PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : بررسی سازهای موسیقی متال

alitopol
19-05-2007, 19:53
معرفی سازها + وسایل جانبی

دسته بندی آنها برای گروههای متال

alitopol
19-05-2007, 19:54
خوب خدا وکیلی خیلی وقت بود که می خواستم این کاررو انجام بدم

باید از اطلاعات همدیگه استفاده کنیم

magmagf
20-05-2007, 03:46
در متال اصیل و پایه از 3 ساز گیتار الکتریک و بیس و درامز استفاده میشه که باز در گروههای اصیل 2 نفر هستند که گیتار الکتریک میزنن که یکی زدن ریتم و دیگری لید رو بر عهده داره . (ریتم مجموعه ای از چند ریف (Riff) هستش که در زیر گیتار لید نواخته میشه و اکثرا 2-3 ریف هست که تکرار میشه ریف هم خودش میتونه مجموعه ای از Palm Mute هایی باشه ( پالم میوت تکنیک خاصی هستش که در سبک متال کاربرد بسیاری داره که دست راست که پیک یا مضراب رو میگیره روی قسمتی از انتهای بدنه گیتار جایی که سیمها وارد بدنه گیتار میشن ( Bridge ) قرار میگیره و بعد پیک روی سیمها زده میشه که صدای سیمها خفه شده و صدای جالبی رو ایجاد میکنه ) و یا ریف میتونه مجموعه ای از کوردهایی باشه که به صورت متناوب اجرا میشن که بسته به گرایش خاص موسیقی متال متفاوت هستند . ولی در کل وجود پالم میوت در بخش ریتم بسیار حائز اهمیت هستش . ) ( لید مجموعه ای از ملودیها و لیکهایی (Lick) هستش که روی گیتار ریتم نواخته میشه و گیتار لید کار تکنوازی و نواختن سولو رو بر عهده داره . لیک هم مجموعه ای از تنهایی هست که طبق قانون خاصی اجرا میشن و در اکثر سولو ها وجود دارند و شنیده میشن هر گیتاریستی از لیکهای خاصی استفاده میکنه که حالتی سلیقه ای داره و میشه گفت از روی ملودی ها و لیکهایی که گیتاریست از اونها استفاده میکنه میشه لهجه یک گیتاریست رو مشخص کرد ) گیتار بیس که حالت متداولش در سبک متال سازی هستش که از 4 سیم تشکیل شده ولی خوب بیس 5 سیم 6 سیم 8 سیم و ... هم وجود دارند . در حالت استفاده درست از بیس فضاهای خالی در موسیقی متال رو با بداهه نوازی خوب و قوی که از نوازنده بیس شنیده میشه پر میکنه ولی در اکثر گروهها هم هست که بیس همون نتهای گیتار ریتم رو میزنه با تفاوتی جزئی که میشه ایجاد این تفاوت رو هم به درامز مربوط کرد که در بسیاری جاها بیس با درامز هماهنگ میشه . درامز هم که از تیکه های متفاوتی تشکیل شده در حالت متداول سبک متال 3-4 Tom یک Snare و 2 تا بیس درام به همراه چندین سنج Cymbal که انواع سنجها که هر چی بیشتر باشند مشخصا تنوع برای ساخت لاین درامز بیشتر میشه و دست درامر بازتر میشه انواع سنجهایی که متداول هستند و صدای اونها رو در آهنگهای متال میشنویم ( Hi-hat , Crash , Ride , Splash , Chinese) هستند که مثلا صدای "های هت" اگه باز باشه و یا بسته باشه متفاوته و صدای راید هم اگه روی قسمت Bell زده بشه و یا رو بدنه سنج باز متفاوته ! پس ترکیبی از این چند ساز موسیقی متال رو با این همه تنوع ایجاد کرده .
در موسیقی متال برای تغییر صدای گیتار از افکت های زیادی استفاده میکنند . انواع صداهای Distortion (نوعی افکت که شاخص سبک متال هست) که با انواع افکتهایی از قبیل Flanger و Chorus و ... ترکیب میشن و یا صداهای Clean هستند که باز میتونن به صورت تنظیمات مختلفی مورد استفاده قرار بگیرند . گیتار لید باز از انواع پدالهای Wah استفاده میکنه که در صدا تغییرات خاص و جالبی ایجاد میکنند .

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

magmagf
20-05-2007, 03:52
یک آهنگ در سبک متال باید از قسمتهای زیر تشکیل شده باشه :
Intro - Verse - Chorus - Solo - Outro که باز این قسمتها اضافه و یا کم میشن . قسمت Verse که معمولا قبل Chorus قرار میگیره و قسمتی هستش که وکالز همراه گیتار ریتم اجرا میشه و متن نسبتا طولانی تری نسبت به Chorus رو به همراه داره . قسمت Chorus قسمتی هستش که اکثرا بعد از شنیدن اهنگ در ذهن میمونه و این تو ذهن بودن از معیارهای Chorus هستش شاید دلیلش این باشه که ملودی خاصی داره و چندین بار هم تا آخر آهنگ تکرار میشه اکثرا اسامی آهنگ در Chorus آهنگ ها هم تکرار میشن . قسمت سولو رو که قبلا هم بحث کردیم قسمتی از آهنگ هستش که گیتار لید هنرنمایی میکنه و میشه گفت از جذابیت موسیقی متال سولوهای خوبی هست که در این سبک وجود داره

Atman
20-05-2007, 08:25
امیدوارم این تاپیک هر روز بهتر شه ! :10: Keep it up :46:

alitopol
20-05-2007, 09:55
magmagf مرسی از محبتت
شروع خوبی بود

Doyenfery
20-05-2007, 11:16
به نظر من بهترین شروع معرفی ساز های اصلیه .

گیتار الکتریک

گیتار برقی یا گیتار الکتریک نوعی گیتار است که صدای آن به وسیله تقویت کننده‌ای الکتریکی تشدید و یا تغییر می‌یابد.

۱ طرز کار
۲ پیشینه
۳ انواع
۳.۱ از نظر بدنه
۳.۲ از نظر تعداد سیم‌ها
۴ اجزا

- طرز کار
ارتعاشات وارده بر سیم‌های گیتار توسط قطعه‌ای به نام پیک‌آپ به سیگنال‌های الکتریکی تبدیل می‌شود. در واقع پیک‌آپ همانند یک میکروفن عمل می‌كند، با اين تفاوت که چون یک سیستم مغناطیسی است فقط ارتعاشات سیم فولادی گیتار را دريافت کرده و آن‌ها را به صورت سیگنال صوتی در می‌آورد، سپس سیگنال‌ها از طریق یک سیم به آمپلیفایر (تقویت کننده) فرستاده می‌شوند. و در آخر صدای تقویت شده توسط یک یا چند بلندگو پخش می‌شود؛ در ابتدا گیتارهای الکتریکی تنها یک پیک‌آپ داشتند، اما امروزه با دو تا پنج پیک‌آپ نیز ساخته می شوند.

- پیشینه
ایده پیدایش گیتارهای الکتریکی از آنجا آغاز شد که در همنوازی‌ها‌ صدای گیتار آکوستیک در بین صدای سازهای دیگر مانند بیس و درام گم بود و به وضوح شنیده نمی‌شد. در نتیجه در صدد آن برآمدند تا صدای گیتار را تقویت کنند، و بهترین راه برای این کار استفاده از علم الکترونیک بود...!

در حدود دهه ۳۰ میلادی گیتار‌های الکتریکی وارد موسیقی شدند. این اتفاق پدید آورنده‌ی انقلابی در صدا و تکنولوژی بود که تا امروز نیز ادامه دارد. با پیدایش راک اند رول در دهه ۵۰ میلادی، گیتار‌های الکتریکی به سرعت در موسیقی جا باز کردند و به یکی از فراگیر‌ترین سازهای تاریخ مبدل شدند. معمولا در گروه‌های راک دو نوازنده گیتار الکتریک وجود دارد که یک نفر ملودی‌ها را می‌نوازد (گیتار لید) و دیگری ریتم‌ها را ( گیتار ریتم).

انواع

چپ: بدنه-توپر.
راست: بدنه-توخالی.
از نظر بدنه
این ساز را از نظر بدنه می‌توان به دو دسته کلی تقسیم کرد: بدنه-توپر و بدنه-توخالی. گیتارهای بدنه-توخالی مورد استفاده نوازندگان جاز قرار می‌گیرد، در صورتی که بدنه-توپر عموماً در موسیقی راک کاربرد دارد.

از نظر تعداد سیم‌ها
معمولا گیتارهای الکتریکی شش سیم دارند. بعضی نیز دارای ۱۲ سیم می باشند که هرجفت با یک نت کوک می‌شود، منتهی با اکتاوهای متفاوت، این گیتارها اکثراً در موسیقی فولک کاربرد دارند. گیتارهای ۸ سیمی نیز وجود داردند که البته غیرمعمول هستند.

اجزا

اجزا گیتار برقی۱. سردسته (Head Stock): قسمت بالایی گیتار که سیم‌ها در آنجا تنظیم می‌شوند.
۲. خرک بالا
۳. پیچ‌های کوک یا گوشی‌ها (Tuning Switch): پیچ‌هایی که بر روی دسته گیتار قرار گرفته‌اند و با آن می‌توان گیتار را کوک کرد.
۴. پرده‌نما یا دستان (Fret): قطعه‌های فلزی که بر روی دسته گیتار قرار دارد و پرده‌های موسیقی را از هم جدا می‌کند.
۵. تنظیم کننده دسته (truss rod): برای تنظیم و تثبیت دسته
۶. علامت‌های روی دسته
۷. دسته (Neck): قسمت بلند و باریک گیتار است که جای انگشت‌گذاری نوازنده برای انتخاب نت‌ها است. این بخش بین بدنه و سر دسته گیتار قرار دارد.
۸. اتصال دسته به بدنه
۹. بدنه: قسمت اصلی گیتار است که به دسته متصل شده و برخلاف گیتار آکوستیک معمولاً توخالی نیست و بخش‌هایی مانند پیک‌آپ و خرک بر روی آن قرار دارد.
۱۰. زخمه‌گاه (Pick up): یک سیم پیچ مغناطیسی است که بر روی بدنه گیتار و زیر سیم‌ها قرار دارد و وقتی سیم‌ها بر اثر زخمه زدن مرتعش می‌شوند تحت تأثیر میدان مغناطیسی پیک‌آپ قرار می‌گیرند و این تحریک به آمپلیفایر فرستاده می‌شود و سپس آنجا تقویت می‌شود.
۱۱. کنترل صدا و تن: پیچ‌هایی که بر روی بدنه گیتار قرار گرفته‌اند و می‌توانند صدا و تن گیتار را تغییر دهند.
۱۲. کلید زخمه‌گاه (Pick up Switch): یک تعویض کننده که بر روی بدنه گیتار قرار گرفته و برای تعویض پیک‌آپ و تغییر دادن تُن و صدا بکار می‌رود.
۱۳. لرزانه (Tremolo): میله‌ای که روی بعضی گیتارها قرار دارد و به خرک متصل شده. با حرکت دادن آن به بالا و پایین خرک حرکت می‌کند و باعث زیر و بم شدن صدا می‌شود. به آن اصطلاحا دسته ویبراتو (Vibrato) نیز گفته می‌شود (در این تصویر نیست.)
۱۴. خرک (Bridge): ناحیه‌ای است بر روی گیتار که سیم‌های گیتار بر روی آن قرار می‌گیرند.
۱۵. محافظ مضراب: صفحه‌ای است که از زخمی شدن بدنه بوسیله مضراب جلوگیری میکند.

alitopol
20-05-2007, 11:26
مرسی Doyenfery ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
اطلاعات خوبی بود
بقیه دوستان کجا هستن ؟

alitopol
20-05-2007, 11:30
گیتار بیس نوعی ساز زهی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) است که صدایش به وسیله یک تقویت کننده الکتریکی (آمپلیفایر ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 81%D8%A7%DB%8C%D8%B1&action=edit)) تقویت می‌شود. این ساز که برای تولید صداهایی با فرکانس ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) و تن ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] %29&action=edit) پایین استفاده می‌شود، از نظر ظاهری بسیار شبیه به گیتار الکتریک می‌باشد با این تفاوت که بدنه بزرگ‌تری دارد، دسته‌ و میزان‌بندی‌اش بلندتر است، و معمولاً دارای چهار سیم (گاهی پنج یا شش) می‌باشد که از نظر تن یک اکتاو ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) پایین‌تر از گیتار الکتریک، در محدوده بیس کوک ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) می شود. گیتار بیس می‌تواند پرده‌‌بندی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] E2%80%8C%D8%A8%D9%86%D8%AF%DB%8C&action=edit) داشته‌باشد و یا خیر، اما در اکثر موسیقی‌های عامه‌پسند ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] D9%BE%D8%B3%D9%86%D8%AF&action=edit) بیس‌های پرده‌بندی شده رایج‌اند. علاه بر این‌ها گیتار بیس آکوستیک ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] %A8%DB%8C%D8%B3_%D8%A2%DA%A9%D9%88%D8%B3%D8%AA%DB% 8C%DA%A9&action=edit) تو-خالی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) نیز موجود می‌باشد.
از حدود سال ۱۹۵۰ به بعد در موسیقی‌های راک ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) و پاپ ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) گیتار بیس به صورت وسیعی جایگزین کنتر باس شد و تولید صداهایی با تن پایین را بر عهده گرفت. همچنین گیتار بیس به صورت تکی، در موسیقی‌های جاز ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])، لاتین ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 8C_%D9%84%D8%A7%D8%AA%DB%8C%D9%86&action=edit) و فانک ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 8C_%D9%81%D8%A7%D9%86%DA%A9&action=edit) استفاده می‌شود.

Babak
20-05-2007, 12:14
اينجوريكه معلومه اين ساز ها اختصاصي متال نيستن
فقط در متال هم استفاده ميشن
اين ميتونه دريك تاپيك عمومي براي ساز مطرح بشه

magmagf
20-05-2007, 12:25

منم فکر می کنم حرف اقا بابک درسته یک تاپیک درباره سازهای سنتی و یک تاپیک کلی هم راجع به تاریخچه انواع سازها هست
اما من احساس کردم شاید عنوان تاپیک یک جور سواله که تو این نوع موسیقی چه سازها یا چه اکوردهایی معمولا مصرف داره و موارد این جوری ............

Doyenfery
20-05-2007, 13:51
در حقیقت این ساز ها برای نه تنها متال, راک و پاپ هم استفاده میشه ...
ما الان با اینا شروع کردیم..بعد اگه دوستان هم همراهی کنن ..می رسیم به دستگاه ها و افکت هایی که مختص متال هستن .

alitopol
20-05-2007, 16:52

خدمت آقا بابک عرض کنم که توی تاپیک بررسی موسیقی متال دوستان گروه هارو معرفی
می کنند ولی از نوع دستگاه هاشون که در واقع موسیقی رو تولید می کنند حرفی زده نمیشه
برای همین این تاپیک رو فعال کردیم :10:

siavosh1
23-05-2007, 22:28
آقا اینجا رو ببین:8:
بابا ترکوندید تاپیک رو که:31: من فکر کردم اولی هستم...داش علی فکر می کنم تاپیک خوبی بشه...
در مورد صحبت بابک جان هم در مورد تاپیک چون از اول قرار بود این تاپیک در مورد متال و کلا حوزه راک و نوع تنظیم ها و افکت های مخصوص اون بحث بشه بهتره که تاپیک به همین صورت باشه...گرچه ممکنه برای سبک های دیگه هم قابل استفاده باشه ولی می خواستسم طوری باشه که یک منبع واسه دوستانی باشه که راک کار می کنن ...چون تو ایران در مورد این سبک کمتر منبع فارسی پیدا میشه...
خوب اگه بچه ها بازم مطلبی در مورد ساز ها دارن بذارن چون می خوام بحث افکت ها رو هم شروع کنیم و اگه مطالب به ترتیب باشه فکر کنم بهتر باشه...من تا فردا صبر می کنم و بحث افکت ها رو با هم شروع می کنیم:46:

magmagf
24-05-2007, 00:10
سبک متال به طور متداول 4 نوع ساز هستند که خیلی استفاده میشن و خوراکه این سبکه به قول معروفن که اینا هستند :
Guitar , Drums , Bass
خوب همون طور که میدونید ما انواع گیتار و باز انواع درامز و انواع بیس داریم .... که تقسیم بندی سازها باز زیر شاخه میشه به این صورت که درامز و بیس و گیتار هر کدوم باز 2 حالت دارند یا Acoustic هستند و یا Electric که در سبک متال از گتیار هر دو نوعش استفاده میشه یعنی هم Acoustic و هم Electric که Electric به خاطر افکتهای خاصی که میشه باهاش استفاده کرد در این سبک متداولتر هستش درامز در این سبک به طور معمول آکوستیک هستش و از درامز الکترونیکی استفاده به اون صورت نمیشه.. بیش هم اکثرا الکتریک هستش ولی خوب بازم آکوستیکش هم هست که استفاده شه ...
3 عامل اصلی موسیقی ( بنا به نوشته کتاب تفسیر موسیقی از کلاسیک تا دوره معاصر ) اینا هستند :
ملودی - ریتم - هارمونی

پس موسیقی آن چیزی است که این 3 عامل رو داشته باشه حالا در هر سبکی این 3 عامل به طور خاص و با سازهای خاصی اجرا میشن و سبکی که این 3 عامل رو نداشته باشه میشه گفت موسیقی نیست! پس هر چیزی که ما به عنوان صوت گوش میدیم موسیقی نیست موسیقی آن چیزی است که این 3 عامل رو حتما داشته باشه.
ملودی چیه ؟
ملودی از لفظ یونانی ملس ( Melos) به معنای پیوستگی گرفته شده و اگه بخوایم تعریف کنیم عبارت است از اصوات موزون و متوالی است که به گوش انسان مطبوع هستش. ملودی از حس درون انسان حاصل میشه و بیان کننده شادی غم و دیگر حالتهای روحی و درونی انسان هستش . پس با این تفاصیر ملودی یکی از اصلهای مهم موسیقی هستش!
ریتم چیه؟
عبارت از توالی ضربات آهنگ است و برای موزون کردن ملودی موسیقی به کار میرود یعنی ریتم زده میشه و بعد ملودی روی ریتم نواخته میشه . باز جمله خوبی در این مورد کتاب تفسیر موسیقی ... نوشته میگه : اهمیت ضرب در موسیقی به اندازه اهمیت وزن در شعر است. خوب نمیخوام وارد بحث تخصصی موسیقی بشیم و انواع وزنها رو شرح بدم چون قبلش باید نتها رو شرح بدم فقط اینو بدونیم که ریتم در زیر ملودی قرار داره و اون وزن آهنگ رو حفظ میکنه....
هارمونی چیه ؟
هارمونی در موسیقی یعنی همنوازی یعنی اینکه چند ساز ( حداقل دوساز) با هم یه تیکه ای رو بزنند حالا به چه صورت به این صورت که یکی از یه نت شروع کنه بزدن ( مثلا از نت می ) و اون یکی از 3-4 نت زیر تر اون همون چیزی که اون یکی ساز میزنه رو شروع کنه بزدن ( مثلا از لا سی ) که با توجه به گاممون هستش که خارج از اون نباشه... ( گام: توالی 7 نت متوالی هستش که با فواصلی معین از هم نواخته میشوند ) هارمونی قانون نداره که حالا حتما 3-4 نت بعد تر یا قبل تز! اصلا موسیقی به نظر من قانون نداره و همین بی قانونیش هستش که قانونی رو براش به وجود میاره ... پس هارمونی خیلی خوبه که تو موسیقی حفظ بشه و داشته باشیم . هارمونی ممکنه بین سازهای مختلفی در ارکستر سمفونی هم دیده بشه که امکان هم داره دو ساز دقیقا از یه نت با هم یه قطعه ای رو بزنند وقتی اینگونه هستش سازهای متلفی با هم ترکیب میشن ... برای مثال در مورد ارکستر و کارهای کلاسیک میتونیم به کارهای استاد هارمونی و کسی که تو هارمونی و به کار بردن اون واقعا نابغه بوده و کسی نیست جز یوهان سباستین باخ اشاره کرد ....
هارمونی های بین هارپسیکورد و فلوت و ویولون از شایعترین هارمونی سازی است که باخ استفاده کرده و اکثر کارهای او دو قطعه یک هارمونی خاصی دارند که انگار دارن دو انسان با هم بعضی وقتها صحبت میکنند و یا دو بلبل به نغمه سرایی میپردازند .... هارمونی در موسیقی واقعا زیباست و استفاده به جای اون میتونه یه اثر رو در خاطر انسان به یاد موندنی تر کنه ....

magmagf
24-05-2007, 00:13
در این نوشته میخوام راجع به قسمتهای تشکیل دهنده یه آهنگ سبک متال به طور متداول صحبت کنم و اون چیزی که میدونم بنویسم...
قبلش یه توضیحی در مورد Riff و Lick بدم که اگه ریتم و بخوایم به اجزایی تقسیم بندی کنیم اون اجزا میشن Riff پس ریتم ها از یه سری Riff ها تشکیل شدند ... در مورد سولو و لید هم اگه بخوایم لید رو به اجزایی تقسیم بندی کنیم اون اجزا میشن Lick .
در یه آهنگ معمول سبک متال اصیل! ما یه Intro داریم که از یه Riff میتونه درست شده باشه که اکثرا بدون لاین وکالز همراه هستش و گیتارها در گاهی اوقات تنها یک گیتار و یا گاهی دو گیتار به صورت هارمونی و یا گاهی وقتها میتونه تنها از یک بیس تشکیل شده باشه و نقطه شروع آهنگ تا وارد شدن به لاین وکالز و شروع شدن خواندن لیریکس Intro میشه اسمشو گذاشت .... وقتی که وکالز شروع میشه و ریتم و بقیه سازها همراهیش میکنند به این قسمت Verse میگیم که با یه ریتم مشخص و لیریکسی مشخص همراه هستش و اجرا میشه بعد از Verse اول به طور معمول Chorus اجرا میشه که عبارته از یه ملودی مشخص که وکالز اونو تکرار میکنه لیریکس و ملودی وکالز در Chorus در کل آهنگ معمولا یکسان هستش و تفاوت در لیریکس میتونه در چند کلمه یا خط باشه ... ولی بعد از Chorus اول وارد دومین Verse میشیم که از نظر متنی با Verse اول فرق میکنه ولی ملودی وکالز یکسان هستش.... بعد از Verse دوم اکثرا وارد سولو میشیم این سولو میتونه ورود بهش باز با یه Riff همراه باشه که به اون Riff Intro ی سولو میگن بعد از اتمام سولو یه Verse دیگه میتونیم داشته باشیم و یا Chorus که بعد از Chorus معمولا آهنگ با یک و یا یک سری Riff تموم میشه که به Riff های پایانی Outro میگن .....
البته اصلا دوست ندارم اینجوری کلیشه ای و قانونی حرف بزنم که بعد از حالا Verse اول حتما باید Chorus اولو داشته باشیم ... موسیقی یعنی تنوع اصلا ممکنه همه این بالایی ها که گفتم در یه آهنگ متال هم صدق نکنه!...

alitopol
24-05-2007, 11:28
آقا اینجا رو ببین:8:
بابا ترکوندید تاپیک رو که:31: من فکر کردم اولی هستم...داش علی فکر می کنم تاپیک خوبی بشه...
در مورد صحبت بابک جان هم در مورد تاپیک چون از اول قرار بود این تاپیک در مورد متال و کلا حوزه راک و نوع تنظیم ها و افکت های مخصوص اون بحث بشه بهتره که تاپیک به همین صورت باشه...گرچه ممکنه برای سبک های دیگه هم قابل استفاده باشه ولی می خواستسم طوری باشه که یک منبع واسه دوستانی باشه که راک کار می کنن ...چون تو ایران در مورد این سبک کمتر منبع فارسی پیدا میشه...
خوب اگه بچه ها بازم مطلبی در مورد ساز ها دارن بذارن چون می خوام بحث افکت ها رو هم شروع کنیم و اگه مطالب به ترتیب باشه فکر کنم بهتر باشه...من تا فردا صبر می کنم و بحث افکت ها رو با هم شروع می کنیم:46:

برو ببینم چیکار می کنی:31:
هواتو دارم :10:

Doyenfery
24-05-2007, 13:07
سلام بچه ها
نظرتون چیه درباره تغیر نام عنوان تاپیک به راک و متال ..؟

alitopol
24-05-2007, 13:51
نمی دونم
شای اینطوری بهتر باشه
دیگران چه می گویند؟

siavosh1
25-05-2007, 01:27
من با این اسم موافقم...اگر بخوایم یه اسم واقعا توپ و حرفهای باشه می تونیم بذاریم مدرسه راک و متال که البته چون خود متل هم زیر گروه راک هست معمولا همون مدرسه راک School Rock میگن... بازم نظر بدین تا ببینیم چی میکنیم:10:

DaRiOuShJh
25-05-2007, 02:57
WoW
اینجا رو ببین!
میبینم که این تاپیک بررسی موسیقی متال همینطوری داره چپ و راست مثل جلبک از خودش تاپیک های زیر شاخه داره میده بیرون ! (شاید تشبیه خوبی نکردم:20: )

تاپیک خوبیه! چند نفر هم متال زن و متال دان خوب بغل شما دوستان بیان هر کدم یه سر تاپیک رو بگیرن دیگه کاملا رو پا میشه!

دوستان دست اندر کار که تا حالا پست دادن واقعا خسته نباشن، به مطالب خیلی خوبی اشاره کردن...:11:

به امید هر چه بهتر شدن تاپیک!

LeBron
25-05-2007, 10:56
سلام
یه سوال: برای زدن گیتار الکتریک حتما باید آمپلی فایر داشته باشیم؟

alitopol
25-05-2007, 11:21
اگه بخوای صدای گیتار در بیاد حتما آمپای رو می خواد در غیر این صورت صدای کم شبیه گیتار مکزیکی
ازش میاد چون باکس نداره

DaRiOuShJh
26-05-2007, 14:14
چی شد پس ما تا تعریف کردیم در این تاپیک رو گل گرفتن!:41:

:19: آهای، کسی این طرفا نیست!

اگه کسی بود اگه تونست کلیه لوازمی که برای گیتار الکتریکی (از قبیل آمپیلی و خود گیتار و حتی قیمت دوشاخش!)
رو همراه قیمت حدودیشون بزاره ممنون میشم!:11: (یه چیز متوسط و تقریبا مناسب نه حرفه ای خفن:31: )

:10:

man0war
26-05-2007, 14:23
تو چه قیمتی میخای؟؟

DaRiOuShJh
26-05-2007, 18:39
تو چه قیمتی میخای؟؟

:18: بابا رنج قیمت من مهم نیست
شما یه چیز خوب و قطعات خوب بزار که اینجا همه ببینن (که از نظر خودت هم خوب باشه)
درضمن در حد استودیویی هم نباشه کارهای عادی و روزمره (میفهمی که چی میگم!)
دیگه شخصی نباشه که دوباره یه نفر دیگه بیاد این سوال رو دوباره بپرسه!
ممنون:10:

man0war
26-05-2007, 19:54
گیتاره خودم ینی rg550dx ساز های خوبین مخصوصن قدیمی هاش نو که گیر نمیاد مگر دسته نوازنده که خوب و تر تمیزش 500 تا 600 ت. که نوشl حدود 1000000هست

امپ هم مارشال 45 wattواسه ی خونه خیلی خوبه اونم نوش حدود200
دسته دوش 120 150

siavosh1
27-05-2007, 01:15
سلام
یه سوال: برای زدن گیتار الکتریک حتما باید آمپلی فایر داشته باشیم؟
ببین رفیق....واسه اینکه گیتار الکتریک صداش در بیاد باید به یه چیزی وصل بشه:31: اگر منظورت از آمپیلیفایر همون مارشال یا آمپیلی مخصوص گیتار هست باید بگم در صورتی که پولشو داشته باشی اگه بگیری عالیه ولی اگرم نگرفتی کارت لنگ نمی مونه... اگه یه ضبط صوت یا vcd که ورودی میکروفون داشته باشه هم کارت را میافته...اما کیفیت صدا مسلما اون چیزی که باید باشه نیست...به نظر من مهمتر از آمپلی ، افکت گیتار هست اگه اولویت بندی می خوای بکنی اول افکت بعد یه آمپ خوب:46:

یک نکنه جالب.... بابا مایه داراااا:31:

درضمن در حد استودیویی هم نباشه کارهای عادی و روزمره (میفهمی که چی میگم!)

ینی rg550dx ساز های خوبین مخصوصن قدیمی هاش نو که گیر نمیاد مگر دسته نوازنده که خوب و تر تمیزش 500 تا 600 ت. که نوشl حدود 1000000هست

mAnowar جان دست مارو هم بگیر...:10:

Babak
27-05-2007, 02:32
تاپیک هست برای بحث قیمت
تاپیک ها رو لطفا از هم تفکیک کنید
بحث و راهنمايي درباره انواع آلات موسيقی ( قيمت ، کاربرد ، آموزشگاه ها و ... ) ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 1 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) 2 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) 3 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) 4 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) 5 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) ... آخرين صفحه ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]))

DaRiOuShJh
27-05-2007, 14:40
گیتاره خودم ینی rg550dx ساز های خوبین مخصوصن قدیمی هاش نو که گیر نمیاد مگر دسته نوازنده که خوب و تر تمیزش 500 تا 600 ت. که نوشl حدود 1000000هست

امپ هم مارشال 45 wattواسه ی خونه خیلی خوبه اونم نوش حدود200
دسته دوش 120 150

:18: اونوقت اینایی که گفتی شما یه چیز معمولیه!
بعد قیمت حرفه ایش چنده!:46:
ممنون بابت راهنمایی!:10:

تاپیک هست برای بحث قیمت
تاپیک ها رو لطفا از هم تفکیک کنید
بحث و راهنمايي درباره انواع آلات موسيقی ( قيمت ، کاربرد ، آموزشگاه ها و ... ) ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 1 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) 2 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) 3 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) 4 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) 5 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) ... آخرين صفحه ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]))

ممنون بابت تذکر
ولی یه سوالی که پیش میاد اینجا چی کار کنیم پس؟!:13:
:10:

man0war
27-05-2007, 15:31
hefei ye toman bebalast azizam
rg550 ye saze khoobe yani na motevasete na herfei vali ge herfei bekhay bayad kame kam 1500 ta3 4 toman maye bezari ke dige kheyli herfei mishe

man0war
27-05-2007, 15:33
albate ye chiziam begam bastegi dare chi bekhay bezani thrash death ya asan rock lead mikhay rhitm mikhay hame guitarash fargh dare

alitopol
27-05-2007, 18:42
mano war

عزیز دل ما قرار فقط به بررسی بپردازیم نه قیمتها
سر همگی شلوغ آخر ترم وگرنه مطالب زیادی هست که بگم
خواهشن تاپیک رو منحرف نکنید

Babak
27-05-2007, 20:55
ولی یه سوالی که پیش میاد اینجا چی کار کنیم پس؟

خیلی ساده راهنماییش کنید به تاپیک مربوطه
ممنون
این پست ها بزودی حذف میشه

DaRiOuShJh
28-05-2007, 16:27
آهان گرفتم!:20:
ممنون:46:

siavosh1
29-05-2007, 23:48
من درگیر درس هستم....بابا تاپیک رو ول نکنید:18: چند روز دیگه مطالب با حال میذارم:46:

DaRiOuShJh
31-05-2007, 01:59
من درگیر درس هستم....بابا تاپیک رو ول نکنید:18: چند روز دیگه مطالب با حال میذارم:46:

والا من که یه سرش رو گرفتم!!!
منتظر سه نفر دیگه هستم سه سر دیگه رو بگیرن...

man0war
31-05-2007, 17:52
man fonte farsi hamchenan nadaram va az gozashtane matlab mazooramm

Hectorist
01-06-2007, 10:07
این یه جورای مربوط به موسیقی متال هم میشه . در اصل مربوط به گیتار الکتریک میشه. به همین دلیل هم تو این تایپیک میزارم و هم اینجا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

راهنمای خرید گیتار الکتریک :

اولا قبل از هرچیز پیشنهاد میکنم خرید گیتار رو تنهایی انجام ندید. یا با دوستی یا استادتون یا بالاخره کسی که توی این کار واردتره هماهنگ کنید و ازش کمک بگیرید. اما اگه خواستید تنها برید حواستون باشه :

۱- توی خرید گیتار الکتریک در ایران پول حرف اول رو میزنه! اون هم توی بازار محدود ایران که یه جورایی قیمتها کاملا دل بخواهی تعیین میشه! سعی کنید مواردی مثل رنگ گیتار، قیافه خاص گیتار رو اصلا مدنظر قرار ندید . اون هم به چند دلیل. دلیل اول اینکه این موارد بیخود باعث افزایش قیمت ساز میشن و مورد دوم اینکه خیلی سازهای به دردنخور هستن که فقط قیافه جذابی برای بعضی ها دارن که میتونه جذبشون کنه. خلاصه سعی کنید کیفیت ساز مدنظرتون باشه نه ظاهرش. این حرف در زمانی که شما بخواید یه ساز دست دوم بخرید اهمیتش چند برابری پیدا میکنه چون ممکنه یه ساز که ظاهرش یه کم داغون باشه ولی Playability خیلی خوبی داشته باشه رو بتونید با قیمت پایینتری بخرید ولی تحت تاثیر ظاهر نه چندان مناسبش از دستش بدید. پس سعی کنید که اشتباه بزرگیه. سعی کنید ظاهر براتون چندان مهم نباشه.

۲- هیچ وقت تحت تاثیر فروشنده ها قرار نگیرید. همیشه سعی کنید خریدتون از پیش حساب شده باشید و بدونید دنبال چه سازی هستید. منتها این حرف برای یه شخص که از گیتار چیزی نمیدونه یه خورده ابهام آمیزه. اول از همه سعی کنید مشخص کنید از یه گیتار چی میخواید؟ آیا میخواید بلوز بزنید؟ شاید به هوی متال علاقه دارید و یا میخواید Progressive یا کارهای Solo Artist ها رو بزنید. البته با هر گیتاری میشه هر چیزی زد (تقریبا هر چیزی). توجه کنید جمله معروفی رو بعضی ها میگن که گیتار الکتریک یا ریتم گیتاره یا لید گیتار!! این جمله کاملا غلطه. با هر گیتاری هر چیزی میشه زد ولی ولی درهر صورت بعضی گیتارها برای بعضی سبکها مناسب ترن. پس اول سعی کنید مشخص کنید چه استایلی رو بیشتر علاقه دارید و یا اگه استایلهایی که دوست دارید بزنید کاملا پراکنده هستن لااقل سعی کنید مشخص کنید کدوم استایل رو ترجیح میدید. همین نکته کوچیک میتونه خیلی از انتخابهای بیخود رو حذف کنه.

۳- یکی از المانهای مهم توی گیتار چوب اونه. برخلاف تصور عوام که خیال میکنن گیتار الکتریک یک ساز مصنوعیه باید بدونید چوب گیتار الکتریک در حس و حال صدای ساز بسیار تاثیر گذاره. معمولا چوبهایی که در ساخت بدنه گیتار به کار میرن خیلی متنوع نیستن ولی اصلی ترین این چوبها عبارتند از:

Basswood
Mahogany
Alder
Ash

چوبهایی مثل Basswood یا Alder بیشتر مورد علاقه کسانیه که توی کارشون سولو زدن بیشتر مطرحه. چوبهایی نسبتا سبک هستن و تن صدای گیتار رو هم شفاف جلوه میدن. نوازنده های زیادی از این دو دسته چوب در گیتارهاشون استفاده میکنن که برای مثال میشه از Joe Satriani, Steve Vai, John Petrucci, نام برد که از معروفترین استفاده کننده های این دو چوب هستن.

در مقابل چوبهایی مثل Mahogany خیلی خیلی سنگینتر هستن و صدایی هم که ایجاد میکنن صدای توپر تر و Bass ی تریه. معمولا گیتاریستهایی که زیاد ریتم میزنن یا لااقل دلشون میخواد صدای خیلی Round و بیسی داشته باشن این چوب رو ترجیح میدن. گاها چوب Mahogany رو با یه لایه چوب Maple روی بدنه ترکیب میکنن که البته این سازها معمولا خیلی گرونن. مثلا گیبسونهای لس پائول از این قضیه توشون استفاده میشه. اصطلاح Flamed Maple Top رو شاید بعضی دوستان شنیده باشن.

۴- Action :‌ اختلاف فاصله سیم با فرتهای گیتار با این نام خوانده میشه. البته معمولا Actionیه گیتار نو که شامل Factory setting ساز میشه چندان مناسب نیست و میشه پایینتر اوردش. البته این رو هم بدونید که اکشن زیادی پایین هم چیز خوبی نیست و باعث ایجاد fret buzz , کشتن sustain و موارد ناخوشایند دیگه میشه. اکشن گیتار معمولا از سیمهای بم به زیر باید نزولی تنظیم بشه . محل اندازه گیری اکشن معمولا فرت ۱۲ الی ۱۴ گیتاره و میزان مناسبش میتونه ۲ میلیمتر برای سیمهای بیس و ۱.۵ میلیمتر برای سیمهای پایین گیتار باشه. حتما همه فرتهای گیتار روی همه سیمها رو بزنید حتی اگه چیزی بلد نیستید میتونید تشخیص بدید که صدا به درستی و دقیقی شنیده میشه. در مورد مواردی مانند تنظیم Truss Rodو Intonation هم میتونن دخیل بشن که به نظر من درحد این پست نمیگنجه.

۵- انتخاب گیتار با پیکاپهای مناسب کار : پیکاپهای گیتار در حالت کلی میتونن Humbucker و یا Single Coil باشن. خیلی خلاصه این رو بگم که اگه زیاد با دیستورشن کار خواهید کرد بهتره به سمت گیتارهای با پیکاپ Humbucker حرکت کنید. اگه بیشتر تو فاز جز یا بلوز یا راک هستید نوع سینگل مناسبتر و خوش صدا تره.

6- رنگ ! این قسمت اشاره به رنگ آبی و قرمز و سیاه نداره! بلکه به ضخامت لایه رنگ روی گیتار داره. اگه اونقدر پول ندارید که برین طرف گیتارهای درست حسابی و گرون قیمت (بودجه زیر 200) بدونید که گیتارهای ارزون قیمت معمولا چوبهای درست حسابی ندارن و پرداخت خوبی هم نمیشن. به این علت معمولا چندین لایه کت و کلفت روشون رنگ میزنن که این مورد زیاد به چشم نیاد. حواستون باشه که اگه دیدین یه گیتار با قیمت خیلی پایین و یه رنگ خوردگی اساسی داره نگاتون میکنه بدونید زیر این قشر عظیم رنگ یه چوب به درد نخور خوابیده. و این رو هم بدونید که صرف نظر از خوشساختی ساز و راحتی نوازندگی صدای یک ساز شامل میشه از جنس چوب ، مدل پیکاپ و درنهایت امپ. خلاصه حواستون به این مورد هم باشه.

7- در پایان یه نگاه به مارکهایی که الان توی بازار گیتار ایران زیاد پیدا میشن و نظر شخصی من در مورد اونها:

*** مارکهای ارزون قیمت

مواردی مثل Zinn , Aria , Yabo ,Lazer, Hendrix Style این گیتارها معمولا زیر ۲۰۰ تومن هستن و قیمت خیلی بالایی ندارن اما ظاهرشون جدیدا خوب طراحی میشه و حتی مواردی مشابه طرحهای Fender Strat و یا Gibson رو هم میشه توشون دید. به نظر من طرف این چیزها نرید مگر اینکه واقعا مجبور باشید. چون مشتری اول و آخرش خودتون خواهید بود مگه اینکه کسی مثل خودتون از رو ناچاری ازتون بخره!

***‌ یه خورده بهتر ،‌ متوسط

Aria Pro II : جدیدهاش که تعریفی ندارن. اگه قدیمی ژاپنیش رو شانسی پیدا کنید گیتارهای خوبین. در مورد مارک کره ای Samick هم به همین ترتیب. نسبتا قابل قبولن ولی چیز خیلی خوبی هم نیستن. مدلهای پایین و چینی کمپانی BCRich که بیشتر قیافه جذابی دارن .
در همین رده میتونید گیتارهای مدل پایین Ibanez رو ببینید. این کمپانی که قسمت زیادی از بازار ایران رو به خودش اختصاص داره در سه کشور اندونزی، کره و ژاپن گیتار میسازه که مدلهای GIO و مدلهای پایینتر سری RG رو میتونید توی رنج قیمتی متوسط بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ بینیند. توی همین رده گیتارهای Сort رو میتونید ببینید که من زیاد ازشون خوشم نمیاد.

*** خوب :

گیتارهای کره ای Ibanez ، و یا گیتارهای کره ای جکسون که البته خیلی کمتر پیدا میشن.
گیتارهای Fender ساخت مکزیک (و نه امریکا) که البته فکر نکنم زیر قیمت ۶۰۰ باشن درحالیکه ۴۰۰ تومن بیشتر ارزش ندارن و درنهایت مدلهای LTD

*** بسیار خوب :
گیتارهای ژاپنی Ibanez به خصوص مدلهای قدیمی (سالهای 2003 به قبل) و مدلهای Ibanez Prestige
فندرهای امریکا
گیتارهای کمپانی Godin
قیمتهای این گیتارها با قیمتهای امروز بالای ۸۰۰ تومن شده که نسبتا قیمت زیادیه. گیتارهایی هم هستن که بسیار گرونن که به نظر من اونقدرها هم نمیارزن از جمله گیتارهایESP و گیتارهای Signature که امضای نوازنده های معروف رو روی خودشون دارن و با اینکه سازهای خوبی هستن ولی به اون قیمتی که براشون گذاشتن نمیارزن و به نوعی Overpriced هستن.

alitopol
01-06-2007, 12:32
مرسی هکتور جان باحال بود

)(^A^)(
11-07-2007, 17:26
سلام به همه.
خداييش تا حالا گيتار برقي اين مدلي ديده بودين!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:18 :

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] pg

StAtIc
13-07-2007, 17:54
گیتاره یا لنگر کشتی؟!

Hectorist
13-07-2007, 18:08
این های گیتار های مدرن هستن و فکر کنم زیر شاخه ای از گیتارهای Flying V باشن

StAtIc
13-07-2007, 23:13
ببینم حالا تو اینطوریش رو دیدی؟

DaRiOuShJh
30-07-2013, 07:03
گیتار الکتریکی چون بیشتر بر پایه افکت و آمپلی صداش در میاد برای همین برخلاف اکثره ساز ها میتونه تنوع شکل و قیافه هم داشته باشه