها در حالت انتخاب قرار دارد از قسمت shaping گزينه weld را برميگزينيم . * توجه كنيد كه دو گزينه Source Objects و Target Objects تيك نخورده باشند .

موس را به طرف مربع اول ميبريم . (ميبينيد كه حالت موس تغيير كرده ) و روي آن كليك ميكنيم.
دو مربع به هم جوش داده شده و حالت شمسه را ايجاد ميكنند.

** دو گزينه ي Source Objects و Target Objects به ترتيب براي باقي ماندن آبجكت اول و آبجكت دوم (كه نشانه گر موس روي آن هدفگيري شده بود ) ميباشد .

اگر اين دو گزينه تيك خورده باشد علاوه بر وصل شدن دو آبجكت به هم نسخه اي از آبجكت هاي اوليه نيز باقي ميماند .

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
گزينه trim : ( كم كردن آبجكتي از آبجكت ديگر )

براي مثال ميتوانيم از قابليت اين تكنيك استفاده كرده يك قاب يا پنجره طراحي كنيم.

يك مربع يا مستطيل ميكشيم . سپس كپي از آن گرفته و با shift آنرا كوچكتر ميكنيم . ( طوري كه مركز هر دو آبجكت منطبق بر هم باشد ) مستطيل كو چكتر را انتخاب و گزينه Trim را ميزنيم . و موس را روي مستطيل بزرگتر هدفگيري ميكنيم و كليك مينماييم .
خواهيم ديد كه آبجكت اول از آبجكت دوم كم خواهد شد . و ما يك قاب خواهيم داشت .

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
گزينه هاي بعدي به ترتيب زير ميباسد كه براحتي ميتوانيد امتحان نماييد

فقط دقت كنيد كه ابتدا كدام آبجكت را انتخاب ميكنيد . چراكه خصوصيات آبجكت اول مانند خصوصيات آبجكتي ميشود كه به عنوان هدف نشان داده شده است .* در بعضي از گزينه ها نيز بايد هر دو آبجكت را انتخاب نماييم تا كلمه Apply فعال گردد.

گزينه Intersect : ( فصل مشترك 2 يا چند آبجكت )

گزينه Simplify : ( جدا كردن 2 آبجكت از هم از نقطه مشترك )

گزينه Frount minus back : ( آبجكت رويي را منهاي آبجكت زيري مينمايد )

گزينه Back minus frount : ( آبجكت زيري را منهاي آبجكت رويي ميكند )

قرينه سازي يك object

براي قرينه كردن آبجكت مورد نظر پس از انتخاب آن از منوي property bar يكي از گزينه هاي mirror buttons را بر حسب نياز انتخاب مينماييم .

منبع :‌sohail2d/Faniz

mehdi87
09-11-2005, 19:35
تغير اندازه يك object :

بعد از انتخاب object با ابزار Pich Tool دستگيره هايي مشاهده ميكنيم كه ميتوتنيم با آنها طول و عرض آبجكت را تغيير دهيم .
همچنين براي اينكار ميتوتنيم بعد از select آبجكت در نوار property bar اندازه طول و عرض را با عدد مشخص نماييم . عدد را تايپ و با Enter اجرا كنيم

اگر بخواهيم تصوير را با حفظ نسبت ها بزرگ و كوچك كنيم ميتوانيم از كليد Shift هنگام درگ (Drag) استفاده نماييم .

اگر بار ديگر روي آبجكت كليك كنيم ( double click) دستگيره يا ند (node) هاي آبجكت تغيير ميكند . با دستگيره هايي كه در زاويه شيء قرار دارند ميتوانيم شكل را دوران دهيم.

در مركز آبجكت در اين حالت دايره اي مشاهده ميشود كه در واقع چرخش حول اين محور صورت ميگيرد.

با دستگيره هايي كه در قسمت مياني طول و عرض آبجكت هستند ميتوانيم ايجاد كشيدگي كنيم .
براي اينكار نيز ميتوانيم از property bar استفاده كنيم.

راه هاي كپي كردن يك object :

1) پس از انتخاب آبجكت از منوي Edite گزينه Copy را بر ميگزينيم. بار ديگر از منوي Edite گزينه Paste را انتخاب ميكنيم . روي موضوع ميرويم و تصوير كپي شده را به محل دلخواه درگ ميكنيم.

** اين روش با كليد هاي ميانبر Ctrl+ c و Ctrl +v سريعتر قابل اجراست. ( براي Copy از گزينه Ctrl+ c ) و ( براي paste از گزينه Ctrl v )

2) با استفاده از راست كليك (R.C) روي آبجكت مورد نظر , شيء را به محل دلخواه درگ ميكنيم . وقتي كليك را رها كنيم گزينه copy here را انتخاب ميكنيم.

3) از منوي Edite گزينه Duplicate با كليد ميانبر Ctrl+D را اختيار ميكنيم.

** بعد از استفاده از Ctrl D ميتوانيم آبجكت كپي شده را تغيير ( تغيير ميتواند اعم از تغيير رنگ - سايز - مكان و ... باشد) دهيم و دوباره كليد هاي Ctrle D را بفشاريم تا اين تغيير در كپي هاي بعد اعمال شود .

** در روش راست كليك نيز ميتوانيم پس از تغيرات براي اعمال اين تغييرات در كپي هاي بعد از ctrl d استفاده نماييم

4) بعد از سلكت (select) آبجكت كليد + كيبرد را ميفشاريم تا آبجكت كپي شود. بعد آبجكت كپي شده را درگ ميكنيم.

5) با استفاده از چپ كليك (L.C) آبجكترا به محل مورد نظر برده و همزمان با آن راست كليك (R.C)
ميكنيم و رها مينماييم.

-------------------------------------------------------------------------

تعين موقعيت object ها نسبت به هم :

همه ميدانيم كه لازم است براي طراحي آبجكت هاي مختلفي داشته باشيم .يك آرم يا يك پوستر مسلما از مجموعه اشكال مختلفي ايجاد گشته. پس منتقي ست كه در يك فايل آبجكت هاي بسياري داشته باشيم.(همانطور كه در فتو شاپ لايه هاي مختلفي داريم)

در كرل نيز همانند فتوشاپ گويي هر آبجكت در لايه مخصوص خود قرار گرفته كه با كليك روي آبجكت به آن رجوع ميشود .

گاهي لازم است موقعيت آبجكت خا نسبت به هم تغيير نمايد كه از دستورات زير استفاده ميكنيم:

يك لايه به بالا ----------------------------------------->> Ctrl + Page Up

يك لايه به پايين ------------------------------------>> Ctrl +Page Down

قرار گرفتن آبجكت در رو ترين لايه ------------------->> Shift+Page Up

قرار گرفتن آبجكت در زير ترين لايه --------------->> Shift+Page Down

همچنين ميتوانيم بعد از سلكت آبجكت از منوي Arrange گزينه Order بر حسب نياز يكي از گزينه ها را اختيار نماييم.

يه چيزه ديگه : اگه روي آبجكت (R.C) كنيم , گزينه Order و زير مجموعه هاشو ميبينيم.

منبع :Faniz

mehdi87
10-11-2005, 00:46
اين رو بايد زودتر مي دادم ....

شركت كورل يكی از بزرگترين شركتهايی است كه در زمينه ايجاد برنامه های گرافيكی در كار است . به حق اگر برنامه های اين شركت و شركت های Adobe و Macromedia را در كنار هم قرار دهيم بيش از 75 % سهم گرافيك دو بعدی و نشر روميزی ( Desktop publishing ) را بر دوش ميكشند. درباره تاريخچه ی اين شركت اطلاعی ندارم (اگر شما ميدونستيد به من هم بگيد!) به هر حال مسئله مهم محصولات اين شركت است كه در ادامه بررسی ميكنيم. مهمترين ( به نظر من ) و مشهورترين توليد اين شركت كورل دراو ( Corel draw ) ميباشد . اما مسلما تنها توليد اين شركت نيست . مثلا Corel Ventura برای تركيب متن و گرافيك و توليد نشريات و بروشور و ... استفاده ميشود .(ميشود گفت تقريبا هم گام فری هند ) يا Corel Websit Builder كه برای ايجاد صفحات وب به كار ميرود . ولی خوب به علت تبليغ بسيار كم اين برنامه ها و اساسا خود كورل چندان نميشود راحت اين برنامه ها را يافت. بحث ما بر سر كورل دراو است . شركت كورل به همراه اين نرم افزار تعدادی نرم افزار كمكی (!) قرار داده تا كاربران كورل از ساير برنامه ها تقريبا بی نياز بشوند .ولی به نظر من و خيلی های ديگه اين برنامه برنامه هايی كاملند و براحتی ميتوانند به عنوان برنامه هايی مستقل ، جدا گونه مطرح بشوند . ولی اينجور كه معلومه فعلا چنين قصدی مطرح نيست و اميدوارم اصلا مطرح نشود. اين برنامه ها عبارتند از : كورل فتوپينت (Corel photopaint) ، كورل راوه (Corel R.A.V.E) ، كورل تريس(Corel Trace) ، يه سری برنامه های كوچك ديگر كه ارائه شده است . اين سری آموزشها بر اساس كورل 12 صورت گرفته است . اما اصلا نگران نباشيد ! تمامی اين كارها را با كمی تغيير ميتوانيد در نسخه های پيشين يا بعدي(!) اجرا كنيد . اگه مشكلی داشتيد با من مطرح كنيد . لازم به ذكر كه منابعی كه برای اين سری مطالب از آنها استفاده كردم عبارتند از : ذهن خودم ، كتابهايی كه در اين باره مطالعه كردم و ميكنم ، ترجمه سايتهای خارجی و ... . نكته اين كه اگر از سايتهای وطنی استفاده كرده باشم حتما نام و لينك كامل اين سايتها را در اختيار شما خواهم گداشت . لذا اگر شما هم از اين مطالب بهره ميبريد و يا ميخواهيد در صفحات خود استفاده كنيد حتما نام و لينك كامل اينجا را بياوريد . با تشكر توانايی های کورل کورل به خاطر داشتن توانائی های گسترده و متنوع تا به حال مورد استفاده افراد زيادی برای حرفه های گوناگون قرار گرفته است. اولين موردی که درباره کورل بايد بدانيد اين مسئله است که اصول کار کورل بر مبنای بردار(vector)ميباشد. موضوعات (objects)در کورل بر مبنای خط و نقطه (گره node )طراحی ميشوند که در نتيجه اندازه و ابعاد در این مدل مهم نيست !يعنی در طرحهای برداری resolution معنی ندارد.و هر چقدر مايل باشيد ميتوانيد اندازه طرح را بدون تغيير کيفيت زياد کنيد. البته resolution در بعضی تنظيمات و effest ها استفاده ميشود که باز مربوط به عکس است. کورل از نظر طراحی به خاطر دقت بالا بسيار مناسب است و طراحی شکلها و نقشه های پيچيده در کورل به خاطر داشتن ابزار کاربردی و متنوع به سادگی انجام ميشود. از کورل در بازار کار زياد استفاده ميشود که چند نمونه را برای شما ذکر ميکنم : برای طراحی و آماده سازی نوشته و آرم های مختلف برای برش با دستگاه کاتر پلاتر که اکثرا مورد مصرف شرکت های تبليغاتی و تابلوسازی و برش شبرنگ ميباشد . برای طراحی پوستر و کاتلوگ و کارت ويزيت و... در امور چاپی ديگر استفاده ميشود که مزيت کورل برای چاپ را در ادامه توضيح ميدهم. استفاده از template ها و صفحات آماده برای طراحی مجله ها و روزنامه ها . برای طراحی صفحات وب.(که البته به شکل محدود و در کنار ديگر برنامه ها مثل flash و...) برای طراحی پارچه در کارخانجات چاپ پارچه . و .... از لحاظ امور چاپ کورل يک ويژگی بسيار مهم دارد که آنهم به خاطر برداری بودن آن است .به اين معنی که نوشته ها و آرمها در چاپ بسيار دقيق و تميز بوده و در اصطلاح رنجه ندارد و لبه نوشته ها پله پله نميشود که برای رسيدن به اين منظور در برنامه ای مثل photoshop بايد اندازه و resolution بسيار زياد باشد که خود مشکلاتی دارد. موارد استفاده کورل به اينها محدود نميشود و هر کس به تناسب نيازهايش ميتواند از کورل استفاده کند. مثلا خودم با کورل نقشه کشی دوبعدی هم کردم !!!و زحمت يادگرفتن auto cad را به خودم ندادم !!! Corel Draw اساس اين برنامه گرافيكی بر فرمولهای رياضی قرار داده شده است . يعنی تمام اشكال در اين برنامه به صورت بردار می باشند. اين مطلب باعث ايجاد دو حسن شده : 1- به اين ترتيب كيفيت تصاوير ساخته شده با اين برنامه بسيار افزايش ميابد. شما هر چه قدر اين تصاوير را بزرگ و كوچك كنيد ، هيچ تاثيری بر كيفيت تصوير نخواهد داشت . يا هر چه قدر زوم (zoom) كنيد هرگز به پيكسل نميرسيد. برای اطلاعات بيشتر به درس درباره فتوشاپ مراجعه كنيد. 2- اين قابليت باعث شده تا فايلهای اصلی كورل دراو بسيار كم حجم باشند. به طوری كه بسيار سخت پيش می آيد كه از 200 kb حجم بيشتری داشته باشد .( البته اگر فايلهای پيكسلی توی اون فايل پر نكرده باشيد.) در مقايسه بين كورل دراو و Adobe Illustrator ( به عنوان دو رقيب(!) در عرصه گرافيك برداری البته به همراه فری هند ) مسلما كورل دراو پيروز خواهد شد .اما محيط Illustrator شباهت بسيار زيادی با فتوشاپ دارد . فقط دستورها وابزار تفاوت كرده است . خوب اين نوع محيط برای كارهای برداری با توجه به قابليت تغيير اندازه بسيار زياد اين نوع از كارها اصلا مناسب نيست . و البته در نوع دستورها ابزارها و ... هم باز كورل برتری دارد . به عنوان مثال برای ترسيم مسير ( به عنوان يكی از مهمترين وسائل برای طراحی برداری ) در Illustrator خيلی نامانوس و بسيار شبيه كشيدن مسير در فتوشاپ است !! از اين جمله موارد بسيار است . پسوند اصلی فايلهای كورل دراو *.cdr ( Corel DRaw) است . ولی تقريبا تمام فايلهای برداری ( wmf , al , eps ,emf ,wpg ,dsf , drw ,dwg , dxf , fmv , fh , met , ppt , shw , ... ) باز می كند. همچنين معروفترين فايلهای پيكسلی ( psd , cpt , jpg , gif , tif , bmp , fpx , pcd , tga , img , pp4 , mac ,cal , wl , xpm , xcf , png , ... ) را Import ميكند. كورل در نسخه 12 چندان تفاوتي(!) نكرده است . اساسا در هر نسخه يكی دو ابزار جديد اضافه ميشود . جای بعضی از دستورها عوض ميشود . ولی لازم نيست حتما تغيير كلی اتفاق بيفتد . اين خودش حسنی است كه به شما اجازه ميدهد تا با هر نسخه ايی كار كرديد براحتی با نسخه جديد كار كنيد . شايد اوايل كار كردن با دراو ومحيط اين برنامه نامانوس باشد ، ولی با ممارست و تكرار برای شما ساده خواهد شد . واقعا بعد از آشنايی خيلی لذت آور است . اميدوارم لذت ببريد. نتيجه اخلاقی : اگر جناب رنه دكارت هندسه تحليلی و جبر خطی و دستگاه مختصات دكارتی را كشف نكرده بود(هر چند قبل از ايشان هم كارهايی شده بود) ،يا الان ما كورل دراو نداشتيم يا بايد منتظر می شديم كس ديگری كشف كند كه در آن صورت هم الان نسخه 12 در دسترس نمی بود . Corel Photopaint اين برنامه همراه با كورل دراو نصب ميشود . مگر اينكه در هنگام نصب با انتخاب گزينه Custom خودتان بخواهيد و نصب نشود. اين برنامه يك برنامه گرافيكی است كه بر مبنای نظام پيكسلی ساخته شده است تا كورل دراو را در بعضی از شرايط ياری كند ( اين در حالی است كه خود كورل دراو هم امكانات خوبی را برای عمليات بر روی فايلهای پيكسلی فراهم كرده است . ) ولی نمی شود اين برنامه را يك برنامه تمام پيكسلی دانست زيرا اين برنامه فايلهای برداری ( cdr , wmf , ... ) را باز ميكند . اين يكی از حسنهای اين برنامه نسبت به فتوشاپ هست . به هر حال اگر اين برنامه بهتر از فتوشاپ نباشد ، يكی از رقيبهای جدی برای فتوشاپ محسوب ميشود( جدی تر از paint shop pro , ... ) . توصيه ميكنم تعصب به خرج ندهيد !! با تمام حسن های اين برنامه ، باز هم بايد فتوشاپ رو ساده تر و كاربردی تر دانست . ولی بايد كار كنيد به دليل همان حسنها كه بعدا اشاره خواهم كرد . فتوپينت تقريبا از تمام پسوندهای گرافيكی ( كه دراو هم حمايت ميكند) حمايت ميكند. و مشكلی از اين جهت نخواهيد داشت . ( اگر با دراو كار كنيد به اين حسن فتوپينت در مقابل فتوشاپ شی ميبريد)پسوند اصلی فتوپينت *.cpt ( Corel PhotopainT ) است . روند كار در فتوپينت خيلی شبيه فتوشاپ است . ولی خوب شركت كورل سعی كرده تا محيط برنامه خيلی شبيه دراو باشد . Corel R.A.V.E در پی افزايش نفوذ اينترنت در جهان و احساس نياز به برقراری با اينترنت ، شركت كرول هم برای عقب نماندن از ساير نرم افزارها برنامه كورل راوه را از نسخه 11 با كورل دراو همراه كرده است . كه البته ميتوانيد اصلا نصب نكنيد . اما در نسخه 11 با برقراری اين ارتباط ، كمی مشكل در خود كورل ايجاد شده بود كه خوشبختانه در نسخه 12 هنوز با چنين مشكلاتی برخورد نكردم . كورل راوه برای ساخت انيميشن بكار ميرود . كار جالبی كه كورل ارائه كرده اين است كه محيط اين برنامه كاملا شبيه محيط دراو ساخته است . اين مطلب برای كاربران كورل حسن به حساب می آيد به طوری كه ميتواند جای فلش را با اين برنامه پر كند! خوب مسلما كورل دراو امكانات بيشتری برای طراحی دارد و ايجاد يك Timeline و كمی تغيير در بعضی قسمتها ، اين قابليت رو به راوه داده تا برای كاربران كورل تبديل بشود به اصلی ترين برنامه انيميشن سازی . ( فايل swf بالا را با راوه درست كردم . ولی ايده دكمه replay را از فلش برداشتم.) اگر با كورل كار ميكنيد يا دوست داريد كار كنيد ، بهتر است به جای استفاده از فلش ، از راوه استفاده كنيد . شايد در اوايل فلش راحتتر به نظر بيايد ولی باور كنيد راوه هم دست كمی از فلش ندارد !! پسوند اصلی فايلهای مربوط به اين برنامه clk است . به پسوندهای مختلف هم امكان ذخيره سازی دارد . مثلا SWF (برای اينترنت و استفاده در خود فلش ) , AVI ( برای استفاده در رايانه و تلويزيون ) , GIF ( تصاوير متحرك برای اينترنت) . شما ميتونيد بخشی از يك فايل را با راوه بسازيد و بخش ديگر را با فلش . --------------------------------------------------------------------------------

saye
10-11-2005, 01:01
واقعاخیلی خوب بود دستتون درد نکنه

موفق باشید...

mehdi87
10-11-2005, 01:05
saye ممنون !

ooje_asman
12-11-2005, 00:00
با سلام مهدی جان برام فیلتر آیکون ساز رو آپلود می کنین ممنون میشم

mehdi87
12-11-2005, 00:18
ooje_asman جان وقتي رفتم دنبالش بگردم ! پيداش نكردم هر وقت پيدا كردم برات آپ ميكنم !

يه سر به اين تاپيك بزن ! شايد كارت راه بيوفته !

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

ZiTaNiX
15-12-2005, 23:45
سلام
یه سوالی داشتم
آقا مثلا تو فتوشاپ محیط یه لایه رو میخوایم انتخاب کنیم کنترل رو نگه میداریم و روی لابه کلیک میکنیم
این اتفاق در کرل چگونه رخ میده؟
یکم در این مورد توضیح بدید ممنون میشم

mehdi87
25-12-2005, 23:13
ZiTaNiX - توي كرل قسمتي هست به نامObject Manger توي اين قسمت شما ميتونيد لايه ها رو مديريت كنيد - و ديگه نياز به نگه داشتن كنترل مانند فتوشاپ نيست - فقط كافيست روي لايه كليك كنيد تا لايه انتخاب شه !

براي فعال كردن اين پنجره مسير زير را طي كنيد .
Window- Dockers-Object Manger
ببخشيد اگر دير شد - من مدت 1 ماه نبودم !
موفق باشيد .
-----

mehdi87
25-12-2005, 23:13
ZiTaNiX - توي كرل قسمتي هست به نامObject Manger توي اين قسمت شما ميتونيد لايه ها رو مديريت كنيد - و ديگه نياز به نگه داشتن كنترل مانند فتوشاپ نيست - فقط كافيست روي لايه كليك كنيد تا لايه انتخاب شه !

براي فعال كردن اين پنجره مسير زير را طي كنيد .
Window- Dockers-Object Manger
ببخشيد اگر دير شد - من مدت 1 ماه نبودم !
موفق ياشيد .
-----

mehdi87
26-12-2005, 11:05
batri جان چشم ! ميگم مگه قرار بوده آخرين قسمت وو بزارم !
دارم آماده ميكنم . تموم شد - ميزارم !

mehdi87
26-12-2005, 14:30
بررسي پنجره Object Manger
تمام نقشهاي لايه به وسيله يك جزء محيط كه پنجره Object Manger Docker مي باشد، كنترل مي شوند . اين پنجره Docker امكان جا به جايي بين صفحات سند، ايجاد و نامگذاري لايه ها، انتخاب و انتقال اشياء بين لايه ها و كنترل اينكه لايه قابل ويرايش، قابل چاپ يا قابل مشاهده باشند را فراهم ميكند . براي باز كردن پنجره Object Manger Docker گزينه هاي Tools|Objec Mangerرا انتخاب كنيد.
اين كادر مكالمه داري فهرستي از لايه ها مي باشد، در حالي كه هر لايه داراي گزينه هايي به همراه يك منوي گشودني است. همچنين يك صفحه اصلي [Master Page] نيز به طور پيش فرض ظاهر مي شود و شامل لايه هايي براي كنترل خطوط راهنما، ميز گرافيكي [Desktop] و خطوط شبكه مي باشند.

mehdi87
26-12-2005, 17:34
هدايت بين صفحات، اشياء و لايه ها
------
بهترين راه استفاده از پنجره Object Manger جا به جايي در سند، انتخاب لايه ها و كنترل تنظيمات آنهاست. با اين تنظيمات دقيقا ميدانيد چه عملياتي انجام مي شود . ابتدا لازم است بدانيد Object Manger چه چيزي را به شما نشان مي دهد. تصوير زير يك ساختار لايه اي پيش فرض را در يك سند جديد نشان ميدهد .

براي برسي نحوه استفاده از اين كنترل كننده ها، مراحل زير را دنبال كنيد:
1- با انتخاب گزينه هاي Tools|Object Manger اين پنجره را باز كنيد. توجه كنيد كه در اين پنجره هر صفحه موجود در سند فهرست شده است. براي هر صفحه يك لايه پيش فرض به نام Layer 1 وجود دارد كه سه سمبل و يك مربع با رنگ سياه به دنبال آن قرار گرفته اند.
2- در صورتي كه سند جديد است و حاوي هيچ شيء نمي باشد، ‌يك بيضي و چند ضلعي و يك شيء متني هنري در صفحه سند ايجاد كنيد و سپس آنها را با رنگ هاي مختلف پر كنيد . به طور پيش فرض، در حالي كه اشياء‌ را ايجاد مي كنيد، آن هاي به لايه 1 (Layer1) در صفحه 1(Page1) تعلق مي گيرند كه به دنبال آنها سمبل ها و توضيح مختصري از هريك وجود دارد. اين امر به علت اين است كه لايه فعال و تنها لايه موجود Layer1 مي باشد.

ادامه دارد ....
موفق باشد. 87

mehdi87
27-12-2005, 12:47
3- دكمه New Layer را كليك كنيد تا يك لايه جديد در بالاي لايه فعال Layer1 با نام Layer2 ايجاد مي شود . در صورت تمايل مي توانيد با تايپ كردن به راحتي اسمي براي لايه جديد وارد كنيد. در غير اين صورت كليد Enter را فشار دهيد تا نام پيش فرض لايه مورد قبول واقع شود. توجه كنيد كهLayer2 حال لايه فعال است . به رنگ قرمز در پنجره Docker علامت گذاري شده است.

4- در پنجره Object Manager Docker شيء بيضي را كليك كنيد، تا انتخاب شود. توجه كنيد كه بيضي موجود در سند نيز انتخاب مي شود. با استفاده از عمل كليك كردن و كشيدن ‌، بيضي را در درون پنجره Object Manager Docker به Layer2 بكشيد و دكمه ماوس را رها كنيد. دقت كنيد كه جاي بيضي در سند تغيير نمي كند اما پنجره Docker در Layer2 ظاهر مي شود. حال شي بيضي را از يك لايه به لايه ديگر منتقل كرده‌ايد.

5- سمبل چشم در كنار Layer2 را يك بار كليك كنيد، تا خاكستري رنگ شود. توجه كنيد بيضي كه به Layer2 منتقل كرده‌ايد، ناپديد مي‌شود، گرچه هنوز در فهرست پنجره Docker موجود است. همچنين توجه كنيد كه اطلاعات مربوط به بيضي در Layer2 نيز خاكستري رنگ مي شوند. اين عمل براي نمايش يا ناپديد كردن اشيا در لايه خاص مي‌باشد.
همين امر در تنظيمات قابل ويرايش و قابل چاپ بودن لايه نيز صدق مي‌كند.

6- با كليك كردن دكمه سمت راست ماوس بر روي سمبل صفحه در كنار Layer1 و انتخاب گزينه Insert Page After از منوي موضوعي ، يك صفحه جديد اضافه كنيد. همچنين توجه كنيد كه مي توانيد گزينه Insert Page Before يا Rename ،Delete ، Resize the Page يا Switch The Current Page’s را انتخاب كنيد. بعد از انجام اين كار، حال صفحه در پنجره Docker ظاهر مي‌شود و نماي مشاهده به طور خودكار به Page2 تغيير مي‌كند.

نكته: منظور از سمبل همان آيكون مي باشد.

----

ادامه دارد...
87©

STAYWITHME
03-01-2006, 13:17
مهدی جون مرسی ( 3 بار )

mehdi87
03-01-2006, 14:22
staywithme جان خواهش ميكنم !
ادامه پست شماره 56
----
7- كليك كنيد تا نماي Page2 گسترده شده و محتويات آن نمايش داده شوند. دقت كنيد كه Page2 نيز داراي همان دو لايه موجود در Page1 مي‌‌باشد، گرچه لايه‌ها حاوي هيچ شي نيستند. اين يك مشخصه اصلي است – لايه هاي سند در صفحات ثابت باقي مي‌مانند، اما محتويات لايه در هر صفحه منحصر به فرد است.
8- در پنجره Docker، سمبل صفحه را در كنار Page1 كليك كنيد. توجه كنيد كه نماي شما به سرعت به Page1 تغيير مي‌كند كه قابليت جا‌به‌جايي بين صفحات را نشان مي‌دهد.
9- با كليك كردن دكمه New Layer و فشردن كليد Enter لايه سوم را نيز به سند اضافه كنيد. لايه به تمام صفحات سند اضافه مي‌شود. لايه جديد را يكبار كليك كنيد تا مطمئن شويد كه لايه انتخاب شده است و يك شي جديد در هر جايي در صفحه سند ايجاد كنيد. شي جديد به طور خودكار در لايه جديد ايجاد مي‌شود. اشيا جديد (يا وارد شده) در لايه انتخاب شده جاري در صفحه جاري ايجاد مي‌شوند.

10-سمبل چشم را در كنار Layer2 كليك كنيد تا مجددا لايه مقابل مشاهده شود. سه شي بايد در Page1 نمايش داده شوند. با استفاده از ابزار انتخاب(Pick Tool) [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]مستطيل، بيضي و چند ضلعي را در صفحه سند بكشيد تا بر روي يكديگر قرار گيرند و در لايه هاي خود باشند. اشياء بيضي و چند ضلعي درLayer1 در پشت مستطيل موجود در Layer2 ظاهر مي‌شوند. دليل اين امر اين است كه اشيا موجود در Laye2 در بالاي اشياء موجود در Layer1 قرار دارند.
11- از عمل كليك كردن و كشيدن در پنجره Object Manager Docker استفاده كرده، برچسب Layer1 در Page1 را كليك كنيد و آن را بصورت عمودي به طرف بالا و درست در موقعيت بالاي Layer2 بكشيد، سپس دكمه ماوس را رها كنيد. دقت كنيد كه حال اشياء چند ضلعي و بيضي در روي مستطيل ظاهر مي‌شوند. شما ترتيب لايه‌ها را تغيير داده‌ايد. در حال كشيدن لايه مكان نما تغيير مي‌كند تا نواحي را كه سازگار با قرار گرفتن لايه است، نشان دهد و يك نقطه درج به صورت افقي درست در بالاي Layer2 و قبل از رها شدن دكمه ماوس ظاهر مي‌شود.

نكته: مي‌توانيد اسامي منحصر به فردي به صفحات، لايه‌ها و حتي اشياء موجود در پنجره Object Manager Docker اختصاص دهيد . براي نامگذاري هر يك از اين عناصر، برچسب متني صفحه، لايه يا شي را كليك كنيد تا انتخاب شود و بار دوم متن را كليك كنيد تا براي ويرايش، علامت گذاري شود. اسمي براي آن وارد كنيد و كليد Enter را فشار دهيد.

پايان بحث لايه ها .

موفق باشيد.87

STAYWITHME
03-01-2006, 14:31
یه بار ادیت کردی یه بار دیگه هم روش .

مجید جان دلبندم خواش نه خواهش

mehdi87
03-01-2006, 18:38
چشم درستش ميكنم - فقط ميگم بشين اين همه رو تايپ كن بينم يدونه درست تايپ ميكني يا نه .. چشات در مياد ...
----
اين هم TOOLBOX كرل - چشام در اومد تا تموم شد - خواهشا كپي رايت رو رعايت كنيد .ممنون -87

--
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

Shahin King
05-01-2006, 17:25
داش مهدي

اين هم تشكر .

دستت درد نكنه عزيز . دوستان قدردان زحمات شما دوست گل هستند . از رو نرو ادامه بده . :biggrin: :biggrin: ;)

قربانت : شاهين كينگ

STAYWITHME
06-01-2006, 00:39
چشم درستش ميكنم - فقط ميگم بشين اين همه رو تايپ كن بينم يدونه درست تايپ ميكني يا نه .. چشات در مياد ...
----
اين هم TOOLBOX كرل - چشام در اومد تا تموم شد - خواهشا كپي رايت رو رعايت كنيد .ممنون -87

--
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
بیشتر هم باشه تایپ می کنم جیگر .

mehdi87
06-01-2006, 11:57
قراردادن متن در اطراف يك مسير

يك قابليت قدرتمند متني در CorelDRAW كه در نگارشهاي بسياري از برنامه بوده است، Fit Text to Path است. با يك قابليت، به جاي استفاده از يك خط زمينه افقي براي بلوك متني، خط زمينه را مي‌توان يك مسير اختياري تنظيم كرد (شكل زير)

متن تنظيم شده در سمت خارجي مسير مشابه متن هنري است. با وجود اين مي‌توانيد متن پاراگراف را نيز به مسير اعمال كنيد كه تفاوت جزئي وجود دارد.

واردكردن مستقيم متن بر روي مسير

متن را مي‌توان به طور مستقيم بر روي اكثر مسيرها (منحنيها، مستطيل، بيضي‌ها، اشكال و ستاره‌ها) وارد كرد. در حالي كه ابزار متن انتخاب شده است. مكان‌نما را بر روي خط دور شكل هدف ببريد. اگر شكل باز باشد، فقط يك نوع مكان‌نما ظاهر ميشود، اما اگر شكل بسته باشد، يكي از دو نوع مكان‌نما ممكن است ظاهر شود كه بايد در استفاده از مكان‌نماي درست دقت كند. يك مكان‌نماي I مانند با حروف A در كنار آن براي تايپ كردن متن بر روي مسير يا در طول مسير استفاده مي‌شود، مكان‌نماي ديگر كه يك مكان‌نماي I مانند با حروف AB در يك مستطيل است، براي تايپ متن در داخل يك مسير بسته است.

در حالي كه مكان‌نما بر روي مسير است، با استفاده از مكان‌نماي I مانند با حروف A ، در نقطه دلخواه براي شروع متن كليك كنيد. يك نوار سياه عمودي نقطه‌اي را كه متن شروع مي‌شود، نشان مي‌دهد. مي‌توانيد شروع به تايپ كردن كنيد يا كادر مكالمه (Ctrl+Shift+T) Text Edit را براي ويرايش متن مسير باز كنيد. زاويه كاراكتر ها بر اساس انحناي منحني تغيير ميكند ، گرچه مي‌توان آنها را بعد هم تغيير داد. متن همواره نسبت به نقطه‌اي كه مسير را كليك كرده‌ايد، چپ‌چين مي‌شود. گرچه بعد هم مي‌توانيد نقطه شروع را جابه‌جا كرده و نحوه چيدن متن را تغيير دهيد.
بعد از ايجاد متن، مي‌توانيد گروه مسير و متن را با ابزار انتخاب(Pick Tool)، انتخاب كنيد. متن را كليك كنيد تا هم متن و هم مسير انتخاب شوند. فقط براي انتخاب متن به منظور انجام ويرايش با تغيير قالب بندي متن در حالي كه كليد Ctrl پايين نگه داشته‌ايد، آن را با ابزار انتخاب كليك كنيد. اگر كليك كردن متن بدون پايين نگه داشتن Ctrl يا كليك كردن مسير، تمام گره متن و مسير را انتخاب كرده‌ايد، تغيير قالب‌بندي فقط به سبك‌هاي كاراكتر پيش‌فرض سند اعمال مي‌شود و اين متن روي مسير را تغيير نخواهد داد.
براي تغيير رنگ، اندازه يا شكل مسير ، بدون اثر گذاشتن بر اندازه يا رنگ مسير، خط را با ابزار انتخاب كليك كنيد. اين كار سبب انتخاب متن براي ويرايش مي‌شود و بعد از پايان ويرايش متن دوباره روي مسير تنظيم خواهد شد. براي تغيير رنگ، اندازه يا شكل تمام شي مسير و متن را با ابزار انتخاب كليك كنيد كرده و تنظيمات را اعمال كنيد.
زماني كه متن روي مسير را با ابزار انتخاب كليك مي‌كنيد، يك الماس قرمز رنگ با نام گره نشانه [Glyph node] ظاهر مي‌شود. مي‌توانيد آن را براي تغيير موقعيت متن روي مسير با مكان‌نما بكشيد.

ادامه دارد ...

mehdi87
07-01-2006, 23:12
استفاده از فرمان Fit Text to Path

اشكال معمولي متن را مي‌توان با استفاده از فرمان Text | Fit Text to Path به مسيرها متصل كرد. بر اساس اينكه متن از نوع هنري يا پاراگراف است، و اينكه منحني باز يا بسته است. جلوه‌هاي مختلفي ايجاد مي‌شود.

اتصال متن به منحنيهاي باز

اتصال متن به منحني باز همواره سبب مي‌شود متن در طول مسير منحني بچسبد. شكل متن را انتخاب كنيد (متن هنري يا پاراگراف)، منحني را انتخاب كرده و سپس گزينه‌هاي Text | Fit Text to Path را انتخاب كنيد. اگر فرمان بدون انتخاب مسير اجرا شود، اشاره‌گر به يك پيكان سياه تبديل مي‌شود؛ از آن براي كليك كردن مسير مناسب براي اتصال متن استفاده كنيد.
اگر متن هنري را به مسير متصل مي‌كنيد، منحني بايد طول كافي براي سازگاري با تمام متن را داشته باشد؛ در غير اين صورت كاراكتر‌هاي اضافي همه در انتها‌ي مسير بر روي هم انبار مي‌شوند (شكل زير). متن همواره از
« گره خانگي » [home node] منحني، يعني گره‌اي كه كمي بزرگتر از بقيه است، دور مي‌شود.

اگر متن پاراگراف را به مسير متصل مي‌كنيد، متن تا انتهاي منحني مي‌رود. اگر متن طولاني‌تر از مسير باشد، اهرم تغيير اندازه پاييني با يك مثلث در آن ظاهر مي‌شود و نشان مي‌دهد كه متن بيشتري وجود دارد (شكل زير). اهرم را كليك كرده و فريم متني ديگر و مسير باز يا بسته را كليك كنيد يا فريم متني جديد بسازيد. متن بر روي آن مي‌ريزد.

اتصال متن به منحنيهاي بسته

نتيجه نهايي اتصال متن به منحني‌هاي بسته به نوع متن بستگي دارد. اتصال متن هنري سبب اتصال متن در طول خط دور مسير مي‌شود ‌(مانند يك منحني باز). اتصال متن پاراگراف شكل را با متن پر خواهد كرد و شكل شبيه يك فريم متني عمل مي‌كند. در ادامه اين آموزش در مطلب « اتصال متن در داخل مسيرهاي بسته» آن را شرح مي‌دهيم.
براي اتصال متن هنري به مسير بسته، هم متن و هم مسير را با ابزار انتخاب (Pick Tool)، انتخاب كرده، سپس گزينه‌هاي Text | Fit Text to Path را انتخاب كنيد. متن به بالاي منحني متصل مي‌شود. اگر متن طولاني‌تر از مسير باشد، در پيرامون مسير ادامه مي‌يابد و متن نوشته شده قبلي را مي‌پوشاند.

يادداشت: اگر منحني از بيش از يك مسير باز يا بسته تشكيل شده باشد، متن هر منحني را پر مي‌كند. با وجود اين، ممكن است كلمات بدون خط ربط در منحني‌هاي واحد از وسط شكسته شوند.

ادامه دارد...

meysam_0008
11-01-2006, 15:44
با تشكر از شما بايد بگم همتونو دوست دارم**==

meysam_0008
11-01-2006, 16:18
بچه ها اگه ميشه به من مقداري جاسوسي در ويندوز ياد بدين

mehdi87
11-01-2006, 22:47
meysam_0008 اين طور كه معلومه شما تازه واردين قوانين انجمن ها رو نمدونين - تو هر انجمن قوانين اون انجمن بصورت تاپيك وجود دارد .
در مورد جاسوسي در ويندوز بايد بگم كه اين تاپيك اصلا جاش نيست اين تايپك در انجمن گرافيك وجود داره و شما بايد درخواستتون رو اينجا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])بدين

موفق باشين .

KhalijefarS
12-01-2006, 22:32
ممنونم از این آموزشها ...واقعا کاربردی هستن و حرفه ای ..وواگه حرفه ای تر بشه هنوز بهتره ..

KhalijefarS
15-01-2006, 00:31
پس چی شد ....

mehdi87
16-01-2006, 01:27
KhalijefarS جان مدتيه سرم شلوغه و وقت نمي كنم - همين فردا پس فردا آموزش جديد رو ميزارم ! ممنون به خاطر لطفت !

farid ejay
18-01-2006, 16:45
من تازه با کرل اشنا شدم
و وقتی برنامه رو ستاپ کردم با مشکل روبرو شدم
من ایکون اصلی برنامه رو پیدا نکردم
منوی استارت من هم اینه
کسی هست به من دقیق توضیح بده که از کجا برنامه رو باز کنم
من هر کدوم از ایکون ها رو میزنم ارور میده :sad:

mehdi87
18-01-2006, 16:53
farid ejay دوست من چرا مشكلتون رو در بخش فتوشاپ گفتين !

چه پيغام خطايي ميده !؟ آيكن اصلي : CorelDRAW 12 عكس يه مداده !‌
لطفا پيغام خطا رو بگو تا مشكلت رو حل كنم !

farid ejay
18-01-2006, 16:56
همانطور که میبینی مدادی وجود نداره

Elfin-D
18-01-2006, 17:13
سلام
در همون پنجره جديد ،هفتمين گزينه نيست؟

Shahin King
19-01-2006, 01:49
سلام

سلام

درسته آیکون اصلی همون هفتمیه .

همین :ohno:

قربان شما : شاهین

تاپیک رو از زیر مجموعه فتوشاپ به این تاپیک انتقال دادم . ( ادغام شد )

farid ejay
19-01-2006, 15:25
سلام

ببخشید هست ولی وقتی میزنم این پیقامو میده :blush:

farid ejay
20-01-2006, 16:40
اقا مهدی میدونی ای چه اروری
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] :cool:

mehdi87
21-01-2006, 01:36
farid ejay جان اين پيغام براي زماني هست كه مدت اعتبار سريال كه در كرل زدين به پايان رسيده !

براي اينكه مشكلت حل شه اين برنامه رو دانلود كن كه نويد جان گذاشتن !

دانلود ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

farid ejay
24-01-2006, 00:50
farid ejay جان اين پيغام براي زماني هست كه مدت اعتبار سريال كه در كرل زدين به پايان رسيده !

براي اينكه مشكلت حل شه اين برنامه رو دانلود كن كه نويد جان گذاشتن !

دانلود ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

:happy: درست شد
من کرک از سایت crackserver میگیرم

mehdi87
24-01-2006, 01:18
ببخشيد اگر دير شد...:D
ادامه آموزش اتصال متن به اشياء - آموزش قبلي استفاده از فرمان Fit Text to Path
-----------
گزينه هاي نوار مشخصات Text on Curve/Object
در حالي كه متن مسير با ابزار انتخاب، انتخاب شده است، نوار مشخصات Text on Curve/Object فعال مي‌شود. گزينه‌هاي موجود در نوار مشخصات را در شكل زير مشاهده مي‌كنيد.

مي‌توانيد يك فهرست گشودني را كليك كنيد تا فهرست آن باز شود. و مكان‌نما را بر روي آيتم‌هاي آن نگه داريد تا يك پيش نمايش به طور خودكار تغييرات بر روي متن انتخاب شده را نشان دهد، براي قبول اين تنظيم، آن را كليك كرده و براي لغو آن Esc را فشار دهيد يا Cancel را كليك كنيد.
اگر بيش از يك تكه متن به يك مسير متصل شود، ابتدا بايد قبل از تنظيم مشخصات فقط يكي از آنها را انتخاب كنيد.
Ctrl را پايين نگه داشته و يكي از اشياء متني را انتخاب كنيد تا نوار مشخصات درست باز شود. اگر دو بار با پايين نگه‌داشتن Ctrl كليك كنيد، نوار مشخصات Text باز مي‌شود كه مي‌توانيد تنظيمات متن (فونت، اندازه، فاصله و غيره) را تنظيم كنيد. اگر خط را كليك كنيد، با فشردن يا بدون Ctrl مي‌توانيد مشخصات خط در نوار مشخصات را تغيير دهيد.

توجه : بجز نوار مشخصات، نمي‌توان تنظيمات متن مسير را با استفاده از مقادير تنظيم كرده و مي‌توان تنظيمات را فقط به روش مكان‌نما انجام داد.

ادامه دارد...

نويسنده: مهدي87
تصاوير آموزش: مهدي87
استفاده از مطالب اين آموزش فقط با ذکر منبع یعني [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] مجاز است.

KhalijefarS
27-01-2006, 03:00
آقا کارت درسته ... حرفه ای تر پیش برو ...( راستی این 87 کجاست؟ )

mehdi87
31-01-2006, 12:36
KhalijefarS چشم - به حرفه اي هم مي‌رسيم ! 87 يه جايي تو تهران به نام 87 D:

KhalijefarS
21-02-2006, 22:08
KhalijefarS چشم - به حرفه اي هم مي‌رسيم ! 87 يه جايي تو تهران به نام 87 D:
پس چی شد استاد ...هنوز نرسیدیم ؟؟؟؟!!! :cool:

dar hasrate
05-04-2006, 04:06
عاقبت به خير بشي جانم...

Shahin King
05-04-2006, 21:34
خروج این تاپیک از لیست تاپیکها مهم به دلیل فعالیت کم ( البته به طور موقت )

از تاریخ ( 16/1/1385 )

Shahin King

BLACK1
20-06-2006, 09:00
بابا تو را خدا یکی بهم بگه این عکس ها چرا بعضی شو ن نشون داده نمی شند :ohno:

BLACK1
20-06-2006, 10:03
[QUOTE=Shahin king]سلام گراميان

چه ميكنه اين داش مهدي×××××× عزيز جان تشكر از زحماتت .

__________________________________________________ _________

آقا شاهین تو رو خدا من راهنمایی کنید که این عکس ها چرا بعضی شون نشون داده نمی شند آخه من این صفحات روsave az مکنم و بعد می خونمشون ولی بعضی شون نشون داده نمیشه فقط یک مربع با علامت × نشون داده شده :ohno:

BLACK1
20-06-2006, 10:12
با عرض ارادت مهدی جون اگه امکان داره بفرمائید چرا بعضی از عکس ها مثلا شماره 10 نیست

warrior
11-07-2006, 14:38
مهدی 87 آموزشت خیلی عالی است, میشه :یعنی تو رو خدا این آموزشهاتو بصورت Pdf بذار.
تو رو خدا جدي بگير
من منتظرم

shvalaie
13-07-2006, 19:39
با درود
ميدونم كه ممكنه سخت باشه اما من هم خواهش ميكنم كه pdf رو بزارين چون كه متاسفانه بعضي از شكها برام باز نمي‌شه.

Jalal
27-07-2006, 00:27
سلام آقا این کرل 13 بعد از نصب اجرا نمیشه پیغام دی ال ال میده

Elfin-D
27-07-2006, 01:14
سلام آقا این کرل 13 بعد از نصب اجرا نمیشه پیغام دی ال ال میده
سلام
مشکل از سی دی هست
از یک سی دی دیگه استفاده کنید
مرسی

mickel
22-08-2006, 03:15
كارت عاليه لطفا ادامه بده

Jalal
11-01-2007, 14:24
آقا pdfاين آموزشها رو ندارين

Sayeh-Dreamer
03-06-2007, 13:49
سلام
من چند تا سوال در مورد چند گزینه توی برنامه کرل دارم. کسی هست بتونه این گزینه ها و کاربرد اونها رو برام کامل توضبح بده.
ممنون میشم.
Links
Over Print Outline
Over Print Fill

sorena_hi
28-02-2008, 22:46
آقا یکی به من در مورد پاک کردن در کورل توضیح بده من مثلا یه تصویر آقا دارم که اونو آن گروپ کردم منظورم تصویر برداریه بعد که میخوام بخش کراوات اونو بعد از سکت پاک کنم یه بک گراند مشکی باقی میمونه به جای کراوات که مثل سایه اونه و این مشکل رو کلا با همه آبجکت ها دارم تو رو جون عزیزتون راهنماییم کنید خیلی کلافه ام این پاک کردن در کورل هم یه مصیبتیه ها

Mishel
14-03-2008, 18:13
سلام
من چند تا سوال در مورد چند گزینه توی برنامه کرل دارم. کسی هست بتونه این گزینه ها و کاربرد اونها رو برام کامل توضبح بده.
ممنون میشم.
Links
Over Print Outline
Over Print Fill

در مورد overprint مي تونم بگم كه اين گزينه در كارهايي استفاده ميشه كه محدوديت رنگ داريد. براي مثال مي خواهيد براي صرفه جويي تنها با دو رنگ آبي و زرد يك كار مثلا سربرگ طراحي كنيد. با فعال كردن اين گزينه عملا شما در حالي كه با دو رنگ كار مي كنيد مي تونيد يك رنگ سوم هم از تركيب دو رنگ (در اين مثال سبز) داشته باشيد. با اين كار در مصرف فيلم و زينك صرفه جويي كرديد. Link رو هم حضور ذهن ندارم ولي در اولين فرصت پيدا مي كنم و مي گم.

Mishel
14-03-2008, 18:20
آقا یکی به من در مورد پاک کردن در کورل توضیح بده من مثلا یه تصویر آقا دارم که اونو آن گروپ کردم منظورم تصویر برداریه بعد که میخوام بخش کراوات اونو بعد از سکت پاک کنم یه بک گراند مشکی باقی میمونه به جای کراوات که مثل سایه اونه و این مشکل رو کلا با همه آبجکت ها دارم تو رو جون عزیزتون راهنماییم کنید خیلی کلافه ام این پاک کردن در کورل هم یه مصیبتیه ها:40:

احتمالا اين تصوير از اون دسته تصاويري هست كه به جاي outline يك لايه كامل پشت آبجكتها قرار دادند كه لبه هاش از آبجكت بيرون زده و مثل outline عمل مي كنه. در فايلهاي wmf آماده زياد ديدم. مي توني اون لايه رو كامل حذف كني ولي شايد كارت چون outline ديگه نخواهد داشت بي ريخت بشه. مي توني هم آبجكتهاي رويي رو يك بار از اون لايه كم (trime) كني شاسد حل بشه.

LFA@
02-05-2008, 23:30
کارتون فوق العاده بود . من خودم یک کمی کرل کار کردم . تازه فهمیدم هیچی بلد نیستم . ممنون از اینکه حالیم کردین

yasharoo
11-06-2008, 17:47
سلام
من کرل13x4 دارم و نمی تونم فونتهای فارسیم رو توش فعال کنم کسی می تو نه مشکل من رو حل کنه؟

yasharoo
11-06-2008, 18:01
سلام
من کرل13x4 دارم و نمی تونم فونتهای فارسیم رو توش فعال کنم کسی می تو نه مشکل من رو حل کنه؟

mranger
06-08-2008, 11:27
سلام.
بعضی از عکس های آموزش هاتون نشون داده نمیشه ، لطفا بررسی کنید.
ممنون

cuckoo
10-09-2008, 19:16
سلام. ممنون از توضیحات خوبتون
تا اونجا که متوجه شدم کرل خیلی به اتوکد شباهت داره

یه سوال دارم ازتون
من trim رو پیدا نمی کنم کسی می تونه کمکم کنه که کجاست؟ یا اگه کلید میانبر داره بهم بگین؟
ممنون می شم

cuckoo
10-09-2008, 20:34
اخ اخ هیچی مشکلم حل شد. یه بی دقتی کرده بودم.

Maysam-BFU
10-09-2008, 22:26
سلام. ممنون از توضیحات خوبتون
تا اونجا که متوجه شدم کرل خیلی به اتوکد شباهت داره

یه سوال دارم ازتون
من trim رو پیدا نمی کنم کسی می تونه کمکم کنه که کجاست؟ یا اگه کلید میانبر داره بهم بگین؟
ممنون می شم

windows > Dockers > Shaping

cuckoo
12-09-2008, 12:33
([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])ممنون ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])Maysam-BFU ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

:)
([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

maryam_201
22-11-2008, 14:46
سلام من شدیدا به اموزش کرل نیاز دارم لطفا منو راهنمایی کنید و یا یه کتاب و سی دی بهم معرفی کنید:11::11:

cescjoon
28-11-2008, 04:27
من میخوام یک فایل وکتور رو در برنامه کرل Open کنم ولی پیغام خطا میده

kasra_khan2003
29-11-2008, 21:23
سلام، من یه فایل کورل به دستم رسید که باید ادیتش میکردم.

بعد حدود یک هفته از نصب و کرک برنامه ی کرل و کار کردن با اون، یهو هر سری که برنامه رو اجرا میکنم، تمام گزینه های save, copy & cut و خیلی چیزهای دیگر غیر شد!

من این برنامه رو هم تو سیستم خودم، و هم تو سیستم شرکت نصب کردم و در هر دو این مشکل رو دارم. نمیدونم چرا یهو اینجوری شد!

چی کار کنم؟ (خیلی فوری هست)

مشکل حل شد، از کرکش بود.

sadegh0935
02-12-2008, 11:50
سلام mehdi87 و دوستان عزیز یه راهنمایی میخواستم ممنون میشم به تاپیکم سر بزنید.
موضوع تاپیک: مدرک ایزاایران خوبه یا نه؟
موفق باشید...

M_E_H_D_I
09-02-2009, 08:59
دوستان يه مشكلي در كورل برام پيش اومده ...

البته تازه شروع به كار با كورل كردم و از اين نوع اشكالات زياد برام پيش مياد..

در كورل ورژن X4 وقتي كه به صورت فارسي تايپ ميكنم و بعد مي خوام متنمو تبديل به شيپ از طريق ميانبر ctrl+Q كنم متاسفانه بعضي از كلماتي كه به هم چسبيده هستن با فاصله از هم قرار مي گيرن ...
به طور مثال كلمه "با " حرف "بـ" از "ـا" يه مقدار از هم فاصله مي گيرن..
چكار بايد انجام دهم....؟؟

صميمانه پيشاپيش سپاسگزارم...

Maysam-BFU
10-02-2009, 19:09
من میخوام یک فایل وکتور رو در برنامه کرل Open کنم ولی پیغام خطا میده

فایل های وکتوری را باید داخل کورل Import کنید نه Open !

Maysam-BFU
10-02-2009, 19:13

در كورل ورژن X4 وقتي كه به صورت فارسي تايپ ميكنم و بعد مي خوام متنمو تبديل به شيپ از طريق ميانبر ctrl+Q كنم متاسفانه بعضي از كلماتي كه به هم چسبيده هستن با فاصله از هم قرار مي گيرن ...

متاسفانه این مشکل وجود داره و هنوز من راه چاره ای پیدا نکردم ! فونت های سری B یا نظیر آن که به صورت مستقیم امکان تایپ می دهند این مشکل رو دارند.

اگر با فارسی نویس هایی مثل Maryam و یا... تایپ کنید این مشکل به وجود نمیاد.

پیشنهاد می کنم با همون X3 کار کنید !

mkhavari2000
28-02-2009, 00:42

منو Arrange>Shaping> Weld رو هم امتحان کن

warrior2roma
11-06-2015, 15:37
سلام
یک سوال از دوستان داشتم
کی میتونه کمک بکنه
میخوام یه سوراخ جای پیچ درست بکنم (مثل پیچ یا میخ پشت ساعت که ساعت بهش آویزون میشه) (پشت ساعت رو تصور کنید)
قطر پیچ 7mm که میخوام 8mm انتخاب بکنم و 5mm هم برای قسمتی که پیچ اونجا گیر بکنه.

اگه کسی میتونه این فایل رو برای کورل ایکس 7 درست بکنه ممنون میشم
و اینکه چطور باید چند خط رو با هم تلفیق یا یکی بکنم که با هم تکون بخورن
و چطور میشه قسمتی از خط رو بعد از یکی کردن پاک کرد

ببخشید که طولانی شد
پیشاپیش ممنونم از همکاری دوستان

abs-j
21-08-2015, 12:36
سلام. دوستان عزیز کرل کار لطف کنن بگن چطوری میشه open recent history رو توی کرل نسخه x7 پاک کرد.

دوستدار خداوند
16-10-2015, 13:24
ضمن عرض سلام ،ادب و ارادت خاص و ویژه خدمت تمامی عناصر تشکیل دهنده چنین جمع پر بار و با صفا
من عضو جدید گروه شما بزرگواران هستم . البته اگر قابل بدونید و کنار جمع با صفاتون من رو جا بدید
من بعنوان یک فرد فوق العاده علاقمند به نرم افزار کورل ، البته تازه کار اولین سوالم رو از شما عزیزان می پرسم اگر امکان داره من رو یاری کنید
چطوری میتونم داخل حروف رو خالی کنم و بصورت دو خطی داشته باشم
ممنون از لطفتون

سنگواره
01-03-2016, 02:10
سلام. ممنون از توضیحات دقیق و اموزش کارامدی که گذاشتی:n16: فقط مشکل اینجاست که عکسها باز نمیشه.:n37: ممکنه اپدیت کنید و عکسها رو دوباره اپلود کنید؟ با سپاس

خوب بايد بگم كه طراحي با كرل نياز به خلاقيت داره ! با كمي خلاقيت ميتونيد خيلي آسون طرح هاي زيبا بكشيد .
كرل از خاصيت وكتور ( برداري )‌استفاده ميكنه يعني براش مهم نيست كه كارتون تو چه اندازه باشه !‌ البته وكتور يه بحث خيلي جدا داره كه بعدا سر فرصت خوب براتون توضيح ميدم !
من سعي ميكنم تو آموزش هايي كه ميزارم ابزار رو معرفي كنم و كليد هاي ميانبرشو هم ياد بدم كه خوب ياد بگيرين !

* آموزش هايي رو كه ميزارم براي كرل 12 ميباشد .

----------------------------
آموزش ! (طرحي با كرل = خلاقيت )‌ فراموش نكنيد

قبل از هر كاري خطكش و جدول رو فعال كنيد از منوي View ء grid، ruler

خوب براي اينكه اندازه ي جدول تنظيم كنيم مسير زير رو بريد tools>customization (ctrl+J)>document>grid و Vertical و Horizental رو به 0.5 تغيير بدين .

1- يك سند جديد باز كنيد به اندازه 11x8 inches

* يادتون باشه guidelines فعال باشه از منوي View ميتونيد فعالش كنيد .

2- از 2 تا ميله اي كه در سمت چپ و بالاي سندمون يكي از بالايي و يكي از چپي به وسط سند درگ كنيد مانند شكل شماره 3 (‌همين شكل پاييني )

3- در مركز تقاطع اين دو خط خطكش يك دايره 4*4 رسم كنيد براي اينكه دقيق رسم كنيد براحتي در بار بالا از سمت چپ قسمت دوم دو پاره خط كوچك كه در دو سرشون 2 تا فلش دارند در كادر جلوي آنها اندازه رو وارد كنيد يادتون باشه براي اينكه دايره اي كه ميكشيد درست رسم شود و بيضي نشه دو دكمه Ctrl + Shift رو نگه داريد . يك كپي ديگه از اين دايره بگيريد با دكمه چپ كليد دايره رو درگ كنيد و گزينه كپي رو انتخاب كنيد تا كپي ايجاد شود و سايز آن رو به 3.5 تغيير بدين تا كوچيك تر از شكل اولي بشه و بصورت زير دو شكل رو قرار بدين .

4- تو اين مرحله رنگ دايره دوم رو به سفيد تغيير بدين تا همچين شكلي در بياد .

5- تو اين مرحله بايد 2 تا دايره رو با هم گروه كنيم كه هر جا دايره ها رو حركت ميديم با هم حركت كنند براي اين كار هر 2 دايره رو Select كنيد و از منوي Arrange گزينه Group رو انتخاب كنيد
*كليد ميبانبر اين فرمان CTRL+G ميباشد

6- تو اين مرحله بايد 2 تا كپي ديگه از دوتا دايرمون در دو زاويه مختلف بگيريم ابتدا به مسير زير بريد Arrange ---Transformations----Rotate رو فعال كنيد در پنجره اي كه باز ميشه اول دايره ها رو Select كنيد بعد در كادر Angel زاويه رو به 120 تغيير بدين و Apply to Duplicate رو بزنيد تا يه كپي بگيره و حكتش بدين يه قسمت ديگه تا روي دايره هاي اصلي نباشه ابازم دايره هاي اصلي رو انتخاب كنيد و اين بار زاويه رو 240 بدين ! و همون دكمه رو بزنيد . تا كپي بگيره !

7- تو اين مرحله 3 تا شكل رو مانند شكل زير كنار هم قرار بدين !

دستم درد گرفت .. اين آموزش ادامه داره ! شك نكن ! فعلا اين ها رو داشته باشين ! طرحمون خيلي قشنگتر از اين ميشه !

اين داستان ادامه دارد .... (‌فردا شب قسمت دوم )

موفق باشين (‌غلط املايي داشت به بزرگيه خودتون ببخشيد .

----
reza_s جان اين حرفا نيست بالاخره بايد تايپ كنم يا نه ! طول ميكشه منم دست تنهام ! اصلان هم وقت نميكنم - صبح تا ساعت 6 سر كارم ميام خونه خسته ام - ديگه ! :cool: