PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : ابیانه پلکانی به تاریخ

mohammad99
25-05-2007, 00:07
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](6).jpg

در ۴۰ كیلومتری شمال غربی نطنز از استان اصفهان در دامنه كوه كركس روستایی بس كهن واقع است به نام ابیانه. این روستا را به اعتبار آثار و بناهای تاریخی پرتنوعش باید از زمرهٔ استثنایی ‏ترین روستاهای ایران به شمار آورد. شكوه معماری بومی و سرشار از زیبایی این روستا، آن را در شمار نمونه‏ های كم نظیر دیدنی‏های جهان درآورده است. ابیانه نقطه ‏ای خوش منظره و خوش آب و هوا و دارای موقعیت طبیعی مساعدی است. در دورهٔ صفویه هنگامی كه شاهان صفوی برای ییلاق به نطنز می‏رفتند بسیاری از نزدیكان آنها و درباریان ترجیح می‏دادند در ابیانه اقامت كنند. شمار خانه ‏های ابیانه در سرشماری سال ۱۳۶۱ برابر با ۵۰۰ واحد برآورد شده؛ این خانه‏ ها تماماً بر روی دامنه پرشیبی در شمال رودخانه برزرود بنا شده است به صورتی كه پشت بام مسطح خانه‏ های پایین دست، حیاط خانه‏ های بالادست را به وجود آورده است و هیچ دیواری هم آنها را محصور نمی‏سازد. در نتیجه، ابیانه در وهلهٔ اول روستایی چند طبقه به نظر می‏آید كه در بعضی موارد تا چهار طبقهٔ آن را می‏ توان مشاهده كرد. اتاقهای ابیانه به پنجره‏های چوبی ارس مانند مجهزند و اغلب دارای ایوانها و طارمیهای چوبی پیش آمدهٔ مشرف بر كوچه ‏های تنگ و تاریك‏اند كه خود به صورت مناظر جالبی درآمده‏اند. نمای خارجی دیوارهای خانه‏ های ابیانه با خاك سرخی كه معدن آن در مجاورت روستاست پوشیده شده است. از آنجا كه در دامنه ‏های شیبدار ابیانه فضای كافی برای ساختن خانه‏ های موردنیاز وجود ندارد در این روستا چنین رسم شده است كه هر خانواده انبار غار مانندی در تپه‏های یك كیلومتری روستا، در كنار جاده و نرسیده به ابیانه ایجاد نماید. این غارها كه در دل تپه‏ ها حفر شده‏اند و از بیرون تنها درهای كوتاه و محقر آن نمودار است برای نگهداری دامها و نیز آذوقهٔ زمستانی و اشیای غیرضروری مورد استفاده قرار می‏گیرد. زندگی مردم ابیانه كشاورزی و باغداری و دامداری است كه با روشهای سنتی اداره می‏شود. بیشتر زنان در امور اقتصادی با مردان همكاری دارند. ابیانه دارای هفت رشته قنات است كه برای آبیاری مزارع و باغات مورد استفاده قرار می‏گیرد. گندم، جو، سیب‏ زمینی و انواع میوه به خصوص سیب، آلو، گلابی، زردآلو، بادام و گردو در ابیانه به دست می‏آید. در سالهای اخیر قالی‏بافی در ابیانه رواج پیدا كرده و نزدیك به ۳۰ كارگاه قالی‏بافی در آنجا دایر شده است. در گذشته گیوه ‏بافی از جمله مشغله‏ های پردرآمد زنهای ابیانه بوده است كه امروزه تا حدی متروك شده است. مردم ابیانه به سبب كوهستانی بودن منطقه و دور بودن محل آنها از مراكز پر جمعیت و راههای ارتباطی، قرنها در انزوا زیسته و در نتیجه بسیاری از آداب و رسوم قومی و سنتی و از جمله زبان و لهجهٔ قدیم خود را حفظ كرده ‏اند. زبان مردم ابیانه فارسی با لهجهٔ خاص ابیانه ‏ای است كه با لهجه‏ های متداول در جاهای دیگر تفاوت اساسی دارد. لباس سنتی آنها، هنوز هم میان آنها رواج دارد و در حفظ آن تاكید و تعصب از خود نشان می‏دهند، در مردان شلوار گشاد و درازی از پارچهٔ سیاه و در زنها پیراهن بلندی از پارچه‏ های گلدار و رنگارنگ است. علاوه بر این، زنهای ابیانه معمولاً چارقدهای سفیدرنگی بر سر دارند. قدیم‏ترین اثر تاریخی ابیانه آتشكده‏ای است كه مانند دیگر بناهای ده در سراشیبی قرار گرفته است. آتشكده ابیانه را نمونه ‏ای ازمعابد زردشتی دانسته‏اند كه در جوامع كوهستانی ساخته می‏شد. مهم‏ترین بنا و اثر تاریخی این روستا یك باب مسجد جامع و قدیم‏ترین اثر تاریخی این مسجد منبر چوبی منبت‏كاری آن است كه در سال ۴۶۶ هجری قمری ساخته شده است. مسجد قدیمی دیگر ابیانه مسجد برزله است كه دارای فضای دلبازی است و روی لنگه در شرقی آن سال ۷۰۱ هـ. ق. نوشته شده است كه مربوط به دورهٔ ایلخانان است.مسجد تاریخی دیگر ابیانه مسجد حاجتگاه است كه كنار صخره‏ای در كوهستان بنا شده و بر در ورودی شبستان آن تاریخ ۹۵۲هـ. ق. مشاهده می‏شود. روستای ابیانه دارای دو زیارتگاه است: یكی مرقد شاهزاده عیسی و شاهزاده یحیی در جنوب روستا كه به گفته اهالی فرزندان امام موسی كاظم بوده‏اند؛ و زیارتگاه دیگر ابیانه قدمگاه نامیده می‏شود. از جمله جاها و اماكن دیدنی دیگر ابیانه می‏توان از خانه غلام نادرشاه و خانه نایب حسین كاشی نام برد.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید]

sise
25-05-2007, 00:19
تو چه جای باحالی هستی. جون میده بشینی و سنتور بزنی [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
اون عکس پایینیه مراسم "نقل برداری" هست. نه؟

D o l f i n
25-05-2007, 00:20
واقعا جالب بود
اين خونه پدر بزرگت چقدر خطرناكه

mohammad99
25-05-2007, 00:24
نقل برداری

نقل نه نخل"

magmagf
25-05-2007, 00:25
چه خوب که این قدر شهرتونو دوست داری و سعی می کنی به بقیه معرفیش کنی
کار خیلی خوبیه

sise
25-05-2007, 00:25
واقعا جالب بود
اين خونه پدر بزرگت چقدر خطرناكه

با اجازه آقا محمد:
اصلا هم خطرناک نیست. احتمالا شما با استحکام خانه های کاهگلی اشنا نیستید. آنها از انچه بنظر میرسند بسیار محکمند.

*NashenaS*
16-06-2007, 16:12
جای بسیار زیبایست...

ممنون محمد جان... :10:

Hazy
16-06-2007, 16:46
ايشالا ممد جون رفتي اونجا به من بگو بيام سرت خراب شم!!!

mohammad99
16-06-2007, 16:56
بعد کنکور تا 1 ماه پذیرای تمامی دوستان هستیم

راستی یزدان ای دی جدید داری؟

my friend
16-06-2007, 19:36
خیلی جای با حالی هست!
من تعریفش رو خیلی شنیدم.

شاید تابستون بریم اونجا. ( تو برنامه سفرمون هست ، باید قرعه کشی کنیم! )

hn_hn
16-06-2007, 23:33
خونه پدر بزرگت یکمی عجیب نیست ؟من یکمی ...!!
اون خونه بود پس اون پایینش چی بود!؟
من که پاک گیج شدم!
بعدشم چرا این عکس یه بار با فوتوشاپ ادیت شده؟؟؟

mohammad99
16-06-2007, 23:53
سلام

یعنی چی پایینش چیه؟؟
انباریه
خونه رو کوه هست

پایین رو بعدا ساختن

عکس با هیچی ادیت نشده

عکس رو خودم گرفتم

hn_hn
17-06-2007, 01:10
ها؟
پس چرا کلیک راست می کنم میگه با فوتوشاپ ادیت شده؟؟؟!!

sise
17-06-2007, 11:07
نقل نه نخل"
خب من با زبون خودمونی گفتم. آخه تو شهر ما به خاطر اشتباه لپی میگن "نقل"(با فتح "ن")

Kolubive
17-06-2007, 16:49
به دوستان توصیه می کنم اگه خواستین جایی برین ابیانه رو از دست ندین

من هفتم خرداد اونجا بودم ... جای جالبی بود بخصوص معبد هینزاش ....و پیرزنهاش با لباس های محلی قاجار و مدرسه ی 60 سالش ... کمتر روستایی سراغ میارین که 60 سال پیش توش مدرسه ساخته باشن ...

mohammad99
12-10-2007, 18:47
بیانه روستایی تاریخی در نزدیکی کاشان است. این روستای سرخ فام در سرتاسر سال و به ويژه در زمان اعیاد و مناسبت های سنتی، ایرانگردان و جهانگردان فراوانی را به خود جذب می کند. ابیانه از قدیمی ترین روستاهای ایران است، دروازه تاریخ ایران خوانده شده و خرابه های به جا مانده از یکی از برج و باروهای دوره ساسانی بر فراز آن خودنمایی می کند. عکس های زیر را حسن سربخشیان، عکاس خبرگزاری اسوشیتدپرس از ابیانه تهیه کرده است. document.write('
')
document.getElementById('picGallery_loading').styl e.display = 'block';

peyman1987
12-10-2007, 20:40
دوست من خيلي جالب بود. خيلي خوبه که شما اصالتتون رو فراموش نميکنين.

يه نمونه ديگه از اين نوع روستاها فکر کنم ماسوله باشه.

وقتي ديدم شما اينقدر درباره ابيانه خوب توضيح دادين گفتم منم يه اشارکي به يکي از ذوستاهاي زادگاهم ( کندوان آذربايجان شرقي ) بکنم.

کَندُوان، روستایی است در استان آذربایجان شرقی، دارای جاذبه‌های گردشگری به دلیل شکل خانه‌های آن که به مانند کندوی عسل در دل کوه کنده شده اند.

عسل از مهم‌ترین سوغات این روستا است.

کندوان یکی از سه روستای صخره‌ای جهان است که این موجب جذابیت بی‌نظیر آن شده است. معماری روستای کندوان و جاری بودن زندگی مردم در قالب بافت قدیمی‌ آن یک استثنا در دنیا به حساب می‌آید. چرا که دیگر در ترکیه و آمریکا کسی در کاپادوکیه و داکوتا زندگی نمی‌کند. کندوان روستایی است بنا شده در صخره و تنها سازه این دهکده را سنگ‌ها تشکیل می‌دهند. خانه‌ها هرمی ‌شکل هستند و برای دام‌ها نیز حفره‌هایی در سنگ‌ها بنا شده است.

کندوان منطقه‌ای ییلاقی از رشته کوه‌های سهند است که مراتع سرسبزش عشایر زیادی را به آن جا می‌کشاند. چشمه آب معدنی کندوان نیز یکی از جاذبه‌های این روستای 6 هزار ساله محسوب می‌شود. آب این چشمه با کمترین درصد سنگینی برای درمان بیماری‌های کلیوی بسیار مفید است.

پرفسور «دیوید رول» باستان‌شناس مشهور انگلیسی در سفر به ایران و کشف نخستین مسیر پستی دنیا، قدمت کندوان در این مسیر را یکی از استنادات خود برای نظریه فرود آدم _ یکجانشینی بشر غار نشین و زندگی اجتماعی انسانها_ قرار داده است.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](1)_files/image005.jpg
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](1)_files/image003.jpg

اگه تا حالا نرفتين حتما يه سر بزنين.

mohammad99
12-10-2007, 23:59
دوست من من رفتم خیلی جای قشنگیه
کندوان خیلی جای قشنگیه حتما شما هم حتما برید

mehdi_vsgh
13-10-2007, 00:14
جای قشنگی به نظر میاد....

ولی تا از نزدیک نبینم فایده نداره.... و نمیشه زیباییهای واقعی را درک کرد (چی گفتم )

mohammad99
13-10-2007, 00:25
معبد هینزاش

رفیق هینزا اسم دشته.البته شرمنده ها ولی اشتباه معرفی شده دی:

S.A.R.A
13-10-2007, 00:28
ابیانه از جاهاییه که هر کس به عنوان گردشگر و مسافر باید حتماً این روستا رو ببینه ... مطمئناً هیچ وقت زیباییهاش و اصالتش رو فراموش نمی کنه ... کار بسیار جالب و زیبایی کردین که این تاپیک رو زدین و با شناختی که از روستا داشتین اون رو به بقیه معرفی کردین .

mohammad99
13-10-2007, 00:55
ابیانه از جاهاییه که هر کس به عنوان گردشگر و مسافر باید حتماً این روستا رو ببینه ... مطمئناً هیچ وقت زیباییهاش و اصالتش رو فراموش نمی کنه ... کار بسیار جالب و زیبایی کردین که این تاپیک رو زدین و با شناختی که از روستا داشتین اون رو به بقیه معرفی کردین .

خواهش میکنم سارا جان
راستش این عکسی که شما گزاشتی تو این منطقه کمتر مسافری میاد و اگه دقت کنی کفش هم سنگ فرش نشده و بیشتر به سمت باغ ها میره:46:

S.A.R.A
13-10-2007, 02:34
خواهش میکنم سارا جان
راستش این عکسی که شما گزاشتی تو این منطقه کمتر مسافری میاد و اگه دقت کنی کفش هم سنگ فرش نشده و بیشتر به سمت باغ ها میره:46:

این عکس رو که من سرچ کردم عنوانش پاییز در ابیانه بود . دست نخورده بودن یک منطقه ست که اون رو جذاب می کنه ...

mohammad99
13-10-2007, 14:39
این عکس رو که من سرچ کردم عنوانش پاییز در ابیانه بود . دست نخورده بودن یک منطقه ست که اون رو جذاب می کنه ...

که متاسفانه کمتر کسی از این مناطق دیدن میکنه.:13:تجربه شخصی هستا:46:

mohammad99
11-11-2007, 20:14
فیلمی از روستای ابیانه

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

روستای ابیانه در ویکی پدیا

روستایی قبل از ابیانه به همان زیبایی(کمجان)