PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : همه چیز در مورد یوگا

Ostad.Yoga.Darmani
24-05-2007, 14:45
با سلام و خسته نباشید
میخوام تو این تاپیک در مورد یوگا صحبت کنم
انشالله که شما هم همکاری میکنید تا تاپیک خوبی بشه:11:

mr saad
24-05-2007, 14:53
در باره ی مدیتیشن تی ام هم صحبت میکنید؟

Ostad.Yoga.Darmani
24-05-2007, 15:04
در باره ی مدیتیشن تی ام هم صحبت میکنید؟

درک شهودی انسان در حالتی که بودا به آن رسید که این خود شامل سبک و مراحل متنوعی است.

متوجه شدید ؟ :27:

mr saad
24-05-2007, 15:07
نه...............

Ostad.Yoga.Darmani
24-05-2007, 15:11
نه...............

با سبکهای متنوع جهت رسیدن به وصول حقیقیت و یکی شدن با مبدأ هستی در زمانها و مکانهای متنوع و رسید به شناخت خود از هستی و جهان و آرمش با یاد او و عشق ورزیدن به همه .

لازم است بیشتر توضیح بدهیم ؟:11:

rafifar
24-05-2007, 15:14
من که نمی دونم اینجا می خواین چی بگین.ولی اصلا از یوگا خوشم نیومد!
دیروز واسه اولین بار با مامانم رفتم کلاس الان از درد نمی تونم راه برم!
تنها نکته ی مثبتش این بود الان با دردی که تک تکه نقاط تنم داره می تونم تعداد مفاصل کل بدنمو بشمرم!
خیلی بیخود بود! زنه می گفت دستاتونو بیارید بالا حالا گل یاس می ریزید رو صورتتون نورهای نقره ای صدای آبشار... آدم یاد آنشرلی می افتاد!من که اصلا خوشم نیومد

mr saad
24-05-2007, 15:15
تا حدودی فهمیدم

Ostad.Yoga.Darmani
24-05-2007, 15:21
تنها نکته ی مثبتش این بود الان با دردی که تک تکه نقاط تنم داره می تونم تعداد مفاصل کل بدنمو بشمرم!
خیلی بیخود بود! زنه می گفت دستاتونو بیارید بالا حالا گل یاس می ریزید رو صورتتون نورهای نقره ای صدای آبشار... آدم یاد آنشرلی می افتاد!من که اصلا خوشم نیومد

من در رشته دهیانا یوگا (یوگای فکری) که مربوط به تمرین های تمرکز ذهن روی اندامهای مختلف، و تقویت فکر وروح است. و کاری با مسائل جسمانی یوگا ندارم تخصص من در ذن می باشد .:11:

Ostad.Yoga.Darmani
24-05-2007, 15:22
تا حدودی فهمیدم

خوشحالم که متوجه شدید اگر سئوال داشتید حتماً بیان نمایید :11:

mr saad
24-05-2007, 15:25
من کلاس تی ام رفته ام آیا این جز یی از یوگا است؟

Ostad.Yoga.Darmani
24-05-2007, 16:34
من کلاس تی ام رفته ام آیا این جز یی از یوگا است؟

با عرض سلام خدمت دوست عزیزیم

من در رشته ذن ((دهیانا یوگا (یوگای فکری) )) که مربوط به تمرین های تمرکز ذهن روی اندامهای مختلف، و تقویت فکر وروح است. تدریس می کنم.:11:

Ostad.Yoga.Darmani
24-05-2007, 22:10
از سخنان بزرگان یوگا چه چیزهایی را در می یابیم؟:11:

Ostad.Yoga.Darmani
24-05-2007, 22:19
بنده خدمت شما عرض نمودم که فقط در ورزش روحی یوگا تخصص دارم نه در ورزش جسمانی یوگا فقط کار ما تمرکز بر روی اعصاب و روح روان بشری است این ورزشهایی که فرمودید مربوط به سبک سلامت نمودن جسم است نه روح وگرنه خود یوگا رشته های متعددی دارد که بنده فقط در زمینه سلامت نمودن و ارامش روحی آن تخصص دارم و آن رشته ذن است . متشکرم :1:

Ostad.Yoga.Darmani
24-05-2007, 22:30
با عرض سلام مجدد

یوگا چه سودی را از لحاظ آرامش به روح انسان می بخشد ؟:question:

rafifar
24-05-2007, 22:40
خب همش می خواید بیاید اینجا بگید چی بلدید؟ یه ذره هم به ما یاد بدید ببینیم چه جوریه؟مثله دیروزیه دردناکه یا نه

Ostad.Yoga.Darmani
24-05-2007, 23:03
خب همش می خواید بیاید اینجا بگید چی بلدید؟ یه ذره هم به ما یاد بدید ببینیم چه جوریه؟مثله دیروزیه دردناکه یا نه

چون این رشته از یوگا با جسم انسان کاری ندارد و فقط با روح و روان و تمرکزآن سرو کار دارد که به روش دو سبک هندی و بودایی این روش را انجام می دهیم بسیار ساده و لذت بخش است که این جانب مشغول یاددادن آن به شاگردان خود هستم .

Ostad.Yoga.Darmani
25-05-2007, 00:46
سلام خدمت دوستان عزیزم

فواید ذن در یوگا سکون ،آرامش، تدبر در امورات پیرامون ، خونسردی و اگاهی از دنیای خود که همه اینها با آموزش صحیح یوگای فکری در جهت سلامتی افراد مهم است :20:

Ostad.Yoga.Darmani
25-05-2007, 00:53
چون این رشته از یوگا با جسم انسان کاری ندارد و فقط با روح و روان و تمرکزآن سرو کار دارد که به روش دو سبک هندی و بودایی این روش را انجام می دهیم بسیار ساده و لذت بخش است که این جانب مشغول یاددادن آن به شاگردان خود هستم .

سلام

شما جوابتون را گرفتین اگه جوابتون را گرفتین به بنده هم جواب بدهید متشکرم.:11:

Babak_King
25-05-2007, 09:45
یوگا کلمه اي است که در چند سال اخير بسيار شنيده ايم و در مجلات و روزنامه ها تبليغ کلاس هاي يوگا را ديده ايم. اما به راستي يوگا چيست و روش هاي مختلف آن چيست؟ يوگا با قدمتي چند هزار ساله، در مشرق زمين متولد شد اما امروزه در اقصي نقاط دنيا گسترش يافته است. يوگا از ريشه کلمه سانسکريت يوج (Yuj ) به معني اتحاد و يکي شدن گرفته شده است. به عبارتي ديگر يوگا راهي است که در آن نيروهاي دروني انسان اعم از جسمي، رواني و روحي، پرورش مي يابند و پس از شکوفايي بين آنها توازن و تعادل برقرار مي شود; اين توازن و تعادل به نوبه خود فرد را به وحدت با جهان هستي و خالق جهان هدايت خواهد کرد. اهداف يوگا را مي توان به موارد زير که برگرفته از سايت انجمن درمانگران ايران است، اشاره کرد:

- داشتن حسن خلق و ارتباط درست با خود و ديگران،
- آموختن اصول بهداشت ذهني و رواني،
- صلح دروني،
- دوستي و خيرخواهي نسبت به ديگران،
- پاک سازي دروني
- تعالي معنوي.

از مشخصات برجسته فلسفه يوگ انضباط و نظم عملي است که به وسيله غلبه بر اميال و تسلط بر حالات ذهني بدست مي آيد و اين طريقه داراي هشت رکن است که عبارتند از:

1 ) ياما: ياما شامل تعليم چگونگي رفتار اجتماعي است. سالک در اين بخش مي آموزد که به ديگران آزار نرساند و با آنان روابطي دوستانه برقرار کند (آهيمسا)، صادق، راستگو و امين باشد (ساتيا)، تمايلات جنسي خود را تعديل کند (براهماچاريا)، حسود و کم بين نباشد (آپريگراها)، به حقوق ديگران احترام بگذارد (آستيا) و از فريب و نيرنگ به هر شکل آن اجتناب کند.
2 ) نياما: نياما شامل تعليم انتظامات فردي است. سالک در اين مرحله مي آموزد که در کارها و امور خود منظم باشد و جسم و روان خود را پاک نگهدارد (سوچا)، قانع باشد و از خود و ديگران انتظارات متناسب داشته باشد (سنتوشا)، آرام و شجاع باشد و در مقابل مشکلات زندگي پايداري کند (تاپا)، ضعف ها و توانايي هاي خود را به خوبي بشناسد (سواديايا) و در مقابل خداوند و مشيت او راضي و تسليم باشد (ايشواراپرانيدانا).
3 ) آسانا: آسانا شامل تعليم حرکات جسمي و نرمش هاي يوگا است و در اين بخش سالک با انجام حرکات ويژه يوگا به صورت منظم و درست، در راستاي ايجاد و حفظ سلامت جسمي و رواني خود تلاش مي کند.
4 ) پراناياما: پراناياما علم کنترل تنفس براي کمک به تمرکز افکار و حفظ سلامت است. سالک در اين بخش مي آموزد که با کنترل بخش هاي گوناگون تنفس خود شامل دم، بازدم و زمان حبس نفس آثاري گوناگون در بدن خود ايجاد کند.
5 ) پراتياهارا: پراتياهارا مرحله کنترل ذهن از خواهش هاي نفساني است; پاکي ذهن از خواهش ها، کشمکش ها و اضطراب ها سر آغاز تمرکز دروني و تعالي روحي خواهد بود. سالک در اين مرحله مي آموزد که نسبت به دريافت ها و واکنش هايش در برابر محرک هاي بيروني هشيار باشد و آنها را کنترل کند و با مثبت نگري به وقايع بيروني و نظارت بر واکنش هاي دروني، آنها را به وسيله اي براي کسب انرژي روحي و رواني تبديل کند.
6 ) دهارانا: دهارانا يعني تمرکز فکر و توجه کامل روي فعاليت ها; هنگامي که سالک از تنش ها و اضطراب ها رهايي يافت مي تواند با تمرکز هرچه بيشتر روي اعمال و افکارش، استعدادهاي دروني خود را بيش از پيش شکوفا کند.
7 ) ديانا: ديانا ياخلا» ذهني و مديتيشن. سالکي که از قيد درگيري هاي ذهني و خواهش هاي نفساني رها شده است در اين بخش مي آموزد که ذهن خود را درنوعي خلا» ويژه قرار دهد و از اين راه فرصت ذخيره سازي انرژي رواني و امکان رشد توانايي هاي ذهني را به دست آورد. در اين شرايط ذهن سالک از تمامي تفکرات پراکنده آزاد است و تنها به وحدت با کاينات معطوف است.
8 ) سمادهي: سمادهي بالاترين مرحله يوگا و با وصل، پيوستن، و يکي شدن با خالق مترادف است. در اين مرحله، ديگر سالک ميان خود، خدا و هستي هيچگونه جدايي نمي بيند.

روشهاي مختلف يوگا

کسي که طالب رسيدن به مرحله سمادهي و پيوستن به بحر بيکران هستي و غوطه خوردن در امواج فيض الهي است براي رسيدن به اين مقصود بايد يک حرکت کمالي را آغاز کند و در مسير معرفت از خود به خود و از خود به خلق و از خلق به حق سفر کند. بدين منظور در فلسفه يوگ روش هاي مختلفي وجود دارد که سالک بر حسب استعداد و امکانات ذهني و بدني خود مي تواند يکي از اين روش ها يا ترکيبي از چند روش استفاده کند:

1 ) گيانا يوگا: اتصال و ارتباط با احديت به وسيله علم و معرفت .
2 ) بهاکتي يوگا: رسيدن به مرحله اتصال از طريق عشق و محبت ن سبت به جميع موجودات، ادراک تجلي وحدت در کثرت.
3 ) کارما يوگا: طي طريق به وسيله خدمت به خلق و و کار و کوشش در مسير رضايت حق تعالي که در خدمت به خلق نهفته است.
4 ) مانترا يوگا: ارتباط با فيض الهي بوسيله ذکر و تسبيح ذات احديت.
5 ) هاتا يوگا: صعود در مسير معرفت از راه کنترل قواي جسمي و اتحاد نيروهاي مختلف جسم.
6 ) راجا يوگا: رسيدن به حق از طريق کنترل قواي ذهني و روحي.
7 ) لايا يوگا: فعال کردن انرژي هاي نهفته دروني در کالبد اثيري و رها کردن آنها در مسير معرفت الي الله.
8 ) تانترا يوگا: فعال سازي انرژي هاي روحي در مسير کاربرد اعمال جنسي به روش خاص براي رسيدن به مرحله اتصال و اتحاد. براي رسيدن به مقصود عمل به ترکيبي از روش هاي ياد شده مي تواند در سرعت حرکت باطني سالک موثر باشد و رهرو را در زماني کوتاه تر و معرفتي بيشتر به لقا»الله سوق دهد.

کرامات يوگيان

در کتاب يوگاسوترا تاليف پاتانجلي به نيروهاي خارق العاده اي که در اثر انجام تمرکز نيروهاي روحي و مراقبه و سمادهي به دست مي آورند اشاراتي شده است. از جمله اينکه يوگي به تدريج به مراتب آگاهي عالي دست مي يابد و به ذات اشيا» پي مي برد و صاحب کرامت مي شود. پاتانجلي مي گويد: يوگي بر اثر تمرکز نيروهاي سه گانه ضبط حواس، مراقبه و سمادهي قادر به شناسايي مراتب ذهني ديگران مي شود. از قيد زمان و مکان خارج و به منشا» نخستين نوسان موج آفرينش وگردش اولين موج هستي پي مي برد. درباره نفوذ در افکار ديگران اعتقاد بر اين است که چون يوگي به کهنه مراتب ذهني خويش واقف است، بر اساس تصورات و مفاهيم ذهني خود مي تواند افکار سايرين را نيز دريابد. در واقع ذهن او چون آئينه ايست که افکار ديگران در آن منعکس مي شود. يوگيان قادرند از قلمرو ادراک بصري و درک معمولي عوام فراتر روند. يوگي با تمرکز اين سه نيرو به اسرار کيهان و زمان واقف مي شود.

منيع : روزنامه ابتكار

Ostad.Yoga.Darmani
25-05-2007, 21:37
با عرض سلام

یکی از مسائل مهم که در رشته یوگا و شاخه ذن مد نظر است آرامش و تمرکز و سکوت مطلق است و این خود باعث ایجاد صبر و تحمل در برابر همه مشکلات روزمره است و این خود یک تمرین بزرگ برای زندگی است . :happy:

Marichka
25-05-2007, 22:54
سلام دوست عزيز

از زحمات شما و مطالبي كه در رابطه با يوگا در انجمن قرار مي دين بي نهايت ممنونم. :20:

لطف كنيد و در گذاشتن مطلب به اين موارد توجه بفرماييد:

1- بر طبق قانون انجمن موضوعات علمي، مطالب مشابه با هم رو در ادامه ي يك تاپيك قرار بدين و پيگيري كنين.

2- از تبليغ آموزشگاه يا به هدف جذب شاگرد يا موارد مشابه در انجمن خودداري بفرماييد.

از همكاري شما ممنون و سپاسگذارم.

پايدار و پيروز باشيد:40:

Babak_King
25-05-2007, 23:05
ممنون دیانلا عزیز
چند وقتی نبودم نمیدونم چی به چیه !

با عرض سلام

یکی از مسائل مهم که در رشته یوگا و شاخه ذن مد نظر است آرامش و تمرکز و سکوت مطلق است و این خود باعث ایجاد صبر و تحمل در برابر همه مشکلات روزمره است و این خود یک تمرین بزرگ برای زندگی است .

سلام استاد عزیز
ممنون بابت مطلبتون خوشحال میشیم مطالبتون رو اینجا ببینیم و استفاده کنیم !

Ostad.Yoga.Darmani
25-05-2007, 23:13
سلام دوست عزيز

از زحمات شما و مطالبي كه در رابطه با يوگا در انجمن قرار مي دين بي نهايت ممنونم. :20:

لطف كنيد و در گذاشتن مطلب به اين موارد توجه بفرماييد:

1- بر طبق قانون انجمن موضوعات علمي، مطالب مشابه با هم رو در ادامه ي يك تاپيك قرار بدين و پيگيري كنين.

2- از تبليغ آموزشگاه يا به هدف جذب شاگرد يا موارد مشابه در انجمن خودداري بفرماييد.

از همكاري شما ممنون و سپاسگذارم.

پايدار و پيروز باشيد:40:
با عرض سلام و احترام به مدیریت محترم تالار

با عرض خسته نباشید و عرض پوزش خدمت جنابعالی ضمن راهنمای حضرتعالی به خاطر موارد مطروحه تشکر خود را به جا می آورم چون بنده تازه عضو این تالار شده ام در صورت مشکل نسبت به راهنمایی بنده اقدام فرمایید متشکرم .:40:

Ostad.Yoga.Darmani
25-05-2007, 23:21
یوگا درمانی چیست؟

Ostad.Yoga.Darmani
26-05-2007, 20:25

با عرض سلام و ادب خدمت سرکار علیه

امیدوارم که به جوابتون رسیده باشید و با دید بدی به ورزش یوگا نگاه نکنید هر گونه سئوال یا آموزشی را که خواستید به طور حضوری و غیر حضوری به طور رایگان در خدمت شما هستم چون من دوست دارم این سبک از یوگا را به عموم دوستان آموزش بدهم در ضمن من این سبک تایلندی را در آنجا به مدت یک ماه آموزش دیدیم و سختیها کشیدم بنابراین دوست دارم انرا در بین دوستان خوبم نشر دهم و من به کار خود بسیار علاقه دارم .

:11:

Ostad.Yoga.Darmani
26-05-2007, 20:27
جوکی و یوگی در مشرق زمین چه تفاوتی با هم دارند ؟

Ostad.Yoga.Darmani
26-05-2007, 20:49
چرا بانوان از ورزش یوگا بیشتر استقبال می کنند تا آقایان ؟

لطفاً در این مورد توضیح دهید با تشکر

Ostad.Yoga.Darmani
26-05-2007, 20:52
چرا دوستان لینک در این موضوع بنده را یاری نمی کنند ؟

و جواب صحیح را به بنده نمی دهند متشکرم منتظرم :2:

Ostad.Yoga.Darmani
26-05-2007, 21:02
با عرض درود فراوان به تمامی شما عزیزان

با یوگا چگونه می توانیم روحیه خود را سالم نگه داریم و مدیتیشن چیست؟:46:

Ostad.Yoga.Darmani
27-05-2007, 16:51
بودا همان سیذارتا گوتا شاهزاده هندی است که پیری و مرگ و رنج را ندیده بود پدرش از مهاراجه های ثروتمند هند بود و وی را در قصر وسیع خود طوری نگهداری می کردند که مرگ و سختی را به چشم نبیند و در اسودگی خاطر بسر برد اما وی همیشه در سئوال بود و همیشه در ذهن خود کنجکاو که این دنیا برای چیست و حقیقت انسانها چگونه است وی دارای همسر و فرزند بود ، وی نمی توانست طبق قانون داخل قصر از عمارت خویش خارج شود زیرارسم انان این بود که شاهزاده نباید مسائل ناخوشایند و نا گوار را ببیند بنابراین تصمیم گرفت مخفیانه از قصر خارج شود تا بداند حقیقتش چیست ؟ او نه آیینی داشت و نه هدفی بنابراین به طور سری رفت تا حقیقت را پیدا کند وقتی ازقصر خارج شد اولین چیزی را که با آن برخورد کرد پیری بود دیدی پیرمردی دارد بار می کشد وی ناراحت شد و گفت چرا تو به این شکل شدی گفت گذر زمان پس فهمید که گذر زمان انسان را فرتوت می کند ...........................بقیه انشاء ا... در روزهای آتی با تشکر:13: :11:

grayfox
10-08-2007, 21:37
یوگا یکی از شاخه های عرفان در هند است که می توان گفت که یکی از چند فلسفه هنر نیز میباشد . کلمه یوگا از ریشه یوغ یا یوج مشتق می شود که در فارسی به اتحاد و یکی شدن ترجمه می گردد یعنی اینکه اول شما را با خودتان هماهنگ میکند که بدن، ذهن، روان یکی شده و بعد از آن این اتحاد را کانونی کرده و جمع و یکی مینماید و بعد از آن با بیرون یکی میکند و هرچه این شکاف از بین می رود آگاهی بیشتر می شود .

به نقل از سایت

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

eMer@lD
22-07-2008, 23:54
یـوگا از همان آغـاز پیدایش خود، فـواید بـی شماری را برایافرادی که آن را تمرین مـی کردند، نشـان داده اسـت. اخیراً شـواهـد نشان داده اسـت کـه ایـن ورزش بـرای افـرادی کـه
مشـکلات خاص سلامتی دارند، مثل کسانی کـه از فشـار خـون بـالا، فیـبرومـالژا و اسـکولیوز (خمیدگی طرفی ستون مهره ها) رنج می برند، بسیار مفید است.

فیبرومالژا وضعیتی است که ریشـه در بـافـت هـای پیـوندی بدن دارد و باعث التهاب و سوزش در تاندون ها و رباط های بدن میشود. افراد مبتلا به این مشکل، علاوه بر درد ناشی از آن، دچار بی خوابی یا کم خوابی شده و این مسئله منجر به ایجاد خستگی شدید در آنها و رفته رفته منجر به بروز افسردگی و اضطراب در بسیاری از مبتلایان می شود. در اکثر اوقات این مشکلات با مصرف داروهایی که برای این مشکل تجویز می شود، تشدید شده و مبتلایان دچار ضعف جسمانی شدید شده و حرکت کردن برایشان بسیار دشوار می شود.

یوگا به طرق مختلف فواید زیادی برای این مشکل دارد. از آنجا که تمرینات یوگا، قدرت مغز عضلات را تقویت می کند، میزان خستگی و درد عضلنی در مبتلایان این مشکل کاهش می یابد. با بالا رفتن استقامت و بنیه، وضعیت فیزیکی و ذهنی بیماران بهبود می یابد. همچنین تجربه نشان داده است که یوگا باعث تقویت خواب و قدرت تمرکز می شود. همچنین، بااینکه برخی از انواع پرفشارتر تمرینات باعث بدتر شدن علائم این بیماری در مبتلایان می شود، یوگا که ورزشی کم فشار است بافت های پیوندی بدن را تقویت کرده و دامنه حرکت وسیعتری را برای فرد ایجاد می کند.
آنچه مربیان باید خوب از آن آگاه باشند این است که به خاطر طبیعت این مشکل و بیماری، یک مقدار درد به طور مداوم با فرد می ماند. با وجود این ناراحتی و درد، شاگردها باید یاد بگیرند که با آن کنار بیایند و همچنین محدودیت های فردی خود را بشناسند. این بستگی به خود شاگرد دارد که چه موقع استراحت کند، و مربی باید بداند که شاگردهایی که این مشکل را دارند محدودیت بیشتری دارند. یوگا نباید به هیچ عنوان باعث خستگی بیش از حد شاگردان شود. اما تمرین طولانی مدت با روند پیشرفت کند، بسیاری از علائم این بیماری را تدریجاً در فرد از بین می برد.

برای بسیاری از افراد، یوگا فشار خون و میزان استرس را پایین می آورد. فشار خون بالا برای قلب و عروق بسیار مضر است. قلب باید خیلی سخت تر کار کند تا خون را پمپاژ کند و رگ ها در برابر آسیب ناشی از جریان خون قوی، مقاومت می کنند. بالا بودن فشار خون به مدت طولانی فرد را در معرض حمله قلبی، سکته و نارسایی کلیه قرار می دهد.

یوگا به طرق مختلف برای این مشکل نیز فایده بخش است: با مقابله با عوامل، برطرف کردن علائم و متوازن کردن سیستم عصبی که میزان استرس بدن را کنترل می کند. یوگا همچنین به بازگرداندن قابلیت ارتجاعی رگ های خونی نیز کمک می کند و این مسئله احتمال آسیب را در افراد مبتلا به فشار خون پایین می آورد. فعالیت ها و تمرینات تنفس و مدیتیشن به پایین آوردن سطح استرس بدن کمک می کند که درمقابل بدن را متوازن می کند.
مربی باید افراد مبتلا به فشار خون را تشویق به انجام تمرینات نشسته و خوابیده و همچنین هم شدن های به سمت جلو و وارونگی کند. اما، در این مورد هم مثل هر ورزش دیگر، مهم است که بدانید آیا وضعیت فشارخون فرد تحت مراقبت پزشک هست یا نه. اگر اینطور نباشد، شاگرد باید قبل از انجان حرکات وارونگی یا اینورژن، فشارخون خود را پایین بیاورد.

اسکولیوز وضعیتی است که در آن، ستون مهره ها دچار خمیدگی می شود. تاثیرات ناشی از این مشکل بسیار جدی و دشوار است و با تغییر مرکز ثقل بدن، توازن آن را برهم می زند. به طور کل سه نوع خمیدگی هستند که می توانند این وضعیت را تاب بیاورند. برحسب اینکه اسکولیوز از نوع ساختاری است یا کارکردی شدت آن متفاوت است. این وضعیت ممکن است بسیار دردناک باشد اما برای خیلی از افراد مبتلا به این مشکل، یوگا بسیار مفید است.

برای شاگردان مبتلا به اسکولیوز فشار باید بر روی تراز کردن و هم محور کردن وضعیت قرارگیری باشد. و انجام حرکات کششی و تقویت عضلات اهمیت زیادی دارد. این مسئله به کاهش درد و سختی که این مشکل در بدن ایجاد می کند کمک می کند. تمرکز بر روی پاها است، باید پاها با حمل کردن بخشی از وزن، توانایی متعادل کردن فشار وارد بر ستون مهره ها را داشته باشند. همچنین، وضعیت قرارگیری پاها برای حفظ تعادل اهمیت بسزایی دارد.

باید در نواحی عضلات شکم، تقویت قدرت صورت گیرد تا از کار بیش از حد عضلات پشت که ممکن است منجر به سفت و سخت شدن و درد گرفتن آن شود، جلوگیری شود. نکته آخر تنفس است. به خاطر خمیدگی و انحنای ستون مهره ها، معمولاً شُشی که در آن سمت قرار دارد به میزان کافی تنفس نخواهد گرفت. با توجه به این مسئله فرد باید سعی کند یکی در میان از هر طرف نفس بکشد تا سینه باز شده و توازن بیشتری در بدن ایجاد شود. شاگردهای مبتلا به اسکولیوز با یوگا یاد می گیرند توازن داخلی بدنشان را بالا ببرند.

بااینکه هرکدام از این وضعیت ها، مشکلات ناتوانی برای مبتلایان آن ایجاد می کند، یوگا می تواند درمانی برای عوامل پیدایش و علائم این مشکلات باشد و هیچگونه عارضه جانبی نیز برای آنها ایجاد نکند. شاگردهای یوگا که از یکی ازاین مشلات رنج می برند، با استفاده از یوگا به همراه مراقبت های پزشکی آگاهی و توجه بیشتری نسبت به بدن خود پیدا می کنند و دردشان نیز تسکین می یابد. مربی باید به نیازهای فردی این افراد توجه بسیار داشته و برای ایجاد دوباره توازن در بدنشان آنها را راهنمایی کند.
همه خانم هاي زيبا براي زيبايي خود راز مشتركي دارند. شما مي توانيد با كمي همت و دقت، زيبايي خود را صد چندان كنيد. اين كتاب مؤثرترين و منطقي ترين راه را جهت بهبود وضعيت صورتتان به شما ارائه مي نمايد.
ورزش صورت روش طبيعي است كه به صورت شما جواني و زيبايي را هديه مي كند. شما با ورزش مداوم مي توانيد عضلات صورتتان را به طرز قوي كنيد كه چهرة شما را حقيقتاً جوان تر نشان دهد. با انجام ورزش صورت، بدون عمل جراحي، بخيه يا استفاده از سليكان قادريد 10 سال از سن خود بكاهيد. يك فرد فيزيك بدن خود را با انتخاب عضله مناسب يكي پس از ديگري عوض مي كند. شما هم مي توانيد براي مثال چشماني درشت تر بيني مناسب تر و لباني برجسته تر داشته باشيد.

شما با كار كردن بر روي عضلات خود، عضلات را قوي كرده و نهايتاً تمام عضلات به كار گرفته مي شود. اجراي صحيح ورزش صورت سبب افزايش جريان خون در پوست شده و در نتيجه رنگ پريدگي و زرد رنگي جاي خود را به رخساري روشن تر مي دهد. معمولاً بعد از 3 روز نتايج قابل محسوسي در صورت پديدار مي گردد. صورت 57 عضله دارد كه ما به ندرت از تمامي آنها استفاده مي كنيم. با گذشت سن عضله ها شل تر و دراز تر مي شوند. استخوانها عضله ها و چربي هاي زير پوست صورت و هرجاي ديگر بدن كوچكتر شده و پوست خاصيت ارتجاعي خود را از دست مي دهد و داراي چين و چروك هاي زيادي مي گردد. هر چند كه با عمل جراحي مي توان پوست را كشيد ولي عواملي كه باعث چروك و شل شدن پوست مي شوند، همچنان باقي مي مانند و نهايتاً پيروز مي گردند.

يك جراح پلاستيك مي تواند علائم ظاهري پوست را تغيير دهد آن هم براي مدتي چند سال عملي كه دردآور و گران قيمت بوده نتيجه اش نيز كوتاه مدت است. با انجام دادن اين ورزش ها صورت بدون ناراحتي هاي ناشي از عمل جراحي و صرف هزينه هاي گزاف، نتايجي طولاني تر و طبيعي تر به دست خواهد آمد كه بسياري از مردم خواهان آن هستند.

سایت:مردمان
نويسنده: آرمند

eMer@lD
22-07-2008, 23:55
•عضلات صورت را بشناسيم
عضلات صورت كجا هستند؟ چه ناميده مي شوند؟ چگونه عمل مي كنند؟
عكس بالا: زير پوست را با 57 عضله كه با همديگر متصل هستند نمايش مي دهد. شايد شكل اين تودة عضلاني شما را متعجب كند. اين لايه چهل تكه اي چگونه زير پوست شما قرار گرفته است؟ اين لاية نازك به وسيله دسته اي فيبر به هم متصل شده اند. بدون عضلات صورت و رشته هاي ارتباطي آن صورت مانند يك صفحه ي صاف نمايش داده مي شود. با اين عضلات حالات دروني شما به نمايش گذاشته مي شود. در هر تبسم يا اخم چندين عضله مثل يك تيم عمل كرده تا حالات دروني شما را بروز دهند.
براي مثال عضله هاي گونه و دهان با كمك به عضله هاي اطراف چشم و شقيقه در لبخند زدن كمك مي كند. با شناختن اين عضلات و نحوه كار آنها مي توانيد تجسم كنيد كه در هر ورزش چه عملي صورت مي گيرد.
برقراري ارتباط ذهن و عضله و درك عملكرد اين ورزش ها به شما كمك خواهد كرد تا ورزش ها را به بهترين وضع انجام دهيد و چون عضلات خودشان را با اين حركت تطابق مي دهند و بتدريج اين ورزش ها مؤثر خواهند شد. بنابراين پيشنهاد مي كنيم دقايقي را براي شناختن عضلات صورت كه در بهبود بخشيدن فرم صورت شما موثرند صرف نماييد.
•عضلات روي فرق سر
پوست روي پيشاني و فرق سر كلفت ترين پوست در بدن مي باشد كه به سه ناحيه تقسيم مي شوند:
ـ عضله نازكي كه در پيشاني قرار دارد و جمجمه را به طرف جلو مي كشاند و ايجاد چروك افقي در پيشاني مي كند.
ـ عضله اي كه حدود 5/2 سانتيمتر عقب كشيده و پشت سر قرار دارد و پيشاني را به عقب مي كشد.
عضله اي وسيع و صاف كه سبب اتصال دو عضله بالايي مي گردد.
•عضلات دهان
ـ عضله اي كه كاملاً دور دهان را احاطه كرده و تشكيا شده از تعداد زيادي فيبر عضلاني دراز كه قادر به حركت در تمام جهات هستند. اين فيبر ها متصل به فيبرهاي لب بالا و پائين، گونه، بيني و ناحيه هاي اطراف مي باشد.
ـ عضله اي چهار سر كه سبب پايين كشيدن لب پايين مي شود و چربي بين عضلات بيشتري دارد و با كار كردن بر روي اين عضله لب پاييني برجسته تر به نظر مي رسد.
ـ عضله اي مثلثي شكل كه از آروارة پايين تا دهان كشيده شده و سبب كشيده شدن گوشه هاي دهان به طرف پايين مي شود.
ـ دو عضله اي كه تشكيل شده از فيبرهاي استوانه اي شكل كه گوشه هاي دهان را بالا كشيده و به طرف گونه مي برد.
ـ فيبرهاي عضله اي نازك كه در لب بالايي به هم نزديك مي شوند.
ـ عضله كوچكي كه در جلوي چانه مي باشد.
* عضلات بيني
ـ عضله اي كه با ايجاد يك پل بر روي بيني سبب كشيدن ابروان و ايجاد چروك بر روي بيني مي كند.
ـ عضله اي كوچك كه در بالا و پشت سوراخ بيني قرار گرفته و با ورزش دادن اين عضله حالت بيني حفظ مي شود و عوارض بيني مشخص تر مي گردد.
ـ عضله اي ظريف كه بالاي سوراخ هاي بيني قرار گرفته و سبب گشاد شدن سوراخ بيني مي شود.
ـ عضله اي كه در پهناي بيني كشيده شده و پرده هاي بيني را به طرف پايين مي كشد.
ـ عضله اي كه از پل بيني كشيده شده و روي پل بيني را مي پوشاندو باعث فشرده شدن سوراخ هاي بيني مي گردد.
* عضلات لازم براي جويدن
جويدن يعني باز و بسته شدن فكها، مانند زماني كه آدامس مي جويم و يا خميازه مي كشيم. گاهي فشارهاي عصبي در فكها نگاه داشته مي شوند كه مي توان اين فشارها را با شل كردن اين عضلات كاهش داد و بر عكس در جايي ديگر دقيقاً‌با اقباض عضله حالت صورت را حفظ كرد.
ـ عضله اي بزرگ در كنار سر، كه فكها را با فشار و از گونه تا قسمت خارجي لولا فك قرار دارد.
ـ عضله اي كلفت و كوتاه كه در اتصال با عضله tenperal سبب اتصال آرواره ها مي گردد و با ورزش دادن اين عضله ها آرواره ها محكم تر شده و مي توان از بزرگ شدن غبغب جلوگيري كرد.
ـ عضله كوتاه، كلفت، قيفي شكل كه در باز و بسته شدن دهان و چرخاندن فك نقش دارند.
ـ عضله اي كه در بستن دهان و حركت آرواره ها كمك كرده و با ورزش دادن اين عضله حالت آرواره ها بهتر مي گردد.
ـ عضله اي كه از چانه به طرف بالاي گردن حركت مي كند در اين ناحيه غبغب ايجاد مي كند.
* عضلات چشم
ـ عضله اي ظريف در پلك بالايي چشم قرار گرفته روي فرم نگه داشتن اين عضله در زيبايي بسيار اهميت دارد.
ـ عضله اي قوي كه دور حلقه چشم را احاطه كرده و بدون آن نمي توان چيزي را ديد چون اين عضله سبب باز و بسته شدن چشم مي شود.
ـ عضله اي كه از بالاي پيشاني تا داخل عضلات پلك بالايي كشيده شده و با قوي كردن اين عضله خط هاي پيشاني كمتر مي شود.
*عضلات گردن
ـ عضله اي پهن، باريك و ساده كه از فيبرهاي عضلاني تشكيل شده و در زير پوست گردن شما از هر طرف گسترده شده است با ورزش دادن اين عضله فشار كمتر بر روي فك پاييني وارد مي گردد.
ـ عضله اي كه سر را چرخانده و به هر دو طرف بر مي گرداند.
ـ عضله اي كه در پشت سر و شانه قرار گرفته و سر را به دو طرف و عقب مي كشاند.
* عضلات گوش
سه عضله در پشت و اطراف گوش قرار دارند. هر چند اثر بسيار كمي بر روي ظاهر صورت دارند ولي اين عضله متصل به عضلات صورت مي باشند. زمانيكه شما ورزش قوي كردن آرواره ها را انجام مي دهيد عضلات گوش با اين وضعيت تطابق پيدا كرده تا ورزش مورد نظر به درستي انجام گيرد. يا شما وقتي كه و رزش انجام مي دهيد تا حالت پلك بالايي چشم حفظ شود شل شدن و انطباق اين عظلات سبب مي شود كه اخم هاي اطراف چشم برطرف شود.
ـ كوچك ترين عضله گوش است كه نازك و شكلي شبيه به بادبزن دارد و سبب كشيدن گوش به سمت جلو مي شود.
ـ بزرگ ترين عضله گوش كه گوش ها را بالا مي برد.
ـ عضله اي كه گوش را به سمت عقب مي كشد.
حالا كه شما اسم و جايگاه عضلات مختلف صورت را مي دانيد با آمادگي كامل از طريق ورزش مي توانيد صورت خود را روي فرم بياوريد.

eMer@lD
22-07-2008, 23:56
این تمرین عضلات پشت وستون فقرات را از حالت خشکی در می آورد. ونیز این تمرین باعث سلامتی مایع نخاعی ، تارهای عصبی و گوارش میشود. وبرای غلبه بر استرس تمرینی موثر میباشد

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مرحله اول : با دستها و زانوها شروع میکنیم دستها را صاف روی زمین میگذاریم قسمت ران پا باید صاف و روی زانوها میاستیم پشت شما حالتی صاف و افقی با سطح زمین داشته باشد و نیز شما به سمت پایین خیره شوید و سر خود را بالا نیاورید.

مرحله دوم : شکم خود را به سمت پایین بدهید. با وارد آوردن انرژی به دستها آنها را به پایین فشار دهید شانه ها را به سمت بالا ببرید . زمانی میتوانید به مرحله بعد بروید که مطمئن باشید این مرحله را به درستی انجام دادید.

مرحله سوم : در مرحله پشت خود را به سمت بالا ببرید به آرامی عضلات شکمی را به سمت ستون فقرات منقبض کنید در این حالت پشت شما حالت خمیدگی وکمان دارد.

اگر در حین تمرین در ناحیه زانو احساس درد کردید میتوانید زیر پایتان تشک یا پتو بگذارید .

توجه داشته باشید اگر شما در ناحیه کمر دارای درد های مزمن و اسیب دیدگی هستید از انجام این تمرین خود داری کنید.

eMer@lD
22-07-2008, 23:56
ليست ده گانه
ليست مواردي كه ضد ساختار صورت هستند در زير آمده است. ليست را پر كرده و ببينيد چه مواردي را مي خواهيد بهبودبخشيد. براي اين منظور به يك برنامة ورزشي احتياج داريد.
1ـ لبهاي نازك
2ـ غبغب آويزان
3ـ ابروان افتاده
4 ـ پلك هاي افتاده
5 ـ معايب بيني
6 ـ چين خوردگي گردن
7 ـ گونه هاي خوابيده
8 ـ خط هاي بوجود آورنده ناشي از حالات عادي صورت
9 ـ چروك ايجاد شده در صورت
10 ـ چروك ناشي از تحليل عضلاتي
1 ـ لبهاي نازك و سخت
با افزايش سن لب ها و ناحيه اطراف آن نازك و خشك مي شوند. از عوامل ايجاد كننده آن مي توان فشارهاي عصبي كشيدن سيگار و اشعة خورشيد و عادات حركتي صورت را نام برد. خط هاي ايجاد شده در لب ها اثرات فرو رفتگي آن مي تواند سن شما را بيشتر از آنچه كه هست نمايش دهد و از زيبايي شما بكاهد. با ورزش هاي صورت مي توانيد عضلات اطراف دهان را ساخت لباني برجسته تر و ظاهري جوان تر به صورت داد.
2 ـ غبغب آويزان
در سن 30 سالگي و يا بيشتر آرواره شروع به افتادن مي كندو با قوي كردن عضلات آرواره ها و گردن مي توان حالت آرواره ها را حفظ كرد. با انجام روش هاي مربوطه مي توانيد حتي در صحبت كردن هم اعتماد به نفس به دست آوريد. با انجام اين ورزش مي توانيد از بزرگ شدن غبغب جلوگيري كنيد.
3ـ ابروان افتاده
هنگاميه كه عضله دور چشم ضعيف مي شود ابرو شروع به افتادن مي كند كه اين وضعيت از نيم رخ بيشتر نمايان است. بوسيله ورزش دادن عضلات، ابرو به صورت طبيعي بالا كشيده مي شود. همچنين مي توان با قوي كردن عضله بسيار كوچك ولي مهم پلك بالايي چشم، حالت چشم را جوان تر نمايش داد تا صورت حالتي هشيار تر و زنده تر پيدا كند.
4 ـ پلك افتاده
حتي اگر شما مشهور ترين ستاره سينما يا ملكه زيبايي هم باشيد راه فراري از پايين افتادن پلك ها نداريد. گاهي وراثت هم سبب ايجاد نواري در بالاي چشم شده كه در بعضي مواقع پلك مانند روكش بر روي چشم مي افت. در اين وضعيت سن فرد دوبرابر به نظر مي رسد. با ورزش دادن عضلات كوچك پلك ها چشماني بزرگتر و گردتر و ظاهري آگاه تر و سر حال تر پيدا كرده و با خون رساني بيشتر به اين ناحيه چشمانتان براق تر شده و چشماني شبيه به ستاره ها پيدا مي كنيد.
5 ـ معايب بيني
بندرت كسي از بيني اش راضي است . با افزايش سن بيني چه كوچك چه بزرگ، بلند يا كوتاه، بزرگتر مي شود. با شل شدن عضلات گونه فضايي خالي در اطراف بيني پديدار مي گردد. بهترين راه براي محكم نگه داشتن بيني قوي كردن عضله كوچك بيني كه در زير سوراخ بيني قرار دارد مي باشد. ورزش دادن روزانه اين عضله سبب بهبودي شكل بيني و سفت شدن دهان و جمع و جور شدن لب بالايي مي شود.
6 ـ چين خوردگي گردن
حتي جوانان مي توانند گردني با پوست شل و چين خورده داشته باشند كه در اثر قرار گرفتن در برابر خورشيد، رژيم ناكافي و كمبود ورزش پيش مي آيد. بالا رفتن سن هم وضع را وخيم تر مي كند. پوست گردن به جهت حساس بودن، سن را بيشتر از ديگر نواحي بدن نشان مي دهد و اين مسئله در افراديكه گردن باريك دارند حادتر مي شود. با ورزش دادن اين عضلات مي توانيد سايز عضلات گردن خود را تغيير و وضعيت آن را بهبود بخشيد.

eMer@lD
22-07-2008, 23:57
کارایی دانش نوین عصر حاضر در تقویت نیروی حافظه نیز به زمینه هایی مانند افزایش ظرفیت سلولهای مغزی، افزایش توان بازخوانی و شناخت داده ها و در نهایت دستیابی به تسلط در این فرایندها محدود می شود. امروزه کارشناسان علوم آموزشی برای یادگیری بهتر و تقویت حافظه روشهای گوناگونی پیشنهاد می کنند:

۱) روش منطقی:

در این روش با توجه به مفاهیم و ارتباط میان شباهتها و تفاوتها و روابط کلامی موضوع مورد نظر در ذهن سازمان دهی می شود.

۲) درک مفهومی موضوع:

اگر به مفهوم درس توجه بیشتری مبذول شود، شکی نیست که موضوع بهتر در ذهن باقی خواهد ماند. این پدیده را حافظه منطقی می نامند. با این وجود این مطلب در تمام موارد قابل تعمیم نیست. به عنوان نمونه جدول ضرب قابل درک مفهومی نیست.

۳) فرا یادگیری Over Learning:

هنگامی که فرد بتواند درس آموخته شده را بدون کوچکترین اشتباهی پس دهد می توان گفت آن را یاد گرفته است. فرا یادگیری عبارت است از یادگیری به مراتب فراتر از این حد. این روش باعث می شود که داده های آموخته شده در ذهن کاملاً مستقر شوند. بسیاری از مهارتهای حرکتی مانند دوچرخه سواری یا شنا هرگز فراموش نمی شوند چراکه ما اغلب آنها را بسیار فراتر از سطح اجرای بی غلط تمرین کرده ایم.

۴) یادگیری بی فاصله و با فاصله Unspaced & Spaced Learning:

درس خواندن بی وقفه و بدون فواصل استراحت را یادگیری بی فاصله و مطالعه با فواصل استراحت را یادگیری با فاصله می نامند. نتایج کار آزماییها حاکی از آن است که روش یادگیری با فاصله بسیار بهتر از یادگیری بی فاصله است.

۵) روش تقویت هوش و حافظه از راه قیاس منطقی Mnemonics:

نوعی هنر است که به کمک آن به خاطر سپردن مطالب و اشکال جدای از هم آسان تر می شود. در این روش اولین حرف کلمات را در قالب شعر یا ترکیبی زیبا به خاطر می سپاریم.

به طور کلی حافظه از دو بخش حافظه کوتاه مدت و بلند مدت تشکیل شده است.

حافظه کوتاه مدت در تکرار مطالبی مانند شماره تلفن برای مدت کوتاه به ما کمک می کند اما در بلند مدت کارایی ندارد. در حافظه بلند مدت اطلاعات در بخشهایی از مغز ثبت و گاه به طور دائم ضبط می شوند. در یوگا اعتقاد بر آن است که تقویت حافظه در رسیدن به آگاهی کل و مرحله رهایی مؤثر است.

یوگا از راههای گوناگونی در تقویت حافظه نقش دارد:

▪ عمق بخشیدن به ادراک به دلیل محدودیتهای حاکم بر حواس پنج گانه،ادراک بشری حتی در حالت فعالیت آرمانی خود نیز گاه محدود و نارسا است. بنابر این نخستین گام برای دستیابی به ادراک بهتر افزایش حساسیت گیرنده های ادراکی است. در آیین یوگا برای این کار از روش تحریک و رها سازی استفاده می شود. تحریک از طریق روشهای پاک سازی یا کریا Kriya و رها سازی از طریق تمرینهای تنفسی، شاواسانا Shavasana (رها سازی و آرامش کل بدن) و بسیاری از تمرینهای دیگر امکان پذیر است.

▪ کاهش میزان پرش افکار و افزایش توان تمرکز تمرینهای یوگا به گونه ای طراحی شده اند که در نهایت منجر به افزایش توان تمرکز و رسیدن به حالت رهایی ذهن از افکار ناخواسته می شوند. یکی از دستاوردهای این حالت رسیدن به توان مهار ارادی فعالیتهای ذهنی است. با اجرای تمرینهای یوگا حتی اگر فرد امکان رسیدن به ابر آگاهی را پیدا نکند نیز دست کم به نیروی تسلط بر ذهن خود دست خواهد یافت و می تواند از میان موضوعات گوناگون به طور ارادی ذهن خود را بر موضوع مورد نظر متمرکز کند و آن را به خوبی یاد بگیرد بدون آن که افکار مزاحم مانع راه او شوند.

▪ فعال سازی بخشهای نهفته مغز بد نیست بدانید حتی مشهور ترین نوابغ تاریخ بشر نیز بیش از ۱۰ درصد ظرفیت مغز خود را به کار نگرفته اند. اغلب ما کمتر از ۵ درصد ظرفیت مغزی خود را استفاده می کنیم. با کمک تمرینهای یوگا می توان نواحی خفته و غیر فعال مغز را نیز به کار گرفت.

▪ جدا سازی خاطرات سودمند از خاطرات بی فایده هدف غایی بهبودی حافظه در اصل شناخت منشأ افکار و پی بردن به سرچشمه وجودی انسان است. به این منظور می بایست خاطرات سودمند و درس آموز را از خاطرات رنج آور و بی فایده جدا ساخت. یکی از اهداف تمرینهای یوگا نظم بخشیدن به خاطرات ضبط شده در ذهن انسان است. یادآوری خاطرات بی فایده تنها انرژی روانی انسان را به هدر می دهد. تمرینهای تنفسی مؤثر در تقویت حافظه پیش از شروع مطالعه می توانید با کمک تمرینهای تنفسی ذهن خود را از افکار متفرقه رها کنید.

سایت یوگا پیام مهر

hossein2006
23-07-2008, 03:19
ضمن تشکر از دوست عزیزمون به خاطر ارائه این مطالب خدمت دوستان عرض کنم که تمرینات یوگا را حتما زیر نظر یک استاد ماهر انجام دهید چرا که اجرا نادرست بعضی از حرکات موجب آسیبهای جدی خواهد شد حتما از ماهر بودن استاد خود نیز اطمینان حاصل کنید .
شاد و سلامت باشید

alizshah
23-07-2008, 04:54
سلام دستت درد نکنه
ما یه کتابی داشتیم خواستی بگو بزاریم
راستی من رفتم دنبالش به همین راحتی ها هم نیست

حامدرضائی
29-01-2009, 17:58
دانشمندان مي گويند: انجام تکنيک هاي آرامش بخش مانند يوگا و مديتيشن در خاموش کردن ژن استرس تاثير دارد.

اين گروه از پژوهشگران به پيشرفت مهمي در زمينه درک نحوه تاثير اين قبيل تکنيک ها در بهبود سلامت دست يافته اند.

اين پژوهشگران از انستيتو طب ذهن / بدن بنسون - هنري در بيمارستان عمومي ماساچوست و مرکز ژنوم در موسسه پزشکي ديکانس با همکاري يکديگر دريافتند که اين روشهاي آرام کننده با ايجاد تغيير در الگوهاي فعاليت ژني که روي نحوه واکنش بدن به استرس تاثير دارند، عمل مي کنند.

اين تغييرات هم بر روي يوگسيت هاي حرفه اي و هم افرادي که به تازگي تمرينات را در طول مطالعه آغاز کرده بودند، مشاهده شده است.

هربرت بنسون استاديار پزشکي در دانشکده طب هاروارد در اين باره مي گويد: همه چيز در مغز شما اتفاق نمي افتد بلکه آنچه ما دريافته ايم اين است که وقتي شما به يک واکنش آرامش بخش عکس العمل نشان مي دهيد، ژنهاي بسياري که با استرس فعال و غيرفعال مي شوند، درواقع به روش ديگري عمل مي کنند مغز نيز مي تواند به طور فعال اين ژنها را خاموش و روشن کند.
چون ذهن از بدن جدا نيست.

در اين پژوهش مشاهده شد که بيش از ۲۲۰۰ ژن در يک گروه يوگا کار در طولاني مدت در مقايسه با گروه کنترل که اين تمرينات را نداشتند به طور کاملا متفاوت فعال مي شوند.

در عين حال بخش ديگري از يافته هاي جديد حاکيست که دنبال کردن يک رژيم گياه خواري با چربي کم به همراه يوگا و ورزش در جهت مقابله با سرطان ها بويژه سرطان پروستات بسيار موثر است.

پژوهشگران دريافته اند: ترکيب يک رژيم کم چرب غني از ميوه ها و سبزيجات با تمرينات منظم يوگا باعث فعال شدن ژنهايي مي شود که با سرطان مبارزه مي کنند و از طرفي هم به طور موثر ساير ژنهايي را که عامل پيشرفت سرطان هستند از کار مي اندازد.

اين مطالعات نيز از سوي متخصصان انستيتو تحقيقات طب پيشگيري در دانشگاه کاليفرنيا صورت گرفته است.

حامدرضائی
29-01-2009, 18:04
همانطور که می دانیم هدف یوگا هماهنگی بین ذهن ، جسم و روح است.
یوگاییها معتقدند که ذهن و جسم یکی هستند و اگر وسایل مناسب در اختیار داشته باشند و در محیط درستی قرار بگیرند به یک توازن می رسند و درمان می شوند.
بنابراین یوگا یک وسیله درمانی محسوب می شود.
یوگا به شما کمک می کند تا از وضعیت بدن خود آگاه شوید.
بدن شما را انعطاف پذیر می کند و به شما کمک می کند تا در لحظه استرس ، آرامش خود را حفظ کنید.
اولین دلیل کسانی که به کلاسهای یوگا می آیند بدست آوردن انرژی بیشتر ، شادابی و آرامش می باشد.
یوگا علمی است که برای هزاران سال انجام می شود و تحقیقات اساسی بر روی فواید یوگا ، حرکات یوگا(آساناها)، حرکات تنفسی(پرانایاما)، و مدیتیشن(مراقبه) صورت گرفته است.این اطلاعات به سه گروه فیزیولوژیکی، روحی _ روانی و بیوشیمیایی تقسیم می شوند.
فواید فیزیولوژیکی یوگا
* آرامشی پایدار به سیستم عصبی می دهد.
* کاهش تعداد نبض
* کاهش سرعت تنفس
* کاهش فشار خون
*افزایش امواج آلفا
* افزایش راندمان دستگاه قلبی _عروقی
* متعادل کردن فعالیت معده و روده
* متعادل کردن غدد درون ریز
* انعطاف بخشیدن به سیستم ماهیچه ای _ اسکلتی
*افزایش زمان نگه داشتن تنفس
* تقویت هماهنگی چشم و دست
* تقویت عکس العملها
* تقویت حرکات
* افزایش تحمل
* افزایش نیرو
* افزایش انرژی
* تقویت حواس
* متعادل شدن وزن
* افزایش بخشندگی در فرد
* کاهش درد
* تقویت تعادل
* تقویت همه فعالیتهای بدن

فواید روحی _ روانی یوگا
* افزایش آگاهی بر جسم
* تقویت ذهن
* افزایش اعتماد به نفس و خود شکوفایی
* افزایش روابط اجتماعی
* کاهش افسردگی و اضطراب
* کاهش خصومت و دشمنی
* تقویت تمرکز

* تقویت حافظه
* تقویت دقت و توجه
* تقویت راندمان یادگیری
* افزایش مهارت اجتماعی
فواید بیوشیمیایی یوگا
* کاهش گلوکز
* کاهش سدیم
* کاهش کلسترول
* کاهش تری گلیسیرید
* کاهش کلسترول ldl
* کاهش کلسترولvldl
* افزایش هموگلوبین
* کاهش سلولهای سفید خون
* افزایش تیروکسین
* افزایش ویتامین c
* افزایش پروتئین سرم

vahide
01-02-2009, 20:49
واژه Yoga در اصل از واژهٔ «یوج»(Yuj) در زبان سانسکریت که به معنی یکپارچه سازی و یگانگی آمده است. واژهٔ «یوج» با واژگان «یک» و «یگانه» در فارسی خویشاوند است. برخی نیز باور دارند که Yoga از واژهٔ پارسی «یوغ» گرفته شده‌است.

-------
تعریف

يوگا از طرفي به معناي " كنترل كردن" آمده است و در آن صورت يوگا را مي توان علم كنترل امواج فكر و علم مهار قواي تن و ذهن به منظور تسلطي همه جانبه بر توان بالقوة خود دانست. در اين صورت به "روش" اين دانش كه همانا كنترل قواي تن و فكر است تأكيد مي شود. با توجه به چنين دركي ، يوگا ، در كتاب شانديليوپانيشاد (Shandilyopanishad) ، اين گونه تعريف شده است : " يوگا عبارت از كنترل امواج ذهني است. " از طرف ديگر مي توان يوگا را به معناي نظاره كردن و ديدن ، در نظر گرفت كه در نتيجه يوگا علم نظارة خود و خودشناسي است. بدين ترتيب غايت اين دانش آشكار مي شود. يعني واقع شدن در طبيعت اصيل خويش و شكافتن تمامي حجابهاي نفساني . بر همين اساس در باگاواد گيتا (Bhagavad gita) اوج يوگا ، رويت ذات دروني از طريق ذهن پاك و خالص شده توصيف شده است ، و سرانجام يوگا را به معني " وصل و يكي شدن " نيز ترجمه كرده اند كه در آن صورت غرض از انجام تمرينات يوگا آشكار و هويدا مي شود. به اين معنا ، يوگا عبارت است از عملكرد هماهنگ قواي فردي و اتحاد قواي ذهني (Chitta shakti ) با قواي حياتي تن و حواس (Prana shakti) كه منجر به تلخيص انرژي ، توسعة آگاهي و در نهايت اتحاد با آگاهي متعال خواهد شد. بنابر اين تصور ، در رودرايا مالاتانترا (Rudrayamatantra ) گفته شده : " يك يوگي ، فقط در اتحاد با آگاهي متعال ، به تجربة يوگا نايل مي گردد. " بدين ترتيب هر كدام از معاني واژة يوگا ، قسمتي از اين معرفت عميق باطني را آشكار مي سازد و اختلاف ذاتي در ميان آنها ديده نمي شود.

--------
فواید و ویژگی‌ها

یوگا فواید و ویژگی‌های گسترده ای دارد. توجه کنید که اگر این ورزش به طور مرتب و از سنین پایین (کودکی) شروع و پی گیری شود، فواید آن چند برابر خواهد شد. از فواید یوگا می توان به نکات زیر اشاره کرد:

تقویت در دقت و تمرکز
تقویت تفکر و روشن بینی و امیدواری
تقویت قدرت تخیل و خلاقیت
تقویت اعتماد به نفس و مثبت گرایی
تقویت قالبیت هماهنگی ذهنی با فیزیکی بدن (کنترل بهتر بدنی)
تقویت اعتقاد (اعتقاد به خالق هستی با برانگیختن قدرت اندیشه و آرامش)

vahide
01-02-2009, 20:52

چیستی

یوگا دارای ابعاد فلسفی و در عین حال کاربردی می‌باشد. به گفته کارشناسان این ورزش، فلسفه یوگا با روح درونی انسان، گیتی و چگونگی ارتباط و پیوستگی این دو سروکار دارد. تمرینات یوگا می‌تواند روح انسان را تقویت کند و آن را به آفریننده جهان هستی نزدیکتر کند، تا بدین صورت انسان از لحاظ روحی، درک بیشتری به خود و خدای خود داشته باشد.

يوگا شناختي مستقيم و بي واسطه از ژرفاي هستي خويش و هماهنگي با قوانين طبيعت است. اين معرفت شهودي در پي سلوكي پي گير و عشقي صادقانه حاصل مي شود. در پي اين سلوك ، فرد تسلطي همه جانبه بر قواي تن ، احساسات و افكار خود پيدا مي كند. و در نهايت مي تواند خود را از حيطة تغيرات احساسي و نگرانيهاي فكري فراتر برده ، در عمق قلب خود قرار يابد ، جايي كه تلاطمات فكري و محيط خارجي قادر نيست تاثيري بر آن داشته باشد. در مورد واژة "يوگا" اختلافاتي ديده مي شود ، و آن را به معاني : "اتحاد و وصال" ، "رؤيت و نظاره" و "كنترل و به زير يوغ آوردن" به كار برده اند. نه تنها در مورد ريشة واژة يوگا اختلافاتي ديده مي شود ، بلكه در تعاريف و توضيحات مشروحي كه دربارة يوگا در متون گوناگون آمده نيز تفاوتهايي وجود دارد. اين در حالي است كه متون كهن و مختلف يوگا ، تعاريف متنوع يكديگر را تأييد كرده اند. ولي در واقع هيچ تعريف مشتركي پيرامون اين تجربة عميق ارائه نشده است. ظاهراً در اكثر موارد ، زاوية ديد اساتيدي كه يوگا را تعريف كرده اند با يكديگر متفاوت بوده است.

يوگا تعريفي از يك گروه محدودي از تمرينات يا حالت معيني نيست ، بلكه بيشتر اشاره به مجموعه اي از فنون ، از ساده تا بسيار پيشرفته ، و احوال باطني مختلف و در واقع يك سير و سلوك كامل دارد.

روشن بينان و دانايان بسياري ، بويژه در هند ، در پس سالها تزكيه نفس و مراقبه هاي ژرف ، حالاتي متفاوت از آگاهي را كشف و تجربه كردند. مجموعة اين حالات و فنون و تعاليمي كه براي درك و وصول به اين احوال توسط آن مردان خردمند طراحي و دريافت شد "يوگا" خوانده مي شود.

هر كدام از اين خردمندان ، جنبه هايي خاص از اين معرفت گسترده را مورد توجه قرار داده ، براساس آن تعريفي ارائة كرده اند . البته اين تعاريف از هم بيگانه نيستند. آنها تماماً در حول خودشناسي و بالا بردن توان فردي و توسعة آگاهي متمركز مي باشند. ولي برخي روش اين علم و بعضي غرض از اجراي اين فنون و گروهي نيز غايت اين تعاليم را توصيف و تشريح كرده اند. بنابر اين براي درك بهتر از اين معرفت گسترده و نه چندان روشن ، مطلوبتر آن است كه اين تعابير مختلف را در كنار هم گذاشته و از همة آنها بهره بريم.

-------
پیشینه

به لحاظ تاريخي مي توان سير تحولات يوگا را در پنج مرحله بررسي كرد:

عصر ودايي ( Vedic Yoga )
دوران پيش از كلاسيك ( Preclassical Yoga )
دوران كلاسيك ( Classical Yoga )
دوران بعد از كلاسيك ( Post Classical Yoga )
دوران مدرن ( Modern Yoga )

kiarash.b
12-02-2010, 22:52
اگه کسی از دوستان لیست کامل حرکات یوگا رو داره ممنون میشم بذاره

kiarash.b
27-03-2010, 12:05
ممنون از این همه جواب:19:

kiarash.b
19-04-2010, 22:23
الو ..........
بابا واقعا شرمنده کردید با این همه جواب:31:بابا یکی جواب بده این تایپیک که خیلی فعال بود:41:

kiarash.b
03-05-2010, 23:03
آقا جون نخواستیم تسلیم :13::13:

kiarash.b
07-05-2010, 18:10
حس کردن انرژی دست های خود

راحت و آسوده بنشینید یا بایستید، سه نفس عمیق بکشید تا بدن تان را پرانرژی سازید.

در حالی که کف دستها رو به بدن تان و با فاصله ای برابر با عرض بدن تان از یکدیگر قرار دارند دستهایتان را تا ارتفاع کمر خود بالا باورید. عضلات دستهایتان را شل و وانهاده سازید تا انگشتان تان به طور طبیعی از یکدیگر فاصله پیدا کنند. توجه کنید که چه چیزی حس می کنید.

در حینی که دستهایتان را به آهستگی به سوی هم نزدیک می سازید، دوباره توجه کنید که با انجام این کار چه چیزی حس می کنید.

اکنون کف دستهایتان را بسرعت بر روی یکدیگر مالش دهید و دوباره آنها را در وضعیت سابق قرار دهید. کف دستهایتان را به آهستگی به سوی هم حرکت دهید. توجه کنید که با انجام این کار چه چیزی حس می کنید.

یک بار دیگر دستهایتان را بر روی هم مالش دهید و این بار آنها را با فاصله ای دو برابر عرض بدن تان در جلوی بدن تان نگاه دارید. آنها را به آهستگی به هم نزدیک سازید. چه چیزی حس می کنید؟

سر انجام، دستهایتان را بر هم مالش دهید و آنها را در جلوی بدن تان با بیشترین فاصله ای که می توانید دور از یکدیگر نگاه دارید. آیا تفاوتی در نوع احساس شما به وجود آمد؟

با انجام این تمرین، شاید انرژی دستهایتان را در شکل گلوله ی نرمی در میان آنها احساس کنید که اندازه ی آن، هر بار که دستهایتان را به یکدیگر مالش می دهید، بزرگتر می شود.

توضیح: این تمرین به شما کمک می کند بتوانید انرژی های ظریفتری را که تا قبل از این احساس نمی کردید احساس کنید. این تمرین تمرینی پایه در خصوص حس کردن انرژی، لمس هاله و انرژی درمانی می باشد.

---------- Post added at 08:10 PM ---------- Previous post was at 08:09 PM ----------

رنگها با تمامی عوامل و جزئیات زندگی ما چنان رابطه تنگاتنگی دارند که باید گفت رنگها بسان پله هایی هستند که وجود فیزیکی و روحی انسانها را با سایر جزئیات و پدیده های جهان هستی در ارتباط قرار می دهند این ارتباط و تاثیر به حدی است که حتی انسانها در کلمات و جملات خود نیز برای بیان احساسات درونیشان از رنگها استفاده کرده و آن را بیان می دارند.

خیلی از ما به هنگام بیان و تعریف احساسات فیزیکی و درونی خود از رنگها استفاده می کنیم. مثل اینکه‌: «فلانی از خشم سرخ، سرخ شده بود.»

انسانها در رابطه با رنگها اشتراک عقیده ندارند، یعنی هر فردی نسبت به رنگی جاذبه و دافعه خاصی از خود نشان می دهد. شاید رنگهایی که برای شما بسیار جالب و زیبا خوشایند هستند، برای دیگران بی معنی و یا کم ارزش جلوه کند. و این کاملا طبیعی است که شما رنگی را بپسندید و یا نپسندید. و ما تا بحال سوالهایی در ذهن مان ایجاد شده که تا چه اندازه می توان از رنگها سود جست.

رنگها و تاثیرات آنها
رنگ زمانی ظاهر می شود که فرکانس نوری در محیطی متناسب شدت گرفته و متظاهر گردد. رنگ علیرغم خصوصیات ایجاد انگیزه، هوس، شادمانی، ساختاری و حتی تهیجی، دارای خصوصیات سوزاننده و برنده نیز هست. هر رنگ دارای خصوصیات منحصر به فرد درمانی و تعادل بر انگیزی است. یکی دیگر از خصوصیات رنگها این است که می توانند تا اعماق نیروی ادراک و شعور ما نفوذ نمایند.

رنگ ها را می توان به سه قسمت اسامی یا سه گروه تقسیم کرد. نخستین گروه (گروه اصلی) ‌قرمز – زرد – آبی. گروه دوم همان رنگ هایی که از ترکیب رنگ اصلی بدست می آیند و گروه سوم نیز از ترکیب رنگ های اصلی با رنگهای نوع دوم حاصل می شود. در ادامه به تاثیرات رنگها در ذهن – روان و محیط فیزیکی اطرافمان اشاره می کنیم که در بین این متون از تاثیر رنگ ها به گونه ای از بیماری ها اشاره خواهد شد که ناگفته نماند که این فهرست ها صرفا حالت پیشنهادی داشته و به صورت نسخه نبایستی تلقی گردد.

برای مبارزه با ناراحتی ها و بیماریها استفاده از رنگها در علم پزشکی پیشرفته صرفا چاره ساز نبوده و این پیشنهادات در کنار بهره گیری از سایر موارد درمان می تواند بسیار موثر باشد و بهبودی را سریعا برای انسان به ارمغان بیاورد....

رنگ سفید:
رنگ سفید در بنیه تمامی طیفها نهفته و وجود دارد. رنگ سفید متظاهر کننده احساسات نبوغ و استعدادهای بالقوه فرد بوده و رنگی است که نبوغ و توانایی های فرد را تقویت نموده و برای تمامی بنیه رنگها مناسب تشخیص داده می شود.
برای درمان توسط رنگها بهتر است با این رنگ شروع شود و با این رنگ نیز پایان یابد.

رنگ سیاه:
رنگ سیاه نیز مانند سفید در تمامی طیفهای نوری متمرکز و وجود دارد. سیاه در ورای پرده ای درهم ریخته و آشفته مخفی گردیده. بسیاری از افراد از رنگ سیاه به عنوان رنگ درمان کننده استفاده می کنند. این رنگ در زمانی که فرد دچار مشکلات روحی شده و بسیار آشفته حال است، می تواند حالت آرامش بخش و حفاظت کننده را ایفا کند.

این رنگ باعث می شود که احساسات زنانه در افراد به حرکت بیفتد و همین امر باعث می گردد که در وجودشان انرژی مغناطیسی نیرو مندی را حس نمایند. اگر رنگ سیاه در لباسهای مورد استفاده، به وفور مورد استعمال قرار گیرد، باعث می گردد فرد دچار افسردگی و آشفتگی روحی گردد. و روانشناسان که سعی در درمان با رنگها را دارند سعی می کنند این رنگ را به همراه سفید استفاده کنند. زیرا تاثیرات منفی هر دو رنگ باعث می شود که حالات متعادلی ایجاد شود و همین امر باعث می شود فرد از درون آرامش یابد و عدم تعادل و توازن وی نیز از بین می رود. رنگ سیاه باعث می گردد که رفتارهای ناشی از غیر شعور افراد به نظم سوق پیدا کند. برای رسیدن به این نتیجه بهتر است رنگ سیاه را به تمام، بر تن نکنید و حتما پیراهن یا کفش و یا چیزی از لباستان را به رنگ
سفید انتخاب کنید.

رنگ قرمز یا سرخ:
رنگ سرخ به نهایت روح افزاد و جان بخش است. این رنگ به لحاظ داشتن خصوصیات خود باعث می گردد که چاکراها به حرکت بیفتند. (چاکراها محلهایی هستند که در بدن انسان به وفور وجود داشته و انرژی های لازم از طریق آنها وارد بدن شده و یا از آن خارج می گردند، ما باید توجه داشته باشیم که این مراکز و نقاط با بدن فیزیکی ما هیچ ارتباطی نداشته و تاثیراتی در حرکات و عملیات فیزیکی ما ندارند و تنها در شرایط تاثیر گذاری و یا تاثیر پذیری روحی ما انسانها کار برد دارند.

رنگ قرمز به سبب داشتن انرژی شدید در خود باعث می گردد که تحریکات و احساسات فیزیکی و عوامل و اسباب فیزیکی خود را بیدار سازد و همین بیداری آنها را به شدت به فعالیت وا می دارد. این رنگ می تواند سرماخوردگی، ناراحتی‌های گردش خون و وجود عفونت در نایژه ها و ریه ها مفید واقع شود و آنها را درمان نماید.

اما باید توجه داشت که این رنگ احساسات مربوط به انتقام، کینه، بی منطقی، جسارت، عشق و --- را نیز تهییج می نماید. اگر مقدار رنگ قرمز بیشتر مورد استفاده قرار گیرد منجر به ناملایمات احساسی و افسردگی های ناپایدار می شود.

علاوه بر این باعث افزایش فشار خون در انسانها نیز می شود. به طور خلاصه رنگ قرمز، باعث می شود که حرارت و دمای بدن انسان بیشتر شود و گردش خون و جریان آن را سریعتر می سازد و برای افرادی که دارای فشار خون پایینی هستند مفید می باشد.

رنگ نارنجی:
این رنگ با مشخصه بسیار شاخص و ساده خود، سمبل نشاط و شادمانی و از طرفی نشانه دانش و آگاهی است. این رنگ احساسات اجتماعی بودن و شدن را افزایش داده و فعالیتهای اجتماعی را در افراد تقویت می بخشد.
موثرترین بخش بدن انسان، سیستم عضلانی و ماهیچه های انسان است که به سرعت از این رنگ تاثیر می پذیرد. استفاده افراطی از رنگ نارنجی سبب نامتعادلی و ناهماهنگی در سیستم عصبی افراد می شود. و توصیه می شود که این رنگ به همراه رنگ سبز یا آبی استفاده شود.

اعضای مختلفی از بدن از جمله طحال، غده پانکراس، معده، روده ها و کلیه ها از این رنگ متاثر هستند. ناراحتی و افسردگی های شدید نیز می توانند به وسیله رنگ نارنجی درمان شوند. برای رفع ناراحتیهای گذرا در سیستم گوارشی نیز استفاده از رنگ نارنجی مفید می باشد.

لازم به ذکر است: اگر توجه کنید در بازی فوتبال کمک داوران که پرچم نارنجی و زردی که در دست دارند اگر بازیکنان فوتبال با عصبانیت به سمت آنها حرکت کنند و رای و حکم آنها معترض می شوند آنها پرچم خود را در پشت خود نگه می دارند چون رنگ پرچم کمک داوران باعث بروز خشم بیشتر بازیکنان می شود.

رنگ زرد:
تاثیر گذارترین نقطه ای که در بدن انسان می تواند از رنگ زرد متاثر گردد، ذهن آدمی است. تمامی فعالیتهای ذهنی فرد به وسیله نیروی رنگ زرد به حرکت در می آید. از طرفی برای از بین بردن ناملایمات و یأس و ناامیدی رنگ زرد مفید واقع می شود. زیرا نیروی رنگ زرد به فرد امیدواری به زندگی و نیروی زیستن می بخشد. به وسیله رنگ زرد، خوش بینی و اعتماد به نفس را در خود افزایش می دهد.

سیستم عصبی، معده، روده ها، کلیه ها و تمامی جهاز هاضمه تحت تاثیر این رنگ قرار دارند. و اگر ناراحتی در آنها ایجاد شود به وسیله رنگ زرد می توان آن را درمان نمود. رنگ زرد و زرد طلایی هم واکنشهای فرد را در رابطه با زندگی و هم تصورات خوش بینانه در انسان را تقویت می بخشد.

رنگ سبز:
رنگ سبز یکی از رنگهایی است که در جهان بیش از بقیه رنگها دیده می شود. رنگ سبز حالت آرام بخشی دارد و به عنوان سمبل شفقت و مهربانی و متعادل بودن روح و روان و رفتار به شمار می رود. این رنگ از طرفی دل رحمی، مهربانی و مودت و دوستی را در انسانها افزایش می دهد. رنگ سبز روشن که به طیف نوری آبی نزدیکتر است، در بسیاری از درمانها مفید واقع می شود و بهترین رنگ برای درمان دردها محسوب می گردد. این رنگ در تقویت احساسات دوستی، امیدواری، ایمان و صلح بسیار موثر می باشد و برای این بیشتر پرچم کشورهای صلح طلب دارای چنین رنگی است و اگر جامعه ای بیشتر به این رنگ گرایش داشته باشد، از آرامش و ثبات بهتری برخوردار می باشد.

مهمترین نقطه ای که از رنگ سبز متاثر می گردد، چاکرای قلب است. این حالت باعث می گردد که ناراحتی های قلبی، فشار خون زیاد و یا کم، سردردهای ناموزون و ناهماهنگ میگرن، بی حالی و سستی در بدن و هم چنین رنگ پریدگی از طریق رنگ سبز درمان می شود و آنچه که نبایستی در این قضیه فراموش شود اینکه، از رنگ سبز نبایستی در درمان بیماریهایی از قبیل سرطان و یا بیماریهای غده ای از آن استفاده کرد. زیرا رنگ سبز باعث می شود که سرعت رشد و توسعه و پیشرفت هر چیزی افزایش یابد و این رنگ باعث رشد تومورهای سرطانی شده و بسیار خطرناک است.

رنگ آبی:
رنگ آبی حالت خنک کنندگی سیستم انرژی را دارد و به طور کلی رنگی است که حالت آرام بخشی و استراحت دهندگی را دارد. این رنگ انرژیهای موجود در بدن را متعادل ساخته و حالت آنتی سیتیک (گندزدایی) را در بدن نشان می دهد. این رنگ در انتظام بخشی سیستم تنفسی نیز مفید واقع می شود. از طرفی رنگ آبی باعث می شود که فشار خون بالا کاهش یابد و در رفع ناراحتی ها و بیماریهای گلو و حنجره نیز مفید واقع می شود.

استفاده از رنگ آبی در درمان بیماریهای مربوط به آسم، آبله مرغان، زردی و یرقان رماتیسم و بیماریهای شایع کودکان بیسار مفید بوده و حتی مانع از بروز بیماری می شود از طرفی این رنگ منجر به افزایش قدرت پیش بینی می شود و حدس را در افراد افزایش می دهد و از این جهت رنگ آبی مناسب ترین رنگ برشمرده می شود. اگر می خواهید بیشتر از هر رنگی از رنگ آبی استفاده کنید، همیشه آن را رنگهای گرم به طور مشترک مورد استفاده قرار دهید. در کنار لباس آبی از رنگهای قرمز و نارنجی بهره بگیرید.

استفاده از رنگ آبی در کنار رنگهای گرم باعث می شود که احساسات هنری – فکری فرد افزایش می یابد و منبع مربوط به آن به طرز بسیار وسیعی به حرکت در می آید.

رنگ لاجوردی:
این رنگ در رفع بیماریهای روحی و فیزیکی بسیار مفید می باشد. مهمترین تاثیر این رنگ در منطقه مربوط به چاکرای ابروها است. به تناسبی همین رنگ به جهت ارتباط با مراکز چاکرای عصبی باعث می شود که حالت متعادلی در سیستم عصبی پدید آید و واکنشهای مثبت را موجب می شود. از طرفی نیروی بخشش و عفو را در بدن افزایش داده و تقویت می بخشد. نیروی خالی این رنگ به خوبی خون را تمیز کرده و شستشو می دهد. از این جهت بسیاری از توکسینها (سمومی که به وسیله میکروبها تولید می شوند) از طریق این رنگ از بدن و گردش خون خارج می شوند و این رنگ تعادل و توازن لازم را در میان دو نیم کره مغز ایجاد کرده و تاثیرات مثبتی می گذارد. این رنگ در رابطه با چهره انسان نیز بسیار موثر و مفید است و تمامی سینوسهای صورت را تحت تاثیر نهاده و اگر در بخشهای مختلف صورت از جمله اطراف چشم،گوش، بینی ، دهان، گونه ها و ناراحتی هایی مشاهده گردد، می توان از رنگ لاجوردی استفاده کرد و بیماری را بهبود بخشید.

با تمام این اوصاف، نبایستی از خاصیت آرام بخشی و ساکن و ساکت سازی آن چشم پوشید. به طور مثال کسانی که با تمرکز حواس و یا مدیتاسیون مشغول فعالیت هستند، در بین مراحل مختلف تمرینات خویش جایگاه ویژه ای را به رنگ لاجوردی اختصاص می دهند. زیرا این رنگ احساسات ذی شعور را به همراه قوه تخیل و حدس و گمان را پیش فرض تقویت می کند.

در محیطی که زندگی کرده و یا کار می کنید باید توجه داشته باشید که رنگ لاجوردی حالت افسردگی و بی قیدی در برابر دیگران و حالت عدم مسوولیت را در انسان افزایش می دهد.

رنگ کبود:
رنگ کبود بسی متفاوت تر از سایر رنگها، بخش اسکلت و استخوان بندی بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. از لحاظ دیگر باعث می‌شود که توکسینهای موجود در بدن از بین بروند و تاثیرات شگرفی در سیستم فیزیکی و روحی بدن دارد. این رنگ از طرفی حالت گندزدایی و یا آنتی سپتیک را دارد. به همین جهت در میان ساختار فیزیکی و روحی انسان تعادل شگرفی ایجاد می نماید. انرژی رنگ کبود در درمان انواع بیماریهای سرطانی موثر است. مخصوصا التهاب و عفونت دنده های قفسه سینه و یا جراحیهای استخوانی بسیار مفید واقع می شود. از سویی استفاده از رنگ کبود در رفع مشکلات سیستم گوارشی و هضم و جذب مواد معدنی و ویتامینها در بدن بسیار مفید است. رنگ کبود باعث می شود که انسانها رویاهای زیادی مشاهده نمایند و به خاطر اینکه سیستم عصبی و مغز را نیز تحت تاثیر قرار می دهند، باعث می شود که انسانها در تداعی خاطرات گذشته موفق گردند و در درمان رفع بیماری فراموشی نیز مفید واقع می شود.

رنگ صورتی:
رنگ صورتی مطمئن ترین و مناسب ترین رنگی است که می تواند با انرژی خود، احساسات مربوط به مهربانی، شفقت، حامی، یکرنگی، صراحت، عشق، اعتماد و ایمان به آنچه که لازم است را تقویت می کند. رنگ صورتی بواسطه داشتن نیروی خاص غده تیموس را تحت تاثیر قرار داده و انسان را دارای روحیه بخشندگی و با عاطفه می سازد. در تداعی معانی و خاطرات نیز وجود این رنگ مفید واقع می گردد. به طور خلاصه رنگ صورتی در رفع کدورت، ناراحتی های عصبی، خشم، آرامش بسیار مفید بوده و حالت موثری دارد.

رنگ زرد لیمویی:
این رنگ در افزایش قدرت فعالیتهای مغزی بسیار مفید است و خصوصیت سرعت بخشی به انتقالات مغزی را دارد. یعنی این رنگ باعث می شود که فرد آنچه را که فرا گرفته سریعا حلاجی کرده و تحلیل و تجزیه را انجام دهد و به نتیجه برسد.

رنگ زرد طلایی:
این رنگ سیستم رفع کدورت و بخشندگی را در وجود آدمی پرورش داده و تقویت می بخشد. روح آرامش و عفو را در انسان ایجاد می نماید. این رنگ نیز مانند رنگ سرخ (قرمز) در انسان هیجانات زیادی را ایجاد می نماید.

رنگ آبی آسمانی:
این رنگ با میزان استفاده اکسیژن در بدن در ارتباط است. این رنگ به شدت حالت گندزدایی و میکروب کشی داشته و بدن انسان به کمک این رنگ می تواند تمامی ناراحتیهای مربوط به آشفتگی روحی، ناملایمات روانی، افسردگی و ناراحتی های ذهنی را از بین ببرد. رنگ آبی آسمانی و انرژی موجود در آن باعث می شود که تمامی شرایط موثر و منفی که که مغز را دچار خود می سازد، از بین بروند.

رنگ آبی نیلی:
این رنگ مهمترین رنگی است که با انرژی خود تمامی بدن را تحت تاثیر خود قرار داده و آرامش و تسکین لازم را به آن می بخشاید و در واقع بدن را سراپا نگه می دارد. این رنگ در رفع تب شدید بسیار مفید بوده و حالت آرامش بخشی دارد.

رنگ سرمه ای روشن:
این رنگ که از دو رنگ آبی و سبز ایجاد می شود، بهترین انرژی را در رفع بحران ها و ناراحتی های روحی دارد. این رنگ روح نشاط و فعالیت را به انسان بخشیده و میکروبها را از بدن و حتی توکسینها را نیز دفع می نماید. این رنگ در حفظ سلامتی پوست بیمار مفید است و در رفع خستگی های جسمانی و ناراحتی های مربوط به گوش نیز بسیار مفید می باشد.

رنگ افلاطونی (کبود روشن):
این رنگ دارای انرژی بسیار نیرومندی می باشد و استفاده زیاد و افراطی از آن باعث می گردد که فرد دچار ناراحتی های روحی و روانی شود این رنگ به واسطه داشتن تُن زیادی از رنگ و قرمز موجبات سر درد، ناراحتیهای میگرنی و واکنش های عصبی را فراهم می آورد. اما با تمام این خصوصیات در درمان بیماریهای سرطانی و کوچک کردن و مانع شدن از رشد تومورها، بسیار مفید واقع می گردد و از طرفی تب شدید را دفع می کند.
رنگ نقره ای:
این رنگ در درمان بیماریهایی که ریشه متافیزیکی دارند، استفاده از انرژی رنگ نقره ای بسیار شایسته خواهد بود. از طرفی انرژی این رنگ قدرت نبوغ، خلاقیت و تفکر را در انسان افزایش می دهد.

رنگ قهوه ای:
این رنگ فرد را از بسیاری از جهات و مخصوصا از حیث ذهنی و احساسی تحت تاثیر قرار می دهد. این رنگ بواسطه داشتن انرژی خاص خود باعث می شود که انسان تحت تاثیر آن قرار گرفته و فردی اجتماعی شود و بینش و رفتار فرد را در قبال جامعه متعادل می نماید.

در قسمت بالا اشاره ای به خواص تعدادی از رنگها (رنگهای اصلی) شد که قابل ذکر است همانطور که در ابتدا نیز اشاره شد این خواص رنگها که در برخی از آنها خاصیت درمانی ذکر شد نبایستی بصورت نسخع در نظر گرفته شود بلکه طبق نظر کارشناسان و روان شناسان رنگ می تواند در کنار سایر راههای درمانی پزشکی کاربرد و تاثیری مثبت بر روند درمان داشته باشد و در ادامه باید به این نکته اشاره کرد که رنگها جز لاینفک زندگی ما هستند و ما هر چه در اطراف خود می بینیم دارای رنگ است و از این خواص رنگها در جاها و استفاده های مختلف می توانیم بهره گیریم از جمله مراکز درمانی، بیمارستانها، مدارس، محیط کار، و رنگهایی که در تزئین شهر استفاده می شود و... حال باید از تاثیرات رنگ که شاید در بعضی از موارد به آن توجه کمی می شود توجه بیشتر و بهره ای بیشتر جست و استفاده بهتری برد.

حتی کارفرمایان نیز می توانند از تنوع رنگی و خواص رنگها در تولید بیشتر و بازده کاری در محیط کارشان بهره گیرند. بر اساس یک تحقیق انجام گرفته تمامی محیط کار کارگران در یک کارخانه در تهران از رنگهای شاد ومناسب استفاده شد و مشخص شد که استفاده از رنگهای شاد و مناسب در محیط کار کارگران، نقش مضاعفی در تولید و کیفیت محصولات کارخانه داشته است. زیرا استفاده از رنگ مناسب در محیط کار باعث افزایش روحیه و حوصله برای کارگران می شود. و ما اینجا مشاهده می کنیم که با صرف هزینه اندکی و قدرت ابتکار و خلاقیت در رنگ آمیزی محیط کار به چه میزان می توانیم بهره گیریم. و این یکی از هزاران مواردی است که از رنگ می توان بهره جست.

black joker
05-08-2010, 18:37
سلام خدمت دوستان عزیزم

فواید ذن در یوگا سکون ،آرامش، تدبر در امورات پیرامون ، خونسردی و اگاهی از دنیای خود که همه اینها با آموزش صحیح یوگای فکری در جهت سلامتی افراد مهم است :20:
سلام میشه بگین کلاسهاتون کجاست؟

black joker
05-08-2010, 18:58
آلیه دادش دستت درد نکنه

من میخوام ذن و مدیتیشن یاد بگیرم چی کار کنم ؟

black joker
05-08-2010, 19:01
با عرض سلام و احترام به مدیریت محترم تالار

با عرض خسته نباشید و عرض پوزش خدمت جنابعالی ضمن راهنمای حضرتعالی به خاطر موارد مطروحه تشکر خود را به جا می آورم چون بنده تازه عضو این تالار شده ام در صورت مشکل نسبت به راهنمایی بنده اقدام فرمایید متشکرم .:40:
اگه کلاس دارید ادرسشو برای من ارسال کنید black_blackest@yahoo.com

black joker
13-08-2010, 14:36
........................

***Spring***
26-08-2010, 22:07
سلام ...

[/URL][URL="[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]"]ورزشی ( یوگا ) - An Introduction to the Philosophy of Yoga ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

sharif1749
09-02-2011, 19:24
سلام دوستان
من کتاب "تمرین های عملی یوگا" نوشته مسعود مهدوی پور را دارم. خیلی کتاب خوبیه. اما الان که می خواهم سفر بروم، نسخه الکترونیکی آن را لازم دارم. اگر کسی بتونه نسخه الکترو نیکی این کتاب یا کتاب مشابهی را به من بده، خیلی ممنون می شم.
متشکر

sharif1749
09-02-2011, 20:21
سلام
من امکان شرکت در کلاس های یوگا را ندارم اما خودم از روی کتاب " تمرین های عملی یوگا" نوشته مسعود مهدوی پور تمرینات یوگا را انجام می دهم اما بعد از انجام تمرینات احساس شادابی و پرانرژی شدن ندارم و حتی احساس خواب آلودگی پیدا می کنم. نمی دونم در انجام "شاواسانا" مشکلی هست یا مشکل جای دیگه است. ممکنه من را راهنمایی کنید که علت را پیدا کنم. با تشکر فراوان

kiarash.b
11-02-2011, 21:53
خودت به تنهایی انجامشون میدی؟

sharif1749
12-02-2011, 17:38
خودت به تنهایی انجامشون میدی؟

بله. البته قبلا دو ترم در کلاس ها شرکت کردم. ولی در حال حاضر تنهایی.