PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سوال در نصب Suse 9.3

papiyoon
23-08-2005, 20:43
با سلام و خسته نباشید
من Linux Suse 9.3 رو گرفتم و میخوام نصب کنم ، چند تا سوال داشتم!
اول اینکه میخواستم ببینم روی همین پارتیشن هایی که الان دارم میتونم لینوکس رو نصب کنم یا اینکه برای نصب لینوکس باید پارتیشن های جدیدی درست کنم ؟
دوم اینکه اگه بخوام پارتیشن جدید درست کنم مجبورم یکی از پارتیشن های فعلی پاک کنم! با پاک کردن مثلا پارتیشن E اطلاعات پارتیشن های F و G که بعد از E هستند ازبین میره یا نه ؟
سوم اینکه با پاک کردن یکی از پارتیشن ها چطوری میتونم فضای خالی پارتیشن بندی نشده هارد رو برای لینوکس پارتیشن بندی کنم ؟
چهارم اینکه حالا که لینوکس پارتیشن های مخصوص خودش رو لازم داره آیا در لینوکس میشه به اطلاعات موجود در پارتیشنهای دیگه که مخصوص ویندوز هست دسترسی داشت ؟
ممنون میشم به این سوالات من جواب بدین

double_n
23-08-2005, 20:52
papiyoon, جان خوب کاری کردی که میخوای لینوکس نصب کنی . :wink:

جواب سوال اولی - باید پارتیشن های مخصوص خود لینوکس رو داشته باشی . منظورم ext2 و ext3 و swap رو که حتما باید داشته باشی . که با استفاده از Partition magic میتونی بسازی و خیلی راحته .

جواب سوال دوم - پارتیشنهای دیگه از بین نمیرن ولی اگه پارتیشن آخرت رو پاک کنی بهتره و فکر کنم دیگه به اشتباه نمیافتی .

جواب سوال سوم هم تو جواب اولی گفتم . :wink:

جواب سوال چهارم - میشه هم تو لینوکس به پارتیشنهای ویندوز دسترسی داشته باشی و همینطور بالعکس .

موفق و سربلند باشی :wink:

papiyoon
23-08-2005, 23:00
خيلي ممنون
امتحان ميكنم اگه سوالي بود بازم مي پرسم

papiyoon
24-08-2005, 01:10
nbsfucker, ببخشيد
اما من شنيدم كه ممكنه درايوهاي ديگه رو خود به خود پاك كنه موقع پارتيشن بندي! :?

rootnt
24-08-2005, 05:34
سلام
papiyoon جان خیلی خوشحالم که میخوای لینوکس نصب کنی
اینطور که فهمیدم شما برای اولین باره که میخوای لینوکس نصب کنی
اولا که امیدوارم که موفق باشی
دوما اگر شما واقعا دوستدار این سیستم عامل قدرتمند و باز متن باشی دیگه ولش نمیکنی و ویندوز رو رها میکنی
بگذریم
یکی از اولین مشکل کسانی مثل شما فرمت مربوط به لینوکس هستش که شما باید برای این کار یک فضای خالی روی هاردتون ایجاد کنید تا سیستم عامل رو نصب کنید
ان بی اس فاکر عزیز توضیح دادند که بهترین ابزار برای این کار پارتیشن مجیک هستش
من اینم به شما بگم که برای اولین باز باید خیلی دقت کنید چون اگر یه ذره اشتباه کنید ممکنه کل اطلاعات روی هاردتون رو از دست بدید ولی بعد از بار اول دیگه خیلی راحته
شما میتونید از یک درایو هاردتون هر جایی که باشه برای این کار استفاده کنید که بهتره آخرین درایو باشه
هم میتونید از فضای خالی درایو های دیگه استفاده کنید / اگر درایو آخر شما بزرگ باشه و فضای خالی زیادی داشته باشه که خیلی بهتره
اگر درایو آخرتون رو برای این کار اختصاص میدید که هیچی خیلی کارتون آسون میشه
با پارتیشن مجیک یه پارتیشن با فرمت swap به اندازه ۵۰۰-۶۰۰ مگا بایت بسازید و بقیه رو هم بصورت ext3 فرمت کنید و راحت لینوکس رو نصب کنید
اگر هم میخواهید از روش دوم استفاده کنید باید فضای خالی اولین درایوی که میخواهید بدین صورت از فضای خالیش استفاده کنید رو جدا کرده و به درایو بعدی متصل کنید و دوباره از درایو بعدی جدا کرده و به درایو بعدی بچسبانید و این کار را ادامه بدید تا یه پارتیشن جدید داشته باشید و بعد همونطور که گفتم فرمتش کنید
شما نمیتونید مثلا ۲ گیگا بایت از درایو D خودتون رو جدا کرده و بعد از آخرین پارتیشن قرار بدید بلکه باید اونو جدا و به E وصل کنید
در موقع نصب لینوکس و در مرحله پارتیشن بندی خیلی دقت کنید حتما custom partition رو انتخاب کنید وگرنه کل فضای هاردتون یکی میشه و کل اطلاعاتش پاک میشه بعد از آن فقط پارتیشن مورد نظر رو با فرمت ext3 و با مونت پوینت / فرمت کنید
ولی کلا این چیزایی که گفتم خیلی آسونه و کافیه که حواستون رو جمع کنید و هر سوالی رو بخونید و بعد جواب بدید و همینطوری سرسری از سوال رد نشید
اگر سوالی هم براتون پپش اومد حتما بپرسید /دوستان حتما جوابتون رو میدن

papiyoon
24-08-2005, 10:56
rootnt, خيلي ممنون از جواب
من 5 تا درايو دارم كه 4 تاي اول 10 گيگي و دراو آخري 17 گيگ هست و داخلش MP3 ريختم
حالا به نظرتون اين درايو آخري رو خالي كنم و به صورت ext3 فرمتش كنم و يك پارتيشن 500-600 مگابايتي swap درست كنم ؟

rootnt
24-08-2005, 11:00
سلام
۱۷ گیگ برای mp3؟
به نظر من خیلی زیاده
از این ۱۷ گیگ چقدرش خالیه و چقدرش پره؟

papiyoon
24-08-2005, 11:16
rootnt, از اين 17 گيگ تقريبا 1 گيگش خاليه :lol:

rootnt
24-08-2005, 11:25
:shock: تعجب :shock:
خوب
بهتره که شما توی پارتیشن بندی زیاد تغییر ندی

من به شما پیشنهاد میکنم ۱۱ گیگ از این ۱۷ گیگ رو خالی کنی و بعد با پارتیشن مجیک اون رو به ۲ قسمت ۷و ۱۰ گیگ تبدیل کنی و اون ۱۰ گیگ برای لینوکس و کارهایی که قبلا توضیح دادم و بقیه رو هم هر کاری که دوست داری بکن
یعنی mp3 هایی که داری این ۷ گیگ و یکی از درایو های ۱۰ گیگی شما رو اشغال میکنه
البته بستگی به خودتون داره که با لینوکس چه کار میکنید که به چقدر فضا احتیاج باشه
مثلا اگر فضای زیادی احتیاج ندارید ۶-۷ گیگ هم بسه براتون
موفق باشی
اگر بازم سوالی بود حتما بپرس :P

double_n
24-08-2005, 13:33
rootnt, جان ممنون از زحمتهایی که می کشی . :wink:
کار من رو راحت کردی :mrgreen:

موفق و سربلند و همیشه با لینوکس باشید :wink:

papiyoon
25-08-2005, 12:43
rootnt, جان
من درايو G رو كه آخري هم هست خالي كردم و پارتيشن مجيك هم نصب كردم
خواستم يه پارتيشن جديد با فرمت swap درست كنم اجازه نداد كه بيشتر از 2 گيگ به اين پارتيشن اختصاص بدم :!:
ميشه يه راهنمايي بكني در اين مورد ؟
ممنون :wink:

rootnt
25-08-2005, 13:19
سلام دوست عزیز
چرا ۲ گیگ برای swap?
شما ۵۰۰-۶۰۰ مگا بایت برای swap در نظر بگیرید و بقیه (حداقل ۵ گیگ- یعنی ۵ گیگا بایت به بالا) رو هم با ext3 فرمت کنید
البته الان احتیاج نیست فرمت کنید و با پارتیشن مجیک فقط شما اندازه پارتیشن ها رو مشخص کنید
و در موقع نصب لینوکس پارتیشن هایی که درست کردید فرمت کنید
موفق باشید

rootnt, جان ممنون از زحمتهایی که می کشی . Wink
کار من رو راحت کردی Mr. Green

موفق و سربلند و همیشه با لینوکس باشید

خواهش میکنم - وظیفمه

papiyoon
25-08-2005, 13:35
rootnt, يعني پارتيشن swap رو كه درست كردم ديگه cd رو بزارم و شروع به نصب كنم ؟ و در هنگام نصب بقيه درايو g رو به صورت ext3 فرمت كنم ؟

papiyoon
25-08-2005, 20:14
اقا من درايو 17 گيگي رو يه 2 گيگ ازش دادم به swap و 15 گيگ بقيه رو به صورت ext3 فرمت كردم
بعد رفتم تو نصب لينوكس وقتي به مرحله expert partitioner رسيدم اين گزارش رو داد و ديگه ندونستم كه چه كار كنم و اومدم بيرون :( لطفا راهنمايي كنيد مرسي

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

rootnt
26-08-2005, 07:10
اولا که خیلی کار خوبی کردی که زیاد باهاش ور نرفتی چون یه اشتباه کوچیک در این موقع باعث گرفتاریت میشه
دوما من فکر میکنم شما ۲تا extended پارتیشن دارید و نمیدونم این درسته که ۲ تا داشته باشید (یا واقعا ۲ تا دارید؟) یا نه؟
سوما linux swap باید قبل از ext3 باشه
چهارما ۱.۹ گیگ برای swap خیلی زیاده , اگر جای اضافی داری خوب عیبی نداره و لی بهت بگم از این همه فضا استفاده نمیشه
لینوکس از این پارتیشن به عنوان visual ram استفاده میکنه و اگر اندازه اش ۲ برابر ram اصلی باشه خوبه
البته زیاد بودن linux swap خیلی خوبه ولی دیگه نه اینقدر(۱.۹گیگ)
ببین من بهت پیشنهاد میکنم پارتیشن هات اینطوری باشه:
Expert partitioner
/dev/had 57.2GB 6Y060L0
/dev/had1 10.0GB win95 FAT32 LBA
/dev/had5 10.0GB win95 FAT32 LBA
/dev/had6 10.0GB win95 FAT32 LBA
/dev/had7 10.0GB win95 FAT32 LBA
/dev/had8 700MB Linux swap
/dev/had9 16.4GB Linux hative

البته ۱۶ گیگ هم برای ext3 زیاده
من توی این ۱ سالی که لینوکس کار کردم یادم نمی یاد ۷ گیگ بیشتر برای این پارتیشن در نظر گرفته باشم و احتیاجی هم نداشتم
حالا خودتون بهترمیدونید حجم فعالیتتون چقدره

خوب وقتی در موقع نصب به این مرحله رسیدید روی پارتیشن آخر (/dev/had9 16.4GB Linux hative) دو بار کلیک کنید تا پنجره properties اون باز بشه
در این صفحه شما از قسمت mount point گزینه (/) رو انتخاب کنید و در قسمت فرمت تیک فرمت کردن رو بزارید و نوع اون رو هم ext3 انتخاب کنید و بعد از این کار پارتیشن بندی تمومه و به مرحله بعد و نصب میروید
لذت ببرید

papiyoon
26-08-2005, 13:16
rootnt, خيلي ممنون امتحان ميكنم ببينم چي ميشه
اما من 1 دونه extended پارتيشن دارم يعني پارتيشن مجيك كه اينطوري نشون ميده
بعد اينكه چطوري linux swap رو قبل از ext3 بزارم ؟

papiyoon
26-08-2005, 15:16
اقا من ليونكس رو با موفقيت نصب كردم [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
و اما چند مشكل!
اول اينكه نميتونم در لينوكس به اطلاعات درايوهاي ويندوز دسترسي داشته باشم يعني درايوها باز نميشن در لينوكس و ارور ميدن
دوم اينكه نميدونم كدوم سخت افزار ها شناخته شدن و كدوم ها رو هنوز نشناخته
سوم اينكه چطوري ميتونم زبان فارسي رو در لينوكس فعال كنم
فعلا همين سه تا :mrgreen:
ممنون

rootnt
27-08-2005, 07:51
سلام پاپیون جان
خوشحالم که این همه فعال هستی و اینقدر سوال داری
شما ادامه بده من هم تا هرجا که توانایی دارم به سوالاتت جواب میدم
ولی یه مسئله ای اینجا پیش میاد
این سوالهایی که شما میکنی دیگه در مورد نصب لینوکس نیست
پس اگر میخوای ادامه بدی عنوان تاپیک رو عوض کن و یه چیز مناسب تر براش انتخاب کن
درمورد سوال اولتون (دسترسی به درایوهای ویندوز) یه تاپیک بود که خودم نحوه دسترسی به درایوهای ویندوز رو توش توضیح دادم
شما میتونی به اون تاپیک مراجعه کنی
فقط برای اینکه یه جواب کوتاه داده باشم باید بگم این ۲تا دستور رو اجرا کنید
mkdir /mnt/win_c#
با این فرمان یک دایرکتوری با نام win_c در شاخه mnt/ ساخته میشه و همونطور که میدونید شما به جای win_c هرچیزی که دوست دارید میتونید بزارید
بعد با فرمان زیر درایو C رو در win_c مونت کنید
mount -t vfat /dev/hda1 /mnt/win_c
البته اگر فرمت درایوهای ویندوز شما fat باشه این میتونید اونها رو ببینید ولی اگر ntfs باشه نمیتونید این کار رو بکنید و بحثش فرق میکنه
حالا اگر درست متوجه سوالتون نشده باشم بیشترتوضیح بدید
در مورد دومی هم نمیتونم یه جواب قطعی بهتون بدم
چون تو هر توزیعی فرق میکنه و من تا حالا از suse استفاده نکردم
مثلا در فدور یه برنامه داره به نام hardware browser که خیلی راحت همه سخت افزارها رو نشون میده
ولی در کل در KDE در menu==>control center قسمتی برای سخت افزار داره
در مورد سوال سومتون هم باید همون کنترل سنتر رو باز کنید و از شاخه system administrator==>font installer رو انتخاب کنید
حالا اینجا شما باید روی دکمه add font کلیک کنید و بهش مسیر فونت های فارسی رو نشون بدید
که مهمترین فونت Tahoma هستش
اگر ندارید میتوند از ویندور قرض بگیرید :mrgreen:
و بعد از شاخهregional & accessibility ==<keyboard layout رو انتخاب کنید و در آنجا زبان فارسی رو به زبان قبلیتون اضافه کنید
البته ۱-۲ مورد دیگه هم تغییر بدید بد نیست (انتخاب کشور ایران در country /region)ولی تا همینجا هم کار انجام شده

papiyoon
27-08-2005, 10:37
سلام
اقا متاسفانه من به يه مشكل ديگه برخوردم
ديروز وقتي لينوكس رو نصب كردم ريستارت كردم و وارد ويندوز شدم و كارم رو كه در ويندوز انجام دادم دوباره ريستارت كردم كه به لينوكس برم اما متاسفانه ديگه نه لينوكس بالا اومد و نه ويندوز و مجبور شدم جفتش رو فرمت كنم
درضمن من ويندوز رو روي درايو C و لينوكس رو روي آخرين درايو يعني G ريخته بودم
بعد از يه نفر سوال كردم گفت نبايد ويندوز رو روي C ميريختي و همين باعث شده كه اين مشكل پيش بياد
حالا ويندوز رو روي درايو D ريختم و حالا ميخوام دوباره لينوكس رو روي درايو G بريزم
ميخوام ببينم اگه اين كار رو بكنم ديگه اون مشكل به وجود نمياد ؟

rootnt
28-08-2005, 06:30
سلام
نه پاپیون جان این کار رو نکن
بابا من خودم از اول ویندوز رو روی درایو C نصب میکردم و لینوکس رو روی آخرین پارتیشن
اصلا این کاری که شما گفتی اشتباهه
البته میشه ولی فایده نداره (شما باید درایو D رو set active کنی) اینجوری مشکلاتت بیشتر میشه
میدونی چیه دوست من
این مشکل معمولا خیلی زیاد پیش میاد که دیگه سیستم عامل بالا نمیاد و بوت لاودر کار نمیکنه
شما یک بار دیگه به همون صورت قبلی سیستم ها رو نصب کن انشاالله دیگه خراب نمیشه
با اینهمه من کلا فکر میکنم پارتیشن بندی شما مورد داشته باشه
حالا بعدا بهتون بیشتر توضیح مید م :arrow:

papiyoon
28-08-2005, 10:28
rootnt, جان چه مشكلي ممكنه در پارتيشن بندي من وجود داشته باشه ؟
من درايو G رو به دوقسمت 10 و 7 گيگي تقسيم كردم و از قسمت 7 گيگي يه درايو swap درست كردم و قسمت 10 گيگي رو هم همشو به صورت ext3 فرمت كردم
يعني swap قبل از ext3 قرار گرفته
حالا مشكل كجاست ؟ :(

rootnt
28-08-2005, 12:13
این مشکلی که جدیدا برای شما پیش اومده ربطی به پارتیشن بندی نداره
ولی من نمیدونم چرا پارتیشن بندی شما اینطوریه
ببینید من یه عکس از پارتیشن بندی هارد خودم میذارم اینجا و بهتون توضیح میدم

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

همینطور که میپینید شما موقع پارتیشن بندی ابتدا یه پارتیشن اولیه (اسم انگلیسی اون یادم رفته) میسازید که پارتیشن C شماست
سپس بقیه فضای هارد رو به extended پارتیشن اختصاص میدید
بعد این extended پارتیشن رو به logical درایو ها قسمت بندی میکنید که درایو D,Cو... رو تشکیل میدهند
ولی از پست هایی که شما داشتید میشه فهمید که این ترتیب در پارتیشن بندی شما رعایت نشده
حالا من در این مورد متخصص نیستم و فقط به اندازه رفع نیازم بلدم
شما توی همین سایت خودمون سرچ کن و در مورد پارتیشن بندی اطلاعات کسب کنید و ببینید آیا مشکلی هست یا نه