PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : ▓ Microsoft Excel سوالات، مشكلات و مباحث در اینجا ▓

صفحه ها : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

wordist
28-12-2007, 17:46
سلام به همه دوستان
من با مشکلی برخورد کردم که ممنون می شم اگه کمکم کنید
می خواهم فرمول یک سلول رو در سلولهای دیگری کپی کنم بدون اینکه محتوی آن تغییر کنه
البته به صورت دستی می شه کپی کرد تک تک ولی چون من با سلولهای زیادی کار می کنم
می خواستم به نحوی محتوی سلولهای فرمول کپی بشه که اکسل اونا رو بر اساس ردیف یا ستون
گسترش نده .
ممنون از همتون
سلام دوست عزيز

ورد دو نوع آدرس دهي دارد :

يكي آدرس دهي نسبي و يكي مطلق

در آدرس دهي نسبي همونطور كه ميدوني با كپي كردن بر اساس ستون يا سطر تغيير ايجاد مي‌گردد مانند :

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

ولي در صورت آدرس دهي مطلق با كپي كردن آدرس اصل خانه حفظ شده و تغيير نمي‌كند مانند :

براي كپي كردن هم ميتوني اون مربع كوچك و مشكي كناره پاييني خانه را بگيري و به خونه بعدي بكشي

موفق باشي

elham_2000
28-12-2007, 19:28
اول میخواستم از دوستانی که این قسمت را آغاز کردند تشکر کنم و بعد سوال خودم از excel:چگونه میتوانیم یک جدول را از یک محیط دیگر وارد محیط excelکنیم بدون اینکه کوچکترین نغییری در fontوsizeو...در جدول ایجاد شود(نیاز به پاسخ سریع دارم)

shavram
31-12-2007, 12:15
سلام دوستان. ديديم اينجا بحث هاي تخصصي خوبي انجام ميشه گفتم چند سوال بپرسم تا منم بتونم مشكلمو حل كنم:
1- دستوري داريم كه بجاي دستور find-replase از منوي edit بشه استفاده كرد بصورت ماكرو تا اينكار رو انجام نديم.مثال: شما روزانه فروش محصولاتتون رو به تفكيك در ستونهاي مختلف در يك سطر وارد ميكنيد.پس در سال 365 سطر دارين.حالا فروش سالهاي گذشتتوتن تو همون محصولات در worksheet ديگري هست كه مي خواهيد روزانه فروش سال را با مشابه فروش سال گذشته مقايسه كنيد. پس از فرمول بندي و تنظيم جداول من كاري كه الان مي نكم از منوي find-replase ميگم مثلا تمام رديفهاي 277 رو تبديل به رديف 278 كن و همه چيز يك روز ميآد جلوتر. اما اين كار به نظرم جالب نيست و مي خوام با ماكرو اينكارو بكنم يا فرمول خاصي كه بشه اينكارو كرد و يا مثلا در سلولي عدد 278 را تايپ كنم و با فرمولي بتونم اين دفعه مجموع worksheet هارو تا رديف 278 حساب كنم. شما مي تونيد كمكي بكنيد؟
2- اگه برنامه اي تحت فاكس پرو و فارسي ساز پانيذ باشه چطور ميشه فايل dbf اون رو كه باز مي كنيم بشه فونت هاي فارسي رو تو excel صحيح مشاهده كرد. نرم افزاري داريم كه بتونه فارسي ساز هاي مختلف foxpro رو تبديل كنه؟

متشكرم

wordist
31-12-2007, 12:51
سلام دوستان. ديديم اينجا بحث هاي تخصصي خوبي انجام ميشه گفتم چند سوال بپرسم تا منم بتونم مشكلمو حل كنم:
1- دستوري داريم كه بجاي دستور find-replase از منوي edit بشه استفاده كرد بصورت ماكرو تا اينكار رو انجام نديم.مثال: شما روزانه فروش محصولاتتون رو به تفكيك در ستونهاي مختلف در يك سطر وارد ميكنيد.پس در سال 365 سطر دارين.حالا فروش سالهاي گذشتتوتن تو همون محصولات در worksheet ديگري هست كه مي خواهيد روزانه فروش سال را با مشابه فروش سال گذشته مقايسه كنيد. پس از فرمول بندي و تنظيم جداول من كاري كه الان مي نكم از منوي find-replase ميگم مثلا تمام رديفهاي 277 رو تبديل به رديف 278 كن و همه چيز يك روز ميآد جلوتر. اما اين كار به نظرم جالب نيست و مي خوام با ماكرو اينكارو بكنم يا فرمول خاصي كه بشه اينكارو كرد و يا مثلا در سلولي عدد 278 را تايپ كنم و با فرمولي بتونم اين دفعه مجموع worksheet هارو تا رديف 278 حساب كنم. شما مي تونيد كمكي بكنيد؟
2- اگه برنامه اي تحت فاكس پرو و فارسي ساز پانيذ باشه چطور ميشه فايل dbf اون رو كه باز مي كنيم بشه فونت هاي فارسي رو تو excel صحيح مشاهده كرد. نرم افزاري داريم كه بتونه فارسي ساز هاي مختلف foxpro رو تبديل كنه؟

متشكرم
سلام دوست عزيز

ورودتون رو تبريك مي‌گم

اگه بتوني با يه مثال عددي و عكس منظورت را واضح‌تر بگي ميتونم كمكت كنم

موفق باشي

wordist
31-12-2007, 12:53
اول میخواستم از دوستانی که این قسمت را آغاز کردند تشکر کنم و بعد سوال خودم از excel:چگونه میتوانیم یک جدول را از یک محیط دیگر وارد محیط excelکنیم بدون اینکه کوچکترین نغییری در fontوsizeو...در جدول ایجاد شود(نیاز به پاسخ سریع دارم)
سلام دوست عزيز

عضويت شما رو هم تبريك مي‌گم

شما از كجا مي خواي جدول داخل اكسل بياري ؟؟ از توي ورد يا .....

من به عنوان مثال يه جدول را از توي ورد كپي كردم توي اكسل و فونت و سايز اون هيچ تغييري نكرد

winter+girl
31-12-2007, 16:13
سلام یه مشکل قدیمی دیگه
نمیدونم چرا گاهی وقتی دارم یه چیزی رو مینویسم بعدش که میخوام اصلاحش کنم با نوشتم حر هرف جدید یکی از اونورش پاک میشه حتی این اتفاق تو کامنت گذاشتن هم برام پیش او.مده حال باید چیکار کنم؟؟؟

shavram
31-12-2007, 16:45
واضح تر مي گم:
يك فايل شامل چند worksheet كه هر كدام شامل اطلاعات توليد ماشين آلات است كه به هر ماشين يك ستون اختصاص داديم و توليد روزانه را در يك رديف در سلول مريوط به ماشين وارد مي كنيم. پس ميشه چند worksheet مشابه با 365 رديف و ستون يكسان با اعداد مختلف و فقط سال جاري هست كه تا 200 رديف پر شده.
حالا مي خواهيم امسال هر رديف كه اضافه ميشه مجموع هر ستون مربوط به عملكرد هر ماشين رو با مشابه سااهاي قبل مقايسه كني. پس يك زيگما ميدي با فرمول كه تا رديف مورد نظر در هر worksheet بخونه و جاي مورد نظر قرار بده. خوب هر بار كه مي خواي زيگما رو آدرس بدي بايد دستي بري روي فرمول آدرس رو عوض كني يا كلي فرمول ها رو مارك كني و از روي find-replase كل آدرس هاي سلولها رو عوض كني.
سوال اينجاست: چطور مي شه دستي اينكار رو نكرد.فرمول خاصي يا ماكرو داد كه بپرسه رديف قبلي چي بوده و حالا رديفي كه ميخواي تا اونجا زيگما بگيري چنده؟ اين سوال رو بكنه و خودش آدرس فرمول رو عوض كنه...متوجه شدي؟ جايي رو واسه atach كردن پيدا نكردم
سوال دوم رو چي؟ متوجه شدي؟

aliali58
01-01-2008, 00:12
سلام یه مشکل قدیمی دیگه
نمیدونم چرا گاهی وقتی دارم یه چیزی رو مینویسم بعدش که میخوام اصلاحش کنم با نوشتم حر هرف جدید یکی از اونورش پاک میشه حتی این اتفاق تو کامنت گذاشتن هم برام پیش او.مده حال باید چیکار کنم؟؟؟

دوست عزيز اين مشكل وقتي پيش مياد كه شما كليد insert رو ميزنيد. بنابراين اگر مجددا همين كليد رو بزنيد حالت اوررايت غير فعال ميشه

aliali58
01-01-2008, 00:23
واضح تر مي گم:
يك فايل شامل چند worksheet كه هر كدام شامل اطلاعات توليد ماشين آلات است كه به هر ماشين يك ستون اختصاص داديم و توليد روزانه را در يك رديف در سلول مريوط به ماشين وارد مي كنيم. پس ميشه چند worksheet مشابه با 365 رديف و ستون يكسان با اعداد مختلف و فقط سال جاري هست كه تا 200 رديف پر شده.
حالا مي خواهيم امسال هر رديف كه اضافه ميشه مجموع هر ستون مربوط به عملكرد هر ماشين رو با مشابه سااهاي قبل مقايسه كني. پس يك زيگما ميدي با فرمول كه تا رديف مورد نظر در هر worksheet بخونه و جاي مورد نظر قرار بده. خوب هر بار كه مي خواي زيگما رو آدرس بدي بايد دستي بري روي فرمول آدرس رو عوض كني يا كلي فرمول ها رو مارك كني و از روي find-replase كل آدرس هاي سلولها رو عوض كني.
سوال اينجاست: چطور مي شه دستي اينكار رو نكرد.فرمول خاصي يا ماكرو داد كه بپرسه رديف قبلي چي بوده و حالا رديفي كه ميخواي تا اونجا زيگما بگيري چنده؟ اين سوال رو بكنه و خودش آدرس فرمول رو عوض كنه...متوجه شدي؟ جايي رو واسه atach كردن پيدا نكردم

دوست عزيز باز هم توضيح سؤالتون واضح نيست. ولي در يك برداشت كلي كه من از سؤال شما دارم فكر ميكنم با استفاده از Pivot Table اين كار رو بتونيد به راحتي انجام بديد و نيازي به فرمول و ماكرو نداشته باشيد به هر حال اگه فايلتون رو يه جايي آپلود كنيد و دقيقاً بگيد كه چه كاري ميخواهيد انجام بدهيد در حد توان راهنماييتون ميكنيم

javad2625
01-01-2008, 10:46
واضح تر مي گم:

من هم به شما خير مقدم ميگم.
به نظرم شما اصلاً نياز به ماكرو و ريپليس نداريد. با فرمول نويسي به راحتي ميشه اين كارو انجام داد (اگه درست فهميده باشم). شما ميخوايد هر روز، مجموع فروش سال جاري رو تا امروز حساب كنيد و اون رو با مجموع فروش سال گذشته تا روز مشابه مقايسه كنيد.

خوب كافيه يكي از ستون ها مثلاً ستون N رو طوري فرمول بديد، كه در هر خانه،‌مجموع فروش تا امروز رو محاسبه كنه (كار راحتيه) بعد هم در ستون بعدي، عدد ستون N رو از عدد مشابه در ستون N در Sheet2 كم مي كنيد.

حالا مشكل كجاست؟

در مورد سوال دوم هم، يادمه توي تاپيك Microsoft Access يه نفر همين مشكل رو داشت و مي خواست فاكس پرو را تبديل به اكسس كنه كه (فكر كنم) با يه نرم افزاري حلش كرد. اونجا بگرديد يا بپرسيد احتمالاً به جواب مي رسيد.

مریم انصاری
01-01-2008, 10:47
Msalimi چطور می توان در اکسل 2 تا لیست باکس تهیه کرد به طوری که با هم در ارتباط باشند؟ یعنی با انتخاب مثلاً گزینه اول از لیست باکس اول، محتویات لیست باکس دوم مثلا 1و 2و3 باشند. اما با انتخاب گزینه دوم از لیست باکس اول محتویات لیست باکس دوم مثلا 7 و 8 و 9 باشند؟

winter+girl
01-01-2008, 12:46
مرسی از راهنماییتون اما فکر میکردم تو word نوشتم نگو اتباه اومدم اما بازم مرسی

shavram
01-01-2008, 13:39
من هم به شما خير مقدم ميگم.
به نظرم شما اصلاً نياز به ماكرو و ريپليس نداريد. با فرمول نويسي به راحتي ميشه اين كارو انجام داد (اگه درست فهميده باشم). شما ميخوايد هر روز، مجموع فروش سال جاري رو تا امروز حساب كنيد و اون رو با مجموع فروش سال گذشته تا روز مشابه مقايسه كنيد.

خوب كافيه يكي از ستون ها مثلاً ستون N رو طوري فرمول بديد، كه در هر خانه،‌مجموع فروش تا امروز رو محاسبه كنه (كار راحتيه) بعد هم در ستون بعدي، عدد ستون N رو از عدد مشابه در ستون N در Sheet2 كم مي كنيد.

حالا مشكل كجاست؟

در مورد سوال دوم هم، يادمه توي تاپيك Microsoft Access يه نفر همين مشكل رو داشت و مي خواست فاكس پرو را تبديل به اكسس كنه كه (فكر كنم) با يه نرم افزاري حلش كرد. اونجا بگرديد يا بپرسيد احتمالاً به جواب مي رسيد.

نه اينطور نيست.من امروز 11/10/86 كه 287 روز از سال گذشته مي خوام توليدات را تا رديف 278 در وركشيت هاي مختلف كه تاربخ 11/10/85 و 84 مي شن مقايسه كنم. پس بايد جمع توليد تا رديف 278 حساب بشه و در جدول ديگه كه جدول نهايي است گذاشته بشه: فلان محصول تا اين تاريخ در سال 85 اينقد توليد شده در 84 اينقدر در 86 اينقدر. خوب بايد بگي زيگما تا كجا حساب كنه ديگه. مثلا بگي همه وركشيت ها رو زيگما بگير تا رديف 278. خوب من نمي خوام دستي اين كا رو بكنم. شايد يه روز خواستم تا رديف 31 زيگما بگيرم. ميخوام يك ماكرو باشه كه سوال كنه تا كدوم رديف از همه وركشيت ها زيگما بگيره و حالا يا آدرس سلول بدم يا تايپ كنم كه مثلا تا 31 زيگما بگيره. فراموش نكن حدود 20-30 تا محصول هست در هر سال. پس عوض كردن فرموا همه زيگا ها يا بايد دستي باشه يا "فايند ريپليس"... تونستم منظورمو برسونم؟
مورد دوم باشه مي گردم اونجا رو/ اما اگه لينكشو پيدا كردي برام بذار. متشكرم

shavram
01-01-2008, 13:45
سلام دوست عزيز

ورودتون رو تبريك مي‌گم

اگه بتوني با يه مثال عددي و عكس منظورت را واضح‌تر بگي ميتونم كمكت كنم

موفق باشي

سلاممممم. من بيشتر توضيح دادم از شما جوابي نيومد هنوز

aliali58
01-01-2008, 14:06
نه اينطور نيست.من امروز 11/10/86 كه 287 روز از سال گذشته مي خوام توليدات را تا رديف 278 در وركشيت هاي مختلف كه تاربخ 11/10/85 و 84 مي شن مقايسه كنم. پس بايد جمع توليد تا رديف 278 حساب بشه و در جدول ديگه كه جدول نهايي است گذاشته بشه: فلان محصول تا اين تاريخ در سال 85 اينقد توليد شده در 84 اينقدر در 86 اينقدر. خوب بايد بگي زيگما تا كجا حساب كنه ديگه. مثلا بگي همه وركشيت ها رو زيگما بگير تا رديف 278. خوب من نمي خوام دستي اين كا رو بكنم. شايد يه روز خواستم تا رديف 31 زيگما بگيرم. ميخوام يك ماكرو باشه كه سوال كنه تا كدوم رديف از همه وركشيت ها زيگما بگيره و حالا يا آدرس سلول بدم يا تايپ كنم كه مثلا تا 31 زيگما بگيره. فراموش نكن حدود 20-30 تا محصول هست در هر سال. پس عوض كردن فرموا همه زيگا ها يا بايد دستي باشه يا "فايند ريپليس"... تونستم منظورمو برسونم؟

دوست عزيز به نظرم مسئله به اين سختي نيست كه بيان ميكني اگه اطلاعات فايلتون محرمانه هست خب يه كپي از فايلتون بگيريد و اعداد و ارقام و اسم محصولات رو عوض كنيد و فايل رو بفرستين تا در حد توان مشكلتون رو حل كنيم.
از pivotable استفاده نكردين؟؟
نيازي نيست كه فرمولها رو دستي عوض كنيد سلولي رو كه توش فرمول نوشتين كپي كنيد توي سلولهايي (كه توي همون رديف يا ستون) به اين فرمول نياز داريد

shavram
01-01-2008, 16:06
دوست عزيز به نظرم مسئله به اين سختي نيست كه بيان ميكني اگه اطلاعات فايلتون محرمانه هست خب يه كپي از فايلتون بگيريد و اعداد و ارقام و اسم محصولات رو عوض كنيد و فايل رو بفرستين تا در حد توان مشكلتون رو حل كنيم.
از pivotable استفاده نكردين؟؟
نيازي نيست كه فرمولها رو دستي عوض كنيد سلولي رو كه توش فرمول نوشتين كپي كنيد توي سلولهايي (كه توي همون رديف يا ستون) به اين فرمول نياز داريد

نه عزيزم.بحث محرمانه بودن نيست.فكر كردم با توضيح متوجه بشي. اما همون موقع برات ايميل هم كردم ببين نظرت چيه؟
pivottable رو نه زياد روش كار نكردم چون هي بايد اونجا هم دستي تنظيم كنم ديگه. من كه كل جداول و فرمولهاي رو نوشتم ديگه حس اون نبود. فكر ركدم شايه با ماكرو خاصي بشه اين كار رو كرد.
اگه ايميل رسيد خبرشو بده

wordist
01-01-2008, 17:16
واضح تر مي گم:
سلام دوست عزيزم

به نظر من هم همون كاري كه جواد 2625 گفت رو انجام بدي هم راحت تره و هم كارت حل ميشه

يعني توي يه ستون ديگه براي هر سطر از ابتدا تا الانش رو محاسبه كن و ....

javad2625
01-01-2008, 22:28
Msalimi چطور می توان در اکسل 2 تا لیست باکس تهیه کرد به طوری که با هم در ارتباط باشند؟ یعنی با انتخاب مثلاً گزینه اول از لیست باکس اول، محتویات لیست باکس دوم مثلا 1و 2و3 باشند. اما با انتخاب گزینه دوم از لیست باکس اول محتویات لیست باکس دوم مثلا 7 و 8 و 9 باشند؟
سلام
اگه مي خواستيد با انتخاب هر آيتم، يك آيتم متناظر اون، در باكس دوم ظاهر بشه،‌ ميشد اما اينجور كه شما ميگيد، فكر كنم تنها راه، استفاده از برنامه
نويسي باشه. كسي راه بهتري سراغ داره؟

ضمناً بسته به مورد، ممكنه راه حل بهتري هم به جاي ListBox باشه. اگه خواستيد نمونه فايل رو بگذاريد.

javad2625
01-01-2008, 22:51
مرسی از راهنماییتون اما فکر میکردم تو word نوشتم نگو اتباه اومدم اما بازم مرسی
اگه موقع نوشتن پيام، دكمه «نقل قول پست قبلي» رو هم تيك بزنيد بهتره. چون مي فهميم با كي هستيد و ديگه لازم نيست بريم صفحه قبل ببينيم پست قبلي چي گفته.

javad2625
01-01-2008, 23:25
درود بر شما
اين چيزي كه داري ميگي دقيقاً همون چيزيه كه من گفتم. نمي فهمم كجا سوء تفاهم شده. فكر كنم الآن علي اقا بهتر توضيح بده. اگه مشكل، حل نشد، يه نمونه كوچك از فايل رو يه جا آپلود كن لينكشو همينجا بگذار تا بگم.

براي تبديل فايل هاي فاكسل پرو به اكسس هم دوستمون از نرم افزار «هليا» استفاده كرده كه ميگه به راحتي اين كار رو انجام ميده. توي تاپيك مايكروسافت اكسس پيام 62 به بعد رو بخونيد:

javad2625
05-01-2008, 00:27
سلام
تا حالا چند بار پيش اومده كه يه فايل اكسل رو باز كردم و موقع بستن، دكمه Ctrl+F4 رو زدم كه باعث شده فايل هاي اكسل قبلي هم كه باز كرده بودم بسته بشه. چكار كنم كه اكسل به جاي اين كه همه فايل ها رو توي يهپنجره مشترك باز كنه، اونها رو (مثل ورد) در پنجره هاي مجزا باز كنه؟ (2003)

متشكرم

aliali58
05-01-2008, 02:42
سلام
تا حالا چند بار پيش اومده كه يه فايل اكسل رو باز كردم و موقع بستن، دكمه Ctrl+F4 رو زدم كه باعث شده فايل هاي اكسل قبلي هم كه باز كرده بودم بسته بشه. چكار كنم كه اكسل به جاي اين كه همه فايل ها رو توي يهپنجره مشترك باز كنه، اونها رو (مثل ورد) در پنجره هاي مجزا باز كنه؟ (2003)

متشكرم

جواد جان اينكه مثل ورد بشه اون كار رو كرد يا نه بلد نيستم ولي يا از كليدهاي Ctrl+w استفاده كن و يا براي باز كردن هر فايلي يه بار اكسل رو باز كن.

javad2625
06-01-2008, 01:16
جواد جان اينكه مثل ورد بشه اون كار رو كرد يا نه بلد نيستم ولي يا از كليدهاي Ctrl+w استفاده كن و يا براي باز كردن هر فايلي يه بار اكسل رو باز كن.
دستت درد نكنه.
راهي وجود نداره كه فايل ها، به طور خودكار توي پنجره هاي مجزا باز بشن؟

wordist
06-01-2008, 07:58
دستت درد نكنه.
راهي وجود نداره كه فايل ها، به طور خودكار توي پنجره هاي مجزا باز بشن؟
سلام

من فكر كنم راهي نباشه

البته اين كار اكسل هم به نظر مياد براي اين باشه كه ميخواد مديريت روي فايلهايي رو كه با لينك به هم مرتبط هستن رو ، قويتر انجام بده

aliali58
06-01-2008, 14:58
سلام دوستان
خلاصه میگم
جدول ساده میکشم . ولی موقع پرینت نوشته اولین خانه بالایی جدول میفته بیرون جدول و توی پرینت نمیاد . تموم تنظیمات page setup و پرینتر رو نگاه کردم مشکلی نداشته ایراد از کجاست ؟ .... مرسی

دوست عزيز اگر براتون امكان داره فايل رو براي من ايميل كنيد فكر ميكنم با ديدن فايل راحت تر بشه جوابتون رو داد. البته اين موارد رو هم چك كنيد ببيند مشكلتون حل ميشه؟
1ـ header شما در پيج ستاپ در قسمت layout به اين شكل نباشد كه مثلا اندازه هدر 5/1 باشد و اندازه پيج ستاپ از بالا 1 باشد
2ـ اگر پرينترتون درايورهاي مختلف داره با يه درايور ديگه دستور پرينت رو صادر كنيد

excel
06-01-2008, 15:31
بنده يه Script به زبان VB مي خواستم كه تاريخ هجري رو به ميلادي و بالعكس تبديل كنه
ممنون

vahid662
06-01-2008, 19:40
سلام دوستان

من یه پروژه اکسل دارم .
این پروژه یک سیستم کتابخانه است که من در قسمت delete برنامم مشکل دارم
قسمت delete به صورت زیر است:
کاربر در یک edit box کد کتاب مورد نگر را وارد می کند و سپس برنامه باید در worksheet ای که اطلاعات کتاب در آن است کد وارد شده جستوجو کند وسپس ردیف مربوط به کتاب را پاک کند

اگه ممکنه من راهنمایی کنید

javad2625
07-01-2008, 16:43
بنده يه Script به زبان VB مي خواستم كه تاريخ هجري رو به ميلادي و بالعكس تبديل كنه
ممنون
جناب اكسل به اين تالارخوش آمديد.
نگفتيد كه اسكريپت رو براي استفاده در اكسل ميخوايد يا توي خود vb؟

تبديل تاريخ هاي شمسي و ميلادي، خيلي هم راحت نيست. اما يه پروژه تحقيقي نسبتاً گسترده در اين زمينه با همكاري چند نفر انجام داديم كه قسمتي از نتايج اون رو مي تونيد اينجا ببينيد:

و شرح مفصل اون هم احتمالاً به زودي تبديل به كتاب خواهد شد.
اسكپريپت آماده هم به چند زبان از جمله vb و vb.net براي تبديل ها موجود هست كه با كمي اصلاح در اكسل هم قابل استفاده خواهد بود (از اسكريپت روزشمار 85 استفاده كنيد). اگه مشكلي براي تبديل به اكسل داشتيد بگيد.

فقط اين رو بگم كه الگوريتمي كه ما استفاده مي كنيم، هر چند ساده ترين الگوريتمي هست كه خودمون تونستيم ابداع كنيم، اما نسبتاً پيچيده و طولاني هست. اگه دوستان ديگر اطلاعات، منابع يا فرمول ساده تري داشته باشند، ممنون ميشم در اختيار ما هم بگذارند.

javad2625
07-01-2008, 17:04
سلام دوستان

من یه پروژه اکسل دارم .
این پروژه یک سیستم کتابخانه است که من در قسمت delete برنامم مشکل دارم
قسمت delete به صورت زیر است:
کاربر در یک edit box کد کتاب مورد نگر را وارد می کند و سپس برنامه باید در worksheet ای که اطلاعات کتاب در آن است کد وارد شده جستوجو کند وسپس ردیف مربوط به کتاب را پاک کند

اگه ممکنه من راهنمایی کنید
خوب، اقا وحيد، يه ماكرو بسازيد كه در ستون كد كتاب، دنبال كد مربوطه بگرده و بعد از پيدا كردن آن ستون، اون رو انتخاب كرده و حذف كنه، يا محتويات اون ستون رو از خانه اول، يكي يكي پاك كرده و جدول رو دوباره Sort كنه .

الآن بايد برم. اگه مشكلي داشتيد بگيد تا بعداً نمونه كد بگذارم.

javad2625
07-01-2008, 17:06
سلام دوستان
خلاصه میگم
جدول ساده میکشم . ولی موقع پرینت نوشته اولین خانه بالایی جدول میفته بیرون جدول و توی پرینت نمیاد . تموم تنظیمات page setup و پرینتر رو نگاه کردم مشکلی نداشته ایراد از کجاست ؟ .... مرسی
شما چندمين نفري هستيد كه مي شنوم چنين مشكلي داره. اما نمي دونم ايراد از كجاست. اگه شما، جدول رو طوري تنظيم كرده باشيد كه زياد به حاشيه هاي كاغذ نزديك نباشه (حداقل 1 سانتيمتر فاصله) و همچنين نوع كاغذ برنامه ورد و كاغذ چاپگر رو هم هر دو را روي A4 گذاشته باشيد نبايد مشكلي باشه.

(داريد در مورد ورد صحبت مي كنيد ديگه؟)

aliali58
07-01-2008, 17:27
ممنون

دوست عزيز توي انجمن برنامه‌نويسي توي زير مجموعه ويژوال بيسيك در همين سايت تاريخ شمسي رو سرچ كنيد موارد زيادي داره ببينيد به دردتون ميخوره

جواد جان شما هم كه كار تحقيقي ميكنيد بد نيست اون موارد رو ببينيد. نكته‌اي هم جهت يادآوري و تأكيد به شما محققين عزيز بگم و اون اينه كه بعضي از اين برنامه‌ها باعث بروز مشكلاتي در نرم افزارهاي مورد استفاده شده كه حتما اطلاع داريد پس سعي خودتون رو در اصلاح اون بكنيد.

Behroooz
13-01-2008, 21:20
ايا در اكسل تابعي هست كه نمره هر درس و تعداد واحد ان را بهش داد تا معدل گيري كنه ؟

javad2625
14-01-2008, 03:02
ايا در اكسل تابعي هست كه نمره هر درس و تعداد واحد ان را بهش داد تا معدل گيري كنه ؟
بله كه هست.
اين از ساده ترين كارهاي اكسله.
فقط چند تا ضرب و تقسيم ساده است. ولي بايد فرمول دهي به اكسل رو بلد باشيد.
آموزش فرمول دهي هم كه تو پست دومه.

aliali58
20-01-2008, 20:27
يه فايل اكسل دارم كه يك نفر سه ستون مربوط به تاريخ يعني روز، ماه و سال رو جدا از بقيه جدول مرتب كرده(سورت كرده) يعني بقيه اطلاعات ثابت بوده و فقط اطلاعات مربوط به تاريخ مرتب شده حالا من ميخوام اين رو به حالت اول برگردونم (با توجه به اطلاعات زير)
يه مثال ساده بزنم كه منظورم رو كامل متوجه بشين
فرض كنيد ما در ستون نام، نام650 نفر رو در 650 رديف داريم اطلاعات ديگه از قبيل تاريخ تولد(روز، ماه، سال در سه ستون)استان تولد، شهر تولد، جنسيت و ... را در ستونهاي ديگري داريم
حالا فرض كنيد تاريخ تولد رضا حسيني 20/7/60 ميباشد كه بعد از مرتب شدن به تاريخ 12/3/52 تغيير يافته البته بعد از مرتب شدن بقيه اطلاعات مربوط به رضا حسيني از قبيل استان تولد، شهر تولد، جنسيت و... درست مي‌باشد فقط تاريخ تولد اشتباه است

يك فايل از اين جدول كه از روي دستنويس تايپ شده روي سي دي وجود دارد(اولين نسخه تايپ شده)
فايلي كه مرتب شده و روي كامپيوتر موجود است چند بار ويرايش شده مثلاً فرض كنيد نام افراد غلط تايپي داشته و اصلاح شده مثلا فايلي كه روي سي دي وجود دارد در رديف 10 آن نام (مجيد محمدي وجود دارد كه اين نام در دستنويس حميد بوده و اشتباهي مجيد تايپ شده) ولي فايلي كه روي كامپيوتر است اصلاح شده و اين نام درست شده
ساده تر بگم توي رديف نام، نام بعضي از افراد اصلاح شده يعني از 650 نفر ما نام 150 نفر را در كامپيوتر اصلاح كرده‌ايم (كه تاريخ تولدها اشتباه است) ولي نام 500 نفر ديگر دقيقا مشابه فايل روي سي دي ميباشد.

دوستان اكثر مواقع آنلاين هستم اگر جايي مبهم است ميتونم به صورت آنلاين توضيح بيشتر بدم اي دي ياهو cheshgorbe و اي دي جي ميل aliali58

علی علی علی
21-01-2008, 03:52
علی جان اگه میشه فایلت رو بزار والا که من نفیمیدم چی می خوای آخر اگه مخم درست بگه میخوای یه ستون رو که بر اساس تاریخ سرت شده رو یه حالت اول برگردونی؟
(برای دفعه بعد یادت باشه که ادرس ها رو ارایهای بنویسی که وقتی یه ستون رو سرت میکنی بقیه ستونها نیز ردیف هاشون جابه جا بشه)

aliali58
21-01-2008, 09:30
علی جان اگه میشه فایلت رو بزار والا که من نفیمیدم چی می خوای آخر اگه مخم درست بگه میخوای یه ستون رو که بر اساس تاریخ سرت شده رو یه حالت اول برگردونی؟
(برای دفعه بعد یادت باشه که ادرس ها رو ارایهای بنویسی که وقتی یه ستون رو سرت میکنی بقیه ستونها نیز ردیف هاشون جابه جا بشه)

علي جان درست فهميدي به نظر خودم مثال خيلي ساده‌اي زدم بازم اگه فايل رو خواستي برات ميزارم فقط الان يه مقدار سرم شلوغه اگه نياز به فايل داري بگو برات ايميل كنم

rmsaaa
21-01-2008, 12:06
سلام دوستان:
چطوري تو اكسل ميتونم براي يكسري افراد ساعت و تاريخ ورود وساعت وتاريخ خروج بدم ومدت اقامت رو برام محاسبه كنه؟من اكسل تازه كارم لطفا كمكم كنيد.

javad2625
21-01-2008, 18:13
يه فايل اكسل دارم كه يك نفر سه ستون مربوط به تاريخ يعني روز، ماه و سال رو جدا از بقيه جدول مرتب كرده(سورت كرده) يعني بقيه اطلاعات ثابت بوده و فقط اطلاعات مربوط به تاريخ مرتب شده حالا من ميخوام اين رو به حالت اول برگردونم (با توجه به اطلاعات زير)
يه مثال ساده بزنم كه منظورم رو كامل متوجه بشين
فرض كنيد ما در ستون نام، نام650 نفر رو در 650 رديف داريم اطلاعات ديگه از قبيل تاريخ تولد(روز، ماه، سال در سه ستون)استان تولد، شهر تولد، جنسيت و ... را در ستونهاي ديگري داريم
حالا فرض كنيد تاريخ تولد رضا حسيني 20/7/60 ميباشد كه بعد از مرتب شدن به تاريخ 12/3/52 تغيير يافته البته بعد از مرتب شدن بقيه اطلاعات مربوط به رضا حسيني از قبيل استان تولد، شهر تولد، جنسيت و... درست مي‌باشد فقط تاريخ تولد اشتباه است

يك فايل از اين جدول كه از روي دستنويس تايپ شده روي سي دي وجود دارد(اولين نسخه تايپ شده)
فايلي كه مرتب شده و روي كامپيوتر موجود است چند بار ويرايش شده مثلاً فرض كنيد نام افراد غلط تايپي داشته و اصلاح شده مثلا فايلي كه روي سي دي وجود دارد در رديف 10 آن نام (مجيد محمدي وجود دارد كه اين نام در دستنويس حميد بوده و اشتباهي مجيد تايپ شده) ولي فايلي كه روي كامپيوتر است اصلاح شده و اين نام درست شده
ساده تر بگم توي رديف نام، نام بعضي از افراد اصلاح شده يعني از 650 نفر ما نام 150 نفر را در كامپيوتر اصلاح كرده‌ايم (كه تاريخ تولدها اشتباه است) ولي نام 500 نفر ديگر دقيقا مشابه فايل روي سي دي ميباشد.

دوستان اكثر مواقع آنلاين هستم اگر جايي مبهم است ميتونم به صورت آنلاين توضيح بيشتر بدم اي دي ياهو cheshgorbe و اي دي جي ميل aliali58
سلام
موقعي كه يكي از ستون ها رو سورت مي كنيم نبايد بقيه ستون ها به هم بريزه مگر اين كه اشتباهي در روش سورتينگ انجام بديم.

حالا كه به هم ريخته، كار، يه كم سخت ميشه. ولي دو حالت داره:
اول اين كه شما، يه فيلد مثل شماره ملي داشته باشي كه اصلاحات هم نداشته، كه بتوني هر دو فايل رو بر اساس شماره ملي سورت كني و اونوقت تاريخ تولدها رو از فايل اول به فايل دوم Copy/Paste كني.

ولي حالت دوم اينه كه چنين فيلدي نداشته باشي. اونوقت، به نظر من بهترين راه اينه كه فايل اوليه و فايل فعلي رو بر اساس نام و نام خانوادگي (يا بر اساس 2 پارامتر ديگه) سورت كنيم، بعد، تاريخ تولدها رو از فايل اول به دوم Copy/Paste كرده و بعد هم، دونه دونه مرور كنيم ببينيم درست شده يا نه. طبيعتاً وقت گيره ولي بهتر از اينه كه بخوايم همه رو از اول بنويسيم.

javad2625
21-01-2008, 18:26
سلام دوستان:
چطوري تو اكسل ميتونم براي يكسري افراد ساعت و تاريخ ورود وساعت وتاريخ خروج بدم ومدت اقامت رو برام محاسبه كنه؟من اكسل تازه كارم لطفا كمكم كنيد.
من هم عضويت شما رو تبريك ميگم
اين كار، در اكسل، آسان هست و فقط كافيه، ستون اول رو به صورت ساعت و تاريخ ورود، ستون دوم، ساعت و تاريخ خروج و ستون سوم حاصل تفريق دو ستون قبل تنظيم بشه. براي اين كار، شما بايد اولاً فرمول نويسي در اكسل و ثانياً قالب بندي خانه ها رو بلد باشيد.

شما نگفتيد كه اختلاف رو بر حسب چه واحدي ميخوايد، اما به فرض اين كه بر حسب ساعت و دقيقه بخوايد، اگر تاريخ ورود و خروج، مشابه باشه، از همون روشي كه ورديست گفت عمل مي كنيد. در غير اين صورت، كافيه خانه اول و دوم رو طبق فرمت زير:

و خانه پاسخ رو طبق فرمت زير تنظيم كنيد

علی علی علی
22-01-2008, 20:26
علی جان دقیقاً کار جواد رو باید انجام بدی و
از این یه بعد یادت باشه که در آخر همه ستونها یه ستون درست کنی که از اعداد 1 شروع به شه تا به هر جا که آخرین رکورد رو داری مثلاً1 تا 650 . حالا هر موقع این ستونهات بعداً اشتباهی سرت شد شما کافیه یه بار عمل سرت رو رو این ستون انجام بدی و گزینه EXPAND THE SELECTION رو انتخاب کنی.این کار باعت میشه تا همه ستونهاا به حالت اول برگرده.

علی علی علی
22-01-2008, 20:28
سلام
فرمول عمل تفریق چیه بر عکس sum
و اینکه چطور میشه تعریف فرمولها رو به فارسی تبدیل کرد؟

aliali58
23-01-2008, 02:39
علی جان دقیقاً کار جواد رو باید انجام بدی و
از این یه بعد یادت باشه که در آخر همه ستونها یه ستون درست کنی که از اعداد 1 شروع به شه تا به هر جا که آخرین رکورد رو داری مثلاً1 تا 650 . حالا هر موقع این ستونهات بعداً اشتباهی سرت شد شما کافیه یه بار عمل سرت رو رو این ستون انجام بدی و گزینه EXPAND THE SELECTION رو انتخاب کنی.این کار باعت میشه تا همه ستونهاا به حالت اول برگرده.

علی جان و جواد جان ممنونم از اینکه همفکری کردین.
علی جان این اشتباه از خودم سر نزده. مسئله من هم سر این بوده که کار از کار گذشته و دنبال این بودم که اونا نخوان دوباره تایپش کنن که البته تا یه حدودی کارشون رو راه انداختم ولی باید کل فایل یه بار چک بشه که اگه اشتباهی توش رخ داده برطرف کنن. البته یه مقدار کارهام خلوت تر بشه اصل فایل رو میدم بهتون تا ببینید چه بلایی سر فایل آوردن.

wordist
23-01-2008, 07:45
سلام
فرمول عمل تفریق چیه بر عکس sum
و اینکه چطور میشه تعریف فرمولها رو به فارسی تبدیل کرد؟
سلام

فرمول جداگانه‌اي نداره ولي شما ميتوني در همون فرمول sum اون قسمتهايي كه بايد كسر بشه رو با علامت منفي (-) بذاري توي فرمول . فقط حتما بايد هر خانه جداجدا باشه (البته براي منفي ها)

علی علی علی
23-01-2008, 11:20
این پست رو حذف نمایید.

wordist
23-01-2008, 11:51
مرسی.
من میخوام یه فرمول با if بتویسم که لازم داشتم فزض کن این فرمول تفریقه:"sub"

برای جمع اینجوری میشه:
]
یعنی اگر جمع خانه a1تاD1 بزرگتر یا مساوی صفر بود جمع آنها را وارد کن و اگر غیر این بود(یعنی جواب منفی شد) کلمه "no " رو بنویس.
حالا اگه فرض کنیم برای تفریق میشه:
[
یعنی اگه خاصل تفریق D1تاA1بزرگتر یا میساوی صفر شد جواب رو و در غیر این صورت کلمه "no" رو بنویس.
اگه بخوام برای 2 و یا سه خانه اینجوری بنویسم(SUM(D1-C1-B1-A1=)میشه یه کاریش کرد اما اگه تعداد خانه های زیاد بشه خوب درصد خطا میره بالا که هیچ خیلی وقت میگیره .
راهی هست که بشه مثل sum یه کاری کرد؟
غیر از این مورد در کارهای زیادی لازم میشه.
البته من خودم یه کلیک زدم اونم اینکه اول یه فرمول منفی کن بنویسم بعد تعمیم بدم به بقیه رکوردها .مثلا"(=-A1 ) بعد بکشم تا اون ستون یکی مونده به آخر بعد بشه:=sum(d2:a2 ) اما نمیخوام هی ردیف اضافه کنم. اگه راهی تو خود فرمول نویسی مثل فاکتور گرفتن(که من کردم جوتب نمیده) وغیره هست بگید ممنون میشم.
خوب حاصل تفريق اونا همان منفي حاصل جمع اوناست ديگه

javad2625
23-01-2008, 14:03
مرسی.
من میخوام یه فرمول با if بتویسم که لازم داشتم فزض کن این فرمول تفریقه:"sub"

برای جمع اینجوری میشه:
]
یعنی اگر جمع خانه a1تاD1 بزرگتر یا مساوی صفر بود جمع آنها را وارد کن و اگر غیر این بود(یعنی جواب منفی شد) کلمه "no " رو بنویس.
حالا اگه فرض کنیم برای تفریق میشه:
[
یعنی اگه خاصل تفریق D1تاA1بزرگتر یا میساوی صفر شد جواب رو و در غیر این صورت کلمه "no" رو بنویس.
اگه بخوام برای 2 و یا سه خانه اینجوری بنویسم(SUM(D1-C1-B1-A1=)میشه یه کاریش کرد اما اگه تعداد خانه های زیاد بشه خوب درصد خطا میره بالا که هیچ خیلی وقت میگیره .
راهی هست که بشه مثل sum یه کاری کرد؟
غیر از این مورد در کارهای زیادی لازم میشه.
البته من خودم یه کلیک زدم اونم اینکه اول یه فرمول منفی کن بنویسم بعد تعمیم بدم به بقیه رکوردها .مثلا"(=-A1 ) بعد بکشم تا اون ستون یکی مونده به آخر بعد بشه:=sum(d2:a2 ) اما نمیخوام هی ردیف اضافه کنم. اگه راهی تو خود فرمول نویسی مثل فاکتور گرفتن(که من کردم جوتب نمیده) وغیره هست بگید ممنون میشم.
من نمي فهمم منظور شما از متضاد تابع Sum چيه؟
آخه تفريق مثل جمع نيست كه بشه يكجا انجام داد. بايد دونه دونه تفريق كرد، مگر اين كه چند تا عدد رو با هم جمع كني و اونوقت مجموع اونها رو از يه عدد ديگه كم كني، يا اين كه چند تا عدد رو با هم جمع كني و بعد علامت منفي بذاري كنار حاصل جمع. بستگي داره كدوم حالت منظور باشه.

ولي هر حالتي هم كه مد نظر باشه، مطمئناً راه حل ساده اي خواهد داشت.

rouhallah
23-01-2008, 14:10
با سلام
اگر درون یک سلول اکسل داده ای عددی یا غیر عددی داشته باشیم و فقط بخواهیم بدانیم سلول خالی از داده است یا نه برای جمع زدن تعداد سلول های پر باید چکار کنیم. مثلاً در سلول ها ی مورد نظر ما در برخی چیزی ننوشته باشیم و در برخی ستاره گذاشته باشیم و در برخی دیگر علامتی دیگر . حال چطور میتوان تعداد سلول های ستاره دار با هم جمع کرد
با تشکر

wordist
23-01-2008, 14:13
با سلام
اگر درون یک سلول اکسل داده ای عددی یا غیر عددی داشته باشیم و فقط بخواهیم بدانیم سلول خالی از داده است یا نه برای جمع زدن تعداد سلول های پر باید چکار کنیم. مثلاً در سلول ها ی مورد نظر ما در برخی چیزی ننوشته باشیم و در برخی ستاره گذاشته باشیم و در برخی دیگر علامتی دیگر . حال چطور میتوان تعداد سلول های ستاره دار با هم جمع کرد
با تشکر
سلام دوست عزيز

فرمول اينگونه است:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیديعني جمع خانه هاي A1 تا A10 را بده اگر * باشد

علی علی علی
23-01-2008, 14:43
چرا نمیشه جواد جان نگاه:
D1-C1-B1-A1=-20 و d1=40.c1=30,b1=20,a1=10
حالا من میخوام
d1+c1+b1+a1=100 مترادف با SUM(A1:D1)=100
یه چنین کاری بکنم. گرفتی؟
چطور پیاده کنم؟
که این راه فقط به نظرم میرسه:
d1-c1-b1-a1=-d1+(c1+b1+a1)=-d1+sum(a1:c1
اما بازم دوست داشنم ساده تر بشه نوشت .
کسی نگفت چه جوری تعریف فرمول ها رو فارسی کنم؟

rouhallah
23-01-2008, 15:33
سلام دوست عزيز

فرمول اينگونه است:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیديعني جمع خانه هاي A1 تا A10 را بده اگر * باشد

خیلی ممنو از جوابتون

ShS
23-01-2008, 16:40
بادرود به دوستان
ببخشین اگه ممکنه درمورد اشکالی که در ارتباط با ماکروی موجود در اکسل برام پیش امده راهنمائی فرمایید.
چند سالی است که یک سیستم اطلاعاتی توسط اکسل بوجود اوردم که در ان یک ماکرو عملیاتی را انجام میدهد.
اخیرا بدون انکه تغییری در تنظیمات یا سطح امنیت اکسل از نظر اجرای ماکرو یا حتی تغییری در پروتکشن VBA ایجاد شده باشد، امکان Edit کردن این ماکرو غیر فعال شده. این ماکرو در وورک بوک بطور صحیح اجرا میشود ولی نیاز به تغییراتی دارد که امیدوارم با راهنمائی استادان عزیز بتوتنم این تغیرات را دران اعمال نمایم.

rouhallah
23-01-2008, 16:45
سلام دوست عزيز

فرمول اينگونه است:

کد:
=sumif(A1:A10,"*",A1:A10)
يعني جمع خانه هاي A1 تا A10 را بده اگر * باشد

دوست عزیز این فرمول فقط در مورد اعداد درست کار میکنه
تازه مقدار اونها رو با هم جمع میکنه و نه تعدادشون رو
من میخوام تعداد کاراکتری خاص رو جمع بزنم

wordist
23-01-2008, 19:56
دوست من شما گفتي جمع من فكر كردم جمع اونا را ميخواي

ميتوني براي بدست آوردن تعداد اونا از اين فرمول استفاده كني

علی علی علی
23-01-2008, 21:52
من یه عکس می ذارم برات فکز کنم دیگه مشکل نخوری:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
وردیست جان اینجوری مشکلم رو حل کردم(pm ):27:

rouhallah
23-01-2008, 23:34
دوست من شما گفتي جمع من فكر كردم جمع اونا را ميخواي

ميتوني براي بدست آوردن تعداد اونا از اين فرمول استفاده كني

کد:
=countif(A1:A10,"*")

سلام ببخشید ولی این فرمول شما بین کاراکترها فرق نمیذاره
البته بین عدد و کاراکتر فرق میذاره مثلاً من از A1 تا A10 یک عدد 2 گذاشتم و یک علامت سوال و بقیه علامت *
جواب تعداد ستاره ها رو خواستم عوض 8 تا 9 تا رو برگردوند که با آزمایش فهمیدم علامت سوال رو هم ستاره حساب کرده
به نظر شما مشکل کجاست
با تشکر

علی علی علی
23-01-2008, 23:53
البته بین عدد و کاراکتر فرق میذاره مثلاً من از A1 تا A10 یک عدد 2 گذاشتم و یک علامت سوال و بقیه علامت *
جواب تعداد ستاره ها رو خواستم عوض 8 تا 9 تا رو برگردوند که با آزمایش فهمیدم علامت سوال رو هم ستاره حساب کرده
به نظر شما مشکل کجاست
با تشکر
من که تو عکس قبل جواب سئوال رو دادم ندیدی؟
بعد اشکال جایی نیست به نظرم این فرمول واسه جمع کاراکترهای خاصه شما حتی اگه فارسی بنویسی و تنوین بذاری مثلا یک به کاراکنر خاص میشه.

wordist
24-01-2008, 07:35
به نظر شما مشکل کجاست
با تشکر
سلام

درست ميگي شما

من متوجه شدم مشكل از كجاست

حتما تا حالا دقت كردي كه علامتهاي * و ؟ براي فهماندن " همه " يا " هرچيز " و .... در جستجوها بكار ميرن

اينجا هم وقتي شما ستاره ميذاري فكر مي كنه هرچيز به غير از عدد رو بايد محاسبه كنه پس مشكل با ستاره است.

شما علامت رو عوض كن و همون فرموا رو استفاده كن حتمام حتما درست ميشه مثلا علامت " - "

موفق باشي

wordist
24-01-2008, 07:41
بادرود به دوستان
ببخشین اگه ممکنه درمورد اشکالی که در ارتباط با ماکروی موجود در اکسل برام پیش امده راهنمائی فرمایید.
چند سالی است که یک سیستم اطلاعاتی توسط اکسل بوجود اوردم که در ان یک ماکرو عملیاتی را انجام میدهد.
اخیرا بدون انکه تغییری در تنظیمات یا سطح امنیت اکسل از نظر اجرای ماکرو یا حتی تغییری در پروتکشن VBA ایجاد شده باشد، امکان Edit کردن این ماکرو غیر فعال شده. این ماکرو در وورک بوک بطور صحیح اجرا میشود ولی نیاز به تغییراتی دارد که امیدوارم با راهنمائی استادان عزیز بتوتنم این تغیرات را دران اعمال نمایم.
سلام

خوش اومدي به جمع ما

من يه احتمال ميدم و اونم اينه كه ممكنه شما ويروس كشي داشته باشي كه به اون ماكرو گير ميده و هنگام اجرا نميذاره كارش رو انجام بده

به نظر نت خوبه يه بار با 2007 بازش كني و وقتي با پيغام فعال كردن محتويات فايل روبرو شدي همون گزينه Enable Content .... رو از option بزني

ببين اينطوري حل ميشه يا نه

البته احتمال بعدي هم اينه كه سيستمت ويروسي شده باشه

javad2625
24-01-2008, 11:31
سلام دوست عزيز

فرمول اينگونه است:

من نفهميدم چي شد؟!!
يعني با اين كار چي با چي جمع ميشه؟

wordist
24-01-2008, 11:55
من نفهميدم چي شد؟!!
يعني با اين كار چي با چي جمع ميشه؟
سلام

جواد جان اون فرمول اشتباه بود :(

من عجله كردم توي تايپ كردنش

اين فرمول مجموع خانه‌هايي از A1 تا A10 رو ميده كه معادل سطر B1 تا B10 اون ستاره باشه

javad2625
24-01-2008, 12:24
بادرود به دوستان
يعني چي كه «ويرايش ماكرو غير فعال شده در حالي كه اين ماكرو همچنان قابل اجرا هست»؟
شما مي تونيد به قسمت
Tools> Macro> VB Editor> Modules

رفته و ماكروي دلخواه رو ويرايش كنيد. و اگه منظورتون از «ماكرو» برنامه هايي هست كه خودتون نوشتيد، باز هم از طريق VB Editor مي تونيد ويرايش كنيد.

javad2625
24-01-2008, 12:49
چرا نمیشه جواد جان نگاه:
D1-C1-B1-A1=-20 و d1=40.c1=30,b1=20,a1=10
حالا من میخوام
d1+c1+b1+a1=100 مترادف با SUM(A1:D1)=100
یه چنین کاری بکنم. گرفتی؟
چطور پیاده کنم؟
که این راه فقط به نظرم میرسه:
d1-c1-b1-a1=-d1+(c1+b1+a1)=-d1+sum(a1:c1
اما بازم دوست داشنم ساده تر بشه نوشت .
کسی نگفت چه جوری تعریف فرمول ها رو فارسی کنم؟
از طريق برنامه نويسي، ميشه تابع هاي جديد تعريف كرد، اما در اون صورت، اولاً فرمول مذكور فقط در همان وركبوك قابل اجرا هست و ثانياً هر بار كه وركبوك رو باز كنيم با پيغام هاي امنيتي و... مواجه ميشيم.

ميشه يه مثال براي «تعريف فارسي فرمول ها» بزنيد؟ منظور چي هست؟

علی علی علی
24-01-2008, 14:14
از طريق برنامه نويسي، ميشه تابع هاي جديد تعريف كرد، اما در اون صورت، اولاً فرمول مذكور فقط در همان وركبوك قابل اجرا هست و ثانياً هر بار كه وركبوك رو باز كنيم با پيغام هاي امنيتي و... مواجه ميشيم.

ميشه يه مثال براي «تعريف فارسي فرمول ها» بزنيد؟ منظور چي هست؟
در قسمتی که از گزینه فرمولهااستفاده میکنی اونجا وقتی روی یه فرمول کلیک میکنی یه توضیح کوچیک مورد فرمول میاد حالا بعضیاشون که راحت میشه فهمید اما بعضی هاشون خیلی تخصصی هست و میخوام سریع که چک میکنم نشینم بخونم تو ذهنم ترجمه کنم.
یه چیره دیگه نابع هایی که با is شروع میشن رو کلاً میخوام یه توضیح داده بشه مرسی مثل:istext

علی علی علی
24-01-2008, 14:20
سلام

درست ميگي شما

من متوجه شدم مشكل از كجاست

حتما تا حالا دقت كردي كه علامتهاي * و ؟ براي فهماندن " همه " يا " هرچيز " و .... در جستجوها بكار ميرن

اينجا هم وقتي شما ستاره ميذاري فكر مي كنه هرچيز به غير از عدد رو بايد محاسبه كنه پس مشكل با ستاره است.

شما علامت رو عوض كن و همون فرموا رو استفاده كن حتمام حتما درست ميشه مثلا علامت " - "

موفق باشي
وردیست جان مگه ایشون نگفته بود جمع کاراکترهای خاص خوب دقیقا"*" کاراکترهای خاص رو میده به همون دلیلی که گفتید .و واسه خود ستاره باید اون رو با if تفکیک کرد.یا میشه خود ستاره هم با همون فرمول بدست اورد؟ اگه میشه فرمولش رو بذاری منم یاد بگیرم ممنون میشم.

javad2625
24-01-2008, 17:12
در قسمتی که از گزینه فرمولهااستفاده میکنی اونجا وقتی روی یه فرمول کلیک میکنی یه توضیح کوچیک مورد فرمول میاد حالا بعضیاشون که راحت میشه فهمید اما بعضی هاشون خیلی تخصصی هست و میخوام سریع که چک میکنم نشینم بخونم تو ذهنم ترجمه کنم.
یه چیره دیگه نابع هایی که با is شروع میشن رو کلاً میخوام یه توضیح داده بشه مرسی مثل:istext
راه فارسي كردن اونها رو نمي دونم. شايد اگه ابزار فارسي ساز آفيس 2003 رو كه خود مايكروسافت توليد كرده و همه منوها رو فارسي مي كنه، نصب كني، اونها هم فارسي بشه. ولي در مورد توابع IS به نظرم اينقدر روشنه كه نمي دونم چطوري توضيح بدم. اين تابع، هميشه يك شرط رو چك مي كنه و اگر اون شرط، درست باشه، مقدار True و اگر غلط باشه مقدار False رو بر مي گردونه. مثلاً ISText اگر خانه مربوطه، حاوي Text باشه مقدار True و اگر نباشه False رو بر مي گردونه. يا IsNumber چك مي كنه ببينه خانه مربوطه، محتوي عدد هست يا نه. الي آخر....

علی علی علی
24-01-2008, 18:06
راه فارسي كردن اونها رو نمي دونم. شايد اگه ابزار فارسي ساز آفيس 2003 رو كه خود مايكروسافت توليد كرده و همه منوها رو فارسي مي كنه، نصب كني، اونها هم فارسي بشه. ولي در مورد توابع IS به نظرم اينقدر روشنه كه نمي دونم چطوري توضيح بدم. اين تابع، هميشه يك شرط رو چك مي كنه و اگر اون شرط، درست باشه، مقدار True و اگر غلط باشه مقدار False رو بر مي گردونه. مثلاً ISText اگر خانه مربوطه، حاوي Text باشه مقدار True و اگر نباشه False رو بر مي گردونه. يا IsNumber چك مي كنه ببينه خانه مربوطه، محتوي عدد هست يا نه. الي آخر....
مسي جواد جان اما من منظورم كاربرد شونه مثلاً istext براي نشان دادن text به كار ميره اما نميدونم مثلاًisodd براي چي بكلر ميره من فهرستشون رو ميذارم اگه ميشه يكي در بخش آموزش كاربرداشون رو بگه:
isblank
iserr
iserror
iseven
islogical
isna
isnontext
isnumber
isodd
isref
istext

bashirsh
28-01-2008, 00:13
من توی اکسل یه اشکال و اون اینکه وقتی به یه سلول یه Hyperlink که ادرس انترنتیه اختصاص میدم وقتی روش کلیک میکنم eror میده و اون صفحه اینترنتی رو باز نمیکنه، کسی میدونه چرا؟ ره حلش چیه؟

javad2625
28-01-2008, 01:03
من توی اکسل یه اشکال و اون اینکه وقتی به یه سلول یه Hyperlink که ادرس انترنتیه اختصاص میدم وقتی روش کلیک میکنم eror میده و اون صفحه اینترنتی رو باز نمیکنه، کسی میدونه چرا؟ ره حلش چیه؟
من كه امتحان مي كنم مشكلي نداره. بستگي داره شما چه آدرسي ميديد و اكسل چه اروري ميده؟

bashirsh
28-01-2008, 09:09
من كه امتحان مي كنم مشكلي نداره. بستگي داره شما چه آدرسي ميديد و اكسل چه اروري ميده؟
این ارور رو میده:

bashirsh
28-01-2008, 09:12
مثل اینکه عکس را تو پست قبلی نشون نمیده:

wordist
28-01-2008, 10:27
مثل اینکه عکس را تو پست قبلی نشون نمیده:
سلام

دوست توي ارور دقت كن ببين اون آدرسي كه دادي يه نقطه آخرش اضافيه ببين اشكال از اون نيست

bashirsh
28-01-2008, 14:04
سلام

دوست توي ارور دقت كن ببين اون آدرسي كه دادي يه نقطه آخرش اضافيه ببين اشكال از اون نيست
مشکل حل شد باید اون موقع به اینترنت وصل باشی تا لینک کار بکنه، ولی من انتظار داشتم موقعی هم که وصل نیستی خودش یه صفحع براوزر باز کنه

yousefyousefy
29-01-2008, 11:26
سلام
دوستان من يك فايل اكسل دارم حتي با unprotect هم بعد از بستن در باز كردن مجدد
دوباره پروتكت مي شه چرا؟

bashirsh
31-01-2008, 20:25
کسی میدونه توی اکسل چطوری میشه اسم اون حرفهای بالای هر ستون(a,b,c,…) را تغییر داد به هر اسم دلخواه؟ در حقیقت میخوام یه کاری بکنم که وقتی هم که سلول های پایینتر را دارم مرور میکنم عنوان اون ستون را هم توی همون دیدی که الان دارم ببینم. ممنون میشم یه نفر راهنمایی کنه.

javad2625
01-02-2008, 23:42
کسی میدونه توی اکسل چطوری میشه اسم اون حرفهای بالای هر ستون(a,b,c,…) را تغییر داد به هر اسم دلخواه؟ در حقیقت میخوام یه کاری بکنم که وقتی هم که سلول های پایینتر را دارم مرور میکنم عنوان اون ستون را هم توی همون دیدی که الان دارم ببینم. ممنون میشم یه نفر راهنمایی کنه.
اون سرستونهاي A,b,c رو نميشه تغيير داد. ولي ميشه رديف اول رو همونجور كه ميخواي كرد. كاري نداره. در رديف اول، عنوان ها رو بنويس، سپس روي خانه اول از رديف دوم كليك كن و گزينه Window> Freez pane را بزن.

سلام
دوباره پروتكت مي شه چرا؟

اين مورد رو نمي دونم ولي هر چي هست بايد راه حل ساده اي داشته باشه. توي تنظيماتت نگاه كن.

aliali58
02-02-2008, 08:03
سلام
دوباره پروتكت مي شه چرا؟

بد از unprotect كردن گزينه سيو رو بزن احتمالا درست ميشه

bashirsh
02-02-2008, 10:34
اون سرستونهاي A,b,c رو نميشه تغيير داد. ولي ميشه رديف اول رو همونجور كه ميخواي كرد. كاري نداره. در رديف اول، عنوان ها رو بنويس، سپس روي خانه اول از رديف دوم كليك كن و گزينه Window> Freez pane را بزن.

اين مورد رو نمي دونم ولي هر چي هست بايد راه حل ساده اي داشته باشه. توي تنظيماتت نگاه كن.
مرسی ولی با این کار نصف سلولهای صفحه را فریز میکنه و مجبوری صفحه را کوچیک کنی تا سر تیتر را فقط فریز کنه

wordist
02-02-2008, 13:04
مرسی ولی با این کار نصف سلولهای صفحه را فریز میکنه و مجبوری صفحه را کوچیک کنی تا سر تیتر را فقط فریز کنه
سلام

دوست من شما احتمالا اشتباه فريز ميكني

وگرنه نبايد اونجوري بشه

excel
02-02-2008, 17:04
دوست عزيز توي انجمن برنامه‌نويسي توي زير مجموعه ويژوال بيسيك در همين سايت تاريخ شمسي رو سرچ كنيد موارد زيادي داره ببينيد به دردتون ميخوره

جواد جان شما هم كه كار تحقيقي ميكنيد بد نيست اون موارد رو ببينيد. نكته‌اي هم جهت يادآوري و تأكيد به شما محققين عزيز بگم و اون اينه كه بعضي از اين برنامه‌ها باعث بروز مشكلاتي در نرم افزارهاي مورد استفاده شده كه حتما اطلاع داريد پس سعي خودتون رو در اصلاح اون بكنيد.

توابع رو پيدا كردم ولي خروجي اونها با فرمت تاريخ نيست بنابراين در اكسل نمي شه مثل تاريخ با اون رفتار كرد. حالا چه كار بايد كرد؟

javad2625
04-02-2008, 20:13
توابع رو پيدا كردم ولي خروجي اونها با فرمت تاريخ نيست بنابراين در اكسل نمي شه مثل تاريخ با اون رفتار كرد. حالا چه كار بايد كرد؟
سلام
بالاخره پيدا كرديد؟

خوب، مسلماً اكسل چيزي به نام «تاريخ شمسي» نمي شناسه و حاصل اون محاسبات فقط براي خودمون معني دار هست. من نمي دونم شما ميخوايد تاريخ شمسي رو تبديل به ميلادي كنيد يا بالعكس. ولي هر جا كه تاريخ شمسي بذاريم، براي اين كه مثل تاريخ باهاش رفتار كنيم، بايد قبل از محاسبه، تبديل به ميلادي بشه.

البته، توي اون برنامه اي كه دادم، نمونه توابعي هست كه مي تونند اختلاف دو تاريخ شمسي رو هم بر حسب روز حساب كنند.
حالا اگه كار خاصي ميخواي انجام بدي، بگو تا بگم.

doctorarmin
05-02-2008, 10:49
با سلام خدمت عزيزان

من يك sheet در اكسل دارم كه حاوي اطلاعات از پيش تعيين شده اي است. مثلا يك كد به يك محصول اختصاص داده شده و قيمت محصول نيز تعيين شده است و حجم اطلاعات هم نسبتا زياد است (مثلا 200 محصول)
حالا من ميخوام در يك فايل ديگه يا حداقل در يك Sheet‌ديگه از اين اطلاعات استفاده بكنم به طوري كه با انتخاب نام يك محصول از يك كامبوباكس كد اون و قيمت اون هم اتوماتيك در اون رديف درج بشه!

پيشاپيش از راهنماييتون متشكرم

wordist
05-02-2008, 11:20
با سلام خدمت عزيزان

من يك sheet در اكسل دارم كه حاوي اطلاعات از پيش تعيين شده اي است. مثلا يك كد به يك محصول اختصاص داده شده و قيمت محصول نيز تعيين شده است و حجم اطلاعات هم نسبتا زياد است (مثلا 200 محصول)
حالا من ميخوام در يك فايل ديگه يا حداقل در يك Sheet‌ديگه از اين اطلاعات استفاده بكنم به طوري كه با انتخاب نام يك محصول از يك كامبوباكس كد اون و قيمت اون هم اتوماتيك در اون رديف درج بشه!

سلام دوست عزيز

اين قبلا هم گفته شده

چاره اون يه فرمول جالب به نام VLookup هست

توي Help اكسل بگرد و مثال هاش رو بخون متوجه ميشي

اگه نه تا برات توضيح بدم

بهتره خودت بفهمي

چون يه خرده توضيحش مشكله

سعي كن موفق بشي

javad2625
05-02-2008, 15:28
با سلام خدمت عزيزان

ورديست متخصص vlookup هست. يه مقاله هم براش گذاشته. پست 112 رو ببين:

wordist
05-02-2008, 16:04
ورديست متخصص vlookup هست. يه مقاله هم براش گذاشته. پست 112 رو ببين:

سلام جواد جان

حالا من دو كلمه اكسل بلدم تو هم هي اذيت كنا :):)

ممنون و خوب شد يادآوري كردي

من الان اون پست رو بصورت ويرايش شده توي تاپيك آموزشي نكات اكسل هم ميذارم تا دفعات بعدي دسترسي بهش راحت تر باشه

doctorarmin
06-02-2008, 12:46
با سلام
با راهنمايي هاي ارزنده شما مشكلم حل شد
متشكرم از شما عزيزان

اميدوارم همواره پاينده باشيد

excel
07-02-2008, 10:54
سلام
بالاخره پيدا كرديد؟

خوب، مسلماً اكسل چيزي به نام «تاريخ شمسي» نمي شناسه و حاصل اون محاسبات فقط براي خودمون معني دار هست. من نمي دونم شما ميخوايد تاريخ شمسي رو تبديل به ميلادي كنيد يا بالعكس. ولي هر جا كه تاريخ شمسي بذاريم، براي اين كه مثل تاريخ باهاش رفتار كنيم، بايد قبل از محاسبه، تبديل به ميلادي بشه.

البته، توي اون برنامه اي كه دادم، نمونه توابعي هست كه مي تونند اختلاف دو تاريخ شمسي رو هم بر حسب روز حساب كنند.
حالا اگه كار خاصي ميخواي انجام بدي، بگو تا بگم.

البته بنده مي دانم كه تاريخ شمسي براي excel نامفهوم هست. بنابراين منظورم خروجي تاريخ ميلادي بوده. ضمناً من برنامه اي از شما دريافت نكردم. اگر ممكنه اون رو معرفي كنيد. اگر به صورت اسكريپت وي بي ماكرو هست مفيد خواهد بود چراكه به صورت Add-In براي من مناسب نيست

wordist
07-02-2008, 11:49
البته بنده مي دانم كه تاريخ شمسي براي excel نامفهوم هست. بنابراين منظورم خروجي تاريخ ميلادي بوده. ضمناً من برنامه اي از شما دريافت نكردم. اگر ممكنه اون رو معرفي كنيد. اگر به صورت اسكريپت وي بي ماكرو هست مفيد خواهد بود چراكه به صورت Add-In براي من مناسب نيست
سلام دوست عزيز

من خودم توي اكسس از يه ماژولي استفاده مي كنم براي اينكار كه با VBA نوشته شده

من در اكسل امتحانش كردم و جواب گرفتم

شما امتحان كن و نتيجه رو گزارش بده

اين ماژول همونطور كه آخرش هم توضيح داده شده چند تا تابع هست كه ميشه ازش استفاده كرد براي تبديلات و غيره

جالبه و ديدنش ارزش داره

javad2625
08-02-2008, 20:55
RuzShomar for VBA
ماژول تبديل تاريخ هاي شمسي، قمري و ميلادي به يكديگر

اين هم يه نمونه فايل xls با ماژول براي تبديل تاريخ ها به روش محاسبه ايراني و با دقت زياد. همراه مثال و توضيحات كامل و قابل استفاده در تمام ابزارهاي آفيس از جمله Word, Excel, Acess و...

ShS
14-02-2008, 12:28
جواد جان
جهت تکمیل اطلاعات قبل بعرض شما برسانم که در برنامه اکسلی که تو ضیح دادم دو ماکرو تو سط خودم تعریف شده که با دو کلید ترکیبی متفاوت فعال میشوند. و هرکدام عملیات بخصوصی را انجام میدهند. یکی از این دو ماکرو بدون هیچ ایرادی اجرا و حتی ادیت و یا حذف میگردد. ولی ماکرو مورد بحث بدون ایراد اجرا شده ولی در منوی ماکرو بخش ادیت یا حتی حذف ان خاموش گردیده است. این ماکرو در ادیتور VBA نیز قابل نمایش و باز شدن نیست و امکان Viewable شدن را ازدست داده ادیتور VBA پیام Unviewable صادر میکند بنابراین در ادیتور هم امکان تغییر در هیچ شرایطی را نمیدهد.
ضمنا این اکسل را در EXCEL2000 تهیه کرده ام و حتی با EXCEL2007 هم باز کرده و تمام این مراحل را تست نموده ام ولی متاسفانه نتیجه ای دربر نداشته است.
با تشکر از توجه همه شما

javad2625
15-02-2008, 00:52
جواد جان
جهت تکمیل اطلاعات قبل بعرض شما برسانم که در برنامه اکسلی که تو ضیح دادم دو ماکرو تو سط خودم تعریف شده که با دو کلید ترکیبی متفاوت فعال میشوند. و هرکدام عملیات بخصوصی را انجام میدهند. یکی از این دو ماکرو بدون هیچ ایرادی اجرا و حتی ادیت و یا حذف میگردد. ولی ماکرو مورد بحث بدون ایراد اجرا شده ولی در منوی ماکرو بخش ادیت یا حتی حذف ان خاموش گردیده است. این ماکرو در ادیتور VBA نیز قابل نمایش و باز شدن نیست و امکان Viewable شدن را ازدست داده ادیتور VBA پیام Unviewable صادر میکند بنابراین در ادیتور هم امکان تغییر در هیچ شرایطی را نمیدهد.
ضمنا این اکسل را در EXCEL2000 تهیه کرده ام و حتی با EXCEL2007 هم باز کرده و تمام این مراحل را تست نموده ام ولی متاسفانه نتیجه ای دربر نداشته است.
با تشکر از توجه همه شما
عجيبه! اگه ميتوني يه نمونه از فايل رو بده ببينم.

mahdi55
16-02-2008, 18:42
ممنون مي شم اگه سئوالهاي موردي و تخصصي تونو بپرسين.
لطفا سئوال اينجوري نباشه: اكسل را از اول تا آخر توضيح بده!
موردي كه راه حل براش پيدا نكردين و هنوز باهاش مشكل دارين......
ممنون

mahdi55:
سلام .چطور می شه در اكسل (2003) به يه سندی(عكس و...) كه در يه مسير ديگری قرار داره لينك بزنيم
مثلا در داخل يه رديف مشخصات يه نفر را بنويسيم بعد از همانجا به تصويرش كه در يه درايو يا پوشه ديگری قرار داره لينك ايجاد كرده واونو باز كنيم .متشكرم

wordist
16-02-2008, 18:49
mahdi55:
سلام .چطور می شه در اكسل (2003) به يه سندی(عكس و...) كه در يه مسير ديگری قرار داره لينك بزنيم
مثلا در داخل يه رديف مشخصات يه نفر را بنويسيم بعد از همانجا به تصويرش كه در يه درايو يا پوشه ديگری قرار داره لينك ايجاد كرده واونو باز كنيم .متشكرم
سلام دوست عزيز

به اين انجمن خوش اومدي

شما براحتي ميتوني روي خانه مورد نظر كليك راست كرده و گزينه Hyperlink رو انتخاب كني و يا از كليدهاي ميانبر CTRL+K استفاده كني و از كادري كه باز ميشه آدرس مورد نظر رو پيدا كني و ....

موفق باشي

mahdi55
16-02-2008, 18:54
mahdi 55:
سلام. آيا میشه در اكسل(2003) به يه سندی(عكس و...)كه در مسير ديگری قرار داره لينك بزنيم .مثلا در يه رديف مشخصات يه نفر را بنويسيم بعد با ايجاد لينك در همانجا تصويرش را كه در يه درايو يا پوشه ديگری قرار داره باز كنيم.
متشكرم

mahdi55
16-02-2008, 19:08
سلام دوست عزيز

به اين انجمن خوش اومدي

شما براحتي ميتوني روي خانه مورد نظر كليك راست كرده و گزينه Hyperlink رو انتخاب كني و يا از كليدهاي ميانبر CTRL+K استفاده كني و از كادري كه باز ميشه آدرس مورد نظر رو پيدا كني و ....

موفق باشي

mahdi55:
سلام ومتشكر از راهنماييت ولی من اين كارو كردم اولا با كليك راست روخانه مورد نظر گزينه hyperlink
نيومد دوما با ctrl+k يه box باز شد با عنوان insert hyper link در اونجا به فايلهای ورد واكسل لينك می شد وباز می
كرد ولی به تصوير لينك می شد ولی باز نمیشد.

javad2625
17-02-2008, 00:49
mahdi55:
سلام ومتشكر از راهنماييت ولی من اين كارو كردم اولا با كليك راست روخانه مورد نظر گزينه hyperlink
نيومد دوما با ctrl+k يه box باز شد با عنوان insert hyper link در اونجا به فايلهای ورد واكسل لينك می شد وباز می
كرد ولی به تصوير لينك می شد ولی باز نمیشد.
من امتحان كردم.
هم گزينه Hyperlink وجود داره، هم عكس ها بدون مشكل باز ميشن. حتماً روي سيستم شما برنامه پيشفرضي كه براي باز كردن عكس ها تعيين شده توانايي باز كردن اون نوع عكس رو نداره. مثلاً عكس طراحي شده فتوشاپ رو با پسوند PSD ميخواي با برنامه MS Image Preview باز كني كه البته در اين صورت، Hyperlink كار مي كنه و برنامه مذكور هم باز ميشه اما عكس رو نشون نميده و Error ميده. خلاصه كار راحتيه دوباره امتحان كني حتماً ميشه. اگه Error داد بگو چه اروري ميده.

tohidi
17-02-2008, 10:34
با سلام
در نرم افزار اكسل فايلي دارم كه وقتي مي گويم مطالب را SORT كن اين اشكال را مي دهد
This operation requires the merged cells to be identically sized.
دليل اين Error چيست و چگونه برطرف كنم
با تشكر

wordist
17-02-2008, 10:46
با سلام
در نرم افزار اكسل فايلي دارم كه وقتي مي گويم مطالب را SORT كن اين اشكال را مي دهد
This operation requires the merged cells to be identically sized.
دليل اين Error چيست و چگونه برطرف كنم
با تشكر
سلام

دوست عزيز هنگامي كه در اكسل قرار است عمليات مرتب‌سازي يا Sort انجام شود نبايد در محدوده انتخاب شده خانه‌هاي ادغام شده يا Merge Cells قرار داشته باشد.

در اين صورت شما با پيغام مذكور روبرو خواهيد شد

موفق باشي

tohidi
18-02-2008, 10:35
با سلام
ولي من اصلا فرمان merge ندادم واصلا در اكسل بلد نيستم merge كنم
لطفا كمكم كنيد تا merge بوجود آمده را حذف كنم
با تشكر

tohidi
18-02-2008, 10:38
سلام

دوست عزيز هنگامي كه در اكسل قرار است عمليات مرتب‌سازي يا Sort انجام شود نبايد در محدوده انتخاب شده خانه‌هاي ادغام شده يا Merge Cells قرار داشته باشد.

در اين صورت شما با پيغام مذكور روبرو خواهيد شد

موفق باشي

با سلام
بسيار ممنون كه راهنماييم كرديد
مشكلم حل شد
با تشكر

shavram
19-02-2008, 10:38
سلام.من قوانين انجمن رو تو اين مورد نديده بودم.گرچه فارسي نوشتن يك قانون است و بايد رعاين بشه اما بهتره كه كمك كردن رو تو اولويت بزاريم تا ايراد گرفتن و با تذكري مشكل رو حل كنيم.بگذريم...

مشكل اينجاست كه دو كامپيوتر يكسان تحت شبكه يكسان و os يكسان و كلا شرايط مشابه هستيم(البته تا اونجا كه من ديدم)
يك فايل اكسل كه توش ماكرو داره تو يك كامپوتر اجرا ميَشه اما تو كامپيوتر ديگه تو همون شبكه اجرا نميشه و ايراد امنيتي مي گيره. از طريق ابزار ماكرو قابليت امنيت رو روي حداقل گذاشتم اما باز اجرا نميشه.اما وقتي اين فايل در كامپيوتر share ميشه همين فايل از طريق كامپيوتر قبلي اجرا مي شه .يعني برنامه مشكلي نداره و هرچي هست تو تنظيمات كامپيوتر دوم هست. در ضمت آنتي ميروس هم يكسان هست و تحت شبكه هستن. ديگه چي به نظرتون مي رسه؟

wordist
19-02-2008, 13:04
سلام.من قوانين انجمن رو تو اين مورد نديده بودم.گرچه فارسي نوشتن يك قانون است و بايد رعاين بشه اما بهتره كه كمك كردن رو تو اولويت بزاريم تا ايراد گرفتن و با تذكري مشكل رو حل كنيم.بگذريم...

اين چزء قوانين انجمنه كه كسي بتونه اصلا پستي ارسال كنه كه عضو هست و شما چون عضو شدي بايد ابتدا قوانين رو مطالعه و اجرا كني به اين ميگن اولويت نه به جواب دادن زودتر (اول قوانين بعد ارسال پاسخ)

شما بهتره قبل از هرگونه پست دادن قوانين انجمن ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) رو مطالعه كنين تا از اين به بعد با مشكلي مواجه نشين

در ضمن اون پست فينگليش شما هم پاك شد

مشكل اينجاست كه دو كامپيوتر يكسان تحت شبكه يكسان و os يكسان و كلا شرايط مشابه هستيم(البته تا اونجا كه من ديدم)
يك فايل اكسل كه توش ماكرو داره تو يك كامپوتر اجرا ميَشه اما تو كامپيوتر ديگه تو همون شبكه اجرا نميشه و ايراد امنيتي مي گيره. از طريق ابزار ماكرو قابليت امنيت رو روي حداقل گذاشتم اما باز اجرا نميشه.اما وقتي اين فايل در كامپيوتر share ميشه همين فايل از طريق كامپيوتر قبلي اجرا مي شه .يعني برنامه مشكلي نداره و هرچي هست تو تنظيمات كامپيوتر دوم هست. در ضمت آنتي ميروس هم يكسان هست و تحت شبكه هستن. ديگه چي به نظرتون مي رسه؟

از پيغام خطايي كه دريافت مي كنيد يه عكس قرار بديد تا بهتر مشخص بشه

و درصورت امكان هم قايلتون رو بذاريد تا چك كنم

موفق باشي

javad2625
19-02-2008, 13:51

مشكل عجيبيه. نبايد اينجوري باشه. من مشكل اجرا نشدن ماكروها رو زماني دارم كه ماكروي نوشته شده با اكسل 2003 رو ميخوام با 2007 اجرا كنم. شما روي اين دو سيستمي كه گفتيد مطمئنيد هر دوتاشون از اكسل با ورژن مشابه استفاده مي كنند؟ مثلاً يكيشون 2002 و ديگري 2003 نيست؟

ورژن آفيس خودتون رو در اين قسمت مي تونيد ببينيد:
Control Panel> Add/Remove Programs> Microsoft Office> Click here for support information

يه سري هم توي خود اكسل به اينجا بزن:
Help> About> Disabled Items

ببين چيزي توي فهرست هست يا نه. اگه چيزي نبود، پيغام خطا رو بگذار تا يه فكري بكنيم.

jooya
21-02-2008, 12:50
سلام دوستان من با SORT کردن مشکل پیدا کردم قبلا اینطوری نبود .

مشکل : الان هر چی سورت می کنم اون قسمت بالایی که نمی خوام قاطی بشه هم جزو سورتی ها حساب میشه و اونم میاد توی لیست .

لیست من یه لیست فیلم هست که اون بالا نوشتم Name, DVD Number و .. که می خوام همیشه ثابت باشه ، اوائل هیچ مشکلی نبود ولی امروز هر چی سورت رو میزنم اون هم میاد باهاشون داخل لیست .

اینم بگم که من اون رو فریز کردم وجای سطر ثابت هست ولی محتویات داخل اون توی هر بار سورت عوض میشه .

wordist
21-02-2008, 13:03
سلام دوستان من با SORT کردن مشکل پیدا کردم قبلا اینطوری نبود .

مشکل : الان هر چی سورت می کنم اون قسمت بالایی که نمی خوام قاطی بشه هم جزو سورتی ها حساب میشه و اونم میاد توی لیست .

لیست من یه لیست فیلم هست که اون بالا نوشتم Name, DVD Number و .. که می خوام همیشه ثابت باشه ، اوائل هیچ مشکلی نبود ولی امروز هر چی سورت رو میزنم اون هم میاد باهاشون داخل لیست .

اینم بگم که من اون رو فریز کردم وجای سطر ثابت هست ولی محتویات داخل اون توی هر بار سورت عوض میشه .
سلام دوست عزيز

شما از منوي Data گزينه Sort رو بزن و از اونجا بهش بگو كه سر ستون هم داشته باشه يعني گزينه Header Row

اون موقع با عنايت به وجود سر ستون مرتب سازي انجام ميشه

jooya
21-02-2008, 22:11
ممنون wordist جان نشد .

آخه مشکلم اینه که اون سر ستون توی سطر سوم هست .

یه نگاه به این عکس بنداز .

بعدش چرا الان اینطوری شده تا دیروز اینطوری نبود ف میفهمید الان خنگ شده !

می خوام وقتی سورت می کنم اون سطری که DVD , Name , .. هست ثابت باشه .

Farzad_p30
22-02-2008, 07:49
با سلام
من میخوام در اکسل و در یک سلول 2 یا چند تا فرمول بنویسم
مثلا 3 تا شرط برای If بذارم
مثلا اگر سلول A5=20000 بود در سلول A7 حرف A درج بشه
و
اگر سلول A5=30000 بود در سلول A7 حرف B درج بشه
و
اگر سلول A5=40000 بود در سلول A7 حرف D درج بشه

من تونستم شرط رو بوسیله فرمول If برای یکی از حالتها ایجاد کنم . مشکل اصلی من اینه که نمی دونم فرمول ها رو چطوری از هم جدا و ارتباط بدم. یعنی در یک سلول چطوری چند تا فرمول بنویسم.
ممنون می شم اگه راهنمایی کنید

javad2625
22-02-2008, 14:33
ممنون wordist جان نشد .

آخه مشکلم اینه که اون سر ستون توی سطر سوم هست .

یه نگاه به این عکس بنداز .

بعدش چرا الان اینطوری شده تا دیروز اینطوری نبود ف میفهمید الان خنگ شده !

می خوام وقتی سورت می کنم اون سطری که DVD , Name , .. هست ثابت باشه .
يا بايد اون سرستون رو بياري رديف اول يا هر بار ميخواي سورت كني، ابتدا تمام خانه هايي رو كه ميخواي سورت بشوند انتخاب و سپس دكمه سورت را بزني.

مي توني سرستون رو بياري رديف اول، ارتفاعش رو يه كم بيشتر كرده و اون آدرس ايميل و شماره تلفن رو به جاي اين كه داخل خود رديف بنويسي به صورت عكس در بالاي رديف اول قرار بدي.

jooya
22-02-2008, 15:03
يا بايد اون سرستون رو بياري رديف اول يا هر بار ميخواي سورت كني، ابتدا تمام خانه هايي رو كه ميخواي سورت بشوند انتخاب و سپس دكمه سورت را بزني.

مي توني سرستون رو بياري رديف اول، ارتفاعش رو يه كم بيشتر كرده و اون آدرس ايميل و شماره تلفن رو به جاي اين كه داخل خود رديف بنويسي به صورت عكس در بالاي رديف اول قرار بدي.
ممنون جاوید جان

راه نداره که همینطوری باهاش کار کنم ؟

آخه اینطوری نبود و هیچ مشکلی من نداشتم ، دیروز یه سری اسم فیلم و رو از یه لیست دیگه کپی پیست کردم و بعد از اون هر کار می کنم سورتش بهم میریزه .

یعنی نمیشه به این اکسل فهموند که سر ستون رو از ردیف سوم در نظر بگیره ؟

ایست رو هم میزارم اگه تونستی روش کاری کنی که خیلی ممنون میشم .

jooya
22-02-2008, 15:23
دوستان بالاخره مشکلم به وسیله Data.Sort حل شد ولی اینطوری من هر دفعه باید از اونجا برم و نمی تونم از توی نورا استاندارد اون گزینه Sort رو فشار بدم .

آخه توی حالت پیش فرضش گزینه No Hedear Row انتخاب شده این رو چی کار می تونم بکنم ؟

نمی دونم چرا قبلا همچین مشکلی نداشتم !!!

javad2625
23-02-2008, 01:38
با سلام
من میخوام در اکسل و در یک سلول 2 یا چند تا فرمول بنویسم
مثلا 3 تا شرط برای If بذارم
مثلا اگر سلول A5=20000 بود در سلول A7 حرف A درج بشه
و
اگر سلول A5=30000 بود در سلول A7 حرف B درج بشه
و
اگر سلول A5=40000 بود در سلول A7 حرف D درج بشه

من تونستم شرط رو بوسیله فرمول If برای یکی از حالتها ایجاد کنم . مشکل اصلی من اینه که نمی دونم فرمول ها رو چطوری از هم جدا و ارتباط بدم. یعنی در یک سلول چطوری چند تا فرمول بنویسم.
ممنون می شم اگه راهنمایی کنید

كافيه در خانه َA7، از دستور If تو در تو استفاده كنيد. يعني به جاي قسمت Value If False يك گزاره شرطي ديگه بذاريد. مثل اين:

Lofty
23-02-2008, 10:31
چند سوال در مورد اکسل علی الخصوص 2007 با سلام
بنده تعدادی سوال دارم که لطف کیند همین جا پاسخ دهید

در اکسل 2007 بعد از این که برای یکی از ستونها مثلا ( C) فرمول تعریف کردیم ضرب دو عدد از ستونها (a*b) چکار کنیم که در ستون(c) به صورت دستی نتوان عدد وارد کرد یا داخل ستون چیزی نوشت ؟
فرمول برای تعریف کردن اینکه مقدار عددی ستون (c) نباید کوچکتر از ستون (b) باشد همیشه C>b باشد ؟فعلا این دوتاست
ممنون

wordist
23-02-2008, 11:30
چند سوال در مورد اکسل علی الخصوص 2007 با سلام
بنده تعدادی سوال دارم که لطف کیند همین جا پاسخ دهید

در اکسل 2007 بعد از این که برای یکی از ستونها مثلا ( C) فرمول تعریف کردیم ضرب دو عدد از ستونها (a*b) چکار کنیم که در ستون(c) به صورت دستی نتوان عدد وارد کرد یا داخل ستون چیزی نوشت ؟
فرمول برای تعریف کردن اینکه مقدار عددی ستون (c) نباید کوچکتر از ستون (b) باشد همیشه C>b باشد ؟فعلا این دوتاست
ممنون
سلام

براي قفل كردن يك خانه بايد خصوصيت Locked (كليك راست روي خانه و گزينه Format Cells و در زبانه Protection ) آن خانه فعال باشه و بعد Worksheet رو از منوي Tools و زيرمنوي Protection و گزينه Protect sheet قفل كني

بعد اون خانه هايي كه Locked آن فعال است قفل شده و ديگر در ان چيزي وارد نميشود و بقيه باز هستند

فقط بادت نره كه خاصيت Locked خانه ها بطور پيش فرض فعال است

براي سوال دوم هم بايد اون خانه را انتخاب كني و بري از منوي Data گزينه Validation رو بزني و از قسمت Allow گزينه Whole Number رو انتخاب كني و مثلا بگي بهش از خانه فلان بزرگتر باشه

موفق باشي

Lofty
23-02-2008, 12:33
ممنون از جوابت این نوع قفل کردن را قبلا امتحان کردم خیلی وقت گیر است این روش کل شیت را قفل می کنه شما فرض کنید سی ستون را ردیف کردیم حالا بخاطر دو ستون باید بقیه ستونها را غیر فعال کنیم
راه دیگه ای نیست ؟
در مورد سوال دوم هم میشه یکم بیشتر توضیح بدهید ؟
در ضمن 2007 را در نظر داشته باش

Lofty
23-02-2008, 12:41
در ضمن در محیط اکسل 2007 زمانی که از طرحهای Format as Table استفاده می کنیم و بعد از اتمام کار فایل را در محیط اکسل 2003 باز می کنیم جدول مشکل دارد راهی برای برطرف کردنش هست؟

wordist
23-02-2008, 12:58
سلام دوست عزيز

ابتدا بايد يادآوري كنم كه اگه شما قسمتي از سوال خودتون رو يادتون رفته بپرسين بهتر اينه كه همون پست رو ويرايش كني مگر اينكه اون پست رو كسي جواب داده باشه يا بعدش چندي پست ديگه از ديگران اومده باشه كه كسي جواب داده باشه

ممنون از جوابت این نوع قفل کردن را قبلا امتحان کردم خیلی وقت گیر است این روش کل شیت را قفل می کنه شما فرض کنید سی ستون را ردیف کردیم حالا بخاطر دو ستون باید بقیه ستونها را غیر فعال کنیم
راه دیگه ای نیست ؟
در مورد سوال دوم هم میشه یکم بیشتر توضیح بدهید ؟
در ضمن 2007 را در نظر داشته باش

بهترين راه همين نوع قفل كردن هست

اين نكته رو هم توجه داشته باش كه با قفل كردن يك شيت تمام خانه هايي از اون شيت قفل ميشه كه خاصيت Locked اوتا فعال هست ، نه همه خانه هاي اون شيت پس كافيه شما همه ستونهايي رو كه باهاش كار داري رو انتخاب كني و يكجا خاصيت Locked همه رو غير فعال كني و بعد همونايي كه ميخواي قفل بشه رو فعال كني

در سوال دوم هم فرض كن خانه B1 قراره از C1 هميشه بزرگتر باشه توي خانه B1 كليك كن و همون مسيري رو كه گفتم برو و طبق شكل گزينه‌هاي مربوطه رو انتخاب و وارد كن

در ضمن در محیط اکسل 2007 زمانی که از طرحهای Format as Table استفاده می کنیم و بعد از اتمام کار فایل را در محیط اکسل 2003 باز می کنیم جدول مشکل دارد راهی برای برطرف کردنش هست؟

اخه مشكل چيه ؟؟؟؟

همين فقط جدول مشكل داره

خب ميشه گفت مشكلش حل خواهد شد :27::27::31:

Lofty
23-02-2008, 15:52
سلام دوست عزيز

ابتدا بايد يادآوري كنم كه اگه شما قسمتي از سوال خودتون رو يادتون رفته بپرسين بهتر اينه كه همون پست رو ويرايش كني مگر اينكه اون پست رو كسي جواب داده باشه يا بعدش چندي پست ديگه از ديگران اومده باشه كه كسي جواب داده باشه

بهترين راه همين نوع قفل كردن هست

اين نكته رو هم توجه داشته باش كه با قفل كردن يك شيت تمام خانه هايي از اون شيت قفل ميشه كه خاصيت Locked اوتا فعال هست ، نه همه خانه هاي اون شيت پس كافيه شما همه ستونهايي رو كه باهاش كار داري رو انتخاب كني و يكجا خاصيت Locked همه رو غير فعال كني و بعد همونايي كه ميخواي قفل بشه رو فعال كني

این نکته خوبی است و بدرد بخور و مشکلم را حل کرد

در سوال دوم هم فرض كن خانه B1 قراره از C1 هميشه بزرگتر باشه توي خانه B1 كليك كن و همون مسيري رو كه گفتم برو و طبق شكل گزينه‌هاي مربوطه رو انتخاب و وارد كن

این مشکل هم حل شد

نقل قول:
نوشته شده توسط Lofty [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

اخه مشكل چيه ؟؟؟؟

همين فقط جدول مشكل داره

خب ميشه گفت مشكلش حل خواهد شد [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

آخه مشکل همینه ؟؟؟؟
فقط همین جدول مشکل داره
می شود زمان حل شدنش را بفرمایید تادوستان را از نگرانی در بیاریم [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

بدون شوخی ممنون از جوابهایت اگر سوال بود میام خدمتتون

rouhallah
23-02-2008, 19:53
سلام ببخشيد ولي من كليد واژه مناسب رو براي جستجو پيدا نكردم
سوالم اينه كه من عناويني در يك سطر دارم و زير اين عناوين داده هاي به صورت ستوني وارد كردم حال كه اين داده ها زياد شده ديگه نميتونم اون عناوين رو ببينم چون خيلي پايين اومدم
من ميدونم ميشه كاري كرد كه اگه داده ها از فضاي يك صفحه بيشتر شد اون عناوين هم بياد پايين تر تا هميشه تو ديد باشند
ان شا الله منظورم رو فهميده باشيد با تشكر

javad2625
23-02-2008, 22:07
سلام ببخشيد ولي من كليد واژه مناسب رو براي جستجو پيدا نكردم
سوالم اينه كه من عناويني در يك سطر دارم و زير اين عناوين داده هاي به صورت ستوني وارد كردم حال كه اين داده ها زياد شده ديگه نميتونم اون عناوين رو ببينم چون خيلي پايين اومدم
من ميدونم ميشه كاري كرد كه اگه داده ها از فضاي يك صفحه بيشتر شد اون عناوين هم بياد پايين تر تا هميشه تو ديد باشند
ان شا الله منظورم رو فهميده باشيد با تشكر
ميخواي رديف اول رو فريز كني. كافيه روي خانه A2 كليك كرده، گزينه:
Window> Freeze Panes
رو بزني.

amir130
25-02-2008, 15:01
خیلی مبحث خوبی هست و اصلا باید گفت

p30world.com سایت خیلی خوبیه :

سلامون علیکم:

1- 2 سند متفاوت رو در نظر بگیرید که در یکی تعداد وجود دارد و در دیگری price حالا میخواهیم به اکسل بفهمونیم که ایتم ها یی رو که در سند 1 داده شده رو در سند 2 جستجو کن و مشکل دیگرمون هم اینه که بعضی اقلام braek دارن یعنی برای 100 تا یه قیمتی داریم و برای 200 تا یه قیمتی داریم یعنی ممکنه تو سند 2 برای یه ایتم 4 تا قیمت وجود داشته باشه.
حالا شما به من بگو سن پرتقال فروشو رو :D
2- یه اشکال کوچیک هم دارم توی ترکیب کردن چند تا سلول مثلا چند تا سلول رو با هم group میکنن و یه سلول بزرگتر میشه.
:19:

Ba Tashakor Faravan

Amir

wordist
25-02-2008, 15:11

be bakshid baghiyasho fingilisi minivasam chon keyboardam farsi nadare.

arzam be hozooretoon kee man hamishe ye moshkel daram va bayad karhay-e tekrari ro ba exel bokonam mikhastam bebinam mishe in-ha ro ham khodesh bokon-e

1- do sanade motfavet ro dar nazar begirid ke dar yeki tedad ha va dar digari price(gheymat) itemha mojood ast.
va ma bayad har seri in gheymat ha ra az on list dar biyavarim bogzarim joloye on tedad ha
bazi item ha chand ta gheymat darand yani masalan baraye 10 adad 60$ ast vali baray-e 30 adad 50$ ast va baraye 100 adad 40$.
mikhastam bebinam rah-e hali baray man binava mojood mibashad :19:
------------------------------------------
2- man dar bazi jaha didam ke chand-ta cell ra baham tarkib mikonand va yek cell neshan dadeh mishavad.

in ra ham age begooyid che joori hast mamnoon mishavam.

Ba Tashakor Faravan

Amir
سلام دوست عزيز

فارسي نويسي از قوانين انجمن هست كه شما بعد از دادن بيش از 20 تا پست بايد به اون واقف شده باشي

مشكل كيبوردتون رو حل كنين و بصورت فارسي سوالتون رو بپرسين

sogoli321
25-02-2008, 15:33
در اکسل چجوری میشه به یک ردیف دستور داد که به صورت auto number از عدد مثلا 1000 مقدار بده؟

دوم اینکه به چه شکل میشه کاری کرد تا ردیفهایی که خالی هست رو مخفی کرد؟(فرض کنید جدولی ساختیم که دارای 10 ردیف هست و اگر تعدادی از این ردیفها پر نشد ، اونارو مخفی یا هیدن کنه؟)

rouhallah
25-02-2008, 17:58
سلام
من جستجو كردم ولي شايد به دليل جستجو گر نا مناسب سايت چيزي در مورد سوالم پيدا نكردم
سوالم اينه كه من ميخوام تو اكسل سلولهاي اضافي رو حذف كنم و تنها اون مقدار فضاي لازم رو داشته باشم
اما نميشه از پنهان كردن هم كه ميخوام استفاده كنم نميتونم حدود 60000 هزار رديف رو انتخاب و مخفي كنم چون اگه كنترل+a رو بزنم محيط خودم هم انتخاب ميشه
گزينه اينورت سلكشن هم كه پيدا نكردم لطفاً كمك كنيدبا تشكر

sogoli321
25-02-2008, 19:12
من یک ردیف دارم ( a1 تا a10)چجوری میتونم مشخص کنم که اعداد سلولهایی رو جمع کن که زوج باشد؟

amir130
25-02-2008, 21:16
سلام
من جستجو كردم ولي شايد به دليل جستجو گر نا مناسب سايت چيزي در مورد سوالم پيدا نكردم
سوالم اينه كه من ميخوام تو اكسل سلولهاي اضافي رو حذف كنم و تنها اون مقدار فضاي لازم رو داشته باشم
اما نميشه از پنهان كردن هم كه ميخوام استفاده كنم نميتونم حدود 60000 هزار رديف رو انتخاب و مخفي كنم چون اگه كنترل+a رو بزنم محيط خودم هم انتخاب ميشه

من دقیقا متوجه نشدم شما در چی مشکل داری :

شما میخوای یک سری سلول حذف بشن درست
اولا بگم که در exel اینجوری نیست که با delete کردن سلول ها رو پاک کرد مثلا میشه یه سطر یا ستنو رو بصورت کلی پاک کرد.
باید بر روی نام اون سطر کلیک راست کرده و delete رو انتخاب کرد.

در ضمن برای انتخاب سطر ها و ستون ها از shift و ctrl هم غافل نشو.
و در این رو هم بگم که نمیشه ستون ها رو با سطر ها انتخاب کرد و باید یک سری ستون های زائد حذف بشن سری بعد سطر ها رو حذف کن.

امید وارم مشکلت حل بشه

amir130
25-02-2008, 21:29
در اکسل چجوری میشه به یک ردیف دستور داد که به صورت auto number از عدد مثلا 1000 مقدار بده؟

دوم اینکه به چه شکل میشه کاری کرد تا ردیفهایی که خالی هست رو مخفی کرد؟(فرض کنید جدولی ساختیم که دارای 10 ردیف هست و اگر تعدادی از این ردیفها پر نشد ، اونارو مخفی یا هیدن کنه؟)

ببین درست متوجه شدم یا نه.

مثلا ردیف در یک ستون به شکل پائین اعداد به صورت خودکار وارد بشن:
1000
1001
1002
1003
1004
......
علی آخر
ولی به صورت اتومات و نه اینکه شما دونه به دونه به خوای وارد کنی درست.

خب این کاری نداره شما به صورت زیر در ستون اول 1001 و 1002 رو وارد کن و بع با نگه داشتن کلید موس او ن دو رو انتخاب کن:

اون مربع سیاه رن رو در پائین سمت راست میبینی با موس روش کلیک کن (کلیک چپ) و تا جائی که میخوا اعدادت ادامه پیدا کنه بکش خب این هم نتیجه عمل:

به مربعی که در گوشه سمت چپ ایجاد شد دقت کن شما زا اینجا می تونی تعیین کنی که آیا اعداد یکی یکی زیاد بشن یا نه مثلا کپی بشن :31:

amir130
25-02-2008, 22:02
ممنون جاوید جان

راه نداره که همینطوری باهاش کار کنم ؟

آخه اینطوری نبود و هیچ مشکلی من نداشتم ، دیروز یه سری اسم فیلم و رو از یه لیست دیگه کپی پیست کردم و بعد از اون هر کار می کنم سورتش بهم میریزه .

یعنی نمیشه به این اکسل فهموند که سر ستون رو از ردیف سوم در نظر بگیره ؟

ایست رو هم میزارم اگه تونستی روش کاری کنی که خیلی ممنون میشم .

اصلا کاری نداره که اول محدودت رو مشخص کن اینطوری:

بعد سورت کن با در نظر گرفتن header row حله نه!!!!!!!!

rouhallah
25-02-2008, 23:46
من دقیقا متوجه نشدم شما در چی مشکل داری :

شما میخوای یک سری سلول حذف بشن درست
اولا بگم که در exel اینجوری نیست که با delete کردن سلول ها رو پاک کرد مثلا میشه یه سطر یا ستنو رو بصورت کلی پاک کرد.
باید بر روی نام اون سطر کلیک راست کرده و delete رو انتخاب کرد.

در ضمن برای انتخاب سطر ها و ستون ها از shift و ctrl هم غافل نشو.
و در این رو هم بگم که نمیشه ستون ها رو با سطر ها انتخاب کرد و باید یک سری ستون های زائد حذف بشن سری بعد سطر ها رو حذف کن.

امید وارم مشکلت حل بشه
من هم ميخوام سطرها حذف بشن اما سطر ها خيلي زيادند و براي انتخابشون شايد 5 دقيقه وقت ببره
منظورتون رو از استفاده از shift و ctrl نفهميدم
چطوري با اينا ميشه انتخاب كرد
با تشكر

javad2625
26-02-2008, 01:57

سلامون علیکم:

1- 2 سند متفاوت رو در نظر بگیرید که در یکی تعداد وجود دارد و در دیگری price حالا میخواهیم به اکسل بفهمونیم که ایتم ها یی رو که در سند 1 داده شده رو در سند 2 جستجو کن و مشکل دیگرمون هم اینه که بعضی اقلام braek دارن یعنی برای 100 تا یه قیمتی داریم و برای 200 تا یه قیمتی داریم یعنی ممکنه تو سند 2 برای یه ایتم 4 تا قیمت وجود داشته باشه.
حالا شما به من بگو سن پرتقال فروشو رو :D
2- یه اشکال کوچیک هم دارم توی ترکیب کردن چند تا سلول مثلا چند تا سلول رو با هم group میکنن و یه سلول بزرگتر میشه.
:19:

Ba Tashakor Faravan

Amir
جواب اين سوال ها، كلي طول و تفصيل داره. خلاصه ميگم ولي انجامش نياز به كمي تجربه داره:
1- براي پيدا كردن قيمت با توجه به نوع كالا، از تابع Vlookup استفاده كنيد (آموزش آن در تاپيك آموزشي اكسل)
2- براي اين كه بسته به تعداد كالا، تخفيف داده شود، از تابع شرطي (IF) استفاده كنيد.
3- براي تركيب چند خانه با هم، آنها را انتخاب كرده، گزينه Format Cells> Alightment> Merge> OK را (بعد از راست كليك) بزنيد.

javad2625
26-02-2008, 02:06
سلام
اولاً براي انتخاب تعداد معيني از رديف ها يا ستون ها، مي تونيد دكمه Ctrl رو پايين نگه داشته و موارد دلخواه رو انتخاب كنيد. يا دكمه Shift رو نگه داشته و روي رديف اول و آخر كليك كنيد.

اما نيازي نيست رديف ها رو مخفي كني. كافيه از منوي View گزينه Page Break رو انتخاب كرده و حاشيه صفحه رو هم به اندازه دلخواه تنظيم كني. اينطوري، فقط اون مقدار از جدول رو كه ميخواي مشاهده خواهي كرد.

javad2625
26-02-2008, 02:11

در مورد اتونامبر كه آقا امير توضيح كامل دادند. البته AutoNumer به سبك اكسس توي اكسل نداريم.
در مورد حذف رديف هاي خالي، كافيه جدول رو Sort كني. مثل اين مي مونه كه رديف هاي خالي رو حذف كردي.

javad2625
26-02-2008, 02:33
من یک ردیف دارم ( a1 تا a10)چجوری میتونم مشخص کنم که اعداد سلولهایی رو جمع کن که زوج باشد؟
مي توني يه ستون اضافه كني كه جلوي تمام رديف هاي زوج، عدد 0 و جلوي تمام رديف فرد، عدد 1 رو بنويسه. اونوقت با دستور SumIF تمام خانه هاي زوج رو با هم جمع كني. فرض كن ميخواي شرط بگذاير كه اگر در رديف C عدد 0 نوشته بود، عدد متناظر آن در رديف B با هم جمع شود.

amir130
26-02-2008, 21:52
مي توني يه ستون اضافه كني كه جلوي تمام رديف هاي زوج، عدد 0 و جلوي تمام رديف فرد، عدد 1 رو بنويسه. اونوقت با دستور SumIF تمام خانه هاي زوج رو با هم جمع كني. فرض كن ميخواي شرط بگذاير كه اگر در رديف C عدد 0 نوشته بود، عدد متناظر آن در رديف B با هم جمع شود.

جواد جان این بنده خدا اگه می خواست خودش زوج و فرد بودن اعداد رو انتخاب کنه
خب زحمت میکشید خودش هم همه رو با هم جمع میکرد
بعد هم در فرمول بالا یه اشکال کوچیک هست - فرم صحیحش میشه =

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید[/quote]
یه راهی بده که اکسل به فهمه عدد زوج یا فرد.:41:

ضمنا من فکر می کنم بعضییا دارن اذیت میکنن
لطفا سوالاتی بپرسین که واقعا با هاشون در گیر شدین و نه این که بخواین افرادی مثل آقا جواد یا آقای سلیمی رو امتحان کنین .:27:

جواد جان من کجا میتونم درمورد فرمول نویسی تو اکسل اطلاعات کسب کنم.:10:

amir130
26-02-2008, 22:20
با سلام

آقا من یه فایل نمونه آپلود کردم ببینید میشه براش کاری کرد

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیددر sheet اول لیست مورد نظر می باشد که باید برایش قیمت ها استخراج شود و در sheet دوم فایل هم لیست قیمت رو گذاشتم

thanks very much

wordist
27-02-2008, 07:59
...
...
...
...

سلام

البته احتمالا منظور آقا جواد در مشخص كردن اعداد زوج و فرد و گذاشتن 0 و 1 روبروي هر يك از اونا ، انجام اينكار بصورت دستي نبوده و منظورشون استفاده از فرمول بوده كه باز هم احتمالا يادشون رفته اونو بنويسن يا اون موقع حضور ذهن نداشتن

بايد به صحبتهاي دوستمون اضافه كنم كه فرمول تشخيص زوج (Even) يا فرد (Odd) بودن يك عدد يا محتواي يك خانه در اكسل ISODD و ISEVEN مي باشد كه براحتي ميتوان از آن استفاده كرد

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید در اين مورد هم بايد يه نكته اي رو اشاره كنم كه فكر كنم دونستن اون براي بقيه هم خالي از لطف نباشه و اونم اين هست كه فرمولي كه شما نوشتين و فرمولي كه آقا جواد نوشته تنها تفاوتش در استفاده از علامت " , " و " ; " هست كه بسته به اينكه شما در قسمت Regional And Language Option كنترل پانل با توجه به شكل زير كدام يك از علامتهاي مذكور رو از باكس List Separator انتخاب كنيد در فرمول‌نويسي اكسل از همان علامت بايد براي جداسازي اجزاء فرمولها استفاده كرد پس به نظر مياد اين مورد هم جايي براي تذكر نداشت

یه راهی بده که اکسل به فهمه عدد زوج یا فرد.:41:اين مورد هم كه در بالا اشاره شد

لطفا سوالاتی بپرسین که واقعا با هاشون در گیر شدین و نه این که بخواین افرادی مثل آقا جواد یا آقای سلیمی رو امتحان کنین .:27:
راستش رو بخواي اميرخان من فكر نمي كنم كه كسي اين قصد رو داشته باشه چون راه‌هاي زياد ديگه‌اي براي اذيت كرن وجود داره كه كلا توي پي سي ورد به نظر نمياد چنين اعضايي با چنين نيتي وجود داشته باشن

جواد جان من کجا میتونم درمورد فرمول نویسی تو اکسل اطلاعات کسب کنم.:10:انشاءالله اين مورد آخري رو هم آقا جواد ميان و خدمتون عرض مي‌كنن كه چطوري از توي Help اكسل براحتي بتوني به تمامي فرمولها و نحوه كاركردن با اونا پي ببري

موفق باشي

wordist
27-02-2008, 08:13
با سلام

آقا من یه فایل نمونه آپلود کردم ببینید میشه براش کاری کرد

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیددر sheet اول لیست مورد نظر می باشد که باید برایش قیمت ها استخراج شود و در sheet دوم فایل هم لیست قیمت رو گذاشتم

thanks very much
سلام

نمونه فايلت رو ديدم و اصلاح كردم و همونجا از فرمول VLookup استفاده كردم و برات آپ كردم

براي يادگيري مبحث شيرين فرمول VLookup هم ميتوني به اين آدرس زير مراجعه كني

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

موفق باشي

amir130
27-02-2008, 08:39
سلام

نمونه فايلت رو ديدم و اصلاح كردم و همونجا از فرمول VLookup استفاده كردم و برات آپ كردم

براي يادگيري مبحث شيرين فرمول VLookup هم ميتوني به اين آدرس زير مراجعه كني

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

موفق باشي

خیلی ممنون که جواب سوال من رو دادی در ضمن ما ها خیلی بی سوادیم نه!!!!!
خب شما به بزرگواری خودت ببخش .

amir130
27-02-2008, 08:54
سلام دوستان
من یه تعداد سلول تو اکسل دارم که میخوام اونا رو تو سلول های جدا جدا ببرم سلول ها بصورت زیرند

مهندس محمد اکبری
محسن امیری
اقای دکتر سید علی صدر
محمد حسین جوهری گل افشانی

خوب دوستان فکر کنم منظورم رو فهمیدید که تو هر سلول یه اسم نوشته شده که با سلول دیگه فرق داره
مثلا تو یه سلول اسم سه قسمتیه , تو یکی دو قسمتی , به عبارت بهتر تعداد اسپیس های زده شده تو هر سلول مشخص نیست
حالا من می خوام این اسامی رو بر حسب نام خانوادگی Sort کنم , چی کار باید کنم
لطفا کمکم کنید
با تشکر
حالا من با سوال ایشون کار ندارم که البته جالب آقای wordist ایشون رو قبلا به فیض رسوندن و تایپیک رو بستن و حالا این بنده خدا که من دیدم اتفاقا در اول کار خودش هم هست مییاد میبینه تایپیکش رو بستن حداقل براش آدرس این صفحه رو میزاشتن که البته نکردن.
و کلا برای تازه کار که شاید برای پست همین دو جمله کلی نبوغ از خودش نشون داده باشه یه ذره نا مردییه

و چیزی که کلا من دیدم اینه که بعضی جا ها این اختیار که بعضییا بتونن پستها رو ببندن داره ضرر میزنه به همه....

حالا من یه سوال می کنم اگه ما در یک سلول داشته باشیم:

آقای جواد جوادی
آقای منصور منصوری
خانوم مهین میهنی

حالا بخوایم که هر کدام از این تکه کلمات را در یک ستون جدا بنویسد باید چه کرد یعنی به صورت زیر:

wordist
27-02-2008, 10:42
خیلی ممنون که جواب سوال من رو دادی در ضمن ما ها خیلی بی سوادیم نه!!!!!
خب شما به بزرگواری خودت ببخش .

سلام

من مخلص شما هم هستم و اون پستي هم كه دادم غرضم توهين به شما و يا به رخ كشيدن اطلاعاتم نبود

دوست داشتم مشكل حل بشه

شما به دل نگير

حالا من با سوال ایشون کار ندارم که البته جالب آقای wordist ایشون رو قبلا به فیض رسوندن و تایپیک رو بستن و حالا این بنده خدا که من دیدم اتفاقا در اول کار خودش هم هست مییاد میبینه تایپیکش رو بستن حداقل براش آدرس این صفحه رو میزاشتن که البته نکردن.
و کلا برای تازه کار که شاید برای پست همین دو جمله کلی نبوغ از خودش نشون داده باشه یه ذره نا مردییه

و چیزی که کلا من دیدم اینه که بعضی جا ها این اختیار که بعضییا بتونن پستها رو ببندن داره ضرر میزنه به همه....

از جمله قوانين انجمن بحثهاي نرم‌افزاري ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) ايجاد تاپيك و دادن پست در جاي خودش هست و بستن يه تاپيك به هيچ عنوان جنبه نظرات شخصي يه همكار رو نداره كه اگه خوشش بياد ببنده يا باز كنه

كسي هم كه ميخواد تاپيك ايجاد كنه يا پستي بده و يا كلا فعاليتي يه جا داشته باشه بايد قبل از اون قوانين رو مرور بكنه كه خودش با مشكلي مواجه نشه

در ضمن شما اگه اونجا بيشتر دقت كرده بودين من عبارت Microsoft Word سوالات، مشكلات و مباحث در اینجا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])رو مثل همينجا بصورت لينك گذاشتم

اين يعني شما براي دادن پست مربوط به اكسل به اونجا مراجعه كنين

پس معلوم ميشه اينكار يه ذره نامردي كه نيست هيچ ، اوج احترام به قوانين و مردانگي نسبت به رعايت قوانين هست

مسؤولان انجمن هم بيشتر دوست دارن قوانين رعايت بشه تا تعداد پستهاي زده شده بيشتر باشه

موفق باشي

javad2625
27-02-2008, 19:36

یه راهی بده که اکسل به فهمه عدد زوج یا فرد.:41:

جواد جان من کجا میتونم درمورد فرمول نویسی تو اکسل اطلاعات کسب کنم.:10:[/QUOTE]
سلام
فكر كنم پاسخ كامل داده شد.
در مولد فرمول نويسي، بهترين راهنما، راهنماي هوشمند خود اكسل هست. وقتي روي دكمه Function كليك مي كني، فهرستي از توابع موجود ظاهر ميشه كه هم دسته بندي شده و هم توضيح هر كدام به انگليسي ساده نوشته شده.

آموزش ابتدائي فرمول نويسي، در پست اول همين تاپيك هست.
اگه آموزش كاملتر به زبان فارسي ميخوايد با يه كم جستجو در گوگل به احتمال زياد پيدا مي كنيد كه اونوقت خوب ميشه اگه اينجا هم بگذاريد.

توضيحات كاملتر هم كه در Help اكسل، سايت مايكروسافت و ديگر منابع هست.
مشكلي هم بود در حد معلوماتمون در خدمتيم.

smd7m
28-02-2008, 10:50
سلام

در محیط اکسل در صورت که بخوام فاکتورهای زیر اعمال بشه به چه صورت اینکار رو انجام بدم.
1- جمع کل در پایان همه صفحه قرار بگیرد
2- در صورتی که Border خاصی برای دور جدول طراحی بشه (مثلا دو خطی) و تعداد صفحات بیش از یک صفحه باشه کادر پایین جدول حذف و نمایش داده نمی شه و فقط بصورت بردرهای داخلی جدول نمایش داده می شه و در صفحه آخر نمایش داده می شه. حالا در اینجا در صورتی که بخواهیم کادر دور در همه صفحات مشابه باشه چه کاری بکنم.

sogoli321
28-02-2008, 16:13
آیا پلاگین یا نرم افزاری هست که بشه باهاش از اکسل خروجی exe گرفت؟

شیدا
28-02-2008, 19:16

چطوری میتونم عدد 35 رو 50 کنم
میخوام میانگین از 50 نفر باشه نه 35 نفر.

amir130
28-02-2008, 23:45
آیا پلاگین یا نرم افزاری هست که بشه باهاش از اکسل خروجی exe گرفت؟

آخه بشه exe که چی بشه!!!!!!!!!!
یکم توضیح بیشتر منظرتون اینه که چه قابلیت یا سبکی پیدا کنه

amir130
28-02-2008, 23:54

چطوری میتونم عدد 35 رو 50 کنم
میخوام میانگین از 50 نفر باشه نه 35 نفر.

روی عدد 35 کلیک کنید format axis را انتخاب کنید در اینجا می توانید با تعیین میزان برای muximum مثلا عدد 50
تغییرات لازم را ایجاد کنید.

javad2625
29-02-2008, 00:42
سلام

در محیط اکسل در صورت که بخوام فاکتورهای زیر اعمال بشه به چه صورت اینکار رو انجام بدم.
1- جمع کل در پایان همه صفحه قرار بگیرد
2- در صورتی که Border خاصی برای دور جدول طراحی بشه (مثلا دو خطی) و تعداد صفحات بیش از یک صفحه باشه کادر پایین جدول حذف و نمایش داده نمی شه و فقط بصورت بردرهای داخلی جدول نمایش داده می شه و در صفحه آخر نمایش داده می شه. حالا در اینجا در صورتی که بخواهیم کادر دور در همه صفحات مشابه باشه چه کاری بکنم.
اين امكاناتي كه گفتي، ما بهش ميگيم ايجاد Report . ولي توي اكسل نميشه انجام داد و مخصوص Access هست. در اكسل فقط اگر تعداد داده ها ثابت باشه ميشه اين كارو كرد. اما اگه داده اي رو حذف يا اضافه كني به هم مي ريزه. .

MBeigy
29-02-2008, 02:19

حالا من یه سوال می کنم اگه ما در یک سلول داشته باشیم:

آقای جواد جوادی
آقای منصور منصوری
خانوم مهین میهنی

حالا بخوایم که هر کدام از این تکه کلمات را در یک ستون جدا بنویسد باید چه کرد یعنی به صورت زیر:

سلام
این سوال رو من در حالت خاص جواب میدم شما خودت روش کارکن و تعمیم بده.
اول باید در فرمت یک کنترل Command Button از ابزارهای Control toolbox اضافه کنی و در حالت Design روی اون دو بار کلیک کنی و در رویداد کلیک اون کد زیر رو بنویسی

MBeigy
29-02-2008, 02:25
البته در این کد فرض شده که شما دو تا سطر داری که اگه میخوای تغییر بدی باید عدد 2 رو در خط For تغییر بدی.
همینطور فرض شده شما حتما نام سه تکه ای داری که برنامه اونو از ستون اول میخونه و در ستونهای 2 و 3 و 4 میریزه.

smd7m
29-02-2008, 10:08
اين امكاناتي كه گفتي، ما بهش ميگيم ايجاد Report . ولي توي اكسل نميشه انجام داد و مخصوص Access هست. در اكسل فقط اگر تعداد داده ها ثابت باشه ميشه اين كارو كرد. اما اگه داده اي رو حذف يا اضافه كني به هم مي ريزه. .

سلام - با تشکر
خدمت شما عرض کنم سوالی که من کردم در حقیقت یک ریپورت اکسس هست که به اکسل اکسپورت می شه و تعداد داده ها ثابت هست و فقط برای چاپ به اکسل می یاد.
اگر روشی مد نظر دارید ممنون می شم.
با سپاس

amir130
29-02-2008, 10:38
سلام - با تشکر
خدمت شما عرض کنم سوالی که من کردم در حقیقت یک ریپورت اکسس هست که به اکسل اکسپورت می شه و تعداد داده ها ثابت هست و فقط برای چاپ به اکسل می یاد.
با سپاس

یه بنده خدای دیگه ای هم بود دقیقا سوال شما رو کرده بود و آقای سلیمی هم بهش جواب داده بود:

من پاسخ آقای سلیمی رو میزارم ببین به دردت میخوره:

سئوال اون بنده خدا:

یه فرم میخوام درست کنم به این صورت که:
بالا یک سربرگ واحد داشته باشه (یعنی Split باشه)
پایین(مثلاردیف 30 هم یه ته برگ واحد (یعنی همون Split )
مابین این دو سربرگ و ته برگ(دو تاSplit) بشه scroll کرد و نوشت

در سربرگ(Split )چیز خاصی نیست , ولی در ته برگ (Split) یه سلول میخوام که هر 30 سلول بالاشو Sum کنه
این فرم رو برای چاپ میخوام و یه مدل بایگانی میخواهم
چون پرینت باید 30 تا 30 تایی به یه جا باشه

آیا همچین چیزی ممکنه که دو تا Split در sheet داشته باشیم
و آیا میشه Sum 30 تا 30 تایی داشته باشیم
این کار هارو برای پرینتش میخوام و گرنه انقدر لقمه رو دور سرم نمیچرخوندم
1-
پيشنهاد من براي انجام اينكار:
1- يك ستون اضافي در نظر بگيريد
2- در اين ستون با استفاده از edit==> fill اعداد را به ترتيب با تكرار 30 وارد كنيد
3- از data ==>autosum استفاده كنيد
4- تعداد ركوردها را در نظر بگيريد file ==>page setup آخرين عدد وارد شده (اعدادي كه هر كدام 30 بار تكرار شده اند) را در قسمت fit to,tall وارد كنيد و حالا پرينت بگيريد __________2-
جواب تخصصي به سئوال شما
البته بايد با VBA آشنا باشيد
منوي tools گزينه و macro و viasual basic editor رو انتخاب كنيد
از سمت چپ this work book رو انتخاب كنيد
در قسمت كد نويسي workbook و before print رو انتخاب كنيد
و در قسمت كد نويسي اين عبارت رو وارد كنيد
ActiveSheet.CenterHeader = Range("A1").Value
كه A1 همون آدرس خونه اي هست كه بايد توي header تكرار شه
print preview كنيد
مشكل حله! ____________

javad2625
01-03-2008, 01:49
سلام - با تشکر
با سپاس
راهي كه به نظرم مي رسه اينه كه:
بسته به اندازه كاغذ چاپ، ببينيد داخل هر برگ، چند تا ركورد جا ميشه، اونوقت اگه مثلاً توي هر برگ، 25 تا ركورد (رديف) جا ميشه، به صورت دستي، در انتهاي هر 25 ركورد، يك رديف اضافه كنيد كه مجموع ركوردها رو نمايش بده.

tohidi
02-03-2008, 08:45
با سلام
در اكسل چگونه مي توان هنگام پرينت شماره رديفهاي مربوط به خود برنامه اكسل را پرينت كرد
با تشكر

wordist
02-03-2008, 10:26
با سلام
در اكسل چگونه مي توان هنگام پرينت شماره رديفهاي مربوط به خود برنامه اكسل را پرينت كرد
با تشكر
سلام

شماره رديفها رو به تنهايي نميشه پرينت گرفت بلكه همراه با ستونها پرينت گرفته ميشه يعني هم A , B , C و هم 1 و 2 و 3

از منوي File گزينه Page Setup ، زبانه Sheet و گزينه Row and Column Headings رو فعال كن

موفق باشي

sharifelyaciyan
02-03-2008, 15:13
يه سوال ضروري و مبتدي :
وقتي يه عدد 12 رقمي تو ريف A مثلا وارد ميكني اون رو بصورت رمز در مياره مثلا 12e+4 چكار كنم تا اينجوري نشه چون ميخوام 1200 تا عدد بعدي اون رو به ترتيب با اكسل درست كنم و بعد تو Access وارد كنم و و قتي بصورت رمز باشه Access اون رو قبول نميكنه!!!

wordist
02-03-2008, 15:17
يه سوال ضروري و مبتدي :
وقتي يه عدد 12 رقمي تو ريف A مثلا وارد ميكني اون رو بصورت رمز در مياره مثلا 12e+4 چكار كنم تا اينجوري نشه چون ميخوام 1200 تا عدد بعدي اون رو به ترتيب با اكسل درست كنم و بعد تو Access وارد كنم و و قتي بصورت رمز باشه Access اون رو قبول نميكنه!!!
سلام

شما كافيه فرمت اون خونه رو روي Number قرار بدي همين

Right Click --> Format Cell --> Number Tab --> Number

mehdi_7070
02-03-2008, 19:18
يه سوال ضروري و مبتدي :

یک چیز هم من اضافه کنم . این 12E+4 نماد علمی هست ;)
(نماد علمی باید عددش بین 0 تا 10 باشه و احتمالا نباید 12 باشه ، درسته؟!)
+ مثلا عدد 120000000000000 میشه 1.2E+14 یعنی 1.2 ضربدر (10 به توان 14)

wordist
03-03-2008, 07:46
یک چیز هم من اضافه کنم . این 12E+4 نماد علمی هست ;)
(نماد علمی باید عددش بین 0 تا 10 باشه و احتمالا نباید 12 باشه ، درسته؟!)
+ مثلا عدد 120000000000000 میشه 1.2E+14 یعنی 1.2 ضربدر (10 به توان 14)
سلام

رسيدن به خير آقا مهدي

به فقير فقرا سر زدين

قدم رنجه

:):):)

Lofty
03-03-2008, 15:34
داخل اکسل 2007 جدولی با استفاده فرمت تیبل طراحی شده که جمع هر ستون را در ردیف آخر بصورت عدد می نویسد حال بعد از اینکه فرمت هر ستون را مشخص کردیم مثلا ستون A اعداد باشد و بصورت فارسی نمایش داده شود بدونایراد است ولی بعد از سیو کردن و بستن فایل اکسل وقتی دوباره فایل زا باز می کنیم ردیف آخر که جمع هر ستون را می نویسد به صورت اعداد انگلیسی نمایش می دهد ؟

mehdi_7070
03-03-2008, 16:07
سلام

رسيدن به خير آقا مهدي

به فقير فقرا سر زدين

قدم رنجه

:):):)

سلام wordist جان!
ما همیشه ارادتمند بودیم و هستیم ...
اختیار دارید ... شما استاد ما هستی ...
ببخشید که در کار بزرگان دخالت کردیم :31:

javad2625
05-03-2008, 20:18
داخل اکسل 2007 جدولی با استفاده فرمت تیبل طراحی شده که جمع هر ستون را در ردیف آخر بصورت عدد می نویسد حال بعد از اینکه فرمت هر ستون را مشخص کردیم مثلا ستون A اعداد باشد و بصورت فارسی نمایش داده شود بدونایراد است ولی بعد از سیو کردن و بستن فایل اکسل وقتی دوباره فایل زا باز می کنیم ردیف آخر که جمع هر ستون را می نویسد به صورت اعداد انگلیسی نمایش می دهد ؟
اگه از فونت هاي سري B استفاده كنيد همه عددها فارسي نمايش داده ميشه. شما چطوري اعداد رو فارسي كرديد؟

Lofty
06-03-2008, 10:12
اگه از فونت هاي سري B استفاده كنيد همه عددها فارسي نمايش داده ميشه. شما چطوري اعداد رو فارسي كرديد؟

فارسی مشخص می کنه ولی بعد از باز وبسته کردم ایراد پیدا می کنه
منظور از سری B فونتهای فارسی xp است بنده هم از فونت نازنین استفاده کرد ه ام
منظور از اینکه چطور فارسی کردید ....اعداد را می فرمایید ؟

Lofty
06-03-2008, 12:09
سوال ؟
فرض کنید چندین ستون داریم فرمولی تعریف کرد که ویژگی زیر را داشته باشد :
موقعی که در ستون A چیزی وارد می کنیم مثلا ستون D , K غیر فعال بشه ونتوان چیزی وارد کرد و بالعکس
یعنی ستونها را مشخص کنیم و ابتدا هر کدام از ستونها را جهت ورود اطلاعات مشخص کنیم بقیه ستونها نسبت به فرمول ما فعال یا غیر فعال بشوند ؟

wordist
06-03-2008, 12:12
سوال ؟
موقعی که در ستون A چیزی وارد می کنیم مثلا ستون D , K غیر فعال بشه ونتوان چیزی وارد کرد و بالعکس
یعنی ستونها را مشخص کنیم و ابتدا هر کدام از ستونها را جهت ورود اطلاعات مشخص کنیم بقیه ستونها نسبت به فرمول ما فعال یا غیر فعال بشوند ؟
سلام

اينكار نياز به برنامه نويسي با VBA در اكسل داره

الان متاسفانه وقتش نيست

اگه دوستان بلد باشن و وقت داشته باشن برات ميذارن

اگه نه خودم سر فرصت كدش رو برات قرار ميدم

Lofty
06-03-2008, 15:44
سلام

اينكار نياز به برنامه نويسي با VBA در اكسل داره

الان متاسفانه وقتش نيست

اگه دوستان بلد باشن و وقت داشته باشن برات ميذارن

اگه نه خودم سر فرصت كدش رو برات قرار ميدم
ممنون
عجله نیست

smd7m
06-03-2008, 22:30
راهي كه به نظرم مي رسه اينه كه:
بسته به اندازه كاغذ چاپ، ببينيد داخل هر برگ، چند تا ركورد جا ميشه، اونوقت اگه مثلاً توي هر برگ، 25 تا ركورد (رديف) جا ميشه، به صورت دستي، در انتهاي هر 25 ركورد، يك رديف اضافه كنيد كه مجموع ركوردها رو نمايش بده.

سلام
ببخشید .... اگر بخوام یک سطر بعنوان پاصفحه برای همه صفحات در نظر گرفته بشه ..... آیا امکانش وجود داره که اینکار صورت بگیره .....
موارد پیشنهادی رو انجام دادم ولی نتیجه نگرفتم.

javad2625
08-03-2008, 20:23
فارسی مشخص می کنه ولی بعد از باز وبسته کردم ایراد پیدا می کنه
منظور از سری B فونتهای فارسی xp است بنده هم از فونت نازنین استفاده کرد ه ام
منظور از اینکه چطور فارسی کردید ....اعداد را می فرمایید ؟
سلام
2 روش براي فارسي كردن اعداد وجود داره. روش اول: استفاده از فونت هاي B و روش دوم فارسي كردن همه اعداد ويندوز از طريق كنترل پنل.

اگر شما از فونت B Nazanin استفاده كنيد، مطمئناً عددهاي شما فارسي خواهند شد، اما اگه از فونت Nazanin استفاده كنيد مطمئناً انگليسي خواهند شد، مگر اين كه حالت دوم گفته شده در بالا برقرار باشد.

حالا شما كدام روش رو استفاده مي كنيد؟

javad2625
08-03-2008, 20:29
سوال ؟
به نظر من هم راه استانداردي نداره، اگه واجب نيست بهتره فايل خودت رو آلوده VBA نكني، ولي ميتوني از طريقData Validation براي پذيرفتن يا نپذيرفتن مقادير وارد شده در يك خانه خاص، شرط بگذاري.

javad2625
08-03-2008, 20:35
سلام
ببخشید .... اگر بخوام یک سطر بعنوان پاصفحه برای همه صفحات در نظر گرفته بشه ..... آیا امکانش وجود داره که اینکار صورت بگیره .....
موارد پیشنهادی رو انجام دادم ولی نتیجه نگرفتم.
ببين جانم
اگه ميخواي پاورقي به صورت فرمولي باشه كه در هر صفحه، جواب فرمول فرق مي كنه، راهش همونه كه گفتم. چرا نتيجه نگرفتي؟

اما اگه ميخواي يه پاورقي فرمول دار (يا غير فرمول دار) استفاده كني كه در همه صفحه ها با جواب مشابه، عيناً تكرار بشه، مي توني از روش ايجاد پاورقي فرمول دار كه در پست 25 توضيح داده شده استفاده كني.

hjzs
10-03-2008, 16:30
من مي‌خوام توي فايل اكسل تاريخ‌هاي شمسي و ميلادي رو بهم تبديل كنم
در ضمن اشنايي هم با ويژوال بيسيك ندارم
ممكنه به من كمك كنيد؟

javad2625
11-03-2008, 00:32
نقل قول:
من مي‌خوام توي فايل اكسل تاريخ‌هاي شمسي و ميلادي رو بهم تبديل كنم
در ضمن اشنايي هم با ويژوال بيسيك ندارم
ممكنه به من كمك كنيد؟

پاسخ اين پرسش در پست هاي 327 و 328 داده شده.

hjzs
11-03-2008, 16:32
توي پست 337 يك فايل هست كه وقتي دانلودش مي‌كني و بازش مي‌كني يه فايل به نام
converter.bas
خب حالا با اين فايل بايد چيكار كنم؟
ممنون مي‌شم بهم بگين.

sogoli321
11-03-2008, 17:16
یک جدول از اعداد دارم که بصورت چپ به راست هست که قرار هست همه اعداد رو به جدول دیگری که راست به چپ هست وارد نمایم.حال وقتی کپی پیست می کنم اعداد برعکس نمایش داده میشود.
لطفا راهنمایی بفرمایید

wordist
12-03-2008, 08:07
توي پست 337 يك فايل هست كه وقتي دانلودش مي‌كني و بازش مي‌كني يه فايل به نام
converter.bas
خب حالا با اين فايل بايد چيكار كنم؟
ممنون مي‌شم بهم بگين.
سلام

به انجمن خوش اومدي

شما براي استفاده از اون بايد بري توي اكسل و با زدن ALT+F11 به محيط VBA اكسل وارد بشي. حالا از منوي File گزينه Import File رو بزن و همون فايلي كه اشاره كرده اي رو انتخاب كن

حالا با اين كار يه ماژول كه داراي 8 تا تابع هست به اون فايل اكسلت اضافه ميشه و ميتوني از اونا توي همون فايل استفاده كني

توضيحات مربوطه به هر تابع هم بصورت سبز رنگ توي همون محيط VBA هست

wordist
12-03-2008, 08:08
یک جدول از اعداد دارم که بصورت چپ به راست هست که قرار هست همه اعداد رو به جدول دیگری که راست به چپ هست وارد نمایم.حال وقتی کپی پیست می کنم اعداد برعکس نمایش داده میشود.
لطفا راهنمایی بفرمایید
سلام

اگه مشكل رو درست متوجه شده باشم راه حل فقط اينه كه يكي يكي ستونها رو كپي و پيست كني

hjzs
12-03-2008, 10:32
سلام

به انجمن خوش اومدي

شما براي استفاده از اون بايد بري توي اكسل و با زدن ALT+F11 به محيط VBA اكسل وارد بشي. حالا از منوي File گزينه Import File رو بزن و همون فايلي كه اشاره كرده اي رو انتخاب كن

حالا با اين كار يه ماژول كه داراي 8 تا تابع هست به اون فايل اكسلت اضافه ميشه و ميتوني از اونا توي همون فايل استفاده كني

توضيحات مربوطه به هر تابع هم بصورت سبز رنگ توي همون محيط VBA هست
از راهنماييت بسيار ممنون
اما يه مشكل كوچيك دارم
تاريخ شمسي رو راحت به ميلادي تبديل مي‌كنه
اما توي تبديل تاريخ ميلادي به شمسي Invalid Number مي‌ده
البته اگه همون تاريخ شمسي رو كه به ميلادي تبديل كردم دوباره به شمسي برگردونم مشكلي پيش نمياد
مشكل وقتيه كه بخوام تاريخ‌هاي ميلادي رو كه بصورت دستي وارد كردم به شمسي تبديل كنم
ممنون مي‌شم كمك كنين
در ضمن من خيلي متوجه مفهوم تعاريف تاقع dm و ds نشدم
تعداد روزهاي سپري شده از ابتداي تاريخ ميلادي يعني چي؟
سپاسگذارم

wordist
12-03-2008, 10:41
از راهنماييت بسيار ممنون
اما يه مشكل كوچيك دارم
تاريخ شمسي رو راحت به ميلادي تبديل مي‌كنه
اما توي تبديل تاريخ ميلادي به شمسي Invalid Number مي‌ده
البته اگه همون تاريخ شمسي رو كه به ميلادي تبديل كردم دوباره به شمسي برگردونم مشكلي پيش نمياد
مشكل وقتيه كه بخوام تاريخ‌هاي ميلادي رو كه بصورت دستي وارد كردم به شمسي تبديل كنم
ممنون مي‌شم كمك كنين
در ضمن من خيلي متوجه مفهوم تعاريف تاقع dm و ds نشدم
تعداد روزهاي سپري شده از ابتداي تاريخ ميلادي يعني چي؟
سپاسگذارم
سلام

خواهش

همونطور كه مشخصه و خودت هم استفاده كردي تبديلات به راحتي انجام ميشه فقط نكته ظريفي كه اينجا وجود داره اينه كه بايد تاريخي كه وارد ميشه بصورت Text وارد بشه نه با فرمت Date تا بتونه تبديل كنه

-------------------------------
ويرايش و اصلاح جواب :

در مورد اون دو تا تابع هم مشخصه كه تعداد روزهاي سپري شده از ابتداي سال شمسي و ميلادي رو مي‌گيره و تاريخ شمسي يا ميلادي معادل اونو ميده

مثلا اگه بهش بدي 365 براي سال شمسي تاريخ 0/12/29 و براي تاريخ ميلادي 0/12/30 رو ميده

-----------

دو تا تابع ديگه هم داره به نامهاي ndm و nds كه دقيقا برعكس بالايي عمل ميكنه. يعني تاريخ ميلادي يا شمسي رو ميگيره و تعداد روزهاي سپري شده از ابتداي سال ميلادي و شمسي رو ميده

يعني تعداد روزهاي سپري شده از 0/0/0

msalimi
12-03-2008, 18:41
سلام

خواهش

همونطور كه مشخصه و خودت هم استفاده كردي تبديلات به راحتي انجام ميشه فقط نكته ظريفي كه اينجا وجود داره اينه كه بايد تاريخي كه وارد ميشه بصورت Text وارد بشه نه با فرمت Date تا بتونه تبديل كنه

در مورد اون دو تا تابع هم مشخصه كه تعداد روزهاي سپري شده از ابتداي سال شمسي و ميلادي رو ميده

يعني تعداد روزهاي سپري شده از 1/1/1

با احترام تصحيح مي كنم از تاريخ 1/1/1900 محاسبه ميشود

msalimi
12-03-2008, 18:44
لطفا راهنمایی بفرمایید

به فرمت داده ها قبل از كپي دقت كنيد تا به صورت Number باشد

wordist
13-03-2008, 07:31
با احترام تصحيح مي كنم از تاريخ 1/1/1900 محاسبه ميشود
سلام دوست عزيز

از دقت و نتيجتا تذكر شما در مورد تصحيح جواب ممنون

ولي بايد بگم موردي كه شما هم گفتي غلطه و درستش رو خودم توي همون پست ويرايش كردم

javad2625
15-03-2008, 02:32
لطفا راهنمایی بفرمایید
خوب جدول مبدا رو هم قبل از Copy/Paste راست به چپ كن، نبايد مشكلي باشه.

*mehrdad*
21-03-2008, 20:47
سلام به همه دوستان
مشکلی که من دارم اینه که یه فایل اکسل رو روی سی دی رایت کردم و بعد از رایت وقتی که خواستم از روی سی دی فایل مورد نظر رو باز کنم متاسفانه ERROR می ده:
the file you are trying to open is different format than specified by the extension. verify that the file is not corrupted and is from a trusted source before opening the file.
با استفاده از نرم افزار ریپیر کردم ولی نشد. چه کنم؟ فایل اصلی رو هم که روی هارد بوده پاک کردم. لطفا راهنماییم کنید.

omidyass
23-03-2008, 00:24
با سلام به همه
چطوری می تونم در excel2007 اعداد را به طور فارسی تایپ کنم ؟
با تشکر

*mehrdad*
23-03-2008, 14:14
در نرم افزار excel 2007 در قسمت Home و بعد در گروه Alignment که رفتی text direction را Right to left انتخاب کن.

omidyass
23-03-2008, 19:02
مهرداد جان ممنون از راهنماییت

wordist
24-03-2008, 07:42
سلام به همه دوستان
مشکلی که من دارم اینه که یه فایل اکسل رو روی سی دی رایت کردم و بعد از رایت وقتی که خواستم از روی سی دی فایل مورد نظر رو باز کنم متاسفانه ERROR می ده:
the file you are trying to open is different format than specified by the extension. verify that the file is not corrupted and is from a trusted source before opening the file.
با استفاده از نرم افزار ریپیر کردم ولی نشد. چه کنم؟ فایل اصلی رو هم که روی هارد بوده پاک کردم. لطفا راهنماییم کنید.
سلام

اين فايل به هر دليلي از روي سي دي قابل خواندن نيست

حالا ممكنه درست رايت نشده باشه يا اصلش خراب بوده يا هر دليل ديگه

به نظر مياد ديگه نشه كاري كرد

wordist
24-03-2008, 07:45
با سلام به همه
چطوری می تونم در excel2007 اعداد را به طور فارسی تایپ کنم ؟
با تشکر
سلام

البته بايد بگم كه فارسي بودن فونت هم در نمايش اعداد بصورت فارسي در اكسل موثره

aliali58
30-03-2008, 11:06
سلام به همه دوستان

دوست عزيز اگه از دو سيستم متفاوت استفاده ميكنيد به ورژن آفيس تون هم توجه كنيد ممكنه سيستمي رو كه فايل رو از روش رايت كردين اكسل 2007 داشته و سيستمي رو كه ميخواين فايل رو باز كنين اكسل 2003 يا پايين‌تر داشته باشه

*mehrdad*
01-04-2008, 20:25
دوست عزيز اگه از دو سيستم متفاوت استفاده ميكنيد به ورژن آفيس تون هم توجه كنيد ممكنه سيستمي رو كه فايل رو از روش رايت كردين اكسل 2007 داشته و سيستمي رو كه ميخواين فايل رو باز كنين اكسل 2003 يا پايين‌تر داشته باشه

از راهنمایی همه دوستان ممنونم. باید اضافه کنم که فایل اصلی ورژن 2003 و نام فایل فارسی هست. امکان داره به خاطر فارسی بودن اسم فایل باشه ... نمودونم شاید هم نباشه. البته کارهایی که انجام دادم از این قراره: 1- فایل رو از روی سی دی کپی کردم روی هارد و اسمش رو به انگلیسی تغییر دادم ..... نشد. 2- فایل رو روی اکسل 2007 باز کردم ولی .... نشد.3- با استفاده از خود اکسل 2007 ریپیر کردم ولی .... نشد. دیگه راه حلی به ذهنم نرسید و مزاحم شما دوستان شدم:44:

Morteza.co
07-04-2008, 11:27
نقل قول:
كافيست اين نرم افزار را كه من آن را در آدرس زير Upload كردم دانلود و اجرا كنيد
البته در حين نصب اگر CD ويندوز را مي خواهد Cancel را بزنيد و بعد Yes را كليك كنيد
در اخر سيستم درخواست راه‌اندازي دوباره را مي كند
پس از راه‌اندازي دوباره حروف ي ، پ ، ژ ، نيم‌فاصله و خلاصه همه چيز درست شده است
(توضيح: نيم فاصله جهت كلماتي مانند مي‌باشد ، خانه‌ها و ... بكار مي‌رود تا اين كلمات با space از هم جدا نشوند كه در اين صورت دو كلمه محسوب مي شوند و اين اشتباه است. كليد استاندارد نيم‌فاصله Shift+Space مي‌باشد كه اگر استفاده شود يك كلمه محسوب خواهد شد)
خوش باشين

کد:

=====

لینک داده شده کار نمی کنه ؟
امکان داره دوباره یک لینک دیگه بگذارید.

wordist
07-04-2008, 11:59
لینک داده شده کار نمی کنه ؟
امکان داره دوباره یک لینک دیگه بگذارید.

سلام

اين نرم افزار رو من توي پيوستهاي تاپيك ورد گذاشتم (Persian activator)

ميتونيد مراجعه كنيد و از اونجا دانلود كنيد

براي ديدن ليست پيوستهاي تاپيك ورد ميتونيد به اين صفحه ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) مراجعه كنيد

shaparake_shomal
09-04-2008, 07:29
سلام
يه جدول دارم 100*100 چطوري جاي سطر و ستون رو جابه جا کنم؟

wordist
09-04-2008, 12:01
سلام
يه جدول دارم 100*100 چطوري جاي سطر و ستون رو جابه جا کنم؟
سلام دوست عزيزم

براي اينكار كافيه ابتدا يك كپي از همه خانه‌هاي موردنظرت بگيري و بعد در مقصد از مننوي edit گزينه paste special رو زده و از اونجا تيك گزينه Transpose رو بزني و اكي كني همين

موفق باشي

faza_64
10-04-2008, 10:16
با سلام
یه سوال فوری اکسل دارم
برای انتساب به سلولهای دیگر باید از چه دستوری استفاده کنم می خواهم شرطی بنویسم که در صورت برقراری شرط دو مقدار به دو سلول متفاوت انتساب داده شود .مثلا دستور شرطی در خانه a1 باشد و بخواهیم در صورت برقراری شرط سلول a7 به اضافه 1 شود و سلول c2 منهای 7.5 شود
با تشکرات فراوان

faza_64
10-04-2008, 10:34
سلام
برای اینکه در اکسل فارسی بنویسید باید از منوی format گزینه cell را انتخاب و سپس تب alignment و از گزینه right to left در پائین صفحه گزینه right to left انتخاب می نماییم

wordist
10-04-2008, 11:20
با سلام
یه سوال فوری اکسل دارم
برای انتساب به سلولهای دیگر باید از چه دستوری استفاده کنم می خواهم شرطی بنویسم که در صورت برقراری شرط دو مقدار به دو سلول متفاوت انتساب داده شود .مثلا دستور شرطی در خانه a1 باشد و بخواهیم در صورت برقراری شرط سلول a7 به اضافه 1 شود و سلول c2 منهای 7.5 شود
با تشکرات فراوان
سلام دوست عزيز

ورودتون به انجمن رو تبريك مي گم

با يك دستور IF امكان پذير نيست و براي هر يك از آ« خانه ها بايد يك IF جداگانه نوشته شود

موفق باشي

SPIRIT PALST III
11-04-2008, 09:24
سلام من از Excel اصلا استفاده نمی کنم و آشنایی ندارم ، برای یه کار معمولی می خواستم ازش استفاده کنم که در این مورد هم یه سوال داشتم که احتمالا خیلی باید ساده و ابتدایی باشه......

* چه جوری میشه لیست لغاتی رو که توی Excel می خوایم تایپ کنیم رو طوری تنظیم کرد که به ترتیب حروف الفبا باشه؟

ممنون / مرسی

faza_64
12-04-2008, 06:32
با سلام
ببخشید اینکه یه if استفاده شود یا دو تا خیلی مهم نیست منظور من اینه که چه طوری به یک سلول دیگه انتساب داده می شه چون در حالت معمول فرمول در سلول جاری اعمال می شه من می خوام از یه سلول به سلول دیگری انتساب داشته باشه
با تشکر

wordist
12-04-2008, 06:38
با سلام
ببخشید اینکه یه if استفاده شود یا دو تا خیلی مهم نیست منظور من اینه که چه طوری به یک سلول دیگه انتساب داده می شه چون در حالت معمول فرمول در سلول جاری اعمال می شه من می خوام از یه سلول به سلول دیگری انتساب داشته باشه
با تشکر
سلام دوست من

يه مثال بسيار واضح همراه با عدد و ادرس خانه ها در اكسل بذار تا جوابت رو بدم

wordist
12-04-2008, 06:40
سلام من از Excel اصلا استفاده نمی کنم و آشنایی ندارم ، برای یه کار معمولی می خواستم ازش استفاده کنم که در این مورد هم یه سوال داشتم که احتمالا خیلی باید ساده و ابتدایی باشه......

* چه جوری میشه لیست لغاتی رو که توی Excel می خوایم تایپ کنیم رو طوری تنظیم کرد که به ترتیب حروف الفبا باشه؟

ممنون / مرسی
سلام دوست عزيز

شما كافيه محدوده‌اي كه ميخواي مرتب كني رو انتخاب كرده و سپس از منوي Data گزينه sort را انتخاب كني و بگي بهش كه قراره بر اساس كدوم ستونش مرتب بشه

موفق باشي

faza_64
12-04-2008, 07:17
با سلام
مثلا من می خوام در خانه a1 بنویسم که اگرb2>7.5 بود آنگاه خانه c5+1= c5 شود . درضمن به خاطر بعضی مشکلات دیگر من نمی تونم مستقیم این فرمول را درون خود c5 بنویسم .در حالت معمول هر فرمولی نوشته شود جوابش در همان سلول می دهد من می خواهم درون سلول a1شرط را بنویسم که در صورت برقراری سلول دیگری(c5 )تغییر یابد .
با تشکر

faza_64
12-04-2008, 07:34
با سلام/یه سوال دیگه
چه طوری میشه با استفاده از تابع days360تعداد روزهای بین دو تاریخ شمسی را به دست آورد .

faza_64
12-04-2008, 07:39
باسلام
دستور goal seek چه کار می کند .لطفا با یک مثال ثوضیح دهید
با تشکر فراوان

SPIRIT PALST III
12-04-2008, 14:47
سلام دوست عزيز

شما كافيه محدوده‌اي كه ميخواي مرتب كني رو انتخاب كرده و سپس از منوي Data گزينه sort را انتخاب كني و بگي بهش كه قراره بر اساس كدوم ستونش مرتب بشه

موفق باشي

ممنون دوست عزیز
حدس می زدم از منوی Toolbar آیکونی که حرف A,Z به همراه یه فلش داره باید برای اینکار باشه ولی اشتباهم این بود که قبل از کلیک به روی این آیکون لیست رو select نمی کردم...(چقدر خنگم!):31:

** بازهم ممنون**:11:

javad2625
12-04-2008, 15:50
با سلام
با تشکر
فرمولی که توی هر خانه می نویسیم فقط مقدار خود همان خانه را می تونه تغییر بده. این کاری که شما میگید عملی نیست اما با استفاده از خانه های کمکی می تونید مشکل رو به راحتی حل کنید.

wordist
12-04-2008, 17:32
ممنون دوست عزیز
حدس می زدم از منوی Toolbar آیکونی که حرف A,Z به همراه یه فلش داره باید برای اینکار باشه ولی اشتباهم این بود که قبل از کلیک به روی این آیکون لیست رو select نمی کردم...(چقدر خنگم!):31:

** بازهم ممنون**:11:
سلام

درست ميگي اون آيكون هم همون كار رو ميكنه ولي سلكت بايد انجام بشه

ولي اون روشي كه من گفتم توش دستت براي گزينهاي مختلف بازتره

موفق باشي

Morteza.co
12-04-2008, 18:35
نقل قول :
سلام

اين نرم افزار رو من توي پيوستهاي تاپيك ورد گذاشتم (Persian activator)

ميتونيد مراجعه كنيد و از اونجا دانلود كنيد

براي ديدن ليست پيوستهاي تاپيك ورد ميتونيد به اين صفحه ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) مراجعه كنيد

=========
از این چهار فایل کدوم یکی رو دانلود کنم

wordist
12-04-2008, 18:49
از این چهار فایل کدوم یکی رو دانلود کنم

توي متن جواب من مشخص هست عزيز من كه توي پرانتز نوشتم Persian activator

raptor22
13-04-2008, 23:07
دوست عزيز ميشه يه توضيحي در مورد رسم سه بعدي تو اكسل بدي.
ممنون.

javad2625
14-04-2008, 01:20
باسلام
دستور goal seek چه کار می کند .لطفا با یک مثال ثوضیح دهید
با تشکر فراوان
Goal Seek

این ابزار برای زمانی هست که یه فرمول پیچیده در یکی از خانه ها دارید، مثلاً در خانه A3 این فرمول را دارید:

حالا میخواید بدونید مقدار خانه A2 چقدر باشه تا جواب فرمول در خانه A3 معادل (مثلاً) 180 بشه. برای این کار از این روش عمل می کنید:
Tools> Goal Seek

را انتخاب کرده و به اون میگید، A2 را اینقدر تغییر بده تا A3 معادل 180 شود. اون هم همین کار رو می کنه و مقدار مناسب A2 را براتون پیدا می کنه. در واقع Goal Seek برای پیدا کردن جواب معادله از طریق آزمون و خطا هست.

javad2625
14-04-2008, 01:31
دوست عزيز ميشه يه توضيحي در مورد رسم سه بعدي تو اكسل بدي.
ممنون.
بستگی داره منظور از رسم سه بعدی چی باشه. اگه منظور اینه که مثلاً یه یه مهندس با عملیات نقشه برداری، مختصات X,y,z نقاط مختلف از یک زمین ناهموار رو برداشت کنه و به اکسل بده تا نقشه رو براش رسم کنه، اکسل این کارو نمی کنه. نمودارهای سه بعدی اکسل فقط به این صورت هست که مثلاً سه تا نمودار دو بعدی رو روی هم رسم کنه. یا این که یه نمودار دو بعدی رو به صورت زیباتری رسم کنه. ولی ترسیم سه بعدی واقعی با نرم افزارهای غیر از اکسل امکان پذیره. اگه بگی برای چه کاری میخوای میگم با چی رسم کنی.

raptor22
14-04-2008, 17:09
اول سلام :
بعد هم اينكه منظورم همون بود كه مثلا يك نمودار رو بر اساس سه متغير بكشه كه شما ميگيد نميتونه بازم ممنون.

mefmef
18-04-2008, 19:38
دوستان سلام

من سه تا شیت دارم می خوام کاری کنم که اطلاعات یک ستون خاص از شیت اول برابر یک ستون خاص در شیت سه بشه بشکلی که اطلاعات موجود در شیت یک لینک شده باشه به شیت سه که اگر اطلاعات در شیت یک تغییر کرد اطلاعات شیت سه نیز تغییر کنه چطوری باید این کار را بکنم ؟

abbasazarpikan
19-04-2008, 07:05
دوستان عزیز یه سوال
به عنوان یه خریدار می خوام جنسی خریداری کنم اگه جنس مربوطه به عنوان مثال 5000 باشه و پرداختی من 7000 باشد به صورت خودکار خودش بزنه بستانکار و اگه 3000 را پرداخت کردم بزنه بدهکار
باید از چه فرمولی و چه جوری استفاده کرد!!!!!!!!!!!!!1
ممنون

wordist
19-04-2008, 07:16
دوستان سلام

من سه تا شیت دارم می خوام کاری کنم که اطلاعات یک ستون خاص از شیت اول برابر یک ستون خاص در شیت سه بشه بشکلی که اطلاعات موجود در شیت یک لینک شده باشه به شیت سه که اگر اطلاعات در شیت یک تغییر کرد اطلاعات شیت سه نیز تغییر کنه چطوری باید این کار را بکنم ؟
سلام دوست عزيز

اين يكي از ساده ترين كارهاي قابل انجام در اكسل هست

كافيه توي خونه مورد نظر براي لينك شدن كليك كرده و بعد از نوشتن علامت مساوي با ماوس روي خانه مورد نظر در هر شيت دلخواه كليك كنيد

wordist
19-04-2008, 07:19
دوستان عزیز یه سوال
به عنوان یه خریدار می خوام جنسی خریداری کنم اگه جنس مربوطه به عنوان مثال 5000 باشه و پرداختی من 7000 باشد به صورت خودکار خودش بزنه بستانکار و اگه 3000 را پرداخت کردم بزنه بدهکار
باید از چه فرمولی و چه جوری استفاده کرد!!!!!!!!!!!!!1
ممنون
سلام

با يك دستور IF ساده ميشه اينكار رو كرد

در خانه اي كه بايد بدهكار يا بستانكار زده بشه فرمولي مطابق مثالتون در زير مي نويسم

jedivssith
19-04-2008, 14:12
درود

چطور می توانم در Excel یک نمودار دایره ای سه بعدی ترسیم کنم که از بغل هم داراری ضحامت باشد و حالت سه بعدی آن مشخص و واضح باشد و انگار در داخل هوا وفضا معلق نشان داده شود. و سپس آن را به سند ورد ببرم من با اکسل آشنایی ندارم ولی اگر کمی توضیح دهید می توانم حلش کنم؟

با سپاس فراوان
بدرود

hamidtest
19-04-2008, 17:57
با سلام.

چند تا سوال داشتم . اگه امکان داره کمکم کنید. واقعا نیاز دارم.

1. برای رسم شکل مثلا (sin ) در excel باید چی کار کنم؟

2. اگه بخوام چند نمودار رو با هم در یک صفحه نشون بدم باید چی کار کنم؟

mer30

hamidtest
19-04-2008, 19:19
با سلام.

میشه یه تابع رو در فواصل مثلا (2-و2- ) رسم کرد؟

یه توضیحی بدید .

wordist
21-04-2008, 08:32
درود

چطور می توانم در Excel یک نمودار دایره ای سه بعدی ترسیم کنم که از بغل هم داراری ضحامت باشد و حالت سه بعدی آن مشخص و واضح باشد و انگار در داخل هوا وفضا معلق نشان داده شود. و سپس آن را به سند ورد ببرم من با اکسل آشنایی ندارم ولی اگر کمی توضیح دهید می توانم حلش کنم؟

با سپاس فراوان
بدرود
سلام

در گالري نمودارهاي اكسل چنين نموداري وجود داره

فقط بايد داده ها را داشته باشي و از منوي insert گزينه chart رو انتخاب و نوع نمودار رو هموني كه ميخواي بزني و بعد از كشيدن اون با يه كپي ساده ببري توي ورد

shahshahani
21-04-2008, 10:47
با سلام.

میشه یه تابع رو در فواصل مثلا (2-و2- ) رسم کرد؟

یه توضیحی بدید .

سلام
نرم افزار هاي خيلي بهتري براي رسم توابع وجود دارند
ولي در اكسل شما بايد از چارت نقطه اي استفاده كنيد و نقاط رو خيلي نزديك بهم انتخاب كنيد. و در نهايت خطي از نقاط عبور بديد.

mefmef
24-04-2008, 21:52
سلام دوست عزيز

كافيه توي خونه مورد نظر براي لينك شدن كليك كرده و بعد از نوشتن علامت مساوي با ماوس روي خانه مورد نظر در هر شيت دلخواه كليك كنيد

ممنون از اینکه جواب دادید ولی اگه بخوام یه ستون از اطلاعات که 430 تا رکورد داره را از اطلاعات یه ستون دیگه پر کنم با روشی که شما گفتید خیلی زمان می بره راه ساده تری نیست ؟

wordist
26-04-2008, 06:53
ممنون از اینکه جواب دادید ولی اگه بخوام یه ستون از اطلاعات که 430 تا رکورد داره را از اطلاعات یه ستون دیگه پر کنم با روشی که شما گفتید خیلی زمان می بره راه ساده تری نیست ؟
سلام

اين كار هم عزيز راه حل ساده اي داره

شما آدرس خانه اول رو كه ميخواي بنويس و بعد اون مربع مشكي كوچك گوشه پاييني (پايين و راست يا چپ خانه) را بگير و تا اونجايي كه نيازه بكش به سمت پايين ، بقيه خانه ها متناسب آدرس مي گيرن

arasharyani
29-04-2008, 09:19
سلام
من مي خوام يك نمودار بكشم كه دارداي مختصات Xوy هست چجوري اين كار را انجام بدم
ميشه يك مثال بزنيد
ممنون ميشم

mefmef
29-04-2008, 20:14
اين كار هم عزيز راه حل ساده اي داره

شما آدرس خانه اول رو كه ميخواي بنويس و بعد اون مربع مشكي كوچك گوشه پاييني (پايين و راست يا چپ خانه) را بگير و تا اونجايي كه نيازه بكش به سمت پايين ، بقيه خانه ها متناسب آدرس مي گيرن

اقا ممنون از راهنمایی

wordist
30-04-2008, 06:47
سلام
من مي خوام يك نمودار بكشم كه دارداي مختصات Xوy هست چجوري اين كار را انجام بدم
ميشه يك مثال بزنيد
ممنون ميشم
سلام دوست عزيز

ابتدا در دو ستون مجزا مقادير X و همچنين Y را وارد كنيد

حالا پس از انتخاب اين مقادير از منوي Insert گزينه Chart رو بزنيد و از ميان فهرست نمودارهاي موجود گزينه‌هاي LIne يا XY (Scatter) در اختيار شماست بسته به اينكه بخواي با مختصات موجود نمودار خطي يا نقطه اي بكشي

موفق باشي

shaparake_shomal
01-05-2008, 11:22
چطور مي تونم يه ستون رو 3 برابر کنم و حاصلشو در ستون مجاورش بنويسم؟

wordist
01-05-2008, 13:33
چطور مي تونم يه ستون رو 3 برابر کنم و حاصلشو در ستون مجاورش بنويسم؟
سلام دوست عزیز

توی هر خانه ای که میخوای اینکارو بکنی باید رفمولش رو بنویسی

فرمولش هم به این صورته که بعد از گذاشتن مساوی آدرس اون خانه رو نوشته و در 3 ضرب می کنی

شما باید یه کم با اکسل کار کنی تا اینکارای ساده برات راحت تر انجام بشه

rouhallah
01-05-2008, 23:23
سلام
من یه مشکل عجیب پیدا کردم
من تو اکسل یه فرمولی نوشتم که مجموع اعداد چند ستون و رو که فرمتش بر حسب ریال هست رو بدست میاره
البته این مجموع از مجموع اعداد یه ستون دیگه که اون هم فرمتش ریال هست کم میشه
در ضمن تو این فرمول از شرط if هم استفاده نشده
ولی حالا که این مجموع کم شده و حدود 59923 ریال شده فونتش قرمز شده و وقتی میخوام مقادیر کم رو به ستونی که مجموع آن به مجموع اصلی اضافه میشه رو وارد کنم ٰ این مقدار کم رو به جای اضافه کردن کم میکنه
اما همین که به جای مقدار کم مثلاً 10 ریال یا حتی 1000 ریال ٰمقدارحدود 60000 ریال رو وارد میکنم اون وقت شروع میکنه به اضافه شدن (و درست کار میکنه)
به نظر مشکل کجاست؟
کمک کنید
با تشکر

mefmef
02-05-2008, 09:24
نقل قول:
نوشته شده توسط mefmef [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
دوستان سلام

سلام دوست عزيز

كافيه توي خونه مورد نظر براي لينك شدن كليك كرده و بعد از نوشتن علامت مساوي با ماوس روي خانه مورد نظر در هر شيت دلخواه كليك كنيددوست عزیز من کاری را که گفتید انجام دادم ولی یه مشکل جدید پیش اومد اونم اینکه اگه اطلاعاتی که تو شیت اول هست را سورت کنم تو صفحات دیگه سورت نمی شه من سه تا شیت دارم که دوتا از اونا مربوط به نمرات دانش اموزان هست ویکی مربوط به معدل اونا می خوام وقتی نمرات را در شیت مربوطه وارد می کنم نمرات در شیت مربوط به معدل وارد بشن واگه اطلاعات مربوط به شیت معدل را سورت کردم اطلاعات اون دو صفحه بعدی نیز سورت بشن چه کار باید بکنم ؟

wordist
03-05-2008, 06:44
سلام
من یه مشکل عجیب پیدا کردم
من تو اکسل یه فرمولی نوشتم که مجموع اعداد چند ستون و رو که فرمتش بر حسب ریال هست رو بدست میاره
البته این مجموع از مجموع اعداد یه ستون دیگه که اون هم فرمتش ریال هست کم میشه
در ضمن تو این فرمول از شرط if هم استفاده نشده
ولی حالا که این مجموع کم شده و حدود 59923 ریال شده فونتش قرمز شده و وقتی میخوام مقادیر کم رو به ستونی که مجموع آن به مجموع اصلی اضافه میشه رو وارد کنم ٰ این مقدار کم رو به جای اضافه کردن کم میکنه
اما همین که به جای مقدار کم مثلاً 10 ریال یا حتی 1000 ریال ٰمقدارحدود 60000 ریال رو وارد میکنم اون وقت شروع میکنه به اضافه شدن (و درست کار میکنه)
به نظر مشکل کجاست؟
کمک کنید
با تشکر
سلام دوست عزيز

شما بايد فرمولها و نوع فرمت خانه‌ها رو بذاري و واضح تر هم توضيح بدي تا بشه كمك كرد

به نظر من توضيحتون گويا نيست

ولي بطور كلي بايد بگم معمولا اگه توي حالت خاص يه نوع فرمت خاص كه توي اكسل هست اعمال بشه اعداد قرمز رنگ ميشن و اين يعني اون عدد منفي هست (فرمت مياد منفي بودن را با رنگ قرمز نشون ميده)

حالا بايد ديد كه چرا اون عدد منفي ميشه

wordist
03-05-2008, 06:49
دوست عزیز من کاری را که گفتید انجام دادم ولی یه مشکل جدید پیش اومد اونم اینکه اگه اطلاعاتی که تو شیت اول هست را سورت کنم تو صفحات دیگه سورت نمی شه من سه تا شیت دارم که دوتا از اونا مربوط به نمرات دانش اموزان هست ویکی مربوط به معدل اونا می خوام وقتی نمرات را در شیت مربوطه وارد می کنم نمرات در شیت مربوط به معدل وارد بشن واگه اطلاعات مربوط به شیت معدل را سورت کردم اطلاعات اون دو صفحه بعدی نیز سورت بشن چه کار باید بکنم ؟
سلام

سورت شدن در يك شيت در شيتهاي ديگه بي تاثير هست

براي اينكار بايد دوباره عمليات سورت را انجام بديد

البته در حالتهاي پيشرفته تر ميشه براي اينكار از كدهاي VBA استفاده كرد

rouhallah
03-05-2008, 10:22
سلام دوست عزيز

شما بايد فرمولها و نوع فرمت خانه‌ها رو بذاري و واضح تر هم توضيح بدي تا بشه كمك كرد

به نظر من توضيحتون گويا نيست

ولي بطور كلي بايد بگم معمولا اگه توي حالت خاص يه نوع فرمت خاص كه توي اكسل هست اعمال بشه اعداد قرمز رنگ ميشن و اين يعني اون عدد منفي هست (فرمت مياد منفي بودن را با رنگ قرمز نشون ميده)

حالا بايد ديد كه چرا اون عدد منفي ميشه
من از این نوع فرمت استفاده کردم
عکس زیر
منظورم همون عدد قرمز هایلایت شدست
من فکر کردم چون اون عدد های سیاه یه منفی کنارشون هست اونا مناسب نباشه
اما سوال من اینه چرا تا حالا که عدد من تو این سلول بزرگ بوده مشکل نداشتم و چیزی که باید به اون اضافه میشد اضافه مشده
اما حالا که عدد مورد نظر مطابق با همون گردش مالی که داشتم و نشون دهنده موجودی حساب بوده کم شده حالا اون مقادیری که باید با افزودنشون به این موجودی حساب اضافه بشه در عوض از این موجودی کم میشه

البته همون طور که گفتم اگه به طور فرضی یه عدد بزرگتر درحدود 60000 ریال رو وارد کنم دوباره فرمول درست عمل میکنه و به موجودی حساب این مقدار رو اضافه میکنه ولی متاسفانه اعداد با مقادیر کمتر مثل 1000 ریال یا 10000 ریال رو که وارد میکنم از این مقدار موجودی حساب کم میشه در صورتی که این ها هم باید با اون مقدار موجودی حساب جمع شوند
امیدوارم توضیح واضح باشه اگه این طور نبود لطفاً اون جای مبهم رو بگید تا اصلاح کنم و شما بتونید کمکم کنید
با تشکر

sorrowdancer
03-05-2008, 11:12
رسم یک نمودار

سلام من ریاضیم زیاد خوب نیست و نمیدونم از چه فرمول یا روشی در اکسل میشه این نموداری که می گم رو بکشم فقط می دونم این کار شدنیه و برگش جلومه

جریان از این قراره که یک ستون اعداد به منزله x داریم , و یک ستون y که هر کدوم (سطر) تشکیل یک نقطه رو میدهند و در نمودار نقطه ها رو قرار میدم تا اینجاش مشکلی نیست

ستون A ستون B
10 70
30 80
20 90

بعد از سلکت ستون اعدادم از چارت حالت (xy(Scatter رو انتخاب می کنم و سه تا نقطه به درستی بهم میده

اما مشکل من اینجاس

می خوام یک خط مستقیم از وسط این سه نقطه رد بشه که نزدیکترین فاصله را تا سه نقطه داشته باشه

شاید لازم باشه با فرمول ها یه عدد یا نقطه بدست بیارم نمیدونم یا شاید خود Chart این کار برام انجام بده
خلاصه می خوام ببینم این نمودارها رو چطوری کشیدند

این هم یک تصویر نمونه از چیزی که می خوام ، البته با Paint کشیدم

این نقطه ها همیشه جوری هستند که میشه یک خط مستقیم از وسطشون رد کرد (منحنی نمیشه) چگونه این خط را می توان در نمودار نشان داد

تمنا دارم تأمل بفرمایید
دنیا سپاس

wordist
03-05-2008, 11:54
من از این نوع فرمت استفاده کردم
عکس زیر
منظورم همون عدد قرمز هایلایت شدست
من فکر کردم چون اون عدد های سیاه یه منفی کنارشون هست اونا مناسب نباشه
اما سوال من اینه چرا تا حالا که عدد من تو این سلول بزرگ بوده مشکل نداشتم و چیزی که باید به اون اضافه میشد اضافه مشده
اما حالا که عدد مورد نظر مطابق با همون گردش مالی که داشتم و نشون دهنده موجودی حساب بوده کم شده حالا اون مقادیری که باید با افزودنشون به این موجودی حساب اضافه بشه در عوض از این موجودی کم میشه

البته همون طور که گفتم اگه به طور فرضی یه عدد بزرگتر درحدود 60000 ریال رو وارد کنم دوباره فرمول درست عمل میکنه و به موجودی حساب این مقدار رو اضافه میکنه ولی متاسفانه اعداد با مقادیر کمتر مثل 1000 ریال یا 10000 ریال رو که وارد میکنم از این مقدار موجودی حساب کم میشه در صورتی که این ها هم باید با اون مقدار موجودی حساب جمع شوند
امیدوارم توضیح واضح باشه اگه این طور نبود لطفاً اون جای مبهم رو بگید تا اصلاح کنم و شما بتونید کمکم کنید
با تشکر
سلام

دوست من شما فرمولهات رو نذاشتي تا مشخص بشه چي به چيه

در ضمن بايد دي چرا تو اون حالت عدد منفي ميشه

در كل بايد قدم به قدم با ابزار موجود چك كرد

wordist
03-05-2008, 11:55
رسم یک نمودار

سلام من ریاضیم زیاد خوب نیست و نمیدونم از چه فرمول یا روشی در اکسل میشه این نموداری که می گم رو بکشم فقط می دونم این کار شدنیه و برگش جلومه

جریان از این قراره که یک ستون اعداد به منزله x داریم , و یک ستون y که هر کدوم (سطر) تشکیل یک نقطه رو میدهند و در نمودار نقطه ها رو قرار میدم تا اینجاش مشکلی نیست

ستون A ستون B
10 70
30 80
20 90

بعد از سلکت ستون اعدادم از چارت حالت (xy(Scatter رو انتخاب می کنم و سه تا نقطه به درستی بهم میده

اما مشکل من اینجاس

می خوام یک خط مستقیم از وسط این سه نقطه رد بشه که نزدیکترین فاصله را تا سه نقطه داشته باشه

شاید لازم باشه با فرمول ها یه عدد یا نقطه بدست بیارم نمیدونم یا شاید خود Chart این کار برام انجام بده
خلاصه می خوام ببینم این نمودارها رو چطوری کشیدند

این هم یک تصویر نمونه از چیزی که می خوام ، البته با Paint کشیدم

این نقطه ها همیشه جوری هستند که میشه یک خط مستقیم از وسطشون رد کرد (منحنی نمیشه) چگونه این خط را می توان در نمودار نشان داد

تمنا دارم تأمل بفرمایید
دنیا سپاس
سلام

به نظرم اينكار با اكسل انجام پذير نباشه و با نر‌م افزاريهاي ديگه انجام شده

البته من چك ميكنم و اگه شد خبر ميدم

rouhallah
03-05-2008, 12:20
سلام

دوست من شما فرمولهات رو نذاشتي تا مشخص بشه چي به چيه

در ضمن بايد دي چرا تو اون حالت عدد منفي ميشه

در كل بايد قدم به قدم با ابزار موجود چك كرد

اینم عکسی که قسمتهای لازم رو نشون میده و فرمولش رو هم نشون میده

wordist
03-05-2008, 13:02
اینم عکسی که قسمتهای لازم رو نشون میده و فرمولش رو هم نشون میده

سلام

شما يه بار اون فرمولهاي Sum رو جدا جدا محاسبه كردي ببيني تو كدومش اشتباه ميكنه كه اونطوري جواب ميده !!؟؟

و ديگه اينكه به نظر من خوبه كه فرمت خانه ها همون عدد ساده باشه و مشا فقط بالاي هر ستون بنويسي ( .... به ريال) كه اينطوري اكسل كمتر قاطي بكنه

rouhallah
03-05-2008, 13:39
سلام

شما يه بار اون فرمولهاي Sum رو جدا جدا محاسبه كردي ببيني تو كدومش اشتباه ميكنه كه اونطوري جواب ميده !!؟؟

و ديگه اينكه به نظر من خوبه كه فرمت خانه ها همون عدد ساده باشه و مشا فقط بالاي هر ستون بنويسي ( .... به ريال) كه اينطوري اكسل كمتر قاطي بكنه

شما گفتید اون فرمولهای sum رو جدا حساب کنم . اما باید بگم من حتی اومدم یه خونه دیگه غیر از اون ستونها رو توش یه عدد با فرمت ریال وارد کردم و مقدار اون هم تو اون فرمول اضافه کردم اما باز هم مقادیر کم رو به جای اضافه کردن کم میکرد.
راستی گفتید فقط بالای هرستون بنویسم به ریال یعنی فرمت رو فقط عدد خام بدم و برای خودم مفهوم ریال رو داشته باشه؟
باز هم ممنون

wordist
03-05-2008, 13:43
شما گفتید اون فرمولهای sum رو جدا حساب کنم . اما باید بگم من حتی اومدم یه خونه دیگه غیر از اون ستونها رو توش یه عدد با فرمت ریال وارد کردم و مقدار اون هم تو اون فرمول اضافه کردم اما باز هم مقادیر کم رو به جای اضافه کردن کم میکرد.
راستی گفتید فقط بالای هرستون بنویسم به ریال یعنی فرمت رو فقط عدد خام بدم و برای خودم مفهوم ریال رو داشته باشه؟
باز هم ممنون
سلام

به نظر من همون كاري كه گفتم را بكن و فرمت ريال را بردار

البته بازم ميگم اگه بتوني فايلت رو بفرستي من ببينم خوبه

ديگه هر طور خود داني

موفق باشي

arasharyani
03-05-2008, 14:53
سلام دوست عزيز

ابتدا در دو ستون مجزا مقادير X و همچنين Y را وارد كنيد

حالا پس از انتخاب اين مقادير از منوي Insert گزينه Chart رو بزنيد و از ميان فهرست نمودارهاي موجود گزينه‌هاي LIne يا XY (Scatter) در اختيار شماست بسته به اينكه بخواي با مختصات موجود نمودار خطي يا نقطه اي بكشي

موفق باشي
ممنون عزيز دل

rouhallah
03-05-2008, 18:34
سلام

به نظر من همون كاري كه گفتم را بكن و فرمت ريال را بردار

البته بازم ميگم اگه بتوني فايلت رو بفرستي من ببينم خوبه

ديگه هر طور خود داني

موفق باشي

اینم از خود فایل

wordist
04-05-2008, 07:23
اینم از خود فایل
خب عزيزجان من كه گفتم يه بار مجموع اعداد رو حساب كن ببين درست كار ميده يا نه

در فرمولي كه نوشتي ستونهاي G و H و J جمع ميشن با هم ديگه و ستون I از اونا كم ميشه خب ستون I جمعش بيشتر از جمع بقيه اوناس و مسلمه كه بايد جواب منفي بشه !!!!!!!!!!!!

shaparake_shomal
06-05-2008, 11:29
سلام دوست عزیز

توی هر خانه ای که میخوای اینکارو بکنی باید رفمولش رو بنویسی

فرمولش هم به این صورته که بعد از گذاشتن مساوی آدرس اون خانه رو نوشته و در 3 ضرب می کنی

شما باید یه کم با اکسل کار کنی تا اینکارای ساده برات راحت تر انجام بشه

منظورم یه فرمول برا کل ستون بود، نه تک تک سلول.

wordist
06-05-2008, 11:32
منظورم یه فرمول برا کل ستون بود، نه تک تک سلول.
يعني چي؟

ميتوني يه مثال بزني

mramin
07-05-2008, 16:53
سلام
اقا من چند تا سوال راجعه به پسوندهای اکسل دارم...میخوام بدونم این پسوندها کارشون چیه و به چه درد میخورن:
1-csv
2-dif
3-sylk

shaparake_shomal
07-05-2008, 17:27
سلام
مثل آرایه ها، نیاز نباشه به هر سلول فرمول بدم بتونم کل ستون رو انتخاب کنم و از یه فرمول برا تمام خانه های اون ستون استفاده کنم.

Oracle_Eldorado
07-05-2008, 20:48
ببخشید یکی از دوستان من یه مشکلی داره :

میگه توی اکسل فیلد های خالی از راست به چپ چیده شدن !
کسی بلده بر عکسش کنه ؟
یعنی از چپ به راست چیده بشه .

wordist
08-05-2008, 07:39
سلام
مثل آرایه ها، نیاز نباشه به هر سلول فرمول بدم بتونم کل ستون رو انتخاب کنم و از یه فرمول برا تمام خانه های اون ستون استفاده کنم.
سلام دوست عزيز

بعيد ميدونم همچين كاري امكان پذير باشه

اخه توي اكسل اصل بر اينه كه هر خانه يا خودش مقدار داشته باشه با اينكه با يه فرمول از خانه‌هاي ديگه مقدار قبول كنه

باز هم اگه خواسته خودتون رو با يه مثال عدد و بطور واضح تر بيان كنين ممكنه بشه باز هم كمك كرد

موفق باشي

wordist
08-05-2008, 08:10
ببخشید یکی از دوستان من یه مشکلی داره :

میگه توی اکسل فیلد های خالی از راست به چپ چیده شدن !
کسی بلده بر عکسش کنه ؟
یعنی از چپ به راست چیده بشه .

سلام

براي اينكار كافيه از منوي tools گزينه Option زده بشه و بعد از زبانه International تيك گزينه view current sheet right to left رو بذار

البته يه دكمه معادل اون ه مروي نوار ابزار هست كه اگه پيداش كني همون كارو ميكنه

wordist
08-05-2008, 11:25
سلام
اقا من چند تا سوال راجعه به پسوندهای اکسل دارم...میخوام بدونم این پسوندها کارشون چیه و به چه درد میخورن:
1-csv
2-dif
3-sylk
سلام

با مراجعه به اينجا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) و اينجا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) ميتوني اطلاعات كسب كني

چون خودم بايد كامل برام جا بيفته تو بتونم پاسخ بدم فعلا از پاسخ دادن بهتر از اين معذورم

Oracle_Eldorado
08-05-2008, 12:39
سلام

براي اينكار كافيه از منوي tools گزينه Option زده بشه و بعد از زبانه International تيك گزينه view current sheet right to left رو بذار

البته يه دكمه معادل اون ه مروي نوار ابزار هست كه اگه پيداش كني همون كارو ميكنه

خیلی ممنون دوست عزیز .
بهش میگم و تست کرد خبرشو میدم ...