PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : تاثیر Hz در قدرت کارت گرافیک ؟

ASUS POWER
08-07-2007, 19:38
سلام . من قبلا فکر می کردم هر چی GPU Hz کارت گرافیک بالاتر باشه قدرتش بیشتره . ولی چند وقت پیش دیدم که Hz 8600 از 8800 خیلی بالاتره ! چرا ؟!:41:

javadshahvand
08-07-2007, 20:29
کدوم مدلش رو دیدی؟ دقیق بگو

Lord_theOne
09-07-2007, 08:09
عزيز بستگي به ساپورت مانيتور هم دارد
قدرت مطرح نيست
فقط سرعت انتقال نور است مثلا 85 يعني 85 بار در ثانيه لامپ تصوير نورش قطع و وصل مي شود انسان بيشتر از 60 بار نمي تواند ببيند براي همين اگر 60 بگذاري لرزش را مي بيني و 75 ديگه نمي بيني لرزش را
درضمن Lcd ها كاري به هرتز ندارند چون لامپ تصوير ندارند

ASUS POWER
09-07-2007, 16:55
عزيز بستگي به ساپورت مانيتور هم دارد
قدرت مطرح نيست
فقط سرعت انتقال نور است مثلا 85 يعني 85 بار در ثانيه لامپ تصوير نورش قطع و وصل مي شود انسان بيشتر از 60 بار نمي تواند ببيند براي همين اگر 60 بگذاري لرزش را مي بيني و 75 ديگه نمي بيني لرزش را
درضمن Lcd ها كاري به هرتز ندارند چون لامپ تصوير ندارند

نه عزیز ! من منظورم Hz مانیتور نیست ! هرتز جی پی یو !!

ASUS POWER
09-07-2007, 16:58
کدوم مدلش رو دیدی؟ دقیق بگو

تبلیغ نشه ولی : point of view 8600 فکر کنم که از 8800ش Hz بالاتر بود !

javadshahvand
09-07-2007, 17:23
تبلیغ نشه ولی : point of view 8600 فکر کنم که از 8800ش Hz بالاتر بود !

فکر نکن اگه مطمئنی با دلیل مدرک بیا

ASUS POWER
10-07-2007, 10:02
فکر نکن اگه مطمئنی با دلیل مدرک بیا

چشم استاد !

Capcom
10-07-2007, 10:18
برید یه نگاه به xfx G8600 GTS XXX بکنید....اون هم همینطور هست....تقریبا رد تمام موارد از 8800 gts اون بالاتره

ocz
10-07-2007, 10:24
ببين دوست عزيز GPU هم بمانند CPU هر چه فركانس كاري آن بالاتر باشد كارايي بيشتري دارد
البته اين يك مطلب كلي بود كه نوشتم چون كارايي فقط به فركانس كاري وابسته نيست اما عموميت دارد
واحد اندازه گيري فركانس،هرتز Hz است

ASUS POWER
10-07-2007, 10:29
8600 :
Graphics Chipset: GeForce 8600 GTS / Slot: PCIe / Interfaces: 2x DVI (Dual Link), TV-Out (HDTV) / Memory Size: 256 MB / Memory Type: GDDR3 / Memory Interface: 128 Bit / GPU clock speed : 675 MHz / Memory Clock Speed: 2,000 MHz / DirectX support: 10.0 / Shader Model: 4.0 / Unified Shader: 32 / Cooling: active (reference design) / Height (slots): 1 / HDCP enabled

8800 :
Graphics Chipset: GeForce 8800 GTX / Slot: PCIe / Interfaces: 2x DVI (Dual Link), TV-Out (HDTV) / Memory Size: 768 MB / Memory Type: GDDR3 / Memory Interface: 384 Bit / GPU Clock Speed: 575 MHz / Memory Clock Speed: 1,800 MHz / DirectX support: 10.0 / Shader Model: 4.0

javadshahvand
10-07-2007, 10:51
384 Bit کجا 128 Bit کجا

اگه 8600 هرتزش بالاست جاش 8800 مقدار بیتش بالاست
فقط GPU برای تشخیص مبنی بر قدرتمند بودن گرافیک نیست

Lord_theOne
11-07-2007, 03:56
برد با برد فرق دارد نمي شود مثلا يك 8600GT ASUS را با 8800 A&G مقايسه كرد
بايد از يك برد باشد
و هرتز تنها همانطور كه يك نمونه اش را javadshahvand ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) گفتند مطرح نيست
البته اينها از يك خانواده هستند و شباهتهاي زيادي هم بهم دارند در كل گفتم

ASUS POWER
11-07-2007, 10:43
برد با برد فرق دارد نمي شود مثلا يك 8600GT ASUS را با 8800 A&G مقايسه كرد
بايد از يك برد باشد
و هرتز تنها همانطور كه يك نمونه اش را javadshahvand گفتند مطرح نيست
البته اينها از يك خانواده هستند و شباهتهاي زيادي هم بهم دارند در كل گفتم

اونایی که من نوشته بودم مال pointofview بودن ! ;)

384 Bit کجا 128 Bit کجا

پس همیشه هرتز مبنای سنجش قدرت نیست . ممنون !

Mahdi_Moosavi
12-07-2007, 17:24
384 Bit کجا 128 Bit کجا

این ها که مربوط به پهنای باند حافظه هستش !!!!!

سوال دوستمون درباره کارایی بیشتر GPU هست .

پس همیشه هرتز مبنای سنجش قدرت نیست . ممنون !

اما در مورد سوال شما باید بگم که درسته همیشه فرکانس هسته مبنای سنجش PERFORMACE نیست .

باید عوامل دیگه هم مورد بررسی قرار بگیره .

در GPU باید علاوه بر فرکانس هسته ، Pixel pipeline که خیلی مهمه در نظر گرفته بشه که تعداد شون در 8600gt به

32 عدد و در 8800gts به 96 تا و در مدل 8800gtx به 128 عدد میرسه !!!! حالا خودت می تونی مقایسه کنی !!!

یعنی 3 - 4 برابر بیشتر !!!

ASUS POWER
12-07-2007, 19:17

اما در مورد سوال شما باید بگم که درسته همیشه فرکانس هسته مبنای سنجش PERFORMACE نیست .

در GPU باید علاوه بر فرکانس هسته ، Pixel pipeline که خیلی مهمه در نظر گرفته بشه که تعداد شون در 8600gt به

32 عدد و در 8800gts به 96 تا و در مدل 8800gtx به 128 عدد میرسه !!!! حالا خودت می تونی مقایسه کنی !!!

:18: :18: :18: :42: :blink:

ASUS POWER
12-07-2007, 19:17

:18: :18: :18: :42: :blink:

من همیشه این سوال تو ذهنم بوده چرا بهشون می گن pipeline ؟

FarhadP30
12-07-2007, 21:41
من همیشه این سوال تو ذهنم بوده چرا بهشون می گن pipeline ؟pipeline يا خط لوله،محليه كه محاسبات در مراحل مختلف اون انجام مي گيره چه در CPU چه GPU

ASUS POWER
13-07-2007, 17:42
pipeline يا خط لوله،محليه كه محاسبات در مراحل مختلف اون انجام مي گيره چه در CPU چه GPU

چرا pipe حالا ؟

FarhadP30
13-07-2007, 17:52
کلمه پایپ لاین در دنیای گرافیک بیشتر از هر جای دیگری مورد استفاده قرار می گیرد. تا مدتی قبل تعداد خط لوله های یک کارت گرافیک توان کارت و کارایی معماری کارت را مشخص می کرد. بعد ازظهور GPU یک واژه دیگه هم اضافه شد.engine یا موتور. کلمه موتور به هرنوع پردازشی که در GPU انجام میشود اشاره دارد. مثلا" موتورهای رأسی (vertex engines ) کارشون ارسال داده برای خط لوله های پرداخت پیکسلها هستند.(pixel rendering pipelines ).

بدون توجه به اینکه ما راجع به CPU یا GPU صحبت می کنیم کلمه خط لوله در هر دو معنای مشابهی دارد.اینو میشود با خط مونتاژ یک کارخانه تولید خودرو مقایسه کرد: بجای اینکه هر نفر مسوول ساختن یک خودرو بطور کامل باشد ساخت ماشین به چندمرحله تقسیم میشود.مثلا" چندین ماشین ابتدا شاسی و بدنه آنها نصب میشود. بعد به مرحله بعد میروند نصب درها . بعد از آن نصب موتور و همینطور الی آخر .مزیتش اینه که شما مجبور نیستید که منتظر بشوید تا ساخت یک ماشین بطور کامل انجام بشود.به محض اینکه ماشین اول بدنه اش نصب میشود شما سراغ ماشین بعدی میروید.خط لوله هم همچین روشی دارد.بجای اینکه صبر کند تا یک عملیات بطور کامل انجام شود تا بتواند سراغ عملیات بعدی برود یک پردازنده دارای خط لوله کاراهاشو طوری تقسیم می کند که در چند مرحله به اتمام برسند.اینطوری چندین عملیات همزمان اجرا میشوند.ابتدایی ترین خط لوله در پردازنده ها 5 مرحله ای هستند:
1- واکشی دستورالعملها:گرفتن دستورالعملها از برنامه برای اجرای آنها.

2-رمزگشایی دستورالعملهایا Instruction Decode :فهمیدن اینکه اون دستورالعملها از پردازنده در خواست انجام چه کاری را دارند.

3-واکشی داده ها یا Fetch Data :گرفتن داده های مورد نیاز دستورالعملها از حافظه(مثلا" A = B + C با پیدا کردن مقادیر B و C می توانیم آنها را جمع کنیم .)

4-اجرا-انجام عملیات (جمع B و C ).

5-مرحله آخر نوشتن نتیجه در حافظه( ذخیره کردن مقدار نهایی در یک جا ).
البته پردازنده های امروزی خیلی پیچیده تر از این هستند ولی پایه و اساس خط لوله ها هم در سی پی یو و هم GPU به همین شکل هستند. منتها مراحل خط لوله ها در کارت گرافیک خیلی بیشتره .یعنی می تواند شامل صدها و هزارها مرحله باشد.خط لوله های کارت گرافیک بطور کلی در 6 مرحله خلاصه می شوند:
1- واکشی دستورالعملها و رمزگشایی یا Instruction Fetch/Decode :
این مرحله ای است که دستورالعملهاو فرامین از درایور کارت دریافت میشوند و بعد از رمزگشایی به بخشهای دیگر خط لوله منتقل می شوند تا اجرا شوند.این مرحله ای است که وظایف مراحل دیگر را هم مشخص می کند.

2-پردازش راسی یا Vertex Processing :
هم اکنون GPU می داند که به چه داده هایی نیاز دارد تا پردازش را شروع کند.داده هایی که برای GPU فرستاده می شوند به صورت رئوس یک مثلث هستند که در انتها روی صفحه مانیتور نمایش داده می شوند.اولین مرحله واقعی اجرایی در خط لوله به اسم T&L خوانده می شود(Transform &Lighting یا تبدیل و نور پردازی).این یعنی تبدیل داده های راسی که -برای GPU فرستاده شده -به یک صحنه 3 بعدی .مرحله تبدیل نیاز به محاسبات بسیار زیاد ریاضی که دائم تکرار می شوند دارد.بعد از آن نوبت محاسبات نورپردازی برای هر یک از رئوس مثلث است .در یک GPU قابل برنامه ریزی ,مراحل ابتدایی پردازش راسی به قدری قابل انعطاف هستند که برنامه های کوچک سایه سازی راسی (vertex shader ) می توانند برای کنترل مشخصات رئوس مثلث-تغییر شکل و حالت ,چگونه بنظر رسیدن یک مدل و..-

نوشته شده و مورد استفاده قرار بگیرند.این مرحله در حقیقت خودش یک پایپ لاین است که به مراحل کوچکتری تقسیم شده است .
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ASUS POWER
13-07-2007, 18:06
کلمه پایپ لاین در دنیای گرافیک بیشتر از هر جای دیگری مورد استفاده قرار می گیرد. تا مدتی قبل تعداد خط لوله های یک کارت گرافیک توان کارت و کارایی معماری کارت را مشخص می کرد. بعد ازظهور GPU یک واژه دیگه هم اضافه شد.engine یا موتور. کلمه موتور به هرنوع پردازشی که در GPU انجام میشود اشاره دارد. مثلا" موتورهای رأسی (vertex engines ) کارشون ارسال داده برای خط لوله های پرداخت پیکسلها هستند.(pixel rendering pipelines ).

بدون توجه به اینکه ما راجع به CPU یا GPU صحبت می کنیم کلمه خط لوله در هر دو معنای مشابهی دارد.اینو میشود با خط مونتاژ یک کارخانه تولید خودرو مقایسه کرد: بجای اینکه هر نفر مسوول ساختن یک خودرو بطور کامل باشد ساخت ماشین به چندمرحله تقسیم میشود.مثلا" چندین ماشین ابتدا شاسی و بدنه آنها نصب میشود. بعد به مرحله بعد میروند نصب درها . بعد از آن نصب موتور و همینطور الی آخر .مزیتش اینه که شما مجبور نیستید که منتظر بشوید تا ساخت یک ماشین بطور کامل انجام بشود.به محض اینکه ماشین اول بدنه اش نصب میشود شما سراغ ماشین بعدی میروید.خط لوله هم همچین روشی دارد.بجای اینکه صبر کند تا یک عملیات بطور کامل انجام شود تا بتواند سراغ عملیات بعدی برود یک پردازنده دارای خط لوله کاراهاشو طوری تقسیم می کند که در چند مرحله به اتمام برسند.اینطوری چندین عملیات همزمان اجرا میشوند.ابتدایی ترین خط لوله در پردازنده ها 5 مرحله ای هستند:
1- واکشی دستورالعملها:گرفتن دستورالعملها از برنامه برای اجرای آنها.

2-رمزگشایی دستورالعملهایا Instruction Decode :فهمیدن اینکه اون دستورالعملها از پردازنده در خواست انجام چه کاری را دارند.

3-واکشی داده ها یا Fetch Data :گرفتن داده های مورد نیاز دستورالعملها از حافظه(مثلا" A = B + C با پیدا کردن مقادیر B و C می توانیم آنها را جمع کنیم .)

4-اجرا-انجام عملیات (جمع B و C ).

5-مرحله آخر نوشتن نتیجه در حافظه( ذخیره کردن مقدار نهایی در یک جا ).
البته پردازنده های امروزی خیلی پیچیده تر از این هستند ولی پایه و اساس خط لوله ها هم در سی پی یو و هم GPU به همین شکل هستند. منتها مراحل خط لوله ها در کارت گرافیک خیلی بیشتره .یعنی می تواند شامل صدها و هزارها مرحله باشد.خط لوله های کارت گرافیک بطور کلی در 6 مرحله خلاصه می شوند:
1- واکشی دستورالعملها و رمزگشایی یا Instruction Fetch/Decode :
این مرحله ای است که دستورالعملهاو فرامین از درایور کارت دریافت میشوند و بعد از رمزگشایی به بخشهای دیگر خط لوله منتقل می شوند تا اجرا شوند.این مرحله ای است که وظایف مراحل دیگر را هم مشخص می کند.

2-پردازش راسی یا Vertex Processing :
هم اکنون GPU می داند که به چه داده هایی نیاز دارد تا پردازش را شروع کند.داده هایی که برای GPU فرستاده می شوند به صورت رئوس یک مثلث هستند که در انتها روی صفحه مانیتور نمایش داده می شوند.اولین مرحله واقعی اجرایی در خط لوله به اسم T&L خوانده می شود(Transform &Lighting یا تبدیل و نور پردازی).این یعنی تبدیل داده های راسی که -برای GPU فرستاده شده -به یک صحنه 3 بعدی .مرحله تبدیل نیاز به محاسبات بسیار زیاد ریاضی که دائم تکرار می شوند دارد.بعد از آن نوبت محاسبات نورپردازی برای هر یک از رئوس مثلث است .در یک GPU قابل برنامه ریزی ,مراحل ابتدایی پردازش راسی به قدری قابل انعطاف هستند که برنامه های کوچک سایه سازی راسی (vertex shader ) می توانند برای کنترل مشخصات رئوس مثلث-تغییر شکل و حالت ,چگونه بنظر رسیدن یک مدل و..-

نوشته شده و مورد استفاده قرار بگیرند.این مرحله در حقیقت خودش یک پایپ لاین است که به مراحل کوچکتری تقسیم شده است .

دستت درست !

henriholmz
15-07-2007, 00:09
دوستان دستتان درد نکند با دادن این اطلاعات،واقعا حیف به عزیزانی با هوش و خلاقی که در ایران دسترسی به اینترنت پر سرعت ندارند و از لذت استفاده ان محرومند.من که حالا با سرعتی معادل 8 مگابایت در ثانیه دارم از اینترنت استفاده میکنم حیفم میاد شما که لیاقت ان را دارید استفاده نکنید،امیدوارم در مملکت ما هم روزی افراد دلسوزی بر راس امور باشند!!

ASUS POWER
15-07-2007, 09:20
دوستان دستتان درد نکند با دادن این اطلاعات،واقعا حیف به عزیزانی با هوش و خلاقی که در ایران دسترسی به اینترنت پر سرعت ندارند و از لذت استفاده ان محرومند.من که حالا با سرعتی معادل 8 مگابایت در ثانیه دارم از اینترنت استفاده میکنم حیفم میاد شما که لیاقت ان را دارید استفاده نکنید،امیدوارم در مملکت ما هم روزی افراد دلسوزی بر راس امور باشند!!

اولین پستت مبارک