PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سوالات، و هر آنچه مربوط به Adobe InDesign مي باشد در اين تاپيك مطرح شود

jedivssith
25-05-2007, 19:43
درود

در ابتدا از مدير (Shahin king)و همكاران انمجن گرافيك خواهش مي كنم براي اين تاپيك يك زير مجموعه مستقل درست كنند و اين تاپيك را زير مجموعه فتوشاپ خارج نمايند. (چاره اي نداشتم چون در بخش گرافيك تنها نرم افزار نزديك به اينديزاين همين فتوشاپ بود) و اين كار را بدون معطلي انجام دهيد تا فروم جواب گوي دوستاني مثل من كه با اين نرم افزار كار مي كنند باشد.
سپاس از لطف شما
و حالا...
از جمله كمبودهايي كه اين فروم خوب دارد ايجاد تاپيك هاي مخصوص به نرم افزار هاي شركت ادوبي (ادوب غلط است،‌ دوستان توجه كنند) مثل Indesign و Illustrator كه بسيار عالي و كار با آنها لذت بخش است مي باشد، البته من نرم افزار صفحه آرايي را تا حدودي بلدم و هنوز اشكالات و ابهاماتي براي خودم وجود دارد ولي اميدوارم در طول زمان بسيار كوتاهي اين سوالات و ايرادات براي من كه اين تاپيك را آغاز مي كنم و براي ديگر دوستان كه مرا ياري خواهند كرد بر طرف شود. پس لطفاً با سوالات و موشكافي در اين نرم افزار اين تاپيك را پر بار از اطلاعات نمائيد و نگذاريد بعد از چند روز از صفحات انتهايي سر در آورد. اميدوارم دوستاني كه از برنامه هاي معروف و عالي ادوبي از جمله Illustrator , Audition و ديگر نرم افزار ها سر رشته واطلاعاتي دارند بدون معطلي اقدام به زدن تاپيك نمايند تا همگي از سوالات و جوابها مطرح شده براي استفاده صحيح و درست از اين نرم افزارها بهره ببرند.

براي شروع هم خودم اولين سوال را مطرح مي كنم و آن اينكه بهترين فونتهاي فارسي و رايح در كتاب ها و نشريات كه با Indesign سازگارند و مشگلاتي مثل بهم ريختگي و خراب شدن در چاپ ابتدايي و نهايي ندارند كدام هستند . من از فونتهاي فارسي سري X (حرف X در پيشوند اين فونتها وجود دارد) استفاده مي نمايم ولي اين فونتها در ورد شكسته و جداجدا تايپ مي شود و بايد با فونتي ديگر در ورد تايپ كرد و بعد از تعريف استايل و وارد كردن سند در Indesign آنها را به فونتهاي سري X‌ تبديل كرد. دوستاني كه از اين نرم افزار استفاده و با آن كار مي كنند بگويند كه بهترين و سريعترين راه براي سازماندهي متن بين اين دو نرم افزار به چه صورت است.
در صورت ابهام سوال بنده بپرسيد؟

با سپاس فراوان

بدرود

Saeed kmss-D
25-05-2007, 20:33
سلام،
من كه آشنايي زيادي با اين نرم افزار ندارم.
ولي فكر نميكنن مديران براي اين نرم افزار و طبق فرمايش شما يه زير مجموعه مستقل قرار بدن.
نرم افزار هاي ديگه اي هم هست كه كاربران بيشتري ازش استفاده ميكنن ولي بخش خاصي نداره.
مثل كرل و ايلاسريتور و... .
به هرحال خوشحال ميشم چه تو اين تاپيك و چه تو بخش ديگري اطلاعاتي در اين ضمينه كسب كنم.
ممنون.

javad2625
26-05-2007, 00:39
سلام
من هم سوال دارم. ميشه لطفاً بفرماييد Indesign دقيقاً به چه درد مي خوره؟ آيا بيشتر براي كارهاي گرافيك و عكس و ... به كار ميره يا كارهاي تايپ و متن و ...؟

در ضمن در مورد فونت ها هم تا حالا تست نكردم ولي يه سري فونت خوب از سري B روي اين صفحه از تاپيك مشكلات مربوط به ورد گذاشته شده:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
(اگه نديديد لينك مستقيم بدم).

در ضمن براي فعال شدن زبان فارسي در بعضي نرم افزارها، بايد علاوه بر روش هاي معمول فعال سازي زبان فارسي در ويندوز، اين مراحل هم طي شوند:
Control Panel> Date, Time, Language and Regional Options> Regional and Language Options> > Advanced> Farsi> OK

mostafajj
26-05-2007, 18:47
طریقه ایجاد سوتیتر در indesign رو کسی میدونه؟

jedivssith
26-05-2007, 22:20
سلام
من هم سوال دارم. ميشه لطفاً بفرماييد Indesign دقيقاً به چه درد مي خوره؟ آيا بيشتر براي كارهاي گرافيك و عكس و ... به كار ميره يا كارهاي تايپ و متن و ...؟

در ضمن در مورد فونت ها هم تا حالا تست نكردم ولي يه سري فونت خوب از سري B روي اين صفحه از تاپيك مشكلات مربوط به ورد گذاشته شده:
(اگه نديديد لينك مستقيم بدم).

در ضمن براي فعال شدن زبان فارسي در بعضي نرم افزارها، بايد علاوه بر روش هاي معمول فعال سازي زبان فارسي در ويندوز، اين مراحل هم طي شوند:
Control Panel> Date, Time, Language and Regional Options> Regional and Language Options> > Advanced> Farsi> OK

درود

برنامه Indesign براي صفحه آراي كتاب و مجله به كار مي رود و در واقع بيشتر يك نرم افزار گرافيكي هست تا يك واژه پرداز. ولي هر دو كار را مي توان با كمي محدوديتها در آن انجام داد ولي در زمينه ويرايش متن و افكت روي و بازي با متن بسيار قويتر از ورد هست. در هر صورت برنامه اي است براي ساخت كتاب بخصوص نشريات شود

jedivssith
26-05-2007, 22:21
طریقه ایجاد سوتیتر در indesign رو کسی میدونه؟

منظورت رو كمي دقيق تر بگو شايد بتونم به شما كمك كنم دوست عزيز

موفق باشيد

javad2625
26-05-2007, 22:30
درود

برنامه Indesign براي صفحه آراي كتاب و مجله به كار مي رود و در واقع بيشتر يك نرم افزار گرافيكي هست تا يك واژه پرداز. ولي هر دو كار را مي توان با كمي محدوديتها در آن انجام داد ولي در زمينه ويرايش متن و افكت روي و بازي با متن بسيار قويتر از ورد هست. در هر صورت برنامه اي است براي ساخت كتاب بخصوص نشريات شود

سلام
خيلي ممنون. حالا فهميدم. يعني اين برنامه براي دادن جلوه هاي ويژه به متن هست.

jedivssith
26-05-2007, 23:01
سلام
خيلي ممنون. حالا فهميدم. يعني اين برنامه براي دادن جلوه هاي ويژه به متن هست.

جواد عزيز اين يكي از كارهايي است كه انجام مي دهد و چه جلوه هاي زيبايي،‌ براي درك بهتر يك مجله با رنگها و عكسهاي متنوع،‌ شكلهاي ترسيمي برداري يا وكتور و جاي شماره در شكلهاي مختلف در هر جا كه دوست و بسيار چيزهاي ديگر را مجسم كن. اين نرم افزار اين كارها را براي شما انجام مي دهد . براي درك سريعتر مجلات خارجي را مجسم كن . تنوع را دقت كن همگي با نرم افزارهاي صفحه آرايي طراحي و چاپ مي شوند.

موفق باشي

مسعود

mahsoft
27-05-2007, 07:47
jedivssith سلام ممنون بابت مطلب اموزشی

متسفانه هنوز برای برنامه های برداری انجمنی مستقل وجود نداره

jedivssith
28-05-2007, 19:52
درود
فهرستي از مهمترين و پركاربردترين كليدهاي ميانبر نرم افزار InDesign CS2 ME را كه با خود برنامه درست كرده¬ام را برايتان در قالب Pdf مي گذارم. چند كليد ميانبر بطور سفارشي براي خودم ساخته ام كه آنها را مي توانيد در داخل پرانتز و اسم خودم مشاهده كنيد و شما اگر دوست داشتيد مي توانيد كليدهاي ديگري براي خودتان بجاي آنها بسازيد.
موفق باشيد
بدرود

AOM
04-07-2007, 15:04
عکس های وکتور رو فقط با همین نرم افزار میسازن

mahsoft
05-07-2007, 13:34
عکس های وکتور رو فقط با همین نرم افزار میسازن

این جمله سوالی بود ایا ؟

خوب برنامه های برداری خیلی زیادن ولی رایج ترین این برنامه ها فری هند - کورل + الیستلایتور

و اگه بخوایم + فراتر از این بریم میتونیم برنامه هایی مثل تریدی مکس - مایا و... رو هم به نوعی وکتور به حساب اورد که خوب توضیح در این مورد از حوصله من و شما خارجه

jedivssith
12-10-2007, 11:56
درود

مدتها اين تاپيك مرده بود و متاسفانه مديران اين تاپيك را در صفحه اول قرار ندادند كه جلوي چشم باشه بلكه كاربران در آن مطلب بگذارند ولي سعي مي كنم با كمك دوستان مطالب آن را پر بار كنيم.

نسخه Adobe Indesign cs3 را دانلود كنيد.

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

jedivssith
12-10-2007, 12:04
درود

اين هم يك DVD آموزشي

VTC Adobe InDesign CS3 | DVD | Training | 1.2 Gb

pass: jsap

Ladan
28-10-2007, 23:56
من قبلا از اين برنامه براي صفحه بندي مجله دانشگاهمون استفاده كردم
كار باش خيلي راحته
اما قابليت هاي زيادي نداره

amin20
12-02-2008, 17:19
سلام به همه ایندیزاینی ها
دوستان تصاویری که در ایندیزاین قرار میدهم حتما باید مد cmyk باشند؟(تو خود ایندیزاین نمی شه مد رو تغییر داد؟)
ایندیزاین خیلی جالب تر از اونیه که فکر می کردم.

3years
13-02-2008, 00:59
سلام به همه ایندیزاینی ها
دوستان تصاویری که در ایندیزاین قرار میدهم حتما باید مد cmyk باشند؟(تو خود ایندیزاین نمی شه مد رو تغییر داد؟)
ایندیزاین خیلی جالب تر از اونیه که فکر می کردم.

ببین عزیز جان
شما باید مشخص کنی که خروجی شما برای چه منظوری است:
1: برای چاپ افست (رنگی) الزاماً تصاویر باید cmyk یا gray scale یا bitmap باشد.
2: برای چاپ افست (تکرنگ) تصاویر الزاماً باید gray scale یا bitmap باشد.
3: برای جاپ دیجیتال و بنر و ... تصاویر باید RGB باشد.

نکته: رنگ تصاویر در فوتوشاپ (کالیبره شده) باید تنظیم شود | رنگ هایی که در ایندازین می بینید (مخصوصاً تصاویر) عموماً ملاک نیست!

amin20
14-02-2008, 11:07
چاپ افست تک رنگه.
من کلی تصویر رنگی rgb داخل فایلم قرار دادم یعنی باید یکی یکی تو فتوشاپ مدشون رو gray scale کنم؟!
میدونید که میشه وقتی خروجی میگیریم در کادر پرینت در قسمت output مد رو gray scale تنظیم کرد و خروجی سیاه و سفید گرفت.این کار فایده نداره؟؟؟
تو مسنجر منتظرم.

yousef m
02-03-2008, 01:07
سلام، كي ميدونه چه جوري ميشه براي مجله از نوع علمي پاورقي گذاشت؟ لطفا به صورت پله اي و در حد امكان با تصاوير توضيح بديد.

yousef m
02-03-2008, 01:09
يه سوال...
آيا ميشه به صورت 4 رنگ cmyk كار كرد و بعد هنگام خروجي اون رو دو رنگ تعريف كنيم.

yousef m
02-03-2008, 01:12
لطفا هر كي نمونه كار داره بذاره چون خيلي به ما مبتدي ها كمك مي كنه.
يه مجله خوب بايد داراي چه نوع صفحه آرايي باشه؟

yousef m
02-03-2008, 01:18
چه جوري ميشه پاورقي گذاشت. بطوري كه متنمون رو از wordوارد مي كنيم و هر چقدر كه متن رو جابه جا كنيم به پاورقي ها لتمه نزنه و خلاصه شاخصه يه پاورقي خوب رو براي مجلات علمي- خبري داشته باشه.
لطفا كمكم كنيد كارم گيره.

amin20
02-03-2008, 22:48
yousef m لطفا سوالت رو فقط در یکجا مطرح کن.
سوال آخرتون رو(پاورقی) در اینجا پیگیری کنید:
كمك در مورد پاورقي گذاشتن در برنامه اين ديزاين سي اس 3 ام ايي

ShayaneZekr
09-04-2008, 08:17
عبارت زير را دقيقاً در Word تايپ كنيد:

"پالايش (بين 300KHz و 100KHz) توسط آمپلي صورت مي‌گيرد."

نه كپي كنيد و نه در نرم‌افزار ديگري آن را بنويسيد.

حال كه اين جمله را در Word تايپ كرديد به عنوان منبع يك نوشته آن را براي صفحه‌آرايي به اينديزاين وارد كنيد.

عبارات KHz از جلوي اعداد به پشت آن‌ها نقل مكان مي‌كنند. آيا براي اين مشكل راه حلي وجود دارد؟

aliali58
31-05-2008, 02:35
عبارت زير را دقيقاً در Word تايپ كنيد:

"پالايش (بين 300KHz و 100KHz) توسط آمپلي صورت مي‌گيرد."

نه كپي كنيد و نه در نرم‌افزار ديگري آن را بنويسيد.

حال كه اين جمله را در Word تايپ كرديد به عنوان منبع يك نوشته آن را براي صفحه‌آرايي به اينديزاين وارد كنيد.

عبارات KHz از جلوي اعداد به پشت آن‌ها نقل مكان مي‌كنند. آيا براي اين مشكل راه حلي وجود دارد؟

راه حل منطقي من سراغ ندارم اما در صورتي كه اين متن در ورد تايپ مي‌شود و خروجي آن حتما اينديزاين هست ميتوانيد موقع تايپ اول عدد را تايپ كنيد بعد كيلوهرتز را (به همان شكلي كه الان در اينديزاين به شما نمايش ميدهد) بعد كه اين رو توي اينديزاين كپي ميكنيد درست مي‌شود.

jedivssith
04-07-2008, 17:41
درود

ترفند شماره 1:

وارد کردن چند عکس بصورت یکجا در سند ایندیزاین و قرار دادن به ترتیب و دلخواه در فریمهای متفاوت
1- در قسمتی که باید عکس قرار گیرد چند فریم خود را ترسیم می کنیم.
2- از پنجره File < Place (Ctrl + D)‌ به پوشه عکسها رفته چند عکس را انتخاب می کنیم. وقتی پنجره Image Import Option ظاهر شد هر بار برای هر عکس‌آن را تایید یا Ok نموده.
3- نشانگر موس به شکل آیکون قلم موی و تصویر Thumbnail در آمده و یکی از تصاویر انتخابی ما را نشان می‌دهد.
نکته مهم و جالب: حالا می خواهید بین تصاویر جابجا شوید کلیدهای پیکان چپ و راست یا بالا و پایین را فشار دهید تصویرها به ترتیب جابجا شده و مورد دلخواه را می توانید انتخاب کرده و با یک کلیک آن را در یک قاب گرافیک پرتاب کنید و بعد تصویر را به اندازه قاب گرافیکی خود تنظیم نمائید.
4- با گذاشتن یک تصویر به سراغ تصویر دیگر رفته و آن را در قاب گرافیک مربوط به خود قرار دهید.

نکته و توجه : مطلب من عین ترجمه پایین نیست چون آنقدر هنوز مسلط نیستم و برای اینکه کار خراب و در یک کلام آبروریزی نشود با برداشت خود از مطلب انگلیسی ترجمه کردم. پس به دنبال ترجمه تحت الفظی و لغت به لغت نباشید. ولی در درستی مطلب شکی نیست و خودم امتحان کردم و در اینجا گذاشتم.

آموزش به زبان اصلی خود مقاله:

InDesign CS3's great Multiplace-and-Replace.
One of Adobe's highly touted features in InDesign CS3 is the ability to place multiple graphics at a time. InDesign provides small preview of each graphic next to the place cursor. You can cycle through your loaded graphics by pressing the right or left arrow keys until you reach the one you wish to place. You can even remove a graphic from the list by hitting the Esc key.

What I didn't realize was that if you hold down the Option key (Alt key on a PC)
and click on a graphic frame — it will replace the existing graphic with the new one you currently have loaded! This Multiplace-and-Replace combination is a terrific time saver for designers who produce catalogs, or other projects with a large number of placed graphics.

بدرود:31:

jedivssith
04-07-2008, 20:46
درود

ترفند شماره 2:

می خواهید از پالتهای رنگ یا Swatch – Stroke Styles های سفارشی که ساخته اید – قالبهایی که برای متون متفاوت درست کرده اید – صفحات Master – جدولها – سلولهای جدول، در سندهای جدیدی که باز می کنید یا سندهای که از لحاظ تایپ و ساختار با قبلی ها شباهت هایی دارند و یک مجموعه می باشند (مثل مجلات یا یک سری از کتابها یا کاتالوگها) استفاده کنید. پس برای فراخوانی این قسمتها به گزینه و کلمه Load بیشتر دقت کنید و از آن استفاده و لذت ببرید.
برای مثال در سند قبلی شما از رنگهای سفارشی و رنگهای Pantone در کتابخانه رنگ ایندیزاین بسیار استفاده شده و حالا شما می خواهید از این رنگها در ساخت یک مجله دیگر استفاده کنید.
سند جدید که مجله را در آن می سازید باز کنید به پالت Swatches بروید و از گزینه کرکره ای گوشه سمت راست پالت (مثلث کوچک) یا Drop Menu گزینه Load Swatches را بزنید در پنجره ای که باز می شود شما نباید به دنبال فایلهای کتابخانه رنگ Swatches بگردید بلکه باید همان سند ایندیزاین که آن رنگها و سواچها را بکار گرفته اید باز کنید و برنامه بصورت اتوماتیک تمام رنگهای Swatches آن سند قبلی شما را بار یا Load می کند و می بینید که به پالت Swatches سند جدید شما اضافه شدند با همان مشخصات قبلی. برای قسمتهای دیگر که در بالا نام بردم همین مسیری که گفتم بروید و به گزینه Load توجه کنید و از آنجا اقدام کرده و تمام تنظیمات سند قبلی ایندیزاین را به سند جدید وارد کنید و به کار خود سرعت دهید.

موفق باشید
بدرود

:31::31::31:

3years
04-07-2008, 23:17
درود

ترفند شماره 2:

می خواهید از پالتهای رنگ یا Swatch – Stroke Styles های سفارشی که ساخته اید – قالبهایی که برای متون متفاوت درست کرده اید – صفحات Master – جدولها – سلولهای جدول، در سندهای جدیدی که باز می کنید یا سندهای که از لحاظ تایپ و ساختار با قبلی ها شباهت هایی دارند و یک مجموعه می باشند (مثل مجلات یا یک سری از کتابها یا کاتالوگها) استفاده کنید. پس برای فراخوانی این قسمتها به گزینه و کلمه Load بیشتر دقت کنید و از آن استفاده و لذت ببرید.
برای مثال در سند قبلی شما از رنگهای سفارشی و رنگهای Pantone در کتابخانه رنگ ایندیزاین بسیار استفاده شده و حالا شما می خواهید از این رنگها در ساخت یک مجله دیگر استفاده کنید.
سند جدید که مجله را در آن می سازید باز کنید به پالت Swatches بروید و از گزینه کرکره ای گوشه سمت راست پالت (مثلث کوچک) یا Drop Menu گزینه Load Swatches را بزنید در پنجره ای که باز می شود شما نباید به دنبال فایلهای کتابخانه رنگ Swatches بگردید بلکه باید همان سند ایندیزاین که آن رنگها و سواچها را بکار گرفته اید باز کنید و برنامه بصورت اتوماتیک تمام رنگهای Swatches آن سند قبلی شما را بار یا Load می کند و می بینید که به پالت Swatches سند جدید شما اضافه شدند با همان مشخصات قبلی. برای قسمتهای دیگر که در بالا نام بردم همین مسیری که گفتم بروید و به گزینه Load توجه کنید و از آنجا اقدام کرده و تمام تنظیمات سند قبلی ایندیزاین را به سند جدید وارد کنید و به کار خود سرعت دهید.

موفق باشید
بدرود

درود

سپاس از توجه شما! موفق و پایدار باشید.

jedivssith
05-07-2008, 15:25
درود
یک سوال و یک درخواست:
سوال : قصد دارم کتابی را بنویسم و می خواهم خودم کار صفحه آرایی آن را با ایندیزاین انجام دهم و بایدها و نبایدهایی که فقط خودم در ارتباط با کتابم می دانم و پیاده کردن سلیقه های شخصی برای بهتر شدن صفحه آرایی آن. اما خیلی کم از فرم بندی و چاپ می دانم. و سوالم این است که اگر من قطع کتاب را که بخواهم در نهایت چاپ کنم بدانم و خودم شروع به صفحه آرایی کنم در حالیکه از زینک، لیتوگرافی و مراحل فرم بندی اطلاعاتی ندارم آیا در نهایت به مشکل بر می خورد و ممکن است صفحه بندی که درست کردم به هم بخورد؟
اگر چنین است دوستانی که آگاهی و اطلاعات بیشتری دارند در این بخش به آموزش کسانی مثل من همت بزارند و مطالبی را جهت این کار بنویسند.
یعنی اگر کسی خواست قطع کتابش وزیری باشد چقدر باید حاشیه به صفحات بدهد که در برش خراب نشود البته با توجه به تعداد فرمی که روی زینک بسته می شود و نوع ماشین و از این جور چیزها که زیاد نمی دانم. شاید زیاد به نظر برسد ولی اگر می دانید به مرور یک جدول درست کنید و مثلا همین قطع وزیری را در انواع حالت توضیح دهید که چقدر در ایندیزاین باید از چهار طرف فاصله گذاشت تا کسی که این مراحل چاپ را خوب نمی شناسد دچار سردرگمی نشود.
با سپاس فراوان
بدرود

jedivssith
05-07-2008, 21:48
درود

نکته: دو ترفند قبلی و این ترفند در InDesign CS3 می باشد که فراموش کردم خدمتان عرض کنم.

ترفند شماره 3:
ایجاد نوار رنگی Highlighter برای متن های ویرایشی و اصلاحی

در برنامه ایندیزاین مانند ورد مایکروسافت ابزار Text Highlight Color (آیکون ماژیک زرد رنگ) بصورت مستقل و آماده برای مشخص کردن متون اشتباه و بطورکلی متونی که باید مورد ویرایش قرار گیرد وجود ندارد ولی به راحتی این ابزار را می توان ساخت. پس:
1- یک متن فرضی یا لغت یا متنی که می خواهید مورد اصلاح قرار گیرد را انتخاب کنید.
2- کلید Alt را نگه دارید و با موس در نوار Character Formatting Control در قسمت بالای برنامه رفته و روی آیکون Underline‌ (که به شکل T می باشد) یکبار کلیک کنید.
3- پنجره Underline Option ظاهر می شود. تیک مربع Underline On را فعال کنید. تا گزینه‌های خاموش روشن شوند. نوع خط، ضخامت، رنگ، موقعیت نوار رنگی (که معمولا باید دقیق روی کلمه و عبارت باشد) (به عنوان تنظیمات اصلی برای یک نوار رنگی Highlighter )
و چند تنظیم دیگر را انجام دهید دهید. و تایید کنید نوار رنگی عبارت شما را متمایز از بقیه متن می‌نماید.
4- حالا عبارت رنگی را انتخاب کنید. به پالت Character Style بروید. در پایین پالت روی دکمه Create New Style کلیک کنید این شیوه یا استایل به پالت اضافه می شود. دو بار روی نوار استایل کلیک کنید
(توجه: روی عبارت و نوشته کلیک نکنید چون متن استایل برای Rename انتخاب می شود، پس باید کمی از نوشته فاصله گرفته و کلیک نمائید)
5- کادر Character Style Option ظاهر می شود، که تنظیمات پیشرفته و بسیاری را می توانید برای نوار رنگی Highlighter خود اجرا کنید.
6- حالا عبارات ویرایشی خود را انتخاب کنید و با رفتن به پالت Character Style‌ و کلیک روی استایلی که ساختیم آن لغت یا متن را رنگی و نشانه دار نمائید.

آموزش به زبان اصلی خود مقاله در InDesign CS2:
Create a "Yellow Highlighter" style in InDesign.
Here's a light InDesign tip for any designers finding themselves cranking out the occasional old-school direct mail letter. You can easily create a "yellow highlighter" character style with InDesign's Custom Underline feature.

While the effect itself is a bit cheesy, the technique does let us demonstrate a few shortcuts using InDesign's character styles.

Step 1: Create a Custom Underline.

Let's use a few tricks to build this style quickly. First, select some type you wish to highlight, and Option-Click (Mac) or Alt-Click (Win) on the Underline icon in InDesign's Control palette.

Which brings up InDesign's Underline Options dialog.

Give your underline stroke a weight that is several points larger than your current type size, and use a negative offset to move the underline up to center around your type. You'll need to experiment a bit with these settings to get the look just right.

Step 2: Save it as a Character Style.

Once you've got your highlight effect tweaked properly, save it as a character style.

Option-Click (Mac) or Alt-Click (Win) on the New Character Style button in the Character Styles palette, then give it a name and click OK.

You may now highlight text to your heart's content.

موفق باشید

بدرود

3years
05-07-2008, 22:33
درود
یک سوال و یک درخواست:
سوال : قصد دارم کتابی را بنویسم و می خواهم خودم کار صفحه آرایی آن را با ایندیزاین انجام دهم و بایدها و نبایدهایی که فقط خودم در ارتباط با کتابم می دانم و پیاده کردن سلیقه های شخصی برای بهتر شدن صفحه آرایی آن. اما خیلی کم از فرم بندی و چاپ می دانم. و سوالم این است که اگر من قطع کتاب را که بخواهم در نهایت چاپ کنم بدانم و خودم شروع به صفحه آرایی کنم در حالیکه از زینک، لیتوگرافی و مراحل فرم بندی اطلاعاتی ندارم آیا در نهایت به مشکل بر می خورد و ممکن است صفحه بندی که درست کردم به هم بخورد؟
اگر چنین است دوستانی که آگاهی و اطلاعات بیشتری دارند در این بخش به آموزش کسانی مثل من همت بزارند و مطالبی را جهت این کار بنویسند.
یعنی اگر کسی خواست قطع کتابش وزیری باشد چقدر باید حاشیه به صفحات بدهد که در برش خراب نشود البته با توجه به تعداد فرمی که روی زینک بسته می شود و نوع ماشین و از این جور چیزها که زیاد نمی دانم. شاید زیاد به نظر برسد ولی اگر می دانید به مرور یک جدول درست کنید و مثلا همین قطع وزیری را در انواع حالت توضیح دهید که چقدر در ایندیزاین باید از چهار طرف فاصله گذاشت تا کسی که این مراحل چاپ را خوب نمی شناسد دچار سردرگمی نشود.
با سپاس فراوان
بدرود

سلام دوست من

1 ـ
لطفاًَ بگویید دقیقاً در چه قطعی می‌خواهید کتاب را ببندید. (منظورم این است که مثلاً من به 16.5 * 23.5 می‌گویم وزیری و شاید دیگری به 17 * 25) ؛

2 ـ
برش را فقط برای سه طرف (بالا، پایین و طرف بیرونی صفحه) لحاظ کنید و قسمتی از صفحه که به عطف متصل است نباید برایش برش در نظر بگیرید؛

3 ـ
با توجه به نوع کار و دقت صحاف و ... میزان برش برای هر طرف را می‌توان از 0.25 تا 0.5 سانتی‌متر در نظر گرفت؛

4 ـ
سوالی باشد در حد وسع در خدمتم! :8:

jedivssith
06-07-2008, 02:41
سلام دوست من

1 ـ
لطفاًَ بگویید دقیقاً در چه قطعی می‌خواهید کتاب را ببندید. (منظورم این است که مثلاً من به 16.5 * 23.5 می‌گویم وزیری و شاید دیگری به 17 * 25) ؛

2 ـ
برش را فقط برای سه طرف (بالا، پایین و طرف بیرونی صفحه) لحاظ کنید و قسمتی از صفحه که به عطف متصل است نباید برایش برش در نظر بگیرید؛

3 ـ
با توجه به نوع کار و دقت صحاف و ... میزان برش برای هر طرف را می‌توان از 0.25 تا 0.5 سانتی‌متر در نظر گرفت؛

4 ـ
سوالی باشد در حد وسع در خدمتم! :8:

درود به 3years

در رابطه با شماره 1 پاسخ شما: واقعیت امر این است که من هنوز کار کتابم را به طور جدی شروع نکردم و از حالا نمی توانم تعیین کنم و این بستگی به حجم و افزایش مطالب کتابم دارد و احتمال می دهم بخاطر زیاد شدن مطالب احتیاج به یک کتاب با سایر بزرگ دارد. اگر قطع کتابها را بعد از برش می دانید (یعنی همان چیزی که ما از کتاب فروشی می خریم) بنویسید شاید بتوانم نظری بدهم

در رابطه با شماره 2 پاسخ شما: بله درست است این را در کتاب نارنجی " آنچه طراحان گرافیک و ناظران چاپ می دانند" خواندم و می دانستم.

در رابطه با شماره 3 پاسخ شما: نکته مهم و آنچه که من از آن ترس دارم همین قسمت ماجراست. آیا همیشه این مقداری عددی که فرمودید ثابت است یعنی برای هر قطع و هر زینک که در لیتوگرافی تهیه و به چاپخانه فرستاده می شود؟ شما می فرمائید 0.25 تا 0.5 سانتیمتر فاصله از طرفین (بالا، پایین، و کنار یا Outside). یعنی اگر همین مقدار را برای صفحه بندی خود در ایندیزاین منظور کنم و فرض کنم کتابم قرار است مثلا وزیری چاپ شود و بعد بخاطر مسائل و مشکلاتی تصمیم بگیرم قطع کتابم را عوض کنم آیا در ایندیزاین با عوض کردن اندازه های صفحه باز این مقدار ثابت است یا باید کم یا زیاد کنم. بطور کلی می خواهم بدانم پس این فرم بندی سنتی که در ایندیزاین انجام می دهند و صفحات را بسته به اندازه زینک و ماشین چاپ در ایندیزاین کنار هم می چینند پس چیست. چون این قسمت را چند نفر هر کسی یک جوری و با هزار منت گفت آخر هم من نفهمیدم چی شد و خیلی از این قسمت تنفر دارم. این که گفتم سنتی درست است یا خیر ؟ چون مطمئن هستم یک گرافیک کار خارجی و خیلی از لیتوگرافیها داخل خود ایران با نرم افزار Imposer که یک پلاگین است هم برای ایندیزاین و هم برای آکروبات فرم بندی را به طور علمی و دقیق و بدون خطا انجام می دهند و می رود پی کارش. من این پلاگین را با قیمت بالا خریداری کردم ولی دقیق نمی دانم به چه صورت باید استفاده کنم چون از چاپ و زینک چیزی نمی دانم. اگر شما کار فرم بندی را یا Imposer بلد هستید به من هم یاد دهید یا یک مقاله تصویری درست کنید و اینجا ارائه کنید که خیلی ممنون شما می شوم.
در هر صورت نظر شما چیست ؟ آیا من کار تایپ و تحقیق و بردن مطالب و عکسها را در ایندیزاین با قطع پیش فرض A4 شروع کنم یا خیر؟ آیا می توانم در پایان همه این کارهها به این قسمتها رسید. یا باید از همین الان تکلیف فایل کتابم را مشخص کنم.
آیا این مسئله با Bleed و Slug در ارتباط است چون حتی با خواندن تنها کتاب ایندیزاین هم نگرفتم کار این دو بخش دقیقا چیست و در کتاب ایندیزاین به چهار خط اکتفا کرده است. اگر در مورد این دو تا هم اطلاعاتی دارید و در کار صفحه آرایی و فرم بندی تاثیر دارد اطلاعاتی بدهید لطف شما را فراموش نمی کنم.

در هر صورت چشم امیدم به شما دوستانی است که می دانم بدون منت کمکی می کنید و ترجیح می دهم اینجا مسئله را حل کنم تا اینکه از افرادی که چیز اندکی می دانند و قصد یاد دادن هم ندارند.

قربانت مسعود
بدرود

jedivssith
06-07-2008, 23:57
Easter egg شماره 1 : در InDesign CS3

درود
این یک نکته پنهان در ایندیزاین سی اس 3 هست که در اصطلاحات کامپیوتری به این نکات پنهان که اکثر کاربران نمی دانند Easter egg می گویند. Easter egg دارای دو معنی است که اولی مربوط به تخم مرغهایی مصنوعی و با رنگ و نقش تزئین شده ای می شود که در عید پاک آئین یهود به بچه ها هدیه داده می شود و معنی دوم هم نکات پنهان در نرم افزارها می شود که ما توقع و انتظار آن را نداریم.
پس یک Easter egg به شما دوست خوبم هدیه می کنم:
Adobe InDesign CS3 را باز کنید به نوار منو رفته گزینه Help < about InDesign را بزنید. صفحه Splash Screen برنامه ظاهر می شود. فقط کلمه butterfly را تایپ کنید، ( حرف اول بزرگ نباشد و دقیق مثل همین که من نوشتم) چی مشاهده می کنید؟
جالب اینکه در صفحه Splash Screen انیدیزاین سی اس 3 اولین اسم Parviz Banki هست که به احتمال بسیار زیاد ایرانی است و من قبلا اسم یک آقا و دو خانم ایرانی را در لیست افرادی که در ساخت و توسعه ایندیزاین شرکت داشتند مشاهده نمودم. این را جهت این گفتم که فکر نکنیم همه چیز ساخت هوش فقط موبورهاست. بلکه حاصل تلاش آنهاست و هیچ ربطی به نژاد ندارد. فقط اراده و خواست.
موفق باشید
بدرود

3years
07-07-2008, 00:13
در رابطه با شماره 1 پاسخ شما: واقعیت امر این است که من هنوز کار کتابم را به طور جدی شروع نکردم و از حالا نمی توانم تعیین کنم و این بستگی به حجم و افزایش مطالب کتابم دارد و احتمال می دهم بخاطر زیاد شدن مطالب احتیاج به یک کتاب با سایر بزرگ دارد. اگر قطع کتابها را بعد از برش می دانید (یعنی همان چیزی که ما از کتاب فروشی می خریم) بنویسید شاید بتوانم نظری بدهم

خوب قطع ها بسیار متنوع است؛ و قطع کتاب رو بهتر است هم بر مبنای میزان متن و عکس آن و هم بر مبنای موضوع و محتوایش مشخص کنید!

مرسوم ترین قطعی که برای کتاب های عمومی استفاده می کنند همان وزیری (حدود 16.5 * 23.5) و رحلی (حدود 21.5 * 28.5)است؛ قطع های کوچک تر از وزیری به نظرم به کارتان نیاید. و قطع بزرگ تر از رحلی هم همینطور.

اگر بگویید محتوای کتاب چه هست بهتر می شود قطع را سنجید؛ حتی قطع خشتی (مثلاً مربع 22*22) شاید بهتر باشد.

در رابطه با شماره 3 پاسخ شما: نکته مهم و آنچه که من از آن ترس دارم همین قسمت ماجراست. آیا همیشه این مقداری عددی که فرمودید ثابت است یعنی برای هر قطع و هر زینک که در لیتوگرافی تهیه و به چاپخانه فرستاده می شود؟ شما می فرمائید 0.25 تا 0.5 سانتیمتر فاصله از طرفین (بالا، پایین، و کنار یا Outside). یعنی اگر همین مقدار را برای صفحه بندی خود در ایندیزاین منظور کنم و فرض کنم کتابم قرار است مثلا وزیری چاپ شود و بعد بخاطر مسائل و مشکلاتی تصمیم بگیرم قطع کتابم را عوض کنم آیا در ایندیزاین با عوض کردن اندازه های صفحه باز این مقدار ثابت است یا باید کم یا زیاد کنم. بطور کلی می خواهم بدانم پس این فرم بندی سنتی که در ایندیزاین انجام می دهند و صفحات را بسته به اندازه زینک و ماشین چاپ در ایندیزاین کنار هم می چینند پس چیست. چون این قسمت را چند نفر هر کسی یک جوری و با هزار منت گفت آخر هم من نفهمیدم چی شد و خیلی از این قسمت تنفر دارم. این که گفتم سنتی درست است یا خیر ؟ چون مطمئن هستم یک گرافیک کار خارجی و خیلی از لیتوگرافیها داخل خود ایران با نرم افزار Imposer که یک پلاگین است هم برای ایندیزاین و هم برای آکروبات فرم بندی را به طور علمی و دقیق و بدون خطا انجام می دهند و می رود پی کارش. من این پلاگین را با قیمت بالا خریداری کردم ولی دقیق نمی دانم به چه صورت باید استفاده کنم چون از چاپ و زینک چیزی نمی دانم. اگر شما کار فرم بندی را یا Imposer بلد هستید به من هم یاد دهید یا یک مقاله تصویری درست کنید و اینجا ارائه کنید که خیلی ممنون شما می شوم.

نه این همیشه یک عدد ثابت نیست و بعضی اوقات مثلاً وقتی کار خیلی روی زینک کیپ می شود یا باید در حد 1 2 میلیمتر کار جمع شود مقدار برش را کمتر می کنند.

فرم بندی یا همان فرم بندی سنتی چیز خاصی نیست! مثلاً برای چاپ کتاب در قطع رحلی 8 صفحه را روی زینک 50 *70 می چینند، به نظرم زیاد خودتون را درگیرش نکنید.

متأسفانه من اصلاً خودم کار رو فرم بندی نمی کنم و از Imposer اطلاعی ندارم؛ اما یک بار همین فرمبندی های اتوماتیک توسط یکی از لیتوگراف ها کلی زینک باطله و یه نصف چاپ باطله گذاشت رو دستمون.

در هر صورت نظر شما چیست ؟ آیا من کار تایپ و تحقیق و بردن مطالب و عکسها را در ایندیزاین با قطع پیش فرض A4 شروع کنم یا خیر؟ آیا می توانم در پایان همه این کارهها به این قسمتها رسید. یا باید از همین الان تکلیف فایل کتابم را مشخص کنم.

ببین عزیز دل برادر اکیداً توصیه می کنم این کار رو نکن، بستن کتاب در یک قطع و بعد تغییر دادنش به یک قطع دیگر معمولاً دردسر ساز میشه!!!!

یا این مسئله با Bleed و Slug در ارتباط است چون حتی با خواندن تنها کتاب ایندیزاین هم نگرفتم کار این دو بخش دقیقا چیست و در کتاب ایندیزاین به چهار خط اکتفا کرده است. اگر در مورد این دو تا هم اطلاعاتی دارید و در کار صفحه آرایی و فرم بندی تاثیر دارد اطلاعاتی بدهید لطف شما را فراموش نمی کنم.

Bleed دقیقاً مقدار برشی است که در کار در نظر می گیرید، البته فراموش نکنید که در موقع خروجی حتماً قسمت مربوطه را تیک بزنید تا bleed ها در فایل خروجی لحاظ شود. Slug هم چیزی ورای bleed است و اصلاً برای من تا حالا کاربرد نداشته است. اگر مطلبی راجع بش یافتم می گویم.

ر هر صورت چشم امیدم به شما دوستانی است که می دانم بدون منت کمکی می کنید و ترجیح می دهم اینجا مسئله را حل کنم تا اینکه از افرادی که چیز اندکی می دانند و قصد یاد دادن هم ندارند.

چشم امیدت به خدا باشد و لاغیر

موفق و پیروز باشی.:10:

aliali58
07-07-2008, 08:31
درود به 3years

در رابطه با شماره 2 پاسخ شما: بله درست است این را در کتاب نارنجی " آنچه طراحان گرافیک و ناظران چاپ می دانند" خواندم و می دانستم.

در رابطه با شماره 3 پاسخ شما: نکته مهم و آنچه که من از آن ترس دارم همین قسمت ماجراست. آیا همیشه این مقداری عددی که فرمودید ثابت است یعنی برای هر قطع و هر زینک که در لیتوگرافی تهیه و به چاپخانه فرستاده می شود؟ شما می فرمائید 0.25 تا 0.5 سانتیمتر فاصله از طرفین (بالا، پایین، و کنار یا Outside). یعنی اگر همین مقدار را برای صفحه بندی خود در ایندیزاین منظور کنم و فرض کنم کتابم قرار است مثلا وزیری چاپ شود و بعد بخاطر مسائل و مشکلاتی تصمیم بگیرم قطع کتابم را عوض کنم آیا در ایندیزاین با عوض کردن اندازه های صفحه باز این مقدار ثابت است یا باید کم یا زیاد کنم. بطور کلی می خواهم بدانم پس این فرم بندی سنتی که در ایندیزاین انجام می دهند و صفحات را بسته به اندازه زینک و ماشین چاپ در ایندیزاین کنار هم می چینند پس چیست.

بدرود
در تاپيك‌هاي دنياي چاپ مي‌توانيد اندازه‌هاي كاغذ استاندارد را ببينيد كه لينكش رو در زير گذاشتم همچنين در مورد فرم‌بندي، فيلم و زينك و ماشين‌هاي چاپ ميتونيد سؤالاتتون رو مطرح كنيد كه بچه‌هايي كه با كار چاپ بيشتر آشنايي دارند جوابتون رو دقيقتر بدن

در مورد حاشيه‌ها هم براي اكثر قطع‌ها همون نيم سانتيمتر حاشيه خوب هست چون به جرم اينكه ما توي ايران زندگي ميكنيم و به لطف صحاف‌ها، حتي توي دقيقترين كارها هم حداقل يك ميليمتر خطا رو ميزنن و بعدش هم ميگن يك ميليمتر كه چيزي نيست. در كل اگر حساسيت كارتون بالا نيست اندازه‌اي كه ميخواهيد بعد از برش داشته باشيد به اضافه نيم سانتيمتر براي اندازه كاغذتون رو در نظر بگيريد

در مورد فرم بندي هم بگم كه كار رو به ليتوگراف‌ها بسپاريد بهتره چون هزينه خيلي بالايي نداره و در صورتي كه اونها اشتباه كنند ميتونيد هزينه فيلم و زينك رو بهشون نديد ولي اگر خودتون ببنديد و كوچكترين اشتباه رو بكنيد كلي هزينه فيلم و زينك رو دستتون ميذاره. البته اگر ميخواهيد خودتون ببنديد حتما به كمك كسي كه قبلا اين كار رو انجام داده ببنديد كه دچار مشكل نشيد.

aliali58
07-07-2008, 08:40
آيا در اينديزاين مي‌شود مانند word فرمتهاي يك پاراگراف متني رو كپي كرد و روي پاراگراف ديگر اعمال كرد؟ در word با كليدهاي ctrl+shift+c فرمت كپي و با كليدهاي ctrl+shift+v فرمت روي پاراگراف جديد اعمال ميشود.

در مورد آبجكت‌ها چي؟ مثلا من حدود 700 تا عكس دارم كه ميخوام عرض باكس‌هاي تصويرم 5 سانتيمتر باشه ميخوام يكي رو درست كنم و اين فرمت رو روي بقيه باكس‌هاي عكس كپي كنم طوري كه لازم نباشه براي يكي، يكي اونها برم و اندازه‌ها رو به صورت دستي درست كنم و بعد عكس‌ها رو توي باكس‌ها fit كنم.

jedivssith
07-07-2008, 10:12
آيا در اينديزاين مي‌شود مانند word فرمتهاي يك پاراگراف متني رو كپي كرد و روي پاراگراف ديگر اعمال كرد؟ در word با كليدهاي ctrl+shift+c فرمت كپي و با كليدهاي ctrl+shift+v فرمت روي پاراگراف جديد اعمال ميشود.

در مورد آبجكت‌ها چي؟ مثلا من حدود 700 تا عكس دارم كه ميخوام عرض باكس‌هاي تصويرم 5 سانتيمتر باشه ميخوام يكي رو درست كنم و اين فرمت رو روي بقيه باكس‌هاي عكس كپي كنم طوري كه لازم نباشه براي يكي، يكي اونها برم و اندازه‌ها رو به صورت دستي درست كنم و بعد عكس‌ها رو توي باكس‌ها fit كنم.

برای سوال اولت :

آیا از Character Style و Paragraph Style استفاده می کنی؟ اگر نه که متن مورد نظرتو که می خواهی برای پاراگرافهای دیگر هم بکار ببری را انتخاب کن به سربرگ Paragraph Style برو. در پایین پالت دکمه Create New Style رو بزن. استایل مورد نظرت با تمام ویژگیها تو جعبه پالت اضافه می شود. کمی از اسم استایل فاصله بگیر و دو بار کلیک کن و شیوه ها بیشتری رو به پاراگرافت اضافه کن (اگر خواستی) نام استایل هم در پنجره که باز می شود را می تونی تغییر بدی. همین کار نیز برای پالت Character Style کاربرد دارد. خیلی مفید این روش بخصوص برای متن های طولانی.

برای سوال دومت:
سوال خوبی کردی برای خودم هم جالب است بدانم می شود در ایندیزاین این کار رو کرد یا نه؟ ولی فعلا جوابی ندارم اگر پیدا کردم حتما می گم. به پالت Object Style رفتم ولی هر چی تنظیمات و افکت بود را تست زدم و به استایل اضافه کردم ولی وقتی روی یک فریم دیگر استایل را به کار گرفتم اندازه اش تغیر نکرد و فقط افکت روی فریم بکار گرفته شد. ولی تنها را تا پیدا شدن جواب این است که از باکس و آبجکت اولیه کپی شود و تمام آبجکت های بعدی را از روی اولی کپی کنید؟ که حتما همین کار رو کردید.

علی آقا بابت راهنمایی خوبی که کردی بسیار ممنونم.

jedivssith
07-07-2008, 10:16
خوب قطع ها بسیار متنوع است؛ و قطع کتاب رو بهتر است هم بر مبنای میزان متن و عکس آن و هم بر مبنای موضوع و محتوایش مشخص کنید!

مرسوم ترین قطعی که برای کتاب های عمومی استفاده می کنند همان وزیری (حدود 16.5 * 23.5) و رحلی (حدود 21.5 * 28.5)است؛ قطع های کوچک تر از وزیری به نظرم به کارتان نیاید. و قطع بزرگ تر از رحلی هم همینطور.

اگر بگویید محتوای کتاب چه هست بهتر می شود قطع را سنجید؛ حتی قطع خشتی (مثلاً مربع 22*22) شاید بهتر باشد.

نه این همیشه یک عدد ثابت نیست و بعضی اوقات مثلاً وقتی کار خیلی روی زینک کیپ می شود یا باید در حد 1 2 میلیمتر کار جمع شود مقدار برش را کمتر می کنند.

فرم بندی یا همان فرم بندی سنتی چیز خاصی نیست! مثلاً برای چاپ کتاب در قطع رحلی 8 صفحه را روی زینک 50 *70 می چینند، به نظرم زیاد خودتون را درگیرش نکنید.

متأسفانه من اصلاً خودم کار رو فرم بندی نمی کنم و از Imposer اطلاعی ندارم؛ اما یک بار همین فرمبندی های اتوماتیک توسط یکی از لیتوگراف ها کلی زینک باطله و یه نصف چاپ باطله گذاشت رو دستمون.

ببین عزیز دل برادر اکیداً توصیه می کنم این کار رو نکن، بستن کتاب در یک قطع و بعد تغییر دادنش به یک قطع دیگر معمولاً دردسر ساز میشه!!!!

Bleed دقیقاً مقدار برشی است که در کار در نظر می گیرید، البته فراموش نکنید که در موقع خروجی حتماً قسمت مربوطه را تیک بزنید تا bleed ها در فایل خروجی لحاظ شود. Slug هم چیزی ورای bleed است و اصلاً برای من تا حالا کاربرد نداشته است. اگر مطلبی راجع بش یافتم می گویم.

چشم امیدت به خدا باشد و لاغیر

موفق و پیروز باشی.:10:

ببخشید هر کاری کردم که پاسخ را درست در زیر نقل شما قرار دهم فروم ایراد می گرفت. مجبورم یک جا پاسخ را در زیر به عرضتان برسانم.

درود
کتاب من یک فرهنگ است بیشتر در آن اسم وجود دارد و تا حدودی هم متن بصورت پاراگراف ولی بطور کلی اسامی هستند که می خواهم ستونی و دو زبانه کار شود یعنی در مقابل اسامی فارسی اسامی انگلیسی را بنویسم. عکس هم به وفور یافت می شود و آنچه خودم برآورد کردم چیزی حدود نیم میلیون لغت وجود خواهد داشت.
من از کتابخانه شخصی خودم کتابی را برداشتم و قطع آن را مناسب دیدم و اندازه بعد از برش آن 1/29 در 2/22 می باشد. آیا رحلی است؟ یا خیر. چون من این قطع را پسندیدم و مناسب با کار خودم می بینم.
خوب اگر من همان قطع کتابی را که اندازه اش را در بالا گفتم (البته اندازه قبل از برش) را قبول کنم و اگر این کتاب رحلی است و در همین قطع شروع به کار کنم مشکلی که نیست. فقط می ماند اندازه های برش که آن را در پایان کار هم می شود روی سند پیاده کرد و تغییر داد، غیر از این است؟
اگر قطعی را که در بالا گفتم حتمی باشد چه مقدار Bleed باید وارد کرد. دقیقا این Bleed چطور عمل می کند.

با سپاس فراوان
بدرود

jedivssith
07-07-2008, 23:17
Easter egg شماره 2 : در InDesign CS3

درود

تبدیل یک خط ساده به یک رنگین کمان زیبا
1- به پالت Stroke رفته و از گزینه flyout menu (مثلث گوشته سمت راست پالت) Stroke Stylesرا انتخاب کرده.
2- دکمه New را فشار دهید و در پنجره که باز می شود از منوی کرکره ای Type گزینه Strip را انتخاب کنید. و در فیلد Name کلمه Rainbow را تایپ نمائید. (توجه: اگر کلمه ای غیر از این تایپ شود غلط است و نمی توانید خط رنگین کمانی داشته باشید و حتما باید کلمه Rainbow را درست تایپ کنید و حرف اول بزرگ باشد، مثل چیزی که می بینید).
3- Add و سپس Done نمائید و پنجره بعدی را Ok کرده.
4- حالا یک خط از Tool Box ایندیزاین رسم کنید. (از ابزارهای line Tool – Pencil‌- Pen می‌توانید برای رسم استفاده کنید). به پالت Stroke رفته و خط رنگین کمانی را با ضخامت مناسب برای یک خط و یا حاشیه یک شکل استفاده نمائید.

بدرود

3years
07-07-2008, 23:53
ببخشید هر کاری کردم که پاسخ را درست در زیر نقل شما قرار دهم فروم ایراد می گرفت. مجبورم یک جا پاسخ را در زیر به عرضتان برسانم.

درود
کتاب من یک فرهنگ است بیشتر در آن اسم وجود دارد و تا حدودی هم متن بصورت پاراگراف ولی بطور کلی اسامی هستند که می خواهم ستونی و دو زبانه کار شود یعنی در مقابل اسامی فارسی اسامی انگلیسی را بنویسم. عکس هم به وفور یافت می شود و آنچه خودم برآورد کردم چیزی حدود نیم میلیون لغت وجود خواهد داشت.
من از کتابخانه شخصی خودم کتابی را برداشتم و قطع آن را مناسب دیدم و اندازه بعد از برش آن 1/29 در 2/22 می باشد. آیا رحلی است؟ یا خیر. چون من این قطع را پسندیدم و مناسب با کار خودم می بینم.
خوب اگر من همان قطع کتابی را که اندازه اش را در بالا گفتم (البته اندازه قبل از برش) را قبول کنم و اگر این کتاب رحلی است و در همین قطع شروع به کار کنم مشکلی که نیست. فقط می ماند اندازه های برش که آن را در پایان کار هم می شود روی سند پیاده کرد و تغییر داد، غیر از این است؟
اگر قطعی را که در بالا گفتم حتمی باشد چه مقدار Bleed باید وارد کرد. دقیقا این Bleed چطور عمل می کند.

با سپاس فراوان
بدرود

بله این قطع رحلی محسوب میشه

بله اندازۀ برش را می شود در پایان کار هم لحاظ کرد.

بیبنید شما وقتی دارید فایل جدید می سازید می توانید در همان پنجره new یا وقتی که فایل از قبل آماده شده ای را می خواهید برایش bleed درنظر بگیرید. با زدن کلیدهای alt+ctrl+p پنجره ای باز می شود که در آن با زدن more options قسمت های bleed و slug و ... مشخص می شود. که می توانی مقادیر آن را مشخص کنی. ببین وقتی شما سایز نهایی کارت مثلاً 20 *30 است. فایل خروجی شما باید 20.5 * 31 باشد. این 0.5 سانت اضافه از هرطرف را در bleed مشخص می کنند.

در موقعی که کار تمام است و می خواهی pdf را برای چاپ بدهی باید هنگام خروجی گرفت مشخص کنی که bleed هم در فایل خروجی اضافی شود.

3Dmajid
08-07-2008, 00:55
میشه کلا بگید این نرم افزار به چه دردی میخوره و برای چی ازش استفاده میشه ؟
من یه کم با این برنامه کار کردم.

3years
08-07-2008, 01:10
میشه کلا بگید این نرم افزار به چه دردی میخوره و برای چی ازش استفاده میشه ؟
من یه کم با این برنامه کار کردم.

بیشتر برای صفحه آرایی کتاب و مجلات و روزنامه و ... کلاً کاربرد اصلیش برای مواد انتشاراتی است.

برای امور گرافیکی که پایه اصل کار را متن تشکیل می دهد.

aliali58
08-07-2008, 16:17
برای سوال اولت :

آیا از Character Style و Paragraph Style استفاده می کنی؟ اگر نه که متن مورد نظرتو که می خواهی برای پاراگرافهای دیگر هم بکار ببری را انتخاب کن به سربرگ Paragraph Style برو. در پایین پالت دکمه Create New Style رو بزن. استایل مورد نظرت با تمام ویژگیها تو جعبه پالت اضافه می شود. کمی از اسم استایل فاصله بگیر و دو بار کلیک کن و شیوه ها بیشتری رو به پاراگرافت اضافه کن (اگر خواستی) نام استایل هم در پنجره که باز می شود را می تونی تغییر بدی. همین کار نیز برای پالت Character Style کاربرد دارد. خیلی مفید این روش بخصوص برای متن های طولانی.

برای سوال دومت:
سوال خوبی کردی برای خودم هم جالب است بدانم می شود در ایندیزاین این کار رو کرد یا نه؟ ولی فعلا جوابی ندارم اگر پیدا کردم حتما می گم. به پالت Object Style رفتم ولی هر چی تنظیمات و افکت بود را تست زدم و به استایل اضافه کردم ولی وقتی روی یک فریم دیگر استایل را به کار گرفتم اندازه اش تغیر نکرد و فقط افکت روی فریم بکار گرفته شد. ولی تنها را تا پیدا شدن جواب این است که از باکس و آبجکت اولیه کپی شود و تمام آبجکت های بعدی را از روی اولی کپی کنید؟ که حتما همین کار رو کردید.

علی آقا بابت راهنمایی خوبی که کردی بسیار ممنونم.

در مورد سؤال اول بايد بگم كه اين چيزي كه شما گفتين رو ميدونم ولي اين رو نميخوام اگر با نرم‌افزار word كار كرده باشين كاملا متوجه منظورم ميشين.

در مورد سؤال دوم هم مثل اينكه سؤال رو كامل مطرح نكردم و شما منظور من رو نگرفتين. در اصل من حدود 700، 800 تا عكس رو آوردم توي اينديزاين و ميخواستم عرض باكس همه عكسهام 5 سانتيمتر باشه من كه مجبور شدم 3، 4 ساعتي وقت بذارم و دستي همه رو درست كنم اما اگر دستوري باشه كه بشه اين كار رو كرد براي بعدا ممكن دوباره لازم بشه

با تشكر از وقتي كه براي من گذاشتين اميدوارم كه بتونيم از تجربيات همديگه استفاده كنيم.

aliali58
08-07-2008, 16:39

درود

با سپاس فراوان
بدرود

اگر كتاب مال خودتون هست و هزينه‌هاي چاپ رو ميخواهيد كاهش بديد اندازه كاغذ رو طوري در نظر بگيريد كه كمترين پرت كاغذ رو داشته باشيد .
به نظر من شما اگه طول و عرض متنتون ثابت باشه به عنوان مثال عرض متنتون 16 سانتيمتر و طول متن 22 سانتيمتر ديگه خيلي دغدغه براي حاشيه‌ها نداريد مثلا خيلي فرقي نميكنه كه شما حاشيه رو دو و نيم بگيريد يا سه در ضمن با توجه به اين نظري كه دادم نيازي به Bleed هم نداريد. البته عقل ناقص من ميگه كه Bleed براي كارهاي رنگي استفاده ميشه و زماني كه شما خيلي براتون مهم هست كه كار دقيقا از كجا برش بخوره و Bleed رو براي اين در نظر ميگيرن كه اگر توي صحافي مثلا 1 ميليمتر خطا داشت كنار كار شما سفيد نشه

jedivssith
08-07-2008, 19:11
در مورد سؤال اول بايد بگم كه اين چيزي كه شما گفتين رو ميدونم ولي اين رو نميخوام اگر با نرم‌افزار word كار كرده باشين كاملا متوجه منظورم ميشين.
با تشكر از وقتي كه براي من گذاشتين اميدوارم كه بتونيم از تجربيات همديگه استفاده كنيم.

فکر کنم این دیگر جواب شما باشد. در همان پنجره Character Style Option که ویژگیهای متن دلخواه خود را انجام دادید در کادر و فیلد Shortcut یک میانبر وارد کنید. من هر چی کلیدهای Shift – Control و Alt را با کلیدهای حروف گرفتم جواب نداد ولی وقتی از ترکیب این سه کلید با شماره های ماشین حساب کیبورد استفاده کردم در فیلد ظاهر شد. من کلید ترکیبی Ctrl + 2 را برای یک شیوه و قالب یا استایل انجام دادم و درست شد متن خود را در داخل Text Frame انتخاب کنید و کلید ترکیبی دلخواه خود را بزنید و استایل دلخواه شما به متن های دیگر سرایت می کند و چه سرایتی
خواهش می کنم خوشحال می شم چیزی یاد بدم و چیزی یاد بگیرم

اگر كتاب مال خودتون هست و هزينه‌هاي چاپ رو ميخواهيد كاهش بديد اندازه كاغذ رو طوري در نظر بگيريد كه كمترين پرت كاغذ رو داشته باشيد .
به نظر من شما اگه طول و عرض متنتون ثابت باشه به عنوان مثال عرض متنتون 16 سانتيمتر و طول متن 22 سانتيمتر ديگه خيلي دغدغه براي حاشيه‌ها نداريد مثلا خيلي فرقي نميكنه كه شما حاشيه رو دو و نيم بگيريد يا سه در ضمن با توجه به اين نظري كه دادم نيازي به Bleed هم نداريد. البته عقل ناقص من ميگه كه Bleed براي كارهاي رنگي استفاده ميشه و زماني كه شما خيلي براتون مهم هست كه كار دقيقا از كجا برش بخوره و Bleed رو براي اين در نظر ميگيرن كه اگر توي صحافي مثلا 1 ميليمتر خطا داشت كنار كار شما سفيد نشه

نه کار من رنگی نیست ولی عکس در کتابم خواهد بود و عکسها هم به بیرون صفحه نخواهند رفت چون مجله نیست که بخواهم چنین افکت هایی پیاده کنم و بیشتر نقش معرفی اشخاص را دارد. اما اینکه گفتی طول و عرض یکسان بله باید چنین باشد و همه صفحات کتاب از یک روش پیروی می کنند گفتم این کتاب یک فرهنگ است و باید منظم باشد نه اینکه بخواهم بعضی صفحات را به دلخواه با بعضی دیگر متفاوت بسازم چرا که اینطوری اون سادگی را از دست می دهد به نظر من کار باید ساده و زیبا باشد.

3years
08-07-2008, 22:05
نه کار من رنگی نیست ولی عکس در کتابم خواهد بود و عکسها هم به بیرون صفحه نخواهند رفت چون مجله نیست که بخواهم چنین افکت هایی پیاده کنم و بیشتر نقش معرفی اشخاص را دارد. اما اینکه گفتی طول و عرض یکسان بله باید چنین باشد و همه صفحات کتاب از یک روش پیروی می کنند گفتم این کتاب یک فرهنگ است و باید منظم باشد نه اینکه بخواهم بعضی صفحات را به دلخواه با بعضی دیگر متفاوت بسازم چرا که اینطوری اون سادگی را از دست می دهد به نظر من کار باید ساده و زیبا باشد.

به هر صورت شما نیاز به در نظر گرفتن برش دارید

یک نمونه فرم بندی بسیار ساده روی کاغذ 50*70 را براتون upload کردم.

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدموفق باشید.

aliali58
09-07-2008, 11:35
فکر کنم این دیگر جواب شما باشد. در همان پنجره Character Style Option که ویژگیهای متن دلخواه خود را انجام دادید در کادر و فیلد Shortcut یک میانبر وارد کنید. من هر چی کلیدهای Shift – Control و Alt را با کلیدهای حروف گرفتم جواب نداد ولی وقتی از ترکیب این سه کلید با شماره های ماشین حساب کیبورد استفاده کردم در فیلد ظاهر شد. من کلید ترکیبی Ctrl + 2 را برای یک شیوه و قالب یا استایل انجام دادم و درست شد متن خود را در داخل Text Frame انتخاب کنید و کلید ترکیبی دلخواه خود را بزنید و استایل دلخواه شما به متن های دیگر سرایت می کند و چه سرایتی

نه منظورم اين موضوع هم نبود. اين هم همون موضوع قبلي هست منتها با shortcut key ، كه شما اين shortcut رو زماني كه دارين استايل رو ميسازين ميتونين تعريف كنين.

ظاهرا شما اشتباه متوجه شديد من منظورم اين بود كه طول و عرض متن تون رو ثابت بگيريد ( نه اينكه طول و عرض صفحات با هم متفاوت باشند.) حاشيه‌تون رو متغير. مثال: اندازه كاغذ 28 در 21 در نظر بگيريد حاشيه رو سه و نيم بگيريد و طول متن رو 22 و عرض متن 14 اگر بعدا نظرتون عوض شد ميتونيد روي حاشيه مانور بديد و مثلا حاشيه رو 3 بگيريد ولي طول و عرض متنتون همون قبلي باشه كه در اين صورت ديگه صفحه‌بندي شما به هم نميريزه

jedivssith
09-07-2008, 12:04
ظاهرا شما اشتباه متوجه شديد من منظورم اين بود كه طول و عرض متن تون رو ثابت بگيريد ( نه اينكه طول و عرض صفحات با هم متفاوت باشند.) حاشيه‌تون رو متغير. مثال: اندازه كاغذ 28 در 21 در نظر بگيريد حاشيه رو سه و نيم بگيريد و طول متن رو 22 و عرض متن 14 اگر بعدا نظرتون عوض شد ميتونيد روي حاشيه مانور بديد و مثلا حاشيه رو 3 بگيريد ولي طول و عرض متنتون همون قبلي باشه كه در اين صورت ديگه صفحه‌بندي شما به هم نميريزه

درود علی آقا

بله منظور من هم همان طول و عرض ثابت متن بود نه ورق. نباید می گفتم صفحه ببخشید.
راستی اگر لطف کنید اندازه های Margin ها یا همان طول و عرض های رایج برای انواع قطع ها را بنویسید خیلی خوب می شود تا ببینم برای هر قطع چه اعدادی را به فیلدهای Margin و حاشیه ها وارد کنیم. اگر این کار را کردید مقدار حاشیه و Bleed را نیز برای هر قطع را هم بنویسید خیلی خوب می شود.

با سپاس فراوان
بدرود

aliali58
09-07-2008, 12:48
درود علی آقا

بله منظور من هم همان طول و عرض ثابت متن بود نه ورق. نباید می گفتم صفحه ببخشید.
راستی اگر لطف کنید اندازه های Margin ها یا همان طول و عرض های رایج برای انواع قطع ها را بنویسید خیلی خوب می شود تا ببینم برای هر قطع چه اعدادی را به فیلدهای Margin و حاشیه ها وارد کنیم. اگر این کار را کردید مقدار حاشیه و Bleed را نیز برای هر قطع را هم بنویسید خیلی خوب می شود.

با سپاس فراوان
بدرود

اندازه حاشيه‌ها استاندارد نداره و سليقه‌اي هست من خودم معمولا بين 2 تا 3 سانتيمتر به كارم حاشيه ميدم البته توي قطع پالتويي ممكنه يك و نيم هم بذارم در هر حال سليقه‌اي هست. اما گاهي اوقات شما بايد حجم صفحات رو هم در نظر بگيريد مثلا براي يك كتاب 500 صفحه‌اي حاشيه داخلي رو (inside) بايد نسبت به حاشيه بيروني يا outside بيشتر بگيري مثلا اگر حاشيه بيروني رو دو گرفتي حاشيه داخلي رو بايد 3 بگيري كه بعد از اينكه كتاب صحافي شد تقريبا حاشيه‌ها برابر بشه و همچنين اگر توي كتابت از سر صفحه استفاده ميكني حاشيه بالا رو يك سانت بيشتر بگير براي سر صفحه كه بازم حاشيه سفيد بالا و پايين با هم برابر باشه. اينها رو تقريبي بهت گفتم وقتي خودت كار ميكني اگه يه صفحه رو پرينت بگيري متوجه ميشي كه حاشيه‌هاي بالا و پايينش خوب هست يا نه.

jedivssith
10-07-2008, 23:27
درود
ساخت فهرست اتوماتیک و دستی را اگر کسی خوب بلد است یک توضیحی بدهد. عکس هم باشد بد نیست. البته فهرستی که می خواهم درست کنم انگلیسی است و از چپ به راست است. در نسخه Cs3 درست می کنم اگر در Cs2 هم توضیحه دادید اشکالی ندارد. ولی یک توضیح اساسی بدهید چون در تنها کتاب ترجمه ایندیزاین به طرز وحشتناکی بد توضیح و ترجمه شده که هیچ معلوم نیست چه می گوید.
با سپاس فراوان
بدرود

3years
10-07-2008, 23:35
درود
ساخت فهرست اتوماتیک و دستی را اگر کسی خوب بلد است یک توضیحی بدهد. عکس هم باشد بد نیست. البته فهرستی که می خواهم درست کنم انگلیسی است و از چپ به راست است. در نسخه Cs3 درست می کنم اگر در Cs2 هم توضیحه دادید اشکالی ندارد. ولی یک توضیح اساسی بدهید چون در تنها کتاب ترجمه ایندیزاین به طرز وحشتناکی بد توضیح و ترجمه شده که هیچ معلوم نیست چه می گوید.
با سپاس فراوان
بدرود

سلام دوست من

این نوع فهرست‌بندی (اتوماتیک) که می‌گویید اگر برای زبان فارسی جواب دهد که فوق‌العاده می‌شود!

من هم مشتاقم کسی توضیح جامعی بدهد! :8:

jedivssith
11-07-2008, 10:29
Easter Egg شماره 3: InDesign CS3

تبدیل یک خط ساده به یک ردپای انسان

درود
1- به پالت Stroke رفته، گزینه مثلث کوچک در گوشته سمت راست بالا یا Fly out Menu یا Pop Menu را کلیک کنید به Stroke Styles بروید.
2- دکمه New را فشار دهید و در پنجره که باز می شود از منوی کرکره ای Type گزینه Dash را انتخاب کنید. و در فیلد Name کلمه Feet را تایپ نمائید. (توجه: اگر کلمه ای غیر از این تایپ شود غلط است و نمی توانید خط با ردپای انسان داشته باشید و حتما باید کلمه Feet را درست تایپ کنید و حرف اول بزرگ باشد، مثل چیزی که می بینید).
4- حالا یک خط از Tool Box ایندیزاین رسم کنید. (از ابزارهای line Tool – Pencil‌- Pen می‌توانید برای رسم استفاده کنید). و خط ردپای انسان را با ضخامت مناسب به خط و یا یک حاشیه شکل استفاده نمائید.

بدرود

jedivssith
13-07-2008, 13:44

مشکل برای شکستن و پیوند بین فریم ها؟؟؟؟؟؟
درود
همانطور که در عکس می بینید نباید پیوند رشته ای فریم به این صورت باشد.
(برای دیدن پیوندها بین فریم ها به View < Show/Hide Text Thread بروید.)
یعنی بعد از پایان فصل 12 این پیوند باید به اول فصل 13 گره بخورد تا در صورت جابجایی متن ترتیب حرکت متن از فریم قبل و بعد از خود باشد نه مثل مشکل من از روی سه صفحه فصل 12 پرش کند و به اول فصل 14 جابجا شود.
حالا مشکل من این است که وقتی روی Out Port فصل 12 و یا In Port فصل 14 کلیک می کنم (2 بار کلیک برای شکستن یک پیوند) چطور باید این ترتیب را درست کنم . چون یک فریم متن درست می کند که اگر آن را در اول فصل 13 قرار دهم فریم جدیدی روی فریم متن قبلی می گذارد و باز پیوند رشته ای به اول فصل 14 از فریم جدید متصل است. چه کاری باید انجام دهم. چون بد جوری اعصابم را خرد کرده. چه راحلی را باید بروم تا ترتیب فریم عادی شود.
با سپاس فراوان
بدرود

3years
13-07-2008, 22:03
درود
یعنی بعد از پایان فصل 12 این پیوند باید به اول فصل 13 گره بخورد تا در صورت جابجایی متن ترتیب حرکت متن از فریم قبل و بعد از خود باشد نه مثل مشکل من از روی سه صفحه فصل 12 پرش کند و به اول فصل 14 جابجا شود.
حالا مشکل من این است که وقتی روی Out Port فصل 12 و یا In Port فصل 14 کلیک می کنم (2 بار کلیک برای شکستن یک پیوند) چطور باید این ترتیب را درست کنم . چون یک فریم متن درست می کند که اگر آن را در اول فصل 13 قرار دهم فریم جدیدی روی فریم متن قبلی می گذارد و باز پیوند رشته ای به اول فصل 14 از فریم جدید متصل است. چه کاری باید انجام دهم. چون بد جوری اعصابم را خرد کرده. چه راحلی را باید بروم تا ترتیب فریم عادی شود.
با سپاس فراوان
بدرود

متن رو جمع کن در همان آخر فصل 12

سپس ابتدای اولین جمله از فصل 14 (که در آخرین تکست باکس فصل 12 است) کلیک کن و با زدن کلیدهای
Ctrl + Shift + End

از آنجا تا آخر فصل 14 انتخاب می شود.؛ بعد متن را کات و سر جایش که همان تکست باکس شروع فصل 14 است Paste کن.

امیدوارم واضح بوده باشد.
موفق باشی.

aliali58
13-07-2008, 23:12
درود
با سپاس فراوان
بدرود

3years راه حل رو گفتن اما چيز ديگه‌اي به نظر من رسيد گفتم شايد ساده‌تر باشه.
متن چهار صفحه فصل 13 رو كپي و يا كات كنيد و به انتهاي فصل 12 اضافه كنيد پس از انجام اينكار چهار صفحه فصل 13 شما بي مصرف خواهد شد بنابراين ميتوانيد اين چهار صفحه را به طور كلي حذف كنيد حالا پيوندهاي شما درست مي‌شود. البته با عرض پوزش رم سيستم من پايين به همين دليل اينديزاين ندارم كه گزينه‌ها رو به طور كامل براتون شرح بدم. اميدوارم كه تونسته باشم موضوع رو برسونم.

jedivssith
14-07-2008, 02:13
متن رو جمع کن در همان آخر فصل 12

سپس ابتدای اولین جمله از فصل 14 (که در آخرین تکست باکس فصل 12 است) کلیک کن و با زدن کلیدهای
Ctrl + Shift + End

از آنجا تا آخر فصل 14 انتخاب می شود.؛ بعد متن را کات و سر جایش که همان تکست باکس شروع فصل 14 است Paste کن.

درود به 3years
راه حلی که گفتید انجام دادم هیچ اتفاقی نیافتاد.

3years راه حل رو گفتن اما چيز ديگه‌اي به نظر من رسيد گفتم شايد ساده‌تر باشه.
متن چهار صفحه فصل 13 رو كپي و يا كات كنيد و به انتهاي فصل 12 اضافه كنيد پس از انجام اينكار چهار صفحه فصل 13 شما بي مصرف خواهد شد بنابراين ميتوانيد اين چهار صفحه را به طور كلي حذف كنيد حالا پيوندهاي شما درست مي‌شود. البته با عرض پوزش رم سيستم من پايين به همين دليل اينديزاين ندارم كه گزينه‌ها رو به طور كامل براتون شرح بدم. اميدوارم كه تونسته باشم موضوع رو برسونم.

درود به علی

علی جان اول و آخر من باید فصل 13 را داشته باشم. این روش رو چند بار قبلا انجام دادم ولی در نهایت اون پیوند سرجای خودش باقی هست و کاری نداره من چهار صفحه فصل 13 رو حذف کنم و بعد اضافه کنم. یعنی پیوند از انتهای فصل 12 رفته خورده اول فصل 14.
ممنون بچه ها از راهنمایی و کمک
بی خیال یک سند جدید درست می کنم تنظیمات از مستر سند قبلی Move می کنم تو سند جدید باقی کار هم 10 دقیقه است که متن را بفرستم تو فریم های سند جدید. اینطوری سر و کله زدن جز اعصاب خرد شدن چیزی نداره.
با سپاس فراوان
بدرود

3years
14-07-2008, 02:19
درود به 3years

بدرود

شاید پیوند ها رو قطع نکردید!

aliali58
15-07-2008, 10:29
درود به 3years

علی جان اول و آخر من باید فصل 13 را داشته باشم. این روش رو چند بار قبلا انجام دادم ولی در نهایت اون پیوند سرجای خودش باقی هست و کاری نداره من چهار صفحه فصل 13 رو حذف کنم و بعد اضافه کنم. یعنی پیوند از انتهای فصل 12 رفته خورده اول فصل 14.
ممنون بچه ها از راهنمایی و کمک
بی خیال یک سند جدید درست می کنم تنظیمات از مستر سند قبلی Move می کنم تو سند جدید باقی کار هم 10 دقیقه است که متن را بفرستم تو فریم های سند جدید. اینطوری سر و کله زدن جز اعصاب خرد شدن چیزی نداره.
با سپاس فراوان
بدرود

هر دو تا راه حل درست بود و اگر كار را درست انجام ميداديد هيچ مشكلي نداشتيد بيشتر از 5 دقيقه هم كار نداشت.
من نگفتم كه فصل 13 رو حذف كن دوباره همونجا اضافه كن. شايد اشتباه متوجه شديد.
مثال: فرض كنيم متن فصل 12 شما در صفحه 150 تمام شده و متن فصل 13 از صفحه 151 شروع و در صفحه 154 تمام شده و فصل 14 از صفحه 155 شروع شده (اين رو داشته باش تا حالا بهت بگم)
شما متن فصل 13 را كپي كنيد سپس نشانگر موس را روي آخرين سطر فصل 12 بزنيد بعد كليد end را بزنيد بعد از اينكار كليد enter كوچك كه در گوشه پايين سمت راست صفحه كليد كنار اعداد است را فشار دهيد حالا متن فصل 13 را پست (ctrl+v) كنيد كه اگر كار را تا اينجا درست انجام داده باشيد بايد متن فصل 13 شما از صفحه 155 شروع شده باشد و در صفحه 158 تمام شده باشد بنابراين الان لينك متن شما درست شده و تنها مشكل شما صفحات 151 تا 154 است كه ديگر نيازي به آنها نداريد و بايد به طور كلي حذف شوند كه براي اينكار شما بايد به پالت page رفته و روي شماره صفحه 151 با موس كليد كنيد سپس شيفت را نگه داريد و دوباره با موس روي صفحه 154 كليد كنيد كه بايد در پالت page اين صفحات به رنگ آبي تغيير رنگ داده باشند حالا كليد سمت چپ موس را روي يكي از اين صفحات فشار دهيد و بدون رها كردن آن، آن را به سمت سطل زباله‌اي كه در گوشه سمت راست و پايين پالت page قرار دارد بكشيد كه زماني كه روي سطل زباله ميرسيد موس شما به شكل دست در مي‌آيد در اين زمان موس را رها كنيد اگر تا اينجا كار را درست انجام داده باشيد يك پيام به شما ميدهد كه پس از ok كردن آن صفحات 151 تا 154 شما به طور كلي محو ميشوند و صفحه 155 جايگزين آن ميشود كه اگر از شماره صفحه اتوماتيك استفاده كرده باشيد شماره صفحه هم خود به خود درست شده و حالا شما هيچ مشكلي نبايد داشته باشيد.

jedivssith
17-07-2008, 00:29
هر دو تا راه حل درست بود و اگر كار را درست انجام ميداديد هيچ مشكلي نداشتيد بيشتر از 5 دقيقه هم كار نداشت.
من نگفتم كه فصل 13 رو حذف كن دوباره همونجا اضافه كن. شايد اشتباه متوجه شديد.
مثال: فرض كنيم متن فصل 12 شما در صفحه 150 تمام شده و متن فصل 13 از صفحه 151 شروع و در صفحه 154 تمام شده و فصل 14 از صفحه 155 شروع شده (اين رو داشته باش تا حالا بهت بگم)
شما متن فصل 13 را كپي كنيد سپس نشانگر موس را روي آخرين سطر فصل 12 بزنيد بعد كليد end را بزنيد بعد از اينكار كليد enter كوچك كه در گوشه پايين سمت راست صفحه كليد كنار اعداد است را فشار دهيد حالا متن فصل 13 را پست (ctrl+v) كنيد كه اگر كار را تا اينجا درست انجام داده باشيد بايد متن فصل 13 شما از صفحه 155 شروع شده باشد و در صفحه 158 تمام شده باشد بنابراين الان لينك متن شما درست شده و تنها مشكل شما صفحات 151 تا 154 است كه ديگر نيازي به آنها نداريد و بايد به طور كلي حذف شوند كه براي اينكار شما بايد به پالت page رفته و روي شماره صفحه 151 با موس كليد كنيد سپس شيفت را نگه داريد و دوباره با موس روي صفحه 154 كليد كنيد كه بايد در پالت page اين صفحات به رنگ آبي تغيير رنگ داده باشند حالا كليد سمت چپ موس را روي يكي از اين صفحات فشار دهيد و بدون رها كردن آن، آن را به سمت سطل زباله‌اي كه در گوشه سمت راست و پايين پالت page قرار دارد بكشيد كه زماني كه روي سطل زباله ميرسيد موس شما به شكل دست در مي‌آيد در اين زمان موس را رها كنيد اگر تا اينجا كار را درست انجام داده باشيد يك پيام به شما ميدهد كه پس از ok كردن آن صفحات 151 تا 154 شما به طور كلي محو ميشوند و صفحه 155 جايگزين آن ميشود كه اگر از شماره صفحه اتوماتيك استفاده كرده باشيد شماره صفحه هم خود به خود درست شده و حالا شما هيچ مشكلي نبايد داشته باشيد.

علی عزیز خیلی ممنون. با روشی که فرمودید مشکلم حل شد
لطفت را فراموش نمی کنم.
موفق باشی
بدرود

jedivssith
17-07-2008, 00:30
درود
سندی را دارم به زبان انگلیسی آماده می کنم و قصد دارم شماره گذاری آن به این صورتی که می گویم باشد: با توجه به زبان انگلیسی که از سمت چپ (کتاب یا مجله) باز می شود می خواهم صفحه اول در گوشه بالا سمت راست یک کادر باشد که شماره صفحه داخل آن است و وقتی ورق می خورد (در پشت همان صفحه اول) این کادر که شماره صفحه دوم در آن است در سمت چپ گوشه بالا قرار گیرد.
چون پرینتر ندارم شک کردم و نگرانم موقع چاپ خراب شود و آنچه می خواهم نشود و اشتباه جای کادر و شماره را در صفحات بگذارم. اگر لطف کنید فقط عکس یک spared (دو صفحه در کنار هم) را برایم آپلود کنید و محل شماره گذاری که من مد نظر دارم را نشان دهد. باقی کار تمام است.
با سپاس فراوان
بدرود

aliali58
17-07-2008, 01:28
درود
سندی را دارم به زبان انگلیسی آماده می کنم و قصد دارم شماره گذاری آن به این صورتی که می گویم باشد: با توجه به زبان انگلیسی که از سمت چپ (کتاب یا مجله) باز می شود می خواهم صفحه اول در گوشه بالا سمت راست یک کادر باشد که شماره صفحه داخل آن است و وقتی ورق می خورد (در پشت همان صفحه اول) این کادر که شماره صفحه دوم در آن است در سمت چپ گوشه بالا قرار گیرد.
چون پرینتر ندارم شک کردم و نگرانم موقع چاپ خراب شود و آنچه می خواهم نشود و اشتباه جای کادر و شماره را در صفحات بگذارم. اگر لطف کنید فقط عکس یک spared (دو صفحه در کنار هم) را برایم آپلود کنید و محل شماره گذاری که من مد نظر دارم را نشان دهد. باقی کار تمام است.
با سپاس فراوان
بدرود
يه فايل نمونه برات فرستادم به ايميلت اگر به هر دليلي نتونستي بازش كني از اون فايل يه عكس برات فرستادم عكس رو ببين. در ضمن اگه فرصت كردي آپلودش كن كه اگر كسي مشكل داشت بتونه استفاده كنه.
خوشحالم كه مشكلتون حل شد.

jedivssith
17-07-2008, 21:52
ترفند شماره 4

InDesign CS3

امکانات جالب پالت Info‌

پالت info در ایندیزاین شاید پالت زیاد جالبی نباشد (برای خودم اینطور بود ولی حالا اینطور نیست) اما نکته های جالبی را در رابطه با متن و عکسها می توانید در آن پیدا کنید. یک فریم متن انتخاب کنید. و پالت Info را از منوی Window باز کنید. (در صورت نبودن در صفحه).
اطلاعات و ارقامی که در این پالت نشان داده می شود و تغییر می کند بستگی به موضوعی دارد که شما با آن کار می کنید. شما می توانید به سرعت از پالت Info برای دیدن کیفیت و رزلوشن یک تصویر و یا تعداد کاراکتر، لغات، خط و پاراگراف استفاده کنید. پس:
1- یک سند باز کنید یک تصویر (پیکسلی) را در یک قاب گرافیک قرار دهید. در حالیکه پالت Info باز است تصویر را با ابزار قسمت Select انتخاب کنید.
2- می توانید مشخصات عکس را مشاهده کنید مثل سایز عکس – کیفیت یا رزلوشن حقیقی – نوع رنگ عکس (RGB یا CMYK و یا هر مدل رنگی دیگر). کیفیت عکس در چاپ یا Effective ppi
3- در صورت وارد کردن یک تصویر برداری یا وکتوری فقط گزینه Type فعال است که فرمت تصویر وکتوری را شامل می شود.

آموزشي بالا به زبان اصلي مقاله:

Get to know In Design’s Info Palette.
InDesign's humble Info palette may not inspire a lot of interest at first. But take a moment to explore some of the handy details it provides. Once you get used to the variety of information it can display you'll be heading there all the time.
To show the Info palette, choose Window > Info from the top menu bar.
The information displayed in this palette changes depending on the object you are working with in InDesign. You can use the Info palette to quickly check the printing resolution of placed graphics, get a quick word count on text, or other handy details.

تمرین با یک قاب متن یا Text Box

شمارش لغات در پالت Info
یک فریم متن ترسیم کنید مقدار متن تایپ یا Paste نمائید. اگر با ابزار Select فریم متن را انتخاب کنید هیچ تغییری در پالت Info مشاهده نمی کنید. ابزار متن با آیکون T را انتخاب کنید (یا کلید T روی صفحه را فشار دهید) و در هر جایی که می خواهید در فریم متن کلیک کنید تا مشخصات فقط همان قاب متن را نشان دهد که شامل تعداد حرف یا کاراکتر، لغت، خط و پاراگرافهای آن قاب متن می باشد.

شمارش متن انتخاب شده در پالت Info
حالا قسمتی از متن را انتخاب کنید پالت Info فقط اطلاعات همان قسمت انتخابی را نشان می دهد که بسیار جالب است.

شمارش متن Overflow در پالت Info
یکی از نقاط در چهار گوشه فریم متن را انتخاب کنید و آن را کوچک از اندازه فضای متن نمائید تا متن سررریز یا Overflow شود.
برای اینکه بدانید اینطور شده است یا خیر، گوشه سمت چپ، پایین روی لبه فریم یک مربع قرمز که علامت جمع + در وسط آن را باید مشاهده کنید.
حالا مقداری از متن بخاطر کوچکی فریم نسبت به خود متن Overflow (سرریز) شده است. و شما نمی بینید. حالا ابزار Text را در این فریم کلیک کنید. پالت Info علاوه بر شمارش آنچه که دیده می شود و آنچه پنهان هست هر دو را به نمایش می گذارد و برای مشخص شدن دو قسمت آشکار و پنهان بین آنها علامت جمع +‌ می گذارد.
مثال :‌ اگر 16 خط در فریم وجود دارد و 3 خط پنهان هست می‌نویسد 3+13. اگر علامت سوال مشاهده کردید (به نظر من نشان دهنده این است که خط پنهان شده کامل نیست تا شامل تعریف یک خط باشد)
همینطور برای پاراگراف، لغت و تعداد حرف یا کاراکترها مثال بالا درست است.

کنترل کیفیت چاپ عکس در پالت Info
شما یک عکس با فرمت Tiff با کیفیت حقیقی 100 ppi در صفحه ایندیزاین خود قرار می دهید. و اندازه آن را تغییر می دهید. بنابراین چه کیفیت و رزولوشن این تصویر هنگام چاپ خواهد داد؟ ماشین حساب را کنار بگذارید، فقط به پالت Info بروید و یک نگاه بندازید به Effective ppi تصویر، که به شما کیفیت این تصویر را بعد از تغییر اندازه نشان می دهد.

آموزشي بالا به زبان اصلي مقاله:

Check your printing resolution with InDesign's Info palette.
You've placed a 100 ppi TIFF file and resized it down to fit in your InDesign layout. So what resolution will that image be when you printed? Put away the calculator, just go to the Info palette and take a look at that image's "effective ppi" which shows you the resolution of this image after it has been resized.

تصوير پايين تمام قسمتهاي توضيح داده شده را در بر مي گيرد و از اين تصوير خوب استفاده کنيد تا مطلب را کاملا درک کنيد.

موفق باشيد
بدرود

jedivssith
17-07-2008, 22:57
يه فايل نمونه برات فرستادم به ايميلت اگر به هر دليلي نتونستي بازش كني از اون فايل يه عكس برات فرستادم عكس رو ببين. در ضمن اگه فرصت كردي آپلودش كن كه اگر كسي مشكل داشت بتونه استفاده كنه.
خوشحالم كه مشكلتون حل شد.

درود علی آقا
من ایمیلی دریافت نکردم شاید هنگام ارسال با مشکلی مواجه شده. اگر لطف کنید دوباره بفرستید ممنونتان می شوم.
با سپاس فراوان
بدرود

jedivssith
22-07-2008, 23:30
درود

معرفی یک پلاگین

Keyboard Shortcuts for Adobe InDesign/InCopy

Every InDesign power user knows the best way to be really efficient in this program is to use keyboard shortcuts. But finding and changing shortcuts can be frustrating. No longer!

The Keyboard Shortcuts plug-in was designed by David Blatner and DTP Tools to help you find and assign shortcuts quickly and easily. The plug-in is brought to you by InDesignSecrets, and DTP Tools - it is free of charge and works with InDesign and InCopy CS3. Note that both Mac OS and Windows versions are available
.

برای ویندوز:
برای مکینتاش:

چون هنوز نصب و استفاده نکردم نمی دانم رایگان است یا به طور مدت دار استفاده می شود کرد. بعد از دانلود و نصب سعی می کنم توضیحات بیشتری به فارسی برایش اینجا بگذارم

بدرود

3years
23-07-2008, 21:18
درود
با سپاس فراوان
بدرود

قویاً توصیه می کنم پیش از چاپ از فایل pdf خود حتماً پرینت بگیرید!

jedivssith
25-07-2008, 18:47
Easter Egg شماره 4

تبدیل یک خط به سیمی با چراغهای رنگی
درود

1- به پالت Stroke رفته و از گزینه Pop Menu (مثلث گوشته سمت راست پالت) Stroke Stylesرا انتخاب کرده.
2- دکمه New را فشار دهید و در پنجره که باز می شود از منوی کرکره ای Type گزینه Dash را انتخاب کنید. و در فیلد Name کلمه Lights را تایپ نمائید. (توجه: کلمه را حتما درست تایپ کنید)
4- حالا یک خط از Tool Box ایندیزاین رسم کنید. (از ابزارهای line Tool – Pencil‌- Pen می‌توانید برای رسم استفاده کنید). و خط ساخته شده را با ضخامت مناسب به خط و یا یک حاشیه شکل استفاده نمائید.

بدرود

jedivssith
27-07-2008, 02:34
درود
در ایندیزاین چطور می توان متن را بصورت سفارشی و تکه تکه از جاهای مختلف انتخاب کرد مثل همان کاری که در ورد با نگه داشتن کلید Ctrl انجام می دهیم و قسمت قسمت از جاهای مختلف متن را انتخاب می کنیم.
با سپاس فراوان
بدرود

3years
27-07-2008, 09:48
درود
در ایندیزاین چطور می توان متن را بصورت سفارشی و تکه تکه از جاهای مختلف انتخاب کرد مثل همان کاری که در ورد با نگه داشتن کلید Ctrl انجام می دهیم و قسمت قسمت از جاهای مختلف متن را انتخاب می کنیم.
با سپاس فراوان
بدرود
فعلاً همچین چیزی واسش در نظر نگرفتن!

نمیشه!

jedivssith
29-07-2008, 00:20
ترفند شماره 5
فونت دلخواه خود را پیدا کنید.

درود
این یک ترفند ساده است ولی بسیاری شاید از آن بی خبر باشند. متنی را در فریم متن دارید ولی از شکل و نوع فونت آن راضی نیستید و به دنبال یک فونت دیگر هستید تا آن را برای این نوشته انتخاب کنید اگر قرار باشد مرتب با موس یک فونت را از منوی کرکره ای فونتها انتخاب کنید کاری سخت و خسته کننده است و وقتی تعداد فونتها هم زیاد باشد دیگر ادامه نخواهید داد و شاید یک فونت زیبا را برای کارتان از دست بدهید.
پس این کار را انجام دهید:
1- متن خود را هر چقدر هست با ابزار متن (آیکون T) از جعبه ابزار انتخاب کنید
2- یک کلیک ساده در فیلد لیست فونتها کنید و با دکمه های بالا و پایین یا همان Arrow Keys از فونتی به فونتی دیگر بروید و مشاهده می کنید که نوشته شما تغییر می کند. این کار را برای فونتهای زیادی که دارید اگر با سرعت انجام دهید می توانید یک فونت زیبا را برای متن تان پیدا کنید. مطمن هستم بارها و بارها از این تکنیک استفاده خواهید برد.

بدرود

jedivssith
30-07-2008, 12:25
درود
سوالی از دوستانی داشتم که با فایلهای بلند و پالت Book کار کرده اند.
فایلی را در دست تهیه دارم که بخاطر حجم مطالب به ترتیب حروف الفبای انگلیسی برای هر حرف یک سند درست کرده ام و در سند اولی که با حرف A مشخص شده است مستر اصلی را ساخته ام. بعد از آن سندهای جدید را به ترتیب حروف الفبای انگلیسی ساخته و برای اینکه مستر همه یکی باشد. مستر اولیه را در سندهای بعدی (حروف بعدی) Load کرده ام. بعد پالت Book را ساخته و سپس سندها را به ترتیب حروف الفبا در این پالت Add کردم و شماره صفحات هم درست است. (شماره صفحات را اتوماتیک وارد کرده ام).
از طرفی بخاطر نوع کار باید از حرفی به حرفی دیگر بروم. آیا باید تمام سندها را باز کنم؟
حالا با توجه به مطلب بالا آیا روش من برای ساخت یک فایل بلند و کتابی که به ترتیب حروف الفبا است صحیح بود؟ یا خیر؟ و اگر نظر و تجربه ای دارید و اگر مشکلی می بینید به من بگوئید. چون این سند مطالب بسیار دارد و نمی خواهم در پایان با مشکل مواجه شوم. اگر روشی بهتر برای ساخت و سازماندهی در پالت Book و سندهای طولانی بلدید لطف کنید توضیح دهید.
با سپاس فراوان
بدرود

3years
30-07-2008, 13:42
درود
سوالی از دوستانی داشتم که با فایلهای بلند و پالت Book کار کرده اند.
فایلی را در دست تهیه دارم که بخاطر حجم مطالب به ترتیب حروف الفبای انگلیسی برای هر حرف یک سند درست کرده ام و در سند اولی که با حرف A مشخص شده است مستر اصلی را ساخته ام. بعد از آن سندهای جدید را به ترتیب حروف الفبای انگلیسی ساخته و برای اینکه مستر همه یکی باشد. مستر اولیه را در سندهای بعدی (حروف بعدی) Load کرده ام. بعد پالت Book را ساخته و سپس سندها را به ترتیب حروف الفبا در این پالت Add کردم و شماره صفحات هم درست است. (شماره صفحات را اتوماتیک وارد کرده ام).
از طرفی بخاطر نوع کار باید از حرفی به حرفی دیگر بروم. آیا باید تمام سندها را باز کنم؟
حالا با توجه به مطلب بالا آیا روش من برای ساخت یک فایل بلند و کتابی که به ترتیب حروف الفبا است صحیح بود؟ یا خیر؟ و اگر نظر و تجربه ای دارید و اگر مشکلی می بینید به من بگوئید. چون این سند مطالب بسیار دارد و نمی خواهم در پایان با مشکل مواجه شوم. اگر روشی بهتر برای ساخت و سازماندهی در پالت Book و سندهای طولانی بلدید لطف کنید توضیح دهید.
با سپاس فراوان
بدرود

سلام
من تجربه جالبی ندارم از این بابا!

ولی اگر همه چیز را اصولی پیش ببری مشکلی پیش نمی آید.

یک نکتۀ مهم هست که باید حتماً خیلی با دقت بهش توجه کنی و اون هم اینه که حتماً برای قالب کارت به یک چیزه قطعی و فیت شده برسی، چرا که اگر بعداً بخواهی قالب کارت را عوض کنی به مشکل عظمایی بر می‌خوری.

و دقت کن که در حذف و اضاف کردن صفحه به فایل هات بسیار محتاط باشی چرا که اگر مثلاً یکه صفحه به فایل اولت اضافه کنی، اون وقت که خود برنامه تا آخر صفحه فایل های دیگر را جا بجا می کند که خوب اگر کنترل شده نباشه برات زحمت زیادی ایجاد می کنه.

و یک سوال کتابی که شما دارید کار می کنید چقدر تصویر درش استفاده میشه؟

jedivssith
30-07-2008, 19:57
قسمت اول: سربرگ Numbering and Formatting
تنظیمات این کادر مربوط به پاورقی می باشد و برای دیدن آن به Type < Document Footnote Options بروید.
بعد از نمایش کادر دو سربرگ می بینید
1- سربرگ (Tab) Numbering and Formatting
2- سربرگ (Tab) Layout

سربرگ Numbering and Formatting :
قسمت Numbering:
گزینه Style: این گزینه اعداد شماره گذاری شده شما را در سند تعیین می کند که به چه زبان و شکلی باشد.
Hebrew Biblical Decimal… : این گزینه شماره های پاورقی و شماره های ارجاع شما در متن (شماره هایی که بعد از کلمه مورد نظر در متن وارد شده است) را به صورت ارقام زبان عبری (زبان قوم یهود) در می آورد که فقط در همان زبان کاربرد دارد.
Hebrew Biblical Standard…: این گزینه هم از لحاظ ظاهری فرقی با گزینه بالا ندارد و چون کاربرد در کتاب یا مجلات فارسی و انگلیسی زبان ندارد اطلاعی ندارم که چه تفاوتهایی با هم دارند.
Arabic Abjad…: انتخاب این گزینه شماره های شما را به حروف ابجد عربی تبدیل می کند.
Arabic Alf Ba Tah…: این گزینه شماره های شما را به ترتیب حروف الفبای عربی تبدیل می کند.
*,**,***: این گزینه بجای شماره ستاره ایجاد می کند و با جلو رفتن شماره ها ستاره ها افزایش پیدا می کند یعنی اگر پاورقی 5 را درست کنید پنج ستاره در بالای کلمه مورد نظر در متن و پنج ستاره در پاورقی صفحه درست می کند.
a, b, c, d…: این گزینه شماره های پاورقی را به حروف کوچک زبان انگلیسی تبدیل می کند.
A, B, C, D…: این گزینه شماره های پاورقی را به حروف بزرگ زبان انگلیسی تبدیل می کند.
گزینه بعدی پنج علامت را نشان می دهد که با زیاد شدن شماره های پاورقی این علامت با شکل دیگر تکرار می شود یعنی شماره 6 پاورقی را که وارد کنید علامت اول که یک ستاره است بصورت دو ستاره ای نمایش داده می شود و همینطور که جلو بروید شماره های بعدی از همان پنج علامت اول و اصلی پیروی می کنند ولی شکل آنها با کمی تغییر از شکل اولیه نشان داده می شود.
i, ii, iii, iv,…: این گزینه اعداد را به شکل حروف کوچک لاتین قدیم (ارقام زبان لاتین که در روم باستان استفاده می شده است و ریشه بسیاری از لغات زبان انگلیسی از این زبان مشتق شده است) در می آورد.
I, II, III, IV,…: مانند بالا فقط با حروف بزرگ.
نکته حاشیه ای: مفهوم این اعداد را با دانستن این شش عدد متوجه خواهید شد که معادل چه ارقامی می باشند و با کنار هم گذاشتن و کمی دقت می توانید اعداد بزرگ را به لاتین بسازید:

I = 1
V = 5
X = 10
L = 50
C = 100
D = 500
M = 1000

1, 2, 3, 4…: و آخرین گزینه شماره های استاندارد می باشد که با توجه به زبان مورد استفاده در سند ایندیزاین شما یا به زبان انگلیسی یا به زبان عربی و فارسی قابل تغییر است. و پرکاربردترین گزینه برای درج شماره های پاورقی در هر دو زبان انگلیسی و زبانهای خاورمیانه در نسخه ME همین گزینه است و گزینه قبلی را که گفتم در سندهای خاص استفاده می شود. البته شماره گذاری به سبک لاتین نیز جالب است و می توان بعد از این سبک شماره گذاری سبک لاتین را در رده دوم استفاده قرار داد.
فیلد Star at: اگر بخواهید شماره های سند شما غیر از عدد 1 که شروع کار را نشان می دهد آغاز گردد یک عدد را در این فیلد وارد کنید. مثلا عدد 8 را وارد می کنید و اولین عدد در اولین پاورقی شما عدد 8 می باشد و همینطور که شماره های بعدی را وارد می کنید به 9 – 10 و بالاتر می رود. این قسمت را می توانید زمانی بکار ببرید که سندی دیگر درست کرده اید یا کسی در حال تهیه آن است و شما با اطلاع از آخرین شماره پاورقی در آن سند می خواهید این شماره ها به صورت پشت سرهم قرار گیرد.
Restart Numbering Every: این گزینه بطور پیش فرض خاموش است و اگر آن را روشن کنید منوی کرکره ای روبروی آن فعال می شود و شما می توانید برای برنامه تعریف کنید که شماره گذاری پاورقی را به چه مدلی بسازد. اگر می خواهید شماره در هر صفحه از نو شروع شود گزینه Page را انتخاب کنید. یعنی اینکه اگر 4 پاورقی در صفحه 10 دارید وقتی به صفحه 11 رفتید و شماره ای جدید ساختید از عدد 1 شروع می شود نه از عدد 5.
شماره گذاری برای هر Spread ( دو صفحه در کنار هم یا صفحه گسترده) . وقتی شما یک فایل New در ایندیزاین باز می کنید صفحه اول تک است ولی وقتی صفحه بیشتری داشته باشید می بینید که صفحه 2 و 3 در کنار هم. صفحه 4 و 5 و همینطور جلو بروید. هر کدام از این دو صفحات که در کنار هم قرار دارند یک Spread می باشند. و اگر آخرین صفحه سند شما مانند صفحه اول تک باشد دیگر Spread به حساب نمی آید. پس در این سبک شماره گذاری شماره ها از صفحه اول Spread تا آخر صفحه دوم Spread کناری به حساب می آید و وقتی شما به Spread بعدی بروید شماره از 1 شروع می شود. مثال: اگر 10 پاورقی در صفحات 2 و 3 (Spread 1) داشته باشید وقتی به صفحه 4 و 5 (Spread 2) بروید و در اینجا هم 5 پاورقی بسازید. این پنج پاورقی از 1 تا 5 شماره گذاری می شود.
و اگر بخواهید شماره گذاری برای هر فصل اختصاص یابد گزینه Section را فعال کنید. یعنی اگر 4 پاورقی در فصل 1 است بصورت یک تا چهار درج می شود و وقتی به فصل 2 بروید شماره های پاورقی از 1 آغاز می شود.
Show Prefix/Suffix in: این گزینه نیز بطور پیش فرض خاموش است و وقتی روشن و فعال کنید به شما این امکان و اجازه را می دهد تا یک کاراکتر به قبل و بعد از اعداد در متن یا اعداد در پاورقی و یا در هر دو بوجود آورید.
وقتی این گزینه را روشن کردید منوی کرکره ای جلوی آن را باز کنید که به ترتیب عبارتنداز :
Footnote Reference: که علامتهای قبل و بعد را فقط در اعداد متن قرار می دهد.
Footnote Text: که علامتهای قبل و بعد را فقط برای اعداد پاورقی قرار می دهد.
Both Reference and Text: که علامتهای قبل و بعد را هم در متن و هم در پاورقی قرار می دهد.

فیلد Prefix : در جلوی آن یک دکمه قرار دارد که وقتی فشار دهید دو علامت پرانتز و کروشه را می بینید که می توانید از آنها برای در بین گرفتن اعداد استفاده کنید. همچنین می توانید از علامتها و اعداد روی صفحه کلید استفاده کنید و آنها را وارد نمائید و باز می توانید این علامتها را از فیلدی به فیلد دیگر کپی کنید. گزینه Hair Space یک فاصله خیلی کم بین عدد و علامت وارد می کند و اگر چند بار از این علامت استفاده کنید این مقدار بیشتر و بیشتر می شود. و اگر می خواهید یک جا فاصله بیشتری بین علامت قبل و بعد از عدد ایجاد کنید گزینه Thin Hair را استفاده کنید که فاصله بیشتری را برایتان می سازد.
توجه : شما حتی می توانید اسم خودتان را تایپ کنید و اعداد را بین آنها قرار دهید. (این را گفتم که بدانید امکان تایپ هم هست نه اینکه این کار را بکنید که خیلی زشت است)

قسمت Formatting:
Footnote Reference Number in Text
تغییرات این قسمت فقط برای اعداد در متن می باشد.
منوی کرکره ای Position: این منوی سه گزینه دارد که موقعیت عدد شما را در متن (نه در پاورقی) در بالای کلمه مورد نظر تعیین می کند. گزینه اول بطور پیش فرض Apply Superscript است که حالت رایج آن در کتاب و مجلات فارسی و انگلیسی زبان می باشد و عدد را بصورت کوچک بالاتر از خط Baseline (خط پایه که حروف روی آن هستند یا همان خطهایی که در دفتر مشق وقتی کلاس اول بودیم می گفتند حروف را روی آنها بنویسید نه بالاتر نه پایین تر) و کلمه قرار می دهد. گزینه Apply Subscript عدد را به پایین خط Baseline و کلمه می برد. و گزینه Apply Normal عدد را بصورت بزرگتر از دو حالت قبلی و عادی در روی خط Baseline و جلوی کلمه مورد نظر قرار می دهد که اصلا زیبا نیست.
منوی کرکره ای Character Style: اگر قالبها و استایلها (شیوه خاصی که یک فونت و کاراکتر از لحاظ اندازه، رنگ و شکل و چیزهای دیگر دارد) را در سند ساخته باشید می توانید از آن برای تغییر اعداد استفاده کنید.

Footnote Formatting:
تغییرات این قسمت فقط برای اعداد در پاورقی می باشد.
گزینه Paragraph Style: اگر قالب و شیوه ای را در پالت قدرتمند پاراگراف و با استفاده از ابزارهای این پالت انجام داده اید و یک استایل درست کرده اید. می توانید آن شیوه را برای اعداد و متن جلوی آنها بکار ببرید. که بسیار می تواند نوشته های شما را زیبا و در خور توجه نماید. فقط به یاد داشته باشید که با انتخاب یک استایل کل متن و اعداد پاورقی ها تغییر می کند چون شما یک قالب از نوع پاراگراف بکار برده اید. نه یک قالب از نوع کاراکتر برخلاف قسمت قبلی.
گزینه Separator: همانطور که از اسمش معلوم است کار این گزینه جدا کردن و ایجاد فضا و فاصله بین عدد (که شامل علامتهای Prefix و Suffix نیز می باشد که در بخش Numbering توضیح آن را دادم) و نوشته شما در پاورقی می باشد. که باز مانند دو فیلد Prefix و Suffix گزینه هایی دارد که با فشار و کلیک روی دکمه مثلثی روبروی آن در دسترس شماست و عبارتند از :
Tab: انتخاب این گزینه مقدار فاصله را بر اساس اندازه ای که شما در پالت پاراگراف استایل در قسمت Tab تعیین کرده اید منظور می کند.
مثال: به پالت پاراگراف استایل بروید، از قسمت سمت چپ ششمین گزینه نوشته Tab . کلیک کنید. خط کش و چند فیلد مشاهده می کنید. در فیلد X یک عدد وارد کنید. مثلا 20 mm (من اندازه میلیمتر در ایندیزاین تعریف کردم و به واحد اندازه گیری که برای برنامه تعریف کردید توجه کنید) و در فیلد Leader یک علامت برای جدا کردن انتخاب کنید (مثلا علامت نقطه روی صفحه کلید) Ok کنید و به Type < Document Footnote Option بروید و دکمه جلوی Separator را کلیک و Tab را بزنید. می بینید که فاصله 20 mm بین اعدد (که شامل Prefix و Suffix نیز می شود) و متن جلوی هر عدد بوجود می آید.
Em Space: یک فاصله نسبتا زیاد ایجاد می کند.
En Space: یک فاصله نسبتا کم تر از Em Space ایجاد می کند.
دو گزینه Hair Space و Thin Space را در قسمت قبلی توضیح دادم. ضمنا شما می توانید در این فیلدها تایپ کنید و نوشته ای را برای جدا سازی بین اعداد و نوشته روبروی آنها درست کنید.
گزینه Preview: که در اکثر پنجره های ایندیزاین و دیگر محصولات ادوبی دیده اید تا هر تغییری ایجاد کرده اید بدون زدن و تایید کلید Ok آن تغییرات را به شما در همان لحظه نشان دهد.

موفق باشید
بدرود

jedivssith
30-07-2008, 19:59
سلام
من تجربه جالبی ندارم از این بابا!

ولی اگر همه چیز را اصولی پیش ببری مشکلی پیش نمی آید.

یک نکتۀ مهم هست که باید حتماً خیلی با دقت بهش توجه کنی و اون هم اینه که حتماً برای قالب کارت به یک چیزه قطعی و فیت شده برسی، چرا که اگر بعداً بخواهی قالب کارت را عوض کنی به مشکل عظمایی بر می‌خوری.

و دقت کن که در حذف و اضاف کردن صفحه به فایل هات بسیار محتاط باشی چرا که اگر مثلاً یکه صفحه به فایل اولت اضافه کنی، اون وقت که خود برنامه تا آخر صفحه فایل های دیگر را جا بجا می کند که خوب اگر کنترل شده نباشه برات زحمت زیادی ایجاد می کنه.

و یک سوال کتابی که شما دارید کار می کنید چقدر تصویر درش استفاده میشه؟

وحید جان درود

اما با اضافه کردن و یا کم کردن صفحات اتوماتیک خودش درست می کند. امتحان کردم

هیچ عکس احتمالا وجود نخواهد داشت و فقط متن است

بدرود

3years
30-07-2008, 21:35
وحید جان درود

اما با اضافه کردن و یا کم کردن صفحات اتوماتیک خودش درست می کند. امتحان کردم

هیچ عکس احتمالا وجود نخواهد داشت و فقط متن است

بدرود

سلام
آره درست می کند، اما میدونی من حواسم نبود تو یه کتاب به فصل اول 1 صفحه اضافه کردم. خود ایندیزاین همینجوری کل صفحات را تا آخر جا به جا کرد (نوع صفحه بندی طوری بود که صفحات متقارن نبودن) بعد مجبور شدم تا آخر صفحات را اصلاح کنم (جای متن و عکس و اینا جابجا شده بود)

شما هم اگر تصویر نداری به نظر من کلاً توی یک فایل کار کن!

jedivssith
31-07-2008, 00:01
سلام
آره درست می کند، اما میدونی من حواسم نبود تو یه کتاب به فصل اول 1 صفحه اضافه کردم. خود ایندیزاین همینجوری کل صفحات را تا آخر جا به جا کرد (نوع صفحه بندی طوری بود که صفحات متقارن نبودن) بعد مجبور شدم تا آخر صفحات را اصلاح کنم (جای متن و عکس و اینا جابجا شده بود)

شما هم اگر تصویر نداری به نظر من کلاً توی یک فایل کار کن!

این مطالب به مرور زیاد میشه. از طرفی سیستم هم ضعیف است از طرفی با این سیستم cs3 نصب هست. بنابراین مجبورم با پالت بوک برم جلو. البته این کار برای کسی نیست و برای خودم است و شاید در آینده نزدیک یک کتاب بشه ولی فرقی نمی کند چون طوری هست که نیازی نیست حتما تو یک فایل باشه چون هر سند یک حرف انگلیسی رو در بر می گیره که در نهایت موقع پرینت همه را با هم صحافی می کنم. ولی اگر یک زمانی بخواهم کتاب کنم و چاپ حرفه ای پیش بیاد اون موقع ممکن یک سری مشکلات بوجود بیاد.

jedivssith
31-07-2008, 22:01
قسمت دوم : سربرگ Layout

توجه: در ابتدا دکمه Preview را در گوشه پایین سمت چپ روشن کنید.

قسمت Spacing Options:
در این قسمت دو فیلد وجود دارد که عبارتند از :
Minimum space before first Footnote: یعنی حداقل فضا و فاصله قبل از شروع اولین خط Footnote شما تا آخرین خط متن در بالا پاورقی. مثال: متن شما تا شروع خط اول پاورقی که (بطور عادی شماره 1 می باشد) 4 سانت فاصله دارد و این فاصله خالی (سفید) از متن است. اگر شما در این فیلد برای نمونه عدد 20 میلیمتر (این واحد در ایندیزاین من است و ممکن است برای شما واحد دیگری باشد بنابراین دقت کنید) یعنی می گوئید که 2 سانت فضا بین آخرین خط در متن و اولین خط شروع پاورقی باشد. اگر این فضا 4 سانت باشد و شما عدد 4.5 سانتیمتر را وارد کنید پاورقی های سند بخاطر کمبود جا پایین تر از حد معمول می رود و می توانید علامت + (جمع) قرمز رنگ را در گوشه پایین سمت راست کادر متن یا Text Frame خود ببینید که نشان دهنده این است که متن خارج شده و به اصطلاح سرریز یا Overflow گشته است.
Space between Footnotes: با وارد کردن عددی در این فیلد می توانید فاصله ای بین هر شماره از پاورقی ها ایجاد کنید.

First Baseline:
گزینه Offset شامل 5 زیر مجموعه است که از منوی کرکره ای می توانید به آنها دسترسی داشته باشید. این قسمت موقعیت پاورقی را نسبت به خط Baseline (خطی که نوشته ها روی آن سوار هستند ودر واقع یک خط فرضی است ولی اگر بخواهید آن را ببینید به View < Grids & Guides < Show baseline Grid بروید). Offset شامل این موارد است:
Ascent: با انتخاب این گزینه تقریبا حالت معمولی و یک فضای عادی را بین پاورقی ها دارید و البته می توانید با افزایش مقدار عددی در فیلد روی Offset فاصله را به سمت بالا افزایش دهید. اگر برای مثال: عدد 10 mm را در فیلد Min (روبروی گزینه Offset) وارد کنید. این مقدار یعنی 1 سانت فاصله بین قسمت پایین حروف در پاورقی اول تا بالای حروف در پاورقی دوم.
Cap Height: اینجا ارتفاع بر اساس حروف بزرگ یا Capital (Uppercase) است و فکر می کنم فاصله حروف بزرگ بین دو خط Baseline در پایین و بالای یک حرف باشد.
نکته: ( برای درک بهتر گزینه Show baseline را طبق مسیری که چند خط بالاتر گفتم روشن کنید و موقعیت حروف را نسبت به خط Baseline ببینید)
Leading: یعنی فاصله عمودی از Baseline پایینی تا Baseline بالایی برای هر خط در متن. این گزینه اسم دیگری بنام Linespacing نیز دارد که باز همان فضای بین خطی می توان معنی کرد.
x-height : این گزینه متضاد Cap height است و ارتفاع بر اساس حروف کوچک یا lowercase می باشد.
نکته: ( برای درک بهتر گزینه Show baseline را طبق مسیری که چند خط بالاتر گفتم روشن کنید و موقعیت حروف را نسبت به خط Baseline ببینید)
Fixed: این گزینه را که بزنید خط Baseline بالا و پایین دو نوشته پاورقی در بالا و پایین یکدیگر را به هم می چسباند.
Min: فیلدی است که شما فقط می توانید اعداد مثبت را در آن وارد کنید و موقعیت Baseline برای هر پاورقی را به سمت بالا یا ارتفاع- Leading – و فاصله عمودی را بالا و پایین ببرید.
نکته: این گزینه فراتر از مطالب کم و ناقصی است که من نوشتم و احتیاج به کمی دانش در مورد فونت و ساختار فونت ها دارد که من بی بهره ام و اگر دوستانی در این زمینه های اطلاعاتی داشتند امیدوارم مطالبی برای عرضه داشته باشند.

Placement Options:
دو گزینه و سوئیچ دارد که عبارتند از:
Place End of Story Footnote at Bottom of Text : وقتی این گزینه فعال باشد هر جا که متن شما در فریم متن تمام شود پاورقی شروع می شود. و دیگر محل پاورقی در پایین صفحه نیست و بعد از پایان متن در صفحه پاورقی ها با خط جدا کننده آغاز می شوند.
Allow split Footnote: این گزینه می گوید اگر متن شما در دو ستون یا بیشتر قرار بگیرد هنگامی که دیگر جایی برای درج پاورقی نباشد با فعال کردن این گزینه پاورقی شما را به زیر ستون دوم متن می برد. که من امتحان کردم ولی چیزی ندیدم اگر کسی متوجه این قسمت شد یک توضیحی بدهد. در واقع کار این قسمت شکستن نوشته پاورقی است تا سرریز نشود و بتوان متن را در همان صفحه دید و آن را به زیر ستون بعدی می برد.

Rule above:
تنظیمات این قسمت مربوط به خط جدا کننده بالای پاورقی می باشد. اگر می خواهید هیچ خط نباشد مربع Rule on را بدون تیک کنید. و اگر می خواهید خط قرار بگیرد تیک این مربع را بزنید.
First Footnote in Column: ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
Continued Footnote: ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
(هر کار کردم نتوانستم متوجه این قسمت شوم به راهنما هم سرزدم ولی نتوانستم تشخیص دهم برای چیست. هر زمان که کارکرد این قسمتها را فهمیدم برایتان می نویسم.)
Weight : ضخامت این خط را تعیین می کند.
Type: نوع و شکل خط را تعیین می کند.
Color: رنگی را می توانید به خط بدهید.
Tint: یک ته رنگ برای رنگی که به خط خود اختصاص داده اید تعیین می کند. و در واقع هر چقدر این مقدار کمتر باشد رنگ خط جدا کننده کم رنگ تر می شود.
Overprint Stroke: این گزینه مربوط به چاپ می شود (دقیقا نمی دانم چه کار می کند اگر کسی خوب وظیفه این گزینه را می داند توضیح دهد)
Gap Color: اگر شما خطی را انتخاب کنید که از دو قسمت تشکیل شده باشد و یک تیکه نباشد، یعنی یک فضای خالی بین خط شما باشد این قسمت روشن و فعال است و می توانید یک رنگ را برای همان فضای خالی و مابین دو خط جدا کننده خود در نظر بگیرید.
Gap Tint: یک ته رنگ از همان رنگ انتخابی که به فضای مابین یک خط جدا کننده انتخاب کرده اید اختصاص می دهد.
Overprint Gap: این گزینه مربوط به چاپ می شود (دقیقا نمی دانم چه کار می کند اگر کسی خوب وظیفه این گزینه را می داند توضیح دهد)
Left Indent: فاصله خط جدا کننده را از لبه فریم متن شما از سمت چپ تعیین می کند.
Offset: با افزایش مقدار این فیلد موقعیت خط جدا کننده را نسبت به Baseline خط بالا می برد و اگر عدد منفی وارد کنید (مثلا -10) موقعیت خط را نسبت به Baseline پایین تر می برد.
Width: اگر می خواهید طول خط بزرگتر شود مقدار این فیلد را زیاد کنید. (با تایپ کردن).

موفق باشید
بدرود

jedivssith
01-08-2008, 18:25
درود
Kerning: برای افزایش و کاهش فاصله بین حروف و عقب و جلو بردن یک لغت می توانید استفاده کنید. موارد استفاده آن بسیار گوناگون و متنوع است. مثال: می خواهید تمام خط های شما از ابتدا با هم در یک خط مستقیم باشند. پس یک خط راهنمای عمودی یا Guide Line ترسیم کنید و با زوم کردن و گذاشتن کرسر در ابتدای حرف اول هر خط و نگه داشتن کلید Alt و استفاده از کلیدهای Arrow keys چپ و راست تمام خط ها را در یک امتداد بگذارید. می توانید به پالت Character بروید (همچنین می توانید به پالت Control بروید) و در فیلد kerning اعدادی را وارد کنید البته قبل از آن نشانگر موس خود را در بین یک حروف لغت بگذارید.
Kerning به صورت دستی با کلید میانبرهای زیر:
دقت کنید که لغت و متن انتخاب نکنید چون آن موقع این کلیدها کار Tracking را انجام می دهند و شما باید نشانگر موس را بین حرف یا ابتدای لغت و خطی بگذارید و آن را نسبت به یک شی یا خط راهنما و نوشته دیگر تراز کنید.

Kerning به سمت راست: Alt + Right Arrow
Kerning به سمت چپ: Alt + Left Arrow

Tracking: این حالت برای افزایش و کاهش فاصله بین حروف یک لغت، خط و پاراگراف بکار می رود و این فاصله یکسان خواهند بود که در موارد برای ساخت یک سرتیتر یا Heading می توانید از ترکینگ استفاده کنید. به پالت Character بروید (همچنین می توانید به پالت Control بروید) و به درصدی را در این فیلد وارد کنید.

Tracking به سمت راست: Alt + Right Arrow
Tracking به سمت چپ: Alt + Left Arrow

Leading: برای افزایش و کاهش فاصله و فضای عمودی خطوط نسبت به خط Baseline خود متن به Baseline بالایی یا پایینی می باشد که در زیر و بالای حروف قرار دارند و حروف بر آنها سوار می شوند بکار می رود.
حرکت به Baseline بالا با: Alt + Up Arrow
حرکت به Baseline پایین با: Alt + Down Arrow

نکته: این تصویر برای صفحه کلید مکینتاش است و Option معادل Alt در ویندوز است.

بدرود

jedivssith
07-08-2008, 23:18
پلاگین Create New Group

درود
با این پلاگین جالب می تونید لایه ها را دسته بندی کنید وقتی دانلود کردید به Window < Layer Group بروید. پالت این پلاگین را باز کنید و می بینید هیچ فرقی با پالت Layer خود ایندیزاین ندارد و تنها یک گزینه در پایین کنار New Layer اضافه شده که اسمش هست Create New Group که وقتی کلیک کنید یک لایه درست می کند که اسمش هست New Group . حالا لایه های خود را بر اساس معیار خود داخل آن دسته بندی کنید مثلا می خواهید تمام لایه هایی که عکس دارند داخل یکی و آنها که دارای فریم های متن شما هستند داخل یکی و یا آنها که نباید چاپ و پرینتر گرفته شوند داخل یکی. خلاصه هیچ محدودیتی نیست و به دلخواه خود می توانید دسته بندی را انجام دهید.
این پلاگین 14 روز کار می کند. اگر دوستانی کرک یا سریال برای این پلاگین یا دیگر پلاگینهایی که اینجا معرفی می شود را پیدا کردند لطف کنند همینجا معرفی کنند تا همگی استفاده کامل کنند.

برای ویندوز:

برای مکینتاش:

موفق باشید
بدرود

jedivssith
11-08-2008, 23:00
درود
در عکس زیر شما با تعدادی اصطلاح آشنا خواهید شد که می توانید از این به بعد فونت ها را بهتر بشناسید و اگر قصد طراحی یک فونت (بخصوص فونت لاتین) را داشته باشید بهتر و صحیح تر یک فونت بسازید.
موفق باشید
بدرود

jedivssith
15-08-2008, 12:17
ساخت و تکرار نسخه ای از یک شی (شکل یا فریم متن) در پالت Control
درود
یک سند باز کنید. یک شکل یا یک فریم متن ترسیم کنید یا یک عکس (پیکسل یا وکتور) وار کنید. یکی از ابزارهای Select را کلیک کنید و یک شی (آبجکت) را انتخاب نمائید تا فیلدهای پالت Control روشن شوند. مثلا به فیلد X (یا محور افقی) بروید و تایپ کنید8+4. کلید Option در مکینتاش و کلید Alt در ویندوز را پایین نگه دارید و کلید Enter را بزنید.
نکته اول برای درک بهتر : شی خود را انتخاب کنید و اعداد تمام چهار فیلد X-Y- H – W را یک عدد گرد یا رند بدهید (مثل 90 نه 94) حالا مثلا در فیلد W تایپ کنید 90 + 8 ، با این کار شکل دومی که ساخته می شود 8 واحد (برای من در ایندیزاین میلیمتر تعریف شده است) بزرگتر از شکل قبلی است. شکل اول 90 میلیمتر پهنا دارد و شکل دوم 98 میلیمتر پهنا. اینها اعمال بسیار ساده ریاضی است که در پالت کنترل ایندیزاین انجام می شود.
یادتان باشد وقتی شما در فیلدهای X و Y یک عمل جمع و یا تفریق را انجام می دهید کپی شکل قبلی تغییر اندازه نمی دهد و فقط موقعیت آن نسبت به شکل اول با توجه به اعداد و عمل ساده ریاضی شما تغییر می کند. اما در فیلد های H و W که فیلدهای ارتفاع و پهنا هستند کپی شی شما از لحاظ اندازه با توجه به اعداد و عمل ریاضی شما نسبت به شکل اول تغییر اندازه می دهد که طبیعی است و این را گفتم که فرق بین این دو جفت فیلد را خوب بدانید و اشتباه نشود. ضمنا چهار عمل اصلی قابل اجراست
نکته دوم: محور عمودی یا Y در ایندیزاین برخلاف محورهای مختصات ریاضی یک فرق دارد و آن این است که وقتی شی (آبجکت) به طرف پایین حرکت می کند مقدار عددی در فیلد Y افزایش می یابد و وقتی به طرف بالا حرکت می کند مقدار عددی کاهش می یابد.
نکته سوم: در پایان برای دقیق تر مشاهده کردن کارتان و لذت بردن از چهار عمل اصلی و ساده ریاضی بهتر است اگر شی (فریم متن یا شکل یا عکس پیکسلی یا وکتور) دارید مقدار زوم را نسبت به شی بالا ببربد بعد با به گوشه سمت چپ بالا خط کشهای افقی و عمودی نگاه کنید، جایی که آنها همدیگر را قطع می کنند، در داخل مربع خاکستری یک علامت + خط چین مشاهده می کنید که می توانید با نگاه داشتن کلید موس آن را بکشید و حرکت دهید این نقطه Zero Point یا نقطه صفر مختصات شما است. آن را به حاشیه شی خود بکشید و یک خط راهنما هم در کنار همین حاشیه درست کنید تا دقیق ببینید بعد اعمال خود را در فیلدها با زوم دلخواه (نه زیاد نه کم) انجام دهید و آن موقع به راحتی و چند بار تمرین و وارد کردن مقدارهای مثبت و منفی به خوبی با این ترفند در پالت Control آشنا خواهید شد.
موفق باشید
بدرود

احمدزاده
25-08-2008, 20:24
سلام
ميخوام يه مجله طراحي كنم
در حد دو صفحه A4
يعني يه صفحه A3 به صورت پشت و رو

ولي موندم چطور طراحي كنم
تو اين هشت صفحه هم بيشتر در مورد فصل بندي و اين حرفها بود

كسي از دوستان قالب(تمپلت) آماده نشريه نداره
آپلود كنه كه بيشتر با طرز كارش آشنا شيم
مدل اگه باشه راحت تره
ترجيحا به زبان فارسي(زيادي پررو شدم :d)

ممنون و منتظرم
حالا اگه يه كوچولو هم توضيح كنارش باشه خيلي عالي ميشه

Vespoher
27-08-2008, 17:07
jedivssith عزیز ممنون از اطلاعات خوبی که دادی. منم مدت زیادیه با این دیزاین کار میکنم .خیلی دوست دارم با هم تبادل اطلاعات کنیم .
مطالبی که نوشتی خیلی عالیه .
امیدوارم همیشه موفق باشی .

jedivssith
29-08-2008, 23:35
درود

تبدیل متن به گرافیک در Adobe InDesign CS3

ممکن است در متنی از حروف و نوشته و همینطور علامات و شکلهایی که برای یک فونت تعریف و ساخته شده است به عنوان حرف اول در یک پاراگراف یا یک لوگو و علامت (از نوع فونت نه شکل) در قسمتی از متن استفاده کرده باشید. ولی اگر بخواهیم این علامات و نوشته ها را که همگی در واقع فونت و قلم هستند به گرافیک و شکل تبدیل کنیم چه می کنیم؟
در این مثال ما می خواهیم علامت و لوگوی شرکت مایکروسافت را به لوگوی شرکت اپل تغییر دهیم. چهار علامتی که در گوشه بالای هر پاراگراف مشاهده می کنید یک Glyph از فونت Windings می¬باشد و علامت شرکت اپل که در تصویر مشخص است یک شکل با فرمت EPS است، یعنی یک تصویر گرافیکی است نه یک Glyph یا Symbol از یک فونت.

حالا به این صورت جلو بروید:
1- کلیدهای ترکیبی Ctrl + F را فشار دهید یا به منوی Edit < Find Change… بروید تا کادر Find/Change ظاهر شود.
2- به فریم یا باکسی که حرف یا Glyph که باز در واقع یک فونت است بروید و آن را انتخاب کنید، در مثال ما همان لوگوی ویندوز منظور است و کلیدهای ترکیبی Ctrl + C را فشار دهید تا در حافظه کپی شود و حالا به سربرگ اول یعنی Text در کادر Find/change برگردید به فیلد Find what رفته و کلیدهای ترکیبی Ctrl + V را فشار دهید تا حرف و علامت ویندوز Paste شود.
نکته: در این مثال وقتی شما علامت فوق را در این فیلد Paste می کنید این نوشته <F0FF> را می بیند که در واقع کد این Glyph می باشد پس تعجب نکنید و نگران نباشید و اگر شما از علامات دیگر استفاده کنید این کد متفاوت خواهد بود.
3- حالا به فیلد پایینی یا Change to بروید و از دکمه ی روبروی آن که علامت @ (آت ساین) را دارد به مسیر Other < Clipboard Contents, Formatted بروید و کلیک کنید این علامت ^c را در فیلد مشاهده می کنید که بصورت دستی از روی صفحه کلید نیز می توانید آن را تایپ کنید و بسیار دقت کنید که درست تایپ شود. (کلید Shift + عدد 6 در ردیف بالا که این علامت را دارد) و عدد سی انگلیسی یا c.

4- حالا به شکل خود که همان لوگوی شرکت اپل است برگردید و بعد از انتخاب آن را با کلیدهای ترکیبی Ctrl + C کپی کنید و بعد به فیلد Chang to رفته و یک کلیک کنید و سپس کلیدهای ترکیبی Ctrl + V را برای Paste کردن کلیک کنید.
نکته مهم: وقتی شما شکل را در این فیلد Paste می کنید چیزی نوشته نمی شود که شما مشاهده کنید چون شما یک شکل را کپی کرده اید نه یک فونت یا حرف را اما کار را درست انجام داده اید و مشکلی نیست.
5- حالا برای اطمینان از این که مسیر و کارهای گفته شده بالا را درست انجام داده ایم دکمه Find Next را بزنید و بعد از آن دکمه Change. می بینید که شکل جایگزین حرف و Glyph شده است حالا اگر تعداد بسیاری از این حروف و نشانه ها یا Glyph و Dingbats در سندتان وجود دارد با فشار دکمه Change all همگی به شکل گرافیکی دلخواه شما تغییر می کند.

موفق باشید
بدرود

jedivssith
30-08-2008, 13:34
درود

Easter Egg شماره 5

تبدیل یک خط به ردپای حیوان

1- به پالت Stroke رفته و از گزینه Pop Menu (مثلث گوشته سمت راست پالت) Stroke Stylesرا انتخاب کرده.
2- دکمه New را فشار دهید و در پنجره که باز می شود از منوی کرکره ای Type گزینه Dash را انتخاب کنید. و در فیلد Name کلمه Woof را تایپ نمائید. (توجه: اگر کلمه ای غیر از این تایپ شود غلط است و نمی توانید خطی با رد پای حیوان داشته باشید و حتما باید کلمه Woof را درست تایپ کنید و حرف اول بزرگ باشد، مثل چیزی که می بینید).
4- حالا یک خط از Tool Box ایندیزاین رسم کنید. (از ابزارهای line Tool – Pencil‌- Pen می‌توانید برای رسم استفاده کنید). و خط با شکل رد پای حیوان را با ضخامت مناسب به خط و یا یک حاشیه شکل استفاده نمائید.

موفق باشید
بدرود

jedivssith
06-09-2008, 13:02
درود

بستن مسیر یک شکل در هنگام ترسیم با ابزار Pencil در Adobe InDesign CS3

یک مشکل که هنگام ترسیم با ابزار Pencil یا مداد با آن روبرو می شویم این است که هنگام کشیدن یک شکل به سختی و و دستی باید شروع و خاتمه یک مسیر را به هم متصل نمود که روش جالب و درستی نیست و احتمال اینکه به هم وصل نشده باشند وجود دارد. ولی با روش زیر این کار به طریق درست انجام می شود:

وقتی ابزار Pencil را انتخاب کردید و شروع به رسم یک مسیر و شکل نمودید این کار را ادامه دهید و دکمه موس را رها نکنید، چرا که این کار باعث می شود یک شکل و مسیر باز داشته باشید. پس وقتی به آخر نقطه ترسیم شکل خود رسیدید کلید Alt در ویندوز و کلید Option در مکینتاش را نگه دارید آیکون کرسر که به شکل مداد است کمی تغییر می کند (نوک و انتهای کرسر مدادی شکل به رنگ مشکی تبدیل می شود) حالا دکمه موس را رها کنید، یک خط راست دو سر مسیر را به هم وصل می کند و شکل و مسیر شما بدون شک به هم متصل می شود.

موفق باشید
بدرود

jedivssith
09-09-2008, 16:42
درود

سوئیچ و جابجایی بین متن و فریم متن در پالت Swatch در Adobe InDesign CS3

فریم یا فریمهای متنی داریم که می خواهیم رنگ متن و رنگ زمینه فریم (قاب) همان متن با رنگهای متفاوت پر شود و اگر بخواهیم اول با ابزار انتخاب یا Select قاب متن را انتخاب کنیم و رنگی به آن اختصاص دهیم و بعد با به ابزار Text سوئیچ کنیم و با انتخاب و Drag کردن متن را انتخاب و رنگی نیز به آن بدهیم کار زمان بری است و کمی خسته کننده پس برای سرعت بیشتر چه کار باید کرد.
جواب:
1- فریم متن مورد نظر خود را انتخاب کنید.
2- پالت Swatch را باز کنید.
3- با یکی از ابزارهای انتخاب از جعبه ابزار برنامه فریم خود را انتخاب کنید و با کلیک روی رنگ دلخواه رنگی به زمینه قاب متن بدهید، حالا می خواهید بلافاصله و بدون تغییر و سوئیچ به ابزار متن یا Text رنگی را هم به متن همان قاب بدهید پس
4- کلید J را روی صفحه کلید انتخاب کنید به صورت اتوماتیک در حالیکه فریم در حالت انتخاب است متن داخل فریم انتخاب می شود حالا یک رنگ را از کتابخانه Swatch کلیک کنید تا متن شما رنگ برگزیده شما را به خود بگیرد.

نکته: با هر بار فشار کلید J روی صفحه کلید بین دو آیکون Formatting affect container ‌ یا تاثیر بر قالب محتویات (رنگ پس زمینه) و Formatting affect Text‌ (رنگ متن) جابجایی صورت می گیرد.
طبق عکس :

موفق باشید
بدرود

jedivssith
22-09-2008, 22:35
درود

تبدیل یک خط به صورتکهای خندان

2- دکمه New را فشار دهید و در پنجره که باز می شود از منوی کرکره ای Type گزینه Dash را انتخاب کنید. و در فیلد Name کلمه Happy را تایپ نمائید. (توجه: اگر کلمه ای غیر از این تایپ شود غلط است و نمی توانید خطی با صورتکهای خندان داشته باشید و حتما باید کلمه Happy را درست تایپ کنید و حرف اول بزرگ باشد، مثل چیزی که می بینید).
4- حالا یک خط از Tool Box ایندیزاین رسم کنید. (از ابزارهای line Tool – Pencil‌- Pen می‌توانید برای رسم استفاده کنید). و خطی با شکلهای یک صورت خندان داشته باشید.

موفق باشید
بدرود

موفق باشید
بدرود

jedivssith
24-09-2008, 01:02
ایندیزاین CS4 وارد می شود

درود

دیروز 23 سپتامبر ادوبی نسخه CS4 را عرضه کرد. البته نسخه دیگر محصولات از قبیل فتوشاپ - ایلیستریتور و باقی نیز عرضه شده است.

لینک صفحه ایندیزاین سی اس 4 در سایت ادوبی :

موفق باشید
بدرود

jedivssith
25-09-2008, 14:55
درود

چند قابلیت جدید که در ایندیزاین سی اس 4 جا گرفته است را برایتان از سایت ادوبی ترجمه کردم. البته امکانات و توانایی های دیگری نیز اضافه شده که بخاطر آنکه هنوز در آن حد از دانش زبان انگلیسی نیستم که بخواهم دقیق آنها را به فارسی برگردانم نادیده گرفتم و امیدوارم دوستان عزیز دیگر این زحمات را در آینده نزدیک به دوش بکشند. و ما را آگاه کنند. مطالب زیر قابلیت های جدیدی است که در CS4 آمده ولی بسیاری از قسمتهای دیگر که در نسخه های قبلی بوده بهبود یافته تر و کامل تر شده است که آنها شامل مطالب زیر نیست.

1- توانایی چرخاندن یا Rotation یک Spread (دو صفحه در کنار هم):
در زاویه های 90 تا 180 درجه که برای ساخت تقویم و بعضی قسمتهای یک کاتالوگ که مجبور می شوید بعضی فریمهای متن را در زاویه ای غیر معمول کار کنید بسیار موثر و جالب است. این تغییر و چرخش تاثیری فیزیکی بر محیط برنامه ندارد و فقط Spread را می‌چرخانید.

2- خطوط راهنمای هوشمند:
تغییر اندازه، تراز کردن، چرخش و تغییر اندازه سریع چندین شی و آبجکت در یک قدم. تراز افقی و عمودی یا وسط چین کردن لبه های شی نسبت به صفحه. راهنماها، اندازه ‌های اشیاء، چرخش و مختصات محورهای افقی و عمودی (X+Y)‌ همگی به صورت پویا ظاهر می شود تا شما بتوانید به سرعت یک شی را نسبت به لبه های یک شی یا اشیاء دیگر Snap نمائید. (در کل باید راهنماهای نسبت به قبل هوشمندتر شده باشند که در کار با فریمها بسیار موثر است)

3- اندازه های هوشمند:
تغییر اندازه، چرخش و تراز کردن آیتمها برای یکسان(Match) شدن. زمانیکه شما یک شی را نسبت به اشیاء دیگر حرکت می دهید تا آن را یکسان کنید. اندازه و مقیاسهای هوشمند به شما پهنا، ارتفاع یا چرخش یک شی را نشان می دهد. وقتیکه یک شی نسب به دیگر اشیاء یکسان و هم تراز شد های لایت شده و به شما نشان می دهد که در موقعیت درست قرار گرفته است.

4- پشتیبانی از همه زبانها برای قسمت غلط یابی در بخش دیکشنری کاربر یا User Dictionary – اضافه کردن لغات و جملات و نامها در بخش دیکشنری کاربر برای همه زبانها میسر شده است. این قسمت برای زبان فارسی بسیار مفید خواهد بود که در نسخه های قبلی ایندیزاین برای زبان فارسی و تعداد زبان دیگر خاموش بود. ولی حالا در دسترس است.

5- ویرایش و تغییر جدولها در Story Editor همچون صفحات. ستونها و ردیف ها بخوبی در این بخش نمایش داده می شود و قابل ویرایش هستند.

6- Live Preflight: این قابلیت جدید به شما خطاها و اشتباهات را در حالت Real Time نشان می دهد و در قسمت پایین برنامه در نوار باریکی تعداد خطاهای سند را نمایش داده و هشدار بسیار خوبی است برای قبل از چاپ. و در صرفه جویی وقت بسیار کارآمد است.

7- حرکت دادن خطوط Slug: صفحات را حرکت دهید و آبجکت های خود را ببینید در بین خطوط Slug و Bleed که این خطوط همراه آنها جابجا و حرکت خواهند کرد.

8- Application Bar: استفاده کنید دکمه های جدید کنترل را در نوار منو تا به سرعت به یک Workspace‌ جدید وارد شوید، تغییرات در نمای اسناد، اجرای یک جستجو، یا دستیابی سریع عناصر همچون Adobe Bridge CS4.

9- قابلیت سفارشی کردن پانل Links:
پانل Links نسبت به قبل تغییرات زیادی کرده است. از جمله نمایش کوچکی از تصاویر شما یا Thumbnail‌ . مشخص کردن نوع تصویر که وکتور است یا پیکسل. نمایش مقیاس و اندازه، مقدار زاویه چرخش و رزولوشن تصویر. با کلیک روی تصویر Thumbnail می توانید اطلاعات جزئی تر و Detail آن را ببینید. همچنین می توانید در این پانل با انتخاب شماره صفحه تصویر مستقیما به صفحه مربوط به آن بروید.

10- قابلیت صادر کردن فایل فلش یا SWF file export:
حالا می توانید اسناد را با فرمت SWF صادرنمود!!!!! در حالیکه تمام محتویات فعال هستند و چیزی را در فایل فلش از دست نخواهید داد. دکمه های محاوره ای برای کلیک که در ساخت اسناد چند رسانه ای و Interactive‌ پی دی اف فعال هستند، لینک های وب، Bookmarks همگی در فایل فلشی که خروجی گرفته اید کار خواهند کرد.

11- صادر کردن فرمت جدید XFL برای باز کردن در Adobe Flash CS4 Professional.

12- Live text export:
قابلیت ویرایش متن در Flash CS4 Pro. زمانیکه ایندیزاین سندی را با فرمت جدید XFL صادر (Export)می کند قابلیت ویرایش متن را در فلش باقی نگه می دارد.

13- تغییر اتوماتیک مقیاس و رنگ اشیاء برای وب:
ایندیزاین سی اس 4 بصورت اتوماتیک سند با کیفیت بالا یا High Resolution (CMYK) را به یک سند آماده برای وب (RGB) در فرمت جدید XFL ذخیره خواهد کرد.
14- تشخیص و شناسایی اشیاء تکرار شده و حذف آنها:
این قابلیت در خروجی فرمت جدید XFL وجود دارد که تصاویر یکسانی را که به اشتباه چند بار روی هم تکرار شده و قابل شناسایی نبوده و پنهان بودند را تشخیص دهد و فقط یکی را در این خروجی و فرمت نشان دهد.

موفق باشید
بدرود

H.Mahmoudi
20-11-2008, 23:08
با سلام خدمت دوستان عزیز
می‌خواستم راجع به درج فرمول ریاضی در برنامه ایندیزاین توسط برنامه MathType v6 توضیح دهید؟

H.Mahmoudi
02-12-2008, 11:46
با سلام خدمت تمامی دوستان عزیز
به همه شما توصیه می‌کنم که کم‌کم برنامه CS3‌ را کنار بگذارید و به آموزش CS4 بپردازید. چگونه؟ خیلی ساده است. اگر در تهران هستید به مجتمع پایتخت در بلوار میرداماد رفته و DVD آموزش این برنامه را که شامل 2 عدد DVD است از آنجا تهیه که قیمت آن بین 4000 تومان تا 10000 تومان است که باید بگردید و قیمت پایین آن را پیدا کنید. این 2 DVD توسط آقای David Blatner و خانم Anne.Marie Concepcion توسط شرکت لیندا تهیه شده است و زبان اصلی است. کسانی که با برنامه ایندیزاین آشنایی داشته داشته باشند حتماً با نام این دو عزیز آشنایی دارند و با پلاگینهای David و Tip (نکات) های او زندگی کرده‌اند. پس به جای اینکته من لینک دانلود آن را برای شما بگذارم و شما با مشکل دانلود مواجه شوید، بسیار با صرفه است که شما این 2 DVD را خریداری کنید و از آن لذت ببرید. لازم به ذکر است که اگر می‌خواهید تمرینات آن را مشاهده کنید حتماً باید برنامه ایندیزاین CS4 را بر روی سیستم خود نصب کنید.
با تشکر فراوان

H.Mahmoudi
02-12-2008, 11:58
با عرض سلام
شاید باور نکنید ولی 5 دقیقه قبل برای من یک Email آمد که در آن نوشته شده بود برنامه‌های Adobe نسخه ME تولید شد. از سایت [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] شما می‌توانید برنامه‌های Adobe CS4 نسخه ME را خریداری کنید و یا نسخه Trial آن را دانلود کنید. شاید لازم باشد در این سایت Register کنید. زیرا من قبلاً ثبت نام کرده بودم و الان به من گفته‌اند که می‌توانم این برنامه را خریداری کنم. لازم به ذکر است که نسخه ایندیزاین آن به همراه نرم‌افزار Tasmeem که مورد علاقه من است به قیمت 978 یورو در این سایت به فروش می‌رود. من بسیار خوشحالم ولی حیف که این مقدار پول را ندارم و باید صبر کنم تا حداقل یک ماه دیگر به مبلغ 5000 تومان آن را دریافت کنم. شاید این اوّلین خبری باشد که در ایران به من داده شده است.
با تشکر از همه دوستان می‌توانید از این سایت دیدن کنید.

pv2005
03-01-2009, 22:19
من یه مشکل با تایپ فارسی در متن های چند ستونی دارم. به طوری که متن ها از ستون های چپ پر می شن (مثل انگلیسی). می خواستم بدونم چطوری می تونم کاری بکنم تا متن ها از ستون راست به چپ پر بشن؟
ممنون می شم کمک کنید.

3years
04-01-2009, 00:38
من یه مشکل با تایپ فارسی در متن های چند ستونی دارم. به طوری که متن ها از ستون های چپ پر می شن (مثل انگلیسی). می خواستم بدونم چطوری می تونم کاری بکنم تا متن ها از ستون راست به چپ پر بشن؟
ممنون می شم کمک کنید.

عزیز دل
سلام
شما برای ایجاد تکست باکس باید گزینۀ ME را انتخاب کنید.

اینم عکس راهنما:

amin20
06-01-2009, 20:41
ممنون می شم کمک کنید.

برای ایجاد یک فریم متن باید از ابزار type tool me استفاده کنید نه type tool.

dehghani_a
28-02-2009, 17:26
منظورتو نفهميدم. سوتيتر درست كردن رو بلد نيستي يا اينكه جاي سوتيتر درست كردن رو؟؟؟
براي اينكه خود سوتيتر رو درست كني راحت ترين روش اينكه يك سوتيتر درست كني و همه چي رو تنظيم كني و آخر سر اونو به عنوان يه paragraph style تعريف كني.
براي اينكه جاي سوتيتر رو درست كني كافيه يك text Box بكشي و اونو وسط متنت ( جايي كه بايد قرار بدي) بزاري و متن مورد نظرت رو توش past كني و اون استايلي كه درست كردي رو بهش اعمال كني

dehghani_a
28-02-2009, 17:28
اين ديزاين فقط cs چون با همه فونتها راحت كار ميكنه و .............. بالاتر بريد بيچاره ميشيد

3years
03-03-2009, 04:25
منظورتو نفهميدم. سوتيتر درست كردن رو بلد نيستي يا اينكه جاي سوتيتر درست كردن رو؟؟؟
براي اينكه خود سوتيتر رو درست كني راحت ترين روش اينكه يك سوتيتر درست كني و همه چي رو تنظيم كني و آخر سر اونو به عنوان يه paragraph style تعريف كني.
براي اينكه جاي سوتيتر رو درست كني كافيه يك text box بكشي و اونو وسط متنت ( جايي كه بايد قرار بدي) بزاري و متن مورد نظرت رو توش past كني و اون استايلي كه درست كردي رو بهش اعمال كني

???? اینا رو برا کی گفتی الان؟؟؟؟

اين ديزاين فقط cs چون با همه فونتها راحت كار ميكنه و .............. بالاتر بريد بيچاره ميشيد

منبعی، مرجعی، چیزی !!!

این حرف صحت نداره! فقط ورژن cs2 با فارسی مشکل داشت! ورژن cs3 هم توپ جواب میده، ورژن cs4 اما یکم بازی درمیاره برا رجیستر و ... اگر به نت وصل باشی و ایندازین هم به ادوبی وصل بشه باید یه ویندوز عوض کنی!!! (بر اساس شنیده‌ها از مراجع اعظام)

nedaykeshavarz
26-04-2009, 16:09
باسلام به همه دوستان انجمن
من مدتي است كه با indesign كارمي كنم اخيرا كليه كليدهاي ميانبر در محيط indesignغير فعال شده حتي در tab Editنيز مقابل copy (ctrl+s ياpast (ctrl+v نوشته نشده است كه براي حل مشكل من برنامه راحذف وحتي در ريجستري نيز آن را حذف كرده ومجدداٌ برنامه را نصب كرده ام ولي مشكل همچنان به قوت خود باقي است لطفاٌ اگه كسي مي دونه راهنمائي كنه با تشكر
E-mail:ranjee_581@yahoo.com

Maysam-BFU
26-04-2009, 19:33
شما موقع باز کردن برنامه کلید های Shift+Ctrl+Alt رو نگهدارید و برنامه رو باز کنید ، پیغامی مبنی بر این که تنظیمات شما پاک شود از شما پرسیده میشود که YES کنید. تنظیمات برنامه حالت default ( پیش فرض ) در میاد.

اگر نشد ، بگید تا راه دیگه ای معرفی کنیم.

amin20
27-04-2009, 21:12
باسلام به همه دوستان انجمن
من مدتي است كه با indesign كارمي كنم اخيرا كليه كليدهاي ميانبر در محيط indesignغير فعال شده حتي در tab Editنيز مقابل copy (ctrl+s ياpast (ctrl+v نوشته نشده است كه براي حل مشكل من برنامه راحذف وحتي در ريجستري نيز آن را حذف كرده ومجدداٌ برنامه را نصب كرده ام ولي مشكل همچنان به قوت خود باقي است لطفاٌ اگه كسي مي دونه راهنمائي كنه با تشكر
E-mail:ranjee_581@yahoo.com

برای رفع این مشکل باید از منوی edit قسمت keyboard shortcut رو بزنید و در کادی که ظاهر شد روی کادر سفید قسمت current shirtcut کلیک کنید بعد دکمه cancel رو بزنید.!! خیلی این راه عجیبه و می دلیل ولی باعث میشه دکمه های ترکیبی کیبورد درست بشه.

miz3681938
28-05-2009, 19:12
سلام، اگه پیغام من رو می خونید لطفاً حتماً جواب بدید.
من تو وب کلی دنبال این مسئه گشتم ولی حتی اینجا هم جواب درستی پیدا نکردم
" موقع کار با ایندیزاین من از رنگ مشکی خالص تو مدل CMYK استفاده می کنم. ولی خروجی تصویر من 4 رنگ هست، و موقع چاپ افست دورنگ به مشکل می خوره. لطفاً اگه می تونید کمک کنید، به من میل بزنید. ممنون
sam.192130@gmail.com

mohrd
23-06-2009, 08:52
سلام.
کسی یک آموزش کلی نحوه ی کار با این نرم افزار رو داره ؟ البته به زبان فارسی ! چون من تازه از فتوشاپ به ایندیزاین اومدم و خیلی محیطش نا آشناست !!! :31::18::13:

mahdi_zare
23-06-2009, 19:34
سلام

می خواستم ببینم کسی به این مشکل بر خورده که وقتی متنی از ورد به InDesign ایمپورت میشه، شماره ها رو جابجا نشون میده؟

ضمناً اکثر فونتهایی که امتحان کردم حالت ایتالیک ندارند. البته بیشتر فونتهایی که برای متن استفاده میشن مثل لوتوس و نازنین.

با تشکر

nanocycle
03-07-2009, 09:58
سلام

من یه مشکل اساسی با این نرم افزار دارم.
همونطوری که در شکل زیر میبینید صفحه از سه قسمت تشکل شده است.
قسمت بالا یه متن دو ستونی ، قسمت وسط یه عکس یا نمودار و قسمت پایینی ادامه متن بالا.فلشهای قرمز مسیر خواندن و ترتیب اونها رو نشون میده.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

خودمو کشتم نتونستم راه حلشو پیدا کنم که چطور میشه Baseline رو به این شکل تغییر داد.(البته در این نرم افزار تازه کار هستم).

دوستان کسی راه حل داره؟

با تشکر

3years
04-07-2009, 22:59
دوست عزیز هرچه گشتم راهی نیافتم. به گمانم باید دستی انجام شود.

nanocycle
05-07-2009, 15:21

سلام

ممنون از پاسختون.
امکان داره بفرمایید چطوری میشه اینکارو کرد؟(حالا به هر شکلی).
اگر امکان داره جواب بدید .خیلی حیاتیه و ضروری.

با تشکر

nanocycle
06-07-2009, 09:41
یه سوال دیگه
چطور میشه تو این نرم افزار آکولاد کشید؟آیا طرح آماده داره؟

با تشکر

nanocycle
06-07-2009, 10:30
یه سوال دیگه

با تشکر

nanocycle
07-07-2009, 15:07

سلام

نگفتی چطور میشه اینکار رو انجام داد؟

با تشکر

3years
10-07-2009, 01:27
سلام

نگفتی چطور میشه اینکار رو انجام داد؟

با تشکر

یک فایل نمونه ایندازین برای کار مورد نظر شما

nanocycle
31-08-2009, 09:56
سلام

از ارسال فایل بسیار مفیدتان متشکرم
اما واقعیتش هر چه زیر رو روش کردم نفهمیدم چطور ادامه متن به شکل اتوماتیک به کادر دوم انتقال پیدا کرده.
میتوانید توضیح بیشتری بدهید؟

با تشکر

mohammad1395
02-09-2009, 14:47
من یک ماهنامه طراحی کردم که صفحات داخل سیاه سفید چاپ بشن و روی gray از فایلم خروجی گرفتم .در نسخه خروجی ایرادی نداشت اما در چاپ همه عکس ها تاریک و سیاه شده اند.چرا؟

tttmttt
17-09-2009, 08:36
شما عکس هاتون را توی فتوشاپ سیاه سفید کردید؟ باید تو فتوشاپ عکس ها را lab color کنید و در قسمت channels چنل‌هاي a و b را حذف کنید بعد gray scale کنید و با فرمت tiff ذخیره کنید و از اون عکس ها در ایندیزاین استفاده کنید.

ROYA21
07-10-2009, 10:40
سلاو خسته نباشید من تازه وارد برنامه ایندیزاین شده ام .یه مشکل دارم و اونم اینه که بعداز تمام شدن کارم هنگامی که میخوام یه PRINT ازش بکنم حاشیه هارو میبره وه ناقص میاره ایا مشکل در حاشیه گذاریه یا ....؟

ahmadi81
08-10-2009, 12:52
سلام من می خواهم برنامه Adobe InDesign CS4 در ویستا نصب کنم . ازهر روشی استفاده کردم نشد که نشد .

لطفا راهنمایی کنید . خیلی مهم برام -

(خیلی گشتم تا یه جای مناسب برای پرسیدن سوالم پیدا کنم نمی دونم جای درستی پرسیدم یا نه )

با تشکر

3years
22-10-2009, 02:09
من یک ماهنامه طراحی کردم که صفحات داخل سیاه سفید چاپ بشن و روی gray از فایلم خروجی گرفتم .در نسخه خروجی ایرادی نداشت اما در چاپ همه عکس ها تاریک و سیاه شده اند.چرا؟

سلام

عکس‌هاتون رو باید در Photoshop تکرنگ (Gray Scale) کنید و همون جا روشنایی و مشخصات دیگر را تنظیم کنید...
تبدیل عکس‌های رنگی به تکرنگ هنگام خروجی از ایندیزاین معمولاً نتیجه خوشایندی ندارد.

سلاو خسته نباشید من تازه وارد برنامه ایندیزاین شده ام .یه مشکل دارم و اونم اینه که بعداز تمام شدن کارم هنگامی که میخوام یه PRINT ازش بکنم حاشیه هارو میبره وه ناقص میاره ایا مشکل در حاشیه گذاریه یا ....؟منظورتان Bleed است؟ یا اینکه از اصل کار چیزی حذف می‌شود؟
بهترین روش این است که قبل از پرینت از فایل خود PDF بسازید و سپس آن را پرینت کنید، مطمئن‌تر است.

توضیحی درباره خروجی گرفتن از ایندیزاین در لینک زیر نوشتم

فربد
07-11-2009, 16:59
کسی راهی بلده که فونت‌های فارسی‌رو بشه تو Indesign ایتالیک کرد؟

3years
08-11-2009, 23:38

mohammad1395
15-11-2009, 15:11
indesign cs4 me با پلاگین tasmeem نصب می شه اما بعد از سی روز با اتمام مهلت استفاده از تصمیم خود ایندزاین هم بالا نمی یاد و پیغام لیسانس اکسپیر میده .کرکی میخواهم کسی سراغ داره؟

between2mirrors
19-11-2009, 14:36
یه سوال دیگه

با تشکر

چرا از منوی glyps استفاده نمیکنید.

between2mirrors
19-11-2009, 23:38
سلام

می خواستم ببینم کسی به این مشکل بر خورده که وقتی متنی از ورد به InDesign ایمپورت میشه، شماره ها رو جابجا نشون میده؟

با تشکر

وقتی رو حالت text هستید از قسمت character که جزء نوار ابزار بالاست روی مثلث کوچک سمت راست کلیک کنید تا منویی براتون باز بشه که سومین گزینه اش digit e. چک کنید که رو حالت دیفالت باشه. همچنین character direction هم باید defult باشه.
قائدتا باید درست بشه با این روش

H.Mahmoudi
24-11-2009, 04:28
با عرض سلام خدمت دوستان گرامی
می‌خواستم ببینم چگونه در این برنامه فونت نستعلیق وارد می‌کنند؟

between2mirrors
24-11-2009, 20:33
با عرض سلام خدمت دوستان گرامی
می‌خواستم ببینم چگونه در این برنامه فونت نستعلیق وارد می‌کنند؟

من نستعلیق رو همیشه از کلک یا چلیپا وارد میکنم اوتلاین شده... اما با فونت نتونستم. جالبه بدونم چطور میشه فونت نستعلیق رو در این برنامه استفاده کرد. کسی از دوستان چنین تجربه ای داره؟

praxima
27-11-2009, 09:59
با سلام

من عضو جدید هستم. 3، 4 سالی هست با ایندیزاین کار می کنم. به صورت تجربی ایندیزاینو یاد گرفتم. تا حالا هم کمو بیش تونستم از عهده کارا باهاش بربیام. اما جدیداً به یک مشکل اساسی برخوردم، نمی دونم سوالی که می پرسم قبلاً کسی پرسیده یا نه. من یک مجله را صفحه آرایی کردم. متاسفانه قبل از اینکه یک یک آپ ازش بگیرم فایل اشتباهاً پاک شد. از برنامه های ریکاوری استفاده کردم و اونو بازآوری کردم. ولی فایل بازآوری شده با نرم افزار ایندیزاین باز نمیشه، و پیغام آسیب دیدگی فایلو می ده. اگه کسی راه حلی داره پیشنهاد بده. ممنون از اینکه چنین فضایی رو به کاربران این نرم افزار اختصاص دادید. اگر هم در آینده سوالی دیدم که می تونستم جواب بدم، هستم در خدمتتون....

amin20
11-12-2009, 13:01
من نستعلیق رو همیشه از کلک یا چلیپا وارد میکنم اوتلاین شده... اما با فونت نتونستم. جالبه بدونم چطور میشه فونت نستعلیق رو در این برنامه استفاده کرد. کسی از دوستان چنین تجربه ای داره؟
هرچند جواب سوال رو نمیدونم ولی بد نیست بدونید در ایلستریتور راحت میشه نستعلیق نوشت.

fandak
16-08-2010, 12:46
بالاخره کرک واسه تصمیم نیومده ؟

dehghani_a
16-08-2010, 16:08
با سلام

من عضو جدید هستم. 3، 4 سالی هست با ایندیزاین کار می کنم. به صورت تجربی ایندیزاینو یاد گرفتم. تا حالا هم کمو بیش تونستم از عهده کارا باهاش بربیام. اما جدیداً به یک مشکل اساسی برخوردم، نمی دونم سوالی که می پرسم قبلاً کسی پرسیده یا نه. من یک مجله را صفحه آرایی کردم. متاسفانه قبل از اینکه یک یک آپ ازش بگیرم فایل اشتباهاً پاک شد. از برنامه های ریکاوری استفاده کردم و اونو بازآوری کردم. ولی فایل بازآوری شده با نرم افزار ایندیزاین باز نمیشه، و پیغام آسیب دیدگی فایلو می ده. اگه کسی راه حلی داره پیشنهاد بده. ممنون از اینکه چنین فضایی رو به کاربران این نرم افزار اختصاص دادید. اگر هم در آینده سوالی دیدم که می تونستم جواب بدم، هستم در خدمتتون....

دوست عزيز.
من همه كار كردم... البته من فايل رو اشتباهي رو فايل قبلي سيو كردم و فايلي رو كه از يه جاي ديگه پاك كرده بودم (سيو قبلي) رو بازيابي كردم . كلي هم نرم افزار بازيابي خريدم و با همشون بازيابي كردم همون ارور رو ميده
حتي ورژن هاي بالاي اينديزاين رو هم نصب كردم بازم باز نكرد
چاكريم
ميتوني گريه كني
:19:

---------- Post added at 05:08 PM ---------- Previous post was at 05:06 PM ----------

بالاخره کرک واسه تصمیم نیومده ؟

من نصب كردم با يه روشي كه خدا ميدونه الان ميزارم برات
Adobe InDesign CS4 ME Released by ZDS TEAM

Install Instruction by ZDS :

1-At the first, execute "SFExtractor.exe" and extract setup files into your
Hard Disk. Then go to extraction path and run main installer from there.
2-Run "Setup.exe" and install the product as "Trial" version by choosing
"I want to install and use Adobe InDesign CS4 on a Trial basis" radio
button during the installation.
Note : Execute "Disable_Activation_Cleaner.exe" before start installing the
product if you have installed "Illustrator CS4 ME" on your PC.
Note : In Windows Vista, disable "User Account Control" before execute "Disable_Activation_Cleaner.exe".
Note : Disconnect from the Internet before begin installing the product.
3-After finish installation, go to "Crack" directory. Copy "amtlib.dll" from
"32-bit" or "64-bit" according to your OS properties, then paste it into
following destination and overwrite with original files.
Default Paths for 32-bit OS :
Copy "amtlib.dll" from "Crack\32-bit" directory into following destinations
X:\Program Files\Adobe\Adobe InDesign CS4
X:\Program Files\Adobe\Adobe Bridge CS4

Default Paths for 64-bit OS :
Copy "amtlib.dll" from "Crack\32-bit" directory into following destinations
X:\Program Files (x86)\Adobe\Adobe InDesign CS4
X:\Program Files (x86)\Adobe\Adobe Bridge CS4
also copy "amtlib.dll" from "Crack\64-bit" directory into following path
X:\Program files\Adobe\Aobe InDesign CS4 (64bit)

4-Start InDesign CS4. Select "I'd like to use this product on a trial-basis"
radio button from "Software Setup" screen and press "Next" button. click on
"Don't Ask Again" when next screen appear.
5-Then close InDesign CS4 and go to "Crack" directory again. Now execute
"Disable_Activation.exe" and run it to disable activation.
Note : In Windows Vista, disable "User Account Control" before execute "Disable_Activation.exe".
Note : Don't let to the product to connect to the Internet and access to Adobe
server and don't update it.

اين فايل راهنماش بود

fandak
16-08-2010, 16:32
یه کرک جدید واسه InDesign CS5 پیدا کردم :

aliparsa
27-09-2010, 22:46
با سلام
من كار با اين نرم افزار رو تازه شروع كردم لطفا يكي كمك كنه مثلا ميخوام يه مجله 15 صفحه اي درست كنم ميخوام پايين يا بالاي صفحه به صورت اتوماتيك شماره صفحه و اسم مجله رو بنويسم لطفا يكي بگه چطوري اين كار رو كنم؟

hfj
27-09-2010, 23:15
با سلام
من كار با اين نرم افزار رو تازه شروع كردم لطفا يكي كمك كنه مثلا ميخوام يه مجله 15 صفحه اي درست كنم ميخوام پايين يا بالاي صفحه به صورت اتوماتيك شماره صفحه و اسم مجله رو بنويسم لطفا يكي بگه چطوري اين كار رو كنم؟

شما باید اون رو در صفحات Master درست کنی که بصورت اتوماتیک توی همه‌ی صفحه‌ها اعمال بشه:

برای وارد شدن به صفحات Master روی اونها دابل کلیک کن (شکل بالا)، بعد از اینکه وارد صفحات Master شدی، از طریق Type Tool یه کادر به اندازه‌ی دلخواه (هر جایی از صفحه که دوست داری شماره‌‌ها رو اونجا قرار بدی) درست کن. حالا کلیدهای Ctrl+Alt+Shift+N رو بزن تا حرف A رو ببینی.. همین کار رو با صفحه‌ی کنارش هم انجام بده (یعنی هر دو صفحه‌ی Master که نشون دهنده‌ی صفحات زوج و فرد/راست و چپ هستن) می تونی همون چیزی رو که ساختی Copy کنی و توی اون یکی صفحه‌ی مستر Paste کنی و در جای دلخواه قرار بدی. در ضمن می تونی نوع فونت و اندازه‌ی اونها رو به دلخواه تغییر بدی.. در کل، اگه هر چیزی توی صفحات Master بنویسی و بسازی، به طور اتوماتیک توی همه‌ی صفحه‌ها اعمال می‌شه.. مگر اینکه خودت بخوای مثلاً فلان صفحه، از Master تبعیت نکنه، که در این صورت باید صفحه‌ی None رو (که در شکل می بینی) Drag کنی روی صفحه‌ی مورد نظرت..

خیلی پیچیده که نبود! نه؟! :31:
با این حال اگه مشکلی داشتی مطرح کن ..

fandak
28-09-2010, 11:16
شما باید اون رو در صفحات Master درست کنی که بصورت اتوماتیک توی همه‌ی صفحه‌ها اعمال بشه:

برای وارد شدن به صفحات Master روی اونها دابل کلیک کن (شکل بالا)، بعد از اینکه وارد صفحات Master شدی، از طریق Type Tool یه کادر به اندازه‌ی دلخواه (هر جایی از صفحه که دوست داری شماره‌‌ها رو اونجا قرار بدی) درست کن. حالا کلیدهای Ctrl+Alt+Shift+N رو بزن تا حرف A رو ببینی.. همین کار رو با صفحه‌ی کنارش هم انجام بده (یعنی هر دو صفحه‌ی Master که نشون دهنده‌ی صفحات زوج و فرد/راست و چپ هستن) می تونی همون چیزی رو که ساختی Copy کنی و توی اون یکی صفحه‌ی مستر Paste کنی و در جای دلخواه قرار بدی. در ضمن می تونی نوع فونت و اندازه‌ی اونها رو به دلخواه تغییر بدی.. در کل، اگه هر چیزی توی صفحات Master بنویسی و بسازی، به طور اتوماتیک توی همه‌ی صفحه‌ها اعمال می‌شه.. مگر اینکه خودت بخوای مثلاً فلان صفحه، از Master تبعیت نکنه، که در این صورت باید صفحه‌ی None رو (که در شکل می بینی) Drag کنی روی صفحه‌ی مورد نظرت..

در مورد تقارن صفحات زوج و فرد چه باید کرد در صفحه مستر؟
مثلا ما بالای صفحه مستر اطلاعاتی راجع به مشخصات مجله نوشتیم در سمت بالا راست صفحه راست
حالا می خواهیم همین اطلاعات به صورت تقارن در صفحه چپ بالا چپ باشه .

چطور ممکن می شه ؟

aliparsa
28-09-2010, 13:57

ممنون ولي گفتم كه من خيلي مبتديم يه خورده باز ترش كن مثلا من 10 صفحه دارم با اين روش ميخوام اسم مجله و شماره صفحه بصورت اتومات زده شه اين كار ها رو كردم نشد در ضمن وقتي وارد مستر ميشي چطوري بايد برگردي به صفحات خودت؟

hfj
28-09-2010, 15:48
در مورد تقارن صفحات زوج و فرد چه باید کرد در صفحه مستر؟
مثلا ما بالای صفحه مستر اطلاعاتی راجع به مشخصات مجله نوشتیم در سمت بالا راست صفحه راست
حالا می خواهیم همین اطلاعات به صورت تقارن در صفحه چپ بالا چپ باشه .

چطور ممکن می شه ؟

بحث تقارن، راجع به زمانیه که شما بخوای یه متن یا یه عکس، از یه جهت دیگه نمایش داده بشه، اینجوری :

بنابراین از این قابلیت نمی تونی برای چیزی که می خوای استفاده کنی.
شما یه Copy از تمام اون چیزی که ساختی بگیر و Paste کن توی اون یکی صفحه‌ی Master، و بصورت دستی جای اونها رو درست کن.. از خط های راهنمای Ruler هم استفاده کن که کارت دقیق تر از آب در بیاد.

ممنون ولي گفتم كه من خيلي مبتديم يه خورده باز ترش كن مثلا من 10 صفحه دارم با اين روش ميخوام اسم مجله و شماره صفحه بصورت اتومات زده شه اين كار ها رو كردم نشد در ضمن وقتي وارد مستر ميشي چطوري بايد برگردي به صفحات خودت؟

شما اگه 10000 تا صفحه هم داشته باشی، اونا بصورت اتوماتیک نمایش داده می شن.

برای برگشتن به صفحات خودت، کافیه روی اونها دابل کلیک کنی :

راجع به صفحه‌ی Master ، مثلا فرض کن یه همچین چیزی ساختی :

وقتی شما وارد صفحات خودت می‌شی این شکلی می‌شه (من الان وارد صفحه‌ی دوم و سوم شدم) :

برای اضافه کردن صفحه هم که دو تا روش وجود داره :

Shift+Ctrl+P یک صفحه بعد از صفحه‌ی جاری برات درست می کنه.
مثلا اگه 10 تا صفحه داشته باشی و در حال حاضر روی صفحه‌ی ششم باشی، یه صفحه مابین صفحات ششم و هفتم برات ایجاد می کنه.

یا اینکه مطابق شکل زیر، روی Insert Pages کلیک کنی و تعداد صفحات بیشتری رو Add کنی :

siminangel
06-11-2010, 10:01
سلام
می‌شه یکی یه لطفی به من بکنه و جواب سوالم رو بده
راجع find/change در ایندیزاین کسی که اطلاعات قوی داره می‌تونه کمکم کنه
می خوام تمام کلماتی که قبل از : هستن رو Bold کنم.
اینطوری
ایندیزاین: برنامه ای که...

odrakoola
12-01-2011, 07:50
سلام
اینطوری

بابام در اومد تا تمومش کردم چون زياد آشنايي نداشتم ميدونم خيلي طولانيه و ميشه خيلي کوتاهتر هم نوشت اما سواد من يکي قد نميداد ديگه ....

hoora-1
04-03-2011, 23:15
سلام دوستان
من تو نصب کردن این رم افزار یه مشکلی دارم
اوایل نصب می گفت باید سی دی premier رو بذارم و من گذاشتم و بعد گفت سی دی فوتوشاپ رو ! اما من فوتوشاپ رو از رو سی دی نصب نکردم و فایلش رو توهارد داشتم واسه همین پاکش کردم این مشکلم برطرف شد اما باز می گه سی دی ایندیزاین رو بذار !
من دارم از رو فایلی تو فلش نصبش می کنم نمی دونم چی کار کنم !
خیلی هم فوری نیاز دارم !
میشه لطفا راهنماییم کنید !
راستی من ویندوز 7 دارم و نرم افزار پریمیر و فوتوشاپ نصبه روش !!

fandak
05-03-2011, 21:36
سلام
اینطوری

بابام در اومد تا تمومش کردم چون زياد آشنايي نداشتم ميدونم خيلي طولانيه و ميشه خيلي کوتاهتر هم نوشت اما سواد من يکي قد نميداد ديگه ....

اين سوال من هم هست

ولي اين كدي رو كه نوشته مجا بايد بزنيم . مي توني توضيح بدي

hoora-1
11-03-2011, 01:43
سلام دوستان
من تو نصب کردن این رم افزار یه مشکلی دارم
اوایل نصب می گفت باید سی دی premier رو بذارم و من گذاشتم و بعد گفت سی دی فوتوشاپ رو ! اما من فوتوشاپ رو از رو سی دی نصب نکردم و فایلش رو توهارد داشتم واسه همین پاکش کردم این مشکلم برطرف شد اما باز می گه سی دی ایندیزاین رو بذار !
من دارم از رو فایلی تو فلش نصبش می کنم نمی دونم چی کار کنم !
خیلی هم فوری نیاز دارم !
میشه لطفا راهنماییم کنید !
راستی من ویندوز 7 دارم و نرم افزار پریمیر و فوتوشاپ نصبه روش !!

من خودم نصبش کردم
از راهنمایی هاتون ممنونم

boy_kochak
01-04-2011, 19:26
بچه ها .... این راست به چپ کردن صفحات در انگلیسی به فارسی در نسخه cs3 همون ابتدای کار که سند ایجاد میکنیم وجود داره اما در نسخه cs5 وجود نداره علتش چیه ؟ چی کارکنیم ؟

boy_kochak
02-04-2011, 14:31
بچه ها .... این راست به چپ کردن صفحات در انگلیسی به فارسی در نسخه cs3 همون ابتدای کار که سند ایجاد میکنیم وجود داره اما در نسخه cs5 وجود نداره علتش چیه ؟ چی کارکنیم ؟

کسی نیست ما رو کمک کنه ؟؟؟؟؟؟[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

boy_kochak
22-04-2011, 15:27

کسی نیست ما رو کمک کنه ؟؟؟؟؟؟[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ای تاپیک مرده ، خدا بیامرزدت .............

مشکلمون حل شد اما نه اینجا بلکه توسط دوستانی قدیمی ، حالا اگه کسی به این مشکل خورد باید از نسخه me استفاده کنه همین .....

:11:
:19::27:

craftsman1
14-10-2012, 19:38
سلام دوستان
در نرم افزار indesign cs5.5 چطور می تونم جلد کتاب فارسی طراحی کنم؟ یعنی تنظیمات master رو برای جلد کتاب چطور تغییر بدم؟
و یک سوال دیگه..آیا با فارسی ساز مریم می تونم تو indesign فارسی تایپ کنم؟

s0maye
24-02-2013, 18:44
:n18:با سلام،تشکر و خسته نباشید

چند تا سوال در مورد ایندیزاین داشتم
1.این که دو مورد book و librery در صفجه اول شروع چیه و چه کار میکنه؟؟؟
2.توی new document اون آخر bleed and slug چیه و چه کار میکنه؟؟؟
ممنون میشم راهنماییم کنید

farid0485
02-07-2013, 15:46
:n18:با سلام،تشکر و خسته نباشید

چند تا سوال در مورد ایندیزاین داشتم
1.این که دو مورد book و librery در صفجه اول شروع چیه و چه کار میکنه؟؟؟
2.توی new document اون آخر bleed and slug چیه و چه کار میکنه؟؟؟
ممنون میشم راهنماییم کنید

1.book که برای تدوین کتاب استفاده میشه و library هم حدس می زنم برای ساخت لیت ها ...
2.وقتی صفحه ای چاپ میشه همیشه اون جوری که ما تو مانیتور میبینیم در نمیآد عموما از صفحه بیرون میزنه یا میاد داخل یا کج و معوج میشه و از دسته مسایل،با bleed &slug ما یه فضایی رو تعریف میکنیم که با خط بنفش مشخص میشه بعد عکس ها یا رنگ ها مون رو تا خط بنفش ادامه میدیم که اگر احیانا پرینتر دقت کافی رو نداشت با خطوط سفید بی جا از بین رفتن عکس ها مواجه نشیم...

fa110135
31-01-2014, 00:58
سلام دوستان

فایل ایندیزاینم موقعی که بازش می کنم این ارور رو میده:

the file ... is damaged and cannot be recovered (error code: 5)

اگه ممکنه کمک کنید تا بتونم فایل رو بازش کنم
:

shvalaie
05-05-2014, 20:27
دوستان سلام

سوالي داشتم
فرمت مجله‌اي كه كار مي‌كنم به اين صورت است:
دوستوني
پر از زيرنويس يا همون footnote
قاعدتا در هر ستوني كه زيرنويس مي‌گذاري، متن زيرنويس و خط آن پايين همان ستون مي‌آيد
من نميخواهم اين طور باشد
فرض كنيد، در ستون اول دو تا زيرنويس داريم، در ستون دوم هم دو تا زيرنويس ديگر داريم،
مي‌خواهم همه زيرنويسها ياين صفحه، پايين ستون دوم همين صفحه بيايد

و تازه، به جاي خط زيرنويس هم كلمه‌ي حاشيه بيايد

در word مي‌شود خط را حذف كرده و كلمه حاشيه را تايپ كرد
اما زيرنويسها را دستي به ستون دوم مي‌برم

آيا در اındesıgn مي‌شود كار راحتتر شود يا خير؟

پيشاپيش متشكرم

ئه ستیره
20-11-2014, 22:09
سلام علیکم خدمت شما دوستان عزیز
وقتتون بخیر
من کاربر جدید انجمنتون هستم دنبال مطلبی برای رفع مشکل تایپ کردن نیم فاصله در ایندیزاین میگشتم که به اینجا معرفی شدم
بنده اولین تجربه کاریم یعنی صفحه آرایی کتابی رو دارم انجام میدم و از امروز نمی تونم نیم فاصله رو تایپ کنم وقتی شیفت و فاصله رو میزنم فاصله تایپ میشه نه نیم فاصله دیروز مشکلی نداشتم اما نمیدونم چی شد که این مشکل بوجود اومد.
لطف کنید راهنماییم کنید خیلی از لطفتون یک دنیا ممنونم :11:

shokrian
28-12-2014, 13:57
سلام
پیشاپیش از همه دوستان بابت راهنماییشون ممنونم.
همونطور که می دونید ابتدای یک پارگراف مقداری تو رفتگی داره. اگر من بخوام در یک پاراگراف برعکس این عمل کنم باید چکار کنم؟ یعنی ابتدای پاراگراف بدون تورفتگی باشه و سطرهای بعدی تورفتگی داشته باشند؟ در ضمن متن هم به انگلیسی است.

کاشی
08-02-2015, 09:13
سلام لطفا بقرمایید که چطوری مبشه ایندیزاین سی سی را به تنظیمات کارخانه برگرداند . پیشاپیش ممنون از راهنمایی شما

کاشی
08-02-2015, 09:16
سلام لطفا بقرمایید که چطوری مبشه در ایندیزاین سی سی اعراب زبان عربی از جمله علامت ساکن و ... را در دسترس داشت . پیشاپیش ممنون از راهنمایی شما

meysam arc
24-07-2015, 15:24
سلام به دوستان
من یک مشکل جدی دارم وقتی این دیزاین رو اجرا می کنم وقتی نرم افزار داره لود میشه تا بالا بیاد یهویی این پیام میاد [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
،چند بار حذفش کردم ونصب کردم،کرکش هم کردم ومشکلی نداره،به نظرتون مشکل از چیه؟خیلی ممنون

Fusi0n
04-08-2015, 21:48
shape در این دیزاین وجود داره مثل ورد یا فوتوشاپ تو این مایه داشت که گسترده تر هست ؟! برای جهت ها مشابه ورود و همچنین اکولاد گذاشتن چی کار باید کرد ؟! :n36:

irovan
22-08-2015, 16:06
سلام یه سوال داشتم من میخوام یک جدول کوچیک در سمت چپ داشته باشم وکنارش یعنی سمت راست متن داشته باشم در واقع مثل یه عکس با جدول رفتار بشه و بشه text wrap براش تعریف کنم چکار باید بکنم

farid0485
22-08-2015, 17:19
سلام به دوستان
من یک مشکل جدی دارم وقتی این دیزاین رو اجرا می کنم وقتی نرم افزار داره لود میشه تا بالا بیاد یهویی این پیام میاد [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
،چند بار حذفش کردم ونصب کردم،کرکش هم کردم ومشکلی نداره،به نظرتون مشکل از چیه؟خیلی ممنون
این ارور یه کد داره، کدش رو تو گوگل سرچ کن توی خود سایت مایکروسافت به این ارور ها

پاسخ جنرال داده، عموما این ارور مرتبطه با کارت گرافیک و دریوار یا دایو ایکس و مسایل مرتبط

با اونه...

나의 SM-T211 의 Tapatalk에서 보냄

کاشی
29-08-2015, 23:08
سلام مشکل شما در رنگ های ایندیزاین نیست بلکه در نحوه ی خروجی گرفتن است لطفا نحوه یگرفتن حروجی دو رنگ خودتان را شرح دهید تا آن را اصلاح کنیم

*Necromancer
08-11-2015, 00:08
من اخیرا ایندیزاین ورژن CS6 رو نصب کردم، این نسخه معروفه به اینکه از فارسی پشتیبانی می کنه و واحد اندازه گیریش بصورت دیفالت روی میلیمتر هست.
اوایل همه چیز خوب بود تا اینکه بعد از دو هفته که سراغ نرم افزار رفتم دیدم اشکالی بوجود اومده.
وقتی میخوام فایل جدید ایجاد کنم دیگه فارسی پشتیبانی نمی شه، واحد اندازه ها به پیکا تغییر کرده، محل عطف رو هم نمی شه مشخص کرد (عطف همون شیرازه ی کتاب هست که می شه تعیین کنید کتاب از راست به چپ ورق زده بشه یا از چپ به راست)

طی اون دو هفته هیچ استفاده ای از ایندیزاین نکردم و هیچ تنظیمی رو تغییر ندادم، مشکل خود بخود بوجود اومده.

توی قسمت پرفورمنس دوباره میلیمتر رو جایگزین پیکا کردم
وقتی فایل های سیو شده قبلی رو باز می کنم می شه فارسی تایپ کرد و فقط در حالت نیو فایل نمی شه!
از کیجن دیگه ای استفاده کردم و مشکل حل نشد.

any solution?

marishi
24-11-2015, 13:25
سلام من یه مشکل پیدا کردم اونم بعد از بستن 42 صفحه!!! فقط دو صفحه مونده!! از هر کسی هم می پرسم نمی دونه!!
یه فایل ورد وارد کردم بعد از وارد کردن این فایل فونت کل صفحاتم به هم ریخته و حروف منفصل رو به شکل حرف متصل نشون میده یعنی مثلا ا تبدیل شده به ــا ، یا د تبدیل شده به ــد !!
کسی می تونه کمک کنه؟؟ خیلی فوریههههههه

marishi
16-12-2015, 09:53
هیشکی اینجا نیستتتتتت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ من اون مشکلم حل شد حالا می خوام بدونم برای خروجی چاپ برای پی دی اف کدوم گزینه بهتره و کیفیت قابل قبولی داره

ilam_1383
02-06-2016, 10:23
با سلام من با نرم افزار Illustrator کار می کنم برای طراحی نام وبعضی موارد دیگر بر روی سطح فلزی و طلا حالا میخواستم بدونم چگونه در این نرم افزار میتونم قبل از برش متن مورد نظر از طریق نرم افزار وزن و مساحت نوشته را محاسبه کنم با تشکر از دوستان

javadactor
17-08-2016, 19:21
با سلام از گروه خوبتون تشکر
ممنون میشم راهنماییم کنید دوستان خیلی ضروری و مهمه که مشکلم باید بتونم امروز حل کنم وگرنه آبروم میره :n30::n30::n30::n30::n30::n30::n35::n35::n35::n28: :n28::n28:
من دوتا فایل کتاب دارم یکی در ابعاد بزرگه و یکی هم در ابعاد کوچک تر
می خوام هردو این ابعاد تبدیل کنم به کتاب A4 بدون بهم ریخته شدن فونت ها و تصااویر و.... چطوری اینکار انجام بدم؟:n41:
لطفا هرچه زود تر پاسخ بدید ممنون میشم و یا به شماره ام پیام بدهید .09369819039

jedivssith
18-08-2016, 10:42
با سلام از گروه خوبتون تشکر
ممنون میشم راهنماییم کنید دوستان خیلی ضروری و مهمه که مشکلم باید بتونم امروز حل کنم وگرنه آبروم میره :n30::n30::n30::n30::n30::n30::n35::n35::n35::n28: :n28::n28:
من دوتا فایل کتاب دارم یکی در ابعاد بزرگه و یکی هم در ابعاد کوچک تر
می خوام هردو این ابعاد تبدیل کنم به کتاب A4 بدون بهم ریخته شدن فونت ها و تصااویر و.... چطوری اینکار انجام بدم؟:n41:
لطفا هرچه زود تر پاسخ بدید ممنون میشم و یا به شماره ام پیام بدهید .09369819039

درود

تا حدودی جابجایی فریم های تصاویر و فریمهای متن رو دارید، اگر سایز صفحات کاغذ رو تغییر بدید نمی تونید اون فریمهای تصویر و متن رو هم به طور اتوماتیک با سایز جدید کاغذ تطبیق کنید. شما سایز جدیدتون رو تغییر بدید بعد هم فریمهای متن رو دستی کمی تغییر بدید تا فیت بشن و بیرون از صفحه نرن. مجبورید دستی این کار رو انجام بدید که به نظرم زیاد طول نمی کشه. حدس می زنم طبق گفته شما که گفتید کتاب هست پس یا عکس ندارید یا اگر هم دارید باید تعدادشون کم باشه و این کار رو شما را راحت تر می کنه و سریعتر ویرایش و تغییر اندازه فریمها رو انجام می دهید. آبرو ریزی هم نداره. چون برنامه InDesign بطور خودکار نمی تونه سایز صفحات تغییر داده شده رو با اندازه فریمهای متن جدید طبق خواسته شما عوض کنه و باید بعد از تغییر اندازه صفحات دوباره یه کم با فریمها ور برید تا درست بشه. زیاد وقت نمی گیره. نترسید و انجامش بدید.

Fusi0n
01-11-2016, 13:08
قطع رحلی کتاب متوسط امکان هست اندازه مارجین و برش ها بدید تشکر

marishi
13-11-2016, 11:21
چرا خب هیشکی جواب نمیده؟؟!!! :n36:

در مورد خروجی مجله کسی توضیحی بلده ؟؟؟

Mohamad26
28-12-2016, 13:31
سلام دوستان
آخرین نسخه این نرم افزار رو دانلود کردم یعنی adobe indesign cc 2017
در هنگام نوشتن روی عربی تنظیم میکنم و مشکلی با تایپ فارسی ندارم. ولی وقتی در جملات کلمه انگلیسی بین کلمات فارسی مینویسم کلا میریزه بهم. مثل حالت نرم افزار notepad میشه.
حالت از راست به چپ نوشتن رو داره ولی اون حالت راست چین مثل word که با ترکیب کلمات فارسی و انگلیسی بازم درست بنویسه رو نداره.

ممنون میشم اگر کسی با این نسخه کار کرده راهنمایی کنه منو. روش های نسخه قدیمی هرکی هرچی گفت تست کردم ولی فرقی نکرد.

mahyarphm
08-01-2017, 14:25
با عرض سلام و درود خدمت شما عزیزان بنده با یک مشکلی در نرم افزار ایندیزاین مواجه شدم که خواهشا اگر کسی می تونه کمکم کنه بهم بگه احتیاج به یک سری علایم انگلیسی در ایندیزاین دارم که متاسفانه موفق به آوردن این علایم نشدم ә یکیش این علامته که خیلیم بهش احتیاج دارم توی ورد این علایم هستش ولی تو ایندیزاین پیداش نمیکنم

ahmad_7
05-11-2017, 20:29
سلام
من یک مشکل دارم
کسی میتونه کمک کنه دوستان
من حروفی که در ایندیزاین دارم دچاره مشکل شده

نمیدونم چطور فایل رو ضمیمه کنم که دوستان ببینند

لطفا کمکم کنید تا مشکلم حل بشه

ahmad_7
05-11-2017, 20:40
لطفا من هم یک مشکل دارم
میتونید کمکم کنید
تصویر رو براتون تلگرام میکنم

pishan96
06-11-2017, 03:05
من چند روز پیش ی پست فرستادم در مورد اینفوگرافیک و موشن گرافیک و نوشت ک مدیر باید تایید کنه ولی چرا تا حالا تایید نکرده:((

marishi
10-12-2017, 12:30
ایندیزاین برای صفحه آرایی کتاب و مجله خیلی عالیه و کار در این نرم افزار به مراتب ساده تر از فتوشاپ و ... ست البته برای صفحه آرایی

marishi
10-12-2017, 12:33
یه مستر جدا براش بسازین

Parisa.hkh
11-03-2018, 12:32
درود

در ابتدا از مدير (Shahin king)و همكاران انمجن گرافيك خواهش مي كنم براي اين تاپيك يك زير مجموعه مستقل درست كنند و اين تاپيك را زير مجموعه فتوشاپ خارج نمايند. (چاره اي نداشتم چون در بخش گرافيك تنها نرم افزار نزديك به اينديزاين همين فتوشاپ بود) و اين كار را بدون معطلي انجام دهيد تا فروم جواب گوي دوستاني مثل من كه با اين نرم افزار كار مي كنند باشد.
سپاس از لطف شما
و حالا...
از جمله كمبودهايي كه اين فروم خوب دارد ايجاد تاپيك هاي مخصوص به نرم افزار هاي شركت ادوبي (ادوب غلط است،‌ دوستان توجه كنند) مثل Indesign و Illustrator كه بسيار عالي و كار با آنها لذت بخش است مي باشد، البته من نرم افزار صفحه آرايي را تا حدودي بلدم و هنوز اشكالات و ابهاماتي براي خودم وجود دارد ولي اميدوارم در طول زمان بسيار كوتاهي اين سوالات و ايرادات براي من كه اين تاپيك را آغاز مي كنم و براي ديگر دوستان كه مرا ياري خواهند كرد بر طرف شود. پس لطفاً با سوالات و موشكافي در اين نرم افزار اين تاپيك را پر بار از اطلاعات نمائيد و نگذاريد بعد از چند روز از صفحات انتهايي سر در آورد. اميدوارم دوستاني كه از برنامه هاي معروف و عالي ادوبي از جمله Illustrator , Audition و ديگر نرم افزار ها سر رشته واطلاعاتي دارند بدون معطلي اقدام به زدن تاپيك نمايند تا همگي از سوالات و جوابها مطرح شده براي استفاده صحيح و درست از اين نرم افزارها بهره ببرند.

براي شروع هم خودم اولين سوال را مطرح مي كنم و آن اينكه بهترين فونتهاي فارسي و رايح در كتاب ها و نشريات كه با Indesign سازگارند و مشگلاتي مثل بهم ريختگي و خراب شدن در چاپ ابتدايي و نهايي ندارند كدام هستند . من از فونتهاي فارسي سري X (حرف X در پيشوند اين فونتها وجود دارد) استفاده مي نمايم ولي اين فونتها در ورد شكسته و جداجدا تايپ مي شود و بايد با فونتي ديگر در ورد تايپ كرد و بعد از تعريف استايل و وارد كردن سند در Indesign آنها را به فونتهاي سري X‌ تبديل كرد. دوستاني كه از اين نرم افزار استفاده و با آن كار مي كنند بگويند كه بهترين و سريعترين راه براي سازماندهي متن بين اين دو نرم افزار به چه صورت است.
در صورت ابهام سوال بنده بپرسيد؟

با سپاس فراوان

بدرود

سلام . وقتتون بخیر . ببخشید من چند تا سوال در مورد برنامه ایندیزاین داشتم . میشه لطفا راهنمایی ام کنید؟
ایمیل من این هست
Parisa.hkh1990@gmail.com

Parisa.hkh
11-03-2018, 12:33
یه مستر جدا براش بسازین

سلام . وقتتون بخیر . ببخشید من چند تا سوال در مورد برنامه ایندیزاین داشتم . میشه لطفا راهنمایی ام کنید؟
ایمیل من این هست
Parisa.hkh1990@gmail.com

فاطمه قنایی
10-11-2018, 13:24
سلام دوستان می خواستم بدونم کدوم ورژن ایندیزاین cc 217 کامله من ایندیزاینم یه چیزایی کم داره مثلا برای کشیدگی حروف در پاراگراف یه گزینه هست که من ندارم تو ایندیزانم ممنون میشم کسایی که حرفه ای کار کردن اگر می دونن جواب بدن

mahmoudezoj
27-04-2020, 16:15
با سلام و تشکر بابت آموزشهاتون
یک ارور هست که روی فونت b nazanin فقط پیدا میشه. ی سری فایهای ورد رو که در صفحه میاریم کل صفحه حروفها به صورت بریده بریده میشه. مثلا "صفحه" میشه "صفح‌ـه" کل صفحه و صفحات دیگه که زیر دستمون بازه به هم میریزه و همینجوری میشه؟
راه حل فنی این مشکل چیه؟