PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : ريكاوري و بك آپ لپ تاپ Recovery Backup Sony Vaio FE 880 E/H

araash2001
05-07-2007, 19:29
قابل توجه دوستاني كه لپ تاپ وايو مدل FE 880 E/H خريدن و اطلاعي در خصوص ريكاوري بك آپ ندارن ، من اين مدل رو يك چند هفته اي هست كه خريدم و با سختي فراوان نكات بسيار مهمي رو پيدا كردم كه اونها را بصورت رايگان براي كساني كه با مشكلي شبيه من برخورد كردن ميذارم تا استفاده بكنن.
زماني كه شما اين مدل وايو رو مي خريد ، سيستم عامل پيش فرضش ، سيستم ويندوز ويستا نسخه هوم پريميوم ( home premiume ) هست ، و متاسفانه همانطوري كه مطلعيد ، در حال حاضر نرم افزارهاي كمي روي اين سيستم عامل اجرا ميشن ، و عمدتا افراد تمايل به استفاده از سيستم عامل ويندوز ايكس پي دارن ،‌
براي بار اول كه شما لپ تاپ رو روشن مي كنيد و قبل از اينكه روي اون نرم افزاري بريزيد ، يك عدد دي وي دي خام آماده كنيد ، بعد به منوي كنترل پانل و قسمت بك آپ Backup بريد و تقاضاي بك آپ روي ديسك دي وي دي بكنيد .
در اينجا سيستم در حدود يك عدد DVD بك آپ ميگيره كه اين به ديسك ريكاوري مشهور هست و بعد بايد بذاريد توي جعبه دستگاه تا شايد يه روزي به دردتون بخوره.
اما نكته حائز اهميت اينكه ، هارد لپ تاپ شما داراي يك درايو مخفي هست ، كه از طرف كارخانه سازنده لپ تاپ ، پيش بيني شده و در اين پارتيشن مخفي ، كه معمولاً حدود بيست گيگابايت ميشه ، نسخه اي از ويندوز ويستا و تمام درايور ها و كلي نرم افزار ، مثل سيمانتك سكيوريتي و امريكن آن لاين و آفيس و ... وجود داره ، كه در زماني كه شما سيستم رو خراب مي كنيد با روشي كه توضيح ميدم ، مي تونيد سيستم رو به حالت روز اول كه از كارخانه تحويل گرفتيد برگردونيد ، حواستون باشه ، با نرم افزارهايي مثل پارتيشن مجيك و غيره به اين پارتيشن سيخ نزنيد ،‌چون اگه خرابش كنيد يا پاكش كنيد ، فاتحه خونده هست و ديگه امكان ريكاوري نداريد ، البته من هنوز امتحان نكردم ،‌ولي شايد بشه محتويات پاك شده اين درايو مخفي رو اگر از قبل با نرم افزارهايي مثل نورتون قوست ، بك كاپ بگيريم و دوباره برگردونيم ولي امتحان نكردم .
نكته مهم اينه كه شما بعد از اينكه بك آپ گرفتيد ، و مي خواهيد XP نصب كنيد ، بايد مواظب باشيد كه درايوي رو براي نصب ايكس پي انتخاب كنيد كه طرفيت بيشتري داره ، چون دو تا درايو نشون داده ميشه كه يكيش همون درايو مخفي هست كه اگر اونو انتخاب كنيد همونجوري كه گفتم فاتحه ويستا و درايور هاي اورجينال كارخانه خونده ميشه .
اما اينو به ياد داشته باشيد كه معمولاً هيچ سي دي ،‌به شما در زمان فروش لپ تاپ داده نميشه كه روي اون درايور هاي ويستا وجود داشته باشه ، بنابراين اگر با همچين مشكلي مواجه شديد ، مي تونيد به
اين سايت بريد [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
و بعد از اينكه مدل لپ تاپ خودتون رو به اين سايت داديد صفحه اي مياد كه مي تونيد تمام درايور ها ي ويستا رو ،‌دانلود كنيد ، و نكته جالب توجه اينه كه هيچ درايوري براي XP وجود نداره و براي پيدا كردنش بايد زحمت زيادي بكشيد ، معمولاً شركت هايي كه درايور XP رو دارن سي دي اونو در اختيار شما قرار نميدن ، بلكه مبلغي در حدود بيست هزار تومان ، براي هر بار نصب درايور از شما طلب مي كنن كه در اينجا اگر با اين مشكل مواجه شديد هم مي تونيد بعد از نصب درايور ها ، با نرم افزاري مثل Driver Genius ، از درايور ها بك آپ بگيريد يا با نورتون قوست از كل ويندوز همراه درايور ها ، يا اينكه از طريق منوي كنتزل پانل و سيستم دوايس System Device مشخصات تمام سخت افزارهاي لپ تاپ رو ياداشت كنيد و دنبال درايور XP اون توي سايت هاي اينترنتي بگرديد كه مثلا در اين مورد ميشه براي فرضا موردم لپ تاپ به سايت كانكسانت مراجعه كرد و اونجا درايور XP رو دانلود كرد . و الباقي هم به همين طريق ، البته يه مقدار درد سر داره
كه انتخابش با خودتونه ...
اما اگر يه موقع تمايل پيدا كرديد كه سيستم عامل رو به حالت كارخانه با تمام درايور هاش بگردونيد ، كافي است در زماني كه لپ تاپ رو روشن مي كنيد ، كليد F10 رو بزنيد و گزينه مربوط به بك آپ رو انتخاب كنيد و در ادامه خودش سيستم رو براتون فرمت مي كنه و ويندوز رو با كلي نرم افزار نصب مي كنه و در تمام مدت شما فقط نظاره گر خواهيد بود .
اگه وقتم اجازده بده در اولين فرصت ، درايور XP اين نوع لپ تاپ رو كه كلي براش پول دادم ، براي سوزندان دماغ شركت هاي كامپيوتري و افرادي كه سعي مي كنن از نياز افراد براي خودشون كاسبي راه بندازن و پول مفت در بيارن آپ لود مي كنم و آدرسشو در اختيار همه قرار خواهم داد.

graphmax
05-07-2007, 22:32
سلام:)
مطلب خوبی بود ممنون.
فقط یه سوال داشتم:
یکی از این دوستای ما یه لپتاپه توشیبا سری ستلایت داره بهدش یه آدم کم شعوری میاد بهش میگه ویندوزت اصلی نیست چون نسخه ی خونگیه و میگیره هاردش رو اف دیسک میکنه و واسش یه اکس پی پروفشنال نصب میکنه حالا میخواستم بدونم:
1-دکمه ریکاوری لپتاپهای توشیبا چیه؟
2- آیا امکان ریکاوری هست؟
ممنون.

ocz
05-07-2007, 23:04
araash2001جان توضيحات شما بسيار خوب و عالي بود و الان هم خيلي ها در اين باره مشكل دارند كه راهنمايي شما فعلا يك مرجع عالي هست
متاسفانه لپتاپهاي جديد فاقد راهنمايي هاي لازم هستند و مشكلاتي دارند كه در لپتاپهاي سري قبل نبود

یکی از این دوستای ما یه لپتاپه توشیبا سری ستلایت داره بهدش یه آدم کم شعوری میاد بهش میگه ویندوزت اصلی نیست چون نسخه ی خونگیه و میگیره هاردش رو اف دیسک میکنه و واسش یه اکس پی پروفشنال نصب میکنه حالا میخواستم بدونم:
1-دکمه ریکاوری لپتاپهای توشیبا چیه؟
2- آیا امکان ریکاوری هست؟graphmaxجان اگر FDisk كرده باشيد كه البته بعيد هست،ديگه چيزي رو روي هارد باقي نگذاشته ايد ! F Disk را با داس و ويندوز 98بوتيبل انجام مي دهند كه لپتاپ شما نداره اصلا
دكمه ي ورود به تنظيمات ستاپ بايوس در سوني F10 و در توشيبا F2 هست ببينيد از داخل تنظيمات ستاپ گزينه اي وجود داره براي ريكاوري يا نه؟

anarchist60
06-07-2007, 20:33
درود
لپ تاپ من HP Pavilion dv5200tx هست و 9 گیگ ریکاوری درایو داره ولی تو تنظیمات بایوسش که دیدم خبری از گزینه ای که مربوط به ریکاوری یا رستور باشه پیدا نکردم ، ویندوز اصلیش XP بود ولی الان روش Vista نصب کردم حالا برای اینکه به حالت اول برش گردونم چیکارش کنم؟

araash2001
08-07-2007, 10:49
دوست گرامي آقاي anarchist60
در تنظيمات ست آپ ،‌نبايد دنبال ريكاوري بگردي ، بايد يكي از كليد هاي F1 تا F12 رو امتحان كني ، تمام لپ تاپ هايي كه داراي امكان ريكاوري هستند ، يكي از كليد هاي F رو براي ورود به منوي مخصوص اين كار اختصاص دادن ، بنابراين نيازي به رفتن داخل ست آپ نيست ، ضمناً براي اينكه اين كار جواب بده ،‌بايد به محض روشن كردن دستگاه و قبل از اينكه وارد ويدوز بشه كليد F مربوطه رو بزنيد تا وارد اون منو بشيد

araash2001
08-07-2007, 10:58
دوست گرامي OCZ
در مورد سئوال شما بايد عرض كنم كه اون بابايي كه ورداشته و هاردي رو كه داراي بك آپ ريكاوري هست ، Fdisk كرده ، اگر تونسته باشه پارتيشن مربوط به ريكاوري رو پاك كنه بايد خدمتش برسيد ..
ولي گذشته از شوخي ،‌ پارتيشن مجيك نمي تونه به راحتي از پس اين درايو مخفي بر بياد ، بنابراين يك احتمال وجود داره كه هنوز و عليرغم دست كاري كه طرف روي پارتيشن انجام داده ، اطلاعات مربوط به پارتيشن مخفي مربوط به ريكاوري از بين نرفته باشه و بشه اون رو به حالت كارخانه برگردوند. بنابراين پيشنهاد مي كنم اول از همه كليد F1 تا F12 رو در زمان اول روشن كردن لپ تاپ امتحان كنيد ، تا متوجه بشيد كه كليد فعال كننده لپ تاپ شما كدومه ، چون هر كارخانه اي يك كليد رو به اين كار اختصاص ميده كه مثلا ً در مورد لپ تاپ خود من كه مدل FE-880 E/H هست كليد F10 براي اين كار اختصاص داده شده ،‌ بعد كه اين كار رو انجام داديد اگر اطلاعات مربوط به اين درايو پاك نشده باشه مي تونيد دستگاه رو به حالت اول برگردونيد ،
در كل در مورد لپ تاپ خيلي بايد مواظب باشيد ،‌متاسفانه افراد و شركتها در مورد لپ تاپ اطلاعاتشون فوق العاده كمه ، و مرجع فارسي هم در اين مورد وجود نداره بنابراين امكان داره در صورت دستكاري افراد ناآشنا صدمات جبران ناپذيري به دستگاه وارد بكنند.

يك راه ديگه هم اينه كه شما با استفاده از نرم افزار نورتون قوست ، كه مي تونه اين درايو رو تشخيص بده ، ببيني اين درايو سر جاش هست يا نه ؟ اگه اين درايو سر جاش بود و اطلاعات و شاخته هاي اون وجود داشت ،‌اصلاً‌نگران نباش چون به راحتي قابل برگشت هست

ocz
08-07-2007, 14:39
ممنون آرش جان از اطلاعات خوب و دست اول شما واقعا استفاده كرديم:40:عالي بود:10:
ولي اين نكته را graphmax در پستشان نوشته بودند كه من نقل قول كرده بودم:46:
اگر تجربيات ديگري ازا لپتاپهاي جديد داشتيد همينجا بنويسيد

anarchist60
09-07-2007, 01:48
دوست گرامي آقاي anarchist60
در تنظيمات ست آپ ،‌نبايد دنبال ريكاوري بگردي ، بايد يكي از كليد هاي F1 تا F12 رو امتحان كني ، تمام لپ تاپ هايي كه داراي امكان ريكاوري هستند ، يكي از كليد هاي F رو براي ورود به منوي مخصوص اين كار اختصاص دادن ، بنابراين نيازي به رفتن داخل ست آپ نيست ، ضمناً براي اينكه اين كار جواب بده ،‌بايد به محض روشن كردن دستگاه و قبل از اينكه وارد ويدوز بشه كليد F مربوطه رو بزنيد تا وارد اون منو بشيد

ممنون از راهنماییت دوست عزیز
ولی من قبلا همه کلیدهای F رو امتحان کردم ولی نتیجه نداشت
ممکنه دلیلی برای غیر فعال شدنش باشه یا نیاز به دیسک یا تنظیماتی برای فعال سازی یکاوری...؟

araash2001
09-07-2007, 13:15
جناب anarchist60
بعيد مي دونم كه اگه لپ تاپ شما اين قابليت رو داشته باشه ، به جز كليد هاي F كليد ديگه اي اين كار و انجام بده ،‌هر چند فرض محال ،‌محال نيست ولي اين احتمال قابل تصوره كه شما كليد F ها رو دير فشار ميديد و لپ تاپ ميره براي اجراي ويندوز ،‌ضمن اينكه ،‌به يكبار فشار دادن اكتفا نكنيد ،‌يعني از وقتي آرم دستگاه آمد سريع و چندين بار مثل زماني كه ميخواهيد وارد يت آپ بشيد اين كارو انجام بديد و كليد هاي اف رو امتحان كنيد خصوصا اف 2 و اف 10 تا اونو پيدا كنيد ،‌اگر نشد به سري به سايت سازنده بزنيد و ببنيد اونجا چي نوشته و با كدوم كليد فعال ميشه و اگر با تمام اين تلاش ها نتيجه نگرفتيد احتمال داره كه اون پارتيشن با مشكلي مواجه شده باشه مثلا پاك شده باشه كه البته اميدوارم اينجوري نباشه ،‌
هيچ نرم افزار يا تنظيمي در ست آپ در اين خصوص وجود نداره ، يعني من تمام منوي هاي ست آپ رو چك كردم ولي چيزي در اين رابطه نديدم .

araash2001
09-07-2007, 13:17
ديروز محض كنجكاوي ، ويندوز XP مديا سنتر روي لپ تاپ نصب كردم ، خيلي جالب بود كه توي محيط XP ، صفحه نمايش ،‌كاملاً شفافيت خودشو از دست داده بود و اصلاً اون كنتراست و نورانيت ويندوز ويستا رو نداشت ،‌به هر حال كنجكاوي بنده تمام شد و خواستم بدون دردسر از داخل منوي ريكاوري ، اقدام به برگردوندن سيستم به حالت كارخانه بكنم ،‌اما در زماني كه سيستم ميخواست شروع به انجام عمليات ريكاوري بكنه با پيغام No System Partition مواجه شدم و اينجا بود كه عرق سردي روي صورتم نشست و گفتم نكنه موقع نصب XP اشتباهاً‌ زدم و پارتيشن مخفي رو آباد كرده باشم ‌، آقا هرچي سر و كله زدم با اين از خدا بي خبر ،‌نشد كه نشد ، انواع و اقسام روش ها رو امتحان كردم ولي نشد ، فقط يه خوبي داشت و اونم اين بود كه تجربيات ريكاوري رو كاملاً يادداشت كردم تا براتون توي اين پست بذارم ، شايد به درد يه بنده خدايي بخوره ،
‌اول توضيح بدم كه چه جوري موفق به رفع اين اشكال شدم ، رفتم داخل اينترنت و يه جايي توي يكي از سايت هاي انگليسي خوندم كه ويندوز XP كه روي سيستم نصب شده از اجراي نرم افزار ريكاوري جلوگيري و موجب مختل شدن كاركرد پارتيشن مخفي ميشه ، بنابراين سريعاً يه ويندوز ويستا روي سيستم نصب كردم و بعد از كامل شدن نصب ، آمدم سراغ منوي ريكاوري و ديدم درست شد و قشنگ كار مي كنه ، به هر حال هرچند از ريز نكات فني اين ايراد سر در نياوردم ولي در همين حدود متوجه شدم كه وجود ويندوز XP علت درست عمل نكردن سيستم ريكاوري بوده ، البته شايد ميشد با فرمت كردن هارد هم اين مشكل رو حل كرد ولي من به خاطر اينكه مبادا يه بلايي سر پارتيشن مخفي مربوط به ريكاوري بيارم تا هنوز كاملاً با اين پارتيشن و كاركردش آشنا نشدم از اون صرفنظر كردم.
اما روش صحيح ريكاوري لپ تاپ Sony Vaio FE-880 E/H :
الف – ابتداي روشن كردن دستگاه كه آرم لپ تاپ مياد روي صفحه كليد F10 را بايد فشار بدهيد ، بعدش ،‌يه صفحه سياه مياد و بايد Enter بكنيد تا وارد منوي اصلي Vaio Recovery Center بشيد . در قسمت Choose a program حق انتخاب يكي از چهار گزينه زير رو داريد :
1- Windows System Restore
2- Vaio Hardware Diagnostics
3- Restore c:Drive
4- Rescue Data

براي برگشت به حالت كارخانه بايد گزينه سوم يعني Restore C:Drive را انتخاب كنيد ، بعد يه صفحه توافقنامه مياد و نكاتي رو متذكر ميشه كه اين نرم افزار باعث فرمت درايو c:\ ميشه و سيستم عامل رو به حالت اول بر مي گردونه و يه سري نرم افزار روي سيستم نصب مي كنه ،, و اگر از اطلاعاتتون بك آپ نگرفتيد اين كارو بكنيد و از اين حرفا ،‌‌ شما بايد در كنار گزينه
I Understand
يه تيك بزنيد و بعد Ok بفرماييد و سيستم شروع ميكنه به ريكاوري .
اما منوي هاي ديگه هم كه در نرم افزار ريكاوري هست جالبه ،‌منجمله منوي Vaio Hardware Diagnostics كه هم تست سخت افزار لپ تاپ شما رو انجام ميده و اينطوري شما مي تونيد از سلامت سخت افزار خودتون مطلع بشيد ،‌هم يك گزينه داره براي درست كردن ايرادات سخت افزاري هارد ديسك كه هم چك مي كنه و هم Fix ، كه به نظر مياد در مواقع ضروري خيلي بدرد بخور هست .
منوي ديگه اي كه در اين برنامه وجود داره ، Rescue Data هست كه كارش جالبه ، مربوط به موقعيتي است كه هارد شما بنا به عللي منجمله ويروسي شدن ، غير قابل دسترسي شده ، در اينجا اگر شما اطلاعات مهمي منجمله بانك اطلاعات داشته باشيد از طريق اين منو مي تونيد تمام پارتيشن مربوطه رو روي CD يا DVD يا يه هارد ديگه كپي كنيد . و سر فرصت اطلاعات خودتون رو بازيابي كنيد .
اگه سئوالي داشته باشيد با همين آي دي در ياهو براي من ايميل بفرستيد .

f-secure
13-07-2007, 11:48
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ويدايران
16-07-2007, 07:32
سلام
من یک Laptop Sony VGN-N320E دارم و دوستان عزیز مطلع هستند که کلید Recovery این مدل f10 هست
اما من یک نکته را بگم برای آنهایی که می خو اهند برنامه های مختلف را بر روی انواع لپ تاپ اجرا کنند
بر روی انواع این دستگاهها می شود که سیستم عامل های مختلفی نصب کرد و در این مورد من با توجه به نیاز
4 سیستم عامل بر روی آن نصب کردم (البته در مجموع چون یکیش که همون سیستم نصب شده ویستا است)
Linux MandRiva + Windows XP Media Center + Windows Advanced Server 2003
البته این سیستم ها کاملا" مستقل هستند و بوت جداگونه دارن و با همديگر هم مانعی برای اجرا ندارند.
نکته قابل توجه اینه که شما در محیط لینوکس به اطلاعات پارتیشن Recovery Vista دسترسی دارید و می توانید که این
اطلاعات را برای روز مبادا کپی بردارید.
البته یک راه هم هست که شما می توانید که این پارتیشن را هم خودتون تولید کنید یعنی همون پارتیشن ریکاوری
من در حال آزمایش این مورد هستم و به یاری خدا بعد از رفع اشکال اونو شرح می دم.
شاید شما به نصب XP و یا Linux بر روی Laptop نیاز داشته باشید پس لازم نیست که نگران باشید چون اینکار
شدنی و برای انتخاب سیستم های مختلف هم نیاز به اجرای برنامه های جانبی ندارید.
این سیستم ها مستقل هستند و پارتیشن آنها Boot می شوند و شما می توانید سیستم دلخواه را بعد از پارتیشن بندی
نصب کنید.

f-secure
16-07-2007, 10:40
نکته قابل توجه اینه که شما در محیط لینوکس به اطلاعات پارتیشن Recovery Vista دسترسی دارید و می توانید که این

اينكه توي لينوكس ميشه به اين پارتيشن دسترسي داشت خيلي جالب هست نشنيده بودم جايي
اطلاعات جديدتري داشتي حتما همينجا بنويس
در ضمن براي كپي كردن ريكاوري نيازي نيست كه از راه لينوكس استفاده كنييد. راه درستش رو توي پست عكسي كه در پست قبلي هست توضيح دادم

ويدايران
16-07-2007, 10:50
منظور من این نبود که خودتون را به زحمت بندازین و برای کپی از Recovery برنامه لینوکس را نصب کنی
بلکه اگر این پارتیشن قابل دسترس نباشه از این راه می شه!
حالا شما اگر هارد خودتونو به یک روش مناسب پارتیشن بندی کنی اون اطلاعات Recovery قابل برگشت هست.
و یا اینکه میتونی یک Recovery را دوباره تولید کنی.
این موضوع شاید برای کسی که کاملا" هاردشو فرمت کرده قابل استفاده باشه هر چند که در بعضی مواقع هم با
فرمت کردن اطلاعات Recovery از بین نمی روند.

forumwork.net
18-07-2007, 03:21
دستت درد نکنه ولی مگه ریکاوری و بک آپ لپ تاپا با هم فرق دارن؟!!

ويدايران
18-07-2007, 08:01
دست کم توی اسمشونم با هم فرق دارن
حالا بماند که طرز کارشم چقدر فرق می کنه

doyenfox
20-07-2007, 15:18
بعد از تهيه ديسك ريكاوري اگه ايكس پي بريزم مشكلي پيش نمياد يعني باز ميشه راحت برگردوند؟

PWM
06-08-2007, 00:00
سلام
من یک Laptop Sony VGN-N320E دارم و دوستان عزیز مطلع هستند که کلید Recovery این مدل f10 هست
اما من یک نکته را بگم برای آنهایی که می خو اهند برنامه های مختلف را بر روی انواع لپ تاپ اجرا کنند
بر روی انواع این دستگاهها می شود که سیستم عامل های مختلفی نصب کرد و در این مورد من با توجه به نیاز
4 سیستم عامل بر روی آن نصب کردم (البته در مجموع چون یکیش که همون سیستم نصب شده ویستا است)
Linux MandRiva + Windows XP Media Center + Windows Advanced Server 2003
البته این سیستم ها کاملا" مستقل هستند و بوت جداگونه دارن و با همديگر هم مانعی برای اجرا ندارند.
البته یک راه هم هست که شما می توانید که این پارتیشن را هم خودتون تولید کنید یعنی همون پارتیشن ریکاوری
من در حال آزمایش این مورد هستم و به یاری خدا بعد از رفع اشکال اونو شرح می دم.
شاید شما به نصب XP و یا Linux بر روی Laptop نیاز داشته باشید پس لازم نیست که نگران باشید چون اینکار
شدنی و برای انتخاب سیستم های مختلف هم نیاز به اجرای برنامه های جانبی ندارید.
این سیستم ها مستقل هستند و پارتیشن آنها Boot می شوند و شما می توانید سیستم دلخواه را بعد از پارتیشن بندی
نصب کنید.

من هم یه لب تاپ N320E دارم
میخوام روش XP نصب کنم
درایورهاشو دارین شما ؟

ويدايران
07-08-2007, 07:22
بله درایورهای شبکه و گرافیک و SCSI و صدای آن را برای XP دارم اما هنوز درایور WireLess آن آماده نشده

اما برای نصب سیستم عامل جدید لازم نیست که از خیر سیستم Vista بگذرید و یا بوت ویستا را خراب کنی و
دو سیستم عامل را بر روی یک بوت نصب کنید بلکه می تونی یک بوت جدید درست کنی و سیستم XP را روی پارتیشن جدید نصب کنی.
با این کار شما می توانید که هر موقع که لازم باشد پارتیشن XP را فرمت کنی و XP را دوباره نصب کنی

hu016865
06-09-2007, 01:41
سلام.
آقا من یه سونی n250qe دارم که روش یه ویسنت اورحینال بود.
خواستم هردش رو پارتیشن بندی کنم رفتم و درایو c رو که توش ویتدوز نصب بود رو فرمت کردم البته ویندوز xp و به 4 5 درایو تقیسمش کردم.
برای ویستا هم 40 گیگ جا گذاشتم.
ولی وقتی که با F10 شروع به ریکاوری کردم و به restore c drive رسیدم به 5 درصد گه میرسه میکه که این ویندوز برای این دستگاه نیست و تو ارور بعدی هم no system partitionمی ده و دیگه هیچی.
این رو هم بگم که درایئ E که وبندوز توشه سر جاشه و دست نحورده.
اگه از دوستان کسی کی تونه کمک کمه ممنون میشم.

remix
18-09-2007, 00:50
بله درایورهای شبکه و گرافیک و SCSI و صدای آن را برای XP دارم اما هنوز درایور WireLess آن آماده نشده

اما برای نصب سیستم عامل جدید لازم نیست که از خیر سیستم Vista بگذرید و یا بوت ویستا را خراب کنی و
دو سیستم عامل را بر روی یک بوت نصب کنید بلکه می تونی یک بوت جدید درست کنی و سیستم XP را روی پارتیشن جدید نصب کنی.
با این کار شما می توانید که هر موقع که لازم باشد پارتیشن XP را فرمت کنی و XP را دوباره نصب کنی

دوست عزیرم میتونی راهنمایی کنی که میشه از کجا برداشت درایور ها رو منظورم درایور های xp برای سونی هستش

tajclubesteghlal
20-09-2007, 01:32
سلام دوستان

من یه مدل fz 160 دارم خواستم بپرسم مثلأ اگر ویندوز ویستا ما ویروسی شد و خواستیم درایوش را فرمن کنیم 1- چطوری اینکارو کنیم ؟ 2- آیا پارتیشن مخفیش از بین نمیره ؟

موفق باشید

araash2001
14-08-2009, 09:46
بک آپ ریکاوری Backup Recovery لپ تاپ مدل Sony Vaio VGN-P530H

( Recovery Backup Sony Vaio VGN-P530H )

چند روزی است که یه مدل لپ تاپ خیلی کوچیک و جمع و جور که تقریباً درنوع خودش بی نظیره خریدم ، این لپ تاپ فاقد درایو سی دی (‌بدون درایو اپتیکال ) هست ،فوق العاده کوچیک ،‌با ال سی دی 8 اینچ ،و سیستم عامل ویستا Home Basic ،‌این لپ تاپ بدلیل اندازه کوچیکش ، تقریباً توی جیب کت یا جیب شلوار هم به راحتی جا میشه ، میشه اونو همیشه همراه خودمون داشته باشیم ،
البته من یه لپ تاپ دیگه هم دارم که مدل FE880 سونی وایو هست .
حدود دو سال قبل و در زمان خرید مدل قبلی لپ تاپ ام ،‌ بعد از آشنایی با نرم افزار نورتون قوست Norton Ghost و بک آپ گرفتن از درایو مخفی مربوط به ریکاوری ، بعد از اینکه در اثر یک اشتباه ،‌درایو ریکاوری لپ تاپ رو از دست دادم و با نورتون قوست تونستم به راحتی درایو رو به حالت اولش برگردونم و از پرداخت خسارت چند ده هزار تومانی (‌یکی از دوستان پنجاه هزار تومان سلفیده بود ) جلوگیری شد ، به ارزش نرم افزار نورتون واقف بودم ، برای همین در اولین اقدام بعد از خرید این لپ تاپ P530 H ، سعی کردم که با این نرم افزار از درایو ریکاوری لپ تاپ مدل Sony Vaio VGN-P530H بک آپ تهیه کنم تا در صورت ضرورت بتونم اونو به حالت اول برگردونم .
این نکته رو ذکر می کنم که روشی که من توصیه می کنم لزوماً به معنای این نیست که روش دیگه ای در حال حاضر وجود نداره ، ضمناً توضیحات حاضر با این فرض هست که شما به طرز استفاده از نرم افزار نورتون قوست تحت داس آشنایی دارید .
، به هر حال من این روش رو امتحان کردم و به نحو احسن جواب خودشو پس داده ،‌ضمناً من خیلی در مورد بک آپ ریکاوری لپ تاپ های بدون درایو توی اینترنت گشتم ولی متاسفانه مطلب قابل توجهی پیدا نکردم ، متاسفانه در این زمینه مرجع فارسی بدرد بخوری وجود نداره ، اولین پست در مورد بک آپ ریکاوری لپ تاپ مدل FE880 رو هم حدود یکی دو سال پیش خودم گذاشتم ، به هر حال امیدوارم این مطالبی را که منتشر می کنم ، مورد استفاده اشخاصی که مشکل من رو داشتن قرار بگیره .
اما نحوه کار :

روش اول ( بک آپ ریکاوری در صورت داشتن درایو سی دی یا دی وی دی اکسترنال ) :

برای گرفتن بک آپ ریکاوری از درایو مخفی لپ تاپ مدل Sony Vaio VGN-P530H ،‌اولین مشکلی که خودش رو نشون میده اینه که چطوری بدون داشتن درایو اپتیکال (Cd/Dvd Drive ) ، نرم افزار نورتون قوست تحت داس رو که معمولاً روی سی دی های بوت هست اجرا کنیم ، اولین و راحت ترین راه این هست که یک درایو اکسترنال بخریم ، اما مشکل با خرید درایو اکسترنال حل نمیشه ، به هر حال در صورتی که درایو رو خریداری کردید باید به سایت زیر مراجعه کنید :

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
و از لینک دانلودی که وجود داره ،‌یک فایل ایمیج ، حدود 170 مگابایتی رو باید دانلود کنید ، اینم لینکش :

بعد ، این فایل ایمیج رو با نرم افزار Nero روی سی دی رایت می کنید بطوریکه سی دی شما بعد از رایت ، تبدیل به سی دی بوت میشه و به مجرد اینکه اونو داخل درایو بذارید ،‌می تونید در شاخه مربوط به نرم افزار های بک آپ ، نورتون قوست رو اجرا کنید .

روش دوم : ( بک آپ ریکاوری بدون داشتن درایو و از طریق ساختن فلش مموری بوت Bootable Flash Memory )

این روش در جایی کاربرد داره که شما امکان تهیه درایو اسکترنال اپتیکال رو ندارید ، در اینجا شما باید اقدام به ساخت فلش مموری بوت ابل FLASH MEMORY BOOTABLE کنید تا وقتی لپ تاپ شما از طریق درگاه یو اس بی USB قرار هست بوت بشه ، نرم افزار نورتون قوست از طریق فلش مموری ، اجرا بشه و بتونید اقدام به تهیه بک آپ از درایو مخفی لپ تاپ بکنید .

برای تهیه فلش مموری بوت ابل ، اول باید به این سایت مراجعه کنید :

دوم ، نرم افزار مربوط به فرمت کردن فلش مموری ( USB Disk Storage Format )رو دانلود می کنید :

بعد که اونو از حالت زیپ خارج کردید ، یه نرم افزار اجرا میشه که باید فلش مموری خودتون رو با فرمت FAT فرمت کنید .

سوم ، فایلی به اسم grub4dos.zip رو از آدرس زیر دانلود می کنید :

پارمترهای اونو دقیقاً مطابق آنچه در شکل زیر توضیح داده شده ، تنظیم می کنید ،‌

کلید install رو می زنید و بعد ، اون فایل 170 مگابایتی که رو اول دانلود کردید ،‌محتویاتش رو داخل فلش مموری کپی می کنید ،
حالا شما دارای یک فلش مموری بوت هستید که کلی نرم افزار داخلش داره و می تونید به راحتی با یکی از نرم افزار های این فلش مموری که نورتون قوست هست ، اقدام به گرفتن بک آپ از درایو مخفی لپ تاپ خودتون بکنید ،
برای گرفتن بک آپ ، ابتدا داخل ست آپ لپ تاپ با زدن کلید F2 بشید و دستگاه رو به نحوی ست کنید که از طریق پورت یو اس بی ،‌بوت بشه ، بعد هم از داخل شاخه مربوط به نرم افزار های بک آپ ، نورتون قوست رو انتخاب کنید و اونو اقدام به تهیه بک آپ از درایو مخفی لپ تاپ کنید .
نکته قابل ذکر اینکه شما می تونید فایلی رو که بعنوان بک آپ تهیه می کنید ، روی قسمت دیگه هارد که ویندوز روی اون نصب شده ،‌ Save کنید ، و بعداً از طریق کارت شبکه یا فلش مموری دارای ظرفیت بالاتر اونو روی سیستم دارای درایو دی وی دی ،‌کپی کنید تا در مواقع ضروری قابل استفاده باشه .
در ضمن کلید فعال کردن بک آپ ریکاوری در لپ تاپ مدل فوق ، F10 هست .

موفق باشید .

Master89
06-03-2010, 12:42
سلام من لب تاپ sony vaio fw 45 gj دارم. چند روز پیش بخ اشتباه دکمه f10 رو زدم و کل هاردم برگشت به حالت کارخانه.
فایل ها و پروژه اهسس توش داشتم که اندازه یک عمر براشون زحمت کشیده بودم و برام مهم بودن!
همه از بین رفت. از نرم افزار Data doctor recovery ntfs هم استفاده کردم. اما کامل بر نگردوند.
اگه میشه محبت کنید من رو راهنمایی کنید. یک دنیا ممنون میشم..