PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : انواع ماسکهای گياهی ( پوست - مو )mojrem2
12-08-2007, 02:48
آراستگي را با ميوه وسبزي به خانه بياوريد
كسانيكه به دنبال زيبايي و جواني جاوداني اند، هميشه آرزو داشته اند كه زيبايي خود را با موادي حفظ كنند كه اثرات جانبي نداشته باشند. براي كمك به اين افراد، فهرستي از ميوه جات و سبزيجات قابل دسترسي را به شما معرفي مي كنيم تا بتوانيد با استفاده از آنها به عنوان مواد آرايشي بهداشتي گياهي استفاده كنيد.
سيب: از آب سيب مخلوط با سركه جوي سبز شده مي توان براي موها استفاده كرد. اين كار سبب مي شود كه موهاي خاكستري، رنگ طلايي به خود بگيرد. يك سيب را به شكل خمير درآوريد و آن را روي صورت بگذاريد. ۱۰ تا ۱۵ دقيقه بگذاريد بماند، سپس صورت خود را بشوييد، علاوه بر اين، اين خمير را در صورتي كه آب دار باشد، مي توان روي چشم ها نيز قرار داد. پوست سيب را روي دست و پا بماليد تا نرم شود.
زردآلو: زردآلو به سبب اينكه حاوي ويتامين A است در بازگرداندن جواني به پوست بسيار مؤثر است از طرفي چون حاوي چربي هاي چند وجهي اشباع شده است براي كرم هاي مخصوص پوست بسيار مفيد است. زردآلو سبب مي شود كه اثرات انبساط پوست كمرنگ شده و چروك ها را برطرف مي كند. از زردآلو مي توانيد در كرم هاي مخصوص دست و بدن استفاده كنيد. زردآلو يكي از چند مواد اصلي در تهيه كرم هاي صورت است.
موز: خميري از موز به همراه ماست و يا به تنهايي ماسك بسيار مؤثري براي برطرف كردن لك صورت است. براي از بين بردن لكه هاي دستانتان، يك تكه موز كال را روي آن بماليد. به علاوه مي توانيد چند قطره روغن نارگيل يا زيتون و يا كمي عسل روي خمير موز رسيده بريزيد و كرم مناسب دست يا صورت تهيه كنيد.
جو: از آرد جو مي توان براي از بين بردن لك صورت استفاده كرد و ماءالشعير نيز لوسيون مناسبي براي شفاف نمودن مو مي باشد.

هويج: هويج سرشار از ويتامين A است و به عنوان يكي از مهمترين اجزاي توليد كرم و ماسك صورت مورد استفاده قرار مي گيرد. كمي شير يا خامه به آب هويج اضافه كنيد و قبل از حمام آن را روي پوستتان بماليد. هويج را به صورت خمير درآوريد و كمي شير به آن اضافه كنيد. اين خمير در زدودن تورم اطراف چشم ها بسيار مؤثر عمل مي كند.
كرچك: كرچك گياهي است كه استفاده خارجي از روغن آن بسيار مفيد است. كمي روغن كرچك به سرتان بماليد. يك حوله بزرگ را در آب داغ فرو بريد و آب آن را كامل بگيريد. سپس حوله را چند دقيقه دور سرتان بپيچيد. اين عمل سبب مي شود كه روغن كرچك بهتر و سريع تر در عمق پوست سر شما نفوذ كند. از روغن كرچك براي تيره نمودن و ضخيم تر كردن مژه ها نيز استفاده مي شود.
ميخك: ميخك يك ضدعفوني كننده قوي است و گياه پوست هاي پرجوش يا زخمي را بسرعت بهبود مي بخشد. از ميخك در ساخت كرم ها و پمادهاي طبي استفاده مي كنند.
خيار: خيار ماده اي تميزكننده، نرم كننده و جمع كننده ملايم پوست است. خيار را رنده كنيد و با كمي شير روي پوست بماليد. اين ماسك براي تازگي و طراوت بخشيدن به پوست صورت مؤثر است. ماليدن يك تكه خيار روي پوست، براي پوست هاي چرب بسيار مفيد است.
تخم مرغ: از تخم مرغ مي توان براي جمع كردن منافذ پوست و رساندن مواد مغذي به پوست براي احياي آن استفاده كرد. سفيده تخم مرغ يك تميزكننده قوي است. اگر يك ساعت قبل از حمام سفيده تخم مرغ را روي موهايتان بماليد مانند يك نرم كننده موهاي شما را نرم و براق و خوش حالت مي كند.
عسل: عسل يكي از بهترين مرطوب كننده هاي طبيعي براي پوست است و براي داشتن پوستي نرم، شاداب و خوش رنگ مي توان از ماسك عسل استفاده كرد.
اسطوخودوس: يكي از گياهاني است كه در ساخت مواد بهداشتي آرايشي از آن استفاده مي شود. جداي از رايحه طبيعي، شيرين و ملايم آن، اسطوخودوس پوست را سفت و شاداب مي كند و يكي از مواد اوليه تهيه شامپوي بچه است.

ليمو: ليمو يكي از بهترين تميزكننده هاي طبيعي پوست است و پوست صورت را بدون آسيب رساندن به لايه هاي آن پاك مي كند. از طرفي ليمو يك جمع كننده پوست است و به جمع شدن منافذ پوست كمك مي كند. از ليمو در ساخت كرم ها، لوسيون ها قبل از حمام، تميزكننده هاي پوست و ماسك استفاده مي شود.
پرتقال: پوست پرتقال را در آفتاب خشك كنيد. سپس آن را بكوبيد و به عنوان ماسك صورت مورد استفاده قرار دهيد. پوست پرتقال اثر فوق العاده اي روي سفتي پوست دارد. وست خشك شده پرتقال را در آب جوش خيس كنيدو بگذاريد يك شب بماند، صبح آن را صاف كنيد و به عنوان تميزكننده صورت مورد استفاده قرار دهيد.
هلو: از جمله ميوه هايي است كه براي پوست بسيار مفيد است. هلو را به صورت خمير درآوريد و آن را به عنوان ماسك روي صورت بماليد. اين ماسك براي پوست هاي خشك بسيار مفيد است.
سيب زميني: سيب زميني از بين برنده لك هاي صورت است. سيب زميني را رنده كنيد. آب آن را بگيريد و روي پوست بماليد. آب سيب زميني اثر جمع كنندگي دارد و پف اطراف چشم را از بين مي برد. كمي خامه يا شير و اندكي زردچوبه را به سيب زميني له شده اضافه كنيد و مخلوط كنيد. سپس اين ماده را مانند كرم روي صورت بماليد. يك سيب زميني خام له كنيد و در يك تكه پارچه بپيچيد و روي چشم هايتان بگذاريد. اين كار سبب از بين رفتن كيسه هاي زير چشم مي شود.
گل رز: از گلبرگ هاي گل رز براي ساخت گلاب استفاده مي شود. اين محلول بهترين تونيك تميزكننده پوست است. گلاب پوست هاي خشن را نرم كرده و منافذ بزرگ و عميق پوست را جمع مي كند و مي بندد. از گلاب به عنوان نرم كننده در ساخت لوسيون ها، كرم ها و پمادهاي صورت استفاده مي شود.
مريم گلي: خاصيت شفابخش اين گياه مشهور است. در عهد باستان از اين گياه براي معالجه اختلالات و بي نظمي هاي بدن استفاده مي كردند. از مريم گلي در ساخت تونيك هاي گياهي تقويت كننده و شامپو براي تحريك پوست سر استفاده مي كنند و گفته شده موي سر را نيز تيره مي كند.
نمك: شستن چشم با آب ولرمي كه اندكي نمك در آن است، به درخشندگي چشم ها كمك مي كند.
چاي : يك تكه پنبه را در چاي سرد فرو كنيد و آن را روي چشم ها بگذاريد. اين كار سبب از بين رفتن خستگي چشم ها مي شود.
آويشن : آويشن به عنوان ضدعفوني كننده قوي شناخته شده است و براي ضدعفوني و بهبود زخم ها مورد استفاده قرار مي گيرد.
گوجه فرنگي : از آب گوجه فرنگي مي توان به عنوان لوسيون سفت كننده صورت استفاده كرد. يا آن را با كشك يا شير دلمه شده مخلوط كرد و به عنوان كرم صورت مورد استفاده قرار داد. اين كرم براي پوست چرب بسيار مفيد است. يك گوجه فرنگي را دو نصف كنيد و دو نيمه را با حركتي دايره وار روي صورت بماليد و بگذاريد ۱۰ تا ۱۵ دقيقه بماند. سپس صورتتان را بشوييد. يك قاشق غذاخوري آب ليمو، ۲ قاشق غذاخوري خامه و ۳ قاشق آب گوجه فرنگي را با هم مخلوط كنيد و نيم ساعت قبل از حمام آن را روي بدنتان بماليد.
ماست: ماست خواص فراواني دارد زيرا داراي آنزيم هاي متعدد و مفيدي است. ماست يك تميزكننده طبيعي عالي است و از طرف ديگر در حفظ سلامتي پوست و مو بسيار مؤثر است.

- 1 - از پست 1 تا 29 (انواع ماسکهای گیاهی برای پوست )

2 - از پست 30 تا 36 ( انواع ماسکهای گیاهی برای مو )

mojrem2
12-08-2007, 02:48
پاک کننده بدن
هر دو ساعت يکبار يک فنجان آب گرم باضافه آب ليمو بنوشيد. اين کار باعث مي شود که سموم جمع شده در بدن شسته و پاک شود. آيا مي دانستيد : ليمو"Lemon" که کلمه "ascorbic" يا اسيد آسکوربيک نام ويتامين "C" يعني اسکوربوت "no scurvy" بيماري ناشي از کمبود ويتامين ث در بدن بوجود نخواهد آمد.

نمک دريا نيز سموم بدن را پاک مي کند. از نمک دريا و آب خميري درست کنيد و قبل از اينکه دوش بگيريد بروي پوست بدنتان بماليد و بگذاريد حداقل 1 دقيقه بر روي پوستتان بماند بعد آنرا بشوييد. بعد از اين کار احساس طراوت و شادابي خواهيد کرد. (آيا مي دانستيد : نمک دريا "Sea Salt" حاوي منيزيم، روي، کلسيم، پتاسيم، و يد به همراه ديگر مواد و عناصر معدني مي باشد. )
ماسک براي پوست پا

اين روش درماني بسيار ساده و موثر است و پوست پاي شما را نرمتر مي کند. تنها کاري که شما بايد انجام دهيد اين است که روغن زيتون را به پاي خود بماليد . البته قبل از رفتن به رختخواب. براي تاثير بيشتر جوراب هم بپوشيد.

mojrem2
12-08-2007, 02:49
لايه بردارجو دو سر و شکرقهوه اي
2قاشق سوپخوري دانه جو دو سر را (دانه جو دو سر رابا استفاده از آسياب به آرد نرمي تبديل کنيد) به اضافه 2 قاشق چايخوري شکر قهوه اي به اضافه روغن آلوورا "Aloe Vera" و 1 قاشق چايخوري آبليمو را با هم مخلوط نماييد تا زمانيکه يک خمير نرم به دست آوريد.
به آرامي آنرا به روي پوست خيس ماساژ دهيد تا پوستي فوق العاده نرم و لطيف داشته باشيد. اين دستورالعمل فاسد شدني است و بايد بلافاصله پس از درست کردن استفاده شود. (آيا مي دانستيد که : عصاره "Aloe Vera" درد را تسکين مي د هد و ژل به دست آمده از اين گياه توليد عفونت جلوگيري مي کند و زخمهاي سوختگي را ترميم مي کند. نوشيدن عصاره اين گياه اندازه سنگ کليه را کوچک مي کند. )
لايه بردار ماست و گردو
1 چهارم فنجان ماست بدون چربي و 1 چهارم فنجان گردو خرد شده را خوب مخلوط کنيد. صورتتان را خيس کرده سپس اين لايه بردار را روي پوست خود بماليد . سپس با آب گرم بشوييد.

آيا مي دانستيد که : گردو در قرون وسطي به عنوان يک دارو مورد استفاده قرار مي گرفته و شربت حاوي برگ درخت گردو براي درمان دردهاي عضلاني مورد استفاده قرار مي گرفته و گردو براي تسکين و راحت تر کردن کار سيستم گوارشي استفاده مي شده. از آنجاييکه ظاهرا مغز گردو شبيه به مغز انسان است در قرون 16 و 17 که درمان هاي علفي نيز رسميت پيدا کرده بود براي درمان بيماري هاي سر، افزايش هوش و آرامش و تسکين ناراحتي هاي روحي استفاده مي شود.
حتي امروزه در فرهنگ آسيايي ، مغز گردو به عنوان غذاي مغز شناخته شده و در نظر گرفته مي شود . دانش آموزان قبل از امتحاناتشان به عنوان تنقلات استفاده مي کنند به اين اميد که نمرات بالايي بگيرند.

mojrem2
12-08-2007, 02:50
انواع ماسک ها
ماسک هايي که براي پوست به کار مي روند ، از قرار زيرند:
ماسک هايي براي پوست هاي چرب
ماسک هايي براي پوست هاي خشک
ماسک هايي براي پوسته شدن پوست
ماسک هايي براي پوست هاي نرمال و طبيعي

ماسک هايي براي برطرف کردن لکه هاي سياه پوست
ماسک هايي براي برطرف کردن لکه هاي سفيد پوست
ماسک هايي براي برطرف کردن خارش و سرخي پوست
ماسک هايي براي برطرف کردن جوش هاي چرکي يا دمل
ماسک هايي براي برطرف کردن کک و مک پوست
ماسک هايي براي برطرف کردن چين و چروک پوست
ماسک هايي براي روشنايي و باز شدن رخساره و شادابي و طراوت آن

تذکر:
الف_ بهتر است قبل از استفاده از هر ماسکي صورت را بخور داده و پوستش را نازک نماييد تا اثرات ماسک دوچندان گردد. ب _ نکته مهم در استفاده از ماسک ها اين است که هرگز ماسک را در زير چشم و يا روي پلک چشم نزنيد و اطراف چشم را از بالاي ابرو تا زير چشم به صورت دو دايره خالي از ماسک رها کنيد. ج_ نکته مهم در استفاده از ماسک ها اين است که پس از گذاشتن هر نوع ماسکي به محض احساس سوزش يا خارش، پوست را با آب نيمه سرد بشوييد زيرا ممکن است پوست شما به آن ماسک حساسيت داشته باشد.

mojrem2
12-08-2007, 02:50
انواع ماسک براي پوست چرب
ماسک آلوي قرمز :براي تهيه ماسك آلوي قرمز كافي است هسته آلوي قرمز را درآوريد و سپس آلوها را له كنيد و چندقطره روغن بادام شيرين به آن اضافه كنيد و خوب مخلوط نماييد و سپس به مدت20 دقيقه آن را برروي پوست بماليد و آنگاه باپنبه آغشته به گلاب آن را پاك كنيد.
ماسک ليمو ترش:براي تهيه ماسك ليموترش آب2 ليمو را بگيريد و با 1قاشق عسل گرم، مخلوط كنيد و روي پوست بماليد و پس از20 دقيقه آن را با پنبه آغشته به گلاب پاك كنيد.

ماسک هويج :ماسك هويج نيز به وسيله آب هويج تهيه مي شود. براي اين منظور مقداري آب هويج را با ماست مخلوط كنيد و با انگشت روي پوست بماليد و پس از20 دقيقه آن را با پنبه آغشته به گلاب پاك كنيد.

ماسک کدوحلوايي :مقداري كدو حلوايي رسيده را له كرده بصورت ماسك براي متعادل ساختن چربي پوست صورت استفاده كنيد.

ماسک سفيده تخم مرغ:يك عدد سفيده تخم مرغ را خوب بزنيد پس از كف كردن به آن نصف ليوان ليمو ترش اضافه كنيد وبه هم بزنيدو روي تمام پوست بماليدپس از 15 دقيقه با آب ولرم بشوئيد.
ماسک پرتقال و ليمو:دو قاشق آب پرتقال ويكقاشق آب ليمو ترش را خوب مخلوط نموده `بصورت بماليدوبعد از 15دقيقه با آب ولرم بشوئيد.

ماسک خيار:خيار را پخته له كنيد ،به صورت ماسك روي صورت بگذاريد وپس از20 دقيقه با آب ولرم بشوئيد.

ماسک زرده تخم مرغ وآوکادو: 1 قاشق سوپخوري خاک رس (خاک رس يا خمير پاک کننده که به شکل پودر در تمام مغازه ها و فروشگاه هاي غذايي بهداشتي موجود است) + 1 عدد زرده تخم مرغ + يک چهارم قاشق آوکادو له شده + مقداري روغن فندوق( براي اينکه يک مخلوط نرم داشته باشيم) را با هم مخلوط کرده و بر روي پوست خود به مدت 15 الي 20 دقيقه گذاشته و بعد با آب ولرم بشوييد.
(زرده تخم مرغ وآوکادو رطوبت از دست رفته پوست را دوباره باز مي گرداند ،خمير پاک کننده ترشحات چربي پوست را خشک کرده ، روغن فندق اين حالت را در پوست تعديل کرده و آن را تقويت مي کند. )

ماسک سيب : يک عدد سيب رنده شده را با 5 قاشق سوپخوري عسل مخلوط کنيد و سپس روي پوست صورتتان بماليد و پس از 10 دقيقه با آب سرد بشوييد. (آيا مي دانستيد که زنبورها ممکن است مسافت 55 هزار مايل (حدودا 101000 کيلومتر) را پرواز کنند و به روي بيش از 2 ميليون گل بنشينند و شهد جمع آوري کنند که تنها براي درست کردن تقريبا نيم کيلو عسل کافي است. عسل حاوي قندهايي مانند فروکتوز، گلوکز و همچنين آب مي باشد. علاوه بر اينها حاوي ديگر قندها، آنزيمها ، مواد معدني، ويتامين ها و اسيدهاي آمينه مي باشد.)

ماسک گوجه فرنگي: يک عدد گوجه فرنگي را خوب له کنيد و بگذاريد به مدت 15 تا 20 دقيقه روي پوستتان بماند. سپس پوستتان را با آب گرم بشوييد. پوست هاي چرب نسبت به موادپاك كننده و موادآرايشي و دارويي حساس هستند و ممكن است در اثر مصرف موادپاك كننده يا محلول هاي الكل دار دچار قرمزي، خشكي، خارش يا پوسته ريزي شوند.دراين صورت بايد مصرف هرگونه شيرپاك كن، محلول هاي طبي و داروهاي موضعي را متوقف و به پزشك مراجعه كرد تا پمادساختني (تركيبي) التيام دهنده اي را تجويزكند. روي پوست هاي چرب كه اينگونه تحريك شده اند نبايد پماد يا كرم بتامتازون، تريامسينولون، هيدروكورتيزون يا فلوسينولون ماليد و نيز دراين مواقع نبايد صابون اسيدي مصرف كرد. افرادي كه پوست چرب دارند بايد مصرف چربي و قند را به حداقل برسانند و غذاهايي مثل خرما، پسته، فندق، گردو، شكلات و موز را بسياركم مصرف كنند. اين افراد براي كنترل چربي پوست خود و برخورداري از يك پوست شاداب و خوب بايد خواب كافي، اعصاب راحت و تغذيه مناسب داشته باشند و هرچه مي توانند سبزي و ميوه مصرف كنند.

mojrem2
12-08-2007, 02:51
انواع ماسک براي پوست خشک

چگونه ماسک هاي زيبايي طبيعي بسازيم: هر چند در فصل تابستان آفتاب دائمي نداشته باشيم ولي پوست و مو خشک ، دي هيدراته و تيره خواهد شد.

پس بياييد با استفاد هاز اين دستورالعمل هاي تماما طبيعي که حاوي تنها چند چيز ساده و سهل الوصول است پوست و موي خود را درخشان و براق کنيد.

ماسک هلو : هلو را له كرده چند دقيقه بر روى پوست مي گذاريم.

ماسک نارگيل : گرد نارگيل را در شير حل كرده خوب به هم بزنيد تا خميرى شكل شود سپس آنرا بر روى صورت ماليده بگذاريد تا خشك شود، سپس با آب ولرم بشوئيد. آب خيار را باخامه مخلوط كرده مدت نيم ساعت محلول را بر روى صورت بگذاريد،اين ماسك خاصيت آبرسانى دارد. ماسک عسل و زرده تخم مرغ: 1 قاشق سوپخوري عسل (پوست را تحريک و نرم مي کند)+1 عدد زرده تخم مرغ (در پوست نفوذ کرده و آب رساني مي کند)+يک دوم قاشق چايخوري روغن بادام ( درپوست نفوذ کرده و آب رساني مي کند) +1 قاشق سوپخوري ماست (پوست را نرم و لطيف کرده و سپس آنرا سفت و محکم مي کند) تمامي اين مواد را با هم مخلوط کرده و به مدت 15 الي 20 دقيقه بر روي پوست خود بگذاريد و بعد با آب ولرم بشوييد.

ماسک توت فرنگي : 8 الي 9 عدد توت فرنگي را با استفاده از يک چنگال له کرده و 3 قاشق سوپخوري عسل را به آنها اضافه کنيد و با هم مخلوط کنيد. فقط زياد هم نزنيد چون ممکن است رونده و شل شود. بلافاصله بر روي پوست صورتتان بماليد و پس از چند دقيقه آن را بشوييد. (آيا مي دانستيد توت فرنگي براي رومي ها به خاطر خصوصيات و استفاده هاي پزشکي با ارزش بوده و به همان اندازه که مرکبات ويتامين C دارند، توت فرنگي هم دارد و خطر ابتلا به سرطان هاي دستگاه گوارش و روده اي را بطور چشمگيري کاهش مي دهند.)

ماسک سبزيجات : منتخبي از سبزيجات مانند: کلم پيچ، هويج ها، خيارها، گوجه فرنگي، کرفس، کاهو، اسفناج ، جوانه لوبيا را کاملا بشوييد. سپس در يک مخلوط کن ريخته و آنها را خرد و ريز کنيد تا له شود و يا اينکه در هاون ريخته و بکوبيد سپس چند قطره روغن "jojoba" اضافه کنيد. اين مخلوط را بروي پوست بماليد و پس از 15 تا 20 دقيقه آنرا بشوييد.

mojrem2
12-08-2007, 02:51
انواع ماسک براي پوست نرمال

ماسک نعناع: مقدارينعناع تازه را له كرده ويك قاشق سوپخوري روغن بادام شيرين به آن اضافه كنيد تا بصورت خمير درآيد،بعد روي تمام صورت قرار داده پس از نيم ساعت با آب ولرم شسته وبعد كمي گلاب بصورت بماليد، سپس از كرم تقويتي استفاده كنيد.

ماسک گيلاس: گيلاس حاوي ويتامين هي زيادي است.آن را به تنهايي له كرده روي تمام پوست به مدت نيم ساعت قرار دهيد، سپس با آب ولرم شسته وكمي گلاب بزنيد.

ماسک زردآلو: دو عدد زرد آلوي رسيده را پوست كنده با مقداري كوبيده جوانه گندم ويك قاشق عسل مخلوط كرده خوب به هم بزنيد تا به شكل خمير در آيد وروي تمام صورت بخوابانيدپس از نيم ساعت شسته وكرم مرطو ب كننده به پوست بزنيد.

ماسک موز: دو عدد موز متوسط را با يک عدد چنگال له کنيد (البته زياد له نکنيد در غير اينصورت بسيار رونده و شل مي شود) اگر مايل بوديد مقداري عسل هم به آن اضافه کنيد. بعد روي پوست صورتتان بماليد و بگذاريد 10 دقيقه بماند سپس صورت خود را با آب سرد بشوييد. (اين ماسک را در يخچال نگهداري کنيد.)
ماسک هويج : 2 الي 3 عدد هويج بزرگ را پخته و سپس له کنيد. بعد 4 قاشق عسل به آن اضافه کنيد و با هم مخلوط نماييد. به آهستگي بر روي پوست خود بماليد و پس از 10 دقيقه با آب سرد صورت خود را بشوييد. ( آيا مي دانستيد: هويج ميوه بومي افغانستان است. هويج اولين بار 5 سال قبل از ميلاد مسيح در نواحي مديترانه کاشته شد و حدود در قرن 16 انواع هويج به اروپا و انگلستان معرفي شدند. هويجها در طبيعت وحشي عمل مي آيند و سرشاز از ويتامين "A,C، ويتامين B" و پتاسيم مي باشد.

mojrem2
12-08-2007, 02:52
لوسيون پوست
1 فنجان "chamomile" خشک را در 1 فنجان شير به مدت چند ساعت خيس کنيد. بعد آنرا صاف کنيد و شير را نگه داريد. 4 قاشق سوپخوري عسل و 8 قاشق چايخوري جوانه گندم را به شير اضافه کنيد و هم بزنيد تا وقتي که خوب مخلوط شوند سپس آنرا درون يک بطري ريخته و درون يخچال بگذاريد. مدت يکهفته قابل نگهداري مي باشد.

(آيا مي دانستيد که : "chamomile" يکي از بهترين گياهان و علوفه هايي است که در جهان بطور گسترده اي در لوازم آرايشي مخصوصا در شامپو استفاده مي شود و براي شستشوي موهاي بلوند و روشن که خاصيت روشن کنندگي زيادي هم دارد استفاده مي گردد. همچنين از اين گياه در صابونها و کرم ها براي نرم و لطيف کردن پوست استفاده مي شود. شير هم حاوي اسيد لاکتيک (يک اسيد پايه طبيعي) مي باشد که کمک مي کند تا سلولهاي مرده پوست از زير پوست جدا شود.
شير همچنين خاصيت آبرساني و نرم کنندگي بافت پوست را هم داراست. جوانه گندم سرشار از پروتئين ، ويتامين هاي "Eو B" است و براي پوست بسيار مغزي و تسکين دهنده است و از آسيب هاي ريشه اي و اساسي به پوست جلوگيري مي نمايد. جوانه گندم داراي کمي بافت گوشتي مي باشد که به پوست هاي خشک و حساس نرمي و لطافت فوق العاده اي مي بخشد. )

mojrem2
12-08-2007, 02:53
ماسک براي سفيدي و لطافت پوست شانه و بازو
متداول ترين ماسک در اين اعضا، مخلوطي از تخم مرغ، گلاب و زاج سفيد است. به اين ترتيب که چهار عدد تخم مرغ را در گلاب مي جوشانيد و مقدار کمي زاج سفيد به آن مي افزاييد و به مدت نيم ساعت يا بيشتر روي پوست شانه و بازو مي گذاريد و سپس با آب نيم گرم مي شوييد.

براي اين کار حتي مي توان از ماسک ها يا از لوسيون هاي خاص پوست صورت نيز استفاده کرد.
ماسک براي نرمي و لطافت پوست آرنج و سرزانو
بهترين و موثرترين لوسيون براي درمان پوست خشن و زبر اين قسمت از اعضاي بدن ، استفاده از لوسيون زير مي باشد که قابل نگهداري در يخچال نيز مي باشد: شير نصف پيمانه ، گليسيرين يک قسمت ، بي کربنات سديم يک قسمت ، بوراکس يک قسمت
شير را گرم کرده و سپس گليسيرين و بي کربنات سديم و بوراکس را به آرامي به آن اضافه نماييد. از اين لوسيون براي ماليدن به محل مورد نظر استفاده نماييد. استفاده از سرکه سيب نيز براي پوست هاي خشن اين قسمت از بدن مفيد مي باشد. براي اين کار بايد از 1 قسمت سرکه با 8 قسمت آب استفاده نماييد و بر روي پوست مورد نظر ماليده تا روشن و نرم شود. استفاده از شيره بادام با شير و يا روغن بادام با عسل، نيز در لطافت پوست هاي خشن بسيار موثر مي باشد. راه بسيار مفيد و آسان تر براي لطيف نمودن و روشن کردن پوست تيره و زبر آرنج و سرزانو استفاده از آب ليموترش مي باشد که استفاده مرتب از آن اعجاز مي نمايد.

mojrem2
12-08-2007, 02:54
ماسک هايي براي حفاظت و تغذيه پوست هاي چرب
براي پوست هاي چرب از ماسک هاي گوناگوني از جمله ماسک خاک رس استفاده مي شود. اين نوع ماسک باعث از بين رفتن چربي هاي اضافي صورت و يکنواختي پوست مي گردد و آلودگي ها را از سطح پوست پاک نموده و پوست را شفاف مي کند و جلا مي بخشد.
اين نوع ماسک دير خشک شده و لازم است که در مواقع استفاده بيشتر مواظب باشيم. دوام اين ماسک ها در حدود 24 ساعت مي باشد. خاک رس يا خاک چيني را با مقداري سفيدآب مخلوط کرده و بعد مقداري گلاب به آن اضافه کنيد، آب هلو يا هلوي له شده را نيز به اين مخلوط بيافزاييد، سپس اين ماسک را بر روي پوست خود ماليده و بعد از 40 دقيقه صورت را با آب سرد بشوييد.
تذکر: قبل از استفاده از اين ماسک پوست صورت ، بايد خشک باشد و از ماليدن آن به دور چشم جلوگيري نماييد. همچنين از اين ماسک نبايد بيشتر از هفته اي دوبار استفاده کرد . گل سرشور و سفيدآب و آب بهارنارنج و آب گل مريم را در آب جوش ريخته و رويش را با يک در بپوشانيد تا دم بکشد، آن را صاف کرده و گلبرگ ها را خوب فشار دهيد تا اسانس آن خارج شود. براي استفاده از اين ماسک نيز دقيقا مثل ماسک شماره 1 عمل کرده و نکاتي که درآن مورد گفته شده در اينجا نيز رعايت نماييد. مقداري گوجه را از پوست جدا کرده و آن را له نماييد. ابتدا پوست آنرا به مدت 15 دقيقه روي پوست صورت قرار داده و بعد با آب سرد بشوييد. سپس به مدت 15 دقيقه ديگر گوجه له شده را همراه تخمش بر روي صورت قرار دهيد و بعد با آب نيمه گرم صورت را بشوييد. اين ماسک چربي اضافي پوست را مي گيرد.
مغز بادام را ساييده و با مقدار کمي آب به صورت خمير درآوريد . ابتدا با مقدار کمي ازآن پوست را ماساژ داده و سپس ورقه نازکي از اين ماسک را بر روي پوست ماليده و به مدت 15 الي 20 دقيقه روي پوست ثابت نگه داريد. در پايان مدت فوق ابتدا پوست را با آب گرم و سپس با جريان آب سرد صورت را شستشو دهيد. خامه تازه را با ماست کم چرب به نسبت هاي مساوي مخلوط کرده و مانند ماسک هاي ديگر روي پوست صورت و دست ها بماليد و پس از 20 دقيقه با آب ولرم بشوييد. استفاده از آرد برنج راه ديگري براي از بين بردن چربي صورت مي باشد. زيرا آرد فاقد چربي بوده و جاذب آن است آرد چربي صورت را کشيده و آن را معمولي مي کند.
طرز تهيه آرد برنج : برنج را دو شبانه روز بدون نمک در آب خيس کنيد و بعد روي يک پارچه پهن نماييد تا آب آن کشيده شود سپس آنرا کوبيده يا آسياب نماييد. پودر را نيز پهن کرده و بگذاريد خشک شود. در موقع استعمال بايد صورت کمي خيس باشد تا آرد به آن بچسبد . اگر در اثر استفاده از آرد برنج پوست صورت شما خشک شد، آنرا با زرده تخم مرغ چرب نماييد. مقدار کمي ميوه وليک را در نيم ليتر آب جوش بريزيد و شب ها، پس از پاک کردن کامل صورت (از آرايش و آلودگي ها) آنرا بر روي پوست بماليد. مقداري گل و برگ نعناع را به مدت 15 دقيقه در آب جوش دم کنيد سپس محلول را صاف نموده و بگذاريد تا سرد شود و بعد آنرا بر روي پوست صورت بماليد بدين ترتيب نسوج پوست بسته شده و منافذ باز شده بشره تنگ مي شود.

مقداري از گل هاي مرزنگوش وحشي را در مقداري آب بجوشانيد و بگذاريد تا حدود 10 دقيقه دم بکشد . اين لوسيون را پس از صاف و سرد کردن به صورت کمپرس روي پوست قرار دهيد.
استفاده از گوشت له شده گيلاس و قرار دادن آن روي پوست گردن و صورت براي پوست هاي چرب بسيار مفيد است؛ به شرط اينکه پوست کاملا پاکيزه باشد. مقداري گلبرگ گل شقايق و مريم گلي را در نيم ليتر آب جوش دم کنيد . پس از گذشت 30 دقيقه محلول را صاف کرده و به صورت لوسيون سرد از آن استفاده نماييد. 20 تا 25 گرم برگ تمشک وحشي را به مدت 10 دقيقه بجوشانيد اين جوشانده را صبح و شب به صورت محلول بر روي پوست خود بماليد. برش هاي نازک پرتقال را تهيه کرده و بر روي پوست چربتان به مدت نيم ساعت قرار دهيد . توت فرنگي ميوه اي است که در از بين بردن چربي اضافي پوست بي نظير مي باشد. اين ماسک به تنهايي باعث ويتامينه شدن پوست شده و به آن زيبايي مي دهد. مقداري بگر و جوانه بادرنجبويه را در يک ليتر آب جوش به مدت 10 دقيقه فراهم کنيد. پس از دم کشيدن آن را صاف و سرد کنيد . اين محلول براي پوستهاي چرب بسيار مفيد است.
تذکر: خيار، سفيده تخم مرغ، بابونه، بومادران، توت فرنگي ، بادام، عرق کافوري، پودر زاج، سرکه، کاهو، بلغور، جوي دو سر، صمغ عربي، گوجه فرنگي ، ليمو ترش و ماست براي پوست هاي چرب بسيار نافع است. يادآوري: براي متعادل کردن چربي پوست صورت و در نتيجه جلوگيري از جوش زدن آن بهتر است به نکات زير توجه داشته باشيد:
از خوردن چربي هاي سفت و جامد خودداري کنيد و به جان آن از روغن مايع و سيال به مقدار کم استفاده کنيد . از خوردن قند و شکر سفيد اجتناب کنيد. از خوردن شيريني هاي خامه اي خودداري کنيد. از خوردن ادويه هاي گرم به خصوص دارچين پرهيز کنيد. از خوردن انواع شکلات ها و آجيل ها بپرهيزيد.

mojrem2
12-08-2007, 02:55
ماسک هايي براي برطرف کردن خارش و سرخي پوست
خارش يک احساس موضعي يا عمومي است که در اثر تحريک خفيف رشته هاي عصبي حس درد در امراض پوستي و بيماري هايي چون قند، کبد و صفراوي، نقرس و اختلالات غده تيروئيد، بروز مي کند. اين خارش ها با عدم استفاده از داروهاي شيميايي که موجب حساسيت و خارش مي شود.
عدم تماس با محرک هاي مکانيکي چون لباس هاي زيرپشمي، استفاده از حمام هاي کلوئيدي، استفاده از داروهاي بي حس کننده موضعي در مواردي خاص و داروهاي ضد آلرژيک درمان مي شود. در طول عمر هر انساني به خصوص خانم ها بعضي از نقاط پوست به خصوص پوست دست و صورت، قسمت هايي قرمز شده و شديدا به خارش مي افتد که براي برطرف نمودن خارش و سرخي پوست مي توان از يکي ماسک هاي زير استفاده کرد. يکي از بهترين ماسک هايي که مي توان براي از بين بردن خارش و سرخي پوست استفاده نمود ،استفاده از کوبيده نعناع و برگ هاي کاهو مي باشد که اين کوبيده را بر روي پوست ماليده و پس از 40 دقيقه صورت را با آب سرد مي شوييد. براي کوبيدن آنها را پس از شستن ريز نموده و در هاون ريخته و کاملا له نموده تا آب بيندازد از اين آب نيز مي توان تا چند روز استفاده کرد، اين عمل را بايد هر روز تکرار کرد تا سرخي هاي پوست از بين برود. گشنيز را له کرده سپس آنرا با نان خشک شده ريز مخلوط کنيد اگر اين مرهم را در محل خارش قرار دهيد و اين عمل را روزي سه بار تکرار کنيد با گذشت زمان خارش پوست برطرف مي شود. مرزه را پخته و آن را کاملا له کنيد آب خارج شده از آنرابر روي محل خارش ماليده، اين عمل را هر روز به مدت 30 دقيقه تکرار کنيد.
نعنا را له کرده و کمي شير به آن اضافه کنيد، اين ماسک را بر روي پوست به مدت 40 دقيقه قرار دهيد. شلغم به علت داشتن ويتامين A در از بين بردن خارش پوست بسيار موثر مي باشد و در اين مورد بهتر است از شلغم رنده شده به اضافه کمي عسل استفاده نماييد و آنرا به مدت 30 دقيقه بر روي محل خارش قرار داده و سپس پوست را با آب ولرم و بعد با آب سرد کاملا بشوييد.ماليدن آب کاسني به علت تب سردي که دارد در از بين بردن خارش هاي پوستي بسيار موثر است.مقداري عدس را پخته و سپس آب آنرا با سفيده تخم مرغ که کاملا رنده شده و کف کرده است مخلوط نماييد و به مدت 20 دقيقه بر روي پوست قرار داده اين ماسک را بايد هر روز بر روي محل خارش قرار دهيد تا بهبودي حاصل شود. يکي ديگر از راه هاي از بين بردن خارش هاي پوستي استفاده از اسفناج له شده با مقداري شير مي باشد.

ترب را رنده کرده و بر روي پوست که قبلا خيس نموده ايد بماليد. اين عمل باعث از بين رفتن خارش هاي پوستي مي شود.ضماد دانه بادام را تهيه کرده سپس آنرا با سرکه مخلوط کنيد، از اين ماسک مي توان براي از بين بردن خارش پوست استفاده نمود. اين ماسک را بايد به مدت 30 دقيقه بر روي محل خارش قرار دهيد. آرد جو پخته شده در سرکه را ، چنانچه بر روي پوست بماليد براي رفع خارش هاي جلدي مفيد است.
دانشمندي به نام کمبات اظهار داشته است که اگر مصرف روغن ذرت به مدت 12 تا 16 ماه ادامه يابد براي بيماران جلدي خارش دار و اگزما اثر شفابخش دارد. اگر آرد گندم را بر روي پوست بدن آهسته مالش دهيد تحريکات جلدي را برطرف مي کند. گرد نخود پخته را به صورت خمير درآوريد و آن را به مدت 30 تا 40 دقيقه بر روي محل خارش قرار دهيد ،اي ماسک براي معالجه خارش ها بسيار مفيد است. ماليدن آرد دانه لوبيا بر روي پوست، براي معالجه خارش هاي شديد بدن و رفع اگزماي خشک و مرطوب اثر شفابخش دارد.تخم گشنيز له شده را با عسل و روغن زيتون مخلوط نموده و در محل خارش بماليد تا معالجه شود.10 گرم برگ آرتيشو را در يک ليتر آب دم کنيد. مقدار 250 گرم در روز، براي درمان اگزما و خارش هاي پوستي بسيار مفيد مي باشد. شلغم را در مقدار کمي آب پخته و به صورت ضماد در محل مورد نظر قرار دهيد. از آب جوشانده آن نيز بر عضو سرمازاده يا در محل خارش استفاده مي شود. ماليدن آب تره يا له کرده آن بر روي پوست براي درمان خارش بدن مفيد است مخصوصا اگر با سماق مخلوط شود موثر تر است (اين ماسک براي درمان کهير نيز موثر است).ماليدن آب اسفناج تازه(شيره اسفناج خام) بر پوست يا قرار دادن له کرده برگ اسفناج براي رفع خارش بدن مفيد است. براي معالجه خارش پوست همراه با ترشح، مقداري گل بابونه را روي محل بپاشيد ، نشستن در طشتي که محتوي جوشانده بابونه است نيز اثر شفابخش زيادي دارد. آب گشنيز تازه يا آب کاهو را روزي چندبار بر روي محل سرخي قرار داده و با گلاب و کافور به صورت بماليد تا سرخي برطرف شود. براي رفع سرخي بايد سرکه و آب گشنيز بر روي محل ماليده شود يا صمغ را در سرکه حل نموده و بر روي سرخي بماليد و يا از داروي بهتري چون خردل در سرکه استفاده نماييد. آب هندوانه مخلوط با عسل و زنجبيل التيام دهنده خارش و آلرژي هاي پوستي است.
ماسک هلو براي خارش و حساسيت بسيار مفيد مي باشد و براي اين کار بايد به مدت 20 دقيقه هلو له شده را روي پوست نازک شده قرار داد. ضماد موز مخلوط با سرکه، خارش هاي پوستي را التيام مي دهد و به علاوه باعث از بين رفتن لکه هاي پوستي ميشود. شست و شو يا کمپرس پوست با جوشانده برگ مورت، خارش و اگزما و بثورات خارش دار و پوسته دار را شفا مي دهد.استفاده از پودر دانه لوبيا التيام دهنده اگزما و خارش و آلرژي هاي پوستي است.پودر نشاسته يا ضماد آن تحريکات پوستي ،اگزما، خارش ها و ديگر اختلالات پوستي را برطرف مي نمايد.جوشانده برگ درخت گردو، التيام دهنده اگزما، زردزخم و اختلالات پوستي است. شست و شو يا کمپرس پوست با خيسانده دانه کتان، سبب التيام خارش، کهير و اگزما و ديگر تحريکات پوستي مي گردد. جوشانده عناب ،التيام دهنده خارش هاي پوستي ، کهير و آلرژي هاي پوستي است.ضماد زردچوبه ،آلرژي ها و خارش هاي پوستي را برطرف ساخته و عفونت هاي پوستي به خصوص زخم هاي چرکي و آبسه ها را درمان مي نمايد. ماساژ پوست با جوشانده دم اسب، سبب درمان اختلالات پوستي و التيام اگزما و آلرژي هاي پوستي و خارش دار مي گردد.

خيسانده ترنجبين خارش هاي پوستي را تسکين ميدهد.ضماد تاج ريزي التام دهنده خارش ها و التهابات پوستي و اگزما مي باشد.ضماد پونه، مسکن خارش و آلرژي ها و برطرف کننده لکه هاي پوستي مي باشد. ضماد شکوفه پنبه درمان کننده آلرژي هاي پوستي، اگزما و جوش هاي خارش دار مي باشد.
ماليدن آب به توام با روغن زيتون ناراحتي پوستي، اگزما، آلرژي هاي خارش دار را بهبود مي بخشد (ماليدن اين آب ، شوره سر را نيز برطرف مي کند).شست و شوي پوست با جوشانده پوست ساقه بلوط، اگزما را درمان مي سازد.ضماد برگ تازه يا خشک بارهنگ خارش هاي ناشي از آلرژي هاي پوستي و اگزما را درمان مي کند. ضماد بادام تلخ، تسکين دهنده اگزما و آلرژي هاي پوستي مي باشد. ضماد غوره خشک کوبيده شده با آب ، برطرف کننده خارش پوست مي باشد.جوشانده ريشه اسپند، اگزما و حساسيت هاي پوستي را درمان مي کند.
(تذکر):
الف – استفاده از ماسک هاي کلم، بادمجان، گوجه فرنگي براي افرادي که پوست آنها داراي آلرژي و حساسيت مي باشد توصيه نمي گردد و بهتر است از استفاده آنها بپرهيزيد.
ب – خوردن لوبياي ژاپني به علت داشتن ويتامين pp سوزش و خارش پوست، قرمزي بيش از حد گونه ها و چين و چروک نوک انگشتان را برطرف مي کند.
ج – خوردن کلم براي کساني که خارش هاي پوستي دارند به علت داشتن تيوسيانات که يک ماده مولد گواتر مي باشد مضر است.

mojrem2
12-08-2007, 02:55
ماسک هايي براي برطرف کردن جوش هاي چرکي يا دمل
جوش ها و دمل ها را نبايد بدون دستکش لمس کرد زيرا اين کار باعث گسترش عفونت مي شود مخصوصا نبايد به جوش هاي چرکي نزديک بيني يا لب ها دست زد زيرا در اين صورت ميکروب ها و باکتري ها به طور مستقيم وارد جريان خون شده و باعث ايجاد انواع بيماري ها مي شوند.
بايد دانست که يکي از علل پيدايش جوشها ،درست عمل نکردن کبد و غدد زيرپوستي مي باشد براي رفع اين مسئله به شما توصيه مي شود که از جوشانده ريشه کاسني و يا از آب کاهو استفاده نماييد زيرا هر دوي اينها سلولهاي کبد را نوسازي مي کنند و خون را اصلاح مي نمايند و در بهبودي جوش ها بسيار موثر مي باشند.
براي از بين بردن جوش هاي چرکي يا دمل مي توان از يکي از ماسک هاي زير استفاده کرد:
مقداري کلم سفيد را ريز نموده و با پوست موز له شده و مقداري عسل روان مخلوط نموده، از اين ماسک براي ميکروب زداي پوست صورت استفاده نماييد، اين ماسک را به مدت 40 دقيقه بر روي جوش ها قرار داده و پس از آن پوست را با آب سرد و بعد با آب گرم تميز بشوييد، اين عمل را هر روز تکرار نماييد.
مقداري ريشه زنجبيل را در مقدار کمي آب جوش دم نموده تا عصاره ريشه خارج شده، پس از سرد شدن دوباره آنرا روي حرارت قرار داده(حدود 20 دقيقه) سپس ريشه ها را از آب جدا نموده ، اين عصاره براي از بين بردن جوش ها بسيار مناسب مي باشد. جعفري را له کرده و له شده آن را با نمک و مقداري روغن زيتون مخلوط نموده و اين ماسک را بر روي صورت قرار داده ، اين عمل را بايد قبل از خواب انجام داد و پس از آن صورت را با آب ولرم بشوريد، هر روز آن را تکرار کرده تا جوش ها کاملا از بين برود. اسفناج را پخته ، آن را له کرده و با سفيداب مخلوط نموده و به صورت ماسک بر روي صورت به مدت 20 دقيقه بماليد. اين ماسک نيز باعث از بين رفتن جوش هاي جلدي مي گردد.

شلغم را رنده کرده با مقداري ليموترش مخلوط نماييد حالا اين مخلوط را بر روي صورت بماليد، اين ماسک را حدود 30 دقيقه بر روي جوش ها قرار داده و سپس صورت را با آب ولرم خوب بشوييد. استفاده از جوشانده گياه بابا آدم نيز براي جوش هاي دوران نوجواني و بهبودي آن بسيار موثر است.
60 گرم برگ مو خشک شده را در يک ليتر آب سرد بريزيد و آ نرا روي حرارت قرار دهيد تا بجوشد، بعد از چند دقيقه جوشيدن ، آن را صاف کرده و به صورت نيمه گرم يا سرد با کمک قطعه اي پنبه به روي جوش هاي صورت خود بماليد . پماد صمغ کاج استعمال خارجي دارد و براي التيام جوش ها به کار مي رود، براي تهيه آن چهار جز بادام شيرين و چهارجزء صمغ را با هم مخلوط کرده، در روي حمام باري (ظرف پرازآب جوش مانند قوري چاي بر روي کتري آب) گرم کرده و بعد يک جز موم عسل به آن بيافزاييد. حالا پماد براي استعمال آماده است. پماد هميشه بهار جهت رفع دمل ها و جوش ها به کار مي رود، براي تهيه آن دو قاشق غذاخوري از آب برگ تازه گياه را با 500 گرم کره به خوبي مخلوط کرده، سپس پماد حاصل را مصرف نماييد.
کاه جو دو سر داراي ويتامين "A" مي باشد و جوشانده غليظ حاصل از اين کاه را چنانچه براي شست و شوي پوست به کار ببريد، براي رفع جوش ها و بيماري هاي جلدي بسيار موثر مي باشد. ضمادي که از آرد جو تهيه شده باشد چنانچه بر روي دمل قرار داده شود، باعث باز شدن و گشودن دمل مي شود. عدس را چنانچه در سرکه بپزيد و به صورت خميري نرم بر روي قطعه پارچه اي گذاشته و به شکل ضماد در محل ورم هاي چرکي قرار دهند، باعث تحليل آن مي شود. کاهوي سوخته را به صورت گرد، چنانچه بر روي جوش ها و زخم ها بپاشند براي التيام جراحات و ترميم آنها مفيد است. اگر پياز پخته شده و گرم را بر روي دمل قرار دهيد موجب باز شدن آن مي شود.

اگر محل جوش ها را با جوشانده غليظ گل بابونه شست و شو دهيد براي از بين رفتن جوش ها بسيار مفيد است.مازو، پوست انار، گل ارمني، صندل را کوبيده و با سرکه و گلاب آميخته و بر روي جوش ها ماليده تا بهبودي حاصل شود. مازوي سبز و گوگرد ، از هر کدام دو مثقال بگيريد، ساييده در يک فنجان سرکه و نيم استکان گلاب حل کرده ، بر روي جوش ها بماليد تا از بين بروند.
سبوس جو با کرفس يا تخم کرفس را در سرکه جوشانده، صاف نموده و به صورت ماسک بر صورت خود بماليد. براي از بين بردن دمل بايد تا سه روز، آب برگ خرفه يا تخم خرفه و اسفرزه را در گلاب ساييده با سفيده تخم مرغ به روي دمل بماليد تا بهبودي حاصل شود و اگر در آن ماده جمع شده باشد و مي خواهيد سر باز کند، دو عدد انجير خشک يا تر را بجوشانيد تا خوب نرم شود، مشتي مويز را هسته درآورده با آن بکوبيد و سه مثقال خردل به آن اضافه کرده ، با هم بماليد و نيم گرم ضماد اندازيد و يا سقز و انجير را پخته و کوبيده روي دمل بگذاريد و يا تخم مرو را کوبيده و با شير و عسل استفاده کنيد ، يا خمير گندم را با کمي نمک و عسل و تخم کتان بکوبيد، همراه روغن روي دمل بگذاريد، يا آرد ذرت چهار جزء، شنبليله ساييده يک جزء، صبر زرد نيم جز هر سه را در دوغ بپزيد تا مثل خمير شود و نيم گرم بيندازيد (اين دارو اثر قوي ترداشته) ، يا خمير ترش ، تخم مرو، آهک آب نديده با عسل و زرده تخم مرغ ضماد نماييد.
کمپرس با جوشانده تخم جعفري براي از بين بردن آثار جوش ها مفيد مي باشد. جوش هاي سعفه (شيرينک) جوش هايي است سرخ، که در سر و صورت پديد مي آيد و گاه در تمام بدن مي ريزد. اين جوش ها در ابتدا جوش هاي ريز و محکم اند که متفرق ظاهر مي شود و بعد بزرگتر و آبدارتر شده و چرکي از آنها به شکل عسل بيرون مي آيد و يا خشک و بي آب شبيه شوره بوده و پوست هاي سفيد از آن جدا مي شود، براي درمان بايد زاج سياه دو مثقال، اشنان 5 مثقال را بکوبيد و بپزيدو با سرکه آميخته و سپس روي جوش ها بماليد و يا زردچوبه، پوست انار، مردار سنگ، حنا را ساييده با روغن گل سرخ، يا مغز قلم گاو بماليد. اگر جوش ها خشک شده باشد سرکه و نمک يا سرکه و آب صابون بماليد .

اگر جوش ها سفيد بوده و بر صورت و پيشاني باشند و چون آنها را فشار دهيد چيزي شبيه روغن از آن خارج شود، براي درمان بهتر است ابتدا صورت را با آردي که در آب حل شده يا پوست تخم مرغ سوزانده يا استخوان سوزانده که ساييده باشيد خوب بشوييد و سپس آرد باقلا را نرم ، خمير کرده و بر روي آن بماليد(باقلا را کوفته و آرد کنيد) و يا بيخ سوسن و خريق را مساوي گرفته، نرم کوفته با سرکه ضماد ساخته و بماليد.
گاه جوش هاي ريز سرخ با خارش زياد در بدن پديدار مي شوند که آزارآنها چنان است که گويي خار فرو مي رود. براي درمان بايد حمام آب نيم گرم برويد و آب جوشانده بابونه و ناخنک و سبوس گندم بر بدن بماليد و يا سرکه و روغن کنجد يا نمک و سرکه و حنا بماليد و يا مازو و زردچوبه را کوبيده و با روغن کنجد و گلاب و سرکه بعد از حمام به پوست ماليده و بعد از يک ساعت با آب سرد و سبوس بشوييد.
ضماد عدس پخته ،مخلوط با عسل، جوش ها و زخم ها و جوش هاي خارش دار و کهير را التيام مي بخشد. سير ضدعفوني کننده پوست و درمان کننده اختلالات پوستي بوده و شست و شوي زخم ها و جوش هاي چرکي با آب سير، سبب ضدعفوني و التيام آن مي گردد.کمپرس با جوشانده زنجبيل شامي، خارش و جوش هاي عفوني را التيام مي بخشد. پوست خردل سياه، توام با سرکه درمان کننده جوش ها و کهير ها مي باشد. استفاده از ماسک توت فرنگي درمان کننده جوش ها و التهابات پوستي مي باشد.

آب تره باعث درمان جوش ها و کهير مي گردد. ضماد بادام تلخ توام با سرکه موجب درمان جوش مي گردد. مالش پوست با ضماد سرکه التهاب جوش هاي خارش دار را برطرف مي کند. ضماد مخلوطي از آلو و سرکه، جوش هاي چرکي پوست را التيام مي بخشد.
تذکر: اصولا بهترين مواد براي سلامتي پوست و عاري کردن آن از جوش ها ،ماليدن آب غوره و گلاب يا سرکه با روغن گل سرخ بر روي پوست مي باشد. اين افراد بايد از مواد غذايي شور، شيرين،چرب و مقوي پرهيز کنند و بيشتر از ترشيجات استفاده نمايند و بهتر است که حمام گرم رفته و عرق نمايند .

mojrem2
12-08-2007, 02:56
ماسک هايي براي برطرف کردن کک و مک پوست
بعد از نازک نمودن پوست صورت، آن را با ورقه هاي نازک پوست گوجه فرنگي کاملا مي پوشانيد و مي گذاريد تا يک ساعت روي صورت بماند و بعد صورت را با آب گرم مي شوييد. اين عمل را روزي دوبار تکرار کرده و خواهيد ديد هر روز که مي گذرد از کک و مک صورت شما کاسته مي شود.
بعد از نازک کردن پوست صورت، آب تمشک يا آلبالو را گرفته و آن را به مدت يک ساعت،روي پوست صورت خود بماليد. اين عمل را روزي 2 بار تا زماني ادامه دهيد که کک و مک شما از بين برود، بعد از استفاده از اين ماسک ف صورت را با آب گرم بشوييد. (اگر قبلا به پوست خود ليموترش تازه نيز بماليد روش هاي درماني فوق موثرتر خواهند بود)
يکي ديگر از راه هاي درمان ، استفاده از روش زير مي باشد:
پياز نرگس را کاملا له کنيد و سپس سرکه را به آن اضافه کرده و حدود يک ساعت بگذاريد بماند، بعد اين مخلوط را به مدت 30 دقيقه روي صورت ثابت نگه داريد. مقداري عسل را روي بخار آب قرار داده تا حالت مايعي روان را پيدا کند. و بعد به آن مقداري دارچين کوبيده شده، که در مقدار اندکي آب حل کرده ايد اضافه نموده (به جاي آب بهتر است از سرکه استفاده کنيد)
پوست نارگيل را پس از جدا کردن از ميوه اش مي سوزانيد و خاکستر حاصل را بر روي کک و مک صورت بماليد، اجازه دهيد اين ماسک خشک ، حدود 1 ساعت بر روي صورت بماند و پس از آن صورت را خشک مي شوييد. (قبل از استفاده از اين ماسک لازم نيست پوست را نازک نماييد همچنين اين ماسک براي درمان خارش مفيد بوده و رنگ رخسار را نيز باز مي کند)مقداري برگ اسفناج تميز و شسته شده را ، در ظرفي با کمک چاقو، ساتوري نموده تا کاملا ريز و له شود و سپس به آن مقداري روغن زيتون اضافه مي کنيد و به مدت 24 ساعت مي گذاريد، بماند. پس از آن مدت 30 دقيقه در روي حرارت قرار داده ، بعد آنرا صاف کرده و حالا اين مايع را روي کک و مک صورت بماليد، بقيه آنرا مي توان در جايي نگهداري کرده و به تدريج از آن استفاده نمود.
ميوه موز را له نموده، سپس آن را با مغز تخم خربزه مخلوط کرده اين ماسک را روي کک و مک صورت ماليده و پس از گذشته 20 دقيقه صورت را با آب سرد بشوييد.

استفاده از روغن گندم براي از بين بردن کک و مک صورت بسيار مفيد است. طرز تهيه روغن گندم: ابتدا مقداري گندم همراه با سبوسش را در مقداري روغن زيتون خيس نموده و پس از گذشت 24 ساعت اين مخلوط را روي حرارت قرار داده تا بجوشد و پخته شود (در حدود 1 ساعت) و بعد اين مايع را صاف کرده به صاف شده آن روغن گندم مي گويند. ضماد مغز تازه گردو را تهيه نموده و آن را به مدت 30 دقيقه روي صورت بماليد.
اين ضماد نيز باعث از بين رفتن کک و مک و همچنين جوش هاي عصبي مي شود. پس از نازک کردن پوست صورت، برگ شاهي را کوبيده و کوبيده آن را بطور يکنواخت بر روي پوست قرار مي دهيد و يا اينکه تخم شاهي را کوبيده و در مقدراي آب خيس نموده و روزي يک بار بر روي لکه ها بگذاريد و آن قدر اين عمل را تکرار کرده تا لکه ها برطرف شوند. شنبليله را کوبديه و بعد آن را به روي صورت بماليد اين ماسک به مرور زمان باعث از بين رفتن کک و مک مي شود.
تخم تره را له کرده و با مقداري آب ولرم مخلوط کنيد، پس از گذشت 30 دقيقه لعاب ايجاد شده را بر روي صورت بکشيد. آب اسفناج را با سفيدآب مخلوط کرده و سپس آنرا بر روي کک و مک بکشيد و پس از گذشت 30 دقيقه صورت را با آب ولرم بشوييد. رازيانه را کوبيده با عسل يا زرده تخم مرغ مخلوط کرده و به صورت ماسک بر روي لکه هاي صورت ماليده و پس از يک ساعت آن را شسته و پاک نماييد. اين عمل را هفته اي يکبار انجام دهيد . شيرابه سفيدي که هنگام کندن انجير از درخت آن خارج مي شود داراي آنزيم هاي اکسيد کننده مي باشد و ماليدن اين شيرابه رنگ لکه هاي پوستي را از بين مي برد.

مقداري گل ختمي سفيد را کوبيده و نرم کرده و با ماست ترش مخلوط کنيد روزي چند بار آن را بر روي کک و مک بماليد. پس از خشک شدن روي آن دست بکشيد تا جرم آن ريخته شود. اين عمل را روزي چند بار تکرار کنيد. استفاده از خمير پخته برنج (به صورت کته اي و بدون نمک) و ماليدن اين خمير بر روي کک و مک و تکرار اين عمل به مدت يک هفته و روزي چند بار باعث برطرف شدن کک و مک مي شود.
اضافه نمودن مقداري پوست چلتوک به اين خمير اثرات آنرا چندين برابر مي کند. گرد سوخته جو را به تنهايي يا مخلوط با کمي عسل بر روي کک و مک بماليد اثر شفا بخش دارد. ضماد جوشانده ميوه و برگ سماق بر طرف کننده کک و مک مي باشد.

mojrem2
12-08-2007, 02:57
ماسک هايي براي حفاظت و تغذيه پوست هاي خشک
براي پوست هاي خشک از ماسک هاي گوناگوني از جمله ماسک صمغي و ماسک دانه هاي روغني استفاده مي شود. طريقه استفاده از ماسک دانه هاي روغني در پايان همين مطلب گفته مي شود. اما ماسک هاي صمغي که باعث پاکي و طراوت پوست صورت مي شوند اگر خوب تهيه شوند زود خشک شده و استفاده از آنها راحت تر مي باشد ولي براي کساني که پوست صورتشان سرخي دارد مفيد نبوده و بهتر است از آنها استفاده ننمايند.

در اين نوع ماسک چون از زرده تخم مرغ به اضافه لعاب دانه گياهان استفاده مي شود که داراي صمغ مي باشند پوست را مکيده و چربي آنها را تعديل مي نمايند و سمومي را که باعث خشکي شده اند خارج مي کند. بايد دانست که پوست هاي خشک آمادگي زيادي براي چين و چروک دارند اما امتياز اين نوع پوست ها اين است که مستعد جوش زدن نيستند بنابراين براي سالم نگه داشتن اين نوع پوست ها بايد به آن رطوبت داد و از ويتامين هاي A,B,C,E براي شادابي آن کمک گرفت.
سفيده تخم مرغ را آنقدر زده تا کف کند و کاملا سفيد شود و بعد به آن لعاب بهدانه يا چهارتخمه و صمغ عربي و بهار نارنج اضافه نموده و کمي به هم زده و بلافاصله آنرا روي صورت که خشک است مي ماليد. اين ماسک هم زود خشک مي شود . بعد از حدود 40 دقيقه صورت را با آب ولرم بشوييد. از اين ماسک فقط هفته اي يکبار استفاده کنيد.
مقداري سريش را در اندکي آب نيم گرم کاملا حل کرده و بعد از 15 دقيقه به آن اسانس نعناع و آب ليموترش را اضافه کرده اين ماسک را بر روي پوست بماليدبايد مواظب باشيد که اين مخلوط دور چشم ها ماليده نشود. بعد از 20 دقيقه صورت را با آب گرم بشوييد. صمغ عربي را با آب ميوه مخلوط کرده و آنرا به صورت ماليده و پس از حدود يک ربع استراحت، پوست را با آب نيم گرم بشوييد. اين ماسک براي روشنايي پوست نيز مفيد است. زردآلوي خشک خيس شده و زردآلوي تازه را با مقداري روغن زيتون به نحوي مخلوط کنيد که بتوان از آن خميري روان و چسبنده درست کرد، سپس آنرا به صورت خود بماليد. چند برگ تازه گل ماهور را در شير بپزيد و به صورت مرهم روي پوست قرار دهيد. اين عمل براي پوست خشک و شکننده بسيار مفيد مي باشد و پس از 30 دقيقه پوست را با آب ولرم بشوييد. مقداري گل گاوزبان 2گرم را در نيم ليتر آب جوش حدود 15 دقيقه بجوشانيد و سپس اين محلول را به طور مستقيم به صورت بماليد و يا مي توانيد به صورت کمپرس ولرم به مدت 10 دقيقه از آن استفاده نماييد.

يک مشت ريشه سنفيتون را در يک ليتر آب جوش دم کنيد. پس از گذشت 15 دقيقه، لوسيوني براي پوست شما فراهم مي شود که پس از صاف نمودن بايد حدود 20 دقيقه بر روي پوست ثابت شود. اين ماسک خاصيت مرطوب کنندگي دارد و براي پوست هاي خشک و حساس بسيار مفيد مي باشد.
در تابستان پوست هاي خشک با آب زردآلوي تازه و کاملا رسيده جان مي گيرند و اگر در طي اين مدت پوست را ماساژ دهيد اثر آن چند برابر مي شود. از تنطور بابا آدم جهت استعمال خارجي در پوست هاي خشک استفاده مي شود. براي اين منظور 2 گرم از ريشه آن به ازاي 50 گرم الکل به کار برده مي شود. کنجد تقويت کننده پوست و درمان کننده خشکي و خارش هاي پوستي مي باشد. ضماد خيار توام با عسل و موم، درمان کننده خشکي پوست مي باشد. مالش پوست بدن با روغن دانه انگور، براي خشکي پوست مناسب است و موجب طراوت پوست مي گردد و در ضمن از پوسته پوسته شدن آن نيز جلوگيري مي کند. روغن آراشيد از خشک شدن پوست جلوگيري مي کند.
زرده تخم مرغ را خوب زده با کمي گلاب مخلوط نموده و بعد لعاب قدومه و صمغ عربي را به آن اضافه کرده و به هم زده و فورا آن را روي صورت که کمي مرطوب مي باشد مي گذاريد اين ماسک را روي صورت خشک شده، به همين دليل در هنگام استفاده از آن مي توانيد کارهايتان را انجام دهيد. بعد از 1 ساعت صورت را با اب گرم مي شوييد.
تذکر: به طور کلي اگر پوست خشکي داريد، عسل و موز، روغن تخم کتان، روغن بادام، روغن نارگيل، روغن زيتون، روغن ذرت، روغن بادام زميني،لائولين، زرده تخم مرغ، شير، بلغور، جو دو سر، آب سيب، آب هلو، آب هندوانه مواد خوبي براي لطيف نمودن پوست شما مي باشد، که از آنها مي توانيد در تهيه ماسک و کرم هاي پوست استفاده کنيد.
ماسک هاي روغن هاي دانه هاي گياهي
اين ماسک بيشتر براي پوست هاي خشک مي باشد. اين گونه روغن هاي گرم براي به جريان انداختن روغن طبيعي پوست نيز بسيار موثر است. پس از سالها تحقيق و تجربه متخصصين زيبايي پي برده اند که روغن هاي دانه هاي نباتي نه فقط مکمل روغن هاي طبيعي موجود در پوست مي باشد، بلکه به علت جذب آن سبب تحريک توليد روغن خود پوست مي شود و آنرا به حالت طبيعي باز مي گرداند.
طريقه استفاده از روغن دانه هاي گياهي: ابتدا صورت را کاملا تميز کرده و در صورت امکان 5 الي 10 دقيقه آن را بخار دهيد تا منافذ آن باز شود. روغن زيتون و يا روغن هاي ديگر نباتي مانند روغن فندوق و بادام را به حد کافي گرم کرده و تمام پوست صورت و گردن را با آن ماساژ دهيد. سپس پارچه نخي بسيار نرم و لطيفي را با آب گرم مرطوب کرده و تمام پوست صورت را با آن بپوشانيد و به مدت 10 الي 12 دقيقه استراحت کنيد. براي شست و شو بار ديگر پارچه فوق را با آب گرم بشوييد و روغن هاي باقيمانده روي پوست صورت را به آرامي پاک کنيد.

mojrem2
12-08-2007, 02:57
ماسک هايي براي برطرف کردن پوسته پوسته شدن پوست
مهم ترين علت پوسته پوسته شدن پوست کمبود ويتامين Aو D مي باشد بهتر است از ميوه ها و ماسک هايي استفاده کنيد که سرشار از ويتامين A و D مي باشد. به علاوه براي جلوگيري از پوسته شدن پوست و کلا اجزاي بدن بايد بيشتر استحمام کرد.
يکي از گياهاني که سرشار از ويتامين D مي باشد شنبليله است. استفاده از ماسک اين گياه ، علاوه بر درمان پوسته پوسته شدن هاي پوست ، باعث درمان سختي پوست و رفع سبزي آن و جوش هاي پوست و روشن شدن رخساره نيز مي گردد، اين ماسک يکي از بهترين ماسک هاي گياهي و نافع براي پوست مي باشد.
براي تهيه اين ماسک ، بدين ترتيب عمل نماييد:
شنبليله را له کرده و آب آن را کاملا از تفاله اش جدا نموده، چون داراي بوي بدن مي باشد کمي اسانس نعناع به آن اضافه نموده و بعد از آن براي محلي که مي خواهيد استفاده مي نماييد. اگر اين مايع را با آب ترب مخلوط کنيد و به صورت بماليد اثر آن چند برابر مي شود چرا که ترب نيز سرشار از ويتامين C بوده و براي پوسته پوسته شدن پوست، بسيار مفيد مي باشد.
تذکر: آب شنبليله علاوه بر موارد ياد شده براي ترک هاي پوستي و بهبود آن ها نيز بسيار مفيد مي باشد و بايد هر روز، روزي 3 بار بر روي ترک ها ماليده شود تا هر چه زودتر ترک ها درمان شوند.
استفاده از اسانس اسطوخودوس، در درمان پوسته شدن پوست (به خصوص در اثر آفتاب) بسيار موثر مي باشد. آرد عدس و گل سرخ را کوبيده و با آب خمير کرده و سپس به پوست بماليد و يا آرد جو با آب جوشانده زوفا خمير کرده و بر پوست بماليد. روغن گردو درمان کننده خشکي و پوسته پوسته شدن پوست مي باشد. روغن گل سرخ نيز در درمان پوسته پوسته شدن پوست موثر است.

mojrem2
12-08-2007, 02:59
ماسک هايي براي روشنايي و باز شدن رنگ رخساره و نرمي و لطافت و شادابي و تغذيه آن
آب انار را بگيريد و بدون مخلوط نمودن با چيز ديگري به پوست صورت خود بماليد. اين عمل باعث روشن شدن رخساره مي گردد و براي تغذيه پوست نيز بسيار مفيد مي باشد.
مقداري طالبي را همراه با گوشتش له نموده و بر روي پوست صورت خود بماليد. اين ميوه باعث نرمي و لطافت پوست مي گردد چون سرشار از ويتامين هاي A و B و C مي باشد که همه اين ويتامين ها براي پوست مفيد بوده و باعث ويتامينه شدن آن مي گردد.
ريشه سدر را به همراه پوست آن، در آب جوش ريخته و بگذاريد براي 30 دقيقه بجوشد. پس از آن اين مخلوط را صاف نموده و دوباره حرارت دهيد تا غليظ شود، استفاده از اين مايع غليظ در روشن شدن رنگ رخسار بسيار مفيد مي باشد.
نخود را در کمي آب خيس کرده و پس از 2 ، 3 روز اين مخلوط را صاف نموده و بر روي صورت خود بماليد . استفاده از اين ماسک باعث باز شدن رنگ رخسار مي گردد. مقداري تره را ريز کرده و کاملا له کنيد، مقدار کمي شير به آن اضافه نموده، با کمي عسل و سپس اين ماسک را بر روي چهره خود بماليد. اگر خاک اره چوب گردو را با سرکه مخلوط نموده و بگذاريد تا 2 روز بماند و سپس آنرا به صورت ماسک به چهره خود بماليد باعث مي شود تا رنگ رخساره باز شود. زيره را خيس کرده و آب آنرا صاف نموده، اين آب براي شست و شوي چهره و باز شدن رنگ آن و روشن شدن رخسار بسيار مفيد مي باشد. موز را رنده کرده و با روغن زيتون کاملا مخلوط نموده و به مدت 20 دقيقه اين ماسک را بر روي پوست صورت گذاشته و در پايان با آب ولرم شست و شو داده، سپس با آب سرد تميز و پاک کنيد. ابتدا مقداري عسل طبيعي را با بخار آب ، گرم کنيد و صورت را با آن ماساژ دهيد، سپس قشر نازکي از عسل گرم شده را روي پوست به مدت 20 دقيقه باقي بگذاريد.

نعناع را له کرده و آب آن را با دست کاملا مي گيريد، سپس آنرا با سفيد تخم مرغ که کاملا زده شده و کف کرده است مخلوط کرده و چند قطره آب ليموي تازه به آن اضافه کرده و به مدت 30 دقيقه بر روي صورت ثابت نگه داشته و سپس صورت را با آب سرد تميز کنيد.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]پوست هلو را از خودش و هسته جدا کرده ، ابتدا پوست صورت را نازک نموده و بعد پوست هلو را از طرفي که پرزهايش بر روي پوست قرار گيرند بر روي صورت پهن نموده و بعد از 15 دقيقه آنها را برداشته و صورت را با آب زيره و با کمک پنبه تميز نماييد ؛ اين بار خود هلوي له شده را روي پوست قرارداده و مي گذاريد تا 15 دقيقه ديگر بماند و بعد صورت را با آب سرد کاملا تميز مي کنيد.
زرده تخم مرغ را به هم زده، عسل را به آن اضافه نموده و بعد روغن زيتون و مقداري عصاره دم کرده گل ختمي و بابونه را به آن اضافه کرده و خوب مخلوط مي کنيد و بعد با کمک مقداري پنبه اين ماسک را بر روي صورت مي ماليد. سيب زميني پخته را رنده کرده و روي پوست صورت مي ماليد. اين ماسک باعث جواني و شادابي پوست مي شود. ولي اگر آنرا بپزيد و له کرده و باکمي شير و نارنج به پوست به ويژه اطراف چشم بماليد باعث مي شود تا در ضمن يکنواخت شدن پوست، سياهي دور چشم نيز از بين برود. خيار را رنده کرده يا از ورقه هاي خياري که از طول بريده شده است استفاده کرده و در روي صورت قرار دهيد . خيار به علت داشتن تب سرد، باعث نرمي و لطافت پوست مي شود و حرارت پوست صورت را مي گيرد و از به وجود آمدن جوش در پوست جلوگيري مي کند. قسمت قرمز هندوانه را جدا کرده و پس از له کردن، آن را با کمي گلاب مخلوط نموده و به صورت ماسک به چهره بماليد و پس از گذشت 30 دقيقه صورت را با آب سرد شستشو داده، اين ماسک باعث شادابي و طراوت و روشنايي پوست مي گردد. ضماد گل يونجه را تهيه کرده و عصاره آن را با آرد جو مخلوط نموده و مخلوط را بر روي پوست ماليده و پس از 30 دقيقه صورت را با آب ولرم بشوييد. اين ماسک براي پاک کردن پوست بسيار مفيد است.مقداري روغن زيتون را با چند قطره آب ليموترش مخلوط کرده و با کمک پنبه آنرا بر روي صورت خود بماليد پس از 20 دقيقه پنبه را با کمي فشار بر روي پوست صورت بکشيد و پوست خود را کاملا تميز نماييد. پس از آن صورت خود را با آب ولرم بشوييد.
مقداري کلم را ريز ريز نموده و آنرا خوب له کنيد، سپس به آن روغن نارگيل اضافه نماييد و بگذاريد 3 روز در آفتاب بماند. پس از آن، اين مخلوط را صاف کنيد، مايع حاصله، سرشار از ويتامين مي باشد و براي پوست بسيار مفيد است. اين ماسک براي هر نوع پوستي خوب است. مقداري پياز را نده کرده و بعد مقداري گلاب و بهار نارنج را براي از بين رفتن بوي تند پياز به آن اضافه کنيد. اين ماسک براي ضدعفوني کردن پوست بسيار مفيد مي باشد. پس از گذشت 30 دقيقه صورت را با آب سرد بشوييد.
مقداري سير را پوست کنده، سپس آنرا رنده کنيد و با مقداري عسل مخلوط نماييد و به صورت ماسک بر روي صورت خود قرار داده و با دست ،صورت را ماساژ دهيد . به علت خاصيت ضدعفوني کنندگي سير و عسل هر دوي آنها باعث از بين رفتن آلودگي ها از سطح پوست مي شود. مقداري جعفري را ريز نموده و در اندکي آب جوش، خيس کرده و در قوري را بگذاريد تا دم بکشد سپس حدود 1 دقيقه آب را روي بخار قرار داده، بعد از سرد شدن آنرا صاف نموده آبش را به صورت بماليد و ماساژ دهيد، اين کار را به مدت يک هفته، صبح و شب تکرا کنيد تا روشن شدن پوست صورت خود را مشاهده نماييد. ماسک گيلاس و ماسک سيب هر دو باعث نرمي و لطافت پوست مي شوند. مقداري ميخک را در آب خيار خيس کرده و به مدت 24 ساعت بگذاريد بماند و بعد کمي به آن عسل و گلاب اضافه کرده و پس از گذشت 2 ساعت ديگر، آنرا صاف نموده و به عنوان ماسک از آن استفاده نماييد.

دانه هاي ذرت تازه را از ميوه اش جدا کرده و در مقدار بسيار اندکي شير به مدت 2 روز خيس کنيد. پس از آن اين مخلوط را در مخلوط کن ريخته و مايع يکدستي درست نماييد و از آن به عنوان ماسک استفاده نماييد. مقداري آب عدس را با تخم خربزه مخلوط نموده و بعد از گذشت2،3 ساعتي، از آن به عنوان ماسکي براي صورت خود استفاده نماييد.
يکي از ماسک هاي موثر در نرمي و لطافت پوست اين گونه آماده مي شود: آرد جو و آرد باقلا (يک قسمت) را با عدس له شده و نشاسته گندم ( سه قسمت) و با تخم خربزه (دو قسمت) و مقدار کمي زعفران مخلوط کرده يا مواد فوق را باز هم در آب هندوانه خيس نموده و شب به صورت بماليد و روز صورت را با جوشانده گل بنفشه يا آب هندوانه يا آب کدوي تازه يا آب خربزه بشوييد و پس از آن با آب نيم گرم.
هميشه بهار براي نرم کردن پوست هاي شکننده به کار مي رود و براي اين کار چنين عمل کنيد: يک مشت گل و ساقه هميشه بهار را به مدت يک ربع ساعت در آب بسيار گرم که در حال جوشيدن نباشد بريزيد و به صورت کمپرس ولرم روي پوست گردن و صورت بماليد. 10 گرم عسل را در 50 گرم شير بريزيد و ضمن گرم کردن به هم بزنيد، سپس چهار تا پنج قاشق ،آرد مرغوب به آن اضافه کنيد. اين مخلوط را روي پوست صورت بماليد و بگذاريد به مدت 10 دقيقه بماند. مشتي از برگ خشک گل بنفشه را در يک ليتر شيرجوش به مدت دو تا سه دقيقه قرار دهيد تا دم بکشند و سپس آن را صاف کرده، از اين شير مي توان براي سفيدي و نرمي پوست استفاده نمود. دو مشت زيزفون خشک را در يک ليتر آب جوش، دم کنيد و پس از دم کردن،اين محلول را صاف نماييد و به پوست خود بماليد. اين محلول باعث روشن شدن پوست مي گردد. مقداري از مخروط تازه ي رازک را در نيم ليتر آب جوش در حدود 15 دقيقه دم نماييد. سپس آنرا صاف کرده و وقتي سرد شد به پوست صورت خود بماليد.
براي حفظ درخشندگي و نرمي پوست مي توان از روش زير استفاده کرد:
مقداري ساقه اي نازاي دم اسب را چندين ساعت در آب سرد بخوابانيد و سپس به مدت 10 دقيقه آن را بجوشانيد و بعد آنرا صاف کرده و پس از سرد شدن به پوست خود بماليد. توت فرنگي مقوي بوده و در شادابي پوست و بازيافتن درخشندگي و نرمي آن بسيار موثر است و مي توان به طور مستقيم از ميوه له شده آن ماسک مورد نظر را تهيه کرد و پس از 20 دقيقه صورت را با آب ولرم شست. آب يک خوشه انگور را با دست بگيريد و به صورت کمپرس صبح و شب به پوست خود بماليد تا پوست شما شاداب و روشن و مقوي شود و پس از دو دقيقه صورت را بشوييد . 50 گرم گياه اکليل کوهي را در يک ليتر آب جوش دم کنيد و با همان مقدار، پوست پرتغال مخلوط کنيد و پس از سرد شدن و صاف کردن به عنوان ماسکي تقويت کننده ا زآن بهره گيريد.
يک مشت آويشن تازه و اکليل کوهي را در يک ليتر آب جوش ريخته و دم کنيد. سپس آنرا صاف کرده و به پوست صورت خود بماليد. اين ماسک را بايد همان روز استفاده کرد. جهت مراقبت هاي زيبايي، سه قاشق سوپخوري اسانس اسطوخودوس را با نيم ليتر الکل 70% و يک ربع ليتر ادکلن مخلوط مي کنند.جهت مراقبت هاي زيبايي دو مشت از گياه را در يک ليتر سرکه سفيد نرم کرده ، پانزده روز در مقابل هوا قرار مي دهند و بعد صاف کرده ، محلول را به کار مي برند. آب ميوه تازه و رسيده توت فرنگي را بگيريد و با کمي شير مخلوط کنيد و به صورت بماليد چند ساعت و حتي تمام شب آن را بر روي صورت نگه داريد و صبح روز بعد، صورت را با گلاب بشوييد.

يک قاشق چايخوري از پودر بابونه خشک شده را در يک فنجان آب گرم ريخته ، يک شب به حال خود بگذاريد و سپس در استعمال خارجي استفاده کنيد. از جوشانده غليظ برگ هاي زيزفون ، جهت استعمال خارجي براي روشنايي پوست به شکل لوسيون استفاده کنيد. براي تهيه آن سه تا چهار مشت از برگ هاي تازه يا خشک شده آنرا در يک ليتر آب مي ريزيد.
آب سيب را مي توان به صورت خالص يا همراه عسل استفاده نمود. اگر پوست بدن را با آب سيب مالش دهيد . سلولهاي پوست صاف و منافذ باز صورت جمع مي شوند و صورت شفاف و يکدست مي شود. جوشانده شلغم استعمال خارجي دارد و به شکل کمپرس و لوسيون آرام کننده، مصرف مي شود. جهت تهيه آن سه يا چهار عدد ريشه شلغم را رنده کرده و در يک ليتر آب بجوشانيد.
دو مشت از دانه هاي ساييده شنبليله را در يک ليتر آب ريخته و از آن لوسيون يا مايع شست و شويي براي پاکي و سلامتي پوست تهيه نماييد (توصيه مي شود مصرف آن بيشتر از يک هفته نباشد و بعد از يک انقطاع هشت روزه، مجددا مصرف آن شروع شود زيرا شنبليله محتوي يک ماده فعال به نام تريگونلين است که چنانچه به طور لاينقطع مصرف شود، مي تواند براي انسان زيان هايي به بار آورد. جوشانده اي از برگ ها و غنچه هاي قان درست نماييد و آن را صاف کرده، اين محلول را براي تميز کردن صورت به کار برده و بعد صورت را با آب مقطر يا گلاب بشوييد. جوشانده شکوفه هاي گياه استعمال خارجي دارد. جهت تهيه آن يک مشت کامل از شکوفه ها را در يک ليتر آب جوشانده و به صورت لوسيون و کمپرس به کار ببريد. اسانس تربانتين به تنهايي يا مخلوط با روغن کامفر، جهت مالش پوست براي زيبايي به کار مي رود. مقدار سه مشت از برگ هاي گزنه، دو مشت از برگ و گل ماميران و دو مشت برگ کلم را قطعه قطعه کنيد و مخلوط آن ها را به مدت 48 ساعت در دو ليتر آب باران قرار داده، بعد از صاف کردن آن را به عنوان لوسيون موضعي استعمال نماييد. جوشانده گل و احتمالا برگ گل ماهور (خرگوشک) جهت استعمال خارجي (کمپرس ولوسيون) استفاده مي شود. جهت تهيه آن يک مشت بزرگ از گل يا سه مشت از برگ هاي آن را در يک ليتر آب، جوشانده و سپس استعمال نماييد. جهت جمع شدن منافذ پوست صورت، روزي 5 دقيقه صورت را با آب هويج ماساژ داده و بعد آنرا با گلاب بشوييد. منظور از پروردن ريشه ماميران در شراب سفيد و شيرين ، اين است که به عنوان ماده اي براي آرامش پوست به کار رود. براي اين منظور سه عدد ريشه خشک کرده ماميران را به مدت 12 ساعت در يک ليتر شراب قرار مي دهيد و بعد آنرا به صورت مايع در استعمال خارجي استفاده کنيد. کمپرس نعناع استعمال خارجي دارد و براي ضدعفوني پوست و طراوت آن موثر مي باشد. جهت تهيه آن يک مشت از برگ هاي خشک شده نعناع را در يک ليتر شراب سفيد يا قرمز ريخته و آن را مي جوشانيد، بعد از صاف کردن پارچه اي را با محلول صاف شده خيس کرده و بر روي شکم و سينه قرار دهيد.
شيره گياه از گل هاي ياس بنفش جهت استعمال خارجي تهيه مي شود. براي اين منظور يک مشت کامل از گل هاي خشک کرده ياس بنفش را در يک ليتر روغن زيتون ريخته و آن را به مدت 15 روز در برابر آفتاب قرار مي دهيد و محلول را صاف کرده و جهت مالش يا کمپرس به کار بريد. ضماد گندم سوخته با موم و روغن گل، براي خوش رنگي رخسار و شفافي پوست، به صورت مالش بر روي پوست، بسيار مفيد است. ضماد آرد ماش براي نيکويي رنگ رخسار بسيار مفيد است.
آردجو، تخم ترب، تخم خربزه ،نشاسته، کتيرا، بوره، هر يک يا هر چند از اين ها را که مي خواهيد نرم ساخته با شير بياميزيد و شب به صورت بماليد و صبح با آب گرم بشوييد.. اگر اين عمل را هر شب تکرار کنيد لکه ها و بدرنگي هاي صورت از بين رفته و صورت شما جلا مي گيرد. باقلا ، عدس پوست تخم مرغ، سفيدآب، قلع، استخوان سوخته، بادام تلخ، تخم ترب ، نشاسته همه را نرم کوفته با شير يا آب خيار يا آب گشنيز، خمير رقيقي کرده و به صورت بماليد و سپس استحمام نماييد . کوبيده مصطکي ، کندر با آب پياز کوهي رنگ رو را به رونق مي آورد. ضماد نخود پخته تقويت کننده پوست مي باشد.روغن نارگيل و يا پودر آن تقويت کننده پوست مي باشد. ليموترش به تنهايي تقويت کننده پوست بوده و استفاده از آن بسيار نافع است. ضماد گندم سوخته، توام با موم و روغن گل سرخ، پوست را تقويت و نرم و شفاف مي نمايد. روغن هسته زردآلو، پوست را لطيف مي سازد.

ضماد تخم خيار توام با عسل ورم هاي پوستي را برطرف ساخته و لطافت خاصي به پوست مي دهد. ماسک خرمالو، پوست را نرم و لطيف مي کند. ماسک خرما تقويت کننده پوست بوده و اختلالات پوستي را درمان مي کند. جوشانده ريشه ختمي ، پوست را نرم و لطيف و تحريکات پوستي را درمان مي کند. ضماد ثعلب توام با روغن زيتون پوست را تقويت مي کند. آب بِه پوست را تقويت ، نرم و لطيف مي کند.
روغن بادام شيرين ، نرم کننده پوست و التيام دهنده التهابات آن مي باشد. ماليدن روغن انگور بر پوست دست و صورت، موجب شادابي پوست و حفظ آن از سرما و گرما مي گردد. جوشانده ي برگ ازگيل، موجب تقويت پوست مي گردد. ويتامين E را با لانولين مخلوط کنيد اين کرم تقويت کننده و رطوبت دهنده بسيار خوبي براي پوست شما خواهد بود. ماسک سفيده تخم مرغ و آب ليموترش در روشن کردن رنگ پوست بسيار موثر است، در ضمن به آن لطافت هم مي بخشد. براي درست کردن آن بايد مقدار مساوي از هر دو را به مدت 15 تا 20 دقيقه در روي پوست بگذاريد و بعد پوست را بشوييد.
براي تهيه لوسيون گليسيرين و گلاب که براي لطافت پوست هاي خشن بسيار مفيد مي باشد، بايد دو قسمت گليسيرين را با يک قسمت گلاب مخلوط نماييد و اين کرم را هر روز به پوست خشن، ماليد تا پوست شما نرم و لطيف شود. پودر گل يا ريشه خشک يکي از دو گياه خطمي يا پنيرک را به کرم خود يا به مخلوط گليسيرين و گلابي که ساخته ايد اضافه کنيد تا اهميت آن را در درمان پوست هاي خشن و تبديل آن به پوست لطيف و نرم ببينيد.
تذکر: از خوردن زيره، آب راکد و سرکه بپرهيزيد که باعث کدري پوست صورت مي شوند.
خوردن اطريفل، آمرله ي پرورده ، خون را پاکيزه و تصفيه ساخته و رنگ رخساره را گلگون مي کند.
فلفل، سعد، قرنفل ، زعفران، زوفا در غذا خون را باز و منبسط ساخته و به پوست فايده مي رساند.

mojrem2
12-08-2007, 02:59
ماسک هايي براي حفاظت و تغذيه پوست هاي نرمال و طبيعي
براي پوست هايي که نه چرب هستند و نه خشک ، ماسک هايي جهت تغذيه و حفاظت وجود دارند که از قرار زيرند: 3 قاشق غذاخوري جو را در سه فنجان آب، چندساعتي خيسانده، سپس با حرارت ملايم به مدت نيم ساعت بجوشانيد، پس از سرد شدن آنرا در يک آبکش ريخته، پالايش کنيد و شيره آنرا جدا نماييد. اين مايع را مي توان در يخچال نگهداري نمود و به مدت يکهفته از آن استفاده کرد.

کاسني را خوب له کرده و همراه تفاله هايش با سفيده تخم مرغ که کمي آنرا زده ايد، مخلوط کنيد، مقداري گلاب نيز به آن اضافه کرده و سپس اين ماسک را به طور يکنواخت بر روي صورت بکشيد و بعد از 20 دقيقه صورت را با آب سرد شسته، سپس با مقداري گلاب و نارنج و با کمک پنبه صورت را تمييز نماييد. اين ماسک علاوه بر تازگي و تغذيه پوست باعث روشنايي آن نيز مي شود. کمي ماست را با کمي آبليموترش و ضماد گل ختمي و بابونه مخلوط نموده و بعد با کمک پنبه اين ماسک را به صورت ماليده به مدت 1 ساعت روي صورت قرار دهيد ، سپس با آب سرد پوست را خوب شسته و دوباره کمي آبليموي تازه به صورت بماليد و بعد از 5 دقيقه صورت را با آب سرد بشوييد. اين عمل باعث از بين رفتن جوش هاي زيرپوستي در پوست هاي طبيعي نيز مي شود.

پوست فلفل دلمه اي را از تخم فلفل جدا کرده ، قبل از اينکه بر روي صورت قرار دهيد صورت را با صابون و آب گرم بشوييد و بعد صورت را با پوست فلفل دلمه اي مستور سازيد و پس از يک ساعت برداشته و به پوست کمي کرم بماليد.
ب داغ را با سبوس يا آرد جو مخلوط کرده تا به صورت خميري درآيد و در ظرف آبجوش ديگري مقداري گل يونجه دم کنيد و پس از گذشت 10 دقيقه آن را صاف کرد و به خمير قبلي اضافه نماييد، سپس آنرا بر روي پوست صورت ماليده و پس از گذشت 10 دقيقه صورت را با آب سرد بشوييد. و خوب آنرا خشک نماييد.
تذکر: پوست هاي معمولي براي حفظ تعادل گرانبهاي خود به مواد محرک و مقوي مثل قنطوريون نيز نيازمند مي باشند.

mojrem2
12-08-2007, 03:00
ماسک هايي براي برطرف کردن چين و چروک پوست و زه کشي آن
چروک ها ، نخستين علامت پيري هستند که به علت از دست رفتن قابليت ارتجاعي پوست، پديد مي آيند. اصولا زندگي سالم و بدون هيجانات عصبي، همواره پوست را جوان و خوش رنگ، نگه مي دارد، اما دشواري هاي زندگي ،مشغله ي زياد، استعمال الکل، زياده روي در آرايش، به راحتي مي توانند پوست را چروک نمايند.

براي اينکه قابليت ارتجاعي بودن پوست حفظ شود، ساده ترين روش شست و شوي صبح و عصر با آب سرد يا شير تازه است.ماساژ پوست که ماهيچه هاي صورت را تقويت مي کند و جريان خون را در پوست تشديد مي نمايد، از پيدايش چروک جلوگيري مي نمايد. براي اين کار با کمک دو انگشت دست ماساژ را در امتداد خطوط به وجود آمده در روي صورت يا گردن شروع مي کنيد. يادتان باشد که قبل از ماساژ حتما به پوست، کرم مرطوب کننده زده باشيد.
البته ماساژ صورت بايد قبل از آرايش باشد و پس از ماساژ پوست صورت را با لوسيون هاي قابض شست و شوي داد. براي پلک ها مي توان از ماساژ با محلول آب ليمو، اسيد بنزوئيک و گنه گنه استفاده نمود. گذاشتن ماسک هر چند وقت يک بار براي پوست نيز مفيد است. کرم حاوي هورمون نيز از چروک شدن پوست جلوگيري مي کند (ولي نبايد از اثرات سوء آن غافل شد). در اشخاصي که دچار چروک هاي پيش رس هستند، رعايت اصول بهداشت پوست و استفاده از لوسيون ها و ماساژ به وسيله دست يا روش هاي موضعي و کرم هاي حاوي هورمون و سرانجام جراحي پلاستيک از جمله روش هاي درماني محسوب مي گردد. ما در اين قسمت سعي داريم تا شما را با ماسک هاي ضد چروک آشنا کنيم. ماسک هاي سفيده تخم مرغ بهترين ماسک براي از بين بردن چين و چروک صورت مي باشد.
تذکر: براي جلوگيري از ايجاد چين و چروک در صورت و حفظ نرمي و لطافت پوست، بهتر است براي پاک کردن آرايش صورت از آب سرد استفاده نماييد.
ماسک هاي ضد چروک عبارتند از :
سفيده تخم مرغ را کاملا زده و مانند ماسک هاي ديگر براي رفع چين و چروک صورت و زه کشي آن استفاده کنيد. پوست ميوه به را 15 روز در الکل، خيس کرده و سپس اين عصاره را همراه با آب بر روي صورت مالش داده تا چين و چروک هاي آن را از بين ببرد.
ابتدا دانه هاي رازيانه را آسياب کرده و به صورت پودر نرمي درآوريد. يک قاشق مرباخوري از آن را با يک فنجان آب جوش به مدت 1 ساعت در قوري خيس کنيد. سپس به آرامي به مدت 3 دقيقه حرارت دهيد. در قوري را با پارچه کاملا بپوشانيد تا دم بکشد، آن را صاف کنيد و با 1 قاشق مرباخوري عسل مخلوط کنيد. براي تهيه ماسک صورت دم کرده فوق را با مقدار مساوي ماست مخلوط کرده و به صورت و دست ها بماليد. مدت زمان 15 الي 20 دقيقه براي اثر ماسک کافي است.

جو را به مدت يک روز در آب ولرم خيس کرده آن را صاف کنيد و اين آب صاف شده را با سفيده تخم مرغ که کاملا زده شده و کف نموده، مخلوط کرده و مقداري صمغ عربي به آن اضافه نماييد. اين ماسک را به مدت 30 دقيقه بر روي صورت قرار داده و بعد صورت را با آب سرد شست و شو دهيد. اين ماسک به علت داشتن سفيده تخم مرغ و جود براي درمان چين و چروک پوست بسيار مفيد است.
هويج چون سرشار از ويتامين "A" مي باشد، باعث ترميم و رشد سلول هاي پوستي مي گردد و از اين رو در از بين بردن چين و چروک پوست بسيار موثر مي باشد. براي تهيه اين ماسک هويج را رنده کرده و در روي پوست قرار مي دهيد يا اين که مي توانيد از آب هويج با کمک پنبه بر روي پوست، استفاده نماييد.
سبوس غلات را در مقدار اندکي شير خيس نموده و پس از گذشت 8 ساعت اين مخلوط را روي حرارت براي مدت 40 دقيقه قرار دهيد و بعد به آن سرکه سيب را اضافه کرده و بگذاريد تا سرد شود ،حالا مقداري از اين ماسک را به صورت زده و با دست ماساژ دهيد، بعد از گذشت حدود 20 دقيقه صورت را با آب ولرم بشوييد. مقداري گلبرگ گل گندم را در مقداري آب جوش دم کنيد و بگذاريد تا 15 دقيقه بماند، سپس آن را صاف کرده و به صورت خود بماليد. اين عمل به طور موثري از پيدايش چين و چروک جلوگيري مي کند.
مقداري سيب ريز شده را در مقداري شير بپزيد. پس از پختن، سيب ها را له کرده و به صورت ولرم بر روي پوست خود قرار دهيد. اين عمل براي مبارزه با چين و چروک بسيار مفيد مي باشد. مقدار آب پياز سوسن را با هم وزن خود عسل و 2 قاشق موم سفيد آب شده، مخلوط نماييد .اين ماسک را به مدت 20 دقيقه بر روي صورت خود قرار داده سپس با آب ولرم آنرا بشوييد.
تنطوري از پوست به را تهيه کرده و آنرا با آب مخلوط کنيد و به پوست خود بماليد . ماساژ پوست با جوشانده پياز، موجب از بين رفتن چين و چروک مي گردد. ماليدن روغن بادام تلخ بر پوست چين و چروک و ترک خوردگي پوست را از بين مي برد . ماساژ پوست با رب انگور چين و چروک صورت را از بين مي برد.
يکي از ماسک هاي مهم در از بين بردن چين و چروک عبارت است از:
آب پياز دو قسمت ، شيره سوسن سفيد يک قسمت ، عسل دو قسمت ، موم سفيد يک قسمت، شير يک قسمت اين مواد را کمي حرارت دهيد تا موم، آب شود و پس از سرد شدن شب ها پيش از خواب بر روي پوست بماليد چربي اضافي اش را پاک کرده و صبح روز بعد صورت را بشوييد.
روغن کرچک نيز در راه مبارزه با چين و چروک بسيار موثر است. مخلوط عسل و سفيده تخم مرغ و قرار دادن آن به مدت 15 دقيقه بر روي پوست و سپس شستن پوست با آب نيمه گرم نيز ماسک خوبي براي از بين بردن چين و چروک پوست است .
سفيده تخم مرغ را خوب به هم بزنيد و با گلاب مخلوط نماييد و بعد روغن بادام و زاج سفيد را به آن اضافه کنيد. اين ماسک را به مدت 30 دقيقه بر روي پوست قرار دهيد.براي رفع چروک هاي پوستي مي توان از کمپرس برگ هاي تازه قان، چند بار در روز استفاده کرد.

mojrem2
12-08-2007, 03:01
چطور به روش صحيح و اصولي از ماسک هاي صورت استفاده نماييم؟ پوست بزرگترين عضو بدن انسان است. پوست فوق العاده حساس نسبت به عوامل بيروني مانند گرد و غبار و هوا و همچنين عوامل دروني مانند استرس و نگراني مي باشد. تمام اين شرايط و مشکلات بر روي پوست تاثيرات زيان آوري مي گذارند.
اما با رعايت برخي مراقبت ها و احتياط ها مي توان از بروز اين مشکلات جلوگيري نمود. پوست روزانه ميليونها سلول پوست توليد کرده و در طي 30 – 45 روز کاملاخودش را تجديد و احيا مي کند. از سن 35 سالگي جريان احياي طبيعي پوست آهسته شده و سرعت آن کم مي شود. در اين زمان است که پوست مي تواند از ماسک هاي صورت بهره بگيرد.
دو نوع ماسک وجود دارد:
1- ماسک آرام کننده و آرامش بخش: ماسک آرام کننده پوست را مرطوب کرده و به آن شادابي و طراوت مي دهد.
2- ماسک تحريک کننده:ماسک تحريک کننده، جريان خون را تسريع کرده و پوست را سفت و محکم کرده و به آن استحکام مي بخشد.

قبل از گذاشتن هر گونه ماسکي صورت خود را با تقويت کننده هاي پوست خوب شستشو دهيد و پاک کنيد. توصيه مي کنيم از تقويت کننده با عصاره ليمو و يا فندوق استفاده کنيد. از صابون هايي که پوست را خشک مي کنند اجتناب نماييد.
همچنين سعي کنيد براي درست کردن ماسک هاي صورت از آب ساده بدون الکل استفاده کنيد . آبهاي معدني حاوي ميزان فراواني مواد معدني و ديگر موادي که مي توانند پوست را تحريک نمايند مي باشند. اگر از آب لوله کشي ، آب جوش يا تصفيه شده استفاده کنيد ايده آل است.

mojrem2
12-08-2007, 03:01
دستور فرآورده هاي اندام هاي مختلف گياه براي استفاده در ماسک هاي زيبايي
روش هاي زير بهترين و موثر ترين روش تهيه داروهاي گياهي، دم کردن آنها است ، زيرا مواد موثر گياهان در اثر جوشيدن از بين مي رود. (توجه داشته باشيد که اين روش بيشتر براي قسمت هاي نرم گياهان مي باشد.)

دم کردن گياه مانند دم کردن چاي است. اگر بخواهيد دم کرده قوي گياهي داشته باشيد بايد براي هر پيمانه آب از دو قاشق غذاخوري گياه مورد نظر استفاده نماييد و در صورتي که دم کرده ضعيف تري بخواهيد به هر پيمانه آب يک قاشق غذاخوري از گياه مورد نظر را اضافه نماييد.
بر خلاف چاي که در چند دقيقه دم مي کشد گياهان به مدت زمان بيشتري نياز دارند تا دم بکشند، معمولا بين 15 دقيقه تا سه ساعت طول مي کشد تا گياهان مختلف دم بکشند براي اين کار گياه را درون ظرفي مانند قوري کنيد ، پس ازدم کشيدن، تفاله گياه در ته ظرف جمع مي شود و شما مي توانيد از آب آن استفاده کنيد. اگر مي خواهيد دم کرده گياهي را به مدت چند روز نگه داري کنيد، از ظرف هاي سراميک يا چيني يا بلور براي اين کار استفاده کنيد و هرگز دم کرده گياه را در ظرف آلومينيومي و يا تفلون نگهداري نريزيد.

mojrem2
12-08-2007, 03:02
ماسک براي از بين بردن آثار جوش ها

بعضي از افراد داراي پوست بسيار حساسي مي باشند و اگر زخم يا جوشي در روي آن پديد آيد جاي آن پس از بهبودي به صورت لکه در بدن و در روي پوست باقي مي ماند براي معالجه اين لکه هاي حاصل از خون مردگي مي توان از روشهاي زير استفاده کرد:
محل جوش را با مخلوط عسل و ويتامين "E" به صورت روغن و يا پودر در جوز به مدت 20 دقيقه بپوشانيد و سپس با آب ولرم بشوييد و بعد آب سرد به صورت بپاشيد، اين روش را هفته اي يکبار انجام دهيد تا آثار جوش ها کاملا از بين برود. مخلوط آب اسفناج و سفيدآب ، آثار جوش هاي صورت را از بين مي برد. به محل جوشها مي توان مخلوط عسل و زرده تخم مرغ و روغن زيتون ماليد و يک ساعت روي صورت قرار داده و بعد آن را با آب ولرم بشوييد. اين عمل را يک روز درميان تکرار کنيد تا آثار جوش ها از بين برود.
برگ کلم يا برگ ترب يا پونه را کوبيده و ضماد اندازيد، يا زرنيخ واشق را با آب کوبيده با سرکه، ضماد گذاريد. شاه بلوط، مازو، اقاقيا هر يک از اينها را که مي خواهيد کوبيده و با آب گرم خمير کرده و ضماد اندازيد، مواظب باشيد که محل جوش شکافته نشود. برگ جعفري و برگ تلفوني را کاملا له کنيد اين مخلوط له شده را به اضافه کمي عسل به صورت ماسک به پوست خود بماليد، اين عمل را هر روز به مدت 40 دقيقه تکرار کنيد و سپس صورت خود را با آب ولرم بشوييد تا آثار جوش ها از بين برود. (کمپرس با جوشانده تخم جعفري نيز براي از بين بردن آثار جوش ها مفيد مي باشد.)
اثر آب بر روي جوش هاي چرکي
در دوره اوليه وقتي که جوش ها هنوز کوچک هستند با يخ از گسترش آنها جلوگيري کرده ، بدين ترتيب که با قرار دادن کيسه يخ روي دمل، از رشد آنها جلوگيري نموده و بعد آنها را کمپرس داغ مي کنيد. مسئله مهم به وجود آمدن سيستم سريع گردش خون در محل جوش مي باشد چرا که اين گردش سريع خون باعث تعويض شدن چرک و مواد سمي محل جوش با مواد سالمي که در خون است ، شده و در نتيجه جوش ها زودتر و بهتر از بين مي روند.

mojrem2
12-08-2007, 03:03
ماسک هايي براي برطرف کردن لکه هاي سياه پوست
پونه را له کرده سپس آنرا با روغن زيتون مخلوط کرده و به مدت سه روز در مقابل نور خورشيد قرار دهيد. بعد از سه روز به مدت 15 دقيقه حرارت مي دهيد آن را صاف کرده ، پماد به دست آمده را براي از بين بردن لکه هاي سياه استفاده کنيد.
تخم ترب را در سرکه خيس کرده و پس از گذشت 24 ساعت آنرا برروي لکه هاي سياه پوست قرار دهيد. اين عمل را هر روز تکرار نموده تا لکه ها کم کم بهبودي حاصل کنند. مقداري سير را پوست کنده و آنرا با رنده ريز کنيد و با عسل مخلوط نموده، مخلوط حاصل را جهت بهبودي لکه هاي سياه پوست مورد استفاده قرار دهيد و به مدت 30 دقيقه بر روي لکه ها قرار داده و پس از آن با آب ولرم بشوييد. اين عمل را يک روز درميان تکرار مي کنيد. دانه کنجد را له نموده و به مدت 3 روز در مقدار اندکي آب خيس کنيد و بعد از گذشت اين مدت، اين مخلوط را بر روي پوست بماليد، اين ماسک هم باعث از بين رفتن لکه هاي سياه مي شود و هم نرم کننده پوست است.
گل زنبق سفيد را خرد کرده و در يک شيشه سفيد مي ريزيد و به آن مقداري روغن زيتون طبيعي تازه اضافه نماييد، سر شيشه را بسته و به مدت دو روز در مقابل آفتاب قرار دهيد و بعد آنرا صاف کرده و بر روي لکه هاي سياه صورت خود بماليد. (اين روغن براي سوختگي و آفتاب زدگي نيز مفيد مي باشد)مقداري پونه را له کرده، چنانچه آنرا به صورت ضماد در محل لکه هاي سياه پوست قرار دهيد، اثر شفابخش دارد. روغن کرچک، لکه هاي سياه پوست و همچنين زگيل و کبودي پوست را برطرف مي کند.

شير ، در از بين بردن لکه ها و دانه هاي سرسياه بسيار مفيد مي باشد ، قبل از استفاده از شير، بايد پوست را با آب گرم بشوييد و براي اثرگذاري بهتر، مي توان شير را با عصاره بابونه يا بومادران مخلوط نموده و سپس استفاده کرد.
استفاده از ليموترش به تنهايي يا همراه با گلاب با سفيده تخم مرغ ماسک خوبي در از بين بردن و بيرون کشيدن دانه هاي سرسياه پوست مي باشد و پس از استفاده از اين ماسک بايد پوست را با آب نيمه گرم شست و شو داد. جو دو سر را بپزيد و با بادام کوبيده مخلوط کنيد تا به شکل خمير درآيد. اين خمير را به مدت 15 دقيقه بر روي پوست خود قرار دهيد. اين ماسک در از بين بردن دانه هاي سرسياه پوست بسيار موثر مي باشد. عسل، افزون بر تقويت پوست و شفابخشي، پاک کننده خوبي است، يک قاشق غذاخوري عسل را بر روي حرارت ملايم، رقيق سازيد و بر روي دانه هاي سرسياه پوست بماليد و اثر آن به وضوح ملاحظه نماييد.

mojrem2
12-08-2007, 03:04
ماسک هايي براي برطرف کردن لکه هاي سفيد پوست
براي از بين بردن لکه هاي سفيد صورت از يکي از ماسک هاي زير مي توان استفاده کرد: تخم شاهي را کوبيده و با کمي عسل مخلوط نماييد، سپس اين ماسک را بر روي لکه ها قرار دهيد، اين عمل را روزي يک بار انجام دهيدتا به مرور زمان از لکه هاي سفيد پوست کاسته شود.
ورقه هايي از چغندر را درست کرده و بر روي لکه هاي سفيد پوست قرار دهيد. اين ماسک نيز باعث از بين رفتن لکه هاي سفيد پوست مي شود. ضماد دانه نخود را تهيه کرده و آن را با عسل مخلوط نماييد. از اين ماسک براي از بين بردن لکه هاي سفيد پوست استفاده نماييد و به مدت 40 دقيقه روي لکه ها قرار داده و سپس صورت را بشوييد. (اين ماسک علاوه بر از بين بردن لکه هاي سفيد صورت ، لکه هاي سياه و کک و مک و خارش پوست را نيز از بين مي برد و باعث مي شود تا زردي چهره نيز گرفته شود و اگر به سرتان بماليد براي تقويت موها بسيار مفيد مي باشد.
جوشانده برگ و تخم جعفري را اگر صاف نموده و بر روي لکه هاي سفيد پوست قرار دهيد و اين عمل را هر روز ، روزي چند بار تکرار کنيد ، کم کم لکه ها بر طرف خواهند شد. پوست کدوحلوايي را خشک کرده و بعد آنرا بسوزانيد، اين پوست سوخته را با سرکه مخلوط نموده و هر روز در محل لکه ها بماليد تا بهبودي حاصل شود. ضمادي که از مخلوط گرد فلفل سياه با کوبيده قارچ خوراکي، ساخته باشند چنانچه در محل لکه هاي سفيد پوست قرار دهند اثر شفابخش دارد. براي درمان لکه هاي سفيد پوست مقداري سيرخام را با کمي نشادر مخلوط نموده و بر محل لکه هاي پوست قرار دهيد. اين عمل را تکرار کرده تا بهبودي کامل حاصل شود.

آب سير را گرفته با کمي عسل مخلوط کنيد و بر روي لکه هاي سفيد پوست قرار دهيد تا اين لکه ها از بين روند. ضماد تخم پياز براي معالجه لکه هاي پوستي سفيد رنگ مفيد است.مقداري بادمجان را در آب پخته، سپس کوبيده وصاف نوده ، حاصل را با روغن زيتون آنقدر بجوشانيد تا آب بادمجان بخار شود.
از اين محصول هر روز وشب يک مرتبه در محل تغيير رنگ پوست بماليد تا رنگ پوست طبيعي شود و بيماري بهبودي يابد. ترمس و ريشه کبر را کوبيده با سرکه و ضماد ساخته و به محل لکه ها بماليد. (دوا را در آفتاب يا نزديک آتش به کار بريد و هنگامي که دارو خشک شد نشوييد و فقط با دست پاک کنيد)اگر لکه ها در بدن باشند خردل و سرکه يا آهنگ زرنيخ در آب حل کنيد و به محل لکه ها بماليد. ضماد ميوه سرو کوهي توام با سرکه ، لکه هاي سفيد پوستي را بر طرف نموده و زخم ها و ورم هاي پوستي را التيام مي بخشد. ضماد خاکستر پرسياوشان توام با روغن زيتون بيماري هاي پوستي به خصوص "پزوزيازيس" و "داءالثعلب" را درمان مي کند. ضماد کلاهک بادمجان توام با روغن زيتون لکه هاي سفيد پوست را درمان مي کند. دو قاشق غذاخوري ترب کوهي رنده شده را در کمي شير بپزيد و به مدت 15 دقيقه روي پوست بگذاريد.

mojrem2
12-08-2007, 03:04
ماسک هايي براي برنزه کردن پوست
امروزه براي برنزه نمودن پوست از کرم ها و پودرهاي موجود در بازار استفاده مي کنندکه اين کرم ها و پودرها نيز مثل تمام مواد شيميايي ، براي پوست بسيار مضر مي باشند و ضررهاي آن در طي مدت و به مرور زمان ظاهر مي شود.
بهترين عمل براي برنزه نمودن پوست، استفاده از مواد گياهي است که براي پوست ضرري ندارد. براي اين کار بايد به دستورات زير عمل کرد:
ابتدا پوست صورت را نازک نموده و سپس آنرا با روغن زيتون کاملا چرب نماييد و سپس حمام آفتاب را آن هم از پشت يک شيشه انجام دهيد. يادتان باشد که چشمانتان را ببنديد و بهتر است از عينک دودي استفاده کنيد و به مدت 20 دقيقه بگذاريد تا روغن زيتون روي صورتتان بماند و سپس با آب ولرم صورت را بشوييد. اگر اين عمل را يک هفته تا 10 روز هر روز يکبار تکرار نماييد، پوست شما بدون هيچ گونه آثار سوختگي و به طور يکنواخت برنزه ميگردد.

تذکر: در برنزه شدن پوست ويتامين هاي گروه B و C بسيار اهميت دارند و باعث مي شوند که نور آفتاب روي پوست اثر بهتري داشته باشد و همچنين استفاده از روغن کنجد، علاوه بر لطافت بخشي به پوست، باعث مي شود پوست در زير آفتاب نسوزد و خوش رنگ شود.

mojrem2
12-08-2007, 03:05
ماسک محافظت کننده در مقابل آفتاب
معمولا در زير تابش آفتاب نه چندان داغ ، پوست و موها خشک شده و آّب خود را از دست مي دهد و بسيار تيره و بي روح به نظر مي رسد. با استفاده از اين دستورالعملها ي کاملا طبيعي شما مي توانيد پوست و مويي درخشان داشته باشيد.
ماسک عسل (ماسک تغذيه کننده براي همه نوع پوست) : 2 قاشق سوپخوري عسل را به اضافه 2 عدد زرده تخم مرغ به اضافه 3 قطره روغن بادام را با يکديگر خوب هم بزنيد و به مدت 20 دقيقه بروي پوست خود بگذاريد . سپس با آب سرد صورتتان را بشوييد.
ماسک خيار: (براي اطراف چشم):1 عدد خيار را رنده کرده و سپس مقداري از آب آنرا بگيريد. درش را بگذاريد و آنرا به مدت 5 دقيقه در فريزر و يا به مدت 15 دقيقه در يخچال نگه داريد. فقط 2 قاشق چايخوري از خيار را نگهداريد و بقيه را با ماست مخلوط کنيد. دو تکه پارچه نازک صافي را با آب سرد خيس کنيد. نيمي از خياري را که نگه داشته بوديد را در مرکز يکي از تکه ها گذاشته و بپيچيد. بايد بعد از پيچيدن شبيه به يک چاي کيسه (teabag) شود. با نيم ديگر خيار همين کار را انجام دهيد. شما مي توانيد از گاز استريل جراحي نيز براي اين کار استفاده نماييد. اين بست ها را برروي چشمانتان بگذاريد و با دست ضربه هاي ملايمي بر روي آنها بزنيد و آرام و راحت دراز بکشيد . پس از 10 الي 15 دقيقه چشمهايتان را بشوييد.

mojrem2
12-08-2007, 03:05
ماسک هايي براي برطرف کردن آفتاب سوختگي
آفتاب سوختگي در اثر ماندن در نور مستقيم آفتاب پديد مي آيد و باعث شده تا قسمتي از پوست بسوزد و متورم و قرمز شود.
براي رفع اين مشکل مي توان از ماسک هاي زير استفاده کرد:
ضماد برگ هاي تازه و له شده ي گاو زبان را تهيه نموده و روزي دوبار، هر بار به مدت 30 دقيقه بر روي محل سوختگي قرار دهيد و پس از آن محل را با آب نه چندان سرد، شست و شو مي دهيد. با اين عمل ، محل آفتابزدگي کم کم بهبود حاصل مي کند.
گل گندم را با مقداري شير خيس نموده و پس از گذشتن 24 ساعت ، آن را صاف کنيد؛ اين مايع را بر روي محل آفتابزدگي بماليد. پوست گرمک را جدا نموده و وروقه ورقه نماييد و سپس آن را بر روي چهره بماليد و بعد از 15 دقيقه صورت را با آب ولرم بشوييد. مقداري نعناع را ريز خرد نماييد و آنرا با پياز نرگس ريز و له شده، مخلوط نموده و در روغن بادام بگذاريد و بعد آنرا در روي حرارت به مدت 30 دقيقه قرار داده و سپس اين مخلوط را صاف کرده و بر روي سوختگي هاي پوست بگذاريد تا بهبودي کامل حاصل شود. يک مشت پنيرک را به مدت 10 ديقه در يک ليتر آب جوش دم کنيد و سپس از مايع صاف شده آن ، براي درمان آفتاب سوختگي استفاده نماييد. استفاده از ضماد ميوه انگور فرنگي قرمز، موجب التيام سوختگي ها و بريدگي هاي بدن مي شود. انواع سوختگي ها و زخم ها را با برگ تازه و صاف و تميز کلم مي پوشانيد . اين کمپرس را هر روز ، دوبار عوض مي کنيد. چنانچه بخواهيد برگ کلم را جهت پانسمان به کار ببريد، بايد آن را به مدت يک ساعت در روغن زيتون قرار دهيد تا نرم شود و سپس از آن استفاده نماييد.
ضماد هويج ، جهت مداواي سوختگي به کار مي رود. براي اين منظور مقداري هويج را کوبيده، با کمک يک پارچه مستقيما روي سوختگي قرار دهيد. اين ضماد بايد در طول روز چندين بار عوض شود. استفاده از گرد يا پماد نشاسته براي درمان سوختگي بسيار مفيد است. ضماد برگ و پوست باقلا براي درمان سوختگي بسيار مفيد است. سوخته کلم را با سفيده تخم مرغ مخلوط نموده و در محل سوختگي بماليد. اين پماد باعث درمان سوختگي پوست مي شود . پوست کدوحلوايي را سوزانده و با روغن زيتون يا روغن خوراکي مخلوط کرده و در محل سوختگي بماليد. له کرده برگ خرفه يا شيرآبه خرفه را چنانچه بر روي عضو سوخته قرار دهند، باعث درمان سوختگي مي شود. قرار دادن پياز پخته وگرم ، در محل سوختگي ها اثر شفابخشي خواهد داشت. پوست سوخته مورد نيز، التيام دهنده سوختگي ها و زخم ها مي باشد.

روغن کنجد ، در التيام سوختگي ها بسيار موثر است. جوشانده تخم کلم به اضافه سفيده تخم مرغ التيام دهنده سوختگي است. ضماد کاهوي پخته، آفتاب سوختگي و پيسي را درمان مي کند. استفاده از روغن زيتون سوختگي را تسکين مي دهد. کمپرس گرم با برگ زنبق، سوختگي پوست را التيام بخشيده و درد و سوزش آنرا برطرف مي سازد. ضماد پياز، سوختگي هاي پوست را درمان مي کند. شست و شوي پوست با جوشانده بهدانه، موجب التيام سوختگي مي شود.
آب يک عدد خيار درشت را با يک قاشق گليسيرين و نصف قاشق گلاب مخلوط کرده و بر روي محل سوختگي قرار دهيد. اين مرهم اثر خوبي در بهبودي سوختگي دارد. در درمان سوختگي مخلوط سرکه سيب و روغن زيتون به مقدار مساوي و چرب نمودن پوست با آن، بسيار موثر است.
پيشگيري: اگر مي خواهيد از شر آفتابزدگي مصون بمانيد، بهترين کار استفاده از روغن گردو مي باشد. بايد اين روغن را به محل هايي که در معرض نور خورشيد قرار مي گيرند ماليده تا از اشعه خورشيد در امان بمانيد.
ساختن کرم ضد آفتاب: 50 گرم برگ و گل بومادران را در يک ليتر آب جوش دم کنيد و پس از گذشت 15 دقيقه آن را با فشار صاف نماييد و سپس مقداري روغن کنجد به آن اضافه کرده و بگذاريد تا حدود 15 دقيقه ديگر بجوشد؛ حالا کرم ضد آفتاب شما براي محافظت پوست، آماده است.

mojrem2
12-08-2007, 03:06
ماسک هاي خانگي براي شادابي پوست در رژيم کاهش وزن

ماسک جوانه گندم با ماست: يک قاشق غذاخوري از پودر جوانه گندم را با يک قاشق غذاخوري ماست مخلوط کنيد و سپس آن را روي صورت و گردن خود بماليد. پس از 15 دقيقه صورت خود را با آب سرد بشوييد.
ماسک ماست : يک لايه ماست چکيده روي صورت بگذاريد . پس از 5 دقيقه آنرا با آب بشوييد.
ماسک سفيده تخم مرغ : سفيده تخم مرغ را روي صورت گذاشته و منتظر بمانيد تا کاملا خشک شود. بعد آن را با آب بشوييد.
ماسک هلو : نصف هلو رسيده را له کرده بعد از پوست کندن روي صورت بماليد. 10 دقيقه بعد آنرا بشوييد.
ماسک موز : نصف موز رسيده را له کنيد، آنرا به صورت بماليد . پس از 5 دقيقه آن را با آب بشوييد.
ماسک گوجه فرنگي : گوجه فرنگي را پوست کنيد، آنرا به صورت ماليده ، 10 دقيقه منتظر باشيد. سپس آنرا با آب بشوييد. توجه داشته باشيد که بعضي افراد به گوجه فرنگي حساسيت دارند ، بهتر است از ماسکهاي ديگري استفاده کنند.

mojrem2
12-08-2007, 03:07
چگونگي استفاده از گياهان دارويي برای تهيه ماسک
گياهان دارويي معمولا به تنهايي و يا همراه دو يا چند گياه دارويي ديگر، دردرمان بيماري ها مورد استفاده قرار مي گيرد. در هر حال رعايت نکاتي چند در استفاده از گياهان دارويي ضروري است تا تاثير گذاري آنها نمايان شود.
بهتر است کليه گياهان دارويي قبل از استفاده خرد شوند تا حلال مورد نظر که معمولا آب مي باشد، بتواند در سلولهاي گياهي نفوذ کرده و مواد موثر و درماني گياه را در خود حل کرده و قابل استفاده براي درمان نمايد.
برخي از دانه هاي دارويي مانند دانه اسفرزه، بدون خرد کردن مصرف ميشود. از سوي ديگر، چون داروهاي گياهي به صورت جوشانده، دم کرده و يا خيسانده تهيه مي شوند، بهتر آن است که براي يکبار مصرف تهيه شوند و روزانه دو تا سه بار مورد استفاده قرار گيرند. اما مي توان مصرفي يک روز را تهيه کرد و در جاي خنک نگهداري نمود و زماني که مصرف دارو به صورت عصاره، تنطور يا اسانس تجويز مي گردد، بهتر است که در تهيه آنها دقت نظر بيشتري توسط فرد صورت گيرد. زيرا تهيه اين داروها مستلزم داشتن صبر و دقت بيشتر مي باشد. کليه داروهايي که براي درمان زخم ها، سوختگي ها، ناراحتي هاي پوستي و به طور کلي براي استعمال خارجي تجويز گرديده، بايد از محل هاي معتبر و شناخته شده تهيه شده باشد و در تهيه و تجويز دارو بايد سعي شود که همواره گياهاني مورد استفاده قرار گيرند که از لحاظ تجربي، خواص درماني آنها به ثبت رسيده باشند و در حدي تجويز گردد که درمان، کامل گردد.

علت عمده تحقيق بر روي گياهان که از قرن ها پيش صورت گرفته است اثرات درماني و بي ضرري آنها مي باشد، که در طول سالهاي متمادي به اثبات رسيده است. از سوي ديگر اهميت دوچندان اين گياهان ، در اين است که همراه با ماده موثر اصلي درمان، در گياه مواد موثر ديگري که داراي اثرات درماني مي باشند نيز وجود دارد، که اثر معالجه را تشديد نموده و حتي در بسياري از موارد از سموم و اثرات ناخواسته آن جلوگيري مي نمايد.
استفاده از گياهان دارويي به عنوان يک عامل عملي تجربه شده مي تواند از بروز بسياري از بيماري ها و گسترش و عواقب وخيم آن بکاهد و به عنوان يک عامل درماني طبيعي و بي ضرر، مورد توجه باشد. آنچه که در طب سنتي و گياه درماني مورد نظر مي باشد استفاده صحيح و دقيق و بجا از گياهان است. که اميدوارم شما عزيزان در اين مورد دقت لازم را به عمل بياوريد تا نه تنها بيماري درمان شود بلکه هميشه سالم و سلامت بمانيد.

mojrem2
12-08-2007, 03:07
توصيه های لازم برای دم کردن گياهان برای تهيه ماسک
خيس کردن گياه در آب داغ در طول مدتي که براي هر گياه توصيه شده است تا بتوان شيره فعال اجزاي گياه را تهيه کرد. حرارت دادن در حداقل زمان ممکن سبب مي شود که ارزش حياتي گياه، نظير بعضي از ويتامين ها محفوظ بماند.
انتخاب جنس و نوع ظرف در حفظ خواص گياه بي تاثير نيست به خصوص، براي دم کردن ، بايد از ظروف سراميک يا لعابي استفاده نمود. مقدار لازم براي دم کردن گياه معمولا 8 تا 15 گرم براي هر پيمانه آب مي باشد. معمولا آب داغ را روي گياه ريخته و مدت 15 دقيقه براي خيساندن آن کافي است و براي بعضي از اندام هاي سفت گياهان مدت بيشتري توصيه مي شود. در قوري و يا ظرف مورد نظر بايد کاملا بسته باشد و عمل دم کشيدن بايد با حداقل حرارت در حداقل مدت صورت پذيرد. اکنون شيره گياه دم شده را صاف کرده و در ليوان ريخته و با مقدار کمي عسل طبيعي آنرا براي ماساژ صورت خود مورد مصرف قرار دهيد. به علاوه مي توانيد از اين دم کرده به عنوان شست و شو دهنده استفاده نماييد.
جوشانده : براي بهره گيري از مواد موثر موجود در ريشه و دانه و پوست تنه درختان بايد از جوشانده آنها استفاده کرد تا تاثير پذيري بيشتري داشته باشد. براي تهيه جوشانده گياهي بايد مقدار تعيين شده اي از گياه خرد شده را با آب جوش مخلوط نمود و حرارت داد تا بجوشد. سپس آنرا از روي حرارت برداشته و چند دقيقه صبر نموده تا دم بکشد، سپس مي توان آنرا صاف نمود و مورد استفاده قرار داد. توجه داشته باشيد که مواد بايد به آرامي بجوشد تا خواصش ظاهر گردد و هنگام حرارت دادن گياه ، در ظرف را ببنديد، براي اين کار بهتر است از ظرف هاي استيل يا نسوز استفاده نماييد. در جوشانده هاي معمولي يا قوي بايد گياه خرد شده را با آب سرد مخلوط نمود و با حرارت جوشاند و سپس آنرا از روي حرارت برداشته تا دم بکشد و پس از صاف کردن مي توان مورد استفاده قرار داد.
خيسانده: براي تهيه خيسانده گياهي ، مقدار معيني از گياه دارويي خرد شده را در آب سرد ريخته و پس از گذشت شش تا دوازده ساعت، عصاره به دست آمده را مصرف کنيد . چنانچه بر اساس نوع دارو ، خيسانده الکلي باشد، بايد مقدار معيني از گياه خرد شده را در الکل ريخت و پس از چند روز مورد استفاده قرار داد.

گياه در شير: اگر مي خواهيد از شير و گياه استفاده کنيد شير را گرم نکنيد ، يک قاشق غذاخوري گياه مورد نظر را در يک فنجان شير سرد بريزيد و بگذاريد بماند. سپس از آن استفاده کنيد.

اسانس: براي ساختن اسانس، 25 گرم از گياه مورد نظرتان را در يک پيمانه الکل بريزيد و بگذاريد مدتي بماند.

شيرابه: براي تهيه شيرابه گياهان دارويي ، بايد گياه تازه را در هاون به خوبي بکوبيد و سپس آن را داخل يک پارچه تميز فشار داده تا شيرابه آن خارج شود.

پودر: براي تهيه پودر از گياهان دارويي بايد گياه خشک شده را خرد کرده و در هاون کوبيد و از الک ريز عبور و سپس طبق دستور مورد استفاده قرار داد.

عصاره: براي عصاره گيري از گياهان بايد نصف فنجان الکل را در ظرفي در بسته بريزيد و ظرف را از گياه مورد نظر پر کنيد و بگذاريد يک هفته بماند. پس از آن دوباره مقداري گياه به آن اضافه کنيد و يک هفته ديگر آن را به حال خود بگذاريد. مخلوط به دست آمده را از صافي بگذرانيد و مورد استفاده قرار دهيد. در صورتي که بخواهيد عصاره بسيار قوي به دست آوريد مي توانيد نصف قاشق چايخوري عصاره نعناع صحرايي به آن بيافزاييد.
ضماد: براي تهيه ضماد ميتوانيد از يکي دو روش زير استفاده نماييد:
براي تهيه ضماد از گياهان دارويي، بايد ابتدا گياه خشک شده را دم نمود و سپس آنرا صاف کرد و به صورت کمپرس مورد استفاده قرار داد. در مواردي که کمپرس گرم و مرطوب تجويز شده است، بايد گياه دارويي را در کيسه پارچه اي غير قابل نفوذ ريخت و آن را در آب جوش قرار داد و سپس به صورت کمپرس مورد استفاده قرار داد.
اگر کمپرس گرم و خشک توصيه شده است، بايد گياه خرد شد را داخل کيسه پارچه اي نمود و خشک خشک حرارت داد و سپس به صورت کمپرس روي عضو قرار داد. 30 گرم از گل تازه يا خشک شده و يا اندام گياه مورد نظر را ساييده و به صورت پودر در آوريد، پودر گياه مورد نظر را در يک فنجان روغن زيتون به مدت 24 ساعت خيس کنيد و گاهي آنرا به هم بزنيد و با پارچه نازکي آنرا صاف کنيد سپس براي مواضع دردناک استفاده کنيد. علاوه بر ماساژ دادن عضو يا ضماد فوق بايد ضماد براي مدتي روي موضع باقي بماند سپس با پارچه اي خيس و کاملا گرم آنرا پاک کنيد. حداقل براي مدت 10 روز ، روزي 2 بار مي توان از ضماد استفاده کرد.
تنتور: از بعضي از قسمت هاي سفت و سخت گياه مانند ريشه و دانه که بتوان آنرا آسياب کرد، مي توان تنتور موثري براي معالجه بعضي از بيماري ها ساخت با رقيق کردن آن، به عنوان داروي موثري مورد استفاده قرار مي گيرد. به علاوه اين نوع گياهان فقط در الکل يا سرکه فعال مي شوند و آب بر آنها اثر ندارد.

براي تهيه تنتور مي توان از روش زير استفاده کرد:
الکل سفيد (اتانول) "cc 300"
آب مقطر و يا آب جوشيده سرد "cc 100"
دانه يا ريشه يا قسمت سخت گياه مورد نظر ، آسياب شده 50 گرم
اين سه ماده را با يکديگر مخلوط کنيد و به مدت دو هفته در شيشه سربسته در جاي گرم و يا زير آفتاب قرار دهيد و گاهي آنرا به هم بزنيد (در صورت تمايل مي توانيد يک قاشق چايخوري گليسرين نيز به آن اضافه نماييد). معمولا مصرف هر بار تنتور 10 قطره در يک فنجان آب است.

mojrem2
12-08-2007, 03:11
ماسک تخم مرغ و روغن زيتون
2عدد تخم مرغ کامل را با 4 قاشق سوپخوري روغن زيتون مخلوط کنيد. اين مخلوط موها را نرم مي کند. وقتي ماسک را روي موهايتان گذاشتيد از نوک موها به سمت بالا بپيچيد تا اين مخلوط بتواند به موهايتان نفوذ يابد. پس از 10 دقيقه خوب آبکشي نماييد.
ماسک معجون ميوه اي: اين ترکيب به قدري لذيذ به نظر مي رسد که ما حتي مي توانيم آنرا بخوريم. نصف موز + يک چهارم آوکادو+ يک چهارم يک عدد گرمک+ يک قاشق سوپخوري روغن جوانه گندم+ 1 قاش سوپخوري ماست، تمام اين مواد را بلندر (مخلوط) کنيد. براي خاصيت نرم کنندگي بيشتر چند عدد کپسول ويتامين E به آنها اضافه کرده و به مدت 15 دقيقه بگذاريد بر روي مو بماند. براي جلا دادن و براق کردن مو مورد مصرف قرار مي گيرد.
(نکته) : سه چهارم فنجان آب ليمو در آب داخل وان بريزيد تا پوست برنزه اي که در حال روشن شدن است را کاملا سفيد کرده و پوسته پوسته ها را از روي پوست ريخته و نرم مي کند. يا مي توانيد خمير موجود را با آب ليمو به اضافه نمک يا شکر مخلوط کنيد . سپس به مدت 30 دقيقه روي پوست گذاشته و بعد آنرا پاک کنيد ، پوست مرده شما از بين مي رود.

همان اندازه که بلغور جو دو سر براي تسکين و آرامش يک پوست آفتاب سوخته فوق العاده مي باشد براي از بين بردن پوسته پوسته هاي باقيمانده از پوست برنزه نيز مفيد است. درون يک جوراب کهنه را از بلغور جو دو سر پر کنيد و سپس درون وان پر از آب حمام فرو کرده و محکم تکان دهيد .
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]وقتي که محتويات داخل جوراب نرم شد مي توانيد آن بلغور را بدن خود بماليد. سرکه تعادل اسيديته پوست را حفظ مي کند و هم چنين مانند يک برطرف کننده پوسته ملايم بر روي پوست شما اثر مي گذارد. يک فنجان سرکه سيب داخل وان حمام بريزيد تا جداسازي پوسته پوسته هاي پوست راحت تر انجام شود. اگر هنوز هم از پوسته ها چيزي باقي مانده از برنزه کننده هاي ملايمي استفاده کنيد تا پوستي يکدست داشته باشيد.

mojrem2
12-08-2007, 03:11
شامپو براي موهاي خشک
2 قاشق چايخوري بلغور ذرت به اضافه يک قاشق چايخوري بادام زميني به اضافه يک و يک دوم قاشق چايخوري ريشه زنبق (سوسن) را در يک کاسه مخلوط نماييد. سپس 1 قاشق چايخوري از آنرا بر روي پوست سرتان گذاشته و ماساژ دهيد. بعد با برس موهايتان را شانه بزنيد. در صورت لزوم دوباره تکرار کنيد.
1 قاشق چايخوري ريشه comfrey خشک ، 1 قاشق چايخوري اکليل کوهي خشک ، 1 قاشق چايخوري چاموميل خشک (chamomile) را با1 فنجان آب مخلوط کرده و در يک قابلمه بجوشانيد. پس از جوشيدن از روي حرارت برداشته و بگذاريد 20 دقيقه مواد در آب خيس بخورد.
سپس گياهان جوشيده را بيرون آورده و آب باقيمانده را به اضافه يک سوم فنجان شير، 2 سوم فنجان شامپو بچه و 1 تخم مرغ زده شده مخلوط کنيد. بعد مخلوط بدست آمده را درون يک بطري خالي شامپو بريزيد و استفاده نماييد.

mojrem2
12-08-2007, 03:12
شامپو براي موهاي چرب
2 قاشق چايخوري پونه (نعنای صحرائی) را به اضافه 2 قاشق چايخوري نعناع خشک شده به اضافه 2 قاشق چايخوري مريم گلي خشک شده را در يک قابلمه با يک فنجان آب مخلوط کرده و بگذاريد روي حرارت تا بجوشد .

پس از جوشيدن قابلمه را بگذاريد کنار و اجازه دهيد به مدت 20 دقيقه خيس بخورد. گياهان جوشيده را بيرون آوريد. 2 سوم فنجان شامپو بچه را با آب باقيمانده در قابلمه مخلوط نماييد. سپس محلول به دست آمده را درون يک بطري خالي شامپو بريزيد و استفاده نماييد.

mojrem2
12-08-2007, 03:13
شامپو براي درمان شوره سر
2 قاشق چايخوري اکليل کوهي و 2 قاشق چايخوري آويشن را در يک کاسه ريخته و 2 سوم فنجان آب جوش به آن اضافه کنيد و در ظرف را بگذاريد و اجازه دهيد تا مدت 20 دقيقه خيس بخورد.
آب مخلوط بالا را بعد از 20 دقيقه بگيريد و درون بطري بريزيد و سپس سرکه سيب را اضافه کرده و هم بزنيد. بطري را در محل خشک و خنک نگهداري نماييد. سر خود را بعد از شستن با شامپو آبکشي کنيد. کمي از محلول داخل بطري بر روي سر ريخته و ماساژ دهيد . قبل از خوابيدن در بين دفعات شامپو کردنها، سر خود را با مقداري از محلول ماساژ دهيد. اينکار مي تواند شوره سر شما را از بين ببرد.

mojrem2
12-08-2007, 03:13
ماسک براي تقويت مو ، بلند نگه داشتن ، نرم کردن و حالت دادن
هر نوع مويي احتياج به تقويت دارد و براي آنکه بهترين وضعيت را به خود بگيرد و خوش حالت و در عين حال نرم و لطيف باشد بايد به آن رسيدگي شود. که براي اين کار مي توانيد از يکي از راه هاي زير استفاده نماييد:يک ليوان برزگ را در سه ليوان آب جوش به مدت 1 ساعت خيسانده سپس با حرارت ملايم به مدت چند دقيقه بجوشانيد و دم کنيد. ماسک اين مايع فوق العاده براي نرم کردن پوست و حتي چروک صورت موثر است و اگر موها را با آن ماساژ دهيد براي تقويت موي سر بسيار مفيد است.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]يک شيشه ماءالشعير را باز کرده و در هواي آزاد بگذاريد تا طعم آن عوض شود و به عبارت ديگر گاز آن خارج شود، پس از آنکه موهاي خود را شامپو زديد و با آب بطور کامل شستيد و خشک کرديد موهاي خود را با مايع فوق بشوييد و ماساژ دهيد. اکنون سر خود را با پارچه و يا حوله ببنديد . به مجردي که موهاي شما خشک شودبوي آب جو نيز از بين ميرود. و موهاي شما براي مدت زيادي با طراوت باقي خواهد ماند.
ضماد برگ کوبيده چغندر را تهيه نموده و سپس آن را با مقداري عسل و حنا مخلوط نموده و به کف سر خود بماليد و پس از 30 دقيقه موهاي خود را آبکشي نماييد. اين عمل باعث رويش مو و رشد آن مي گردد. آب پياز خام براي تقويت و تغذيه موها بسيار مفيد مي باشد و بهتر است اين عمل را قبل از اينکه به حمام برويد انجام داده تا بعد از حمام بوي پياز روي سرتان نماند.آب ترب براي روييدن موي سر بسيار مفيد مي باشد. آب شنبليله را اگر به موهايتان بماليد باعث تقويت موها مي گردد و از ريزش آن جلوگيري مي کند. ماليدن مخلوط زرده تخم مرغ و آرد نخود بر سر باعث تقويت مو و خوش حالت شدن آن مي شود.استفاده ازکتيرا نيز به موها حالت مي دهد. براي اين کار مقداري کتيرا را در دو برابر آب جوش خيس کرده و درش را بگذاريد پس از سرد شدن ژله اي به دست مي آيد که از آن براي حالت دادن به مو استفاده مي کنند. گل سرخ، برگ آزاد درخت مرمکي، آمله و پرسياوشان را گرفته و الک نماييد. آمله را به تنهايي له کرده و در آب خيس نماييد و با آن سر را خيس کنيد و سپس مواد ديگري را روي سر بپاشيد و موها را با آنها خوب ماساژ دهيد. اين عمل باعث رشد مو مي شود. يکي از راه هاي لطيف نگهداشتن موها، چرب نمودن آنها با روغن ها به خصوص روغن لادن، روغن مورد، روغن پرسياوشان، شقايق، سنبل، مصطکي، سعد، تخم کرفس، تخم چغندر، آمله ، اقاقيا، مازو مي باشد ولي روغن لادن و روغن عشقه از همه مفيد تر است.
براي تهيه روغن لادن از روش زير استفاده کنيد:
مقداري صمغ لادن را تهيه کرده ، حدود 2 مثقال از آن را کوبيده و نرم نماييد و بعد پنجاه مثقال ، روغن کنجد را جوشانده و سپس صمغ را به آن اضافه کنيد و آنقدر آنرا حرات دهيد تا صمغ در روغن حل شود. مقداري مرمکي را در روغن کنجد و کمي صمغ لادن بجوشانيد ، سپس آنرا به سر بماليد تا موي سر را بلند و با طراوت نمايد. بعد از گذشت 2 ساعت موهايتان را خوب بشوييد.
روغن زرده تخم مرغ براي روياندن مو بسيار مفيد است براي اين کار بدين ترتيب عمل کنيد:
چند عدد زرده تخم مرغ را در ظرفي انداخته ، روي حرارت قرار دهيد تا زرده کاملا بسوزد بعد از آن از تخم مرغ ها روغني خارج مي شود که براي مو بسيار مفيد است. براي تقويت موي سر و دادن رنگ روشن به آن جوشانده اي از دو مشت گل بابونه را در يک ليتر آب تهيه کرده و سر را با آن بشوييد.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]مقداري کرفس را در آب بجوشانيد. آب جوش حاصل را به حالت ولرم بعد از شست و شوي سر در حمام به دقت روي سر ريخته و سر را با آن کمي ماساژ دهيد. نتيجه اين شست و شو موقعي بهتر خواهدبود که به جوشانده کرفس، مقداري برگ باباآدم و برگ قان در موقع تهيه محلول اضافه شود. يک فنجان آب بولاغ اوتي ، يک فنجان الکل 90 درصد، يک استکان آب برگ درخت قان، يک استکان آب لادن را با هم مخلوط کرده، يک عدد برگ بابا آدم را در داخل آن بياندازيد. چنانچه همه آنها در دسترس نباشد دم کرده مريمي و روزمارين را به کار ببريد. براي تهيه آن يک مشت مريمي و يک مشت روزمارين به ازاي يک ليتر آب به کار مي رود. ماليدن گرد نخود پخته به صورت خمير يا ماليدن روغن نخود بر پوست سر براي تقويت مو فوق العاده موثر مي باشد.
برگ مورد، گل سرخ، برگ سرو، تخم مرو، آمله، پرسياوشان هر يک را بکوبيد و با آب، خمير کرده و شب بر سر بسته و صبح بشوييد و سپس روغن مورد بماليد يا با آب برگ چغندر و خردل بشوييد. گل بنفشه چهار مثقال، جو نيم کوب دوسير، آمله نيم کوب پنج مثقال، همه را جوشانده صاف کنيد و با سه سير روغن کنجد دوباره بجوشانيد تا آب آن تمام شود، حالا از آن به روي موها ريخته و موها را ماساژ دهيد.سياه دانه را کوبيده، يک هفته در روغن زيتون خيس کنيد و از آن بر مو و ابرو بماليد.با آب جوشانده هليله سياه يا آب جوشانده آمله يا آب چغندر موي سر را شست و شو دهيد.مازو ده عدد، آمله سي عدد، پوست هليله زرد و تخم مورد، از هر يک دو مثقال، همه را در سه فنجان آب بجوشانيد تا نصف شود، سپس صاف کرده ؛ برگ مورد سه مثقال، تخم چغندر دو مثقال ، حنا دو مثقال، پر سياوشان دو مثقال ، کندر پنچ مثقال ، تخم کتان دو مثقال ، همه را کوبيده در آبي که از داروهاي اول صاف کرده ايد، بريزيد و سه شبانه روز خيس کنيد و بعد آنرا بجوشانيد تا نصف شود آنگاه روغن کنجد به آن اضافه کرده و بر روي آتش ملايم گذارده تا بجوشد و آب آن تمام شود و فقط روغن بماند. صبح و عصر از اين روغن بر مو ريخته، مالش دهيد و هفته اي سه بار حمام رفته يا با آب گرم شست و شو دهيد.

روغن نارگيل نيز تقويت کننده موي سر بوده و از ريزش آن جلوگيري مي کند. ضماد کلم تقويت کننده مو و درمان کننده ريزش مو مي باشد. همچنين ماساژ پوست سر با سوخته کلم، موجب رويش مجدد موها مي شود. آب کاهو تقويت کننده پوست و پياز مو است و باعث رويش موها مي شود .فندوق تقويت کننده پوست و بر طرف کننده اختلالات پوستي است بنابراين استفاده از روغن آن بسيار موثر است.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]ضماد فلفل سياه ، مخلوط با پياز و نمک، سبب تقويت پياز مو مي شود و موهاي ريخته شده ناشي از بيماري "پسوديازيس" را مي روياند.زردآلو، پوست، مخاط و مو را تقويت نموده و آلرژي هاي پوستي را برطرف مي سازد.براي دادن پروتئين به موهاي سر، يک يا دوعدد تخم مرغ ، يک قاشق غذاخوري روغن کرچک يا روغن ذرت يا زيتون، يک قاشق غذاخوري گليسيرين ، يک قاشق چايخوري سرکه انگور، را با هم مخلوط کرده و پس از شامپو زدن سر، به مدت 30 دقيقه روي سر بگذاريد و بعد بشوييد.
با استفاده از ژلاتين مي توانيد به موهاي نرم و نازک خود حالت داده و ضخامت بيشتري ببخشيد. براي استفاده از ژلاتين يک ورقه ازآنرا در آب جوش حل کرده و با يک عدد تخم مرغ ، مخلوط کرده و همراه با شامپو براي شست و شوي سر خود به کار ببريد و پس از آبکشي موها را خشک نماييد و ببينيد که چه موهاي خوش حالتي داريد.

emsi
10-10-2007, 14:19
با توجه به روی اوردن اکثر مردم به گیاهان و ماسک های گیاهی در این تاپیک ماسک های طبیعی و گیاهی برای پوست و مو ا کمک دوستا مینویسیم.
لطفا سعی کنید از منابع موسخی بنویسید .
با تشکر : امسی

emsi
10-10-2007, 14:23
1_ابتدا موهای خود را از صورت کنار بزنید و به پشت سر ببندید.
2_یک پاک کننده به کار ببرید.
3_ پنبه ، تونیک ، یا یک ماده تازه کننده را برای تمیز کردن باقیمانده ی اثرات پاک کننده به کار ببرید.
4_ کرممرطوب کننده ی سبک را به طور خال خال روی پیشانی و گونه هاو چانه قرار دهید و بعد به تمام پوست صورت پخش کنید.
5_صورت را با آب تمیز نیم گرم بشویید.
6_ماسک را به تمام پوست صورت و گردن قرار بدهید ولی به دایره ی دور چشم نمالید.
7_چشم ها را با یک پارچه ی مرطوب یا پنبه ای که در کمی شیر خیس کرده اید بپوشانید. برای مدت 20 دقیقه بگذارید ماسک روی پوست بماند و استراحت کنید.
8_ماسک را پاک کنید و صورت و گردن را بشویید سپس با هوله خشک کنید و یک لایه ی نازک مرطوب کننده بزنید.

emsi
10-10-2007, 14:25
1_ماسک سفیده ی تخم مرغ
سفیده یک تخم مرغ را به هم بزنید و بعد یک قاشق چا خوری آبلیمو به آن اضافه کرده مصرف کنید.
2_ ماسک عسل
دو یا سه قاشق ، عسل مایع را با یک قاشق چای مخلوط کرده به صورت گرم استفاده کنید.

emsi
10-10-2007, 14:27
1_ ماسک خیار
خیار را حلقه حلقه و یا رنده کنید و روی صورت قرار دهید.
2_ ماسک توت فرنگی
توت فرنگی را بشویید و خرد کنید و به تنهایی یا با کمی آرد جو مخلوط کرده ، استفاده نمایید.

emsi
10-10-2007, 14:27
1_ماسک گل ختمی
یک قاشق گل ختمی و یک قاشق گل بابونه را در یک لیوان آب ریخته، بجوشانید و از یک پارچه ی تمیز رد کرده ، چند تکه پنبه در آن خیس کنید و 20 دقیقه روی صورت بگذارید.

emsi
13-10-2007, 11:05
ماسک نشاسته

یک قاشق مربا خوری نشاسته را در کمی آب گرم مخلوط کرده ، بجوشانید تا حالت فرنی پیدا کند . بعد نیم گرم آن را روی تمام صورت قرار دهید.

emsi
13-10-2007, 11:06
ماسک برای صورت های چروکدار

یک عدد سفیده تخم مرغ را با مقدار مساوی الکل سفید مخلوط کرده ، روی پوست قرار دهید.

emsi
13-10-2007, 11:08
ماسک کک و مک
1_ماسک توت رنگی

مقداری توت فرنگی را رنده کرده به همان میزان ، خامه یا شیر یا روغن بادام به آن اضافه کنید و ترکیب مورد نظر را روی قسمت های تعیین شده قرار بدهید.

2_ ماسک کاسنی ، کاهو ، نعنا

تهیه این سه نوع ماسک تفاوتی ندارد. هر کدام را بخواهید ، باید ابتدا آن را خوب بکوبید و سپس آن را بگیرید و با سفیده ی تخم مرغ مخلوط کنید و به صورت بمالید.

3_ ماسک هلو

هلوی کرک دار انتخاب کنید ، آنرا نرم کرده ، روی صورت بمالید.

4_ماسک سیب زمینی

سیب زمینی پشندی را که نشاسته ی کمتری دارد رنده کرده ، با لعاب اسپرزه مخلوط نموده ، به صورت بمالید.

5_ ماسک ماست

یک قاشق غذاخوری ، ماست ساده را با یک قاشق غذاخوری ، سبوس غلات (سبوس گندم) مخلوط کنید و به ماطق چرب صورت خود بمالید و با نوک انگشت در نواحی پیشانی و دوربینی و گونه ها و خط گردن حرکات چرخشی به کار ببرید.

emsi
13-10-2007, 11:09
ماسک برای پوست های خشک

1_ ماسک زرده ی تخم مرغ

یک عدد زرده ی تخم مرغ را به هم بزنید و چند قطره سرکه ی سیب و کمی روغن گیاهی به آن اضافه کنید.

2_ ماسک لیمو ترش

آب یک عدد لیموی تازه را گرفته با یک عدد زرده ی تخم مرغ و کمی روغن گیاهی مخلوط کنید و به صورت بمالید و سپس ماساژ دهید . مدت15 دقیقه روی پوست قرار بدهید بعد بشویید.

3_ ماسک عسل

یک زرده تخم مرغ را با چهار قاشق مربا خوری عسل سفید مخلوط کرده به صورت بزنید.

4_ماسک لک

هویج و سیب را خوب رنده کنید ، سپس با هم مخلوط کرده به روی لک ها بمالید

emsi
13-10-2007, 11:10
ماسک رفع خستگی صورت

1_ماسک سیب

یک عدد سیب را بجوشانید تا خوب عمل آید ، بعد به صورت خمیر نیم گرم آن را روی صورت بگذارید.

emsi
13-10-2007, 11:14
روش درست ماسک زدن
1_ابتدا موهای خود را از صورت کنار بزنید و به پشت سر ببندید.
2_یک پاک کننده به کار ببرید.
3_ پنبه ، تونیک ، یا یک ماده تازه کننده را برای تمیز کردن باقیمانده ی اثرات پاک کننده به کار ببرید.
4_ کرممرطوب کننده ی سبک را به طور خال خال روی پیشانی و گونه هاو چانه قرار دهید و بعد به تمام پوست صورت پخش کنید.
5_صورت را با آب تمیز نیم گرم بشویید.
6_ماسک را به تمام پوست صورت و گردن قرار بدهید ولی به دایره ی دور چشم نمالید.
7_چشم ها را با یک پارچه ی مرطوب یا پنبه ای که در کمی شیر خیس کرده اید بپوشانید. برای مدت 20 دقیقه بگذارید ماسک روی پوست بماند و استراحت کنید.
8_ماسک را پاک کنید و صورت و گردن را بشویید سپس با هوله خشک کنید و یک لایه ی نازک مرطوب کننده بزنید.

emsi
13-10-2007, 11:15
ماسک برای پوست های چرب
1_ماسک سفیده ی تخم مرغ
سفیده یک تخم مرغ را به هم بزنید و بعد یک قاشق چا خوری آبلیمو به آن اضافه کرده مصرف کنید.
2_ ماسک عسل
دو یا سه قاشق ، عسل مایع را با یک قاشق چای مخلوط کرده به صورت گرم استفاده کنید

emsi
13-10-2007, 11:16
ماسک برای پوستهای طبیعی
1_ ماسک خیار

خیار را حلقه حلقه و یا رنده کنید و روی صورت قرار دهید.

2_ ماسک توت فرنگی
توت فرنگی را بشویید و خرد کنید و به تنهایی یا با کمی آرد جو مخلوط کرده ، استفاده نمایید

emsi
13-10-2007, 11:16
ماسک برای صورتهای جوش دار

1_ماسک گل ختمی

یک قاشق گل ختمی و یک قاشق گل بابونه را در یک لیوان آب ریخته، بجوشانید و از یک پارچه ی تمیز رد کرده ، چند تکه پنبه در آن خیس کنید و 20 دقیقه روی صورت بگذارید.

Rahe Kavir
18-11-2008, 11:30
تواين قسمت كليه ماسك هاي صورت مورد توجه قرارميگيرد [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ماسک انگور با روغن زیتون:

براى شادابى و لطافت پوست مقدارى دانه انگور را در روغن زیتون بجوشانید و آن را صاف کرده و روى پوست صورت خود بمالید.


ماسک اسفناج:

اسفناج را در روغن زیتون بریزید درست به همان صورتى که بورانى درست مى کنید بعد این ماسک را روى صورت پهن کنید. این ماسک براى پوست هاى کدر مفید است و باعث درخشش پوست مى شود.

Rahe Kavir
18-11-2008, 11:31
ماسک میخک:

مقدارى گل میخک را در آب خیس کنید و بعد از ۲۴ ساعت آن را صاف کرده و با مقدارى عسل و آب خیار مخلوط کنید. به اندازه یک فنجان از این مخلوط را میل کنید این مخلوط باعث باز شدن رنگ رخساره و جلاى پوستتان مى شود.

--------------------------------------

ماسک گیلاس:

ماسک زیبایى که از دسته هاى گیلاسى که هسته آن را گرفته اید مى توانید روى پوست خود بگذارید. این ماسک به پوست شما نرمى داده و باعث مى شود رنگ رخساره تان باز شود.

Rahe Kavir
18-11-2008, 11:32
ماسک هلو:

ماسک هلو ماسکى است که روى تمام پوست ها مى توانید استفاده کنید. هلو را رنده کرده و روى پوست بگذارید. چند دقیقه صبر کنید و بعد از شست وشو نتیجه آن را ببینید.

------------------------

مسدود کردن منافذ صورت:

یک قرص اکسیژنه را در مقدارى گلاب حل کنید یک قاشق آرد گندم به آن اضافه کنید و بگذارید براى ۱۰ دقیقه روى پوستتان بماند.

Rahe Kavir
18-11-2008, 11:35
ماسک لک صورت

پوست تخم مرغ را خشک کرده و مى کوبیم بعد با آب خمیر درست مى کنیم و هر روز روى صورت مى گذاریم.

----------------------

ماسک گرمک

ماسک زیبایى گرمک براى باز و شاداب شدن چهره مفید است این ماسک را روى صورت بکشید و بگذارید براى ۱۵ دقیقه بماند. این ماسک براى از بین بردن لکه ها و سر سیاه ها نیز مفید است.

Rahe Kavir
18-11-2008, 11:37
ماسک عسل و سرکه:

مقدارى عسل و سرکه را مخلوط کرده و روى لکه هاى صورت بمالید. کبودى هاى زیر چشم را با این ماسک برطرف کنید.

------------------------

ماسک کنگر:

آب کنگر را گرفته به اندازه یک سوم آن موم سفید و روغن بادام اضافه کرده و خوب هم مى زنید تا به صورت ماسک درآید. این ماسک را روى لکه هاى پوست مى گذارید و بعد از ۱۵ دقیقه آن را با آب ولرم مى شویید این ماسک براى از بین بردن لکه ها مفید است.

Rahe Kavir
18-11-2008, 11:37
ماسک هویج و سیب:

هویج و سیب را رنده کرده و یک قاشق مرباخورى عسل به آن اضافه کرده و روى صورت هایى که لک دارد بگذارید و پس از ۲۰ دقیقه با آب ولرم آن را بشویید.

-----------------------

ماسک برگ چغندر:

برگ چغندر را بکوبید و به صورت ماسک در آورید و روى تمام صورت پهن کنید. این ماسک براى از بین بردن کک و مک مفید است.

Rahe Kavir
18-11-2008, 11:40
ماسک تقویتى:

۱۴ گرم موم سفید را با ۸۴ گرم روغن بادام و ۲۸ گرم لانولین و ۲۸ گرم گلاب تهیه کنید.
موم سفید و لانولین را روى بخار آب گذاشته تا با هم آمیخته شوند بعد روغن بادام و گلاب را به آرامى در آن ریخته و هم بزنید تا مخلوط شود. این کرم را در ظرف دربسته اى بریزید و هر روز از آن براى نرمى و تقویت پوستتان استفاده کنید.

-------------------

ماسک جوش چرکى:

براى جوش هاى چرکى با قاشقک مخصوص پودر گل ریواس را با یک قاشق ماست مخلوط کنید و هفته اى سه روز روى پوستتان بمالید.

Rahe Kavir
18-11-2008, 11:40
ماسک جوش هاى سیاه:

ابتدا گل ریواس را با گل بابونه و گل بنفشه مى جوشانیم وقتى بخار آن بلند شد صورت را بخور مى دهیم و یک قاشق روغن زیتون و زرده تخم مرغ را که قبلاً مخلوط کرده ایم به صورت ماسک روى صورت مى گذاریم و بعد از شستن ماسک پنبه الکل زده را به صورت مى مالیم تا ضدعفونى شود.

--------------

ماسک ریواس:

ریواس له شده را با مقدارى سرکه مخلوط مى کنیم و روى تمام صورت مى مالیم این ماسک براى از بین بردن کک و مک و جوش هاى چرکى و جاى جوش خیلى مفید است.

Rahe Kavir
18-11-2008, 11:44
ماسک چین زیر چشم:

سفیده تخم مرغ را خوب به هم زده زیر چشم مى گذاریم. براى جلوگیرى از چین و چروک پوست لانولین را مى توان هر شب به تنهایى روى پوست مالید براى این که لانولین کاملاً جذب صورت شود با انگشت آرام به صورت تلنگر مى زنیم و صبح آن را مى شوییم.

----

ماسک چروک چشم:

روغن کرچک را یک شب روى پوست مالیده و تا صبح مى گذاریم بماند.

-------

ماسک زیبایى:
پوست را ابتدا کاملاً تمیز مى کنیم کمى مخمر آبجو را با گلاب و آب لیمو ترش مخلوط مى کنیم و به پنبه مى مالیم و آن را به پوست صورت چند بار مى مالیم و مى گذاریم تا ۲۰ دقیقه روى پوست بماند و خشک شود. بعد از آن صورت را با آب ولرم مى شوییم. این ماسک به صورت طراوت خاصى مى دهد. قبل از گریم بهتر است دو زرده تخم مرغ را با یک قاشق روغن زیتون و یک قاشق روغن بادام و آب لیمو به خوبى مخلوط کنیم و براى ۱۰ دقیقه روى پوست بگذاریم بعد صورت را شسته و گریم کنیم.

Rahe Kavir
18-11-2008, 11:45
ماسک آناناس

این ميوه تأثیر جالبی بر جوش های غرور به ویژه گلوله های چربی زیر پوستي(جوش های کیستیک) دارد. برای تهیه ماسک آناناس کافی است که یک آناناس رسیده راپوست بکنید و در مخلوط کن بریزید تا به صورت مخلوط غلیظی در بیاید.

سپس به اندازه وزن آن به آن الکل ميوه( الکل اتیلیک ) بیفزایید و یک لیوان روغن آفتابگردان به مخلوط حاصل اضافه کنید. حال می توانید روزی یک بار، هر بار بیست تا سی دقیقه ، این مخلوط را به صورت ماسک بر روی صورت خود قرار دهید و سپس آن را با آب سرد بشویید.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Rahe Kavir
18-11-2008, 11:46
ماسک پرتقال


یک پرتقال را پوست بکنید، هسته ها وپوستهای نازک پره های آن را جدا کنید، روی پوست صورت خود بخوابانید و پس از بیست دقیقه با آب سرد بشویید. این ماسک برای درمان جوش های غرور جوانی ( آکنه ) مؤثر است ولی افرادی که پوست خشک دارند نباید آن را مصرف کنند.


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Rahe Kavir
18-11-2008, 11:49
ماسک سیب

یک سیب راپوست بکنید و آن را نصف کنید و یک نیمه آن را خرد کنید و با یک قاشق غذاخوری عسل مخلوط نمایید و خوب هم بزنید. سپس آن را بر روی صورت و گردن بمالید، آنگاه پوست را با نوک انگشتان ماساژ دهید. برای این کار، ماساژ را از پایین گردن شروع کنید و به طرف بالا بیایید. سپس از سمت راست گردن به سمت چپ و بالعکس ماساژ دهید. آنگاه با نوک انگشتان به پوست صورت خود ضربات آرامی بزنید تا جریان خون بیشتر شود.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
حال کمی صبر کنید تا ماسک خشک شود و پس از بیست دقیقه آن را بشویید.این ماسک باعث جلوگیری و درمان چروک صورت و سبب طراوت و تقویت پوست می شود.

Rahe Kavir
18-11-2008, 11:50
ماسک زرده تخم مرغ

به کسانی که پوست خشک دارند توصیه می شود که از این ماسک استفاده کنند تا پوستشان نرم و لطیف شود. زرده تخم مرغ مملو از چربی و کلسترول است و چربی پوست را تأمین می کند. برای تهیه ماسک زرده تخم مرغ کافی است یک زرده تخم مرغ را با چند قطره سرکه سیب و چند قطره روغن بادام یا زیتون یا آفتابگردان مخلوط کنید و به مدت بیست دقیقه روی پوست قرار دهید. سپس آن را به وسیله ی آب یا پنبه آغشته به گلاب از سطح پوست پاک کنید.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Rahe Kavir
18-11-2008, 11:51
ماسک خیار

یک یا دو خیار را رنده کنید و به صورت ماسک بر روی پوست صورت خود قرار دهید و بیست دقیقه بعد آن را با آب یا پنبه آغشته به گلاب از سطح خود پاک نمایید.ماسک خیار تأثیر زیادی در ایجاد طراوت و شادابی و لطافت پوست دارد.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

M A X I M U M
09-08-2009, 06:11
انواع ماسک های صورت
انواع ماسک براي پوست چرب
ماسک آلوي قرمز :براي تهيه ماسك آلوي قرمز كافي است هسته آلوي قرمز را درآوريد و سپس آلوها را له كنيد و چندقطره روغن بادام شيرين به آن اضافه كنيد و خوب مخلوط نماييد و سپس به مدت20 دقيقه آن را برروي پوست بماليد و آنگاه باپنبه آغشته به گلاب آن را پاك كنيد.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]ماسک ليمو ترش:براي تهيه ماسك ليموترش آب2 ليمو را بگيريد و با 1قاشق عسل گرم، مخلوط كنيد و روي پوست بماليد و پس از20 دقيقه آن را با پنبه آغشته به گلاب پاك كنيد.

ماسک هويج :ماسك هويج نيز به وسيله آب هويج تهيه مي شود. براي اين منظور مقداري آب هويج را با ماست مخلوط كنيد و با انگشت روي پوست بماليد و پس از20 دقيقه آن را با پنبه آغشته به گلاب پاك كنيد.

ماسک کدوحلوايي :مقداري كدو حلوايي رسيده را له كرده بصورت ماسك براي متعادل ساختن چربي پوست صورت استفاده كنيد.

ماسک سفيده تخم مرغ:يك عدد سفيده تخم مرغ را خوب بزنيد پس از كف كردن به آن نصف ليوان ليمو ترش اضافه كنيد وبه هم بزنيدو روي تمام پوست بماليدپس از 15 دقيقه با آب ولرم بشوئيد.
ماسک پرتقال و ليمو:دو قاشق آب پرتقال ويكقاشق آب ليمو ترش را خوب مخلوط نموده `بصورت بماليدوبعد از 15دقيقه با آب ولرم بشوئيد.

ماسک خيار:خيار را پخته له كنيد ،به صورت ماسك روي صورت بگذاريد وپس از20 دقيقه با آب ولرم بشوئيد.

ماسک زرده تخم مرغ وآوکادو: 1 قاشق سوپخوري خاک رس (خاک رس يا خمير پاک کننده که به شکل پودر در تمام مغازه ها و فروشگاه هاي غذايي بهداشتي موجود است) + 1 عدد زرده تخم مرغ + يک چهارم قاشق آوکادو له شده + مقداري روغن فندوق( براي اينکه يک مخلوط نرم داشته باشيم) را با هم مخلوط کرده و بر روي پوست خود به مدت 15 الي 20 دقيقه گذاشته و بعد با آب ولرم بشوييد.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](زرده تخم مرغ وآوکادو رطوبت از دست رفته پوست را دوباره باز مي گرداند ،خمير پاک کننده ترشحات چربي پوست را خشک کرده ، روغن فندق اين حالت را در پوست تعديل کرده و آن را تقويت مي کند. )

ماسک سيب : يک عدد سيب رنده شده را با 5 قاشق سوپخوري عسل مخلوط کنيد و سپس روي پوست صورتتان بماليد و پس از 10 دقيقه با آب سرد بشوييد. (آيا مي دانستيد که زنبورها ممکن است مسافت 55 هزار مايل (حدودا 101000 کيلومتر) را پرواز کنند و به روي بيش از 2 ميليون گل بنشينند و شهد جمع آوري کنند که تنها براي درست کردن تقريبا نيم کيلو عسل کافي است. عسل حاوي قندهايي مانند فروکتوز، گلوکز و همچنين آب مي باشد. علاوه بر اينها حاوي ديگر قندها، آنزيمها ، مواد معدني، ويتامين ها و اسيدهاي آمينه مي باشد.)

ماسک گوجه فرنگي: يک عدد گوجه فرنگي را خوب له کنيد و بگذاريد به مدت 15 تا 20 دقيقه روي پوستتان بماند. سپس پوستتان را با آب گرم بشوييد. پوست هاي چرب نسبت به موادپاك كننده و موادآرايشي و دارويي حساس هستند و ممكن است در اثر مصرف موادپاك كننده يا محلول هاي الكل دار دچار قرمزي، خشكي، خارش يا پوسته ريزي شوند.دراين صورت بايد مصرف هرگونه شيرپاك كن، محلول هاي طبي و داروهاي موضعي را متوقف و به پزشك مراجعه كرد تا پمادساختني (تركيبي) التيام دهنده اي را تجويزكند. روي پوست هاي چرب كه اينگونه تحريك شده اند نبايد پماد يا كرم بتامتازون، تريامسينولون، هيدروكورتيزون يا فلوسينولون ماليد و نيز دراين مواقع نبايد صابون اسيدي مصرف كرد. افرادي كه پوست چرب دارند بايد مصرف چربي و قند را به حداقل برسانند و غذاهايي مثل خرما، پسته، فندق، گردو، شكلات و موز را بسياركم مصرف كنند. اين افراد براي كنترل چربي پوست خود و برخورداري از يك پوست شاداب و خوب بايد خواب كافي، اعصاب راحت و تغذيه مناسب داشته باشند و هرچه مي توانند سبزي و ميوه مصرف كنند.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

M A X I M U M
09-08-2009, 06:12
انواع ماسک براي پوست خشک

چگونه ماسک هاي زيبايي طبيعي بسازيم: هر چند در فصل تابستان آفتاب دائمي نداشته باشيم ولي پوست و مو خشک ، دي هيدراته و تيره خواهد شد.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
پس بياييد با استفاد هاز اين دستورالعمل هاي تماما طبيعي که حاوي تنها چند چيز ساده و سهل الوصول است پوست و موي خود را درخشان و براق کنيد.

ماسک هلو : هلو را له كرده چند دقيقه بر روى پوست مي گذاريم.

ماسک نارگيل : گرد نارگيل را در شير حل كرده خوب به هم بزنيد تا خميرى شكل شود سپس آنرا بر روى صورت ماليده بگذاريد تا خشك شود، سپس با آب ولرم بشوئيد. آب خيار را باخامه مخلوط كرده مدت نيم ساعت محلول را بر روى صورت بگذاريد،اين ماسك خاصيت آبرسانى دارد. ماسک عسل و زرده تخم مرغ: 1 قاشق سوپخوري عسل (پوست را تحريک و نرم مي کند)+1 عدد زرده تخم مرغ (در پوست نفوذ کرده و آب رساني مي کند)+يک دوم قاشق چايخوري روغن بادام ( درپوست نفوذ کرده و آب رساني مي کند) +1 قاشق سوپخوري ماست (پوست را نرم و لطيف کرده و سپس آنرا سفت و محکم مي کند) تمامي اين مواد را با هم مخلوط کرده و به مدت 15 الي 20 دقيقه بر روي پوست خود بگذاريد و بعد با آب ولرم بشوييد.

ماسک توت فرنگي : 8 الي 9 عدد توت فرنگي را با استفاده از يک چنگال له کرده و 3 قاشق سوپخوري عسل را به آنها اضافه کنيد و با هم مخلوط کنيد. فقط زياد هم نزنيد چون ممکن است رونده و شل شود. بلافاصله بر روي پوست صورتتان بماليد و پس از چند دقيقه آن را بشوييد. [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](آيا مي دانستيد توت فرنگي براي رومي ها به خاطر خصوصيات و استفاده هاي پزشکي با ارزش بوده و به همان اندازه که مرکبات ويتامين C دارند، توت فرنگي هم دارد و خطر ابتلا به سرطان هاي دستگاه گوارش و روده اي را بطور چشمگيري کاهش مي دهند.)

ماسک سبزيجات : منتخبي از سبزيجات مانند: کلم پيچ، هويج ها، خيارها، گوجه فرنگي، کرفس، کاهو، اسفناج ، جوانه لوبيا را کاملا بشوييد. سپس در يک مخلوط کن ريخته و آنها را خرد و ريز کنيد تا له شود و يا اينکه در هاون ريخته و بکوبيد سپس چند قطره روغن "jojoba" اضافه کنيد. اين مخلوط را بروي پوست بماليد و پس از 15 تا 20 دقيقه آنرا بشوييد.

M A X I M U M
09-08-2009, 06:12
انواع ماسک براي پوست نرمال

ماسک نعناع: مقدارينعناع تازه را له كرده ويك قاشق سوپخوري روغن بادام شيرين به آن اضافه كنيد تا بصورت خمير درآيد،بعد روي تمام صورت قرار داده پس از نيم ساعت با آب ولرم شسته وبعد كمي گلاب بصورت بماليد، سپس از كرم تقويتي استفاده كنيد.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]ماسک گيلاس: گيلاس حاوي ويتامين هي زيادي است.آن را به تنهايي له كرده روي تمام پوست به مدت نيم ساعت قرار دهيد، سپس با آب ولرم شسته وكمي گلاب بزنيد.

ماسک زردآلو: دو عدد زرد آلوي رسيده را پوست كنده با مقداري كوبيده جوانه گندم ويك قاشق عسل مخلوط كرده خوب به هم بزنيد تا به شكل خمير در آيد وروي تمام صورت بخوابانيدپس از نيم ساعت شسته وكرم مرطو ب كننده به پوست بزنيد.

ماسک موز: دو عدد موز متوسط را با يک عدد چنگال له کنيد (البته زياد له نکنيد در غير اينصورت بسيار رونده و شل مي شود) اگر مايل بوديد مقداري عسل هم به آن اضافه کنيد. بعد روي پوست صورتتان بماليد و بگذاريد 10 دقيقه بماند سپس صورت خود را با آب سرد بشوييد. (اين ماسک را در يخچال نگهداري کنيد.)
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]ماسک هويج : 2 الي 3 عدد هويج بزرگ را پخته و سپس له کنيد. بعد 4 قاشق عسل به آن اضافه کنيد و با هم مخلوط نماييد. به آهستگي بر روي پوست خود بماليد و پس از 10 دقيقه با آب سرد صورت خود را بشوييد. ( آيا مي دانستيد: هويج ميوه بومي افغانستان است. هويج اولين بار 5 سال قبل از ميلاد مسيح در نواحي مديترانه کاشته شد و حدود در قرن 16 انواع هويج به اروپا و انگلستان معرفي شدند. هويجها در طبيعت وحشي عمل مي آيند و سرشاز از ويتامين "A,C، ويتامين B" و پتاسيم مي باشد.

oranoos2007
02-08-2010, 16:39
با سلام می خواهم چند ماسک مفید برا ی صورت بهتون آموزش بدم امیدوارم براتو ن مفید باشه

هر پوستی با توجه به رطوبت , چربی , جوش و منافذی که دارد برای شادابی بیشتر نیاز به تقویت دارد. در زیر با ارائه ماسک های طبیعی که از میوه های گوناگون تهیه می شود, می توانید پوست خود را زنده و با طراوت نگه دارید.
▪ ماسک انگور: این ماسک برای روشن نگه داشتن پوست صورت مفید است.
▪ ماسک اسفناج: اسفناج را در روغن زیتون بریزید درست به همان صورتی که بورانی درست می کنید بعد این ماسک را روی صورت پهن کنید.این ماسک برای پوستهای کدر مفید است و باعث درخشش پوست می شود.
▪ ماسک میخک: مقداری گل میخک را در آب خیس کنید و بعد از ۲۴ ساعت آن را صاف کرده و با مقداری عسل و آب خیار مخلوط کنید به اندازه یک فنجان این مخلوط را میل کنید این کخلوط باعث باز شدن رنگ رخساره و جلای پوستتان می شود.
▪ ماسک گیلاس: ماسک زیبایی که از دسته های گیلاسی که هسته آن را گرفته اید می توانید روی وست خود بگذارید. این ماسک به پوست خود شما نرمی داده و باعث می شود رنگ رخسارتان باز شود.
▪ ماسک هلو: ماسک هلو ماسکی است که روی تمام پوستها می توانید استفاده کنید. هلو را رنده و روی پوست بگذارید , جند دقیقه صبر کنید و بعد از شستشو نتیجه آن را ببینید.
▪ مسدود کردن منافذ صورت: یک قرص اکسیژنه را در مقداری گلاب حل کنید یک قاشق آرد گندمم را به آن اضافه کنید و بگذارید برای ۱۰ دقیقه روی پوستتان بماند.
پوستهایی با منافذ زیاد: ۷ عدد زرد آلوی رسیده را قطعه قطعه کنید و له کنید. چند قطره روغن بادام روی آن بچکانید و بگذارید تا برای ۲۰ دقیقه روی پوستتان بماند و بعد آن را با آب نیمه گرم بشویید.
کرم آرایش و زیبایی: کرم مسدود کردن منافذ صورت را روی پوست می مالیم و برای یک ساعت پوست را ماساژ می دهیم تا خوب روی پوست بخوابد. نیم ساعت صبر کنید و بعد صورت را بشویید.
ماسک برای پوستهای معمولی: یک زرده تخم مرغ , یک قاشق مربا خوری آب پرتغال, یک قاشق مربا خوری روغن بادام را با شیره نارگیل اضافه کرده و به صورت بمالید و پس از ۲۰ دقیقه بشویید.
ماسک لک صورت: ماسک زیبایی گرمک برای باز و شاداب شدن چهره مفید است. این ماسک را روی صورت بکشید و بگذارید برای ۱۵ دقیقه بماند. این ماسک برای از بین بردن لکه ها و سر سیاه ها نیز مفید است.
▪ ماسک عسل و سرکه: مقداری عسل و سرکه را مخلوط کنید و روی لکه های صورت بمالید, کبودی های زیر چشم را با این ماسک بر طرف کنید.
▪ ماسک هویچ و سیب: هویچ و سیب را رنده کرده و یک قاشق مربا خوری عسل به آن اضافه کرده و روی صورتهایی که لک دارد بگذارید و پس از ۲۰ دقیقه با آب ولرم بشویید.
▪ ماسک برگ چغندر: برگ چقندر را بکوبید . به صورت ماسک در آورید روی تمام صورت پهن کنید این ماسک برای از بین بردن کک و مک مفید است.
▪ ماسک چهره های خسته و بی خواب: موز سالم و رسیده را خوب له کنید و به آن نصف قاشق مربا خوری عسل اضافه کنید و خوب آن را به هم بزنید. این مخلوط را به چهره و گردن خود بمالید و بعد از نیم ساعت بشویید.
▪ ماسک پوست تیره و آفتاب سوخته: یک هویچ تازه را به قطعات پهن تقسیم کنید و برای نیم ساعت روی پوست بگذارید در این مدت استراحت کنید و بعد صورت را با آب نیمه گرم بشویید.
▪ ماسک گلگون شدن صورت: باقلا را به صورت آرد در اورید و آن را خمیر کنید و برای ۵ دقیقه روی صورت بگدارید و بعد صورت را بشویید.
▪ ماسک تقویتی : ۱۴ گرم موم سفید را با ۸۴ گرم روغن بادام و ۲۸ گرم لانولین و ۲۸ گرم گلاب تهیه کنید. موم سفید و لانولین را روی بخار آب گذاشته تا با هم آمیخته شود بعد روغن بادام و گلاب را به آرامی در آن ریخته و هم بزنید تا مخلوط شود. این کرم را در ظرف در بسته ای بریزید و هر روز از آن برای نرمی و تقویت پوستتان استفاده کنید.
▪ ماسک جوش چرکی: برای جوشهای چرکی با قاشقک مخصوص پودر گل ریواس را با یک قاشق ماست مخلوط کنید . هفته ای سه روز روی پوستتان بمالید.
▪ ماسک جوشهای سر سیاه: ابتدا گل ریواس را با گل بابونه و گل بنفشه می جوشانیم وقتی بخار آن بلند شد صورت را بخور می دهیم و یک قاشق روغن زیتون و زرده تخم مرغ را که قبلا مخلوط کردیم به صورت ماسک روی صورت می گذاریم و بعد از شستن ماسک پنبه الکل زده را به صورت می مالیم تا ضدعفونی شود.
▪ ماسک چین زیر چشم: سفیده تخم مرغ را خوب به هم زده زیر چشم می گذاریم . برای جلوگیری از چین و چروک پوست لانولینرا می توان عر شب به تنهایی روی پوست بمالید برای اینکه لانولین کاملا جذب پوست شود با انگشت ارام به صورت تلنگر بزنید و صبح آن را بشویید.
▪ ماسک چروک چشم: روغن کرچک را یک شب روی پوست مالیده و تا صبح می گذارین بماند.
به نقل از مجله خبری ویستا