PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : ابطال تسلسل به علتها با رياضي

rouhallah
25-08-2007, 11:46
بنام خدا
با سلام
براي اين ابطال ابتدا از اعداد صحيح استفاده ميكنم.
در اين اعداد يك عدد پايه وجود دارد كه اون عدد رو همون علت اوليه ميگيريم و بقيه اعداد از اون ساخته ميشوند و اون عدد عددي نيست جز صفر. با اضافه شدن يك واحد به صفر عدد 1 توليد ميشود و با اضافه شدن يك واحد به يك عدد 2 توليد ميشود و اگر همين طور ادامه دهيم تا بينهايت ميشود ادامه داد.
شايد همين الان بگوييد ديدي اشتباه كردي . اعداد صحيح از صفر شروع نميشوند بلكه از منفي بينهايت شروع ميشوند پس صفر پايه يا علت اوليه نيست.
در اين جا بايد گفت كه اين يك اشتباه آموزشي است كه از وقتي كه اعداد صحيح رو درس دادند يه جوري به ما القا كردند كه فكر كنيم اين اعداد از منفي بينهايت شروع ميشوند. خب پايه استدلال من هم روشن كردن اين اشتباه است.
اگه ميگوييد منفي بينهايت شروع اعداد صحيح است پس به اين سوال جواب بدين.
آيا ميشود به منفي بينهايت رسيد ؟ چه مقدار به اين منفي بينهايت بايد اضافه كنيم تا به يك عدد معلوم و صحيح منفي برسيم . آيا اين عدد 99999999999^10*9999999999
خوبه يا هزاران هزار بار بزرگتر از اين .
ميبينيد هر عدد بزرگ بزرگ هم تصور كنيد و به منفي بينهايت اضافه كنيد باز هم جواب منفي بينهايت ميشه همون چيزي كه تو رياضي خونديد (∞-)+عدد=∞-
پس ديديم هر كاري هم كنيم به عددي نميرسيم كه بعد به اون عدد يك واحد يك واحد اضافه كنيم تا به صفر و بعد به طرف مثبت بينهايت حركت كنيم در نتيجه بايد علت اوليه وجو داشته باشد و ثابت ميشود تسلسل به علت ها محال است .

پس ميتونيم بگيم صفر پايه اعداد صحيح است و براي اعداد منفي هم به سادگي يك واحد از صفر كم ميكنيم تا به 1- و بعد به 2- و تا منفي بنهايت پيش رويم. همون طور كه ديديد ما منفي بينهايت رو از اين اعداد حذف نكرديم بلكه فقط مبناي اين اعداد رو از منفي بنهايت به صفر تغيير داديم
در ادامه با مفهوم فاكتوريل نيز تسلسل به علتها را باطل ميكنم.
ادامه دارد.... .

pp8khat
25-08-2007, 20:47
سلام.
ابطال همون برهان خلفه دیگه؟؟
تسلسل چیه دیگه؟؟لطفاً بیشتر توضیح بدید(فکر کنید دارید با یک بی سواد صحبت می کنید)...
ولی این دلیل های شما یه نقص هایی داره...
مثلا ً وجود بعضی اعداد حقیقی رو نمی شه باهاش اثبات کرد..
مثل رادیکال 2...
یعنی شما می خوای 1.41421356...(حفظ بودما خدایی!)واحد به صفر اضافه کنی؟؟
یعنی می خوای کسر 141421356/100000000 رو با صفر جمع كنی..
خوب رادیکال 2 که یه عدد گنگه و معلوم نمی شه که به کجا ختم می شه و همینجور ادامه داره...
پس نمیشه کسرشو به دست آورد...
و در نتیجه نمی شه جواب دقیق جمعشو با عددی به دست آورد...
اوه!!ببخشید!حواسم به اعداد صحیح نبود!معذرت!
متشکرم و ممنون
در ضمن دوستان من با برهان خلف ثابت کردم که طرفین تساوی رو نمی شه در متغیر ضرب کرد(قبلاً ثابت شده بود؟؟)

rouhallah
26-08-2007, 08:50
سلام.
تسلسل چیه دیگه؟؟لطفاً بیشتر توضیح بدید(فکر کنید دارید با یک بی سواد صحبت می کنید)...
مثل رادیکال 2...
خوب رادیکال 2 که یه عدد گنگه و معلوم نمی شه که به کجا ختم می شه و همینجور ادامه داره...
متشکرم و ممنون
در ضمن دوستان من با برهان خلف ثابت کردم که طرفین تساوی رو نمی شه در متغیر ضرب کرد(قبلاً ثابت شده بود؟؟)
با سلام به دوست خوبم
همون طور كه در آخر خودتون هم متوجه شديد من گفتم در اعداد صحيح.
گفتيد تسلسل چيه
تسلسل دو نوع است يكي به معلول ها و يكي به علتها
يعني چي؟
مثلاً تسلسل به معلول ها يعني اينكه موجود اول موجود دوم را آفريده باشد و موجو دوم موجود سوم را و همين طور تا بينهايت اين سلسله آفريدن ها پيش رود كه البته اين تسلسل يا سلسله باطل نيست و ميتواند باشد
مثل همين اعداد صحيح
اما تسلسل به علتها يعني چه
يعني اينكه موجود .. بزارين اينو با همين خلايق خدا بهتون بگم مثلاً انسان توسط ميمون بوجود آمده (همون چيزي كه داروين گفته البته ثابت شد درست نيست ) ميمون توسط يه موجود ديگه به وجود اومده اون موجود ديگه توسط گياه ايجاد شده گياه هم توسط تك سلولي ايجاد شده تك سلولي توسط خاك ايجاد شده خاك توسط اتم ايجاد شده اتم توسط پروتون ها و نوترون ها تشكيل شده و همين طور بخواد اين چرخه به عقب برگرده ولي به علتي كه ديگر آن علت علتي نداشته باشد نرسد يعني مثلاً به قول پيروان اديان الهي به خدا كه ديگر براي او علتي وجود ندارد نرسد
چون به علت پايه نميرسد پس وجود اين موجودات تناقض دارد
در پس بعدي من با فاكتوريل هم اينو بيان ميكنم تا بهتر متوجه بشيد
با تشكر از عنايت شما

rouhallah
26-08-2007, 11:33
سلام.
مثل رادیکال 2...
متشکرم و ممنون
راستي اين موضوع براي اعداد حقيقي هم صدق ميكنه شما گفتيد راديكال 2 به عددي ثابت نميرسه اين يعني تسلسل به معلول ها مگر نه اينگه جواب راديكال دو ميشودعددي بينهايت اعشار ميگيرد خب اين يعني عدد اعشاري از راديكال 2 خلق شده پس پايه اش همون راديكال 2 است و ميتواند با محاسبه آن تابينهايت تسلسل را ادامه داد
اما خود اعداد حقيقي نيز پايه دارند و پايشون همون صفر است براي مشكل اعشار ها هم بايد گفت در اصل پايه اعداد حقيقي يك صفر نيست بلكه يكي 0 است و دومي 0.0 و سومي 0.00 و همين طور تا بينهايت
در كل يعني ايند اعداد بينهايت پايه دارند

rouhallah
26-08-2007, 13:04
حال ابطال تسلسل به علتها به وسيله تعريف فاكتوريل
همون طور كه ميدونيد فاكتوريل يك عدد يعني ضرب اعداد با هم از يك تا اون عدد. مثلاً فاكتوريل 4 ميشود
4*3*2*1
اما اين يه تعريف از فاكتوريل است. ولي فاكتوريل و خيلي ديگر از مفاهيم رياضي يك تعريف جالبتر نيز دارند و اون تعريف بازگشتي اون مفهوم است در اين مورد فكر كنم اساتيد برنامه نويسي آشنايي بيشتري داشته باشند.
همين فاكتوريل طبق تعريف باز گشتي بدين صورت است
مثلاً همون فاكتوريل 4 خودمون طبق اين تعريف ميشود !3*4(خوانده ميشود 4 ضربدر 3 فاكتوريل ) خب حالا بايد فكتوريل 3 رو پيدا كنيم پس داريم !2*3 و در كل داريم فاكتوريل n برابر است با (n!=(n*(n-1)!
يعني فاكتوريل يك عدد برابر است با اون عدد ضربدر فاكتوريل عدد قبلي.
حالا ببينيم چه اتفاقي مي افتد اگر همين طور به عقب بريم البته يك اشتباه در رسيدن به عدد صفر رخ ميدهد يعني اگه به صفر برسيم فاكتوريل صفر ميشه صفر ضربدر فاكتوريل 1- كه جوابش ميشه صفر اما وقتي من با رايانه اين رو آزمايش كردم ديدم با اينكه مقدار ميشه صفر ولي تابع مقداري رو برنميگردونه و همين طور به عقب تر ميره و وارد اعداد منفي هم ميشه كه همون طور كه ميدونيد اعداد منفي فاكتوريل ندارند پس اشتباه دوم هم اينجا رخ ميده ولي تابع بازگشتي ما اين رو نميفهمه و باز هم به سمت منفي ها ميره پس هيچ وقت مقداري رو برنميگردونه چون پايه اي نداره جالب اينه كه تو رايانه مشكل دور هم پيش ميره و وقتي از محدوده تعريف شده عبور ميكنه وارد اعداد مثبت ميشه پس هم مشكل تسلسل ايجاد ميشه و هم دُور يعني به نوعي تابع هاي بازگشتي هر دوي اين دو تا(تسلسل و دُور) رو باطل ميكنه پس براي اينكه اين تابع كار كنه بايد يك علت پايه به اون بديم و ما علت پايه رو فاكتوريل صفر تعريف ميكنيم و به تابع ميگيم فاكتوريل صفر ميشه يك . حالا اگه تابع رو دوباره امتحان كنيد ديگه نه مسئله تسلسل پيش مياد و نه دُور
و باز هم ثابت ميشه تسلسل به علتها محال است

راستي دوست عزيز pp8khat ، من مطلبتون رو در مورد ابهام پرانتزگونه رنه دكارت خوندم
خوب كه چيزي نفهميدم اما وقتي به پرانتزها نگاه كردم يه چيزي مربوط به همين تسلسل توش ديدم
و اون اين كه اين پرانتزها يك تسلسل به معلولها رو ايجاد كرده و تا بينهايت ميتونه بره و كاملاً تسلسل درستي چون پايه داره و پايه اش هم همون جفت پرانتز اوليه () است

sssooo
13-09-2010, 19:02
من به ابطال تسلسل اعتقاد دارم ولی می دونید که (بینهایت)^2 > (بینهایت) ؟؟
ای مطلب در نظریه مجموعه ها اثبات میشه.