PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : آموزش های ترجمه شده

Carl
19-07-2007, 16:51
سلام
من قصد دارم در این تاپیک آموزش هایی که از زبانهای دیگر به فارسی ترجمه شده است را قرار دهم. شما هم میتوانید آموزشهای ترجمه شده را در اینجا قرار دهید. برای شروع آموزش ساخت توپ گلف را تقدیم میکنم:
ساخت توپ گلف:

1- یک جعبه (Box) با پارامترهای زیر بسازید:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
| |
| |
/\

2- حالا متغیر spherify را اعمال کنید با میزان (value)، صد درصد و آنرا به یک Editable Poly تبدیل کنید [ روی جعبه راست کلیک کنید در قسمت Convert to گزینه Editable Poly را انتخاب کنید.

3- با انتخاب polygon selection همه polygon ها را انتخاب کنید، حالا روی دکمه inset کلیک کنید و آنرا با تنظیمات زیر اعمال کنید:

شیء ما الان این شکلی است.

4- با همان انتخاب(همه polygonها) Extrude را با تنظیمات زیر اعمال کنید.

5- حالا متغیر TurboSmooth را با میزان Iteration 2 اعمال کنید.

توپ گلف ما آماده است.

ترجمه شده از:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

Petros
19-07-2007, 17:00
از آموزشی که گذاشتی ممنون
ولی فکر نمیکنم فرقی بین آموزشهای ترجمه شده یا یه تاپیک جدا با عنوان ساخت توپ گلف داشته باشه.
چون بیشتر آموزشها ترجمه شده است

Carl
19-07-2007, 17:52
سلام
من فقط میخواستم تاپیکهای اصافه راه نیفتد. وگرنه میتوانستم برای هر آموزشی که ترجمه میکنم یک تاپیک بزنم. و اینکار را(تاپیک زدن برای هر آموزش) قبلا کرده ام.

Petros
19-07-2007, 17:59
شما که اینقدر خوبی و توانایی داری میتونی برای مایا کارها هم یه ترجمه هایی داشته باشی؟
ممنون

Carl
19-07-2007, 21:01
امکان دارد چندتا سایت برای آموزش مایا معرفی کنید(البته به انگلیسی)

Petros
19-07-2007, 21:32
دوست عزیز بعد از ترجمه، موقعی که خواستی آموزشت رو بزاری، مبتدی ها فراموشت نشن.

فکر میکنم بس باشه

Aminzikzak
20-07-2007, 06:22
کاری کاملا به جاست ...
آفرین رفیق ..
ادامه بده..

اگه لینکشون هم بذاری خوبه ... دیگه نمیخواد اینقدر زحمت بکشی...

مرتضی nvcd
22-07-2007, 03:27
سلام دوست عزیز

کارت عالیه اگه ادامه بدی.راستی اگه ما هم داشتیم می تونیم بذاریم؟

ببین دم دستت یه اموزش در مورد منظومه شمسی (ساخت سیارات و خورشید و چیز دیگه ای شبیه این)داری اگه داری یه لطفی کن اون رو زودتر بذار

باز هم ممنون

p@ul
26-07-2007, 13:33
ببخشيدا يه لينك كه مي خواستم ترجمه كنيد و اموزشش رو بزاريد

Carl
26-07-2007, 18:45
باکس مدلینگ1 شکل پایه یک ماشین ( در اینجا SAAB96 )

سلام، امروز قصد دارم آموزش سه بعدی کردن یک ماشین را برایتان بنویسم. در ضمن چون عکسهای آموزش زیاد بود و حجمشان نیز، عکس ها را کد کردم.
-----------------
گام 01
ابتدا باید یک بلوپرینت2 خوب از ماشینی که میخواهید طراحی کنید، تهیه کنید.
( سایت زیر سایت خوبی است):
the-blueprints.com
یا چند عکس از جهتهای مختلف از ماشین بگیرید.
عکس ها را به عنوان پس زمینه نماها قرار دهید. برای مثال نمای Left را انتخاب کنید،
ترکیب Alt+B را بزنید، در بالای پنجره روی files کلیک کنید،
و فایلی را که به عنوان عکسی از کنار ماشین تهیه کرده اید انتخاب کنید،
در پنجره Viewport Background گزینه های Match Bitmap و Lock zoom/pan را فعال کنید.
OK را بزنید.
حالا زمان شروع مدلینگ است. با یک باکس، وسط در ماشین شروع کنید. آنرا به mesh تبدیل کنید. سپس بالا و پایین آنرا اکسترود کنید. مانند کاری که من در عکس زیر کرده ام. سعی کنید از نماهای عقب و جلو ماشین را ببینید و فکر کنید که پالیگان ها باید چگونه اکسترود شوند.

گام 02
سپس همه پالیگان های عقب را انتخاب و اکسترود3 کنید. باید لبه (edge) های مش را طبق چیزی که در عکس میبینید تغییر دهید. به پیکانهای قرمز رنگ نگاه کنید.

گام 03
به اکسترود کردن ادامه دهید، و یادتان باشد که جزئیات را فراموش نکنید. اما شما به همه لبه های مرئی نیاز ندارید برای اینکه جزئیات ماشین را درست کنید. شما میتوانید کاری را بکنید که من در عکس با پیکان نشان داده ام.
از آنجایی که وجه ها ( Faces ) همیشه (حداقل در مکس) سه لبه دارند برای همین در هر پالیگان یک لبه مخفی وجود دارد که از مرکز آن میگذرد.

گام 04
سپس به این کار ادامه دهید تا جایی که به مشی برسید که تمام ماشین را پوشش بدهد.

گام 05
حالا پالیگان ها را انتخاب کنید و آنها را به داخل اکسترود کنید. (مانند عکس زیر)

گام 06
شکلهای بزرگ ماشین را درست کنید (فعلا نیازی به دقیق کردن آنها نیست) مانند عکس بعد. حالا اصلاحگر symmetry را به آن اعمال کنید. حالا شما یک ماشین کامل دارید.

گام 07
حالا یک اصلاحگر (FFD(Box اعمال کنید و تعداد نقاط کنترل گر را شبیه چیزی مانند عکس بعد مشخص کنید.
و با جابجا کردن نقاط کنترلگر ماشین را تا جای ممکن به شکل عکس پس زمینه در آورید.

گام 08
اصلاحگر symmetry را که قبلا اضافه کرده بودید حذف و کار روی شکلها را آغاز کنید. حالا ممکن است لازم باشد نقاطی را که به خاطر FFD جابجا شده اند را جابجا کنید تا جزئیات کار دقیقتر شوند و همینطور ممکن است برای زیباتر شدن کار به Chamfer کردن تعدادی از لبه ها نیاز داشته باشید . نقاط اضافی نزدیک به هم را جوش دهید ( ابزار target weld را فعال کرده، نقطه دلخواه را به سمت مقصد بکشید و رها کنید.)

گام 09
یک اصلاحگر smooth بیفزایید و آنرا تنظیم کنید. بهتر است که بعد از هر تغییر، کار را از همه جهات ببینید تا بفهمید که آیا در مسیر درست پیش میروید یا نه.

گام 10
این گام ممکن است فقط در ساخت این ماشین باشد. اما شما میتوانید آنرا بعنوان یک نکته از من داشته باشید:)
برای افزودن جزئیات به چراغ جلو من از یک دایره استفاده کردم حدودا به اندازه ی قسمتهایی که میخواهم دور چراغها استفاده کنم. اینکار راحت تر از این است که دقیقا شکل را گرد کنید.

گام 11
حالا همه لبه هایی که دور درها، پنجره ها و بقیه قسمت ها را انتخاب کنید.

گام 12
حالا لبه های انتخاب شده را chamfer کنید، اما بعد از این کار آنها را از حال انتخاب خارج نکنید چون یکبار دیگر باید لبه ها را chamfer کنید تا شکل را شبیه عکس پایین کنید.
ممکن است به جوش دادن نقاط احتیاج داشته باشید. چون بعد از عمل chamfer بعضی نقاط دوتایی میشوند.

گام 13
اکنون ستون وسطی پالیگانهایی که تازه ایجاد کرده اید انتخاب کنید، و اصلاحگر Face Extrude را با یک مقدار منفی (هر چقدر که دلتان میخواهد) اعمال کنید. حالا به پالیگانهای انتخاب شده هم یک smooth اختصاص دهید.

گام 14
این یک گام در آموزش نیست، این مرحله فقط نشانگر کاری ست که بعد از انجام گامهای قبلی باید به آن رسیده باشید.

میتوانید به کار کردن با جزئیات ادامه دهید تا جاییکه به مقصودتان برسید.

--------پاورقی--------
1- باکس مدلینگ: طراحی مدل های سه بعدی که شکل ابتدایی آنها یک باکس ( جعبه ) باشد.
2- بلوپرینت: طرح های اولیه ای که به منظور حجم دادن به یک شکل از اطراف آن تهیه میشود.
3- اکسترود: برای انجام این عمل باید از پنل modify و بخش edit polygons گزینه Extrude را فعال کنید.

p@ul
26-07-2007, 21:40
دمت گرم چه زود ترجمه كردي فردا پس فردا چند تا لينك اموزش طراحي ماشين و... برات مي زارم تا زحمت اونها رو بكش !

p@ul
26-07-2007, 23:51
يعني هيچ كس نظري نظري نداره !

p30world user
28-07-2007, 17:33
واقعا دستتون درد نكنه .بحث ماشين شد جاي امين جون خيلي خاليه.

p30world user
28-07-2007, 17:48
بازم تشكر ميكنم خواهشا روي آموزش ما شين بيشتر متمركز بشيد .خيلي خيلي ممنون از لطف همتون.

.راستي دوست عزيز من براي تقويت زبان روزي يه متن به كمك ديكشنري ترجمه ميكنم .نظرتون در مورد اين روش چيه؟ ممنون

p@ul
28-07-2007, 23:15
باشه من هم تا دلت بخواد از اين اموزش ها دارم ولي يكي بايد ترجمشون كنه !

p30world user
29-07-2007, 01:35
راستي p@ul عزيز من مبتدي هستم و كا ر با اديت مش رو خوب بلد نيستم در مورد ماشن بالا هم تا گام 2 تونستم پيش برم . آموزش ويرايش منحني ها هست ؟
اگه كمكم كنيد خيلي ازتون ممنون ميشم. اگه انگيليسي هم باشه يه كاريش ميكنم.

Carl
29-07-2007, 09:39
بازم تشكر ميكنم خواهشا روي آموزش ما شين بيشتر متمركز بشيد .خيلي خيلي ممنون از لطف همتون.

باشه من هم تا دلت بخواد از اين اموزش ها دارم ولي يكي بايد ترجمشون كنه !
سلام، شما آموزش پیدا کردید کم کم بگذارید بقیه برایتان ترجمه میکنند.

راستي دوست عزيز من براي تقويت زبان روزي يه متن به كمك ديكشنري ترجمه ميكنم .نظرتون در مورد اين روش چيه؟ ممنون
خیلی روش خوبیست. به شرطی که هر روز حداقل دو یا سه واژه به گنجینه لغاتتان افزوده شود.

p@ul
29-07-2007, 10:50
بقيه ديگه كيه يعني شما ديگه ول كرديد !
تاپيك خوبي مي شه !

p@ul
29-07-2007, 11:00
دوست عزيز اين اموزش aston martin هستش فكر كنم از قبلي بيشتر توضيح داده
حالا كي مي خواد اينو ترجمه كنه!

p@ul
29-07-2007, 11:03
اينم فراريش

p@ul
29-07-2007, 11:04
اينم پژو 307

p@ul
29-07-2007, 11:05
اينم land over

Carl
29-07-2007, 11:51
بهتر بود همه شان را در یک پست مینوشتی. ممکن است ترجمه شان کمی طول بکشد. در ضمن قرار نیست که آموزش ساخت همه ماشین های دنیا نوشته شود. بلکه مهم این است که با مدلینگ آنها آشنا شوید و نکاتی را که در هر مدلینگ یاد میگیرید روی سایر مدلسازی ها نیز اعمال کنید. آموزش ها را دیگر آپلود نکنید. لینک مستقیم بگذارید.

p@ul
29-07-2007, 12:09
باشه ! ديگه اپلود نمي كنم !

Carl
02-08-2007, 17:32
سلام
در اين آموزش قصد دارم ساخت يک توپ فوتبال واقعي را به شما آموزش دهم. براي انجام کارهاي اين آموزش دانستن چيزهاي اصلي مکس کافي است. در ضمن چون مراحل آموزش زیاد است آنرا سه قسمت کرده ام.
===ساخت توپ فوتبال: قسمت اول===
1- ابتدا مکس را شروع کنيد و نماي "Top" را بزرگ کنيد (Alt+W).
====
2- يک NGon (چندضلعي) بسازيد: از طريق "Create/Shapes/NGon" و آنرا روي circumscribed و تعداد ضلعهايش را 5 قرار دهيد. در نما کليک چپ کنيد و بکشيد تا زماني که شعاع (Radius) حدود 100 شود.
====
3- ابزار "Select and move" روي نوار ابزار را انتخاب کرده و رويش راست کليک کنيد.
====
4- پنجره Move Transform Type-In گشوده ميشود. زير Absolute: World در هر سه قسمت 0 را وارد کنيد. لولاي (Pivot) چندضلعي در نقطه (0.0.0) واقع شد. پنجره را ببنديد.
====
5- روي ابزار Select and Rotate اول چپ کليک و سپس راست کليک کنيد.
====
6- وقتي پنجره Rotate Transform Type-In باز شد زير Offset: Screen در قسمت Z عدد -90 (منهاي نود) را تايپ و Enter را بزنيد. پنجره را ببنديد.
====
7- به Modify برويد و شعاع چندضلعي را 68/819 قرار دهيد. وقتي zoom out ميکنيد بايد يک چنين چيزي داشته باشيد.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
====
همانطور که ميدانيم يک توپ فقط از پنج ضلعيها ساخته نشده و بايد يک چند ضلعي ديگر هم با شش ضلع بسازيم.
====
8- دوباره به مسير "Create/Shapes/NGon" برويد و آنرا روي inscribed قرار داده و تعداد اضلاعش را 6 بگذاريد. در نما کليک کنيد و بکشيد تا زماني که شعاع اين چندضلعي حدود 100 شود.
====
9- بعد از اينکه چندضلعي دوم ساخته شد، به Modify برويد و شععاع را دقيقا روي 100 تنظيم کنيد.
====
10- اکنون ما به تراز کردن (Align) دو چندضلعي نياز داريم. اين کار را با راست کليک روي "3D Snap Toggle" و علامت دار کردن گزينه Vertex انجام دهيد و پنجره را ببنديد.
====
11- براي فعالسازي گيره (Snap) اگر قبلا فعال نشده "S" را فشار دهيد.
====
12- دکمه "Select and Move" را فشار دهيد. نشانگر ماوس را روی نقطه ای از چندضلعی که در عکس نشان داده شده بیاورید تا یک بعلاوه + کوچک ظاهر شود که شما را از فعال بودن vertex snap آگاه میکند. حالا کلیک چپ کرده و این نقطه را روی 5ضلعی بکشید و رها کنید (مطابق عکس).
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] --->[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
====
حالا شما باید دو چندضلعی داشته باشید که با هم تراز شده اند. بنابراین لبه های 5ضلعی و 6ضلعی دقیقا روی هم قرار گرفته اند.
====
13- 5ضلعی را انتخاب کنید. یک اصلاحگر "UVW Map" بیفزایید. با فشار کلید "print screen" (روی کیبورد) از صفحه نمایش عکس بگیرید. به یک برنامه 2بعدی رفته و Ctrl+V را فشار دهید تا عکس گرفته شده Paste شود. قسمت داخل خطوط زرد UVW map را ببرید (Cut). عکس را ذخیره کنید. این عکس به شما در ساخت بافت مورد نظرتان بعد از اتمام مدلسازی کمک خواهد کرد.
====
14- 6ضلعی را انتخاب کنید. یک اصلاحگر UVW map اعمال کنید و یک عکس دیگر از صفحه نمایش بگیرید و مانند بالا ادامه دهید.
====
اکنون باید این دو قسمت را با چرخاندن کپی کنیم تا شکل توپ بدست بیاید. برای اینکار باید نقطه لولای 6ضلعی را تنظیم کنید.
====
15- در حالی که 6ضلعی انتخاب شده، به hierarchy/affect pivot only [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] بروید. روی "Snap Toggle" راست کلیک کنید و Pivot به معنای لولا را علامت بزنید. پنجره را ببندید.
====
16- ماوس خود را روی یکی از اضلاع 6 ضلعی بگیرید تا یک جعبه بزرگ آبی روشن ظاهر شود، چپ کلیک کرده و آنرا به طرف نقطه پایینی سمت چپ 6ضلعی بکشید. لولا باید دقیقا روی آن نقطه قرار گیرد.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]>[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ادامه دارد...

Carl
03-08-2007, 17:45
سلام
از این به بعد تصمیم گرفته ام که هر آموزش در تاپیکهای جداگانه نوشته شود تا کاربران بیشتری بتوانند از آن بهره بگیرند. احتمالا این تاپیک قفل خواهد شد...

p30world user
03-08-2007, 20:12
carl عزيز ميتوني يه مقاله در مورد ويرايش جسم مثلا در مورد همون ماشين اولي كه اموزش دادي .بدي انگليسي هم بود موردي نداره چون من كا ر با اديت مش رو خوب نميدونم.
مرسي

Aminzikzak
04-08-2007, 11:38
بهتر بود همه شان را در یک پست مینوشتی. ممکن است ترجمه شان کمی طول بکشد. در ضمن قرار نیست که آموزش ساخت همه ماشین های دنیا نوشته شود. بلکه مهم این است که با مدلینگ آنها آشنا شوید و نکاتی را که در هر مدلینگ یاد میگیرید روی سایر مدلسازی ها نیز اعمال کنید. آموزش ها را دیگر آپلود نکنید. لینک مستقیم بگذارید.

تایید میشه ...
کلا سه روش برای ساخت ماشین وجود داره ...
Poly,Suby که 64 قسمته ...
نریز که اصلا سر اصول و قاعده نیست ...
ویکی هم پالی (برای ساخت بازی)

اکثرا از همون روش اول استفاده میکنن ...
p@ul جان شما هم به فعالیتت ادامه بده داداش ...