PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : این درایو واقعا کمبود فضای خالی داره؟

snowy_winter
14-08-2007, 01:52
دوستان سلام

یه مدته که بعد از وارد شدن به ویندوز با پیغام کمبود فضای خالی در درایو D (که درایو ویندوزمه) روبرو میشم که معمولا میزان فضای خالی درایو رو حدود 20-30mb اعلام میکنه. disk cleanup هم نمیتونه بیشتر از 30kb کمکی بکنه.

ولی اگه کامپیوتر رو restart کنم یا خاموش و دوباره روشن کنم، این بار نه تنها پیغام کمبود فضای خای درایو ویندوز رو نمیده بلکه درایو ویندوز حدود 400mb فضای خالی داره!

چرا این اتفاق میفته؟ اگه درایو واقعا اینقدر فضای آزاد داره چرا اولین بار که کامپیوتر رو روشن میکنم اون پیغام رو نشون میده؟

ممنون میشم کسی بتونه کمکی بکنه و بگه که چرا این اتفاق میفته . :11:

ahsanx
14-08-2007, 05:20
دوست عزیز شاید زمانی که شما در ویندوز هستید از برنامه ای مثل فتوشاپ استفاده میکنید . این قبیل برنامه ها در موقع اجرا یه فایلی دز temp

ویندوز درست میکنن که بسته به میزان استفاده از برنامه , حجم این فایل بیشتره مثلا من زمانی که فتوشاپ رو در ویندوز باز میکنم حجم این فایل

حدود 250 مگ هست و وقتی که چند عکس رو باز میکنم و روی اونها کاری انجام میدم حجم اون تا 500 هم بالا میره و وقتی که این برنامه رو میبندی

این فایل پاک میشه البته در بعضی برنامه ها این فایلها کامل پاک نمیشن . به احتمال زیاد شما هم از یه برنامه ای استفاده میکنی که باعث به وجود

اومدن این قضیه میشه . در ضمن اگه مشکلت حل نشد از برنامه های کلین آپ استفاده کن البته اون فایلهایی که گفتم اگه برنامه در حال اجرا باشه

با کلین آپ از بین نمیرن و باید اول از برنامه خارج بشی . یه فایلی هم در درایو ویندوز به نام pagefile.sys هست که از فایلهای سوپر هایدن میباشد

شما حجم این فایل رو هم چک کن چند وقت پیش من هم با اون مشکل داشتم و حجم اون فایل تا 1 گیگ بالا میرفت و بعد از ری استارت تا 400 پایین

میاومد ولی بعد از مدتی دوباره بالا میرفت فکر کنم باید حجم معمولی اون حدود 300 تا 400 مگ باشه . اگه دفگرامنتر کنی بد نیست ولی به هر جهت

یه برنامه ای در کامپیوتر شما هست که باعث میشه مقداری از حجم هارد رو اشغال کنه شاید برنامه ای باشه که با استارت ویندوز اجرا میشه . اگر

به نتیجه نرسیدی ویندوز رو عوض کن . موفق باشی

snowy_winter
15-08-2007, 02:57
سلام دوست عزیز و ممنون از راهنماییتون

فکر نمیکنم مشکل به خاطر باز کردن برنامه های سنگین باشه چون پیغام کمبود فضای خلی به محض بالا اومدن ویندوز نشون داده میشه، قبل از اینکه من کاری کنم یا برنامه ای باز کنم.

پوشه ی temp حجمی حدود 2.5mb داره و تاثیر زیادی نداره. در مورد فایل pagefile.sys تا حالا نشنیده بودم...

فردا دیفرگ کردن رو امتحان میکنم... ولی برام عجیبه که با ریستارت کردن فضای خالی تقریبا بیست برابر میشه! آخه من کار خاصی نمیکنم و برنامه های استارت آپ رو هم تغییر نمیدم که یه بار با بالا اومدن ویندوز حجم زیادی اشغال بکنه و دفعه ی بعد نه... دلیل دیگه ای نمیتونه داشته باشه؟

باز هم ممنون از نظر و راهنماییتون :11:

snowy_winter
18-08-2007, 01:07
دوستان کسی نظر دیگه ای نداره؟ مجبورم هر بار که کامپیوتر رو روشن میکنم ریستارت کنم... راهی نیست که از اول همون 400mb رو به عنوان فضای خالی بشناسه؟

Freddy
18-08-2007, 09:42
دوست من ، من حدس میزنم که مشکل از Virtual memory باشه.
ببینم شما ویندوز دیگه ای نداری؟!
شما به این آدرسی که میگم برو و بگو ببینم چی میبینی؟
System Properties/Advanced/Performance/Advanced/Virtual Memory/Change
حالا احتمالن ویندوز شما به طور پیش فرض داره از درایو D شما به عنوان Virtual Memory استفاده میکنه ببین اون بالا جلوی درایو D شما یعنی در زیر قسمت Paging File Size عددی نوشته شده یا نه.
اگر دوتا ویندوز داری تو اون یکی هم چک کن و بعد روی درایو دی No Paging File رو بزن و همون مقدار رو روی یک درایو جادار ست کن.
بهم نتیجه رو بگو.

IcY
18-08-2007, 12:57
ببین snowy جان این pagefile رو چک کن (آدرسشو دوستمون داد) تا اونجا که من حدس میزنم وقتی ویندوزت میاد بالا حجم برنامه های startup باید زیاد باشه.اینکارو بکن ببین.برو اینجاکه میگم:startبعدrunبعدش msconfigرو تایپ کن بعد تو پنجره ای که میاد برو به startupتواونجامیتونی ببینی که چه برنامه هایی با ویندوز میاد بالا.اونایی کهبدرد نمخوره روتیکشو بردار در ضمن حجم درایو d باید زیاد باشه در ضمن تو pagefileهم حجم به این درایو داده شده که تو باید عوضش کنی و ببری به یه درایو خالی

MehranVB
18-08-2007, 18:39
شما ویندوزتان را hibernate میکنید؟ اگر جواب مثبت است از این به بعد آن را shut down کنید.

IcY
18-08-2007, 22:15
شما ویندوزتان را hibernate میکنید؟ اگر جواب مثبت است از این به بعد آن را shut down کنید.

اینم .حرفیه ولی اگه hibernateمیکرد خودش میگفت.اماحرف شمااز ینظر درسته چون وقتی hibernateمیکنی اطلاعاته رم روهارد نوشته میشه بخاطره همین وقتی کامپیوترو روشن میکنه دفعه ی اول چون اونا رومیخواد بخونه میبینه حجم کمه اما سریه بعد دیگه اون اطلاعاتو لازم نیست بخونه بخاطره همین جا به اندازه ی کافی هست و ایراد نمیگیره

snowy_winter
19-08-2007, 03:49
دوست من ، من حدس میزنم که مشکل از Virtual memory باشه.
ببینم شما ویندوز دیگه ای نداری؟!
شما به این آدرسی که میگم برو و بگو ببینم چی میبینی؟
System Properties/Advanced/Performance/Advanced/Virtual Memory/Change
حالا احتمالن ویندوز شما به طور پیش فرض داره از درایو D شما به عنوان Virtual Memory استفاده میکنه ببین اون بالا جلوی درایو D شما یعنی در زیر قسمت Paging File Size عددی نوشته شده یا نه.
اگر دوتا ویندوز داری تو اون یکی هم چک کن و بعد روی درایو دی No Paging File رو بزن و همون مقدار رو روی یک درایو جادار ست کن.
بهم نتیجه رو بگو.
سلام... ویندوز ME هم دارم ولی امتحان نکردم ببینم اونم اینجوری میشه یا نه...امتحان میکنم ببینم

یعنی ممکنه از virtul memory باشه؟ به مسیری که گفتین رفتم... از درایو D استفاده میکنه...
paging file size(mb) 384-768
متاسفانه الان نمیتونم تو ME هم چک کنم... فردا چک میکنم و نتیجه رو میگم

ببین snowy جان این pagefile رو چک کن (آدرسشو دوستمون داد) تا اونجا که من حدس میزنم وقتی ویندوزت میاد بالا حجم برنامه های startup باید زیاد باشه.اینکارو بکن ببین.برو اینجاکه میگم:startبعدrunبعدش msconfigرو تایپ کن بعد تو پنجره ای که میاد برو به startupتواونجامیتونی ببینی که چه برنامه هایی با ویندوز میاد بالا.اونایی کهبدرد نمخوره روتیکشو بردار در ضمن حجم درایو d باید زیاد باشه در ضمن تو pagefileهم حجم به این درایو داده شده که تو باید عوضش کنی و ببری به یه درایو خالی
IcY جان برنامه های استارت آپ یه کم زیاد هستن ولی نمیدونم چرا فقط دفعه ی اول که کامپیوتر رو روشن میکنم فضای خالی کم داره... البته نه فقط دفعه ی اول، انگار یه بار در میونه! با یه ریستارت درست میشه ولی دفعه ی بعد که روشن کنم یا ریستارت کنم باز کمبود فضای خالی...! عجیبه!:41:

نه، اصلا ازhibernate استفاده نمیکنم... همیشه شات داون میکنم.

ممنون از همگی... امیدوارم یه راه حلی پیدا بشه... یا حداقل دلیلش معلوم بشه!
:11:

snowy_winter
26-08-2007, 01:07
دوستان با تشکر از راهنماییهاتون، مشکل حل شد.

virtual memory رو روی یه درایو دیگه که فضای بیشتری داره تنظیم کردم و ظاهرا مشکل حل شده.

باز هم از همگی ممنونم :11: