PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : جايي كه هميشه روز هست؟

rouhallah
20-07-2007, 14:28
بنام خدا
با سلام
شك داشتم اين سوالم رو علوم زمين مطرح كنم يا در نجوم
ولي بالاخره تصميم گرفتم از شما بپرسم
ميخواستم بدونم در كجاي زمين هيچ وقت خورشيد غروب نميكند
من يك بار تو يك برنامه علمي ديدم ولي يادم رفت دقيقاض كجا بود
ولي ميدنوم به دليل انحراف محور زمين جايي هست كه هميشه خورشيد ديده ميشه
تقريباً همون نزديكي هاي قطب شمال
لطفاً اگه ميدونين با تصوير كره زمين محل مورد نظر رو نشون بدين لازم دارم
با تشكر

Ahmad
20-07-2007, 14:49
سلام

يه تاپيك بود كه يكي از بچه‌ها [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]زده بود. قسمتي در سوئد كه در اين فصل خورشيد غروب نميكند و خيليها براي همين منظور به آنجا ميروند. اطلاعات جالبي نوشته بود. اينكه بعضيها فكرميكردند خورشيد ديگري را ميبينند و ... .

البته اين امر براي فصل زمستان در قسمت جنوبي نيمكره زمين اتفاق مي‌افتد.

پيشنهاد ميكنم نرم‌افزار earth view رو نصب كني تا هميشه و در هر لحظه وضعيت كره زمين رو بر روي دسكتاپتون داشته باشيد.

خيلي چيزها با اين نرم‌افزار ياد خواهيد گرفت.

desksoft.com

كركش هم فكر كنم پيدا ميشه.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Babak
20-07-2007, 15:12
هیچ وقت : هیچ جا
نیمکره شمالی در مدار قطبی تابستان های شمالی ( یعنی الان برای ما )
نیمکره جنوبی در مدار قطبی تابستان های جنوبی ( زمستان ما )

time prince
20-07-2007, 15:46
خداوند براي همه جاي دنيا نصف سال شب و نصف سال روز قرار داده

rouhallah
22-07-2007, 13:34
با سلام دوباره

دوستان عزيز ميبخشيد اما جواب شما قانعم نكرد چون مطمئن بودم جايي همچين مطلبي رو ديده و شنيدم
و وقتي كه تو اينترنت هم جستجو كردم وبلاگي رو ديدم كه فقط اشاره به اين مطلب كرده بود ولي هيچ منبعي و هيچ دليلي ذكر نكرده بود
براي همين با دوستان ديگرم نيز اين موضوع رو در ميان گذاشتم و ايشان همون فكري كه تو ذهنم بود تاييد كردند
البته من قبول دارم كه در قطبين 6 ما روز و 6 ماه شب است اما ميدونستم اين نقطه از زمين دقيقاً در قطبين نيست بلكه كمي فاصله دارد
البته اگر محور چرخش زمين عمود بر صفحه مداريش بود مسلماً نقطه اي كه هميشه روز بود قطبين بودند اما به خاطر انحراف محور چرخش اين نقطه يا بهتر بگويم اين دو نقطه دقيقاً مركز قبين نبوده بلكه كمي فاصله دارند

من براي نشون دادن اون چيزي كه تو ذهنم هست يه تصوير نه چندان جالب يا بهتر بگويم يك نمونه خيلي ساده از زمين و خورشيد كشيدم

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

همون طوري كه ميبينيد در تصورير اون خط چين هاي قرمز دو نقطه اي كه در دو نيم كره هميشه روز هستند رو به هم وصل ميكنه در اصل اين محور فرضي عمود بر صفحه مداري زمين است
باز همون طوري هم كه ميبينيد قطبين در دو فصل تابستان و زمستان از همون قانون 6 ماه روز و 6 ماه شب پيروي ميكنند اما اين دو نقطه در همه حال نور خورشيد رو دريافت ميكنند
نميدونم باز هم اگر اشتباه ميكنم نظرتون رو بگوييد
با تشكر

ویتامین
22-02-2008, 10:48
غیر ممکنه
همیشه یک طرف زمین روز و طرف دیگه شبه
اون قسمتی که شما گفتید کاملا روز یا کاملا شب نیست بهتره یک کره رو بردارید و با چراغ قوه یه آزمایش انجام بدی تا متوجه بشید

rouhallah
22-02-2008, 12:24
بله دوست عزيز
اون كره اشتباه بود ولي ديدم كسي ردش نكرد چيزي نگفتم
اما من به خاطر يه آيه تو قرآن فكر كنم هچين جايي وجود داره يا حد اقل داشته و انسانهايي اونجا رو درك كردند