PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : خواهش ميكنم يه مهندس برق با مكانيك كمك كنه

p30world user
12-07-2007, 23:20
با عرض معضرت .
من مشغوله يه پروژه تو دانشگاه هستم ولي استاد ها هر كدوم يه جور جوابمو ميدن و درست راهنمايي نمي كنن .

سوال: من توسط 7 تا باتري 12 ولت و 64 آمپر 50.4 اسب قدرت ميگيرم .
مي خواستم بدونم 1-اولا حجمه اين موتور چقدر ميشه ؟
2 - اين موتور ميتونه اين حجم + بدنه ماشين و ... رو تحمل كنه؟
3- ميشه محور چرخه ماشين رو هسته قرار داد و توسط اون چهار تا دينام اظافه كرد ؟
البته اين طرح 2 ساله پيش (در دوره هنرستان) تو سطح استان تهران رتبه دوم رو گرفت ولي حالا دنبال ادامه ي اون هستم ولي كسي رو ندارم راهنماييم كنه:40:
اگه كمكم كنيد ممنون ميشم.

Mehrdad-Metallist
12-07-2007, 23:41
- ميشه محور چرخه ماشين رو هسته قرار داد و توسط اون چهار تا دينام اظافه كرد ؟

ببخشید من اینو نفهمیدم

nima_rahmani
13-07-2007, 00:52
آقا سعيد سلام

من مهندس برق هستم . نکته مهم توي پرسش شما اينه که با توجه به اينکه منبع انرژي شما از باطري است و اين خود نشان دهنده اين است که ميخواهيد از موتور dc استفاده کنيد بايد بگم که موتورهاي dc طيف وسيعي رو به خودشون اختصاص ميدن و شما لازمه قبل از هر کاري اول نوع موتوري رو که ميخواي با توجه به کاري که از اون انتظار داري انتخاب کني .

خوشحال ميشم بيشتر بتونم راهنمايت کنم .

mohsen++
13-07-2007, 15:10
سوال: من توسط 7 تا باطري 12 ولت و 64 آمپر 50.4 اسب قدرت ميگيرم .
[.

توانی که مجموعه باتری تون میده میشه 7*12*64 = 5376 وات (ساعت ) توانی هم که شما می خوای از این باتری ها بگیری میشه 50.4*736 =37094 خب با این وضع 5376 تقسیم بر 37094 میشه حدود 0.14 ساعت یا حدود هشت دقیقه و خرده ای به عبارت دیگه این باتری در این مدت با توانی که شما می خواین ازش بگیرین تخلیه میشه فکر نکنم اقتصادی باشه مگه اینکه این یک طرح آزمایشی باشه

p30world user
14-07-2007, 23:50
:40: واقعا از همه شما سپاسگذارم.:40:

ببينيد .من اول از يه ژنراتور مثلا ژنراتوري كه با 50 سي سي بنزين كار ميكنه ميخوام اين باتري ها رو شارژ كنم .
(اين ژنراتور با بنزين كار ميكنه و باطري ها رو شارژ ميكنه .يعني هر وقت باتري ها تخليه شد به صورت خود كار شروع به كار بكنه )
به نظر شما اين ژنراتور ميتونه پاسخگويه اين باتري ها باشه ؟

يكي از دوستان فرمودند كه برق بايد dc باشد .البته فكر كنم توسط ركتي فاير بشه اين كارو كرد.
و در مورد موتور هم مطمئنا تو بازار همچين موتور با اين تواني فكر نكنم باشه پس بايد سفارشي بپيچن.

يكي از عزيزان در مورد محور ماشين سوال كرد.منظورم اين بود كه به جاي اينكه دينام رو سوار چهار محور كنيم .خود محور رو هسته قرار بديم و دور اون رو سيم پيچي كنيم .به خاطر اينكه اصطكاك كمتر شود .البته ميخواستم بدونم همچين كاري رو ميشه انجام داد؟

هدف من از اين طرح اينه كه بيشتر مصرف بنزين را پايين بياورم.
اگه بيشتر كمكم كنيد ممنونتون ميشم.:40:

Iron
15-07-2007, 03:50
دوست عزیز! این چهارتا دینام قراره کار ترمز رو انجام بدن؟ اگه جواب مثبته آیا این سیستم قراره در سرعتهای پایین مثل توی ترافیک عمل کنه یا سرعتهای بالاتر یا هر دو مورد؟

p30world user
15-07-2007, 22:46
دوست عزيز من او ل ميخواستم چهار تا دينام رو همين جوري روي محور ها سوار كنم .حالا توسط پولي يا يه روش ديگه كه انتقال قدرت رو بگيرم.

ولي وقتي بحث رو مطرح كردم گفتن كه اصطكاك زياد ميشه.

منم به فكرم رسيد كه اين كار بكنم.فكر كنم اون اصطكاكي شما ميگيد در اون حد نباشه .
اگر هم باشه بهتر است همون جور كه شما فرموديد در موقع ترمز اسفاده كنيم.

اگه بيشتر كمكم كنيد ممنون ميشم.

سوال اصلي من اينه كه اگه من توان 50.6 را توليد كردم و با توجه به اون دوست عزيزم كه فرمود حدود 8 دقيقه باطري خالي ميشه به نظر شما با اون ژنراتور كه باتريها از اون تغزيه ميكنن .ميشه باتري ها رو شارژ نگه داشت؟

Iron
16-07-2007, 00:33
در مورد قسمت برق اطلاعات چندانی ندارم. اما هنوز نفهمیدم نقش این دینامها چیه. منظور من این نبود که از نیروی اصطکاک برای ترمز استفاده کنید. گفتم شاید در هنگام ترمز قراره که این دینامها انرژی مکانیکی مربوط به گردش چرخها رو تبدیل به انرژی الکتریکی کنند و اونو ذخیره کنه (که البته معلوم نیست در اون زمان کوتاه بشه اون مقدار انرژی رو ذخیره کرد). اگه بگید این دینامها چکار می کنند بهتر میشه راهنمایی کرد.
برق تولیدی ژنراتور میتونه همزمان هم باطری رو شارژ کنه و هم جریان مورد نیاز الکترو موتور رو تامین کنه و با شارژ شدن باطری (حالا هرچقدر طول بکشه)، برای چند دقیقه خاموش بشه و انرژی مورد نیاز از باطریها تامین بشه. اگه این رویه مورد نظره، بنظر نمیرسه مشکلی وجود داشته باشه جز خاموش و روشن شدن مکرر ژنراتور که ممکنه بهش صدمه بزنه.

mk110
16-07-2007, 12:50
دوست عزيز سلام

طرح سوال بايد با دقت صورت گيرد تا پاسخ دهنده بتواند پاسخي مناسب به شما دهد . شايد در دانشگاه هم اينطوري سوال كرده ايي كه بندگان خدا اساتيد جوابي نميتوانند بدهند.( ببخشيد اينطور صريح گفتم[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

اگر پاسخ دقيقي ميخواهي در خدمتم به سوالات زير با دقت پاسخ بده تا راه حل مناسب را برايتان بازگو كنم.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

نوع خودروي مورد نظر[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] (شامل اطلاعات وزن - طول - عرض ارتفاع نوع چرخها ) براي تعيين قدرت مورد نظر
محدوده سرعت
ميزان بار قابل حمل
محل قرار گيري باطريها
مدت زمان مورد انتظار براي طي مسافت

عزيزجان شما براي تعيين پارامترهاي قدرت در سيستم محركه نيازمند داشتن اين اطلاعات هستيد .
محاسبه قدرت الكتريكي مورد نياز مشروط به پارامترهاي مكانيكي مورد نظر ميباشد.

نكته ايي كه هميشه بايد در طراحي تبديل انرژي به آْن توجه كنيد صرفه اقتصادي است .[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
بعنوان يك محقق و يا يك مهندس سعي كنيد با محاسبات دقيق علمي و استفاده از نرم افزارهاي شبيه ساز پارامترهاي الكتريكي و مكانيكي را قبل از ساخت مورد ارزيابي قرار دهيد ( مثلا شما دانشجو هستيد و قراره مهندس بشي ديگر يك دانش آموز نيستي كه چهارتا قطعه را سرهم كني و فوت كني راه بره همه بگن به به چه چه چه پسر گوگولي مگولي[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
ببخشيد . موفق باشيد[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

p30world user
17-07-2007, 17:58
از شما ممنونم كه اشكال هاي من رو گرفتيد . حلا بريم سر اصل مطلب.

اول به جواب استاد عزيزم كه پرسيدن دينام ها براي چي است؟ به نظرم رسيد كه شايد تواني كه من از اين 7 باتري ميگيرم مناسب نباشه(براي انتقال قدرت) . .اگه 4 تا دينام اظافه كنيم 6.1 horse مي دهد.
(اول 50.4 بود + 4 دينام 56.5) . لازم به ذكر است كه توان پرايد اين جور كه من يادم مياد 60 horse بود. فكر كنم كافي باشه .

اگه شما تشخيص ميديد كه نباشه ميتونيم حذف بكنيم.
و جواب استاد عزيزم كه به من خيلي لطف دارن.
نوع خودروي مورد نظر: حد اقل 4 سر نشين براي استفاده در داخل شهر. آيروديناميك و ديفرانسيل جلو
محدوده سرعت :حدودا تا 100كيلومتر .(بستگي به موتور داره)
ميزان بار قابل حمل :خود ماشين + 4 سرنشين
محل قرار گيري باتريها: هر جايي كه بهتر باشه
مدت زمان مورد انتظار براي طي مسافت : با توجه به شارژ ژنراتور(سوخت گيري )
و از نظر اقتصادي : اين ماشين به صورت حدودي كه حساب شد در هر 90 كيلومتر 1 ليتر بنزين مصرف ميشه (حدودا) و هدف از اين طرح كاهش مصرف سوخت بنزين.....

اين طرح رو دو سال پيش خودم با نرم افزار به صورت اسكچ كشيدم شايد براي تفهيم طرح بدرد بخوره.
مي خوام با catia كاملشو بكشم ولي اول بايد اشكال گيري بشه . اگه كمكم كنيد كه اشكال هاي اين طرح رو بگيريم يه دنيا از همتون ممنون ميشم.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

بالايي تقريبا كامل است

ولي پاييني سيستم معمولي طرح است

توضيح كامل طرح

1 - شماره 5 و6 ژنراتور( زرد رنگ) منبع انرژي ماشين است .يعني توسط اين ژنراتور ( كه با سوخت 50سي سي بنزين كار ميكنه ) 7 باتري شارژ ميشود.

2- باتري ها 7 عدد هستند 12 ولت و 64 آمپر .اگه سري موازي بكنيم . 50.4 horse به ما قدرت ميده .(اگر اين مقدار براي انتقال قدرت كم بود مي تونيم از چهار تا دينام كمك بگيريم تا توان به 56.5 اسب برسه .(قدرت پرايد 60 اسب و ماتيز كمتر از اون.... بايد كافي باشه)

3 - برقي كه توليد ميشه به صورت AC است و ما توسط دستگاه ركتيفاير (كه سر راه سيم هاي خروجي باتري ها قرار ميدهيم)
آن را به DC تبديل ميكنيم.(به اين دليل كه موتور AC مقاومت زياد داره و با عث ايجاد حرارت ميشه ...)
4 - در انتها برقي كه توليد ميشود به موتور مي رسد.

البته نا گفته نمونه چيزها ي جانبي زياد داره ولي اول بايد قسمت اصلي حل بشه و بعد.......

خلاصه طرح
ژنراتور برق توليد ميكنه براي اينكه با تري ها شارژ شوند.و باطريها هم برق را به موتور ميدهند.

منتظر محبت هاي شما هستم

Iron
17-07-2007, 20:41
دوست عزیز. اگرچه سوال شما چیز دیگه ای هست، اما باید چند نکته رو بگم.

اول اینکه دینامهایی که روی چرخها می گذارید، در حقیقت انرژی مکانیکی خود برای تولید برق رو از موتور مورد نظرتون می گیرن. یعنی اگر مثلا قراره دینامها 8 وات انرژی تولید کنند، موتور مورد نظر باید 10 وات انرژی الکتریکی مصرف کنه.
دوم اینکه توان تولیدی ژنراتور شما باید حداقل برابر با توان مصرفی موتور باشه. وگرنه انرژیی باقی نخواهد موند تا صرف شارژ باطریها بشه. قطعا یک ژنراتو 50 سی سی نمی تونه 50 اسب قدرت تولید کنه.
سومین مساله اینه که شما ابتدا انرژی سوخت رو تبدیل به انرژی مکانیکی می کنید و سپس انرژی مکانیکی رو تبدیل به انرژی الکتریکی می کنید. سپس دوباره انرژی الکتریکی رو تبدیل به انژی مکانیکی می کنید. با تبدیل انرژی مکانیکی به الکتریکی و سپس الکتریکی به مکانیکی مقداری افت توان خواهید داشت. بنابراین بنظر می رسه که این کار باعث افزایش مصرف سوخت بشه.
تنها دو نکته مثبت بنظر من میاد. یکی اینکه موتور می تونه در دور ایده آل (از نظر راندمان) کار کنه که فکر نمی کنم به افزایش وزن و افت ناشی از تبدیلها و پیچیدگی سیستم بیرزه.
دوم اینکه توی ترافیک موتور درجا کار نخواهد کرد. بشرط اینکه موتور الکتریکی جوری طراحی شده باشه که قطع و وصل مکرر آن باعث خرابی نشه.

البته با توجه به رتبه ای که این طرح کسب کرده شاید من درست متوجه نشدم.

p30world user
19-07-2007, 15:14
در مورد دينام ها به نظر شما اگر افت انرژي تا اين حد باشد . بايد دينام ها رو حذف كنيم ؟
و در مورد اون نظري كه من دادم نظرتون چيه ؟ ( در اطراف محور چرخ سيم پيچ هاي مولد برق نصب گردد و محور نقش رتور داشته باشد.) كه از برق توليد شده براي شارژ باتر ي ها استفاده شود.
- اگر نظر شما منفي باشه (يعني اصطكاك دينام ها خيلي زياد باشد و باعث اتلاف انرژي شود) فكر كنم از اين دينام ها با توجه به اين اتلاف انرژي ميشه به جاي ترمز كمكي ( در سراشيبي ها . و هنگام ترمز و ... كه براي نگه داشتن ماشين استفاده ميشود ) از آنها كمك گرفت. -------------------------------------------------------

در مورد دوم كه فرموديد : انرژي كه ژنراتور توليد ميكند فقط براي باتري ها است و به موتور ربطي ندارد.
با اين حال بازم شما فكر ميكنيد انرژي توليدي ژنراتور براي شارژ باطري ها مناسب نباشه؟

در مساله سوم : بدون شك اتلاف انرژي در اين سيستم وجود دارد ولي ما بايد از قبال انرژي هاي ديگر مثل ( دينام ها يا حتي انرژي خورشيدي و ... كمك بگيريم ) چون هد ف كاهش بنزين است و تغزيه ژنراتور ما ( 50 سي سي بنزين )است فكر نكنم افزايش سوخت به جايي بر بخوره . البته همه اين موارد حتما بايد محاسبه بشه .
در مورد نكته آخر : اگر منظورتون از قطع و وصل شدن خاموش كردن موتور است اين كار انجام نميشود. بلكه توسط كنترل كننده مثل يك رگلاتور ميتوانيم اعمال گاز دادن را انجام بدهيم.

از شما واقعا ممنونم كه سوالات و بحث ها رو پيگيري مي كنيد . اگه سوال يا جواب رو بد مطرح كردم ببخشيد.

سوالات

1 - ژنراتور 50 سي سي با سوخت بنزين برق لازم را جهت شارژ باتري ها به ما ميدهد؟

2 - از دينام ها مي شه كمك گرف يا خير؟

3 - براي موتور اگر از استپ موتور كمك بگيريم بهتر نيست ؟

mk110
19-07-2007, 23:27
سلام دوست عزيز
چند نكته ديكگر را بايد توضيح بدهم شايد ما در مورد طرح بد توجيه ميشويم . اما چون بنده در جريان چنين پروژه هايي هستم مواردي را ذكر ميكنم كه شايد به كمك شما بيايد هر چند در موارد ذكر شده پست قبلي محاسباتي لازم دادرد كه سر فرصت كه انجام شد به اطلاع ميرسانم.
نكته اول اينكه نيازي در اين نوع خودروها نيازي به ژنراتور ac نيست و شما مستقيما برق مستقيم توليد كنيد و در نتيجه بخش ركتيفاير حذف ميشود و بخشي از تلفات نيز حذف ميشود هر چند ناچيز است .
نكته دوم همان فرمول توان ورودي و خروجي است . توان ورودي مساوي توان خروجي باضافه تلفات كه حتما بايد محاسبه شود.
نكته سوم براي اينگونه خودروها حركت دائم ملاك نيست به همين دليل براي جبران تلفات و ايجاد توان مناسب براي شارژ باتري ها معمولا خودرو چند ساعتي از حركت بايد بايستد و موتور مصرفي خاموش شود و ژنراتور شروع به شارژ باطريها تا حداكثر قدرت كند اين زمان بر حسب آمپر ساعت شارذژ محاسبه ميشود يعني اگر ژنراتور كوچك خودرو بتواند 500 وات ساعت قدرت توليد كند و جريان شارژ 40 آمپر ساعت باشد( بيشتر از اين مقدار به باطريها آسيب ميرساند و طول عمر باطريها را تا يك چهارم عمر واقعي كاهش ميدهد ) آنوقت براي شارژ 7 عدد باطري 64 آمپر حداقل 10 ساعت زمان لازم است. البته اين مقادير بر مبناي 50 سي سي سوخت معمولي بنزين در نظر گرفته شده است .
تمام موارد بطور دقيق قابل محاسبه است كه من فقط بخش محاسبات ذهني را مطرح كردم و در صورت نياز مابقي محاسبات را نيز برايتان انجام ميدهم.
نكته ديگري كه بايد بعرضتان برسانم اين است كه شما بايد در زمينه باطريها مطالعه عميقتري داشته باشيد . مهمترين بخش اين نوع خودروها همان بخش ذخيره انرژي يعني باطريهاست كه اغلب شركتها و گروههاي تحقيقاتي در جهان اين بخش را كاملا حفاظت شده ميدانند و از ارائه اطلاعات روش ساخت اين نوع پيلها خودداري ميكنند.
موارد ديگري هم هست كه انشاالله در پست هاي بعدي باطلاع ميرسانم.

در پناه حق باشيد.

mk110
19-07-2007, 23:43
چند تا مسئله را فراموش كردم

سيستم ترمز الكتريكي كاربردي و هم اكنون در بسياري صنايع و در بعضي از خودروهاي خارجي بكار رفته است.
50 سي سي سوخت با در نظر گرفتن نوع ژنراتور با طراحي مناسب ميتواند 7 باطري شما را براي سه ساعت حركت خودرو با سرعت حداكثر 40 كيلومتر در ساعت شارژ نمايد.(بدون در نظر گرفتن وزن خودرو)(اين نكته اضافه شد)
منظور از دينام همان ژنراتور Dc ميباشد كه به شما توصيه كردم اين نوع موتورهاي جريان مستقيم در سراشيبيهاي رو به پايين ميتوانند بعنوان ژنراتور عمل كنند و هم ميتوانند بعنوان ترمز الكتريكي عمل نمايند و هم بعنوان الكتروموتور قدرت براي حركت استفاده شود - يعني با يك تير سه نشان و همچنين توان مطلوبتري نسبت به انواع موتورهاي ديگر ارائه ميكنند.
از استپ موتور نبايد استفاده كنيد چون هم سنگين هستند و هم قدرت مناسب را براي اين كار نميدهند . فضاي زيادي اشغال ميكنند - كنترل آنها سختر و داراي سرعت كمتري هستند ( البته بدن توجه به استثناء ها كه در اينجا مجال گفتگو در باره آنها نيست ) - بسيار گرانتر هستند بخاطر تكنولوژي ساخت - ساخت سوئيچهاي قدرت براي كنترل آنها بسيار گران و حجيم خواهد بود.

در پناه حق باشيد.

Iron
20-07-2007, 03:46
دوست عزیز. تمام توان مصرفی دینامها باید توسط موتور تامین شود. یعنی بیش از آنچه که از دینام انرژی بدست آید باید به انرژی مصرفی موتور افزوده شود. بخش عمده این انرژی مورد نیاز دینامها ربطی به اصطکاک ندارد و مربوط به نیروهای مغناطیسی وارد بر روتور داخل دینام می باشد.
این دینامها می توانند بعنوان ترمز کمکی بکار گرفته شوند. اما با توجه به زمان کوتاه ترمز فکر نمی کنم بتوان انرژی زیادی رو ذخیره کرد. اگر هدف ذخیره انرژی نباشد هم دیگر نیازی به چنین ترمزهای گرانقیمتی نمی باشد و یک ترمز ساده نیز بخوبی عمل می کند.

در مورد دوم. انرژی الکتریکی با توان مشخصی به باطریها توسط ژنراتور داده می شود و بطور همزمان مقداری انرژی با توان مشخص از باطریها گرفته می شود و به موتور داده می شود. بنابراین توان تولید شده توسط ژنراتور باید حداقل برابر با توان مصرفی موتور باشد. فکر نمی کنم یک ژنراتور 50 سی سی بیشتر از 5 اسب بخار برق تولید کنه. از طرفی موتور مورد نظر شما حدود 50 اسب برق مصرف می کنه که باید این انرژی رو بی واسطه یا باواسطه (با واسطه باطریها) از ژنراتور بگیره. حتی اگر فرض کنیم موتور همیشه با توان حداکثر کار نمی کنه این اختلاف اونقدر زیاده که بعید می دونم بشه با انرژی خورشیدی پر کرد.

استپ موتور هم برای وقتی بکار می رود که اندازه زاویه چرخش مشخصی مدنظر باشه (مثلا در رباتها) و برای کار شما اصلا بدرد نمی خوره.

p30world user
28-07-2007, 16:50
با سلام خدمت دوستان بزرگوارم.
در مورد باتري ها رفتم بازار يه نمايندگي توپ و لي چيزي كه بهدرد بخور بود در اونجا همون باتري هاي اتمي64 امپر بود . باتري هاي اتمي 64 طول عمر 1.5 تا 2 سال دارند.اما اون زماني كه موتور رو ساپورت ميكنه به نظر شما كافيه؟

در مورد ژنراتور با توجه به صحبت دوست عزيزم بايد dc بشه .و دوست عزيز ديگرم كه در مورد دينام ها (با توجه به تواني كه از موتور ميگيره ) با توجه به نظرات ايشون دينام ها بايد حذف شوند.

سوال من اينكه Iron عزيز فرمودند تقريبا ژنراتور حدود 5 اسب مي تونه قدرت توليد كنه اين خيلي رقمه كمي هست بايد چي كار كنيم؟

در مورد محاسبه خواهش ميكنم حتما آخر نتيجه گيري كمك كنيد .مرسي ممنون از همراهيتون.:40::40::40:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

مانند شقايق زندگي كن ، كوتاه ولي زيبا
مانند پرستو پرواز كن ، طولاني ولي هدفمند
مانند پروانه بمير ، دردناك ولي عاشق.