PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : ▓ Microsoft Excel سوالات، مشكلات و مباحث در اینجا ▓

صفحه ها : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21

ebibarati
28-03-2012, 08:19
سلام
من چطوری میتونم کلمه ای را با استفاده از find جستجو کرده سپس به اون سلول علاوه بر کلمات قبلی یک کلمه جدید replace کنم

بطور مثال میخوام به سلول هایی که کلمه *sheet (علامت * شماره شیت است که در هر سلول متفاوت است)در آن وجود داره رو پیدا کرده و سپس کلمه !f9 را به این سلول ها اضافه کنه که در آخر بشه :
Sheet*!f9
کلید ctrl+f‌را بزنید در فرم بازشده دوسربرگ دارد سربرگ replace رو انتخاب کنید در قسمت find what بنویسد *sheet و در قسمت زیر اون بنویسد Sheet*!f9 سپس دکمه replace All رو بزنید

h-y2009
28-03-2012, 13:47
اینو امتحان کردم ولی همون علامت ستاره رو میاره
درصورتی که من میخوام بجای علامت ستاره شماره شیت که در هر سلول متفاوت هستش رو بیاره

korgepa80
28-03-2012, 15:45
سلام دوستان به راهنمایی فوری اساتید نیاز دارم..
من چطوری میتونم فرمول های ریاضی شامل علایم خاص و رادیکال و کسر و.... را در اکسل تایپ کنم.دوستان توجه کنید منظورم فرمول نویسی برای حل کردن نیست فقط میخوام شکل ریاضی فرمول را مانند equation که در افیس هست را به گونه مشابه در اکسل تایپ کنم

korgepa80
28-03-2012, 20:55
من چطوری میتونم فرمول های ریاضی شامل علایم خاص و رادیکال و کسر و.... را در اکسل تایپ کنم.دوستان توجه کنید منظورم فرمول نویسی برای حل کردن نیست فقط میخوام شکل ریاضی فرمول را مانند equation که در افیس هست را به گونه مشابه در اکسل تایپ کنم

دوستان گرامی ..کسی نیست پاسخ بده؟

korgepa80
30-03-2012, 14:03
دوستان لطفا اگه کسی چیزی میدونه من رو راهنمایی کنید..در حال انجام یک پروژه هستم که خیلی وقت کم دارم.ممنون

Dew Drop
30-03-2012, 20:54

سلام
برید به Insert>Object و Microsoft Equation رو بزنید.
در ضمن می تونید با نصب نرم افزار MAth Type این کار رو به راحتی انجام بدید.

behrooztahmasbi
02-04-2012, 17:37
سلام

سوالم رو با مثال عرض میکنم:

من به اکسل نقاط (2و1) و (4-و2) و (0و3) و (11و4) و (9-و6) رو دادم و اکسل یه نموداری رو برام کشیده که از این نقاط رد میشه ( تا اینجا اکیه)

حالا چطور در مورد نقطه (؟و5) میتونم ؟ رو پیدا کنم ؟؟؟

ممنون

nelahe
03-04-2012, 08:30
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

این قسمت برای هاشور زدن خانه است

من می خواهم نمودارم را هاشور بزنم

ممنون می شم پاسخ بدهید

mahmood7577
04-04-2012, 08:43
سلام
من چند فایل excel 2003 دارم که وقتی با excel 2007 باز مینک ارور زیر رو میده و بسته میشه.
اینم عکسش:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

korgepa80
05-04-2012, 21:11
سلام
برید به Insert>Object و Microsoft Equation رو بزنید.
در ضمن می تونید با نصب نرم افزار MAth Type این کار رو به راحتی انجام بدید.

ممنون از پاسخ شما 2 تا سوال دیگه هم داشتم اگه لطف کنید جواب بدید ممنون میشم
1- چطوری میتونم رنگ یک سلول یا نوشته داخلش رو عوض کنم در حالتی که یه دستور در سلول نوشتم که بعضی وقتا جواب OK"" میده یا مثلا جواب NOT OK .. من میخوام مثلا وقتی جواب NOT OK ظاهر میشه رنگ همون سلول یا نوشته "OK" به رنگ سبز دربیاد .

2-فرض کنیم 2 ردیف ستون داریم ..چگونه یک سلول با لیست کشویی COMBO BOX یا موارد مشابه بسازم که وقتی از کشو یک مقدار انتخاب میکنم ،در مقابل سلول، عدد نظیر آنچه انتخاب شده ظاهر شود

daniel300
08-04-2012, 21:48
با سلام
اگر ستونی از اعداد داشته باشیم و بخواهیم به انها درصدی اضافه کنیم باید چگونه عمل کنیم؟!‌

farhadnamir_2003
09-04-2012, 08:43
با سلام و خسته نباشید
من 2 تا ستون دارم که اعداد پر شدن توش
اگه بخوام هر سلول رو از سلول زیریش کم کنم و بگم تو ستون بعدی اگه عدد منفی شد عدد رو نشون بده در کنارش یه فلش قرمز به سمت پایین
و اگه مثبت شد فلش سبز به سمت بالا
فرمولش چی هست؟
با تشکر

vahid1414
14-04-2012, 14:57
سلام خدمت شما دوستان گرامی اگر میشه راهنمایی کنید که چطور میشه سلول های یه جدول رو با سلول های مشابه جدول در sheet دیگه جمع زد این هم تصویر مثال
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

portal
14-04-2012, 16:01
سلام

حروف فارسی در اکسل به این شکل نمایش داده میشن , ار کجا باید انکدینگ رو تنظیم کنم؟

ممنون

Carl
14-04-2012, 16:46
سلام..

با سلام
اگر ستونی از اعداد داشته باشیم و بخواهیم به انها درصدی اضافه کنیم باید چگونه عمل کنیم؟!‌
مثلاً اگه ستون A رو پر از عدد کرده باشی و بخوای 20 درصد بهشون اضافه کنی، توی ستون B یه همچین فرمولی باید بنویسی:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
بعد هم تعمیم بدی به سلول‌های پایینی.

با سلام و خسته نباشید
من 2 تا ستون دارم که اعداد پر شدن توش
اگه بخوام هر سلول رو از سلول زیریش کم کنم و بگم تو ستون بعدی اگه عدد منفی شد عدد رو نشون بده در کنارش یه فلش قرمز به سمت پایین
و اگه مثبت شد فلش سبز به سمت بالا
فرمولش چی هست؟
با تشکر
سلول‌هایی که تفاضل اعداد رو نشون می‌ده انتخاب کن. بعد از منوی Home، بخش Conditional Formatting رو باز کن و New Rule رو بزن.

از بالا Format all cells based on their values رو بزن. پایین، Format Style رو روی Icon Sets بذار و Icon Style رو همون فلش‌های سبز و قرمز. حتی می‌تونی با فعّال‌کردن تیک Show Icon Only، کاری کنی که فقط آیکون رو نشون بده (بدون عدد). سایر تنظیمات رو مثل عکس زیر درست کن.

سلام خدمت شما دوستان گرامی اگر میشه راهنمایی کنید که چطور میشه سلول های یه جدول رو با سلول های مشابه جدول در sheet دیگه جمع زد این هم تصویر مثال
برای ارجاع دادن به یه سلول توی یه Sheet دیگه، قبل از اسم سلول، کلمه Sheet1! رو بذار. مثلاً می‌خوای به سلول B3 از Sheet2 ارجاع بدی: Sheet2!B3

مهندس الهه
14-04-2012, 17:46
سلام
من میخوام محتویات یک سطر رو کپی کنم در سطر زیرینش
همراه با فرمت و رنگ و . . . .

ولی در سطر زیرین نوشته های دیگه ای دارم

این کار چطور امکان پذیره ؟

vahid1414
14-04-2012, 18:03
با تشکر من میخوام کل سلول ها رو با هم یکدفعه جمع بزنم یعنی هر سلول با سلول مشابه در sheet دیگه

vahid1414
14-04-2012, 21:19
سلام من چند تا جدول اطلاعات جمعیتی دارم باید توی اکسل به تفکیک سنی برای هر جدول نوشته بشه بعد چند تا از این جدول ها باید اطلاعاتشون تو یه جدول مشابه نوشته شه می خوام ببنم راهی هست که سلول های توی sheet ها جمعشون تویsheet آخری بره
اینم تصویرش

portal
14-04-2012, 23:00
میشه لطفا این پست رو هم جواب بدید؟

ممنون

Carl
15-04-2012, 02:05
سلام..

سلام
من میخوام محتویات یک سطر رو کپی کنم در سطر زیرینش
همراه با فرمت و رنگ و . . . .

ولی در سطر زیرین نوشته های دیگه ای دارم

این کار چطور امکان پذیره ؟
سطر مبدأ رو کپی کن و روی سطر مقصد پیست. بعد، از Paste Options (که با زدن کنترل هم باز می‌شه) گزینه‌ی Formatting رو انتخاب کن (یا R رو بزن.)

با تشکر من میخوام کل سلول ها رو با هم یکدفعه جمع بزنم یعنی هر سلول با سلول مشابه در sheet دیگه
ببین: سه تا Sheet داریم؛ Sheet1، Sheet2، Sheet3. شما توی Sheetهای 1 و 2، سلول‌های A1 تا C4 (مجموعاً 12 سلول در هر Sheet) رو با اعداد پر کردید.

توی Sheet سوم و سلول A1 می‌نویسی:

حالا این فرمول رو به سه سطر بعد و دو ستون کناری، تعمیم می‌دی. یعنی علامت +ای که گوشه‌ی پایین سلول Sheet3!A1 هست رو می‌گیری و می‌کشی به پایین (و بعد به راست)؛ مشابه عکس زیر:

میشه لطفا این پست رو هم جواب بدید؟

ممنون
راستش تنها چیزی که به ذهنم می‌رسه اینه که موقع ذخیره‌کردن فایل، به این مسیر بری:
پنجره‌ی Save > دکمه‌ی Tools > گزینه‌ی Web Options > تب Encoding

و انکودینگ مناسب (مثل UTF-8) رو انتخاب کنی.

nelahe
15-04-2012, 08:24
نقل قول:
نوشته شده توسط ebibarati [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

این قسمت برای هاشور زدن خانه است

من می خواهم نمودارم را هاشور بزنم

ممنون می شم پاسخ بدهید

مستان386
15-04-2012, 16:32
به نام خدا
با سلام و خسته نباشید حضور حاضرین
یک مشکلی تو اکسل دارم و اون اینه که توی بعضی از فایل ها پس از نوشتن یک فرمول(فرق نمی کنه هر فرمولی) نتیجه را نمی توانم ببینم مگر اینکه روی آن سلول دبل کلیک کنم یا اینکه فایل رو ذخیره کنم .
لطفا هرکسی می دونه علت این مشکل چیه و راه حل درست و حسابی داره لطفا بفرماید که مشکل ما اساسی حل شود

h128mk
16-04-2012, 09:11
سلام,
من پرینتر پاناسونیک kx-mb2025 دارم , از فایل های وردم می تونم پرینت بگیرم , ولی تو اکسل پرینت نمیگیره , اررور زیرو میده :

وقتی هم ادد پرینتر و میزنم اررور زیرو میده :

2 دفعه هم آنیستال کردم و دوباره نصب کردم بازم پرینت نمیگیره ,

ebibarati
16-04-2012, 11:10
به نام خدا
با سلام و خسته نباشید حضور حاضرین
یک مشکلی تو اکسل دارم و اون اینه که توی بعضی از فایل ها پس از نوشتن یک فرمول(فرق نمی کنه هر فرمولی) نتیجه را نمی توانم ببینم مگر اینکه روی آن سلول دبل کلیک کنم یا اینکه فایل رو ذخیره کنم .
لطفا هرکسی می دونه علت این مشکل چیه و راه حل درست و حسابی داره لطفا بفرماید که مشکل ما اساسی حل شود

وارد excel options بشوید قسمت فرمول (formules) رو انتخاب در قسمت اول گزینه اتوماتیک ( automatic) رو تیک بزنید مشکل حل خواهد شد

K1lou
16-04-2012, 17:11
با سلام
جدولی دارم که در یک ستونش شماره اموال نوشته شده و در ستون دیگش نام مال و در سایر ستونهاش سایر مشخصات
این لیست به طور نام منظم نوشته شده مثلا شماره امول 91 در بالاترین خونه ستون نوشته شده و به همین منوال
حالا راهی داره که من اینها رو از کوچک به بزرگ مرتب کنم البته باید این مطلب رو هم در نظر داشت اگر شماره 91 به پایین ستون رفت مشخصات مربوط به اون در اول جدول نمونه
من یکبار sort رو در ستون شماره اموال زدم این پیام رو داد

esyo
16-04-2012, 18:18
با سلام
دوستان علاقه مند به بحث اکسل و آفیس
در لینک زیر لینک دانلود کلیه کتاب های اکسل به زبان فارسی قرار گرفته است.
از مدیران می خوام اگر تونستند این رو در پست اول همین تاپیک قرار بدهند.با تشکر

کتاب های فارسی اکسل (دانلود رایگان Excel ebook) ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

arash20031382
17-04-2012, 19:35
سلام
مهندسین عزیز یه مشکل داشتم
اگه تونستید کمکم کنید
کسی راه گرفتن دیسکت بانک از اکسل رو بلده؟؟؟؟؟؟

greena
17-04-2012, 22:19
سلام ودرود

پارسی کردن اعداد در اکسل2007 ؟

ebibarati
21-04-2012, 07:25
سلام ودرود

پارسی کردن اعداد در اکسل2007 ؟

برای سلولهای مورد نظر فونت فارسی انتخاب کنید

osghof
23-04-2012, 18:50
با سلام و احترام
من یه فایل اکسل دارم که یک از ستوناش نام و نام خانوادگی هست
میتونم کاری کنم که این ستون تبدیل بشه به دو تا ستون که تو یکی نام باشه و دیگری نام خانوادگی ؟
دوستان لطف می فرمایند اگه جواب منو بدن

ila
24-04-2012, 22:37
وقتی یک لیستی دارم مینویسم که شامل نام و نام خانوادگی و کلا مشخصات یه سری افراده میخوام کاری کنم وقتی Enter میزنم که برم یه ردیف جدید اون ردیف خالی رو به جای اینکه بعد از این ردیفی که مشخصاتو نوشتم بهم بده بالای این ردیف بده
منظورم اینه که مثلا افراد جدیدی که مینویسم توی یک ردیف همیشه اون جدیده خط اول باشه و قبلش یک ردیف خالی
میشه؟

joibari2
26-04-2012, 18:36
سلام چجوری میشه یه نمودار لگاریتمی کشید؟

مهندس الهه
26-04-2012, 19:38
سلام
چجوری میشه توی اکسل در بین سطرها یک سطر خالی ایجاد کرد ؟

یعنی مثلا از سطر بیستم تا آخر همه شون یه سطر برن پائین تر و بین سطر بیستم و نوزدهم خالی بشه

f313
26-04-2012, 22:02
سلام با تشکر فراوان

Netw0rks
27-04-2012, 21:14
سلام
چجوری میشه توی اکسل در بین سطرها یک سطر خالی ایجاد کرد ؟

یعنی مثلا از سطر بیستم تا آخر همه شون یه سطر برن پائین تر و بین سطر بیستم و نوزدهم خالی بشه

روی سطر بیستم همونجایی که اکسل خودش اعداد رو نوشته (نمی دونم اسمش چیه) راست کلیک کرده و گزینه Insert رو انتخاب کنید !

arash20031382
30-04-2012, 08:20
سلام . کجا می خوای استفادش کنی ؟:20:

سلام
منظورتون رو نفهميدم ولي توضيح ميدم ميخوام چي کار کنم
ببنيد بيست تا کارمند دارم که ميخوام حقوق واريز کنم بايد ديسکت بانک بدم
يه نرم افزار کوفتي حقوق و دستمزد دارم که خيلي باهاش مشکل دارم
ميخواستم حقوق و دستمزد رو تو اکسل درست کنم
ولي مشکلم اين بود که بلد نيستم ديسکت حقوق باهاش درست کنم
البته پيشنهاد افتتاح حساب تو بانک پاسارگاد رو دادم ولي قبول نکردن
اگه قبول مي کردن يه فايل اکسل مي دادم خيالم راحت مي شد ولي ...

serus1
30-04-2012, 11:44
با سلام
اگر در فایل اکسل ما یک عددی رو مثلا در a1 شیت 1 داریم و اون عدد رو میخوام در شیت 2 b1 نشون بده راهی هست.

arash20031382
01-05-2012, 06:42
با سلام
جدولی دارم که در یک ستونش شماره اموال نوشته شده و در ستون دیگش نام مال و در سایر ستونهاش سایر مشخصات
این لیست به طور نام منظم نوشته شده مثلا شماره امول 91 در بالاترین خونه ستون نوشته شده و به همین منوال
حالا راهی داره که من اینها رو از کوچک به بزرگ مرتب کنم البته باید این مطلب رو هم در نظر داشت اگر شماره 91 به پایین ستون رفت مشخصات مربوط به اون در اول جدول نمونه
من یکبار sort رو در ستون شماره اموال زدم این پیام رو داد

دوست عزيز
در فايل شما يک يا دو سلول هست که مرج merge شدند
از حالت مرج merge خارج کن
درست مي شه

ebibarati
02-05-2012, 07:46
با سلام
اگر در فایل اکسل ما یک عددی رو مثلا در a1 شیت 1 داریم و اون عدد رو میخوام در شیت 2 b1 نشون بده راهی هست.

در شیت 2 سلول b1 این فرمول بنویس

jasmin4
05-05-2012, 15:24
hi. i have line of words in every cell. i want replace for example one of the words in cells(1,1) with another word there is in sheet2!cells(1,2) if InStr(Cells(1, 1), Sheet2!Cells(1, 1))<> 0.
example:
Cells(1, 1)=book door bag
Sheet2!Cells(1, 1)=door
sheet2!cells(1,2)="2"
result:Cells(1, 1)=book 2 bag
now what is wrong with this code?

.
.
If Sheet2!Cells(1, 2) <> "" And InStr(Cells(1, 1), Sheet2!Cells(1, 1)) <> 0 Then

Selection.Replace What:=Cells(1, 1), Replacement:=Sheet2!Cells(1, 2))

LookAt:=xlPart, SearchOrder:=xlByRows, MatchCase:=False,
end if
.

.

Aboyamin
07-05-2012, 10:29
با سلام خدمت دوستان گرامي ! يه مشكل كوچولو در اكسل داشتم ميخواستم كمكم كنيد تا شايد بتونم حل كنم . عرض كنم خدمت شما كه چطوري ميتوان در اكسل از فرمولي استفاده كرد كه نتيجه ها رو بصورت رنگ نمايش بده . يعني اگر در يك سلول داده اي نوشته باشم و در سلول شيت ديگر جواب يا فرمول داده ي قبلي رو داده ياشم ، اگر جوابم درست بود و همخواني داشت ، رنگ سلولي به رنگ سبز ، و در غير اينصورت اگر همخواني نداشت ، مثلا داده هاي من در شيت قبلي اشتباه بود يا دستكاري شده باشه و عدد در شيت يك با جواب در شيت دو يكي نبود به رنگ قرمز نشان بده ؟ آيا امكانش هست ؟

ebibarati
07-05-2012, 11:43
با سلام خدمت دوستان گرامي ! يه مشكل كوچولو در اكسل داشتم ميخواستم كمكم كنيد تا شايد بتونم حل كنم . عرض كنم خدمت شما كه چطوري ميتوان در اكسل از فرمولي استفاده كرد كه نتيجه ها رو بصورت رنگ نمايش بده . يعني اگر در يك سلول داده اي نوشته باشم و در سلول شيت ديگر جواب يا فرمول داده ي قبلي رو داده ياشم ، اگر جوابم درست بود و همخواني داشت ، رنگ سلولي به رنگ سبز ، و در غير اينصورت اگر همخواني نداشت ، مثلا داده هاي من در شيت قبلي اشتباه بود يا دستكاري شده باشه و عدد در شيت يك با جواب در شيت دو يكي نبود به رنگ قرمز نشان بده ؟ آيا امكانش هست ؟

فرمول هاي شرطي
فرض كنيد مي خواهيم فرمول يك خانه را به اين ترتيب بنويسيم:
اگر A1>B2 آنگاه اين خانه برابر است با A1-B2 در غير اين صورت B2-A1

همانطور كه مي بينيد هر عبارت شرطي از سه قسمت تشكيل شده:
1- «اگر ...» (تست منطقي) (logical Test)
2-« آنگاه...» (پاسخ در صورت صحت تست) (Value if True)
3- «در غير اين صورت...» (پاسخ در صورت عدم صحت تست) (Value if False)

براي نوشتن چنين فرمولي، كافي است عبارت )If= را در خانه مربوطه نوشته و موارد 1 تا 3 را به ترتيب داخل پرانتز وارد كنيم. مثلاً
کد:

=IF(A1>B2;A1-B2;B2-A1)

جهت نوشتن فرمول هاي دوشرطي يا سه شرطي بايد از If هاي تو در تو استفاده كنيم. يعني به جاي عبارت Value If True يا Value If False يك عبارت شرطي ديگر را درج كنيم. مثلاً:
کد:

=IF(A1>B2;IF(C2>C3;C2-C3;C3-C2);B2-A1)

قالب بندي شرطي

چنانچه مي خواهيد رنگ يا فونت خانه مذكور بسته به جواب شرط تغيير كند، مي توانيد از ابزار:
Format> Conditional Formatting استفاده نمائيد.

anitajon
08-05-2012, 22:13
سلام
اگه من تو دو رديف پشت سر هم عدد داشته باشم وبخوام تو رديف بعدي جمع شون كنم و اين كارو براي رديف هاي زير هم تكرار كنم چيكار كنم؟ مرسي

m-n2012
10-05-2012, 10:10
با سلام خدمت دوستان ، من یه سوال داشتم یه کم اطلاعات به صورت داده در نوت پد داریم اونارو که به اکسل کپی می کنیم تمام ستونارو تو ستون اول کپی می کنه در حالی که هر سطر شامل 6 ستونه و من که می خوام اونارو تو اکسل اصلاح کنم ببرم دوباره نوت پد کلا مشکل دارم ، می خوام ببینم راهی هست من این ستونارو جدا کنم ؟

arash20031382
12-05-2012, 10:23
سلام
اگه من تو دو رديف پشت سر هم عدد داشته باشم وبخوام تو رديف بعدي جمع شون كنم و اين كارو براي رديف هاي زير هم تكرار كنم چيكار كنم؟ مرسي

در سلولي که ميخواهيد کپي کنيد قرارگيريد
موس را گوشه پايين سمت چپ قراردهيد
هنگامي که شکل موس عوض شد
موس را گرفته تا پايين رها کنيد

---------- Post added at 10:23 AM ---------- Previous post was at 10:21 AM ----------

با سلام خدمت دوستان ، من یه سوال داشتم یه کم اطلاعات به صورت داده در نوت پد داریم اونارو که به اکسل کپی می کنیم تمام ستونارو تو ستون اول کپی می کنه در حالی که هر سطر شامل 6 ستونه و من که می خوام اونارو تو اکسل اصلاح کنم ببرم دوباره نوت پد کلا مشکل دارم ، می خوام ببینم راهی هست من این ستونارو جدا کنم ؟

آفيس شما 2007 هست يا 2010؟
به تب ديتا DATA برويد و از آنجا Import کنيد
نوع کاراکتر جدا کننده را نيز TAB انتخاب کنيد

p3yman_xl
13-05-2012, 08:24
سلام

دوستان من میخوام Item Discrimination یک سری نمره رو حساب کنم.

فرمولش اینه :

ID = CH-CL
تقسیم بر
N/2

N=تعداد نمرات
CH=تعداد نمرات level بالا
CL=تعداد نمرات level پایین

لطفا کمک کنید چطری باید فرمل بنویسم ؟

alikila
21-05-2012, 18:50
سلام

من ده تا منحنی رو با هم کشیدم که به خاطر کثرت منحنی ها، امکان مقایسشون با هم وجود نداره

میخوام یه قسمتی از اونو اونقدر بزرگ کنم که منحنی ها از هم تفکیک شده نشون داده بشه. مثل مقالات ...

ممنون میشم راهنمایی کنید [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

hoosein saba
22-05-2012, 22:37
سلام
منظورتون رو نفهميدم ولي توضيح ميدم ميخوام چي کار کنم
ببنيد بيست تا کارمند دارم که ميخوام حقوق واريز کنم بايد ديسکت بانک بدم
يه نرم افزار کوفتي حقوق و دستمزد دارم که خيلي باهاش مشکل دارم
ميخواستم حقوق و دستمزد رو تو اکسل درست کنم
ولي مشکلم اين بود که بلد نيستم ديسکت حقوق باهاش درست کنم
البته پيشنهاد افتتاح حساب تو بانک پاسارگاد رو دادم ولي قبول نکردن
اگه قبول مي کردن يه فايل اکسل مي دادم خيالم راحت مي شد ولي ...

سلام
با فرض اينكه جدول حقوق و دستمزد رو تو اكسل طراحي كرديد و فقط خروجي ديسكت بانك رو ميخوايد
اول بايد ببنيد بانكي كه باهاش كار ميكنيد سيستمش بر چه اساسي كار ميكنه
من بانكي كه باهاش كار ميكنم خروجي ليست رو در قالب يك فايل notpad و بصورت (مبلغ خالص پرداختني # شماره حساب فرد ) ميگيره
بعنوان مثال :

5500000 # 135454
6000000 # 6554454
7800000 # 634324254
3550000 # 534545579
......

ila
24-05-2012, 10:01
سلام
من توی اکسل نمیتونم اعداد رو فارسی بنویسم با اینکه هم زبان فارسی نصب کردم توی کامپیوترم
چرا توی اکسل numeral نداره تا context رو انتخاب کنیم که وقتی فارسی مینویسیم فارسی نشون بده اعدا رو مثل ورد
ممنون

hoosein saba
24-05-2012, 19:13
سلام
من توی اکسل نمیتونم اعداد رو فارسی بنویسم با اینکه هم زبان فارسی نصب کردم توی کامپیوترم
چرا توی اکسل numeral نداره تا context رو انتخاب کنیم که وقتی فارسی مینویسیم فارسی نشون بده اعدا رو مثل ورد
ممنون
سلام
يك فونت فارسي مثل b zar انتخاب كنيد
خانه يا خانه هاي مورد نظر را انتخاب كرده ، سپس از منوی Format گزينه cells را انتخاب كرده و در تب Alignment در بخش Text Direction مورد Right-to-Left را انتخاب كنيد.

sarmast65_ata
25-05-2012, 13:14
سلام بچه ها من یه مشگلی تو excel دارم که ممنون میشم کمکم کنید
یک chart میخوام بکشم که همونطوری که تو شکل دارید میبینید نمودار x من رفته سمت چپ که می خوام مثل همه نمودارها ستون x بیاد سمت راست میمنون میشم کمکم کنید

یه سوال دیگه هم دارم اندازه باریکی و پهنی نمودارهای آبی رنگ چطوری عوض میشه؟
ممنونم ازتون

subuntu
25-05-2012, 16:50
سلام
میخوام توی اکسل حروف الفبای انگلیسی از راست به چپ چیده بشه یعنی : C B A ... ، به طور پیشفرض از چپ به راست چیده میشه : A B C ...
از کدام منو میتونم این کارو بکنم ؟
ممنون

jamshidjap
27-05-2012, 17:21
سلام

چه جوری میشه یک سلول رو طوری تنظیم کرد که وقتی روش دبل کلیک کردیم یه تقویم بیاد و بتونیم از توی اون تقویم تاریخ رو انتخاب کنیم ...

دقیقا مثل ستون استارت و فینیش در مایکروسافت پراجکت....

alihos
28-05-2012, 19:04
دوستان سلام
میخواستم یک فرم ریز هزینه طراحی کنم که امکانات زیر رو داشته باشه:
سربرگ با عنوان اداره سمت راست و آرم الله وسط و تاریخ و شماره سمت چپ
ردیف ـ شرح هزینه ـ مبلغ هزینه ـ کد برنامه هزینه ـ عنوان برنامه
در هر صفحه 17 بند هزینه ثبت کند و در پایان جمع کل هر صفحه را بدهد
در خاتمه در یک شیت دیگر بتوان از روی کد برنامه جمع هزینه های آن برنامه را بصورت فهرست دریافت کرد و پرینت گرفت.
با تشکر

MOHAMMAD2010
28-05-2012, 19:06
سوال خیلی فوری :

سلام
من این اعداد رو وارد کردم حالا نمودار خطی واسش کشیدم 2 تا سوال :
1 - چی کار کنم نمودارم از صفر شروع بشه ؟ الان یهو از وسط شروع شده
2 - چی کار کنم تو قسمت افقی اعدادی رو که من وارد کردم بنویسه نه 1 -2 -3 ؟

خیلی خیلی فوریه ممنون

alihos
28-05-2012, 20:13
سوال خیلی فوری :

سلام
من این اعداد رو وارد کردم حالا نمودار خطی واسش کشیدم 2 تا سوال :
1 - چی کار کنم نمودارم از صفر شروع بشه ؟ الان یهو از وسط شروع شده
2 - چی کار کنم تو قسمت افقی اعدادی رو که من وارد کردم بنویسه نه 1 -2 -3 ؟

خیلی خیلی فوریه ممنون
با راست کلیک روی نمودار از قسمتselect data اعداد بک و دو و سه رو
وبرایش کنین.

jk7i54o
29-05-2012, 23:09
با سلام
من یه سری داده تو اکسل دارم که حدود 16000 ردیف هستن. می خوام ردیف اول که عنوان هر ستون هست، با پایین کشیدن scroll همش دیده بشه، برا این منظور چیکار میشه کرد ؟
ممنون میشم راهنمایی بفرمائید.

ebibarati
30-05-2012, 12:46
با سلام
من یه سری داده تو اکسل دارم که حدود 16000 ردیف هستن. می خوام ردیف اول که عنوان هر ستون هست، با پایین کشیدن scroll همش دیده بشه، برا این منظور چیکار میشه کرد ؟
ممنون میشم راهنمایی بفرمائید.

از سربرگ view گزینه Freeze panes ‌رو باز کن از لیست باز شده گزینه دوم رو بزن

apadana34
31-05-2012, 08:09
یه فایل اکسل دارم که خروجی از یه برنامه هست . وقتی خروجی می گیره یکی از ستونهاش عدد هست که بالای 20 رقم هست درحالت عادی اگه یکی از سلولها 15 رقم بیشتر بشه ان عدد کامل نمی افته و واضح نیست . اگه بخوام حالت تکست هم برای ان سلول انتخاب کنم باز مشکل حل نمیشه چون اطلاعات قبلش انتخاب تکست دران وارد شده است . چه کار باید کرد.

f.s.vakil41
31-05-2012, 13:30
با سلام و تشکر از دوستانی که اطلاعات خوبشون رو در اختیار میگذارن
من یک ستون عدد دارم که می خوام یک عدد مشخص رو از همه کم کنم . البته می تونم با گذاشتن کل محتوای اون ستون توی یک ستون دیگه و دادن فرمول منها به ستون اصلی این کار رو انجام بدم ولی می خوام بدونم راه سریع تری وجود داره یا نه .

f.s.vakil41
31-05-2012, 15:54
باسلام و.تشكر
من يك ستون اعداد دارم كه ميخواهم يك عدد مشخص را از همه آنها كم كنم . البته ميتوانم باكپي كردن كل مقادير در يك ستون.ديگر و استفاده از فورمول منها در ستون اصلي به جواب برسم اما آيا راه كوتاه تري وجود دارد؟

ahmadi170
31-05-2012, 17:00
[QUOTE=pakbakhteh;4114778] سلام وقت بخیر. میشه لطف کنید فرمول یا تابع درصدگیری در اکسل 2007 را بگید؟ مثلا یکسری داده داریم و میخوایم همیشه 15% هر داده در خانه مقابلش نمایش داده شود. در حالی که همان داده ها ممکن است تغییر کنند بنابراین درصد آنها هم اتوماتیک تغییر کند.متشکرم

f.s.vakil41
31-05-2012, 17:22
باسلام
كافيه تو سلولي كه ميخواهيد درصد را نشان دهد فورمول = سلول مبدا*15%را وارد كنيد
مثال
=A2*15%

دراينصورت با تغيير.مقدار.سلول a2 درسلول حاوي فورمول 15%مقدار جديد نمايش دادة ميشود

f.s.vakil41
31-05-2012, 17:41
از منو.page layout گزينه sheet-right-to-left را انتخاب كنيد كه به.شكل يكبرگ كاغذ با.گوشه.تا خورده بايك مثلث آبي رو به سمت چپ در روي.آن است در اين حالت بصورتCBA در مي آيد

f.s.vakil41
31-05-2012, 20:01
در شیت 2 سلول b1 این فرمول بنویس

اگر هردو شيت توي يك ورك بوك باشند اين روش جواب ميده.ولي از گزينه لينك هم ميشه استفاده كرد يعنيسلول اول رو كپي كنيد بعد در شيت دوم روي سلول مقصد past espicial رو بزنيد و.گزينه link را انتخاب كنيد در اينصورت حتي اگر شيت ها در دو وركبوك مختلف هم باشند جواب ميدة

bbp
02-06-2012, 09:41
سلام دوستان...

سوالی در رابطه با این نرم افزار داشتم...

میخواستم بدونم این امکان رو چطور میشه در اکسل فعال کرد :

زمانی که با اکسل به اینترنت میخوایم وصل بشیم و اینترنت قطع باشه برنامه اخطار بده که امکان وصل شدن به اینترنت وجود نداره ...

ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

با تشکر

fofoina
05-06-2012, 03:35
سلام
چجوري ميشه يك سل رو تو اكسل قفل كرد واسه خودم كه دارم داده ها رو وارد ميكنم

ebibarati
05-06-2012, 10:42
سلام
چجوري ميشه يك سل رو تو اكسل قفل كرد واسه خودم كه دارم داده ها رو وارد ميكنم

ابتدا کل شیت رو انتخاب نمایید از قسمت format cells سربرگ protection رو انتخاب و تیک گزینه اول یعنی lokek ‌رو بردارین ( با این کار کل شیت شما از حال قفل خارج میشود )
حالا اون سلولی یا سلولهایی رو که میخواد قفل بشه رو انتخاب و مراحل بالا رو انجام بدهید و به جای برداشتن تیک گزینه lokek تیک رو بذارید و صفحه رو ok کنید
حالا به سربرگ review بروید و گزینه protect sheet انتخاب کنید و با دادن رمز دلخواه صفحه رو قفل کنید ( کلیه سلولها به جز اونایی رو که انتخاب کردید فعال هستند )

nelahe
06-06-2012, 10:09
سلام

فرمول چهار عمل اصلی جمع، منها، ضرب، تقسیم را می خواستم مرسی

nelahe
06-06-2012, 10:16
سلام

می خواستم ببینیم

برای اینکه وقتی می خواهم نمودارها را سیاه و سفید چاپ کنم اگر بخواهم با هم فرق داشته باشند چطور می توانم آن ها را مثلاً یکی را درونش هاشور، یکی را نقطه نقطه و غیره بزنم

قبلاً این کار را می کردم اما پیدایش نمی کنم

nelahe
06-06-2012, 10:20
یک سوال دیگر

من یک فایل دیدم که تمام شیت هایش درونش یک نمودار بزرگ و تمام صفحه شده بود

و قسمت view (اون پایین) نماهای دید (چی بهش می گن) خاموش بود

چطور می توان در هر شیت یک نمودار را به صورت بزرگ شده قرار داد

و جدول آن پیدا نباشد

f.s.vakil41
06-06-2012, 13:41
سلام

فرمول چهار عمل اصلی جمع، منها، ضرب، تقسیم را می خواستم مرسی

براي فورمول.نوشتن در اكسل كافيست درءسلول مورد نظر اول علامت =را واردكرده و بعد هر فرمولي را كه بخواهيم بنويسيم مثل 2+3= بجاي.عدد نوشتن در فورمول ميشود هركدام از اعداد را در.يك سلول قرار داده و.در فورمول بجاي عدد آدرس سلول حاوي.آن.را قرار دهيد مثل a2+b2= در اينصورت با عوض شدن اعداد فرمول نياز به تعويض.ندارد

f.s.vakil41
06-06-2012, 14:21
یک سوال دیگر

من یک فایل دیدم که تمام شیت هایش درونش یک نمودار بزرگ و تمام صفحه شده بود

و قسمت view (اون پایین) نماهای دید (چی بهش می گن) خاموش بود

چطور می توان در هر شیت یک نمودار را به صورت بزرگ شده قرار داد

و جدول آن پیدا نباشد
براي اين كار بعد از تكميل چارت روي فضاي خالي داخل آن راست.كليك كرده و move chart را انتخاب كنيد بعد. از پنجره بازشدهءnew sheet را انتخاب نماييد براي اينكه.جداول اصلا فابل رويت نباشند ميتوانيد آنها را به اين روش مخفي كنيد كه ابتدا روي نام.sheet راست كليك كرده.و ازءمنو باز شده hideرا انتخاب كنيد

nelahe
07-06-2012, 09:59
براي اين كار بعد از تكميل چارت روي فضاي خالي داخل آن راست.كليك كرده و move chart را انتخاب كنيد بعد. از پنجره بازشدهءnew sheet را انتخاب نماييد براي اينكه.جداول اصلا فابل رويت نباشند ميتوانيد آنها را به اين روش مخفي كنيد كه ابتدا روي نام.sheet راست كليك كرده.و ازءمنو باز شده hideرا انتخاب كنيد

سلام

بابت روش فرمول واقعاً ممنون خیلی روان گفتید مرسی

راستی برای تقسیم علامت / بگذارم یا چی

2- برای سوال نمودار که قرار شد در یک شیت باشد

اون موردی که دیدم جور دیگه ای بود انشاء اله نمونه اش را پیدا می کنم و آپ می کنم مرسی

f.s.vakil41
07-06-2012, 17:41
سلام
خوشحالم که به دردتون خورد
برای تقسیم از همان علامت / باید استفاده کنید

برای چارت می توانید جدول را هم بصورت مخفی در SHEETداشته باشید به این شکل که بعد از ساختن و تکمیل چارت آنرا در زیر جدول قرار دهید . بعد سطر های حاوی جدول را با گرفتن و دراگ کردن شماره سطر های آن هایلایت کرده روی آن ( درهمان قسمت شماره سطرها ) راست کلیک کنید و گزینه hide را انتخاب کنید تمام سطر های حاوی جدول مخفی می شوند .اندازه جدول را هم مثل یک تصویر با گرفتن و کشیدن گوشه های می توان تنظیم کرد

dany_3p4u
08-06-2012, 18:11
سلام
چطور می تونم نمودار عمودی را از سمت چپ به راست منتقل کنم؟
ممنون

miladman88
08-06-2012, 23:43
با سلام
من یه بانک اطلاعاتی اولیه دارم که شامل کد پرسنل مجموعه و مشخصات کامل آنها به همراه خانواده آنها می باشد
حالا برای بانک اطلاعات ثانویه می خواهم تعدادی از این افراد به همراه خانواده آنها قرار دهم که با دستور VLOOKUP انجام می دهم اما فقط اطلاعات اولین نفر را قرار می دهد و بقیه هم تکرار می کند
یک نمونه فایل هم پیوست می کنم

لطفا راهنمایی بفرمائید
با تشکر

nelahe
09-06-2012, 10:13
سلام
خوشحالم که به دردتون خورد
برای تقسیم از همان علامت / باید استفاده کنید

برای چارت می توانید جدول را هم بصورت مخفی در SHEETداشته باشید به این شکل که بعد از ساختن و تکمیل چارت آنرا در زیر جدول قرار دهید . بعد سطر های حاوی جدول را با گرفتن و دراگ کردن شماره سطر های آن هایلایت کرده روی آن ( درهمان قسمت شماره سطرها ) راست کلیک کنید و گزینه hide را انتخاب کنید تمام سطر های حاوی جدول مخفی می شوند .اندازه جدول را هم مثل یک تصویر با گرفتن و کشیدن گوشه های می توان تنظیم کرد

سلام

چند تا سوال داشتم

1- برای جمع می نویسیم sum
برای باقی عملکردها چی باید نوشت

2- اگر بخواهم کلاً ستون o با ستون B جمع و در ستون D نوشته شود چطور یکی یکی تعریف نکنیم مثلاً در خانه c1 بنویسیم B1+d1 و در خانه c2 بنویسیم b2+d2 و الی ...........

3- فایلی دارم که گزینه های insert و delet وقتی روی سلول ها کلیک می کنم خاموش است چطور باید بازش کرد (فایل هم رمز نـــدارد)

4- بعضی از فایل ها هستند که در یک شیت اطلاعات وارد می شود و در شیت های دیگر به طور اتوماتیک از اطلاعات آن شیت استفاده می شود چطور این کار امکان پذیر است که نخواهیم اطلاعات را در شیت های دیگر وارد کنیم

adel28
09-06-2012, 12:29
یه سوال دارم از دوستان عزیز

چطور میشه داخل اکسل 2 تا ساعت رو با هم جمع کرد؟
توضیح بیشتر: 2 تا ستون دارم که ساعت شروع کار و ساعت پایان کار در آن تایم با ساعت و دقیقه قرار دادم. میخوام در ستون سوم جمع ساعات بطور ساعت و دقیقه کار قرار بگیره.
این کار رو باید چطور انجام بدم؟

این هم فایل نمونه:

f.s.vakil41
10-06-2012, 13:10
با سلام
1- برای سه عمل اصلی دیگر از همان علامت های -و*و/ استفاده می شود
2- برای این کار باید نشانگر موس را روی سلول حاوی فرمول بر روی نقطه سیاه گوشه آن قرار دهید تا بشکل + نازک مشکی درآید بعد آن را به طرف پائین بکشید
4- برای این کار باید بین شیت ها لینک برقرار کنید . سلول مبدا را از شیت 1 کپی کرده و روی سلول مقصد در شیت دو راست کلیک کنید از لیست باز شده گزینه past special را انتخاب کنید نا پنجره آن باز شود حال روی دکمه پائین سمت چپ پنجره past link کلیک کنید ارتباط بین دو سلول برقرار شده است می توانید فرمول لینک را برای سایر سلول های مجاور از روش سوال دو تسری دهید

f.s.vakil41
10-06-2012, 13:15
برای اینکه میزان ساعت کاری را حساب کنید باید فرمت هر سه سلول شما time/date باشد و فرمول به شکل ساعت ورود -ساعت خروج= وارد شود برای مثال اگر a1 ساعت ورود و b1ساعت خروج باشد فرمول به شکل b1-a1= تنها اشکال این روش این است که جمع کل ساعات را نمی دهد

adel28
10-06-2012, 16:33
حالا میشه کاری کرد که مثلا اگه کل ساعتات کار تا 8 ساعت رسید، یک شیفت حساب شود و هزینه مشخص تا 8 ساعت در نظر گرفته شود و اگر بیشتر از 8 ساعت شد، اضافه کار حساب شود و هزینه اضافه کاری در ستون دیگه ای قرار بگیرد؟

miladman88
10-06-2012, 21:47
سلام
کسی در این زمینه اطلاعاتی ندارد
لطفا راهنمایی بفرمائید

miladman88
11-06-2012, 19:17
سلام لطفا راهنمایی بفرمائید

با سلام
من یه بانک اطلاعاتی اولیه دارم که شامل کد پرسنل مجموعه و مشخصات کامل آنها به همراه خانواده آنها می باشد
حالا برای بانک اطلاعات ثانویه می خواهم تعدادی از این افراد به همراه خانواده آنها قرار دهم که با دستور VLOOKUP انجام می دهم اما فقط اطلاعات اولین نفر را قرار می دهد و بقیه هم تکرار می کند
یک نمونه فایل هم پیوست می کنم

لطفا راهنمایی بفرمائید
با تشکر

morgharbari
12-06-2012, 23:08
سلام
من یک فایل اکسل داشتم که از دو ستون تشکیل شده و دارای 150 هزار لغت میباشد ،چطوری میتوانم کلمات تکراری که ستون ها دارند هر دو را حذف کنم(کلمات تکرای بین ستون aوb)
با تشکر

miladman88
13-06-2012, 19:05
سلام
من یک فایل اکسل داشتم که از دو ستون تشکیل شده و دارای 150 هزار لغت میباشد ،چطوری میتوانم کلمات تکراری که ستون ها دارند هر دو را حذف کنم(کلمات تکرای بین ستون aوb)
با تشکر
با سلام
از طریق conditional formating امکان پذیر هستش

morgharbari
13-06-2012, 20:03
با سلام
از طریق conditional formating امکان پذیر هستش
ممنون بابت جواب،میشه بیشتر توضیح دهید که از کدام قسمت conditional formating استفاده کنم

mohammadv2
13-06-2012, 20:46
سلام لطفا راهنمایی بفرمائید

شما باید از یه فلید ترکیبی منحصربفرد استفاده کنی مثلا کد ‍پرسنلی و شماره فرزند
نمونه فایل اصلاحی رو دوباره دانلود کن اصلاحش کردم
در هر صورت اگه استفاده اصلی رو از این برنامه بدونم شاید اصلا روش رو عوض کردیم. به نظرم داری داری راه رو اشتباه میری.

mohammadv2
13-06-2012, 20:59
A
ردیف 1

B
ردیف 2

C
تعداد تکرار

علی

رضا
0

حسن

علی
3

علی
جواد
0

مهدی
محمد
0

علی
سعید
0

از countif هم می تونی استفاده کنی اگر منظور شما رو درست متوجه شده باشم تعداد علی در ستون 1 رو برمی گردونه.
=COUNTIF(A:A؛B2)

morgharbari
13-06-2012, 22:13
سلام،چطوری می توان کلمات تکراری را در اکسل حذف کرد،به این شکل که نه کلمات تکراری ستون a و نه ستون b حذف نشه،فقط کلمات تکراری بین ستون a و b به شکل عکس زیر حذف بشه.

AMIR_AM
14-06-2012, 15:30
میخواهم تصاویر gif در اکسل 2007 دارای حرکت باشه کمککککککککککککککککککک

morgharbari
15-06-2012, 11:50
سلام،چطوری می توان کلمات تکراری را در اکسل حذف کرد،به این شکل که نه کلمات تکراری ستون a و نه ستون b حذف نشه،فقط کلمات تکراری بین ستون a و b به صورت سطری که جلوی همدیگر قرار دارند،به شکل عکس زیر

babak_beiknejat
15-06-2012, 22:20
سلام
چطور میتونم اطلاعتم تو اکسل رو با یه سرور سینک کنم
بدین صورت که اگه از هرجایی که به اینترنت وصل میشم از تو محیط اکسل به اون سرور متصل بشم و بتون روی اطلاعاتم کار کنم.
متشکرم

minizoro
21-06-2012, 18:10
سلام یه مشکلی دارم دوستان من یه مشکلی دارم، اونم اینکه، تو اکسل فرمول که مینویسم، و اینتر میزنم، 0 میفته، درحالی که فرمول سر جاشه، میخام ببینم چرا اینطوری میشه
و چرا محاسبات رو نشون نمیده؟

به این ارور ربطی داره؟
چطوری میتونم این ارور رو برطرف کنم؟

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ina.com/uploads/13402894801.jpg

سلام
چطور میتونم اطلاعتم تو اکسل رو با یه سرور سینک کنم
بدین صورت که اگه از هرجایی که به اینترنت وصل میشم از تو محیط اکسل به اون سرور متصل بشم و بتون روی اطلاعاتم کار کنم.
متشکرم
من فکر نکنم همچین چیزی باشه، شما میتونید فایلتون رو یه جایی که بهش دسترسی دارین ، مثل پرشین گیگ آپ کنید هر بار، و بعد کار کنید و دوباره آپ کنید

سلام،چطوری می توان کلمات تکراری را در اکسل حذف کرد،به این شکل که نه کلمات تکراری ستون a و نه ستون b حذف نشه،فقط کلمات تکراری بین ستون a و b به صورت سطری که جلوی همدیگر قرار دارند،به شکل عکس زیر

متوجه نشدم

ila
22-06-2012, 11:00
فرق عملگر OR با IN چیه؟
کلا..میشه با یک مثال توضیح بدید ممنون

sahar_14
22-06-2012, 14:33
سلام
یه سوال ساده دارم نموداری در اکسل دارم که میخوام عنوان محور Y آن، R به توان 2 باشه اما هر کاری کردم 2 رو به عنوان super script بدم نشد چیکار باید بکنم؟

molaei_sarah
24-06-2012, 08:25
سلام من اموزش كامل اكسل را ميخوام و من 1 صفحه اكسل دارم كه جدول بندي است و بالاي جدول كه رديف و شرح و ..... نوشته شده است بهصورت قفل شده است و صفحه بعد كه ميزنم همانطور مانده لطفا بگين چگونه به اين شكل در آمده؟

nelahe
25-06-2012, 10:25
سلام امکان پرینت گرفتن تمامی شیت ها به یک باره هست ؟؟

Darya-eng
25-06-2012, 13:38
سلام من اموزش كامل اكسل را ميخوام و من 1 صفحه اكسل دارم كه جدول بندي است و بالاي جدول كه رديف و شرح و ..... نوشته شده است بهصورت قفل شده است و صفحه بعد كه ميزنم همانطور مانده لطفا بگين چگونه به اين شكل در آمده؟

کل ردیفی که میخواید همچین حالتی را داشته باشد را انتخاب کنید به منوی View برید وروی Freeze panes کیلیک کنید وحالت Freeze top row را انتخاب کنید

ebibarati
26-06-2012, 12:59
سلام امکان پرینت گرفتن تمامی شیت ها به یک باره هست ؟؟

روی اسم یکی از شیتها کلیک راست کنید و گزینه سلکت آل شیت رو انتخاب کنید بعد پرینت بزنید

hosein.mansuri
30-06-2012, 16:46
سلام
يك مشكل برام پيش اومده من تاره كار هستم
وقتي كه برا ي انتخاب روي يك سلول كليك ميكنم سلول سمت چپ هم انتخاب ميشه
يعني ميخام با موس يك خانه رو انتخاب كنم كه توش تايپ كنم خانه بغلي سمت چپ هم همراش انتخاب ميشه يا به قول معروف سلكت ميشه چيكار كنم كه فقط خودش انتخواب بشه ؟ چي شده كه اين طوري شده
پيشاپيش سپاسگزارم

Crespo
02-07-2012, 16:12
سلام.
ببخشین، یه سئوال داشتم. میخواستم ببینم تو اکسل چجوری میتونم آپشنی رو فعال کنم که اگر در یک ردیف یا ستون مقدار تکراری قرار گرفت، سیستم اخطار بده و در صورت خواسته کاربر ثبت کنه؟

Crespo
03-07-2012, 02:12
کسی نیست کمکم کنه؟ کارم خیلی فوریه! :41:

Darya-eng
05-07-2012, 21:48
سلام.
ببخشین، یه سئوال داشتم. میخواستم ببینم تو اکسل چجوری میتونم آپشنی رو فعال کنم که اگر در یک ردیف یا ستون مقدار تکراری قرار گرفت، سیستم اخطار بده و در صورت خواسته کاربر ثبت کنه؟

دوتا راه حل داره:
اولین راه حل باتغییر رنگ نشون داده میشه واجازه میده کاربر تکراری وارد کند اما راه دوم اصلا اجازه تکراری وارد کردن نمیده
راه حلها را میتونید ایجا بخوانید:

nelahe
09-07-2012, 09:56
سلام

من یک فایل اکسل دارم چند سوال در موردش داشتم

0-2.xls - 1.2 Mb ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

1- چرا خانه هایی که درونش نوشته 30 و 31 را اصلاً به هیچ وجه نمی شه داخل کلیک کرد برای این کار باید چکار کرد؟

2- و سایر خانه ها میشه روش کلیک کرد اما فقط گزینه نوع فونت و سایزش روشن است؟

3- وقتی هم که مثلاً خانه ها را پر می کنم و می خواهم ذخیره کنم یک پنجره ارور باز می شود؟

4- چرا جلوی خانه ها به جای عدد عبارت #EF! نوشته است؟

ebibarati
09-07-2012, 19:52
سلام

من یک فایل اکسل دارم چند سوال در موردش داشتم

1- چرا خانه هایی که درونش نوشته 30 و 31 را اصلاً به هیچ وجه نمی شه داخل کلیک کرد برای این کار باید چکار کرد؟

2- و سایر خانه ها میشه روش کلیک کرد اما فقط گزینه نوع فونت و سایزش روشن است؟

3- وقتی هم که مثلاً خانه ها را پر می کنم و می خواهم ذخیره کنم یک پنجره ارور باز می شود؟

4- چرا جلوی خانه ها به جای عدد عبارت #EF! نوشته است؟

1- چون این دو مورد به صورت text box ایجاد شده که در سربرگ Insert ‌قابل دسترسی است و وقتی صفحه قفل بشه اون هم غیر قتبا ویرایش میشه برای همین هم نمیشه انتخابش کرد
2- بخاطر این که صفحه قفل شده و کاربر ایجاد کننده این فایل سلولهایی که نمی خواسته تغییراتی روش انجام بشه رو قفل کرده اون فونت و سایز هم غیر قابل دسترس است
3- اون ارور مشکلی نداره در واقع ارور نیست از شما میخواد که فرمولها رو یکبار چک کنید با برداشتن تیک که درون اون کادر است دیگه نمیاد
4- اون خانه ها شامل فرمول بوده که یکی از اون سلولهایی که مقدارش در اون فرمول لحاظ شده از بین رفته برای همین هم ارور داده
بهترین راه این است که شما رمز فایل رو بدست بیاری تا بتونی اونو ویرایش کنی

nelahe
10-07-2012, 16:05
1- چون این دو مورد به صورت text box ایجاد شده که در سربرگ Insert ‌قابل دسترسی است و وقتی صفحه قفل بشه اون هم غیر قتبا ویرایش میشه برای همین هم نمیشه انتخابش کرد
2- بخاطر این که صفحه قفل شده و کاربر ایجاد کننده این فایل سلولهایی که نمی خواسته تغییراتی روش انجام بشه رو قفل کرده اون فونت و سایز هم غیر قابل دسترس است
3- اون ارور مشکلی نداره در واقع ارور نیست از شما میخواد که فرمولها رو یکبار چک کنید با برداشتن تیک که درون اون کادر است دیگه نمیاد
4- اون خانه ها شامل فرمول بوده که یکی از اون سلولهایی که مقدارش در اون فرمول لحاظ شده از بین رفته برای همین هم ارور داده
بهترین راه این است که شما رمز فایل رو بدست بیاری تا بتونی اونو ویرایش کنی

سلام خب چطور صفحه را قفل کرده ؟؟

چطور مورد 1 و 2 را در یک فایل ایجاد کنیم

ebibarati
11-07-2012, 07:29
سلام خب چطور صفحه را قفل کرده ؟؟

چطور مورد 1 و 2 را در یک فایل ایجاد کنیم
به اون رمز داده شما هم از سربرگ Reviwe و گزینه Protect sheet می تونید صفحه رو قفل کنید البته اول اون سلولهایی رو که میخواین فعال باشه رو ازطریق زیر فعال کنید
سلول یا سلولهایی رو که میخوان قفل نباشه انتخاب کنید و ااز قسمت format cells و سربرگ Protection و برداشتن تیک قسمت loked
برای قسمت 1 هم از سربرگ insert گزینه text Box ‌می تونید ایجاد کنید

nelahe
11-07-2012, 09:29
وقتی می خوام نمودار پرینت سیاه و سفید بگیرم

باید حتماً میله ها رو به جای رنگی هاشور بزنم

چطور می تونم این کار را بکنم

من چنین هاشورهایی رو در ورد دیدم اما در اکسل پیدا نکردم خیلی هم بهش احتیاج دارم

nelahe
11-07-2012, 09:46
به اون رمز داده شما هم از سربرگ Reviwe و گزینه Protect sheet می تونید صفحه رو قفل کنید البته اول اون سلولهایی رو که میخواین فعال باشه رو ازطریق زیر فعال کنید
سلول یا سلولهایی رو که میخوان قفل نباشه انتخاب کنید و ااز قسمت format cells و سربرگ Protection و برداشتن تیک قسمت loked

دست شما درد نکنه

نرم افزارهایی برای برداشتن این سری قفل ها هست

ptgh
12-07-2012, 21:14
با سلام...یه سوال داشتم جوابشو به شدت لازم دارم تا شنبه...می شه بگید چطور می شه دوتا ستون یک شیت رو باهم مطابقت داد طوری که ستونها تعداد ردیفهای متفاوت داسته باشند و محتوای سلولها طوری باشه که مثلا x حرف اول رو بخوایم چک کنیم و در آخر سلولهای متفاوت رو چاپ کنیم!

Darya-eng
12-07-2012, 21:30
با سلام...یه سوال داشتم جوابشو به شدت لازم دارم تا شنبه...می شه بگید چطور می شه دوتا ستون یک شیت رو باهم مطابقت داد طوری که ستونها تعداد ردیفهای متفاوت داسته باشند و محتوای سلولها طوری باشه که مثلا x حرف اول رو بخوایم چک کنیم و در آخر سلولهای متفاوت رو چاپ کنیم!

سلام
بنظرمن سئوالتونو بد مطرح کردید
یعنی چی "محتوای سلولها طوری باشه که مثلا x حرف اول رو بخوایم چک کنیم"؟
یعنی مثلا 2حرف اول کلمات رو چک کنیم اگر این دو حرف برابر با "با" بود چاپش کنیم؟:13:
برای گرفتن جواب بیشتر توضیح بدید

ptgh
12-07-2012, 21:44
دقیقا 2تا حرف اول چک بشه مثلا و مهم نباشه اگه بقیش فرق کنه و ای حالت رو تساوی در نظر بگیره به این صورت هر خونه یه دور کامل با همه خونه های ستون بعدی مقایسه بشه...

Darya-eng
13-07-2012, 00:26
دقیقا 2تا حرف اول چک بشه مثلا و مهم نباشه اگه بقیش فرق کنه و ای حالت رو تساوی در نظر بگیره به این صورت هر خونه یه دور کامل با همه خونه های ستون بعدی مقایسه بشه...

اینجا مطالب مفیدی گفته مطالعه بفرمایید:

Mr.Mohamad
13-07-2012, 11:34
سلام به همگی
چطور میشه تو اکسل ستونهایی رو درست کرد تا در زمانی که میخواهیم داده ایی رو وارد کنم در صورتی که قبلا مشابه اون در کل ستون وجود داشته باشه اجازه ثبت نده؟

Darya-eng
13-07-2012, 23:32
سلام به همگی
چطور میشه تو اکسل ستونهایی رو درست کرد تا در زمانی که میخواهیم داده ایی رو وارد کنم در صورتی که قبلا مشابه اون در کل ستون وجود داشته باشه اجازه ثبت نده؟

در این پست #3354 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) دقیقا به همین سئوال جواب داده شده

Iᄃ乇 乃Ծリ
16-07-2012, 05:16
سلام دوستان خسته نباشید
من میخوام عددی که تو a1 هست بصورت "x روز و y ساعت اضافه کار" تو سلول a2 بنویسم
مثلا وقتی من تو سلول a1 مینویسم 101 ، خونه a2 بشه 4روز و 5ساعت اضافه کار!
بعد چجوری میشه فرمت سلول a2 بصورت زیر عوض کنم ؟(روز و اضافه کار زیر هم باشن!)
4روز
5ساعت اضافه کار
ممنون

ebibarati
16-07-2012, 08:48
سلام دوستان خسته نباشید
من میخوام عددی که تو a1 هست بصورت "x روز و y ساعت اضافه کار" تو سلول a2 بنویسم
مثلا وقتی من تو سلول a1 مینویسم 101 ، خونه a2 بشه 4روز و 5ساعت اضافه کار!
بعد چجوری میشه فرمت سلول a2 بصورت زیر عوض کنم ؟(روز و اضافه کار زیر هم باشن!)
4روز
5ساعت اضافه کار
ممنون
این کار رو شاید بشه با if های تودرتو نوشت اما یه کار ساده اینه که که چند سلول دیگه کمک بگیری و اونا رو مخفی کنی

Book2.xls - 22.0 Kb ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

Crespo
16-07-2012, 13:03
سلام.
بعضی وقتا نرم افزار اکسل یه مشکلی رو در زمینه ثبت تاریخ ایجاد میکنه! مثلاً ما میایم یه تاریخ شمسی رو وارد میکنیم، اون به میلادی تغییرش میده! یا مثلاً یه سری اعداد که هیچ ربطی به تاریخ ندارن (و فقط ممکنه از نظر ساختاری شبیه یه تاریخ باشن) رو وارد میکنیم، بعد خود اکسل به صورت اتوماتیک اونا رو به تاریخ میلادی مد نظر خودش تبدیل میکنه! چجوری میشه جلوی این کارو گرفت؟

Iᄃ乇 乃Ծリ
16-07-2012, 22:06
این کار رو شاید بشه با if های تودرتو نوشت اما یه کار ساده اینه که که چند سلول دیگه کمک بگیری و اونا رو مخفی کنی

Book2.xls - 22.0 Kb ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

داداش دمت گرم حال دادی:10:

ebibarati
17-07-2012, 07:49
سلام.
بعضی وقتا نرم افزار اکسل یه مشکلی رو در زمینه ثبت تاریخ ایجاد میکنه! مثلاً ما میایم یه تاریخ شمسی رو وارد میکنیم، اون به میلادی تغییرش میده! یا مثلاً یه سری اعداد که هیچ ربطی به تاریخ ندارن (و فقط ممکنه از نظر ساختاری شبیه یه تاریخ باشن) رو وارد میکنیم، بعد خود اکسل به صورت اتوماتیک اونا رو به تاریخ میلادی مد نظر خودش تبدیل میکنه! چجوری میشه جلوی این کارو گرفت؟
منم با این کار اکسل مواجه شدم شما وقتی عدد اعشاری واردد میکنید اونو به صورت تاریخ در میاره برای جلوگیری از این کار فقط کافیست حالت سلول را به Genral تغییر بدی تا درست بشه

ed2008
17-07-2012, 16:26
سلام به همه
برای من 2 تا مشکل من پیش امده لطفا راهنمایی کنید
1.من باید 3 سلول از 3 شیت مختلف (3 تا کار برگ مختلف ) را به یک سلول در کاربرگ یا شیت 4 ارجاع بدهم یا ادغام کنم اگر از دستور کپی و لینک استفاده کنم فقط یک سلول را میتوانم به شیت یا کار برگ دوم لینک بدم که در صورت تغیر سلول در کا ر برگ یا شیت اول سلول کپی شده در شیت یا کار برگ دوم تغیر میکنه اما من 3 سلول در سه شیت مختلف دارم که این سه سلول مجموع هزینه های هر گروه خاص را به طور جدا حساب میکنند که در سلول های شبیهه به هم در هر کار برگ هستند مثلا در کار برگ اول در سلول SUMME(D1:D6) > D7= در کار یرگ دوم هم همین ادرس و کار برگ سوم هم همین ادرس سلول

خواهشا کس میدونه از چه روشی من باید استفاده کنم تا همه سلولها به کاربرگ مورد نظر لینک بشوند

دومین مشکل هم اینکه باز من 4 سلول دارم ( A1,B1,C1,D1 )
که باید هر دفعه مقدار اولیه به انها داد من میخواهم یک شرط بنویسم که در صورتی که در مقدار سلول C1 یا A1 مقدار 0 قرار گرفت مجموع انها که در سلول E5 قرار دارد کلا 0 شود دیگر مهم نباشد که بی و دی چی مقداری داشته باشند شرمنده کسی میدونه تابع مورد نظر در اکسل چی هست یا حدالمقدور شرط ان را چه طوری نوشت

ممنون از همه دوستان

ebibarati
18-07-2012, 08:48
سلام به همه
برای من 2 تا مشکل من پیش امده لطفا راهنمایی کنید
1.من باید 3 سلول از 3 شیت مختلف (3 تا کار برگ مختلف ) را به یک سلول در کاربرگ یا شیت 4 ارجاع بدهم یا ادغام کنم اگر از دستور کپی و لینک استفاده کنم فقط یک سلول را میتوانم به شیت یا کار برگ دوم لینک بدم که در صورت تغیر سلول در کا ر برگ یا شیت اول سلول کپی شده در شیت یا کار برگ دوم تغیر میکنه اما من 3 سلول در سه شیت مختلف دارم که این سه سلول مجموع هزینه های هر گروه خاص را به طور جدا حساب میکنند که در سلول های شبیهه به هم در هر کار برگ هستند مثلا در کار برگ اول در سلول SUMME(D1:D6) > D7= در کار یرگ دوم هم همین ادرس و کار برگ سوم هم همین ادرس سلول

خواهشا کس میدونه از چه روشی من باید استفاده کنم تا همه سلولها به کاربرگ مورد نظر لینک بشوند

دومین مشکل هم اینکه باز من 4 سلول دارم ( A1,B1,C1,D1 )
که باید هر دفعه مقدار اولیه به انها داد من میخواهم یک شرط بنویسم که در صورتی که در مقدار سلول C1 یا A1 مقدار 0 قرار گرفت مجموع انها که در سلول E5 قرار دارد کلا 0 شود دیگر مهم نباشد که بی و دی چی مقداری داشته باشند شرمنده کسی میدونه تابع مورد نظر در اکسل چی هست یا حدالمقدور شرط ان را چه طوری نوشت

ممنون از همه دوستان
سئوال اول آخرش رو متوجه نشدم یعنی چی لینک بشن منظورت با هم جمع بشن یا چه عملیاتی مد نظرت است
سئوال دوم

=IF(A1=0;"0";IF(C1=0;"0";A1+B1+C1+D1))

ed2008
18-07-2012, 11:29
سلام
بله منظورم جمع شدن 3 سلول از 3 شیت مختلف در شیت 4 یا همان کار برگ چهارم هست منظور من هم ار لینک این بود که دستور copye/past جواب نمیدهد باید از دستور copye/link در سر برگ past استفاده کنیم که این فقط برای کپی کردن یک سلول از شیت اول در سلول شیت دوم کار برد دارد

ممنون از شما بخاطر جواب سئوال دوم

ed2008
18-07-2012, 12:01
منم با این کار اکسل مواجه شدم شما وقتی عدد اعشاری واردد میکنید اونو به صورت تاریخ در میاره برای جلوگیری از این کار فقط کافیست حالت سلول را به Genral تغییر بدی تا درست بشه

سلام دوباره
داشتم یک کتاب در مورد اکسل میخواندم این متن را دیدم شاید کمک کند>
فزض کنید اطلاعات عددی که وارد میشود به صورت 45/13 باشد اکسل این اطلاعات را به صورت تاریخ در نظر گرفته به جای نمایش عدد در خانه مقدار ِ Dec-45 را نمایش میدهد.این روش نمایش نادرست است.برای نمایش صحیح این اطلاعات باید ان را به صورت متن نمایش داد برای انجام این کار باید عدد با تک کوتیش شروع شود که قبل از اعداد قرار گیرد به عنوان مثال اکر عدد 45/2 به صورت45/2` وارد شوددر این صورتبه صورت متن در نظر گرفته میشود //منظور از تک کوتیش کامای کوچک بالای عدد میباشد که در کتاب چاپ شده است//

در جای دیگر نوشته شده>
وقتی کاریر عدد کسری 1/2 وارد کند اکسل ان را به شکل تاریخ در نظر میگیرد و به شکل 2-jan نمایش میدهد برای حل این مشکل بایدعدد کسری 1/2 را به صور ت 1/2 ° تایپ کرد

امیدوارم این مطالب برای دوستان مفید باشد

ebibarati
18-07-2012, 13:04
سلام
بله منظورم جمع شدن 3 سلول از 3 شیت مختلف در شیت 4 یا همان کار برگ چهارم هست منظور من هم ار لینک این بود که دستور copye/past جواب نمیدهد باید از دستور copye/link در سر برگ past استفاده کنیم که این فقط برای کپی کردن یک سلول از شیت اول در سلول شیت دوم کار برد دارد

ممنون از شما بخاطر جواب سئوال دوم
اگه در تمام کاربرگها سلول مورد نظر بکی باشد یعنی a1‌در کلیه شیتها میتونی از فرمول زیر استفاده کنی

=SUM(Sheet1:Sheet3!A1)
اما اگه یکی نباشند ساده ترین راه اینه که اول تو شیت 4 یه مساوی بزنی بعد با موس بری شیت 1 سلول رو انتخاب کنی بعد + بزنی و بری شیت 2 سلول بعدی رو انتخاب کنی + و در شیت 3 سلول بعدی رو انتخاب کنی با این روش هر تعداد سلول رو بخوای میتونی با هم جمع کنی یا منها و یا سایر اعمال ریاضی رو انجام بدی

aaeiria
19-07-2012, 10:13
سلام
داخل اکسل جدولی دارم که شامل حدودا صد اسم زیر هم نوشته شده.
حالا هر روز می خوام یه جلوی یه سری از اونا توی همون تاریخ علامت بزنم. آیا اکسل امکانی داره که سریع اینکار رو انجام بدم و فقط با یه کلیک انجام بشه و نخوام دونه دونه داخل جداول حرف یا علامتی رو بنویسم؟
خودم هم نفهمیدم چی گفتم. کلی تر بگم: می خوام داخل کادر های دلخواه با یک کلیک تیک ثبت بشه و نه انتخاب و نوشتن داخل کادر.

nelahe
19-07-2012, 12:09
سلام اگه بخوام در اکسل صفحه 1 و 3 و 5 را پرینت بگیرم چکار کنم

Mohammad Yek110
19-07-2012, 12:22
درود.
توی اکسل ستون ها با حروف انگلیسی نامگذاری شدن.چه طور میشه اونا رو تغییر داد؟
ورژن ۲۰۰۷
ممنون از همگی دوستان:11:

nodet_boy
20-07-2012, 11:12
سلام دوستان
2 تا سوال داشتم
1- اگر بخوایم عدد حاصل یک فرمول را که در یک سلول هست را copy/paste کنیم چه کار باید کرد؟(چون در حالت عادی excell میاد فرمول موجود در سلول را کپی می کند ولی من میخوام عدد حاصل از فرمول را کپی کنم!)
2- سوال بعدی را با مثال می پرسم! این سری اعداد را داریم که هر عدد در یک سلول جدا هست(10 سلول) 1،2،3،4،5،6،7،8،9،10 دز این سری اعداد عدد 8 از 80% اعداد بزرگتر است،من می خوام در یک سلول جدا با فرمولی این عدد 8 رل بدست بارم با چه فرمولی میشه این عدد 8 را بدست آورد؟

nodet_boy
20-07-2012, 13:25
سلام دوستان
2 تا سوال داشتم
1- اگر بخوایم عدد حاصل یک فرمول را که در یک سلول هست را copy/paste کنیم چه کار باید کرد؟(چون در حالت عادی excell میاد فرمول موجود در سلول را کپی می کند ولی من میخوام عدد حاصل از فرمول را کپی کنم!)
2- سوال بعدی را با مثال می پرسم! این سری اعداد را داریم که هر عدد در یک سلول جدا هست(10 سلول) 1،2،3،4،5،6،7،8،9،10 دز این سری اعداد عدد 8 از 80% اعداد بزرگتر است،من می خوام در یک سلول جدا با فرمولی این عدد 8 رل بدست بارم با چه فرمولی میشه این عدد 8 را بدست آورد؟

nodet_boy
20-07-2012, 13:25
سلام دوستان
2 تا سوال داشتم

Darya-eng
20-07-2012, 18:44
سلام دوستان
2 تا سوال داشتم

1)اگر شما روی اسم ستونی که میخواهید مقدار سلول را کپی کنید را انتخاب کنید (مثلا برای انتخاب مقدار سلولa1روی سرستون این سلول یعنی A کیلیک می کنید تا کل ستون انتخاب بشه) اگر pastکنید میبینید که فقط value سلول ها انتخاب شده البته با تابع هم میشه اینکارو کرد:

omid-p30
20-07-2012, 22:07
سلام.

من میخوام ردیف اول، شماره گذاری نشه و خالی بمونه و شماره گذاری از ردیف دو شروع بشه.

میخوام تو ردیف اول خود عنوان ستون رو بنویسم.

چطور میشه این کار رو کرد ؟

ممنون.

ebibarati
21-07-2012, 07:57
سلام اگه بخوام در اکسل صفحه 1 و 3 و 5 را پرینت بگیرم چکار کنم

کلید کنترل و گرفته و با موس صفحاتی رو که میخواین انتخاب کنید بعد پرینت بزنید

ebibarati
21-07-2012, 08:04
سلام دوستان
2 تا سوال داشتم

بعد از کپی کردن کلیک راست کنید و از پیست گزینه value رو انتخاب کنید

ebibarati
21-07-2012, 08:11
سلام.

من میخوام ردیف اول، شماره گذاری نشه و خالی بمونه و شماره گذاری از ردیف دو شروع بشه.

میخوام تو ردیف اول خود عنوان ستون رو بنویسم.

چطور میشه این کار رو کرد ؟

ممنون.
بعید می دونم تو اکسل همچین چیزی امکان داشته باشه این اعداد و حروف برای شناسایی سلولها هستن یعنی آدرس سلول رو مشخص می کنه مثل a1 , al95. bc4‌و الی آخر شما میتونید تو فرمی که طراحی می کنید ستون اول رو ردیف بذاری و خودت از هر کجا میخواین شماره ردیف بزنی و اعداد خود اکسل رو مد نظر نگیری

aaeiria
21-07-2012, 09:42
چرا جواب سوال منو نمی دید؟می خوام داخل کادر های دلخواه با یک کلیک تیک(یا ستاره) ثبت بشه و نه انتخاب و نوشتن اون تیک (یا ستاره) داخل کادر.

ebibarati
21-07-2012, 10:23
چرا جواب سوال منو نمی دید؟می خوام داخل کادر های دلخواه با یک کلیک تیک(یا ستاره) ثبت بشه و نه انتخاب و نوشتن اون تیک (یا ستاره) داخل کادر.

مطمئن باش اگه کسی جواب رو بلد باشه حتما جواب میده
اگه میتونی بیشتر توضیح بده من که متوجه نشدم

nelahe
21-07-2012, 11:35

nelahe
21-07-2012, 11:36

ebibarati
21-07-2012, 11:56
این نرم افراز فکر کنم جواب بده

aaeiria
21-07-2012, 16:05
مطمئن باش اگه کسی جواب رو بلد باشه حتما جواب میده
اگه میتونی بیشتر توضیح بده من که متوجه نشدم
یه مثال بزنم:
داخل سلول های اولین ستون عمودی روزهای هفته رو می نویسم و داخل اولین سلول های ردیف افقی نام چند نفر رو
حالا می خوام حضور و غیاب کنم و داخل سلول های جدول تشکیل شده کسانی که حاضرند رو در روز خاص علامت x بزنم بدون اینکه سلول رو انتخاب کنم و x بنوسم. فقط با کلیک روی سلول حرف x نوشته بشه.
حالااااا کمک

ansarweb
21-07-2012, 17:13
سلام دوستان یه مشکلی در اکسل پیدا کردم اگه لطف کنید راهنمایی کنید ممنون میشم ما یه سری جنس داریم و تعداد فروششون را در سالهای 89 و 90 حالا میخوایم توی سربرگ سوم جمع این دو تا را با توجه به اینکه ترتیب جنس ها به ترتیب نیست رو داشته باشیم باید چکار کنیم ؟توی فایل ضمیمه کاملا مشخصه میخوام چکار کنم

مثلا در سال 88
تعداد نوع
251 a
256 b
320 d
254 c

مثلا در سال 89
تعداد نوع
851 a
56 c
370 d
224 e

حالا میخوام توی شیت سوم مقادیر مشابه رو جمع کنم و اونجا داشته باشم باید چیکار کنم ؟

Darya-eng
22-07-2012, 01:35

شما میتونید یه عکس هاشور خورده برای بگ گراند ستونهای نمودار انتخاب کنید
بعد روی هرستونی که میخواهید هاشور بزنید راست کلیک کنید و format data point راانتخاب و از تب Fill گزینه picture or texture fill را انتخاب کنید و روی فایل کیلیک کنید وعکس هاشور خورده راانتخاب نمایید وتمام پنجره هارا ببندید

ebibarati
22-07-2012, 07:49
سلام دوستان یه مشکلی در اکسل پیدا کردم اگه لطف کنید راهنمایی کنید ممنون میشم ما یه سری جنس داریم و تعداد فروششون را در سالهای 89 و 90 حالا میخوایم توی سربرگ سوم جمع این دو تا را با توجه به اینکه ترتیب جنس ها به ترتیب نیست رو داشته باشیم باید چکار کنیم ؟توی فایل ضمیمه کاملا مشخصه میخوام چکار کنم

مثلا در سال 88
تعداد نوع
251 a
256 b
320 d
254 c

مثلا در سال 89
تعداد نوع
851 a
56 c
370 d
224 e

حالا میخوام توی شیت سوم مقادیر مشابه رو جمع کنم و اونجا داشته باشم باید چیکار کنم ؟

فایل رو کجا گذاشتی ؟؟؟؟؟؟؟

ansarweb
22-07-2012, 18:29
درود بر شما
یه فایل دیگه آپلود کردم تا منظورم رو بهتر متوجه بشین
در این جدول ما در سال 89 در ردیف 9 میزان اچ وای رو 458 داریم این رو میخوام با میزان اچ وای در ردیف 8 سال 90 جمع کنم و در شیت جمع کل داشته باشم فرمولی برا اینکار میخوام
برای انبار داری حدود 40 هزار مورد لازمش دارم
در اصل میخوام جمع جنس های مشابه رو توی شیت جمع سال داشته باشم اینم فایل [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

nelahe
24-07-2012, 10:14
شما میتونید یه عکس هاشور خورده برای بگ گراند ستونهای نمودار انتخاب کنید
بعد روی هرستونی که میخواهید هاشور بزنید راست کلیک کنید و format data point راانتخاب و از تب Fill گزینه picture or texture fill را انتخاب کنید و روی فایل کیلیک کنید وعکس هاشور خورده راانتخاب نمایید وتمام پنجره هارا ببندید

سلام دنبال چنین هاشورهایی هستم مثل نقطه، خط و غیره (روی خانه ها کلیک کنیم و fill بزنیم این گزینه را داریم ولی برای نمودارها نداریم اگر اشتباه نکنم در 2003 این مورد را داریم اما در 2007 نه

Mr.Mohamad
24-07-2012, 13:28
نخندید تو رو خدا
من نمیدونم که دو سلول رو چطور از هم کم کنم؟
انجام عملیات تفریق بین دو سلول

ebibarati
24-07-2012, 13:44
سلام دنبال چنین هاشورهایی هستم مثل نقطه، خط و غیره (روی خانه ها کلیک کنیم و fill بزنیم این گزینه را داریم ولی برای نمودارها نداریم اگر اشتباه نکنم در 2003 این مورد را داریم اما در 2007 نه

روی نمودار همون ستونهایی که میخوایی هاشور بزنی دابل کلیک کنید یه صفحه به نام format data series باز میشه هر چی بخوایی رنگ و هاشور واونجا هست حتی می تونی عکس هم بذاری برای ستونها خیلی جالبه
هاشورها قسمت pattern fill هستن

ebibarati
24-07-2012, 13:48
نخندید تو رو خدا
من نمیدونم که دو سلول رو چطور از هم کم کنم؟
انجام عملیات تفریق بین دو سلول

برای اعمال ریاضی در اکسل وقتی آشنایی نداشته باشی ساده ترین راه اینه که اول در سلول علامت مساوی تایپ کنی بعد با موس سلول اول را انتخاب کنی بعد علامت - رو بزنی بعد سلول دوم رو انتخاب کنی بعد اینتر بزنی برای سایر اعمال ریاضی هم به همین طریق فقط به جای - باید + یا / یا * رو بزنی

ansarweb
24-07-2012, 18:13
درود بر شما یه فایل دیگه آپلود کردم تا منظورم رو بهتر متوجه بشین در این جدول ما در سال 89 در ردیف 9 میزان اچ وای رو 458 داریم این رو میخوام با میزان اچ وای در ردیف 8 سال 90 جمع کنم و در شیت جمع کل داشته باشم فرمولی برا اینکار میخوام برای انبار داری حدود 40 هزار مورد لازمش دارم در اصل میخوام جمع جنس های مشابه رو توی شیت جمع سال داشته باشم اینم فایل [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]کاش یکیم جواب منو میداد

nelahe
25-07-2012, 10:47
سلام

چطور در یک شیت یک سری اطلاعات وارد کنیم

و تعیین کنیم این اطلاعات در شیت دیگری در یکسری خانه ها استفاده بشود (یعنی شیت دوم ما اصلاً نتوانیم عدد وارد کنیم و تمام اعداد از طریق اعدادی که در شیت اول وارد کرده ایم تغییر پیدا کند)

ebibarati
25-07-2012, 12:35
سلام

چطور در یک شیت یک سری اطلاعات وارد کنیم

و تعیین کنیم این اطلاعات در شیت دیگری در یکسری خانه ها استفاده بشود (یعنی شیت دوم ما اصلاً نتوانیم عدد وارد کنیم و تمام اعداد از طریق اعدادی که در شیت اول وارد کرده ایم تغییر پیدا کند)

شما در شیت دوم توی سلول مورد نظر علامت = بزن بعد با موس بیا شیت اول اون سلولی رو که مد نظره انتخاب کن اگر هم چند سلولن که میخوای با هم جمع یا منها بشن بعد از اینکه در شیت اول سلول رو انتخاب کردی علامت + یا یا * یا / رو بزن بعد سلول بعدی رو انتخاب کن

mehrzads65
25-07-2012, 17:23
با سلام وقتی که میخواهم داخل یکی از سلوله های اکسل عددی رو با شانزده رقم وارد کنم رقم شانزدهم به بعد صفر می شود فرمت سلول رو هم به number تغییر دادم اما موثر نبود خواهش میکنم مرا راهنمایی کنید با تشکر

nelahe
26-07-2012, 13:18
روی نمودار همون ستونهایی که میخوایی هاشور بزنی دابل کلیک کنید یه صفحه به نام format data series باز میشه هر چی بخوایی رنگ و هاشور واونجا هست حتی می تونی عکس هم بذاری برای ستونها خیلی جالبه
هاشورها قسمت pattern fill هستن

سلام مرسی از شما

ببینید من الان در format data قسمت fill قسمتی به نام pattern ندارم

اکسل شما چه ورژنی هست

میشه یک عکس بگذارید شرمنده

zob
26-07-2012, 19:44
کسی در مورد اموزش کامل ماکرو مطلبی داره

rezabax73
28-07-2012, 01:52
سلام دوستان میخواستم بدونم اکسل 2003 واترمارک داره یا نه ، اگه داره کجاست؟
من خودمو کشتم پیدا نکردم

ebibarati
28-07-2012, 08:46
با سلام وقتی که میخواهم داخل یکی از سلوله های اکسل عددی رو با شانزده رقم وارد کنم رقم شانزدهم به بعد صفر می شود فرمت سلول رو هم به number تغییر دادم اما موثر نبود خواهش میکنم مرا راهنمایی کنید با تشکر

باید سول رو بذاری رو text

rezabax73
28-07-2012, 08:55
سلام چطوری میتونم در اکسل فقط سلول های که اعشاری هستند را با دو رقم اعشار نشون بدم؟؟!!!!

nelahe
28-07-2012, 09:01
سلام

چطور وقتی ستون یا ردیف هایی را hide کرده ایم دوباره بازگردانیم

rezabax73
28-07-2012, 09:05
سلام دو ستون مجاور را انتخاب کن بعدش unhide کن

mehdi_7070
28-07-2012, 09:32
سلام

چطور وقتی ستون یا ردیف هایی را hide کرده ایم دوباره بازگردانیم

یک ردیف (یا ستون) قبل و بعد از آن را انتخاب کنید، سپس راست کلیک و انتخاب گزینه unhide

ebibarati
28-07-2012, 09:48
سلام مرسی از شما

ببینید من الان در format data قسمت fill قسمتی به نام pattern ندارم

اکسل شما چه ورژنی هست

میشه یک عکس بگذارید شرمنده

من توی 2010 گفتم هستش توی 2007 هرچی گشتم نبود !!!!
یعنی میشه تو 2003 بوده تو 2007 برداشته شده توی 2010 مجدد اضافه شده باشه ؟؟؟؟؟

ebibarati
28-07-2012, 09:56
سلام چطوری میتونم در اکسل فقط سلول های که اعشاری هستند را با دو رقم اعشار نشون بدم؟؟!!!!

سلولهای مورد نظر رو انتخاب کن
format cells سربرگ number گزینه اول decimal places ‌رو روی عدد 2 بذار

nelahe
28-07-2012, 10:44
سلام

ممنون از توجه شما

چند سوال فوری در مورد فرمول زیر داشتم

1- چطور علامت (اگه اشتباه نگم) سیگما را بزنیم

2- برای جمع مثلاً اف 1 تا اف 13 باید همه را بنویسیم یا زدن نقطه کافی است

3- این فرمول باید کامل نوشته شود یا فقط نوشتن سیگما کافی است یا باید تا ته نوشته شود

4- در نوشتن فرمول علامت پرانتز () و علامت [] (براکت) چه تأثیری دارند و چه فرقی با هم دارند

nelahe
28-07-2012, 10:46
من توی 2010 گفتم هستش توی 2007 هرچی گشتم نبود !!!!
یعنی میشه تو 2003 بوده تو 2007 برداشته شده توی 2010 مجدد اضافه شده باشه ؟؟؟؟؟

مایکروسافت یه چیزهایی را بی خودی حذف می کند بعد فکر کنم پشیمان می شود!!!

nelahe
28-07-2012, 10:46
یک ردیف (یا ستون) قبل و بعد از آن را انتخاب کنید، سپس راست کلیک و انتخاب گزینه unhide

سلام

راهی برای آگاهی از وجود ستون یا ردیف های hide شده وجود دارد

چون من بسیاری از ستون ها و ردیف ها را هاید کردم و خیلی هاش را یادم رفته کجاست و یک جدول فوق العاده بزرگ دارم

ebibarati
28-07-2012, 11:17
سلام

ممنون از توجه شما

3- این فرمول باید کامل نوشته شود یا فقط نوشتن سیگما کافی است یا باید تا ته نوشته شود

4- در نوشتن فرمول علامت پرانتز () و علامت [] (براکت) چه تأثیری دارند و چه فرقی با هم دارند
از قسمت اینصرت گزینه Equation رو انتخاب کن میتونی علائم ریاضی و محاسباتی رو از اونجا بنویسی ولی نمی دونم میشه باهاشون فرمول نوشت یا فقط برای نوشتن متن میتونی استفاده کتی

سئوال چهارم رو شرمنده نمی دونم اگه یه وقت پیدا کردی بذار تا ما هم ببینیم

ebibarati
28-07-2012, 11:20
سلام

چون من بسیاری از ستون ها و ردیف ها را هاید کردم و خیلی هاش را یادم رفته کجاست و یک جدول فوق العاده بزرگ دارم
میتونی کل صفحه رو انتخاب کنی بعد یه سطر رو یکم بزرگ یا کوچیک کنی تا همه اونهایی رو که مخفی کردی ببینی برای ستون هم همین کار رو می کنی یک ستون رو بزرگ یا کوچیک میکنی
البته اون اگه تنظیمات خاصی رو انجام داده باشی به هم میخوره و همه سلولهت به یک اندازه در میان

rezabax73
28-07-2012, 13:51
سلام دوست عزیز ebibarati ، مثل اینکه شما خوب توجه نکردی من گفتم داخل یکسری سلول اعدادی را دارم که فقط میخوام اعداد اعشاری با دو رقم اعشار نشان داده شوند ،و اعداد صحیح به همان صورت باقی بمانند،من فکر میکنم در format cell توی custome باید یک چیز جدید تعریف کنم، خوب ولی بلد نیستم؟
ممنون

mehdi_7070
28-07-2012, 14:46
سلام دوست عزیز ebibarati ، مثل اینکه شما خوب توجه نکردی من گفتم داخل یکسری سلول اعدادی را دارم که فقط میخوام اعداد اعشاری با دو رقم اعشار نشان داده شوند ،و اعداد صحیح به همان صورت باقی بمانند،من فکر میکنم در format cell توی custome باید یک چیز جدید تعریف کنم، خوب ولی بلد نیستم؟
ممنون

اول انتخاب محدوده داده‌ها؛ بعد مسیر زیر:

Home -> Styles -> Conditional Formatting -> New Rule -> Format only cells that contain -> Format only cells with

از سمت چپ، باکس اول Specific Text و باکس دوم coutaining را انتخاب کنید و در تکست‌باکس آخر، نقطه (.) به عنوان جدا کننده اعشار را وارد کنید. اینجا می‌تونید فرمت داده‌هایی که نقطه (.) داره را تعیین کنید که از طریق دکمه Format می‌تونید این کار را انجام بدید.

mehdi_7070
28-07-2012, 14:50
سلام

کل شیت را انتخاب کنید (Ctrl+A). بعد مسیر زیر:

Home -> Cells -> Format -> Hide & Unhide -> Unhide Rows & Unhide Columns

سلام

ممنون از توجه شما

متوجه منظور شما نشدم. متن این فرمول را می‌خواهید بنویسید یا می‌خواهید یه تعداد سلول را با هم جمع کنید؟

فرمول‌های اکسل به این شکل می‌شه:

جمع F1 تا F13:

جمع کل ستون F:

rezabax73
28-07-2012, 15:26
سلام دوست عزیز mehdi_7070 از راهنمایی تون متشکرم ولی من منظورم اکسل 2003 بود و با این روشی که شما گفتید در 2003 امکان پذبر نیست
راهنمایی کنید
ممنون

rezabax73
28-07-2012, 15:33
سلام دوستان من یکسری اعداد داخل سلول ها دارم، می خوام فقط اعداد اعشاری با دورقم اعشار نشان داده شوند و اعداد صحیح به همان حالت باقی بمانند،واین مشکل را در اکسل 2003 دارم.
در این مورد با 2007 مشکلی ندارم

ansarweb
28-07-2012, 15:37
درود بر شما یه فایل دیگه آپلود کردم تا منظورم رو بهتر متوجه بشین در این جدول ما در سال 89 در ردیف 9 میزان اچ وای رو 458 داریم این رو میخوام با میزان اچ وای در ردیف 8 سال 90 جمع کنم و در شیت جمع کل داشته باشم فرمولی برا اینکار میخوام برای انبار داری حدود 40 هزار مورد لازمش دارم در اصل میخوام جمع جنس های مشابه رو توی شیت جمع سال داشته باشم اینم فایل[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

mehdi_7070
28-07-2012, 16:44
درود بر شما یه فایل دیگه آپلود کردم تا منظورم رو بهتر متوجه بشین در این جدول ما در سال 89 در ردیف 9 میزان اچ وای رو 458 داریم این رو میخوام با میزان اچ وای در ردیف 8 سال 90 جمع کنم و در شیت جمع کل داشته باشم فرمولی برا اینکار میخوام برای انبار داری حدود 40 هزار مورد لازمش دارم در اصل میخوام جمع جنس های مشابه رو توی شیت جمع سال داشته باشم اینم فایل[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

از توابع Lookup باید استفاده کنید. توضیحاتش اینجا امده:

این هم به عنوان نمونه آموزشی از فایل خودتون:

برای بدست آوردن لیست کلی اجناس، از هر دو شیت 89 و 90 نام اجناس را در یک ستون کپی کردم و سپس با استفاده از Remove Duplicate، تکراری‌ها را حذف کردم.

کاربرد VLOOKUP هم که در لینک اول توضیح داده شده.

از IF و ISERROR هم به این دلیل استفاده شد که VLOOKUP وقتی نتونه مقدار معادل را پیدا کنه، خطای N/A# میده و برای رفع این مشکل شرطی تعریف کردیم که اگر VLOOKUP ارور داد (ISERROR) مقدار صفر را برگردونه و اگر نداد، خود مقدار اصلی را.

در نهایت هم که یک جمع کردن ساده :)

mehdi_7070
28-07-2012, 16:55
سلام دوست عزیز mehdi_7070 از راهنمایی تون متشکرم ولی من منظورم اکسل 2003 بود و با این روشی که شما گفتید در 2003 امکان پذبر نیست
راهنمایی کنید
ممنون

من الان اکسل 2003 ندارم که دقیقا بهتون مسیر را بگم. هر جا اشتباه بود، خودتون تصحیح کنید.
1. انتخاب محدوده داده‌ها
2. از منوی Format گزینه Conditional Formatting
3. اینجا باید توی منوهای کشویی، دنبال Formula بگردید!
4. فرمول را به این شکل بنویسید:

A1 آدرس اولین سلول داده‌های شماست.
5. بعد فرمت مورد نظر را تعیین کنید (دو رقم اعشار) و تمام!

این کد اعدادی را انتخاب می‌کنه که جزءصحیح عدد با خود عدد برابر نباشه :46:

nelahe
28-07-2012, 17:07
کل شیت را انتخاب کنید (Ctrl+A). بعد مسیر زیر:

Home -> Cells -> Format -> Hide & Unhide -> Unhide Rows & Unhide Columns

متوجه منظور شما نشدم. متن این فرمول را می‌خواهید بنویسید یا می‌خواهید یه تعداد سلول را با هم جمع کنید؟

فرمول‌های اکسل به این شکل می‌شه:

جمع F1 تا F13:

جمع کل ستون F:

سلام

ممنون از پاسخ سریع تان

من می خواهم متن این فرمول را بنویسم

حالا سوالم اینه که

1- اون علامت سیگما را چطور بگذارم

2- و با وجود گذاشتن سیگما ، f لازمه بنویسم اف 1 تا اف 2

یعنی این فرمول باید کامل نوشته شود یا همون قسمت اول که نوشته سیگما اف کافیه

3- در فرمول می توان از علامت براکت [] استفاده کرد

nelahe
28-07-2012, 17:23
شرمنده یک سوالی یادم رفت

الان سلولی که جمع مثلاً خانه های f را نوشته ایم را می خواهم درونش بنویسم (عجب جمله ای شد:46:)

جمع کل (ریال)

حالا چیکار باید کرد، امکانش هست این جمله باشه و عدد هم درون خانه نوشته بشه

2- در خانه های f می توان کنار عدد متن هم نوشت مثلاً 200000 ریال (کلمه ریال بنویسیم)

rezabax73
28-07-2012, 17:25
از پاسخ سریع شما تشکر میکنم ولی در اکسل 2003 در منوی conditional formating در قسمت format مثل 2007 نیست و تب number وجود ندارد
خیلی نیاز به کمک دارم

mehdi_7070
28-07-2012, 17:29
سلام

ممنون از پاسخ سریع تان

من می خواهم متن این فرمول را بنویسم

حالا سوالم اینه که

1- اون علامت سیگما را چطور بگذارم

2- و با وجود گذاشتن سیگما ، f لازمه بنویسم اف 1 تا اف 2

یعنی این فرمول باید کامل نوشته شود یا همون قسمت اول که نوشته سیگما اف کافیه

3- در فرمول می توان از علامت براکت [] استفاده کرد

خب پس سوال ریاضی هست نه اکسل :31:

ظاهرا اکسل مثل ورد قابلیت فرمول نویسی نداره؛ بنابراین یه راه اینه که توی ورد (Insert -> Equation) بنویسید و بعد کپی کنید به اکسل.

یه راه هم این هست که از ادیتورهای آنلاین استفاده کنید که اینجا کامل توضیح داده شده:

در واقع خروجی اون را به صورت عکس در اکسل استفاده کنید. مثل این:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 20f_%7Bi%7D=f_%7B1%7D+f_%7B2%7D+...+f_%7B13%7D

اگر هم می‌خواهید در داخل یک سلول به عنوان متن بنویسید از علامت ∑ استفاده کنید.

صورت کامل چیزی که باید نوشته بشه را من براتون گذاشتم. حالا اون قسمت دوم جمع f1 تا f13 را هم اگه بردارید، مشکلی پیش نمیاد.

علامت براکت را باید بدونید دقیقا به چه منظوری دارید استفاده می‌کنید. چون در ریاضیات معنی جزء صحیح میده و ممکنه باعث اشتباه بشه. مثلا:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ][f_%7Bi%7D]=[f_%7B1%7D]+[f_%7B2%7D]+...+[f_%7B13%7D]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ][%5Csum_%7Bi=1%7D%5E%7B13%7D%20f_%7Bi%7D]=[f_%7B1%7D+f_%7B2%7D+...+f_%7B13%7D]

rezabax73
28-07-2012, 17:31
بازم سوالمو مطرح میکنم : داخل یکسری سلول عدد هایی را دارم ، که میخواستم فقط اعداد اعشاری با دو رقم اعشار نشان داده شوند و اعداد صحیح به همان حالت اولیه باقی بمانند
مشکل من در اکسل 2003 هستش و در 2007 مشکلی ندارم
فکر کنم باید در format cell در قسمت custome باید یک چیز جدید تعریف کنم خوب ولی نمیتونم
راهنمایی کنید(خیلی ضروری)

mehdi_7070
28-07-2012, 20:23
شرمنده یک سوالی یادم رفت

الان سلولی که جمع مثلاً خانه های f را نوشته ایم را می خواهم درونش بنویسم (عجب جمله ای شد:46:)

جمع کل (ریال)

حالا چیکار باید کرد، امکانش هست این جمله باشه و عدد هم درون خانه نوشته بشه

2- در خانه های f می توان کنار عدد متن هم نوشت مثلاً 200000 ریال (کلمه ریال بنویسیم)

می‌تونید فرمت سلول را به واحد پول تغییر بدید.

Right Click -> Format Cells -> Number -> Currency -> Symbol

اینجا "Persian ریال" را انتخاب کنید.

اگر بخواهید متن و فرمول را به صورت ترکیبی استفاده کنید، به این شکل می‌شه:

از پاسخ سریع شما تشکر میکنم ولی در اکسل 2003 در منوی conditional formating در قسمت format مثل 2007 نیست و تب number وجود ندارد
خیلی نیاز به کمک دارم

متاسفانه من دسترسی به اکسل 2003 ندارم. می‌تونید:

1. منتقل کنید به اکسل 2007 یا نسخه پرتابل اون را پیدا و نصب کنید.

2. برای من بفرستید تا براتون انجام بدم.

3. با Conditional Formatting سلول‌های مورد نظر را پیدا کنید و بعد به صورت دستی، فرمت اون را تغییر بدید (اگه تعداد کم باشه)

nelahe
29-07-2012, 08:52
خب پس سوال ریاضی هست نه اکسل :31:

ظاهرا اکسل مثل ورد قابلیت فرمول نویسی نداره؛ بنابراین یه راه اینه که توی ورد (Insert -> Equation) بنویسید و بعد کپی کنید به اکسل.

یه راه هم این هست که از ادیتورهای آنلاین استفاده کنید که اینجا کامل توضیح داده شده:

در واقع خروجی اون را به صورت عکس در اکسل استفاده کنید. مثل این:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 20f_%7Bi%7D=f_%7B1%7D+f_%7B2%7D+...+f_%7B13%7D

اگر هم می‌خواهید در داخل یک سلول به عنوان متن بنویسید از علامت ∑ استفاده کنید.

صورت کامل چیزی که باید نوشته بشه را من براتون گذاشتم. حالا اون قسمت دوم جمع f1 تا f13 را هم اگه بردارید، مشکلی پیش نمیاد.

علامت براکت را باید بدونید دقیقا به چه منظوری دارید استفاده می‌کنید. چون در ریاضیات معنی جزء صحیح میده و ممکنه باعث اشتباه بشه. مثلا:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ][f_%7Bi%7D]=[f_%7B1%7D]+[f_%7B2%7D]+...+[f_%7B13%7D]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ][%5Csum_%7Bi=1%7D%5E%7B13%7D%20f_%7Bi%7D]=[f_%7B1%7D+f_%7B2%7D+...+f_%7B13%7D]

من شرمنده کردید با زحماتتون

باید ببخشید

راستش از من خواستند این رو بنویسم

1- من هم براکت رو که برای فرمول نویسی سلول می زنم جواب نمی دهد و ارور می دهد نمی دونم چکار کنم

2- می خوام برای فرمول نویسی از علامت سیگما استفاده کنم

nelahe
29-07-2012, 09:01
می‌تونید فرمت سلول را به واحد پول تغییر بدید.

Right Click -> Format Cells -> Number -> Currency -> Symbol

اینجا "Persian ریال" را انتخاب کنید.

اگر بخواهید متن و فرمول را به صورت ترکیبی استفاده کنید، به این شکل می‌شه:

خیلی ممنون از شما

کلاً روی چه فرمت هایی می شه فرمول نویسی کرد (برای اعداد)

nelahe
29-07-2012, 10:07
شرمنده یک سوالی مدت هاست ذهن من رو درگیر کرده

برای تحویل فایل اکسل به مشتری

خانه هایی که فرمول نویسی شده اند باید فرمولشون پنهان بشه یا اون سلول قفل بشه

کدام مورد درست است راه حلش را می گید

مرسی از شما

ebibarati
29-07-2012, 10:40
شرمنده یک سوالی مدت هاست ذهن من رو درگیر کرده

برای تحویل فایل اکسل به مشتری

خانه هایی که فرمول نویسی شده اند باید فرمولشون پنهان بشه یا اون سلول قفل بشه

کدام مورد درست است راه حلش را می گید

مرسی از شما
هر دو کار رو میشه انجام داد ولی چون اون شخص نمی دونه کدوم سلولها فرمول نوشته شده ممکنه اونا رو پاک کنه یا یه چیز دیگه توشون بنویسه معمولا بهترین راه حل قفل کردنه سلولهای فرمول هستش
البته یه کار دیگه هم اینه که سلولهای مورد نمظر رو رنگ کنی و تاکید کنی توی سلولهای رنگی چیزی ننویسه ولی به نظر من قفل کردن بهترین راهه

mehdi_7070
29-07-2012, 16:10
من شرمنده کردید با زحماتتون

باید ببخشید

راستش از من خواستند این رو بنویسم

1- من هم براکت رو که برای فرمول نویسی سلول می زنم جواب نمی دهد و ارور می دهد نمی دونم چکار کنم

2- می خوام برای فرمول نویسی از علامت سیگما استفاده کنم

خواهش می‌کنم.

به این شکل می‌تونید بنویسید:

این در واقع برای اکسل یه تکست محسوب می‌شه.

اما این را اکسل به عنوان فرمول برای محاسبه بین سلول‌ها نمی‌شناسه! اگر می‌خواهید مقادیر سلول‌ها را با هم جمع کنید باید از تابع SUM استفاده کنید که توضیحش را چند پست پیش نوشتم. توی فرمول‌نویسی اکسل هم من یادم نمیاد براکت کاربرد داشته باشه، معمولا همه‌جا از پرانتز استفاده می‌شه، مثلا:

خیلی ممنون از شما

کلاً روی چه فرمت هایی می شه فرمول نویسی کرد (برای اعداد)

وجه تمایز متن و فرمول علامت = اول هست. مثلا بنویسید SUM به عنوان متن می‌شناسه، اما اگه بنویسید SUM= می‌فهمه که دارید فرمول می‌نویسید. حالا بستگی به خروجی فرمول، می‌تونید فرمت را تعیین کنید؛ مثلا اگر عدد باشه می‌تونید تعیین کنید که تا چند رقم اعشار نمایش داده بشه.

nelahe
30-07-2012, 16:49
خواهش می‌کنم.

به این شکل می‌تونید بنویسید:

این در واقع برای اکسل یه تکست محسوب می‌شه.

اما این را اکسل به عنوان فرمول برای محاسبه بین سلول‌ها نمی‌شناسه! اگر می‌خواهید مقادیر سلول‌ها را با هم جمع کنید باید از تابع SUM استفاده کنید که توضیحش را چند پست پیش نوشتم. توی فرمول‌نویسی اکسل هم من یادم نمیاد براکت کاربرد داشته باشه، معمولا همه‌جا از پرانتز استفاده می‌شه، مثلا:

وجه تمایز متن و فرمول علامت = اول هست. مثلا بنویسید SUM به عنوان متن می‌شناسه، اما اگه بنویسید SUM= می‌فهمه که دارید فرمول می‌نویسید. حالا بستگی به خروجی فرمول، می‌تونید فرمت را تعیین کنید؛ مثلا اگر عدد باشه می‌تونید تعیین کنید که تا چند رقم اعشار نمایش داده بشه.

سلام

در مورد فرمت ها که فرمودید

منظورم اینه که در خانه عدد نوشته باشیم

و انتخاب چه فرمتی برای یک سلول اجازه فرمول نویسی بر روی اعداد اون سلول را می دهد

nelahe
30-07-2012, 17:24
سلام

چطور از این چارت استفاده کنم، در سلول ها عدد زده ام اما قبول نمی کند برای رسم

2- چرا کسانی که می خواهند یکسری شماره را برایشان پیامک بفرستند، آنها را در اکسل وارد می کنند؟؟؟

nelahe
30-07-2012, 18:03
چطور ردیف ها را شماره گذاری کنیم مثلاً 1 تا 100 که وقتی یکی را از بینشان پاک می کنیم شماره ها خودکار درست شود و بهم نریزد

mehdi_7070
30-07-2012, 20:19
سلام

در مورد فرمت ها که فرمودید

منظورم اینه که در خانه عدد نوشته باشیم

و انتخاب چه فرمتی برای یک سلول اجازه فرمول نویسی بر روی اعداد اون سلول را می دهد

نیاز به انتخاب فرمت خاصی برای نوشتن فرمول نیست. به طور کلی می‌شه گفت دو تا چیز مجزا از هم هستند!
به طور پیش فرض، سلول‌ها دارای فرمت General هستند؛ حالا شما در صورت نیاز می‌تونید فرمت را عوض کنید؛ ربطی نداره فرمول نوشتید یا هر چیز دیگه. محتوا و مقدار خروجی نهایی مهم هست نه شیوه انجام کار.

nelahe
31-07-2012, 12:33
سلام در سلول ها یکسری عدد وارد کرده ام تمام این اعداد هشت رقمی هستند

می خوام در خانه ای که اگر کمتر از 8 رقم یا بیشتر وارد کردم پیغام بدهد یا خانه تغییبر رنگ دهد

mehdi_7070
31-07-2012, 13:37
سلام در سلول ها یکسری عدد وارد کرده ام تمام این اعداد هشت رقمی هستند

می خوام در خانه ای که اگر کمتر از 8 رقم یا بیشتر وارد کردم پیغام بدهد یا خانه تغییبر رنگ دهد

محدوده داده‌ها را انتخاب کنید؛ سپس مسیر زیر:
Data -> Data Tools -> Data Validation

اینجا می‌تونید تعیین کنید که چه نوع داده‌هایی صحیح هستند، مثلا:
Allow: Text length
Data: equal to
Length: 8

پس یعنی دقیقا 8 تا کاراکتر درسته. تب‌های Input Message و Error Alert را هم می‌تونی تنظیم کنی که اگر اطلاعات اشتباه وارد بشه، پیام خطا بده.

برای مشخص کردم داده‌های اشتباه هم می‌تونی گزینه Circle Invalid Data را (از پایین Data Validation) انتخاب کنی تا دورش دایره بکشه. با Clear Validation Circle هم می‌تونی این دایره‌ها را پاک کنی.

nelahe
01-08-2012, 09:44
دست شما درد نکنه میشه سوالات دیگه رو هم جواب بدهید مرسی از شما

یه سوال دیگه جدول زیر را میشه در اکسل رسم کرد

سلام چطور می تونم این جدول را رسم کنم در قسمتی که نوشته محل a و ... خط ها هم ردیف با خط خانه کناری نیستند؟؟ خیلی مهمه

Click here to view the original image of 1012x1048px.

mefmef
01-08-2012, 09:53
دست شما درد نکنه میشه سوالات دیگه رو هم جواب بدهید مرسی از شما

بکمک کلید merge & center

nelahe
01-08-2012, 16:17
بکمک کلید merge & center

برای جدول می فرمایید

خوب در نمی یاد میشه یک نمونه آماده کنید

greena
02-08-2012, 00:36
سلام ودرود

میخوام توعکس پایین برای هر سطر در ردیف انتخاب شده (آخر سمت چپ )جمع کل هر سطر باشه

ولی به صورت پیش فرض میره تو ستون قبل از ماه ها یعنی راست .......

میشه لطف فرمولشو بگید ....؟

van123
02-08-2012, 22:26
سلام
به اساتید
من میخام دوتا WORK sheet رو با هم مقایسه کنم و یه جورایی ادغامشون کنم
به این صورت که فرض بگیربد که مثلا جدول اولی 5 تا ستون و دومی 10 تا ستون داره
سطر هاشو فرق داره به این صورت که مثلا در اولی تمام سطر هاش یا دومی داده هاشون برابر هس ولی ما بین اینها تعدادس سطر کلا حذف شده
ولی میخام با هم یکی شون کنم
تعداد سطر ها زیاده 50 هزارتا
با چه روشی میتونم؟
عکس رو ببینید

مثلا تو کادر اولی ستون کد 5 هس ولی تو جدول دومی ستون کد1و2 هس
در جدول اولی یک ردیف کمتر داره اما بقیه اطلاعاتش با اون دومی یکی هس_ ردیفی که تو جدول دومی قرمز شده)
حالا میخام هر دو با هم یکی بشه مثل این عکس

اگر دقت کنین میبینی ستون کد5 از جدول اولی به جدول دومی اضافه شده ولی اون سطری که کمتر داشت جدول اولی جاش خالی موند و بقیه اطلاعات از سطر بعدی اضافه شده

ansarweb
02-08-2012, 22:51
درود بر دوستان
میگم چطوری توی اکسل میشه کاری کرد تا فرمول رو نشه تغییرش داد و قابل دیدنم نباشه ؟

van123
02-08-2012, 23:30
درود بر دوستان
میگم چطوری توی اکسل میشه کاری کرد تا فرمول رو نشه تغییرش داد و قابل دیدنم نباشه ؟

با اجازه اساتید و مدبران
واسه این کار شما میتونی قفل کنش تون جاهایی که فرمول نوشتی
به این صورت که همه یلول هاتو از حالت قفل در بیار
select all > Format cells > Protection > locked
تیکش رو بردار
بعد او سلول هایی که قرمول نوشتی رو تیک بزن
بعد برو از منو
Review > Protec sheet بزن
بعد فقط تیک select unlocked cells رو بزار
و فایلتو نهایی کن
حتی میتونی پسورئپدم براش بزاری

mehdi_7070
03-08-2012, 00:08
سلام
به اساتید
من میخام دوتا WORK sheet رو با هم مقایسه کنم و یه جورایی ادغامشون کنم
به این صورت که فرض بگیربد که مثلا جدول اولی 5 تا ستون و دومی 10 تا ستون داره
سطر هاشو فرق داره به این صورت که مثلا در اولی تمام سطر هاش یا دومی داده هاشون برابر هس ولی ما بین اینها تعدادس سطر کلا حذف شده
ولی میخام با هم یکی شون کنم
تعداد سطر ها زیاده 50 هزارتا
با چه روشی میتونم؟

فکر کنم جواب شما هم همین باشه:

از توابع Lookup باید استفاده کنید. توضیحاتش اینجا امده:

این هم به عنوان نمونه آموزشی از فایل خودتون:

برای بدست آوردن لیست کلی اجناس، از هر دو شیت 89 و 90 نام اجناس را در یک ستون کپی کردم و سپس با استفاده از Remove Duplicate، تکراری‌ها را حذف کردم.

کاربرد VLOOKUP هم که در لینک اول توضیح داده شده.

از IF و ISERROR هم به این دلیل استفاده شد که VLOOKUP وقتی نتونه مقدار معادل را پیدا کنه، خطای N/A# میده و برای رفع این مشکل شرطی تعریف کردیم که اگر VLOOKUP ارور داد (ISERROR) مقدار صفر را برگردونه و اگر نداد، خود مقدار اصلی را.

در نهایت هم که یک جمع کردن ساده :)

van123
03-08-2012, 12:04
داداش من متوجه نشدم از توضیحش
عکس هم در لینک اول فیلتر بود دیگه بدتر

sadeghbb
03-08-2012, 20:39
دوستان راهی هست بشه مثلا 16عدد مثلا از 0تا 15الی16 به اکسل داد و اون تمام ارقامی که میشه باهاش ساخت رو نشون بده و بعد تو یه تکست بده بهمون ؟!

حالا تمام ارقام هم نه مثلا 200-300تا ...

نمیدونم منظورم رو رسوندم یا نه ؟!

mehdi_7070
03-08-2012, 22:16
داداش من متوجه نشدم از توضیحش
عکس هم در لینک اول فیلتر بود دیگه بدتر

همون فایلی که من آپلود کردم، می‌تونست کمکت کنه. این فایل از مثالی هست که خودت گذاشتی:

amin_sevda
04-08-2012, 07:36
سلام دوستان
من یه گزارش داشتم درست میکردم
رسیدم به همچین نموداری
نمیدونم باید چیکارش کنم
چطور میشه یه نمودار رو ترکیبی از چند نمودار ساخت؟

ansarweb
04-08-2012, 17:58
با اجازه اساتید و مدبران
واسه این کار شما میتونی قفل کنش تون جاهایی که فرمول نوشتی
به این صورت که همه یلول هاتو از حالت قفل در بیار
select all > Format cells > Protection > locked
تیکش رو بردار
بعد او سلول هایی که قرمول نوشتی رو تیک بزن
بعد برو از منو
Review > Protec sheet بزن
بعد فقط تیک select unlocked cells رو بزار
و فایلتو نهایی کن
حتی میتونی پسورئپدم براش بزاری

من میخوام نتایج رو نشون بده ولی خود فرمول داخل سلول پنهان باشه و غیر قابل رویت و دستکاری

van123
04-08-2012, 18:11
همین کارو میکنه
یه راه ساده تر هم هس
شما میتونید فرمول رو بنویسد مثلا ستون 1 کلا فرمول دارید بعد در ستونی دیگر سلول ها رو مساوی اون استون اولی که فرمول نوشتید بزارید
بعد ستون اولی رو هیدن کنید و بعد قفل

van123
04-08-2012, 18:19
همون فایلی که من آپلود کردم، می‌تونست کمکت کنه. این فایل از مثالی هست که خودت گذاشتی:

داداش ذقیقا خودشه فقط میخام توضیحی راجب روش کار تابعه VLOOKUP بهم بدی و این خط رو واسم توضیح بدید که منظور از این متغییر ها چیه و کارشون؟
(VLOOKUP(N6;C:F;3;FALSE =
N6
C
F
3

mehdi_7070
04-08-2012, 20:38
داداش ذقیقا خودشه فقط میخام توضیحی راجب روش کار تابعه VLOOKUP بهم بدی و این خط رو واسم توضیح بدید که منظور از این متغییر ها چیه و کارشون؟
(VLOOKUP(N6;C:F;3;FALSE =
N6
C
F
3

N6 یا [LOOKUP_VALUE] : مشخصه هر ردیف هست (که در اینجا شماره اشتراک انتخاب شده)، در واقع بر اساس این، سرچ می‌کنه.
C:F یا [TABLE_ARRAY] : جدولی هست که به دنبال اطلاعات درونش هستیم (یعنی کل ستون‌های C تا F)
3 یا [COL_INDEX_NUM] : یعنی سومین ستون از جدولی که در مرحله قبل مشخص کردیم را بهمون برگردون. (که اینجا واسه کد 1 ستون سوم و کد 2 ستون چهارم می‌شه)
False یا [Range_lookup] : که توضیح دقیقش را قبلا لینک داده بودم:

توضيحات مطابق مقادير بالا:
ميخواهيم مقدار متناظر عدد فلان از ستون اول (مقدار LOOKUP_VALUE : خانه A2 از جدول 3) را در محدوده فلان (مقدار TABLE_ARRAY : محدوده A2:B7 از جدول 2) از ستون دوم (مقدار COL_INDEX_NUM : عدد 2 براي ستون 2)
را پيدا كنيم
نكته: اگر مقدار RANGE_LOOKUP برابر FALSE باشد دقيقا دنبال عدد مورد نظر مي گردد و اگر پيدا نكرد متناظري برنمي‌گرداند و خطا مي‌دهد ولي اگر TRUE باشد دنبال بزرگترين عددي كه از آن كوچكتر است مي‌گردد و متناظر ان را برمي گرداند

ماجرای IF و ISERROR هم که قبلا گفته بودم :دی

van123
04-08-2012, 23:24
N6 یا [LOOKUP_VALUE] : مشخصه هر ردیف هست (که در اینجا شماره اشتراک انتخاب شده)، در واقع بر اساس این، سرچ می‌کنه.
C:F یا [TABLE_ARRAY] : جدولی هست که به دنبال اطلاعات درونش هستیم (یعنی کل ستون‌های C تا F)
3 یا [COL_INDEX_NUM] : یعنی سومین ستون از جدولی که در مرحله قبل مشخص کردیم را بهمون برگردون. (که اینجا واسه کد 1 ستون سوم و کد 2 ستون چهارم می‌شه)
False یا [Range_lookup] : که توضیح دقیقش را قبلا لینک داده بودم:

ماجرای IF و ISERROR هم که قبلا گفته بودم :دی

دمت گرم داداش فقط من ماجرای IF و ISERROR هم که قبلا گفته بودی رو متوجه نشدم
دلیلشو میدونم چرا استفاده شده ولی روشش رو محبت کن مثل مثال قبل واضح گفتی
(IF(ISERROR(VLOOKUP(N6;I:K;3;FALSE));"";VLOOKUP(N6;I:K;3;FALSE =

و همچنین روش جمع کردن 2تا سلول که تکسن هس
مثلا یکی رضا هس و دیگری علی بشه علی رضا

mehdi_7070
04-08-2012, 23:52
دمت گرم داداش فقط من ماجرای IF و ISERROR هم که قبلا گفته بودی رو متوجه نشدم
دلیلشو میدونم چرا استفاده شده ولی روشش رو محبت کن مثل مثال قبل واضح گفتی
(IF(ISERROR(VLOOKUP(N6;I:K;3;FALSE));"";VLOOKUP(N6;I:K;3;FALSE =

و همچنین روش جمع کردن 2تا سلول که تکسن هس
مثلا یکی رضا هس و دیگری علی بشه علی رضا

خب همون‌طوری که توی فایل هم دیدی (با اون false توی vlookup) وقتی نتونه معادل را پیدا کنه، خطای N/A# میده. حالا برای عدم نمایش از ISERROR استفاده می‌کنم؛ همون‌طور که از اسمش پیداست وقتی محتوای تعیین شده برای ISERROR خطا داشته باشه، به ما true را برمی‌گردونه. پس باهاش یه IF تعریف می‌کنیم که اگه خطا داشت، چیزی نمایش نداده (اون "" که گذاشتیم، همین کار را می‌کنه، می‌تونید مثلا بگید 0 نشون بده یا هر چیز دیگه) و اگر خطا نداشت، مقدار vlookup برگردونده شده را نمایش بده.
ساختار IF در حالت کلی هم که به این شکل هست:

مثلا:

معنیش میشه اینکه اگر A1>A2 بود، yes را نشون بده؛ در غیر این صورت (کوچکتر یا مساوی بود) no را نمایش بده.

در مورد سوال دوم هم:

در واقع با & این کار انجام می‌شه، حالا به هر شکلی که خواستید؛ مثلا اینجا بین دو سلول، یک فاصله با " " ایجاد کردیم...

greena
04-08-2012, 23:59
سلام ودرود

میخوام توعکس پایین برای هر سطر در ردیف انتخاب شده (آخر سمت چپ )جمع کل هر سطر باشه

mehdi_7070
05-08-2012, 12:02
سلام ودرود

برای جمع از SUM استفاده کنید؛ مثال‌ها:

جمع A3 و A5 و A7 :

جمع A1 تا A7 در ستون A :

جمع A1 تا D1 در ردیف 1 :

فکر کنم جواب سوال شما مورد آخر باشه.

nelahe
06-08-2012, 09:07
سلام جواب این سه سوال را می خواستم

2- چرا کسانی که می خواهند یکسری شماره را برایشان پیامک بفرستند، آنها را در اکسل وارد می کنند؟؟؟

3.چطور ردیف ها را شماره گذاری کنیم مثلاً 1 تا 100 که وقتی یکی را از بینشان پاک می کنیم شماره ها خودکار درست شود و بهم نریزد

mehdi_7070
06-08-2012, 12:32
سلام جواب این سه سوال را می خواستم

3.چطور ردیف ها را شماره گذاری کنیم مثلاً 1 تا 100 که وقتی یکی را از بینشان پاک می کنیم شماره ها خودکار درست شود و بهم نریزد

1. گوگل:

2. متوجه سوالتون نمی‌شم! پنل اس‌ام‌اس این‌طور برنامه‌نویسی شده که شماره‌ها را از اکسل بگیره؛ احتمالا کاربر این‌طور راحت‌تره تا بخواد در قالب بانک اطلاعاتی اکسس یا sql تحویل بده! یا مثلا پنلی که من استفاده می‌کنم، فرمت ساده تکست را هم می‌گیره.

3. نمی‌دونم! شاید یه راه این باشه که مثلا اگر عدد یک در A1 نوشته شده، در A2 فرمول A1+1= نوشته بشه و کپی بشه تا آخر. وقتی ردیف را پاک کردید، باید فقط همون ردیف تصحیح بشه و بقیه اتوماتیک ادامه پیدا می‌کنه.

van123
06-08-2012, 14:44
خب همون‌طوری که توی فایل هم دیدی (با اون false توی vlookup) وقتی نتونه معادل را پیدا کنه، خطای N/A# میده. حالا برای عدم نمایش از ISERROR استفاده می‌کنم؛ همون‌طور که از اسمش پیداست وقتی محتوای تعیین شده برای ISERROR خطا داشته باشه، به ما true را برمی‌گردونه. پس باهاش یه IF تعریف می‌کنیم که اگه خطا داشت، چیزی نمایش نداده (اون "" که گذاشتیم، همین کار را می‌کنه، می‌تونید مثلا بگید 0 نشون بده یا هر چیز دیگه) و اگر خطا نداشت، مقدار vlookup برگردونده شده را نمایش بده.
ساختار IF در حالت کلی هم که به این شکل هست:

مثلا:

معنیش میشه اینکه اگر A1>A2 بود، yes را نشون بده؛ در غیر این صورت (کوچکتر یا مساوی بود) no را نمایش بده.

در مورد سوال دوم هم:

در واقع با & این کار انجام می‌شه، حالا به هر شکلی که خواستید؛ مثلا اینجا بین دو سلول، یک فاصله با " " ایجاد کردیم...

داداش اینم متوجه شدم ولی 1 سوال
1-تعدادی داده تکراری داریم که اشتراک هاشون و سطرشون عینآ تو دو 3 تا سطر تکرار شده و معلوم نیس ممکنه پشت سر هم نباشند
واسه این کار باید چه کنیم که فقط یه دونه ردیف از اشتراک 11 نشون بده
مانند رضا در یه اشتراک 11 در عکس

nelahe
06-08-2012, 15:25
1. گوگل:

2. متوجه سوالتون نمی‌شم! پنل اس‌ام‌اس این‌طور برنامه‌نویسی شده که شماره‌ها را از اکسل بگیره؛ احتمالا کاربر این‌طور راحت‌تره تا بخواد در قالب بانک اطلاعاتی اکسس یا sql تحویل بده! یا مثلا پنلی که من استفاده می‌کنم، فرمت ساده تکست را هم می‌گیره.

3. نمی‌دونم! شاید یه راه این باشه که مثلا اگر عدد یک در A1 نوشته شده، در A2 فرمول A1+1= نوشته بشه و کپی بشه تا آخر. وقتی ردیف را پاک کردید، باید فقط همون ردیف تصحیح بشه و بقیه اتوماتیک ادامه پیدا می‌کنه.

ممنون از شما

بیشتر منظور سوالم اینه که شما بخواهید ردیف هایتان را شماره گذاری کنید از چه روشی استفاده می کنید، دستی می نویسید

mehdi_7070
06-08-2012, 15:54
داداش اینم متوجه شدم ولی 1 سوال
1-تعدادی داده تکراری داریم که اشتراک هاشون و سطرشون عینآ تو دو 3 تا سطر تکرار شده و معلوم نیس ممکنه پشت سر هم نباشند
واسه این کار باید چه کنیم که فقط یه دونه ردیف از اشتراک 11 نشون بده
مانند رضا در یه اشتراک 11 در عکس

انتخاب محدوده داده‌ها (کل جدول)، سپس این مسیر:
Data -> Data Tools -> Remove Duplicates
ستون‌هایی که می‌خواهید بر اساس اون‌ها داده‌های تکراری را حذف کنه، انتخاب می‌کنید؛ OK و تمام!

ممنون از شما

بیشتر منظور سوالم اینه که شما بخواهید ردیف هایتان را شماره گذاری کنید از چه روشی استفاده می کنید، دستی می نویسید

عدد 1 و 2 را در دو سلول پشت سر هم وارد کنید، سپس هر دو سلول را انتخاب کنید. موس را به پایین سمت چپ سلول دوم ببرید، به شکل "+" تبدیل می‌شه. کلیک کنید و بکشید! نه فقط برای اعداد کاربرد داره، بلکه فرمول‌ها را هم می‌تونید به همین روش بسط بدید.

van123
06-08-2012, 18:29
انتخاب محدوده داده‌ها (کل جدول)، سپس این مسیر:
Data -> Data Tools -> Remove Duplicates
ستون‌هایی که می‌خواهید بر اساس اون‌ها داده‌های تکراری را حذف کنه، انتخاب می‌کنید؛ OK و تمام!

داداش مرسی اما با استفاده از تابع یا دستور اگه میشه مثلا این کارو کرد رو لطفا بگید

mehdi_7070
06-08-2012, 18:34
داداش مرسی اما با استفاده از تابع یا دستور اگه میشه مثلا این کارو کرد رو لطفا بگید

خب اگر هم بشه (که من نمی‌دونم!) اون روش هم آسون هست هم نتیجه‌اش همونی هست که می‌خواستید. از گوگل هم می‌تونید کمک بگیرید :)

van123
07-08-2012, 01:11

مهدی جون یه مشکل جدید
اگه نگا به فایلت کنی میبینی اگه ترتیب اشتراکا فرق کنه نتیجه خراب مشه
واسه این کار چه باید کرد؟
یعنی جدول دوم و سوم همین باشه اما جدول اول همین اشتراکا ولی جابجا باشن

mehdi_7070
07-08-2012, 08:46
مهدی جون یه مشکل جدید
اگه نگا به فایلت کنی میبینی اگه ترتیب اشتراکا فرق کنه نتیجه خراب مشه
واسه این کار چه باید کرد؟
یعنی جدول دوم و سوم همین باشه اما جدول اول همین اشتراکا ولی جابجا باشن

یعنی مثلا کد اشتراک 11 توی جدول اول به نام "علی" باشه توی جدول دوم به نام "رضا"؟
اگه منظورتون اینه که کلا مفهوم کد اشتراک بی‌معنی می‌شه و احتمالا با یک جامعه سوسیالیستی روبرو هستیم :دی
به هر حال باید یک شناسه مشترک (بین جدول‌ها) و در عین حال منحصر به فرد (در یک جدول) برای هر ردیف داشت تا بشه جدول‌ها را ادغام کرد؛ در غیر این‌صورت باید مشخص کنید که خروجی به چه شکلی می‌خواهید بشه تا شاید یه راهی پیدا کرد.

اگر بخواهی هم بر اساس کد اشتراک و هم یه فیلد دیگه که متفاوته (مثل نام) این کار انجام بشه، فکر کنم این بتونه کمکت کنه:

mehdi_7070
07-08-2012, 09:07

یه راه خیلی ساده داشته این قضیه! تابع ROW:

این را به همین شکل در سلول‌های مورد نظر کپی کنید؛ در واقع شماره ردیف هر سلول را برمی‌گردونه. بنابراین با پاک کردن ردیف‌ها هم مشکلی پیش نمیاد.
اگر هم نوشتن اعداد از A1 شروع نشده، می‌تونید ادامه فرمول مثلا 2- یا هر چیز دیگه را اضافه کنید.

منبع+یه روش دیگه:

van123
07-08-2012, 09:16
یعنی مثلا کد اشتراک 11 توی جدول اول به نام "علی" باشه توی جدول دوم به نام "رضا"؟
اگه منظورتون اینه که کلا مفهوم کد اشتراک بی‌معنی می‌شه و احتمالا با یک جامعه سوسیالیستی روبرو هستیم :دی
به هر حال باید یک شناسه مشترک (بین جدول‌ها) و در عین حال منحصر به فرد (در یک جدول) برای هر ردیف داشت تا بشه جدول‌ها را ادغام کرد؛ در غیر این‌صورت باید مشخص کنید که خروجی به چه شکلی می‌خواهید بشه تا شاید یه راهی پیدا کرد.

نه بابا سوسیالیست کجا بودا منظورم این نبود
بیخیال
من میخام با کمک دستور IF داده های رو که مثلا تو یه ستون بالی 95% هستن رو بنویسه عالی ما بین 90 تا 95 بنویسه خوب و الی آخر
باید چیکار کنم

mehdi_7070
07-08-2012, 09:23
نه بابا سوسیالیست کجا بودا منظورم این نبود
بیخیال
من میخام با کمک دستور IF داده های رو که مثلا تو یه ستون بالی 95% هستن رو بنویسه عالی ما بین 90 تا 95 بنویسه خوب و الی آخر
باید چیکار کنم

یه لینک جدید توی پست قبل اضافه کردم، چک کن، شاید کمک کرد.
این هم واسه IF:

van123
07-08-2012, 09:38
یه لینک جدید توی پست قبل اضافه کردم، چک کن، شاید کمک کرد.
این هم واسه IF:

واسه تغییر رنگ برحسب جواب شرط من نمیخام کثلا همه جوابا رنگی بشن حالا چه خوب چه بد
مثلا فط میخام زیر 90 قرمز بشن
واسه این باید چه کرد؟
شرط گذاشت؟

mehdi_7070
07-08-2012, 09:52
واسه تغییر رنگ برحسب جواب شرط من نمیخام کثلا همه جوابا رنگی بشن حالا چه خوب چه بد
مثلا فط میخام زیر 90 قرمز بشن
واسه این باید چه کرد؟
شرط گذاشت؟
اگه امکانش هس بیاید تو یاهو مسنجر یک لحظه
من سرعت نتم خیلی کمه
شرمنده
inter_rd@yahoo.com

Home -> Styles -> Conditional Formatting -> New Rule -> Use a formula ... -> Format values:=A1<90 -> Format

van123
07-08-2012, 10:08
اونجور که میخام ج نمیده
PLZ yahoo chat

van123
07-08-2012, 10:33
=IF(H4>=95;"عالی";IF(90<=H4<95;"ضعیف";"خوب"))
من میخام اگه محتوای 4 H بالای 95 باشه چاپ کنه عالی بین 95 تا 90 باشه چاپ کنه خوب و کمتر 90 چاپ کنه ضعیف
من دستور بالا رو نوشتم البته بخاطر زبان فرسی درهم شده
اگه کپی بشه تو اکسل متوجه میشد
خاسم ببینم درسته؟
آخه جواب نمیده

mehdi_7070
07-08-2012, 10:50
=IF(H4>=95;"عالی";IF(90<=H4<95;"ضعیف";"خوب"))
من میخام اگه محتوای 4 H بالای 95 باشه چاپ کنه عالی بین 95 تا 90 باشه چاپ کنه خوب و کمتر 90 چاپ کنه ضعیف
من دستور بالا رو نوشتم البته بخاطر زبان فرسی درهم شده
اگه کپی بشه تو اکسل متوجه میشد
خاسم ببینم درسته؟
آخه جواب نمیده

van123
07-08-2012, 11:01
ج نداد
اشتباس
;= ,
یکی از ایراداش فکر کنم اینه
من اینجورش کردم جواب داد
=IF(H3>=95;"عالی";IF((H3<95)*AND(H3>=90);"خوب";"ضعیف"))
لطفا دستوری که تو اکسل هس کپی کنید چون بخاطر فرسی در هم میشه
حالا از ISERROR میخام واسش استفاده کنم اما انگار ISERROR کار نمیده

=IF(ISERROR(IF(H6>=95;"عالی";IF((H6<95)*AND(H6>=90);"خوب";"ضعیف")));"";IF(H6>=95;"عالی";IF((H6<95)*AND(H6>=90);"خوب";"ضعیف")))

لطفا دستوری که تو اکسل هس کپی کنید چون بخاطر فرسی در هم میشه و راهنمایی
اصلا لینک برنامه رو میذارم

mehdi_7070
07-08-2012, 11:42
ج نداد
اشتباس
;= ,
یکی از ایراداش فکر کنم اینه
من اینجورش کردم جواب داد
=IF(H3>=95;"عالی";IF((H3<95)*AND(H3>=90);"خوب";"ضعیف"))
لطفا دستوری که تو اکسل هس کپی کنید چون بخاطر فرسی در هم میشه
حالا از ISERROR میخام واسش استفاده کنم اما انگار ISERROR کار نمیده

ISERROR واسه وقتی هست که خطا داشته باشید؛ برای حالتی که سلول خالی هست، باز هم از IF می‌تونید استفاده کنید:

van123
07-08-2012, 11:53
لطفا این فایل رو ببین و شرط و دستورام
مخصوصا ستون های I و J
که J در آن از ISERROR استفاده شده
لطفا فایل را تصحیص نمایید و مجدد ارسال

mehdi_7070
07-08-2012, 12:03
لطفا این فایل رو ببین و شرط و دستورام
مخصوصا ستون های I و J
که J در آن از ISERROR استفاده شده
لطفا فایل را تصحیص نمایید و مجدد ارسال

دوست عزیز! همون فرمولی که در پست قبل نوشتم را استفاده می‌کردید، مشکل حل می‌شد. همون‌طوری هم که گفتم ISERROR ربطی به این کار شما نداره! این هم فایل شما:

ansarweb
07-08-2012, 15:40
چطوری میشه تو یه ستون سلولهای مشابه رو به رنگ دیگه تغییر داد یا با هم جمع کرد؟

nelahe
08-08-2012, 13:27
سلام

می خواستم به اعدادم 20% اضافه بشه ؟؟

چطور می تونم این کار را در ورد هم انجام بدهم

rezabax73
08-08-2012, 17:59
سلام میخواستم بدونم حداکثر چند sheet می توان در Excel 2003 ایجاد نمود ؟

van123
08-08-2012, 22:14
سلام

می خواستم به اعدادم 20% اضافه بشه ؟؟

چطور می تونم این کار را در ورد هم انجام بدهم

شما باید فرمول بدید
به اینصورت که در یک ستون 20% را حساب نمایید و بعد دو ستون رو جمع نمایید
فرض بگبرید به محتوای سلول A1 که 100 هس 20% بخابد اضافه شه شما باید این فرمولو بنویسید که A1*20/100 =
اینجور محتوای A1اول ضرب در 20 میکنه و بعد تقسیم بر 100 که میشه 20
بعد حاصلش رو بعلاوه A1 کنی میشه 120

سوال
چطور میشه محتوای 2 سلول که مختوای متنی دراند رو با هم جمع کرد
یکی علی
دیگری رضا
خونه سوم بشه علی رضا

mehdi_7070
08-08-2012, 23:43
سوال
چطور میشه محتوای 2 سلول که مختوای متنی دراند رو با هم جمع کرد
یکی علی
دیگری رضا
خونه سوم بشه علی رضا

در مورد سوال دوم هم:

mehdi_7070
08-08-2012, 23:59
سلام میخواستم بدونم حداکثر چند sheet می توان در Excel 2003 ایجاد نمود ؟

تا جایی که من توی منابع خوندم، حداکثر را 255 گفتند (2003 و قبل‌تر از اون)
اما سایت مایکروسافت نوشته "Limited by available memory"، یعنی چیزی که توی نسخه‌های 2007 و 2010 هست؛ محدودیت را مقدار حافظه دردسترس تعیین می‌کنه.
این لینک محدودیت‌های اکسل 2003:

این هم لینک محدودیت‌های اکسل 2010:

مثلا حداکثر تعداد ستون و ردیف و خیلی چیزهای دیگه افزایش پیدا کرده.

ویرایش: با این کد می‌تونید تست کنید!

Alt+F11
کپی کد در یکی از شیت‌ها
بازگشت به شیت مورد نظر
Alt+F8
Run

منبع:

van123
09-08-2012, 00:51
من واسه یه کار فک کنم 170-180 هزار سطر احتیاج داشتم که تو یه شیت نتونستم جاش بدم

nelahe
09-08-2012, 09:02
شما باید فرمول بدید
به اینصورت که در یک ستون 20% را حساب نمایید و بعد دو ستون رو جمع نمایید
فرض بگبرید به محتوای سلول A1 که 100 هس 20% بخابد اضافه شه شما باید این فرمولو بنویسید که A1*20/100 =
اینجور محتوای A1اول ضرب در 20 میکنه و بعد تقسیم بر 100 که میشه 20
بعد حاصلش رو بعلاوه A1 کنی میشه 120

سلام

نمی شه بنویسیم A1+20% (چرا باید ضرب بکنیم)

mehdi_7070
09-08-2012, 09:04
من واسه یه کار فک کنم 170-180 هزار سطر احتیاج داشتم که تو یه شیت نتونستم جاش بدم

در اکسل 2010 حداکثر تعداد ردیف به 1,048,576 رسیده است.

این لینک محدودیت‌های اکسل 2003:

این هم لینک محدودیت‌های اکسل 2010:

بسط فرمول:

عدد 1 و 2 را در دو سلول پشت سر هم وارد کنید، سپس هر دو سلول را انتخاب کنید. موس را به پایین سمت چپ سلول دوم ببرید، به شکل "+" تبدیل می‌شه. کلیک کنید و بکشید! نه فقط برای اعداد کاربرد داره، بلکه فرمول‌ها را هم می‌تونید به همین روش بسط بدید.
با دبل کلیک روی علامت "+" تا پایان فرمول را بسط میده.

n_n136902
09-08-2012, 17:35
سلام.خسته نباشید.
یه مشکلی برام پیش امده.ممنون میشم کمکم کنید چون خیلی بهش نیاز دارم:
قضیه از این قراره:
یه فایل اکسل دارم (نمونه رو ضمیمه میکنم) که یک ستون داره و حدود 8000 تا سطر!! (البته نمونه ضمیمه شده یه مثال هست و فقط 5 تا سطر داره)
هر سطر یه سری عدد نوشته شده که بین اعداد ; قرار گرفته. (که این علامت رو هم میتونم تغییر بدم.مثلا تبدیل به : کنم)
مثلا:
1;2;3;4;5
2;8;0.2;59;14
و... (اینجا اعداد برعکس شد.حتما نمونه ضمیمه شده رو نگاه کنید)
خوب حالا مشکلم چیه:
میخواهم اعداد اول هر سطر رو (یعنی قبل از اولین سیمیکولن) در 3600 ضرب کنم.یا کلا به هر صورتی شده حذف کنم و اعداد جدید رو جایگزین کنم.
ممنون میشم کمکم کنید.

تشکر.

فایل نمونه:

mehdi_7070
09-08-2012, 18:23
سلام.خسته نباشید.
قضیه از این قراره:
یه فایل اکسل دارم (نمونه رو ضمیمه میکنم) که یک ستون داره و حدود 8000 تا سطر!! (البته نمونه ضمیمه شده یه مثال هست و فقط 5 تا سطر داره)
هر سطر یه سری عدد نوشته شده که بین اعداد ; قرار گرفته. (که این علامت رو هم میتونم تغییر بدم.مثلا تبدیل به : کنم)
مثلا:
1;2;3;4;5
2;8;0.2;59;14
خوب حالا مشکلم چیه:
میخواهم اعداد اول هر سطر رو (یعنی قبل از اولین سیمیکولن) در 3600 ضرب کنم.یا کلا به هر صورتی شده حذف کنم و اعداد جدید رو جایگزین کنم.
ممنون میشم کمکم کنید.

تشکر.

فایل نمونه:

از این کد استفاده کنید:

van123
09-08-2012, 18:34
سلام.خسته نباشید.
قضیه از این قراره:
مثلا:
1;2;3;4;5
2;8;0.2;59;14
خوب حالا مشکلم چیه:
ممنون میشم کمکم کنید.

تشکر.

فایل نمونه:

داداش اگه اعداد اولش تک رقمی هس همشون میتونی با کمک تابع مثلا بگی که اولین عدد رو برگردونه و و ضرب در فلان کنی
و یا اگه هم به ترتیب و پشت سر هم باشه اعدادت بازم جای مانور دادان داره
حالا چجوریه؟

n_n136902
09-08-2012, 22:51
از این کد استفاده کنید:
کد:

=MID(A2,1,FIND(";",A2)-1)*3600&";"&RIGHT(A2,LEN(A2)-FIND(";",A2))

آقا ممنون.جواب داد.
یه هفته بود درگیرش بودم.
بازم ممنون.

داداش اگه اعداد اولش تک رقمی هس همشون میتونی با کمک تابع مثلا بگی که اولین عدد رو برگردونه و و ضرب در فلان کنی
و یا اگه هم به ترتیب و پشت سر هم باشه اعدادت بازم جای مانور دادان داره
حالا چجوریه؟

جناب از شما هم متشکرم.
ممنون که به فکر کمک بودید.
تشکر.

mehdi_7070
09-08-2012, 23:27
چطوری میشه تو یه ستون سلولهای مشابه رو به رنگ دیگه تغییر داد یا با هم جمع کرد؟

این‌جا حالت‌های مختلف را توضیح داده:

منظورتون دقیقا مشخص نیست...

برای تغییر فرمت (مثل رنگ و ...) از Conditional Formatting می‌تونید استفاده کنید.