PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : AMD or Intel

fattahi2006
03-09-2005, 14:27
امروزه در بازار ایران و یا حتی جهان یکی از مشکلات کاربران در هنگام خرید سی پی یو این است که کدام یک از گزینه های بالا را انتخاب کنند. ای ام دی یا اینتل در این مقاله تصمیم بر آن دارم تا شما را برای خرید یکی از این دو راهنمایی کنم.

برای این منظور به نکته ای اشاره می نمایم امروزه در بازار تهران سی پی یو هایی که از نوع سلرون اینتل می باشد و مردم به دلیل زیاد بودن فرکانس و ارزان قیمت بودن آنها استقبال زیادی از آن کرده اند همچنین این سی پی یو ها از نظر بازده حرارتی ضعیف هستند یعنی کم داغ می کنند اما باید به استحضار برسانم که این سی پی یو ها از نظر کش یا حافظه نهان ضعیف می باشند کش قلب سی پی یو می باشد در صورت پایین بودن حافظه نهان سی پی یو در پردازش های سنگین بسیار کند عمل می کند. اما در پردازش های سبک نظیر کاربرد های معمولی مشکلی ایجاد نمی کند در ضمن برای استفاده کافی نت ها و گیم نت ها که نیاز به پردازش سنگین ندارند مناسب است. مقدار حافظه نهان در سی پی یو های سلرون 128 کیلو بایت می باشد و در سی پی یو های اینتل فول کش 1024کیلو بایت می باشد.

پس اگر طرفدار پر و پا قرص اینتل هستید و می خواهید کاربرد های سنگین با کامپیوتر خود انجام دهید و به سرعت بالا نیاز دارید حتماً از نوع فول کش استفاده کنید.

حال می پردازیم به رقیب اصلی اینتل یعنی ای ام دی . این نوع سی پی یو ها از نظر من دارای پردازش قوی می باشند که تمامی توان سی پی یو را بر روی کار متمرکز می کنند به همین دلیل هنگ کردن و قفل کردن در هنگام استفاده از کامپیوتر های با پردازشگر ای ام دی بسیار کم رخ می دهد و در مدل های با سرعت بالای ای ام دی کامپیوتر توان عملیاتی قوی پیدا می کنند و کار های رند رینگ در انیمیشن و تدوین فیلمهای خانگی را به سرعت انجام می دهند.

در ضمن به این نکته هم اشاره کنم که سی پی یو های ای ام دی بازده حرارتی بالایی دارند و در عین حال در مصرف انرژی نیز مصرف بالایی دارند که این به مسئله ای که در بالا به آن اشاره کردم مربوط می شود.

انتقاد از ای ام دی

امروزه در ایران متاسفانه انتقادهای نا بجایی از ای ام دی می شود که به نظر من بعضی از آنها نابجا است برخی از این ایراد ها از این قرار است:

1- این سی پی یو ها بسیار زیاد داغ می کنند.

2- این سی پی یو ها دارای امکان سوختن نیز می باشند.

3- این سی پی یو ها در هنگام بررسی کردن در ویندوز 300 تا 500 مگاهرترز مقدار سی پی یو را کم نشان میدهند

4- این نوع سی پی یو ها در نت بوک های معتبر کاربرد ندارند.

که من برای هریک جوابی دارم

پاسخ های من از این قرار است:

1- دوستان توجه داشته باشند که داغ کردن یک وسیله الکترونیکی آن هم سی پی یو کاملاً طبیعی است در ضمن فن هم می تواند سی پی یو را براحتی خنک نماید در ضمن طبق توضیحات من این نوع سی پی یو تمام قوای خود را در پردازش قرار می دهد و می توان گفت پر کار است مسلماً داغ کردن در این حالت طبیعی است.

2- این سخن از دیدگاه من مسخره است اگر هم کسی از نظر من ناراحت است دلیلی بیاورد تا من متقاعد شوم.

3- این دلیل را ای ام دی کاملاً طبیعی دانسته و طبق گفته منتقدان ای ام دی می خواسته با این کار نشان دهد که بطور مثال مدل 2000 گیگاهرتز ای ام دی که در ویندوز1.67 گیگاهرتز نشان داده می شود. توانایی برابری با مدل 2000 گیگاهرتز یعنی 1.67 گیگاهرتز ای ام دی مساوی است با 2000 گیگاهرتز ؟ خوب این هم ادعا است دیگه!

البته من واقعیت آن را تصدیق می کنم.

4- دلیل اینکه این سی پی یو ها در نت بوک کاربرد ندارد دو دلیل دارد:

الف: مقدار مصرف انرژی و دما در این نوع سی پی یو که همان گونه که ذکر شد بالا است و برای نت بوک نیز مناسب نیست.

ب: نت بوک برای مصارف سنگین کاربرد ندارد و نیازی به پردازشگر پر قدرت و پر کار برای این نوع نیست.

نکات

پردازشگر های 64 بیتی ای ام دی که امروزه مورد استقبال عموم مردم قرار گرفته است تاثیری در سرعت پردازش ندارد زیرا بازده این نوع پرداشگرها فقط در سیستم عامل 64 بیتی مشخص می شود اما بی تاثیر هم نمی باشد و به عنوان دو پردازشگر محسوب می شود.

امیدوارم با توجه به این مطالب پردازشگر مورد علاقه خود را انتخاب کرده باشید و دوستان پاسخ سوالات خود را گرفته باشند. پذیرای تمام نظرات و سوالات شما راجع به این مقاله و اي ام دي هستم.
باتشكر محمدرضافتاحي

sub-zero
03-09-2005, 14:38
محمد جون مرسی توپ بود...!

در تاييد جواب انتقاد اول : من خودم يه 2000 xp دارم که خلی هم ازش رازيم....اگه صبح تا شب هم باهاش بازی کنم

دماش از 55 درجه بالا تر نميره....هنگ منگ هم اصلاً تو کارش نيست... :wink:

sAsAn.K
03-09-2005, 15:08
sub-zero, جون ایول
بر و بچز منم Athlon 64 3000+ دارم و در هر 2000000000000000000000000000000000000 سال شاید یه بار قفل کنه اونم به خاطر اینکه کامپیوتر 9999999999999 ساعت پشت سر هم روشن بوده :mrgreen: :lol: :lol: :lol: :lol:

Amin
03-09-2005, 15:54
آقا من ميخوام كامي بخرم
يعني با اين حساب AMD-64 bit بگيرم. آخه تا الان هميشه از اينتل استفاده مي‌كردم !!!
من استفاده‌ام از pc خيلي بالاست (يعني ممكنه 2-3 روز پشت سر هم روشن باشه) اين داغ كردن زياد ضرر نداره ؟؟؟

Navid
03-09-2005, 17:32
Amin101 جان اینکه می گن اگه کامپیوتر زیاد روشن بمونه و cpu amd باشه خراب می شه فقط یه شایعه هست . یکی از دوستام کار رندر انجام می ده . خیلی اوقات به مدت یک هفته بدون توفق و 24 ساعت در حال رندر کردن هست !! و مشکلی پیش نمی یاد

Lord_theOne
03-09-2005, 18:33
مقایسه مادربردهای اینتل و ای ام دی:
رمهایی که مادربردهای اینتل می خورند دوئل است و تا باس 667 هم ساپرت می کنه
مادربردهای ای ام دی رمهای دوئل نمی خورند و آخرین باسشم 400 می باشد
این یعنی سرعت باز کردن فایلها و توی کارهای سنگین اینتل سرتره ای ام دی توی بازی کردن سرتره
درضمن دمای سی پی یو از 40 درجه که می رود بالا از سرعتش کم کم کم می شود مخصوصآ از 50 درجه که می رود بالا
یک نوکته بابا این سرعتا بدرده اون کسی می خوره که داره با 3DMAX کار می کنه در کنارشم فتوشاپ باز کرده و اون گوشه هم داره میکس می کنه
بابا هردوشون کارشون 20

Navid
03-09-2005, 18:37
lord_theone جان احتمالا می دونی که قیمت ram های ddr2 بسیار گرون هست ولی باید بگم که amd fh تکنولوژی که در cpu های خودش داره کاری می کنه که نیازی به ddr2 نیست . یعنی از همان سرعت ddr ها به اندازه ddr2 استفاده می کنه

faghat AMD
18-08-2006, 17:43
فقط AMD
intel نون اسمشو مي خوره.

Mezzo
19-08-2006, 01:26
مثل اينكه اين قضيه تمومي نداره. نويد جان در مورد اين يك كمي توضيح ميدي
(با توجه به اومدن AM2 )

' ولی باید بگم که amd fh تکنولوژی که در cpu های خودش داره کاری می کنه که نیازی به ddr2 نیست . یعنی از همان سرعت ddr ها به اندازه ddr2 استفاده می کنه '

ممنون ميشم.

Nvidia
19-08-2006, 01:33
AMD كجا داغ ميكنه ؟ من هر وقت دماي سي پي يو رو نگاه كردم از 38 درجه بالاتر نرفته بود ( بعد از 7 8 ساعت روشن بودن). مسئله داغ كردن واسه AMD هاي 40 سال پيش بود نه حالا. من 3 سال پيش 1 سي پي يو amd 1500 داشتم كه دماش تا 70 درجه هم ميرفت اما اين جديده اصلا داغ نميكنه

Mezzo
19-08-2006, 01:37
دمای سی پی یو از 40 درجه که می رود بالا از سرعتش کم کم کم می شود مخصوصآ از 50 درجه که می رود بالا

لرد جان محض اطلاع خودم مي پرسم در اين مورد رفرنس هم داري؟

X Ray
19-08-2006, 09:43
Intel اصلآ به در نمي خوره...
من الان يه اينتل 2000 دارم كه دماش از 70 پايين تر نمي ياد...!!! :lol:

satdw
19-08-2006, 15:52
منم اينتل 2.8 دارم.رو مين ايسوس p5wd2-epremium دماش از 68پايينتر نمياد.

samad_a
19-08-2006, 23:20
هردوش خوبه بستگي داره به كاربردش

lovergod14amorousand
19-08-2006, 23:28
فقط3,2 اينتل ببين اينتل شركتي هست كه ماكروسافت سيستم هاي اداريش با اون ساپورت ميشه...

worya_sh
19-08-2006, 23:37
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

فکر میکنم به کمک این لینک میشه هر کدوم از دوستان خودشون قضاوت کنند و به توانایی هی amd پی به برند.

lovergod14amorousand
19-08-2006, 23:43
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

فکر میکنم به کمک این لینک میشه هر کدوم از دوستان خودشون قضاوت کنند و به توانایی هی amd پی به برند.
ما نميگيم AMD بد میگیم intel بهتر هستش...توجیه بالایی بس نبود...

Nvidia
20-08-2006, 00:53
ما نميگيم AMD بد میگیم intel بهتر هستش...توجیه بالایی بس نبود...
دوست عزيز همينطوري عشقي كه نميشه گفت intel بهتره يا amd اگه ميشه دليل بيار.
به نظر من amd بهتره چون من هم 3.2 اينتل داشتم هم 3.2 amd اما اين كجا و اون كجا !!!

amin_jpo
29-08-2006, 03:30
بحص های زیادی شد در مورد intell و amd اما خیلی از دوستان نظرتاشون رو همرا تعصب بیان کردن! ببتید بحث اینتل و ای ام دی از آغاز بوده و هست اما من خوذم به شخصه همیشه طرفدار قدرت بودم حالا اینتل یا ای ام دی خیلی ها چون همه اینتل دارن می گن ای ام دی این اشتباست کسی که کار نکرده نبیاد همچین حرفی بزنه ببنید دوستان تو سایت تانز هارد وار یه تست کردم من cpo intell 3.0 full 1mb cash رو با همرده قیمتی خودش در یک ماه پیش ! با amd 3500 در حدور یک ماه پیش این دو سی پی یو 195 تا 210 بودن که [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] یک سری تست انجام داد که از مجموع 23 تست اینتل 12بار برنده و ای ام دی هم 11 یار در کل در بازی و کار کردن با انیمیشن سازی ای ام دی و هر جا کش لازم بود مثلا رندر کردن یا تبدیل فایل ای ام دی برنده بود اما این دوcpo رو من یک ماه پیش می خواستم بگیرم البته یکیشونو کا اخرش هیچی نگرفتم! اما الان این سیپیو ها intell 130 شده و ای ام دی 100 اما بازم می گم بسته به کار شما باید سی پی و تونو انتخاب کنید ! اگر بازی می کنید فقط ای ام دی اما اگر رندر نی خواید فقط اینتل ؛راستی داستان آپگرید کردن سیستم من رو بزار بگم من سال 1999 یعتنی 7سال پیش سیستم خریم با سی پی یو cell 500mhz با رم 128 و کارت گرافیک 8مگابایت خریم 1100 یک ملومو صد هزار ! به این نتیجه هم رسیدم کخ تا سیستم کار می کنه اپگرید نکنم! اون موقغ یعنی یک ماه پ

khashak_em
29-08-2006, 10:53
سلام
اول اينكه منم چند وقتيه طرفدار اي ام دي شدم.
دوم اينكه مادر برد هاي سري 939 دوال رو ساپورت مي كنه.
سوم اينكه مادر برد هاي سري AM2 هم DDR2 رو ساپورت ميكنه هم Duall Chanel رو.
چهارم اينكه ازم غلط املايي نگيريد كه اون سي پي يو سري 939 يا AM2 هستش نه مادر برد.
پنجم اينكه يه خورده تيز باشيد و مفهوم جمله رو بگيريد نه اينكه غلط املايي هاشو بگيريد.

Gabana
29-08-2006, 12:24
بچه ها ....
در مورد AMD يا Intel قبلا تاپيك هاي متعددي داشتيم .
فرض اينكه بخواهيم دقيقا اثبات كنيم كدام برتر هستند , خوب پس احتياج هست كه در مورد هر دوي اينها اطلاعات دقيق داشته باشم .
ا ريز معماريشون گرفته تا تكنولوزي هاي بكار رفته در آنها . اگر واقعا در اين زمينه دانش داريد مطالب خودتون و مستند بيان كنيد .
به نظر من حتي با ارايه benchMark هم نميشه گفت كدام پردازنده واقعا برتر هست .
بايد يه حالت كلي در نظر گرفت .
------
براي مثال مقايسه Athlon 64 با Pentium 4 . از ريز معماري گرفته تا تكنولوزي هاش .
اگه كسي بلده د مورد اينا كامل صحبت كنه بسم ا... ( يه تاپيك خوب ايجاد مي كنيم و بصورت مستند بحث مي كنيم )
در غير اينصورت تاپيك به جايي نمي رسه .
تجربه داشتن هر دوي اينتل و AMD براي اثبات برتري كافي نيست .
-----
خلاصه هر كسي مي تونه مستند مطلب ارايه بده به من بگه تا تاپيكش رو ايجاد كنم .
و جامع و كامل بپردازيم به اين موضوع .
پس لطفا در اين تاپيك پست نديد چون روش اثبات برتري بكار گرفته شده چندان علمي و مستند نيست .

ممنون - علي