PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : تو رو خدا یکی به تازه واردها هم مهل بزاره

xmw
20-08-2005, 19:09
دوستان من خیلی به برنامه نویسی علاقه دارم مخصوصا دلفی و تا حالا تا دلتون بخاد کتاب و سی دی خریدم و همشون در حد حرفه ای توضیح دادن مثلا یکیش این که باید پاسکالو بلد بودی تا دلفی رو یاد میگرفتی
خوب دوستان خواهش من اینه که اگه سایتی یا کتابی یا هر پیشنهادی دارین به ما بگین
راستی من در این کتابها تو یه قسمتش واقعا میموندم و اصلا سر در نمی اوردم که چیه که اون قسمت ،قسمت انواع داده هاست که مثلا داده های صحیح یا ...که مثلا تو این قسمت نوشته منفی یا مثبت یا نوشته طول بایت ،محدوده قابل قبول یا طول بایت دوستان خواهشمندم اگه براتون مقدوره خیلی ساده برام توضیح بدین که این قسمتها به چه دردی میخوره
با تشکر مهدی

shahroozm
20-08-2005, 19:27
سلام
اين چه ربطي به موضوع شما داشت؟ :roll:

sAsAn.K
20-08-2005, 19:34
اولا که مهل نه و محل 8)
دوما شما اگه سوالت به درد بخوره و جوابشو بدونن میدن 8)
سوما شهروز جان راست میگه :x

MasterData
20-08-2005, 19:55
عزيز دل من
اين سايت يكي از محدود سايتهايي هست كه به تمام كاربران رسيدگي ميشه
مثلا يكيش هم خود من ؛ به تعداد پستهام نگاه كني تازه عضو سايت شدم اما تا به حال هيچ سوالي از من بدون جواب نمونده
در ضمن اينجا اساتيد قدر برنامه نويسي هستند كه شما مي تونيد مشكلاتتون رو در ميان بگذاريد
فقط سوالاتتون رو به نحوه درست بپرسيد تا سريعا رسيدگي شود
توصيه مي كنم به اين سايت هم يه سري بزنيد حتما چيزهاي خوبي گيرتون مياد
منم اونجا با همين اي دي عضوم كمك خواستي در خدمتيم

اين پست توسط مديريت ويرايش شد !
لطفا تكرار نشود :idea:

Gabana
20-08-2005, 20:34
محدوده اعداد كه معمولا براي اعداد صحيح و اعشاري معرفي ميشه بيشتر مربوط به داده هايي است كه در طول برنامه به كار مي بريد مثلا تو پاسكال ميخواي عددي مثل 200 رو بگيري و توي متغيري مثل a بگذاري در اين صورت :
var
a:byte
چون Byte بين 0 تا 255 هست و 1 بايت از حافظه رو ميگيره(100 رو ساپورت مي كنه)
حالا مي تونستي Integer هم تعريف كني چون داراي محدوده -32768 تا 32767 هست
اما 2 بايت از حافظه رو ميگيره پس فضاي بيشتري ميخواد
منفي هم كه قطعا براي اعداد منفي هست در مورد اعداد اعشاري هم روال به همين طريقه فقط خوب اونجا به تعداد ارقام با معني هم دقت مي كنيم

موفق باشي
خداحافظ :arrow: :wink:

مسيحا
20-08-2005, 21:47
سلام مهدی جان
صفای قدمت شاد نفست
در تاپیک های دیگه دوستان زیادی به این سوال پاسخ دادن
با اجازه بقیه دوستان
در جوابت باید بگم ما در برنامه نویسی برای گرفتن داده ها از ورودی و انتقال اطلاعات به خروجی نیاز به یک سری داده داریم که نوع اونها هم بسته به نیاز مون تعیین می کنیم .
تقسیم بندی انواع داده ها در زبان های برنامه نویسی مختلف تقریبا یکسانه
این تقسیم بندی ها به نوع فرمت و میزان فضایی که هر داده باید اشغال کنه بر می گرده
در کل در زبان های سطح بالا داده ها به صورت زیر تقسیم بندی می شن:
1.داده های کارکتری ( character که در زبان c به اون به اختصار char می گن )که یک بایت فضا رو اشغال می کنن
2.داده های صحیح که محدودشون رو همین طور که دوست عزیزمون گفت32768 تا 32767- است و دو بایت فضا رو اشغال می کنن ( به اونها integer گفته می شه )
3.داده های اعشاری که به دو دسته تبدیل می شن 1 . اعشاری کوتاه یا ممیز شناور( در زبان c به اونها float می گن ) 2 . اعشاری بلند ( در زبان c به double معروفند ) لازم به ذکره که در زبان پاسکال هر دو گروه رو real می نامن
4.داده های رشته ای ( در زبان پاسکال به اون string گفته می شه )
5.داده های واقعی که تنها شامل دو مقدار درست true و غلط false هستند ( در پاسکال به اونها boolean می گن )
6. داده کاربر که این داده در اکثر زبان های سطح بالابسته به نیاز کاربر تعریف می شه
یک پیشنهاد
شما لطفا قبل از زدن تاپیک سعی کنید که یک سری به سایر تاپیک ها هم بزنید البته من هم در ابتدا این اشتباه رو کردم آخه من هم تقریبا تازه واردم
از طرفی لطفا از این به بعد سوالت رو کاملا واضح و کامل بیان کن تا بچه ها بتونن به شما پاسخ روشن و کاربردی بدن
دوست عزیز من یه تاپیک زدم به نام کتاب اصول برنامه نویسی – آموزش برنامه نویسی به زبان ساده – شما می تونید برای شروع کار از اونجا استفاده کنید انشا... اگه عمری بود فکر می کنم کتاب جالبی بشه البته فعلان فقط در اونجا اصول و مفاهیم رو دارم می ذارم اما در فصل های بعدش ابتدا از آموزش پاسکال شروع می کنم بعد c و بعد زبان های دیگه
انشاا... که این کارم به سرانجام برسه

امیدوارم تونسته باشم کمکت کنم
یا حق

hamidma
20-08-2005, 21:53
سلام دوست گرامی
ورودتون رو به انجمن خوش امد می گم هر چند منم یه عضو هستم ولی این احساس شما معمولا با من هم همراهه :wink:

ولی خوب یه توصیه دارم و اون این هستش که از دوستانی که در برنامه نویسی تقریبا تخصص دارن راهنمایی بخواهی من فکرمی کنم که شما بجای اینکه دوباره کتاب و از این چیزها بخری و یا خودت رو زیاد اذبت کنی بهتره که از دوستانی مثل اقا سعید nesta برای شروع برنامه نویسی و اینکه از کجا شروع کنی و چطوری جلو بری سوال کنی .فکر کنم که خیلی خوب از سردر گمی نجات پیدا می کنی و بهتر می تونی از وقتت استفاده کنی و از همه بهتر دیگه دوستان اینجوری به شما جواب نمی دن و شما رو هم دلخور نمی کنن

در ضمن دوست عزیز تو برنامه نویسی یه اصل هست که باید حتما بهش توجه کنی و اونم اینه تا از مطلب قبلی سر در نیووردی به مطلب بعدیش که پایش همین مطلب هست نرو همین باعث می شه که بدون گرفتن جواب سوالات فقط سوالات خودت رو زیاد کنی
موفق باشی
همچون ذره بین تمام نیرویتان رو روی یک نقطه متمرکز کنید

Nesta
20-08-2005, 23:04
با سلام به دوستان.
من اول تشکر می‌کنم از آقای hamidch از لطفشون نسبت به من .
و همچنین تشکر می‌کنم از مسیحا جان که توضیحات خوبی‌ ارائه دادند .و آقای no-fate-man که نسبتا خوب توضیح دادن .
آقا ی sasan.k من اولا می‌خوام به شما بگم که هنوز شما در جایگاهی‌ نیستین که بخواهید غلط گیری کنید چه از نظر کسوت و چه از نظر درجه ...
دوما که ایشون 9 تا پست دادند و خودشون گفتند که تازه عضو شدند و من هم بعضی‌ اوقات که می‌خوام تایپ کنم اشتباه میزنم این دلیل بر این نیست که کسی‌ بلد نیست اینجا امتحان دیکته نمیگیرن مفهوم رو ایشون رسوند ،شما اگه جواب کسی‌ در انجمن برنامه نویسی‌ رو میتوانید بدین که ممنون در غیر این صورت لطف کنید پست بیهوده و تذکر در اینجا ندین .
دوست عزیز آقای xmw هم رو تبریک میگیم بهتون و این که اول شما نیز قوانین این انجمن رو باید حتما میخوندین چون اینطوری تاپیک زدن که تورو خدا کمک کنید اصلا خلاف مقرارت این انجمن هست باید نوع درخواست و کمک رو در موضوع به نهوی بفرمائید .
توضیحات لازم رو دوستان دادند من کمی‌ بهش اضافه می‌کنم .
دوست عزیز این که فرمودین همه آموزش ها باید پاسکال بلد باشی‌ تا دلفی‌ رو یاد بگیرین خوب این همه جا 100% هست برای این که دلفی‌ از پاسکال منشاط میگیره و زبان شی‌ گرا پاسکال دلفی‌ هست .
و در مورد این داده ها و متغیر ها باید بگم که با یک مثال توضیح میدم ،شما می‌خواهید 2 عدد رو با هم جمع کنید خوب این نیاز به چی‌ داره؟ به 3 تا متغیر که 2 تا رو میگیره بد میریزه تو 3 بد شما سومی‌ رو چاپ می‌کنید در پاسکال درست ؟ خوب این متغیر باید محدوده داشته باشه درسته ؟ یعنی‌ مثلا یک موقع شما می‌خواهید عدد 1 تا 200 رو با هم جمع کنید و نمی‌ خواهید عدد -32455 هم جمع کنید باید از byte که از رنج عددی 0..255 هست خوب استفاده کنید .یک موقع می‌خواهید مثلا حروف صدا در در انگلیسی‌ رو پیدا کنید دیگه نمی‌شه از متغیر های عددی یا صحیح مثل iNTEGER یا BYTE یا LONGINT استفاده کنید باید از cHAR برای کاراکتر ها مثل حروف صدا در 'A','E','U','O',... استفاده کنید .
یک موقع می‌خواهید 2 تا رشته با هم جمع کنید یعنی‌ مثلا علی‌ رو به حسین بچسبونین خوب باید از متغیر رشته ای استفاده کنید مثل sTRING و اگه می‌خواهید که مثلا بگین از ورودی رشته بگیره و حد اکثر 20 حرف باید اینطوری بگید String [20] و براش محدود تعین کنید .اینا جریان متغیر ها هستند که شما خیلی‌ خیلی‌ بهشون نیاز دارید تو دلفی‌ هم به همینطور .
البته من بخاطر انتخاب شما ،دلفی‌ خوش حالم .
متشکر

:D :wink:

xmw
21-08-2005, 10:06
من از همه دوستان متشکرم از اینکه هم عنوان این تاپیک روهم اینطوری نوشتم خیلی معذرت می خوام

xmw
21-08-2005, 11:54
آقای نستای عزیز برای شروع از کجا شروع کنم منضورم آموزش دلفییه
خودت چطور شد که دلفی یاد گرفتی ممنون میشم که بهم بگی
راستی بدم نیست از اولین آموزش من در این سایت دیدن کنید
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
با تشکر مهدی

Nesta
21-08-2005, 15:12
سلام دوست عزیز .
لطف کنید که 1 بار هم بگید مثلا عذر می‌خواهید کافی‌ هست .البته متشکر که آدم منطقی‌ و فهمیده ای هستین من هم سر فرصت در تاپیک خودش برای شما کامل میگم .یعنی‌ تاپیک دلفی‌ ..