PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : راه اندازی بخش معرفی نرم افزارهای لینوکس در www.p30world.com

koli
13-08-2005, 23:18
با سلام به تمامی کابران لینوکس؛

سایت پی سی ورد که به معرفی نرم افزارهای سازگار با ویندوز میپردازد؛ در بین کاربران فارسی زبان از جایگاهی مطمئن و دائمی برخوردار است. به گمان من وقت آن رسیده است که بخشی از این سایت به معرفی نرم افزاره ای سیستم عامل لینوکس اختصاص یابد و از این طریق هم جوابگوی کاربران لینوکس کار باشد و هم در حد توان خود در معرفی- فرهنگ سازی- این سیستم عامل گامی بردارد.
امیدوارم که با استقبال دوستان و همت و مساعدت مدیران سایت بهمین زودی این آرزو و امید؛ تحقق یابد!

نخستین پیشنهاد:
در معرفی نرم افزارها - سوای بحث اجمالی کاربرد آن - اشاره به license نرم افزار و نیز مشابه ویندوزی آن، همراهی مقاله ای هرچند کوتاه، - که هم اکنون نیز تعدادی از آنها به همت دوستان فراهم آمده است - ضرور به نظر میرسد. کاری که در حال حاضر، هر از گاهی درباره ی برخی نرم افزارهای معرفی شده در سایت، صورت میپذیرد.

پی نوشت:
اگر موافق باشید، در معرفی هر نرم افزار، اگر نسخه ویندوزی آن نیز تهیه شده است، لینک آن را نیز برای کاربران ویندوز قرار دهیم.

پیروز و روزبه باشید.
کولی

hosseinesaboonchi
13-08-2005, 23:35
دمت گرم
خدا عمرت بده
من هستم خواستی من لینک میزارم

rootnt
14-08-2005, 06:09
koli جان
این کار حرف نداره
ولی اگر میخواد فقط معرفی نرم افزار باشه فایده نداره
یه تاپیک در این مورد داشتیم که زیاد مورد توجه قرار نگرفت
ولی اگر همینطور که شما گفتید مقاله و توضیحاتی در کار باشه من فکر میکنم خیلی خوبه
و من هم که یه پای ثابت بروژه های لینوکسی هستم :lol:

rootnt
22-08-2005, 07:24
سلام دوستان
کولی جان شما این پیشنهاد رو دادید ولی خودتون شروع نکردید به همین دلیل من اول شروع میکنم تا استارتشو زده باشم
اولین برنامه ای که میخوام معرفی کنم نرم افزار معروف JAP هستش
این نرم افزار فیلتر شکنی هستش که در طول مدت کارش تا به الان هیچ وقت متوقف نشده و یک نرم افزار رایگان هستش و تنها ایرادی که ازش گرفته میشه کم کردن سرعت اینترنت هست که در ورژن جدید اون خیلی بهتر شده و تازه در لینوکس سرعتش نسبت به ویندوز بیشتره (من خودم امتحان کردم /در لینوکس کلا سرعت اینترنت بیشتره)
همونطور که میدونید این برنامه تحت JAVA کار میکنه و باید حتما جاوا روی سیستمتون نسب شده باشه
شما با فرمان زیر متوجه میشید که آیا جا بر روی سیستمتون نصب شده یا نه
java -version
البته اینم بگم که ورژن اون حتما باید بالای ۱.۴ باشه وگرنه فایده ندارو و باید ورژن جدید رو دانلود کنید
اگر هم با اجرای فرمان جواب command not found رو دریافت کردید بدونید که این برنامه رو ندارید و باید دانلود و نصب کنید
شما از این آدرس میتونید آخرین نسخه جاوا رو پیدا و دانلود و نصب کنید:
Java 2 Runtime Environment
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
فایل فکر میکنم ۱۵ مگابایت حجم داشته باشه
خوب حالا باید خود برنامه JAP رو دانلود کنید / از لینک زیر:
من توی خود سایت دیدم نوشته یه فایل sgnature به نام jap.jar.sig که میتونید از آدرس زیر دانلود کنید احتیاج داره ولی من که احتیاجی پیدا نکردم
خوب حالا یه دایرکتوری به نام jap مثلا در شاخه home خود بسازید و فایل JAP.jar رو در داخل اون کپی کنید
حالا به اجرای این فرمان می توانید برنامه جپ رو اجرا کنید
java -jar JAP.jar
دیگه بقیه تنظیمات خود برنامه رو هم فکر میکنم که خود دوستان بلد باشند چون همه استفاده کرده اند
ولی در کل من این شیوه اجرا رو نمیپسندم چون هر وقت که به اینترنت وصل شدید و خواستید برنامه جپ رو اجرا کنید باید کنسول رو باز کنید و برنامه رو اجرا کنید و اگر کنسول رو ببندید برنامه هم بسته میشه
من در سیستم خودم براش یه لینک روی دسکتاپ ساختم ==> به این صورت:
ابتدا رو ی صفحه دستکتاپ کلیک راست کردم و بعد از creat new ==>file==>link to application رو انتخاب کردم و صفحه جدید باز شد در همون تب general در قسمت اسم برنامه کلمه JAP رو تایپ کردم و در تب application و در قسمت command فرمان java -jar JAP.jar رو کپی کردم و بعد ok حالا روش کلیک کردم و برنامه رو از این طریق و بدون خط فرمان اجرا کردم
خوب دیگه تموم شد
اگر سوالی بود در خدمتم

Navid
23-08-2005, 18:22
فکر خوبیه . با این کار که یک کار جدید هست سایت خیلی معروفتر از قبل می شه :D

Arashi
23-08-2005, 18:50
ما هم موافقيم :mrgreen: :mrgreen:

koli
24-08-2005, 21:57
از استقبال دوستان متشکرم!
این ابراز نظر از سمت من و نظرخواهی از دوستان، به این جهت صورت گرفت تا شاید آنچه که در ذهن من میگذرد برای کاربرانی که میتوانند گامی در این سو بردارند، جالب توجه باشد و یا شاید بارقه ی امیدی و راه گشای افقی با گام های لزران ما...
در پاسخ به دوست عزیز، rootnt: میگویند اختراع و ایده فرزند احتیاج است و من از این بابت که نه بر انگلیسی تسلط دارم و نه کاربری حرفه ای ام؛ بیش از دیگران پی به ضرورت این نیاز برده ام . اما هر کمکی که بفکرتان میرسد و از دست این جانب برمیاید را با جان و دل خواهم پذیرفت.
بابت نخستین گامی که برداشته اید، به نوبه ی خود کمال تشکر را دارم!

امیدوارم راه بازتر و هر روز روشنتر شود.
کولی :)

koli
24-08-2005, 22:07
شاید بتوان لینک نرم افزارهای لینوکسی که در دیگر سایت ها معرفی شده اند را نیز تحت این عنوان جا داد. اگر موافقید که لطفاً در صورت برخوردن به چنین راهنما ها و آموزش هایی - که نسبتاً کامل و حتماً بی نقص باشند- لینک شان را در اینجا قرار دهید.
توضیح: منظور از بی نقص بودن، شیوه نگارش و نیز احاطه ی نسبی نگارنده به موضوع و یا تسلط به زبان اصلی مقاله میباشد.

به عنوان مکمل نخستین راهنمای نوشته شده در این عنوان به توسط rootnt عزیز؛ اینجا را ببینید:[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
البته من بتوسط Cached گوگل موفق به دیدنش شدم.
کولی :)

rootnt
25-08-2005, 11:11
کولی جان
من چیز بخصوصی آنجا ندیدم
به هوم سایت پرشین هکر رفت
در ضمن من اولین قدم رو به امید یاری دوستان دیگر برداشتم و قدمهای کوچک دیگری هم میتونم بردارم ولی فکر میکنم اگر دوستان همکاری نکنند هیچ فایده ای نداره
من منتظر مشارکت بیشتر دوستان هستم
کولی جان از شما باز هم تشکر میکنم و شما به سعی در این کار دعوت میکنم :mrgreen:

koli
25-08-2005, 17:34
کولی جان
من چیز بخصوصی آنجا ندیدم
به هوم سایت پرشین هکر رفت
:mrgreen:

koli نوشته:
به عنوان مکمل نخستین راهنمای نوشته شده در این عنوان به توسط rootnt عزیز؛ اینجا را ببینید:[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
البته من بتوسط Cached گوگل موفق به دیدنش شدم

Beelzebub
27-08-2005, 15:00
يه سايت عالي پر از برنامه و بازي براي لينوكس
همراه توضيحاتشون

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
متاسفانه بخواطر يه سري مشكلات نمي تونم زياد بيام
ولي بعدا مي شينم روزي يكي يا دوتاشو دانلود مي كنم
و با توضيح طريقه نصب مي زارم

rootnt
28-08-2005, 06:40
سلام
آره دیدم beelzebub
خوراک اینه که ترجمه کنیم و کار کنیم و بعد اینجا معرفی کنیم
مرسی

AHT
28-08-2005, 07:21
منظورتون تاپيكه يا يه انجمن
اگه تاپيكه كه مانعي نميبينم
ولي اگه انجمنه فكر نميكنم مديران قبول كنند :wink:

rootnt
28-08-2005, 07:28
سلام
معلومه که انجمن رو قبول نمیکنند
فکر میکنم منظورشون همون تاپیک باشه

AHT
28-08-2005, 08:19
من همين جور
گفتم چون انجمن معرفي نرم افزار داريم اين هم ميخواد انجمن معرفي نرم افزارهاي لينوكس بزنه :wink:

Mohammad_Ahrari
28-08-2005, 08:49
koli, جان نيومده داري گل ميكاري

اي ول

منم موافقم

Beelzebub
28-08-2005, 12:16
Download for X 2.5.2

يه دانلود منيجر قدرتمند كه از برنامه هايي همچون GetRight و ReGet الهام گرفته
و براي افرادي كه سرعت زيادي ندارن و مي خواهند چندين فايل رو با هم دانلود كنند
خيلي مناسب است در ضمن برنامه بصورت opensource است

لينك دانلود:

روش نصب:
خوب شما فايل رو كه گرفتيد با دستور زير يه جا اكتراكتش كنيد

بعد با دستو زير وارد داركتوري برنامه مي شيد

و حالا به ترتيب اين دستور ها رو وارد كنيد(براي اينكه دستورات رو درست ببينيد تو نت پد كپي كنيد)

خوب تمام شد براي اجراي برنامه فقط كافيه در ترمينال d4x ‌ رو وارد كنيد و حالشو ببريد:wink:
براي اطلاعات بيشتر درباره نصب مي تونيد فايل install‌ در دايركتوري برنامه رو نگاه كنيد

koli
28-08-2005, 12:51
سلام دوستان؛

فکر کنم اگر این عنوان رو به شکل قابل قبولی فعال نگاه داریم، جلب نظر مساعد مدیران سایت چندان دشوار نباشد.
معرفی این عنوان -جهت مراجعه مستمر و حضور در آن، خواه ببیننده و خواه نویسنده- مهم است.
برادریمان را ثابت کنیم، باقی اش با من. :wink: :)

rootnt
29-08-2005, 06:35
سلام
کولی جان فکر نمیکنم این کار شدنی باشه
شما فکرشو بکن
برای اینکه این تاپیک رو بخواهیم به یه انجمن تبدیل کنید باید کلی فعال باشه هم از نظر تعداد ارسالها و هم از نظر کیفییت کار
اینی که میگم یعنی خیلی زیاد (بیش از اندازه)
که با این تعداد کم لینوکس کار و توجه کم نسبت به لینوکس فکر نمیکنم عملی باشه
ولی با این همه من سعی خودم رو میکنم و کار خودم رو انجام میدم
من که بدم نمیاد

خوب بگذریم
حالا میخوام به معرفی نرم افزار امروز بپردازم :mrgreen:
اسم نرم این برنامه که میخوام معرفی کنم Firestarter هستش
و کارشم محافظت از سیستم ما در مقابل حکرها و خرابکارهاست
بله این نرم افزار یه نرم افزار دیواره آتش یا همون firewall خودمونه
که محیطی گرافیکی و خیلی ساده داره
شما میتونید این برنامه رو از آدرس زیر دانلود کنید
اگر از نسخه RPM استفاده کردید که خیلی آسونه
با فرمان rpm -i به راحتی آب خوردن نصب میشه (نسخه deb. اون هم تقریبا همینطوره)
من که از همین فرمان برای نصب استفاده کردم و جواب هم داد ولی در خود سایت گفته برای نصب بسته RPM از فرمان زیر استفاده کنید:
rpm -Uvh firestarter*rpm
ولی اگر از کد منبع میخواهید استفاده کنید آن را در جایی (مثلا home/user/) اکسترکت کنید و با دستور cd وارد دایرکتوی آن شوید حالا با اجرای دستورات زیر اقدام به نصب آن کنید:
./configure --sysconfdir=/etc
make
make install
خوب حالا این برنامه روی سیستم شما نصب شده
حالا با استفاده از فرمان firestarter یا کلیک بر روی آیکون آن که در یکی از قسمت های menu ایجاد شده برنامه رو اجرا کنید
خوب حالا به مرحله ای میرسیم که باید برنامه فایروالمون رو تنظیم کنیم
وقتی که این برنامه رو اجرا کردید ابتدا یک ویزارد باز میشه که باید بعضی از تنظیمات رو در اون اعمال کنید
صفحه اول رو که با کلیک بر روی کلید forward در کرده و به صفحه بعد میرویم

همونطور که در عکس مشاهده میکنید در این صفحه میبایستی نوع ارتباط شما با اینترنت مشخص شود
توصیه خیلی مهم: وقتی در حالت معمولی اقدام به تنظیم این برنامه میکنید در این صفحه فقط یک نوع ارتباط دیده میشود که اشتباه میباشد و برای ما ها که از اینترنت دایل آپ استفاده میکنیم وسیله ارتباطی (مودم) شناسایی نمیشود
حالا برای اینکه این مشکل حل شود باید موقعی که به اینتر نت متصل هستید اقدام به این کار بکنید در این صورت برنامه وسیله ارتباطی را بطور اتوماتیک میشناسد و انتخاب ppp0 و کلیک روی forward و دکمه save این برنامه به شروع به کار میکند
تنظیمات خود فایروال هم که خیلی ساده هست و فکر نمیکنم احتیاج به توضیح داشته باشد ولی اگر کسی خواست و درخواستی شد در این مورد هم کمی توضیح میدهم
خوب تمام شد
لذت ببرید
البته چند نکته در اینجا قابل ذکر است
کرنل لینوکس در خود مجهز به یک فایروال میباشد و برای کار بران معمولی تا ۹۰٪ کفایت میکند و احتیاج به نصب فایروال دیگر نمیباشد و فایروالهای دیگر معمولا برای شبکه ها و سرویس دهنده ها مورد استفاده قرار میگیرد (البته من خودم همیشه این فایروال رو برای محکم کاری نصب میکنم :shock: )
این فایروال مبتنی بر iptables می باشد یعنی با تغییر آدرس IP بصورت مجازی شما را از دسترس خرابکارها و هکر ها در امان نگه میدارد
در خود سایت این برنامه یه documention خفن داره که بیت به بیت برنامه رو توضیح داده و اون رو میتونید با فرمت PDF از آدرس زیر دانلود کنید
خوب انشاالله که استفاده کنید و بدردتون بخوره
اگر خدا بخواد در برنامه بعد :lol: یه آنتی ویروس رو معرفی میکنم :shock:
:wink:

koli
01-09-2005, 12:47
rootnt نوشته:
تنظیمات خود فایروال هم که خیلی ساده هست و فکر نمیکنم احتیاج به توضیح داشته باشد ولی اگر کسی خواست و درخواستی شد در این مورد هم کمی توضیح میدهم

با سلام و ضمن تشکر
لطفا! درباره تنظیمات فایروال هم توضیحات مبسوطی-به کم راضی نمیشویم!- بنویسید.
متشکرم :)

Beelzebub
11-09-2005, 02:37
اول اینکه سیستم جدیدو تبریک میگم خیلی ردیف شده

و اصل مطلب
XChat - IRC client for X11

با این برنامه می تونید تو کانالهای IRC چت کنید زیاد شبیه یاهو مسنجر نیست
ولی به نظر من که خیلی بهتره کار کردن باهاش هم خیلی آسونه
البته فکر کنم تو سی دی های فدورا باشه و احتیاج به دانلود نباشه
اینو برای اونایی که ندارن می زارم.

لینک برنامه:

خوب این فایلو یه جا اکستراکت کنید و بعد از طریق ترمانال وارد دارکتوری اصلی برنامه بشید

برای نصب اول با دستور su بصورت روت راد شید و‍‍‍‍ به ترتیب این فرمانها رو وارد کنید

خوب کار که تموم شد با فرمان xchat یا از طریق واد شدن به منوی gnome یا kde قسمت اینترنتش
می تونید برنامه رو اجرا کنید و حالا لذت ببرید
برای کار باهاش هم برنامه که باز شد باید یه nickname برای خودتون انتخاب کنید و یکی از کانالهای irc در لیست
رو انتخاب کنید و بعد کانکت منتظز بشینید تا وصل و بنویسه found your hostname
حالا از منوی windows برنامه channel list رو انتخاب کنید تا لیست اتاقها بیاد بعد وارد هر کدوم خاستید
بشید
اگه مشکلی بود بگید

koli
11-09-2005, 12:17
متشکرم دوست من.

rootnt
19-10-2005, 17:29
سلام
کولی جان فکر میکنم که این طرح شما نگرفت
و این تاپیک هم به پایین رفت
من این ارسال رو انجام میدم که این تاپیک ارزشمند بیاد بالا
ببخشید

koli
19-10-2005, 23:26
سلام دوست عزیز
بله حق با شماست... امیدی بود که به بر ننشست... با این حال از شما و دیگر دوستانی که سعی کردند به نوبه خود متشکرم. همین چند ارسال ارزشش را داشت چرا که به دانسته هایمان در لینوکس افزود.

arkadas
26-11-2005, 02:08
حرکت بسیار مثبت و خوبیه،منم منم در حد سوادم کمک می کنم.

navid mosavi
31-01-2006, 02:18
سلام دوستان

دستتان درد نكند .كار بسيار لازم وخوبي ست. بياييد اين را بيشتر به همه معرفي كنيم .