PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : آموزش مایا بصورت نکته ای

sajjadq
15-08-2007, 19:22
بسم الله الرحمن الرحیم
با یاد عزیزش آموزش مایا را که قول داده بودم را شروع می کنم .
امیدوارم که وقت اجازه پر بار کردن این بخش را به بنده بدهد .
در ابتدای امر باید عرض کنم که با توجه به وسعتی که این برنامه دارد کمتر کسی می تواند مدعی شود که تمامی پیچ و خم های این برنامه را می داند و همچنین قطعا هیچ کتاب آموزشی نمی تواند کل این برنامه را آموزش دهد .
در سینمای حرفه ای هالیوود هم کسی بجز کارگردان های ویژوال افکت نیازی ندارد که تمامی این برنامه را بداند چرا که تیم های بالای صد نفری وجود دارند که هر تیمی یک بخشی را ساپورت می کند (مدلینگ ، تکسچرینگ ، متریال دهی ، نورپردازی ، ریگینگ ، انیمیشن ، انیمیشن کاراکتر ، موشن کپچر ، چهره پردازی و طراحی کاراکتر ، لباس و پارچه ، مو و پشم ، افکت ها و ... ) بطوری که وقتی تیتراژ انیمیشن های استودیوی حرفه ای پیکسار را ملاحظه می کنید ، می بینید که یک تیم عظیم دارند روی انیمیشن کار می کنند .
حتی در مواقعی هم ما می بینیم که خود کارگردان ها هم بطور کامل مسلط نیستند و یا حتی بلد نیستند در نتیجه بنده در حد وسع نا چیزم در خدمتتون هستم و هیچ ادعائی هم ندارم چون رشته اصلی من معماری نه انیمیشن دوستان اگر اطلاعاتی دارند خوب میشه که در این بخش قرار بدهند تا دیگران و بنده هم استفاده کنیم.
استفاده از خطوط اتوکد در مایا
در فروم مکس یا مایا بنده عرض کردم که برای خطوط بهتر اینه که به اتوکد مراجعه کنیم تا خود مایا البته در بعضی موارد هم استثنا وجود داره که خودتون می تونید تجربه کنید در مورد بعضی خطوط نرم مایا بهتره .
برای وارد کردن خطوط از اتوکد به مایا در ورژن های قبل از 8 باید در منوی Window/setting,prefences/Plug in manager دو تیک گزینه DWG.translator را فعال کنید .
اگر بخواهید از خطوط اتوکد خروجی Polygonal بگیرید حتما باید توجه داشته باشید که خطوط خودتون رو یک تیکه وارد نکنید و در اتوکد خطوط را با دستور Explode چند تیکه کنید . چرا که سطوح شما با رنگ سیاهی که حاکی از بد بودن سطح شما هست ایجاد می شود . که اگر دوستان راهی برای بر طرف شدن آن بلد هستند خوشحال میشم ازشون یاد بگیرم.
برای صادر کردن خطوط از اتوکد چندین راه وجود داره که بهترینش ساخت Block که به این صورت باید عمل کنید :
1- ابتدا w و بعد Space را بزنید
2- با فشردن دکمه Select Object خطوط را انتخاب کنید (از فعال بودن تیک Retain اطمینان یابید)
3- حتما در بخش Source گزینه Objects فعال باشد.
4- Pick Point که نقطه اتکای موضوع هست در اینجا کاربردی ندارد.
5- در مورد آدرس بهتره که اسم فایل خروجی را همان new block.dwg بگذارید بماند تنها آدرس فایل را تغییر دهید که سعی کانید داخل همان پروژه ای که می سازید بخشی را بعنوان DWG در نظر بگیرید وهمان آدرس را بدهید تا در تکرار Export این بخش را بحال خود رها کنید .
6- Unit خود را هم با چیزی که در مایا تعیین کردید یکی نمائید.(در Option,Prefences می توانید Unit کلی را تعیین کنید)
در مرتبه های بعدی تنها بخش یک و دو را تکرار می کنید.
حالا در مایا file/Import را انتخاب کنید در مایا ورژن های قبل از 8 در Option این بخش گزینه group را فعال کنید
حال در Outliner آخرین گروه وارد شده را انتخاب کنید در مایا 8 به بعد می توانید Set ,World مربوط به این خطوط را پاک کنید .
از منوی Modify/Center Pivot را انتخاب کنید که می توانید با ساخت کلید میانبر کار را ساده تر کنید حال در فضای کاری خودتون می توانید با Snap خطوط به نقطه مورد نظرتان برسانید .
در صورتی که از خروجی polygonal را از کار خودتون گرفتید می توانید با دستور combine سطوح خودتان را یک تیکه نمائید و برای دقیق تر شدن کار هم که زیاد لزومی هم نداره می توانید Vertex های که منطبق بر هم هستند ولی از چند سطح متفاوت را هم merge Vertices نمائید.
سرعت بخشیدن به استفاده از دستورات
سرعت مسئله ایست که همیشه وسوسه انگیز است و خدا نیاره اون روزی که اجباری بشه
بطور کلی در مایا سه روش برای سرعت در کار وجود دارد
1- استفاده و ساخت کلید های میانبر Window/Setting,Prefence/Hotkey editor
2- استفاده و ساخت Marking Menu که در مایا 8.5 واقعا این بخش پیشرفت چشم گیری داشته و خیلی هوشمندانه منو ها را در اختیار قرار می دهد فقط کافیست که مثلا روی سطوح Polygonal و زیر مجموعه های آن (Componets:Face ,Edge,Vetex)دکمه شیفت را بگیرید و راست کلیک کنید و هر چیزی می خواهید را در دسترس داشته باشید و یا در همین مورد دکمه کنترل بگیرید و راست کلیک کنید و تمامی گزینه های مربوط انتخاب را ملاحظه بفرمائید و یا مثلا برای تغییر ماژول دکمه H را بگیرید و کلیک چپ کنید و ... برای ساختش هم توی هر سی دی آموزشی Introduction و یا هر کتاب مبتدی که بگیرید توضیح کامل رو خواهید یافت حالا اگر بعدا خواستید توضیح خواهم داد
3- استفاده از اسکریپت که فوق العاده عمل می کنه خیلی از همین پلاگین ها از همین بخش بهره گرفتند که برای توضیح کامل در این مورد می توانید به کتاب Maya Script نوشته سهیل صالحی انتشارات ناقوص مراجعه کنید رو جلدش هم عکس راسل کرو در فیلم گلادیاتور هستش البته Gnomon هم چهار دی وی دی سه ساعته برای آموزش این بخش داره حالا برای یه مقدار آشنائی یک Mel ساده که شبیه Action در فتوشاپ عمل می کنه رو می سازیم
Window/general Window/Script Editor را انتخاب کنید و یا این دکمه را [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] فشار دهید.
حتما متوجه شدید که این پنجره وظیفه اش چیست ؟ حالا برای اینکه اطلاعاتمون رو با هم چک کنیم باید عرض کنم که بخش طوسی رنگ که در پنجره اصلی هم دیده می شه دستوراتی است که ما انجام دادیم یه جور نوار وضعیت که تمامی خطاها و اخطارها و دستورات انجام شده ویا در حال انجام مانند رندر در آن دیده می شود . بخش سفید هم دستورات یا همان Mel هست که ما می خواهیم انجام بدهد که دیگه وارد این بخش نمیشم که توی همون کتابی که معرفی کردم می تونید دنبالش برید .
اما مسئله ای که اینجا مطرحه اینه که مایا تمامی دستورات را در این پنجره نمایش نمی دهد مثلا اگر شما از Tool Box تغییر صفحه نمایش را اجرا کنید در این بخش هیچ نوشته ای اضافه نمی شود برای نمایش این دستورات در همین پنجره از منوی History تیک گزینه Echo All Commands را فعال کنید.
خوب حالا از منوی Edit همین پنجره گزینه Clear all را انتخاب کنید تا تمامی محتویات این پنجره پاک شود
بعد یک استوانه ایجاد کنید و مقیاس و چرخش آن را بطور دلخواه تغییر دهید و یا هر بلای دیگه که دوست دارید سرش بیارید فقط یادتون باشه که باید یک عمومیت داشته باشه مثلا در مورد تغییر اسم یکی از مواردیست که شما رو به درد سر می اندازه دقیقا چیزی که در ساخت Action در فتوشاپ باید لحاظ بشه خوب حالا در Shelf خود Custom را انتخاب کنید و یا یک Shelf جدید بسازید سپس تمامی نوشته دستورات اعمال شده که در محیط طوسی قرار دارد و مربوط به ساخت و ویرایش این استوانه هست را بحالت انتخاب در بیاورید و با کلید وسط موس آن را به Shelf خود بکشید (Drag&Drop)حالا یک Mel در Shelf ایجاد شد که با کلیک بر روی آن می توانید تمامی مراحل ایجاد و ویرایش روی استوانه را به مایا دستور بدهید. در سمت چپ Shelf خم با راست کلیک بر روی آیکون نشانه گر سیاه و انتخاب گزینه Shelf Editor می توانید برای Mel خود اسم و Hint و عکس بسازید.
در کل سعی کنید به این سه بخش خودتون رو عادت بدید تا سرعتتون بالا بره برای اینکه هر سری هم که مایا را نصب می کنید این تنظیمات شما باقی باشه و Hotkeys , Marking Menu , Mel های ساخته شده رو مجددا ایجاد نکنید و داشته باشید در My Document/Maya/8.5 از فولدر 8.5 یک کپی بگیرید و در یک جائی از هاردتون داشته باشید تا بعدا موقعی که مایا را نصب کردید این فایل را بر روی 8.5 کپی کنید تا تمامی تنظیمات شما باقی باشد و مجددا آنها را ایجاد نکنید.

Aminzikzak
19-08-2007, 15:18
چرا دیگه ادامه ندادی؟

sajjadq
26-08-2007, 09:28
سلام امیدوارم دیر آمدن مرا ببخشید
من سر فصل این آموزش را آموزش نکته ای قرار دادم تا هر کسی نکاتی که بلد هست بیاد و یاد بده
این بار می خوام Environment منتال ری که در ورژن 8.5 وارد مایا شده رو یاد بدم البته این دستور را به کسانی که ناراحتی قلبی دارند توصیه نمی کنم چون نتیجه کار در عین سادگی محشره
ابتدا از منوی Window/setting,Prefences/Plug in Manager رو انتخاب کنید و از فعال شدن تیک Mayatomr اطمینان یابید سپس وارد Render setting بشوید و نوع رندر خودتون رو به منتال ری تغییر بدهید ، در tab منتال ری در انتهای پنجره شاخه Environment را باز کنید و بر روی دکمه Create روبروی Physical Sun and Sky کلیک کنید در ضمن برای از بین بردن این دستور هم می توانید از همین جا هم دکمه Delete که بعد از Create ظاهر می شود و جای آن را می گیرد استفاده کنید.
خوب حالا در Attributes می توانید به پارامتر های این دستور دست پیدا کنید و برای دسترسی مجدد به پارامترهای این دستور کافیه بر روی نور این دستور کلیک نمائید و در Attributes بر روی برگه Mia physical sky کلیک کنید.
اما حالا این دستور چی کار می کنه ؟ همانطوری که از اسمش پیداست این دستور برای شما یک خورشید و آسمان فیزیکی می سازد که با توجه به پارامتر های مختلف آن شما می توانید همزمان با تعیین نور خورشید مثلا برای غروب ، آسمان و خورشید را هم به آن زمان تغییر دهید بگذریم از نور بسیار طبیعی که این دستور ایجاد می کند.
اما نحوه کار و چند تا پارامتر مهم این دستور: برای تغییر ساعات و انتخاب زمان مورد نظر کافیست که نور sunDirection را تغییر زاویه دهید ونتیجه را ملاحظه بفرمائید
در Mia physical sky هم شما چند تا پارامتر مهم دارید
1-Haze : که میزان تیرگی هوا را تعیین می کند یعنی با اضافه کردن مقدار آن شما می توانید هوا را تیره تر کنید
2-Red/Blue Shift : که اگر مقدار آن را مثبت بدهید رنگ قرمز را در فضا زیاد می کند و اگر مقدار منفی باشد رنگ آبی را ، فقط برای بهتر عمل کردن این دستور بهتره که از اعداد اعشاری استفاده کنید.
3-Horizon height : که ارتفاع خط افق را تعیین می کند (خط افق همان خطی است که چشم ناظر خط رسیدن آسمان به زمین را می بیند . همان خطی که تمامی نقاط گریز دید به آنجا می رسد که ارتاع آن با چشم ناظر یکی است.)
4-Horizon Blur : محو کردن خط افق را مشخص می کند.
5-Sun disk scale : که مقیاس خورسید را نشان می دهد.
6-Sun Glow Intensity : برای میزان غلظت هاله کنار خورشید
7-Update Camera Connections : در صورتی که بعد از احضار این دستور دوربینی به محیط اضافه شود باید برای هم خوانی این دستور با دوربین جدید از این دکمه استفاده شود.
برای اینکه بتوانید از Paint effect استفاده کنید باید یا ان را با رندر Software بگیرید و با رندر منتال ری ادغام کنید که این گزینه بهتریست و نتیجه کار خیلی بهتر می شود و یا آن را با دستور Modify/Convert به NURBS یا Polygon تبدیل کنید.
در ضمن تنظیمات render setting را قبل از استفاده از این دستور تغییر دهید چرا که بعد از این دستور اگر این کار را انجام دهید دستور درست عمل نمی کند و مثلا سایه ها را خیلی تیره نشان می دهد.
یه نمونه کار با این نوع رندر هم در پائین قرار دادم توجه کنید که گل و گیاه Convert شده است برای همین خیلی طبیعی نشده
سری بعد چند تا تکنیک رندر رو یاد می دم (کار با Flag ها که از مایا 7 به بعد به مایا اضافه شده)
راستی مژده بدم که مکس و مایای 2008 هم بزودی می رسه مثل اینکه دیگه ورژن برنامه رو مثل اتوکد با تاریخ تولید نشون می دن
اگه بازم دیر کنم شما بازم ببخشید

یادم باشد که روز روزگار خوش است ، همه چیز بروفق مراد و ...
خوب تنها دل ما دل نیست

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مبتدی2
20-02-2008, 22:06
چرا ادامه نمیدی

sajjadq
22-02-2008, 12:31
من الان سربازم یه کد دو ماهه تکاوری پیاده هم خوردم :41::19:
دیگه خودتون حساب کنید
اگه بعد اردیبهشت دوباره بدشانسی نیارم حتما با کمال میل ادامه می دم
اصلا خودم نذر کردم که این کار رو انجام بدم
التماس دعا بد رقم