PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : دو سوال در مورد هارد 160 گيگ ساتاي مكستور

mhentezari
02-09-2005, 12:03
آقا من يك هارد 160 گيگ ساتاي مكستور خريدم:

1)چرا ظرفيت اون رو در ويندوز xp ميزنه 131 گيگ؟؟؟ مشكل سخت افزاري يا نرم افزاري؟ البته اين رو هم بگم كه روي خود هارد نوشته 160 گيگ ساتا. بايد عوضش كنم؟

2)الان فعلن يك پارتيشن دارم و اون هم ntfs هست. حالا چجوري اون رو به fat32 تبديل كنم؟ حتي partition magic هم كمك نكرد.

patal
02-09-2005, 15:36
جواب سوال اولت در آدرس زير:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

mhentezari
02-09-2005, 16:14
patal, ممنون. اما يك مطلب ديگه. يعني با توجه به اندازه cluster ها و اين كه [گيگا] يي كه Maxtor مي زنه با [گيگا] يي كه computer محاسبه مي كنه متفاوت ه من بايد 30 گيگ waste داشته باشم؟؟ :?: :cry:

patal
02-09-2005, 23:24
mhentezari جون, سلام
يه نكته ي ظريف ديگه هم هست، كه من به عنوان فوت آخر براي خودم نگه داشته بودم؛ ولي الان فقط به تو مي گم و تو هم به هيچ كس نگو :shock: :shock: :shock:

ببين عزيزم، وقتي تو يه folder روي HDD ت مي سازي، computer به شما مي گه كه [حجم] اون folder صفره. ولي به نظر تو اين طوري اي؟
پس اسم folder كجا نوشته شده؟

وقتي يه data يي روي HDD نوشته مي شه، آدرس تك تك cluster هايي هم كه اون data رو در خودشون جا دادن در يه جاي HDD نوشته مي شه. و كلا وقتي computer به دنبال يه file مي گرده، در واقع تمام سطح HDD رو مورد جستجو قرار نمي ده، بلكه فقط همين قسمت هاي مربوط به [آدرس دهي] خونده مي شه.
بنابراين، خود آدرس file ها و folder ها هم جا مي گيرند.

نتيجه اينكه تفاوت تعريف گيگ، waste حاصل از cluster ها و فضاي لازم براي نوشتن آدرس ها در مجموع موجب مي شه كه 29 گيگ از 160 گيگ بپره. ( ٪18 )

تازه هرچي تعداد file ها بيشتر بشه، waste حاصل از cluster ها هم افزايش پيدا مي كنه.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
mhentezari جون, يه نكته ي ديگه اينكه ==> اين غلطه كه 160GB رو بكني فقط يك partition

خوش باشي،
©م.م.©

mhentezari
03-09-2005, 00:16
patal جان ايول بابا. تركوندي رفت. دستت درد نكنه. خوب پس مشكل از هارد نيست. از اطلاعات منه 8)

در مورد سوال دوم هم چيزي داري؟؟
اين رو هم بگم كه من چون تازه اين كامپيوتر رو خريدم گفتم اول يك xp روش بريزم بعدش بشينم اونجوري كه مي خوام با partition magic پارتيشن بندي كنم. با partition magic خيلي راحت ترم. xp هم توي setup اش فقط ntfs رو داشت! شايد چون تا اون وقت format نكرده بودم. خلاصه با همون فرمت كردم كه اينجوري شد.

ممنون

Gilopa
03-09-2005, 02:19
patal جان قيمت اين هارد اگه دستت بنويس .ممنون ميشم.

patal
03-09-2005, 08:40
Gilopa جون, سلام
قيمت رو كه بايد از بچه هاي بازار بپرسي. (hamidFULL و saghy)
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
با همون CD مربوط به نصب XP كه BOOTable هست، مي توني partition بندي كني.
كلي مقاله در مورد آموزش partition بندي با fDisk و Partition Magic توي همين forum خودمون هست. يه search كن.

خوش باشي،
©م.م.©

mhentezari
03-09-2005, 20:56
يك سرچ ميكنم ببينم چي ميشه.

gold user
19-11-2005, 19:52
یک ذره استفاده از مغز هم خوبه 30GB waste طبیعیه .یه اشکالی وجود داره و گرنه هیچ وقت شما 30GB از فضای هاردتون کم نمیشه