PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : چطور معادله سهمي را بدست آوريم؟

rouhallah
28-05-2007, 20:40
بنام خدا
با سلام
چگونه ميتوان با داشتن نقاطي از منحني سهمي معادله آن را بدست آورد
اين نقاط شامل كانون و نقاط خط هادي نيستند و فقط نقاطي روي منحني سهمي اند
لطفاً محل جايگزيني نقاط در معادله كلي را بگوييد
با تشكر

Iron
29-05-2007, 02:45
سلام [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقادیر x و y رو برای سه نقطه در معادله y=a*x^2+b*x+c
قرار بده و با حل سه معادله و سه مجهول خطی، مقادیر a و b و c رو بدست بیار. :31:

pp8khat
29-05-2007, 11:56
بنام خدا
با سلام
با تشكر

سلام.
تا اونجایی که من میدونم معادله سهمی به این شکله:
y=a(x-xA)^2+yA
طول راس سهمی:-b/2a
عرض راس سهمی:4ac-b.b/4a
حالا اگه سوال خاصی داشتی بگو برات حل کنم:31:

rouhallah
29-05-2007, 12:25
سلام.
تا اونجایی که من میدونم معادله سهمی به این شکله:
y=a(x-xA)+yA
طول راس سهمی:-b/2a
عرض راس سهمی:4ac-b.b/4a
حالا اگه سوال خاصی داشتی بگو برات حل کنم:31:
با تشكر
يعني به جاي x و y دز اين معادله كلي همان مختصات (x,y) هايي كه دارم رو بايد وارد كنم تا با حل معادله چند مجهولي به معادله سهمي برسم

Iron
29-05-2007, 18:48
با تشكر
يعني به جاي x و y دز اين معادله كلي همان مختصات (x,y) هايي كه دارم رو بايد وارد كنم تا با حل معادله چند مجهولي به معادله سهمي برسم

اگه با من بودی، بله.

mir@
29-05-2007, 21:14
بنام خدا
با سلام
با تشكر

حالا من یه خورده اظهار فضل کنم. :31:

ببین دوست عزیز، ممکنه نقاط واقعاً و دقیقاً روی یک سهمی قرار نگیرند. و مجبور بشیم یک منحنی سهمی رو به نقاط برازش کنیم.

به هر حال چه کاملاً روی سهمی باشند، چه نباشند، بهترین راه استفاده از درون یابی توسل Excel هست.

اگه تعداد نقاط از سه تا بیشتر باشه که راه حل آهن عزیز جواب نمیده. یعنی دیگه سه معادله و سه مجهول نیست.

rouhallah
30-05-2007, 00:22
اگه با من بودی، بله.

با سلام مجدد
امادر معادله شما x توانش 2 است حال اگر نقاط ما يه سهمي درجه سه مربوط ميشد بايد چكار كرد آيا فرمولي كلي تر وجود دارد

در مورد نظر آقا mir@ نيز بايد بگويم خوب دستگاه سه معادله سه دو مجهول يا جند معادله دو مجهول رو ميشه حل كرد

Iron
30-05-2007, 01:38
با سلام مجدد
امادر معادله شما x توانش 2 است حال اگر نقاط ما يه سهمي درجه سه مربوط ميشد بايد چكار كرد آيا فرمولي كلي تر وجود دارد

در مورد نظر آقا mir@ نيز بايد بگويم خوب دستگاه سه معادله سه دو مجهول يا جند معادله دو مجهول رو ميشه حل كرد

معادله سهمی همواره درجه دوم است. اما اگر چند جمله ای درجه n ام مد نظرتون باشه، می تونید در همان چندجمله ای مقادیر x و y رو برای n+1 نقطه قرار دهید و با حل n+1 معادله، n+1 مجهول ضرایب رو بدست آورید.

البته روش دیگه ای هم وجود داره که همین نتیجه رو میده. فرض کنید مقادیر x و y رو برای n+1 نقطه بصورت زیر داشته باشی
(xn,yn) , (x1,y1),...,(x0,y0)

تابع (Si(x رو بصورت زیر تعریف می کنیم (i اندیس S هست) رابطه y رو برحسب x بدست میاریم.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

البته نتیجه هردو روش یکیه. اولی برای حل با دست راحتتره و دومی سیستماتیکتره و بدرد برنامه نویسی میخوره. در کتابهای محاسبات عددی روشهای دیگری هم ذکر شده.

آقا mir@ هم حالتی رو گفتند که نقاط الزاما به یک منحنی سهمی تعلق نداشته باشند و شما بخواید یک سهمی رو از نزدیکی آنها طوری بگذرونید که فاصله بین نقاط و منحنی به حداقل برسه.